VOOR DEN MOEILIJKSTEN VAN ALLE WINTERS ALGEMEEN OVERZICHT. EEN TRIOMFDAG VOOR BRUENING. KRACHTIGE WEERLEGGINGEN EN VEEL INSTEMMING. LAVAL NAAR AMERIKA. DE PAUS EN SPANJE. ZATERDAG 17 OCTOBER 193Ï China, Japan en Amerika ,lk zal president Hoover zeggen, ivat mijn land doen kan'. EEN ALGEMEENE BIDDAG. INTERNATIONAAL ARBEIDSBUREAU. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Henderson blijft voorzitter. DE OPSTAND IN ECUADOR. GEEN OVERDREVEN VERWACH TINGEN. BOMAANSLAG TE KASSEL. THANS TIJD VOOR VRUCHT BAAR WERKEN. de noodverordeningen DE STAKING OP DUITSCHE SCHEPEN IN RUSLAND. DE „GRAF ZEPPELIN". WERKLOOZENSTEUN IN DENE- MARKEN. BULGARIJE'S KONING WENSCHT EEN LAGER INKOMEN. DE FRANSCH-RUSSISCHE ONDER HANDELINGEN; Het antwoord der Japansche regeering op het verzoek van den volkenbondsraad, o£ Ja pan acooord gaat met de toelating van de Amerikaansche regeering bij de raadsonder- handelingen inzake bet JapaJUchineesche geschil ie Donderdag te Genève ontvangen. De inhoud van deze nota wordt evenwei nog strene geheim gehouden.- De commissie-van-vijf werd direct bijeenge roepen ter bespreking van de nota. Inzake den inhoud van de nota verluidt, dat de Japansche regeering haar ambassadeur Yos- hisawa heeft opgedragen, principieele juridi sche bezwaren tegen de officieele toelating van een niet van den volkenbond lid zijnden staat in te brengen, hetgeen genoemde gezant er op deed wijzen, dat de volkenbond een zoodanige procedure niet toelaat. De zeer uitvoerige Japansche nota is, naar verluidt, in een zeer voorzichtig en algemeen gehouden vorm gesteld en zou, naar verluidt ook het principieel Japansche standpunt ten aanzien van een onmiddellijke ontruiming der bezette gebieden in Mandsjoerije, behandelen. De Japansche nota heeft thans aller belang stelling. Mocht de toelating der Amerikaansche regeering op een ernstig verzet van Japan stui ten, dan ligt het in het voornemen, een meerder heidsbesluit in den raad te nemen en de Ame rikaansche regeering, ondanks het Japansche verzet, uit te noodigen. Voorts wordt overwogen, ook het Kellogpact van kracht te verklaren, wat evenwel in zoo verre nieuwe moeilijkheden zou opleveren, dat hierdoor ook de regeering te Moskou bij de onderhandelingen zou moeten worden betrok ken. Het Japansche verzet tegen het deelnemen van de Vereenigde Staten aan de beraadsla gingen van den volkenbond over de bij legging van het Japansch-Chineesche conflict is een groote teleurstelling voor de Amerikaansche regeering en beteekent tevens een aanslag op het Amerikaansche prestige. Niettemin wordt door het Amerikaansche staatsdepartement verzekerd, dat er van eenige spanning tusschen Tokio en Washington geen sprake is. In parlementaire kringen is zelfs reeds sterk verzet merkbaar tegen de volkenbondsgeziude politiek der regeering. De algemeene aandacht is dan ook getrok ken door een rede van den republikeinschen afgevaardigde, Hamilton Tish, die Stimson on verbloemd heeft verweten, dat hij een „stum perige buitenlandsche politiek voert eu Ame rika voor het oog der wereld belachelijk maakt". Ook in regeringskringen zal men meer en meer tot de opvatting zijn gekomen, dat het heter is, een volkenbonds-aetie te vermijden en te trachten onmiddellijke overeenstemming tusschen Tokio en Nanking te bevorderen. twijfel de groote beteekenls zullen Inzien van het feit, dat thans de grootste zedelijke krachten van de wereld, die de handhaving van den vrede ten doel hebben, zich aaneen sluiten voor het behoud van dén vrede. Gilbert spreekt President Gilbert, consul-generaal van Amerika te Genève, nam daarna als Amerl- kaansch gedelegeerde aan de raadstafel plaats en begon met een woord van warmen lof aan Briand persoonlijk, dien de Amerikaansche regeering en het Amerikaansche volk als onvermoeiden vredeskunstenaar bewonderen. De Amerikaansche regeering kan natuur lijk zich niet Inlaten met de vraag, welke maatregelen de volkenbondsraad krachtens het volkenbondsverdrag zou kunnen treffen om een vredesbreuk in het verre Oosten te verhinderen. Zij zal echter gaarne aan de beraadslagingen deelnemen, voorzoover het Kelloggpact daarbij betrokken wordt. Gilbert sprak de hoop uit, dat het Kellogg- Pact gelegenheid zal bieden om de openbare meening van de geheele wereld ten gunste van een vreedzame regeling van het Chi- neesch-Japansche geschil te mobiliseeren. Ten slotte drukte hij het vertrouwen uit, dat de volkenbondsraad vooral hierom een beroep op de Amerikaansche medewerking gedaan heeft, opdat daardoor de openbare meening van de wereld zich volkomen zal kunnen geldend maken en den oorlog zal weten te verhoeden. Een stroom van verklaringen Op deze twee redevoeringen, die natuurlijk onvermijdelijk waren, volgde helaas een lange reeks van verklaringen van de andere leden van den volkenbondsraad, die allen zicli ge roepen gevoelden om hnn vreugde uit te spreken, dat Amerika aan de raadstafel had plaats genomen. Alleen de minister van buitenlandsche zaken van Noorwegen, Braadland, was zoo verstandig te zwijgen en ook, doch om andere redenen, deed Yoshisawa dit. Men mag de vraag wel stellen, of het niet beter met de waardigheid van den volken bondsraad tegenover Amerika en met den ernst van den internationalen toestand van het oogenblik in overeenstemming zou zijn geweest, indien de andere leden van den raad liet alleen aan Briand hadden overgelaten om de gevoelens van voldoening over de aan wezigheid van een Amerikaan te vertolken. Hedon zullen eindelijk de werkelijke on derhandelingen voor een oplossing van het geschil met ernst beginnen. Japan weigert Het groote Christus-beeld bij Rio de Janeiro dat dezer dagen werj. onthuld Amerika neemt deel Gisteren-avond heeft de vergadering van den voilkemibotndsiraacl plaats gevonden, waarbij voor het eerst een vertegenwoordiger van de Amerikaansche re- geering aan de tafel van den volkenbondsraad heeft zitting genomen. De raadszaal was overvol en vooral de heele Amerikaansche kolonie te Genève wilde na tuurlijk dit historisch oogenblik niet missen. Briand. als voorzitter van den volkenbonds raad sprak zijn groote voldoening uit over de medewerking van Amerika bij de oplossing van het Chineesch-Japansche geschil en uitte als zijn overtuiging, dat de volkeren zonder De Japansche Interpretatie van ft besluit, Amerika uit te noodigen tot bijwoning der zit ting van den volkenboudsraad is, dat de volken, bond en Amerika wenscheu samen te werken, teneinde heit Kelkxgg-p&ct in het geding te brengen, zooidat zij de interventie van een historische j derde partij opleggen. Japan is besloten, zich hiertegen ten krach tigste te velzetten, want het kan geen in menging van buiten dulden in da regeling van het conflict, dat zijn bestaan zelf raakt. Bijgevolg wil Japan liever breken met den volkenbond, dan de politiek prijs te geven van flirecte onderhandeling met China. Bovendien merkt men op, dat het Kellogg pact alleen slaai op oorlogsactie en Japan houdt vol, dat cr geen enkele oorlogsactie heeft plaats gehad. Zelfs als China den oorlog zou verklaren, zou Japan daarmee waarschijn lijk geen rekening houden. „Dat het geloof in dit land niet ten gronde zal gaan" Men seint ons uit Rome: Z. H. de Paus heeft aan den apostolischen nuntius te Madrid opdracht gegeven, aan de Spaansche kardinalen, aai tsbis-sclioppen, bis schoppen, wereld- en ordesgeestelijken en alle geloovigen bekend te maken, dat hij den laat sien tijd en in heit bij zond re op het huidige oogenblik in den geest bij hen is, hun amar ten deelt en de gevaren en bedreigingen voor de toekomst meegevoelt. De H Vader protesteert verder met alle kracht van zijn apostolisch ambt tegen de tal rijke beleed i-gin,gen, welke den geheiligdeu rechten der kerk zijn aangedaan, welke de rechten van God zelf zijn. Waar de paus in zijn laatsten apostolischen Ibrief allen geloovigen verzocht heeft, voor de nooden van den tijd te bidden, daar zal hij zich thans zelf bij de algemeene gebeden aansluiten, als hij Zondag in de Vaticaansohe basiliek van Christus-Koning het heilig Misoffer opdraagt en hij verzoekt allen geloovigen, zich met hem in gebed te vereenigin-gen, opdat God den zwa ren tijd, welken de Kerk in Spanje doormaakt, verlichte. De H Vader hoopt voorts, dat met Gods ïralp en'met behulp van alle welgezinden alle schade, welke aan de Kerk is toegebracht., weer hersteld zal worden en dat liet geloof, dat ook voor Spanje de eenige ware redding uit de ernstige gevaren van den tegen woor dlgen tijd is, niet in dit land ten gronde zal gaan. Albert Thomas huldigt Mgr. Nolens. Onze correspondent te Geinève seinde ons gisterenavond Albert Thomas beeft in zijn rapport aan den 'aa. Vaf beheer, dat morgen besproken zal uoi en in treffende woorden Mgr. Nolens her dacht. Thomas herinnert er aan, hoe Mgr. Nolens, evenals de eveneens overleden Arthur Fontei- ne, een der pioniers van de beweging van wet- telijke tusschenkomst in arbeidskwesties ge weest was. Nolens was een der actiefste leden van de m ten nationale vereeniging voor de wettelijke bescherming der arbeiders geweest. Sinds e schepping der internationale ar beidsorganisatie in 19J.9 was Mgr. Nolens ononderbroken ge-dele,geerde ter arbeidsconfe- renitie geweest. Hij was sen der ijchten der conferentie, van een ontembare intransigen- tie ten aanzien van de beginselen, die in liet vredesverdrag op sociaal gebied waren ver. kondigd. Somtijds had LONDEN, 16 October. (V. D.) De minister van buitenlandsche zaken uit de arbeiders-re geering Arthur Henderson, die thans de la- bour-oppositie tegen de nationale regeeriug leidt, heeft gisterenavond in een verkiezings rede te Burnley verklaard, dat hij vo roemen s is als voorzitter aan de internationale ontwa peningsconferentie te Genève deel te nemen. Hij verklaart, dat hij niet in zijn toenmalige kwaliteit van minister van buitenlandsche za ken is gekozen, doch dat hij persoonlijk is uit- genoodlgd, het voorzitterschap der conferentie te aanvaarden. Moreno proclameert zichzelf tot staatshoofd QUITO 16 October (N.T.A.) Omtrent den opstand In Ecuador kan nog gemeld worden, dat president Luis Al ba zijn ambt aan den president van den senaat Alfredo Moreno heeft overgegeven, waarop deze zich zelf tot staatshoofd proclameerde. Moreno heeft ter stond de leiding der regeenngszaken op zich genomen. De straten der stad zijn vol met mensoheo, die den opstand druk bespreken. Nolens zelfs de coquetterie deze beginselen met meer levendigheid te ver- Vs®n„ arbeidersvertegenwoordigers ,e en' ,'J bracht tevens aan de in-terna- icma.e ar ei «conferentie het groote gezag van en s aa sman, dat geheel Nederland hem toekende. Met zijn fnssche welsprekendheid, vol ironie, humor en helderheid, wist Nolans brutaalweg rake waarheden te zeggon en de somtijds niet openlijk erkende redenen voor de verwarring van de debatten onbarmhartig bloot te leggen. Aldus heeft Mgr. Nolens bijna ieder jaar door op bet goede oogenblik tusschenbeide te ko- me.n, de op een zijspoor geraakte debatten weder ir* de goede ricj^ting weten te leiden en naar het doel te brengen. In de laatste twee jaren had Nolens met «en buitengewone, hardnekkigheid al zijn ga ven aangewend om de conventie over den ar beidsduur in de mijnen te doen slagen. Ziek, vermoeid, reeds door de kwaal aange- tast, die hem ten grave zou sleepen, bad No- lens er prijs opgesteld toch aan de conferentie deel te nemen, die de definitieve beslissing in dezen zou treffen. Uitgeput kwa.m Mgr. Nolens in Den Haag terug. Korten tijd daarna vernamen wij zijn dood. Albert Thomas herinnerde dan er aan, hoe hij tijdens het overlijden van Mgr. Nolens juist in Holland was en persoonlijk aa.11 het sterf, huis de laatste hulde der internationale ar beidsorganisatie heeft gebracht. Ongetwijfeld zal ook de raad van beheer er prijs op stellen aan zijn ontroering over dit verlies uitdrukking te geven. PARIJS, 16 October (H.N.) Minlster-presl- dent Laval is vanmorgen om 10 minuten over 8 uit Parijs vertrokken. Op het station waren alle leden van de regeering, voor zoover te Parijs aanwezig, verschenen om hem uitge leide te doen en go-ede reis te wense'nen. Behalve door de FraDSche delegatie en de journalisten wordt Laval vergezeld door zijn dochter Josette. In den saloinwagen, waarmee hij de reis tot Le Havre maakt, namen behalve de onder, staatssecretarissen Co.tba.la en Foulon ook de Amerikaansche gezant Edge plaats, die Laval tot Havre zal begeleiden. Te Havre zal Laval op het stadhuis door den burgemeester van deze stad, den uit de radicale partij getreden afgevaardigde Leon Meyer, worden ontvan gen. Om kwart over 12 vertrekt Laval dan met de „Ile de France" uit Havre. PARIJS, 16 October (H.N.) Voor het ver. trek van minister-president Laval naar de Vereenigde Staten zijn gisteren de laatste voorbereidingen getroffen. De minister voor de handelsmarine is gisteren naar Havre ver. trokken, om bij de toebereidselen tegenwoor. dig te zijn. Op verzoek van den minister.pre. sident zullen bij het vertrek geen militaire eerbewijzen worden gebracht. Uit het fonds van buitenlandsche zaken is een crediet van 400.000 francs beschikbaar ge steld ter bestrijding van de onkosten van de reis. Lord Reading, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, zond Laval een tele gram, waarin hij hem een goede reis en veel succes wensebt. Voor zijn vertrek uit Parijs heeft de Fran sche premier gisteren een radiorede gehou den, waarin bij mededeelde, dat hij drie we ken onderweg zal zijn. Een ernstige crisis teistert de wereld. Frankrijk is nog gezond gebleven. Het dankt zijn gunstige positie aan zijn arbeid en spaarzaamheid. In onzen tijd kan men echter de isoleering niet als een geschikte voorzorgsmaatregel be schouwen. Frankrijk heeft zijn traditie. De reis, die ik zal ondernemen, heeft groote ver wachtingen gewekt. Laten wij ons hoeden noor illusies. Indien persoonlijke besprekin gen tusschen de regeeringsleiders geschikte methoden schijnen, om de regelen van een normaal bedrijfsleven terug te vinden, zoo zou het toch overdreven zijn er een definitieve op lossing van te verwachten. In de vier dagen te Washington zullen wij de zaken van de heele wereld niet kunnen regelen. Een ongewone productie en een overdreven vertrouwen in speculaties hebbein werkloos heid en ellende ten gevolge gehad. Nie mand kent thans werkelijke heilmiddelen. Een streng regiem is noodzakelijk. Wij zullen van gedachten wisselen en ik zal president Hoover zeggen, wat mijn' land denkt, wat het wenscht en wat het doen kan. De Fransche regeering heeft reeds van naar goe den wil doen blijken. Ik zal bij mijn terugkeer rapport uitbren- ■gen in de kamer. De kamer zal zich dan over de aangelegenheid kunnen uitspreken. Deze radiorede van den Franschen premier werd door de Amerikaansche stations gere> layeerd, terwijl ook alle Fransche stations de redevoering hebben verspreid. In het kantoor van een socialistisch blad KASSEL, 16 October (V.D.) In den afge- loopen nacht tegen drie uur is op het kantoor van het sociaal-democratisch volksblad te Kas sei een dynamiet-aanslag gepleegd. Onbekenden hebbe neen met stukken ijzer en dynamiet gevulde sigarenkist aan den in gang van het gebouw geplaatst en met behulp van een lont tot ontploffing gebracht. Hierdoor werd een muur vernield en de winkelruit versplinterd. Er werd niet gewerkt. Het onderzoek heeft nog geen resultaat opge leverd. BEKRACHTIGD BERLIJN, 16 Octobers (V.D.) Tijdens de rijksdagdebatten van hedenmiddag nam dr. Brüning voor de tweede maal sedert de her opening van den rijksdag het woord voor het houden van een rede. alvorens de rijksdag tót stemming zou overgaan. Toen de rijkskanselier het spreekgestoelte betrad, verliet de rechtsche oppositie wederom de zaal. De rijkskanselier herinnerde eraan, dat nij bij- den aanvang der zitting de politiek der regeering had uiteengezet. De regeering ver zet zich niet tegen een voorstel met een reeks geformuleerde punten tot wijziging van de noodverordening, die door een commissie be studeerd zou kunnen worden. De regeering is niet van meening, dat geen enkel punt van de noodverordeningen een wijziging of verbetering zou kunnen onder gaan. Zij is er slechts van overtuigd, dat aan de beginselen, die ten grondslag liggen aan het economisch en financieel systeem, dat zij heeft oDtworpen, niet getornd mag worden. Tijdens de discussies had Brüning geen andere positieve voorstellen gehoord, dan die reeds door de regeering waren gedaan. Met waardeering liet hij zich uit over de voorname wijze, waarop de verschillende sprekers, in het bijzonder ook de leider der natior.aal-secialistische partij, de ciitiek op zijn persnon hadden uitgeoefend. Dat is on getwijfeld een verbetering tegen vroeger. Hopelijk zal dit optreden ook tct de politieke en openbare vergaderingen worden uitgebreid, zoodat de maatregelen, die in de noodverorde ningen zijn opgenomen, niet noodig zullen zijn. De scherp afwijzende critiek van de Duit- sche landvolkpartij was voor een vriend van den landbouw een teleurstelling. Het is een historische fout, een man als minister Scbiele te verwijten, dat hij in het belang van den landbouw de koopkracht van de verbruikers trachtte te vergrooten. Verdediging van zijn beleid. Verder besprak de rijkskanselier de wijze, waarop Dingeldey met één slag een radicale oplossing wilde vinden voor het vraagstuk van de verlaging der productiekosten. Wanneer op den dag dat de banken en spaarbanken gesloten werden, maatregelen zouden zijn getroffen, waardoor het geheele volk in beroering werd gebracht, dan zou het niet mogelijk zijn geweest het Duitsche cre- dietwezen en zelfs den Duitschen staat te redden. De eerste eisch was toen het scheppen van rust en behalve de maatregelen, die de regeering heeft genomen, was liet voorname lijk het geloof der bevolking in deze maat regelen, die het Duitsche credietwezen gered hebben. Het is mijn taak aldus dr. Brüning ervoor te zorgen, dat het Duitsche volk dezen moeilijksten van alle winters doorkomt. Het doel van eiken verantwoordelijken politicus moet zijn, ervoor te zorgen, dat bij den komen den nood van maanden en weken en bij de huidige internationale spanningen het Duit sche volk niet in twee kampen uiteen valt zooals altijd in de geschiedenis van het Duitsche volk het geval was. Ik acht het onmogelijk, een weg te betre den, die ons door dezen moeilijken winter moet voeren en waarop wij een gesloten front tegen de arbeidersklasse zouden kunnen vor men. Derhalve heb ik getracht, een kabinet te vormen, dat door iedereen geaccepteerd zou kunnen worden. Ik moest dus een kabinet vormen zonder partij-politieke basis en tegelijkertijd den rijks president voorrtellen, een adviseerenden eco- noinischen raad te vormen. Vervolgens sprak dr. Brüning uitvoerig over de buitenlandsche politiek. Elke regee ring zal gedurende eenigen tijd met wantrou wen in het buitenland te kampen hebben, doch zelfs een rechtsche regeering zou op den duur ook in het buitenland verklaringen moeten afleggen. Van een capitulatie-politiek kan dan echter niet gesproken worden. Den open brief van Hitler had de rijks kanselier nog niet geheel kunnen doorlezen, doch wat daarin bijvoorbeeld gezegd wordt over de herziening der verdragen, waarnaar men reeds had moeten streven vóór dat de saneering ten uitvoer was gebracht, was prin cipieel fout. Men kon niet met herziening van het Young-plan beginnen, doch het was de eerste taak, te zorgen, dat met zekere offers van het Duitsche volk Duitschland weer een stevig gebouw zou worden. De regeering beeft haar best gedaan, een zoo gunstig mogelijken toestand voor Duitsch land te scheppen. De metbode, die zij toepast is niet nieuw, doch men heeft er herhaaldelijk gebruik van moeten maken om successen te bereiken. De maatregelen alleen zuilen echter niet genoeg zijn, als het volk zelf niet door den waren geest bezield zal worden. Prelaat Leicht deelde nog inzake een heden tegen den rijkskanselier verschenen anoniem geschrift, mede, dat dit geschrift met onware verdachtmakingen door den natiionaal-soctalis- tischen afgevaardigde Münchmeijer is geredi geerd. Deze mededeeliug werd met een krachtig geroep van „Schande" ontvangen. Verklaring D.-nationalen Na de redevoering van den Rijkskanselier en vóór de eindstemmingen heeft de woord voerder der Duitsch-nationalen, afgevaardigde Schmidt, uit Hannover, in den rijksdag een verklaring afgelegd, waarin o.m. gezegd wordt dat verder regeeren van het kabinet-Brüning een nieuwe uitschakeling van den ryksdag be teekent en een binnen- en buitenlandschen toestand van zoo tragischen ernst schept, dat een afglijden van Duitschland in chaotischer toestand onvermijdelijk is. Het vertrouwen van binnen- en buitenland in een regeering der rechterzijde zou greater zijn dan het vertrouwen in de regeering Brü ning. Het bankroet der buitenlandsche politiek is op onheilspellende wijze aan het licht ge komen. De nazis gaan heen met de Duitsch-nationalen. BERLIJN, 16 October. (H.N.) N£dat dr Frick namens de nat.-socialisten verklaard had, dat dezen den rijksdag zouden verlaten, waarbij de Duitsch-nationalen en 3 dissidente leden van de landvolkpartij zich aansloten, riep de communistische afgevaardigde Stöc- ker de nationaal-socialisten na, dat zij en bun bijloopers huichelaars zijn en het volk mis leiden. De sociaal-deniocraat Solimann zeide, dat de vlucht van de nationaal-socialisten veroor zaakt is door de vrees, dat zij de moties, welke ingediend zijn voor de eischen der buitenlandsche politiek en voor de bescher ming van de arbeiders zullen moeten ver werpen. Deze partij bestaat slechts uit marionetten in dienst van bet groot kapitalisme en van de afgedankte vorstenhuizen. Rijksdagverdaging tot in Februari 1 Het seniorenconvent van den rijksdag heeft gisterenavond besloten, de plenaire vergade ring voor te stellen, de beraadslagingen van den rijksdag tot midden Februari te verdagen. Pantserkrttiserboüu) afge stemd. BERLIJN, 16 October (H.N.) Een commu nistische motie tot staking van de Youngbe- talingen en het uittreden uit den volkenbond was verworpen, en werd de stemming over de verdere moties tot kwart over acht verdaagd, teneinde intusschen het seniorenconvent gele genheid te geven, een zitting te houden. Na de heropening van de zitting werd ge stemd over een communistisch voorstel, om den bouw van den pantserkruiser te staken en de aldus bespaarde gelden te bestemmen voor een winterondersteuning. Deze motie werd met de 211 stemmen der socialisten van beide richtingen en van de communisten, die thans, nu de rechtsche op positie ontbrak, in de meerderheid waren, aan genomen. Het aantal tegenstemmen bedroeg 181. Stappen te Moskou. Officieel wordt uit Berlün medegedeeld, dat in eenige sovjet-havens, in het bijzonder te Leningrad, op Duitsche schepen een wilde sta king is uitgebroken. Het grootste deel der be manningen is bereid, te werken, doch wordt daarin door een terreur der stakingsleiding verhinderd. De Duitsche consuls ter plaatse hebben zich in verbinding gesteld met de autoriteiten om de ontstane moeilijkheden op te heffen. Daar hun bemoeiingen geen resultaat heb ben opgeleverd, beeft het ministerie van bui tenlandsche zaken door den ambassadeur te Moskou de sovjet regeering zelf op de hoogte gesteld en op grond van het consulair verdrag van 12 October 1925 maatregelen gevraagd. Na overleg met de reederijen is besloten een sleepboot naar Leningrad te zenden, om de daar liggende schepen uit de haven te bren- gen. De sovjetregeering is hiervan langs diplo- matieken weg in kennis gesteld, met het ver zoek veiligheid voor de sleepboot te waar- GANDHI NIET NAAR DE VEREENIGDE STATEN. Gandhi zijn plan, NOODLOTTIGE VERGISSING Bij een oefening van een Engelsche duikboot is bij vergissing, toen de boot onderdook, een man op net achterdek achtergelaten. Toen het ongeluk bemerkt werd, kwam de boot weeT terstond aan de oppervlakte, doch van den ongelukkige was geen spoor meer te vinden, hoewel de duikboot uren lang in den omtrek kruiste heeft thans medegedeeld, dat hij om na afloop van de Ronde Tafel- Conferentie een bezoek te brengen aan de Ver eenigde Staten, alvorens naar Indië terug te keeren, definitief heeft opgegeven. Weer naar Zuid-Amerika. FRIEDRIOHiSHAFEN, 16 October. (W.B De start van het luchtschip „Graf Zeppelin' voor zijn derden tocht naar Zuid-Amerika is ■bepaald o,p hedennacht, één uur. Het luchtschip zal waarschijnlijk dezelfde route nemen, als op zijn vorige tochten naar Pernambnco. Indruk der kanseliersrede BERLIJN. 16 October. (H.N.) De rede van den rijkskanselier maakte een diepen indruk, waardoor de indruk van de rede, die hij Dins dag heeft gehouden, nog aanmerkelijk ver hoogd wend. De rijkskanselier weerlegde de argumenten van zijn tegenstanders op buitengewoon krach tlge en zakelijke wijze, zoodat er niet veel ln te brengen was tegen hetgeen hij zeide. Voora! het argument, dat bij de beraad slagingen niemand een andere oplossing heeft voorgesteld dan den weg, dien de regeering tot nu toe heeft beschreden en waarop zij voort zal gaan, sloeg zeer in en werd van ver schillende zijden met teekenen van instem ming ontvangen. Het practische resultaat van de zitting van vandaag is. dat de rijksregeering thans vier maanden den tijd heeft om met alle kracht te streven naar een oplossing van de belangrijke vraagstukken op economisch ge bied en op dat der buitenlandsche politiek, die in den eerstvolgenden tijd behandeld moeten worden. Hoe de noodige middelen worden verkregen. KOPENHAGEN, 15 October. (H.N.) Tus schen de regeeringspartijen en de conserva- tieven is een overeenkomst tot stand geko- men voor het verkrijgen van de noodige mid delen voor het verleenen van steun aan de werkloozen en het verstrekken van een bul- tengewone wintergave. De overeenkomst komt hierop neer, dat een crisisfonds van 30 millioen kronen zal wor den gesticht. De noodige middelen zullen worden verkre gen door het overschot van de begrooting, een verhooging van de bierbelasting en een dub bele heffing van de inkomstenbelasting, voorts door verhooging van verschillende invoer rechten tn verlaging der militaire uitgaven, door het bedrag voor buitengewone aanschaf fingen terug te brengen van 3 tot 1 millioen kronen. borgen. Intusschen is de toestand in de haven van Leningrad, waar op het oogenblik meer dan De houding der econo- 40 Duitsche schepen liggen door sabotage ver- misrhe nartU scherpt en kunnen de Duitsche schepen thans miscne partij. niet weggesleept worden. Met groote spanning wachtte men tijdens de De rijksregeering heeft den ambassadeur te debatten van vandaag op de verklaring van Moékou opgedragen, in verband hiermede stap- de economische partij, die bij de beslissende pen de SOvjet-regeering te doen, om de be- stemming op de wip zat en tot het laatste toe sch-erming der belangen, die bij verdrag is ge- zich in stilzwijgen had gehuld over haar voor- regejd, voor de Duitsche scheepvaart te waar- nemeas. borgen. Het was bekend, dat de fractie de laatste da gen is bestormd met telegrammen, waarin verlangd wordt, dat de economische partij zich bij /de rechtsche oppositie zou aanslui ten, doch evenzeer was het bekend, dat vele leden van de fractie besloten waren, onder geen omstandigheden de tegenwoordige re geering ten val te brengen en liever uit de partij zouden treden. De fractieleider heeft met grooten politie- ken tact een uitweg uit dezen moeilijken toe stand gevonden door de formuleering, dat de economische partij aan den eenen kant den na druk legt op de noodzakelijkheid, dat de tot de oppositie behoorende massa der nationaal gezinde jeugd betrokken zal worden hij ver antwoordelijke medewerking in de regeering, doch dat aan den anderen kant vastgesteld moet worden, dat onder de tegenwoordige om standigheden geen rechtsche regeering niet de voor een vruchtbaren arbeid noodige meer derheid heeft, zoodat de val van het tegen woordige kabinet, afgezien van alle andere schadelijke gevolgen niet in het belang van de rechtsche nationale kringen zou zijn. In de verklaring wordt er verder op gewezen, dat de rijkskanselier bij de onderhandelingen met de partij heeft toegezegd, dat met de ge rechtvaardigde eischen van een zelfstandigen middenstand rekening zal worden gehouden. In onwrikbare trouw aan den rijkspresident zoo lieet het verder, zal de economische partij het ten val brengen van het door von Hin denburg benoemde kabinet niet dulden. Door deze verklaring verdween de onzeker heid over den uitslag van de stemming en stond het vast, dat de regeering een meerder beid zou verkrijgen. Partij-verdeeling bij de stemming. Bij de stemming over de moties van wantrouwen, ingediend door de nationalen, Duitsch-nationalen en de communisten, stem den met de nationale oppositie voor de com munisten, het grootste aantal afgevaardigden van de landvolkpartij, de meeste leden van de Duitsche volkspartij en de socialistische arbeiderspartij. Tegen stemden de regeeringspartijen cen trum, Beiersche volkspartij, staatspartij, con servatieve volkspartij, de sociaal-democraten, de economische partij, de christelijk-socialen en de Beiersche boerenbond. De Duitsch-Hannoversche afgevaardigden stemden blanco. Deze moties van wantrouwen werden, zoo als gemeld, met 294 tegen 270 stemmen, met drie onthoudingen verworpen. BERLIJN, 16 October. (H.N.) Met 336 tegen 233 stemmen is de motie tot opheffing van de noodverordeningen verworpen, zoodat deze noodverordeningen, uitgevaardigd in dén tijd, dat de rijksdag niet bijeen was. thans de sanctie van het parlement hebben gekregen. De moties van wantrouwen tegen de minis ters Grönor, SChiele en Stegerwald werden met een meerderheid van ongeveer 100 stemmen verworpen, terwijl de door de Duitsoh nationa len, nationaal-socialisten en communisten in gediende motie tot ontbinding van den rijks dag met 320 tegen 252 stemmen verworpen werd. BERLIJN, 16 October. (V.D.) Gebleken is, dat bij de stemming over de moties van wan trouwen tegen de regeering het kabinet met 295 ln plaats van 294 stemmen tegen 270 in de meerderheid is gebleven, zoodat de meer derheid 25 stemmen bedraagt. Van de 577 afgevaardigden waren 571 aan wezig, zoodat slechts 6 leden op het appèl ont braken. De regeering volgt zijn voorbeeld SOFIA, 15 October. (N.T.A.) De koning van Bulgarije heeft een verlaging van zijn jaar. lijksch inkomen aangekondigd. De koning deelde den minister van finan. ciën mede, dat hij in dezen moeilijken tijd het goede voorbeeld moet geven en derhalve zijn jaarlijksch inkomen van 120.000 gulden tot 100.000 gulden wil verminderen. De minister van financiën antwoordde hier op, dat ook de leden van het kabinet dit goede voorbeeld zouden volgen en 15 pet. van hun salaris zouden laten vallen. Een nieuw voorstel. PARIJS, 16 October (H.N.) Bij de Fransch- Russische economische onderhandelingen is een nieuw voorstel gedaan, dat door de Fran sche bladen gunstig beoordeeld wordt. Het voorstel komt hierop neer, om als te. geuwiebt tegen het Russische monopolie voor den buitenlandschen handel in zekeren zin ook een Fransche monopoliemaatschappij in het leven te roepen, die dan alle zaken met Rusland drijven zal. Daardoor zou een zeker evenwicht worden gebracht tusschen de aankoopen, welke Frank, rijk in Rusland zal doen en de bestellingen, welke Rusland bij de Fransche industrie wil plaatsen Trouwens zou daardoor een zekere contróla worden verkregen op de betalingen tusschen beide landen. De Fransche aankoopen van Russische petroleum zouden tot zekere hoog. te dienen tot betaling van de Russische be» stellingen bij de Fransche industrie. Het voorstel zal aan verschillende FranscJn ondernemersboü'den worden voorgelee!.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9