THOMAS ALVA EDISON t WERK VAN DUISTERE MACHTEN ONTHULLINGEN OVER SPANJE. h V S mfflgr IS m Z 1! ii md SB MA AN 1 1931 EEN GENIAAL MENSCH, DIE ZIJN TALENTEN NIET BEGROEF. MATUSKA'S BEKENTENIS OVER DE TREIN AANSLAGEN. Geen enkele medeplichtige. GEZWICHT VOOR DE BEWIJZEN NEGERKONING IN PARIJSCH ZUSTERKLOOSTER. IFRINNERING AAN EEN BEZOEK BIJ KOPPENSNELLERS. Inboorlingenland door zwakke kloostervrouwen in een ander land herschapen. VERBIJSTEREND E VERKLARINGEN Minister de los Rios de eigenlijke organisator van den klooster- brand. CHINA EN JAPAN. Nieuwe instructies aan Japans vertegenwoordiger te Genève. HET WERK VAN MOSKOU EN VAN DE LOGE. Staking van spoorwegbeambten. HET JUBERCULOSE-PROCES' TE LUBECK. Verdere verhooren. DE CHOLERA-EPIDEMIE IN IRAK. BELEEDIGING VAN PRUISENS PREMIER. DE STAKING DER DUITSCHE SCHE PELINGEN IN RUSLAND. SENATOR BOREA D' OLMO 100 JAAR. Op zijn buiten in Westorange (New Yersey), waar de wereldvermaard© ontdekker na een lang leven van stug,gen arbeid zich nog slechte tendeele het hem volop toekomende otium cum dignitate gunde, la Thomas Alva, naar een draad-bericht meldt, in den nacht van Za terdag op Zondag te 3 uur 24 minuten de eeuwige rust ingegaan. Zijn ijzeren gestel, ge hard nog door een sobere levenswijze hij ■was vegetariër en geheelonthouder heelt zich blijkbaar tot het uiterste verzet tegen het eloopingswerk van den ouderdom doch tin el-otte is ook hem de last zijner 84 jaren te zwaar geworden. Met Thomas Alva Edison gaat een der groot ste ontdekkers en uitvinders in de geschiede nis -heen. Hij is bet typisch© voorbeeld van den Amerikaan, die, als krantenjongen begonnen, een der grootste genieën werd, welke de m-ensoh!hedd heelt aan te wijizen. Maar hij kan ook als voorbeeld dienen voor de werkkracht van een man, idle wil, voor den onverpoosden v^vrp ff i fl ff 4 Q rheumatlek, jicht, ff riep, hoofd-, kies- en zenuwpijn wordt volgens 0OOO rwi /«v s I uü 5 geneesheeren op de meest afdoende wijze bestreden door Togaltablet- I B BI A I 9 ten. Togal schaadt noch Uw hart. noch Uw maag en kan dus worden in- genomen door hen die andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar andere middelen geen baat brachten. Bij Apoth. Dros- 0.80 en onvarmoelden arbeid van een manisch, die niet tievreden met d© verkregen resultaten waarop men trotsoh kan zijn, blijft voortzoe- ken. 'Hij is bet voorbeeld van den geleerde, die weet, dat nog niet een einde is gekomen aam Üe ontdekkingen, diat het laatste woord nog niet is gezegd bij het Boeken naar nieuwe ont dekkingen en uitvindingen. Edison werd ln 1847 te Meten lm Ohio gebo ren. Zijn jeugd bracht hij door te Port Huron. Zijn Bchooflsóh© kennis was gering toen hij als krantenjongen aan den Grand Trunk-Spoor weg het leven inging. Maar reeds als kranten- Jongen voelde hij den lust naar onderzoek, niet alleen om het onderzoek alleen, maar ook om geld te verdienen. En terwijl hij zoo reisde van de eene plaats naar de andere, al rijdende zijm kranten ver- koopemde richtte hij in een der bagage-wagens een drukkerij en een chemisch laboratorium jm. Daar zette hij en drukte hij zijn „Weekly Herald"', waarvan hij, behalve zetter en druk ker en verkooper, ook uitgever en redacteur was. Dat ging goed, tot in zijn laboratorium in den bagaigewaigem een geweldige ontploffing plaats had, die oorzaak was, dat bijna de ge heel© train lm brand raakte. Van krantenjongen werd hij telegrafist, maar tegelijkertijd had hij weer zijm laborato rium om proeven te kunnen -nemen. En zoo vond hij de automatic repeater uit, een toestel om automatisch een telegram vam de eeme lei ding op de andere over te brengen. Dikwerf werkte hij in zij-n werkplaats meer dan achttien uur -per dag. Toen kwam (hij door zijm uitvinding lm dienst van de Gold-indicator Company, die van een enkel centraal punt uit, aan honderden koop lieden elk kwartier een telegrafisch bericht zond omtrent het dalen en rijzen der goud- koersen. Hij werd superintendant van genoemde maat schappij em begon met te zoeken naar een goede ettectriecihe lamp Hij vond haar na vele mislukte proeven en nadat velen aan de resul taten van deze proeven hadden getwijfeld. 21 October 1879 brandde zijn eerste gloei lamp. Een belangrijke datum in de geschie denis der menschheid. Wat deze ontdekking beteekende, heeft de pers bij het gouden jubilë der vinding in October 1929 uitvoerig toegelicht. Voordat Edison het vraagstuk dier electrisohe verlichting in studie nam, was men.reeds een halve eeuw aan het experim-enteeren, echter steeds zonder succes. Weliswaar slaagden en kele natuurkundigen er in, een kostbaar ap paraat samen te stellen, dat gedurende korten tijd eenig licht -gat, doch deze apparaten ble ken ln de practijk van geenerlei nut. Edison begon met de experimenten van zijn voorgangers te bestudeerem en hun fouten nauwkeurig na te gaan* Om zijn proefnemingen op grootera schaal mogelijk te maken, organiseerde Edison in 1878 een vennootschap. Verschillende vooruit strevende Amerikanen namen aandeelen in deze vennootschap, die den 17en October offi cieel opgericht werd onder den naam Edison Light Company. Het aandeelenkapitaal be droeg 300.000 dollar. Later is deze vennoot schap in een andere maatschappij opgegaan. Na een diepgaande studie over de wet van Ohm, die door d-e meeste electro-technici van dien tijd slechts zeer oppervlakkig gekend werd, kwam Edison tot de conclusie, dat een gloeilamp, om een goed practisch resultaat te kunnen geven een hoogen inwendigen weer stand moest hebben. Hij besloot daarom in zijn lampen een langen en dunnen platina-dr-aad te gebruiken. Hij bevestigde dezen gloeidraad aan een voetstukje van pijp-aarde, en overtrok den draad met een laagje airoonium-oxyde, o-m tegen te gaan, dat het platina zou oxydieere-n. In Februari 1879 werd voor deze lamp patent aangevraagd, hetgeen verkregen werd in Mei 1880. De-ze lamp was echter in de practijk onbruik baar. Nog verscheidene andere proefnemingen had den plaats met lampen met een platina-gloei- draad maar steeds bleek het dat de resultaten in de practijk onbruikbaar waren. Edison had reeds uitvoerige proefnemingen gedaan met-koolstof in verhand met zijn uitvin ding van de kool-microfoon. Daardoor was hij uitstekend op de hoogte met de eigenschappen en gedragingen van koolstof. In den herfst van 1879 begon Edison er over te denken, of men niet een gloeidraad zou kun nen gebruiken, die uit koolstof bestond. Reeds verscheidene van zijn voorgangers had-den- dit met negatief resultaat beproefd en d-e natuur kundigen waren algemeen van opinie, dat het benutten van kool-stof voor een gloeidraad een onmogelijkheid was. Edison deelde deze mee ning echter niet. Zoodoende begon hij proef nemingen te doen m-et een kool-gloeidraad. Hij berekende, dat een dergelijk draadje een dia meter van ongeveer l/26ste c.M. moest bebben, en gebruikte hiervoor in den beginne draadjes dik naaigaren, die hij in een luchtdicht kolfje verkoolde. D-e -draadjes waren ongeveer 15 c.M. lang, e-n werden zoo in het kolfje -bevestigd, dat ze er als U-wormige gloeidraadjes uitkwamen. Da-ter gebruikte hij in plaats van verkoolde draadjes naaigaren verkoolde bamboevezels. Na verscheidene proefnemingen slaagde Edison er in een dergélijken gloeidraad te pro- duc-eeren. De uiteinden werden bevestigd aan een tweetal platina-d-raadjes. Ook dit kostte veel moeite, daar het kool-dra a-dje makkelijk kon braken. Vervolgens werd de gloeidraad in ©en ballonnetje geplaatst. Tenslotte moest -het ballonnetje luchtledig gemaakt worden terwijl m-en tegelijkertijd de gassen uit den gloeidraad dreef, hetgeen ge schiedde, dtoor een zwak el-ectri-sCh stroompje door den gloeidraad te zenden, terwijl het bal lonnetje -luchtledig gepompt werd. Den 21sten October 1879 was het groote oogen-blik aangebroken waarop de eerste koo-1- draadigloeilaimp -beproefd zou worden. Niemand had echter veel vertrouwen in het experiment. Terwij,1 er een groot aantal belangstellenden om ham heen stond, schakelde Edison de lam-p langzaam in. De gloeidraad gaf een zwak licht, en -brak niet. Plotseling werd d-e volle stroom ingeschakeld; d-e 'lamp verspreidde een holder, wit licht, en de gloeidraad Mee-I heel! Zoo bleef deze lamp twee dagen achtereen doorbranden, waarna ze den geest gaf. Doch met dit experiment was aangetoond dat Edison den goeden w-eg had ingeslagen. De kool-draad-gloellamp werd voor het eerst toe-gepast voor de verlichting van een stoom schip, de „Columbia". Er werden vier dynamo's op hot schip geplaatst, en e-lke dyamo leverde stroom voor zestig lampen. D-e installatie Vo-l- dee-d go-e-d en werd gedurende vijftien jaar gebruikt. Toe-n Edison de pra-ctisch bruikbare gloei lamp uitvon-d, was hij 32 jaar ou-d. Doch had gelijk -gezegd zijn naam reeds gevestigd door de ontdekking -d-er methode om over één zelfden draad in twee richtingen te te-legra- feeran, ©n van het automatische telegraaf- a/pparaat, waarmee -duizend woorden per mi nuut ko-n-den worden overgeseind. Dit wa-s ook het begin van zijn financieel succes. Doch hij was er de man niet naar, om op dit laatste uitsluiten-d aan te sturen. Inte gendeel op het verbeteren zijner vindingen en het -doen van nieuwe ontdekkingen bleef al zijn energie geridht en voor aanzienlijke finan- cieeü-e offers schrok hij niet terug. Aan -de uitvin-ding van den nieuwen alca- lis-ohen accumulator heeft hij tien jaar besteed, aan -de uitvinding van d-e magnetische ziftma- ohine adbt jaar -lang zo-n-der onderbreking. Ontkend kan -niet worden, dat bij vele uit vindingen van Edison, Edison zelf vo-lstrekt niet ais de -uitvinder is te beschouwen, maar wel als dag-ene, die de denkbeelden welke d-em grondslag van de uitvinding vormden, prac tisch wist toe te passen of wist te verbeteren. Te M-enlo-Park, op 40 K.M. afstand van New- York -liet hij een groot laboratorium bouwen m-et bibliotheek; moderne fabrieksgebouwen verrezen en woonhuizen enz. In 1876 hield de 29-jarige Edison zijn intocht in Me-nlo-Park. Hij was gehuwd, va-der van drie kinderen en had -bovendien verantwoordelijkheid te dragen voor zij,n vry talrijk personeel van assistenten en arbeiders. Te Menlo-Park is enorm hard gewerkt. Edison zelf gaf het voor beeld toonde de juistheid van zijn definitie, dat het -genie voor 1 procent in- en voor 99 pet. transpiratie is. Meermalen arbeddd-e hij text drie o-f vl-er uur ln -den moTgen en soms vond men hem bij -het aanbreken van den dag in slaap gevallen op een tafel van het laborato rium. Hij -ha,d slechts enkele uren rust noodig. Legde hij zich neer, dan scheen de slaap op rijn bevel te komen. Een record v-estlgde hij, door vijf dagen en nachten achtereen door te werken. Vaak was het middernacht vóór het avond eten voor Edison en -zijn staf werd binnenge bracht. De leider wist zijn medewerkers aan te moedigen en te inspireeren door zijn voor beeld. De verhouding -te Men-lo-Park moe-t wel eenigs-zins patriarchaal zijn geweest, im-mers wanneer een su-cce-s -bereikt was toog Edison met zijn staf uit visschien. Edison is een ge duldig hengelaar; de legend© vermeldt, dat hij eens twee dagen en twee nachten heeft zitten vi-ssch-en, zonder beet te krijgen. In Menilo-Park heeft Edison zij-n grootste uitvin-dingen gedaan. Hij vond de microfoon uit e-n voerde op 20 Augustus 1879 te Saratoga in het openbaar -het eerste storingsvrije tele foongesprek. Zelfs het bekende „-Hal-lo!" is door Edison ingevo-er-d. Het is geen wonder, dat Menlo-Park ,,het H-uis van den Magiër" werd genoemd. Ook de uitvinding -der phonograaf staat o-p zijn naam, al wordt hem deze door anderen he- twist. Op meer dan 800 vindingen had hij pa tent waarvan intu-sschen vele van weinig practisch nut zij-n. Aan de techniek der cinematografie had hij me-de zijn aandeel. Maar vóór alles zal Ed-ison voor h-et nage slacht blijven de heraut van het licht. Moge h-em, die hee-1 een wereld aan zic-h ver plichtte door voor haar het aar-dsche licht ia tot nu ongekenden luister te ontsteken, na een rusteloos zwoegersileven in dienst van den me d-eniensch God-s eeuwig licht verlichten. Omtrent het overlijden van den genialen uit vinder wórdt nog gemeld Thomas Edison, die reeds een paar dagen buiten bewustzijn was, is zacht en kalm zon der pijnlijken doodstrijd ontslapen. Bij zijn sterfbed waren zijn vrouw en zes kinderen aanwezig. Het stoffelijk overschot wordt in het labora torium te West-Orange opgebaard, waar Maan dag en Dinsdag het publiek gelegenheid gebo den wordt den uitvinder een laatsten groet te brengen. De rouwplechtigheid en de bijzetting hebben Woensdag slechts in intiemen familiekring plaats op het landgoed te Glenmont. BERLIJN, 17 October. (V.D.) Omtrent hel succesrijk verhoor van Mat-uska in den af- geioopen nacht meldt der „B.Z. a-m Mittag' nog, dat Mat-uska laat in den nacht aan een nieuwen verhoor werd onderworpen. Nadat li ij aanvankelijk alles ontkend had, -begonnen zijn zenuwen hem langzamerhand te begeven. Plotseling -begon bij midden in het verhoor te huilen. De commissaris die het verhoor af nam, Dr. Boehm, wees hem met nadruk erop, dat zijn verklaringen omtrent zijn medep-lichti gen volkomen on-geloof-lijk bleken, aangezien de door hem genoemde mijnwerker in het ge heel niet -bestond. Ook de bijzonderheden omtrent de wijze, waarop Matuska zijn dagen had doorge bracht en de door hem genoe-mde villa te Ca put'h bleken slechts uitvindingen van zijn fantasie. Dr. Boehm liet Matuska de bewijzen zien, dat hij zelf de zware ijzeren staaf gekocht had, waarmee hij bij den aanslag de rails had los gemaakt. Toen hem nog meer bewijzen getoond wer den kwam eindelijk de inzinking en legde hij een volledige bekentenis af. Eerst heeft hij aan een plaats gedacht nabij Ansbach, daar hij zelf in de omgeving ervan woonde. Van de ge-daohte naar de daad was voor hem slechts een stap. Matus-chka schildert hierop uitvoerig de toe bereidselen tot dezen aanslag op d-e plaats van de daad. Met behulp van een schroefsleutel heeft hij reeds een spoorstaaf dwars over de lijn gelegd, als plotseling de trein aan komt snellen. Hij vlucht dan en van een zekeren afstand kijkt hij onbemerkt toe, ho-e de trein stopt en verschillende mensche-n met lichten de baan lan-gs loepen. Matuschka vertelt dan verd-er, dat hij hier op te voet naar het station Re-kawink-el is ge gaan en onderweg een zwarten bril en een hechtpleister, waarmee hij zich onherkenbaar heeft gem-aakt, in een beek heeft geworpen. Te Rekawinkel blijft hij tot den ochtend en reist dan weer naar Weenen terug, waar hij zijn kleeren verbrandt en de a-sch nabij het Oosterstation wegwerpt. Vervolgens schilderde Matuschka de bijzon derheden van den aanslag bij Jüterbog. Hij deelde mede, dat hij zich in de omge ving van Jüterbog eenigen tijd heeft opgehou den. Op zekeren nacht is hij de spoorlijn lan-gs geloopen en heeft met een iaschapparaat een proef gedaan, welke echter niet slaagde. Doordat hij niet gewoon was, met zulk een voor heim vreemd apparaat om te gaan, heeft hij zich aan beide been-en brandwonden toege bracht. In-derd-aad vertoonen de been-en van Matusch ka verschillende litteekens, welke op brand wonden wijzen. Verder verklaarde hij bij het verhoor, dat de gisteren gedane opgaven over het huisje bij Potsdam waar hij zoogenaamd gewoond zou hébben, onjuist zijn. Hierop heeft hij zich ecrasiet, respectievelijk het verlof tot h-et koopen van ecrasiet willen versdhaffen en is met de eigenares van een steengroeve, mevrouw Forgo, ln onderhande ling getreden. Met behulp van het springstoffen-boek heeft hij zich ecrasiet en andere springstoffen aan geschaft. Begin Augustus is hij naar Berlijn gegaan en heeft daar buizen gekoóht en proeven met slaghoedjes genomen. In dezen tijd heeft hij ook een nummer van de „Angriff" gekocht en op het blad de woor den „Revolution, Sieg, Attentat" geschreven. Toen hij voldoende springmateriaaJ bij elkan der had, is hij op 8 Augustus van Berlijn weer naar Jüterbog gereisd en heeft alles voor den aanslag voorbereid. Vlak bij de spoorrails heeft hij zich opge steld en gewacht op het naderen van den trein. Toen hij hem hoorde aankomen, heeft hij de lading ontstoken. Hij heeft de explosie nog gehoord en gezien, hoe verscheidene wagons omver werden geworpen. Hij slaagde er nog in het ontstekingsappa raat te grijpen, waarop hij d-e vlucht nam. Den negenden Augustus ls hij weer naar Weenen teruggekeerd en toen zijn trein "ij zijn terugreis Jüterbog passeerde, heeft hij zelf de gevolgen van zijn aanslag kunnen zien. Toen hij de gevolgen zag, heeft hij zich vast voorgenomen zoo iets nooit meer te doen. Ondanks dit voornemen, kwam toch weer de gedachte in hem op, een nieuwen aanslag, ditmaal bij Boedapest, te plegen. Dagbladberichten, die meldden, dat de aan slag te Jüterbog met behulp van de zaklan taarnbatterij was gepleegd, brachten hem op 't denkbeeld voor dezen aanslag zulke batte rijen te gebruiken. Matuschka is op 3 September naar Boeda pest gereden. Op 8 September is hij naar Nazy Teteny gegaan. Op 9 September reed hij naar Bia Torbagy om het verkeer der treinen gade te slaan. Hij wilde, naar hij verklaarde, geen perso nentrein, maar een goederentrein vernielen. Toen het ongeluk gebeurd was, ijlde Ma tuschka naar de plaats, waar zich de omver geworpen wagens bevonden, en bracht zich met een zakmes wonden in het gezicht toe, om den indruk' te wekken, dat hij zelf slacht offer was van den aanslag. Zijne Majesteit Zoenoen „de koning van den nacht", uit Porto Novo in Dahomey, is nu naar Parijs gekomen om de koloniale tentoonstelling te bezichtigen. Voor zijn terugkeer naar de Slavenkust, wilde hij het klooster der Zusters van O. L. Vrouw der Apostelen bezoeken. Deze Zusters zijn in zijn land werkzaam. In groot gala, een blauwen met goud afgezet- ten koningsmantel, trok hij, door een schitte rend gevolg omgeven, aan de kloosterbel. Na talrijke plichtplegingen verklaarde de overste, dat zij er trotsch op was, den koning te midden van hare medezusters te mogen Z.M. dankte voor alles, wat de Congregatie in zijn rijk had volbracht. Een tolk was bij het onderhoud behulpzaam. De koning bezocht ook de kapel, ontblootte zijn hoofd en knielde met heel zijn gevolg voor het Allerheiligste neer. De nog heidensche koning Zoenoen weet heel goed, wat Dahomey aan de Zusters te danken heeft. Hij houd" van de missie. Om nu zijn dankbaarheid te betoonen, gaat hij de alge- nieene overste te Porto Novo een bezoek bren- gen. Een wagen rijdt voor, getrokken door vier groote negers. De koning treedt den tuin der Zusters binnen, nadat hij met de koningin een der meest interessante dansen heeft uitgevoerd. Moeder-overste verzoekt hem plaats te nemen en biedt hem op een kussen van witte zijde een medaille aan met de beeltenis van den H. Vader. V Met bewondering neemt de koning bet ge schenk aan. Na een origineele afscheidsplech- tigheid wordt de stoet weer in elkaar gezet en de hoogwaardigheidsbekleeders trekken weg onder het slaan van de tam-tams. De wakkere Zusters zijn haar apostolaat met niets begonnen. Thans hebben ze het bestuur over 40 scholen, 18 apotheken, 20 weeshuizen en 2 ziekenhuizen. Dit is wel een indrukwekkend beeld van den zegenrijken arbeid der Katholieke missie in Afrika. TOKIO, 17 October. (N.T.A.) De redering heeft den Japanschen vertegenwoordiger te Genève nieuwe instructies gegeven, waarin zij verklaart, dat zij, voordat zij haar stand- punt ten opzichte van het besluit van den volkenbond uiteenzet, een verklaring wenscht van zekere punten betreffende de rechtmatig heid van het besluit en de omstandigheid, dat de volkenhond, zonder het nemen van een besluit over de wettelijke grondslagen van zijn handeling, Amerika heeft uitgenoodigd aan de besprekingen van den volkenbonds raad deel te nemen. LONDEN, 17 October. (H.N.) Volgens een bericht uit Tokio is daar de vraag ter sprake gekomen, of sovjet-Rusland er niet veel meer aanspraak op kan maken, om als onderteeke naar van het Kellogg-pact uitgenoodigd te wor den tot deelneming aan de beraadslagingen te Genève over het Chineesch-Japansche conflict, dan de Vereenigde Staten. Volgens de „Evening Standard" worden op verschillende plaatsen in Mandsjoerije kazer nes gebouwd, wat op een overwintering van de Japansche troepen in Mandsjoerije schijnt te wijzen. Burgeroorlog in Mand sjoerije. BERLIJN, 17 October. (H.N.) Volgens een bericht uit Moskou zijn in Mandsjoerije bot singen tusschen de Kirin- en de Tsitsikan- regeering ontstaan. De leider der Tsitsikan- regeering, generaal Wanfoelin, heeft het ge zag overgedragen aan generaal Matsjoeën, die weigert zich aan de Kirinregeering te onderwerpen, waarop de Kirinregeering gelast heeft, de vijandelijkheden tegen hem te openen. Aangezien de burgeroorlog botsingen in de zóne van den Ooster-spoorweg kan veroor zaken, zullen de diplomaten te Peking trach ten, deze zóne buiten den burgeroorlog te houden. Van een persoon, die zeer veel in Spanje ge reisd heeft, en zeer goed van de toestanden al daar op de hoogte is, ontvingen wij dezer dagen een schrijven, waarin hij verschillende ont hullingen doet over het optreden van sommige regeeringapersonen en de duistere machten, waardoor zij zich laten leiden. De verklaringen van den schrijver van de zen brief komen ons zoo verbijsterend voor, dat wij een zeker voorbehoud zouden maken, ware het niet, dat de bron, waaruit zij afkom stig zijn, volkomen betrouwbaar is. De inhoud van den brief, die nog voor den val van het -kabinet Zamora geschreven werd, luidt als vo-l-gt. Gedurende mijn verblijf in Spanje sprak ik er tal van personen uit de leidende kringen, waaronder h-ooge dignitarissen en geestelij ken, die een leidende functie aan verschillen de wetenschappelijke instituten bekleeden, welker namen ik U desgewensoht zal noemen en voor wier betrouwbaarheid ik volledig in sta, doch die ik hier, om hun persoonlijke onaangenaamheden te besparen, niet vermel den wi-1. De minister de los Rios heeft dezer dagen verklaard, dat hij voorstander is van de schei ding van Kerk en staat in Spanje, en dit voor het welzijn van de Kerk zelf. Mij is ech ter hekend, dat deze zelfde minister de los Rios een maand vóórdat het koningschap viel, tezamen met den tegenwoordigen minister van marine, persoonlijk de brandstichting in de verschillende kloosters van Madrid georgani seerd heeft, met behulp van personen uit het gepeupel van Madrid. Een maand v-oor den val der monarchie stond reeds vast, wie de diverse branden zou ontste ken en waren de maatregelen beraamd, om te voorkomen, dat blusschingspogingen van de brandweer doeltreffend mochten blijken. Ook is bekend, dat minister de los Rios per soonlijk order heeft gegeven aan den com mandant van de Madri-leensche brandweer, om met haar materiaal in de kazerne te blijven, toen bericht werd, dat in verschillende kloos ters te Madrid brand was gesticht en o.a. het hoofdgebouw der Jesuieten brandde. Minister' de los Rios heeft voor deze orga nisatie, tezamen met zijn tegenwoordigen col lega van marine, vanuit Moskou hiervoor de persoonlijke douceur van 48 millioen peseta s ontvangen en stond reeds sedertggeruimen tijd in verbinding met de centrale propaganda- commissie van de sovjet-unie. Tevens heeft de zelfde minister de los Rios verhinderd, dat de schuldigen aan de verschil lende branden te Madrid en elders werden op gespoord, toen de gelegenheid hiertoe nog be stond. Tevens verklaar ik, dat het mij bekend is dat vijf leden van de tegenwoordige regeering, waaronder de los Rios, deel uitmaken van de loge en dat de minister-president Alcala Za mora, in tegenstelling met den naar buiten gewekten schijn, slechts een str-ooman is in handen der overige ministers, wier maatrege len door de regeering te Moskou en de loge te Madrid gedicteerd worden. Het lijkt mij nuttig, hierop even de aandacht te vestigen, vooral thans nu de Spaansohe re geering in het buitenland den indruk tracht te wekken, dat haar maatregelen slechts teD doel hebben, een nieuwe orde te scheppen be treffende het grondbezit in de republiek. In in gelichte kringen te Madrid is het een publiek geheim, dat de regeering een zoo groot moge lijke aanpassing der agrarische toestanden wenscht aan de Russische. Zij vindt bij dit streven, gepaard aan een verregaand antl- clericalisme en antigodsdienstige tendens, de geestelijkheid tegnover zioh en traoht deze door seculariseering har er goederen en verdrijving der kloosterorden te vernietigen. Vanzelfsprekend worden connecties met de regeering der sovjet-unie stelselmatig geloo chend, doch eenieder, die instaat is achter de schermen te zien, weet wat deze verklaringen waard zijn. Alleen reeds het optreden van de regeering tegen de communisten, die hij de troebelen te Madrid en te Malaga betrokken waren, moet tot nadenken stemmen. Relletjes te Barcelona. DE ANNEXIONNIST ~NOTHOMB. Onze Brusselsche oorrespondent mel-dt ons: De annexionnist Pierre Notihomlb, die een tijd lang leider is geweest van de „Jeunesses nati-onales" een organisme van franskiljonsche jongere elementen, wier voornaamste doel was Vlaamech© manifestaties in de war te sturen, heeft als zoodanig ontslag genomen. Alle handen zijn druk bezig op het Londensche verkiezingsbureau der conser vatieve party. BARCELONA, 16 October (B.T.A.l Voor don Jaime de Bourbon werd in de kathedraal te Barcelona een plechtige Requiemdie-nst gehou- den. De plechtigheid was georganiseerd door de „traditionalistische" jeu-gdvereeniging en had het karakter van een katholieke demon, stratie. Een groote menigte woonde den dienst bij. Toen de plechtigheid af-geloopen was, ont stond er huiten een botsing tusschen een groep geloovigen, dis uit de kathedraal kwamen en eenige jonge republikeinen, die zich in de buurt opgesteld hadden. Er werd een schot gelost, waardoor een re publikein doodelijk werd getroffen. De zgn. „stormwaoht" moest ingrijpen, om aan de gevechten een einde te makenver. scheidene personen werden gearresteerd. De bannelingen mogen niet vertrekken. MADRID, 17 October (V.D.) Na de aanne ming van de grondwet-artikelen, die de ver- houding van den staat tot de religieus© oon- gregaties regelen, hebben talrijke leden van religieus© orden maatregelen genomen, om het land te veria-tem. De regeering heeft echter gedecreteerd, dat het onderwijs door religieuzen tot de inwer kingtreding der nieuwe wetgeving moe-t wor. den voortgezet, en dat anders de eigendom men der orden zullen worden geeonfiskeerd. Niettemin trachtte een aantal priester uit Burgos met eenige autobussen nabij Hendaye over de Fransche grens te vluchten. Zij wer- den echter door de Spaansche grenswacht bij O run aangehouden en teruggezonden. Een oproep der katholieke afgevaardigden. Naar uit Madrid wordt gemeld hébben de katholieke afgevaardigden in 'n ■•°j>rotp het katholieke Spanje" meegedeeld, dat zy wegens de wijze, waarop de religieus© vraag stukken door de nationale vergadering behan deld zijn, niet meer deel zullen nemen aan de beraadslagingen van bet parlement. De grondwet, die op deze wijze tot stand komt, kan door de katholieke afgeveandigden niet worden erkend. In den nacht op Zaterdag zijn de employés en beambten, zoomede het rijdend personeel der spoorwegmaatschappij in Andaluslë in staking gegaan. Het bedrijf ligt volkomen stil. Militairen hebben de stations bezet. Het is nergens tot incidenten gekomen. In verband met den onzekeren toestand in Zuid Spanje is de regeerin-g voornemens, een commissaris generaal met bijzondere vol machten te benoemen. Uit Lüfbeck wordt gemeld: In de zitting van Vrfidagmorgen van het proces inzake de zuigelingensterfte kwam ter sprake, dat in het „Tijdschrift voor medische volksvoorlich ting" van Februari 1930 een artikel versche nen was, waarin voor de toepassing van het Calmette-procédé te Lübeck gewaarschuwd was. Dit artikel zou het gezondheidsbureau te Lübeck door den schrijver en uitgever, Wal- tiher Eberling, toegezonden zijn. De vraag werd gesteld, of dr. Alstaedt dit tijdschrift en het artikel gezien heeft. De beklaagde antwoordde, dat hij dit artikel niet onder de oogen heeft gehad. Vervolgens werden nog vragen gesteld over de nagelaten proeven op dieren en de ongeval len met kinderen voor de invoering van het middel in Lübeck. Na de middagpauze werd het verhoor van dr. Altstaedt onderbroken en werd prof. dr. Dey-oke gehoord. Prof. dr. Deycke gaf eerst een kort over zicht van zijn loop-baan als medicus. Sinds 1896 heeft hij zich zeer bijzonder bezi-g ge houden met onderzoekingen op het gebied der tuberculose. Te Hamburg heeft hij een weten schappelijk instituut opgericht en daar prac- tlsche onderzoekingen gedaan. In 1913 is hij naar Lübeck gekomen en is hier directeur van het ziekenhuis geworden. Tenslotte gaf hij een uiteen-zetting van de samenstelling van (het „Deycke-Muchschen- middél". Thans ten einde BASSORAH, 17 October. (R.O.) Dank zij de lage temperatuur, welke thans hier heerscht, is de cholera-epidemie ten einde. Van de 1960 personen, die in het geheel door de ziekte zijn aangetast, zijn er 1230 overleden, waarvan ongeveer de helft te Bassorah. De regeering van Perzië neemt buitengewone voorzorgen, teneinde een verbreiding van de ziekte over de grens in de landstreek Shattal Arab te verhinderen en heeft bevel gegeven, dat alle inwoners, zoowel in de steden als in de dorpen. Ingeënt moeten worden. Wordt het geding in der minne geschikt?, BERLIJN, 17 October. (W.B.) Heden stonden de verantwoordelijke redacteur van de „Deut sche Zeitung", Kolbe, en de geestelijke Kondert terecht wegens beleediging van den Pruisischen minister-president, Braun, in de „Deutsche Ztg. door den geestelijke. Deze verzekerde, dat bij hem geenszins de bedoeling had voorgezeten, den minister-presi dent te beleedigen en hij is zich niet bewust geweest, dat het gewraakte artikel een belee diging inhield. Op het bemiddelingsvoorstel van den voor zitter van het gerechtshof, legde beklaagde" Kondert de verklaring af, dat het door hem gepubliceerde bericht onjuist is en dat hij het betreurde, de eer van den minister-president te hebben aangetast. Indien de minister-president zijn goedkeuring hieraan hecht, zal van verdere rechtsvervolging worden afgezien. BERLIJN, 17 October. (H.N.) Uit Moskou wordt officieel gemeld, dat vanmorgen alle stakende matrozen der Duitsche stoomschepen in Leningrad en Odessa besloten hebben, ter stond het werk te hervatten. In een oproep verklaren zij, dat zij den strijd niet opgeven, doch dezen in Duitsch- land zullen voortzetten. Onder het zingen van de Internationale gingen de manschappen weer aan het werk. De opheffing van de staking is te danken aan de krachtige stappen der Duitsche regee ring en van het Duitsche gezantschap te Moskou. Daarbij werd er op gewezen, dat de houding der Russische plaatselijke overheden niet in overeenstemming met het Duitsch- Russische scbeepvaartverdrag was. De schepen zullen morgen naar Duitsehland vertrekken. Men meidt ons uit Rome; Den elfden October j.l. heeft de grootmeester der koninklijke ceremoniën en senator, hertog G. B. Borea d' Olmo, in uitstekende gezond heid zijn honderdsten verjaardag gevierd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9