PAUSELIJK KONINGSCHAP De zwarte kat DINSDAG 20 OCTOBER 193i VERDRONKEN. MGR. VESTERS OP MISSIE-REIS. DE BIJDRAGEN VOOR DE MISSIES UIT ALLE LANDEN. Nederland aan de spits. VERZEKERINGSDAG. INGEZONDEN. -- ROME'S VERFRAAIING. De Vaticaansche stad vernieuwt zich op koortsachtige wijze ASCETISCHE EENVOUD IN PRIVATE LEVEN HET Het Parijsche Boulevard-blad „Le Journal" onderhield den laatsten tijd een rubriek „Com ment vivent les rois", een rubriek die 'uiter aard niet op een lange duurzaamheid kan bogen, want wij leven nu eenmaal in een tijd „que les rois 's en vont". Verleden week was onze Koningin Wilhel- mina aan de beurt, een zeer sympathiek arti kel over onze Koningin en hare eenvoudige hofhouding. Deze week is de berurt aan onzen Paus-Ko ning, Pius XI. Nog kort geleden zou de courant geaarzeld hebben om de figuur van den Paus mede te tellen in de galery der tijdelijke vorsten. Maar heden ten dage na het verdrag van Lateranen, waarbij het Koningschap van den Paus zich uitstrekt over een grondgebied, hoe bescheiden ook, bestaat er geen reden tot'twij fel meer, de Paus is een koning in den meest volstrekte® zin. De Paus is zelfs de eenige absolute Koning, de eenige Koning die regeert onafhankelijk van een wettelijke constitutie, de eenige, die slechts verantwoordelijkheid draagt tegenover de® Hemel. Men moet aan de Bronzen Poort kloppen om een gelijkenis met Versailles uit de groote eeuw terug te vinden, om weer den indruk te ondergaan van volmaakt, ongerept Koning schap, reikend aan de eeuwigheid. Dit gevoel dringt zich aan u op van het oogenbllk, dat men de Vatloaansche Stad bin nengaat, zegt de schrijver in „Le Journal". Na de verdwijning van de Romanofe en de Habsburgers, na den val van het Spaansohe Koningshuls, na de beperkingen, welke de Koninklijke familie van Groot Brittannië zich ten opzichte van haar vroegere praal heeft op t.e leggen, blijft het Vaticaan in werkelijk heid het laatste groote Hof van Europa. In een wereld, waar de vorsten zich meer en meer democratiseeren en hun ceremonieel terug brengen op een kleiner formaat, blijft de Hei lige Stoel zijn aanzien als vanouds handhaven. Na het veTdrag van Lateranen zelfs schijnt de H. Stoel minder dan ooit voorbeschikt te zijn om een beweging te volgen, die de Konln gen omzet in simpele presidenten van ge kroonde republieken. Alles draagt daar toe bij. De Vaticaansche stad vernieuwt zich op koortsachtige wijze, zij heeft haar postzegels, van welke toeristen en pelgrims zorgen voor een zoo groot mo gelijken omzet. Zij heeft haar eigen munt wezen, haar eigen zender, haar eigen stations gebouwen. De Vaticaaneche Stad is een Staat, maar vóór allee een Hof. In waarheid mag men hier zeggen: de Koning ie de Staat. Deze stad bestaat slechts voor zijn koning. Zij staat geheel ten dienste van zijn koning. Hoe kan t ook anders? Ambassadeur van God op aarde is de Paus gebonden aan de meest schitterende en meest grooteche verte genwoordiging die op de wereld bestaan kan. In den aseetischen eenvoud van zijn privaat leven, houdt Pius XI in de uitoefening van zijn ambt vast aan de verheven waardigheid van zijn apostolische troon. Tevergeefs zal men in de weidsohe ceremonies van andere hoven, een gelijke van plechtigheden vinden als welke zich uitvouwen over de vloeren van de Sint Pieter. Geen koninklijk paleis werd ooit be waakt door een meer pittoreske wacht. Geen koning bestaat die in zijn gevolg meer prinsen van den bloede telt. Geen vorst ook die zuini ger is met particuliere audiënties dan de ver heven Souverein van de Vaticaansche Stad. Maar daartegenover lederen dag weer de ver plichting om pelgrims en bezoekers in open bare audiëntie te ontvangen. Het protocol is niet meer streng en vrij eenvoudig, soms wel een uur wachten: een eeuwige macht telt zoo weinig met uren. Op een gegeven oogenbllk knielen allen neer, de hand met den ring uit gestrekt gaat de Paus voorbij, als een gebed, gebeden door een stem, die even blank is als het Pauselijk kleed. Het albasten visioen is weer verdwenen. Geen knik, geen buiging van het hoofd, een vorst die de wondere faculteit heeft om te kunnen zegenen is niet gehouden aan de geba ren van banale urbaniteit. Trouwens 't zou moeilijk zijn, zelfs op we- reldsch gebied een vorst te vinden die zich meer bewust is van zijn rang en roeping als de Koning van de Vaticaansche Stad of 't gaat over het bestuur van zijn kleinen Staat, of over de onafzienbare gebieden daarbuiten, zijn duizenden en duizenden bisdommen, den langen melkweg van zijn kerken en kloosters, of 't gaat over den Pieterspenning of over de meest gecompliceerde en delicate Internatio nale quaestles, Plus XI neemt de bijna ver pletterende taak op zich om alles persoonlijk te onderzoeken, alle doseiera na te gaan, om dan na een grondige studie in de stilte van zijn werkvertrek een beslissing te nemen, waarvan hij de verantwoordelijkheid kan dra gen. Over de minste quaestie verlangt Pius XI een geschreven rapport, procesverbalen behoo- ren niet tot de methoden van de Vaticaansche Stad. En dan vertelt de man van „Le Journal" Iets heel merkwaardigs over de wijze, waarop de Paus zelf alles beslist. In de dagen van de verzoening met het Quirinaal en zelfs van het laatste compromis met den Duoe, inzake de Katholieke Actie, zagen de Kardinalen van het Heilig College zich voor een „fait accompli" gesteld. Op den dag van de definitieve teekenlng van het verdrag van Lateranen wist het „Corps Diplomatique", voor 't eerst sinds 1S70 bijeen geroepen, niet dat dit was om kennis te nemen van deze grootache wereldgebeurtenis, en de détails konden zij als de meest gewone stervelingen 's avonds in de dagbladen lezen. Het tijdperk van Merry del Val en van Gas- parri is afgesloten. De Kardinaal Pacelli gaat schuil achter den Paus. Bij het laatste geschil met den duce. hadden de Vaticaansche zoo wel als de Italiaansche fascistische Diplomatie, onwrikbaar zoowel de een als de ander, bijna woorden gesproken geluk aan die, waaruit de oorlog van 1870 Is voortgekomen. „Ik heb niets aan den Nuntius te zeggen", verklaarde ho-ghartig Mussolini. „De Nuntius heeft niets te zeggen aan het.hoofd der Regee ring". antwoordde waardig Pius XI. En er bleef aan belde ontembare machten niets over dan zich nog eens te bezinnen op hun besluiten. „Zou dit het einde zijn van het verdrag van Lateranen? mompelde men in Rome. „Zou de Vaticaansche Stad al tot het verleden behoo- ren?" Men moet ter eere van dezen onverwrikba- ren, bijna harden man, als 't gaat over het lot van de kerk en zijn prestige als Koning, op merken^, besluit „Le Journal" dat hij er nooit aan gedacht heeft eenlg persoonlijk voordeel of belang te trekken bij een wederkeerig ac- coord. Als in het verleden gaat de Paus door zich op te sluiten in zijn paleis. Hij kent geen andere hoornen dan die van zijn tuin. Hij Pierre Laval en zijn dochter Josetta aan boord van de „Ile de France" bij het vertrek van Havre. meende zelfs te moeten afzien van het voor recht van een onafhankelijk recht van bewe ging, vastgelegd in het verdrag van verzoe ning. Ernstige redenen van gezondheid schij nen zelfs onmachtig te zijn geweest om deze bewonderenswaardige vasthoudendheid te kun nen beïnvloeden. Om de H. Mis te celebreeren In de Basiliek van Lateranen Is Paus Plus des ochtends vroeg om zes uur incognito door de stad gegaan, en de versmading van allen hof- luisteT heeft bij deze gelegenheid het schoon ste bewijs geleverd van de pauselijke groot heid. Als de Vaticaansche Stad slechts bestaat ten dienste van haar Souverein, de Souverein zelf begeert slechts zijn Koningschap bij de taak van zijn goddelijke zending. Zoo schrUft de Parijsche .Journal" over dezen Paus. 't Doet denken aan het geval van den ouden President Thiers, den revolutionair, die na de jaren van 70 naar Rome zou gaan, en mede ook als hoofd van den Staat den Paus, Plus IX, bezoeken. „Zal Thiers ook voixr den Paus knielen? schreven spottend de Parijsche bla den.. „Ik zal niet voor den Paus knielen' verklaarde hoog de oude, revolutionnaire Thiers. Maar Thiers hij den Paus, zonk in een oogenbllk van ontroering toch op de knieën. „Waarover zijt gij gestruikeld, mijn zoon?" vroeg beminnelijk Pius IX. En Thiers ant woordde: „Over Uwe grootheid, Heilige Vader" MTTTOVOS TE HAARLEM De tentoonstelling geopend. Zondagmiddag is te Haarlem de eigenlijke Missletentoonstelling geopend. Mgr. Aengenent droeg des morgens in de ka thedraal een pontificale H. Mis op, waartoe de leden van het Eerecomité der Mlttovos, de le den der hoofdcommissie van uitvoering en de dagelijksche besturen der 13 commissies waren uitgenoodlgd. Aan deze tentoonstelling was in ruime mate gevolg gegeven. Ook Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom, was aanwezig. Z. H. Exc. werd geassisteerd als troondlaken door de hoogeerw. heeren L. A. A. M. Westerwoudt en Dr. Th. Vlaming, als dia ken door de zeereerw. heeren L. J. Boogmans, archivaris van het bisdom en Drs. Th. Vlaar, rector van het R.-K. Lyceum. In de andere pa rochiekerken van de stad en naaste omgeving droegen de magister-generaal der Kruisheeren, de prelaat van Berne en vele provinciaals van Kloosterorden en Congregaties plechtige Hoog- Missen op. Deze geestelijken waren voor het meerendeel ook des middags hij de opening van de tentoonstelling aanwezig. Ruim 200 zangers der R.-K. kerkkoren van Haarlem en omgeving zongen onder directie van den heer J. L. Schouten, organist der ka thedraal eenige meerstemmige gezangen, waar na de algemeen voorzitter van de Mlttovos, plebaan Westerwoudt, in een kort. openings woord op de beteekenis van deze tentoonstel ling wees. Dan volgde een korte toespraak van pater W. Keller S. J., voorzitter der vereenlgde missionarissen, die op het groote succes van de Haailemsche missie-actie wees. De officieele opening der missie-tentoonstelling werd daar na verricht door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent, beschermheer der Mittovos. Tot be sluit werd het Mittovoslied gezongen, waarna een rondgang over de tentoonstelling werd ge maakt. GEORG ENGEL. De Duitsche schrijver Georg Engel is giste ren te Berlijn overleden. Bij de Maaswerken ls Zondag het lijk van een onbekende, 60-jarige, vrouw geviscbt Te Termunterzijl werd Vrijdagavond j.l. ver mist de 79-jarige weduwe C. S. Holthe. Na geruimen tijd gezocht te hebben, vond men haar lijk drijvende in het Termunterzijl- diep. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, faalden. PATRIOT. Men deelt ons mede De belangstelling voor Rusland is in de laatste jaren zoo algemeen, dat zelfs de voor aanstaande auteurs van andere landen onder werpen uit de geschiedenis van het Tsarenrijk zoeken om hunne nieuwe werken op te bouwen. Zoo heeft Alfred Neumann in zijn „Patriot", waarvan het Rotterdamsch Hofstad-Tooneel Zaterdag a.s. 24 October in den Kon. Schouw burg te 's-Gravephage de eerste vertooning geeft, twee personen uit Rusland's historie als hoofdfiguren van zijn tooneelstuk gemaakt, n.I. Tsaar Paul I en den Gouverneur van Moskou, Graaf von der Pahlen. Dit bijzondere stuk, dat in Duitschland met grooten bijval ls vertoond en later als film groote belangstelling wekte, zal bij genoemd gezelschap in een bijzonder verzorgde monteering voor het voetlicht ko men. De algeheele tooneelleiding berust bij Cor van der Lugt Melsert, de speciaal voor het stuk gecomponeerde muziek is van Klaus Prings- heim. Eduard Veterman, die de vertaling ver zorgde, vervaardigde met Karei Briickmann de nieuwe décors. gekozen de heer J. L. Tadema. Bloeiend geloofsleven in den Grooten Oceaan, Naar uit Rabaul wordt gemeld, heeft Z. H- E. Mgr. Vesters, M.S.C., apostolisch vicaris van Rabaul, per boot een bezoek gebracht aan de Manus-eilanden. Dit ls een groep eilandjes, welke verspreid liggen in de Stille Zuidzee, 12.000 zielen tellen en meer dan 600 K.M. van Vunapope, den zetel van het vicariaat, verwij derd liggen. Deze missie op Manus werd in 1913 gegrond vest door de Paters Kleintltschen en Berchard. Langen tijd hielden de inboorlingen zich op een afstand van de missionarissen. Na zes jaar van afwachting kwamen evenwel de be keerlingen in grooten getale en sindsdien is dit zoo blijven voortgaan. Op het oogenbllk is de missie op Manus uit het oogpunt van godsdienstig leven een der bloeiendste van het gebeele vicariaat. Langen tijd heeft het evangelisatie-werk zich beperkt tot het Westelijk deel van de eilanden, met Brundalis als centrum. Later hebben de mis sionarissen hun arbeid ook mjir en meer naar het Oosten uitgestrekt, rond Papitalal. Het verspreid wonen der inboorlingen, die bovendien steeds met elkaar )n oorlog zijn, vormt een hinderpaal bij het bekeerlngswerk, maar hoe langer hoe meer wordt toch de in vloed van de missie gevoeld: de catechisten geven onderricht en de doopsels nemen aan merkelijk toe. De Katholieken der Manus-eilanden moeten zich zware offers getroosten, om hun gods dienstplichten te kunnen vervuilen; zy moeten den Oceaan oversteken, van 50 tot 100 K.M. en dikwijls ten koste van groote gevaren. Om deze overtochten te vermijden, brengen de christenen dikwijls levensmiddelen voor meerdere weken naar de missiestatie en blij ven daar dan. Te Brundalis en Papitalal hebben de be keerde inlanders groote en prachtige kerken gebouwd, rijk versierd en beschilderd in den stijl van deze streken. Men schrijft ons uit Rome: De „Osservatore Romano" meldt, dat het „Commentarium Offieiale", dat de „Acta pon- tificalium a Propagatione Fidei et a Sancto Petro Apostolo pro Clero indigeno" over het jaar 193031 bevat, verschenen is. Het commentarium bestaat uit twee afzon derlijke deelen, waarin de moreele financieele balans van de bedde groote pauselijke werken, wedke de Katholieke missies steunen, is opge maakt. In totaal werden in het afgeloopen jaar 63.133.297.97 lires ingezameld. De opbrengst der inzamelingen in Engeland, België, Frankrijk, Duitschland, Holland, Oos tenrijk, Zwitserland, Spanje, Polen en Vene zuela vertoont een toename, terwijl Beleren, Hongarije, Indië en Schotland stationnair zijn gebleven. Een kleine vermindering der inkomsten valt te consitateeren in Tsjeoho-Slowakije, Ierland, Joego-Slavië, Portugal, Canada en de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika. Bijzonder gunsitig in verhouding tot vroe ger is de opbrengst in Italië. Het werk van den H. Apostel Petrus heeft 22.400.347.20 lires ontvangen. Wat de giften van Holland betreft, merkt de „Osservatore Romano" het volgende op: „Ne derland gaat aan de spits van de naties, welke in verhouding tot haar aantal Katholieke in woners het meeste bijdragen. Er is op het oogenbllk in Nederland wel geen parochie meer, waarin niet een afdeeiing der pauselijke werken bestaat en waar de 2.500.000 katholieken van Nederland 2.489.499.37 lires opbrachten, daar beteekent dit bijna een lire per hoofd. Als het prachtige voorbeeld van Ne derland door alle Katholieken gevolgd zou worden, dan zouden de ernstige rimpels in het voorhoofd van den penningmeester-generaal voor de missies spoedig uitgewischt zijn". Verder heet het, dat uit Nederland voor het pauselijk werk voor inlandsche priesters de meeste giften zijn binnengekomen. „Edelmoe dig Nederland" noemt de „Osservatore" het land, dat meer dan drie millioen lires op bracht en daarmede de andere naties ver ach ter zich liet. FAUST. Zooals gemeld zal Zondag 25 October in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Hage .Faust" worden opgevoerd. Sophie Haase-Pieneman zal de rol van Mar- garetha vervullen, terwijl de titelrol aan den tenor Evert Mledema is toevertrouwd. Evert Mi edema heeft de rol van „Faust" verscheidene malen met groot succes, i.d. Ko ninklijke Vlaamsche Opera te Antwerpen ge zongen. Anton Dirks, hier wel bekend in zijn Mephls- to-creatie, zal aan deze voorstelling zijn mede werking verleenen. LESSER URV- t Zondagmiddag is die bekende Berlljnsche schilder Lesser Ury plotseling ln zijn woning overleden. Hij behoorde met Max Liebermann tot de belangrijkste voorvechters van het na turalisme en impressionisme. In hotel De Twee Steden te 's Gravenhage is Zaterdag de achtste jaarlijksche verzeke ringsdag gehouden van de Vereeniging voor Verzekeringswetenschap. Ziekteverzekerings-statistiek- De heer J. C. Schröder uit Amsterdam leidde in het onderwerp: ziekteverzekerings- statistiek en verdedigde de volgende stellin gen: 1. Een statistiek van de uitkomsten der ziekengeldverzekering (ziekteverzekeringssta tistiek) is in haar wazen verschillend van een ziektestatistiek. Nochtans kan zij voor laatst genoemde statistiek belangrijke bouwstoffen leveren. Daarom is het wenschelijk, dat bij de inrichting van een ziekteverzekeringsstatis. tiek met de eisehen eener ziektestatistiek wordt rekening gehouden, voornamelijk voor wat betreft de ziektegroepeering. 2. Voor een goed beheer der ziekengeldver. zekering is een ziekteverzekeringsstatistiek onontbeerlijk. Zulk een statistiek heeft echter slechts dan waarde voor het bedrijf, indien zij naast gegevens betreffende de ziektegeval len ook gegevens bevat betreffende alle ver. zekerden (groepeering naar leeftijd, geslacht, burgerlijken staat enz.) Automobielen-verzekering. In de middagvergadering sprak de heer N. Drukker over de automobielenverzekering en lichtte de volgende stellingen toe: 1. a. De automobielverzekeriog is één der jongste verzekeringssoorten; vóór 1920 was zij voor assuradeuren als regel winstgevend, of- schoon de toenmalige premie lager was dan de tegenwoordige. b. Ten gevolge van verschillende oorzaken, in hoofdzaak door zeer groote toeneming van het motorrijtuigverkeer, is het risico voor as suradeuren sedert circa 1920 steeds ongunsti ger geworden. 2. Verbetering van den toestand voor as suradeuren is noodzakelijk; zij zal ook in hei belang van de verzekerden tot stand moeten komen omdat bij handhaving van goede beginselen op verzekeringsgebied de belan gen van verzekerden en verzekeraars nauw verband met elkaar houden. 3. Deze verbeteringen zullen tot stand moe ten komen door: a. maatregelen van de zijde der assura deuren; b. officieele maatregelen, welke de veilig heid van het verkeer doeltreffend regelen; o. medewerking van rechterlijke- en politie- autoriteiten, zoomede van de Verkeersbonden. 4. Er moet getracht worden: a gelijkvormigheid voor het geheele land te verkrijgen voor de in 3b bedoelde maat regelen b. zoo mogelijk aan deze gelijkvormigheid internationale uitbreiding te geven. Over betzelfde onderwerp sprak mr. J. W. Holleman, die zijn betoog gebouwd had op de volgende stellingen: L Art. 276 W. v. K. geeft aanvullend recht ten aanzien van de begrenzing van het verze kerde risico. Het artikel strekt tot bescher ming van den verzekeraar tegen incidenteele risico-verzwaring door toedoen van den ver zekerde tot buiten de grenzen van het nor- male. Onder „schuld" moet in dit artikel wor den verstaan grove schuld. II. Verzekering tegen eigen grove schuld is, als strijdig met het algemeen belang, on toe. laatbaar in al die gevallen, waarin de verze. kerde d-oor zijn, grove schuld opleverende, ge draging niet slechts zichzelf, doch ook ande ren aan gevaar zou blootstellen. Mitsdien mag o.m. noch onder de auto-casco, noch onder de (vrijwillige of verplichte) auto-W.A.-verzeke- ring eigen grove schuld zijn begrepen. III. De woorden „eigen schuld" in art. 276 W. v. K. sluiten geenszins uit, dat de auto mobiel verzekeraar zich in bepaalde gevallen te zijner bevrijding ook zal kunnen beroepen op de grove schuld van anderen dan de verze kerde, in het bijzonder van dengene, door wien de verzekerde het motorrijtuig deed of liet besturen. Na alle redevoeringen had eenige gedach- tenwisselimg plaats, waarna de voorzitter met dank aan de sprekers de vergadering sloot. VEER GORINCHEM—SLEEUWIJK. In verband met de openstelling van de brug bij bet Keizersveer is besloten, met ingang van 29 October a.s. den halfuurdienst van het veer GorinchemSleeuwijk v.v. uit te breiden tot en met de afvaarten van Gorinchem om 22.15 uur en van Sleeuwijk om 22.30 uur. Hier door worden de volgende afvaarten ingevoegd: van Gorinchem: 19.45, 20.45 en 21.45 van Sleeuwijk 20.—, 21.— en 22.—. Een afzonder lijke winterdienst bestaat niet meer. BRAND Eenig vee omgekomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in schuur en stallen van den landbouwer H. te Steyl. Een paard en eenige varken», benevens ver schillende landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. De brandweer van het Missiehui» was spoe dig ter plaatse en bestreed het vuur met eenige waterstralen. De woning kon gelukkig behouden blijven. Alles was zeer laag verzekerd. KLEINHANDELSPRIJZEN. Geachte redactie, Als antwoord op het ingezonden stuk in uw courant van Donderdag j.l. ben ik gaarne bereid dr. K. het volgende mede te deelen, waar bij ik alleen over bakkerij-aangelegenheden eenige punten recht wil zetten. Het brood wordt, behalve in een paar der grootste bakkerijen, de laatste 2 a 3 jaren tegen 2 h 3 cents lager in den winkel verkocht, dan aan huis gedistribueerd. Bovendien wordt dat lager genoteerde brood juist door kwallteitsbakkers, door de geheele stad verspreid, verkocht. Door gemakzucht echter moet het brood by het publiek, dat dikwijls naast en boven den bakker woont, toch aan huis tegen den hoogeren prys bezorgd worden. Bewust benadeelen deze gezinnen zichzelf. U vraagt, waar de groote winstmarge blyft. Ik zou u willen vragen, als Dr. ia u dit zeer ge- makkelyk, de rapporten van Prof. Polak en Kaag in te zien, bennevens de statistieken van den heer de Zeeuw, accountant te Rotterdam. Ongetwyfeld is het u ook bekend, dat in Ne derland zeer vele en dure sociale wetten bestaan, waarvan men vóór den oorlog niets afwist. Waarom de Belgische bakkers goedkooper en beter brood kunnen leveren U weet aJs Dr. dat het georganiseerd bedryf in het bezit van een collectief contract, dat aan de arbeiders in ons bedryf een loon waar borgt, het dubbele van de collega'3 in België. U weet dat daar 's Zondags wordt gebakken, dat iederen morgen 9 uur een file auto's met on geveer 40.000 brooden aan de grens staan om doorgelaten te worden; brooden gebakken met bloem door de meeste Hollandsche bakkers niet gewenscht. U weet dat die bloem niet aan de bepalingen van onze tarwewet voldoet en dat dit alleen reeds een prysverschil is van 2.50 per 100 kg. U ziet, geachte inzender, dat in uwe oogen wel passende haakjes te vinden zijn. Ondergeteekende is gaarne bereid alle nadere gegevens te verstrekken en hoopt dat u door deze enkele inlichtingen een meer helder inzicht zult gekregen hebben. R- STEENS, Voorzitter R. K. Bakkerspatroons bond ,,St. Clemens". Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk, on derteekend door dr. K., verzoek ik beleefd eenige plaatsruimte voor het volgende te willen afstaan. By voorbaat dank. De geachte dr. K. stelt de vraag: „Waarom blyven de winkelpryzen zoo hoog dat de vrou wen ongeveer evenveel huishoudgeld noodig hebben als een paar jaar terug, de groot- handelspryzen lager zyn dan vóór den oorlog Waar blyft die groote winstmarge Ik zou my niet tot schryven zetten, indien de winkeliersgroep kruideniers waartoe ik behoor, buiten bovengenoemde vraag viel, nu echter meen ik deze vraag niet onbeantwoord te mogen laten. Ik bepaal m(j dus tot die groep, omdat ik my niet competent acht een oordeel uit te spreken over zaken, waarvan ik geen ver stand heb. Ik laat die beoordeeling aan de be trokken groep over. Het toeval wil, dat myn klanten behooren tot de beter gesitueerden, waartoe ongetwyfeld ook dr. K. behoort. Uit myn boeken heb ik onderstaande gegevens verzameld, en die artikelen ter beoordeeling ge nomen welke het meest gebruikt worden in een huisgezin ale dr. K., naar ik vermoed, bedoelt. Ik neem als norm aan, dat de pryzen van on derstaande artikelen op 15 October 1929 waren gesteld op 100. 15 Oct. 15 Oct. Ryst Slaolie Boter i Kaas Eieren Jam Beschuit en ontbytkoek Peulvruchten Speceryen 1929 1930 1931 100 85 80 100 80 70 100 80 60 100 70 56 100 88 76 100 95 68 100 90 65 100 85 60 100 70 55 100 80 60 100 80 60 100 70 50 100 90 80 100 80 60 1400 1143 900 Verschil 15 October 1929 met 15 October 1930 pl.m. 18 pet lager. 15 October 1931 met 15 October 1930 pl.m. 19 pet lager. Alzoo een zeer belangryk verschil. Nu geef ik onmiddellyk toe, dat zulks niet van alle artikelen kan worden gezegd, maar dit lykt my ook niet zoo belangryk, omdat ik hier de meest noodzakelijke levensmiddelen voor een gezin als een Dr. K., onder de loupe heb genomen. Vast staat m. i. echter, dat alle artikelen zonder onderscheid lager in prys zyn dan een paar jaar geleden. Dat de kleinhandelspryzen niet in die mate de verlaging volgen als de groothandelspryzen, lykt my zeer begrypelyk. De distributie van den groothandel naar den kleinhandel is minder kostbaar, dan de distribu tie van den kleinhandel naar den consument. Dat de detaillist zyn omzet, in geld berekend, ziet verminderen door de verlaging van de ver- kooppryzen nu gewaag ik nog maar niet eens van het gevolg der mindere koopkracht van het publiek zal toch een ieder duidelyk zyn. Het personeel dat voor een paar jaar geleden in een bepaalde periode 1400 verwerkte, ver werkt er nu maar 900; deze cijfers uitgedrukt in boven omschreven goederen. Het zal toch niet noodig zyn, vast te stellen dat aan laatstgenoemd cyfer een beiangryk minder bruto winstbedrag zit dan aan op één na het laatstgenoemd bedrag. De exploitatiekosten zyn, ik durf schryven, niet verminderd. De huishuur, belasting, licht, telefoon, salarissen, en om van de onvoorziene uitgaven maar niet te spreken zooals gewichts verlies, indrogen, breuk, enz., is vrywel het zelfde gebleven. Nu kan toch een ieder op zyn duimpje uit rekenen, dat de middenstand, in casu de krui denier, zich geen winsten toeëigent voor de door hem bewezen diensten aan- het publiek, welke niet door den beugel kunnen. Men hoort vandaag aan den dag niets anders dan over loonsverlaging, de kruidenier kan in geweten zeggen, dat proces voltrekt zich al reeds maanden en maanden voor my en myn gezin. Ik ~?°P *-)r- K- en allen die in deze aangele genheid belang stellen, voldoende met betrek king tot de groep kruideniers te hebben inge licht. JAN NOOYBN, Stephensonstraat 48, Den Haag. (Buiten verantwoordelykheid der Redactie.) KATHOLIEKEN, VEREENIGT U. Duizenden Katholieken studeerden en studee- ren nog Esperanto. Maar waarom komen zy onze gelederen niet versterken? Ziet rondom u; al wat niet-Katholiek is vereenigt zich wel, en dat in grooten getale. De Invloed van Esperanto neemt dagelyks toe; In Spanje zyn drie voor aanstaande socialistische esperantisten ln het parlement gekozen, die natuurlijk, en met recht, hun invloed ten gunste van Esperanto zullen gebruiken. In Lyon heeft de gemeenteraad, onder presidium van Heriot, ex-minister van Frankryk, een motie aangenomen, den wensch uitsprekende, dat Esperanto verplichtend worde gesteld in de staats- zoowel als in de particu liere onderwys-inrichtingen van de gieheele wereld. Laat ons toch actief zyn vóór het te laat is Nog eens: komt ook gy ons helpen. Zoo vele niet-Esperantisten hebben ons door hun milde giften in staat gesteld ons internationaal blad ..Katolika Vivo" te kunnen blyven uitgeven. Hiervoor zy hun openlyk dank gebracht I Katho lieke Esperantisten, brengt ook gy nu effertje en wordt lid van onze vereeniging! Sluit u by ons aan, al kunt gy ook niet laadwerkelyk aan de beweging deelnemen, al kent gy nog maar weinig, ja in 't geheel niets van Esperanto, steunt ons ten minste door uw lidmaatschap: het kost slechts 2.50. Vooruit 1 komt spoedig I FRATER WIGBERTUS V. ZON Pers-commissaris van Nederlanda Katolika. Reuitl, October 1931, Het enorme Christus-standbeeld, Christus Redemptor, op den bergtop bij Rio de Janeiro, Bijgeloof 7 EEN THEORIE, DIE VALSCH IS ,5Ik heb mü altijd eraan geërgerd, dat zoo veel menschen dom genoeg zijn om te ge- loowen, dat een zwarte kat geluk aan - brengt", zeide Mr. Perwiek vanmorgen in de tube. En hij drong mij de „Daily Express" op, waarin hij juist verdiept was geweest. ,5Leee dat", beval hij, de vierde kolom van dt derde bladzijde met zijn wijsvinger een energieken tik gewend. Het doet mij altijd genoegen wanneer ik een Brit ontmoet, die niet gelooft dat een zwarte kat geluk aanbrengt, en ik las dus het artikel op de vierde kolom van de derde blad'zyde, al ware het slechts om Mr. Perwlck in zijn goede voornemens te sterken. Ik las: Mr. Hylton Wee-ton, van Bristol- road, Birmingham, is een scepticus geworden. Zaterdag klom hij In een dertig voet hoogen radio-pa al. en redde een zwarte kat, die den geheelen nacht door haar klaagliederen had doen hooren. Onder het neerdalen slipte Mr. Weston en verstuikte zijn enkel. Zijn vrouw evenwel nam het gebeurde licht op, want het was een zwarte kat, en die zou zeker geluk brengen. Mr. Weston verzorgde zijn enkel, en zeide „Dom mensch", grynsde Mr. Perwlck, die dacht dat ik nog den vorigen zin aan het lezen was. dat hij het hoopte, maar dat het onge val hem verhinderde een klant op te zoeken en dat hij waarschynlijk een order zou miaeen De kat was hoogst dankbaar. Zij spon en wreef zich tegen elk voorwerp, dat binnen haar bereik kwam, onder anderen tegen „Zie je wel!" riep Mr. Perwiek uit, die dacht dat ik al verder was, (jdaar heb je het geluk Dom bijgeloof een kostbare vaas, die ongelukkiger wijze van het buffet viel en brak Zondag maakten Mr, en Mrs. Weston een autoritje in de provincie. Een paar mijlen bulten Birmingham raakte een band onklaar. In enkele minuten tijd was het wiel -ver wisseld, maar eerst toen Mr. Weeton te Leamington betalen wilde voor de ververschin- gen, die hij en zyn vtouw daar gebruikt hadden, bemerkte hij dat zijn portefeuille uit zyn zak gevallen moeet zijn toen hij het wiel veranderde. Het was omstreeks dit tijdstip, dat hij mede deelde een gesöhlkten naam voor de kat ge vonden te hebben. Zijn bescheidenheid even wel weerhield hem ervan dien naam uit te spreken. Op den terugweg -wees een politieagent Mr. Weston op het feit, dat zijn achterlicht niet aan was en noteerde zyn nummer. Gehard door de slagen des noodlots ver. baasde het Mr. Weston hij zijn thuiskomst niet, dat zijn huissleutel zoek was. Hij moest een vensterruit inslaan om in zijn huis te komen. Toen hy het licht ontstak, vertelden eenige gele veeren in de ledige kooi der kanarie haar eigen droevige geschiedenis. De goudvischen- kom lag verpletterd op liet tapijt, en Eric en Humibold, de twee goudvisschen, waren nog slechts geraamten vergeleken bij wat zij eens geweest waren. Veratoord greep Mr. Weston naar zijn zware stok en d-ooraohreed de gang. De kat hoorde hem komen, en sprong op om hem met bly gespin te verwelkomen. Mr. Weston struikelde over de kat en in zijn val verstuikte hij zijn pols. ,,Dat moet de menschen nn toch genezen van hun dwaas bijgeloof, dat zwarte katten geluk aanbrengen", meende Mr Perwiek zegevierend, toen ik hem de krant terug gaf. „Ik vrees ervoor", antwoordde ik. Een verstandig mensch als u begrijpt misschien niet hoe ingeroest dergeiyk bijgeloof is „Dan schaam ik mjj voor mijn mede- mensohen", verklaarde Mr. Perwlck grimmig. ,,Ik heb altijd gezegd en uit die ge schiedenis blykt dat ik gelijk heb dat de theorie, volgen» welke zwarte katten geluk aanbrengen, valsch ia. Ik heb altijd beweerd en nu ben ik ln het gelijk gesteld dat zioarte katten ongefuk aanbrengen't Is het domme bijgeloof, sir, dat ons volk aan den rand van den afgrond gebracht heeft". Een plan van senator Ricci. Men schrUft ons uit Rome: Onder voorzittersdhap van Mussolini heeft in het Palazzo Venezia een vergadering plaats gevonden, waarin beslist is, op welke wijze het geheele plein, waarop het Palazzo staat, de aangrenzende heuvel van het Kapitool en het geweldige nationale gedenkteeken van Victor Emanuel II met elkaar ln overeen stemming zullen gebracht worden. Het plein, dat den laateten tijd door het sloepen van verschillende hulzen siteede meer misvormd is, moet geheel opnieuw worden ontworpen en met dit doel is dan ook een commissie gevormd uit de meest vooraan staande architecten kunstenaars en oudheid kenners. Nadat bijna aJlle meer of minder bekende Romeinsche architecten hun plannen, waar onder soms zeer kostbare en fantastische, hadden ingediend, is gisteren op genoemde vergadering het plan van den bekenden kunstkenner, senator C. Ricci, dat ln zijn helderen eenvoud den meesten indruk op Mussolini maakte, besproken en met alge- meene stemmen aangenomen. He«t plan van senator Ricci bestaat een voudig hierin, eerst het nationale gedenk teeken geheel te isoleeren, met andere woor den, het geheel van de oude huizen, die het omgeven, te scheiden, door het te omringen met een bosch van de meest typische Latijn sche boomen en struiken. Naar uitdrukkelijk in bet officieele com muniqué van de vergadering in het Palazzo Venezia verzekerd wordt, zal met de werk zaamheden voor den aanleg van het bosch rond bet nationale gedenkteeken zoo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10