ssr -11"a" EENIGE OPMERKINGEN OVER DE NEDERL. BROUWERIJ-INDUSTRIE. DE QEMEÏMZinHlQE DERDE DINSDAG 20 OCTOBER 1931 OVERLEG TUSSCHEN REGEERING EN BEDRIJFSLEVEN. BIOSCOOPVOORSTELLING GESCHORST. INVOER VAN VARKENS IN FRANKRIJK. DEURWAARDER MET STEENEN BEKOGELD. GEVAARLIJKE VREEMDELINGEN. DE FRAUDE BIJ DEN PENSIOEN- RAAD. AUTOBOTSING IN DEN MIST. AUTO IN BRAND. GEEN GROOTERE OMVANG. HET ARBEIDSCONFLICT BIJ DE K. N. S. M. STAKINGSRELLETJES TE GELDER. MALSEN. De middenstand wenscht ook een stem in het kapittel. De Ned. R. K. Middenstandsbond zond, naqr wij vernemen, het volgende schrijven aan de Ministers van Binnenlandsohe Zaken en Land bouw en van Arbeid, Handel en Nijverheid: „Uit een persbericht vernamen wij dat de Regeering naar aanleiding van een verzoek van de Rijkscommissie voor werkverruiming, toezegde een bijeenkomst te zullen beleggen met vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, ten einde in gemeen overleg na te gaan, wat in deze tijden kan worden gedaan om het bedrijfsleven voor ver dere Inzinking te behoeden. Tot onze verwondering mochten wij tot deelname aan dit overleg waarmede naar wij vei namen, inmiddels een aanvang werd ge maakt, geen uitnoodiging ontvangen. Het komt ons voor, dat ook de middenstands- bedrijven ten zeerste geïnteresseerd zijn bij het onderwerp dezer besprekingen: de voor koming van verdere inzinking van het bedrijfs leven. Verder wil het ons uit verschillend oog punt voorkomen, dat, bij het beramen van middelen en wegen hiertoe kwalijk kan wor- den vermeden te treden in onderwerpen die ten nauwste de belangen van vele midden- standabedrijven raken. In verband met een en ander zal het o.i. kunnen worden verstaan dat ook de georganiseerde middenstandsbe- Gaarne mogen wij u dan ook verzoeken als nog te gelegenheid te villen opnemen, tot deelname van de centrale middenstandsorgani saties aan deze besprekingen. GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM. ,0p Nojember as. zal het 50 jaar geleden zijn, dat Mère Alysia (Petronella Suidgeest uit Den Haag) haar intrede deed in de Congre gatie der Zusters Ursulinen. Geboren op 1 Ja nuari 1862 vertrok zij op 29 October 1887 van Grubbenvorst naar Soerabaia, waao* zij zich tot op beden nog wijdt aan de jeugd. Zij bezit de hoofdacte en acte Fransch, terwijl zij nog lid is- van de examencommissie voor de hulpacte. Nog steeds staat Mère Aloysia in de klas van 's morgens half acht tot half één. VERTREK NAAR DE MISSIE. Vandaag vertrok uit Maastricht, Mère Si- mone Sarolea, missionaris der Religieuzen Ursulinen van de Romeinsche Unie, per s s „Carnavon" van de Uniion Castle Line, via Southampton naar Kaapstad. Haar bestemming is één der Ursulinenhulzen ln de Zuid-Afri- kaansche Unie: Johannesburg, Krugersdorp Roodepoart, Simonstown of St. Mary's Mission Deze missieposten zijn gesticht zoowel ouder de blanke als onder de zwarte bevolking Mère Simone was tot heden werkzaam aan de Muloschool der Religieuzen Ursulinen te Maastricht. Zaterdagmiddag heeft de politie te Utrecht een bioscoopvoorstelling uitgaande van den WWftlbond voor dierenbescherming halverwege (gpschorst, daar bleek, dat de film niet was 'gekeurd door de centrale commissie. De ongeveer 200 jeugdige bezoekers werden naar huis gestuurd, terwijl de tweede voor stelling eveneens niet doorging. Het betrof hier een propagandafilm van den Ned. bond voor dierenbescherming. DE DOODELIJKE AANRIJDING OP DEN OOSTZEEDIJK TE ROTTERDAM. Gisteren is door het O. M. bij den Hoogen Raad conclusie genomen in de zaa-k van F. de B., die terecht heeft gestaan voor de rechtbank te Rotterdam wegens het veroorza ken van een aanrijding op den Oostzeedijk al daar op 11 September 1930, waarbij een wiel rijder zoodanig gewond werd, dat hij aan de gevolgen overleed. .De rechtbank veroordeelde hem tot 6 weken hechtenis met 1 jaar ontzeg ging van het recht, motorrijtuigen te bestu ren. Dit vonnis werd in hooger beroep door het Hof te "s-Hage bevestigd. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, concludeerde tot vernietiging van dit arrest en verwijzing naar een aangren zend Hof. bericht, dat een dezeT dagen ln de bla den «uurkwam, als zou Frankrijk zijn grenzen hebben gesloten voor den invoer van varkens uit Nederland, blijkt achteraf niet geheel juist te zijn geweest. Het door Frankrijk vastgestelde, maximum is momenteel nog niet ten volle bereikt, zoo- dat de Invoer ook nog niet geheel ia stopgezet. De menschelijke arbeid is in de eerste plaats gelicht op het in stand houden van het lichaam. Zoodra echter de eerste levensbehoeften der menschen voorloopig zijn bevredigd, komen andere behoeften naar voren, die ook vragen te worden gestild. Zoo ontstaan de genotmiddelen, die, hoewel dan niet levensvoorwaarde, toch voor het be hoefteleven van den mensch van wel zeer groot belang zijn. Over één dezer genotmiddelen, het bier, enkele woorden. Het bier toch is wel een der oudste, zoo niet het oudste genotmiddel der menschheid. Reeds de Babyloniërs en de Egyp- tenaren kenden het. Zoo staat het vast, dat de Egyptische Pharao, Ramses II, een „hof- brouwerij" bezat! Doch ook in Europa is het reeds sinds vele eeuwen een der meest gevraagde dranken. Wat Nederland betreft, de Germanen dronken reeds bier in kwantiteiten, die hen, die zich thans met de productie of den verkoop van bier bezighouden, jaloersch zouden kunnen maken en door de eeuwen heen ontwikkelde zich in Nederland een krachtige nationale brouwerij- Industrie, die tusschen 1500 en 1600 haar grootsten bloei bereikte. 1 In den grond is het productieproces voor bier uiterst eenvoudig. Men gaat uit van de gerst als grondstof. Na deze grondig gereinigd te hebben, laat men ze, na voorafgaand weeken, kiemen en daarna drogen. De gedroogde gekiemde gerst of mout wordt gemalen en met water uitgetrokken. Het zoete extract, dat hieruit ontstaat, wordt met hop gekookt, die er den bitteren smaak aan geeft, en vervolgens gekoeld. Daarna gaat deze vloeistof (de wort) naar den kelder en ontvangt een kleine hoeveel heid uitgezochte gist, die het geheel in gisting brengt. Het uitgegiste product, dat reeds een duidelijken biersmaak heeft, moet geruimen tijd in groote vaten lageren en is vervolgens voor het gebruik gereed. „In den grond een eenvoudig productie proces" schreven wij boven. Maar juist omdat het een gistingsproces is, is er één absolute eisch: een vrijwel volmaakt hygiënische behandeling, opdat de zeer groote kans op bederf door zeer kleine wezentjes (melkzuur bacteriën) practisch tot de onmoge lijkheden zal behooren. Dank zij het werk in de volmaakt uitgeruste laboratoria, dank zij ook de volstrekt hygië nische inrichting ran de moderne brouwerij, is eep bereidingswijze verkregen, die een vol komen zuiver, gezond product waarborgt. En niet alleen tijdens het eigenlijke produc tieproces, ook in de bijkomende phasen wordt aan den eisch tot hygiëne stipt de hand ge houden. De teruggekomen fusten bijvoorbeeld worden machinaal van binnen en van buiten grondig gereinigd, opnieuw „gepekt" en ge droogd, op dichtheid onderzocht en zoo noodig van nieuwe banden voorzien, alvorens zij waardig gekeurd worden opnieuw gevuld en aan de afnemers verzonden te worden. Om een brouwerij-Industrie te brengen tot de hoogte, waarop zich thans de Nederlandsche bevindt, 13 een in elkander grijpen van hon derden schakels op technisch en commercieel gebied noodzakelijk Tall0ozo orders moeten met den grootsten spoed worden uitgevoerd, andere worden plot seling geannuleerd, juridische kwesties vragen een snelle oplossing, de varkoopspolitiek moet bepaald worden, het contact met de afnemers ea hun organisaties moet worden onderhouden, credleten om een goede exploitatie van kof fiehuizen mogelijk te maken moeten worden verleend. Hier komen wij misschien aan de belang rijkste functie van de brouwerijen ln Neder- laud's economisch leven. Het is namelijk reeds sinds jaren het streven van de brouwerijen geweest om van do oude „kroeg", waar het drankmisbruik welig tier de, te maken het groote, goede volkskoffie huis. De lokaliteit, waar men kwam om te drinken, werd zoo tot een inrichting, waar men na gedane dagtaak, onder het genot van een kop koffie of een glas bier bijeenkomt om ontspanning te zoeken. Met deze metamorphose van „kroeg" tot „café" zijn groote sommen gemoeid. En nu zijn de brouwerijen nog steeds de bankiers, die het koffiehuiswezen in staat stellen zijn tak van bedrijf op hooger peil te brengen. Zeker, het is geen philantnophie geweest, die de brouwerijen deze functie op zich deed nemen, maar bedenkt men, dat thans door de leden van den Bond van Nederlandsche Brou werijen een bedrag van rond 50 millioen gul den in het koffiehuisbedrijf is gestoken en beziet men de resultaten, de grootere, goed verlichte, goed geventileerde en gezellig inge richte café's, dan kan niemand ontkennen dat hier een werk van groote sociale beteekenis in Nederland is verricht en nog dagelijks wordt verricht. De groote beteekenis van de brouwerij-iniustrie voor het economisch leven in Nederland ligt dan ook hierin, dat zij direct aan duizenden, indirect echter aan nog veel meer Nederlanders werk verschaft. En geregeld werk verschaft! In dezen tijd van malaise, laag-conjunctuur, inkrimping en massa-ontslag is het misschien goed er eens even op te wijzen, dat de Nederlandsche brou werijen tot op heden aan den toestand het hoofd hebben weten te bieden. Wel doet de malaise zich ook in het brouwerij-bedrijf sterk gevoelen. Zelfs heeft de bieraccijns gedurende het eerste halfjaar van 1031 reeds 13.3 pet. minder1 opgebracht dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Verhooging van den toch al zeer hoogen bieraccijns van bijna 8- Per H.L. zou dan ook zooals thans in Duitschland reeds het geval is averechtsche gevolgen kunnen hebben. Reeds bij den be- staanden accijns Is het z.g. huisbrouwen bij de boeren in den hooitijd en daardoor een ont duiking van den accijns in vrij sterke mate toegenomen. Blijft echter een oplegging van nieuwe lasten uit, dan zullen de brouwerijen naar alle waarschijnlijkheid ten slotte de groote economische moeilijkheden weten te weerstaan en haar positie in het Nederlandsche economische leven weten te handhaven. Is deze belangrijke plaats in ons bedrijfsleven verdiend? Op deze vraag kan zonder eenig voorbehoud „ja" worden geantwoord. Wij schreven al over de uiterste zorg, waar mede het product wordt bereid, over de groot- sche verkoopsorganisatie, die voor een juiste distributie in het leven is geroepen, over het enorme credietsysteem. Maar ten slotte is voor den bloei van een bèdrijfstak in laatste instantie toch beslissend de kwaliteit van het eindproduct, de vraag of het publiek dit eindproduct, het bier, om zijn kwaliteit begeert. Dit nu is gelukkig het geval met het Neder landsche bier in het algemeen. Het publiek wil het en blijft het vragen ondanks de reclame, gemaakt voor het ln Nederland geïmporteerde bier. Dat dit buitenlandsche bier nooit vasten voet heeft weten te verkrijgen ligt aan de zeer goede kwaliteit van ons eigen Nederlandsche bier. Een bewijs voor deze stelling vinden wij in het onderstaande lijstje. Daaruit blijkt ons, dat Nederland in 1929 bij een jaarproductie van 2.300.000 H.L. in totaal 164.900 H.L., dat is dus 7.17 pet. van de geheele productie, exporteerde. Meer dan zeven procent! En dat bij een Duitschen totaal-export van slechts ruim één procent der productie, een Engelschen van nog geen twee en een Tsjecho-Slowaakschen van ruim twee procent. Het hier volgende overzicht van productie en export in de vier voornaamste bier exporteerende landen, samen gesteld uit gegevens, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gra- venhage en door de Wirtschattlie.he Abfetlung der Versuchs- und Lehranstalt fiir Brauerei te Berlijn, toont de juistheid van het 'boven ge schrevene aan. Productie in Export in Percen Land 1929. 1929. tage. H.L. H.L. Duitschland 57.028.000 611.000 1.07 Engeland 31.789.000 577.300 1.82 Tsj.-Slowakië 12.162.000 271.200 2.23 Nederland 2.300.000 164.000 7.17 Met trots mag worden geconstateerd, dat Nederland, de verhoudingen in productie in aanmerking genomen, aan de spits staat van den bierexport. Is er beter bewijs voor de kwaliteit van Jiet Hollandsche bier denkbaar? Niet alleen aan de brouwerijen echter is dit fraaie resultaat te danken. Wij mogen nog zulk een goed product afleveren, aan de afnemers, de koffiehuishouders is ten slotte de uiterst verantwoordelijke taak opgelegd het bier aan het publiek te schenken. En nu is het mede een van de groote ver diensten van de afnemers-organisaties geweest, dat zij door voorlichting en advies krach tig hebben medegewerkt tot een zuivere, hygiënische wijze van biertappen. Ware dit niet gebeurd, het pogen der brou werij-industrie zou vergeefsch geweest zijn en het Nederlandsche bier zou niet de eereplaats, die het thans bekleedt, hebben bereikt. Dr. H. P. HEINEKEN, Voorzitter van den Bond van Nederlandsche Brouwerijen. Zelfs de politie zoekt een schuilplaats. Maandag vond er een uitzetting plaats in de Simon Willemstraat te A'dam. Omdat de on- gewenschte belangstelling bijzonder groot was, was ook de politie in ruime mate vertegen woordigd. Na hun werk vertrokken de deurwaarder en zijn helpers onder politiebegeleiding weg. Een groote menigte volgde dit gezelschap echter op den voet. In de Bellamystraat begon men erg op te dringen en zelfs steenen uit den grond te halen. Tegenover de bekogeling, die hierop werd ingezet, waren agenten en hun bescher melingen machteloos, want ook uit de ramen werden projectielen op hen gericht. Wel loste de politie nog enkele schoten en trachtte zij met den gummistok het gepeupel uiteen te jagen, doch ten slotte was men toch genood zaakt in het politieposthuis Borgerstraat te vluchten. Hier werd hulp van andere bureaux ingeroepen, zoodat de huurt weer spoedig tot rust was gebracht. De deurwaarder is later in gezelschap van politieagenten per auto naar zijn woning vertrokken. DE OPLICHTING EN VERDUISTERING TE LIMMEN- De gevangenhouding van den gearresteerden advocaat gelast. Naar wij vernemen, heeft de Eerste Kamer der Rechtbank te Amsterdam de gevangenhou ding gelast van mr. S., advocaat en procureur te Amsterdam, die gearresteerd was in ver band met gepleegde verduistering en oplich ting, waarvan een te Limmen (N.H.) woon achtige vrouw het slachtoffer is geworden. Een tweetal communisten, die hier te lande een aanslag willen plegen. In een buitengewoon algemeen politieblad deelt de commissaris van politie te Heerlen mede, dat blijkens een bij hem uitgebracht rapport, op 6 October 1931 twee van naam onbekende Duitsokers, waarvan de een groot van postuur is, lang ongeveer 1.80 M., mager gezicht donker uiterlijk en gekleed met donker blauw costuum en lichte pet, terwijl de andere persoon kleiner van postuur is ongeveer 1.60 M. lang, gezet, donkerblond uiterlijk, gekleed met bruine jas met witte stippels en donker blauwe 'broek, terwijl hij op het hoofd even eens een lichte pet droeg, per tram van Aken zijn gekomen tot aan de Nederlandsche grens de Looht te Heerlen. Zij hebben zich vervolgens te voet Neder land in begeven en toonden aan een ander persoon, dien zij ontmoetten een slaghoedje, waaraan een stuk lont was bevestigd onder mededeel:ng dat zij communisten waren en een en ander moest dienen om in Nederland een aanslag te plegen OPLICHTER IN ENGELAND AAN GEHOUDEN. Hij wordt naar Nederland uitgeleverd. Naar wij vernemen heeft de Engelsche re- geering gisteren de uitlevering naar Neder land toegestaan van een zekeren Moscowisa. Deze werd beschuldigd van oplichting en verduistering, gepleegd ten nadeele van een aantal firma's ln Nederland en ln het buiten, land. Zijn oplichterspraktijken oefende hij uit ln samenwerking met een zekeren N. Laatstge noemde heeft destijds voor de Amsterdamsche Rechtbank in verband hiermede terecht ge staan en is tot een. zware gevangenisstraf ver oordeeld. M. wist zich destijds uit de voeten te maken en is later in Engeland opgespoord, waar hij op verzoek van de Nederlandsche justitie werd aangehouden. Thans zal ook hij voor den Nederlandschen rechter terecht staan en zich moeten verantwoorden voor de ver. duisteringen en oplichtingen op groote schaal, door beiden gepleegd, waarbij hun slachtof fers voor vele duizenden werden benadeeld. DE „VORST VAN GELEEN" De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Wijnveld, concludeerde in een zaak van mr. R J. Leufkens, zich noemende Vorst van Geleen, die door de rechtbank te Maastricht in hooger beroep veroordeeld was wegens het niet plakken van zegels voor zijn dienstbode, tot vernietiging van dit vonnis en niet ont vankelijk verklaring van het hooger beroep, op grond van de invaliditeitswet. Arrest 16 November. Malversaties door middel van postcheque formulieren. Omtrent de thans bij den Pensioenraad ge pleegde fraude vernemen wij nog, dat °de dader, de schrijver le klas Z., vroeger in mi litairen dienst is geweest en later als militair wachtgelder bij den Pensioenraad is werkzaam gesteld. Z. beschikte in zijn functie bij den Pensioen raad over postcheque-formulieren voor de uit betaling van pensioenen. Reeds eenige jaren geleden is Z. begonnen met zijn fraude. Hij vulde ohêques in op naam van een gefingeerden Densioengerechtigde en inde dan zelf of door middel van derden dit slaat n-og niet vast de daarop vermeide bedragen, die hij ten eigen bate aanwendde. Zijn gezin, hij ia vader van vier kinderen, zal er waarschijnlijk weinig van genoten hebben, want naar wij vernemen, zou hij reeds hebben bekend, het geld, dat hij' zich onrechtmatig had toegeëindigd, aan fuifjes en dergelijke te hebben besteed. Hoe groot het be drag is, dat hij aldus heeft ontvreemd, weet hij niet bij benadering te zeggen. Er 'wordt reeds een bedrag van meer dan ƒ20.000 ge noemd, maar dit kan nog Wel hooger stijgen, daar het onderzoek naar den omvang van deze fraude nog niet is afgeloopen. Dit onderzoek is niet zoo heel eenvoudig om dat Z. bij zijn malversaties ook andere docu menten zou hebben vervalscht om de chèques te dekken. De fraude is ontdekt door de Algemeene Rekenkamer, die sedert de malversaties aan het Departement van Financiën aan het licht zijn gekomen, dubbel scherp is gaan toezien op alle ambtelijke rekeningen en verantwoordin gen. Een dame gedood, haar zuster gewond. Op den Haarlemmerweg, dichtbij Halfweg heeft Zondagavond een ernstig ongeval plaats gehad. Uit de richting Amsterdam en uit de rich ting Haarlem naderden op hetzelfde oogen- blik met vrij groote snelheid twee auto's. Door den avondnevel die zich hier en daar zelfs tot mistbanken verdichtte, was het zicht op den weg vrij slecht. Bi.: de Zwetbrug, waar een bocht in den weg is, reed de auto uit Amsterdam, waarin behalve de chauffeur nog een militair was gezeten, die onderweg ge vraagd had te mogen meerijden, den Haar- lemschen auto in den flank aan. In dezen laatsten waren gezeten een heer, die den wagen bestuurde, zijn verloofde en haar zuster. Door den schok van de aanrijding vloog een der dames door de achterruit en bekwam zulke ernstige verwondingen door de glas scherven, dat zij vrijwel onmiddellijk over leed. Het bleek later, dat een slagader was doorgesneden. De andere dame bekwam lich tere verwondingen. De overige betrokkenen kwamen met den schrik vrij. De auto's zijn deerlijk gehavend. De chauffeur naar een ziekenhuis. Zondagmiddag geraakte in den Buitenvel- dfertachen Polder onder Nieuwer Amstel een partiëüliere' aüió m brand. ÖrïenSmwiae jongelui wisten tijdig uit het brandende voer tuig te springen. Anders was dat met de chauffeur, die ernstige brandwonden aan gelaat en handen bekwam. Hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. De auto brandde geheel uit. EEN COMMUNISTENRELLETJE Zondagmiddag hebben eenige jeugdige com munisten de rust in het dorp Sleten in ernstige mate verstoord. Zij liepen op luidruchtige wijze met lectuur te colporteeren en trachtten op een oogenblik de R. K. Kerk binnen te dringen. Dit werd hun echter door den koster en enkele katholieke burgers Delet. Een der communisten bedreigde een burger, die zich met het geval bemoeide, met een mes. Het mes kwam echter bij de worsteling op den grond te rollen. Ten slotte slaagden twee agenten er ln den mes sentrekker te arresteeren, twee zijner kame raden werden eveneens Ingerekend, omdat zij hem hadden geholpen. Tweemaal heeft de politie de sabel moeten toonen om de oproe rige elementen te verdrijven. IN BRAND GERAAKT De 'beide sluiswachters S. en M. te Ter Apel, wilden gisteren met een auto een pleziertochtje maken. Toen zij het reservoir van den auto met benzine wilden bijvullen, kwamen zij te dicht met vuur bij de vloeistof, waardoor de auto in brand geraakte. Deze brandde totaal uit. De kieeren van M. geraakten ln brand, doch spoedig konden de vlammen gedoofd wor den. M. bekwam lichte brandwonden. Men meldt ons uit Amsterdam: Van de zijde van de directie van de K. N. S. M. wordt ons inzake het conflict bij dezt maatschappij medegedeeld, dat bij de monste ring voor een zevental sefhepen de maand gages voor bet civiele personeel werden verminderd met 5 pet. boven 100 en voor de maandgages van 50 tot en met 100 een drie procents loonsverlaging werd ingevoerd De gages hier beneden bleven onveranderd. Gemonsterd heb ben voor deze zeven schepen trwee derde van het civiel personeel en twee derdie van het dek- en maChinakameirpersoneel. Naar wij nader vernemen, is heit conflict een conferentie van het bestuur van den Cen- traïen bond van transportarbeiders met de di rectie der K.N.S.M. opgeheven. Omtrent het resultaat der conferentie verne men wij van eerstgenoemde zijde, dat de direc tie de mededeeling heeft ingetrokken, dat de loonsverlaging voor het civiele personeel zou plaats vinden in den vorm zooals aanvanklijk werd vermeld. Het is namelijk niet de bedoe ling geweest de gages van dit personeel in het algemeen te verminderen, maar alleen die ga ges, welke in den loop der tijden gestegen wa ren boven de contractueele destijds geldende normen. Naar aanleiding van deze uiteenzetting be sloot het bestuur van den Centralen bond het conflict geen verderen voortgang te doen vin den. In verhand hiermee zou het civiele per soneel der maatschappij, dat ln staking was ge gaan, heden op de oude voorwaarden monste ren. Ook voor de matrozen, die zich solidair ver klaard hadden is er geen aanleiding meer, tot voortzetting van het conflict. De fabrieksarbeider A. P. van A., te Gelder, malsen, wiens zaak naar het Bossche gerechts hof was verwezen, nadat het Arnhemsch hof hem veroordeeld had tot 3 maanden gevange nisstraf, wegens mishandeling van M. Cohen, bij de stakingsrelletjes te Geldermalsen, op 30 Juni 1930 en van welk vonnis de adv. gen. be vestiging had gerequireerd, is gister door het gerechtshof te 's Hertogenbosch vrijgesproken. NOODLOTTIG ONGEVAL. Aan boord van de Harwiehboot Vienna te Hoek van Holland is de 43-jarige olieman R. door een stoomponit gegrepen. Heit onderlijf werd den ongelukkige opengescheurd. In zorg- wekkenden toestand Is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Gisterenna middag was zijn toestand ieits beter. SUIKERFRAUDE De Hooge Raad heeft gisteren behandeld de cassatieberoepen van B. M., H. v. K., G. J. K., J. H., G. E. M. v. H. en J. S., die door het Gerechtshof te 's Gravenhage in hooger be roep wegens ongedekt vervoer en opslag te Rotterdam van een groote hoeveelheid balea witgemaa.kte ruwe .Belgische beetiwortelsuiker werden veroordeeld tót zeef hooge'geldboeten. Op één punt bad bet Hof de betreffende schippers ontslagen van rechtsvervolging, waar- tegen het thans gestelde broep, toegelicht door jhr. mr, A. K. De Brauw, gericht was. Namens veroordeelde v. K. trad op mr. v. d. Linde uit Rotterdam, die betoogde, dat bij de behandeling dezer zaak het Hof dezelfde fout heeft gemaakt als bij de moordzaak Lans omdat als waar nemend advocaat-generaal dienst deed mr. De Visser, die ook te Rotterdam in eerste in stantie de zaak behandeld had als officier van justitie. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, zal over 14 dagen concludeeren BRANDEN De boerderij van den eigenaar C. Molema. bewoond door den landbouwer Mels te Nieuwe Pekeia, is afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Onder Eli brandde door onbekende oorzaak de boerderij Kapittelhof" van de wed. H. af. Een groot-deel van den inboedel alsmede enkele jonge varkers en een kalf kwamen in de vlam- men om. Dingen van den dag. In een café zitten twee heeren zwijgend aam een tafeltje. „Ach!" steunt eindelijk de eeme. „Houd nu toch eens op met altijd over je zaken te spreken", zegt boos de andere. door WILHELM HOLT (Uit het Dultsch vertaald) 9). Dat is werkelijk moeilijk denkbaar. Maar dan is de geheele zaak toch volkomen onbe grijpelijk, tenzij de dader spoedig opgespoord wordt. Hoe bedoelt n dat? vroeg van Gielen. Ik bedoel 't volgende: Gisteren-middag is er 'n poging gedaan, om den professor te vergiftigen. Dat mislukte, en direct daarna dook het plan op, dat de professor de stad verlaten zou. Dat moet de moordenaar gewe ten hebben. Welnu, dan moet het toch mo gelijk zijn, er achter te komen, wie hiervan iets wist, wie van zijn dienstboden bijv. Ik ben vaat overtuigd, dat niemand iets daarvan wist. De professor was er werkelijk de man niet naar, om daarover te,, spreken. Vanaf het oogenblik, dat hij tot de ontdekking kwam, dat zijn rum vergiftigd was moest hij toch zijn dienstpersoneel wantrouwen. Hij heeft er niet over gesproken. Tusschen half acht en acht uur is hij met zijn dochter naar t ziekenhuis gegaan. Wanneer iemand in zijn huis het vergift in de rum gemengd had, dan moest die persoon het heel natuurlijk vinden, dat zijn slachtoffer zich niet wel gevoelde en naar t ziekenhuis ging. 't Is ook totaal on mogelijk, dat iemand ons onderhoud afge luisterd heeft. Zijn dochter heeft hem niet meer verlaten en zeer zeker met niemand ev«r de zaak gesproken. Behalve mijn soon en zijn vriend wist niemand iets van ons plan, om naar nier te koimen. Ik zelf heb het telegram aan den huisbewaarder hier op gegeven, waarin ik hem aanzegde, da/ï hij 's avonds nog logé's zou krijgen. Wie heeft dat telegram opgegeven? Ik zelf heb U naar t telegraafkantoor ge bracht". Bn stond er misschien niet iemand naast u bij 't loket? Neen, niemand. De juffrouw, die hef: aan nam, telde de woorden en ik betaalde het verschuldigde bedrag. Hoe laait hebt u 't telegram opgegeven? t Zal zoo wat vier uur geweest zijn. De rechter gaf iemand van de geheime po litie fluisterend een bevel en de man ver wijderde zich. Daarna vroeg hij verder. Dus behalve u, wisit niemand iets van de voorgenomen reis dan uw zoon en diens vriend? En wie zat aan 't stuur? Mijn chauffeur, 'n absoluut betrouwbaar persoon. Ik heb hem, toen ik van t telegraaf kantoor terugkwam, laten zeggen, dat hij om kwart vóór acht met onze auto voor de deur van mijn huis moest gereed staan. En niet voordat hij daar stond, heeft mijn zoon hem gezegd, dat hij naar t ziekenhuis en dan naar hier rijden moest. Kende hij den weg? Ja, want 'n paar weken geleden, toen ik van plan was, om dit landgoed te koopen, heeft hij mij er heen gebracht. Maar zelfs in dien hij iemand van de reis naar hier in ken nis had willen stellen, dan zou hij daartoe ab soluut geen gelegenheid gehad hefbben. En bo vendien wist hij niet, wie er meerijden zou. De rechter wendde zich tot Aintoon v. Gie len. Mijnheer van Gielen, zeide hij, hebt u misschien melt iemand over den voorgenomen autotocht gesproken? Neen, met niemand, antwoordde de jonge man, dat weet ik absoluut zeker. Mijn vadeV had 't mij ook uitdrukelijk verboden. En u, mijnheer Werner? Frits Werner ontkende eveneens. U moest u toch voor de reis gereed ma ken. Denk 'ns goed na. Misschien is u toch een woord ontvallen, waaruit een ander kon opmaken, wat u van plan was te doen. Neen, antwoordde Frits Werner, ik ben naar huls gegaan en heb mijn hospita gezegd, dat ik 'n paar daigen op reis glug. Ze vroeg mij nog, aan welk adres zij mijn brieven moest opsturen, maar ik helb haar geen adres opgegeven en overigens heb ik haar hoege naamd geen amwijzing in welke richting ook gegeven. Daarna ben ik naar de Tedactie van mijn kramt gegaan en heb,,me bij den hoofd redacteur vervoegd, cm 'ff paar dagen van ander werk vrij te krijgen. Maar ook deze heeft vam mij niets naders vernomen, absoluut niets. En ik heb op geen enkele wijze iemand wie dan ook, inlichtingen gegeven. Als verdere getuige kwam voor de directeur van het post- en telegraafkantoor. Hij ver telde, dat hij persoonlijk vijf minuten voor half acht het voor den Beukenhof bestemde telegram opgenomen en opgeschreven had. De jongen ,die de telegrammen buiten het dorp bestellen moest, was opgebeld en had, zonder den inhoud ervan te kennen, het telegram naar den Beukenhof gebracht. Daarna moest de huishoudster nog eens komen en berichten, dat de jongen het tele gram vóór acht uur gebracht had; ze zat juist in de keuken koffie te drinken. Natuurlijk had ze daarna alles gedaan, wat noodig was, om de gasten te ontvangen. Wat de diverse getuigen vertelden, stemde volkomen met elkaar overeen. Menschelij- kerswijze gesproken was het dus totaal onmo gelijk, dat, behalve Gielen en de reizigers zelf, iemand anders iets van de reis geweten had. En toch moest de moordenaar volkomen op die hoogte geweest en reeds vooruit ge reisd zijn. Men stond d&t was die algemeene indruk voor een onoplosbaar raadsel. Ook de onderzoekingen in loco hadden geen bevredigend resultaat. Het scheen, dat de moordenaar zijn misdaad volbracht bad een paar minuten voordat de dochter des profes sors de kamer haars vaders binnenkwam. Het venster stond open en het was goed moge. lijk, dat de schurk langs 'n dakgoot naar bo ven geklommen en op die manier ln de kamer gekomen was. In dit geval moeet hij zeer lenig en niet groot van gestalte geweest zijn, want dat was geen gemakkelijk werk geweest. En ook was heft moeilijk te verklaren, dat de professor zóó onverwachts aangevallen zou zijn, dat het hem niet meer mogelijk geweest was, om hulp te roepen of te bellen. Hij lag wel te bed, maar vlak bij hem hing 'n schelkoord. En als hij iemand door het venster had zien komen, dan zou hij toch tijd genoeg giehad hebben, om alarm te roepen. Veel waarschijnlijker leek het de politie, dat de moordenaar zich reeds te voren in het huls verborgen hiad, en, nadat hij zijn gruweldaad volbracht had, door het venster ontsnapt was. Voor deze opvatting pleitten ook de spo ren, die men op d'en vensterbank en aan de dakgoot vond en die duidelijk aantoonden, dat er iemand uit het venster geklommen moest zijn Maar wie? En als die persoon van te voren reeds in het huis geweest was, waar kwam hij dan vandaan en hoe had hij kun nen binnenkomen? Dat waren en bleven vra gen, waarop men geen antwoord vond en langzamerhand vestigde zich de overtuiging, dat de sleutel, om het raadsel op te lossen, niet op den Beukenhof te vinden was. Mis- scjhien. bon men daar, waar die eerste aanslag op het leven van den professor gepleegd was, sporen vinden, die de misdaad zouden ophel deren. Terwijl de heeren van de politie op den la ten namiddag naar de stad terugreden, be spraken ze nog lang en breed alle bijzonder heden en omstandigheden. Ik ben van meening, zeide een van hen, dat er sinds vele jaren hier te lande zulk een geheimzinnige misdaad miet meer heeft plaatsgehad. De schurk, die dezen laffen moord op zijn geweten heeft, is met de uiter ste voorzichtigheid te werk gegaan en heeft er voor gezorgd, dat hij van alle kanten ge dekt was. Hij is plotseling opgedoken en evenzoo plotseling weer verdwenen, zonder een spoor na te laten. De amidere heeren knikten toestemmend. Al leen de of Icier merkte op: Hij mag een voorzichtige schurk ge weest zijn, maar toch kan men ook van een roekelooze vastberadenheid spreken. De on zichtbare vijand vam den professor meldt hem eerst zijn moorddadig plan Hij doet een poging, die mislukt, en dam weer een en dem- zelfden avond nog slaagt hij maar al te wel in zijn poging. Als 'n roofdier heeft hij zijn buit omsingeld én niet meer losgelaten. Daar moet een vreeselijk geheim achter schuilen, en tot nu toe is hiet nog miet gelukt, ook maar 'n tipje van don sluier op te lichten, die er over heen gespreid ligt. En toch zulen wij er achter komen, luid de het antwoord beslist. V. Het stoffelijk omhulsel van professor Evan was onder groote belangstelling en algemeene deelname ten grave gedragen. De gestorven© was eem beroemd geleerde geweest en de tragische omstandigheden van gijn dood hadden natuurlijk mg meer dam die groote verdiensten van zijn leven algemee ne deelname gewekt. In alle kranten werd hoog opgegeven van zijn groote verdiensten voor de wetenschap, en het spreekt van zelf, dat ook iedereen zich bezighield met de vraag, wat voor 'n uitvin* ding 't was, waarvan de professor de voor bereidend© werkzaamheden bijna voltooid had. Groot was overal de nieuwsgierigheid en al- lenhomde vermoedens dieden de romde. Maar de eenige man, die daarover inlichtingen kon geven, bewaarde het stilzwijgen. En zoodoen de bleef het bij raden en gissen. Aan de begrafenis hadden noch de zoom, noch de dochter van den professor deelge nomen. De eerste was in 't buitenland men wist niet precies, waar hij zich ophield en Alice was door de verschrikkelijke ge beurtenissen zoozeer getroffen, dat zij geen deel kon nemen aan de begrafenis. Haar toestand was overigens bevredigend naar het oordeel der deleters. Zij bevond zich ln 'n particulier ziekenhuis en er bestond a-lle hoop, dat zij bij de uitstekende behande- ling, die ze genoot, weer spoedig hersteld zon zijn. Reeds 'n paar dagen na den mooTd gevoelde zij zich zoo goed, dat de rechter van instruc tie haar 'n verhoor kon afnemen. Maar ook hare verklaringen brachten geen licht in die duisternis. Zij kwamem volkomen overeen met datgene, wait de politie reeds van anderen wist. Zoo bleef alles onopgehelderd, en niemand hoegenaamd kom verdacht worden. Op dem dag der begrafenis meldde Fritfl Warner zich tegen dien middag bij den ban kier van Gielen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6