JAPAN DOOR MILITAIRE DICTATUUR BEDREIGD STEEDS ERNSTIGER BERICHTEN HET CONFLICT IN HET OOSTEN -ars. r-- I GAAT NIET DOOR! LOCK" kauwbonbon Dat gaat niet goed DE TOESTAND TE GENEVE MINDER PESSIMISTISCH BESCHOUWD. LAVAL'S AMERIKA- REIS. SPANJE'S WOELINGEN. DINSDAG 20 OCTOBER 1931 HET DUBBELE CONFLICT. DE NOTA WISSELING MET TOKIO. Scherpe weigering van Japan. COMPLOT TEGEN JAPANSCHE REGEERING De beraadslagingen te Geneve. HERSTEL- EN OORLOGSSCHULDEN. LITAUEN EN HET VATICAAN. AARDBEVING OP DE SALOMONS- EILANDEN. SCHOENER GEZONKEN. met de oude sleur, den geheelen dag te rooken, zonder zoo nu en dan een te gebruiken. EEN BEGROOTING, DIE NIET OPGING. MATUSCHKA'S BEKENTENIS. Hoe en ivaar zal hij geoordeeld ivorden? QUIROGA KONDIGT DRASTISCHE MAATREGELEN AAN. Studenten protesteeren. AL CAPONE SCHULDIG BEVONDEN. In Duitschland I» na to stora«=Mg l.w» gen dagen der rijksdagzitting ©en stilte, een politieke pauze ingetreden, welke öerijkskan- selier zal benutten om eenigszins uit te rusten vóór hij Zondag a.s. den internationalen strijd voor Dultschland's redding met de ontvangst van den Italiaanschen minister van buiten- landsche zaken Grandi voortzet. Engeland leeft in de roes der verkiezingen en al is men nog niet geheel zeker van een nationale, of liever conservatieve meer heid, men hoopt toch uit de perio e derheidsregeeringen te Eeraken met vaster hand een door een meerderheid nit het bezoek van den ministerpresident van Frankrijk aan de Verenigde Staten de Sste resultaten voor de redoing der wereld nit de crisis te pennen, ook daar heerscht toch een uiterlijke kalmte, welke zeer zeker A* hoste voorbereiding voor de groote ge beurtenis van Washington is. 0d den Balkan vergaderen de staatslieden dit verwikkelde schiereiland. Maar na de sensaties, welke Europa in het afgeloopen iaar bijna dag na dag geschokt hebben, gaan deze onderhandelingen, welke in meer normale t iden steeds een heel bijzondere belangstelling trekken, zoo goed als ongemerkt voorbij. En toch kunnen ook deze conferenties belangrijke beslissingen voor de toekomst nemén. peze 'week zou dan ook voor de groote po litiek waarschijnlijk onverwachte gebeurte nissen voorbehouden een merkwaardig stil tijdperk geworden zijn, ware het niet, dat twee nieuwe crisissen de wereld sterk veront rusten, één in het Verre Oosten, en in het nieuwste verband daarmede één in Genève, in het centrum der volkenbondswereld. Hoe ernstig het conflict tusschen Japan en China ook moge zijn, de belangrijkheid der plaatselijke incidenten' zooals men de triiesoperaties in Mandsjoerije gelieft te noe men zinkt in het niet tegen het feit, dat het geheele Pacific-probleem op den achter grond dier gebeurtenissen opdoemt. Z Vereenigde Staten hebben tot dusverre niets gedaan, wat er op zou kunnen wijzen, dit zij een rechtstreeksche of onrechtstreek- Se inmenging in een geschil wenschen, welke tot het opwerpen van steeds nieuwe problemen kan leiden. Zoolang deze echter den toestand in het geheele Verre Oosten en de betrekkingen vap OosbAzie met de o E wereld beheerschen, moet Japan wel bevreesd zijn, dat de behandeling door derden van een geschil tusschen twee naties hetwelk intus- schen tot verstoring van den vrede kan leb L benut zal worden om vraagstukken op te 'werpen, welke wel eenigszins buiten het eigenlijke conflict liggen. Anderzijds echter kan de volkenbond niet buiten de zaak blijven. Hij heeft tot plicht den vrede te handhaven, en juist in dit punt een groote activiteit te ontwikkelen. Het stand punt van Japan, dat het geschil door recht- etreeksche onderhandelingen tusschen Tokio en Nanking moet opgelost worden, kan Genève dan ook niet aanvaarden. Het localiseeren van dreigende en uitgebroken oorlogen is een heel gevaarlijk werk; beter is het steeds de pun ten, waaromtrent de meeningen uiteenloopen aan te grijpen en te trachten door deze uit den weg te ruimen een verzoening te bewerk stelligen. Japan heeft hierin dan ook, zij het met tegenzin en indirect, toegestemd door aan do raadszitting deel te nemen. Het novum van deze zitting is, dat Amerika werd uitgenoodigd volwaardig aan de beraad slagingen deel te nemen; aan welk verzoek werd voldaan. Hiertegen is Japan echter met alle kracht in verzet gekomen, niet op poli tieke, maar op juridische gronden. In het covenant toch is geen enkele bepaling te vin den, waarin den raad wordt toegestaan een niet-lid van den bond gelijkberechtigd aan de raadszitting te doen deelnemen. De algemeene uitnoodiging aan de Vereenigde Staten, door de assemblêe eenstemmig goedgekeurd, om in innige samenwerking met den bond tot de oplossing van alle crississen mede te werken, Is zeker niet bedoeld geweest als een middel om Amerika in conflicten als het onderhavige een plaats in den raad aan te bieden. De beteekenis van dit juridisch meenings- verschil ligt vooral in het feit, dat het Japan gelegenheid biedt de geheele bemiddelingsactie In het Mandsjoerijsche conflict te betwisten. En de volkenbond heeft zijn positie in deze aangelegenheid zeker niet versterkt door covenant en Kelloggpact dooreen te mengen. Het was wellicht een methode om Amerika's deelneming verklaarbaar te maken; maar het Kellogg-pact is in zijn formuleering veel vager, het bevat ook geen uitvoeringsbepalingen, welke, hoezeer men ze resoluter zou wenschen, in het covenant ten minste niet ontbreken. Een beroep op het Kellogg-pact brengt logisch ook mede en Japan schijnt daarop reeds ge zinspeeld te hebben dat ook Rusland zou uitgenoodigd worden. Daartoe bestaat echter, gelukkig, weinig neiging bij de raadsleden, want zoovaak Sovjet-Rusland te Genève aan besprekingen heeft deelgenomen, heeft het steeds nog meer verwarring gesticht dan er reeds bestond. Volgens de jongste berichten schijnt er te Genève een zekere ontspanning in te treden. Maar de berichten uit het Verre Oosten zelf klinken steeds ernstiger; de Japansche regee ring zelf zou door een militaire dictatuur be dreigd worden. Zelfs al slaagt Tokio er in dit ..oompiot" te bedwingen, dan zal de regeering er toch niet soepeler door worden om Nan king en Genève concessies te doen. GENèVE, 18 October. (V.D.) De volkenbonds. "aad ie hedenmorgen melt uitzondering van de vertegenwoordigers van Japan en Ohina, opnieuw in geheime zitting bijeengekomen, waarin de in den afgeloopen nacht door Bri- and van de Japansche regeering ontvangen nota van antwoord werd besproken. In deze nota, welke een buitengewoon scherp karakter draagt, handhaaft de Japansche re geering onvoorwaardelijk het door haar tot nu toe ingenomen standpunt en is zij de meening toegedaan, dat het optreden van den volken- bondsraad tot nu toe in strijd is met de bepa lingen van het volkenbondsstatuut en dat voorts de toelating van een staat-omderteeke- naar van het Kelloggpact (De Vereenigde Sta ten) ontoelaatbaar is. De Japansche regeering zet haar standpunt op vier afzonderlijke punten uitvoerig uiteen en zegt aan het slot van haar nota, dat zij dringend een beantwoording dezer vier pun ten verzoekt en zich baar definitieve houding moet voorbehouden. GENEVE, 19 October. (H.N.) Japan ver klaart in zijn nieuwe nota nog, dat er geen gevaar voor een oorlog besiaat, doch dat, in dien men zich op het Kellogg-pact wil beroe pen, ook verschillende andere staten, dje dit pact onöerteekend hebben en geen lid van den volkenbond zijn, tot de beraadslagingen toe gelaten moeten worden. In de kringen van den volkenbond neemt en aan, dat deze laatste zinspeling vooral betrekking heeft op Rusland, dat het Kellogg pact heeft onderteekend, doch geen lid van den volkenbond is. TOKIO, 19 October. (V.D.) Het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de regeering te Tokio heeft beslo ten, ondanks de onderhandelingen te Genève, de Japansche troepen niet uit Mandsjoerije terug te trekken. Het ministerie van oorlog heeft maatregelen bevolen, om een langdurig verblijf der Japan- roepen in China mogelijk te maken. Briand antwoordt. 28 0c.teW. (V.D.) In de geheime p Jan de raadsmogendheden, loon an'j op?racbjt gekregen, nog in den en middag de nota der Japansche regeering te beantwoorden. D© toestand wordt thans algemeen ais bui tengewoon verwikkeld en ernstig beschouwd, zooa ayB een sPoedige regeling van het conflict weinig waarschijnlijk lijkt. wo^frtNmB'het8 °Ct'0'b6r- (W.B.) In zijn ant- m®m<H'anclum van den Japan sc en ge eegeei de, Yoshizawa, beperkt de voorzitter van den volkenbondsraad, Briand, horin^AT-pn 'wiv aan de verklaringen te herinneren welke hij ln den raad 6n bij de vroegere w sealing van nota's met den Japan schen gedelegeerde hooft „r hij zeide, dat de JapaTsl g? g *7 7 uansahe afgevaardigde van de rechtmatighetd nse 11 uitging, waar hij Amerika bestreed. d6 uitnoodiging van co^titiitiV7iePi«e'rZ10ek naar de juridische en stuk waar o h geZiclltspunten van dit vraag c e, JaPanaohe memorandum op betroft- verklaarde Briand, Tionrl7nke,1iik 1.--7.. e^oebE: op het oogenblik niet noodzakelijk lijkt, doch dat hii het aan de be- aliasing van den raad overlaat laerzulk onderzoek te doen instellen Hij verklaarde echter nadrukkelijk, dat hij niet kan toestaan, dat zulk een latere juridi sche beslissing van terugwerkende kracht zal zijn op het besluit van den raad betreffende de uitnoodging aan Amerika. Op de bemeiking van Yoshizawa over 't be trekken van Amerika als onderteekenaar van 't Kellogg-pact bij de besprekingen en de verdere gevolgen, die daaruit onder zekere omstandig heden kunnen voortspruiten, gaat Briand in het geheel niet in. De raadsvoorzitter verklaart herhaaldelijk, dat de raad met zijn besluit zich geheel aan de bepalingen van het volkenbondspact heeft gehouden. Lang.ii&m ontspanning GENèVE, 19 October (H.N.) De raad van den volkenbond is vanmorgen ln een niet openbare vergadering bijeengekomen ter voort zetting van de behandeling van het Chineesch- Japansche conflicta. De vertegenwoordigers van China en Japan waren daarbij niet aan wezig. Een openbare zitting zal eerst vanavond of morgenochtend plaats hebben. De indruk is, dat langzamerhand een ont spanning begint merkbaar te worden en de vertegenwoordigers der beide betrokken naties hiun houding beginnen te wijzigen. GENèVE, 19 October (V.D.) Omtrent de ge heime zitting, die de volkenbondsraad heden morgen hield, wordt bevestigd dat men alge meen meent, dat in de vergadering de indruk heerschtte van een zekere ontspanning. Men bracht deze optimistische beoordeellng van de situatie in verband met de mededee- ling van eenige ambassadeurs, volgens welke men het voeren van directe onderhandelingen tusschen China en Japan niet meer uitgeslo ten zou achten. In de vergadering van hedenmorgen heeft Briand zijn plan tot regeling van het conflict nogmaalsuiteengezet. De Japansche delegatie verklaarde, dat zij op nieuwe instructies van haar regeering moet wachten en dat zij voorloopig niet in staat is haar standpunt tegenover de verschillende voorstellen te bepalen. Voorloopig niet te Geneve Voorts wordt te Tokio verklaard, dat de Japansche delegatie te Genève voorloopig zal afzien van deelneming aan de beraadslagingen, aangezien zij van meening is, dat de volken- bondsraad niet den noodigen eerbied toont jegens de positie der Japansche regeering. Japan toch in den V. B. LONDEN, 19 October. (H.N.) Uit Tokio wordt gemeld, dat het Japansche kabinet be sloten heeft, om onder geen omstandigheden uit den volkenbond te treden. Japans maatregelen ter zee LONDEN 19 Oct. (H. N.). De marine-mede werker van de „Daily Tel." schrijft over de gedeeltelijke mobilisatie van de Japansche vloot. Verschillende schepen, die reeds naar de depots waTen overgebracht, zijn weer in dienst gesteld en de werven zijn druk bezig, de schepen weer zeewaardig te maiken. Behalve tank- en kolenschepen hebben 20 schepen van de handelsvloot, die tot de reserve behooren, opdracht ontvangen, zich gereed te houden voor den dienst bij de marine. Algemeene dienstplicht in China «De „Times" meldt uit Shanghai!, dat de Chineescbe regeering een wet tot invoering vam den algemeenen dienstplicht in China voor bereidt, welke wet terstond van kracht zal worden. Chineezen, oorlog. (Br. Col.), 17 bereid ten VICTORIA, (Br. Col.), 17 October (R.o.). De Chineescbe kolonie in de provincie Oolumbië is bezig met het organiseeren van een vrijvriUigersbataljon infanterie en met het bijeenbrengen van geld voor een vliegers- corps van Chineesche onderdanen in Canada, om dienst te doen bij een eventueelen oorlog tusschen China en Japan. De Chineezen iu andere deelen van Canada zijn eveneens bezig hulp te organiseeren voor hun vaderland in geval van oorlog. Botsingen. MOSKOU, vla Kowno, 18 October (V.D.) Volgens berichten uit Russische bron werd op het kleine station Hankoe, gelegen aan den Zuid-Mantsjoerij schen spoorweg, de Japansche luitenant Soedsoeki door onbekend gebleven Chineezen beschoten en ernstig gewond. De Japansche autoriteiten hebben direct Hankoe door militairen doen bezetten. Zij eischen ge noegdoening. Zaterdag is het te Sjanghai tot botsingen ge komen tusschen Japanners en Chineezen. Hier bij werden drie Japanners gedood. Talrijke personen werden gewond. Dictatuur-plan PARIJS, 18 October (N.T.A.) Naar uit Tokio gemeld wordt, zou er een complot tegen de Japansche regeering ontdekt zijn. De bedoe ling biervan zou geweest zijn de tegenwoor dige regeering, welker houding in het Chi neesch-Japansch conflict voor te zwak wordt gehouden, door een militaire dictatuur te ver vangen. Men beweert, dat vijf in dit complot gewik kelde officieren op bevel van den minister van oorlog in hechtenis zouden zijn genomen, TOKIO, 18 October (R.O.) Het ministerie spreekt ten stelligste het gerucht tegen, dat er een complot zou ontdekt zijn ten doel heb bend een militaire dictatuur of een staats greep. Weliswaar zijn tien officieren in hechtenis genomen, onder verdenking het plan te hebben opgevat tot gewelddaden over te gaan, tenein de aldus hun verontwaardiging te toonen over den huidigen toestand in Mandsjoerije. GENEVE, 19 October. (W.B.) De heden ge houden geheime zitting van den volkenbonds raad duurde ongeveer een uur. Briand bracht rapport uit over de besprekin gen, welke hij Zondag heeft gevoerd met de vertegenwoordigers van Japan en China. Briand kreeg opdracht, zijn pogingen tot bij legging van het conflict voort te zetten. De raad zal dus verLX-Stiriijk "acdaC* Etet meer bije«kons%, zeker aist in openbare zit ting. ïooals r-<3ls gemeld, heeft men te Genève armeen den indruk, dat een lichte ontspan ning is ingetreden; men hoopt weer op de mo gelijkheid eener oplossing. Berichten, langs diplomatieken weg uit Mandsjoerije ontvangen, schijnen op een dergelijke mogelijkheid te dui den. Algemeen is men van oordeel, dat Japan de laatste dagen in Mandsjoerije zekere operaties heeft voorbereid en ten deele reeds onderno men tot herstel van den toestand, zooals deze was voor het militair ingrijpen. De rol van den Amerikaanschen vertegen woordiger hij de Geneefsche beraadslagingen beperkte zich tot dusverre tot het volgen der besprekingen. Naar verluidt heeft de Japansche vertegen woordiger in zijn onderhandelingen met Briand dezen een soort spoedprogram in vijf punten voor de bijlegging van het conflict voor gelegd. Het juridisch geschil, inzake de uitnoodiging aan Amerika om in den raad van den volken bond zitting te nemen, welke gisteren het on derwerp uitmaakte van een notawisseling tus schen Briand en Yoshisawa, wordt thans in raadskrlngen als afgedaan beschouwd. Wat het Japansche „spoedprogram" betreft, dit zou o.a. de volgende punten bevatten: Erkenning door China van de bestaande ver dragen en rechten van Japan in Mandsjoerije. Stopzetting der anti-Japansche propaganda in China en Mandsjoerije, alsook van den eco- nomischen boycot. Bescherming van leven en goederen der Ja pansche inwoners. Onderhandelingen, na de ontruiming, over de tusschen Japan en China hangende kwesties. Intusschen wordt weer nader uit Tokio ge meld, dat de Japansche ministerraad beslist heeft, dat voor Japan het voorstel van den vol kenbond, om de Japansche troepen binnen 3 weken op bepaalde stellingen terug te trekken, onaannemelijk is. Japan verlangt onmiddellijk directe onder handelingen tusschen Japan en China in het bijzijn van neutrale waarnemers. WASHINGTON, 19 October. (R.O.) Men meent te weten, dat de regeering zich bij den volkenbond zal aansluiten, als deze een beroep zal doen op het Kellogg-pact, teneinde een Chi- neesch-Japanschen oorlog te verhinderen, maar dat zij er niet aan denkt, zelf het initiatief hiertoe te nemen. Naar uit Oslo verluidt heeft de Noorsche re geering bereids telegrammen gezonden aan de Chineesche en Japansche regeeringen, om hen aan de verplichtingen, welke zij krachtens ar tikel 2 van het Kellogg-pact op zich namen, te herinneren. Burgeroorlog in N.-Mandsjoerije. Volgens berichten uit Russische bron is in verband met den burgeroorlog tusschen de Kirinregeering en de Tsitsikar-regeering de president van de Tsitsikar-regeering generaal Wangsoelin, die zich te Peking ophoudt, uit zijn functie getreden, terwijl hij tot zijn op volger generaal Maatsuschen heeft benoemd. Deze laatste heeft, ln opdracht van de Tsit sikar-regeering, verklaard, dat hij de macht niet kan afstaan aan de Kirin-regeering en dat hij alle maatregelen zal nemen, om zich tegen de Kirin-regeering te verzetten. De leider der regeeringstroepen in Kirin, generaal Tschan, heeft daarop bevei gegeven, de operaties tegen de Tsitsikar-regeering te be ginnen. Daarmede heeft de burgeroorlog zijn intrede gedaan in Noord-Mandsjoerije. Daar men verwacht, dat het tooneel van den strijd langs den Oosterspoorweg liggen zal, gelooft men, dat de buitenlandsche diplomaten zullen pogen, dezen spoorweg vrij te houden. Al geheele schrapping wordt niet overwogen De Fransche bladen publiceeren berichten uit New York volgens welke men zich in Ame- rikaansche kringen in afwachting van Laval's aankomst te Washington ernstig bezig houdt met de kwestie der herstelbetalingen en der intergeallieerde schulden. De correspondent te New York van de „Petit Parisien" verneemt o.a. dat er ook plannen bestaan, om alle schulden der regeeringen on derling te commercialiseeren. Men twijfelt er echter aan, of het op het oogenblik mogelijk zou zijn, dergelijke groote bedragen onder te brengen. Bovendien wijst men erop, dat een deel der herstelbetalingen uitsluitend bestemd is voor de aflossing van schulden aan Amerika en dat men dan van Amerikaansche zijde bereid zou moeten zijn, Duitsche bons ln betaling te nemen. Hiervoor zou men echter waarschijnlijk de garantie van andere Europeesche staten verlangen. Algeheele schrapping der schulden wordt in officieele Amerikaansche kringen niet over wogen. Hoover is integendel voornemens, met Laval een weg te vinden, om de hervatting der beta lingen na afloop van het moratorium mogelijk te maken. Waarschijnlijk zal men hierbij ech ter wel overgaan tot een vermindering der schulden. Hoover zou het moratorium willen verlengen indien men voor deze kwestie geen aanvaardbare oplossing vindt. ii— - -- MEVR. EDISON feliciteert haar echtgenoot op zijn laatstem verjaardag Opzegging van het concordaat Volgens bericht uit Kowno zou de LItausche rageering besloten hebben, het concordaat met het Vaticaan op te zeggen. Het Katholieke dagblad „Ritas", dat zich critiek op de regeerimgsgedragingen had ge permitteerd, is voor drie maanden verboden. De drukkerij is gesloten, de directeur tot een boete van 1000 litas veroordeeld en de schrij. ver der gewraakte artikelen voor den duur van drie maande» verbannen. 50 dooden. Mt Suva wordt gemeld, dat San Christoval, een der Salomonseilanden, door een aardbe ving is geteisterd, welke door een stormvloed gevolgd werd. Achttien dorpen zijn verwoest, waarbij 50 inboorlingen om het leven zijn ge komen. Vijf man verdronken. Aan de Zuid Fransche kust, in de buurt van Montpellier is Zaterdag een reddingsboot op het strand gespoeld, waarin drie volkomen uit geputte leden der bemanning van 'n Franschen schoener werden aangetroffen Zij verklaarden, dat de schoeneT Don der da; ter hoogte van Faraman is gezonken en dat de overige vijf leden der bemanning met red dingsgordels om, in zee waren gesprongen. Aangezien men tot nu toe niets van hen ge hoord heeft, weest men, dat zij den dood in die golven hebben, gevonden. Reel. 3398 15 'De provincie Antwerpen slecht bij kas. Onze Antwerpsche correspondent schrijft: Iets wat zeker nog zelden gebeurde, is het feit, dat gisteren in de zitting van den raad der provincie Antwerpen is voor-gevallen. Te midden van de beraadslagingen over de be grooting heeft mem plotseling gestaakt, om dat men ter elfder ure tot de ontdekking was gekomen, dat de vlieger, n.l. de opgestelde en gedeeltelijk afgewerikte begrootimg^ zoo niet op kon gaan. De financieele toestand der provincie schijnt zoo slecht, dat de bestendige deputatie .'gedeputeerde staten) te midden van de be- grootingsibehandeling het moedig heeft ge oordeeld, met andere cijfers voor den dag te komen. De kas der provincie Antwerpen heeft het zwaar te verantwoorden door de uitkeeriegem aan de werkloozen Meer dan 36 pet. van het totaal der werkloosheid in België valt ten laste van de provincie Antwerpen. Dit is een der redeeen, waarom de kas thans ledig is. Om aan deze uitgaven voor dit begrootings- iaar het hoofd te kunnen bieden, had het provinciaal bestuur voorgesteld, een leening te sluiten van 20 millioem francs. Het gemeente-orediet heeft echter laten weten, dat het geen leemingen meer kan toe staan, wijl zijn ka$ ook al ledig is. De banken van Antwerpen weigeren eveneens een leening toe te staan, omdat zij de politiek der pro vincie niet goedkeuren. Daar het provinciaal bestuur dus overal tevergeefs had aangeklopt, zag het zich ge noodzaakt plotseling zijn begroeting te staken, ten einde haar nog te kunnen om werken en tal van credieten, waarvan er reeds waren toegestaan, te schrappen, om zoodoen de de millioenen voor de steungelden der werkloozen te vinden. Het ongewone begrootings-gebeurem heeft in Antwerpen nog a-1 wat opschudding ver oorzaakt, temeer wijl daarmee de slechte financieele toestand der provincie duidelijk aan den dag is getreden Juist bevonden bijzonderheden. WEENEN, 18 October. (W.B.) Een' onder zoek naar de juistheid van de verklaringen van Matuschka heeft uitgewezen, dat deze, wat de feiten aangaande de spoorwegaansla gen bij Anzbach betreft, met de waarheid over eenstemmen. Zijn verklaringen betreffende de aanslagen bij Jüterbog en Bia Torbagy zullen nog onder zocht worden. De bewering van Matuschka, dat hij voor dei^. tweeden aanslag te Jüterbog in de fa briek van Tattendorf met een springpatroon proeven beeft genomen, waarbij talrijke ven sterruiten gesprongen zijn, is gebleken op waarheid te berusten. Matuschka is vandaag ter beschikking ge steld van het Weensche „Landesgericht". WEENEN, 18 October. (V.D.) Matuska is in het ziekenhuis ter observatie opgenomen, daar gebleken is, dat hij aan een infectieziekte lijdt. WEENEN, 19 October. (W.B.) De bladen wijzen op de wettelijke bepalingen, krachtens welke Matuschka, als dader van den treinaan slag te Auzbacht, allereerst voor het Oosten- rijksch gerecht zal moeten verschijnen. De kwestie der uitlevering zal intusschen reeds eerder door het landsgerecht moeten wor den beslist. Van uitlevering zal echter eerst dan sprake kunnen zijn, als Matuschka de straf, welke het Oostenrijksch gerecht hem zal opleggen, heeft uitgeboet. Hongarije zal, wat de uitlevering betreft, den voorrang hebben bovfen Duitschland, daar Ma tuschka Hongaarsch staatsburger is. De Oos- tenrijksche autoriteiten zullen echter bij de uitlevering, volgens internationaal gebruik, de voorwaarde stellen, dat de doodstraf niet aan Matuschka voltrokken wordt, daar de wet in Oostenrijk, waar Matuschka gearresteerd werd, de doodstraf niet kent. BOEDAPEST, 19 October (H.N.) De politie heeft in verband met de affaire-Matuschka een onderzoek ingesteld, om na te gaan, of de ontploffing, die in 1926 in het kruitmaga zijn op hef eiland Csepel plaats had en waar van de dader nooit vastgesteld is kunnen wor- den, wellicht ook het werk vaü Matuschka >s geweest. Men acht dit niet onwaarschijnlijk, aangezien Matuschka destijds overhaast naar Weenen is verhuisd. De Hongaarsche gezant te Weenen heeft zich reeds met heit Oostemrijksehe ministerie wan justitie in verbinding gesteld om Matusch- ka's uitlevering te vragen. De nieuwe minister van binnenlandsche za ken, Quiroga, heeft Zaterdag j.l. drastische maatregelen aangekondigd ter handhaving van de openbare orde in Spanje. Hij verklaarde, dat de regeering niet zal dul den, dat monarchisten, Katholieken en anar chisten den vrede in het 'land verstoren. Minister Quiroga voegde er aan toe, dat eenieder, die de republikeinsche wetten niet wil eerbiedigen of doen eerbiedigen, zich maar vast een paspoort moet aanschaffen en het land verlaten. De nieuwe minister van binnenlandsche za- ken deelde aan een vertegenwoordiger van d« pers mede, dat hij aan twee groote bladen te Bilbao een geldboete heeft opgelegd van vijf duizend peseta's wegens publicatie van een brief van don Jaime de Bourbon. Uit Bilbao wordt intusschen gemeld, dat Zondag 25 October a.s., den jaardag van de uit vaardiging van de wet van 1839, waarhij de z.g. Baskische „Gueros" werden afgeschaft, een geweldige protestmeeting zal worden gehouden tegen de anti-Katholieke besluiten van de cortes. De Katholieken van alle Baskische dorpen uit den omtrek zijn tot deze openbare verga dering uitgenoodigd. Zamora neemt rust. Volgens bericht uit Madrid heeft Alcala Za- mora zich Zaterdagmiddag naar het clubge bouw van zijn partij begeven, waar hij zijn vrienden de noodige instructies heeft gegeven, daar hij dezer dagen vertrekt naar zijn villa te Priego in de provincie Jaen, om voor onbe- paalden tijd rust te nemen. De opvolger van kardinaal Segura. Naar ,E1 Mati" nit Madrid verneemt, staat het vast, dat de kardinaal aartsbisschop van Vailadolid Z. H. Em. dr. Gandasegui, zal wor den benoemd tot opvolger van kardinaal Se gura op den primatialen zetel van Toledo. Aanvankelijk was deze hooge waardigheid aangeboden aan den kardinaal aartsbisschop van Tarragona, Z. H. Em. Vidal y Barraquer, die ze echter niet heeft' aanvaard. In welingelichte kringen wordt uitdrukke lijk verzekerd, dat de staat geenerlel invloed op deze benoeming heeft uitgeoefend. Naar het blad verder uit Madrid verneemt, merkte de pauselijke nuntius, bij het overhan digen van een afschrift van de protestnota van het Vaticaan aan de vertegenwoordigers vah de pers, op, dat de protest-nota niet in cijfer schrift geseind was, zooals dit tot nog toe met ds andere telegrammen van den H. Stoel, waarin hem instructies in verband met de godsdienstkwestie gegeven werden, het geval was. Ongetwijfeld een bewijs, zeide mgr. Te- deschini, dat wij thans een tijdstip hebben be reikt, waarop geheime diplomatie geen zin meer heeft. Mgr. Tedeschini voegde hieraan nog toe, dat de H. Vader vertrouwen heeft in het Spaansche volk. Verijdelde brandstichting. Naar „El Mati" uit Bilbao verneemt, zagen eenige jongemannen, die de twee aan het Mer- ced-plein gelegen kloosters bewaken, Vrijdag nacht plotseling twee verdachte individuen na deren. Een der beide mannen .klauterde over het hekwerk met een groot pak onder zijn arm, dat hij oehter liet vallen, toen de bewakers alarm-maakten. Toen men het pak, dat de man had achter gelaten, nader onderzocht, bleek dat het een groote bus met petroleum bevatte. GRANADA,19 October (B.T.A.) Voor de deur van de kerk van San Ce-cilio ontplofte heden een hom, waardoor de gevel der krek ernstig beschadigd werd. De ruiten vam de naburige huizen werden d-oor de kracht de rexplosle ver brijzeld. De politie stelt eem onderzoek in. BILBAO, 17 October. (B.T.A.) De studenten der Technische Hoogeschool hebben de colle. ges als teeken van protest tegen de bepalin gen in de nieuwe grondwet betreffende de godsdienstkwestie verlaten. Zij hielden een betooging door de stad, waar. bij de politie tweemaal een charge moest ma. ken om de studenten uiteen te jagen. Botsingen bij Barcelona. MADRID, 18 October. (V.D.) In het dorp Barcarota bij Barcelona is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen demonstranten, die gevangenen wilden bevrijden en de politie. Van beide zijden werd van de vuurwapenen gebruik gemaakt, waarbij vijf personen em. stig werden gewond. Te Bilbao en te San Sebastian heeft de be. volking den uit Madrid teruggekeerden Katho- lieken afgevaardigden een zeer hartelijke ont vangst bereid. EEN ZEEZIEKVRIJ SCHIP- Men schrijft ons uit Rome: Te Triëst zal op 28 December een groot stoomschip van den Lloyd Sabaudo, de „Conté di Savoia", van stapel loopen, dat de aangena me eigenschap zal hebben door een bijzonder binnenwerk den passagiers zeeziekte te he. sparen. Dit binnenwerk is te Weenen, Hamburg en Rome nauwkeurig onderzocht en beproefd, doch kwam eerst op de „Con-te di Savoia' tot volle ontwikkeling. Uit New-York wordt gemeld: De bekende leider van het bendewezen te Chicago Al Capone is eindelijk aan vijf mis- drijven van de 23, welke hem ten laste waren gelegd, schuldig gebleken. Twee dezer misdrij. ven houden verband met belastingontduiking. De maximum straf, die voor deze vijf mis drijven tegen Capone geëischit kan worden, be. draagt 17 jaar gevangenisstraf en 50.000 dol lar boete. Men verwacht dat Capone ditmaal zeker niet tot minder dan 5 jaar gevangen!» straf veroordeeld zal worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9