Hierop letten! Officieële verklaringen mgr. l. schioppa. DE CRI SI SUS T E R PEL 1 TIE IN DE TWEEDE KAMER. MèÊÊÊêê Eenheid, die 'n macht beteekent WOENSDAG 21 OCTOBER 1931 t AAN HET VERKEERDE ADRES MGR. DR. B. ERAS. REGEERING EN LOONS VERLAGING. NEDERLANDSCHE BANK. ,DE GRAAL" NAAR DE DORPEN. Een dag van krachtsontplooiing. TEGENSTRIJDIGE ADVIEZEN. Gevaarlijk voor zijn omgeving LIEFDESDRAMA. DE OPZET LUKTE NIET P.T.T.-NIEUWS- Van vroegere gelegenheden als wijzi ging van ons tarief van invoerrechten aan de orde was herinnert men zich nog wei het gedrens aan vrijzinnigen kant over dure klompen en dure petten en de roerende schildering van de grasvlakten, waarin Rot terdams kaden zouden veranderen, wanneer op ons minimaal ta.ief n paar onnoozele procentjes werden opgelegd Ook nu - zelfs nu - laten de vrijhan dels-dogmatici niet af om met wat goed- koope geestigheid het plan van minister de Geer te bestoken, om andermaal op het arm zalige schuttinkje, dat aan onze grenzen vrijwel wegvalt tegenover de hooge wallen der buitenlandsche tarieven, 'n paar plank jes op te zetten. Terwijl het toch voor niemand twijfel achtig is, of eerlang groeit het gras welk' op onze fabrieksterreinen alom, niet het minst door de moordende concurrentie ten allen kant, misgunnen deze fanatiekelingen het den financiën-minister, ook langs dezen weg het verstoorde evenwicht in 's lands middelen te willen herstellen. Voor ons ligt een folder met penkrasjes en toepasselijke onderschriftjes, anoniem uitgegeven, bedoelend de boosaardigheid van „hooge tarieven" aan te toonen. „Laten we de brug afbreken, dan wordt het mannetje op het pontje rijk" zoo heet het n keer. En 'n andere prentverbeelding maakt aanschouwelijk, hoe „de voorstander van hooge tarieven is als de man, die zijn eenen zoon doodsloeg, omdat z n andere zoon, die aannemer van begrafenissen was, het zoo stil in zaken had!" 't Is werkelijk heel grappig; maar de geestigheid lijkt verspild als wat blijk baar de bedoeling is met die „hooge ta rieven" ons simpele heininkje wordt beoogd. De onbekende verspreiders van deze satyre moeten zelf beter weten. Wij houden een breede brug in stand voor den aanvoer naar ons land van allerlei bui tenlandsche producten; doch het buiten land staat ons amper toe onze artikelen met 'n pontje over te zetten ten uitvoer En wat dien ontaarden vader betreft, die past toch al heel slecht op de huidige situatie; de man kan rustig zijn luguber emplooi aan de buren overlaten zoolang de fanatici van den vrijhandel doorgaan het voortbestaan van onze vaderlandsche industrie tot eiken prijs onmogelijk te maKen. De schoone theorie, waarmede de inter nationale praktijk aldoor feller in strijd komt, wordt hier aan het verkeerde adres gepredikt. het FEEST VAN CHRISTUS KONINGSCHAP j}e voorzitster van den Dioc. R. K. Vrouwen bond ia het 'bisdom Haarlem schrijft ons o.m.: Met vertrouwen roepen we ook dit jaar de Katholieken op om op het feest van Christus' Koningschap de insignes heel den dag te dragen uitsluitend als een getuigenis van Christus' Koningsmacht ook over de wereld. Dat door den verkoop baten beschikbaar komen voor een of ander plaatselijk sociaal of charitatief doel moge alleen mede een aansporing zijn deze insignes te koopen, het dragen ervan blijve uitsluitend: De getuigenis voor het Konings feest. Door het kruisje willen we glorie brengen aan Koning Christus! Een plicht van liefde en dankbaarheid. Moge Zondag a.s. drommen van katholie ken gesierd zijn met ons wlt-gete kruisje. Dan Kullen de ongeloovige idealisten, die droo- imen van een overwinning op den Christus ontdekken hoe Zijn Rijk in ons lage land nog niet ten onder gaat, Zijn troon, eenmaal onder ons gevestigd, niet is vermolmd. Maar klaar der dan ooit zien ze op dien Zondag stralen Zijn Koningsglorie, die zij meenden te kunnen vernielen. Z. H. Exc. Mgr. L. Schioppa, pauselijk Inter nuntius te 's-Gravenhage, zal a.s. Maandag 'n bezoek brengen aan Kasteel Hillenraadt te Swalmen en in de slotkapel aldaar het H. Vormsel toedienen aan twee dochtertjes van graaf Wolff Metternich. Men seint ons uit Rome d.d. 20 dezer: Mgr. dr. B. Eras is hier aangekomen en heeft zijn werkzaamheden als rector van het Neder- landsch college weer hervat. NAAR DE MISSIE. De Zeereerw. Heer G. Trossel, van de Pries ters van het H. Hart, die sinds 1 Mei met va- cantie te Rotterdam verbleef, zal heden (21 October) met de „Orania" naar Pernambuco vertrekken om zich voor dé tweede maal naar de missie ln Brazilië te begeven. BENOEMING TOT TWEEDE KAMERLID AANGENOMEN. Bij deTweede Kamer ls ingekomen een schrijven van den voorzitter tan het Centraal Stembureau, houdende mededeeling, dat de heer J. L. Faber, benoemd tot Ud van de Twee de Kamer, zijn benoeming heeft aangenomen. MR. DR. R. BARON DE VOS VAN STEENWIJK EN DE TWEEDE KAMER.. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwfjk, waarin hij verzoekt hem met ingang van 1 November e.k. eervol ontslag te verleenen als griffier van de Tweede Kamer, in verband met zijn benoeming met ingang van dien datum tot Commissaris der Koningin in Drenthe. JUBILEA. De eerw-. zusters Caroline en Ambrosia,, resp. directrice en leerares der R. k. huis houdschool „St. Anna" van de Ursulinen te Weert, hopen 25 November a.s. haar zilveren kloosterfeest te vieren. Uit de oud-leerlingen dezer school heeft zich een comité gevormd tot aanbieding van een huldeblijk. Woensdag den 28en October hopen de Eerw. Broeders Christophorus Hermans en Thomas Marcellds in het Minderbroedersklooster te Me- gen hun zilveren kloosterjubileum te vieren. In verband met de onjuiste geruchten, die, naar aanleiding van de conferentie, op aan drang van de Commissie van Werkverruiming tusscben regeering, werkgevers- en werkne mersvertegenwoordigers gehouden op 12 Octo ber j.l., over de houding van de regeering te genover het loonvraagstuk in omloop zijn ge bracht, lijkt het ons dienstig letterlijk weer te geven wat minister Ruys de Beerenbrouck over het standpunt van de regeering ten op zichte van loonsverlaging in de Tweede Ka mer op 16 October 1.1. heeft gezegd: Indien men mü bijv. vraagt: is algemeene loonsverlaging van die bijeenkomsten niet de toeleg, dan antwoord ik met de meeste beslistheid ontkennend. Vraagt men: sluit dit antwoord in, dat een onderzoek naar loonsverlaging, waar deze noodzakelijk moet worden geacht voor het concurreerend ver mogen van een onzer bedrijven, niet toege laten is, dan antwoord ik evenzeer ontken nend. Met hen, die hopen, dat het overleg zal voorkomen een loonsverlaging, welke ver der zal gaan dan noodzakelijk is in een be paald bedrijf, stemt de Regeering in. Ik zou in dit verband een vraag willen stellen: vreest men niet, dat de arbeids voorwaarden tot een wel heel laag peil te ruggedrukt worden, als men het eerst zoo ver laat komen, dat onderneming na onder neming moet worden stopgezetTijdig over leg als algemeen belang, dikwijls ook als een arbeidersbelang, ziedaar, Mijnheer de Voorzit ter, en geen andere, de bedoeling van de Regeering. Hoezeer vooruitzien geboden is, kan bijv. bet bouwbedrijf bewijzen. De moeilijkheden beginnen zich ook daar af te teekenen en ook daartoe moet dat overleg zich uitstrek- ken. Bij dat alles, ik hoef het u niet te zeg- g-0u jg 00u gifeer vted vertrouwen gewensclit en ik aarzel niet het hier ronduit te zeggen: van arbeiderszij-de mag de Regeering even zeer dat vertrouwen verwachten en vragen, daar ik met den geachten interpellant, in ternationaal gezien, een hoog loon een be- schavi ngsbelang acht. Slechts in zooverre de internationale concurrentie one noopt met de andere landen van Europa eenigszins in de rij te blijven, is loonsverlaging een alge meen belang. Mijnheer de Voorzitter! Ik herhaal het en onderstreep het: door dat algemeen be lang liet de Regeering zich leiden, toen zij inging op de uitnoodiging van de Comm. voor Werkverruiming en hij, die namens de regee ring de vergadering geleid heet en zal leiden, wie dat ook moge zijn, met dat algemeen be lang in de eerste plaats en alleen aal die vertegenwoordiger, hij moge lid of niet lid zijn van de Regeering, hebben te rekenen. En ik voeg er bij, dat bij dat overleg aller lei andere bedrijfsbelangen, minstens even belangrijk als het loonvraagstuk, aan de orde kunnen worden gesteld. Daarom hoopt de Regeering wel zeer, dat algemeen door de werkgevers en door de werknemers deze po ging der Regeering met vertrouwen zal wor den beantwoord. Ook hetgeen minister R-uys liet volgen ver dient letterlijk naar voren te worden gebracht: Ik breng nog in herinnering de vertrou wenscrisis, waarvan de geachte afgevaardig de sprak. Alles wat het vertrouwen bij een zoo weinig mogelijk geschokt zakenleven be vorderen kan, is meer dan ooit noodlg, en ik moge hier, want dit is een zaak, waarin ieder lid a,er Regeering, en in de eerste plaats ik, groot belang moet stellen, mij ver oorloven met een enkel woord te herhalen wat ik verleden Maandag tot de vertegen woordigers van het bedrijfsleven, zoo werk gevers als werknemers, heb gezegd. Zooals ik opmerkte, ik -hield een korte inleiding aan de hand van het onderhoud, dat had plaats gehad met vertegenwoordigers van de Com missie tot Werkverruiming, mijn ambtgenoot en ik zelf, en ik voegde deze eenvoudige woorden er aan toe, en die kwamen uit de diepte van mijn hart: „Voordat ik heenga, mijne heeren, verzoek Ik u één ding: Blijft hier samen aan deze tafel zitten, als Neder landers, als kinderen van ons zelfde, ons gemeene vaderland; overweegt te zamen wat m deze buitengewoon moeilijke tijden in het belang van ons land kan worden ge daan ik had er bij kunnen voegen, het spreekt vanzelf, het hier te zeg gen. de leider van een werknemersorgani satie kan zijn verleden niet vergeten, kan zijn economisch Inzicht niet vergeten en kan zijn leden niet vergeten; hij, die hem vraagt die drie te vergeten, vraagt een bovenmen- schelenk iets. En evengoed kan de leider van een werkgev erg vereen 1 gi ng niet verge ten zijn inzicht, kan niet vergeten zijn ver leden en kan niet vergeten de belangen, waai voor lij moet opkomen. Maar indien zij dat dan met vergeten, laten zij dan in de h„n 6r aan bl«ven denken, dat zij 1 6n&ewoon moeilijke tijden m 6 van de Regeering ten t,_ -trekt noodzakelifk als brug JnwT elkaar in het verteden be werk in het beia^r e,n goed verrichten. S van 0118 land kunnen .-r.v.'» Inkrimping biljettencirculatie. Binnen- landsche credieten onveranderd. Verdere goudimport. Evenals op den vorigen weekstaat blijkt er ook nu van weinig verandering in de aan de binnenlandsche geldmarkt door de Bank ver leende faciliteiten. De binnenlandsche wissel- portefeuille en de Beleeningen ondergingen zelfs nog eenige uitbreiding. Zij 't ock dat het daarmede gemoeide bedrag betrekkelijk zeer bescheiden is, het verschijnsel dat uitbreiding dezer credieten in het midden der maand mo gelijk was, is reeds teekenend voor den huidi- gen toestand. De door „anderen" bij de Bank in rekening courant gedeponeerde saldi ondergingen we derom een aanzienlijke vermeerdering tot cir ca 170millioen gulden tegen 155 millioen gulden de vorige week. De ruimte op de parti culiere geldmarkt bleef dan ook ondanks de renteverhooging onveranderd groot. De goudvoorraad onderging d-eze week per saldo slechts een geringe vermeerdering met 12y, millioen gulden; d.w.z. gering in verge lijking met de berichten omtrent de goud-ver schepingen, waaronder behalve belangrijke be dragen uit New York eveneens van een zen ding van circa 5 millioen gulden uit Frank rijk werd melding gemaakt. De wisselkoersen bewegen zich voor zoover het de dollar en de Fransche franc betreft, nog steeds ten gunste van den gulden, zoodat een voortzetting van den goudinvoer waarschijnlijk lijkt. Voor het overgroote deel belandt dit goud echter bij de particuliere banken en bij de particulie ren, wier zucht naar goud intusschen eeni- germate schijnt te luwen. De in het buitenland berustende saldi ondergingen een geringe uit breiding, terwijl de portefeuille buitenlandsche wissels nagenoeg onveranderd bleef. Evenals de vorige week resulteerden de ver schillende transacties intusschen in een lichte inkrimping van de bankbiljetten-circulatie, de zen keer met circa tien millioen gulden. SNIJBLOEMENVEILING „HET WEST- LAND" TE POELDIJK. In de laatst gehouden ledenvergadering van bovengenoemde nieuwe vereemging werd be sloten op Maandag 26 October a.s. voor het eerst te gaan veilen, voorloopig in de voorma lige fruitveiling te Poeldijk, tot dat het nieuwe veilinggebouw gereed zal zijn. Tot betaalmees ter dezer nieuwe veiling werd benoemd de heer J. J. de Visser te Delft, tot keurmeester bedrijfsleider de heer P. OningR te Poeldijk. Besloten werd, dat de leden 7 pet. veiling- kosten zullen betalen, niet-leden 10 pet. Het ledental van deze jonge vereenlging is inmiddels gestegen tot 91. BRAND. Te Schieldwolde (Gron.) is het huis van den heer Wiltjer afgebrand. Twee gezinnen ge raakten dakloos. Nog onlangs schreven wij dat de Graal eigenlijk nog pais in het begin staat van liaar onwikkeling en krachtsontplooiing. Dat dit besef zeer sterk leeft in deze katholieke jonge vrouwenbeweging zelf, hebben de pro- padandatochten, die j.l. Zondag van verschil lende steden uit naar de dorpen werden geor ganiseerd, ten duidelijkste bewezen. Vanzelf sprekend heeft de Graal in het bisdom Haar lem zich gedurende den eersten tijd van haar bestaan beperkt tot die groote steden. Maar natuurlijk heeft het nooit in de be doeling gelegen en kón ook niet de bedoe ling zijn om de Graal te beperken tot de steden alleen. Uit het doel, dat de Graal zich gesteld heeft n.l. om „als vrouwenbeweging mede te werken om de wereld voor Christus te winnen" vloeit immers voort dat alle vrouwen en meisjes samen moeten gaan. De katholieke jeugd uit de steden is in dit opzicht solidair met de katholieke jeugd van de dorpen en het platte land. Beiden hebben hetzelfde doel, heiden moeten dat doel nastreven met dezelfde energie en met dezelfde begeestering. Wellicht zal de wijze, waarop hieir en elders de Graal werkt, verschillen naar gelang de omstandigheden dit wensohelijk of noodig maken, maar wij weten dat deze beweging die in alles zulk een wonderlijke intuitie toont te bezitten en daar door altijd in staat is om den juisten toon aan te slaan, die onze jonge vrouwen weet te boei en, bij machte is om het eigene, dat zij zelf en haar afdeelingen bezitten, op 'n bijzondere wijze te accentueeren. Daardoor beeft de Graal dat levendige karakter, daardoor toont zij in haar verschillende geledingen, die versohei. denheid die ten slotte toch een praohtige een- held is, die het kenmerk ls van het leven zelf en die op onze katholieke jeugd en heel ons katholieke volk zulk een intense aantrekkings kracht uitoefent. Want ondanks de subtiele nuanceeringen, die wij in de Graal opmerken enbewonderen, vormt deze beweging een eienheid, die nu reeds een werkelijke macht beteekent en wier Invloed in de komende ja ren men niet spoedig kan overschatten. Die eenheid bestaat niet alleen en moet niet alleen bestaan tusschen de katholieke jonge vrouwen van verschillenden maatsohappelijken stand, die de Graal in haar verband vereenigt, zij be staat niet alleen tusschen de verschillende clubhuizen en tusschen de verschillende ste den, maar zij moet zich ook uitstrekken tot de jeugd van de dorpen. Dan eerst kan er sprake zijn van een algemeene mobilisatie van onze katholieke jonge vrouwen en voor een algemeen paraat zijn voor de komende groote daad: Christus terug te brengen in het open bare leven. Hoe de uitgaven te drukken om het geld op peil te houden Nazomer op de Scheveningsche pierAlle banken zijn bezet. „ALS ER NIET EEN NIEUWE ORDE KOMT Het Vrijheidsbondsche Kamerlid, de heer C. J. van Kempen, die al geruimen tijd door ziekte weerhouden wordt zijn functie, welke hij sinds 1929 bekleedde, waar te nemen, zal de Ka mer verlaten. De Vrijheidsbondsche fractie bezat ln bem een flinke kracht, welke niet vervangen wordt door prof Eerdmans. Deze Leidsche theoloog moge goed Hebreeuwsch en een beste geestverwant van ds. Lingbeek zijn, politiek gesproken gaat de liberale fractie er met zijn komst niet op vooruit. Maar de antl-paapsche staatsman kan van zijn nieuwen buurman hulp verwachten. Met den heer van Kempen zal de Kamer bin nenkort ook haar griffier verliezen, mr. baron de Vos van Steenwijk, die commissaris van Dremlthe wondlt. Het eenige belangrijke van den middag schijnt ons te zijn, dat de socialistische mo ties niet veel kans op aanneming maken. Waar schijnlijk zullen zij alleen van socialistische zijde worden gesteund, al is alleen van katho lieke zijde nog geen positief „neen" gezegd op de verlangens van dr. v. d. Tempel, maar wenschte de heer Kuiper eerst de Regeering te hooren. Natuurlijk heeft elkeen verlangens. Mr. Oud wenscht controle op de banken en maatregelen tegen prijsopdrijving; baron van Voorst tot Voorst smeekt om maatregelen ten bate van het noodlijdende platteland en de Streek noemde de katholieke afgevaardigde met name; dr. Vos wenscht verlaging der kleinhandelsprijzen en daartoe ook regeerlngs- contact met den Middenstand, zooals reeds door de Hanze is gevraagd; de heer Bakker wil minder omslag bij de werkverschaffing en ridder van Rappard ziet nog wel heil in emi gratie naar Frankrijk; generaal Duymaer van Twist vraagt hulp voor de schippers, terwijl de heeren Kuiper en Max van Poll meer dan één pijl op hun boog bleken te hebben. Maar, zooals gezegd, eensgezind bleken de adviseurs der Regeering allesbehalve. Kuiper, die gewoon is de dingen met een zekere wljsgeerige nuchterheid te behandelen, vindt meer planmatigheid in een wereld, waar de distributie zoo hopeloos in de war Is, een prachtige zaak, maar hij constateerde heel te recht dat ons volk zelfs bij de allergrootste eenstemmigheid deze zaak niet alleen kan op lossen. Tegenover loonsverlaging, fel ge- wenscht van liberale zijde staat de katholieke afgevaardigde sceptisch en zijn aarzeling op dit punt wordt gedeeld door mr. Oud en Max van Poll, die over deze zaak nog niet uitgespro ken ls. Staan liberalen met vrijzinnig-democraten en socialisten scherp tegenover protectie, welke mr. Kortenhorst, baron van Voorst tot Voorst, Braat e.a. wenschen, ook Max van Poll acht protectie voor Nederland niet ongevaarlijk en zou Indië bij de verdediging willen be trekken. Kuiper van zijn kant verzekerde, dat hij de protectie nooit verdedigd had, maar met zijn fractiegenooten was hij van meening, dat een algemeene bevoegdbeidswet nu aan de Regeering macht moest geven om tijdelijk maatregelen tegen ongewenschten invoer te kunnen nemen. Had dr. v. d. Tempel aan de Regeering per motie gevraagd de veertiguren week te Genève aanhangig te maken zij is daar al in onder zoek deelde mr. Oud namens mr. Joekes mee de heer Kuiper schrok er niet voor terug de 4O-uren week al maar eens voor inwendig ge bruik te overwegen, daar er alvast 60.000 werk- loozen mee geholpen zouden zijn. „En het loon?" interrumpeerde hier de communist de Visser. Daarop antwoordde de katholieke afge vaardigde niet. Kuiper wenscht ook een generale steunre geling, dus niet een, welke gedifferentieerd ls naar de gemeenten en verder wil hij voor 1932 een regeeringssteun aan de werkloosheidskas- sen, welke een zes wekelijksche verlenging van den gewonen uitkeeringsduur waarborgt, zelfs aan de arbeiders met hooge loonen. Voegt men hierbij de verlangens van den heer v. Poll naar export credieten en uitvoerpremiën alsmede tijdelijken steun aan fabrikanten om de loonen op peil te houden ln den geest van het plan, verleden jaar door ir. Bongaerts ontwikkeld dan ls het duidelijk, dat wat belde afgevaar digden willen veel geld kost. En de primaire vraag is juist, hoe de uitgaven te drukken om het geld op peil te houden! Nog afgezien van andere overwegingen, welke men kan inbren gen tegen de voorstellen van beide afgevaardig den. Om één voorbeeld te noemen: de heer van Poll acht financleelen steun aan de Industrie als daardoor werkgelegenheid behouden wordt, beter dan ultkeering aan werkloozen. Op 't eer ste gezicht is men geneigd dit toe te geven, maar bij nadenken rijst toch de vraag of het nadeel van de eerste soort steun niet het ern stige bezwaar heeft, dat men er veel moeilijker mee kan ophouden. Zoo meent de heer Kuiper, dat geen verschil gemaakt mag worden bij de uitkeering van arbeiders met „hooge" en min der hooge loonen. Maar die uitkeeringen moe ten mede opgebracht door menschen, die door loopend veel minder verdienen. Aan al deze moeilijke kwesties zitten vele zijden. Het is waarlijk niet zoo gemakkelijk ze alle te over zien. Niet ieder oordeelt zoo ruim als de heer Wijnkoop, die vol loon zou willen zien betaald aan alle werkloozen op den dag zelf dat ze werkloos worden en liefst vanaf den leeftijd van veertien jaar! Dit is de dolle consequentie van de opvatting, dat de arbeiders niet de schuld van de crisis zijn. Maar eenieder be grijpt, dat de crisis niet veroorzaakt is door één klasse menschen. Men moge haar oorsprong dan ook tot vele oorzaken terug voeren, een zeer voorname is zonder eenigen twijfel het misbruik, dat grof egoisme van het bestaand productiestelsel heeft gemaakt, de veronacht zaming van Gods ordonnantiën zooals de heer Duymaer dit zei. Socialisten behoeven daarbij geen oogen op te zetten als glazen knikkers. Hun eigen geestverwanten denken er precies zoo over, want ook het laatste nummer van de religieus-socialistische Blijde "Wereld noemt de crisis „in den diepsten grond een Godsoordeel, omdat de menschheid de goddelijke ordening van samenwerking en gerechtigheid overtreden heeft. En met alle sociale en politieke sn finan- cieele maatregelen alleen zal men die crisis niet kunnen overwinnen, als er in maatschap pij en volkerenleven niet een nieuwe orde komt". Deze ordening komt niet alleen door een too- vermiddel als „planmatige productie", waar op dr. v. d. Tempel zijn hoo.i gesteld heeft, maar waarover dr Wibaut zeer sceptisch oor deelt- zij zal niet komen aldus Pius XI in Quadragesimo Anno, „wanneer niet alle krach ten der menschelijke activiteit eendrachtig sa menwerken om de wonderbare eenheid van het Goddelijk wereldplan na te volgen en, voor zoo ver het ln hun vermogen ligt, het bereiken daarvan nastreven". En de gedachtenwisseling duurt voort lillffiiii De beetwortel-campagne is begonnen. De eerste pulp wordt vervoerd. Met vreugde begroet. Op haar eigen origineele manier heeft de Graal Zondag j.l. haar intocht gedaan in de dorpen en het is vooral een triomphale In tocht geworden. Met enkele regels hebben wij er reeds melding van gemaakt maar het loont de moeite er nog eens iets meer van te ver tellen. De Graal werkt altijd bij wij'ze van verras sing en overrompeling. Er leeft een tinte lende geest in, die haar den lust geeft tot improviseeren en juist dat laatste gepaard aan den ernst en de toewijding, waarmede de plannen worden beraamd en uitgewerkt maken haar manifestaties zoo overtuigend. De Graal is rondborstig, fier, opgewekt en laat tegelij ker tijd merken, dat het haar heilige ernst is, en daardoor neemt zij de menschen onmiddel lijk voor zich in. Is het dan te verwonderen, dat de Graal overal met vreugde en geestdrift is ingehaald en begroet Ook de stedelingen die er toch reeds aan gewend zijn worden telkens weer gepakt en ontroerd, wanneer ze de opgewekte scharen van Graalmeisjes met haar kleurige banieren door de straten zien marcheeren. Maar boeveel te sterker moet dan de ont roering geweest zijn in de harten van hen, die de kloeke, onverschrokken brigades van de Graal met haar ontrolde vlaggen, door de stille dorpstraten zagen trekken Is het won der, dat de katholieke meisjes in die plaat sen toen ze de graalleidsters hadden hooren speechen en de spreekkoren en reidansen had den gehoord en gezien, in vuur geraakten voor deze beweging die toch ook hAhr beweging is en zich in groote getale opgaven als le den van de Graalwaoht Daarom was het begonnen en dat doel ls bereikt. Stormenderhand heeft de Graal zich als 't ware met één slag een positie verworven ln vele dorpen, van waaruit een Intense actie over het geheele bisdom word gevoerd. Wij mogen niet nalaten enkele zeer mar kante manifestaties van de Graal men be grijpt, dat het niet doenlijk is, ze allemaal te noemen met name te vermelden. Allereerst willen wij dan enkele veroveringen van de Amsterdamsche graal brigades boek staven. Door de politie begeleid trok de Graal Nieuw Vennep binnen, waar de leden op het ruime kerkplein een uitvoering gaven en met succes, want het enthousiasme was geweldig en het resultaat was, dat op den eersten Zondag na Allerheiligen des middags om twee uur in dit plaatsje de Graalwacht zal worden opgericht. In Edam werden alle klokken geluid, toen de Graalleden binnen marcheerden. De pastoor hield een toespraak en de burgemeester volg de zijn voorbeeld, waarna hij bloemen aan bood. De Volendammers bleken al bijzonder In genomen met het bezoek van de Amsterdam sche Graal meisjes. Met een muziekkorps wer den ze afgehaald en onder de schetterende tonen van de muziek trokken ze door het dorp. Na de uitvoering werd gespeecht, o.a. door den wethouder en uit alles kon men mer ken dat de geheele bevolking er naar ver langt, dat ook hier spoedig de Graalwacht zal worden gevormd. Even enthousiast was de ontvangst in Wijk aan Zee. Ook hier was een muziekkorps pre sent en stonden de menschen in dichte hagen langs den weg geschaard om de kloeke graal meisjes te zien voorbij trekken. Het was een waar feest, waai aan iedereen op zijn manier deelnam en zelfs een reus van een „bobby" achtte het zijn plicht om het enthousiasme op 'n allerleukste manier aan te vuren. In Bovenkarspel moesten de Graalleden het spreekkoor maar liefst tot driemaal toe her halen. De burgemeester, die de uitvoering bij woonde, bedankte met een hartelijk speechje en hoopte ook spoedig zulke fleurige graal leden onder zijn dorpsmeisjes te tellen. In Hoorn was de Kaasmarkt het centrum van de propagan da-actie. De leden van twee verschillende clubhuizen ontmoetten elkaar hier en de opkomst van het publiek was zoo geweldig, dat de belangstellenden van de vier hoeken van het plein moesten worden toe gesproken. De honderd vijftig Graalmeisjes uit Lutjebroek, die meegedaan hadden bij de uit voering van het Paaschspel in het Amster damsche Stadion, ontvingen haar graalzusjes geweldig enthousiast en trokken na afloop van de aanbidding in de kerk mee naar Hoorn. Ook de Zaandammers waren zoo enthousiast over het spreekkoor, dat het driemaal moest worden herhaald. In Wormer belegde de Graal een meeting op het sportveld, juist toen een voetbalmatch geëindigd was. Maar de sport- enthousiasten liepen niet weg. Ze bleven luiste ren naar wat de Graal te vertellen had en de spanning onder het gehoor was zeker niet minder dan tevoren bij den wedstrijd. Na afloop kwam het bestuur van de meisjescongregatie uit naam van alle meisjes vragen, of de Graal spoedig met de oprichting van de Graalwacht wilde beginnen. Dat was een spontane daad, zooals de Graal altijd zelf stelt en waartoe zij anderen steeds beweegt. Muiden bereidde den Graalleden een even spontane ontvangst als de andere plaatsen. Zingend haalden de leden van de meisjes- en jongenscongregatie de Graal leden in en gezamenlijk marcheerden ze op. De Graalwacht zal hier zeker niet lang op zich laten wachten. Weesp was eigenlijk de eenige plaats waar de Graal althans ln 't openbaar met minder geestdrift ontvangen werd. De vlaggen mochten niet wapperen en moesten opgerold worden. Van zingen kon heelemaal niets komen en begeleid door twee dienaren der wet trok ken de meisjes in stilte naar de groote ver gaderzaal. Daar werden ze ruimschoots schade- Poeders en tabletten ztjn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam MUnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Reel. 4589 DGVS 7 loos gesteld door de begeestering die het graal- program wist te wekken onder de katholieke bevolking. Het zal niet lang duren, of de Graal zal ook ln deze plaats een geest brengen van jeugdige frisaïïheid, jeugdige opgewektheid eu Jeugdigen ernst. Maar niet alleen de Amsterdamsche, ook de Rotterdamsche en Leidsche graalleden hebben ziCh kranig geweerd en met even veel succes. Zoo hartelijk was b.v. de ontvangst in Poeldijk, dat de Graal zich met haar vlaggen een door tocht moest banen door de enthousiaste menig te, en in Nootdorp, waar een andere brigade opereerde, verklaarde de pastoor in eens tien jaar jonger te zijn geworden bij het zien van zoo'n fleurige, moedige groep jonge menschen. In Warmond maakte de propaganda/tocht veel opgang en na afloop werden de Leidsche Graal meisjes ln Huize Lydwine onthaald. En zoo ging het overal en overal konden de graalwachters bij tientallen tegelijk worden genoteerd. Zoo ging het ook in Monnikendam, Vel sen, Kudelstaar.t, Aalsmeer, Amstelveen, Bovenkerk, Ouderkerk, Grootebroek, Ooster- blokken, Enkhuizen, Bovenkarspel, Hoogkars- pel, Westwoud, Diemen, Sloten, Halfweg en Wormerveer. Zoo ging het in Wateringen, Quintsheul, Rodenrijs, Berkel, Hillegersberg, Pijnacker en Bergsohenboek en zoo ging het tenslotte ln Zoeterwoude, Rijndijk en Groenen dijk. Alleen reeds heit opnoemen van al de®e plaatsnamen bewijst tot welk een krachtsont plooiing de Graal reeds in staat is. Deze pro- pagandadag heeft haar positie in nog ruimeren kring versterkt en beteekent dan ook een be langrijke schrede nader tot haar doelalle katholieke jonge vrouwen voor de Graalde Graal voor Christus. Poging tot doodslag op zijn gewezen verloofde. Voor de 5e Kamer der Haagsche Rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 22-jarige kok J. E. C. van R., wegens poging tot dood slag op zijn meisje, de 22-jarige dienstbode H. W. van V., gepleegd op 5 Juni jd. te 's Gra- venhage, door haar opzettelijk met geweld eenige atekem met een mes, of scherp voor werp toe te brengen. Het slachtoffer werd. evenwel niet doodelijk getroffen terwijl de toe gebrachte wonden niet levensgevaarlijk bleken te zijn. Het meisje als getuige gehoord verklaarde, dat zij eenige dagen vóór dit feit de verloving met vain R. had afgebroken. Op den bewusten avond ls verdachte haar van haar betrekking komen halen en deed voorstellen om de verlo ving weer aam te knoopen. Zij gaf een wedge- rend antwoord. Van R. is met naar meegeloo- pen naar huis en ging mede naar binnen. Daar herhaalde hij zijn verzoek. Het meisje bleef echter weigeren. Toen greep verd. een groot mes, dat hij in den .linkerbinnenzak droeg en stak daarmede het meisje in den rug. Dr. Francken, geneesheer van d© St. Jaco- busstichting te Wassenaar, waar verdachte momenteel verpleegd wordt, als deskundige gehoord, schetste v. R. als uiterst prikkelbaar en zwaar psychopaat met sadistische nei gingen. Get. noemde v. R. gevaarlijk voor zijn omgeving doch achtte hem in sterke mate verminderd toerekenbaar. Conclusie van get. was, dat verd. niet straf baar moest worden geacht en dat hij van Re geer ingsweg© dient te worden rtrpleegd. Het O. M., waargenomen door Mr. Hoekstra, achtte de schuld van verd.. gezien zijn beken tenis vaststaand en vroeg een gevangenisstraf voor den tijd van 8 maanden, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en ter be schikkingstelling van verd. van de regeering. Mir. van Moorsel vroeg ter beschikkingstel ling en ontslag van rechtsvervolging. „LIEFDES"-DRAMA. In den nacht van 4 Juni 1931 besloten de ge liefden K. G. en S. H. het voortdurend sput teren der ouders van het meisje tegen hun verhouding moede, door den dood aan alles een einde te maken. Hiertoe wandelden zü naar een der stilgelegen beemden van het oude kasteel Schaesfoerg, waar de jonge man met een oud scheermes het meisje enkele sneden in den hals toebracht. Het mes brak en de jongen ging toen naar zijne woning een ander scheermes halen en sloeg vervolgens terugge komen zijnde eveneens de hand aan zichzelf. Zoo bleven zij bloedend naast elkander in het natte gras liggen, totdat des namiddags een wandelaar hen vond. In het hospitaal te Heer len werden beiden, ondanks hun vele bloed verlies, in het leven behouden. Maandag stond voor de Arrondissements-Rechtbank te Maas tricht, zulks met gesloten deuren, K. G. ter zake van poging tot doodslag terecht. De eisch was een jaar gevangenisstraf. Het vonnis werd gesteld op 2 November 1931 Er is tengevolge van de geweldige ontwik keling en wijziging in den P.T.T.-dienst een groeiende behoefte ontstaan bij het personeel aan degelijke zaakkundige voorlichting. Om aan die behoefte te voldoen wat zeker een bedrijfsbelang kan worden genoemd heeft de administratie besloten tot de uitgave van een officieel maandblad van het hoofdbestuur. Het eerste nummer kwam bij M. Wijt en Zo nen te Rotterdam van de pers. Het opent met een artikel van den directeur-generaal, die de bestaansredenen en het doel van het orgaan bespreekt en het zijn zegen meegeeft. De re dactie de persdienst van het staatsbedrijf geeft dat nog eens in eigen woorden weer. Het blad beeft, zooals boven gezegd, een uit. gesproken doel van instructieven aard en zoo zullen onderwerpen op elk daarvoor in aan. merking komend gebied worden behandeld, terwijl voorts zal worden samengewerkt met de personeelscursussen, welke sinds eenigen tijd worden gegeven, terwijl ook andere vraag stukken als b.v. verhouding van personeel tot bedrijf, publiek, handel, industrie en pers zul. len besproken worden. Een orgaan dus van het bedrijf vóór het bedrijf, gelijk de redactie het noemt. De teel* nische uitvoering ie af.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5