DE OPEN TAFEL. I DE QEHEIMZIMMIGE DERDE DE VEILIGHEID OP DEN WEG. 1 WOENSDAG 21 OCTOBER 193Ï ERASMUS EN HET MODERNE RESTAURANT. VECHTPARTIJ IN EEN CAFE TE SCHEVENINGEN. DOOR GEMASKERDE BANDIETEN OVERVALLEN. ROOFOVERVAL OP EEN BOEK HOUDER. DE TREINAANSLAGEN IN ZUID LIMBURG. KLOPPARTIJ TUSSCHEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN. BRANDJE IN HET STADHUIS TE VEERE. BLOEMBOLLENHANDELAAR VEROORDEELD. DOOR DEN MIST VAN DEN WEG GERAAKT DOODELIJK AUTO-ONGELUK. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. I Goede straatverlichting een onafwijsbare eisch. Zaterdag had de N.V. Stroomverkoop-maat- schappij te Maastricht een bijeenkomst van belangstellenden en belanghebbenden georga niseerd. waar gesproken is over de straatver lichting in verband met de motor- en rijwiel- wet. De directeur wees erop, dat de meeste on zer wegen, ook in Limburg, nog slechts zeer onvoldoende verlicht zijn, hetgeen de veilig heid niet ten goede komt. Deze veiligheid zou enorm worden verhoogd door, te begrinnen met de hoofdwegen. Spr. meende, dat hier nog een groot veld biaak ligt en dat in onderlinge samenwerking tusschen Rijkswegenfonds, provincie en ge meenten nog zeer veel kan worden bereikt. Spr. leidde daarop een deskundigen op' dit gebied, ir v. d Werfhorst, in, die dit vraag stuk uitvoerig besprak, telkens met lantaarn plaatjes zijn betoog verduidelijkend. Langen tijd, aldus spr., heeft men gemeend, dat de verlichting van het voertuig de oplos sing in zich hield voor de verlichting van den weg. De ervaring van den laatsen tijd heeft echter bewezen, dat de „openbare verlichting" minstens even belangrijk is, zoo niet belang, rijker, dan de voertuigveriichting. Ter ilius Hr^aHMnaIl'Trde spr- een auto-ongeval met doodelijken afloop, waarbij bleek, dat de straat- verlichting geheel onvoldoende was geweest en zelfs de oorzaak was van de aanrijding Om een nachtelijk aanrijdingsgeval zuiver te kunnen nagaan, moet, wat de verlichtte» betreft, steeds ondierscheid worden ge! maakt; omirent de verlichting van den tegen, ligger van den aanrijder, en van de omge- DE AANSPRAKELIJKHEID VAN DEN AUTO-EIGENAAR. Geen straf bij afwezigheid van alle schuld. Uitspraak van den Hoogen Raad. In den namiddag van 26 December 1930 heeft de bestuurder van een auto, toebehoo rende aan de N.V. Eerste Dordrechtsche Auto busdienst in de Bosboom Toussalntstraat te Dordrecht een overtreding begaan. Aangezien bestuurder van dezen auto niet bekend was maande de Ambtenaar O.M. bij het Kantong*' recht te Dordrecht de eigenares van den wagen den bestuurder bekend te maken. De vennoot- !^!Phrt 0 m6de' Qiet te weten» wle op het oogenblik van de overtreding den auto be-. „Table d'hóte", heette het een halve eeuw geleden. De wet eischt overal alle factoren der omge ving mede in acht te nemen. Bij de analyse van dit voorbeeld-geval en een vergelijk met tallooze andere gevallen gaf spreker als conclusie te kennen, dat de eisch an ®oede zichtbaarheid beteokemt de anti- verbllndingseisch en dat desa den grondslag moet vormen voor elke goede straatverlich- teg; dat alles om de oogcapaciteit maximaal e houden. Daarbij worden vele opvattingen, die tot dusver voor straatverlichting primair v enden geacht, teruggewezen naar het terrein van bijkomstig belang. De veiligheid op den weg nu wordt in vele gevallen door de huidige straatverlichting niet gediend, doch juist sterk geschaad. Het aantal ongevallen neemt zoo onrustba rend toe, dat het een werkelijk sociaal belang mag worden geacht, om een redelijke veilig heid van den weg terug te winnen. Voor den avond zal dit, aldus spr., alleen kunnen geschieden, indien we voor goed af- stand doen van elke struisvogel-politiek doch ons de volgende vragen sohcrp voor oo-en stellen: Op welke wijze kunnen wij genezing berel ken van de algemeene kwaal, dat „men" nog steeds zoo gecharmeerd is van de zichtbare lichtbronnen Op welke wijze bereiken wij een dootvoo ren van de strikte onderscheiding tusschen signaallichten, verlichtingsbronnen en recla. meverlichting uniformiteit in wegslgnaalverllehtins niet dringend noodzakelijk Indien, ook bij de huidige wetgeving, blijkt, in een bepaald geval een auto-ongeluk of ^gehjke te wijten is aan de bestaande sxraat- «dlehting, wie moet dan verantwoordelijk wbhdan gesteld nJI?)!nUteu wij' Ult hoofd« van economie, het feit beoordeel en, dat in elke groote stad nog steeds duizenden lantaarns 40 pOt. van hun lichtstroom naar den eindeloozen hemel uitzenden De directeur der onderneming had zich later voor de rechtbank te Dordrecht te verantwoor den, die hem veroordeelde op grond van art. 32 .,e,r.m,T°r' 6n Njwielwet, waarin de aansprake lijkheid voor overtredingen, door den bestuur- der begaan, in de daar bedoelde gevallen zonder meer bij den eigenaar of houder wordt gebracht» lehalve voor zoover deze aannemelijk maakt, dat van bet motorrijtuig tegen zijn wil is gebruik gemaakt en hij dit gebruik niet heeft kunnen beletten. In deze zaak is voor den Hoogen Raad ge- pleit door mr. J. van Drooge te Dordrecht, wiens cassa.tiemiddel de Hooge Raad gegrond geacht heeft De Hooge Raad overwoog ten slotte, dat, nu de rechtbank uitdrukkelijk vaststelde, dat in dezen bij den verdachte alle schuld ontbrak, een veroordeel ing door haar niet behoorde te zijn uitgesproken. Op deze gronden heeft de Hooge Raad het vonnis van de Dordtsche rechtbank vernietigd voor zoover de verdachte strafbaar is geoor deeld en hem sitraf is opgelegd en den direc teur der N.V. ontslagen van rechtsvervolging. Op welke wijze komen wij tot algemeen gel dende voorwaarden tot noodzakelijke mlni- mum-eischen Wat moet voor zulke voorwaarden en elschen de basis zijn Slechts als wij allen doordrongen zijn van de noodzakelijkheid, om op deze vragen ant woord te geven, zullen wij in staat zijn, te luisteren naar de afdoende beantwoording, die er reeds is en zullen wij bereid zijn om deze beantwoording in praktijk te brengen in een werkelijk goede verlichting van den openbaren weg. Want een betere wegverlichting is een sociale noodzaak uit hoofde der bedreigde veiligheid. Alleenwonende vrouw gewond. Te Winterswijk zijn, naar de „Tel." meldt, des nachts gemaskerde inbrekers btenenge- ™ngen in de boerderij van de alleenwonende -lar,S« landbouwster J. F. te P., In de buurt schap Huppel. De vrouw, van wie bekend is, aai zij er warmpjes inzit, werd in haar bed overvallen door een tweetal gemaskerde per sonen, die baar bloedend verwondden. Zij wist z1ch evenwel dapper te verweren, zoodat de Inbrekers een derde persoon, die waar schijnlijk buiten stond, te hulp riepen. Van dit oogenblik heeft de vrouw gebruik gemaakt en kans gezien de openstaande buitendeur dicht te doen en te grendelen, waarna ze nog meer alarm maakte. Zonder Iets te hebben ontvreemd en mét achterlating van een mas ker en een rooden zakdoek, zijn de inbrekers verdwenen. Met een politiehond werd het terrein en de omgeving afgezocht. Het onder zoek naar de daders duurt voort. De vrouw wist omtrent hen niets anders te vertellen, dan dat zij met Achterhoeksch ac cent spraken. De man buiten werd Jan ge noemd. Zonder buit afgedropen. BOERDERIJ AFGEBRAND Gisteravond is brand uitgebroken in de boerenhofstede van den heer J. Laai gelegen aan den Oostvoornschen weg tusschen den Briel en Oostvoorne. Aangewakkerd door den N.W, wind, grepen de vlammen snel om zich heen, zoodat al spoedig de geheele boerderij in lichte laaie stond. De brandweer uit Oost voorne kon tegen het vuur niets uitrichten. De boerderij met inventaris werd een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op on geveer 25000. Oorzaak van den brand is on bekend. Maandagavond is de heer H. de Walle, boek houder van M. Kreuzen's Kolenhandel te M-=>p- pel, halverwege tusschen Meppei en Zwartsluis aangevallen door twee personen die achter een boom vandaan sprongen en hem plotseling een stok in het wiel van zijn tiets staken waardoor hij van zjjn rijwiel tuimelde. De aanvallers, aldus het „Vad.", sloegen hem be wusteloos en Inspecteerden zijn zakken, daar zij van meening waren, dat hij veel geld bij zich had. De heer de Walle had dit echter te Zwartsluis op de postrekening var» zijn patroon gegireerd. Zij lieten hem aan nen kant van den weg liggen, waar personeel van een vracht auto der firma Zwikker hem later vond. Dezen namen den heer de Walle mee naar het politie bureau te Meppei. Onderweg kwam hij weer tot bewustzijn. Hij verklaarde aan de politie, dat hij één van, de mannen had herkend als de persoon, die hem 's middags om vuur had ge vraagd. Rijks- en gemeentepolitie zijn een uit gebreid onderzoek begonnen. In alle omliggen de plaatsen is de politie gewaarschuwd. Per auto wordt in alle richtingen naar de daders gezocht. WEDEROM OPLEGGEN VAN IJMUIDER TRAWLERS Tengevolge van de minder goede uitkomsten der trawlvisscherij in de laatste dagen, heb ben eenige IJmuider reederijen besloten an dermaal een deel van de trawlers tijdelijk in de haven van IJmuiden te doen opleggen. Er zat iets gemoedelijks, iets patriarchaals in dat woord. De oude Alberdingk Thijm gebruikte voor „logeeren" het trouwhartige Hollandsche woord „in waardschap gaan". Bij den waard aan tafel zitten, dat was de echte „table d'hóte". Ze is uit de mode gegaan, tegenwoordig is het „restaurant pendant toute la journée", en dan willen de msnschen aan separate tafeltjes zitten en daar geserveerd woruen. Bovendien staat tegenwoordig aan 't hoofd van een hotel gewoonlijk 'n directeur, die d.vi toch een ander karakter heeft dan de vroegere eigenaar en bezitter van het eenvoudige hotel zelf, de man, die zich als een vader voelde voor zijn gasten. De table d'hóte was gewoonlijk tegen vijf h zes uur, voor het hotel de groote en plech tige gebeurtenis van den dag. De gasten kwa men zich dan broederlijk om een en dezelfde tafel schikken, ieder had zijn eigen en vaste plaats, kenbaar aan den daar gelegden ring met servet. Voor een plaats aan de table d'hóte behoefde men niet direct in het hotel zelf te logeeren; er waren er, die in de stad zelf woonden, maar geen eigen huishouding voerden en daarom abonné waren op de rable d'hóte. Aan 't hoofd van de tafel, als een vader des huisgezins, zat dan de waard als gastheer. Hij begroette de gasten, had voor ieder een vriendelijk woord, informeerde naar ieders welzijn, voerde en leidde als waarlijk een voor zitter de conversatie. Meteen zag hij toe, dat ieder der gasten naar behooren werd bediend, 't Leek een genoeglijk ambt dat hotellier zijn, aldoor maar te feesten en zijn dagen te slijten met gezellige tafelkout. Vooral in de provinciesteden, waar de zaken- menschen soms een week achtereen moesten vertoeven, om dan weer spoedig terug te keeren en steeds aan tafel van het vertrouwde hotel de bekende gezichten weer terug te zien. Aangezien er in dien tijd nog geen theaters en bioscopen waren, die de menschen naar elders buitenshuis lokten om den avond te passeeren, werd de table d'hóte in die ouder- wetsche hotels vaak tot laat in den avond gerekt. Als de maaltijd geëindigd was, bleven de gasten in gezelschap van den waard nog ge zellig nakeuvelen onder het genot van een glaasje wijn de wijnkelder van den waard voer er wel bij, en was daarom ook steeds uitermate verzorgd en altijd deed zich wel een gelegenheid voor om een extra glaasje met elkaar te drinken. De geschiedenis van het hotelwezen en de open tafel grijpt tot in de grijze oudheid terug, al was de open tafel niet altijd zoo keurig verzorgd als in den nieuweren tijd. Erasmus van Rotterdam geeft reeds een be schrijving van open tafels, die hij op zijn veel vuldige reizen in de eerste helft van de zes tiende eeuw mocht ontmoeten, welke ons heden ten dage nog maar matig zouden aan lokken. Als men in dien tijd, vaak na een verren en vermoeienden tocht aan een hotel of herberg afstapte, was er volgens Erasmus gewoonlijk geen vriendelijke of vaderlijke waard, die den vermoeiden reiziger welkom heette. Deze onbeleefdheid was min of meer opzet, omdat de waard niet wilde laten merken, dat hij eigenlijk om gasten verlegen zat. Als de reiziger dan de gelagkamer was binnengekomen en hij lang genoeg geroepen had, dat er „volk" was, kwam eindelijk ergens een hoofd door een gat van de verwarmde gelagkamer steken. Dit hoofd behoorde dan zooveel als aan den ober of portier, wien men nederig en onder danig moest vragen, of er nog plaats voor u in de herberg was. Knikte het dan niet van neen. dan mocht gij hieruit opmaken, dat gij onderdak kondt vinden. De vraag naar den stal voor het buiten wachtende paard werd dam met een stomme handbeweging beantwoord. Maar zelf moest gij uw paard daar verzorgen, geen knecht stak er een hand naar uit. Durft ge een bemerking te maken, San krijgt ge meteen te hoeren „als 't u niet be valt, zoek dan maar een andere gelegenheid". Hooi voor het dier werd maar spaarzaam ver strekt en was gewoonlijk even duur als haver. Was het paard nu voorloopig verzorgd, dan begaf de reiziger zich met zijn bagage naar de gemeenschappelijke gelagkamer. Hier kon hij dan zijn schoenen uittrekken en desnoods ook van hemd verwisselen. De door den regen doorweekte kleeding hing men rond de kachel. Water om zich te wasschem stond er ook, maar was gewoonlijk zoo vuil, dat de reiziger meestal buiten nog eens naar frlsch water ging zoeken om zich af te spoelen. Kwaamt ge om vier uur In den middag aan, dan moest ge minstens tot, negen uur 's avonds wachten alvorens ge wat te eten kondt krijgen. De order was; eerst al de gasten binnen om dan allen tegelijk bediend te worden. Als er dan eindelijk een tachtig, negentig gasten van allerlei slag bijeen waren, voet gangers, ruiters, kooplieden, schippers, voer lieden, boeren, vrouwen, zieken en gezonden, begon men langzaam aan de open tafel te denken. Onderwijl zat de een zich te kammen, wisqhte een ander zich het zweet af, een derde poetste z'n schoenen, 't was een wirwar van menschen en talen als bij een toren van Babel. Als nu de avond gevallen was, en er viel redelijker wijs op geen latere gasten meer te hopen, dan kwam er een oude huisknecht in vervuilde kleeding binnen om de gasten te tellen, en de kachel op te stoken. Dan gaat de man weg, maar komt spoedig daarop terug om op de tafeis tafelkleeden te leggen van zeildoek, en elke tafel voor minstens acht gasten te dekken. Voor lederen gast zet hij een houten bord, een houten lepel en een drinkglas klaar. Dan brengt hij brood, dat de gasten alvast verorberen kunnen, onderwijl de andere spijzen worden gekookt. Ook de wijn, van een tamelijk zure soort, komt op tafel. Verlangt een gast voor zijn goede geld een betere wijnsoort, dan doet de knecht eerst alsof hij niets hoort. Herhaalt de gast zijn vraag, dan krijgt hij tot bescheid: Hier in huis zijn graven en baronnen geweest, en niemand van hen heeft zich ooit over den wijn beklaagd, staat 't u niet aam, dan zoek maar een ander kosthuis". Eindelijk worden de schotels binnengedra gen. Eerst een soep met stukken brood, is het een vasten- of vischdag een groentensoep. Ge volgd door een andere soep met verschillende fleeschsoorten of visch. Dan een schotel met gebraden vleesch of gekookte vischwelke echter vlug wordt rondgediend. Ieder moet tot het bepaalde uur aan tafel blijven zitten. Dan komt de waard zelf bin nen, die In uiterlijke kleeding niet veel van zijn vuilen knecht verschilt, en wordt er betere wijn opgezet. Wonderlijk genoeg zijn zij, die het meeste drinken, den waard 't aange naamste, ofschoon zij niet meer behoeven te betalen dan de andere gasten, die weinig drinken. Verdachte van rechtsvervolging ontslage Dinsdagmiddag stond voor de Haagsohe Rechtbank terecht de 23-jarige stoker K K te Sobeyenlmgen wegens poging tot doodB, Verdachte zou in den avond van 3 Augustus j.l. in een café aan de Vijzelstraat te Soheve- nunigen een melkboer, met wien hii na e™ woordenwisseling aan het vechten was geraakt met eem mes In het omd-erlicihaam hebben ve- stoluan. eeWrf'ïU6 ff misha»e melkboer gehoord die o.a. ze,de tijdens de worsteling verdachte bij den hals naar beneden te hebben gedrukt. Hö voelde toen dat K. hem tégen den buik stompte. Getuige heef- geen mes ee- zien, doch voel-de later, dat bij gewond was en zag dat hij hevig bloedde. Hij da naar het ziekenhuis vervoerd. D-e caféhouder, als getuige gehoord zei dat de mishandelde aanleiding tot de rurie had gegeven. Verdachte gaf toe met een mes te hebben gestoken, doch beweerde dit als uiterst mM(Ie] te hebben gedaan om ui-t de handen van G te komen. Hij had van dezen ©en vuistsla» gekregen. Dr. Tromp, als deskundige gehoord ver klaarde een steekwond ln den bulk te hp,bh aangetroffen, welke een slagader en het buik1 vlies had geraakt De wonden waren naar get meening levensgevaarlijk. Het O. M. wees er in zijn requisitoir op dat get. de aamJeiidendie oorzaak is geweest Wel iswaar is verdachte veel te ver gegaan,' dt>c]l spreker achtte noodweer aanwezig. Daarom stelde hij voor verdachte van reahtsveirvoil,»tera te ontslaan. Uitspraak 3 ove-mber. DE NIEUWE BRUG TE KEIZERSVEER. Openstelling op 31 October. De Minister van Waterstaat brengt ter ken nis, dat de nieuwe brug over de Bergscbe Maas, te Iveizersveer, op Zaterdag 31 October 1931, te 13.30 uur, voor het verkeer zal worden opengesteld en dat in verband daarmede de veerdienst over de Bergscbe Maas, te Keizers- veer, wordt opgeheven na afvaart van de veer boot, die te 13.15 uur op voormelden datum van de Zuidelijke veerhaven te Keizersveer vertrekt. Opsporing verzocht. In een buitengewoon Politieblad verzoekt da brigade-commandant der Kon. Marechaussee te Si-ttard, in verband met de in Juli en Set» tember 1931 gepleegde treinaanslagen in Zuid- Limburg, opsporing, aanhouding en voorgelei ding van Hubert Henri Gubbels. geboren te Broak-sittard 29 October 1906, ongehuwd, lengte 1-001.63 M„ donker uiterlijk, waarschijnlijk gekleed met licht costuum, pet en zonder boord. Door het zingen van het Wilhelmus. Tijdens een gisteravond genouden vergade ring van fascisten in „l'Europe" te Utrecht, kwam het op een gegeven moment tot een sa mentreffen van de zwarthemden en de zich ook in de zaal bevindende communisten. Aan leiding tot het handgemeen was het zingen van het Wilhelmus, dat van den anderen kant met de internationale werd beantwoord. De zaal werd door „de sterke arm" ontruimd, ter wijl ook buiten een aantal agenten voor de verdere verspreiding der partijgangers zorg droeg. ERNSTIGE AANRIJDING To Breda kwam zekere O uit Ginneken in de Nieuwe Ginnekenstraat met zijn rijwiel met het plotseling openslaande portier van een stilstaanden vrachtauto in aanraking.. De man viel juist toen daar een auto passeerde, waar hij onder geraakte. Met een ernstige schedel breuk werd hij opgenomen en nadat eerst ge neeskundige hulp verleend was, overgebracht naar het St. Ignatiusziekenhuis. EEN GEFANTASEERDE AANRANDING ?j Bij het justitieel onderzoek naar de aanran ding van een 22-jarig meisje verleden week te Hengelo (G.) gepleegd, waarvoor twee jon gens uit Doetinchem waren gearresteerd, is gebleken, dat het geheeie verhaal vermoede lijk door het meisje gefantaseerd is. Ook de tweede aangehoudene Is in vrijheid gesteld. Deze laatste, die een week ln arrest heeft gezeten, heeft een aanklacht tegen het meisje ingediend wegens valsche aangifte. Als de hoofden dan door den wijn verhit worden, wordt 't een leven als een oordeel, niemand verstaat den ander. Eindelijk wordt de kaas opgebracht, die des te smakelijker is, naarmate ze meer stinkt en van de wormen wemelt. Weer verschijnt de oude knecht nu met het rekenbord, waarop hij zooveel kringen met krijt heeft geteekeud als er gasten zijn, en ieder legt nu zijn vertering op het voor hem bedoelde krijtkringetje. Niemand heeft bezwaar te maken, anders krijgt hij te hooren: „Betaal huis te VeerervooUUelkwTëst^'rX10 nU i. .om, te» „ter te, bijeen „bracht, LHSSImSSS gewoed, die aanvankelijk erger dee-d men Een onherstelbaar verlies voorkomen. Dinsdagmorgen heeft in het beroemde stad- Wenscht esn der gasten na het eten naar bed te gaan, dan krijgt hij ten antwoord, dat hij wachten moet totdat allen gezamenlijk zich terusten begeven. Dan wordt hem zijn slaapstede gewezen, wat niets meer is dan een bed en verder ook niets. De lakens zijn, zoo besluit Erasmus zijn verkwikkelijk relaas, zes maanden geleden mis schien voor 't laatst gewasschen. Laten wij erkennen dat sinds Erasmus' reiservaringen, er in ons hotel- en restaurant bedrijf wel wat veranderd is geworden. De open tafel van de gemoedelijke en patriar chale table dhóte moge dan afgeschaft zijn en uit den tijd geraakt, aan de separate open tafel komt men zich thans schikken toch ook en familie. Linnen en tafelgerei behoort van de eerste kwaliteit te zijn. De tafel is met bloemen ge sierd en intiem overschemerd door een coquet electrisch kaplampje. Men 3chrljdt geruisch- loos ten disch over zachte en mollige tapijten. In een hoekje van de zaal kweelt een strijkje. Elke gast krijgt in den loop van d-en avond zijn eigen serenade. En als men even van de smakelijke spijzen wil panzeeren, vordert men zijn tafeldame op tot het maken van een dansje. Maai met de table d'hóte van vroeger jaren schijnt toch wel de gezellige tafelkout verlo ren gegaan. De moderne mensch gaat thans uit dineeren, niet omdat hij honger heeft zooals Erasmus' tijd- en dischgenooten, maar om zich te amu seeren, een avondje uit te zijn. De moderne mensch kan niet meer causeeren. En zoo heeft de moderne hotelier en res taurateur niet alleen meer te zorgen voor de maag van zijn gasten, maar ook voor zijn geest. De open tafel is geworden een open hof. P. HYACINTH HERMANS. U' ■*'msterdamsch Gerechtshof wees arrest In de strafzaak tegen de bloembollenhandela ren P. K. en P. v. L„ en den tuindersknecht S„ verdacht van oneerlijke concurrentie. De verdachten werden door de Haarlemscha rechtbank vrijgesproken. K. en v. L. hadden in Duitsche landbouwbladen brallende adver tenties geplaatst, waarin zij bloembollen te Onder leiding van' den burgXato heSTX "°°P ^"oden-^s firmanaam gebruikten zij het vuur met behulp van snelbSscta'Sen "UT en een gevelspuit weten te blusschen en daar door een onherstelbare ramp voorkomen. ERNSTIGE AANRIJDING. Dinsdagmiddag wilde de heer v. O., uit Goes, op den Oudelandschen dijk te Oo'l'tgens- I weiden bevestigd, plaat met zijn fiets uitwijken voor een juist passeerenden vrachtauto. Hij maakte een ver keerde manoeuvre en kwam door de ruit van den wagen te vallen. De fiets sverd vernield. De heer v. O. moest met eenige verwondin gen naar een ziekenhuis te Rotterdam worden vervoerd. den naam van S., die veel overeenkomst ver toonde met een reeds langen tijd bestaande firma met goede relaties. De procureur-generaal eischte bevestiging van de Ilaarleinsche vonnissen. liet Hof veroordeelde P. J. K wegens oneer lijke concurrentie tot een geldboete van 100 subs. 20 dagen hechtenis. De vrijsprekende vonnissen ten opzichte van P. v. L. en J. S. Maandagnacht omstreeks half twaalf reed de 20-jarige H. S. van Venlo met zijn luxe auto van Horst naar Venlo. Nabij het viaduct te Grubbenvorst, waar de weg een bocht maakt kwam hij plotseling in een mistbank terecht,' waardoor hij de bocht van den weg niet be- Het gerechtshof te s-Hertogenbosoh heeft merkte en in den greppel langs den wee reed den HJawerkeir H. D. uit Heerlen terzake dat Do auto kantelde. De heer S. bekwam bloedende de dood van L. Duohateau te Berg en Ter Wijt verwondingen aan het hoofd. Zijn medenasra! aan zijn eohuld te wijten was, veroordeeld tot gier de heer van Br. uit Blerick liep slechts 1 maand hechtenlsstraf en ontzegging van een lichte ontvellingen op. bevoegdheid om een motorrijwiel te besturen voor den tijd van een jaar. In bewusteloozen toestand werd de heer 3. naar het R.K. ziekenhuis te Venlo overge bracht. Zijn toestand is vrij goed. De auto werd totaal vernield. De Leeuwerik vertrok gisteren om 5.55 uit OVERTREDING OCTROOIWET. De president van de Amsterdamsche recht bank heeft in kort geding de firma Soh. Co. en de firma L. aldaar veroordeeld op te houden - UJt met het verhandelen van gasgevulde electri- Bagdad en arriveerde na een tusschenlanding sche gloeilampen, welke inbreuk maken op het van 10.30 tot 11.32 te Bushir om 16 40 in Nederlandisoh octrooi 1940, toebehoorende aan Djask. de Patent Treuhand Gesellschaft te Berlijn. De Present heeft de Patent Treuhand Ge- I De „Reiger" vertrok gisteren om 5 46 uur vïïte mï£/VV!ë6din! Van dU Ult J°dhpUr en M"riveer;Ie' n* tusschen- van den sterken aT deaaooda met ^hulp landing van 9.30 tot 10.37 te Karachi, om 14.35 arm* I in Djas-k. Assist door WILHELM HOLT (Uit het Duitsch vertaald) 10). Mijnheer van Gielen, zeide hij, ik heb 'n verzoek aan U. En dat is? antwoordde deze. Als ik kan, zal iik er graag aan voldoen. Wat is er? Ik zou gebruik willen maken van uw gast vrijheid. Hoe bedoelt U dat? Kijk, als ik U goed begrepen heb, dan zult U den Beukenhof in de eerstvolgende weken in denzelfden toestand laten, waarin hij zéeih thans bevindt. Ik geloof, dat u dat landgoed vooreerst niet verkoopen en ook niet het dienstpersoneel aldaar ontslaan wilt. Neen, dat ben ik niet van pion. Juist, en daarom zou ik U willen vi ogen, of ik daar ©enigen tijd mag wonen. U wilt daar gaan wonen? Dat duet U natuurlijk niet voor uw pleizier. Neen. heelemaal niet. Ik wil probeeren of ik het geheim niet kan achterhalen, da: ons allen bezighoudt. Gelooft u dan, den moordenaar van den pro fessor te kunnen achterhalen? Ja. En meent u dan, daar op den Beuken» hof den sleutel van het geheim te zullen vin den? Ja, ik geloof ten minste, uit te moeten gaan van de plaats van de misdaad. Bwte jongen, zei de bankier op bartedjken toon, als gij meent, dat ge voor dat doel op den Beukenhof moot verblijf houden, dan geef ik u daarvoor natuurlijk gaarne permisae. Maar vergeet niet, dat de politie zich geen rust gunt. Dat weet ge. En de beste detecriven zijn met de opsporing belast. Gelooft ge nu werkelijk, dat ge iets ontdekken zult, wiaft hun verborgen gebleven is? Ik geloot niet dat u dit gelukken zal. En toch zou ik 't gaarne probeeren. Goed, dan doe 't! Ik wil u niet daarvan terughouden. Ik wed, dot Antooo met dezelfde gedachten rondloopt, al heeft hij er m»j geen woord van gezegd. Ge zult elkander daarbij niet in den weg staan. Maar ik moet u toen nog even zeggen, dait ak geen groote verwachtingen koeeter van dergelijk dilettantenwerk. In dctec- tivenromans is hot opsporen van misdadigers altijd 'n heel eenvoudige zaak, maar in werke lijkheid ie het 'n beetje anders. Dat geloof ik ook, antwoordde Werner, ondertusechiem dank ik u zeer voor uwe per missie. En dan, mag ik nog 'n vraag stellen? Aha! De na vors c hingen beginnen al! En juist bij mij! schertste de bankier. Nu, spreek op! Toen we naar den Beukenhof reden, had den we. behalve onze eigen koffers, ooz nog groote vierkanten kist bij ons, die met groote voorzichtigheid op den auto geladen was Was die kist van den professor? Ja. -- En staat die kist nog in zün kamer op «en Beukenhof? Ja, ze is nog niet teruggebracht. Weet u, wat er in zit? De bankier zag zijn ondervrager een oogen blik scherp aan. Dan antwoordde hij mut de wedervraag: Waarom hecht u waarde eraan, dat te weten? Dat wil ik eerst weten. Omdat do gedachte in mij opgekomen is, dat de Inhoud van die kist zeker te samen hangt met de proeven van den professor, dat er misschien instrumenten of iets dergelijks, of zelfs schetsen, die hij voor zijn proeven ge bruikte, in de kist opgeborgen zijn. En als dat werkelijk nu zoo was? U zult me toch niet willen vragen, om den inhoud van die kist te mogen nasnuffelen? Neen, mijnheer van Gielen, zoo onbeschei den ben ik hw.isch niet. Ik zou u dat oo-k nooit toegestaan hebben. Kijk, die kist en de inhoud ervan waren eigen dom van onzen vriend Evan. Misschien kan ook Ik er aanspraak op maken. Maar wat er met diie kist gebeuren moet, dat kan ik alleen niet bepalen. Daarin spreken de kinderen van den professor ook 'n woordje mee, omdat zij alle rechten van hem geërfd hebban. Daarom moet de inhoud voorloopig onaangeroerd blijven. Ik heb het recht niet, dezen als mjjn eigendom te beschouwen. Werner knikte. Iedereen moet u deze houding als zeer eervol aanrekenen, mijnheer van Gielen, zeide hij, maar, kijk, ik kan <io gedachte niet van mij afzetten, dat do moord van den professor toch samenhangt met de gewichtige ontdek- king', die hij moet gedaan hebben. Ik weet wei, dat u niet meegaat, met mijn opvatting, maar het zou toch mogelijk zijn. Niemand wist er iets van. Werner trok z'n schouders op. - En als het nu toch eena zoo was. zonidier dat u eenig vermoedlen ervan gehad hadt? Nu, laten we dit onmogelijk geval eens als bestaande aannemen. Wat dan? Dan is het te voorzien, dat met den aan slag op bet leven van den professor ©n zijn dood de zaak nog niet ten einde is, eu dat degene, of degenen, die zijn dood op t ge weten hebben, pogingen zullen doen. om aohtei het geheim dor uitvinding te komen. En aan gezien zij van al het andere zoo goed op de hoogte schijnen geweest te zijn, is het ook mogelijk, dat zij van die kist afweten. Ep zoo aulka het g»v*l ia, aan komen x* wellicht terug. Daarom zou ik u willen vragen: blijft die kist daar? Ik geloof, waarde heer, dat U op deze wijze op B totaal verkeerd spoor komt. Ik geef toe, dat de inhoud van de kist, waaraan gij zooveel waarde hecht, ongeveer zoo is, ais gij u dien voorstelt. Maar ik heb geen oogen blik gevreesd en vrees nog nieu, dat de vijand van Evan daaraan waaTde hecht. Het feu zelf, dat de kist daar gebleven is, bewijst u toch, dat ik geen oogenblik gevreesd heb, wat u verontrust. Zeer zeker! Maar het verontrust' mij niet, integendeel, ik hoop, dat de schurk terug Komt. En daarom zou lk u willen vragen, die kist daar te laten. Ik zal ze bewaken. Van Gielen schudde het lioofd. Mijnheer Werner, als IK 't goed bekijk, dan zal uwe bewaking volkomen overbodig zijn. Dat is ook 't ergste mief, Goed; maar aangenomen, dat u gelijk hebt, dan waagit gij u in 'n zeer gevaarlijke onderneming, schurk, dia den professor vermoord heeft, zal er niet voor terugschrik- ken, ook u te vermoorden, als hij 't op die kist gemunt heeft Daarvan ben ik overtuigd, maar hij zal me i-och niet geheel en al onvoorbereid vin den. U neemt dus mijn voorstel aan, niet waar? Kijk, u gelooft zelf niet, dat er iets gebeuren kan, dus kunt u het met 'n gerust geweten doen. De bankier knikte toestemmend Nu goed dan, zeidi© hij dat is dus afge. maakt, ik wenscb u goed specie». Maar nu hebt u mij lang genoeg in verhoor genomen, zoodlaf u mij wel zult willen tioeetaan u ook een vraag te stellen. Niet omtrent dlie ongelukkige moordgeschie denis. Mijnheer Werner, u bent toch goed be- vriend met mijn zoon, nfat waar? Ztg mei nu eenisi, kent u misschien 'n jonge dame, die op hem meer dan 'n alliedaagsöhen indruk ge maakt heeft? fk bedoe]i of u ,n melsje kent met wie Antoon zich binnen afzfehharen tijd wil verloven? Werner keek dien bankier 'met verbazing aan, I Ik begrijp, vervolgde deze, dat deze vraag u 'n beetje vreemd voorkomt. En u zoudt' mij kunnen antwoorden, dat ik deze vraag zelf aan mijn zoon moet stellen. Maar, ziieit u, u bent genoegzaam bekend met de verhouding tusschen mij en mijn zoon, om te weten, dat mijn zoon en ik totaal verschillen van ka rakter, dat wij eigenlijk meer naast elkaar leven. Hij heeft zoo heefl andere idealen diam zijn vader an er bestaat zeer weinig vertrou welijkheid tuschen ons beiden. Wanneer An toon van plan was, zich officieel te verlo ven, dan zou hij dat natuurlijk met mij be spreken, maar eerder ntföt, Is hij van plan, zoo iets te doen? Voor zoover ik weet, niet. Antoon 'heeft nooit 'n zwak voor vrouwen gehad, Weet u misschien, hoe hij over Alice Evan denkt? Kijk, i;k wil u in vertrouwen neimien. 't Is mijn liefste wenach, mijn zoon en de dochter van mijn gastorwon vriend ailis een paar te zien. Waarom ik dat wensch, doet niets ter za.kc. Maar ik zou 't graag zien, Antoon wil ik niets ervan zesgen, Want als hij 't wiet, dan zou hij kunnen denken, dat ik hem aan Alice wilde koppel an, en dait zou voor hem reden genoeg zijn, om absoluut niet» er van te willen weten, Werner kon zich dot heel goed voorstellen. Ik geloof niet, antwoordde hij, dat An toon 't een of ander meisje op t oog heeft. En over AMoe Evan heeft hij nooit vertrou welijk met mij gesproken. Hij vimdt alleen maar, dat het n heel lief meisje is en dat la ook. I Zeker, hierin ben ik 't volkamen met u eena. En ik geloof, dat zij de juiste vrouw voor mijn zoon zou zijn. Hij heeft 'n heel eigenaardig karakter. Nu, ik dank u voor uw lnliohitingen, mijnheer Wernei'. En ik wensah u veel succes bij uw werk. Ais u Werkelijk lets van beteekenis ontdekt, dam laat u mij dat wel weten, niet waar? Werner bolootdle het en ging heien. De bankier was hem op eens, zonder dat hij zeg gen kon waarom, minder sympathiek ge worden. En toch was hij hem in alles ter wille geweest, en had hij al zijn vragen beantwoord. Was bet misschien, omdat hij hem zijn wensch te kennen gegeven bad, om zijn zoon te doen trouwen met de 'dochter van zijn gestorven vriend? Antoon van Gielen - hij mocht dan af en toe rare buien hebben nad toch een edel karakter en waa, wat mem noemt, een goede partij, ook voor Alice Evan. E.n toch kon Werner slechte met een zekeren wrevel er aan denken, dor.- die twee eens 'n paar zouden worden. Maar waarom toch, waarom Hij stelde zich zelf dieze vraag telkens weer en kon er geen antwoord op geven. Ik geloof, dat ik gek geworden ben, seil- tle hij tem slotte. Nog nadenkend over een en ander, trof hij zijn vriend op straalt, Hé, Werner! riep deze ham toe, waar Ss. je heem? Zeg, loop je te eroomen? Ga met mij mee naar huis. Ik wil nog een en ander met je bepraten. Neen, Antoon, ik ga niet met je mee. Ik ben zoo even bij jelui geweest en heb een on derhoud met je vader gehad. Met mijn vader? Waarover? Maar dat be. hoef ik je egenilijk niet te vragen. Natuurlijk over den moord. Weet je, wat ik van plak ben? Ik ga 'n paar dagen naai' dien Beuke» hof. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6