nu CRISIS-INTERPELLATIE IN DE TWEEDE KAMER GEËINDIGD. DE INSTELLING VAN HET ROZENKRANSFEEST. regeering. JS w.- DONDERDAG 22 OCTOBER 1931 STANDPUNT der alles in het werk stellen, om hongerlijden te voorkomen bijlessen. raadzaal. li§pr wm-1 piiiii! HAARLEMSCHE DIOCESANE HANZE. Centrale raadsvergadering te Delft DE SLAG BIJ LEPANTO. RECTOR BOTS OVER „QUADRAGE- SIMO ANNO". ,¥iEAi"CHEN £N MEENINGEN EDISON'S GODSGELOOF R. K. DOORGANGSHUIS ST. PAULA TE UTRECHT. Moedige taal gesproken Wij kunnen niet zeggen, dar deze tanige middag, die tot acht uur 's avonds duurde, onbelangrijk is geweest. Ongetwijfeld hadden sommige sprekers kunnen blijven zitten o£ zich wat meer zelfbeperking opleggen, maar de verdienste der interpellatie is toch wel ge weest, zooals terecht van de Regeeirtagstafel werd geconstateerd, dat zij Kamer en Regee ring dichter bij elkaar bracht en helderder licht liet schijnen op de momenteel alles over beerschemdie financieeie kwestie Drie aigemeene opmerkingen mogen wij wei als conclusies trekken nit dit dagenlange debat. Vooreerst, de wereldbeschouwing Week pri mair te zijn, ook bij deze, schijnbaar geheel op stoffelijk terrein liggende kwesties. Men kan duizendmaal theoretisch betoogen. dat econo mie en moraal niets met elkaar te maken heb ben, in de Kamer kon ieder vaststelen, dat de liberaal de zaken liberaal bekeek, de socialist dit socialistisch deed, de katholiek zijn stand punt inmam en de protestant niet minder. Dat minister Ruys juist op dit punt de «g«nhjke scheidslijn aanwees tusschen hem en den soc, dem. interpellant, was psychologisch goed Re alen en ook .beantwoordend aan de werkelijk heid. Vervolgens, er was geen schijn of schaduw aanwezig van een oplossing. De oplossingen volgden eenvoudig min of meer de eagen we- reld beschouwing. Als wij de kracht der socia listische wereldbeschouwing ^ma^ moet deze zeer zwak zijn, want een socialisti sche oplossing der crisis 1lebben wji met ge- hoord noch van dr. v. d. Tempel, noch van in Albarda zelf, die den Interpellant ter hulp kwam en zoo zichzelf eigenlijk het gras voor de voeten wegmaaide voor de a.s. begrooting. Wii willen volstrekt niet zeggen en dit is onze diende opmerking dat er volslagen een stemmigheid bestond aan de rechterzij.de. Rechts heeft het giroote voordeel, dat er al thans eensgezindheid bestaat over de vraag of iin principe het privaat eigendom moet worden gehandhaafd. Ook hier zijn echter nuaneeerim- CTgn in de gedachten over de verhouding van privaat tot publiek recht. Maar met academi- Qgjje dieibatten hierover daarin had de heer Loerakker groot gelijk lost men geen on middellijke moeilijkheden op. Bovendien ge- ooven wij eerlijk gezegd dat de beham- dielimg van deze buitengewoon moeilijke aan gelegenheden alleen door de geschoolde theo retici der verschillende fTacties kan worden behandeld, wil men niet vervallen in een debatinigolubkoon, welke miet slechts puiinjci- pieele verwarring schept maar ook praetischen politieken arbeid omnoodig bemoeilijkt. Ir. Albarda heeft publiek gezegd, dat voor de meeste kapitalisten de crisissen zulke groote nadoelen brengen, dat zij deze liever zouden vermijden dan te voorschijn roepen. Het ware gewenscht, dat „Het Volk" aan zulke uitspra ken zijn groote letters besteedde Wel meent de heer Visser, dat het kapitalisme nu eenmaal noodzakelijk de crisis brengt, maar Max van Poll maakte terecht de opmerking, dat het fatale einde van Marx' concentratie-theorie wel degelijk kan voorkomen worden door beteuge ling der wildie concurrentie. Voor de S. D. A. P. is het kapitalistisch stel sel de basis waarop zij werkt, maar zij wi dit stelsel niet handhaven. Het vervelende is echter dat ir. Albarda ons met meedeelde, wat dé S. D. A. P- dan wel wil. Zij verwerpt het Russisch staatssocialisme om zijn Politlej\® methoden en economische voorwaarden z] verwerpt ook het kapitalistisch stelsel. Maar afgezien van het door verschillende sprekers geconstateerde feit, dat een productie-stelsel nu eenmaal niet een, twee, drie op te ruimen ls vraagt men toch: wat wilt gij dan? Met dén heer Albarda verwerpen ook anderen het liberalisme. Zij willen een so.idarisme, dat economische excessen door een stevige sociale wetgeving cureert. Doch men kan een samen leving, die in nood verkeert, evenmin geweld dadig 'opereeren als een doodzwak mensch. Wij weten nu allemaal, dat het monetaire en financieel© vraagstuk vóórop staat en wie het nog niet wisten, hebben het duidelijk uit Minister Ruys' rede kunnen hooren. De Re geering kan onmogelijk twee wegen tegelijk in slaan: als zij wedt op de instandhouding van ons betaalmiddel, moet zij zoo spaarzaam mo gelijk zijn en op dit standpunt moet men zich plaatsen, wil men haar maatregelen eerlijk be- oordeelen. Wie zich niet op dit standpunt plaatst, m. a. w., wie meent, dat er voor ons geld absoluut geen gevaar bestaat en dat het geld beschik baar is voor de inwilliging van veel deside rata, moet dit zeggen. Maar niemand, ook dr. v. d. Tempel niet, ontkent den ernst van den toestand. En op de vraag van minister Ver schuur aan den interpellant: „Waar zijn de fi nanciën voor de vervulling van uw wenschen?" bleef het antwoord uit. Snowden zou dit „het toppunt van kiezersbedrog" noemen. Minister Ruys heeft nog eens uitdrukkelijk gezegd, dat de Regeering geen wilde beweging naar een aigemeene loonsverlaging wenscbt, maar werkgevers en werknemers alleen in overweging heeft gegeven, de toestanden in hun bedrijven eerlijk te bepraten. Er is inder daad over loonsverlaging gesproken. De heer Guit heeft deze officieuze commissie als „loonsverlagings-commissie" hooren aanduiden. Maar zelfs zoo lost men de moeilijke vraag niet op, of loonsverlaging roodig kan zijn. Feit is, dat ons kleine land heel alleen het hoogste loonpeil heeft van geheel Europa sinds de Inflatie in Engeland en het verlaten van den gouden standaard door Scandinavië. Dat deze toestand, in verband met de concurrentie op de wereldmarkt, onder 't oog moet worden gezien, is klaar als de dag. Het zal den arbei ders ook wel bitter koud laten of over deze zaken rustig wordt gepraat of plechtstatig ge correspondeerd. Het voornaamste lijkt ons dat de kwestie in een sfeer van wederzijdseli' ver trouwen wordt behandeld en in dit verband mogen de werkgevers den wensch der Regee ring ter harte nemen en aan de arbeiders-ver tegenwoordiger? open en eerlijk verslag van zaken doen. Want het is ook duidelijk, dat de werknemers loonsverlaging niet aanvaarden, als hun het billijke daarvan niet duidelijk wordt gemaakt. Dr. v. d. Tempel heeft wel gesproken over de reactie, welke op elk gebied troef is, maar er is ergere reactie onder zijn geestverwante regeerders elders geweest dan in ons land. Met prof. Slotemaker, mr. Oud en Minister Ruys begrijpen wij niet, hoe een econoom als dr. v. 4. Tempel allerlei desiderata opsomt, welke millioenen zouden eischen en ons land finan cieel zouden kunnen ruineeren. Waarom moet men van de Nederlandsche Regeering eischen. wat de regeering-Mac Donald, ondanks de uiter ste krachtsinspanning en allen goeden wil, niet kan? De Regeering heeft moedige taal gesproken; ook de arbeidenden zullen er haar dankbaar voor zijn. Beter dat zij nu minder geeft en den gulden vast houdt dan dat zij toegeeft aan ver langens, die in veel opzichten begeerenswaar- dig kunnen zijn, maar wier inwilliging ons op inflatie zou kunnen komen te staan. Wat gebeuren kan, zal geschieden. Zoo de gewone steun voor de werkloosheidsverzeke ring en misschien ook nog extra crisis uit- keering. Wat voor 't platteland gedaan kan worden, is in onderzoek. Over de Streek, nog eens ter spVake gebracht door Loerakker, con- fereert de Regeering. De vlascultuur wordt geholpen en over betere gemeentelijke steun regelingen wil de Regeering praten, maar zij kan de gemeenten nog niet dwingen. Zoo ook worden export-premies en -credieten onder zocht, terwijl de nieuwe hulpeommissie-van Citters zal worden gevraagd speciaal aandacht te wijden aan de kleine zelfstandige agrariërs, van wie baron van Voorst tot Voorst hulp vroeg, en voor het vakonderwijs van jonge werkloozen. Over een mogelijke vrijwillige in voering van de 40-uren week (denkbeeld van Kuiper, maar eenige maanden geleden als on economisch door ir. v. d. Waerden in „De Soc. Gids" afgewezen), wil de Regeering ook in de commissie van werkgevers- en werknemersver tegenwoordigers laten praten. Voor toeslagen om loonen op peil te houden is zij bang, en om onze handelsbalans te versterken zoekt zij lie ver grooteren export dan belemmering van den import, welken mr. Kortenhorst wil. Zoo passief als Het soms wordt voorgesteld is de Regeering, die o.a. ook met kracht het gebruik van Limburgsdhe kolen propageert, dus in werkelijkheid niet. Het is onrecht vaardig van haar heit, onmogelijke te eisoliën Natuurlijk kan de lieer de Visser, die gisteren middag weer tooneel speelde als een beroeps- artist" on® wl probeeren^ wijs te maken, dat het in Ruslamd een paradijs is, maar zoowel de heer Loerakker als ir. Albarda hebben er op gewezen, dat het in Stalin's rijk nog niet zoo fraai ls, als men ons wil doen gelooven. Dat de beide communisten zoo onrustig waren, toen Loerakker onder groote vroolijkhedd zei, dat in Rusland zefls ,de muizen met tranen in de oogen aan de lampenpit zuigen" en toen Albarda nog eens aan het vroeger al door Mi nister Ruys geciteerde slavendecreet van Sta lin herinnerde, toonde voldoende, dat het Rus sisch peil van welvaart niet zoo hoog is als Moskou's gezanten ons vertellen. Is de som van leed jn Rusland soms verminderd? vroeg Max van Poll scherp. „Het levenspeil zal hier heel wat moeiten dalen voordat het op water pas ligt met Rusland", constateerde Loerak ker heel kalmpjes. En daarin geven dezen af gevaardigde do mededeelingen van een prof. Vermeylen in „Het Volk" groot geluk. Als dï heer de Visser toch volhoudt, dat men ia Rus land vrij mag critiseeren, dan zegt hij precies het tegendeel van den socialistisohen hooglee raar uit Gent, die Rusland pas bereisde en er heelemaal niet onvriendelijk over schreef, maar juist over de geestelijke tyrannie zoo klaagde. Dat de Regeering voorzichtig financiert, ach ten wij een landsbelang, maar wij zijn het eens met de afgevaardigden, diie wenschen dat in Nederland geen honger geleden wordt en ook alles in het werk willen stellen om dat te voorkomen. Wij gel-ooven, dat als met de Regeering ook krachtig particulier initiatief die hand aan het werk slaat, dit ook niet be hoeft te gebeuren. Indien de interpellatie er toe mee werkt ook op dit punt ons heele volk mobiel te maken, heeft zij haar nut reeds ruimschoots afgeworpen. Dat behalve dr. v. d. Tempel slechts één lid zijner -fractie het de moeite waard vond tot het einde der gedachten- wisseling te blijven, scheen ons weinig in overeenstemming met de groote woorden, wel- e van socialistische zijde zoo dikwijls wor den gehoord. In het laatste nummer van het „Weekblad voor het R. K. Midd. en V. H. Onderwijs" geeft de eerste secretaris C. v. d. Broek als volgt het gevoelen weer van het Dag. Bestuur van onaventura omtrent de kwestie: bij- essan, a o niet door eigen leeraren. Bijlessen aan leerlingen der school wor. r en a een gegeven met goedvinden van ïec or o irecteur. Iti onderling overleg wor an uitgemaakt of de eigen leeraar o ni an ei de lessen zal geven, naar ge- ang e in het belang van den betrokken leerling het beste le vonriT6n. °°nse(!U«nte doorvoering van °Plzet zouden weliswaar niet alle dervansren1 m' ^waren kunnen worden on- i oge zou het aangeven van een enkelen algemeenen i maatstaf overweging kun nen verdienen, teneinri 'deinde een zekere gelijkvor- >e '^deling aan de verschillende scholen te bevorderen GANDHI IN DE BUSSUMSCHE De R- K. PI0Pagandaclub te Bussum had de vorige week als reclame voo- het Hoba liefdadigheidsfeest een optocht georganiseerd, waarin een imitatie-Gandhi in een rijtuig met vier paarden door Bussum ree-d ©n waarna Gandhi" een bezoek aan de Hoba bracht. In de zitting van den gemeenteraad van Dinsdagmiddag heeft de heer v. d Kieft (S. D. A. P.) geïnterpelleerd over het verlof, dat de burgemeester voor dezen optocht had gegeven. Spr. noemde het een o-nkiesche vertooning een wereldfiguur als Gan-dhi onwaardig. De burgemeester, de heer de Bordes, zeide in zijn antwoord, dat hij, toen hij het verlof tot den optocht gaf, niet wist dat deze figuur zou meerijden. Hij meende dat d-e organisato ren van optochten zich zelf van hun verant woordelijkheid in deze bewust moeiten zijn. Overigens nam hij met genoegen acte van de verklaring van den heer v. d. Kieft, dat deze censuur wü hebben op optochten, waaraan an deren zich ergeren. Van katholieke zijde heeft m- M. de Kort het optreden van het Hoba Comité verdedigd. Men moet deze zaak met wat dollandische ge moedelijkheid beschouwen. Spr betwistte, dat Gandhi een soort Messias zou zijn, zooals de heer v. d. Kieft zou willen betoogen. ij— EEN ROYALE) „AANLOOP". Van Raamisdonkveer af wordt een nieuwe, betonnen weg aangelegd nlaar de brug bij Kei zersveer. De weg is 12 Meter breed. DIETSCH STUDENTEN VERBOND. Het hoofdbestuur van het Dietsch Studen ten Verbond heeft voor het jaar 19311932 het volgende programma opgesteld: Het 16e Dietsch Studenten Congres zal dit jaar worden gehouden te Leuven, en wel van 19 tot 22 Maart 1932. Hieraan zai voorafgaan de derde Dietsch Academische Leergang, wel ke zal plaats hebben van 14—19 Maart té Am sterdam voor alle faculteiten en in Wagenin- gen. Tenslotte werd besloten, gezien de succes sen van de eerste Delta-conferentie te Nijme gen in het afgeloopen jaar, deze ook thans weer te doen plaats vinden en wel van 15 tot 19 December a.s. te Utrecht. D. BIRNIE. f BEPPIE DE VRIES. Mevr. Beppie de Vries zal op 23 October met bet s.s. „Statendam" van Rotterdam naar Amerika vertrekken. Qistanniachit is te Deventer overleden de heer D. Birnie een der bekendste pioniers der Indische cultures. NAAR DE MISSIE. Op 31 October zal de Weleerw. Father A. Ver hoeven (uit Duiven), die reeds 12 jaar in Bor neo werkzaam geweest is, naar zijn missie, de Apostolische Prefectuur van Noord-Borneo, te- rugkeeren, na een jaar met vacantie in het va derland te hebben doorgebracht. Gister gingen de Zeereerw. Pater M. Pover en de Eerw. Broeder Aug. Roosen, beiden van de Missionarissen van het H. Hart, Missiehuis Tilburg, scheep naar Brazilië, per s.s. „Orania" van den Kon. Holl. Lloyd. De twee Missionaris sen vertrekken voor de derde maal naar hun arbeidsveld, waar zij al twintig jaar succesvol gewerkt hebben. Z. ALBERTÜS MAGNUS- Naar wij vernemen, heeft ook de R.-K. Stu- dentenvereeniging „Albertus Magnus" besloten een verzoekschrift tot Z. H. den Paus te richten om spoedig over te gaan tot het proces voor de heiligverklaring van den Z. Albertus den Grooten. door DR. R. POST. Historisch medeiverker aan het Nederiandsch Historisch Instituut te Rome. Er zijn niet zeer veel menschen, die Pasto-r's Geschichte der Papste van het begin tot het einde hebben doorgelezen. Toch heb ik een priester gekend, die de voornaamste litera tuur in vele takken van wetenschap bij hield en zich ook geabonneerd had op de genoemde geschiedenis der Pausen. Bij het verschijnen van elk nieuw deel, nam hij dit ter hand en las het zoo vlug mogelijk na. Eens op een avond toen hij een groot stuk van het achtste deel van dit werk, dat handelt over Paus Pius V (1566—1572) gelezen had, zeide hij met een zucht: We zijn gelukkig over het groote verval heen; er begint nieuw en frisch leven in het Pausschap te komen. Hij had volkomen gelijk. Zeker er waren door de Pausen in de zestiende eeuw groote werken tot stand gekomen: prachtige kerken en paleizen, meesterstukken van schilders en beeldhouwers. Maar daartegenover stonden gewichtige posten op de debetzijde. We kunnen dit betreuren, maar we behoeven er toch niet van te schrikken. De H. Kerk maakt jaren van verval door, doch gaat niet ten gronde. Al® het geloof levendig is, kan men gerust de fouten van het mensehelijk element onder de oogen zien. Men zou werkelijk dwaas handelen, indien men de studie van de geschiedenis zou opgeven, omdat bij nader inzien blijkt, dat er in het verleden ook veel misstanden in de wereld zijn geweest gelijk nu. Aldus handelde eens een student, die met al te romantischen geest de historiestudie was begonnen, maar er mede uitscheidde uit vrees-, dat hij enkele op vattingen, die hij van de school had meege kregen en hem dierbaar waren geworden, moest opgeven. Dat is struisvogelpolitiek. We kunnen de waarheid gerust onder de oogen zien. Er is zooveel schoons en heldhaftigs in de geschiedenis der Kerk, dat we daarnaast de donkere bladzijden gerust kunnen aanvaarden. Hierover dacht ik, toen ik de geschiedenis van de zestiende eeuw nog eens doornam, en tenslotte op den feestdag van den Rozenkrans bezig was met de geschiedenis van Paus Pius V. en den slag van Lepanto. Paus Plus V was een heilige, die op den boog- sten trap van de hiërarchie geklommen een voudig en sober leefde, gelijk hij eens als kloosterling den regel van St. Dominious had gevolgd. Hij zag er niet tegen op om de kleeren van zijn voorganger af te dragen; Zijn plich ten als bestuurder der H. Kerk vervulde hij met dezelfde gestrengheid als die hp gewoon was tegenover zich zelf te beoefenen. Niet voor niets had hij aan het hoofd van de Romein- sche inquisitie gestaan; daarom maakte hij als Paus een veelvuldig gebruik van de ker kelijke disciplinaire middelen. Tegenover Engeland nam hij de uiterste maatregelen door koningin Elisabeth te excommuniceeren en haar van den troon vervallen te verklaren; strenge straffen stelde hij vast voor het in grijpen van de wereldlijke machthebbers in de kerkelijke zaken. Natuurlijk hadden deze be slissingen niet die gevolgen als in de vroege Middeleeuwen. Toch werd de toestand er door opgeklaard en aan de Katholieken een norm gegeven, waaraan zij zich te houden hadden. Beter effect hadden de zorgen van den Paus voor het oprichten van Seminaries, het door zetten van synoden en geregelde visitatie, het binden 'van de bisschoppen aan hun eigen diocees. Al deze maatregelen waren broodnoodig. We kunnen ons nauwelijks meer voorstellen wat een man als de H. Paus Pius V moet ge voeld hebben als hij de Kerk in Europa over zag. Het was nog slechts vijftig jaar geleden, dat Luther begonnen was met zijn hervor mingswerk. In zijn jeugd had de Paus nog ge kend, dat geheel Europa tot de eene Kerk be boerde. Wel waren er misstanden geweest, die tot bezorgdheid stemden. Maar bij menige gelegenheid werden daartegen maatregelen genomen. Hiermede zou kunnen worden voort gegaan en de goedgezinden hoopten ongetwij feld dat alles terecht zou komen. Dat de on tevredenen zich losscheurden van de Kerk waarin heel de wereld leefde, was z-oo iets abnormaals, dat zelfs de meest bezorgde gees ten daaraan niet dachten. Toen Pius V den troon verkreeg, was Duitschian-d voor het grootste deel tot het Lutheranisme overgegaan en het andere gedeelte werd bedreigd. Van de kerk in Denemarken, Noorwegen en Zwe den was niets meer over. In Engeland kon den de Katholieken zich nauwelijks meer roeren. Groote crisis maakte de kerk door in Frankrijk, de Nederlanden, Zwitserland en Polen. Slechts Italië en Spanje waren dank de strenge regeering én de toepassing der in quisitie nog onbesmet. Waarheen zou dat gaan? De Kerk in andere werelddeelen was nog te jong om daarop eenige hoop te bouwen. Zoo besprong het Protestantisme de Kerk in Noord en West Europa, en in Zuid-Oost Europa dreigde een andere mocht vijandig aan al wat christen heette. De Osmanen, die in de vijftiende eeuw naar Europa overstaken, vormden van dien tijd een voortdurende be dreiging van de Balkanstaten. Achtereenvol gens zijn deze door het Turksche Rijk over wonnen en geannexeerd. In de zestiende eeuw trokken dleze krijgshaftige scharen onder Soliman II over den Donau en veroverden bijna geheel Hongarije; zelfs de hoofdstad van Oostenrijk Weenen werd meermalen bedreigd. Ook onder Paus Pius V stormden zij opnieuw aan en veroverden Szigeth. Op zee drongen zij met dezelfde kracht voorwaarts. Zij ver overden de eilanden van de Aegeische zee en het kustgebied van de Adriatische zee, dat voor een groot gedeelte aan de eens machtige Republiek van Venetië had gehoord. De. orde van St. Jan, d!ie het langst in het H. Land had stand gehouden, moest zich hoe langer hoe verder naar het Westen terug trekken, eerst naar Rhodus, tenslotte naar Malta (1530) Op gruwelijke wijze werden de ridders van deze orde, die den Turken in handen vielen, mishandeld. De 'bedreiging kwam nader bij Italië, meer dan eens verschenen de vloten aan de kusten en verwoestten de naburige ste den en dorpen. Zou dan de halve maan ten slotte over het kruis zegevieren? Was dan a'. de opoffering aan geld en menschenlevens gedurende de Middeleeuwen, sinds de Kruis tochten te vergeefsch geweest? Vanaf Paus Urbanus II op het etod der elfde eeuw tot op de daigen van Pius V hadden bijna alle Pausen op het voortdurend dreigende gevaar van den Islam gewezen. Zij hadden getracht den vrede tusschen de christenvorsten te her stellen of te behouden om met gemeenschap pelijke krachten zich tegen de Mohammedanen te keeren. Feitelijk had ook de strijd, hetzij ln Palestina, hetzij in Noord-Afrika hetzij im Spanje nooit op gehouden. De koningen en lagere vorsten hadden daarvoor ontzagwekken de offers gebracht. In de latere jaren was dit ten deele opgehouden. Toen de Turken in Hongarije en in de Habs- burgsche erflanden vielen, was er een groote partij onder de christenvorsten, die gaarne het huis HaJbsburg in moeilijkheden zagen. De allerchrisbeiijkste koning van Frankrijk sloot een bond met Soliman II en spoorde dezen aan zijn tochten tegen Oostenrij k voort te zet ten. De protestamtsche vorsten in Duitschlamd waren niet geneigd hun keizer te helpen, tenzij zij in het Rijk groote voordeelen van hem deelachtig werden en de vrijheid kregen om den protestantschen godsdienst in hun landen in te voeren Ook Paus Pius V herhaalde de pogingen om met de gemeenschappelijke middelen tegen de Turken op te treden. Van Frankrijk, Duitsch- land en Engeland kon hij alleen reeds om de boven besproken godsdienstige verhoudingen geen medewerking krijgen. De toenmalige zee mogendheden Spanje en Venetië moesten het spits afbijten. Maar Spane zelf had met moei lijkheden in zijn bezittingen te kamipen, bijzon der in de Nederlanden. Doch ic 1570 waren de onlusten aldaar schijnbaar onderdrukt, en had Spanje vrijen tocht gekregen; zoo werd er tenslotte een verdTag gesloten tusschen den Paus, Koning Philips II van Spanje en Venetië. Men zou met gezamenlijke middelen een vloot verzamelen en den vijand op zee opzoeken of althans de kusten van de verbonden mogend heden verdedigen. De eerste krijgsbedrijven mislukten geheel, hetgeen vooral toe te schrijven was aan den Spaanscben commandant Dozia. Slechts met alle inspanning kon de Paus de onderhandelingen voortzetten om tot 'n blijvend verbond te komen. Tenslotte gelukte hem dit. Daarover een volgenden keer. De Diocesane Hanzebond in het bisdom Haarlem heeft gisteren zijn 46ste Oentrale Raadsvergadering, tevens 24ste jaarvergade ring, in Stads Doelen te Delft gehouden. Om 9 uur droeg Kapelaan J. van Bemmelen, adviseur der Delftsche afdeeling, in de St. Hippo'lytuskerk een H. Mis op tot intentie van de leden en de vereeniging. Daarna ving in „de Doelen" de vergadering aan. Nadat deze door den bondsvoorzitter den heer C. J. G. Struyoken was geopend heeft de voorzitter der afdeeling Delft de heer J. van Langen de aanwezigen welkom geheeten. De heer Struycken heeft vervolgens in zijn openingsrede allereerst de afdeeling Delft met haar zilveren jubileum geluk gewenscht. Hij herinnerde dan aan het R. K. Midden standscongres te Venlo, dat van allen kant schitterend geslaagd wordt genoemd, vooral om de belangrijkheid der behandelde onder werpen. Het congres heeft het Federatiebestuur op gedragen de publiekrechtelijke bedrijfsorde- ning krachtig te propageeren, maar ook haar feitelijke totstandkoming zoo sterk mogelijk te bevorderen. Spr. kan de verzekering geven, dat in beide opzichten aan deize resolutie zal worden voldaan! Sinds dit congres heeft Minister Verschuur ons verblijd met zijn circulaire over de strek king en de juiste toepassing van art. 6 der Winkelsluitingswet. De strijd rondom dit vraagstuk is dus nu definitief ten gunste van den georganiseerden middenstand beslist. Wij zijn, aldus spr., den Minister dankbaar voor deze beslissing Minder voldaan moet helaas de middenstand zijn over de opmerking van mr. Trip, over de aanpassing der kleinhandelsprijzen aan de ge daalde groothandelsprijzen en over de „aan zienlijke winsten", die volgens mr. Trip, de tusschenhandelaars bij ons wel moeten maken. De regeering heeft een officieel onderzoek laten instellen door de profs. Polak en Kaag naar de aanpassing der kleinhandelsprijzen aan de gedaalde groothandelsprijzen. Dit of ficieels rapport komt tot de conclusie, dat den vrijen handel geen enkele blaam treft, en dat er geen sprake is van een moedwillig hoog houden der kleinhandelsprijzen. En des ondanks komt de president der Ned. Bank zonder norm van bewijs verklaren, dat de middenstand de conjunctuur benut om „aan zienlijke winsten" te maken, terwijl er hier te lande reeds een heele literatuur is ontstaan van gegevens over den behoeftigen toestand van tallooze groepen van kleinhandelaren. Wat de crisis betreft spoorde spr. de mid denstanders aan met alle krachten mee te werken, om den oproep van den Paus en van de Kroon, om den nood der crisisslachtoffers, ook in onzen eigen kring, te lenigen. Spr. wees er ten slotte op, dat in dezen crisistijd de sociaal-economische hervormings- arheid niet stil behoeft te staan; integendeel. Voor ons katholiek georganiseerde patroons en aannemers is daarbij nu de „Quadragesimo Anno" als lichtbaak en richtsnoer gegeven. Na afhandeling van ingekomen stukken en mededeelingen bracht de penningmeester zijn jaarverslag uit, waarna de begrooting voor 1932 goedgekeurd, waarop voor een bescheiden, doch passende viering van het 25-jarig be staan van den bond een post prp memorie is uitgetrokken. Het hoofdbestuur vroeg mach tiging naar bevind van omstandigheden te handelen. Na de openingsrede van den voorzitter deed de bondssecretaris de heer W. Boon eenige me dedeelingen aangaande de instellingen van de Hanze. Over het algemeen is de stand dier instellingen niet ongunstig. Bij de auto-ver zekering zijn 197 deelnemers ingeschreven; het fonds U.B.O. is begonnen met een gemengde verzekering. Het Santosfonds had van de bloem- dagen een opbrengst van 8697; ongeveer als het vorig jaar. Onder applaus werd de pen ningmeester de heer P. van Tetering, gede chargeerd. De afd Rotterdam had voorgesteld een be paald bedrag uit te trekken voor het geregeld onderzoek der banken door een accountant, hetgeen met 104 tegen 187 stemmen werd ver worpen. De volgende voorjaarsvergadering zal te Haarlem worden gehouden, welke afdeeling het volgend jaar haar zilveren jubileum viert. De plaats voor de volgende jaarvergadering, werd aan het inzicht van het bestuur over gelaten. Verkiezing bestuursleden. Aangezien geen tegencandidaten waren ge steld, werden de hoofdbestuurders, de heeren C. J. G. Struycken van 's Gravenhage en E. J. M. Stumpel van Hoorn bij acclamatie herkozen verklaard De heer Struycken werd ook her kozen als lid van den Mlddenstandsraad. Voorstellen der afdeelingen. De afdeeling Rotterdam had bepaalde wen schen ten opzichte van het kiesstelsel voor de Kamers van Koophandel dat h.i. onpractisch Is, hetgeen door verscheidene leden werd be aamd. Het hoofdbestuur zal trachten hierin verbetering te brengen. Het voorstel Rotter dam werd aangenomen. De afdeeling „Beverwijk" verlangde een be paalde uitspraak ten opzichte van het afbetalingsysteem door de kaïth. Middenstands organisatie. Het hoofdbestuur achtte geen redenen voor den Centralen Raad aanwezig om een ander standpunt te gaan innemen dan in 1929 toen het congres te Almelo het rapport-Aalberse tot onderzoek inzake verkoop op afbetaling en huurkoop, aanvaardde. Beverwijk wenschte ook een actie voor een nieuwere toepassing van de Arbeidswet, spe ciaal ten opzichte van seizoenbedrijven. Het hoofdbestuur was van oordeel, dat zulks een kwestie is voor bepaalde vakorganisaties. Uit de vergadering werd gewezen op de uiteen- loopende toepassing van de Arbeidswet in be paalde bedrijven; men wenschte nu unifonni heit en mildere berechting. Mr. van Hellenberg Hubar merkte op, dat de zaak toch eigenlijk niet zoo eenvoudig is, als ze wel wordt voorgesteld. Stipte navolging van de Arbeidswet is toch ook een groot belang voor den Middenstand. Het is mogelijk, dat in bepaalde streken wat streng wordt opge treden en dan zou men den Minister om wat matiging kunnen verzoeken. De vergadering was het tenslotte eens met de meening van het hoofdbestuur om deze aangelegenheid naar de vakbonden te verwijzen. Van de afdeeling Amsterdam was een voor. stel ingekomen inzake de bestrijding van het kortingstelsel waarin zij den Centralen Raad verzoekt een commissie te willen benoemen, die zoo mogelijk oj> de voor jaarvergadering met ln verband met de in zekere kringen veel verspreide meening, als zou Edison tot de vrijdenkers behoor en .verklaarde dr. Horve aan een vertegenwoordiger der „Ass. Press", dat de uitvinder de laatste jaren zijn opvattingen in godsdienstig opzicht veel heeft gewijzigd, zoodat hij overtuigd was geworden van een goddelijk doel in de schepping. „De laatste uren, dat Edison bij bewustzijn was, waren opgewekt en zijn geest richtte zich naar gedachten aan het hiernamaals". „Enkele dagen geleden zoo vervolgde dr. Horve .zat hij op in zijn stoel en scheen hij te sluimeren, toen hij plotseling zijn oogen opende en omhoog staarde. Met een glimlach op het gelaat fluisterde hij „Het is zeer schoon in de andere wereld" (letterlijk „It's very beautiful over there"). Allen, die hem hebben gekend en omgang met hem hebben gehad, zoo verklaarde Sloane, Edison's schoonzoon, kunnen getuigen, dat Edison, ofschoon niet behoorend tot een kerk gemeenschap, niet slechts een diep geloof heeft gehad, maar ook een grooten eerbied voor den Schepper aller dingen. voorstellen zal komen tot bestrijding van het kortingstelsel. Het hoordhestuur was echter van meening, voorhands van een in te stellen commissie weinig practisch resoltaat te mogen verwachten. Mr. Bach beantwoordde o.m. een vraag van Rotterdam, aangaande de positie van de gros siers in de Middenstandsbeweglng. Een alge meen antwoord is niet te gevenook het 'bonds- bestuur kan nieit uitmaken, of de grossiers in vakbonden thuis behooren. Inzake de Ziektewet deelde Mr. Bach mede, dat die algemeen© opiinde is, dat de "Winkelslui tingswet met Maart a.s. in werking treedt. Aangedrongen werd op nauwere samenwer king van de Vakvereeniigingen en de Jonge Middenstanders; de laatsten moeten ook indi vidueel lid van den Vakbond worden. Aan het ednd van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat van de 97 afdeeliimgein er 78 op de bondsvergadering vertegenwoordigd waren. Rede rector Bots. Tenslotte was het woord aan den Bondsod- viseuir, Rector Bots. Spr wiide met eem enkel woord wijzen op de aotie, die ln den komenden winter *ioet wor den gevoerd; in verband met de groote betiee- kenis van de nieuwe Encycliek. Terwijl „Rerum Novarum" uitging van den toestand der arbeiders, is de nieuwe encycliek veel bree der opgesteld. Over de geheel© wereld is men vol lof en diepe ontroering over c'eze encycliek; telkens opnieuw ook in de pers van d© over zijde blijkt men er groot belang in te etelleau De Paus heeft er op gewezen, dat „Rerrnn No- varum" in de 40 jaren onnoemelijk veel heeft veranderd. Pius XI eischt onomwonden een grooten om bouw ondier invloed van de „Rerum Novarum". Hij wijst er ook op, dat de invloed in parle menten en regeeringen en tot 1 in Genève en Versailles is doorgedrongen. „Rerum Novarum" is een mijlpaal in de vorming van het maat schappelijk leven. Nu was nog nooddig een encycliek, die de richtlijnen aangaf, om te komen tot het groote doel, dat wij willen benaderen. Spr. wijst op de 3 hoofdzaken, waarop de aandacht gericht wordt; de groote oorzaak, het groote doel en de groote middelen voor den ombouw van de maatschappij. Inzake de ongebreidelde drift van het hebben, toont de encycliek aam, dat de Kerk er niet aan denkt, om het eigendoms recht los te laten. De pnactisehe beginselen van het eigendomsrecht worden vastgesteld. Het eigendomsrecht ligt in de natuur der din gen. Tot schade zelfs van de groote massa moeit het eigendomsrecht niet tot een paskwil wor den gemaakt. Maar dan heeft de encycliek ook recht op de wanverhoudingen te wijzen; dat slaat niet en kel op de menschen in de industrie; maar daar is de geheel© menschhedd bij betrokken. Het is een gevaar, dat niet alleen de arbeaders, maar ook dien middenstand .bedreigt. Orde moet er komen. Het is het werk ge weest van Leo XIII om door de vakorganisatie de orde te bevorderen. Stelselmatig heeft men van zekere zijde de wenschen van Leo XIII ge negeerd. Het licht van den vrede in uitzicht moet komen door de bedrijf smaden. En daar door komt ook de verplichting van de Vak organisatie. Ons economisch leven heeft ons van God, hei geloof en de Kerk verwijderd. De menschen zijin zoo slecht niet. De Paus leert ons om dio menschen met een ander oog te beschouwen. In de encycliek wondt een beroep gedaan op ons apostolaat. De taak is ook niet enkel werk voor de Kerk; menschen uit het volle leven kunnen zach daar nog gemakkelijker voor geven. Als de Paus de aribeiders als de beste apos telen van de arbeiders beschouwt, dan gaat zulks ook op van de middenstanders. Ook in. onze kringen is de warmte vaak weg, en het is een onderdeel van de sociale actie, om de menschen te benaderen. Alle problemen zijn losgeraakt van het cen trum: God. Alles is losgeraakt van het eind doel. We miskennen het doel van ons leven. Uit de wondermooie encycliek, zoo warm als ooit uitgevaardigd, beluistert men den hartslag van den modernen tijd. Hier hebben we het woord van een Vader, die het leed van zijn kinderen voedt. Daarom ieder op zijn plaats ia de groote sociale roeping. Wij allen dimgen ia onze hand het lot van het toekomstig geslacht. Dat proces zal siagien of mislukken, naarmate we onze sociale plichten betrachten of ver- waarloozen. Dezen winter, aldus besloot spr., moet ge met groote toewijding uw taak vervulden. De encycliek moet ge tot het onderwerp van uw studie en bespreking maken. Na een gemeenschappelijken maaltijd m „Stads Doelen", werd door de afd. Delft een feestavond aan de afgevaardigden en belang stellende leden aangeboden. Plechtige opening. Gisterenmiddag heeft de opening plaats ge had van het R.K. Doorgangshuis der St. Paula- Stichting aan de A dm. van Ghentstraat te Utrecht. De opening en inwijdingsplechtigheden wer den verricht door Z.H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop vap Utrecht. De presidente der stichting mevrouw Steen- bergheEngeringh sprak in h^ar openings rede een woord van welkom tot Me vele aan wezigen in het hijzonder tot Mgr. Jansen. Na afloop der plecntigheid maakten allen van de gelegenheid gebruik het gebouw te 1* zichtlgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5