SARRASANl'S WONDERE TENTENSTAD ■mm DE ROMANTIEK IS NIET DOOD DE QEhEIMZinniöE DERDE a 1 DONDERDAG 22 OCTOBER X9ST VAN CLOWN TOT CIRCUSDIRECTEUR W: VISSCHERIJ IN DE ZUIDERZEE. SCHULD BIJ OVERTREDINGEN. INKWARTIERING GEWEIGERD. ONOPLETTENDE VOETGANGER. doodelijke val. VOOR HET LAATST TER HARING VANGST. ONDERNEMERSRAAD VOOR NED. INDIE. mr. w. L. A. DE NEEFF f WOONARK ONDER WATER GELOOPEN. HET MOTORONGELUK TE AMERSFOORT. Mfm. «B» oomatatteerde dit niet met vol goor 'm», Jonge mag zeide hy, U moert I Al meer dam drie eeuwen iaat Shakespeare zijn armen Hamlet peinzen over de kwestie ,,to be or not to he", maar ie de oplossing eigen lijk niet doodnu-chter? Hans Stosch wist ten minste raad met dit vraagstuk, of eigenlijk- hij beschouwde het heelemaal niet als een vraagstuk. Als 16-jarige jongen dacht- hij een voudig: j© bent clown of je bent het niet. Zooiete waait je niet aan. En aangezien zijn artistenbloed hem zei dait ie clown was, werd hij clown omdat ie *t nog niet was. U ziet simple comme bonjour. Hij vluchtte „uit de burgerlijke omgeving zijner ouderlijkewo ning" zoo verhaalt de historie e® bracht hiermee rond zijn persoon de eerste glimp van romantiek, die een artist, wil hij in 't leven slagen, evenmin ontberen kan als een naam me>t klankeffect en reclame. Stosch klinkt den Duitscher even hard in de ooren als bij ons pook of tang. Sarrasani klonk oneindig veel beter. Daar zat iets Ro- meinsch, dus iets heldhaftigs im. Een serie klinkers, verbonden met wat rollende rs en sissende s'en doem 't altijd. Dus: Sarrasani. Omdat een circus nu eenmaal pp aieb al een brok bontgekleurde romantiek is sta je niet gauw te kijken als je van wondere ingen hoort, die je alleen maar in conter- vVani,tfIeXan<ler Dumas consorten mogelijk achtte. Maar wanneer je van Saras- sani leest, dat hij geheel alleen en nog wel zonder door het geluk begunstigd te wor den! zijn circus stichtte, kom je tot het besef, dat hier met een simpele mededeeling van elten over een hiaat wordt heengewipt, daarin een stout romanticus stof voor z-even geweldige hoofdstukken zou vinden Intusschen: niemand, die het tentendorp in den Bljjdorppolder gezien heeft, zal ontkennen dat er hoe dan ook een ontzagwekkende onderneming is tot sitand gekomen, die aan honderden arbeid en aan millioenen plezier verschaft. Na Barnuim en Bailey, die 'n der tigtal jaren geleden ledereen in en rond de Maasstad het hoofd op hol brachten, heeft bij ons weten nooit een zoo groote circusonder neming hier zijn tenten opgeslagen als deze. Om de tentenstad van Sarrasani op te kun nen bouwen was een terrein van minstens 25.000 M2. noodiig. Reeds uit dit cijfer kan men zien dat liet voor Sarrasani lastiger wordt een ge schikt terrein te vinden, naar mate zjjn circus zich uitbreidt. De groote speel-tent heeft een doorsnede van 66 Meter en rust met zijn zeildoeken „koepel" op vier vrijstaande stalen masten van 26 meter hoogte. De tent wordt bulten met ankers bevestigd. De storm is de grootste vijand van het circus, daartegen moet het zich beschermen. Sarrasani s tenten hebben de zwaarste proe ven doorstaan. Driemaal raasde ln Zuid-Ame- rika de Paimpero er over heen, zonder eenige aan te échten. Het dak te van een J>fabrikaat, op water en vuur gepre- -JWiÜü'- Vroeger kon men zulke groote tent- banen nog niet weven, nu bestaat een tent dek, zooals dat van Sarrasani, uit acht vier kante meter breede en zeven centenaars zware banen, welk gewicht zich bij zwaren regenval verdubbelt. De tribune Is van speciaal fabri kaat. Zij wordt zonder gebruik van spijker en hamer opgebouwd. Het opstellen van de cir custent duurt 6 uur, het afbreken 4 uur. De manege van het circus Sarrasani is 17 znei>er in doorsnee en is daarmede de grootste der wereld. Tot nu to© was de traditioneele maat in alle circussen 13.5 meter, wat volgens deskundigen zijn oorzaak hierin vijndt, dat bij deze doorsnee de helling van het zadel op den paardenrug steeds zoodanig was, dat de ruiter naar binnen vallen moet, en due te gen den val op den harden mamegerrand be veiligd was. We ontvingen een even vriendelijke als ge heimzinnige en daardoor aantrekkelijke ultnoodiging, n.l. om vóór de openings voorstelling eens een .kijkje achter de cou lissen" te komen nemen. Wat ook een jour nalist niet altijd gebeurt: we waren ditmaal prompt op het afgesproken uur aanwezig. Niet bij Alkmaar maar nu bij „wagen 147", het heiligdom van den perschef, begon de vic torie. Over beruchte Rotterdamsche keien en nog beruchter veengrond liep onze t<v-ht bent- in tent-uit, een waar labyrinth, waarin zelfs onze leidsman een keer den weg kwijt was. Werklieden liepen ia en uit, veelal zware bakken toreend naar welker inhoud menige etadsmusch snakken zou. En toen er wéér zoo'n begrafenisstoet passeerde, waarbij de „lijkjes" van heel wat groot er proportie wa ren, begrepen we dat onze schreden naar het rijk der olifanten leidden. 'tWas alles heel interessant voor iemand die van dieren houdt. Onwillekeurig kropen we achter 'n paar collega's weg, toen ons een dik huid werd aangewezen, die in overoude tij den" wat eprookjesstijl kan hier geen kwaad! twee mannen moest hebben ver pletterd. Je kunt nooit weten, nietwaar! Je moet Immers ook beleefd zijn en een ander den voorrang gunnen! Respect hadden we ook voor een tweetal paarden. Het eene was op pensioen gesteld en had bij zijn congé de meer en meer gebruike lijke ruststoel in ontvangst mogen nemen, in den vorm van een hooi- en etroobed, waar de schimmel van St. Nicolaas jaloersch op wezen zou. Het andere bezat den euvelen moed in deze kleine en toch weer groote maat schappij het opstandige element te vormen. Althans zijn naambordje waarschuwde: hij bijt en slaat' Een kijkje in 't hok van het nijlpaard deed we zijn immers aan romantiek bezig „een siddering door onze leden varen". Was t zijn neus of zijn bek plomp als een bui- tenmodel-boksbandechoen die tegen de tralies schuurde? Een vraag, waarvoor we maar niet naar 'n antwooTd zochten. Aan alles komt een eind en onze wandeling werd geen uitzondering op den regel. Een „kijkje achter de coulissen", d.w.z. een achter de schermen meemaken van het jachtige leveD tijdens een voorstelling, bleek het wel niet ge weest te zijn, maar niettemin was oüs duide lijk geworden, dat er in dezen malaisetijd toch nog bedrijven zjjn die floreeren. Sarassani be schikt over materiaal, zooate slechts weinig circussen bezitten. Zijn publiek kennend, moet hij ongetwijfeld meer kunnen bieden dan wel ke comcurreerende onderneming ook. Hij heeft dit trouwens beloofd en w© twijfelen niet of hij zal zijn belofte inlossen. Na een uurtje stonden we weer buiten de omheining, denkend aan wat we niet en wat we wel gezien en genoten hadden (o) Een brillante openingsvoorstelling. Een geweldige en pakkende reclame is de komst van dit circus vooraf gegaan. Na de openingsvoorstelling, welke wij gisterenavond bijwoonden, moeten we toegeven, dat hier ook werkelijk in verschillend opzicht het meest be- tooverende en interessante wordt vertoond. Er is hier zoo'n rijke verscheidenheid van eerste klasse nummers, het geheel draagt zoo'n im posant karakter, dat men werkelijk den indruk krijgt, dat er wel eens geen overdrijving kon schuilen in de lofspraak, welke Hans Stosch, de directeur-eigenaar, van -zijn onderneming verkondigt. Wat den bezoeker dadelijk treft, te de buiten gewone orde en regelmaat en het gewel-dlige tempo, waarin bier wordt gewerkt. Men krijgt den indruk, dat alles haastig wondt vertoond om de toeschouwers iets te doen zien van de wondere wereld, welke achter de teuten van d'it reuzeciircus verborgen is. Wie van paarden dressuur houdt, kan in Sarrasani zijn oogen de kost geven. De rijkunst wordt hier in verschillende richtingen be oefend. Er is zoowel de onovertroffen klassieke rijkunst met haar edele vormen en hoofsche manier on als het vermetele ruiterspel van Ko zakken, Tsc hork essen en Hongaren op driftige, ongezadelde rossinanten, die doo-r de piste ren nen als vlogen ze over die wijdie steppen. Er is dreeisuur van allerlei dieren, machtige leeuwen en prachtige Bengaalsehe Koningstijgers, van zeeleeuwen en een pracht collectie olifanten, van kameelem en van zebra's. Ook op het gebied van jongleurkunst brengt Sarrasani eenige nummers, welke we maar zelden zoo goed zagen. De Marokkanen en Ja panners, welke in dit circus werken, behooren wel tot de kwiekste acrobaten. Maar wat Sarrasani's voorstellingen zoo aantrekkelijk maakt, te de bonte schittering van al die verschillende stammen, uit alle hoe ken van de aarde, tot de Roodhuiden toe. En 't blijft er niet bij, dat deze show zoo nu en dan in de arena verschijnt, maar met een knappe regie wordt dit verschijnen telkens gemaakt tot een verrassend schouwspel vol leven, vol spanning. Op dezen openingsavond was de reusachtige circustent op de duurdere rangen zeer slecht bezet. Als dit aan gebrek aan belangstelling mocht liggen het kan natuurlijk ook andere oorzaken hebben dan zouden we willen her halen, dat hier toch nog wel iets anders en beters vertoond wordt, don men gemeenlijk in de circus krijgt te zien. Ieder bezoeker zal deze welverdiende lofspraak zeker beamen. Stopzetting in 1932. „WEL TE RUSTEN"'. De imker, die met zijn bijen op vertrouwelijken voet leeft, kijkt de korven nog eens goed na, ©er ze voor den winter wonden toegedekt Het standpunt van den Hoogen Raad. Het gisteren door ons gepubliceerde arrest van den Hoogen Raad inzake de over treding van de artikelen 32 en 33 der motor en rijwleiwet, verdient eenige ".toelichting. Het beslist de vraag of bij overtredingen schuld vereischt is In dien zin, dat de over treder de handeling moet hebben gewild of minstens, dat het aan de zorgeloosheid van den overtreder is te wijten, dat een door den wetgeverniet gewilde gebeurtenis plaats grijpt. Velen waren van meening, dat onze straf wetgever de leer van het zoogen. fait materiel huldigde. Zij beroepen zich op den volgenden passus in de Memorie van Toelichting: „Bij overtredingen behoeft de rechter naar het bestaan van opzet of zelfs van schuld geen bijzonder onderzoek in te stellen, noch daar over uitdrukkelijk te beslissen. Heeft 'de be klaagde ia strijd met de strafwet iets gedaan of iets nagelaten? Ziedaar de eenvoudige vraag, wier toestemmende beantwoorden tot veroordeeling leiden moet, tenzij voor de ook bij overtreding toepasselijke bepalingen van den 3en titel van" het eerste boek de straf baarheid mocht zijn uitgesloten". De Hooge Raad heeft zich nooit uitdrukke lijk op dit standpunt gesteld doch het aan vankelijk cok niet verworpen. Pas bij arrest van 14 Februari 1916 (W. 9958 N..T. 1916,681) besliste de Hooge Raad ondubbelzinnig, dat „om de tegen het rechtsgevoel en het beginsel „geen strat zonder schuld" indruischende leer te aanvaarden, de noodzakelijkheid daarvan, uit de omschrijving van het strafbaar feit zou moeten volgen". Sindsdien heeft de Hooge Raad zich bij deze rechtspraak gehouden, die hij in zijn heden morgen gepubliceerd arrest opnieuw beves. tigde. Uitgemaakt is intusschen nog niet of de aanwezigheid van schuld door het Openbaar Ministerie ook bij overtredingen moet worden bewezen. Ook heeft ons hoogste rechtscollege nog niet beslist of dwaling in liet recht tot vrij spraak moet leiden. Intusschen wijst alles erop, dat de Hooge Raad waarschijnlijk deze vraag bevestigend zou beantwoorden. Het vraagstuk was aan de orde in de ver gadering van de Ned. Juristenvereniging van 1930. Z. h. s. wend toen verlaagd, dat in ons Wetboek van Strafr- f een algemeen be ginsel zou worden oj >men, waarbij de strafbaarheid wordt uitgesloten bij gebreke van schuld. Executie bij ds. Faber te Zutphen. Ten huize van Ds. Faber te Zutphen vond gisterenmiddag de verkooping bh executie plaats als gevolg van ds. F-aber's weigering, om de kosten van uitbesteding te betalen van een officier, die bij hem zou worden ingekwar tierd, welke inkwartiering hij ook weigerde. De verkoop trok veel belangstelling van pu bliek en fotografen. Het eerste meubelstuk dat ten verkoop werd voorgehouden, was een stoel. Deze stoei werd gekocht door mevrouw Wiersma voor 100. waarmede het in te vorderen bedrag ruim schoots betaald was. Met hoera-geroep van het publiek werd de verkooping geëindigd. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN MELKWAGEN. Eén dootle en één gewonde. Dinsdagavond omstreeks zeven uur heeft op den Bredascheweg nabij Hulten, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een motorrijwiel uit Eindhoven, bestuurd door den militair B., met als duo-passagier den militair H. E., reed met groote vaart tegen een melkwagen op. Door den val werd de duo rijder op slag gedood. De 69-jarige mej. van R„ die op den melkwagen zat, werd zeer ernstig gewond. De motorrijder en twee andere per sonen, die op den melkwagen zaten, kregen lichte kwetsuren. BOERENKAR IN EEN SLOOT. ONSCHULDIG VERDACHT. De Haagsche rechtbank heeft in Juni j.l. een 19-jarige jongeman, die terecht had ge staan wegens verduistering /an effecten ten nadeele van een 74-jarige dame, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Deze zaak, waarin door den verdediger mr. J. Weijl vrij spraak was gepleit, werd gisteren in hooger beroep door het Gerechtshof behandeld. Het O. M., waargenomen door mr. J A. de Visser, zeide, na nauwkeurige bestudeering van het dossier, niet de overtuiging te hebben gekregen, dat verdachte het hem ten laste ge legde misdrijf heeft begaan. Spreker vroeg dan ook vernietiging van het vonnis der recht bank met vrijspraak van verdachte. Mr. J. Weijl, die ook thans verdachte als raadsman ter zijde stond, sloot zich, na het geven van enkele inlichtingen, bij het requisi toir aan. Een zwaar gewonde. Gisteren heeft te Beerta een ernstig onge luk plaats gehad. Te Beerter-Hoogen sloeg ee'n tweetal paarden, dat voor een boerenwagen ge spannen was. plotseling op hol, doordat de die ren geschrokken waren door een hoeveelheid klaver, dat van den wagen afwoei. De wagen kwam in de sloot terecht. De bestuurder, de arbeider A. Jansen uit Beerta, werd zwaar ge wond en in zorgwekkenden toestand opgeno men. De direct ontboden geneesheer, dr. Bol sterhuis, constateerde ernstige kneuzingen, terwijl eenige ribben waren gebroken. De man is naar het ziekenhuis te Winschoten overge bracht. De paarden bekwamen geen letsel. Door een auto gegrepen. Te 2e Exloërmond is de heer D., bakker aldaar tengevolge van eigen onoplettendheid aangereden door den auto van den heer F. te Exlo. Hij werd over den weg geslingerd en in zeer zorgwekkenden toestand opgenomen. Het 2K-jarig zoontje van de familie de Jong te A'P'!len a.d. Rijn had het ongeluk in de ouderlijke woning van de trap te vallen, waar- door het op den rand van een emmer terecht kwam en een diepe wond aan den slaap op. liep. Na in het academisch ziekenhuis te Leiden te zijn opgenomen is het kind aan de gevolgen overleden. Dezer dagen bezochten de visschers, welke de Zuiderzeavisscherijbevolking in den 'Zuj<Jere zeevisscherijraad vertegenwoordigen den Se cretarte der Generale Commissie Zui^." steun wet te Amsterdam. ueizee Gevraagd werd, hoe lang de visscherü op de Zuiderzee nog zou kunnen worden uitgeoefend en of, en zoo ja, in hoeverre het zou verdienen om de bedrijfsmiddelen noe od zoodanig peil te houden, dat de haring en ansjovisvisscherij in 1932 nog zon kunnen" wor- den uitgeoefend. Men meende dat moest worden aangenomen, dat de afsluitdijk in den loop van 1932 g .1 1 gereed zou zijn en dat uiterlijk tot Juniig^ de trekvisch de Zuiderzee nog zal kunnen bin nentrekken. Voorts achtte men de kans l' ten zuiden van den afsluitdijk de ansjovis visscherij nog zal kunnen worden uitgeoefend zooal niet uitgesloten, dan toch uiterst z i Deze geringe kans wettigde naar men meen de niet, dat alsnog noemenswaardige bedra» werden besteed voor aanschaffing of instand houding van het vischtuig, benoodigd voorde ansjovisvisscherij. Men overwoog dat, mocht toch nog ansjovis binnentrekken, dit slechts zal kunnen plaats hebben door een alsdan nog be trekkelijk klein gat in den afsluitdijk en dat redelijkerwijze mag worden aangenomen, dat de aldus binnengekomen ansjovis geen kans zal krijgen om zich over de Zuiderzee te ver spreiden maar bij het gat zal worden opge vangen. Mede gelet op de in den laatsten tijd opge dane ervaring meende men, dat de stand van de werkzaamheden'aan den dijk geen beletsel zou behoeven te zijn, dat de voorjaarsharing in het begin van 1932 nog de Zuiderzee binnen trekt. Men achtte het daarom aanbeveling te verdienen, dat in het algemeen de vissehers, die nog geen nieuwe werkgelegenheid hebben gevonden, hun voor de haringvisscherij benoo digd vischtuig nog in zoodanigen staat zouden brengen, dat aan die visscherij nog zal kunnen worden deelgenomen. Men achtte het ten slotte billijk, dat bij de bepaling van de waardevermindering voor schepen en netten in aanmerking zouden wor den genomen de kosten, welke redelijkerwijze kunnen worden geacht noodig te zijn geweest voor de instandhouding van de bedrijfsmidde len ten dienste van de uitoefening van de haringvisscherij in het voorjaar van 1932. Voorts was men van oordeel, dat, Indien de normale Zuiderzeevteschers in het tijdvak, dat nog voorafgaat aan de geheel© afsluiting van de Zuiderzee, niet meer voldoende visch kunnen vangen om in hun onderhoud te voorzien, aangenomen zou moeten worden, dat zulks een gevolg is van de afsluiting in den zin van het bepaalde bij het eerste lid van artikel 13 der Zuiderzeesteunwet. De Secretaris der Generale Commissie ant woordde, dat hij er zich toe zou moeten bepa len de opmerkingen en conclusies der depu tatie over te brengen ter plaatse waar dit behoorde. Wel kon hij mededeel-en, dat het inderdaad in do bedoeling ligt den afsluitdijk in 1932 te voltooien, waarvoor hij verwees naar de begrooting van het Zuiderzeefonds, waarop voor de voltooiing van de afsluiting de noodige gelden zijn uitgetrokken. Voorts verwachtte hij, dat de totstandkoming van de algemeene maatregelen van bestuur, waarin o.a. de waar devermindering wordt gerégeld, thans binnen enkele weken kan worden tegemoet gezien, terwijl hij nog meende te weten, dat onmid dellijk na die totstandkoming de voorbereiding van de instelling der plaatselijke Commissies zou worden ter hand genomen. De voorzitters-vacature. Naar wij vernemen, zal de vacature, ont staan door het aftreden van mr L. J. A Trip, als voorzitter van den Onderuemersraad voor Nederlandsch-Indië, voorloopig niet worden vervuld. De waarneming van net presidium blijft, zoolang nog geen opvolger van den heer Trip is aangewezen, in handen van mr Aug Philips. S' Aan boord van de „P. C. Hooft" ter hoogte van Colombo is plotseling overleden mr. W. L. A. de Neeff, bekend katholiek advocaat te Medan. DE SALARISVERLAGING De bondsraad van den Ned. R.K Bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus" kwam te Tilburg in vergadering bijeen. In deze vergadering werden de door de regeering aangekondigde salariskorungen voor rijksambtenaren ter ge. deeltelijke dekking van het tekort op de staats- begr-ooting 1932 besproken. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen waarbij de aangekondigde salaris korting, als zijnde onrechtvaardig, wordt af gewezen. NIEUW KLOOSTER. De Eerw. Broeders van het St. Franciscus- huis te Drunen zullen binnenkort te Hatert, onder Nijmegen, een nieuw klooster vestigen om zich speciaal te wijden aan het werk onder de Katholieke jeugd in Nijmegen en buitenwij ken. Speciaal worden de broeders verbonden aan het R.-K. Parochiehuis te Hatert. Uit liet warme bed in bet koude water. Tengevolge van den hoogen waterstand is Dinsdagnacht de woonark „Heny" liggende op een droog gevallen deel van de Nieuwland- haven te den Oever onder water geloopen, zon der dat de bewoners er iets van merkten. Toen zij ontwaakten, zagen ze tot hun niet geringe schrik, dat er bijna een meter water in het schip stond. Het was niet anders mogelijk dan badende het schip te verlaten. De motorrijder aan de gevolgen overleden. Omtrent het ernstig motorongeluk aan den spoorwegovergang van den Hoogeweg te Amersfoort, kunnen wij nader mededeelen, dat de motorrijder A Mik uit Utrecht aan dè ge. volgen is overleden. Zij duo-passagier J. Kasteële uit Amster. dam maakt het vrij goed. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Sterksel (N.-Br.) is het tweejarig zoontje van den heer W. D. al spelende onder een kar geraakt en gedood. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN De Leeuwerik is gisteren om 6 uur 5 uit Dja.sk vertrokken en om 17.25 uur te Jodh- pur aangekomen. De „Reiger" is 5.48 uit Dj'ask vertrokken, 10.31 in Bushire aangekomen, 11.37 van daar vertrokken en 16.15 in Bagdad aangekomen. LIGUE INTERNAT. CONTRE LA CONCURRENCE ILLOYALE. Eenige weken is opgericht de „Ligue in ternationale contre la concurrence illoyale", waarvan de zetel te 's-Graver.hageVoorburg is gevestigd. Voorzitter van de liga is dr. Junckersdorff te Berlijn, algemeen secretaris dé heer C. S. Th. van Gink, Parkweg 180, Voorburg. FASCISTEN EN COMMUNISTEN In de in Utrecht gehouden vergadering van den Fascisteubond „De Bezem" deelde de heer J. A. Baars mede, dat het volledige archief van de Communistische Partij Holland in han den was gevallen van de fascisten. Spreker deed verschillende mededeelingen uit dit ar chief en kondigde aan, dat binnenkort een boek zal verschijnen, waarin dit archief vol ledig ral worden gepubliceerd. ■- JAN FABRIC diie Dinsdagavond bij ge legenheid van zijn 60sten verjaardag in don Haagschen Kunstkring gehuldigd werd door WILHELM HOLT (Uit het Duitsch vertaald) 11). Naar den Beukenhof? Hm, om je de waar heid te zeggen, ik In op met het zelfde plan rond. Ik heb zoo juist aan je vadeir permissie gevraagd e® hij had er niets tegen. Natuurlijk niet- Dan gaan we samen, jongen, zeg, als wij met ons tweeën de politie eens vóór waren en den schurk eene te pak ken aregen! Je gaat dus van avond mee? Vanavond? Neen. Ik ibeto nog allerhand te regelen. Ik kan niet eerder dan morgen. Antoon van Gielem daahit 'n oogenblik ma. Nu goed, zeide hij dan, kom jij dan mor gen. Weet je, waar ik geweest bén? In 't parti culier ziekenhuis, waar Alice Evan verpleegd wordt. Zoo? antwoordde Werner sleepend. e® hoe gaat 't met 'haar? Naar omstandigheden heel goed. Ik heb met haar gesproken. Ze is zeer bedroefd, dat spreekt van zelf. Maar ze is 'n dapper meisje en houdt zich beter, dan duizend anderen in haar toesta®d het zouden doen. Deze lofrede op Alice Evan gaf Werner op eens de zekerheid, cat Antoon van Gieten meer dan ailledaagsohe belangstelling voor Alice bad. Ha, dacht ütl bij zich zelf, als zijn vader dat hoorde, wat zou bij blij zijn! Zijn liefste wensch schijnt meer kans op verwezenlijking U hebben, dan hij zou kunnen verwachten. doening. De ontdekking, diie hij meende ge daan te hebben, deed hem eigenlijk pijn. Waarom? vroeg hij zich zelf weer af. Was hij misschien jaloersch? Beminde hij zelf mis schien juffrouw Eva®? Dat zou toch dwaas geweest zijn, hij kende ze amper. Em wat was hij voor iemand? Mocht hij zijn oogen tot baar opeloan? Een journalist met 'n zeer bescheiden inkomen, die nog heel wat sporen verdienen moest, om een winstgevende positie te bereiken. Welk recht had hij, om Antoon van Giele® te benijden? Zoo denkend iep hij een eindje met zijn vriend mee. Waarom b-m je zoo «til? vroeg deze ein delijk, te er iets niet In orde? Neen, neen. Maar nu moet ik afscheid van je nemen. Morgen kom ik naar den Beukenhof en dan zullen we samen pogen, de geheim-zinnige zaak op te lossen. Ze gaven elkaar de hand en de zoon van. dien bankier keek Werner 'n oogenblik na Hij is toch stiller dan anders, dacht hij hij bij zidh zelf. Nu ja, ieder mensch beeft z'n eigen zorgen. Dienzelfden avond landde Antoon van Gie- len op dun Beukenhof aan. Hij vroeg den huisbewaarder en de huisknechts naar aller lei bijzonderheden en vernam, dat de politie diaig aan dag onderzoek gedaan had in de kamer, waarin de moord gepleegd was, en de geheele omgeving nauwkeurig afgezocht had. Na het avondeten ging hij naar 't dorp en bezocht het eenige nette café, diat Renswoude bezat. Zooate bij gehoopt bad, trof hij daar een detective die direct na den moord mei? de heeren van de politie uit de stad gekomen en hij het verhoor tegenwoordig geweest was. Ze maakten samen 'n wandeling in den stillen zomeravond. Nu? vroeg van Giele®, hebt u ad resul taat bereikt?, De andere haalde z'n schouders op. Zooals men 't nemen wil. De moorde naar moet 'n uiterst voorzichpige schurk zijn, antwoordde hij Hij is even geheimzin, nog verdwenen, als hij opgedoken was en heeft geen spoor nagelaten. Wel hebben we in 'n struik in den tuin 'n stukje stof gevon den, dat iemand uit zijn oostuumgescheurd moet hebben, toen hij zich in het struikgewas verborg. Het is mogelijk, dat dit stukje van den moorden,aar afkomstig Is. Wij hebben ook geconstateerd, dat er op den avond van den moord verschillend,e auto's dioor het dorp gereden zijn. Misschien was er een van den moordenaar bij. Maar met dat alles komen we geen stap vooruit-. De heele geschieden,is ziet er tamelijk hopeloos uit. Is dat het geheel© resultaat der onder zoekingen? Hier hebben we andere niets gevonden. Maar u hebt tocih wed gehoord van de ont dekking in de woning van Evan in de stad? Neen, van welke ontdekking spreekt u? Jia, de politie heeft beslag gelegd op 'n fleschje met neg 'n beetje rum er in. De rum was vergiftigd en zaakkundige® hebben vastgesteld, dat er 'n zeer zeldzaam vergif in zit, dat uit '11 plant gewonnen wordit, die in Brazilië voorkomt. Dat is tenminste 'n kleine vingerwijzing. De beide mannen praatten nog wat met elkaar en ten laatste ging Antoon van Gdelen terug naar den Beukenhof. Middelerwijl was 't donker geworden en hij stapte flink door. Hij kwam niemand tegen op den eenzamen weg vanuit Renswoude. Toen hij op 't landgoed kwam, was 't hek al geeloten maar de portier stond vóór de deur van zijn woning 'n pijp te roofcen. Hij. kwam het hek opendoen. niet zoo alleen en in 't donker rondloopen, 't Is hier niet pluis. Waarom? vroeg van Gielen. fa, men kau nooit weiten. De dood van den professor geeft toch te denken, niet wiaar? De schurk, die Jat op z'n geweten heeft, kan tO'ék hier de omg-ering onveilig maken. Hij zial wel zoo gauw mogelijk wegge vlucht zjjn, (jullie jjj 'Waarschijnlijk wel, maar men kan 't niet weten. Om u de waarheid te zeggen, ik ben daar niet gerust op. Ik heb vannacht nog gedroomd, dat er iemand om ons huis heen sloop. Gedroomd? Nu ja, droomen zijn bedrog, lachte Antoon. Niet altijd, antwoordde de man ernstig. En dat weet ik wel, dat' ik dadelijk Sultan los Laat. 't Is 'n kwade hoind, en ik zou ■geen vreemdeling aanraden, zich 's nachts hier ach-ter 't hek te laten zien. Nu, dat is misschien 'n heel goede maat regel. Maar wacht alsjeblieft tot ik in' huis ben. Natuurlijk, mijnheer van Gielen, ik heb 1 al met den huiebewaarder geregeld. Antoon van Gielen schreed langzaam over den grintweg, die naar 't huis leidde. Hij had 'n. sleutel bij zich en sloot daarmee de huisdeur af. In den gang zag hij 'n huis knecht. Moet ik mieteen de knip op de deur doen? vroeg deze. Ja, dat ls heel goed, antwoordde Antoon en hij voegde er aan toe; Me dunkt, dat gij hier nog zeer sterk onder den indruk staat der laatabe gebeurtenissen. 'n Beetje bang zijn we inderdaad, Jonge heer. Het huis ligt 'n beetje afgelegen. Maar wij sluiten alle deuren en venstens goed af en de portier laat, zooals u weet, den ketting hond loa. Hadden wij dgt op ddien beyry.a£en avond ook maar geidiaan Sultian springt zeker lederen indringer naar z'n keel. Dan hebben we dus alle reden, om ge rust te slapen, zen van Gielen. Hij ging de woonkamer binnen en bij den haard zitten, waarin 'n lekker vuurtje brandde. Eigenlijk was dat niet noodig geweest, want 't was heer lijk weer de Laatste dagen. Ofschoon 't al ver in den nazomer was, was 't toch werkelijk warm. Van Gielen staarde nadenkend in de Vlammen en liet nog eens door z'n hoofd gaan, wat hij in de laatate uren gehoord had. Hij poogde d© verschillende feiten met elkaar te verbinden, maar kon geen logisolien samen hang vinden. Bah! zeide hij tenslotte, al denk je, je kop gek en trek je allerlei erg wijze conclusies, 't helpt toch niets. Als de schurk, die den moord begaan heeft, zich nog niet 'n keer bloot ge-aft, geloof ik niet, dat ze hem te pak ken krijgen. Op dit moment meldde zich de huisbewaar der en vroeg, of de jonge heer nog iets wenschte. Neen, dank u, zeiide hij, t beste is, dat we rustig gaan slapen. Morgen komt er weer 'n dag. Dan wensch ik u goeden macht. V-au Giele® bleef nog even bij den haard zitten, ging dan naar z'n kamer, en 't duurde n-iet lang, of hij lag in bed. Maar slapen kon hij niet. Hij spitste z'n ooren en dacht, dat hij den hond om 't huis hoorde loopen. Met de gedachte, dat dit een afdoende maatregel was, viel hij ten laatste In een onrustigen VI. Na 'n paar uren werd Antoon van Gielen wakkeir. Hij wist zelf niet, waarom, maar hij werd wakker met 'jt gevoel, dat er Iets niet in den haak was. Hij luisterde scherp, maar hoorde niets. Dan greep hij naar zijn eleotrische zak lantaarn, die hij maast zich op 'n stoel ge legd had en knipte ze aan. Hij Liefc 't licht door de ruime kamer spelen, maar bemerkte absoluut niets verdachts. Maar daarmee was hij nog laug niet gerustgesteld. Hij sprong tbed uit, kleedde zich aan en Laadde zijn revolver. Hij had zelf niet kunnen zoggen, wat hu vreesde en waarom hij zich ondanks de heeinsiOheude sM-te verontdustte t'TlT GielSn was geen'lafaard en toch hield 'n merkwaardige angst hem als 't ware omkneld. Hij ste,k de lamp aan 6n vac 1 e, ei misschien iets bijzonders gebeu ren zou. Maar er ge,beUrdje niets. Nadat hij een tijdlang vol «panning gewacht had, d-eed hij de kamerdeur open en keek over den don keren gang. Ook daar was alles rustig. Hij wist niet me,er, hoe hij *t had. Heeft de angst mij nu ook te pakken? vroeg hij zich. af. Ik z-ou me zeker belachelijk maken, als ilt nu alarm maakte en daarom t maar beter, dat ik naar -bed ga. Todh hield hem iete daarvan terug. Nog eens keek 'ii om zich heen en plo'iseiing leek 't hom, °'i hij 'n zaïciht geruisek hoorde.Weer was 't stil, hij hoorde niets. Had hij zicli vergist? Hot geruisch was gekomen van den kant, waar die ongelukskamer lag. 'n Oogenblik aarzelde de jonge man nog. -Daarna sloop hij met z'n revolver in z'n linkerhand over dea gang. 't Is zeker maat- inbeelding van me ge weest, zeide hij in z-iclt zelf, maar ik wil ze kerheid hebben. AJls er niemand is, dan be hoef ik me niet bam-g te maken, want dooden, komen niet terug (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6