EEN LUCHTVAART-JUBILEUM. DE GEhEinZinniGE DERDE ZATERDAG 24 OCTOBER 1931 HERINNERINGEN AAN EDISON. DE H. VADER EN EDISON. BRITSCHE ONSTERFELIJKEN. Mr. Edgar Wallace. De pel- manistische letterkundige. VOOR 25 JAREN. DE EERSTE VLUCHT BOVEN EURO- PEESCHEN BODEM. - I liöl DIT NIET EN DAT NIET!! Jacques Urlus bij den uitvinder op bezoek. Onze heldentenor Jacques Urlus zendt ons Eet relaas van een bezoek, dat hij jaren ge leden bij Thomas Al va Edison bracht. We ruimen voor deze interessante bijzonderheden hier gaarne een plaats in: Het was in het winterseizoen 19141915 toen ik, aan de Metropolitan Opera te New- York werkzaam zijnde, van Edison een uitno diging kreeg, om hem in zijn laboratorium en fabrieken te Orange bij New-York te komen be zoeken. De reden waarom hij mij wilde spreken was. dat hij mijn stem in verschillende grammo- phoon-maehines, ook van zijn eigen fabrikaat gehoord had, en deze stem hem interesseerde. Bij dit bezoek, waarbij mijn zoon Emanue! tegenwoordig was, verzocht E. mij om hem een nummer met weinig tekst, en veel lang aangehouden tonen in het oor te willen zingen. Ik deed dit, en na eenige minuten, en ter wij. hij met behulp van een klein instrument in tensief toehoorde, riep hij plotseling: I have it, i have it! En toen vertelde hij mij, dat hij reeds lang naar een zeker bijgeluid zooht dat hij meende bij alle zangers en zangeressen te hooren, en wat hij nu dacht gevonden te hebben n.l. de weerkaatsing van het geluid tegen het glazuur der tanden. W ij spraken dan over verschillende dingen en in den loop van het gesprek vertelde hjj mij, dat hij eigenlijk van Hollanders afstam de. Hij vertelde dit met een zekeren trots; en op een ietwat ongeloovige vraag zeide hij: mijn grootouders zijn uit Holland hier aange komen, about 300 years ago! Hij schonk mij toen een grammophoon met twintig dubbelzijdige platen en zijn portret met onderschrift: to Jaques Urlus from Thorn. A. Edison. Beide geschenken zijn natuurlijk nog in mijn bezit. Zijn secretaris toonde ons daarna zijn fabrie ken en vertelde ons eenige staaltjes van Edi son's werkkracht. 0.a.: In den herfst van 1914 brandde het grootste gedeelte der fabrieken in Orange af. Om half 6 des avonds werd de brand ontdekt, om half 9 dienzelfden avond had Edison een contract met een filmgezelschap gesloten om dien brand te mogen verfilmen, om circa 12 uur was men den brand meester, en om twee uur des naohts had Edison reeds 2000 men- schen aan den opruimingsarbeid gezet, om onmiddellijk aan de nieuwe fabriek te kunnen beginnen, zes weken later werden wij in de nieuwe fabriek, die geheel uit gewapend be ton bestond, per lift naar de derde etage in Edison's In boratorium gebracht. Edison was toen reeds 67 jaar oud. Ook toonde de secretaris ons 'n groote afdee- ling in de fabriek, waar ongeveer 35 jonge mannen bezig waren, die al hun denkkracht en energie aan Edison verkocht hadden. Het waren allen jongelui die ergens in uit blonken en die nu volkomen vrij waren een of andere idee of uitvinding praktisch uit te werken. Al het materiaal en de machinerieën die hiervoor noodig waren werden hun natuurlijk kosteloos ter beschikking gesteld, maar al het praktisch bruikbare dat zij met of zonder hulp van vaklui tot stand brachten, kreeg on herroepelijk het merk, Thomas A. Edison, en behoorde dezen onvoorwaardelijk! Mogelijk, dat zij ter aanmoediging provisie van de winst kregen. De meesten hadden jarenlange contracten, en goede inkomsten. Men heeft dit stelsel trouwens ook in Europa op muzikaal gebied, n.l. bij Rlcordi. Wanneer Edison een belangrijk project on derhanden had, kon het gebeuren, dat hij zich dagenlang in zijn laboratorium opsloot. Dan mocht hem niemand storen en zelfs zijn maal tijden, altijd zeer sober, moesten hem door een daartoe aangebracht luikje aangegeven wor den. Hij kon zich zoo soms wel 8 dagen aan één stuk amuseeren! Nu echter, zoo vertelde mij de secretaris, is dit voorbij, want zijn vrouw wil dit niet meer hebben, en, zeide hij. zij is de baas. Mij is de persoonlijkheid van Edison, en vooral zijn groote eenvoud, zeer sterk bijge bleven. HET „KERCKHOFF-INSTITUUT" TE BAD NAUHEIM. Het „Kerckhoff-Instituut" te Bad Nauheim (bestrijding van hartziekten) is dezer dagen met een eenvoudige plechtigheid ingehuldigd. Het Instituut, dat eenig van dien aard ter wereld is, heeft zijn bestaan te danken aan een van Amerikaaneche zijde ter beschikking gesteld fonds van 1 millioen dollar. Mevrouw Louise E. Kerckhoff uit Los Angeles, die de grootste bedragen leverde, woonde de plech tigheid bij. Er waren voorts tal van binnen- en bultenlandsohe geleerden tegenwoordig. Het Instituut staat onder leiding van Prof. Groedel. STORM OP MADEIRA, Het eiland Madeira is door een hevigen storm en door overstroomingen geteisterd. Twee visschersbooten worden vermist. Men vreest dat de uit 15 koppen bestaande bemanningen om het leven zijn gekomen. Wisseling van geschenken. Uit Rome wordt ons bericht: De H. Vader heeft aanstonds na het bekend worden van het overlijdensbericht van Thomas Alva Edison door den aartsbisschop van New- York, kardinaal Hayes, aan de familie van den uitvinder zijn deelneming laten betuigen, gelijk hij zich mede voortdurend op de hoogte had doen houden over Edisons toestand gedu rende zijn ziekte. In den laatsten tijd had ook Edison bij herhaling zijn groote bewondering en vereering voor Pius XI tot uitdrukking ge bracht, in het bijzonder daar de Paus geen gelegenheid liet voorbijgaan om de wetenschap te bewonderen en speciaal in den vooruitgang der techniek een levendig belang stelde. Toen Edison een zijner laatste vindingen had voltooid, n.l. den dictafoo®, zond hij een exemplaar van zijn toestel aan den H. Vader, die zich zeer erkentelijk toonde voor het waardevolle geschenk, dat hij bij zijn schrijf bureau in zijn privé-bibliotheek liet opstellen. Pius XI maakt dikwijls gebruik van het appa raat door er instructies voor zijn privë-secreta- rissen te dicteeren. Als tegengeschenk zond de H. Vader aan Edison een hartelijken dankbrief en een bij zonder artistieke gouden medaille, welke atten tie Edison buitengewoon op prijs heeft gesteld. Onze Londensche oorrespondent schrijft Nadat hij een cursus gevolgd had in Pelma- nisme, zijnde een „efficiency"-methode, wierp mr. Edgar Wallace zich op de fraaie letteren, en de resultaten zijn van dien aard dat men het betreuren moet, dat Bacon, Swift, Scott en Dickens zich nooit hebben laten peJmani- «eeren. Wanneer men alle werken van mr. Edgar Wallace in eikaars verlengden legde, zouden zij van Rotterdam via Meerenberg naar Me- demblik voeren. Zoo overweldigend is de productiviteit van mr. Edgar Wallace dat hij, ten einde de Engel- sche woordenschat niet volkomen uit te putten, een groot aantal woorden zelf uitgevonden heeft. Daar hij langzamerhand alle combinaties, die men van de 26 letters van het Engelsche alphabet maken kan, opgebruik heeft, is hij thans bezig nieuwe letters uit te vinden. Dank zij het Pelmanisme evenwel is zijn brein zoo geordend, dat het slechts twee maal voorgekomen is dat hij een roman geschreven heeft, waarvan later bleek dat hij hem vroeger al eens geschreven had. Gelukkig is hij, door den bloeienden staat waarin zijn bedrijf ver keert, financieel sterk genoeg om het verlies van twee maal drie werkuren te dragen. Het verlies was dan ook meer geestelijk dan mate rieel, en hierom te betreuren. Ook schrijft mr. Edgar Wallace met veel kennis van zaken in de Zondagsbladen over alle onderwerpen, waarover J. L. Garwin niet schrijft. De in later jaren door hem geopende suceur sale voor raclngtips een aspect van de letterkunde dat door Shakespeare, Goldsmith en Thackeray schandelijk veronachtzaamd is geworden verheugt zich thans in een grooten bloei. Vele romans van mr. Edgar Wallace zijn door mr. Edgar Wallace waardig gekeurd om verfilm te worden. In 1930 reisde mr. Edgar Wallace naar Duitsohland om den Duseeldorfschen moor denaar op te sporen, maar de Duitsche editie zijner werken ging er in als koek. TIENDUIZEND OPNAMEN IN DE MINUUT. Twee uitvinders, Dr. A. Magnan en M. Huguenard hebben in de laatste zitting van de Fransche Acedemie voor Wetenschappen een toestel gedemonstreerd, dat in staat is 10 maal sneller te werken dan alle tot nu toe bekende cinematografische apparaten daar het 2000 3200 beelden per minuut kan opnemen. Zoo als de uitvinders mededeelden, zal het hun ge lukken het toestel binnenkort zoodanig te ver volmaken, dat het in staat zou zijn 10.000 beel den per minuut vast te leggen en te reprodu- ceeren. In hun voordracht zeiden de vervaar digers, dat zij met het toestel, zooals het nu is geconstrueerd, nauwkeurig de bewegingen van een vliegenvleugel kunnen volgen, die onge veer 90 maal per seconde trilt. Een opname van 10.000 beelden zal niet alleen van het grootste belang zijn voor bio logen en natuuronderzoekers, maar ook voor de vliegtechniek, omdat men dan in staat zal zijn de vleugelbewegingen der insecten nauw keurig te bestudeeren. Hieruit zal men, even als uit de bestudeering van den vleugelslag der vogels zijn nut kunnen trekken. 1906 23 October 1931. HET AANTAL WERKLOOZEN IN OOSTENRIJK. WEENEN, 23 October (V.D.) Medio October waren in Oostenrijk bij de verschillende ar beidsbeurzen in totaal 212.252 werkloozen in geschreven. Dit is 10.300 meer dan per 1 Oct. Santos Dumont. Het moet ons in dezen tijl van geregelde wekelijksche postvluchten naar Indië, non-stop- vluchten van zeven acht iu:zend kilometer mitsgaders lange afstandtochten tot de verste uithoeken der aarde, wel even moeite kosten te realiseeren. dat het op den Kop af op den dag van gisteren pas 25 jtaren geleden is, dat op de pelouse van Bagatelle te Parijt door den genialen Zuid-Amerikaanschen koffie planter Alberto Santos Dumont de eerste officieel gecontroleerde vrije vlucht boven Europeeschen grond werd gemaakt. Alberto Santos Dumont. Een merkwaardige figuur, deze Braziliaan Santos Dumont, werd geboren in 1873 te Sao Paulo in Brazilië als zoon van een schatrijken koffieplanter. Als longen reeds toon- le Alberto een groote belangstel ling voor de lucht vaart Toen hij in 1891 met zijn vader te Parijs vertoefde, probeer de hij deel te nemen aan een ballontocht. Van den prijs1200 frs., toen nog 600 aarde guldens schrok de jongen niet weinig Hij dacht na en rede neerde wijsgeerig: als ik 1200 francs uitgeef voor een ballonvaart, dan zal ik er plezier van hebben öf geen plezier. Heb ik geen plezier, dan is het geld weggegooid, en vind ik het reuze, dan wil ik het beslist nog eens doen. En om het nog eens te doen, heb ik geen centen. Alberto wierp zich toen voor- loopig maar op de pas geboren automobiel- sport en spoedig kon men hem door Parijs zien trekken op een rammelende amechtig- hijgende drie 'n half paards Peugeot. Eerst in 1897, toen hij voor de derde maal te Parijs vertoefde, kon zijn al die jaren onderdrukte ballonpassie worden bevredigd. En voor een zacht prijsje. Voor 125 gulden nam de ballon fabrikant Lachambre den Braziliaan mee om hoog in de Fransche lucht. Van toen af leefde Dumont als het ware nog alleen voor de luchtvaart. Door Machuron liet hij Zich een kleinen ballon bouwen van slechts 113 kubieke meter inhoud, waarmede hij vele vaarten maakte. Dat doelloos door het lucht ruim drijven begon hem alras te vervelen. Hij wilde zijn ballon bestuurbaar maken. Dies liet hij zich in 1898, naar zijn eigen ontwerp en aanwijzingen, een kleinen sigaar-vormigen ballon maken, voorzien van een motor en een luchtschroef. Deze, de „Santos Dumont no. 1", groot 180 M3., was het profo-type van een heele serie grootere motorballons die de Braziliaan in Frankrijk bouwde. Met zijn ballons beleefde hij vele avonturen en boekte bij ook groote successen. Gememoreerd dient zijn beroemde vaart van 19 October 1901 met de „Santos Dumont no. 6" van het ballonpark der Fransche Aero Club naar en om den Eiffel-toren en terug. Door deze mooie doel- vaart won de Braziliaan den prijs van 75.000 gulden, uitgeloofd door Deutseh de la Meurthe. Van dit bedrag stelde hij de helft beschikbaar voor de armen van Parijs, terwijl hij de rest onder de werklieden verdeelde, die hem steeds vol toewijding hadden geholpen. De eerste vlucht. Ook in de volgende jaren bleef Santos Dumont met motorballons experimenteeren. Daar in hem nooit van eenige daadwerkelijke belangstelling was gebleken voor het onde'r- zoek naar de oplossing van het vliegvraagstuk door middel van apparaten zwaarder-dan-lucht. was men natuurlijk heel verrast, toen de Braziliaan begin 1906 eensklaps hekend maakte een gooi te willen doeD naar den sedert 1904 door Ernest Archdeacon beschikbaar gestelden prijs voor een vlucht van ten minste 25 M» uit te voeren dus met een vliegtuig. Bekend was toen de kunst van vliegen door middel van motorkracht nog niet. Wel was reeds op 17 December 1903 door de Amerikaan- sche gebroeders Wilbur en Orville Wright te Kitty Hawk, in den staat North Carolina, de eerste vlucht gemaakt, terwijl zij ook in 1904 en 1905 vele vluchten hadden uitgevoerd, in October 1905 een van zelfs 38 minuten duur, maar met het oog op de pogingen hun machtige uitvinding voor een goeden prijs te verkoopen, experimenteerden de Wrights niet in het publiek en gingen ze ook anderszins zóó geheimzinnig te werk, dat men noch in Amerika noch in de oude wereld aan de ge ruchten over hun fabelachtige resultaten aan dacht schonk. Eerst in Augustus 1908, toen Wilbur Wright op de renbaan van Hunau- dières te Le Mans in Frankrijk voor het eerst in het openbaar vloog, kwam vast te staan, dat de Wrights inderdaad reeds in December 1903 het eeuwenoude vliegvraagstuk hadden opgelost. In Europa was het echter nog steeds zoeken en tasten. En ook daar zochten velen naar de oplossing van het groote probleem Santos Dumont nam dan in den zomer van 1906 ook het vliegvraagstuk in studie. Het eerste vliegtuig dat hij bouwde, naar het principe van den Hargrave kastjesvlieger, was uitge rust met een Lavavasseur-mo'or van 24 P.K. Deze motor leverde te weinig paardjes, wes halve de Zuid-Amerikaan er een van het dubbele vermogen liet bouwen, een 50 P.K. Op 13 September 1906 slaagde Dumont erin op het exercitie-terrein van Baga telle een sprong te maken van 7 meter lengte op een hoogte van 50 it 70 centimeter. Deze mooie prestatie, die officieel werd gecontro- eerd„was echter nog geen door eigen motor kracht voortgezette vrije vlucht. Maar geen nood Dumont was goed op weg. Op dien schuchteren sprong volgde alras het eerste waarachtige vliegen. Het was op 23 October 1906, dus vandaag een kwart-eeuw geleden dat de Zuid-Amerikaan met zijn „Santos Dumont 14bis" op 3 meter hoogte een afstand doorvloog van circa 50 meter. Het vliegtuig woog 350 k.g., de bestuurder 50 k.g. De aan wezige sport-commissarissen van de Fransche Aero Club waren zoo onder den indruk van het groote historische gebeuren, dat zij finaal vergaten den afgelegden afstand officieel op te meten. Ofschoon deze circa 50 meter be droeg, staat in het proces-verbaal de afstand van 25 meter vermeld, welke bedongen was voor het winnen van den Archdeacon-prijs. Nog hetzelfde jaar, op 12 November 1906, vestigde de Braziliaan, weer te Bagatelle, de eerste officieel gecontroleerde afstandviucht over 220 meter, welke baby-record thans, 25 jaren later, is opgevoerd tot 8046 K.M (New- YorkConstantinopel), door de Amerikanen Boardman en Polando. Clément Ader. Zooals het met zoovele andere uitvindingen gaat, zoo is men het er ook m de luchtvaart nog maar steeds niet over eens, wie de be drijver van de eerste vlucht is geweest. De gebroeders Wright maakten, zooals we reeds zeiden, de eerste vlucht op IV December 1903 in Amerika. Maar dat feit kwam eerst onom- stootelijk vast te staan na den zomer van 1908. Tot dan toe hadden de Franschen zich gelukkig geacht met de wetenschap, dat in October 1906 de eerste vlucht boven Franschen bodem was gemaakt, welke tevens, naar zij meenden, de eerste vlucht ter wereld was ge weest. Toen echter bleek, dat de Wrights reeds in 1903 met succes hadden gevlogen, gingen de Franschen terug op de mytholo gische vluchten van hun landgenoot Clément Ader. Zien we echter hoe het met de authentici teit van die vluchten staat. Clément Ader experimenteerde in het ge heim sedert 1890 en zou, naar het heet, op 9 October 1890 in een particulier park te Gretz-Armainvilliers een afstand hebben door vlogen van 50 meter. Dat is echter nooit be wezen. Het eenige wat men te weten kwam, was dat 20 jaren later, een tuinman genaamd Boursid, deswegen ondervraagd, zich herinner de het vliegtuig te hebben zien vliegen over een afstand van 50 meter op 10 centimeter hoogte. Maar een collega-tuinman, Seguin ge- heeten, zeide zich te herinneren, dat het toe stel een sprong had gemaakt van 3 k 4 meter op 50 centimeter hoogte. Men ziet, veel bewijs zit er in die vage, tegenstrijdige verklaringen niet. Een tweede vlucht, nu van 100 meter, zou Ader gemaakt hebben in September 1891 in het militaire kamp van Satory. Getuigen van die vlucht zijn echter nooit genoemd. Verder maakte Ader op 12 en 14 October 1897 te Satory ten overstaan van een militaire com missie twee proeven. Op 12 October taxiede hij met zijn door stoom gedreven eendekker over een groote ronde kalkbaan, met een vaartje van maximaal 24 km. per uur, welke snelheid beslist te klein was om te kunnen vliegen. Toch spreken Se geschiedvervalsehers en naschrijvers van „een vlucht van 1500 me ter. Op 14 October deed Ader een nieuwe proef, weer met den wind in den rug. Het doel was weer de ronde kalkbaan te volgen, maar de wind duwde het toestel weg. Ader stoomde steady door en bracht de machine een paar honderd meter verder met een ge broken wiel en andere schade, tot stilstand. Van die proeven was 'eeh rapport gemaakt, onderteekend door de generaals Mensier en Grillon. Dat rapport bleef geheim tot 1909 en werd eerst toen op veler aandringen gepubli ceerd. De inhoud Sprak een wel heel duidelijke taal. Er bleek uit, dat de officieele ooggetui gen Ader op geen der belde dagen hadden zien vliegen. Toch leest men in vele boeken over de geschiedenis der luchtvaart „dat Ader op 14 October 1897 een afstand doorvloog van 300 meteir" Ader beging bij zijn proeven de fout, waar aan ook vele andere pioniers zich schuldig maakten, n.l. te pogen zich van den grond te verheffen met den wind In den rug in plaats van tegen den wind in. Indien hij de juiste methode zou hebben toegepast, zou hij ongetwijfeld hebben gevlogen. Wellicht niet lang en niet ver, maar toch alleszins voldoen de, om te zijn gekomen tot een voortgezette vrije vlucht. Sir Hiram Maxim. Eischt men in Frankrijk de eer der eerste motorische vlucht op voor Ader, in Engeland is er een tijd een kleine groep geweest, welke die eer aan Sir Hiram Maxim toekent. Hiram Maxim, die vooral bekend is geworden als fabrikant van vuurwapenen en springstoffen, experimenteerde met een groot stoomvliegtuig in Baldwyn's Park te Bexley, graafschap Kent. Zijn toestel was een tweedekker van ruim 33 meter vlucht en n paar duizend kg. gewicht, gedreven door twee compound machines dié samen 360 p.k. leverden. Het vliegtuig liep op een 600 meter lange spoorbaan van 2% meter spoorwijdte. Een veiligheidsspoor, dat aangebracht was 60 centimeter boven de ge wone rails, voorkwam, dat het toestel zich vrij in de lucht kon verheffen. Dikwerf joeg Maxim met het enorme door twee elk 5.4 M. groote drukschroeven gedreven gevaarte over de rails en kon dan door mid del van registreer-apparaten vaststellen, hoe veel het toestel zich verhief. De machine had inderdaad het vermogen zich van den grond te verheffen, maar was zeer onstabiel en niet bestuurbaar. Bij de proef van 31 Juli 1894 vloog de kolos uit de rails en kwam naast de rolbaan op het gras in rust, tamelijk bescha digd. Dit was het einde der proefnemingen. Het toestel had een sprong gemaakt. Meer niet! Van een vrije, voortgezette vlucht was geen sprake geiweest. De fout van Maxim is geweest, dat hij direct te groot was gaan bou wen, zonder eerst aan het evenwichts- en be- sturingsvraagstuk voldoende aandacht te heb ben geschonken, in tegenstelling met de Wrights die zich eerst in de theorie van het moeilijke vraagstuk verdiepten, eerst proeven namen met modellen, vervolgens met zweef vliegtuigen en ten slotte overgingen tot het bouwen van een motorvliegtuig. Jacob Ellehammer. Naast de bovengenoemde aanspraken is er nog een Deensche. Deze betreft het werk van Jacob Ellehammer. Ellehammer was een elec- tro-techniker, die zich sedert 1905 practisch met het zoeken naar de oplossing van het vliegprobleem occupeerde. In het geheim nam hij proeven op het kleine eiland Lindholm ten Noorden van Laaland. Met het tweede toestel dat de Deen bouwde, 'n tweedekker, gedreven door 'n motor van 18 p.k., maakte hij op 12 September 1906, dus precies een dag vóór Santos Dumont te Parijs zijn eersten officieel gecontroleerden luchtsprong uitvoerde, een vrije vlucht ter lengte van 30 40 meter op een hoogte van k meter. Jammer ge noeg waren van dit historische gebeuren geen onpartijdige toeschouwers getuigen, zoodat El- lehammer's aanspraak de eerste vrije vlucht boven Europeeschen bodem te hebben gemaakt, wegens onvoldoende bewijslevering moest wor den afgewezen. Toch verdient de Deen met eere te worden gerangschikt onder de luchtvaart-pioniers. Vooral ook om de wijze waarop hij zijn mooie resultaten wist te bereiken. Terwijl toch een Santos Dumont te Parijs experimenteerde, toenmaals het Mekka der luchtvaartweten schap, zoodat hem de gelegenheid weTd geboden tot wrijving van gedachten met andere zoe kers en hem ook een veel ruimer en dieper technische oriëntatie ten dienste stond, ar beidde en experimenteerde de Deen in stilte op een eenzaam eiland. En terwijl de Brazi liaan, die bovendien in scherpe tegenstelling met den Deen, over schier onbeperkte finan- tieele middelen kon beschikken, zijn motoren, destijds het moeilijkste gedeelte van de oplos sing van het vliegvraagstuk, door den knap pen Leon Lavavasseur liet bouwen, bouwde Ellehammer zijn motoren zelf. OVEREENKOMST BETREFFENDE SEINEN VOOR DE ZEEVAART EN LICHTSCHEPEN. Het ministerie van Buiteniandsche Zaken maakt bekend, dat door Nederland is aanvaard de overeenkomst nopens seinen voor de zee vaart van 23 October 1930, opgesteld door de Conferentie voor de Bebakening en Verlich ting der kusten, die van 6 tot 23 October 1930 te Lissabon heeft plaats gehad Deze overeen komst zal zoowel voor het Rijk in Europa als voor Nederlandsch-Indië in werking treden op 22 November 1931. Voorts is door Nederland aanvaard de over eenkomst nopens bemande lichtschepen buiten hun station, van 23 October 1930, welke even eens door bovengenoemde Conferentie werd op gesteld. Deze overeenkomst is voor Nederland in werking getreden op 21 Januari 1931, ter wijl zij voor Nederlandsch-Indië op 22 Novem ber 1931 in werking zal treden. - - w 'W. - -ty? Belangstelling bij het antieke tempeltje in het Park van Sanssouci, waar keizerin Auguste Vistoria begraven ligt, op haar verjaardag 22 October. PLECHTIGE PRIESTERWIJDING VAN EEN KLEURLING. Toewijding van Missies aan het H. Hart. Aanstaanden Zondag zal Zijne Eminentie kardinaal Verdier, aartsbissohop van Parijs, in tegenwoordigheid van de bisschoppen, over sten 3h vertegenwoordigers van alle groote missiecongregaties in de Notre Dame te Parijs plechtig den weleerwaarden heer Joseph Faye van de Congregatie der Paters van den H. Geest, tot priester wijden. Joseph Faye is 22 Mei 1995 te Sedhiou In Senegal uit inlandsche ouders geboren. In Frankrijk voltooide hij zijn klassieke studiën, waarop hij te Cbevilly bij de Paters van den H. Geest In het noviciaat trad. Op den dag der wijding zal kardinaal Ver- dier in de H. Hart-basiliek van Montmartre een plechtig lof celebreeren, waaronder de oversten en afgevaardigden van de verschillen de missiecongregaties hun missies aan het H. Hart zullen opdragen. Pater Faye zal hierbij den zegen geven met het Allerheiligste. DE LAATSTE WIL VAN ARTHUR SCHN1TZLER. Naar de zoon van den overleden Weenschen schrijver Arthur Schnitzler mededeelt, heeft deze o.a. de volgende bepalingen gemaakt, met het verzoek deze onmiddellijk na zijn dood ten uitvoer te brengen: „Ten eerste geen kransen, geen kennisgeving (zwart omrande rouwkaarten), ook niet in de kranten. Begrafenis minste klasse. Het door het nakomen van deze bepalingen bespaarde geld moet gebruikt worden voor ziekenhuizen. Geen redevoeringen, vermijding van ieder ritueel bijwerk, geen rouwkleeding na mijn dood absoluut geen NEDERLANDSCHE JAARBEURS Voordeelig saldo 24.701. In de op 23 dezer gehouden Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders der N. V. Maat schappij tot Exploitatie van Jaarbeursgebou wen, gehouden te Utrecht, is goedkeuring ver leend aan het door den Raad van Bestuur uit gebrachte Verslag over het boekjaar 1930 1931; tevens zijn de Balans, Winst- en Verlies rekening en Exploitatie-rekening, de laatste sluitende met een voordeelig saldo van 24.701 ongewijzigd vastgesteld. door WILHELM HOLT (Uit het Duitsch vertaald) 13). Ja, ze was van hem. Dan hebt u er geen recht op, mijnheer van Giielen. En al begrijpt u niet, waarom ik me zoo gehaast heb, om kennis te nemen van den inhoud dezer papieren, waarom ik hier binnengedrongen ben, al begrijpt u dat ook niet, dan kan ik toch redenen daarvoor heb ben, diie gerespecteerd moeten worden. En nu verzoek iik u, mij verder alleen te laten. Miaar.stamelde Antoon. Hoe bent u hier gekomen? Wij dachten toch. Wat u denkt, laat me koud. U kunt voor mijn part denken, wat u wilt. Maar wanneer ik u in uw eigen belang 'n goeden raad mag geven, ga dan direct weg, en doe, alsof u mij hier niet aangetroffen hadt. En dan? vroeg van Gielem. Dan?... Nu, wacht de verdere gebeurte nissen maar af en probeer niet, om 'n rol te spelen in deze zaak, die u niet begrijpt, niet kunt begTijpen. De spreker zag, dat de andere nog aarzelde *n besluit te nemen en daarom riep hij onge duldig: Ja, lieve hemel, wat denkt u nu eigen lijk te kunnen doen? Wilt u alarm slaan? Wilt u mij als inbreker laten gevangen ne men? Als u dat beter lijkit, laat u dan niet ophouden. Maar, nog eens geef ik u den goe- 4an raad; doe het niet, in uw eigen belang. Er lag zulk 'n dreigende toon in zijn stem, dat van Gielen onwillekeurig met verbazing luisterde. Dat was nu al de tweede keer, dat bij hem waarschuwde, hem in zijn eigen belang aanzet te, heen te gaan. Moest hij gaan? En als hij 't niet deed, wat dan? 't Was toch te gek, om den zoon van den professor te laten arresteeren. Zijn optreden was inderdaad heel zonderbaar en gaf aan leiding tot de meeat zonderlinge vermoedens, maar daarom behoefde hij toch nog lang niet de moordenaar van zijn eigen vader te zijn. Zoo iets monsterachtigs kon men toch niet aannemen. Mijnheer Evan, zeide Antoon ten laatste, t is goed, ik ga. Maar ik behoud mij het recht voor, anderen met uw zonderling optreden bekend te maken. En u zult zelf wel begrijpen, tot welke ontzettende vermoedens u aanleiding geeft. Ik wil mij tot zulke vermoedens niet laten overhalen maar ik verzoek u en juist daarom verzoek ik u geef mij toch 'n ver klaring van uw zonderling gedrag, 't Is alle maal zoo ongelooflijk, zoo duistej;. Ik geef u geen verklaring. Vertel maar aan wien u wilt en wat u wilt van onze ont moeting hier. Maar ik raad 't u af, Ik raad 't u zeer ernstig af En nu moet u zelf weten wat u doen willt. Bonjour, mijnheer v. Gie len. Antoon van Gielen verliet de kamer. De andere had 'n wil, machtiger dan de zijne, hij was sterker dan hij. Maar wat moest hij nu doen? Hij kon toch den broer van Alice niet neerschieten of laten gevangen nemen? Hij ging vooreerst maar naar zijn kamer te rug en legde zich te bed. Aan slapen viel na tuurlijk niet meer te denken. Het raadsel pij nigde hem. Wat moest dat allemaal beduiden? paf-r moest een geheim verborgen zitten ach ter den moord van den professor waarvan hij absoluut niiets begreep. Zware verdenking te gen den zoon van den professor kwam bij hem op. Al zei hij zichzelf ook honderd keer, dat het niet waar kon zijn, dat Jozef Evan on mogelijk schuldig zijn kon aan den dood zijns vaders, toch kon hij di.t vermoeden niet van zich afzetten. Hoe was hij zoo plotseling in 't land terug gekeerd, zonder dat iemand er iets van wiet? Hoelang was hij al terug dat was de groo te vraag, die van Gielen zich stelde hoelang was hij al térug? Als hij nu zijn verblijf hier geheim hield, dan had hij misschien al dagen lang dit spel gespeeld. Had hij miet reeds bij de begrafenis zijns vaders tegenwoordig kunnen zijn, ja, was hij wellicht reeds in 't land terug, toen de moord plaats greep? Neen dat wilde hij niet aannemen Raadselachtig was zijn optreden In elk ge val. Den vorigen dag had hij toch reede daar moeten zijn en waarom had hij dian ook niet zijn zuster bezocht die zoo ziek was? En indien hij 's avonds pas gekomen was. Hoe was hij dan zoo ga.uw te weten gekomen, waar de papieren van zijn vader verborgen waren, en waarom was hij dan onmiddellijk naar den Beukenhof gegaan? Steeds meer vragen bestormden Antoon van Gielen, waarop hij geen antwoord kon geven en die hem meer en meer in de over tuiging versterkten, dat er achter de heele zaak een veel verschrikkelijker geheim school, dan iemand kon vermoeden., Ook indien hij aannam en hij wilde het aannemen dat Jozef Evan geen schuld had aan den moord van zijn vader, dan moest hij toch 'n rol spelen in dit drama, die hem niet tot eer strekte. Antoon van Gielen dacht na, wat hij doen moest. Zou hij morgen zijn vader, misschien ook zijn vriend vertellen, wat voor 'n ontdekking hij gedaan had? Of met juffrouw Evan er over spreken? Hij had ziich het recht van spreken voorbehouden. Maar zou het goed zijn, als hij 't deed? Dan moest ook de politie al les te weten komen, en dan viel de verden king oip den jongen Evan, de openbare mee ning zou zich tegen hem keeren als den ver- moedelijkan dader. Voor deze mogelijkheid schrok Antoon terug. Na lang nadenken kwiaS hij tot het besluit dat 't maar 't beste was, voorloopig 'n afwach tende houding aan te nemen. Jozef Evan zou zeker zelf wed handelend optreden. Mis schien kon hij de geheele zaak ophelderen of toch in elk geval bewijzen, dat hij geen schuld had aan den dood zijns vader. Dat hij oip zoo ongelegen tijd wederrechtelijk op den Beukenhof binnengedrongen was, om de door zijn eigen vader nagelaten papieren, instrumenten enz. te onderzoeken, dat was ten slotte zijn zaak en op ziich genomen ook niet zoo vreemd. Want 't was toch altijd nog mo. gelijk, diat er nog wat anders achterstak, wat met de misdaad eigenlijk niets uit te staan had. Afwachten dus was 't eenige, dat Antoon v. Gielen meende te moeten doen, tot Jozef Evan zijn gedrag verklaren en zijn onschuld bewijzen kon. Tegen den morgen viel hij in 'n diepen slaap en werd pas wakker, toen de zon al hoog aan den hemel stond. Snel kleedde hij zich aan en ging beneden ontbijten. Toen hij daarmee klaar was. verzocht hij den huis knecht, die hem bediend had, den huisbe waarder in de woonkamer te ontbieden. Even later kwam deze e® vroeg- Wat Is er van uw dienst, jonge heer? Hoor eens, ontwoordde van Gielen, wij hebben met elkaar 'n appeltje te schillen. Waarom hebt ge me vannacht de waarheid niet gezegd? Ik mocht niet, mijnheer. Ge wiet, dat er iemand in de kamer van den professor was, niet waar? Ja, dat ontken ik niet. Kent u den heer Evan? Ja, nog van vroeger. Wanneer is hij hier aangekomen? Gisterenmiddag. Hij legde mij de streng ste geheimhouding op. Hij zeide, gegronde re denen te hebben, waarom hij niet wilde, dat zijn terugkomst in 't vaderland bekend werd. En wat verlangde hij van u? Dat ik hem de kamer wees, waarin zijn vader vermoord gevonden is. Hij wilde de pa pieren nazien, zeide hij, en dat leek me heele- maal niet zonderling. Neen. Maar ga verder en vertel me de volle waarheid. Ach, antwoordde de man, er is verder niets bijzonders, 't Is alleen maar vreemd, draf mijnheer Evan mij tegenover iedereen de strengste geheimhouding oplegde. Toen u gis teravond onverwachts hier aankwam, maakte ik hem diaarmee oekend en hij zeide mij, dat ik ook u niets van zijn aanwezigheid zou zeg gen, want dat hij vóór zonsopgang weer weg zou zijn en dat net niet noodig was, dat iemand, wie dan ook, van zijn aanwezigheid op den Beukenhof iets vernam, 's Nachts ben ik naar hem toegegaan, om hem te waarschu wen, dat de portier den hond losgelaten had. Ik dacht, dat aij niet zonder mijn begelei ding zou kunnen vertrekken Maar hij ant woordde slechts dat hij met zijn werk nog niet klaar was en dat hij het huis niet zoo vroeg kon verlaten. Toen ik uit zijn kamer kwaim, trof ik u tot mijn grooten schrik op don gang. Ik kon u niet zeggen, dat mijnheer Evan er was, want hij had mij streng be volen te zwijgen. Daarom waa ik blij, toen u weer rustig naar uw kamer ging. Maar ik begreep heel goed. dat u mij niet vertrouwde en mij dezen morgen zeer zeker ter verant woording zouidt roepen. Ik wist geen raad, want tk wilde u niet bedriegen, maar ook mijnheer Evan niet verraden, wlen ik beloofd had te zullen zwijgen. En toch moest ik een keuze doen tusschem beide mogelijkheden.... En hebt ge die keuze gedaan? Neen, 't wias niet meer noodig. Mijnheer Evan hoeft mij verteld, dat hij met u gesproken heeft en dat ik dientengevolge tegenover u niet meer tot geheimhouding ver plicht ben. Ja, zei van Gielen, ik heb met den heer Evan gesproken. Is hij nog hier? De huisbewaarder schudde 't hoofd. Neen, antwoordde hij, vóór dag en dauw is hij reeds vertrokken. En heeft hij niet gezegd, waar hij heen ging? Neen, hij was niet erg spraakzaam, en ik heb 't hem niet durven vragen. Ik hoop, dat u mij niet uw vertrouwen ontnemen zult, o,m hetgeen voorgevallen is. Ik kon van nacht werkelijk niet ..nders handelen, dan ik ge daan heb. De man zag er argeloos uit en zijn stem klonk vertrouwenwekkend. Antoon van Gielen hiad don indruk, dat hij hom inderdaad niet beloog. En ook klonk 't niet onwaarschijnlijk, wat de huisbewaarder vertelde. Het lag voor de biamd, dat hij den zoon van den vermoorde niet gevoegelijk weigeren kon, in de kamer van zijn overleden vader dienst nalatenschas na te zien En dat Jozef Evan op zoo'in zonderlinge manier plotseling te voorschljl kwam en zoo vreemd optrad, dat ging d«® ouden huisknecht verder niets aan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 12