HEERENBAAI HEERENBAAI DE EENZAME LUITENANT. ZATERDAG 24 OCTOBER 4931 ECHTE FRIESCHE PANDBRIEVEN DER VEEN KOLONIALE BANK Test-case voor den Hoogen Raad. Conclusie van den advocaat- generaal. BLOEDIGE TWIST IN HET LUNAPARK TE DIEMEN. DE BRAND IN HET NED. PAVIL JOEN TE PARIJS. DE FRAUDE BIJ DEN PENSIOENRAAD De bewaking en de electrisclie leidingen. Mededeeling van het Uitvoerend comité. ZILVEREN JUBILE. R. K. BOND VAN HOTEL-, CAFE-, RESTAURANTHOUDERS EN SLIJTERS. WESTLANDSCIIE BLOEMEN TENTOONSTELLING. DE ARCHIEVEN DER C. P. H. ffllgÖ WELKOM VREEMDELING. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. 20-50 CT. PER ONS ANDERE T'JDEM-ANDERE ?,EDEN-M A A"RTTÖoTK TO£M ZOOWLL AL S HFOPKr xAALA/ iCHOORST EENE/y EGBERTS ^U-DIE Ti»M vamTAVT ®^E_ECHTE FRIESC-HE -HEEREKBAAI VE-R&CtiAFT XJ NVQLK&RT VA"NT GEHOT j ~(w°r<Lt vwvoigA) ECHTE FRIESCHE 20-50 a. PER ONS De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr Besier, heeft gisteren conclusie genomen in de zaak, welke betrekking heeft op ver- valschte jaarverslagen en den koers van pand- bneven van de Veenkoloniale Bank voor Hy- potheek en Soheepsverhand, welke bank ge- - vestigd was te Sappemeer en die in 1920 in déconfiture kwam. Bij dagvaarding in eersten aanleg waren door den landbouwer Aeilkema in deze zaak, welke als test-case is aanhangig gemaakt, aan directie en commissarissen versohillende fei ten ten laste gelegd, voornamelijk neerkomen de op het tegen onjuiste marken koers opne men van Duitsche posten en het medewerken resp. gedoogen dat ook balansen en winst- en verliesrekeningen in het jaarverslag aldus werden opgenomen. Voorts werd ten laste ge legd het uitkeeren van dividenden uit fictie ve winsten. De eischer Aeilkema nu had, afgaande op den gunstigen koers, welken de pandbrieven van deze bank als gevolg daarvan hadden, ©enige van die pandbrieven gekocht en na de debacle hierop een aanmerkelijk verlies ge leden, voor welke schade hij directie en com missarissen aansprakelijk stelde. De rechtbank te 's-Gravenhage wees de in gestelde vordering toe, doch in hooger beroep werd dit vonnis door het Haagsohe Gerechts hof weder vernietigd en werd Aeilkema als nog niet-ontvankelijk verklaard in zijn vorde ring. Het Hof overwoog daarbij, dat er geen cau saal verband bestond tusschen de geïncrimi neerde onrechtmatige handelingen van direc tie en commissarissen en de door Aeilkema geleden schade. Thans nam mr. Besier wel een recht- streeksch zakelijk verband hier tusschen aan Aeilkema zocht een soliede geldbelegging en koos deze pandbrieven, omdat die algemeen als zoodanig werden beschouwd hetgeen uiter aard zijn uitdrukking vond in den geldenden koers. Deze koers nu was beïnvloed door de be, weerde onwaarachtigheid der jaarverslagen enz, die wel niet ter kennis van het publiek waren gebracht en hiertoe ook niet bestemd waren en In bet bijzonder niet ter kennis van Aeilkema waren gekomen, maar die dan toch in wijder kring bekendheid hadden verworven, daar zij anders den koers niet zouden hebben kunnen beïnvloeden, hetgeen aan directie en commissarissen bij inleidende dagvaarding werd verweten niet te hebben verhinderd. Volgens mr. Besier kan ook door den rech ter in cassatie de gevolgtrekking worden ge- maakt, dat naar ervaringsregelen te verwaeh. ten was, dat de koers zou stijgen boven de werkelijke waarde der pandbrieven en dat wel iswaar niet juist Aeilkema, maar dan toch deze of gene uit het publiek, een soliede geld belegging zoekend, van de pandbrieven zou koopen tegen een te hoogen koers. De advocaat-generaal concludeerde dan ook tot vernietiging van het arrest en tot terug wijziging der zaak naar het gerechtshof. De Hooge Raad zal 11 December arrest wijzen. VERZENDING LICHT ONTVLAMBARE STOFFEN NAAR ENGELAND. Blijkens mededeeling van den Engelsehen postdienst worden aldaar meermalen uit Hol- land afkomstige monsters ontvangen, welke licht ontvlambare vloeistoffen bevatten. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de ver- zending van dergelijke stoffen per briefpost verboden is. Den verdachte poging tot doodslag ten laste gelegd. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amster dam behandelde de strafzaak tegen den 21- jarigen Surinamer J. E. W., verdacht van po ging tot moord. De man zou op 10 September j.l. in het Luna park te Diemen, na vooraf beraamd plan en rustig overleg niet een mes den heer Janvier dooden. Subs, was ten laste gelegd poging tot doodslag, subs, zware mishandeling. Verd. was op 10 September werkzaam in het Lunapark, toen de heer J. hem een bevel gaf. De Surinamer ontstak hierover in woede, trok een mes en stak hiermede Janvier in den schouder. De wonde was, naar dr. Derkinderen uit Diemen verklaarde niet ernstig geweest en na een paar dagen was de heer J. weer hersteld. Dr. Abrahams, geneesheer-directeur van het Krankzinnigengesticht te Suriname verklaar de op de vragen van den verdediger mr, Fran- kenhuis, dat Surinamers heftig reageeren op vermeend onrecht; zij trekken zich een onwel willende behandeling zeer aan en gebruiken graag dikke woorden. De mishandelde, Jan vier, verklaarde, dat hij met W. verschil van meening had gekregen over het te laat op het werk komen van W. De get. had hem als be drijfsleider bevolen, naar het kantoor te gaan. waar hij ontslagen zou worden. W. weigerde aan dit bevel te voldoen en get. had hem een klap in het gezicht gegeven. Eenigen tijd later, toen get. weer op het terrein kwam, was de Surinamer met een geopend mes in de hand op hem toegekomen met het bekende resultaat. Verdachte bekende, volgens hem had de heer J. hem ook nog een trap gegeven. De Officier van Justitie mr. Reilingh achtte de tenlaste gelegde poging tot moord niet be wezen, wei echter de poging tot doodslag. Het kwam echter van de zijde van den heer Jan- vier niet te pas W. te slaan. VeTd. staat zeer gunstig bekend en kan werk en onderkomen vinden. Spr. eischte een gevangenisstraf van twee maanden, met aftrek van de preventieve hech tenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van één jaar. De verdediger mr. J. L. Frankenhuis acht te de poging tot doodslag niet bewezen en beriep zich op noodweer of noodweerexces. Pi. drong aan op ontslag van rechtsvervol ging. Subs, riep pi. de uiterste clementie voor verd. in. Hij vroeg de onmiddellijke invrijheid stelling van zijn cliënt. Na raadkamer werd dit verzoek afgewezen. Vonnis 6 November. Een derde employe zich vrijwillig aangemeld. In verband met de arrestaties van de schrij vers Z. en R. bij den Pensioenraad, heeft de arbeidsoantraotanrt P., eveneens daar werk zaam zich gisteren vrijwillig aangemeld, ais hebbende eveneens fraude gepleegd. Hij ver klaarde zich een bedrag van plm. 4000 te hebben toegeëigend. P. is in verzekerde bewa ring gesteld. ONBEVOEGD UITOEFENEN GENEESKUNDE De kantonrechter te Roermond heeft G. U. W. natuurgeneeskundige aldaar, terzake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde ver oordeeld tot 2 maanden hechtenis en 200 subs 2 maanden hechtenis. Door het uitvoerend comité zijn aan de le den van de algemeene commissie voor de Ne- derlandschs deelneming aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling Parijs 1931 eenige gegevens verstrekt voor het vormen van een juist oordeel over de beteekenis van de be richten en beschouwingen, die in den laatsten tijd over de Nederlandsche deelneming aan de koloniale wereldtentoonstelling te Parijs door de pers werden opgenomen. We ontlee- nen er het volgende aan Het Uitvoerend Comtié heeft de overtuiging, dat een meer uitgebreide nachtelijke bewa king den plotseling uitslaanden brand, waar- van de oorzaak onbekend is gebleven, niet had kunnen bezweren. Vervolgens worden mededeelingen gedaan omtrent de verzorging der kostbaarheden. Er bestaat thans zekerheid, dat de assuradeuren eerstdaags een eindbeslissing betreffende de assurantie zullen nemen. De aanleg der electrisohe leidingen werd op gedragen aan de N.V. Electro-technische en Industrieele Maatschappij Groene veld Co. te Amsterdam, die onder toezicht werd geplaatst van een adviseerend eleotrotechnisch inge nieur. Bij den aanleg werd niet alleen reke ning gehouden met de Fransche voorschriften, doch ook met die van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Dit leidde er toe, dat de in genieurs van het electrisch bedrijf van Parijs en de ingenieurs van de brandweer, de politie en bouwcontröle van die stad, na de enquête, die op den brand volgde, eenparig lof brach ten aan de electrisohe installatie van het Ne- derlandseh paviljoen. Nog slechts eenige da gen vóór den brand hebben drie Fransche hoofdingenieurs de electrisch© leidingen van het Nederlandsch paviljoen gecontroleerd; dit geschiedde periodiek. De hoofdingenieur van de stad Parijs verzocht zelfs toestemming om den electrischen aanleg als voorbeeld te too- nen aan installateurs der electrisohe leidingen in paviljoens van andere naties, waar men moeilijkheden ondervond. Bovendien heeft de Vereeniging van Directeuren van Eleetricl- teitsbedrijven in Nederland, op verzoek van^ het Uitvoerend Comité, door een onpartijdig ingenieur de electrisohe installatie van de niet verbrande gebouwen en van het nieuwe pavii. joen laten onderzoeken, waarna die ingenieur ter zake een gunstig rapport uitbracht. In hoeverre de later in de dagbladen geuite opmerkingen over de electrisohe installatie in het verbrande paviljoen juist zijn, kan slechts door volkomen deskundigen worden uitge- maakt. Het is het Comité daarom aangenaam te kunnen mededeelen, dat prof. ir. E. J. F. Thierens, president van de Afdeeling voor Electrotechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, bereid is gevouden ter zake een onderzoek in te stellen. Bovenbedoelde vennootschap en de adviseerend ingenieur heb ben niet geaarzeld voor dat onderzoek alle geweuscht© gegevens ter beschikking te stel len. Het Uitvoerend Comité deelt voorts mee, dat- de Fransche Minister van Koloniën a.i. bij zijn beschikking van 13 dezer heeft be paald, dat de sluitingsdatum der tentoonstel, ling wordt vastgesteld op Zondag, 15 Novem- ber a.s. Het Nederlandsch informatiebureau in de „Cité des Informations" zal op 1 Novem ber a.s. moeten sluiten, omdat de daarin te werkgestelde Nederlandsoh-Indische ambte- naar begin November naar Java moet terug reizen. Kaascontrolestation Zuid-Holland. Op 30 October zal het 25 jaar geleiden zijn dat kiet Kaascontiroil© station Ziudd-Halilamd voor volvette kaas werd opgericht. D'it station is thans tot een groot en krachtig, liiicha&m opge groeid. Ofschoon er alle aanleiding zou zijn tot een herdenking van dit feit, heeft het bestuur gemeend onder de tegenwoordige slechte econo mische omstandigheden van een openbare, eemgBizóms feestelijke herdenking te moeten afzien. In 1914, bij het invoeren van het rijksikaas- nwsrk, bedroeg het ledental 284; op 1 Januari 1931 was het gestegen tot 3257. In dan loop dier jaren is in diem opzet nog al Iets gewijzigd. Was het in het begin een ver eeniginig, waairtoe miein geheeJ vriiwiillg toetrad, hierin kwam in zooverre wijziging dart de bepier- kenidte bepaCiiugieu oimitncir.it dön uitvoer voor ongecontroleerde kaas tijdens den oorlog en daarna volgens die Lamidbouwuitvoeirweit, eien diwang voor aansluiting wend. Dezelfde uli.t- werkiiuig had het IvaasPjesilu.it volgens de Warenwet, dte het merken van de kaas voor do Binmenilandisch© consumptie verplichtend stiel- de. Hierbij kwam nog dart in 1930 de minister een wijziging dier statuten voorschreef volgens welke d'e kiteinsite helft dier bestuursleden door die ajanigeisllotciilen zelf verkozen moet worden. lOmidlamks dlsae beperken^© reigetett'iingtsbepa- Mngen, kunnen de aangeslotenen met trots op 'die afgefliegdie 2-5 jamen terugzien. Bezoek Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana is, naar we ver nemen, voornemens een bezoek te brengen aan de Westlandsehe bloemententoonstelling te Naaldwijk op den middag der opening, 3 No vember a.s. Naar aanleiding van het gisteren door ons overgenomen „Handelsblad"-bericht omtrent de kwestie van de verdwenen archieven van de Comm. Partij Holland, welke in handen van bet bestuur van den Ned. Faseistenbond „De Bezem" gevallen zouden zijn, deelt het hoofd bestuurslid van dien bond, de heer J. A. Baars, aan de redactie mede, dat inderdaad een groote reeks van de comm. archiefstukken in zijn bezit is gekomen. Hij heeft ook die stukken welke niet van reoenten datum zijn getoond en op de vraag, hoe hij er aan gekomen ls, geantwoord, dat hij ze van een der nog ln functie zijnde bestuursleden van de Comm. Partij Holland tegen contant geld gekocht heeft. Bij de stukken is o. a. een lijst van communistische bedrijfscellen hier te lande. HERSTEL VAN MONUMENTEN. Men seint ons uit Athene, dat op de daar gehouden conferentie van het Internationaal Bureau voor Musea, de Nederlandsche architect prof. dr. Slothouwer een uiteenzetting heeft gegeven over een karakteristiek geval bij de lestauratie van den dom te Utrecht, n.l. de kwestie van de verplaatsing van een graftombe met gedenksteen. Het meerendeel der deskundigen ter confe rentie sprak zich uit ten gunste van het ge bruik van moderne technische middelCD voor de restauratie van historische monumenten. EEN BORSTBEELD VAN DR W. ROYAARDS Het comité, dat zich ten doel stelt, een borstbeeld van dr. W. Royaards aan de stad Amsterdam aan te bieden ter plaatsing in den Stadsschouwburg, mocht hiervan bijdragen ontvangen van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Viering van het 12% jarig bestaan van den Bond. Bij gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- Restauramthouders en Slijters is. gelijk bekend, in de Rotterdamsohe Diergaarde een groote Nationale Vaktentoonstelling georganiseerd. Bij die gelegenheid werd Woensdag eveneens te Rotterdam een algemeene ledenvergadering gehouden. Deze bijeenkomst in de bovenzaal van Lion d'Or was zeer druk bezocht door een groot aantal afgevaardigden en leden uit alle doelen van het land. Als voorzitter van de ontvangende afdeeling Rotterdam sprak de heer J. A. Engels een woord van welkom, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de geweldige opkomst. Als voorzitter van de afdeeling Rotterdam wijdde spr. ook nog eenige woorden aan het 12i/2-jarig bestaan van den Bond. Hierna opende de voorzitter, de heer P. Jac. van Dijk, de elfde jaarvergadering. Het ledental van den Bond groeit gestadig. Echter toch niet in die mate, als verwacht mocht worden. Ondanks de duidelijke wenschen van onze Kerkelijke Overheid, zijn er nog vele Katholieke collega's, die niet of, wat nog erger is, niet goed georganiseerd zijn. Die allen moe ten ook lid worden onzer organisatie, die elke vergelijking met haar zustervereenigingen glansrijk kan doorstaan. Spr. deed een beroep op de leden om in harmonie met allen mede te werken aan den bloei der vereeniging. Mededeeling werd dan gedaan van een ge schenk van de firma Hellebrekers, bestaande uit een fraaien voorzittershamer. De voorzitter sprak voor dit geschenk zijn dank uit. Het ledental is dioor den uitbouw van vele afdeelingen, doch bijzonder van de afdeelingen Helmond, Tilburg, Eindhoven, Rotterdam, Raamsdonksveer en Dongen sterk vooruit ge gaan. Het afgeloopen vereenigingsjaar is een jaar geweest van buitengewone drukte en werk zaamheid. Volgens de algemeene verwachting zal na aanneming van het gewijzigd ontwerp Drank wet door de Eerste Kamer deze wet waarschijn lijk op 1 Mei 1932 in werking treden. Talloos zullen de moeilijkheden zijn welke bij de uit voering van deze wet de leden zuilen onder vinden. Doch bet hoofdbestuur is overtuigd dat met medewerking van de rechtskundige advi seurs mrs. Hellenberg Hubar en Jonker deze moeilijkheden zullen worden overwonnen. Nadat de afdeeling Rotterdam verslag had uitgebracht over de kasmiddelen, gaf de pen ningmeester, de heer H. Labro, een overzicht van de financiën van den Bond. Nadat uit de vergadering eenige denkbeelden waren naar voren gebracht, ontvouwde de Bondsvoorzitter een plan om een Bondsbureau te stichten en dit te verbinden aan het kantoor van de rechtskundige adviseurs, mrs. van Hel lenberg Hubar en Jonker. De heer Engels, Rotterdam, verklaarde zich met het denkbeeld te kunnen vereenigen. Er is behoefte aan een bureau, dat in staat is dagelijks adviezen te geven. Bij de nieuwe Drankwet zal die behoefte zich nog meer doen gevoelen. Hoe dit bondsbureau moet worden ingericht, laat men dit aan het bondsbestuur overlaten. De heer Sporer, Amsterdam, drong er met klem op aan, dat dit bureau zoo spoedig moge lijk tot stand zal komen. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna besloten tot de stichting van een Bondsbureau en aan het bestuur over te laten, op welke wijze dit bureau zal worden ingericht. Hierna werd ook de begrooting zonder meer aangenomen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat vier nieuwe leden in het bands-bestuur werden gekozen, n.l. de heeren J. A. Engels (Rotter dam), Th. W. van der Voorden (Rotterdam), R. W. von der Möhlen (Den Haag) en J. van Bilzen (Tilburg). De aftredende bestuursleden Labro en Verkuyl werden niet herkozen. De hertogin van York ontving het eere doctoraat van de Oxford-Universiteit. Nog wend een telegram gezonden aan Z. H. E, den Bisschop van Haarlem, Des morgens hadden de deelnemers aan het congres een bezoek gebracht aan het Rotter- damsche stadhuis. In de cabaretzaal van de Diergaarde werd des avonds een intieme feestavond gegeven. In de voortgezette vergadering van den R.K. Bond van Hotel-, Café- ©n Restauranthouders en Slijters, heeft het Tweede Kamerlid, mr. J. G. A. M. van Hellenburg Hubar een inlei ding gehouden over de toepassing van «e drankwet. Deze toelichting werd met belang stelling door de aanwezigen gevolgd. De hoofd inspecteur van de drankwet, de heer de Brey, woonde de vergadering bij. Des middags vereenigd-en de deelnemers zich aan een lunch in Brie tol. Daarna werd de vergadering voortgezet. Ach tereen volgens kwamen de afdeelingsvoorstel len in behandeling. Besloten werd de volgende vergadering te Nijmegen te houden. Den derden dag hebben de deelnemers aan de algemeene vergadering ten getale van 125 man allereerst een rondtocht gemaakt door de Rotterdamsche havens en daarna een ex cursie ondernomen naar de fabrieken van v. d. Bergh aan de Nassaukade. Na een bezich tiging van deze fabrieken, werd in de restau ratiezaal der fabriek den congressisten een lunch aangaboden door de directie der Unilever. Vrouwelijke bediening in hotels, café's en restaurants. Do Haagsche burgemeester heeft aan 't bestuur vain den R.K. Bond v. Hotel-, Café- en Restau rant-geëmployeerden „St. Ant-mius" gelegen heid gegeven de bezwaren ten aanzien van den vrouwenarbeid in zaken, waar gelagen kunnen worden gezet, naar voren te brengen, mede omdat thans ook een der voornaamste hotels te 's Hage met Ingang van December al leen vrouwelijke buitenlandscne bediening wil invoeren. De burgemeester zegde een onderzoek toe. 16) Het resultaat van Heath's mededeelingen was, dat de kleine rechtsgeleerde begon te blazen van woedende verontwaardiging en vuurrood werd. Driftig bewoog hij zich op zijn stoel hen en weer. Schandelijk! Misdadig in een woord! riep hij uit. Zulke dingen had ik nooit van Tyrrel geloofd! Het spijt me dat ik het zeggen moet, maar hij was niets anders dan een ge- meene woekeraar, meneer Heath en U hoeft geen cent meer te betalen. Heath protesteerde. Ik ben volkomen bereid mijn verplich tingen na te komen. Dat hebt u dubbel en dwars gedaan, me neer Heath. Sampeon nam zijn bril weer af en begon cpnieuw de glazen te reinigen. Als executeur van de nalatenschap van mr. Tyrrel zal ik U een volledige kwijting geven van Uw schuld, die U méér dan terug betaald hebt. Als Tyrrel nog leefde, zou ik hem eens ongezouten mijn meening zeggen, maar nu ik daartoe niet meer in de gelegen heid ben, moet ik er mij tevreden mee stellen om op deze manier een einde te maken aan dergelijke schandelijke afzetterij. Ik ben U buitengewoon dankbaar, me neer Sampson, maar ik vraag mij af of het wel heelemaal eervol is om mij op deze wijze van mijn schuld te laten ontslaan. Absoluut. Tyrrel had geen recht om U samengestelden Interest te laten betalen. Dat doet een behoorlijk zakenman niet en Tyrrel behoorde tot een respectabele firma. En ik ■weiger eenvoudig om ook maar een penny Tan U aan te nemen. Heath slaakte een diepen zucht van ver lichting. Ik kan niet anders dan herhalen dat ik U buitengewoon dankbaar ben, want deze verplichting is eenvoudig een nachtmerrie voor me geweest. Dat kan ik me levendig voorstellen en U hoeft U absoluut niet dankbaar te voelen, antwoordde de vriendelijke kleine man. De heele aangelegenheid stuit me tegen de borst en onder ons gezegd, mijn compagnon was in meer zaken betrokken, die het daglicht niet konden verdragen. Het spijt mij dat ik op die manier over een doode moet spreken! Maar in elk geval, het kwaad dat hij aan u bedreven heeft, zal zooveel mogelijk worden hersteld en voor dat u weggaat zal ik u finale kwijting voor de geiieele schuld geven. En nu, de advo caat zette den bril weer op zijn neus. nog iets anders. Ik wil u wel eerlijk verklaren, meneer Heath, dat ik blij ben dat u bij mij bent, gekomen; ik zou anders waarschijnlijk u zijn komen opzoeken. Waarom? informeerde Heatb Belangstel lend. U sliep in de kamer vlak boven die waar Tyrrel O, viel de luitenant uit, terwijl hij de wenkbrauwen erven fronste, bent u ook van plan om mij te vragen of ik iets geho- rd heb? Neen, ik heb niets gehoord; u was er zelf bij dat ik dat bij het gerechtelijk onderzoek heb verklaard en ik kan dat alleen maar herhalen. Wel. wel, wel, de advocaat wreef zich zichtbaar teleurgesteld over de kin. En ik had er nog wel zoo half en half op gerekend dat u me behulpzaam zou kunnen zijn om uit te vinden wie Tyrrel vermoord heeft. Dat zou ik zelf ook dolgraag weten, ant woordde Heath droogjes, en nu u het onder werp toch aangeroerd hebt en we strikt ver trouwelijk praten Absoluut vertrouwelijk. Wat ik hier hoor is ambtsgeheim, bevestigde mr. Sampson. Juist, ging de bezoeker voort. Laat ik u dan vertellen dat er mensohen zijn, die uit het bloote feit dat ik in de kamer sliep boven die waar uw compagnon vermoord ls, conclu deerden dat ik meer van den moord afweet, dan ik vertel. En dat weet u niet? Natuurlijk niet. Andere zou ik gezegd hebben wat ik weet. Laten we openhartig met elkaar praten, zei de advocaat ernstig. We moeten volkomen eerlijk tegen elkaar zijn als we er in willen slagen om de waarheid aan het licht te bren gen. Ik ben daar zoo op gesteld omdat de moordenaar een groot aantal papieren gesto len beeft, die ik weer in handen moet zien te krijgen. De eer van algemeen-geachte men- schen, die van Tyrrel geld hadden geleend, is er mee gemoeid. En uw motief is den dader te ontdekken, zoodat niemand mij er langer van verdenken kan dat ik meer van de zaak afweet dan ik wil los laten. Maar niemand durft toch Natuurlijk durft niemand, viel Heath den spreker in de rede. Niemand durft een open lijke beschuldiging tegen mij uit te spreken, als u dat bedoelt. Maar u bent menscbenken- ner genoeg, meneer Sampson, om te weten dat er een manier van glimlachen en hoonend kijken en veelbeteekenend schouderophalen be staat, die kwetsender is, dan een rechtstreek- sclie beschuldiging. Aha! zei Sampson, met zijn scherpe O'gjes strak op Heath's gezicht gevestigd; u hebt vijanden! Eén in ieder geval. Hebt u er bezwaar tegen om mij zijn naam te noemen? Heath aarzelde een oogenblik. Als hij Drake's naam noemde, moest hij ook de reden van de vijandigheid van den kapitein vermel den en dat zou vanzelf de noodzakelijkheid meebrengen om over Edith te ©preken. Het lijkt me beter om daar voorloopig niet over te praten, antwoordde de luitenant tenslotte een beetje onzeker. Het ontging Mr. Sampson niet dat het ant woord niet met groote beslistheid gegeven werd en hij deed daar direct zijn voordeel mee. Meneer Heath, zei hij ernstig, u hebt een vriend noodig en lk ben volkomen bereid die vriend te zijn. Waarom denkt u dat en wat is de reden dat u die vriend wilt zijn, als ik vragen mag? Omdat ik overtuigd ben, dat u slecht bent behandeld door Lady Berwin. Ze is een cliënte van ons en strikt-genomen behoorde ik niet over de zaak te spreken. Maar het is absoluut noodig dat u, als we den moordenaar van Tyrrel willen vinden, mij volkomen in uw vertrouwen neemt. Tyrrel wae de raadsman van uw grootvader en bracht deze relatie mee toen hij zich met Wyndham en mij associeerde. Ik weet dat Sir William u altijd als zijn aan staanden erfgenaam beschouwde en ik was dan ook buitengewo. n verbaasd toen het bleek dat een zoo vermogend man als hij zonder testament was gestorven. Lady Berwin kreeg als eenig-overievende dochter de heele erfenis, maar al de omstandigheden in aanmerking ge nomen, was ze toch eigenlijk verplicht ge weest, u een gedeelte van het jaarlijksch in komen uit te keeren. En nu ik met de behar tiging van haar zaken die Tyrrel altijd heelemaal onder zich hield ben belast, zal ik niet nalaten haar duidelijk te maken dat ze u zou gauw mogelijk een behoorlijke toelage dient te geven. Ik zou het heel prettig vinden, als ze daarvoor te vinden was, antwoordde Heath, en ik zou niet het minste bezwaar hebben om het geld aan te nemen, want ik zou niets an ders ontvangen dan een deel van mijn groot vaders geld, dat eigenlijk heelemaal mijn eigendom behoorde te zijn. Vergeet niet dat er geen testament was, zei Sampson hoofdschuddend. Bent u daar zeker van? Tyrrel verklaarde het en hij behandelde de zaken van Sir William. Daar mocht een ander zich nooit mee bemoeien. Heath's lippen krulden zich even tot een minachtenden glimlach. Uit uw eigen woorden blijkt, zei hij, dat u geen hoogen dunk hebt van de moraliteit van uw overleden compagnon. Ik voor mij ge loof dat er een testament geweest is en dat Tyrrel dat uit eigenbelang of om welke reden dan ook vernietigd of achtergehouden heeft. De kleine advocaat wae zichtbaar onthutst door deze krasse beschuldiging. Op welke grondenbegon hij. Ik heb geen gronden, die een rechtsge leerde als bewijzen zou beschouwen maar mijn grootvader heeft altijd gezegd dat ik zijn heele vermogen zoii erven en ofschoon Tyrrel zijn best heeft gedaan om mijn grootvader tegen mij op te stoken door hem in te blazen dat ik een losbol en een verkwister was, kan ik me niet voorstellen dat Sir William mij onterfd zou hebben zonder mij te waarschuwen of zonder mij althans te zeggen dat hij het ge daan had. Due u hebt practisch gesproken absoluut geen bewijs voor uw bewering, merkte de advocaat op, en bovendien, tusschen Tyrrel's papieren die zich hier op kantoor bevonden en die we natuurlijk nagegaan hebben, was het testament van uw grootvader ook niet. Als hu dat niet vernietigd heeft, maar achtergehoudfen, zal hij dat ook zeker niet hier op kantoor hebben bewaard, weerlegde Heath. Dan zal het waarschijnlijk wel bij de gestolen documenten zijn. Maar we kunnen de kwestie van het testament voorloopig laten rusten. En wat het aanbod van uw vriendschap be treft, dat aanvaard ik graag, want ik ben over tuigd dat u het goed met mij meent en om u te bewijzen dat liet vertrouwen en sympathie wederkeerig zal zijn, zal ik u iets vertellen, waarover ik met een ander niet licht spreken zou. Ik zal u met genoegen aanhooren, want het is noodig dat ik de situatie heelemaal overzie voo.r ik kan handelen. Maar bent u, als advocaat van mijn tante, volkomen vrij om te handelen zooais u wilt? Dat kan ik u op het oogenblik niet met, absolute zekerheid zeggen, meneer Heath. Om heelemaal eerlijk tegen u te zijn; er is grote kans dat Lady Berwin, nu Tyrrel overleden is, met haar zaken naar een andere advocatenfir- ma zal gaan. Maar deze kwestie kunnen we, evenals die van het testament van uw groot vader, voorloopig laten rusten. Ik geloof wei, dat ik in uw belang kan werkzaam zijn en toch tegelijk de zaken van mijn cliënte behar tigen zooals het behoort. Goed. Luistert u dan. De zaak is dat ik boud van Juffrouw Cbetwynd, bot nichtje van Sir Randolph dat bij hem en mijn tante in woont en dat zij ook van mij houdt. Mijn tante staat er echter op dat ze brouwen zal met kapitein Gervase Drake, een officier uit mijn regiment en ze heeft getracht mij om te koopen om van juffrouw Chetwynd af te zien. Op welke manier trachtte ze u om te koopen, meneer Heath? vroeg Sampson met gespannen belangstelling. Door Tyrrel in de officiersclub op mij af te sturen om mij een toelage van driehon derd pond per jaar aan te bieden. Heath gaf daarop een levendige beschrijving van zijn onderhoud met Tyrrel. Natuurlijk weigerde ik het voorstel zelfs maar in overweging te ne men, maar u merkt wel, meneer Sampson, dat mijn tante me niet bijster goed gezind is, om dat ik haar den voet dwars zeit in verband met het huwelijk van Juffrouw Chetwynd. De advocaat zette een bedenkelijk gezicht. Dat maakt de zaak niet eenvoudiger, zei hij hoofdschuddend. Ilc moet eens ernstig over wegen, hoe Ik Lady Berwin het best voor uw belangen interesseeren kan. Maar ondertus- sclien zijn we niet dichter bij de oplossing van het mysterie van Tyrrel's dood, dan toen we ons gesprek begonnen. Ik van mijn kant kan u geen f^ikele In lichting geven, verklaarde Heath, want hij kon er niet toe besluiten zelfs tegen dezen welwillenden man iets over de nachtelijke expeditie van zün tante los te laten. Maar wel was nu het moment gekomen om te spreken over hetgeen Perowne hem verteld bad. Kent u misschien een klein mannetje met rood haar, dat zaken had met meneer Tyrrel? vroeg hij. Sampson wreef zich nadenkend over de kin en antwoordde: Dat kan ik me op het oogenblik niet herinneren, meneer Heath. Waarom vraagt u dat? Tyrrel vertelde aan Perowne, dien u waar schijnlijk wel van naam kent, een gro t zaken man uit Bauminster, dat hij lastig gevallen was door een heel klein mannetje met rooi haar. Sampson schrok. En denkt meneer Perowne dat dat rooü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6