DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. frits bouwmeester-ensemble DE HAVENBELANGEN VAN ROTTERDAM EN OMGEVING. STADSNIEUWS SBB «MER 54ste JAARGANG MAANDAG 26 OCTOBER 1S31 No. 1616J BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 EROS EN PSYCHE DIT NUMMER BESTAAT UT DRIE BLADEN. boven zijn bier zedenmisdrijf* ïl w JrL' s" Gt Kethel. Van beide NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco Oii vooruitbetaling: 4 i25' oftr maand T nu» Her drie maanden f v Der week 25 cents. - ner post bedraagt de Bij bezorging franco •ica npr drie maanden 3.75, bJJ abonnementsprijs per vooruitbetaling arthN zijn steeds aan ons LOSSE EXEMPLARS cmnrkt 4 verkrijgbaar 5 cents bureau KoemarKi per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT de ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels: 1.65. elke regel meer 26 cta Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond, Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlet Liefdadigheidsadv. hall tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten, Kabouter-advertentlën: 6 regels 0.50j 10 regels J L15 regels 1.60, bi) vooruit, betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bö t© voegen. ^ratl^éjugëé~aTien verzekering 500.bij overlijden door een "ongeval; 500.- bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 25(L- bij verlies van op Te "oor/alrden als TcnZzT per maand in dit blad worden afgedrukt vin-er"; bÜ verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. - Lie Verzekering P F We hebben gisteren nogmaals de treffende opvoering bijgewoond welke de Katholieke Meisjesvereemlging van de H. Hart-parocble in het parochiehuis voor de zesde maal reeds gaf van het verheven zinnebeeldige spel „Eros en Psyche" van pastoor Möller. Op onzen eersten indruk hoeven we niet terug te komen. Er gaat van dit spel voor wie met eenvoud des_ harten het in zich opneemt een diepe ontroering uit. En dat niet alleen om den rijkdom van ge^ dachten die in pracht van taal onze aandacht Sfnlet alleen om de toewijding waarmee AUen zonder uitzondering die aan de uitbeet maar ook - en dat wenschen we te herhalen omdat die uitbeelding zelf, zwakkere momenten danrgela^, machtige bekoring is, die uitbeelding peil staat dat op hooge waardeenng aanspraak latente krachten aldus tot openbaring en tot ontplooiing °P zich zelf reeds een verdienstelijk werk. COLLECTANTEN-JUBILEA belangstelling hebben Onlcter groobe hoeren A. Prein en de Th. Romeijn ondeirscheiden- n<>Tiningmeester van het Col- lijk £secl^[I mt ll0£,de tot de weezeaf' der leetaimtenoolleg 12^!-jarig jubilë ber- rit- nf^rtn huize van den heer Romeijn worden Mllrissen gecomplimenteerd door hun 11 Eveneens waren ter receptie aanwe-zig f™ ™n het R. K. Weeshuis, terwijl door een weesmeisjes een aanspraak werd ge- onder aanbieding van voor elk der t wtorissen een bouquet rozen. Van die collega's 'ter parochies St. Liduiina en H. Hart waren de besturen vertegenwoordigd, terwijl van de parochies St. Jan en O. L. Vrouw Rozenkrans schriftelijk6 fe-RclteU®3 waren binnengekomen Op Zondag 8 November zal er in den R. K. Volkshond weer een Bouwmeester-avond ge geven worden. Heit ensemble dat rceóa ver. schillende malen goed spel en goede stukken in onze stad heeft gebracht, zal ditmaal voor het voetlicht brengen een spel uit het sociale leven: „Storm" van Willem van Rijn. De avond is toegankelijk voor alle Katho lieken. Voor leden van de vakorganisatie» zijD kaarten verkrijgbaar bij de boden; de anderen kunnen terecht in den R. K. Volksbond. Zooals steeds wanneer de R. K. Volksbond het Bouwmeester-gezelschap uiitnoodlgt i« winstbejag uitgesloten. Het doel is ook nu weer uitsluitend te brengen goede tooneelkunst Daarom zijn de prijzen voor de plaatsen weer zoo laag mogelijk gehouden: 60 cents mot in begrip van stedelijke belasting. Op den dag der uitvoering is er van een tot twee uur gelegenheid tot plaatsbespreking. FEESTAVOND SCHIEDAMSCHE ZWEMCLUB Huldiging van het heerenzevental '3 Zomens ontmoeten de leden van de Schie- damsche zwemclub elkaar regelmatig op club avonden en wedstrijden, maar 's winters heeft de S.Z.C. geen clubavond, omdat er in de Overdekte zweminrichting te Rotterdam geen uur meer vrij is en men hier ter stede nog steeds geen overdek zwembad heeft. Wel gaan er enkele clubjes S.Z.C.'ers onder elkaar in Rotterdam zwemmen, wel hebben verschillende dames- en heereuleden gymnastieklessen in clubverband, m,«ar het ware clubverband ont breekt 's winters altijd en om zooveel mogelijk leden ook in het koude jaargetijde bij elkaar te brengen, organiseert het bestuur eiken win ter één of meer feestavonden. Dit jaar is de feestavond reed® vroeg ln het seizoen gehouden, n.l. Zaterdagavond in Musis Sacrum, maar daartoe bestond dan ook alle reden. Immers, 't heerenzevental was in den afgeloopen zomer niet alleen kampioen van de derde klasse D van den N.Z.B. geworden, maar tevens gepromoveerd naar de tweede klasse, en deze feiten moesten feestelijk worden gevierd in een feestavond, welke tevens huldiigings- avond moest zijn. Musis Sacrum was tot in alle hoeken bezet, toen de voorzitter van S.Z.C., de heer J. B. Wijcbers den avond met een kort woord opende, waarin hij opmerkte, dat men uit de groote opkomst kon ooncludeeren, op welke wijze de S.Z.C. bloeit en groeit. De avond werd gevuld met het optreden van Iyeon Bonné, humorist, terwijl enkele adspl- ramt-melsjesleden een alleraardigst dansje uit voerden. Om kwart over elf uur brak het groota oogen- blik aan. Toen verzamelden de spelers van het eerste zevental, de heeren A. Keijzer (aan voerder), J. van Woerkom, M. Jurgens, M. v. d. Meer, W. Hagers, H. Bokhorst en Th. Ver linde met den reserve-speler den heer C. Berg- kotte zich voor het podium, waar zij werden togesprokeo door den voorzitter, diie hun kra nige prestaties in herinnering bracht en hen huldigde voor wat zij in het afgeloopen seizoen hebben bereikt. Vervolgens zongen 7 metsjes- adspinaeten de spelers toe, waarna zij allen 'n foto van het zevental als herinnering aan de promotie en den feestavond in ontvangst moch ten nemen. Een kiekje op de Bretonsche tentoonstelling in het gebouw van de Bijenkorf te Rotterdam band de dringende behoefte aan een tweede oeververbinding, welke een kortere weg zal beteekenen van de havens aan den rechter Maasoever naar den linker oever. Wat betreft het verkeer te water acht zij 't wensohelijik, dat het verkeer op de rivier, de Nieuwe Maas word ontlast en zij kan dan ook de bij de gemeente Rotterdam bestaande plan- Oude Maas naar de geprojecteerde Rijnvaart nen tot het graven van een kanaal van de -haven, afgezien van de technische uitvoer baarheid, welke nog in onderzoek is siecMs toejuichen. Dit kanaal kan naar haar meening een belangrijke verbetering beteekenen vam de bestaande outillage voor de binnen- en Rijn scheepvaart. Spoorwegen. De commissie heeft kennis genomen van de resultaten van het overleg, hetwelk heeft plaats gevonden tusschen het gemeentebestuur van Rotterdam en de Nederlandsche Spoorwegen en wenscht de uitvoering van het daarbij ont worpen plan, dat voorziet in een op zichzelf volledige spoorwegorganisatie aan beide oevers van de Nieuwe Maas, zonder in de details te treden, aan te bevelen. Zij meent, dat hierdoor voor het havengebied in de naaste toekomst een vlot spoorwegver keer mogelijk wordt gemaakt. Waar de Spoorwegen voorts een zeer belang rijke verbinding vormen van het havengebied met het achterland, heeft de commissie ook nagegaan, in hoeverre deze verbindingen wel licht nog verbetering behoeven. Zij meent, dat ook voor het spoorwegverkeer de geografisch kortste weg aanbeveling verdient, weshalve zij wil wijzen op de Zuidelijke wegen, welke lei den naar het Duitsohe achterland en voor het verkeer met dit belangrijke industriegebied de voorkeur verdienen boven de thans in hoofd zaak gebruikte lijnen. Zij meent de vraag te moeten stellen, of het niet wenschelijk is de-ze routes te verruimen. Verwacht wordt: Meest zwakke, Noord- Oostelijke tot Noord-Westelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, matige nachtvorst, iets zachter overdag. SCHOORSTEENBRAND Hedenmiddag ongeveer kwart voor één ont stond een schoorsteenbrandje bij de G-ebr. van Driel luxe brood- en banketbakkerij aan de Rembrandtlaan, hoek Jan Slteenstraai. Het vuur werd dioor een tweetal agenten van politie met zout gebluscht. De brandweer die gewaar, schuwd wias, behoefde geen dienst te doen. Zaterdagnacht werd de politic gewaarschuwd, dat in de Wost-Frankeliandschestraat een man onwel was geworden. Het bleek te zijn de 19-jarige D. J- V., die te veel bier had ge dronken. Per autobus heeft de man zijn woning bereikt. Als verdlachit van het plegen van onzedelijke handelingen met een meisje is door de politie Zaterdag in het Sterrebosch een manspersoon aangehouden. Hij ontkendie en is later weer cp vrije voeten gesteld. AAN DE AUTOMAAT In den nacht van Zaterdag op Zondag merkte mej. K., wonende Lange Kerkstraat, dat iemand wat lang bezig bleef aan den sigaretten-auto maat tegen haar woning. Toen ze ging kijken, zag ze een onbekende die bezig was den auto maat open te breken. Toen deze zich ontdekt zag, ging hij er vandoor. Eenig geld bleek te zijn ontvreemd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een onbevoegde een sigaretten-automaat van de weduwe M. aan de Sn-elliusstraat open gebroken. Voor een waarde van 5.2b aan sigaretten werd ontvreemd; 15 kwartjes zijn in den automaat achtergelaten. SCHIETWEDSTRIJD BURGERWACHT Zaterdagavond werd ln dien Doele alhier de jaa-rlijksche schietwedstrijd gehouden tusschen de burgerwachten van Schiedam, Ke'thel en Overschie. De wedstrijd die zeer druk was be zocht, had een geunimewd verloop. De gastvrouwe boekte de minste resultaten. Voor wat de korpsprijzen betreft moest zij zich tevreden stellen met den derden prijs, een zil veren medaille geschonken door de Burger wacht van Overschie, terwijl van de 20 perso neel© prijzen de Schiedammers er slechts twee in de wacht sleepten. Het aantal punten, be haald door het Sehiedamsche vijftal bedroeg 221. Overschie, dat verleden jaar den wissel- beker won, moest dezen thans afstaan aan Kethel met een verschil van slechts één punt; Kethel 233 p, Overschie 232. Overschie won dus den tweeden prijs, een verguld zilveren me daille geschonken door Schiedam. Van de per- soneele prijzen won Overschie er 10, Ketuel 8. Negentien schutters namen aan den wedstrijd deel, te weten 32 uit Kethel, 30 uit Overschie en 28 uiit Schiedam. De uitslag van den korps- wedstrijd is; I. Kethel; J. t. M. Olsthoom 49 p. 29 sec.; A. de Bruin 46 p. 20 s.; A. v. d. Loo 46 p. 25 s.; J. de Wilt 46 p. 27 s.; N. Lansbergen 46 p. 30 s. Totaal 233 p., 131 sec. II. Overschie: A. van Rijn 47 p. 26 sec.; A. Lansbergen 47 p. 30 3,^. r Pannekoek 46 p. 30 s.; C. Schaap 46 p. 32 s J v. Dijk 46 p. 33 sec. Totaal 232 p., 151 sec'. III. Schiedam; c. Jonkers 46 p., 30 sec.; A. J. Bliek 45 p. 26 s.; R. Kooij 44 p, 31 s..; O. v Heemst 43 p. 29 sec.; j. Vierboom 43 p. 27 s. Totaal 221 p. 143 sec. De persomeele prijzen werden als volgt be haald1 J. T. M. Olsthoom 49 p. 29 s., Kethel; 2 A. v. Rijn 47 p. 26 s., Overschie ;3 A Lans bergen 47 p. 30 s., Overschie; 4 A. de Bruin t ,2° !"TKeithel; 5 A. v. d. Loo 46 p. 25 s„ Kethel, 6 J. de Wilt 46 p. 27 s., Kethel 7 B Pannekoek 46 p. 30 s., Overschie; 8 N. Lans bergen 46 p 30 s., Kethel 9 C. Jonkers 46 p. 30 s„ Schiedam; 10 C. schaap 46 p. 32 s„ v' Uilk 46 p. 33 s., Overschie; „I' of 46 p' 34 s- Kethel; 13 J. Ver speek 46 p. 34 s„ Kethel; 14 A J. Bliek 45 p. 26 s„ Schiedam 15 M. de Bruijn 45 p. 27 s., Kethel; 16 J. Buurman 45 p. 27 s., Overschie. 17 W. Reehorst 45 p. 07 s.. Overschie; 18 H. v. Dam, 45 p. 28 s., Kethel; 19 A. Kooij 45 p. 34 s„ Overschie; 20 A. Sluiters 45 p. 35 s„ Overschie. Van het Vogelprikspel was de uitslag: 1 J. v. Noort, Kethel 124 p.; 2 p. Bosman, Schiedam 119 p.; 3 W. Seller, Schiedam 105 p.; 4 A. de Bruin, Kethel 96 p.; 5 H. v. Dam, Kethel 82 p. AANRIJDINGEN strMt°T^n&fld<ilaS 011 den hoek van °ehad tn«a vf1* Dam 6011 aanrijding plaats C v T eein luxe-auto, bestuurd door Gaardingen en een vrachtauto, aU o™. spatsehermen beschadigt!. n.3 ,,1 Zaterdag een aanrijding P .f f Ti. Ant Liduinaplein, tusschen de wielnjdster M S vam en den wielr4j(jer J. v. Uy. Gaardingen. Heide rijwielen werden beschadigd. In een laan van het Sterrebosch reed gisteren de 12-jarige h. b„ uit Delft met zijn rijwiel tegen een voor hem rijdenden auto, toen deze plotseling stopte. Zijn 9-jarig broer tje, dat op de® bagagedrager zat, kwam te vallen en liep «enige ontvellingen op. Gistermorgen liep h. J. uit Rotterdam, op den hoek van de West vest en den Vlaar. dingerdijk. Aan den linkerkand bad bij een rij wilei terwijl aan de rechterzijde z'n ver loofde liep. Een Vlaardmgsche autobus, be stuurd door G. M., uit Vlaardiingen, reed het rjjwiel aan, dat geheel vernield wer)d. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 21—23 October GEBOREN: Dina, dochter van J. J. Willemse en D. Leeuwenburg, Verbrande Erven 1 Colette C., dochter van C. P. Alban en L. J, J. Dumont, Prof. Kam. Onneslaan 125 Geer. trui-da, dochter van M. van Dijk en M. Ver. donck, Wattstraat 24. OVERLEDEN: J. van Hoogdalen, 65 jaar, Beieirlamdischestraai 27 n. Voorbach, 92 j., weduwe van A. Bijloo .B-otenstraat 14. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 24 Oct. Aangekomen: Eng. s.s. Authority, kapt. C. Wingfield, ledig van Huil om olie te laden bij N.V. Schieveem, en vertrok roet olie weder derwaarts; s.s. Sproit, van Quimper om kolen te bunkeren aan de Maas kade eerste steiger, het vertrok heden. SCHIEDAM, 26 Oct. Aangekomen: Eng. s.s. Audia-city, kapt. C. E. Mann. ledig van Londen om olie te laden bij N.V Schieveem in de Wilhelminahiaveia. L HET VERSLAG DER RIJKSCOM MISSIE VERSCHENEN. Een havengewest voor het gebied van Nieuwe en Oude Maas. Verschenen is het Verslag van de Commis sie tot onderzoek naar de Haven-belangen van Rotterdam en omgeving. Bij beschikking van de Ministers van Wa terstaat, van Binnenlandsche Zaken en Lana- bauw en van Arbeid, Nijverheid en Handai van 31 Mei 1929 werd deze commissie inge steld om een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop, zoo noodig met toepassing van art 194 der Grondwet, de bavenbelaugen van Rotterdam en omgeving het best kunnen wor den behartigd, welk onderzoek mede bad te omvatten de voorziening in de behoefte aan handels- en industrieterreinen in verband met de verscheping van grondstoffen en goederen, aan verbindingen te land en te water en aan terreinen voor huisvesting van degenen, die in het havenbedrijf of de industrieën werk zaam zijn, één en ander zooveel mogelijk in onderling verband gezien. Lid en voorzitter der commissie was mr. P- Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rot terdam, terwijl voorts als loden zitting hadden de heeren J. Brautigam, voorzitter van den Centralen Bond van Transportarbeiders, te Rotterdam; 1-r. L. W. H. v. Dijk, directeur van Gemeentewerken je Rotterdam, tnr. dr. K. J. Frederiks, toentertijd administrateur bij het Departement van Binnenl. Zaken en Land bouw te 's-GravenhageA. J. M. Goudriaan, voorzitter van den Raad van Beheer van Van Nievelt, Goudr>'n en Co.'s Stoomvaart Mij.; prof. mr. dr. J. v. d. Grinten, hoogleeraar aan de R. K. üniversiteit te Nijmegen; J. Wijnand Pippel, referendaris bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid (thans overle den) ir. J. F. Schönfeld, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het 4e arrondissement der directie Groote Rivieren, te Rotterdam en A. v. Walsum, burgemeester van Vlaardingen- Secretaris der commissie was mr. J. in 't Veld, administrateur ter gemeente-secretarie te Rotterdam. Het verslag op zichzelf is verdeeld ln vier hoofdstukken. Hoofdstuk I geeft een objectieve beschrijving van den bestaanden toestand, hoofdstuk II wil de bij de commissie inge brachte bezwaren zooveel mogelijk objectief weergeven. In hoofdstuk III deelt de commis sie mede, welke bezwaren zij zelf aan den be staanden toestand verbonden ziet en doet zij voorstellen, strekkende om tot opheffing van die bezwaren te geraken. Hoofdstuk IV geeft ter wille van de overzichtelijkheid een korte samenvatting van de voorstellen en conclusies der oommissie. Deze laatste zijn de volgende: Havengewest. Het is gewenscht, dat de eenheid in de ont wikkeling van het havengebied, gevormd door de RijnMaas-delta bevorderd wordt en alle in dit gebied werkzame krachten zooveel mo gelijk op hetzelfde doel gericht worden. Te dien einde zal een openbaar lichaam, genaamd Havengewest voor het gebied van de Nieuwe en de Oude Maas, moeten worden ingesteld. De twee voornaamste organen van dit lichaam zullen zijn een Gewestelijke Raad en een Dagelijkseh Bestuur. De Gewestelijke Raad zal de bevoegdheid hebben een ontwikkelingsplan voor het gebied van het havengewest vast te stellen. Tusschen eenerzijds de gemeentelijke uitbreidingsplan nen en de krachtens de artikelen 45 e.v. der Woningwet vast te stellen streekplannen en anderzijds het ontwikkelingsplan, dat niet openbaar zal zijn en op zich zelf niet van redhtskracht voorzien wordt, zal overeenstem ming bereikt moeten worden. Wordt overeenstemming niet in der minne bereikt, dan zullen Gedeputeerde Staten be houdens beroep op de Kroon, beslissen. Voor zoover en zoo lang de gemeentebesturen met betrekking tot de vaststelling en herzie ning van uitbreidingsplannen actief zijn, kan met het vorenstaande worden volstaan. Met bet oog echter op de mogelijkheid, dat zij de daartoe noodige medewerking niet willen ver- leenen, is het van belang, dat de Gewestelijke Raad bovendien de bevoegdheid verkrijgt om zelf streekplannen op den voet van de Woning wet vast te stellen, terwijl Gedeputeerde Staten dien Raad de verplichting tot het vaststellen van zulk een streekplan zullen kunnen opleg gen. Heeft de Gewestelijke Raad eenmaal een streekplan ter Inzage gelegd, dan zullen de bepalingen der Woningwet inzake de vast stelling van streekplannen door de daarin ge noemde commissies ten deele buiten werking treden. Bestonden voor dit gebied reeds streekplan nen, dan wordt bet door den Gewestelijken Raad vastgestelde streekplan als een herzie ning van die plannen be-scihouwd. Een belangrijke aanvulling op deze bevoegd heden vormt de eisch, dat voor den aanleg van havens e.d. en de vestiging van scheeps werven en fabrieken buiten bebouwde kom men aan rivieroevers een vergunning van den Gewestelijken Raad noodig zal zijn, welke al leen zal worden geweigerd, wanneer door dien aanleg of die vestiging het belang van een doelmatige ontwikkeling van het geheele ha vengebied zou worden geschaad. Ook hier staat van de beslissing beroep open. Het haven-gewest zal nog met een aantal andere bevoegdheden van minder gewicht wor den toegerust. Teneinde te geraken tot de in stelling van een havengewest stelt de com missie de reigeering derhalve voor bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ont werp van wet in te dienen, waarvan de com missie een voorontwerp overlegt, vergezeld van een memorie van toelichting. Fietsers en motorrijders lichten s avonds 5,13 tot 's morgens 6.15. o<p van SCHIEDAM, 26 Oct. Officieel© noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn j Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 1.40. Wijziging van gemeentelijke grenzen. De insteïï'icne van eem havengewest zal de tendentie tot gremswijziging verzwakken, doch grenswijziging zal in bepaalde gevallen noodig hlRven. Wanneer een gemeente bemerkt dat plan nen worden gemaakt voor buiten haar gren zen uit te voeren werken en zij acht die plan nen met het oog op de ontwikkeling, zooals zij zidh die voor het buiten haar grenzen ge legen gebied gedacht heeft? ongewensdbt, dan kan, wanneer de plannen inderdaad in de ont wikkeling van het geheele havengebied niet passen, het havengewest daaraan paal en perk stellen De bewuste gemeente kan daaraan dus niet meer een argument voor wijziging harer grenzen onitleenen. Wanneer echter een gemeente voor de uit voering van haar eigen plannen zi-dh genood zaakt ziet het oog te richten naar buiten haar grenzen gelegen gebied, rijzen moeilijkheden, waaraan het havengewest geen oplossing zal kunnen geven en die in het algemeen alleen grenswijziging zal vermogen op te heffen. Een dergelijke groei van de stad over haar grenzen zal in vele gevallen met zich mede brengen dat het lokale karakter van de aan grenzende gemeente, op wier grondgebied die uitgroei plaats vindt, geheel veranderd, en daarmede ook de motieven, die pleiten voor handhaving van de bestaande gemeente gren zen doen verloren gaan. De commissie spreekt d© meening uit, dat ook wanneer tot instelling aan een havenge west is overgegaan, het vraagstuk der ge meentelijke indeeling daarmede niet is opge lost. Houding van de Regeering tegenover Rotterdam. Zonder in een beoordeeling te treden van de bezwaren, welke aan de zijde van B. en W. dier gemeente Rotterdam zijn ingekomen in zake de door de Regeering tegenover die ge meente aangenomen houding veroorlooft .de oommissie zich evenwel voor deze bezwaren de ernstige aandacht aan de Regeering te vra- ge.n Voorts is de oommissie van meaning, dat de Verbindingswegen in het ha vengebied. verbindingswegen in het havengebied aan hoo ge eiischen dienen te beantwoorden^ aangezien de verschillende havenbekkens op betrekkelijk grooten afstand van elkaar verwijderd liggen en de aard van het haven-verkeer uitwisseling van goederen tusschen deze havenbekkens on derling veelal noodig maakt. Zij meent, dat de hieruit voortspruitende bezwaren slechts kun nen worden verminderd door een soepel ver- keersapparaat De commissie erkent ia dit ver- Verdere verbindingen met het achterland. Naast de Spoorwegen acht de commissie ook de water- en landwegen, welke de verbinding vormen met he-t voor de moderne haven on misbare achterland van groote beteekenis. Zij heeft dan ook gemeend in het bijzonder te moeten aandringen op moderniseering van de verbindingen met het Westlan-d, met de ZeeuwsOïï© eilanden en met Noord Brabant. In het bijzonder met deze laatste provincie en met LimDurg acht zij goede verbindingswegen van groot belang. Waar het verkeer te water voor het havengebied overwegend is te noemen, spreekt de commissie de hoop uit dat het Julianakanaal en het Twenthe-Rijnkanaal, wel ke waterwegen een verruiming van het achter land van het onderhavige gebied brengen, spoe dig voltooid zullen zijn. Industrialisatie van 't haven gebied. Ten slotte meent de Oommissie te moeten wijzen op de noodzakelijkheid van bevordering van industrialisatie van het havengebied. Zij meent, dat de aard van het goederenverkeer niet in alle opzichten een zekere basis biedt voor de welvaart van Rotterdam en omgeving en acht het mogelijk, dat het verkeer door de vestiging van veredelings-industrieën aan het havengebied meer dan tot dusver gebonden wordt. Zij -beveelt de hiermede samenhangende problemen in de bijzondere aandacht der be trokken autoriteiten aan. Afwijkende meeningen. De heer Brautigam acht op grond van ver schillende overwegingen niet te ontkomen aan een ruime toevoeging van gebied, zoowel op den linker- als op den rechter Maasoever, bij Rotterdam. Wordt hieraan uitvoering gege ven, dan is een havengewest voor het. gebied van de Nieuwe en de Oude Maas alleen dienst baar ter breideling van een onbeteugelde con currentie tusschen Rotterdam en Dordrecht, en Indien deze gemeente buiten de samenvoe ging met Rotterdam wordt geh-ouden, Vlaar- din-gen. Het komt den heer Brautigam voor, dat nier wordt gestreefd naar een grootscheepsche re geling van een beperkt belang, waarbij naar zijn overtuiging het beoogde doel niet zal wor den bereikt, doch wel het voorgestelde haven gewest een ernstige belemmering in het leven der genoemde gemeenten zal zijn. Hij is dan ook geen bewonderaar van bet gedachte ha vengewest en kan met zijn inslfelling niet in stemmen. Ir. Schönfeld kan met de hoofdlijnen van het versla' Instemmen, doch er is een belang rijk punt ten aanzien waarvan bij een zoo danig van dat der commissie afwijzend stand punt inneemt, dat bet hem niet mogelijk is, dat verslag zonder voorbehoud te ondertee kenen. Dit punt betreft de samenstelling van de vertegenwoordigende organen (Raad en Dage lijkseh Bestuur). Van het dagelijkseh bestuur zou hij niet de volstrekte meerderheid, maar een i.e. zoo groot mogelijke minderheid willen doen kiezen uit de door de gemeente Rotterdam benoemde leden van den Geweste lijken Raad, terwijl de benoeming van deze laatsten zoodanig dient te geschieden, dat elk der drie groepen t.w. de gemeente Rotterdam de groep der andere gemeente en de door de Kroon of Ged. Staten aangewezen groep voldoende van de volstrekte meerderheid ver wijderd is, waardoor het overheerschen van het belang of de belangen van eenig onder deel van het gewest zooveel mogelijk wordt voorkomen. Indien aan de door de commissie voorge stane samenstellingen der organen zou moeten worden vastgehouden, dan zou misschien een z.i. aannemelijke oplossing mogelijk zijn door het gewest niet autonoom doch zuiver advi- seerend te maken. De besluiten zouden dan ln handen van de Kroon kunnen worden ge legd, na hooren al of niet voorgeschreven van Ged. Staten van Zuid-Holland. Hij zou dit echter slechts als een noodoplossing kun nen beschouwen en aan een veranderde sa menstelling der vertegenwoordigende organen en een autonoom havengewest verre de voor keur geven, al ware het alleen maar wegens den last, welke in het andere geval op de een tr&le administratie aou worden gelegd. JAARVERGADERING „ORPHEUS" Huldiging W. H. v. d. Toom De Koninklijke Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" heeft de vorige week haar jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord uitte de voorzitter do beste wenschen voor het viertal trouwe wer kende lediein, dait door ernstige ziekte verhin derd was. De heer W. H. van den Toorn, wiens gezondheid de laatste weken te wenschen liet, werd in het bijzonder welkom geheeten, omdat zijn aanwezigheid in deze vergadering zeer noodig zou blijken. Aan het jaarverslag van den len secretaris, den heer C. J. van Vonderen, ontleenen wij: Het repetitiebezoek was in het afgeloopen jaar beter dan ooit en naderde de 90% In den korten tijd, dat onder leiding van den heer Flipse is gezongen, werden 10 uitvoeringen ge geven, waarbij o.a. een 25-tal nieuwe werken ten gehoore werden gebracht. Daarbij waren er verschillende, die voor de eerste maal in Nederland werden uitgevoerd. Het verslag stond uitvoerig stil bij de succesrijke viering van het 65-jarig bestaan der vereeniging. D© le penningmeester, de heer W. A. Rade- maker, deed vervolgens rekening en verant woording van zijn beheer en zag zijn begrooting 19311932 ongewijzigd aangenomen. De heeren A. Boschman en B. A. Hengst zullen de commissie vormen, belast met hot nazien der rekening. De heer W. H. van den Toorn, die 1 Septem ber j.l. als werkend lid 25 jaren aan „Orpheus" was verbonden, werd thans gehuldigd. De voor zitter liet in korte trekken het verleden da revue passeeren en kon daarbij laten uitkomen, hoe de jubilaris steeds met hart en ziel da belangen van „Orpheus" had gediend, vaak met groote opofferingen. In dezelfde zaal, waar da jubilaris zijn eerste repetitie meemaakte, kon hera nu de zilveren draagmelaille, het onder- scheidingsteeken voor 25 jaren onafgebroken lidmaatschap, worden uitgereikt. Bovendien ontving de heer v. d. Toom het gouden insigne der vereeniging. Van het werkend lid H. Seijkens, die in het Gemeente-Ziekenhuis wordt verpleegd, was een telegrafische gelukwensch voor den gehuldigde Ingekomen. De jubilaris dankte voor de verleende onder scheiding, wees op de vriendschapsbanden, die „Orpheus" zoo hecht en sterk maken, op haar voortreffelijke muzikale leiding en haar voor uitziend bestuur. De ongunst der tijden gaat „Orpheus" 00 kniet ongemerkt voorbij, doch we zullen krachtig genoeg blijken, om alle bezwaren het hoofd te bieden. In de vroolijke pauze, die nu volgde, werd een verloting gehouden van schilderstukjes, door d enheer G. Rorman ten bate van het Muziek- fonds beschikbaar gesteld. No. 91 was de ge lukkige winnaar. De Propaganda-Commissie bracht verslag uit over haar werkzaamheden. Als nieuwe leden werden in deze commissie benoemd de heeren p. vander Beek, J. A. Bosdijk, B. Brussaard, M. P. van Litsenburg, P. Maarland, J. H. Noor- dam en M. H. van der Valk. De Spaarcommissie toonde zich in haar ver slag, door den heer C. Pelt uitgebracht, zeer voldaan over de wijze, waarop door de leden den laatsten tijd gelden voor een lief- dadig doel waren bijeengebracht. Uit het verslag van de Sehulp-Commissie, bij monde van den heer J. Kiela uitgebracht, bleek, dat de schulp dit jaar 13 maal was verhuurd. Verschillende herstellingen waren noodig, maar door de belangelooze hulp van de heeren A. Scholte Jzn. en W. H. van den Toom, waren moeilijkheden overwonnen en vertoont het Orpheus-bezit zich ln nieuwen glans. Gebleken Is, dat de belangstelling van het publiek voor dé concerten, door de Schulp-Commissie geor ganiseerd (n.l. van Kon. Militaire Kapel en Kon. Marine-Kapel) verflauwt. De Schulp-Commissie zal zich daarom ernstig met het bestuur be-, raden, vóór zij in 1932 weer een degelijk con cert voor de Sehiedamsche ingezetenen gaat organiseeren. Zeer waarschijnlijk zullen de ge noemde corpsen hier niet meer optreden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. Sterk, die aan de beurt van aftreding was, bij acclamatie als voorzitter herkozen, terwijl de heer C. J. G. Kemper, als bamierdrager wend herbenoemd. Vervolgens werd het plan van werkzaam heden voor het nieuwe vereenigingsjaar be sproken. Het Winterconcert van „Orpheus" zal plaats hebben op Vrijdag 15 Januari 1932 Het bestuur zal trachten den werkenden leden een Winter-feestavond aan te bieden, vermoe- .uk in de njflan<i Februari,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1