RECTOR M. A. THOMPSON. NA DE MIS J" ÏÏ-ttfÏÏ»' HET STAATSBELEID MOET HERZiEN WORDEN KERKELIJK EN BUR GERLIJK HUWELIJK. mmm - TATFTP.DAO 31 OCTOBER 1931 BIJ ZIJN ZEVENTIGSTEN VERJAARDAG. lüiÜF' GEEST VAN OFFERVAARDIGHEID IS NOODIG DR. L. G. KORTENHORST OVER DE CRISIS. DE VERANTWOORDELIJKHEID DER R. K. KAMERFRACTIE DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. LICHTSTOETEN DOOR Z "s u™rniï I NOORD- EN ZUID-HOLLAND DE DANCINGS MET VERGUNNING. EEN GETUIGENIS VAN HAAR IDEALEN. DE OVERHEID ALS KOOPMAN. DE RELLETJES TE PARAMARIBO. In een bespreking van den 6en druk der Handleiding bij de studie van den Burger lijken Stand door K- M. Houtaar vestigt de liberate „Vrijheid" de aandacht op een commentaar door den bewerker gegeven bii art 136 B. W., de beruchte bepaling volgens welke geen kerkelijk huwelijk mag worden gesloten alvorens de wettelijke formaliteiten voor den burgerlijken stand vervuld zijn en partijen daarvan per acte aan den „bedienaar" van den godsdienst hebben doen blijken. Art. 136. Geene godsdienstige plegtighe den zullen vermogen plaats te hebben, voor dat de partijen aan den bedienaar van hun nen eeredienst zullen hebben doen blijken, dat het huwelijk ten overstaan van den burgerlijken stand is voltrokken. a De wet erkent alleen een huwelijk, voltrokken door de burgerlijke overheid. Als dit is geschied, kan eerst de inzegening in de kerk plaats hebben. Partijen moeten aan den bedienaar van den godsdienst doen blijken door een extract uit de huwelijks akte, geteekend door den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand (Arrest H. R. 3 No vember 1890). Zelfs schijnt men op dezelfde wijze te moeten doen blijken, al is de gees telijke bij de voltrekking van het burgerlijk huwelijk tegenwoordig geweest. De extracten uit de huwelijks-acten, ten behoeve van het kerkelijk huwelijk, worden ingevolge art. 2 der wet van 23 April 1879 S. 72, zooails dat gewijzigd is bij de wet van 20 Juni 1911 S. 294, kosteloos en vrij van zegel afgege- V6ib.' Ik hoop dat dit artikel eenmaal ver- dwijnt en dat het alzoo aan belanghebben den vrij staat het kerkelijk huwelijk te laten voorafgaan. Het zou niet hinderen, want de wet erkent Immers alleen een hu- welijk, voltrokken door de burgerlijke over- held! Het behoeft geen betoog, dat wij ons bij den sub b uitgesproken wensch van harte aansluiten. Vooral voor den kathol,ek kan de onderhavige bepaling ze moge dan in den regel niet zooveel bezwaar op leveren - een ergerlijk ingrijpen in zijn gewetensvrijheid beteekenen. Dies stemt het tot genoegdoening ook van andere, zeer deskundige, zijde op de afschaffing te zien aangedrongen. Van traditie gesproken in de Katholieke journalistiek. Toen in de laatste jaren van de vorige eeuw, in de dagen van het beruchte „fin e siècle" de oude heer J. Thompson den tijd ge- tomen reken de om het directeur-hoofd redacteurschap van „de Maas bode" neer te leggen, moet 't hem hij allen weemoed, die dit heengaan den onversaag- den strijder kostte, toch een groote troosten behaaglijke vol doening zijn ge weest, dat het dagelijksche be stier en de lei ding van de door hem onder zoovele zorgen opgerichte en straf geredi geerde krant mocht overgaan aan zijn oud sten priester- A. Thompson, Rector Thompson. ït tTndÏnT^' op"heden genoemd „Rec tor Thompson oude T]lompaon - „„«n was niet tot journalist opgeleid^ afkonden zich hij hem meer dan bii een ander droits de naissance doen gel den - hij heeft er ook misschien geen oogen- „SQPht om 't te worden, maar de blik m althans de drang naar publici- f"® m zeifs te midden van zijn drukke van kapelaan in een grootestads-parochie. Nog herinneren wij ons uit onze studiejaren, hoe Pater Magister Th. van Hoogstraten, die een beproefd kenner der literatuur was en tegelijk een diepzinnig filosoof en theoloog, eike maand met vernieuwde belangstelling de jongste aflevering van „De Katholiek open- bladerde waarin de jonge kapelaan Thompson bezig was zijn forsch gestyleerde en goed ge documenteerde artikelen te schrijven over het levenswerk van Dr. Abraham Kuyper, weldra gevolgd door zijn even bezonnen studie over het levenswerk van onzen Roomschen bouw meester, Dr. P. Cuypers, wiens figuur en per soonlijkheid hem als kapelaan van de Vondel- kerk zoo vertrouwd was geworden. En 't was in die dagen, dat de oude Magis ter van Hoogstraten, die niet spoedig tot bewonderen en openlijk prijzen kwam, de aandacht van ons jongeren vroeg voor deze artikelen en ons den schrijver ervan voorhield als een man van groote belofte. Rector Thompson was dan ook geen onbe schreven blad, toen hij In de laatste jaren der vorige eeuw tot instemming en verheu ging van velen werd geroepen om zijn vader "als hoofdredacteur-directeur van „de Maas bode" op te volgen. Trouw aan de traditie van zijn vader, even militant als hij, maar nog beter toegerust door klassieke en filosoflsch-theologische stu diën, frisch en oorspronkelijk stylist van breede allure wist hij van den eesten dag af zijn eigen volkomen karakteristiek stempel te drukken op de courant, die hij te geer en kreeg. Eiken avond weer was Heer M. De Londensche correspondent van „Hei Volk" zat te peinzen. Hij wist de uitsla gen der Lagerhuisverkiezingen nog niet anders was er waarschijnlijk voor peinzen geen tijd geweest. Intusschen hielp de hulp van het dienstmeisje onzen proleta- rischen collega aan copy. - Zij, (de hulp, wel te verstaan, red.) Is een oude Iersche, die haar leven lang gezeept, gewassohen en geboend heeft en die dat ook verder doen zal, tot de Heer in zijn erbarmen haar levensdraad afsnijdt Wed, Mary, ben je ad naar de stembus geweest? ik? Weineen Sir, mijn ouwe en ik gaan vanavond samen net als de apostelen, te voet, op den labourman stemmen Zoo, ik wist niet, dat jij, een goed en geloovlg katholiek, op de socialisten zou etemmen! En waarom niet, Sir? Onze geestelijke heeft ons Zondag na de mis gezegd, dat •wij ons door geen kranten moesten laten te pakken nemen en dat wij vrij waren om op de Arbeiderspartij te stemmen. Zie je, John, heb ik toen na afloop van de mis tot mijn man gezegd, zie je, John, dat die Arbeiderspartij nog zoo kwaad niet is? Xk wed, dat de Padre (de geestelijke) er zelf ook voor stemt Zei hij dat dan zoo maar van den kan En waarom niet? Zijn wij minder dan de protestanten? In het huizencomplex, waar ik woon, heeft een buurvrouw mij verteld, dat in haar kerk de dominee Zondag van de Arbeiderspartij £een stuk heeft heel ge laten en hij heeft zijn hoorders van den preekstoel af aangespoord om op de natio nale candidaten te stemmen. Zijn de katho lieke Ieren dan minder waardig? Ik vrees, dat wij in een godsdienstig twistgesprek zullen raken en antwoord: Zeker, zeker, waarom ook niet en ik ben het heèleanaal met jou, je John en je Padre eens". Dan komt er een nieuwe woorden- ^Müu Padre behoort tot de armsten onder maar Ieren van de buurt dragen de armen, maar leren va hem op de handen, omdat politieke overtuiging durtt genoeg van net - aan het werk. Ik laat haar in JW® hij voor zijn uit te komen. Ik heb genoeg van het ge®^r<* ^^Ug- het werk. Ik laat haar m manlm g dom alleen, zoodat zij naar h boenen, bezemen en schrobben. als zij vrij ie, zal zij probeeren de co vatieven weg te bezemen. Als iedereen zoo zijn plicht deed als zij, dan ja, dan zag het er voor ons niet slecht uit. Noch de oude Iersche noch de Padre hebben Henderson en diens getrouwen kunnen helpen. De banblinksems van Philip Snowden hebben de „wegloopers" vernie tigd. Maar de man van „Het Volk" heeh er toch een slaatje uit willen slaan en ons voor de zooveelste maal willen voor flui ten, dat de Engelsche katholieken wel op socialisten mogen stemmen. Waarom brengt Het Volk" nu zulke anonymi in het veld en verzwijgt het blad wat Kardinaal Bour ne over het onderscheid tusschen Labour partij en vastelandsch socialisme heeft ge zegd? Dat de Labourpartij iets geheel anders is dan een vastelandsch socialistische partij bewijst de laatste verkiezingsdebacle, dat bii een principieel-socialistische partij een voudig ondenkbaar is. Indien MacDonald. Snowden Henderson, Clynes of Alexander in Nederland woonden, zouden zij zich ze ker in onze S. D. A. P- min of meer onbehaaglijk voelen. Zij zijn geloovige man nen* zij zijn eerbiedig tegenover het staats hoofd; zij zijn geen eenzijdige ontwape- naars; zij - althans Snowden en Mac Do- nald wenschen geen demagogische fischen te stellen, die met de tegenwoor- de Maasbode' een verrassing, eiken avond was Rector ThonlP" son present met zijn altijd markant en s rij vaardig hoofdartikel, of met zijn boeiend en altijd interessant feuilleton „Van Kunst en Historie", dat dankbaar werd uitgeknipt en bewaard, zóó dat 't zich opstapelde tet een boek. Een werker deze Rector Thompson, een, wiens gestage nooit rustende arbeid eerbied en respect afdwong. Een, die met nooit ver zwakkende trouw, zonder een oogenblik van geestelijke of fysieke inzinking, rusteloos voort arbeidde aan zijn dagelijksche taak, die voor hem een roeping, een apostolaat beteekende. Wij mogen dit dankbaar en eerbiedig ge tuigen, wij, die hem zoo né hebben gestaan In de beste en vruchtbaarste jaren van zijn redacteurschap. Hij werkte met de regelmaat van een uur werk. Klokkeslag half negen, als hij In de vroege morgenuren de geestelijke verzorging van zijn kloostergemeente had verricht, stapte hij zijn woonhuis uit naar het bureau. Gemakkelijk en geriefelijk maakte hij 't zich niet. Als hij ooit een bureaustoel heeft bezeten, zeker is dat hij er nooit In zetelde; altijd hebben wij hem gezien staande voor zijn hoogen vuur- houten lessenaar, in de eene hand de sm0. rende lange Goudsche pijp, in de andere de rappe pen, die aldoor in fraaie regelmatige letters over de blanke vellen ging. De rijpe gedachten vloeiden zoo op het papier, geen zin behoefde hij te koeren of te wenden, geen woord door te schrappen. Als Ik zelf in den beginne nog weieens eerst zorgvuldig een kladje maakte, dan keek hij met een medelijdend lachje over zijn hoogen lessenaar en zeide droog: „dat doe je over twee maanden niet meer". Drie uur ln den middag ging hij naar huis, altijd denzelfden kortsten weg, en zijn stok tikkelde in regelmaat over de straatsteenen. Het was precies zooals wij vroeger zijn vader hadden zien gaan. Naar huis, niet om te rusten, of zich te ontspannen, want dadelijk zat hij dan weer tusschen twee schelven van opgestapelde kranten en tijdschriften, tusschen wallen en muren van boeken, te werken voor den an deren dag. Aan luxe en comfort had hij geen behoefte; zijn vertrekken kenmerkten zich door een zeldzame ordelooze verscheidenheid, boeken, kranten overal, met hier en daar een plant, een cactus, die hij zelf als een kenner kon verzorgen, een aquarium met stomme vis- schen, tot zijn gewone gezelschap. En dan hij, die zoo scherp kon staan te genover de drankbestrijding als principieels actie, had in zijn kamer een groot buffet geen van zijn tegenstanders heeft dat ool-t gezien een buffet, zonder flesch of glas, maar van boven tot beneden volgepropt met boeken. Hij gaf zich geheel en al aan de taak, waar toe hij was geroepen. Hij zag voor zich maar één plicht afgeteekend: de krant. 't Waren ook alleen de menschen van de krant, waarmede hij conversatie voerde. Toen hij zag dat de commercieele zorgen van een zich steeds uitbreidend dagblad hem te veel in beslag gingen nemen, wist hij een jong en voortvarend directeur naast zich te kiezen, opdat hij zich persoonlijk steeds meer aan zijn geestelijken arbeid kon geven. Maar al hadden hoofdredactie en directie nu voortaan ieder haar eigen domein, ln we derzijdsche samenwerking pleegde hij steeds overleg, bleef hij steeds vervuld van nieuwe plannen, die den uitbouw beoogden van de Katholieke pers. Elke verbetering, elke uitbreiding was een hoogfeest in zijn leven, en tot op heden zal t steeds zijn trots zijn, dat in de jaren van zijn hoofdredacteurschap „de Maasbode" ook met een ochtendeditie is uitgekomen. Moeilijke jaren heeft hij aan „de Maasbode" beleefd, maar hij was geen man om de moei lijkheden uit den weg te gaan, integendeel hij heeft ze gezocht. Was hij als zijn vader een strijder tegen het zich zelf tot een dogma verheffend oud- liberalisme, niet minder paraat nam hij den strijd op tegen het nieuw-liberalisme, dat van geen dogma wilde weten en als de dwaalleer van het modernisme het aloude erf der Ka tholieke leer dacht binnen te dringen. Als de trouwste waakhond heeft hij alarm geslagen, te grimmig vaak naar veler opinie, maar een waakhond Is nu eenmaal geen zachtzinnig schootdler. Thompson was geen man, die „liefde en vrede in de polemiek" als zijn devies had gekozen; polemiseeren zonder toorn, zonder drift, zonder harde woorden leek hem een onmogelijkheid. Met Schaepman, met wien hij zich bij alle verschil ln Louis Veuillot terug vond, kon hij het woord van Themistocles aan Eurybiades herhalen: „Sla, maar luister. Men heeft ook geducht op mij losgeslagen, Ik kan er tegen. Men heeft naar mij geluisterd; daarop komt het aan". Hij mocht als hoofdredacteur van „de Maas bode" door de liberale N. R. Crt. steeds ge negeerd zijn, toen hij in April 1915 zijn spe ciaal tijdschrift „Rome" ging staken, schreef diezelfde „N. R. Crt." deze waardeerende woorden neer: „Wij zullen het weekblad mis- sen, want de artikelen werden gedragen door een vurige overtuiging welsprekend geuit, waardoor het lezen dikwijls een genot was. En ergerden wij ons wel een enkele maal aan zijn razen op ons blad, ongelijk meer leverde dat onderhoudende lectuur, want al schold hij ook, hij deed 't met variatie". Als Lamartine als voorwaarden voor een groot dichter stelde, „un amour, une foie, un caraotère", dan waren deze drie groote eigen schappen ook in Rector Thompson als publi- eist te vinden, al heeft hij nooit één gebonden dichtregel geschreven. „Un amour", zijn trouwe, aanhankelijke liefde voor de Kerk; „une foie", zijn kinder lijk, onwankelbaar geloof; „un caractère", een karakter dat van geen bulgen of wijken wilde weten, een karakter, dat ook hard kon zijn voor zich zelf. Een karakter, dat ook zijn eigen leed met hoogheid wist te dragen. Een karakter ook, dat op zijn tijd offers wist te brengen. Toen hij begin 1912 aftrad als hoofdredac teur van de „Maasbode", was dat voor hem, die de „Maasbode" als zijn geestelijk eigendom beschouwde, een groot en zwaar offer. Hij bracht 't met mannenmoed en liefde, omdat hij erkende, dat dit offer vruchten zou dragen voor de „Maasbode". Zonder dat hij 't zich zelf volkomen bewust was, was Rector Thompson onder den drang der omstandigheden een specialist geworden, waar de leider van een modern dagblad eigen lijk meer een huisdokter behoort te zijn. Maar eenmaal specialist heeft hij zich met al zijn krachten en gaven weer onvermoeid gewijd aan zijn tijdschrift „Rome", eerst halfmaan- delijks verschijnend, en spoedig daarop van week tot week. Een breed opgezet weekblad, dat hij zelf heel alleen vulde' met het rijke materiaal van zijn geest en studie. Een bewijs ook van zijn onverwoestbare werkkracht. Drie jaren lang nog heeft hij dit weekblad zoo goed als heel alleen geredigeerd. Toen vroegen hem de omstandigheden ook dit werk te staken. Ook dit was hem een zwaar per soonlijk offer. Hij wist, hoe zijn tegenstanders zouden juichen. Maar ook onder dit opzicht toonde hij zich weer „un caractère". Een karakter geschraagd door zijn geloof en zijn liefde. Sinds leeft Rector Thompson, nu zeventig jarige, als een asceet temidden van zijn boe ken, planten en krulden, ln de blijde voldoe ning, dat 't wel gaat met de „Maasbode" ln Rotterdam, en in onze dankbare en eerbiedige herinnering als een man „d'amour, de foie en de caractère". P. HYACINTH HERMANS. In de infanterie-kazerne te Haarlem werd gisteren aan de Bijzondere Vrijwillige Landstorm een nieuw vaandel aangeboden „DE MOEDER". Nieuw leekenspel van mevr. Henr. Roland Holst. Mevr. Henr. Roland Holst heeft een nieuw leekenspel geschreven, getiteld „De Moeder". Een groep leekenspelers zal dit spel opvoeren op Zaterdag 7 November te Haarlem. De regie berust bij Abr. van der Vies. Naar ziin aanwijzingen zijn ook de costuums ont worpen en is de tooneelconstructie uitgevoerd door den tooneelbouwer van der Poel. De mu sicus Hans Brandts Buys heeft bij dit spel het muzikale gedeelte verzoTgd. Zijn meening over de salarisverlaging. Meer actieve handelspolitiek noodzakelijk. Voor de R.K. alesvereeniging te Schagen heeft het Tweede Kamerlid, Dr. L. G. Kor ten horst een rede gehouden over de crisis en de M. v. A. inzake hoofdstuk 1 van de Rijksbegrooting-1932. I Spr. noemde den 29sten October een histo rischen dag; eerstens omdat juist twee jaai geleden met de krach op de beurzen van New-York de wereldcrisis begon, tweedons omdat de uitslag der verkiezingen in Engeland be. kend werd, welke tot gevolg hebben, dat, nu de oonser vatieve Regeering daar aan het be wind Is, de Ned Export naar Enge lantd bedreigd wordt en Enge land in plaats van een vrijhan delsland een pre tectlonistisch land gaat worden. Be halve Nederland, dat 22 pot. van SPEENHOFF WEER NAAR INDIë. De bekende dichter-zanger J. H. Speenhoff is voornemens het volgend jaar opnieuw naar Ned.-Indië te vertrekken voor een tournee door de Oost. Hij zal vergezeld worden door zijn dochter Cesarine en zijn zoon Coos en diens prhtgenoote. In verband met den gezondheids- t„en staan tegenover de crisis, toestand van mevrouw Speenhoff is het nog niet zeker of zij de reis zal meemaken. Dr. Lm G. Kortenhorst zijn productie naar Engeland exporteerde, treft deze wending ook Denemarken, met als gevolg, dat dit land in Nederland zijn ln Engeland verloren afzetgebied denkt terug te winnen. Daar spr. den invloed van Mac Donald uit gesloten acht, had spr. liever de Labour-parti] gehouden. Op de derde plaats noemt spr. een historische, omdat de M. v. A., waarnaaT allerwege met belangstelling werd uitgezien, verschenen is. Wanneer spr. hierover iets zal zeggen, spreekt hij geheel voor zich-zdfdus een persoonlijk woord, daar nog geen overleg met de fractie geschiedde. O.m. ging spr. na, hoe de verschillende par- volgt, dat desiderata die geld kosten achter wege moeten blijven. Een geest van offer vaardigheid is noodig. De waardevastheid van den gulden te hand haven, is de moreele plicht van de Regee ring. Naast verlaging van alle uitgaven en een sluitend budget zijn voor de waardevastheid van de munt, volgens de R.K. fractie ook noodig, actievere handelspolitieke maatrege len. Komende tot de M. v. A. ging spr. de maat regelen van den minister na om het begroo- tingstekort van 68 plus 20 millioen te dekken. Iets nieuws is de korting op de uitkeerin- gen aan de gemeenten en de provinciën, waarover wel protesten zullen komen. Met „De Tijd" noemt spr. dezen maatregel getuigend van durf van de regeering. Als echter zeide spr. de ambtenaren en de vrij handelaren hun zin kregen, aou het gauw met de waardevastheid van de munt gedaan zijn. Spr. juicht de salarisverlaging niet toe, maar om ze „onrecht" te noemen, zooals Pas toor Jansen het te Utrecht deed, dat ziet spr. niet in. Het is een noodoffer. Pastoor Jansen had beter gedaan, als hij dat woord had ingehouden. Hij maakte echter de re serve, dat het onrecht was, voor zoover hij toen wist; De Bruin maakte ook die reserve. Spr. hoopt, dat zij nu, nu ze wel weten hoe het staat, den moed zullen hebben te zeggen: aan de door ons gestelde voorwaarden is vol daan. Behalve de ambtenaren zijn ook getroffen de kleine spaarders; verder de arbeiders door lagere loonen of werkloosheid. Vanuit de Kamer zijn der Regeering ver schillende raadgevingen verstrekt om op an dere wijze het tekort te dekken. Op de eerste plaats door invoerrechten. Ook spr. zou dit warm aanbevelen. Nederland heeft de laagste invoerrechten em het is spr.'s standpunt, zoowel als dat van de fractie om de invoerrechten tot 12 15 pet. te verhoo- gen. Hierover zal in de Kamer nog wed me nig woord gesproken worden, temeer daar de Regeering er niet voor voelt. Verder wordt „weeldebelasting" aangegeven; ook daar voelt de regeering niet voor; ge zien de protesten van vroeger. Spr. voelt er vooral in dezen tijd, waarin versobering eisch is wèl voor. In deze richting zal de Regeering meer kunnen en moeten doen. Spr. meent, dat de Regeering actieve Han dezen dag delspolitiek moet voeren. Zij wijst dat woord wel af, doch de aankondiging van het wets ontwerp om aan de regeering de door haar noodig geachte bevoegdheid toe te kennen, geeft spr. hoop, dat in deze richting iets go- daan zal worden; b.v. op gebied van schoe nen en Deensch vleesoh. Komende tot de agrarische politiek, merkt spr. op, dat de R.K. fractie, t.o.v. Noord- INTREE-REDE PROF. DR. L. J. VAN HOLK Het R.K. program zeide spr., wil iets meer dan uiterste soberheid en goedkooper levens onderhoud. Als we dit bereiken en de loonen zijn lager, dan kunnen we nog niet de tarief- muren overschrijden. Om de waardevastheid van den gulden te handhaven moeten we zorgen, dat op de eerste plaats de nationale economie in Dr L J. van Holk uit Utrecht benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit om j d gei,ouden wordt; voorts op het gebied onderwijs te geven in de encyclopaedic der god- I geleerdheid, de wijsbegeerte van den godsdienst en de zedekunde als opvolger van wijlen prof dr. H T. de Graaf heeft hedenmiddag in het groot'auditorium der universiteit zijn ambt aan vaardt met het houden jan een rede, getiteld. „Dynamisch pluralisme dige omstandigheden en met het landsbe lang onvereenigbaar zijn. Zulke lieden zouden niet erg op hun ge mak zijn in de Nederlandsche S. D. A. P. En zeker zou noch de Padre noch de Ier sche de Nederlandsche S. D. A. P steunen Of zij het de Labourpartij, afdeeling Hen derson, gedaan hebben, is intusschen nog een hgele yraag. Z. H. EXC. MGR. SCHIOPPA. Z. H. Exc. Mgr. Schao-ppa heeft Donderdag in gezelschap van zijn secretaris een bezoek aan Nijmegen gebracht. Z. H. Exc. droeg een H. Mis op in de kapel van „Koningegaard" van de Eeuwigdurende Aanbidding op Berg en Dal. Verder bracht Mgr. een bezoek aan de familie Beijnes op Berg en Dal. van industrie in ons land houden wat mo gelijk is. De regeering moet verder alle maatrege len nemen om ons afzetgebied in het bui tenland weer geopend te krijgen. De Regeering staat op het standpunt der meestbegunstiging; de R.K. partij stelt zich op het standpunt, dat de regeering daar naast middelen ln handen moet hebben, om ruilhandel te drijven. Als we geen maatregelen nemen, om onzen import kleiner te doen zijn dan onzen export, AVn-star vertrok I dan krijgt het buitenland vorderingen op ons. kok arriveerde om 10.16 in A ^rd6 Qm dle ult dingen of uit den goudvoorraad van daar weder om 11 uur en betaald moeten worden. Op het oogenblik. 13.15 te Medan. dug vajl de eerste 7 maanden van dit jaar, Do Raaf vertrok gister om 6.06 uit Batavia, iS 0-ns land reeds 410 millioen debet aan het kwam out 8.55 in Palembang aan. vertrok ron- De Specht vertrok gister om 5.36 uit Bang. daar weder om 9.40 en arriveerde om 15.14 te Medan. Stefani seint uit Rome d.d. 30 dezer: Heden landde op het vliegveld Littorio een Nederlandsch postvliegtuig (De Uil) op weg naar Indië. Vanaf heden wordt de route over Italië gemaakt. XT Op het vliegveld waren aanwezig de Neder landsche gezant, het personeel van de Neder landsche legatie en vertegenwoordigers van Italiaansche luchtvaartlijnen. de buitenland, wat onzen handel betreft. Met den gouduitvoer staat of valt vastheid van den gulden. Spr. noemt deze crisis een vertrouwens crisis. Het vertrouwen wat betreft de geld belegging bij den Staat, is weg. In dit licht moet het Staatsbeleid bezien worden. Het is een voorzichtig beleid, de begrooting in evenwicht te brengen, waaruit ut*1 Holland steeds doende is. Over de mededee- ling in de M. v. A., die niets positiefs geeft, is spr. niet tevreden. Bij de kamerdebatten zal hier nog menig woord over gesproken worden. Dankbaar is spr. dat de Regeering in stu die neemt het vraagstuk van de salarieering der kloosterlingen-onderwijzers. De R.K. fractie heeft, zeide spr. de positie van de Regeering in handen; doch ze zal de Regeering niet laten springen. De regeering moet hieruit niet de verzekering putten, dat de R.K. fractie haar zal blijven steunen. Wij blijven vrij. Als de maatregelen, die in uit zicht worden gesteld, niet door de Regeering gehanteerd worden, zooals we willen, zullen we ons veto uitspreken; spr. hoopt echter, dat het zoover niet komt. Do R.K. dragen de verantwoording voor een nieuwe regeering. Het crisisprogram der S D A P is heel verschillend met het onze. Met' behulp der S.D.A.P. kunnen we geen han dels-politieke maatregelen nemen; op geen enkel punt is met de S.D.A.P. samen te werken Deze partij is in dezen crisistijd dan ook volkomen als regeeringspartij uitgescha keld. Spr. wees in dit verband op het échec van de motie-v. <L Tempel. De verantwoor ding van de R.K. kamerfractie is dus groot. Spr. maant daarom aan de hoofden koel te houden, als de R.K. fractie een politiek voert, die niet begrepen wordt. Vrijmoedig zal de fractie voor onze menschen zeggen, hoe de zaken staan; we zeggen - aldus be sloot spr. de waarheid en mets dan de waarheid. Mersamatru Athene. ZUSTER MECHTILDA t In het St. Stanislausgesticht te Moergestel is ln den ouderdom van 66 jaar overleden de Eerw. Zuster Mechtilda (in de wereld mej. Maria Dorothea Martens geboren te Arnhem). ZUSTER ANTONIA t In het klooster der Eerw. Zusters Birgitti- nessen te Uden is in den ouderdom van bijna 53 jaar overleden de Eerw. Zuster Antonia (in de wereld mej. Wilhelmina Donkers uit Uden). ZUSTER BAVONA t In het St. Elisabeth-gesticht te Roosendaal stichting van de Congregatie der Eerw. Zus ters van Roosendaal, is gisteren overleden de Eerw. Zuster Maria Bavona (in de wereld mej, Joaephlna Uoobeekjb Geen toegang beneden 21 jaar, In den Haagschen raad is meer dan eens ge vraagd om maatregelen te nemen tot inper king der danswoede. Met name werd gepro testeerd tegen het feit dat minderjarige per sonen in de openbare dancings sterken drank konden gebruiken, waardoor de zedelijke ge varen nog aanzienlijk toenamen. Dezer dagen heeft nu, naar wij vernemen de burgemeester een algemeen verbod uitge vaardigd, volgens hetwelk de openbare dans gelegenheden met vergunning niet meer mo gen worden bezocht door minderjarige oerso. nen. Voor hotels geldt detze regeling niet. De Graal trekt Zaterdagavond stil biddend uit- Excelsior Alleluja, Vooruit! Hier volgt nog de route van de lichtstoet in Rotterdam. Beukelsdijk, Heemraadsingel (W.Z.) Middel, landstraat, Aleidisstraaf, Duivenvoordestraat, Oostervafitsitraat, Henegouwerlaan, Diergaarde singel, Westersingel, Nieuwe Binnenweg, Mathe- nesserlaan, Claes de Vrieselaan, Robert Fruin- straat. Zoo zullen don bieden (Zaterdagavond) in verschillende plaatsen van Noord- en Zuid- Holland, in Amsterdam, Rotterdam, Deiden, Delft en Alkmaar, te zamen bijna 3500 meisjes uittrekken, rustig en waardig, stil biddend met haar licht in de hand Want al is Zaterdag een moeilijke dag, en kunnen heel veel meisjes, bijna alle verkoop sters, onmogelijk uit haar werkkring weg, toch zullen aan de stoeten in Amsterdam nog ongeveer 1600, in Rotterdam ongeveer 1000, in Delft 300, ln Leiden 300, en in Alkmaar onge veer 200 meisjes, deelnemen. Het zal één stille, schoone lofzang zijn ter eere van de groote heilige vrouwen, een ge- GRIFFIER VAN DE TWEEDE KAMER De alphabetische lijst van sollicitanten voor de betrekking van griffier der Tweede j tuighuis van de idealen, die de Graal wil be- Kamer luidt als volgt: 1. Mr. G. J. van Deventer, oud 37 jaar, te Bilthoven. Vervulde van 1920 tot 1930 admini stratieve betrekkingen in dien6t van de ge meenten Alkmaar en Leiden, laatstelijk sinds 1 Januari 1928 in den rang van referendaris; thans referendaris, ho"fd der 1ste afdeeling ter provinciale griffie van Utrecht. 2. Mr. R. A. Kesper, commies-griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. DORUS RIJKERSFONDS. In een gisteren ln Den Haag gehouden bui tengewone algetneene vergadering van het „Helden-der-zee-fonds .Dorus Rijkers" is het rapport der verzoeningscommissie-Tak voor kennisgeving aangenomen, onder verklaring, dat het in zijn geheel door het bestuur wordt aaavaArd, reiken, een rustig gebaar van vertrouwen te vens, dat die groote voorgangsters, de Graa'. zullen heipen, om uit te groeien tot waar God ze voor gemaakt heeft. En zoo voert elke stad elke lichtstoet, in haar midden groepen mee, voorstellende de heilige vrouwen, die zij het meest bewonderen, die zij hei liefst willen navolgen, of wier ide alen ze zouden willen verwezenlijken. We vinden in de Allerheiligen stoeten verte genwoordigd de blije overgave aan het kruis en het ijden, en het geestdriftig strijden en opkomen voor Gods Eer het onvermoeid Apos tolaat en de stille overgave aan Gods H. Wil, de vrouwelijke zachtheid en deemoed en de ge weldige, hartstochtelijke Godsliefde. Laten wij allen op Allerheiligen met de Graal meebidden: Laat uit haar groeien, waar gij ze voor gemaat heb. Helpt haar de idealen waar ze nu naar streven bereiken, en de wereld zal anders wordsai. Actie in Groningen tegen de steeds verder voortschrijdende overheidsbemoeiingen. Er is te Groningen een groot comité gevormd dat actie wenscht te voeren tegen de over heidsbemoeiing inzake het verstrekken van gas* en electrische apparaten aan het publiek, zulks naar aanleiding van voornemens hij het gemeentebestuur van Groningen om gas-radia- tors in bruikleen 'te geven en van het Prov. bestuur van Groningen om uitgifte van elec trische kookapparaten in een proefgemeente. Voor deïe laatste proef wordt een erediet hij de Staten aangevraagd van 30.000. De actie, die thans op breeders basis ge plaatst is en zoowel organisaties uit de stad als de provincie Groningen omvat, zal krachtig gevoerd worden. Men wil daadwerkelijk stel ling nemen tegen de steeds verder voortschrij dende overheidsbemoeiingen. Rust hersteld. PARAMARIBO, 30 October. (ANBTA). De Donderdagavond en -nachit zijn volmaakt rustig verloopen. Vrijdagmorgen was de rust oogensohijnlijk hersteld. De winkels zijn ww* open,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5