mmmm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS \- 4T\ 54ste JAARGANG DINSDAG 3 NOVEMBER 1931 No. 16173 BUREAU" KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 TWEE KATHOLIEKE SCHOLEN GEOPEND te Mmmm» ■MP GEMEENTERAAD FRANS JOSEPH HAYDN UIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN OVERGEBRACHT DIEFSTAL NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS BROERSVELD OMHOOG! 31 De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, tranco bi) vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25; per maand f 140; per week 25 cents. Bij /bezorging tranco per post betaaagt de abonnementsprüs per drie maanden f 3.76. bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 6 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels: 1.55, elke regel uieer 26 ets. Bij contract aanzienlijke reductie Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlet, Liefdadigheidsadv. balt tariet. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-ad verten tlön6 regels 0.60; 10 regels L—15 regels f 1.60, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bi) te voegen. Q^tis-Ongëvailenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.- bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.- bij verlies van een duim; io. bij verlies van een wijs vinger; 50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt Sober maar „af" en geriefelijk De katholieken vam het nieuwe Westen zijn sedert twee maanden in het gelukkige bezit van twee nieuwe lagere scholen, een voor jongens en een voor meisjes. Beid» gebouwen zijn echter tot één geheel vereenigd, al kan men van het eene niet in het andere overloop-en en vinden de knapen hun ingang aam die Bos- hoomlaan en de meisjes dien aan d» Francois Haverschmidtlaan. Wanneer men het complex nadert, wordt men onmiddellijk getroffen door 't eenvoudige doch vriendelijke karakter van de gevels. Die gunstige indruk kan bij het binnentreden ge. handhaafd blijven! Ook hier blijkt, dat men wel geen weelde heeft willen betrachten, maar er toch in geslaagd is, eenvoud aan „af '-held en geriefelijkheid te verbinden. De eerw. Zusters Dominicanessen, die hier onder leiding van Zuster Odulpha werkzaam zijn, en de eerw. Broeders, die met Broeder Hubertus als hoofd de jongensafdeeliing verzorgen, zijn dan ook bijzonder voldaan over de arbeidsrutmte, welke zij hier konden bezetten. Moge het werk dJezer religieuzen door de voorspraak van de beschermheiligen der beide scholen, St. Agnes en St. Benmardiuo, rijkdom van zegen erlangen! Bij een bezoek aan het tweevoudig gebouw trof het, dat wij het eerst de jongensschool kondien bezichtigen. Wij zagen, dat onmiddel lijk achter de vestibule het trappenhuis be gint. Voorts vindt men hier een spreekkamer, een bergplaats voor leermiddelen (met keurige rekjes voor platen en kaarten), de residentie van het hoofd der school, en verder de gang in: drie klasselokalen en een nis om er jassen en petten In achter te laten. De langwerpige speel plaats, bestraat met tegels, grenst aan een fietsenstalling, welke ook buitenom is te reiken. Boven treft men vier wijl één (houten) trap hoog-er zich de uitstrekt begrensd door een schuin dak. Het ."getouw rust op een fundeering van !Xr welke wegens den lagen waterstand ter plaatse met betonnen „oplangers" (zoo noemt men bouwkundig de verlengstukken) zijn ge kroond. Bijzonder prettig doet in gangen en lokalen de kleurencombinatie aan: vlakken dal-rood worden er door zwarte randen omlijst. Ook de llcht-groene tegeltjes langs de muren der corri dors, en de betonnen trappen, hier en daaT onderbroken door een vierkantje van lood, blijken welgekozen te zijn. De firma de Lint en Co. te Delft leverde ze, terwijl de tegels der gangen van de tegelfabriek Schiedam af komstig zijn. In de klasselokalen valt vooral het practise he schoolbordensysteem op: de oude ,ezel" is hier niet meer van stal gehaald, ter wijl bet zwarte vlak naar den kleinsten lill- putter af k<m dalen. De begin®®1011' die in de jongensschool zijn toegepast, zijn ook doorgevoerd in het meisjes- gedeelte. Enkele kleinigheden verschillen, maar de sfeer i8 dezelfde althans voor zoover de bouwmeesters die schiepen, want bij de zus. ters Vindt m>en natuurlijk een gordijntje, een mat ie of een bloemetje meer! Een tamelijk in- c-riioend onderscheid is toch, dat de zusters als voornaamste kleur grijs en rood hebben gekozen. De centrale verwarming, welke het gebeele complex bestrijkt en door de Getors. Vincent alhier ls aangelegd, heeft onder de vi, school de algeroeene bron in den vorm twee ovens. "Wat de verlichting der belde aoholeu betreft, de Getors. Schweere te K'dam eT via de fa- Heggelmam alhier, zorg gedragen, dat de kindteren In de late mid- I ren in een weldadig verspreid licht zitten i nwerken. Een andere opmerkelijke lichtbron w hooige met lood doorsneden raam in de trappenhuizen, waarop a"erJ0i kleurige figuren zijn aangebracht en dat het daglicht aldus vriendelijk uitnoodigt. binnen te komen. Wie hebben het drabbele bouwwerk eigenlijk doen verrijzen? Het architectonisch ontwerp is door c* n heer A. P. P- Roovers vervaardigd, en onder diens leiding in samenwerking met den heer C Kramers Th.zn. uitgevoerd. Als aanneemster trad op de Arbeiders Coöperatie r*t w uitvoeren van bouwwerken „Rotter, tem", terwijl tavw.om 1M0 bw™. En als „ij ™a. totstandkoming van het ge» gedaan te werken, hun uiterste best ^bben ^daan, gelooven wij diiit gaarne en wel omdat de wijzen talrijk en tastbaar zijn. Plechtigheid der inzegening Hedenmorgen zijn de beide scholen op offi cieel© wtize geopend en door de hoogeerw. heer deken A. J. C. Schraag ingezegend. Wegens gezondheidsredenen moest de deken deze plech tigheid tot dit tijdstip laten uitstellen. Onder de belangstellenden aanwezigen be vonden zich de wethouder van het onderwijs, de heer P- de Bruin. mr. ir. M. M. v. Praag, directeur van den Woningdienst, voorts de heeren J- Pas' rijks-inspecteur en dr. Smit, gemeentelijk inspecteur, de zeereerw. heer j. B. W. M. Möller, voorzitter der St. Willi- brordusstichting en de heeren A. J. de Koning, Adr. Zoetmulder en J. M. A. Lindeman, be stuursleden; verder de zeereerw. heer pastoor yj j. J. Schaab, de algemeene overste der Zusters Dominicanessen van Voorschoten, de heeren A. Vogel, chef van de afdeeling onder wijs, de raadsleden J. v.'d. Tempel en B. Hoogen- dam, de beide architecten A. P. p. Roovers en C. Kramers Thzn. en namens de „Arbeiders Coöperatie" de heer Wanders. Begrijpelijker wijze woonden ook de eerw. broeders en zusters en de leeken-leerkrachten deze plechtigheid bij. Nadat deken Schraag de gebruikelijke cere monieën had verricht, derhalve de gebouwen al zegenend was doorgeschreden en het kruis aan den wand had gehecht., zongen de jongens en meisjes eenige liederen ter opluistering. „W« vormen eene ridderwacht van knapen, kloek en sterk", zoo klonk het treffend door de nieuwe lokalen. Ook de meisje lieten zich als Verdienstelijke zangeressen kennen. j Burgemeester Max van Brussel legt eer krans op het nieuwe monument voor da burgers, die in den wereldoorlog gefusil leerd werden. Toespraak van den deken. Nadat de deken zijn kerkelijk gewaad had afgelegd, hield hij een bezielende toespraak. De hoogeerw. heer Schraag beschouwde de gesta dige stadsuitbreiding als een zeer gunstig ver schijnsel, maar deze brengt ook haar zorgen mee, vooral ten aanzien van de geestelijke en intellectueele ontwikkeling van de jeugd. Nu staat alles in het teeken der bezuiniging. Men moet echter niet vergeten, dat de meest aan gename en dankbare uitgaven die voor de jeugd zijn. Hoe beter immers de ontwikkeling van de „spes patriae" is, des te grooter mogen onze verwachtingen voor de toekomst zijn. De deken bracht dank aan B. en W„ in het bij zonder aon de wethouder voor het onderwijs, mdat zij er voor gezorgd hebben, dat door den geest van bezuiniging het onderwijs niet werd geschaad. Verder ging zijn erkentelijkheid uit naar het bestuur der St. Willibrordustsichting en het onderwijzend personeel; Spr. verwachtte dat wat de broeders en zusters den kinderen leeren zullen, in het verstand en het hart der kleinen bewaard zal blijven en hij hoopte, dat dezen het onderwezene ook in hun werk zullen toonen, opdat de naam des Heeren steeds meer geprezen worde. Pastoor Möller dankt. Hierna betuigde de zeereerw. heer Möller als leider der St. Willibrordusstichting er den deken zijn dankbaarheid voor, dat deze Gods zegen over school en wijle had afgeroepen. Spr. her innerde aan de uitspraak van de Duitsche bisschoppen, die verklaren „dat wel arm een volk is, dat aan zijn onderwijs moet raken want dan raakt het aan de toekomst". Ge lukkig heeft ook de wethouder dit goed begre pen. De heer de Bruin weet niet alleen aan den vooruitgang van het openbaar onderwijs, maar ook aan clien van het bijzonder onderwijs hartelijk mede te werken. Wat 'wij, aldus sPr-' door jarenlange strijd hebben verkregen, kunnen wij niet prijsgeven, maar wij begrijpen vol komen, dat de crisis haar eischen stelt. Daarom heeft pastoor Möller ook altijd gezegd, dat men alle luxe achterwege moest laten. De essentieele dingen van het onderwijs moesten echter onaangetast blijven. In dit verhand dankte spr. ook de beide architecten, den aan nemer en de opzichter. Wijders dankte hij de heeren Pas en dr. Smit voor de betoonde mede werking, voorts de christelijke onderwijsveree- ningingen, en de onderwijzers en onderwijze* ressen. Ten slotte stelde pastoor Möller de beide patroonheiligen der scholen, St. Agnes en St. Bernardus, aan de leerlingen ten voorbeeld. De wethouder aan het woord. Het woord was daarop aan wethouder de Bruin, Deze deelde eerst mede, dat de burge meester wegens bijzondere omstandigheden ver hinderd was hier aanwezig* te zijn. Dan wenschte hij het schoolbestuur met de ingebruikneming der nieuwe gebouwen geluk. In deze school komt op royale wijze de zon binnen. Dat komt aan de kinderen ten goede. Zij hebben licht, lucht en vriendelijkheid noodig! De wethouder meende, dat ons geslacht niets te veel doet, wanneer het voor de jeugd alles doet, wat het kan. De huidige jeugd immers krijgt misschien wel meer verzorging dan wij in onze prille jaren, maar haar toekomst is somberder dan die welke wij eens vóór ons hadden. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat in deze scholen in de jonge nienschen iets van het onverwoest bare besf worde gelegd, dat achter de wolken altijd de zo*n schijnt. Tolk van het personeel. Namens de algemeen-oversten der beide religl- euse-congregatles, uitte broeder-overste, de eerw. heer Engelbertus, een dankwoord. Hij was ongetwijfeld de tolk van het geheele onder wijzend personeel, toen hij verzekerde, dat dit alle krachten zou jaspannen om aan de gestelde verwachtingen te beantwoorden. Toespraak Rijksinspecteur. De heer Pas, de rijksinspecteur, bood even eens zijn gelukwenschen aan. Het vervulde hem met voldoening! dat de scholen aan de eischen van hygiëne voldoen en doelmatig van Inrichting zijn. Spr. hoopte, dat de verschil lende scholen in deze wijk op edele wijze met elkaar zouden wedijveren. Wij kennen, zoo ging de rijksinspecteur voort, een wettelijke gelijkstelling, zU. do algemeene waardeering, Agenda Voor de openbare vergadering vain den Ge meenteraad, luidt de agenda: 1. Voorstel van B. en W. om hun College machtigen tot openbare verhuring voor den tijd vain een jaar va.n diverse perceel en wei- en hooiland, gelegen in den Nieuwland- sichen- en Oud-Mathenesserpolder. 2A. Voorstel van B. en W. tot aankoop van den heer C. J. P. v. d. Hoonaard te Rotter dam vam een buiten de rooilijn vóór het pand aan de Ovesischieschesitraat no. 78 gelegen strookje grond, ter oppen-vlakte van pl.m. 9 M2. 2B. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de heeren Mrs. G. de Grooth en d. Schuur te Rotteredam van een buiten de rooi lijn aan den Rotterdamisehem Dijk Z.Z. gelegen strook grond, ter oppervlakte van 167 M2. 3A. Voorstel van R. en W. ami hun Collego te machtigen over te gaan tot het rooien van een 10-tal hoornen op het terrein van de voormalige Schiedamsche Offieieren-Vereoni. ging, thans als sportterrein In gebruik ge geven aan de Afd.* Schiedam van den Ned. Arbeiders Sportbond. 3B. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot het rooien van de ieppboo. men langs de parterre hij den ingang van het Juliiamapark en tot vervanging daarvan door lindeboom. 4. Advies van B. e W. naar aanleiding van de ingediende bezwaarschriften tegen den aanslag in het vergunningsrecht. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een er edict van ƒ1.130, ten behoeve van de aanvul ing van den inventaris van de U l. O. school Gl. 6. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot uitvoering in werkverschaffing van die ophooging van het gedeelte van den Klein-Babberspolder tusschen de Poldervaart en de perskade naar de voorschriften van den Minister van Binnen-landsche Zaken en Land bouw en daarvoor een credlet beschikbaar te stellen van bruto 170.000. (Hierbij Is gevoegd een nader schrijven be treffend» het met den Minister gepleegde overleg). 7. Voorstel van B. en W.: a. tot vaststel ling van rooilijn en peil van een gedeelte van* den Rotterdamschem dijk, de Broersvest en de Korte Singelstraait; b. tot het verleenen vain een credlet van 80.000 voor de afwerking van de Broersvest, Bij de uitvoering van „Die Schöpfung" Frans Joseph Haydin, een der drie groot» Weenscbe klassieken (de anderen waren Mozart en Beethoven) werd op 31 Maart 1732 te Robpau geboren als twteede zoon van een muzikaal aangelegd wagenmaker, die rijker met kinderen was gezegend (het gezin Haydn breidde zich successievelijk uit tot 14 per sonen!) dan met aardsche -goederen. Zijn eerste muzikale opleiding ontving de groote toon kunsten aar- i n - d en-d o p vam rector Frankb van de school te Hadmburg, waarna hij op 8-jarigen leeftijd koorknaap werd in de We-emsche St. Stefanuskerk. Deze functie, als we dat zoo m-ogen noemen, heeft hij tot 1750 bekleed, toen stemwisseling oorzaak was, dat hij door zijn broeder Michael als koorknaap werd vervangen. Een moeilijke tijd volgde nu voor den jongen toonkunstenaar, die zich blijkbaar vrij goed kon schikken in zijn levenslot, hetgeen moge blijken uit zijn eigen verklaring: „Als ik op mijn dakkamertje, voor mijn door de wormen opgegeten klavier zat, benijdde ik geen koning om zijn geluk". Intusschen volgde hij lessien bij den Italiaiamschem zangleeraar Porpora (sommigen beweren, dat Haydn d» functie van kamerdienaar vervulde, maar dat is niet juist) Terwijl hij in dien kring o.m. heeft kennis gemaakt met den componist v. Glück. Een volgende functie van Haydn was: leider der muziek bij Graaf Morzin (die zich de weelde van een eigen orkest kon veroorloven), waardoor hij tevens in staat werd gesteld, een eigen huisgezin op te zetten. In 1761 volgde wederom een promotie, in den vorm van een benoeming tot kapelmeester bij graaf Bsterharz waar hij voornamelijk zijn symphonieën en strijkkwartetten tto steeds grooter» volmaakt heid wi®t o*p te voeren. Dit leven duurde tot 1790, toen E&terhaz's kapel werd ontbonden en Haydn op pensioen werd gesteld, zoodat voor den componist de gelegenheid vrij was, om in te gaan op het aanbod van den violist Salomon, om over te komen naar Engeland, waar hij, tijdens een tweetal reizen uitbundige successen oogstte. En eerst hier ging de eenvoudige musicus ten volle beseffen, hoe groot de waarde van zijn oeuvre eigenlijk wel was. Na de tweede Engel-sche reis eindelijk, kwam Haydn er toe, zijn „Schöpfung" neer te schrij ven, welke op 29 April 1798 voor fle eerste maal werd uitgevoerd, terwijl een drietal jaren later Wëenen zijn „Jahreszeitem" leerde kennen. Wij zien hierin eenige overeenkomst met 3 Nov.: Groote Schouwburg, De Patriot (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volw.) Groote Nutszaal, liederenavond Emiel Hulle- broeck, 8 uur Tivoli-schouwburg, zangavond Dimitri Smirnoff, 8 uur. 4 Nov.: Groote Schouwburg, Rigoletto (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Geb. v. K en W., le abon.-conoert, Concertgebouw orkest, 7.45 uur. 6 No v.: Tivoli-schouwburg, Walzer aus Wien (Fritz Hirsch-operetbe) 8)4 uur (voor volw.) 7 No.v.: Geb. v. K. en W., 3e pop. Zaterdag middagconcert Rott. Philh. Orkest, half 4. 8 Nov.: Geb. v. K. en W., R. K. Mannenkoor De Vereenigdie Kerkzangers, kwart voor 8 uur. D a g e 1 ij k s: Circus Sarrasami, half 8, Woensdag ook 2 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 5 Nov. in: Grand théatre, Trader Horn (voor volw.); Olympia, City Lights (voor volw.)Royal, De privé-secreta- resse (voor volw.); Roxy, Mannen van het Noorden (voor volw.); Colosseum, Een geraf fineerde intrigante (voor volwassenen)Cen traal, De onbekende vader (voor volw.)Corso Ich glaube nie mehr an eine Frau (voor volwassenen)Capitol, Mevrouw en haar chauf feur. Tentoonstellingen; Museum Boymans, werk van Johannes Tavenraat (1809. 1881), (tot 15 Nov.) Toonkamers voor Kunstnijverheid, W. de Withstraat 31: „De Trekvogels" tot 10 Nov.) Algemeene Kunst handel, Visschersdijk 111: werken van A J van 't Hoff (tot 23 Nov.) Verwacht wordt: Matige tot krachtigen, Zuid-Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het Oosten, In het Westen meer kans op regen, aanvankelijk zachter. 8. Voorstel van B. en W. oim te besluite*»- Verdi, die eveneens op hoogen leeftijd nog tot opheffing van le Vischmarkt. 9. Voorstel van B. en W. tot reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur. 10. Interpellatie door het lid van den Ge meenteraad, den heer W. Oollé, inzake de door den Burgemeester genomen bijzondere politie maatregelen en meer In het bijzonder over de wijze van optreden door de politieautoriteiten tegenover een bepaalde politieke richting der bevolking van de Gemeente Schiedam. 11. Interpellatie door het lid van den Ge meenteraad, den heer B. G. Hoogendam, inzake het houden van een optocht in verhand met de „Rerumi-Nova:rum"-h'erdenlking op Zondag 21 Juni 1931. 25 JAAR IN DIENST DER GEMEENTE Zondag 1 November j.l. was het 25 jaar ge leden, diat mej. C. C. Schot in diemsit van de gemeente trad. Aan haar zijn gedurende de kwarteeuw de zorgen voor het schoonhouden van het Raadhuis toevertrouwd en zij heeft dit gedaan op een wijze, waarvoor haar gisteren terecht waardieerimg werd betuigd, zoowel van de zijd» van het gemeentebestuur als van het personeel van het Raadhuis. Ongetwijfeld zal deze dag haar in aangename herinnering blijven. CURSUS stofschilderen Op Donderdag 5, Vrijdag 6 en Zaterdag 7 November zal op initiatief van de drukkerij en kamitoarboiekhlandiel Meircu|riu:s in Musis Sa crum weer een cursus in stofschildereui wor den gegeven en wel des middags van 3 tot 5 en des avonds van 8 tot 10 uur. Voor stofschilderen ontstaat hoe langer zoo meer animo en we verwachten dat ook dat van dezen cursus, waarvoor men zich bi) Mer- curius, Lange Haven 77, kan aanmelden, nog weer grooter belangstelling zal blijken dan vorig jaar AANRIJDINGEN Gistermiddag reden op den hoek van de Anltbomie Muysstnaat in de Westfrankeland- scheStraat een vierwielige wagen, bespannen met een paard en bestuurd door C. G. van V. uit Vlaardingen en een dri-ewielige bakfiets, bestuurd door W. van D„ wonende alhier, tegen elkaar. Het paardentuig werd beschadigd. Een wielrijder C. van H„ wonende aihier, geraakte gister op de Koemarkt d-oor hal zien van eemiige auto's geheel van streek. Hij wist niet beter te doen dlan zijn fiets voor een auto te gooien en zelf op zij te springen. Het rijwiel werd geheel vernield. MISHANDELD H. v. d. S„ alhier dee-d bij die politie aangifte van mishandeling in zijn woning door zijn zwager. welke alle richtingen thans deelachtig worden Het bijzonder onderwijs is geen groeps-, maar een algemeen belang. Blijkens de welwillende houding der autoriteiten wordt dit nu alge meen in woord en daad erkend. Waarvoor oden de 66 pCt. bijzonder onderwijs voor de 40 pCt. openbaar onderwijs moeten onderdoen Aan het eind van zijn rede uitte de heer Pas er zijn bevreemding over, dat aan deze dub bele school, een gymnastieklokaal ontbreekt, terwijl er in de onmiddellijke nabijheid een ge schikt terrein gelegen is. Vertrouwen deed hij dus, dat alsnog plannen zullen worden beraamd, om deze leemte aan te vullen. Nadat pastoor Möller de officieele bijeen komst gesloten had, werden de nieuwe ge bouwen in oogenschouw genomen. muziek neerschreef, welke al het vroeger ge maakte in jeugdige frischheid „.er-trof. Een first class musicoloog als spiro zegt hierover nog o.m. 't volgende, voldoende inte ressant, om het In vertaling weer te geven: Haydn's persoonlijkheid gaf aan deze zoo op elkander gelijkende, en toch verschillende werken ziel en leven, evenals hij den reeds lang verouderden vorm van heit Oratorium nieuw leven gaf Schöpfung en Jahreszeiten hebben op zich zelf nauwelijks meer zin dan 't een of ander dialiogiseerend bijbelsch stuk van Handel; wan neer men echter zulk een „Ohrensehmaus» ge niet, vraagt men naar zin noch beteekenis; men geniet, en wanneer men al genietend tot erkentenis van het recht tot genieten. In de plaats van de Saksische we zouden haast zeggen Angelsaksische plompheid, is de echte Oostenrijksche gratie gekomen; in de plaats van het stijve schema, de fijgevaelde tact; in de plaats van het massieve, de sierlijkheid. Haydn had zich intusschen gevormd aan de opera van Mozart en hij weet immer, welken toon hij moet aanslaan, hoe hij een cilmax moet voorbereiden, waar hij moet eindigen." En verder lezen we nog: „Hij was de dichter van den naleven humor, van den schertsenden eenvoud, van de opper vlakkige slechts hier en daar, door oogen- blikken van inkeer in zichzelf onderbroken vroolijkhed-d; maarhij was dichter! Onbezorgd, vroolijk en kinderlijk-onbevangen, aldus kunnen we Haydn's beste karaktereigen schappen samenvatten. En zelfs de Xantippe waarop hij bij zijn huwelijk bet oog had laten vallen, is niet in staat gebleken hem dat goede humeur geheel en al te doen verliezen. Daarbij was Haydn een vroom man: „Nooit was ik zoo vroom", zoo vertelt hij zelf, „als toen ik aan mijn „Schöpfung" werkte dage lijks viel ik op mijn knieën en bad God, dat hij mij kracht zou geven, het werk gelukkig te voleinden." Intusschen zijn er nog velen, die aanstoot nemen aan den eemigszims tuchtigen toon, welke in Haydn's religieus georiënteerde muziek doorklinkt, doch dozen moeten beden, ken, dat Haydin een Zuid-Dmltscher was, of heter nog: Oostenrijker, in wolk land elk kerkelijk feest tevens volksfeest was. „En volksvreugd'', zegt Wouter Hutscbeuruyter, „is 't die o-ok'uit Haydn's kerkmuziek ons tegemoet klinkt". Over Haydn en zijn opus „Die Schöpfung waarvan „Polyhymnia" a.s. Donderdag een uit voering geeft, zou nog heel wat te vertellen zijn. Alleen ree-dis Haydn's nalatenschap van 125 symphonieën zou in staat zijn, het noodige commentaar uit to lo-kken. Maar genoeg daar over. We hebben slechts in korte lijnen Haydn's figuur willen schotsen en tevens trachten aan te toonen, met welke ooren men zijn oratorium „Die Schöpfung" moet beluistoren, o-m dit opus naar waarde te kunnen schatten. En die er meer van wil weten: hij ga zelf maar eens luisteren naar het concert, waarvoor wij met bovenstaand artikeltje een korte inleiding heb ben willen geven. WILL. K. De drie personen, dlie Zondagnacht ln de N.V. drogisterij „De Papaver" hebben Inge broken en door de politie werden ingerekend zijn vanmorgen ter beschikking van de Justitie te Rotterdam gesteld. De kantoorbediende J. W„ alhier, deed bij de politie aangifte, dat tijdens zijn afwezigheid 10 uit zijn portefeuille is ontvreemd uit zijn jasje dat op het kantoer hin*. SCHIEDAM, 3 Nov. Officieele noteerimg van de commissie uit de Kamer van Koophandel Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. HERMAN JANSEN Fietsers en motorrijders lichten 's avonds 4.58 tot 's morgens 6.30. op van Spoeling 1.40. Spoeling Winkeliersverecniging opgericht De winkeliers uit het Broersveld zijn Maan dagavond in café Centraal opnieuw bijeen gekomen om de oprichting van een eigen ver- eeniglng voor te bereiden. Z-ooals de leider dezer bijeenkomst, de heer G. Schoeffer, uiteen zette, zou vooral worden gestreefd naar een betere verlichting, welke volgens hem alleen door booglampen verkregen kon worden. Het was allerminst de bedoeling, dat de op te rich ten buurtvereemdging afbreuk zou doen a!an de groote middenstandsorganisaties. Integendeel, hij stelde zich voor, dat in de nieuwe vereeni- gi-ng veel propaganda voor de middenstands- beweging zou worden gemaakt en de wljkver- eenigingen ©enigszins als ou-derdeelen hiervan zouden worden beschouwd. Van de drie mid denstandsorganisaties zou wellicht siteun ver kregen kunnen worden naar gelang er leden hiervan bij de buurtvereeniging zijn aange sloten. De winkeliers van het Bro&rsveld moeten zooals de heer Schoeffer verder be toogde, paraat zijn, omdat heit, als de I a*sage eenmaal klaar is, niet uitgesloten is, dat ook meer aandacht aam het Broersveld zal worden geschonken. De hee-r Joh. Brounts, lid der Permanente Commtsisie van den middenstand, juichte het plan van een afzonderlijke vereenlging te vor men ter behartiging van de BroersveliFwelan- gen. tien zeerste toe. Hij hoopte echter, dat de buurtvereen-igingen niet te zelfstandig naar buiten zouden gaan optreden, zooals op eigen houtje adresseeren, en wel o-mdat eenheid noo dig en de Permanente Commissie officieel er kend is. In gelijken geest spraken hierna de heeren J. Nouman, eveneens lid der Permanente Commissie en Korvinns van de Christelijke MiddenstandBvereeniging. Uiit het antwoord van den voorzitter bleek, dat men steeds contact met de permanente commissie zon zoeken en deze van alle plan nen op de hoogte zou houden. Ten slotte werd met algemeene stemmen tot de oprichting van een Wiihkeliersvereeniging, welke, zooals reeds eerder bepaald, „Broersveld Omhoog" zou hee- ten, overgegaan. Het definitieve bestuur is samengesteld uit de heeren J. Schaeffer. voor zitter; voorts J. Hers-hach, J. Kreuger, J. v. J. Schalk en A. van Doorn, onder wie de overige functies zullen worden verdeeld. lederen Maandagavond rei>etltle Harmonie, gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond. 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond t,St Eloy", Gebouw R. K. Volk» bond. lederen Woensdag om half negen bestuur» vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams» - Mannenkoor" (dirigent Paul t. d. Putten). Groote zaal van den R K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R. K. Volksbond gelegenheid tot bet af halen van naaiwerk voor de Theresla-vereent ging. lederen Woensdagmiddag van 33% nul gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voos de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 4. lederen Woensdagavond nalt 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam l, Ver. eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Donderdagavond van 810 ma repetitie Polyhymnia. R K. Volksbond. lederen Donderdag om 8 uur repetitie R. PC Gemengde Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. Tevens aan melding nieuwe leden. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van EdL Fiipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdag om 8 uur cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastieklokaal, ingang Warande. Eiken Vrijdagavond om half negen in den R. k. Volksbond knipcursus van den R. K. Vrouwenbond. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken ^St. Antonius". Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 2 Nov. Vertrokken: Eng. s.s. Authority, kapt. C. Wingfield, met olie naar Landen; Noarsch m.s. Gundine, naa Gibral tar voor orders; Lettisch s.s. Evermore, ledig naar Libau. SCHIEDAM, 3 Nov. Vertrokken: s.s. Slot- Laam, met graan naar Libau; s.s. Stad Zwolle, ledig naar Rotterdam. ARCHANGEL, 1 Nov. Vertrokken: s.s. Po seidon met papierhout naar Schiedam. BURGERLIJKE STAND Aamgiftfe van 30 Oct.2 Nov. GEBOREN: Arendje, dochter van J. Mak en G. van den Bos. Hoofdstraat 91 Theodorus, zoon van J. H. Heinsbroek en G. J. M. van der Tuijn, Gasstraat 14 Maria A. Th., dochter van L. W. Kramers en N. W. Beukers, Willem de Zwijgerlaan 4S een als levenl. aangegeven kind van L, A. Kers en A. M. van der Toorn Bilderdijkstraat 13. OVERLEDEN: J. C. van den Boom, 71 jaar, echtgenoote van F. Prins. Nassiaulaan 75 J. C. van de Pas, 12 jaar, van Beverens-traat. 3 W. Feelders, 74 jaar, echtgenoote van W, Nesse. Westfrankelamdschestraait 50 P Oprei, 82 jaar. Ampère-straat Ha Dinsdag 3 November K.R.O.-conoert. R. K. Volksbond. Kwart voor aebt precies. Donderdag 5 November Buitengewone ledenvergadering Ned. R. K. Fabrieksarbeidersband „St Willibrordus". Spre ker de heer F. Brussel, over: „De toekomst der R. K. Vakbeweging". R. K. Volksbond; half acht. Uitvoering „Die Schöpfung" door Polyhymnia. R. K. Volksbond. Acht uur. Opening tentoonstelling R. K. Jeugdlectuur. Gymnastieklokaal Nieuwe Haven. Half acht. Vrijdag 6 November Tentoonstelling R. K. Jeugdlectuur. Gymnas tieklokaal Nieuwe Haven; 59 uur. R. K. Jonge Middenstandsvereen. „Katholiek Leven". Spreker die heer Th. Oostendorp over „Mensch en Machine". Gebouw B"ijersbergen. Half negen. Zaterdag 7 November Tentoonstelling R. K. Jeugdlectuur. Gymnas tieklokaal Nieuwe Haven; 29 uur. Zondag 8 November Eerste lustrum jóngenscongregaltie van den H. Thomas (Sint Jansparochie) Musis Sacrum; acht uur. Frits Bouwmeester-avond. R. K. Volksbond. Acht uur. Tentoonstelling R. K. Jeugdlectuur. Gymnas tieklokaal Nieuw» Haven; half 12 tot 9 uur. Dinsdag 10 November Dinsdag 10 Nov. PI. Comité voor de K.S.A. Filmavond in den R. K. Volksbond 's avonds 8 uur. Woensdag 11 November Utile Dulci; opvoering ,.De Zeven Sleutels van Baldpate". Musis Sacrum. Acht uur. Donderdag 12 November Utile Dulci; opvoering „De Zeven Sleutels van Baldpate" voor leden van de Schiedamsche Burgerwacht. Musis Sacrum. Acht uur. Zondag 15 November Jaarlijksche kerkhof oef en ing St. Barbara, vereeniging. Aanvang 3 uur. Dinsdag 17 November Ouderavond Broedersscholen. Spreker Br, Pius, directeur R. K. Kweekschool, Den Haag, R. K. Volksbond; acht uur. Donderdag 22 November Ouderavond in den R. K. Volksbond voor d» Si. Josephgezellea Schiedam L f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1