DE TWEEDE KAMER OVER HET REGEERÏNGSBELEID. r Het oordeel van de Katholieke fractie. DE GEHEIMZIIÏMIQE DERDE DONDERDAG 5 NOVEMBER 193Ï EEN NIEUWE GRIFFIER BENOEMD. DE REGEERING KAN IN T ALGEMEEN OP DEN STEUN DER KATHOLIEKE FRACTIE REKENEN WEIGEREN TOT INKWARTIERING VERLEENING. Qi DE MOORD OP DEN CHINEES. DE POSTDIEFSTAL. ONDER KLEI BEDOLVEN. HONDERDDERTIG STOFZUIGERS VERDUISTERD. FELLE BRAND TE DEN HELDER. BRANDSTICHTING CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. AUTO GESLIPT. AUTOBUS MET ARBEIDERS TE WATER. ANGSTIG ONTWAKEN. MARKTBERICHTEN. 1 Een regeeringscrisis uitlokken hoogst onverantwoordelijk geacht Indien de attèntie, waarmee de Kamer een spreker volgt als graadmeter mag gelden van het gezag, dat zulk een redenaar bij baar ge niet, dan staat de autoriteit van prof. Aal- berse ver boven pari. Want al den tijd, dat deze sprak en de rede duurde van kwart over een tot ruim half drie was het dood stil in de Kamer. De leden achtten het blijk baar een genoegen, dit rustige college van den oud-hoogleeraar in de economie te volgen en de pers kon de uiteenzetting uitstekend verstaan. Maar het was niet enkel een les, In tegendeel tevens 'n verhelderend, leidend en moedig woord, waarvan ver buiten de Kamer kennis moeit en zal worden genomen. Over de hoofdoorzaken der crisis heeft prof. Aalberse duidelijk gesproken. Wie trouwens het verdrag van Versailles kort maar krachtig een „monument van economisch onverstand" noemt, laat anderen niet in raadselen. Zonder er doekjes om te winden heeft de leider der katholieke fractie het individualisme aangewe zen als den kanker in de hedendaagsche we- xeldhuishouding en tegen dit individualisme eenerzijd3 en het collectivisme anderzijds de solidaristische theorie der katholieken, o.a. met een beroep op Quadragesimo Anno, uiteen gezet en verdedigd. Ook de Regeering weet wat zij aan prof. Aalberse heeft. Deze heeft twee noodzakelijke dingen op den voorgrond gesteld: een sluitende begrooting en een evenwichtige betalings balans. Over de salarisverlaging zei prof. Aalberse drie merkwaardige dingen. De liberalen, die altijd zoo tegen regeeringsingrijpen bij het loonpeil waren geweest, schenen daaT nu niet afkeerig van te zijn; de arbeiders moesten zich niet laten verlakken door de leuze (uitgevon den door Ford c.s.) „hoog loon schept koop kracht", om de eenvoudige reden, dat het een „dwaling is als een olifant" om te meenen, dat koopkracht tot stand kan komen zonder pro ductie; de Regeering eindelijk had misschien kunnen wachten met de salarisverlaging, al thans haar eerste toelichting wat duidelijker kunnen stellen. Nu zij eenmaal a gezegd heeft, meent prof. Aalberse, dat ze niet alleen moet luisteren naar luide protesten, maar ook naar stille goedkeurenden. Doch de katholieke leider heeft niet verheeld het psychologisch gevaar, dat men de voorstelling kon wekken als liet de Regeering zich voor -het karretje van alge meens loonsverlaging spannen. Ook wij mee nen, dat dit gevaar niet gering is omdat zoo weinig menschen eenlg besef hebben van den noodtoestand waarin wij verkeeren. Sommigen gelooven pas als zij wat liefst den gulden vallen zien. Nu is prof. Aalberse niet bang om harde maatregelen te nemen, die noodig zijn, maar hij heeft ook de liberale „kostenverlaging"- leus even op de huid getikt met zijn besliste aansporing wel te bedenken, dat kostenverla ging niet alleen loonsverlaging is en dat reser vatie van de blnnenlandsche markt, althans van een deel ervan, óók kostenverlaging betee- kent voor verschillende bedrijven. Vrijhandel is mooi, aldus prof. Aalberse, maar wij moeten niet zoo doctrinair zijn, dat wij aan dit ideaal zelfs onze betalingsbalans, die groot gevaar loopt, gaan opofferen. In dit verband heeft de katholieke ledder te recht gewezen op de ondeugelijkheid van ge nerale tariefverhoogingen. De veralgemeening is hier uit den booze. Het is toch duidelijk, dat b.v. verhooging van de tarieven op bedrijfs auto's misschien meer na- dan voordeelig wer. ken. Het contingenteeringswetje achtte prof. Aalberse onvoldoende en de Regeering zal wel begrepen hebben, dat de katholieke fractie er beslist op rekent, dat al het mogelijke voor de noodlijdenden ten plattelande wordt ge daan. Haar positie is sterk, maar heeft mr. Aalberse er bij gezegd, alléén op voorwaarde, dat van deze positie geen misbruik wordt ge maakt. De Regeering kan in 't algemeen op den steun der katholieke fractie rekenen Een re- geeringscrisis uitlokken, achtte de leider dezer fractie hoogst onverantwoordelijk, temeer om- dat er van een „nationaal" kabinet überhaupt geen sprake kan zijn. Op Aalberse's positieve vraag of de socialisten daaraan zouden willen deelnemen, antwoordde Albarda gistermiddag immers onmiddellijk met een categorisch „neen!" Over een program praten, achtte de soc. dem. leider blijkbaar niet eens noodig. Hiermee is het liberale idéaal om langs een omweggetje nog eens wat te zeggen te krijgen in het Staatsbestuur, voorloopig van de baan. De liberalen zullen de katholieken ook tegen over zich vinden bij pogingen tot sociale af braak. Prof. Aalberse is voor maatregelen, die door den ernstigen toestand worden vereischt, maar hij is tegen fatalistisch pessimisme, dat alleen maar paniek teweeg brengt en spreekt openlijk uit, dat de Christen, ook de regeeren- de Christen, die uit overtuiging handelt, op Gods hulp mag hopen. De kloeke rede werd algemeen met instem ming ontvangen. Behalve de pietelt, waarmee de katholieke spreker tweemaal aan wijlen Mgr. Nolens herinnerde, was de rede zelf een bewijs, dat hij die haar uitsprak met alle kracht de staatkunde zal weten voort te zet ten van Mgr. Nolens, die onze politieke positie op ongeëvenaarde wijze consolideerde door zijn beheerscht optreden. Een goed teeken was, dat ook de C.-H. mr. Rutgers van Rozenburg inzake de handelspo litiek zich goeddeels bij prof. Aalberse aan sloot met het nuchtere adagium: „Eerst lezen, dan filosofeeren". Dat de heer Knottenbelt nog niet zoo ver is, doet ons leed, maar kan helaas niets veranderen aan het feit, dat een beta lingsbalans met een tekort van 400 millioen plus de integrale vrijhandel ons naar den kel der zal helpen. Deze liberale afgevaardigde wil trouwens ook bezuiniging van onderwijs uitgaven enverhooging der onderwij zers-salarissen. Heeft ht) er aan gedacht, dat deze salarissen ook door het Rijk worden be taald? En dat voor de rest de onderwijs-uit- gaven, vergeleken met andere diensten, heele- maal niet zoo barbaarsch hoog zijn als vrij zinnige fantasten, die de cijfers niet kennen, voortdurend beweren? Maar dit zal bij de a.s. herziening der L. O.-wet wel ter sprake ko men. In den persoon van mr. L. A. Kesper, heeft de Kamer met zoo goed als algemeens stem men (de 2 blanco's waren, naar ons verzekerd is, niet van de communisten, zooals wij ten onrechte hoorden veronderstellen), een nieu wen griffier benoemd. De nieuwe griffier maakte vooral naam door zijn financieel-administratieve artikelen, o.a. in „Financieel Overheidsoeheer" en in de juridische tijdschriften, terwijl hij een mono grafie over „De beteekenis der Middelenwet" schreef in het Gedenkboek, dat prof. Krabbe werd aangeboden. Moge mr. Kesper zijn gewichtige functie met dezelfde ambitie als zijn voorganger ver vullen! Ds. Faber ontslagen van rechtsvervolging. De kantonrechter te Zutfen heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen het Tweede Kamerlid ds. Faber, die terecht had gestaan ter zake van zijn weigering tot het verleenen van inkwartiering en tegen wien de ambtenaar van het O. M. een geldboete van 75 subs. 75 dagen hechtenis had geëisc.ht. De Kantonrechter heeft ds. Faber ontslagen van rechtsvervolging. In zijn vonnis overwoog de kantonrechter, dat de vordering in art. 5 der Inkwartierings- wet vermeld, alleen kan worden gedaan ter zake van een aanvraag van de militaire autot riteit, in artikel dier wet vermeld, daar zon der die aanvraag de burgemeester niet bevoegd is een lastgeving tot inkwartiering te verstrek ken. De kantonrechter overwoog verder, dat deze aanvraag dus een essentieele vereischte is voor de strafbaarheid van het feit. dat het ontbreken daarvan in de dagvaarding behoort te leiden tot ontslag van rechtsvervolging. Overwegende, dat wel in de dagvaarding is vermeld dat de vordering door den burgemees ter is gedaan krachtens de Wet van 14 Sept. 1866, Staatsbl. 138, doch dat de dagvaarding feiten behoort in te houden en dat de vermel ding van de feitelij .te bestanddeelen van een delict niet kunnen vervangen worden door ver wijzing naar een wet,- heeft de kantonrechter ds. Faber ontslagen van rechtsvervolging. J. DE FOIJW. t Te Nijmegen is op leden de heer J. De van poliittöe aldaar. 78-jarigen leeftijd over- Fouw, oud-commissaris U'-v---' Gisterenmorgen installeerde minister Beelaerts van Blokland (in het midden), de commissie, die de regeering van advies zal dienen inzake den op te richten regee- rings-persdienst. KORTING UITKEERING GEMEENTE FONDS. Een krachtige actie ertegen door A.R.K.A. te wachten. Het Hoofdbestuur van de A. R. K. A. kwam Woensdag te Den Haag in spoedvergadering bijeen, in hoofdzaak mede om het standpunt der vereeniging te bepalen nopens het wets ontwerp no. 178 tot korting van 3 pet. op de uitkeering uit het gemeentefonds. Het Hoofdbestuur besloot met algemeene stem-men tegen aanneming van dit wetsont werp een zeer krachtige actie te voeren in overleg met de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel, terwijl het in overweging zal stellen een algemeen landelijk congres te beleggen, waarin de voorgestel-de maatregel aan nadere bespreking zal worden onderwor pen, een en ander is zoo mogelijk op korten termijn tot stand te brengen. Inlichtingen verzocht. Het bureau Warmoesstraat 48 te A'dam ver zoekt hun, die inlichtingen kunnen verschaf fen omtrent den moord op den Chinees, die op 3 November des namiddags te ongeveer 9.15 uur op den Binnenkant vóór perceel 24 vermoedelijk door een revolverschot van het leven werd beroofd, zich zoo spoedig mogelijk aan genoemd politiebureau te vervoegen. Naar wij nader vernemen heeft een recher cheur uit Rotterdam in den vermoorden Chi nees op den Binnenkant, wat men reeds ver moedde Sji-Tjai herkend, zoodat de identiteit van den vermoorde is vastgesteld. Deze Chi nees is secretaris van de Vereeniging „de Drie Vingers". Hij laat een weduwe en een kind in kommervolle omstandigheden achter. Een der zakken in het water gevonden. Men meldt ons uit Amsterdam: Uit het water op de Hugo de Grootkade is een postzak opgehaald, afkomstig van den diefstal, welke Maandagavond plaats had. De zak bevatte brieven en drukwerk. De andere zak is nog zoek. Arbeider levensgevaarlijk gewond. Dinsdagmiddag heeft op het fabrieksterrein der firma Oosthoek en Zoon, te Alphen a.d. Rijn, een ernstig ongeluk plaats gehad. De 26-jarige ai beider J. Dirkzwager was bezig met het afgraven van klei, bestemd voor de pan nenbakker ,toen de kleihoop ter hoogte van eenige meters plotseling naar beneden stortte, waardoor D. geheel werd bedolven. Eenige ar beiders, die getuigen waren geweest van het ongeval, schoten onmiddellijk toe en wisten den man met veel moeite te bevrijden. Een ont boden geneesheer constateerde, dat de borst kas van het slachtoffer was ingedrukt, terwijl hij voorts ernstige inwendige kneuzingen had opgeloopen. In zorgwekkenden toestand is D. naar zijn woning overgebracht. Oneerlijke vertegenwoordiger. Men meldt oma uit Amsterdam: Een Engelsche firma, die in stofzuigers han delt, is onlange het slachtoffer geworden van 'n belangrijke oplichting^ De vertegenwoordiger van het Amsterdamsehe filiaal van deize firma, had op zich genomen de colporteurs aan te stellen, die voor de bewerking der klanten zouden zorg dragen. Hij fungeerde daarbij tevens als tusaohenpersoon tussohen de firma en de colporteurs. Van de firma ontving hij de stofzuigers in totaal onge-veer honderddertig die hij aan de colporteurs moest ter hand stellen. Afrekening bleef eebter gehee-l achter wege en toen mee argwaan kreeg en de zaak ging onderzoeken, bleek dat de vertegenwoor diger de stofzuigers had verkocht of beleend en het geld ten eigen bate had gebruikt. Voor de firma beteekende dit een belangrijke schadepost, omdat iedere stofzuiger een ver koopwaarde van 140 vertegenwoordigde. In -totaal was de firma dus benadeeld voor een bedrag van ruim 18.000. De centrale recherche is er echter in geslaagd een vrij groot deel der verduisterde machines weer op te sporen en in beslag te nemen. De oneerlijke vertegenwoordiger ls reeds eerder gearresteerd. Twee perceelen uitgebrand. Gistermorgen te ongeveer zeven uur heeft te den Helder een brand een pakhuis en een woning in de asch gelegd. Naast het perceel Oude Kerkstraat 24, bewoond door den heer Doorn, heeft deze een pakhuis en koeienstal. Hij was met zijn melker bezig zijn koeien te verzorgen. Doorn zou op zolder hooi halen toen daar opeens de valramen uitsloegen. In een oog wenk stond de geheele zolder in lichte laaie, het pakhuis brandde geheel uit. De vlammen sloegen over een steeg van ongeveer iy2 Meter hreedte en tastten daar de woning aan van den heer Wal, welke eveneens een prooi der vlammen werd. Vooraf hadden echter de be woners bijna den geheelen inboedel in veilig heid kunnen brengen. Over de oorzaak is nog niets bekend. Alleen de heer Doorn was verze kerd. De huurder van het pakhuis en de eigenaar van de verbrande woning niet. Assistent gearresteerd. MEDAN, 3 November. (ANETA). Brand verwoestte een assistentenhuis op de onderneming Deli-Toewa van de Deli Mij. Op last van de Justitie werd de bewoner J. D. t H. in preventieve hechtenis gesteld, ver dacht van brandstichting. De inboedel was verzekerd tot een bedrag van 6000. De ar restatie geschiedde kort voor het vertrek van de mailboot, waarmede de verdachte met ver lof naar Holland zou vertrekken. DE GOUDSCHE GLAZENZEGELS- Zooals men zal vernomen hebben staat nog tot 15 November de verkoop open van de post zegels, die verkocht worden ten bate van de restauratie der Goudsche glazen. De postzegels zijn geldig tot 31 December 1932. Ieder kan dus een voorraad postzegels Inslaan, welke nog gedurende meer dan een jaar gebruikt kunnen worden. K. S. A.-CURSUS IN SOCIOLOGIE Aangemoedigd d-oor het groote succes, daar mede vroeger ondervonden, heeft de K.S.A. te Leidien besloten, dlit jaar weder, na eenige on derbreking een grooten schriftelijken cursus in sociologie (staats, of maatschappijleer) te openen. Dak dergelijke cursussen zich in het ver leden mochten verheugen in een buitengewoon groote deelname en door zooveJen van allen rang en Stand ten einde toe met alle ambitie werden gevolgd, bewijst wel voldoende, dat er een dringende behoefte is aan een dergelijke leiding bij de sociale ontwikkeling der Neder- landsche Katholieken. De cursus vangt aan op 1 December a.s. De prijs daarvan is zeer laag gesteld. Inlichtingen verstrekt het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden,, Steenschuur 17. Beide inzittenden zwaar gewond.. Woensdagmiddag te ongeveer half zes is de automobilist Postma uit Assen nabij het zie kenhuis ,„St. Jan" te Soesterberg bij bet pas- seeren van twee andere auto's door een uit de tegenovergestelde richting komenden auto aangereden en tegen een boom gebotst. De auto is daarbij ernstig beschadigd. De heer Postma en een bij hem in den wagen zittende dame werden ernstig gewond. Per ziekenauto van het vliegkamp zijn zij naar het ziekenhuis Ligtenberg te Amersfoort overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Hun toe stand is van dien aard dat zij niet kunnen worden gehoord. Een voorstel van den rijksbemiddelaar. Gisteren confereerden ten stadhuize te En schedé de rijksbemiddelaar en de partijen be trokken bij de conflicten in de Twentsche textielindustrie. Aan het eind der vergadering heeft de rijksbemiddelaar voorgesteld den sta tus quo gedurende een week te handhaven, zoo wel wat betreft het conflict bij de firma Jan- nink, als wat betreft de algemeene loonsverla ging, ten einde in dien tijd een bevredigende regeling voor partijen voor te bereiden, welke besproken zal worden in een door. hem op Woensdag a.s. te houden bijeenkomst te 's-Gra- venkage, Deze bespreking zal plaats hebben, als beide partijen voor Zaterdag te kennen geven met het voorstel in te stemmen. STOOMSCHOENENFABRIEK A- H. VAN SCHIJNDEL. Twee gewonden. Gisteravond slipte op Óen Heerenwegte Heemstede, een auto, komende uit Haarlem, tengevolge van de gladheid van den weg en kwam in botsing met een dikken boom. De be stuurder, de heer van F-, koopman en wonen de te Hillegom, bekwam een gecompliceerde enkelbeenbreuk en een hoofdwonde. Zijn mede passagier, de heer S., eveneens uit Hillegom, kreeg inwendige kneuzingen. Dr. van Aalst, uit Bennebroek, verleend de eerste hulp, waarna belden naar het ziekenhuis te Haar lem werden vervoerd. De auto zelf werd ern stig beschadigd. Gisteravond Is een autobus met arbeiders uit Leeuwarden, die werkzaam zijn bij de werkverschaffing te Veenwoude, nabij dit dorp in de vaart gereden. Door het stukslaan van de ruiten konden allen zich redden. Drie der inzittenden liepen evenwel verwondingen op, waarvan twee van ernstigen aard. Zij zijn naar Leeuwarden overgebracht. De chauffeur, die deze bus gewoonlijk rijdt, was gisteren verhinderd. Zijn vrouw nam het werk over, maar al spoedig bleek, dat zij nog niet vol leerd was in het besturen van een auto, met het bovenstaande gevolg. Heeft thans officieel surséance van betaling aangevraagd. Blijkens mededeeling van den griffier der Arrondissementsrechtbank te 'sHertogenbosch beeft de N.V. Koninklijke Stoomschoenen- fabriek A. H. van Sckijndel te Waalwijk een verzoekschrift ingediend tot bekoming van. surséance van betaling. Op 1 December a.s. zullen de schuldeischers der N. V. worden ge hoord. STOPGEZET. Sinds Maandag j.l. heeft de N.V. Industrie, en Handels-Maatschappij v.h. A. Valstar Jzxl, te Honselersdijk, haar bedrijf stilgelegd. Geleidelijk aan heeft de Maatschappij 'perso- neel ontslagen; de laatste week ook 17 man in vasten dienst. Des winters vonden In dit be drijf ongeveer 30 personen arbeid en des zo mers 40 a 50 personen. De oorzaak dezer stop zetting is gelegen in het tekort aan leveranties, het langdurig verleende crediet en de scherpe concurrentie. Hiermede is een der oudste kis tenfabrieken in bet Westland stopgezet. In korten tijd reeds de derde fabriek in deze om geving. STAKING IN DE „WEITEMANSLANDEN" GEëINDIGD. De staking onder de tewerkgestelde werk- loozen uit verschillende gemeenten, werkzaam in de „Weitemanslanden" onder de gemeente Vriezenveen, is geëindigd en derhalve heeft de burgemeester aldaar zijn verbod van samen scholing met ingang van 4 November inge trokken. Ook de versterking der politie is opgehe ven. BRANDEN. Te Alteveer (gem. Nwe. Pekela) ls het café van den heer G. Drent tot den grond afge brand. Doordat te Woerden een vonk uit een ge leegden asohbak in een hooiberg oversprong, is deze in vlam geraakt en afgebrand. Het vuuir sloeg over op de boerderij van den vee houder v. Maurik, welke eveneens in vlammen opging. Van den inboedel kon nagenoeg niets gered worden. MOORDAANSLAG OP ZIJN VROEGERE VERLOOFDE. Voor de rechtbank te Almelo stond Dinsdag terecht J. H., 27 jaar, timmerman te Ensche dé, terzake, dat hij in Juni 1930 te Lonneker zijn vroegere verloofde B. van S. met een scheermes verscheidene sneden in hals en hoofd heeft toegebracht met het doel haar van het leven te berooven. Verdachte bekende onder snikken en tranen de verwondingen te hebben toegebracht, omdat het meisje connectie met een anderen jongen te Harderwijk had aangeknoopt en daarom de verloving had verbroken. Op den bewusten dag had hij het meisje op gewacht en getracht de verbroken verloving weer te herstellen. Toen zij hem daarop in het gezicht uitlachte had hij in drift de daad ge pleegd. De vroegere verloofde zeide zich weinig van de zaak te herinneren, doch ontkende hem uitgelachen te hebben. De officier van justitie, W. Wolfson, meende, dat verdachte het voornemen heeft gehad het meisje te dooden en eischte een gevangenis straf van 2 jaar en 6 maanden, met aftrek van preventief. De verdediger mr. G. J. Sybrandy, bepleitte de uiterste clementie. Uitspraak over een week. Te Einighausen werd de dienstbode van de wed. M. wakker door het gerinkel van glas scherven. Toen zij van de slaapkamer wilde gaan, om te onderzoeken, wat er aan de hand was, liep zij tegen een man, die haar met een hard voorwerp op het hoofd sloeg en in het gelaat verwondde. Op het hulpgeroep van de weduwe, die in hetzelfde vertrek sliep, sloeg de onverlaat OD de vlucht. De politie slaagde er nog niet in hem op te sporen. HR. MS. „VAN NES". Blijkens een bij- het Departement van Defen sie ontvangen draadloos bericht, bevond Hr. Ms. torpedobootjager „Van Nes", op weg naar West-Indië, zich 3 November 's middags 12 uur op 19 gr. 14 min. N.b. en 44 gr. 15 min. W.I, Alles wel aan boord. DELFT, 4 November. Vette varkennmarkt. Vette varkens 39—43 ct. per kg. levend gewicht. Aanvoer 117 stuks. RODENRIJS, 4 November. (Coöp. Groentenvei- ling Vereen. „Eerkei en Rodenrös" G.A.) Sla le soort ƒ1.20—2.40, 2e soort ƒ1.19 per 100 krop, roocle kool 1.30 per 100 stuks, stokprmcesse- boonen 60—71, stam- 44—60, snijboonen 53 —59, spinazie ƒ2.20—10.70 spruiten 1.90—7 per 100 kg., peren ƒ7.90, tomaten A ƒ1.80—8, B ƒ1 "10> C 11.70 per 100 pond, peen le soort 1.605.50 per 100 bos, slavellen 10 ct. per kist. ROTTERDAM. 4 November, Veilings vereeniging Vrjje Aardbeienveiling Charlois: spruiten le soort 2.204.50, 2e soort 0-501.90, uien 2.904.50, Chin, kool 1.101.40, roode kool 12.90, kro ten 1.204, gele savoye kool 1—2.40, witte kool 12.40, spinazie 617, kleiperen 79, ponds peren 89, wynperen le soort 1319, 2e soort 610, nouv. porteau le soort 1420, 2e soort 7 10, bloemee 99.80, sterappelen 1416, belle fleur 88.90, winterlouw 89, goud reinetten le soort 1518, 2e soort 79 per 100 kg., groene savoye kool 13.90, bloemkool le short 5.50 10, 2e soort 1—3.20, andijvie 0.50—1.80 per 100 stuks, prei 1.203.20, rammenas 22.50, knol selderij 617 peen 24.90, selderjj 0.501 per 100 bos, boerekool 1018 ct. per kist. I 23) door WILHELM HOLT (Uit het Dultach vertaald) Ut zou graag met u «ver deze zaak wil len spreken, herhaald© hij onbeschroomd. Op de woorden „met u" legde hij bij zonde ren nadruk, zoodat Werner hem verwonderd aankeek. Met mij? vtroeg (hij, waarom juist met mij? De man knikt» Ja, miet u. Ik weet wie u bent en ik wil u meteen zeggen, dat onze ontmoeting niet toevallig is, zooals u misschien dacht, toen u geheel in gedachten verzonken tegen mij aanbotste. Ik heb op u gewacht. Zoo, zoo? zei Werner, en voelde direct dat hij nu op z'n tellen moest passen. En .waarom? Wait kunt u mij te zeggen hebben? Laat me beginnen met u te zeggen, dat het geen nieuwsgierigheid van mijn kant is. T®n eerste wilde ik weten, of u al wist, dat de zoon van professor Evan reeds van zijn reis terug is. Uit de groote verbazing, die u toonde, is 't mij intusschen duidelijk gewor den, dat zulks niet het geval was. Werner verwenschte zijn onvoorzichtigheid. En verder? vroeg hij koud. O, antwoordde de andere opgewonden, tioeo Ik me daarvan overtuigd had, stond mijn besluit vast, u in vertrouwen te nemen. Ik ,wil n een en ander dienaangaande vertellen, dat R teer zeker Interesseeren zal. Zoo? Weet u dlan wait? Ja, iets heel bijzonders. En n kunt er gebruik van maken, als u dat noodig vindt. Vermoedelijk beteekent dat voor u, het In de krant te publiceeren. Maar daar heb ik niets tegen. Frits Werner bekeek den man, die naast hem liep, nog 'nis met groote opmerkzaamheid. Hij had hem Vroeger nooit gezien. Wat zon die vreemdeling hem te vertellen hebben? En waarom had hij, al® hij wait bijzonders wist, juist hem uitgezocht? Daarvoor moest hij toch bepaalde redenen hebben. Dat hij alle reden had, om voorzichtig te zijn, dat be greep hij maar al te goed. De vreemdeling scheen zijn gedachten te raden. Ik geloof, dat u mij iniet vertrouwt, zei de hij. Maar dat is ook niet noodig. Ik heb me- dedeelingen, die u zeer ipteresseeren zullen. En u kunt ook heel gemakkelijk onderzoeken of ze waar zijn. Maar nu is de inleiding lang geoeg. Kijk, het bericht in de krant, dat ds zoon van den professor gisteren in zijn va derland teruggekeerd is, is valscb. Valsch? riep Werner, hij is dus niet te rug? O Ja, hij is terug. Maar hij ie gisteren niet aangekomen. Hij is al dagen lang in 't land. Hij was al hier, toen zijn vader ver moord werd. Onmogelijk! schreeuwde Werner bijna, u vergist zich of u fantaseert. Wat ik u zeg, is de zuivere waarheid. Evan is op 'n Fransdh schip uit Rio de Ja neiro gekomen en al veertien dagen geleden in Marseille geland. Van diaaruit ls hij den- zelfden dag nog met den nachttrein van PariJ» naar zijn vaderland gereisd Reken nu zelf maar uit, of hij hier kon zijn, ja of neen, toen zijn vader vermoord werd. En hij was hier. Maar als dat waar le* dan..., O, u wilt zeggen, dat zijn gedrag zeer merkwaardig en geheel onverklaarbaar moet genoemd worden. Nu, dat te zoo. Als iemand, wiens vader vermoord wordt, zich koudbloedig afzijdig houdt en de wereld laat gelooven, dat hij in 't buitenland zit, en niet eens hij de begrafenis tegenwoordig te.zeker, dat te merkwaardig, daar hebt u gelijk in. En als 't bekend wordt, dan keert de publieke meening zich tegen hem en zegt: ,,Evan te door zijn eigen zoon vermoord". En zegt u dat ook? vroeg Werner. Ik? Volstrekt niet. Ik zeg niet meer, dan ik verantwoorden kan. En dat is slechts dit: De zoon van professor Evan te veertien dagen geleden met 't stoomschip „La Patrle" in Marseille aangekomen en was twee dagen later hier te lande. En ook weet ik, dat hij 'n paar dagen geleden op den Beukenhof ge weest te. Op den Beukenhof? Ja, en wel op den dag, waarop zijn va der begraven ds. Onmogelijk! riep Werner weer. Hoor 'ns. 't Is voor u 'n kleinigheid, om uit te zoeken, of hij met 't genoemde schip naar Europa gekomen te. En als er nu van daag in de krant staat, dat hij eergisteren met 'n ander schip van dezelfde maatschappij in Marseille aangekomen is, dan weet u met een, dat dit niet waar te. Nu, u zult binnen kort zeer zeker den jongen Evan ontmoeten, en als hij ook tegenover u deze leugen staan de houdt, dan is dat voor u 'n bewijs, dat hij redenen heeft, om de waarheid achterbaks te houden. De man sprak zoo kalm en zeker, dat Wer ner hem bijna zou gelooven. Maar wie bent u dan eigenlijk? vroeg hij ten slotte. Hoe weet u dat allemaal, en waarom ik moet dat nog eens vragen waarom hebt u juist mij opgezocht, om dat te vertellen? Dat dóet allemaal niets ter zake. U stelt levendig belang in deze zaak en ik wil u een nieuwen weg wijzen. Ik zeide u reeds, dat u van mijn mededeelingen gebruik kunt ma ken, wanneer 't u belieft. En nu neem ik af scheid van u, mijnheer. Maar nu wilde Werner den man, dien hij eerst kwijt wilde zijn, niet zoo maar laten weggaan. Zoo kunnen wij niet scheiden, mijnheer, zeide hij. Na alles, wat u mij verteld hebt, moet u nu ook uw naam zeggen. Mijn naam doet niets ter zake, en meer kan ik u niet zeggen. Hij wilde weggaan 'n Oogentolik nog! vroeg Werner. U bent van meening, dat ik uwe mededeelingen, wanneer ik ze waar bevonden heb, ook zou moeten publiceeren. Natuurlijk. U bent journalist, en wat u te berichten hebt, zal sensatie verwekken. Dus u wenscht dat? Maar ale ik ze niet zoo vlug publiceer, als u graag zondt hebben, zult u dan 'n anderen journalist of de politie ervan in kennis stellen? Dat te 'n vraag, die ik niet beantwoor den kan. Wij (moeten elkaar goed verstaan. Wanneer u zoudt zeggen: die heele zaak gaat me niets aan, dan zou toet voor tnij doelma tiger zijn een ander in de zaak in te wijden, die er wel gebruik van maken zou. Maar of u dit nieuws nu direct in de Krant zet of eerst het spoor volgen wilt, dat tot. opheldering der duistere geschiedenis lelden zal, dat moet u zelf weten. Dus, als ik in de eerstvolgende dagen niets zal publiceeren van hetgeen u mij ver teld hebt, dan zult u niet direct naar een ander puWlcatiekantoor loepen? Neen, heelemsl niet. Goed, dat is dius uitgemaakt. En uw naam wilt u rnjj niet zeggen? Wordt nu atoteblieft niet vervelend! luidde het antwoord. En meteen spreng de vreemdeling op 'n juist voorbijrijdende tram. Varuaf 't balkon wenkte hij nog met z'n hand, terwijl Werner hem met de grootste verbazing nastaarde. Groote God! mompelde hij bij zich zelf, de zaak wordt steed's ingewikkelder. Wat 'n merkwaardige dingen heb ik nu weer ge hoord! En wait mag daar achter steken? Als 't waar is, wat die man beweert, dan neemt alles weer 'n andere wending, maar 't wordt daarom niet minder geheimzinnig en onver klaarbaar. En die man, die man wat heeft hij ermee uit te staan? Dat was een vraag naast vele anderen, waarop 'n antwoord niet zoo gemakkelijk te vinden was. Nu ging Wetnner eindelijk naar 't huis van bankier van Gielen, zooals hij den voriigen avond zijn vriend beloofd had. Deze scheen al op hem gewacht te hebben en ontving hem mot de vraag: Wat voor nieuws breng je papa en mij Hm, ik dacht zoo, dat *t nog ui van ge- wicht was, antwoordde Werner. De kist is weg. De kist? De kist van den professor bedoel je? Juist. En ik dacht, dat dit je vader ook wel interesseeren zou. Natuurlijk, ik heb hem gezegd, dat je ko. men zou. Hij is al zoover beter, dat hij ]e graag ontvangen zal. Kom mee. Frits volgde zijn vriend in de ziekenkamer, waar hij den bankier vond. Zijn gezicht zat nog bijna heetemaal in velband, maar was, al niet meer zoo opgezwollen. Hij gaf Werner 'n hond. t Doet me pleizier, zeide hij met 'n beetje onduidelijke stem, dat u bomt. Wait voert u hierheen Frits vertelde, dat de Wat verdwenen waa en op welke totaal onverklaarbare manier dit was gebeurd. De bankier en zijn zoon luister den met aandacht en groote verwondering. 't Is inderdaad allemaal vol geheimen, zeide Antoon, Zijn vader knikte. Hebt u eenig vermoeden, wie de dief zijn kan? vroeg Werner. Er volgde 'n korte pauze. D&arop vroeg de bankier; Hebt u vermoedens? Toen ik mij op weg begaf naar hier had eer.,g6!^autWOOrtMfl Werner, maar nü ge- ioo i a het de zoon van den professor geweest te. Vader en zoon keken elkaar verrast aan. Waarom geloof je dat? vroeg Antoon, Omdat ik vandaag vernomen heb, dat de zoon van den professor terug is van zijn bul- tenlandsche reis. En ik heb nog meer gehoord, ^at hij niet nu pas gekomen te, maar al r<>p' oerder, dat bij al in 't land was, toen zijn vader vermoord werd. Hoe weet je dat? vroeg Antoon en de toon 'n zijn stem verried Antoon, dat dit bericht voor die twee geen nieuws was. Dus is t zoo? Antoon keek z'n vader aan, ails om hem te vragen of hij Werner alles bekennen moest. Deze knikte en zeide: Jt, 't is zoo. Wij wisten 't. Vertel Antoon. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6