m ECONOMISCHE BESPREKINGEN TE GENEVE. DE ZIEL VAN MAC DONALD. Een vergissing van Shaw De „Panther" te koop De helpende hand VRIJDAG 6 NOVEMBER 1931 ANTWOORD AAN HENRI POLAK. DE FRACTIE-LLOYD GEORGE. ARGENTINIË EN BUITENLANDSCHE ZAKEN. POLENS KABINET. VERHOOGING VAN DEN BROODPRIJS MMË EEN WAARSCHUWING VAN HET ECONOM. VOLKENBONDS- COMITE. DE OOST-EÜROPEESCHE LAND- BOUW-STATEN. OVER LIPPENFLUITERS doelmatige advertentiën De figuur van Mac Donald laat de Neder iandsche S.D.A.P. geen rust: de partij be grijpt dat zij hem, die jarenlang leider der internationale was en als een lichtend voor beeld gold, niet zoo maar van zich kan af schudden. Heethoofden mogen hem voor Judas schelden, verstandigen begrijpen, dat de man, die den smaad in oorlogsjaren on gebroken droeg, nu als verantwoordetijk re geerder van een wereldrijk niet zonder meer als „verrader van zijn idealen kan worden gedoodverfd En de socialisten in Nederland pijnigen zich het hoofd om een antwoord te vinden op de vraag: wat bezielt Mac Donald? In de laatste kroniek van „Het Volk" schrijft het Eerste Kamerlid en oud-voorzit ter der S.D.A.P., de heer Henri Polak: Eenige lezers hebben mij de vraag gesteld of ik nu nog volhard bij mijn verdediging van Mac Donald's handelingen in de jongste maanden. Laat mij hen er aan herinneren,, dat ik Mac Donald's optreden volstrekt niet heb verdedigd. Ik heb slechts gezegd, dat men niet te haastig moest zijn met oordee- len en veroordeelen, dóch behoorde te wach ten op de motiveering van zijn gedragslijn, alvorens vonnis te vellen. Mijne meenitg was, dat hij gehandeld had zooals hij deed, om Engeland en daardoor de Engelsche ar beidersklasse, te behoeden voor een ramp. gelijk aan die, welke het Duitsche volk, de Dultsche arbeiders had getroffen door en in de Inflatie. Hij kon bezwaarlijk een andere bedoeling hebben gehad. Ik zag In hetgeen hij deed een edele zelfopoffering ten behoeye van zijn volk, van het Britsche proletariaat. Zijn streven faalde. Hij kon den val van het pond sterling niet verhinderen. Toen was de tijd voor hem gekomen om heen te gaan. Maar hij ging niet. Hij bleef. Hij ontbond het parlement en verhond zich met de conserva tieven en een groep liberalen, tot het voeren van den verkiezingsstrijd tegen de Arbeiders partij, die hij had helpen grootmaken doch die op haar beurt hem tot grootheid had bracht. ëe" Dit is ongehoord en onvergeeflijk Wat Ik nu van Mac Donald moet denken weet ik niet. Ik kan slechts verbijsterd sta' ren naar den man, dien ik langer dan dertig jaren heb gekend en geëerd als een geduch ten kampioen van het socialisme, en de vraag stellen, wat hem gedreven heeft op den ramp- zaligen weg, dien hij heeft ingeslagen - de vraag stellen; beantwoorden kan Ik haar niet. Mogen wij een antwoord beproeven? dp fi Maart 1924 hield Ramsay Mac D mald als premier der eerste Arbeidersre- geei in.g een rede voor den te Brighton ver sa derden nationalen raad der Vrije Kerken. Daar zei deze „socialist" volgens de samen vatting van de „Times": liet vraagstuk van den tegenwoordigen tijd is. het Christelijk geloof op de maatschappe lijke toestanden toe te passen. De kwestie der armoede draalt niet om gelijkheid. Ik ken rijke menschen die zeer arm zijn. Het vrangstuk der armoede betreft meer de ach teruitzetting van mannen en vrouwen. Een andere sociale kwestie Is de mensche lijke waarde. Tegenwoordig wordt in negen van de tien gevallen die waarde door het materieel bezit bepaald. De persoonlijkheid wordt onderworpen niet aan geestelijke, maar aan wereldsche zaken. Waarin wordt de persoonlijke waardeering tegenwoordig gezocht Men kan onderscheidingen koopen en voor de eerste maal van hun leven wor den de namen diergenen genoemd. Personen, die geld genoeg hebben om luisterrijke fees ten te geven, personen, die geen enkele eigenschap van een gentleman bezitten, staan hoog in aanzien. In den huidigen tijd wordt de mensch ondergeschikt aan de na tuur gemaakt in plaats van de natuur aan den mensch. De menschelijke heerschappij op het gebied van schei- en natuurkunde, de eerst voor kort ontdekte krachten, welke in het atoom haar zetel hebben, zullen er toe lelden, dat bij een eventueelen toekom- stlgen oorlog de eene mensch zijn mede- mensch op nog gemakkelijker wijze het leven zal kunnen ontnemen. Wij leven in een materialistisch tijdperk. en het heeft geen nut daarvoor de oogen te sluiten. Men geeft zich tegenwoordig op allerlei manleren over aan vermaken en is zelfs niet langer in staat op rustige wijze den Zondag te vieren. Hetzij men een con servatieve, liberale of een Labour-regeering heeft, men kan niet veel uitrichten met menschen, die tot weinig anders in staat zijn dan zich door andere menschen te laten amuseeren, die niet in zich het vermogen hebben, hun tijd zonder hulp van anderen door te brengen. Wij verliezen het besef van alle mensche lijke waarde. "Wij jagen te Veel naar klater goud. Maar de kern van het Christendom is, dat het alleen op de menschelijke hoe danigheden aankomt. De Lahmirpartij streeft Mét naar kwantiteit, ook niet naar gelijk heid, maar naar kwaliteit. Het geloof doet ons leven, niet de feiten. Het leven wordt niet gerechtvaardigd door het verleden, maar door de toekomst. Niemand van ons heeft reeds het land van Kanaan bereikt Ais wij daar aankomen, zullen wij er onze graven vinden. Men schroomt om recht af te gaan op de bron van alle kwaad. In- plaats daarvan verknoeien wij onzen tijd met lapwerk. Het socialisme heeft twee waarden. De eene is een verkiezingsleuze, de andere is van filosofischen aard en een wereldbe schouwing. Hoe minder men van de ver kiezingsleuze af weet des te beter. Wij zijn allen min of meer geneigd steeds meer bepaald aan een enkele klasse te denken. Ook ik. Haar ik betwijfel of iemand nog meer dan ik tegen den klctSsestrijd vecht. Van den aanvang af trachtten de naties haar veiligheid door middel van dikke knuppels te Verzekeren en sedert eeuwen reeds trachten de menschen die knuppels in vliegmachines te veranderen. Wij zullen echter zoo min.met vliegmachines als met knuppels veilig zijn. Maar dit zal voort gaan totdat men door middel van den Christelijken staat, waar billijkheid, eer lijkheid en oprechtheid zullen gelden, vei ligheid heeft, gekregen. Wij worden bedreigd door stakingen, uit sluitingen, conflicten en rustverstoringen, maar hoe kinderachtig is eigenlijk dit alles. Dat komt, omdat men aan beiden zijden geen ander ontkomen aan de moeilijkheden lyeer ziet dan door af en toe een dergelijk conflict, waarvan Iedereen nadeel heeft. Wot wij moeten doen is het materialisme opzij schuiven en bedenken, dat de mensch niet leeft voor zijn portemonnaie. maar voor zijn ziel. Hier is het antwoord op de vraag, welke Henri Polak niet kan oplossen: hij en anderen hebben blijkbaar niet voldoende rekening gehouden met de eigenlijke bron van inspiratie, welke Mac Donald's handel en wandel heeft bezield. Zijn „socialisme" was in wezen toch iets anders dan het hunne. Voor den Marxist, voor den benepen partijman, hij zij liberaal of socialist, voor dengene, die de stof stelt boven den geest of het belang van één klasse boven het algemeen welzijn, voor dezulken is Mac- •Donald's optreden een raadsel. Zij kennen hem niet. Zij zullen hem ook nooit begrij pen. Maar aan geloovige Christenen, zelfs al zijn zij door confessie van dezen Schptschen puritein gescheiden, is zijn handelwijze duidelijk. Wij gelooven, dat de historie over Mac Donald milder vonnis zal vellen dan degenen, die meenen hem als „verrader" of „Judas" te mogen brandmerken of die nu stamelend en als verbijsterd staan bij den vroeger zoo vereerden voorman. Onze Londensclie correspondent schrijft ons: De fractle-Lloyd George bestaat thans uit vier personen, n.l. the Right Honourable David Lloyd George, Majoor Gwilym, Lloyd George, zijn zoon, Majoor Goronwy Owe®, den zwager van zijn zoon, en mies Megan Lloyd George zijn dochter. De beide majoors hebben even zitting gehad In een regeering, en ebben dientengevolge, evenals mr. David Lloyd George, recht op een plaats op de „Front pposition Bench". Miss Megan heeft nimmer een ministerieele post bekleed en is ook geen paifjjleidster en kan dus zulk een plaats niet innemen. Zij behoort bijgevolg tot wat men bier noemt de „rank and file'', het „gros". Maar aangezien zij het eenige lid der fractie. Lloyd George is, dat niet op voorste oppositie* bank mag zitten, belichaamt zij de heele „rank and file", en het merkwaardige geval doet zich voor dat deze slechts 24 deel van het totaal aantal leden bevat, terwijl op de front-bench zetelen. BUÉNOS-AYRES, 5 November. (V.D.) Kort voor de algemeene verkiezingen, die Zondag a.s. plaats hebben, heeft naar „La Prensa" meldt, president Uriburu dr. Adolfs Bioy tot minister van buitenlandsche zaken benoemd, welke functie reeds sedert eenige weken niet was bezet, Do vroegere minister van buitenlandsche zaken, dr. Bosch, werd tot leider der Argen- tijnsche delegatie op de a.s. ontwapeningscon ferentie benoemd. Hij was afgetreden als minister van bui- tenlandsche zaken, omdat hij het niet eens was met verschillende maatregelen, die de president Uriburu in verband met de verkie zingen had genomen. Argentinië heeft in zijn mededeelingen aan den volkenbond inzake de aanvaarding van de bewapeningsvacantie verklaard, dat de reed* gegeven opdrachten van leger en vloot hier. onder niet kunnen vallen. De Poolsche bladen maken opnieuw melding van geruchten over een aanstaande reorgani satie van het kabinet. O.a. zou Johan Pilsuds- kl, de broeder van den maarschalk, wegens zijn gezondheidstoestand willen aftreden, ter wijl ook kolonel Pieracki, de leider van het departement van binneulandsche zaken, door een ander vervangen zou worden. BRIAND DOOR AANSLAG BEDREIGD? PARIJS, 5 November. (H.N.) Op het minis terie van binnenlandsche zaken is een uit Metz afkomstige koopman in hechtenis geno. men, die er van verdacht wordt, een aanslag te hebben willen plegen op minister Briand. De man, Colligmon genaamd, gedroeg zich zeer vreemd en legde ook verwarde verklaringen af. BERGSTORT1NG BIJ COCHEM COCHEM a. d. MOEZEL, 4 November (V.D.) De bergstorting te Cochem, welke in de zomermaanden tot stilstand was gekomen, is tengevolge van de hevige regens opnieuw In gezet. Maandagavond vielen de eerste rotsblokken onder ontzaglijk kabaal omlaag. Dinsdag zijn nog meer zware steenmassa's In het dal terecht gekomen, die op hun weg alles meesleurden, Geschat wordt dat tot nu toe ongeveeT 1000 kubieke meter steen is losge raakt. De provinciale weg moest worden af gezet. Het verkeer werd omgeleid. ZWARE STRAF WEGENS GODSLASTERING- Gisteren is door het Berlijnsche gerechtshof wegens godslastering tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld een zekere Martin Teu- ber. De man had in Februari een godloozen- avond georganiseerd, waarbij een godloozen- revue werd opgevoerd, die aanleiding gaf tot een aanklacht wegens godslastering. De bakkers te Berlijn zijn, in verband met de stijging der meeiprijzen voornemens den prijs van het brood met i penningen te verhoogen. In verband hiermede hebben de bakkers bij den rijksminister van voedingswezen voor he den een audiëntie aangevraagd. In het ri. inisterie wordt een verhooging der broodprijzen niet gerechtvaardigd geacht. VERVALSCHERS VAN OORKONDEN WEENËN, 4 November (W.B.) Onder ver denking identiteitsbewijzen te hebben vervalscbt zijn door de politie de rijksduitsche Willy Klose en de Ooslenrijksohe communist Emmerich Kliewer gearresteerd Het onderzoek in hun woning bracht een drukmachine, talrijke formulieren en passen, doopbewijzen en identiteitsbewijzen, chemi caliën en andere materiaal aan het licht welke ter verviilsching vooral van buitenlandsche Identiteitsbewijzen, dienden. De vervalschingen moeten op groote schaal hebben plaats gehad. Een Berlijnsche Zoölogische groothandel verzendt een zichtzending slangen, kroko dillen en schildpadden per vliegtuig naar Parijs. (Van onzen correspondent.) G e n V e, 3 November 1931. Al zijn wij allen hier wel van de waarheid doordrongen, dat de sleutel tot de bevrijding van de wereld uit de tegenwoordige financieeie en economische crisis niet te Genève gezocht moet worden, dit neemt niet weg, dat de vol kenbondsorganen met eeh te waardeeren ijver voorgaan klein-«vers te ondernemen, dat wel licht op bescheiden schaal hier en daar iets tot verzachtting van de crisis zal kunnen bij dragen. Zoo heeft het in de laatste weken dan ook niet aan besprekingen alhier over eoonomi- sche kwesties ontbroken. Op het oogenblik is de bijzondere studiecommissie van de Euro- peesche commissie die Lltwinoff's plan van het sluiten van een economisch niet-aanvals-pact bespreken moet, met haar arbeid nog niet ge reed gekomen, al zaï vermoedelijk het nega tieve advies der commissie wel reeds bekend zijn, voordat deze brief in Holland verschtt nen zal. Doch andere Vbl ken bondsorganen heb ben haar zitting reeds weder ten einde ge bracht, zooals het economische volkenbonds comitê, de ondercommissie van de Europeesche commissie voor de verleening van voorkeurs rechten aan andere Europeesche landbouwpro ducten als granen en de nieuwe commissie voor de bestudeering van plannen voor de uitvoe ring van belangrijke openbare werken. Deze laatste commissie staat nog slechts ge heel aan het begin van haar taak en heeft dus nog niet, zooals het economische volken bondscomitê, een reeds lang leven vol teleur stellingen achter zich! De commissie voor de openbare werken, waarin ook een landgenoot, de heer J B van der Houven van Oordt, oud voorzitter der Nederiandsche reedersvereeni- ging, zitting heeft, is nog een der „espoirs" van den volkenbond en in het bijzonder van de Europeesche commissie en van het interna tionale arbeidsbureau, die zich bedde zeer voor do taak van dit nieuwe orgaan interesseeren. Zooals men weet, is de gedachte dat de vol kenbond in het belang van de bestrijding der werkloosheid zich voor de uitvoering van be langrijke internationale en nationale openbare werken moet gaan interesseeren, het eerst door Albert Thomas bepleit in de commissie voor de bestrijding der werkloosheid, die door den raad van beheer van het internationale arbeids bureau is in het leven geroepen. Via den be heersraad en daarna de Europeesche oommissie en de voikenbondsvergadering is Thomas' denkbeeld thans hij dit nieuwe volkenbonds orgaan, dat. betrekkingen heeft met de ver- keersorganisatie van den volkenbond, het eco nomische en het financieeie volkenbondscomitê en deft raad van beheer over het internationale arbeidsbureau, terecht gekomen. Deze nieuwe commissie heeft nog slechts een constitUeerende vergadering gehouden doch zal waarschijnlijk in December opnieuw bijeenkomen, om dan praktisch werk te doen. Of dit mogelijk zal zijft, zal voor eeü groot deel afhangen vart de antwoorden der Euro peesche regeeringen op een rondschrijven, dat sir Eric Drummond hun de vorige week heeft doen toekomen, en waarin de regeeringen worden uirgenoodigd, voor zooverre zij op vol kenbondshulp voor de uitvoering van belang rijke openbare werken prijs stellen preciese plannen daarvoor vóór 1 December den vol kenbond te doen toekomen. Deze plannen moe ten nauwkeurig aangeven, waarin de openbare werken zouden bestaan, hoeveel arbeidsdagen de uitvoering zou vereischen en hoeveel zij zouden kosten na aftrek van de besparingen aan werkloozen uitkeeringen, die door deze vermeerderde arbeidsgelegenheid mogelijk zou den worden. Het nieuwe volkenbondsorgaan zal deze plannen dan bestudeeren, vooral ook naar hun nut en economische productiviteit. Men hoopt, dat een gunstig advies van het nieuwe volkenbondsorgaan dan een goede Uit werking ten aanzien van de mogelijkheden, om de noodige gelden voor de uitvoering van het plan te kunnen opnemen, hebben zal. De andere speciale commissie, die dezer da gen hier aan den arbeid is geweest moest op verzoek van de Europeesche commissie over wegen, of het geraden zou zijn de door de Euro peesche commissie ontworpen en ook door de tegenstanders van voorkeursrechten gedoogde regeling .waardoor de Oost-Europeesche land- bouwstaten van de andere Europeesche landen voorkeursrechten voor den invoer van hun gra nen zouden verkrijgen ook voor andere land bouwproducten ais granen toepasselijke te verklaren. In September had Politis erop aan gedrongen, dat ook voor- Grieksche tabak en rozijnen lagere Invoerrechten ln de Europee sche staten zouden te betalen zijn dan voor soortgelijke producten uit de overzeesche lan, den waarop de gedelegeerde van Spanje ook op voorkeursrechten Voor Spaansche wijnen aandrong. De speciale commissie aan Wie de bestu deering dézer Grieksche en Spaansche wen- schen was toevertrouwd en waarin de heer H. A. Hoofd, hoofdcommies van het departement van buitenlandsche zaken, de Nederiandsche regeerifig vertegenwoordigde heeft het over eenkomstig de verwachting niet tot een aan beveling kunnen brengen, dat de uitzonderings regeling voor voorkeursrechten voor granen ook voor tabak, rozijnen, Wijnen, enz., gelden zou. (DCZa regeling is trouwens ook voor de granen nog niet in werking kunnen treden, omdat de overzeesche staten, die in het bezit der meesrbegunstlgingsclausule zijn en wier toestemming dus noodig was voor het verlee- nen van voorkeursrechten aan bepaalde Euro peesche landen, die toestemming nog niet ver leend hebben:) De door den Belgischen gedelegeerde Van Langenhove gepresideerde bijzondere com missie heeft zich ertoe bepaald de aandacht der Europeesche commissie op de moeilijkheden van de Europeesche tabakvoortbeweging te vestigen en de Europeesche commissie in over weging te geven dat deze tot de Europeesche reaeeringen de uitnoodtglng zou richten den Europeesrhen tabak-producenten zooveel mo gelijk te hulp te komen. Deze hulpverleening zou natuurlijk van verschillenden aard kunnen zijn, naar1 gelang de tabak-invoerende staat een monopolie voor den handel in tabak bezit of niet. Wat de rozijnen, wijnen en andere pro ducten betreft waarvoor ook een voorkeurs recht verUngd was de speciale commissie heeft deze verzoeken bij gebrek aan de noodige docu mentatie hierover»geheel onbesproken moeten laten. Het economische volkenbondscomitê is dit maal sléchts vier dagen bijeen geweest. Het heeft de Fransche gedachte van de schepping van een speciaal volkenbondsorgaan voor ar bitrage en verzoening in internationale geschil len van economlsehen en commeroieelen aard een stapje voorwaarts gebracht. Het heeft even eens de eerste schreden gedaan, om wellicht een internationaal kartel in de houtnijverheid te helpen bevorderen Het heeft overeenkom stig den wensch der internationale kamer van koophandel de eerste voorbereidende bespre kingen gehouden, om bij een conventie omko perijen en andere illoyale handelspraktijken te bestrijden. En zoo zijn nog eenige voorloo- pige beslissingen omtrent meer ondergeschikte puttten genomen. Do crisis en de handels betrekkingen. De hoofdarbeid van het economische volken bondscomité is echter geweest de redigeering van een rapport aan den volkenbondsraad om trent de tegenwoordige crisis en de gevolgen daarvan op de internationale handelsbetrek kingen. In dit rapport wordt erkend, dat de financieeie crisis, die de economische depres sie is komen verscherpen, verschil!"® Je beper kingen van den internationalen l lilhandel bijna onvermijdelijk heeft gemaakt. Het econo mische comité geeft toe, dat verschillende sta ten, ten einde aan hun internationale finan cieeie verplichtingen te kunnen voldoen of om hun munstelsel voor storingen te bewa ren wel genoodzaakt waren naar een verbete ring van hun handelsbalans te streven en daarom maatregelen tot beperking der invoeren te treffen. Doch terwijl het economische comité deze noodzakelijkheid erkent, meent het daar aan toch oók ook deee dringende waarschu wing te mogen toevuegen dat de staten zich bij hun maatregelen ter beperking van den internationalen ruilhandel tot'het strikt onver mijdelijke mogen bepalen! En moge het bij iedere beperkende regeling terstond worden duidelijk gemaakt dat die niet langer duren zal da,n de omstandigheden die haar hebben uitgelokt! Het economische comité hoopt ook, dat, zoo dra aan de ernstigste stoornissen op financieel en monetair gebied een einde zal zijn gemaakt, de regeerirgen ook op economisch gebied we der to meer normale verhoudingen in den in ternationalen ruilhandel zullen terugkeeren. Het herstel van normale financieeie verhoudin gen en van de handelsbetrekkingen, zooals zij waren vuoidat de financiële storingen van dit jaar begonnen, zou naar de overtuiging van het econ-nnisclie comité stellig een belangrijk element tor. het algeheele herstel van het inter nationale vertrouwen zijn. Het rapport van het economische volken- bondscorrfité eindigt met een vrij optimistische beschouwing. Het wijst erop hoe het vertrou wen spoedig geschokt wordt, doch ook spoedig kan hersteld worden, indien de regeeringen slechts toonen, dat zij vastbesloten zijn meester over de gebeurtenissen te blijven. Als dan mede door de oplossing van belangrijke internatio nale vraagstukken van niet zuiver economlsehen aard (hiermede wordt waarschijnlijk wel het vraagstuk der internationale schulden en her stelbetalingen bedoeld) inderdaad het vertrou wen weder hersteld zal zijn, dan zal het oogen- MAAR NIET YAN DEN „GROOTEN" Natuurlijk betreft het hier niet een ver gissing van den grooten Shaw, omdat deze zich niet vergissen kan. Zou de groote Shaw een uitspraak doen, die noodlottigerwijze op een vergissing berustte, dan zou heel de menschheid niet de basis der vergissing, maar het resultaat van de uitspraak accep teeren en voor waar en onfeilbaar houden. Zou de Engelsche Shaw bij voorbeeld als zijn meening ten beste hebben gegeven, dat Einstein en Hoover niet fluiten kunnen, dan zouden Einstein en Hoover onmiddellijk het voornemen gemaakt hebben om nooit meer te fluiten en in de interviews den nadruk er op leggen, dat zij waarlijk in hun leven nog nooit 'n deun gefloten hebben. Maar nu een professor, Charles Gray Shaw, al vijf en twintig jaar hoogleeraar aan een hoogeschool te New-York, bovenstaande uit spraak gelanceerd heeft, nu heeft men van alle kanten durven protesteeren, ondanks het feit dat hij het veelgelezen boek „de weg naar cultuur", geschreven heeft. Aan een medewerker van een New-Yorksch blad heeft den hooggeleerde, toen hem waar schijnlijk het vuur na de schenen gelegd werd, om een nieuwigheid, de volgende stelling uit- getranspireerd: „Er is geen groot of in het le ven wel geslaagd man geweest, die ooit de lippen gespitst heeft om te fluiten. Zoudt u zich Einstein of Mussolini fluitend kunnen voorstellen? (Bedoeld is natuurlijk: een flui tende Einstein of 'n fluitende Mussolini?) Zoudt u zich van Hoover kunnen indenken, dat hij met 'n deun, zelfs de Stars and Stripes tus- schen de lippen, het Witte Huls betreedt? Welnu, ik beschouw het fluiten derhalve als geestelijk minderwaardig, en smaakloos, en het getuigt van een weinig beschaafd wezen, wanneer hij zijn gevoelens niet anders weet te vertolken als een vogel in het hosch." O zoo. Maar de onvoorzichtige hooggeleerde heeft zich daarmee heel de nog al beschaafde wereld op den hals gehaald als opponens tegen deze stelling, en deze wereld, lang niet alleen vertegenwoordigd door slagersjongens, en der gelijk genre fluitisten. Ofschoon hij ter zelfder ure nog liet weten, dat hij bij zijn klassificatie der fluitende stam men op de onderste sporten der beschaving, een onderscheid wilde maken tusschen lippen fluiters en borstfluiters en dat zijn uitspraak betreffende de geestelijke minderwaardigheid slechts sloeg op de eersten, hagelde het toch hardnekkig en langdurig protesten, waarin de professor er opmerkzaam op werd gemaakt, dat hij kwalijk op de hoogte bleek gesteld, zoo hij mocht meenen, dat professor Einstein, Mus solini en Hoover niet zoüden fluiten. De „United Press", als steeds hij de pinken, liet eventjes een onderzoek instellen en con- stateeren, dat onk president Roosevelt gefloten heeft, en dat Lindberg. burgemeester Walker, Iïeny Ford, Senator Watson en John D. Roc kefeller jr. nog fluiten. De correspondenten van de „Associated Press" hebben uit Rome en uit Chicago kun nen seinen, dat Mussolini en Senator Borah tot de fiuitlustigen gerekend willen worden, en beeldhouwer Lukeman weet in een andere New-Yorksohe courant hetzelfde van Einstein te vertellen. Alleen over president Hoover is evenwel nog niets met allo zekerheid bekend kunnen wor den. Dat heeft niets af te doen aan de waarde aan het betoog van hen, die ITT toót de flui ters opnemen. Dezw hebben een gewaardeerde kracht gekregen in een medewerker aan „Transcript", een blad in Boston, die niet al leen voor de eer der fluiters in de bres sprong, maar betoogde dat juist een fluiter geprezen moet worden als het musicale natuurkind. „Het fluiten van 'n menschenkind", schrijft hij in zijn artikel, „is als spontane, ongekun stelde melodieuse uiting de eenigste natuur- muziek ter wereld, 't Is de grondslag voor alle andere muziek". Wat weet 'n fluitende straatjongen van toon ladders, van intervallen, en allerlei andere mu- ziek-technische dingen? Maar desniettemin fluit hij een rijpen, vollen toon, en 'n zuiver lied van klanken, en zijn fluiten is 'n weldaad in de schemering van een zomeravond, en een verstillend wonder over de kakofonie van den bedrijvigen, witten dag. Hij weet niets van vingertechniek, van de nauwkeurigheid waar mede de strijkstok gestreken moet worden, maar meesterlijk weet hij zijn lippen niet te scherp noch te stomp te spitsen, en beseft hij dat zijn muziek haar perfectie mist, wanneer hij fluit door een minieme afwijking van zijn mond. Met dat al is professor Charles Shaw duch tig uitgefloten en heeft zijn systeem van woud-, en veld- en straat-, en waterfluiters, die hij in do wetenschappelijke stratosfeer dacht te verheffen, de hoogte niet bereikt van een leeuwerik. Men wierp den filosoof Shaw nog tegen, dat er zelfs ontwikkelde, heel goede, succesvolle fluiters zijn, en de filologen kwamen tot over maat van ramp nog met een etymologie, waar uit blijkt, dat de oude voorvaderen zelfs niet veel anders deden onder hun jagen en vlsschen, want dat „Vikingers" zoo iets als fluiters be- teekent; via het Angelsaksische „hwistlian", Zweedsch „hviszla", Deensch „hvisle" ligt die zin in het Engelsch „whistle" en het Duitsche „wispeln" en „wispern" bevroren. Voor zooveel wijsheid is de professor gewe ken, 'n deun fluitend tusschen de tanden. blik voor de regeeringen gekomen zijn, om zich te herinneren, dat een duurzame welvaart slechts op den grondslag van een verkeers vrijheid van koopwaren, kapitalen en men schen zal kunnen gevestigd worden, die groo- ter is dan die welke de wereld, en vooral Euro pa, sinds den wereldooriog gekend heeft. Het economische volkenbondscomité, dat steeds een grootere vrijheid in den internationalen ruilhandel verdedigd heeft, blijft aan deze doctrine ook thans getrouw, ln de hoop, dat zij later heter zal worden nageleefd. De feiten van het oogenblik weerspreken de leer van de vrijheid van verkeer op handelsgebied al lerminst. Indien de staten zich meer naar die leer gedragen hadden, zou de tegenwoordige crisis waarschijnlijk niet zoo scherpen vorm hebben aangenomen! Waaraan zooveel herinneringen verkleefd zijn Wanneer de fabricatie, of de roorraad uwer criïkelen,den omzet, den verkoop over- treffen, geeft aan een serie dan eem de kans U te helpen, den aftrek uwe» producten te vergrooten EEN LANGEN STAAT VAN DIENST DOORGEWORSTELD Indertijd, toen de Duitsche troepen in een ordelijk sauve qui peut van het westelijk front naar huis terug marcheerden, hadden liefheb bers gelegenheid zich in de raarste spullen te zetten. Want alles was hij deze troepen te koop. Van staalhelmen en gasmaskers af tot zestien duims kanonnen toe. Hieraan doet een bekendmaking van het marinebureau te Kiel momenteel terug denken want dit bureau biedt liefhebbers een paar oorlogschepen te koop aan. De kanonneerboot waar men voor een prikje de hand op kan leggen, is geen alledaagsch vaartuig want het is er een, dat rijk is aan historische herinneringen en maritieme lau- weren. Het ding draagt den naam van „Panther" en daarmede is al een heele boel maar toch niet alles gezegd Ieder herinnert zich natuurlijk, dat het dit vaartuig was, dat indertijd den fameuzen pantersprong op Agadir deed maar weinigen weten, dat het schip toen al een langen staat van dienst door geworsteld had. De kiel van de Panther werd in Juli 1900 gelegd. Dat is een heele tijd geleden voor een schip en men kan dat het vaartuig aanzien want het ziet er rijkelijk ouderwetsch uit. Maar toen het in 1901 van stapel liep was men er erg mee in zijn sas en dat zou ook eerlang blijken toen het de opdracht kreeg zijn haven, Danzig tie verlaten em de® Rijn op te stoo men om de trotsche Duitsche vloot op de ten toonstelling van Juni 1902 in Dusseldorf te vertegenwoordigen. Het krijg&ged'iert heeft hij die gelegenheid vermoedelijk ook Rotterdam aangedaan en in oude kranten zal men daai> over wel het een en ander kunnen vinden. Terwijl de tonen van Jhet gejoel en het feestgedruisch nog tusschen de takkelage hing kreeg de Panther een nieuwe opdracht en wel om naar de Karaibische wateren te stoomen, waar toen eem oorlog tusschen Haiti en Z. M. den Keizer woedde. Bij die gelegenheid werd er ook een zeeslag tusschen de Dqiteche en de Haitische vlooten, beide door een kanonneer boot vertegenwoordigd, geleverd en in dit tref fen hield de Panther zegevierend het boven water. De Haitische vloot, bestaande uit het schip Crête k Pierrot. werrl roemruchig in den ground geboord e® keizer Willem was daar. over zoodanig in zijn nopjes dat hij over alle wateren heem het telegram zond: Bravo Pan ther! Gut gemacht! Hiermede was aan de eerzucht van het be roemde soliip nog in geenen deele voldaan. Want ln December van het zelfde jaar ver scheen de Panther in de Golf van Maracaibo om Venezuela te blokkeeren en een beetje later hracihit het ter rede van La Guayra <1» twee regeeringS'Sehepen Crespo en Totumo tot zlk- ken. Nog een beetje begon, het er echter be denkelijker voor de Panther uit te zien. Het onvervaarde oorlogsmonster trachtte den Orinoco op te stoomen maar daar ter plaatse ligt het fort San Carlos dat met heusche ka nonnen bewapend is. Deze werden op de Pan ther afgevuurd maar gelukkig konden de V*- nezolanen niet mikken en zoo liep dit overi- génd zeer glorievolle treffen zonder ongeluk ken af. En dat was alweer erg prettig want in Haiti was de vertegenwoordiger van Z. M. ge molesteerd geworden en wie had dat land tot verontschuldigingen kunnen dwingen indien de Panther voor San Carlos gesneefd ware? Daar nu nas alles goed en kon het schip naar Port au Prince opstoomen en daar genoeg doening eisehen en verkrijgen. Na nog iangen tijd de schrik van de Karai bische wateren geweest te zijn, zette de Pan ther koets naar West-Afrika waar zij in 1907 prompt boven op den vasten wal de ankers uitwierp. Deze manoeuvre had plaats ot> het strand van Walvischbaai maar daar men zich over deze uitingen van voortvarendheid een beetje geneerde werd er over het ongeval geen woord gerept. Men slaagde er e-chter weer in de Panther vlot te krijgen en om zijn vurige gemoed wat af te koelen liet men hem nn standbeelden onthullen en wel een te Swakop- mond. Dit gedaan zijnde werd de boot tot opme- tingsvaartuig gepromoveerd en in die kwali teit legde zij ongetelde zeemijlen af voor de barre, onherbergzame kusten van Duitsch Zuid West. Terwijl zij daarmede bezig was kreeg zij in Juli 1911, bet onverwachte bevel een sprong op Agadir te wagen. De sprong geluk te maar het effect ervan is iedereen bekend. De Panther kon het echter in de nevelige baren va.n de Noordzee niet lang uit houden. Reeds in 1912 lifep zij wèer naar de Afrikaan- sehe kusten uit, waar zij zich m>g éénmaal met roem zou overdekken. Dat was in 1912 in Liberia. De Panther was naar die negerrepu bliek gedirigeerd om er de Duitsche belangen te bewaken en van die aanwezigheid maakte een troep negers gebruik om het vaartuig te bestormen. Na een heeten strijd die een vol uur duurde, werden gezegde nikkertjes overhoord en in de golven van de Cessrivier geworpen van waar ze naar buis terug konden zwem men. De Panther echter zette opni«uw koers naar de haar bekende wateren van Zuid West en begon daar opnieuw met opmetingen. In April 1914 keerde het schip ten tweede male naar huis terug. Spoedig daai op begon de oorlog en de nu bereids wat aftandsch' gewor den Panther kreeg de gewaarwording dat zij nu met andere vijanden te doen had dan met Haiti negers of met Venezolaansche piraten. Zij temdo haar oud krijgsvuur daarom een beetje in en bleef voorzichtig binnengaats, al waar zij rusteloos bezig was de Kleine Belt te bewaken. Dit ging zonder groot levensgevaar gepaard en aldus overleefde de Panther zoowel den. oorlog als de vrede en de revolutie. Maar Ue blauwe tropenzoeën zou zij toch nimmer meer terug zien. Zij werd in Koningsbergen ge- gtationneerd alwaar zij alweer aan het opmeten sloeg en waar zij ook de maritieme honneurs waarnam bij gelegenheid van een bezoek van den generaal veldmaarschalk von Hindenburg daar ter plaatse. Maar haar dage® waren Inmiddels geteld. Dp 15 December 1926 werd er aan boord voor bet laatst parade gehouden. Het schip werd dien dag buiten dienst gesteld. De vlag werd voor het laatst gestreken en officeren en man schappen gingen voor goed aan wal Vijf jaar lang heeft het schip toen liggen roesten vóór men er toe komen kon het openlijk veil te stellen. Maar nu is het dan toch zoover. Hij, die het meeste biedt, kan de Panther koopen. Sommigen in Duitschland zouden liever zien, dat het schip een eerzaam graf in de golven kreeg want er zijn aan het vaartuig zóóveel herinneringen verkleefd. Een goed ruiter schiet toch ook eem paard dat hem lang en trouw gediend heeft liever neer dan het aan de tram te verkoopen. Maar Duitschland kan zich zulke fijngevoelige weelde niet meer veroorloovea en trouwens, laat de maritieme traditie d* meeste menschen ook ijskoud.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10