NIJVERHEID EN HANDEL IN BRABANT EN LIMBURG UIT BLADEN EN TIJDSCHRIFTEN ZEDELEER EN NEO- MALTH. BOND. Verccnigde vergadering der Kamers van Koop handel in het Zuiden. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1931 BEVEILIGING VAN 'T BEDRIJFS LEVEN IN DE CRISIS. MILL HILL EN ENGELSCH BORNEO. NEDERLAND EN RUSLAND. nijverheidsraad. BRANDSTICHTING. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. VERKEERSPROPAGANDA. DE MOORD OP DEN CHINEES. STROOPER AANGESCHOTEN. HET AUTO-ONGELUK TE WINSCHOTEN. NA HET FEEST. In de „Voorwaarts" (2e blad, 31 Oct.) geeft A. B. K. een beschouwing over den Nieuw-Mathusiaanschen Bond en de hou ding der Katholieken daartegenover. We proeven uit dit artikel een geest van eer lijkheid. Er staat veel in, wat onjuist is. maar we meenen dit te moeten toeschrijven aan gebrek aan inzicht in de gewichtige zaken, waarover het gaat. Over dergelijke zaken juist te schrijven, is niet in ieders macht. Wij Katholieken leeren, dat God openbaringen gedaan heeft aangaande kwesties, die tot de natuurlijke zedeleer be- hooren en aan zijn Kerk heeft opgedragen die geopenbaarde waarheden aan de men schen te blijven voorhouden, en dat God dit gedaan heeft precies, omdat deze waar heden strikt genomen wel natuurlijk ken baar zijn, maar toch heel moeilijk door de kracht van het natuurlijk verstand alleen worden begrepen. Het is dus geen wonder, dat de meeste menschen, als zij op eigen gelegenheid over zulke waarheden gaan denken en spreken, verkeerd denken en spreken. Dat K. de wel wat ruwe en fanfare-achtige bestrijding van „De Tijd" afkeurt, kunnen wij begrijpen. Ook wij meenen, dat men beter anders zijn tegenstanders kan bestrij den. Als hij daarom gaat spreken van „on oprechte comedie, welke ter rechterzijde wordt gevoerd", brengt hij zich in gevaar dezelfde afkeuring te verdienen. Eerstens is dit een onrechtvaardig generaliseeren; maar bovendien is een wel te ruwe uiting, maar toch een uiting van een oprechte over tuiging nog geen comedie. Waar K. over de zedeleer-kwestie zelf gaat spreken, blijkt duidelijk, dat hij van zedeleer en van het eigenlijke vraagstuk van het Neo-Malthu- sianisme niet zoo op de hoogte is, dat hij zijn lezers juist kan voorlichten. We lezen: Wie aandachtig de ontwikkeling van het vraagstuk der persoonlijke gezinsbeperking in de Katholieke wereld, met name in den laatsten tijd, heeft gevolgd, dien zal het niet ontgaan zijn, dat ook daarginds, zij heit ook langs een anderen weg, toch naar nieu we mogelijkheden wordt gezocht om de moeilijkheden voor de lieden van eigen huize kleiner te maken Ook daar raakte het stoere bijbelgebod: Weest vruchtbaar en vermenigvuldigt u, in den druk. Wij stellen •dit vast zonder ironie. Want uit de aarze ling om een grooter gezin op de wereld te zetten, dan waarvoor men zorgen kan, spreekt niet een groeiend gemis aan zede lijk besef, maar een groeiend besef van ze delijke verantwoordelijkheid". Wie weet, wat de kern is in het vraag stuk van het Neo-Malthusiaansch kwaad, schudt medelijdend het hoofd over zulk een döisjvatting bij ernstige menschen. „Ook fliaajginds, zij het ook langs een anderen weg, wordt gezocht om de moeilijkheden kleiner te maken". Maar dit: „langs een anderen weg", dat K. er luchtig tusschen door gooit, alsof hij zegt: „maar dat komt er niet op aan", dit is juist de kern van de kwestie waar het over gaat. Het Neo-Malthusianisme is niet het zorgen dat men niet veel kinderen krijgt, maar is het aanwenden van die mid delen, waardoor bij het stellen van de voortplantingsdaad de conceptie wordt be let. Zooals rijwieldiefstal niet is het verkrij gen van een rijwiel, maar het verkrijgen van een rijwiel op die manier, n.L door het bij den eigenaar weg te nemen. K. geeft dus als bijkomstig datgene, wat de kern en het wezen der zaak is. Dat is juist de manier van doen, welke eigen is aan iemand, die (ook bij alle goeden wil geen voldoende kennis heeft van de zaak, waarover hij spreekt. Misschien is het niet ondienstig onzen lezers in een voorbeeld duidelijk aan te too- nen, welke fout K. in zijn redeneering maakt. Jan heeft een fiets gestolen, om er lederen dag mee naar zijn werk te gaan. Een vriend zegt hem: „dat is verkeerd, dat is een zede lijk slechte daad". Jan antwoordt nu: „an deren hebben toch ook een fiets in hun be zit genomen om naar hun werk te kunnen fietsen, zij het dan ook, dat zij het langs een anderen weg hebben gedaan". Als A. B. K. de vriend was, zou hij dan zeggen: ,.o ja, dat is waar ook. Het beoogde doel is hetzelfde en goed, n.l. een fiets bezitten, om er mee naar het werk te gaan. De een deed goed, door zich een fiets te verschaffen, de ander deed hetzelfde zij het ook langs een anderen weg. Dus beiden deden goed; en deden eigenlijk hetzelfde, de een door een fiets te koopen, de ander door de fiets te stelen". Iedereen ziet de fout in de redenee ring, en we mogen hopen, dat K. dezelfde fout, die in zijn redeneering schuilt, nu ook wel zal inzien. Als het kwaad ligt in het middel, dat wordt aangewend, is het niet bijzaak, langs welken weg, door welk mid del men een doel nastreeft. K's exegese van het bijbelgebod is ook een stuk bezijden de waarheid. We mogen veronderstellen, dat onze Katholieke lezers op de hoogte zijn van de juiste beteekenis en omvang van dit gebod. Een andere ver gissing willen we liever even rechtzetten. We lezen: „Niemand ontkent, dat Neo-Malthuslaan- sche praktijken de ontucht in de hand kun nen werken. Maar daarmee is niets bewezen. Geen enkele zaak kan veroordeeld worden, op grond van het misbruik, dat men van haar kan maken". Noodkreten van allen kant. Gisterenmiddag te 3 uur kwamen de negen Kamers van Koophandel en Fabrieken in de provincies Noord Brabant en Limburg te Eind hoven in hotel du Commerce in vereenigde vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer Clément Schellens, voorzitter der Kamer van Koophandel voor Oostelijk Noord- Brabant. Ten einde de vergadering een demonetratief karakter te geven waren de leden van alle Kamers in zeer grooten getale opgekomen. De agenda vermeldde als punten van behan deling: 1. De algemeene toestand van nijverheid en handel in Noord Brabant en Limburg in ver band met de crisis. 2. De noodzakelijke maatregelen ter beveili ging van het bedrijfsleven in Noord Brabant en Limburg. 3. De vorm der te voeren actie. De bedoeling der vergadering was, dat de afgevaardigden der verschillende Kamers zeer beknopte mededeelingen zouden verstrek ken omtrent den toestand van de voornaam- ste bedrijftakken in hun district. Openingswoord van den voor zitter. Wij keuren echter het Neo-Malthusianis me niet alleen of hoofdzakelijk af, omdat het ontucht in de hand werkt of kan wer ken, maar omdat de Neo-Malthusiaansche praktijk zelf in zich ontucht is. Ontucht, d.i. een bepaald soort zedelijk kwaad, een bepaald soort zonde, n.l. die zonde, welke ls een overtreding van dat deel der natuur wet, dat betrekking heeft op het voortplan- tingsleven van den mensch. De voorzitter der vergadering de heer C'. Schellens wees er in zijn inleidingswoord op, dat de nood, waarin al onze takken van volks welvaart verkeeren en die onmisbare organen van ons economisch leven met ineenstorting bedreigt, er toe geleid heeft deze gecombi neerde vergadering samen te roepen. Nadat een wereldcrisis, waarvan de geschie denis geen weerga kent, thans reeds twee ja ren met ongebroken hardnekkigheid heeft ge knaagd aan de pijlers van onze volkswelvaart, hebben de gebeurtenissen der laatste weken en hetgeen in verband hiermede nog in het nabije verschiet te vreezen staat, een uitwer king als- van mokerslagen, die slechts weinig in getal behoeven te zijn om veel wat reeds staat, te doen vallen. Het is plicht, dat in deze ure des gevaars de Kamers van Koophandel, als officieele or ganen van handel en nijverheid, zich doen boo- ren en uiting geven aan de bezorgdheid. Het allesbeheerschende der te behandelen vragen meent spr. niet nader uiteen behoeven te zetten. Ze zonden door tal van andere, kunnen worden uitgebreid. Zoo de onder lei ding van Rotterdam dorr vele dezer Kamers op goede gronden gesteunde actie voor een Moerdijkbrug, waarbij het groote belang van Rotterdam bij de krachtige ontwikkeling der industrie in Brabant en Limburg met recht is op den voorgrond geplaatst. Maar waar blijft dit groote belang, ook en niet het minst voor Rotterdam, indien de producten van onzen landbouw en onze nijverheid overal worden geweerd, onze eigen markt tot spuireservoir van het buitenland blijft opengesteld en on ze landbouw en industrie straks voor de keuze staan van een bloedloos voortbestaan of een smadelijk verdwijnen7 Indien wij dan maatregelen vragen, dan werpe men ons nu niet meer voor de voeten, dat de industrie van Brabant en Limburg om innerlijke zwakheid bescherming van noode heeft. Limburg en Brabant hebben ter gelegen heid van hunne in-dustrledagen hun bedrij ven aan Nederland en het buitenland getoond en erbij gezegd, dat zij geen eerlijke mededin ging op een vrije markt duchten. Maar zoolang hun in het buitenland nage noeg overal, hier openlijk, daar met verfijnden specialisatiezin, de toegang wordt ontzegd, eischen zij voor zich op, dat althans hft va- derlandsche erf hun erf blijve en niet meer en meer tot slachtveld worde gemaakt van een ongebreidelden en ongelijken economi sche n strijd. Het streven naar eerlijke wederkeerigheld in de handelspolitiek, de eenige maatstaf, die ons kan bevredigen, in stede van te worden bemoeilijkt, zal hierdoor veeleer worden ge stimuleerd, ons zelfbewustzijn zal er door wor den versterkt. Wij willen alles geven aan wie onze producten even loyaal bejegent, maar wij willen onze met veel zorgen opgebouwde bedrijven, onze werkgelegenheid, onze natio nale energie niet langer opgeofferd zien aan den waan van een vrijhandel die in werkelijk heid niet bestaat en waarvan de verwezenlij king thans verder dan ooit verwijderd is. Met den wensch, dat deze vergadering door aanwijzing der hiertoe geëigende middelen iets moge bijdragen tot de opheffing van het zwaar gedrukte Nederlandsche bedrijfsleven, sloot spreker zijn inleiding. Hierna was het woord aan de verschillende sprekers. De voorzitters der Kamers van Koophandel, welke aan de bestuurstafel hadden plaats ge nomen, gingen na deze besprekingen in beslo ten vergadering, om te beraadslagen over de voor te stellen resolutie Na heropenimig der vergadering werd de vol- gemdle resolutie aangenomen: De Kamers van Koophandel en Fabrieken van Noord-Brabant en Limburg in gecombi neerde vergadering te Eindhoven bijeen op 5 November 1931, con-stateeren uit de door de afgevaardigden dezer Kamers uitgebrachte rapporten, dat de toestand van nijverheid en handel in Noord-Brabant en Limburg uiter mate ernstig is en een groot aantal onderne mingen met algeheelen ondergang wordt be dreigd. Zij stellen vast, dat een der voornaamste oorzaken van de huidige moeilijkheden is ge legen eenerzijds in het ontbreken van export mogelijkheden, door de hooge invoerrechten en de abnormale financieele toestanden in het buitenland; anderzijds in den steeds toene- menden invoer van vreemde fabrikaten en pro ducten van land- en tuinbouw en veeteelt op de blnnenlandsche markt. Zij zijn van oordeel, dat de tot heden ge volgde handelspolitiek aan nijverheid en han del in het Zuiden des lands ernstige schade heeft toegebracht en het weerstandsvermogen van vele ondernemingen in hooge mate heeft verzwakt. Zij constateeren, met instemming, dat de Regeering thans, blijkens de ingediende wets ontwerpen tot bestrijding van dhmpingspraktij- ken en tot het in het leven roepen van con- tingenteeringsmogelijk'heden, hare afzijdige houding wil laten varen. Éénstemmig zijn zij echter van oordeel, dat deze maatregelen met hun sterk uitgesproken tijdelijk karakte^ ten eenenmale onvoldoende zijn om het bedrijfsleven voor de toekomst den noodlgen steun te geven. De gezamenlijke Brabantsche en Limburg- sche Kamers van Koophandel doen dan oo'- een krachtig beroep op de Regeering om naast de reeds voorgestelde tijdelijke maatregelen een tweetal maatregelen van blijvenden aard op handelspolitiek terrein te treffen en wel: A. Een verhooging van het huidige 8 pet. tarief tot een zoodanig tarief, dat. met wijzi ging waar noodig van het ad valorem recht in een specifiek recht, aan het Nederlandsche bedrijfsleven op de binnenlandsche markt een behoorlijke grondslag voor een regelmatigen afzet verzekert. B. De introductie van het wederkeerig- heldsbeginsel in de regeling onzer handelpoli- tieke betrekkingen met het buitenland door instelling van een onderhandelingstarief, ten einde aldus, zoowel wat nijverheid als land en tuinbouw en veeteelt betreft, de exportmo- gelijkbeid te bevorderen en nieuwe exportbe- leovmeringen af te weren. De resolutie wordt onder applaus aange nomen. Zij zal ter kennis worden gebracht van de Regeering, van de Staten-Generaal en van de overige Kamers van Koophandel in den lande. Een gouden jubileum. Het is dit jaar een halve eeuw geleden, dat de eerste missionarissen van die St. Joseph's Congregatie van Mill Hill in Engelsch Borneo arriveerden. Onder deze pioniers waren o.a. Z. H. Ex-c. Mgr. Ednard Dram, Apost. Prefect van Sarawak en Father Aloysius Goossens, missionaris te Papar, di.e na 50 jaren beddan nög werkzaam zijn in het oorspronkelijk oord van koppensnellers en staartmenschen. In verband met dit jubeltij en als een hulde aan genoemde pioniers komt de November aflevering van de „Annalen" als Borneo-num- mer uit. De met kaarten, foto's en statistieken toege lichte reeks artikelen over de stammen met hun zeden, over het land met zijn natuur en delfstoffen en over den arbeid der missionaris sen vormt een boeiend stuk historie, dat alles zins de aandacht waard is. Want deze parterre van den duivel, dit pan demonium, is toch maar weer omgevormd tot een girootemdeeils katholiek gebied, hetweilk nu een 19 hoofdstaties met ongeveer 12.000 katholieken en 2300 catechumenen telt Het aantal schoolkinderen bedraagt 3600. Deze ge tallen lijken niet buitengewoon, doch zij kon den slechts worden bereikt in ruil voor ontzag lijke offers. Treffend is ook hier weer de taak der zus ters geweest. Onder haar zijn er ook al met meer dan 40 „dienstjaren". Een Moedeg Helena arbeidt reeds van 1885. Hulde en dankbaarheid. Hui&sen. ur. L. BENDER O.ï MISSIEHUIS DER AFRIKAANSCHE MISSIëN. Maandag j.l. vertrok uit het missiehuis der Afrikaansche Missiën te Cadi«--en-K-eer de hoogeerw. pater H. Paulissen, prSvinciaal om zich te Amsterdam aan boord van de „Amstel- kerk" in te schepen met bestemming voor Ta- koradi, Goudkust (W.A.). De hoogeerw. pro- vineiaal zal de missies van de Goudkust en van Engelsch Togolan-d gaan visiteeren, alwaar d-e Nederlandsche missionarissen van Cadier- en-Keer werkzaam zijn. Met hem vertrokken nog vijf nieuw-gewijde priesters die allen voor 1 oe missles aer Goudkust "bestemd zijn. Geen regeeringsgarantie voor handels transacties. In antwoord op de desbetreffende vragen van den heer Vliegen deelt de Minister van Ar beid, H. en N. o.m. mede, dat hom bekend zijn de persberichten over belangrijke bestellingen, welke van Russische zijde in Nederland zijn of zullen worden gedaan en in welker finan ciering de Nederlandsche regeering recht streeks of onrechtstreeks kan worden betrok ken. De Minister -merkt hierbij echter op, dat door de regeering -het standpunt wordt inge nomen dat de garantieregeling onder de hui dige omstandigheden geen toepassing zal kun nen vinden voor handelstransacties met Rus land. Indien echter te gelegener tijd tot financie ring van leveringen aan Rusland mocht worden besloten, dan zal de Minister vooraf de mo gelijkheid overwegen zijn invloed aan te wen den om de bezwarende bepalingen buiten wer king te stellen welke thans in Rusland voor onze scheepvaart gelden, daar wij géén han delsverdrag met de sovjet-Unie hebben gesloten Enquetes van buitenlandsche mogend heden bij inheemsche industrieën. Een door den heer Gerald C. Wheeler, ver tegenwoordiger van het Amerikaansche Minis terie van Financien te 's Gravenhage, in „Economisch Statistische Berichten" van 29 Juli j.l. geplaatst artikel, getiteld: „De werk zaamheden van den Amerikaansehen douane dienst in Nederland", hetwelk de strekking heeft om de in vele kringen bestaande bezwa ren tegen d-e onderzoeken van vertegenwoor digers van het Amerikaansche Ministerie van Financien weg te nemen, hseft in de laatste vergadering van den Nijverheidsraad opnieuw aanleiding gegeven aandacht aan deze aange legenheid te wijden. Hoewel de Raad de open baarheid, welke door dit artikel aan het werk van de Amerikaansche do lane-ambtenaran ls gegeven, op prijs stelt, heeft hij in het betoog van den heer Wheeler toch niet de gewenschte zekerheid gevonden, dat het uitgesloten zal zijn, dat in het aangegeven verband vertrou welijk verstrekte gegevens direct of Indirect ter kennis kunnen komen van anderen, met name van concurrenten. Bij de beoordeeling van onderzoeken door gemachtigden van vreem de naties moet scherp ln het oog worden ge houden, dat uit de omstandigheid, dat weinig of geen klachten over het niet-oirbaar gebruik maken van aldus verkregen gegevens bekend worden niet mag worden afgeleid, dat zulks daarom ook niet bestaat. Immers en dit acht de raad juist het onbillijke van derge lijke regelingen kan de belanghebbende zich van het niet olrbare gebruik van vertrouwelijke gegevens niet beklagen en nog veel minder zich daartegen ver zetten, omdat hij in beide gevallen van te vo ren weet, dat het voor hem onmogelijk zal worden ln het betrokken land nog verder za ken te doen. De uiteenzetting van den heer Wheeler heeft den Raad dan ook niet kunnen bewegen wijziging te brengen In zijne vroeger reeds meermalen uiteengezette meening, dat het houden van enquêtes door vertegenwoordi gers van buitenlandsche mogendheden bij in heemsche industrieele ondernemingen in het algemeen afkeuring verdient. Unificatie douanebehandeling monsters en reclamedruk werken. Over den inhoud van het volkeubon-dsdocu- ment, betreffende unificatie van de douane behandeling van monsters en reclamedrukwer ken, heeft de Raad door middel van zijn orga nisaties een onderzoek bij de Nederlandsche industrie ingesteld Verschillende klachten en wensdhen van belanghebbende fabrikanten over de in verschillende landen bestaande regelin gen terzake zijn ter kennis van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gebracht, met verzoek te bevorderen, dat met die klachten en wensohen -ter bevoegd-er plaatse zooveel moge lijk rekening zal worden gehouden Daling van het Pond Sterling. Tenslotte heeft de Raad van gedachten ge wisseld over de gevolgen van de daling van 't Enge-lsche Pond sterling voor de Nederland sche industrie Aangezien dit voor den Nijver heidsraad belangrijke vraagstuk hetwelk echter in verband met de loonkwes-tie niet als zuiver commercieel of technisch kan worden beschouwd reeds van andere zUde, met name door de Rijkscommissie voor de Werkverrui ming wordt bestudeerd, heeft de Raad beslo ten, ten aanzien daarvan een afwachtende houding aa.n te nemen. De Raad zal echter zijn aandacht aan genoemd onderwerp blij ven wijden, o-m het, indien zulks noodig moclht blijken, onmiddellijk in behandeling te kunnen nemen BEPERKING VAN DEN INVOER De a.r. „Standaard" acht het zoo pas inge- diienude ontwerp „zoo goed als waardeloos". Immers de Regeering vraagt slechts be voegdheid om den invoer van eeniig artilke! te -beperken, wanneer het ingevoerd© over een bepaald tijdvak grooter zou worden dan hei gemiddelde van den invoer over gelijk tijdvak gedurende de jaren 1928, 1929 en 1930. En dan met de waarde als maatstaf in stede van de hoeveelheid. Nu zijn de jaren 1928 en 1929 jaren van vruchtbaren import geweest, zoowel wat hoe veelheid als prijs aangaat. Het gemiddeld a der 3 genoemde jaren is dus hoog. Let mem op 'het product van hoe veel held X prijs, dan zal dius tihamis, d.i. met lage prijzen, een heel wat grootere invoer (in hoeveelheid) mogelij k zijn eer mem boven de waarde van het ge miiidideldie van 1928, 1929 en 1930 uitkomt. Met het oog op de betalimga ballans bagrij- pen we, dat men de waarde als maatstaf ge nomen heeft, want die bepaalt onze betaflings- verpWchtiing. Maar aan den anderen kant be nadeelt men daardoor de bereiking van het tweede doel, dat moet worden in heit oog gehouden: verhindering van overmatigen in voer die ons bedrijfsleven zon kunnen ont wrichten. Die overmatige in-voer is denkbaar, oo(k al gaat de waarde niiet boven het gemiddelde der drie voorafgaande jaren uit. Maair ons (hoofdbezwaar ligt elders. EDierim, dBJt met toepassing van -den regel, zooais da Regeering dien stelt, de mogelijkheden te beperkt zijn. Men kan verschillen over de vraag of een maatregel als dooi' de Regeeming voorgesteld op zichzelf doeltreffend is, of men dien be hoort te nemen, Maar niet hierover, dat, als men hem neemt, de werking ervan meer moet zijn dan een gebaar. Wat de Regering thans 'beoogt doet, naar zich -met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid laat aanzien, slechts een zeer beperk te toepassing verwachten. Vleesch, aardappelmeel, schoenen (mis- söhlen), maar niet wat wij liefst het eerst eronder zagen vallen: allerlei artikelen van weelde. Omdat de waarde daarvan wel niei 'het gemiddelde van 1928/'30 zal overtreffen Wat de Riegeenlng voorstelt, is ongetwijfeld goed bedoeld, maarzal in de ui'tkomsi teleuirste'llien. Moeten we dezen weg op, en we vreezen. dat het niet anders kan, dan moeten we het wagen met ruimer bevoegdheid dan de Re- geemimg zelf thans vraagt. Dan moet het mogelijk zijn het dubbele doel: -beperking èn van onnoodigen èn van overmatigen invoer, te verkrijgen. Dus zeker te zijn, dat omze betalingsbalans niet passief wordt èn vailuta dumping ons bedrijfsleven niet ernstig bena dleel't. Wij zien daarbij niet over het hoofd, dat door toopaiseing van het laatste tevens het eerste gediend wordt, maar wij meenen tege lijk, dat dit, door toepassing van den maat staf dien de Regeerin-g bezigen wtiil (de waar de van den invoer), in onvoldoende mate mogelijk zal blijken. Bij welke opmerking ,,De Gelderlander" zich aansluit met deze .andere, dat het wetsontwerp ook stimuleerend dient te werken op onzen uitvoer. Want anders is onze betalingsbelans toch niet in het lood te houden. Dan blijven in- en uitvoer als de wieken van 'n molen, waarvan het versje zegt, dat ze elkaar niet kunnen krijgen. De invoer wordt beperkt om dezen gelijk te maken met den uitvoer; maar de uitvoer zakt steeds verder naar beneden. De beperking van den invoer zal de daling van den uit voer niet kunnen bijhouden,, als de kunst matige hinderpalen tegen den uitvoer, door het buitenland opgeworpen, niet worden weggenomen. Weggenomen is misschien een te sterk woord, want wij kunnen het buitenland niet aan. Maar iets vermogen wij toch. Het lijkt ons mogelijk de beperking van den invoer meer of minder straf toe te pas sen, maarmate het buitenland meer of min der van onze produkten toelaat. Zelfs de Engels-chman gaat den regel toe- passen, dat hij slechts koopt hij, aan wie hij verkoopt. Indien Nederland enkel den invoer be perken zou volgens den wensch van' „De Standaard", alleen lettende derhalve op het beperken van onnoodigen en overmatigen invoer, dan.bleef de uitvoer overgelaten aan het treurige lot, waaraan hij nu is overge- leverdweerloos te staan in het spervuur, dat in dan eoonomischen oorlog tusschen alle Staten van Europa op hem gericht wordt. DE GEHUWDE AMBTENARES De liberale „Avondpost", schrijft over het besluit der Indische regeering om tegen 31 December a.s. alle gehuwde ambtenaressen, niet-kos-twinsters, uit den dienst te ontslaan: Deze maatregel is begrijpelijk. Blijkbaar moet er personeel- ink r i m pi ng plaata heb ben. Dat daarbij dan allereerst gedacht w-or-dt aan gehuwde vrouwen, die geen kost- wineters zijn, is logisch en rechtvaardig. Het ware te wenschen ,dat deze methode overal ingang vond. Ook in onze eigen stad kennen wij verscheidene gevallen, dat gehuwde mannen ontslagen worden, terwijl vrouwelijk personeel, n-iet-tooetwinsters, worden ge handhaafd. D-it is ten eenenmale (tenzij er natuurlijk zeer bijzondere redenen voor be staan) onrechtvaardig. In Inidie heeft men den goeden kijk op de situatie. A. Rodenburg in Noorwegen. De Nederlandsche violist A Rodenburg, is dezer dagen hier te lande teruggekeerd van een reis naar Noorwegen, waar hij te Ber gen enkele malen als solist optrad met het plaatselijke symphonie-orkest, onder leiding van den dirigent Harold Heide. De jonge kunstenaar, die Mozart's Es-aur concert en het vioolconcert van Mendelssohn ten gehoore bracht, oogstte veel succes. De Noorsche bladen waren vol lof over dit eerste optreden van den heer Rodenburg in het hooge Noor den. ZAKKENROLLER GEPAKT. Op de Veemarkt te Alkmaar is met mede werking van marktbezoekers op heeterdaad betrapt en gearresteerd zekere G. F. uit Brus sel, die een landbouwer een portefeuille ont stolen had. De man, die in het politieblad ge- mgaaieera stoua, in bewaring gesteld. In het belang der toenadering tusschen de volken. Ingevolge besluit van het Vlïe congres der officieele vereenigingen voor Verkeerspropa ganda, dat gehouden Is te Rome en Napels van 6 tot 12 October 1931 heeft de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een resolutie aangenomen op bovenvermeld congres ter kennis van de Nederlandsche regeering ge bracht. De Internationale Unie van Officieele Ver eenigingen voor Verkeerspropaganda, enz. spreekt daarin op grond o.m. dat alle naties door de thans heerschen-de zware economische crisis getroffen worden en slechts internatio nale solidariteit daarin verbetering kan bren gen, ln verband met het belang van de toena dering der volken den wensch uit: dat de bevoegde lichamen ln alle landen maatregelen zullen treffen ter vergemakkelij king van het vrije internationale reisverkeer, door de opheffing van alle factoren, welke be lemmerend werken op de ontwikkeling der betrekkingen tusschen de volken (paspoorten, visa, reisbelastingen e.d) dat -de vervoer- en hotel-tarieven zooveel mo gelijk verlaagd worden .teneinde ze binnen het bereik te brengen van de groote massa; dat het automobiel-verkeer door aanleg en verbetering van wegen en door wettelijke be palingen bevorderd worde dat de verkeerspropaganda door samenwer king van verschillende landen met gemeen schappelijke belangen in den vorm van collec tieve propaganda geconcentreerd worde. GELUKKIGE GEMEENTE. Door den Raad der gemeente Dongen (N.B.) is de begroeting voor het dienstjaar 1932 vast gesteld. Om deze kloppend te maken behoefde tot geen belastingverhooging to worden be sloten, zoodat er geen opcenten worden ge heven op de gemeentefondsbelasting, noch op de grondbelasting voor ongebouwde eigendom men, en op de vermogensbelasting. Ondanks de ruime raming, ook t.o.v. de werkloosheids- posten kon een bedrag van bijna 30.000 wor den gereserveerd voor magere jaren. MISHANDELING MET DOODELÏJKEN AFLOOP. De 25-jarige arbeider G. K., die op 27 Augus tus te 's Hertogenbosch P. van Rijsingen le vensgevaarlijk met een mes verwondde, aan de gevolgen waarvan de-ze overleed, werd door de Bossche Rechtbank veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van bet voorar- rest. De eisch was vier jaar. BOERDERIJ AFGEBRAND. Te 't Zand (N.H.) is Woensdag afgebrand de groote boerderij van den heer J. Bink, aan den Belkerweg. AHA, gebouwen, huisraad, ge reedschappen enz., werd een prooi der vlam men. Oorzaak onbekend. Een en ander was verse aero. Vrijspraak geëischt. In ho-oger beroep ia Woensdag diocn- bet Haagsch Gerechtshof'belfandém ae zahk tëgêri den 35-jarigen landbouwer J. N. te Den Bom mel, die door de Rotterdamsche rechtbank op 28 April j.l. was vrijgesproken van de hem ten laste gelegde medeplichtigheid aan brand stichting. De Officier van Justitie bij de rechtbank, die tegen N. 1 jaar en zes maan den gevangenisstraf had geëischt, teeke-nde tegen dit vonnis hooger beroep aan. Verdachte was bij dagvaarding ten laste gelegd dat hij opzettelijk gelegenheid, middelen en inlichtingen heeft verschaft tot het plegen van een brandstichting door den 48-jarigen veldarbeider J. Z. uit Oude Tonge, die deswege door de rechtbank is veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Subsidiair was aan N. ten laste gelegd, dat hij de door Z. gepleegde brandstichting heeft uitgelokt. Als eerste getuige werd voorgeleid de ver dachte Z., die evenals voor de rechtbank ver klaarde, dat hij in October 1930 een oude dorscbmachlne, die niet meer voor bet gebruik geschikt was, bij N. heeft gebracht om deze te laten verbranden. Bij die gelegenheid zou N. tegen hem hebben gezegd: mijn oude huis moet er meteen ook maar aan' Er werd toen een afspraak gemaakt dat Z. het huis van N. in brand zou steken, waartoe verschillende maatregelen werden genomen Inderdaad is op 18 October de boerderö van N. geheel verbrand, behalve een wagen schuur, die gespaard bleef. Er zijn zeven paarden bij dezen brand omgekomen. Nadat eenige van de talrijke getuigen waren gehoord, was het woord aan den procureur, mr. J- A. de Visser, die, na er op gewezen te hebben, dat deze zaak staat of valt met de verklaringen van Z., die voor deze brand stichting veroordeeld is, uit diens verklarin gen, welke niet in alle instaaües eensluidend zijn, niet de overtuiging van verdachte's schuld te kunnen verkrijgen. De gronden, waarop het vrijsprekend vonnis der rechtbank berust, zijn naar spr.'s meeoing niet juist. Niet uit gebrek aan overeenstemming met anderer verklaringen, doch op grond van tegenspraak in eigen verklaringen van hoofdgetuige vroeg spr. vrijspraak. De verdedigers deelden hierna mede, het pleidooi af te zien. Het Hof zal 10 dezer arrest wijzen. den - Zijn toestand zorgelijk. Gisternacht is in de omgeving van de ge meente Fijinaart zekere J. N., terwijl hij op strooptocht uit was, door een schot in den rug getroffen, waardoor die man zoo ernstig weird gewond, dat hij in zorgweklkenden toestand naar hief St. Ignatius Ziekenhuis t® Breda moest wonden overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Omtrent dan dader is nog niets met zekerheid -bekend. Een der slachtoffers overleden. De heer Joh. Benes, een der inzittenden van d-e auto, wlke gisterenmorgen te Wiuschoton ln hot Wlnschotendiep reed, is in het ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen overleden. Mej, Drenth, die eveneens in het ziekenhuis in Groningen was opgenomen is naar haar woning i-n Stadskanaal overgebracht. Haar toestand is niet zond-er gevaar. Het lijkje van baar dochtertje is nog niet gevonden. Het moordwapen gevonden. T>e polit-ie i8 thans ln het be-zlt aefeoman van den revolver, waarm-êdë Dined at& vond ÏTe Chi nees Sji Tjai is vermoord. Het wapen wend gevonden op hot dek van een schuit aan den Binnenkant. Waarschijnlijk heeft de dader het daar, na het plegen van het misdrijf, wegge worpen. De vermoorde zal op kosten van een Chi- neesche Ileflidigh-ei-dsvereeniging te Rotteip- dam worden ter aarde besteld. Moordaanslag uit minnenijd. Na afloop van een feestje is gisterennacht te Koe-kange (gam. de Wijk) de sohildersknecht W. Jonker te Ruinen door den ongeveer 20 jarigen R. B. uit Heerlen met een mee gesto ken. De toestand van het slachtoffer, wiena linkeroog werd geraakt, is ernstig. Hij wordt in het ziekenhuis te Hoogeveen verpleegd. De dader heeft bekend en is hedenmorgen naar Assen overgebracht. Een liefdesgeschiedenis ls de oorzaak van het ongeval. OPSPORING VERZOCHT. In een verschenen „Buitengewoon Politie blad" verzoekt de brigade-commandant dér Koninklijke Maréchaussëe te Veghel, opspo ring en voorgeleiding van de onbekende da ders van een roofoverval, op 3 November te Uden gepleegd, benevens inbeslagneming van het ontvreemde. Ontvreemd is 200, bestaande uit 20 biljet ten van 10. Hiervan wordt verdacht een middelmatig persoon met zwarte baard, pet, manchester afgedragen broek, geruite donkere colbertjas, zwarte schoenen met riempjes over den voet, z.g. fietsschoenen; en een middelma tig persoon, kort geknipt xneveltje, stijve zwarte hoed, bruin manchester pa zwarte hooge schoenen. DOOR DE TRAM GEGREPEN. Gisterenavond werd de 44-jarige J. v. O. te Renkum, toen hij zich om een hond te ontwij ken op de tramrails begaf, door een juist na derende tram gegrepen. De man werd met een knie-fractuur en andore verwondingen opge nomen. OP dokters advies is hij naar het St. Elisabetli-gasthuis te Arnhem overgebracht. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. In de Peperstraat te Gröniugen heeft een steekpartij plaats gehad, waarbij de 38-jarige N. een steekwonde in de borstholte kreeg en zekere S. aan het hoofd werd gewond. S. ia aangehouden. OM TE WATERTANDEN. Bij een drijfjacht, gehouden op het landgoed Burgel onder Princenhage werden 285 stuks wild geschoten, waarvan 165 facanten en 100 eenden. TRAM IN BOTSING MET VRACHT-AUTO. Nadat eergisterenavond een locomotief van de Drachtster tram bij Leek was gederailleerd, doordat onverlaten een paal over de rails hadden gelegd, ia de tram gisterenavond it dezelfde gemeente met een vrachtauto ln aan raking gekomen. De inzittenden, de heer P. van B. uit Marum en een jongetje werden do<4 brekend glas gewond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2