DE TWEEDE KAMER OVER HET REGEERINGSBELEID. DR. COLIJN OVER DE HANDELSPOLITIEK. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1931 t DAT SCHRIJFT MAAR! ,t NIET JUIST. de burgemeester grijpt in. Lectuur in de cantines. ADRESBOEK VOOR HET WESTLAND. WÊHM m m-, Hdi TWEE MOTIES-MARCHANT. Dr. H. Colijn. DE MIDDENSTAND EN DE CRISIS. FOUTEN VAN HET PUBLIEK. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. DE POSTVLUCHT NAAR AUSTRALIË. COMMANDANT REGIMENT GENIETROEPEN. HET DANSVRAAGSTUK IN NEDERLAND. DE VERBROKEN UITZENDING VAN DE N. C. R. V. Een onrechtmatige daad Spoedige instelling van een beroeps instantie gevraagd. HET DREIGEND CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE. In „Voorwaarts" van Maandagavond komt een correspondentie voor van den Brussel- schen correspondent, waarin over de viering van Allerheiligen en de herdenking van Allerzielen geschreven wordt, op een wijze die een totaal gemis aan kennis van Room- sche zaken en gebruiken veriaadt. Reeds de aanhef van dat stukje is ken schetsend voor de rest. Het luidt aldus: „Zondag wtas het Allerheiligen. Dit laatste woord heeft weinig beteekemis in het protes- tantsche Nederland. Maar in een ro-omseh. katholiek land ails België, worden op den eersten November- alle heiligen van de Katho lieke Kerk herdaoht. De geloovigen brengen dien dag door in gepaste Ingetogenheid. In de kerken worden alle diensten opgedragen aan de ontelbare Sintein, die met evenveel ijver als God de Vader en God de Zood wor den aangebeden". In de Katholieke Kerk wordt nooit een dienst aan een Heilige opgedragen, noch in België noch elders ter wereld. De heilige diensten worden altijd en overal uitsluitend aan God opgedragen. Een dienst aan een Heilige opdragen zou afgoderij zijn en dat is nog altijd een zwaar vergrijp tegen het eerste der tien geboden Gods. Daaruit volgt vanzelf ook, dat nergens, noch in België of waar ter wereld ook een Heilige wondt aangebeden „met evenveel ijver als God de Vader en God de Zoon". Wie dat schrijft kent bet verschil niet tusschen „a a n b i d d e n", d.w.iz. goddelijke eer be wijzen en „b i d d e n" d.w.z. om iets vragen, iets verzoeken. In de Katholieke Kerk wor den de Heiligen nooit aangebeden. Zij zijn geen God, dus men mag ze ook geen godde lijke eer bewijzen, men mag ze niet aan bidden. Geheel iets anders is het ze te vereeren. Zij zijn in de Katholieke Kerk onze groote mannen en vrouwen. En evenals in 't maat schappelijke leven groote mannen en vrou wen, na hun dood geëerd wonden, toont de Katholiek respect voor de mannen en vrou wen, die in het godsdienstige leven groot geweest zijn. En omdat zij daardoor hun Hemel hebben verdiend en bij God als zijn dienaars hoog verheven zijn dragen we de overtuiging rond, dat zij invloed bij God hebben. Om dien invloed bij God ergens voor aan te wenden bidden wij tot hen Om het dus eens heel familiaar te zeggen een Katholiek gebruikt de Heiligen als "een kruiwagen bij God, om het een of ander verzoek ingewilligd te krijgen. M. a.w. wij aanbidden uitsluitend en alleen God, maar wij vereeren de Heiligen om hun deugdzaam leven en vragen wat wij te vragen hebben, ook alleen aan God, maar roepen daarbij wel de bemiddeling van Gods vrienden aan. Dat de Brusselsche correspondent van de Voorwaarts dat niet weet, is jammer, maar dat hij dan nog optreedt als voorlichter en op zulk een denigreerende wijze is ergerlijk. Dat schrijft maar... wordt door het kame'rM M?x '^n PoTaTn ambtenaarssalarissen opgeeft k°rtmg aangele£enheid hier met verder in. Signaleeren enkel even, dat de Morgen-redacteur het den minister van financiën o.m euvel duidt, nog het pleit te durven voeren voor het „kapitalisme" als zoodanig. „Met meer verzekerdheid dan bewijs kracht" schrijft, volgens „de Morgen" de regeering in de Memorie van Antwoord: niet het „kapitalistisch stelsel" als zoodanig moet dus verworpen worden, maar de wilde loten, die het voortgebracht heeft En dat durft de regeering laten drukken, nadat nog wel een zekere prof. dr Karl Starkl op den jongsten Weener diocesanen katholiekendag volgens de Morgen heeft „aangetoond, dat geen uitwassen van het bestaande economisch stelsel de schuld dragen, doch wel degelijk dit stelsel zelf". En zelfs de H. Vader, die het kapitalis tisch stelsel kwalificeerde als een „hard en wreed systeem" wordt als getuige k charge voorgeroepen om de regeering ten dezen in gebreke te stellen. Het is niet de eerste keer, dat een katho liek publicist aldus blijk geeft de „Quadra- gesimo anno" onvoldoende te hebben bestu deerd. Daarom is het misschien goed vast te stellen, dat een beroep als het onderha vige op de encycliek niet opgaat. Vermits in het pauselijk rondschrijven nadrukkelijk wordt te kennen gegeven, dat „dit systeem van volkshuishouding (het kapitalistische n.l.) op zich zelf niet te ver- oordeelen is". En nog eens herhaalt Z. H. deze uitspraak: „uit zich zelf is het niet verkeerd, doch eerst dan gaat het in tegen de juiste orde, wanneer het kapitaal de ar beiders of de klasse der proletariërs in dienst neemt met dit doel en op deze voor waarde, dat de industrie, ja heel het econo mische leven zich richt naar zijn wenschen en tot zijn voordeel wordt aangewend, zon der vei der rekening te houden met de men- schelijke waardigheid van de arbeiders, het maatschappelijk karakter der volkshuis- hou ing, de sociale rechtvaardigheid en het algemeen welzijn". VOOR- EN TEGENSTANDERS VAN ONTWAPENING. Bescherming tegen gifgassen. Verkoop van Belgisch brood. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester van Oud-Gastel, de heer G. Mastboom, bet ven ten aldaar met Belgisch brood verboden. Dinsdag werd voor de eerste maal ook te Zegge per vrachtauto het Belgisch brood aan gevoerd, waar het verkocht werd a 10 ct. per brood. De omzet den eersten dag bedroeg on geveer 250 brooden. J Aan bet Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de Defensie-begrooting wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden constateerden met blijd schap, dat de ontwapeningsidee meer en meer aanhang vindt in alle kringen der bevolking. Andere leden waren van oordeel dat, eeliee. los van bet vraagstuk der nationale ontwape ning, in ue beslaande tijdsomstandigheden, een aanzienlijke vermindering der defensie- uitgaven niet alleen geoorloofd, doch ook nood zakelijk is. En wat voor den vlootbouw geldt, geldt evenzeer voor de bewapening van bet leger. Van meer dan één zijde werd tegen de hier boven weergegeven zienswijzen verzet aange- teekend. Het is te veel gevergd, dat ons land een voorbeeld geve, dat, zoo het niet zou wor den gevolgd, ons duur te staan zou kunnen komen. Naar het oordeel van sommige dezer leden is met de bezuiniging op de militaire uitgaven reeds verder gegaan dan wenschelijk is. Het gebruik van gifgassen Met klem kwamen verscheidene leden op legen den aanmaak in ons land en het gebruis door onze weermacht van gifgassen. Gevraagd werd, of als gevolg van den door het departement uitgegeven leidraad met be trekking tot het nemen van maatregelen tot bescherming tegen aanvallen uit de lucht reeds zoodanige maatregelen zijn getro£fen' Met nadruk kwam men van verschillende zijden er tegen op dat de regeering hier in de eerste plaats een taak aanwezig bluft achten voor de gemeentebesturen. De bescherming van de burgerbevolking is eep defensiebelang van de eerste orde en behoort als zoodanig to. de taak van het Rijk- Andere leden voegden hieraan toe dat het geen de Regeering ten deze doet, in sterke mate doet denken aan struisvogelpolitiek. Practisch gesproken doen de gemeentebestu ren aan deze zaak niets. De Regeering is daar van zonder twijfel overtuigd. Zij is dan echter niet verantwoord met in den toestand te be rusten. Weer andere leden gaven als hun meemng te kennen, dat bet Rijk hier geen verantwoor delijkheid draagt. Het beschermen van de be volking tegen gevaren, van welken aard ook, in een zuiver gemeentelijke taak. Lectuur in de cantines. Verscheidene leden kwamen op voor de gees telijke vrijheid der militairen. Naar zij op merkten worden naast andere bladen ook „Het Volk" en de „Notenkraker" uit de cantines geweerd. Andiero leden verklaarden in dit verband zich te kunnen vereenigen met eiken maat- regel, welke strekt tot de bestrijding van uitingen, welke de krijgstucht ondermijnen. Reorganisatie zeemacht. Verscheidene leden achtten een reorganisatie van de zeemacht noodzakelijk. De vredesorga nisatie toch is volkomen topzwaar en brengt onnoodig hooge lasten met zich. Aangedrongen werd op het schrappen van den len termijn voor de K XIX en K XX, terwijl mede werd aangedrongen op stopzet ting van den bouw van den derden kruiser voor Indië. Andere leden konden zich met zoodanige stopzetting, welke zij als kapitaal vernietiging zouden beschouwen, niet veree nigen. Gevraagd werd, of het nog voorkomt, dat dienstplichtigen tegen hun wil worden aange wezen voor opleiding tot verlofsofficier en verlofsonderofficier. Tegen het voornemen, gedurende een aantai jaren geen belangrijke herstellingen aan ge weren te doen uitvoeren, bestond bij verschei dene leden ernstig bezwaar. Van andere zijde werd aangedrongen op stopzetting van alle aanschaffing van nieuw oorlogsmateriaal. Zij de Zuid-Hollandsche Boek- en Handels drukkerij te 's-Gravenhage is verschenen het „Adresboek van het Westland' Het boek geeft naast de officieele gegevens over de gemeenten, instellingen en vereeni- gingen de gegevens in naamlijst en in beroeps- lijst voor elke gemeente, terwijl daarenboven bij tuinders nog ig aangegeven van welke veiling men lid is. Het behandelt Verder den bond „Westland", het hoogheemraadschap Dedland en de plaatsen Naaldwijk, Monster, Poeldijk, Ter Heijde, s-Gravenzande, Wateringen, Kwlnts- heul, De Lier, Maasland, Hoek van Holland en Loosduinen. Eenige burgemeesters en de voorzitter van den bond „Westland" hebben bet boek geopend met geïllustreerde artikelen over de streek. De adj.-onderofjicier 5. Rondema ont vangt te Ede de gouden medaille voor 36 jaar trouwen dienst. Wenschen, waarmee wfj het eens kunnen zijn BELASTINGVERHOOGING ZAL WEL KOMEN Wie „de Standaard" lezen, hebben kunnen vernemen, dat de hoofdredacteur van dit blad, die tevens leider is der a.-r. partij, het zittend ministerie als een crisiskabinet bestempelt. De regeering, die met den rug tegen den muur staat, kan weinig anders doen dan incidenteel pogen de ergste slagen af te wenden. Tegen de grillige verschijnselen, waarvoor bet crisis- mysterie ons stelt, helpt geen „vast plan". Voorloopig ziet de a.-r. leider de toekomst somber in. Een orisis-belasting, waarom sommigen nu al roepen, acht hij onafwendbaar. Het voorstel der S. D. A. P. om 25 pet. van de defen sie-uitgaven te schrappen (de heer Wijnkoop kwam later met een verbeterde editie der socialis tische motie, nl. schrapping van alle uitgaven voor de bewapening, welke op de de fensie-begrooting staan, d.i. een bedrag van ruim f 35 millioen) wees de oud-minister van Oorlog af. Het zou öf eenzijdige ontwape ning beteekenen (die Wijnkoop voor alle lan den behalve Rusland wenscht) öf verregaande korting op de salarissen van het personeel der weermacht. Méér putten uit de oude saldi achtte de oud- Minister van Financiën (wij spreken nog al tijd over dr. Colijn) ook onverantwoord, omdat wij niet weten wat er nog ten laste van deu kapitaal-dienst kan komen. Men denke slechts aan Indië's tekort, dat nu al met 400 mil lioen wordt aangeduid en overwege, hoe du bieus het slagen van leeningen zal zijn. Was dr. Colijn wei juist, toen hij zei, dat uit de saldi ook oorlogsschuld betaald was Wij meenen, dat ze alleen voor productieve uitga ven zijn besteed. Van een gedwongen leening heeft Colijn twee gevaarlijke kanten aangewezen. Zij tast ook het Staatscrediet oftewel den gulden aan en zal zeker het nationaal vermogen knauwen aangezien veel menschen dan bij een ongup. stige-n koers papieren zullen moeten verkoo- pen, welke, had men ze kunnen bewaren, mis schien later nog waren gestegen. Dr. Colijn begrijpt ook wel, dat als „lager levensniveau" een sluitende begrooting helpt brengen zonder een evenwichtige betalingsba lans, de gulden nog veel wankeler zal komen te staan. Op dit punt sloot hij zich, evenals gisteren de c.-h. mr. Rutgers van Rozenburg, volmondig bij prof. Aalberse aan. Ook Colijn is niet zulk een starre vrijhandel-dogmaticus, dat hij' het contingenteeringswetje niet zou begroeten. Zelfs acht hij dit wetsontwerp nog onvoldoende, want de a.-r. leider wil met prof- Aalberse niet alleen overmatigen maar tevens overtolligen invoer, b.v. van weelde-artikelen, weren. Evenals de Katholieke leider acht ook dr. Colijn ons fiscaal tarief niet geschikt om maar automatisch en in 't generaal te worden verhoogd. Voor hem is een tarief van 10 pet. de grens. Voor ons rijst echter de vraag of men dit cijfer in de gegeven omstandigheden kan handhaven. Verdedigde Minister Colijn in dertijd zijn bescheiden tariefverhooging niet met het argument, dat er eigenlijk niets was veranderd in de internationale positie als men 't Nederlandsch invoerrecht met de geldende buitenlandsche vergeleek. Mogen zij, die hier nu een ho-oger tarief wenschen niet hetzelfde argument gebruiken Er aan gelooven moeten wij toch: men kan met Colijn de huidige han delspolitiek „aartsdom" noemen wij zullen dom moeten worden met de dommen om niet morsdood te gaan. En wij gelooven, dat met het contingeeringswetje al meer bereikt kan worden dan menigeen vermoedt. Mr. Mar chant Is van een ander gevoelen. Zóó kan hij de liberalen niet haten of hun handels- Mr. H. Marchant. politiek is ook nog zijn ideaal. Maar behalve dat de v. d. leider onze betalingsbalans niet wil helpen door hoo ger tarief, hij is bo vendien tegen loons verlaging. O ja, mr. Marchant Is wel zoo scherpzinnig te we ten, dat hoog loon geen koopkracht schept (dit waren de socialisten met hem eens) en dat de loo- nen In de toekomst misschien niet ge spaard kunnen blij ven (hier knikten de socialisten niet!) maar moet de Over heid deze loondaling bevorderen? Zij be vordert ze, meent mr. Marchant, door de verlaging der ambte narensalarissen. En de heer Marchant diende een motie in, waarbij de Kamer ddt voorne men der Regeering afkeurt. Wij willen wel zeggen, dat wij over het indienen van deze motie van die zijde even verbaasd hebben ge staan. De „Vrijz. Democraat", het orgaan van mr. Marchant,, immers van 19 September 1.1. liet een geheel ander geluid hoo-ren. Als dekkingsmiddelen noemde de heer Mar chant: belastingverhooging en de reor ganisatie van den Staatsdienst. Hij verlangt de verdamping van het departement van Wa terstaat, wil alle sociale diensten onder Arbeid", den „drogen'* waterstaat onder '.Economische Zaken" en den „natten" onder „Binnenlandsche Zaken". Deze combinatie is niet kwaad zij wordt, naar wij meenen, ge deeltelijk ook door de oud-ministers Aalberse en Bongaerts wenschelijk geacht, maar moet de Kamer zooiets per motie vragen? En geeft dat bezuiniging? Wat de belastingverhooging betreft, die zal wel komen. Doch belasting heffen is nationaal vermogen interen en niet sparen. Dat sparen echter zijn goede zijde heeft mr. Schokking wees daar terecht op bewijst de algemeene vreugde over de oude saldi. Mr. Marchant is ons uit de hand gevallen. Zijn critiek op de houding der Regeering tegenover de gemeenten speciaal de kren kende wijze waarop hij Minister de Geer beje gende was vormelijk beneden het peil, waar op een verantwoordelijk politicus oehoort te staan. Ook wie bedenkingen heeft tegen het insnoeren der gemeenten en wie op het stand punt staat, dat de Regeering niet het vraag stuk der loonsverlaging had moeten entamee- ren (volstrekt onjuist was de bewering, dat de Regeering algemeene loonsverlaging voor staat!) mag niet vergeten, dat zij zich laat leiden door het motief: vóór alles géén infla tie. Nu vreest mr. Marchant deflatie. Inderdaad, dit is ook een standpunt. Maar als de Regee- ring eerder inflatie dan deflatie vreest, zal niemand haar dat in dezen tijd toch euvel duiden 1 Eenigszins naïef was mr. Marehant's wensch naar bankcontrole. Heeft „De Vrijzinnig De mocraat" van 12 Sept. er niet op gewezen, dat nationale controle „in afzienbaren tijd volko men onbereikbaar" is? En dat „al zou de mo gelijkheid bestaan, dat men op deze wijze het nationale bankkapitaal onder controle bracht, (dit) hitter weinig zou helpen" omdat men daardoor immers niet het minste zeggenschap kreeg over het buitenlandsche kapitaal Be denkt men trouwens wel voldoende, dat het beste zeggenschap over de bankiers verkregen wordt dooronafhankelijkheid, dat wil dus zeggen, door hen minder noodig te hebben? Met twee punten in mr. Marehant's rede zijn wij het eens: het is te wenschen, dat de werk gevers, als zij tot loonsverlaging overgaan, daarvan de redelijkheid aantooneif aan de ar- beideTS. Dat heeft de Regeering bij monde van Minister Ruys vroeger al bepleit. En het is ook te wenschen, dat de kleinhandel, waar mogelijk, de prijzen verlaagt, opdat de noodige aanpassing mogelijk zij. Mussoliniaansch kan hier nu eenmaal niet opgetreden worden, en, voegen wij er bij, dit wenschen wij ook niet. Ds. Lingbeek heeft zijn zwanenzang gezon gen: minder ambten voor de Katholieken. Hij kan op Urk mediteeren over het feit, dat de Kamer alweer een griffier heeft, die niet Ka tholiek is. Want mr. Keeper is gistermiddag met een vleiend woord ingeluid door den President. Nog eens de kleinhandelsprijzen. Dezer dagen kwamen te 'sGravenhage de besturen der drie nationale middenstands organisaties in federatieve vergadering bijeen, tot bespreking van de vraagstukken, door de huidige crisis voor den middenstand gerezen. Met groot leedwezen nam de vergadering kennis van de recente uitingen, zoowel van hooggeplaatste personen ale gewone consu menten, dat de winkeliers, gezien de trage aanpassing van de kleinhandelsprijzen, zelfs in dezen tijd niet zouden schromen, hooge win sten te nemen. Met klem nam de vergadering stelling tegen deze generaliseerende beschul diging, welke slechts van oppervlakkigheid blijk geeft. Een enkele verwijzing naar de re sultaten van de officieele onderzoekingen weerlegt haar, terwijl bovendien mag worden gewezen op den waarborg, gelegen in de con currentie door andere vormen van distributie. Opvallend is echter, dat in dit opzicht de prijs verschillen eerder ten voordeele dan ten na- deele van het zelfstandig kleinbedrijf pleiten. De vergadering stelde vast, dat de georga niseerde middenstand, zooals steeds, ten volle bereid is mede te werken aan elke verbetering van het distributie-apparaat, die dit minder kostbaar kan doen zijn. In dit verband werd gewezen op de reeds tot stand gekomen aan merkelijke prijsverlagingen, welke echter het. publiek schijnen te ontgaan. Maar evenzeer bleken ter vergadering weder eens de vele moeilijkheden: men eischt verlaging der kleinhandelsprijzen tot voor-oorlogsch niveau, maar vergeet, dat op den kleinhandel aanzien lijke distributiekosten drukken, welke aller minst tot dat niveau zijn gedaald. In dit ver band werd o.m. gewezen op de hooge alge meene en speciale belastingen, huren, loonen, tarieven, sociale voorzieningen, enz. welke ge durende de laatste jaren veelal sterk zijn ge stegen. Nadrukkelijk werd hierbij ook de aandacht gevestigd op de overdreven eischen, welke het publiek zelf veelal stelt. Daaraan moeten groote bedragen aan winkelinrichting, bestel diensten e.d. ten koste gelegd worden, terwijl ook de dikwijls verlangde credietverleening de bedrijfskosten onnoodig verzwaart. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij den verkoop aan de deur, waarbij het publiek ais het ware een volledigen winkel voor zijn wo ning verlangt en niet zelden juist die waren vraagt, welke op een bepaald oogenblik schaarsch aan de markt en dus duur zijn, terwijl goedkoope artikelen nauwelijks worden gekocht. Evenzoo ondervinden vele winkeliers, die naast het aan vastgestelden prijs gebonden merk-artikel, een onverpakte goedkoopere, maar zeker gelijkwaardige kwaliteit voeren, dat hun zaak in de oogen van het publiek m „standing" achteruit gaat, terwijl zij zelfs klanten verliezen. Een soms opvallend prijs verschil ondervindt aldU3 weinig waardeering. Anderzijds eischt de verbruiker wel pi ijsver- laging, maar schroeft zelf de distributiekos ten in hooge mate op. Al deze punten werden ter vergadering uit voerig onder het oog gezien, waarhij men echter tot de conclusie kwam, dat hier niet alleen voor den middenstand een taak ligt. In- tusschen waren de aanwezigen eenstemmig van meening, dat deze dient mede te werken om de kosten van levensonderhond, zoo moge lijk nog meer dan reeds thans het geval is, te drukken. Nader werd overwogen, welke bij zondere maatregelen in deze richting even tueel kunnen worden genomen. De „Raaf" is gisteren te 4.33 uur uit Bag dad vertrokken en na tussohenlamdingen te Gaza en Cairo om 15.36 te Me-rsamatruh ge arriveerd. De „Ooievaar" Is gisteren om 14.50 te Buda pest gelanid. De „Uil" is -gisteren te 5.48 uur uit Jodhpur vertrokken en om 10.39 in Allahabad aange komen. De Ooieviaar is gisterochtend vertrokken uit Amsterdam te 6.45 uur met aan boord 231,425 kg. post en 17,4 kg. vracht, benevens één passagier AmsterdamCaïro. BATAVIA, 4 November. (ANETA). Gebleken is, dat de Austraiië-vlucht van de „Abel-Tasman" door het ruïne postvervoer een batig saldo heeft opgeleverd van 17.000. De Kon. Ned.-Indische Vereeniging voor Lucht vaart geeft herinneringsmejailles aan deze vlucht uit. GEMEENTELIJKE STEUN AAN TUINBOUWERS In de gehouden raadsvergadering van Zuid- Scharwoude, was een adres van een groot aan tal tuinbouwers ingekomen waarin zij ver zochten, tot instandhouding van hun bedrijf een regeling te treffen, waarbij- het mogelijk is, dat van gemeentewege een toeslag wordt ge geven op het loon, dat aan de arbeiders moet worden uitbetaald en aan tuinders, die geen arbeiders in dienst hebben, doch alleen hun bedrijf exploiteeren een toe-slag voor het be mesten van hun land met bagger, zooals dit reeds in den afgeloopen winter geschiedde aan tuinders, die zelf ook de helft betaalden. Na uitvoerig debat werd met algemeene stemmen besloten 't verzoek in te willigen en in de uitvoering dezer regeling een commissie van drie tuinbouwers-raadsleden aan B. en W. toe te voegen teneinde deze zaak op korten termijn te regelen. Naar wij vernemen zal kolonel Belsman, commandant van het Reg. Genietroepen te Utrecht binnenkort worden overgeplaatst naar de Generale Staf. In zijn plaats zal wor den benoemd overste Dekking. GOUDEN KLOOSTERFEEST. Zaterdag a.s. hoopt de Eerw. Zuster Maria Lioha (In de wereld mej. M. Klumpets, ge boren te Weerseloo) in het klooster der Eerw. Zusters van Roosendaal, aan de van Gilse- laan (De Knip) aldaar haar gouden professie- feest te vieren. JUBILEUM LOUIS DE VRIES Naar wij vernemen zal de schrijver van ,,L'Autoritaire", de heer Henri Clerc, die burge meester is van Aix-les-Bains Zaterdagavond de Nederlandsche première van zijn stuk hij wonen, welke ter gelegenheid van het jubileum van Louis de Vries in den Hollandschen Schouw burg wordt gegeven. De heer Clerc, die van zijn echtgenoot© ver gezeld zal zijn, zal na afloop van de voorstel ling deelnemen aan het souper, hetwelk den jubileerenden kunstenaar door het comité en zijn vrienden in „Trianon" wordt aangeboden. Naar wij vernemen, zal eerstdaags gepubli oeerd worden het onlangs uitgebrachte rapport van de Commissie inzake het dansvraagstuk in Nederland. UIT DE AARDAPPELMEELINDUSTRIE. De directie van de N.V. Aardappelmeel fabriek „Onder Ons" te de Krim heeft 80 van haar arbeiders ontslag aangezegd. Slechts een klein percentage blijft in dienst. Dit ontslag, dat verband houdt met de aardappelcampagne, is buitengewoon vroeg. Meestal ls het half of eind December. VEREENIGING VAN ZUIDERZEE- GEMEENTEN Dezer dagen hield de Vereoniging van Zui- derzee-gemeenten een algemeene vergadering in „Krasnapolsky" te Amsterdam, waarin naast enkele huishoudelijke punten, werden behandeld de groote onzekerheid ten opzichte van de plannen der regeerirg omtrent de drooglegging der Zuiderzee, het behoud van den veerdienst EnkhuizenStavoren en de afwatering van de Vecht. De Vereeniging zal zich over deze kwesties in verbinding stellen met de betrokken auto riteiten. AFSLUITING ZUIDERZEE. De Vereeniging van belanghebbenden der nevenbedrijven der visscherij, welke schade lij den bij de afsluiting en gedeeltelijke droog making der Zuiderzpe, gevestigd te Amster dam, heeft zich tot den Minister van Water staat gericht met het dringend verzoek ,al dat gene te verrichten, wat er toe kan bijdragen, dat de voltooiing van den afsluitdijk voorloo pig wordt opgeschort. Ge-lijk gemeld is verleden week Vrijdagavond de uitzending van de N. C. R. V. afgebroken en gedurende drie kwartier stopgezet. De heer van Dijk heeft nu een reeks schrif telijke vragen gericht tot den minister, waarin hij o.m. vraagt of het den Minister bekend is, dat -het program voor die uitzending tijdig was ingezonden en dat daartegen door de Ra- dio-Omroep-Oonitrole-commissie geen enkel be zwaar is kenbaar gemaakt, zoodat dit zooals gebruikelijk, als goedgekeurd kon gelden, aan gezien nooit -bewijzen van goedkeuring worden toegezonden. Voorts vraagt hij of het Z. Exc. ■bekend is, dat -de commissie over deze afbre king in -het geheel niet heeft vergaderd en of de Minister kan mededeelen op welken grond de bet-rokken ambtenaar, die de afbreking ver richtte, voor do microfoon kon zeggen, namens die commissie te handelen. Is de Minister, niet van oordeel, zoo vervolgt de heer van Dijk, dat de eenige sanctie, welke staat op d-e uitzending van een „algemeen programma" hetwelk niet door de algemeene programma-oommiss-ie is goedgekeurd is de tij delijke uitsluiting van d-e verzorging van dit programma en dart daarom afbreking van deze uitzending alleen op dezen grond, dart de Alg. Pro.gr. Commissie zich niet heeft kunnen vereenigen met dat deel van het algemeen programma, hetwelk, aan den vooravond van den Hervormingsdag, een herdenking der Her vorming bedoelde door een wijdi-ngsiure, zelfs zonder toespraken een onrechtmatige daad is geweest en is de Minister bereid, de aan dacht van de bet-rokken ooileges en personen daarop te vestigen en de vastgestelde regelin gen te doen eerbiedigen? Tenslotte vraag de heer van Dijk of de Mi nister niet van oordeed is, dart gelet op deze en der,gelijke feiten instelling van een be roepsinstantie tegen willekeurige toepassing van de vastgestelde regelingen steeds meer noodzakelijk wordt, en of Z. Exc. bereid is te bevorderen, dat zoodanige instantie thans met spoed tot stand komt? Voorstel van den rijksbemiddelaar aanvaard. In een gisterenavond gehouden vergadering van de arbeiders der firma Gerhard Jannink en Zonen te Enschedé, aangesloten bij de „Eendracht" en de Landelijke Federatie van Textielarbeiders, is na zeer langdurige dis cussie besloten het ultimatum bij genoemde firma overeenkomstig den wensch van den Rijksbemiddelaar een week op te schorten. Door deze beslissing is het zoo goed als zeker, dat de hedenavond te houden vergadering van de betrokkenen, aangesloten bij „Unitas" en „Sit. Lamhertus" 't uitstel eveneens zal aanvaarden. De fabrikanten hebben geen bezwaar tegen het uitstel van de loonsverlaging van 5 pet. met een week, mits de arbeiders ook zouden besluiten tot het uitstel van het ultimatum bij de firma Jannink. Het resultaat van de gisterenavond gehou den vergadering is derhalve, dat een en ander acht dagen zal worden uitgesteld. AANMELDING VOOR HOSPITAAL- BEDIENDE. Een binnenkort te verwachten Legerorder zal een Ministerieele beschikking bevatten, waarbij ter kennis wordt gebracht, dat, aangezien de ljjst van gegadigden voor plaatsing als hospitaal- bediende zooveel namen bevat dat nog tal van jaren ruimschoots in de behoefte kan worden voorzien de gelegenheid om op die ljjst te worden geplaatst bij deze gesloten wordt en verzoeken om aanneming in die betrekking achterwege kunnen blijven. «WW*" De heer Ch. J. I. M. Weiter (links) instal leert de Staatscommissie voor bezuiniging op de Rijksuitgaven. STAKING BIJ HET U. S. IMPORT HOUSE. Men meldt ons uit Amsterdam: Bij het U. S. Import House in de Hudde- straat is een staking uitgebroken. Door deze firma, die zich in hoofdzaak bezig houdt met de fabricage van reclame-luchtballonnen, werd een drietal meisjes van de ongeveer honderd, die daar in betrekking zijn, ontslagen. Het ontslag vond zijn oorzaak in overwerk dezer meisjes. Een tachtigtal heeft zich solidair verklaard met de ontslagenen en Is in staking gegaan. Zij eischen het terugnemen van de ontslagen meisjes en bovendien loonsverhoo ging. Elementen op relletjes belust, hebben zich ook met deze staking bemoeid, waardoor gis teren veel volk op de been kwam bij de Hud- -destraat. De politie heeft met zochten drang tot doorloopen aangemaand. STAKING BIJ HET NIEUWE ZWEMBAD. Op het in aanbouw zijnde nieuwe zwembad op den Amsrteldijk te A'dam is gistermorgen eef staking uitgebroken. Ongeveer 90 men schen, die bi) de fa. Christianl en Nielsen wer ken, hebben het werk neergelegd. Naar men ons mededeelde, moet de oorzaak van deze staking in twee feiten worden ge zocht. Ten eerste zou aan de arbeiders een verschillend loon uitgekeerd worden en ten tweede zijn Zaterdag enkele grondwerkers ontslagen. De stakende arbeiders wenschen thans een uniform loon en bovendien, dat de ontslagen grondwerkers weer aangenomen worden. DE COMMUNISTENRELLETJES TE SCHEVENINGEN De Haagsche nechtbamik deed uitspraak in zaak tegen het viertal communisten dat op 22 Octo ber j.l. heeft terecht gestaan wegens het ple gen van geweld met vereende krachten, op Zondag 10 Juli j.l. op den strandweg bij Sein post te Scheveningen. Het O.M. had te opzichte van den vierden verdachte den 17-jarige leerling-machinist H. W. T. te Capelle a. d. IJssel vrijspraak ge vraagd. De rechtbank achtte het aan de verdachten W. A J. en H. W. T. ten laste gelegde niet be wezen en sprak hen vrij. De andere twee verdachten H. B. uit Rot terdam en M. L. te 's Hage wenden schuldig ver klaard aan openbaar verzet met vereende krach ten. B. uit Rotterdam bovendien aan beleedi- ging en M. L. te 's Hage bovendien aan weder- spannigheid. De Rechtbank veroordeelde ieder tot een gevangenisstraf van 3 maanden. UIT DE WIEG GEVALLEN. Woensdag is een kindje van de familie van Campen te Zelhem uit de wieg gevallen. De kleine werd in zeer ernstigen toestand en met een zware hersenschudding opgenomen. LASTIGE CHINEEZEN Te Roermond vertoefde de laatste weken een negental Chineezen die het de bewoners nog al lastig maakten. Zij werden Woensdag op last van den commissaris van politie nabij Vlodrop over de grens gezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5