ps si DEGEhEinZirittlQE DERDE 'Jk VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 HET ALARMPISTOOL. MOTORRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. VRACHTAUTO TEGEN EEN TRAM GEBOTST. DOODELIJKE AANRIJDING TE SASSENHEIM. HET VERMISTE KIND TE RIJSWIJK. -ïy' Door de moeder aan een vreemd echtpaar afgestaan. DE NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ TE ZUNDERT. DEVENTER INBREKERS. WIE MIST JUWEELEN? DE MOORD OP DE MAJELLAKERK, BRANDEN. ONGELUKSHUIZEN. HET NATIONAAL CRISIS COMITÉ. De gearresteerde dame op vrije voeten. De dame, die verdacht werd van poging tot moord subs, bedreiging met zware mishande ling door middel van een alarmpistool van haar vroeger en verloofde te A'dam is gister in tegenwoordigheid van haar raadsman gehoord door den recbter-commissaris mr. Boon en vervolgens op vrije voeten gesteld. Eén gewonde. Gisteren werd op den Haarlemmerweg bij de v. Hogendorpstraat te A'dam een motorrijder door een vraubtauto aangereden. De vracht auto week uit voor een voor hem rijdenden fietser, die de van Hogendorpstraat in wilde rijden .De motorbestuurder, die uit de rich ting Sloterdijk kwam, bemerkte een en ander te laat, zoodat een botsing niet te voorkomen was. Met inwendige kwetsuren is de motorrijder in het Tesselschadeziekenhuis opgenomen. Het motorrijwiel was zwaar, de automobiel minder ernstig beschadigd. Door de schuld van een onvoorzichtig fietser. Gisterenmiddag ia fce Amsterdam op de Weteringschans bij de Weteringstraat een vrachtauto in botsing gekomen met de tram Vlak voor den wagen stak een fietser den rijweg over. De chauffeur kon niet tijdig meer remmen, maar trachtte door het stuur om te gooien een aanrijding te voorkomen. Dit gelukte hem ook inderdaad, maar het gevolg was tevens een botsing met een uit de andere richting komenden tramwagen. De schok was zoo hevig dat de chauffeur en een passagier uit den wagen werden geworpen. Beiden wer- den gewond en moesten naar het Tesselschade ziekenhuis worden overgebracht. De tramwa gen en de auto werden ernstig beschadigd, ter. wijl het tramverkeer eenigein tijd gestagneerd werd. Zware straf geeischt. De Rechtbank te 's-Gravenhage behandelde gister opnieuw de zaak tegen de 29-jarigen ehauu'eur W. G, te isaaseuüe-iin, die reetia eer der terecht heeft gestaan wegens het veroor zaken van do' d door schuld. Op 12 Juli j.i. zou verdachte te Sassenheim op den Rijkestraatweg met een door hem be stuurden auto met groote snelheid hebben ge reden en bij zyn poging om een voor hem uit rijdende autobus te passeer en, deze aan de linkerzijde hebben geraakt. Tengevolge hier van raakte G. het stuur kwijt, maakte een zwenking naar links en kwam daardoor in aanraking met drie voetgangers, die zoodanig werden aangereden dat zij zwaar lichamelijk letsel hebben bekomen, en een hunner, een kind, kort daarop is overleden. Het 0. M., waargenomen door mr. van Ascb van Wjjck, wees op de omstandigheden waar onder deze aanrijding heeft plaats gevonden. De lezing door verdachte gegeven noemt spr. absoluut in strijd met de waarheid, zooals uit getuigen en deskundige verklaringen blijkt De gevolgen van een en ander zijn zeer ern stig geweest. Een flinke straf is naar spr.'s meening hier als correctief geboden en hij vraagt de maximumstraf van negen maanden gevange nisstraf met ontneming van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Mr. E. G. S. Bourller, concludeerde tot vrij spraak. Vonnis 23 November a.s. VERGADERING DOOR COMMUNISTEN IN DE WAR GESTUURD. Gevecht met stoelen in de zaal. op AUTO VERBRAND Gisteravond kwam de heer W. J, de Rooy uit Schiedam met zijn vrachtauto geladen met flesschen uit Leerdam, toen hij pp den Go- rinchemschen dijk, verblind door het licht van een hem tegemoet rijdenden auto tegen een telefoonpaal reed, die afknapte, terwijl zijn auto omsloeg, van den dijk rolde en in brand vloog. Do inzittenden konden zich met groote moeite tn veiligheid stellen door uiit het por tier te kruipen. De commissaris van politie uit Gorkum was onmiddellijk aanwezig met eenige veldwachters en heeft proces-ver baal op laten maken. De eigenaar van de auto, die de aanrijding ver oorzaakt had, de heer T. v. d. Hoeven uit Goncum, was eerst doorgereden, maar ie later teruggekeerd. Do auto met lading was niet verzekerd. 4Dl. JONGE BOOSDOENERS. Wegens diefstal in vereeniging stonden voor de Haagsche rechtbank terecht de 18-jarige los werkman F. J. m. en de 20-jarige kleermaker A. H. O. beiden te Delft thans gedetineerd. Op 13 October hebben zij ingebroken bij den smid G. te Delft van wien zij wisten diat hij in het Ziekenhuis verpleegd werd. Verschillende voorwerpen o.a. horlogee en postzegels, werden door hen ontvreemd. Verder hebben zij in braak gepleegd op het terrein van de R. K. Sportvereeniging waar zij chocolade en siga retten wegnamen. Verdachten bekenden. Het 0. M. w-ees op het ongunstig rapport omtrent de verdachten, speciaal den jongste, die wegens diefstal door zijn vader uit het huis is gezet. Spr. vroeg resp. 1 jaar en 10 maanden gevangenisstraf. De beide verdedigers pleitten voor een voor waardelijke veroordeeling. Vonnis 26 November a.s. Men meldt ons uit Amsterdam: In de Beurs voor den Diamanthandel het Weesperplein was gisteren een vergadering belegd door het N. A. S. De groote zaal was geheel gevuld, zoodat daar een 2500 personen aanwezig waren. Het ertegenover liggende gebouw Concordia was eveneens aan het N, A. S. verhuurd en ook daar was de zaal geheel bezet, zoodat er eenige honderdtallen men- schen op het Weesperplein buiten moesten blijven. De vergadering in de Diamantbeurs had een zeer rumoerig verloop, doordat een 6 k 700 tal werkloozen en communisten mee naar binnen was gekomen. Er ontstond een geweldig tumult en debat, zoodat de voorzitter niet langer bij machte was, de orde te handhaven. Tegen half elf ontaardde de vergadering in een groote on derlinge vechtpartij. Er werd met stoelen ge slagen en gegooid, een vrouw kreeg een stoel op het hoofd en werd door den G. G. D. naar het O. L. Vrouwe Gasthuis vervoerd. De politie ontruimde met geweld de zaal. Talrijke stoelen zijn gebroken. Het was in de zaal een geweldige chaos. Op het Weesperplein was een zeer sterke politiemacht te paard en te voet aanwezig, die de menigte In alle richtingen verstrooide. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE. Men meldt ons uit Amsterdam: Gis tor hebben de oommunistem een werk- loozendag gehouden ter gelegenheid waarvan zij een meeting, gevolgd door een demonstra tie. goorganiseerd hebben. Op het Amstelveld waren gistermorgen tie half twaalf 600 a 800 communisten bijeen, die door eenige sprekers werden toegesproken. Om tien voor half twaalf werd de stoet opgesteld die zich, begeleid door een sterke politiemacht, in beweging zette. De demonstranten trokken zingend en schreeuwend langs de Reguliersgracht, Reguliersdwars straat, N.V. Voorburgwal, en Dam, naai- het Beursplein. Er werd slechts één doek meege dragen. De demonstratie duurde ongeveer een uur. Op het Beursplein voerden weer eenige spre kers het woord. Daarna wera de stoet ontbon den. Meegenomen naar het buitenland. Men zaï aich herinneren, dat eenige maan den geleden door middel van de pers en de radio een bericht is verspreid omtrent de vermissing van een kind uit de gemeente Rijs wijk. Dit kind was den 27en Augustus te Lei den geboren en had den naam Jan gekregen Als zoodanig was het ook ingeschreven in de geboorteregisters dier gemeente. Door de on gehuwde moeder was het kind afgestaan -aan den Voogdijraad te 'a Gravenhage, die het kind begin September liet opnemen in de toevlucht voor Zuigelingen te 's Gravenhage. Op 9 Sep tember Is het kind op dringend verzoek van de moeder en grootmoeder wedes aan dezen afgestaan onder uitdrukkelijk beding dat het in haar woning zou worden verzorgd. Blyk baar hadden die vrouwen echter een andere bedoeling met het terughalen van het kind Immers had de gro- tmoeder van het kind in- tusschen geschreven op een advertentie in een Haagsche courant van 25 Augustus, waarin een jong echtpaar te kennen gaf een baby tot zich te willen nemen. Op dit schrijven was ter stond een dame, aich noemende mevr. Domhoff aan de woning verschenen en deze verklaarde zich bereid het kind tot zich te nemen. Inder daad is het kind dan ook op 9 September des avonds door de moeder aan bedoelde dame af gestaan. Toen den volgenden dag vanwege den Voogdijraad een onderzoek werd ingeste'd werd het kind niet aangetroffen. Ook kon de verblijfplaats niet worden opgegeven, daar het adres waarbeen het kind was gebracht was verzwegen. Daarop riep de Voogdijraad de medewerking in van de politie om de verblijf plaats van het kind op te sporen. Bij deze op sparing stond slechts een zeer vaag signale ment ten dienste, terwijl de opgegeven naam gefingeerd bleek te zijn. Een uitgebreid on derzoek had tot resultaat, dat eenige chauf feurs. die bedoelde dame hadden gereden, wer den opgespoord, terwijl zich tevens op een op roeping In de dagbladen eenige personen aan meldden. die waardevolle inlichtingen konden verschaffen. Na ongeveer twee maanden kon men den juisten naam der dame vaststellen Het verdere onderzoek heeft uitgewezen, dat het kind opnieuw in de registers van den burgerlijken stand was ingeschreven en wel onder den naam van den echtgenoot der dame en dat het kónd door de nieuwe ouders is mee genomen naar het buitenland. Van een en ander is proces verbaal opge maakt. VOORZICHTIG MET VUURWAPENEN. Toen Donderdagmorgen de landbouwer T. D. C. B. in den Haarlemmermeerpolder bezig was met het schoonmaken van zijn geweer, en in de veronderstelling verkeerende dat het wapen niet geladen was, hierbij niet de noo- dlge voorzorgen in acht nam, ging plotseling een schot af. De mam kreeg de volle lading hagel in een zijner handen, welk lichaams deel zoo goed als geheel verbrijzeld werd. Na voorloopig ter plaatse verbonden te zijn werd bij naar een ziekenhuis overgebracht. INBRAKEN TE MEDEMBLIK. Gisterennacht is op drie plaatsen te Medean- blik ingebroken. Ten eerste bij den rijksont vanger Meijer, die eenig huishoudgeld vermist, ten tweede bij het bioscooptheater „Geuse broek" waar weinig van waarde wordt vermast, en ten slotte bij den heer P. Geusebroek, sigarenmagazijn, waar het geheele benedenhuis Is overhoop gehaald en waar een bedrag van 300.k f 400.wordt vermist. KIND DOOR EEN RAT AANGEVALLEN. Te Ouderkerk werd een kind van 8 maanden in het wiegje door een rat op drie verschillen, de plaatsen ernstig In het gelaat gewond. Toen de moeder het arme wicht hoorde schreeuwen en op de wieg toetrad sprong het ongure dier te voorschijn. De vrouw schrok hiervan zoo, dat zij ineen zakte. Door huisge- nooten werd het dier met stokslagen afge maakt. Groot zondenregister. Woensdagavond meldden wij, dat het de De venter politie was gelukt de twee vermoede lijke daders van de daar in een drietal fabrie ken gepleegde inbraken aan te houden. Een hunner, de 18-jarige J. S., heeft thans aan de politie hekend zich aan die inbraken te hebben schuldig gemaakt. Er kwam echter nog meer aan het licht, want het bleek, dat de heeren ook ongevraag de bezoeken hebben afgelegd in het clubhuis van M. D., in de oonservenfabriek der firma v. d. Heide, het veilingsgebouw, de sulker- werkfabriek der firma Cooling ,,'-t Ravelijn" en de drukkerij „de IJsel". De andere verdachte, de 20-jarige D. M„ blijft nog steeds zijn onschuld volhouden. Vandaag worden beiden aan de justitie over geleverd. Nader vernemen wij, dat S., toen hij Woens dag een luchtje mocht scheppen, onverwachts aan den haal ging. Na twaalf minuten was hij echter weer gepakt en veilig achter slot en grendel gezet. De vordering der wed. v. M. afgewezen. Het Haagsche Gerechtshof heeft gister arrest gewezen ,i, de procedure van de weduwe van Meer tegen den Staat in welk proces de wed. van Meer voor zich en haar minderjarige kin deren 50 000 schadevergoeding elscht wegens het onrechtmatig doodschieten van haar man, die caféh rnjer was te Zundert als gevolg van het optreden van twee marechaussees In Januari 1927. In eerste instantie had de Haagsche recht bank deze vordering afgewezen. In hooger beroep had de wed. onder meer als grief aangevoerd, dat de Rechtbank ten onrechte heeft aangenomen dat, indien door de eischeres een beroep op noodweer kan worden gedaan, de vordering moet worden afgewezen. Het hof .leeft deze grief ongegrond verklaard daar toen, indien waar is dat het leven van den marechaussee Coolen in gevaar verkeerde door- dat van Meer met een mes op hem afkwam en daarmede dreigde te steken, de marechaussees volkomen gerechtigd waren van hun vuurwa penen gebruik te maken en van Meer onscha delijk te maken, terwijl het feit, dat van Meer doodelijk ie getroffen, aan die handeling het rechtmatig karakter niet ontneemt. Ten aanzien van een tweede grief heeft het Hof beslist dat de rechtbank terecht de nood weer der marechaussees bewezen heeft geacht. Tenslotte overwoog het Hof dat, waar Coo len in de meening mocht verkeeren, dat zijn leven in gevaar was en de marechaussees te genover den opgewonden met een mes dreigen den van Meer met hun vuurwapenen mochten gebruik maken, de grenzen van noodweer niet zijn overschreden en hun handeling niet een onrechtmatige daad oplevert Hieromtrent over woog het Hof nog, dat immers, waar snel han delen getwden was, niet van de marechaussees kon worden gevergd, dat zij hun schoten met zoodanige juistheid zouden richten, dat v. Meer wel onschadelijk werd gemaakt, maar niet doo delijk getroffen. Op deze gronden heeft het Hof dan ook het vonnis van de Rechtbank bevestigd. De veroordeelde in hooger beroep. De leidekkerpatroon M. die onlangs wegens moord op zijn compagnon Arkenbout door de Amsterdamsche rechtbank tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld, heeft eerst gis teren hooger beroep aangeteekend. Heden zou de termijn zijn verstreken. POGING TOT DOODSLAG. De 21 jarige boerenknecht R. S. te Maasland, thans ln Frankrijk verblijvende, had voor de Haagsfche rechtbank terecht moeten staan, ter zake, dat hij op 30 Augustus j.l. te Schipluiden een medearbeider J. A. C. M. aldaar getracht heeft van het leven te berooven door hem met een hooivork in het bovenlichaam te steken; subsidiair was bedreiging met doodslag en mishandeling ten laste gelegd. Het O.M. eischte tegen verdachte 8 maanden gevangenisstraf, met beveil tot gevangen-ne ming. Vonnis 26 November a.s. INBREKER BEKENT. E. uit den Haag, die een dezer dagen te Haarlem gearresteerd werd op het oogenblik, dat hij over een muur sprong van een huis aan het Kenaupark, waarvan de bewoners de politie hadden gewaarschuwd, omdat zij onraad in huis hoorden, heeft bekend zich aan die inbraak te hebben schuldig gemaakt. Aan vankelijk gaf hij voor in den tuin te hebben geslapen. In den tuin is een ontvreemd gou den horloge gevonden. MAN IN BRAND. Te Wanroy wilde een zoon van den heer H. W. v. d. Burgt, rijwielhandelaar, een „Kitchen Koock", welke- eenige dagen niet gebruikt was, met benzine bijvullen. Vermoedelijk is hij ech ter komen te vallen, met het gevolg dat de benzine in aanraking kwam met een brandend fornuis. Direct stonden keuken en zolder in lichte laaie. De jongeman bekwam ernstige brandwonden en zijn kleeren vatten vlam. Brandend liep hij naar buiten, waar een mon teur d-er P. N. E. M. de vlammen met zand doofde. Er bestaat geen direct levensgevaar. Te Hoogkars-pel is gisterennacht het huis van den heer S. M. afgebrand. De vrouw en de knecht konden met moeite worden gered, toen de heer M. hen waarschuwde op het moment, dat hij, thuiskomende van Medembllk. het huis in brand zag staan. Het huis U tot den grond toe afgebrand. Te Oss is de woning van F. N. door onbeken de oorzaak afgebrand. Ook de inboedel ging verloren. De bewoners konden zicb met moeite in veiligheid brengen. WAARSCHUWING. Alvorens in relatie te treden met Emdl No- wakewitz, geboren te Babenthal (D.) 11 Mei 1895, wonende aan de Ehrenstraat no. 25 te Kerkrade, handelende onder den naam van N. V. E. Nowakewitz en Co. Handels Maat schappij, Import en Export te Kerkrade, tel. 2007, verzoekt de Commissaris van politie te Kerkrade zich eerst tot hem te wenden. In de door Nowakewitz gevoerde correspon dentie geeft hij aan als bankrelatie de N. V. Geldersche Credietvereeniging aldaar, hetgeen echter bezijden de waarheid is. OPHEFFING INGETROKKEN. Eenigen tijd geleden hebben we gemeld, dat het R. K- zangkoor „Deo Sacrum" te Delft, door zijn voorzitter den zeereerw. pastoor Pau- linus Hase O. F. M. was opgeheven. Naar wij vernemen is dit besluit thans weer ingetrokken. Een internationaal misdadiger gearresteerd. In het Algemeen Politieblad maakt de burgemeester van Wassenaar bekend, dat is aangehouden en thans ingesloten in het huis van bewaring te 's-Gravenhage Andor Kaszo, Hongaar, geboren te Vacz, 16 Juni 1909, radio technicus, laatstelijk wonende te Amsterdam, Wouwerman straat no. 22 II, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan eenige mis drijven, welke in het Politieblad waren ge signaleerd. Verdachte Kaszo, een internationaal mis dadiger, had de navolgende goederen onder zijn berusting en het is niet onwaarschijnlijk, dat verschillende voorwerpen, welke zijn te bezichtigen aan het politiebureau te Wasse naar. van misdrijf afkomstig zijn. Deze voorwerpen zyneen gouden broche, model halve maan met ster, bezet met granaat- steentjes; een ovale schelp, camée, lang 4 c.M. en breed 3 c.M. (dameshoofd en profiel), ge vat in goud; een gebroken gouden ring (smal bandje), waaruit is gebroken een camée ter grootte van 1.8 bij 1.5 c.M.; een gouden, zeer fijne dames-sohakeiketting, lang 85 c.M.; een gouden broche, model hoefijzer, bezet met pareltjes, waarop een staafje, uit hetwelk een parel blijkt te zijn gebroken; een parelmoeren peervormige hanger, bezet met geslepen stalen versieringen; een damesoorknop, groot mode! imitatie-parel; eenige colliers van groote imitatie-paarlen; een Imitatie parelen collier met gouden slotje, lang 40 c.M.; een hals snoer, samengesteld uit een 5-tal, met diverse kleuren, .beschilderde ronde steen en en kralen in diverse tinten; een aantal losse ronde en langwerpige gele kralen, van diverse afmeting een paar mandhetknoopen, met kettingverbtn- dlnig, dragende ln blauw de drukletters A. O. F B.; een gedragen lichtblauw overhemd, met zijden streep, gemerkt B 3213, captain shirt 14—.36—R 101, met boord; een vernikkeld heeren-horloee, zonder riempje, gemerkt Longi- n-es 3370S03, met op wijzerplaat zwarte Arabische cijfers, waarvan de 12 rood is; een defect zilveren heerenhorloge, met dubbele kast. gemerkt Grand Prix Election, Berne 1914. prëcision dhronometrinue no. 12335, met op wijzerplaat zwart Arabische ctffers; een defect 14 karaats ovalen armband-polshorloge, op de wijzerplaat zwarte Arabische cijfers met de 12 echter rood, gemerkt 14 K no. 119947, Activa en voorzien van een gouden schakelarmband (platte schakels) met sohuifsluitlng en veiiig- held-skettinkje; een sleutelring,, gemerkt souvenir, waaraan vijf sleuteltjes; een sleutel ring met 10 sleuteltjes; een donker bruine lederen zakportefeuille; een zwarte imitatie leeren zakportefeuille; een vernikkeld étui, paars gevoerd, inhoudende een Gilette scheer- apparaat, gemerkt Pat. 1339651917; een Ellda shaving stick in blauw kartonnen huls; een vulpenhouder, uitgevoerd in parelmoer, m-et zwarte- en 9 karaats gouden banden, merk Carter, met ingesneden druklettertjes B. C. T.; pen, gemerkt Carter super-weerpeneen zak- splegeltje, gemerkt Stoom vaart-Maatschappij Nederlandeen peau-de-suède sportporte monnaitje, lichtbruin van kleur, gemerkt Stoom vaart-Maatschappy Nederland; een rose celluloid tandenborstel, gemerkt Sanita-ts Zahn Biirste, in oranje-kleurig celluloid étui; een led-eren koffertje, imitatie-krokodil met ver nikkelde sluiting, donker bruin van kleur en .paars gevoerd, lang 45 c.M., breed 28 c.M. en hoog 12 c.M.; een Imitatie lederen koffertje met vernikkelde sluiting, blauw van kleur en grijs gevoerd, lan-g 39 c.M., breed 25 c.M en hoog 10 C.M. W s&fc 6' JOH BIN JA HEUT' SO GLÜCKLICH" af scheidszang der kolonialen, dóe Woensdag por „Christiaan Huygens" naar In-dië vertrokken. Men schrijft ons: Niet alleen in Gorkum meent men een z.g ongelukshuis te kunnen aanwijzen. Ook in een andere Hollandsohe stad staat een bepaald huis in dóen roep. Vele jaren geleden werd daarin een weduwe vermoord. Men vond ntm mer den dader. Het huis werd verhuurd. De eerste bewoners waren een jong katholiek paar. Zij kregen een tweeling en beide kinde ren stierven. De man kreeg tuberculose, raak te in faillissement en overleed. Toen kwam ©en sigarenwinkellier. Deze kwam ook in staat van faillissement. Een op volger, 'n kassiertje, raakte ook van de been. Daarna winkelde er een zusterpaar ln. Ook de-ze zaak mislukte. De laatste be won-er werd nu pas enkele we ken geleden door een ongelukkig toeval door zijn ei-gen geweer doodelijk getroffen. Hoe 't verder zal gaan moet de toekomst leeren. 't Huis staat op den a-liereersten winkel stand. Wij vernemen, dat door Jhr. S. van Citters, die door Prinses Juliana Is aangezocht om als voorzitter op te treden van het te vormen Na* tionaal Crisis Comité, 52 personen zijn uitge- noodigd om zitting te nemen in het Comité. Hieronder zijn: dr. C. J. A. van Aalst, direc teur der Nederlandsche Handel Maatschappij te Amsterdam; A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland ta Utrecht; prof. mr. P. A. Diepenhorst,voorzitter van den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond in Nederland; H. P- Gelderman, voorzit ter van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers te Oldenzaal, Joan Gelderman, lid van cle Eerste Kamer der Staten-Oeneraal, ta Oldenzaal; mr. C. H. Guépin, voorz. der Neder landsche Maatschappij voor Handel en Nijver heid, te Santpoort; D. Hans voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, te Den Haag; Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, Oud-Gouverneur van Suriname, te Oosterbeek; Mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, te Den Haag; E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen, te Amsterdam; Jhr. D. E. van Lennep, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, te Heemstede; Mr. J. T. Linthorst Homan, Oud-commissaris der Ko ningin in de provincie Drenthe, te Havelte;! Dr. F. E. Posthuma, voorzitter van den Alge- meenen Nederlandschen Zuivelbond, te Den Haag; Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, te 's Hertogenbosch; E. G. Schürman, voorzit ter van den Koninklijken Nederlandschen Mid- denstandbond, te Rotterdam; Mr. H. Smeenge, Voorzitter der Vereeniging „Schuttevaer", te Bloemendaal; Jac. Smits, voorzitter van den Nederhuidselten Tuinbouwraad, te Naarden; Mr. M. P. Steenberghe, voorzitter van de Als». R. K. Werkgeversvereeniging te Goirie, Mr. L. G. M. J. A. _Struycken, voorzitter van „De Hanze", Bond van R. K. Vereenigingen voor Handeldrijvenden en industrieelen Middenstand te Den Haag; B. Vlas Commandant van het Leger des Heils, te Amsterdam; Mevrouw M. Wibaut-Berdenis van Berkelom, voorzitster van de Sociaal-democratische Vrouwenclub te Am sterdam: en J. A. van Zutphen, voorzitter van „Zonnestraal", vereeniging tot het oprichten van arbeidskolonies voor t.b.c.-lijders in Neder land, te Amsterdam. DIETSCHE LANDDAG. In de vergadering van het hoofdbestuur der Nederlandsche Unie werd besloten vo-r den Dietscben Landdag 1932 vier secties te var- men, gewijd aan de volgen-de punten; 1. De ge. schiede-nis en ontwikkeling van den Dóetschen stam, 2. Economische vraagstukken. 3. De pera en 4. Jeugd vraagstukken. De D-ietsche Landdag-1932 wordt gehouden te Utrecht op 21 e-n 22 Mei. S. D. A. P EN CHRISTENDOM De christelijke „Rotterdammer" schrijft: En van Rome, èn van onze groep schilfe ren zoo nu en dan wel enkelen af, die als Christen meenen zich bij de S.D.AP. thuis te gevoelen; doch ze k-eer-en ontgoocheld te rug of laten hun geloof varen. WEGKRUIS TE GEMERT- Op bijzonder plechtige wijze Is te Gemert een nieuw wegkruis onthuld door een zoon van Gemert, den hoogeerw. heer Mgr. van Dinther, magister-generaal der Orde van het H. Kruis. Het dagelijksch bestuur en de raad der gemeente, vele heeren geestelijken en een groot aantal inwoners woonden de plechtig, held bij. Behalve Mgr. van Dint-her voerde ook de zeereerw. heer Pastoor Poell het woord. Het kruis is geplaatst langs den Mgr. den Dubbel, denweg. door WILHELM HOLT (Uit het Duitsch vertaald) .30). Terwjjil ihiij zoo rat te peinzen, werd er op eens aan z'n deur geklopt, en Antoon van Gielen trad binnen. Ik ben blij, dat ik je thuis tref, zeide h(j. Ik heb in vertrouwen iets met je te be spreken. Geloof me, Frits, alles, wat er tot nu toe gebeurd is, drukt me als 'n kwade droom. Frits knikte. Dat is bij mij ook zoo. O, antwoordde Antoon, voor jou is 't nog hee! wat anders. Als t er op aankomt, sta jij geheel buiten de zgak en ben je niets ande-rs d-an *n belangstellend toesohouwer. Jij heb er toch ook nies mee te maken. Ik? Person-lijk wel niet Maar mijn va der des te meer. Ik wou, dat de professor die vervloekte uitvinding nooót gedaan had. Dan was al dat verschrikkelijke niet gebeurd. E-n ook wou ik, dat de hebzucht mijn vader niet zoo vast in d'r klauwen had, dan zou hij zich niet in deze bloedige geschiedenis gemengd hebben. Maar t verschrikkelijkste ls naar mijn mieening, dat de verwikkelingen nog lang niet ten einde zijn. Professor Evan is vermoord, omdat men in het bezit van zijn uitvinding wilde komen. Dat doel hebben de moordenaars, wie 't ook zijn mogen, niet be reikt. En ze weten natuurlijk heel goed, dat mijn vader op 't oogenbl-ik de bezitter er- jran is. Ut beu daarom vast overtuigd, dat hij ook iin groot gevaar verkeert, zooaó-s de aanslag op zijn auto reeds bewezen heeft, 't Is mijn eerste plicht, het leven van mijn va der te beschermen. Ik voel, dat 't elk oogen blik van den dag bedreigd wordt. Wern-er knikte. Ja, zeide hij, ik begrijp je angst hee] goed. Maar er is nog wait an-ders, flat me drukt, bekende Antoon. En daarover m-oet ik in vertrouwen met iemand sipreken. Met w-ie kan ik dat anders dan met jou, Frits' 't Gaat om Alice Evan. Frits stpnd op. Hoor 'ns, zeóde hij, je weet, dat ik je vriend ben, en afls ik je dat op de een of an dere manier bewijzen kan, dan doe ik dat heel graag. Maar nu spreek je, alsof je van plan bent, mij vertrouwelijke modedeelingen te doem, en daarom verzoek ik je: doe dat lie ver niet. Ik heb reden ervoor, om je dot te vragen. 't Ia net of je weet, wat ik zeggen wil. Maar je moet naar me luisteren. Frits. Ik moet er met iemand over spreken, dien ik volkomen vertrouwen kan. En weet j-e wel zeker, of ik zoo Iemand ben, of je mij in deze zaak om raad kunt vragen? Ja, dat weet ik. Neen, dat wopt jp niet, want, als 't om Alice Evan gaat, ben ik zelf van de partij en. Nu sprong ook van Gielen overeind. Hij legde z'n hand op den schouder van zijn vriend en zeide: Wat? Je sipreekt op zulk 'n merkwaardi- g«n toon, dat ik moet gelooven, dat Afioe in druk on je gemaakt heeft. Bemin je ze? Ja, antwoordde Werner op deze directe vraag. Jp bebt 't geraden. Antoon. Ik heb ze lief. Wij zijn medeminnaar». Natuürlijk heb ik haar niet van mijn lief-de gesproken maar Antoo-u van Gielen schudde miet 't hoofd. Hoor 'ns, Frits, zekle hij, „Laten we elkaar goed verstaan. Ik heb niet gezegd, dat ik dat meisje lief heb. En toch En toch? Wat wil je zeggen? En toch -denk ik erover, om haar hand te vragen, Wat? Wat zeg je? Ja, luister, voordat je me veroordeelt. Ik heb Alice Evan altijd als 'n vriendin van me beschouwd en ik schat ze zeer hoog, hooger dan weóke andere jonge dame ook. Er zijn wel meer mannen, die trouwen zonder dat ze voor 'n meisje die groote liefde koeeteren, waarvan je In aroman» leest, terwijl men daarom nog niet van een huwelijk uit bere kening mag spieken. Dus zou 't oo-k van mijn kant geen misdaad zijn, als ik Alice Evan om haar hand vroeg. Dan moet je daarvoor reden hebben. Daarover wil ik nu juist met je spreken. Mijn vader wil 't Werner trommelde met z'n vingers op tafel. Alm, zeide liij half in zichzelf, dus 't is zoo. Wat zeg je? vroeg zijn vriend. Niets, niets. Maar ja zegt, dat je vader 't wil. Kijk, ik dacht, dat ik je zoo'n beetje ken-de. Ik kan me gewoonweg niet voorstellen, dat dit 'n reden voor je zijn kan, o-m er zelfs maar ernstig over te denken. Antoon van Gie len is toch niet de man, die zich tegen z'n wil aan een meisje laat koppelen. Onwillekeurig had Werner de uitdrukking gebruikt, die Alice's broeder gebruikt had. En zijn stam klonk hard en onaangenaam. Dat viel ook Antoon van Gielen op. Je bent kwaad op me, zeide hij, anders zou je deze uitdrukking niet gebruiken. Er ls geen sprake van, dat (Jt me laat koppelen. Werner streek met z'n hand over z'n voor hoofd. Vergeet me, zei hij op verzoanlijken toon, ik wilde je niet krenken. Maar je moet toch toegeven, dat je msdede-eJing mij zeer merkwaardig moet voorkomen. Ik neem aan, ja, ik weet t zelfs, dat je v-ader 't graag zou zien, dat jij en Alice 'n paar werden. Maar hij moet toch zelf weten, dat opdringen van zijn kant op jou de tegenovergestelde uit werking moet hebben. En ik begrijp overigens niet, hoe je d'r ook maar aan denken kunt, 'n meisje als vrouw te willen, dat je niet be mint, alleen maar omdat je vader het Wil. Maar laten we er niet verder over praten. Ik geef toe, dat ik in deze kwestie niet zonder vooroordeel ben Antoon van Gielen glimlachte. Ja, we praten er wel over. We zijn toch vrienden, niet waar, en willen vrienden blij ven. Hoor, wat ik je zeggen wil. Mijn vader wenscht dit huwelijk. Toen hij mij dit voorstel deed, heb ik 't ver van me afgewezen. Maar zcaider ophouden dringt hij er op aan, houdt me voor oogen, lat ik. Hij zweeg op eens, alsof hij niet goed durf de zeggen, wat hem op 't hart lag. Ik hang aan m'n vader, zei hij in eens, al komen onze ideeën absoluut niet met elkaar overeen. Hij bevindt zich in g-noote moeilijk heden en als goed zoon ben ik verplicht, hem juist nu niet alleen'te laten. Hoor eens, Frits, Ik moet 't je zeggen, ik moet iemand hebben, «net wien ik er over praten kan, vrijuit en zonder op mijn woorden te letton. Hij streek met z'n handen door z'n volle haren, 't viel nam klaarblijkelijk moeilijk, verder te spreken, 'n Hevige gemoedsbeweging doorschokte hem, die hij bijna niet overmeeste ren kon. Opgewonden lie-p hij 'n paar malen de kamer op en nee-r, bleef dan vóór Werner staan en begon weer: Ik wil je klaar en duidelijk zeggen, wat er aan d-e hand is. Mijn vader zit in finan- cleele moeülij-kheden J-a, kijk me maar niet zoo verwonderd aan, 't is zoo. De rijke bankier van Gielen zal gauw armer zijn d-an een van zijn huisknechts. Maar dat is 't ergste niet. De «raag ls, of mijn vader, als hij op de flescb gaat. uit de handien der politie blijven zal. 't ls vreeselijk voor me, dit jou te moeten zeg gen, dat begrijp je wel. Maar ik kan niet an dere, want ik kan niet dulden, dat jij mijn daad valsch beoordeelt. Jouw daad? vroeg Werner op bijna nor sc-hen toon. Je bedoelt je huwelijk met Alice Evan? - Ja, dat ls 't. Het geheim van de uitvin ding van den professor behoo-rt aan mijn va der en aan die erfgename van den professor. Met diens zoon hoeft mijn vadeir geen reke ning te houden, we] met zijn dochter. En kijk ais Ik nu met Alice trouw, dan heeft mijn •rader 't recht, om 't geheim der explosiestof te verknopen. Hij kan er millioenen v-oor krij gen, en daarmee zou hij voor armoede e-n schande wellicht behoed zijn. Begrijp Je nu> voor welk 'n keus ik nu gesteld ben? Lieve hemel, 't is toch geen kwaad, als ik ze trouw, wanneer ze mijn aanzoek niet afwijst? Werner antwoordde niet direct. Hij begreep zeer goed de benarde positie van zijn vriend. Hij was ook niet meer kwaad op hem, maar hij had innig medelijden met hem. Nu? vroeg Antoon na 'n poosje, vin-je, dat 't wef slecht van me zou zijn? Je vader dwingt Je als 't ware tot dit hu welijk, antwoordde Werner, en denk je, dat Alice Ja zal zeggen? Van Gielen haalde z'n schouders op, Ik zal in elk geval tegenover haar niet huichelen, zeide hij. Ik kan haar zeggen dat ik ze vereer, dat Ik alles zal doen, om voor haar 'n goed echtgenoot te zijn en ze gelukkig te maken. En dat kan ik met "n gerust geweten beloven, want dat zal ik ook doen. Maar of zij Ja zal zeggen? Dat ts 't juist, wat mij zoo eigen, aardig voorkomt. Mijn vader beweert name lijk, dat ze ja zal zeggen, dat ze mij bemint. En geloof je da-t? Antoon van Gielen zag z n vriend aan. Ik zalf zou uiet op die gedachte geko men zijn, maar mijn vader voi 't, zoo. als ik zeide, met -de grootste bu - h-eid. Ove rigens zou Alice zeker neen zeggen, als ze 'n ander bemint. En als je vader denkt, ook haair te kun nen dwingen Te kunnen dwingen? Dat is 'n monster achtige veronderstelling. Hoe ko,m je daar op? Hoe zou hij zo0 iets kunnen of willen d oen Hoor 'ns, zei Werner. Jij hebt mij in ver trouwen genomen, en ik wil nu op mijn beurt eerlijk tegenover iou zijn. I-k zal duidelijk mijn meening zeggien, afl zal 't je hard in je oor en klinken. Ve-rgeet ecihter niet, dat ik je geen pijn wi] doen miet hetgeen ik zeggen zal. Dat weet tk, spreek op, die inleiding waa overbodig. Antoon, ik vertrouw je vader niet. Ik wist al, dat hij 'n huwelijk wenschte tusschen iou en Alice Evan, maar ik wist niet, waarom? Nu weet ik, dat het voor jou moea-lijk en bij na onmogelijk is, je te-gen zijn aandringen to verzetten. Wie zou 't wagen, 'n zoon te ver- oordeelen, die meent, zich voor zün vader ta moeten opofferen' ik kan je niet veroordeelen, Antoon, ofschoon ik ook van gevoelen ben, d-a([ je houding tegenover Alice niet correct is. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6