UT BABys DAGBOEK WEDERZIJDSCHE ACH TING IN 'T HUWELIJK. DE VROUW IN RUSLAND. KALENDER VAN DE WEEK. SMAKELIJK ETEN. MODEPRAATJES. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1931 s UITBUITINGEN EN VERONT- ZEDELIJKING. BLOEMBAKJES. OPNAADJES IN DE MODE. RECEPTEN: SUCADE-HONINGONTBIJTKOEK. HONINGKOEK. GEVULDE HONINGKOEK. HONINGKOEKJES. STOKVISCH. MOSTERDSAUS. GEBAKKEN UIEN. KUNT U MIJ OOK ZEGGEN DE WINTER' KOMT MET PLAGEN. STOKVISCH IN DEN OVEN. STAMPPOT VAN STOKVISCH. II (Slot). In vele huwelijken bestaat absoluut geen gevoel van eerbied ten opzichte van eikaars meeningen, godsdienstige beginselen of ge- dachten. Het gevolg menigmaal is, dat de overtuiging verslapt, het geloof verzwakt of geheel en al schipbreuk lijdt. Hoe kunnen dan, zonder steun van het ge loof, twee zwakke van nature tot het kwade geneigde mens-chen elkanders fouten en te kortkomingen, die hoe langer hoe meer te voorschijn treden, verdragen? Wanneer in zulke gevallen geen teedere handjes, geen onschuldige oogjes om liefde en medelijden smeeken, is de band zoo los en zoo licht te verbreken. Zijn er kinderen, en openbaart zich na ja- ren meer en meer een droevig gebrek aan wederzijdsche achting, dan zullen die klei. nen of grooteren menigmaal de echutsenge- len der ouders en van den huiselijken haard blijken te zijn. Terwille van die kinderen zullen de ouders zich onthouden van schampere afkeuring, min- achting, verwijten, misschien zullen zij den rechten weg weer leeren te gaan. Het innerlijke verbergt donkere diepten, die na lange jaren zich vaak pas openbaren en die de grootste ontgoochelingen kunnen bren gen. Dan moeten de achting en de waardeering op de bres staan. Dan moet de wederzijdsche eerbied de ruwe en scherpe woorden terug houden, dan zal de achting niet dulden dat anderen ook maar een schijn van oneenlgheid bespreuren, dan zal de waarachtige liefde de zwakheden, die iedere mensohelijke natuur eigen zijn, vergeven en vergeten. O, dat de vrouwen van den tegenwoordigen tijd over het algemeen toch wat meer eerbied en ontzag voor hare eohtgenooten hadden en het zeker den kinderen ten opzichte van hun vader willen inprentem. Heusch, mevrouwtje, er zit geen vernede- ring in voor uwe huisgenooten, te erkennen dat uw man, dat vader, het hoogste gezag in den huize is. Ook niet voor uw personeel Is het niet het veiligste middel om dom heden en soms verontrustende verantwoorde, lijkheid te ontgaan, door eerst te vragen wat manlief er van denkt. Dwaasheid, nu wij denken geheel alleen op eigen beenen te kunnen staan. O 't kan noodig zijn en de vrouwen, die het in zulke omstandigheden deden en doen, zijn heldinnen vaak, verdienen alle hulde voor haar geestkracht en energie. Er zijn zooveel jonge vrouwtjes, die met een degelijk echtgenoot naast zich toch mee- nen, zijn steun en ervaring te kunnen ont beren. Zeker ge moogt de goede kameraad van uw echtgenoot zijn. maar vergeet nooit, dat de man het hoofd is en de vrouw het halsje, naar het hoofd op draalt. Daar echter het één niet los van het ander kan bestaan, is éénheid geboden! Maar geven wij overal en te allen tijde blijk van onzen eerbied voor den man, onzen echt- genoot, bet hoofd van dat kleine koninkrijk ons gezin. Vragen wij echter ook eerbied voor de teedére heerschappij der echtgenoote, die niets liever wil dan zich buigen, zich geven uit waarachtige liefde en ontzag voor haren echtgenoot, den vader harer kinderen. Liefde en achting zijn de groote basis van bet geluk. HELLENEN, In de vrouwenbijlage van de internationale 'berichten der Socialistische Arbeiders-interna tionale verschaft Lydia Dan een aantal gege vens over vrouwenarbeid in Rusland. Zij constateert, dat de arbeid der vrouw meer oplevert, dat zij beter discipline aan- vaardt en dat haar loonen 12 13 pet. lager zijn dan die der mannen. Puttend uit bovengenoemd© bron deelt Liede Tilanus in „De Sociaal-Democraat" van 7 Nov. het volgende mede: „Bij de ambtenaren wordt o.a. aan manlijke boekhouders 103 roebel® 123.60) per maand betaald, 65 roebels 72.60) aan vrouwelijke boekhouders. De verschillen zijn bij lageTe ambtenaren geringer, maar anders zou men ook tot volslagen bongerloonen komen, want de mannen verdienen ook al niet veel. Het lage loon is ook in Rusland voor de productie een voordeel. Er werken in Rusland anderhalf millioen vrouwen. Zij nemen van het personeel 4S pet. in de industrie, 26 pet. in de bouwvak ken, 24 pet. In den landbouw en 76 pet. in den handel in beslag. „In de vakscholen worden zeer weinig meis jes opgenomen, de betere plaatsen in de beroe pen staan daardoor voor de mannen open. De vrouwen verrichten den arbeid, die weinig ontwikkeling vraagt. 22 pet. van de arbeiden de vrouwen zijn tevens huisvrouwen. Voor de vereenvoudiging van het huishouden wordt niets gedaan; integendeel, de woningtoestan den zijn uiterst primitief, kindertehuizen zijn er in veel te gering aantal. „Een kamer voor haar alleen kan - ze niet krijgen. Vele arbeidsters wonen daardo r in de gemeenschappelijke gebouwen, waar ze dan alles op en in bed verrichten, omdat ze niet meer ruimte hebben om zich te bewegen. Door de ellende is er onder haar veel drankzucht en ontwikkelt zich hierdoor sterk de prosti tutie. De arbeidersleiders maken er misbruik van door de bevordering op de werkplaatsen af te laten hangen van de bereidwilligheid van de meisjes. Er zijn huizen, waar prosti- tuées wonen. Er zijn ongev-eer 300.000 prostl- tuées In Rusland: 32.000 alleen in Leningrad. Venerische ziekten komen dientengevolge zeer veel voor, hoewel besmetting strafbaar is ge steld Ook in het algemeen is, volgens schr., het teven der vrouw sterk veranderd. „Sinds 1927 is de ontbinding der huwelijken nog gemakkelijker dan vroeger. De echtgenoot hoeft 't er niet meer mee eens te zijn, ja er zelfs niet van in kennis gesteld te worden. Gevolg van dat laatste is, dat In 1926 In Leningrad van 20 duizend huwelijken er slechts 5 dui- ■end ontbonden werden maar ln 1927 van de 24 duizend huwelijken reedsc 16 duizend echt scheidingen plaats hadden. „Het is onbegrijpelijk, hoe In sovjet-Rus land, waar het huwelijksrecht in vele opzich ten veel beter gemaakt was dan bij ons red. „Msb."j deze verslechting in 1927 plaats had, die zulke funeste gevolgen heeft Zulk een toe stand is onhoudbaar, leidt tot een catastrofe. De gevolgen zijn al weer het verschrikkelijkst voor de vrouw. Een vrouw met een kind ont moet men dikwijls, zij kan het echter door haar lage loon niet opvoeden. Op 1/3 van het loon van den vader mag zij -.beslag leggen maar door de bovengenoemde verslechtering van de wet wordt hij vaak do ir meerdere vrou wen aangesproken en de uitvoering daarvan is zeer moeilijk. De vrouw moet den last dei- verzorging alleen dragen en dit is onmogelijk. Zoo ziet men, hoe de vrouw veel sterker dan e man den invloed van de nieuwe maatschap pelijke verhoudingen ondergaat. „Men heeft mij gezegd, dat in Rusland de sexueele bevrediging als bevrediging van een instinct wordt beschouwd. Men zou het uit bovengenoemde cijfers wel zeggen. Alle® wat er menschelijks en schoons uit een exuee- le verhouding ontstaat, komt* dus niet tot zijn recht. Hierdoor lijdt de vrouw ongetwijfeld het meest. Vroeger de onderdaan, bij de boeren de slavin, van den man, met slagen zoet ge houden, is de vrouw nu zoogenaamd vrij, maar toch weer het slachtoffer der maatschappelijke omstandigheden èn economisch èn voor haar innerlijk wezen. En de kinderen eveneens, voor wie het aantal kindertehuizen in veel té klein aantal aanwezig is; daarbij kan de vraa<* gesteld worden of de tehuizen de zorg van „goede" moeders kunnen overnemen. Dat wordt zoo ontroerend beschreven in Zement van Gladkov. Een meisje van 9 jaar, dat een kindertehuis bewoont sterft, omdat haar moe- der nooit dan slechts vluchtig eiken dag een kort bezoek bij haar brengt. De Russische schrijver geeft hier onbewust een sterke ver oordeeling van het systeem. „Met het beschouwen van het sexueele leven als een instinct en de religie als een klasse- instrument wordt oneindig veel vernietigd, wat het materieel betere bestaan van de massa niet vergoedt. Al het gepraat over kameraad schap bevat do-de klanken als zooveel in het wezen van de vrouw wordt vernietigd, ook voor de mannen is de schade groot!" Wij hebben hier njjat veel bij op te merken. Het ontzettend relaas van waarlijk onbevoor oordeelde zijde spreekt voor zichzelf. Dit is dan de paradijselijke toestand, welke in Rusland is geschapen! Uitbuiting der vrouw; haar overlevering aan de wreede staats-industrie en aan de wil lekeur van losbandige individuen; haar ech telijk teven verwrongen tot tijdelijken „om gang" en haar moederschap verlaagd tot half dierlijke voortbrenging; kindermoord gewet tigd, opvoeding in massa-depots of op straat; geen huis, geen kamer, geen bescherming, geen eer. Dat is de vrijheid, welke het communisme aan de vrouw bracht. En tot dit peil van bar barisme zou men „Christelijk" Europa willen terugvoeren? Zondag: Een weinig zuurdesem verzuurt het geheele deeg; een weinig kwaads bederft veel goeds. Maandag: Uw gelaat behoort uw medemenschen; laat het voor hen even helder schijnen als de zon. Dinsdag: Zoekt alleen zulke vreugde, waarvan de herinnering altijd enkel en alleen tot vreugde en voldoening kan strekken. Woensdag: Wilt gij uw leven verlengen, vermijdt dan alles wat het moedwillig zou kunnen verkor ten. Donderdag: De wijze vrouw denkt en zwijgt waar het noodig is; de dwaze vrouw denkt nooit, maar spreekt te allen tijde. Vrijdag: Overwin anderer booze gezindheid door standvastige voorkomendheid, het kwade door uwe goedheid. Zaterdag: Wie door goede en liefderijke gedachten vergezeld wordt, zal zich nooit alleen en ver laten gevoelen, noch ooit zich vervelen. Bloemenbakjes op de gedekte tafel vergroo- ten tijdens den maaltijd de intimiteit en ver- hoogen de gezelligheid doordat zij de elegante zakelijkheid van de spijstafel onderstrepen. t Zijn meestal effen, volkomen onversierde, geslepen noch geëtste glazen schalen, die voor de helft met water worden gevuld, waarin dan kortstelige of geheel stengellooze bloemen worden gelegd. Doorgaans kiest men voor iedere schaal slechts één soort bloemen, omdat daardoor een aangenaam aandoende eenheid wordt verkre gen. In ingewijde kringen is men er van over tuigd, dat het opnaadje binnen korten tijd de mode geheel beheerschen zal. Immers, 't mis staat op geen enkele stof, zelfs niet op het fijnste zijden weefsel. Alleen op zwart komt het niet bijster tot zijn recht; op gekleurde stoffen echter is zijn effect zeer sierlijk. Omdat zwart een weinig op den achtergrond is geraakt en thans bonte tinten de overhand hebben, komen de opnaadjes meer en meer in zwang. De wijze, waarop ze op een costuum worden aangebracht, hangt natuurlijk geheel af van het betreffende model. Maar de mogelijkheden zijn ontelbaar. Bij sportieve kleedij houdt men ze streng recht, wandelcostum.es daarentegen vertoonen reeds een neiging naar de fantasie-lijn, bij na middag-toiletten is het naadje geheel afhanke lijk van de snit, bij avondrobes moeten de ba nen origineel afgewerkt zijn en de silhouette ervan accentueeren. Somwijlen ziet men zeer aparte, uit op- naadjes gevormde geometrische figuren, die vooral op stoffenkleeding zeer mooi staan. Een voorbeeld daarvan geeft onZe eerste afbeelding, 't Is een trotteur-model, dat in iedere modekleur, vooral echter in bruin of groen, uitstekend voldoet. In hoofdzaak loo- pen de naadjes hier dwars en zijn de banen op het van voren dichtgeknoopte bolerotje zóó gelegd, dat ze in rechthoek-vorm op elkander staan. Ook de mouwen zijn met dwarsbanen gegarneerd. BH een als dit bewerkt bovenge deelte behoort natuurlijk een effen, gladde rok. Het vlotste zijn de van onder zich ver wijdende rokken, waardoor de trotteurstijl ge heel en al bewaard wordt. Bijzonder origineel zijn de naadjes-effecten, welke de nieuwe wandel-coetumes bieden. Noodzakelijk is het op kleed ingstukken als deze, de werking bijzonder markant te ma ken; daarom gebruikt men hierop liever naadjes dan passepoils (omboordsels). Deze techniek is bij ons tweede model toegepast en sluit bij de omgeboorde volants van de mou wen uitstekend aan. De benetlen-mouwen zijn met bont Breitschwantz of veulen afge zet. Onder een costuum als dit wordt meestal een blouse gedragen, 'n Klein, met een chique borduurwerkje gegarneerd, nostillon hoedje, vervolmaakt dit exquise wandeltoilet. Sportief en zakelijk is de uit een moiré strapaz-stof gemaakte mantel van de centrum- silhouette. Hier passen de naadjes volken bij óe snit, omdat ze de enkele banen, die aan vankelijk parallel loopen en zich beneden eerst verwijden, verbinden. Een langharige bont is het meest geëigend voor een mantel als deze, die zich voor alle gelegenheden leent. Een elegant namiddag-kleed, waarin alle attributen van de laatste mode zijn weer te vinden, is dat der vijfde afbeelding. Het kan evengoed uit georgette als uit marocain wor den gemaakt. Het bovengedeelte van den rok en de mouwen zijn voorzien van lange, verti caal loopende opnaadjes. De kruiselings slui tende, op een jasje gelijkende blouse, is zeer modern en kleedt ongewoon goed, zoodat ook zwaardere figuren in kleeding van dit soort slank lijken. Ook voor Tiet nieuioe avondkleedwaarvoor gaarne satijn loordt gebruikt, zijn met de op- naadjes mooie, effecten te bereiken, zooals ons voorlaatste voorbeeld laat zien. R. „PASSING SHOW". De dochter van den menagerie-eigenaar wordt geschaakt Op verzoek van mevr. V. te A. volgen hier onder het recept voor een sucadehoningkoek en nog eenige andere recepten, waarin honing verwerkt kan worden. 1 pond bloem, ly2 ons honing, 1% ons basterdsuiker, ruim K L. melk, 1 pakje bak poeder, 2 theelepels fijne kaneel, 1 theelepel kruidnagelgruis, desverkiezend geraspte nootmuskaat, 1 ons gesnipperde sucade, beetje zout. Bereiding; Doe de bloem met de melk, ho ning, suiker, kruiden, zout en bakpoeder in een kom. Besla deze massa flink, minstens 10 minuten, met een houten lepel, tot alle klontjes verdwenen zijn. Voeg de fijngesnip perde sucade toe. En doe het beslag in een broodbus af cakevorm die met boter besmeerd en met bloem bestrooid is. Bak de koek onge veer 1 uur in een warmen oven. Neem ze dan dadelijk uit den vorm. pond bloem, 125 gr. basterdsuiker, 40 gr. boter, 2 d.L. honing, 60 gr. fijngehakte snippers of sucade, 3 eieren, 1 theelepel fijne kaneel, y2 theelepel kruidnagelgruis, y2 pakje bakpoeder. Bereiding: Roer de boter met de suiker tot ze zacht is, voeg de honing toe, de kruiden, wat zout, de eieren, de bloem, de gehakte snippers of de sucade en het bakpoeder. Blijf de massa eenigen tijd beslaan. Doe ze in een spring vorm of cakevorm die met boter besmeerd en met bloem bestrooid is. Bak de koek in een uurtje gaar en lichtbruin. 1 pond honing, 1 pond bloem, 10 gr. fijne kaneel, theelepel fijne peper, theelepel kruidnagelgruis, y2 theelepel zout. Voor het vulsel: 125 gr. zoete amandelen, 125 gr. suiker, 1 ei, geraspte schil van 1 citroen. Bereiding: Breng de honing aan de kook, laat ze daarna bekoelen, voeg de bloem en de kruiden toe en kneed hiervan een samenhan gend deeg. Rol dit in dunne laag uit en leg tusschen 2 lagen een laag amandelpers. Bak de koek ongeveer 20 minuten in een warmen oven gaar. Voor het vulsel worden de amandelen met wat water aan de kook gebracht en daarna van het bruine velletje ontdaan. Vervolgens door een amandel- of vleeschmolen gemalen en met de suiker, het ei en de geraspte citroen schil tot een samenhangende massa gekneed. Wanneer het vulsel eenige dagen van tevoren gemaakt wordt en bewaard op een koele plaats, wordt het geuriger. 1 pond honing, 1 pond bloem, 2 theelepels fijne kaneel, 1 theelepel geraspte nootmuscaat, 1 theelepel zout, y2 pond suiker, wat stukjes sucade. Bereiding: Kook de honing met de suiker en laat het bekoelen. Roer er vervolgens de bloem en specerijen en sucade door, kneed het goed door elkaar en rol het uit. Snijd er lange reepen van, van 2 c.M. breedte en een vinger lengte, en bak ze op een beboterd bakblik in den neeten oven. Abonné C. te Bergen vraagt een recept tot bereiding van Week de visch gedurende 24 uur in koud water, maak ze schoon, wasch ze, maak er niet te stijve rollen van en bind die met een touwtje dicht. Kook de stokvisch In ruim zachtkokend wa ter met. zout gaar (pl.m. 3 kwartier) maar zorg t oorai dat het water niet te hard kookt, ander wordt de visch taai en bruin. Neem er dan de touwtjes af en geef de visch met mosterdsaus, rijst, aardappelen en gebakken uien. M L. water, 2 afgestreken lepels bloem, wat zout, 1 afgestreken lepel mosterd, 1 afgestreken lepel boter of margarine. Breng het water met wat zout aan de kook of gebruik gedeeltelijk vischwater, maak de bloem met wat koud water aan en giet dit roerende bij het kokende water. Laat de saus even doorkoken en voeg dan de mosterd en boter toe. "0° Sram uien, 20 gram boter of margarine. Schil de uien, wasch ze en snijd ze in dunne plakjes. Maak de boter lichtbruin in de koeke- pan, doe er de uien in en bak ze, telkens kee- rend, lichtbruin. Neem ze dan dadelijk uit de pan, daar ze gemakkelijk aanbranden en dan bitter smaken. Het najaarsseizoen doet wel de belangstel ling onzer huismoeders toenemen en menig verzoek bereikt ons. Wanneer u zorgt dat vóór Dinsdags de vragen in ons bezit zijn kunnen wij u meestal op den eerstkomenden Zondag van dienst zijn. Bij spoedgevallen sluite men 'n postzegel in;' de vragen worden dan onmiddellijk be antwoord. Wanneer de belangstelling toeneemt zulten wij geregeld de Rubriek „kunt u mij ook zeg gen" verzorgen. Abonné O. te Bergen vraagt naar de berei ding van gebeukte stokvisch en van een gort- schoteltje. U vindt zulks uitvoerig onder de rubriek „Smakelijk eten". Abonné 8. A. te Amsterdam verzoekt een afdoend middel tegen motten, voorkoming en vernietiging. Tot antwoord diene het volgende: AH© goederen die men wenscht te beveiligen en te bewaren moeten goed ingespoten wor den met Flith, Shell enz., een oplossing van pat- schoelie-krui-d, baldriuumwortel en kamfer, kan men laten verdampen onder meubelen, stoelen, canapê's, easy, chairs enz. Naphtaline en kamfer kan men strooien tus schen wol en bont. Heeft de mot zich reeds genesteld, dan is uitkloppen en napluizen de eerste zorg, daarna in lakens pakken; en tel kens nazien of zich geen larven vertoonen. Een bespuitlng met warme verdunde azijn is ook doodend. In dit geval blijft voorkomen altijd nog beter dan genezen. Sterke tabakslucht, b.v. wat tabak op een vuurtje laten verbranden, verdrijft de mot. Me), v. te Rotterdam vraagt om een goed adres ter verkrijging van het middel Ti-ta-o. Dit middel is in bijna alle goede huishoude lijke winkels verkrijgbaar. G. v. A. te Rotterdam vroeg om een middel tegen ketelsteen en waar dit te verkrijgen. Men kan kleine zakjes met een preparaat be komen ln vele huishoudelijke zaken te Rot terdam en elders. Deze zakjes legt of hangt men ln den ketel en deze verwijderen of voor komen ketelsteen. Een ouderwetsch beproefd middel ïs een kiezels-teentje of knikker in den kete-l te plaatsen. Aan mevr. v. W. te A. Mijn dank voor Uw hartelijk schrijven, prettig dat U zooveel succes hebt met de brei- en haalipatronen. Door plaatsgebrek moet de handwerkrubriek wel eens blijven liggen, maar U ziet het: ze komt er toch wel weer in Aan Uw eerste verzoek ls dadelijk voldaan, het tweede pa troon zal ook spoedig volgen; lk hoop, dat ze U bevallen TANTE TOET. Abonné S. K„ Slttard. In antwoord op Uw klacht betreffende het vreemde verschijn sel in uw bont, diene het volgende: De velletjes kunnen schimmel zijn, doordat U het bont misschien in een vochtige kast hebt bewaard, of het was innerlijk vochtig, bij het opbergen, t Dit kan men niet zoo gauw bemerken; daar er zich dan aan den binnenkant groene spikkels vormen, welke de haren doen uitval- len en de huid schilferen. Wilt TTuW skunks 'red'ïen, dóét U het 'feite' dit bij een goed vakman in behandeling te geven. Wat uw tweede vraag betreft is het prac- tischer wanneer U zich rechtstreeks tot de militaire macht richt; daar onder leeken de meeningen daaromtrent ten zeerste uiteen- loopen en ik U niet gaarne op een dwaalspoor zoude brengen. HUISMOEDER. Voorkomen is beter dan genezen. Veten zijn reeds in de eerste gure najaarsdagen geplaagd met ruwe handen. Als men ze over elkaar wrijft, voelt men allemaal velletjes, echt griezelig. Ziehier een simpel middeltje aan ervaring getoetst. Zoodra de r de gevreesde tetter r of de geliefde, 't is maar zoo ge het beschouwt; b.v. voor goede oesters moet de r in de maand zijn; en als de r in de maand is ga dan nooit zonder regenscherm uit zegden onze groot moeders. Maar „retournons k nos brebis" dat wil zeg gen onze handen. Welnu geacht lezeressen, zoodra de r in de maand prijkt, plaatst dan op uw toilet of waschtafel een bakje met 'n halve citroen. Pers na iedere wassching enkele druppels op uw eene hand, wrijf ze_dan beiden flink over elkaar, laat even indrogen en ziedaar ge zijt beveiligd tegen alle weersgesteldheid en de vinnige tandjes van het water. De huid neemt minder vuil aan wordt blank en soepel. Simple en goedkoop comme bonjour. HUISMOEDER. Parijs, 10 November, Als men Jong en slank is, brengt de keus van een robe weinig moeilijkheden met zich, want bijna alle genres en alle tinten kunnen in aanmerking komen. Maar wanneer men dat niet meer is, wordt de keuze heel wat deli cater. Men heeft allerlei details te mijden:; horizontale lijnen, al te sprekende nuances en-z., terwijl men tooh met de groote lijnen van de mode rekening heeft te houden. Hier komt de kunst om zich te kleeden volop tot uiting. Hoe vaak kan men niet de so bere elegance bewon deren van een bejaar de dame, die met veel gratie een eenvoudig en sierlijk toilet draagt. De mode geeft ia haar groote verschei denheid eikeen gele genheid zich volgens haar silhouette te kleeden. Het komt hij de keuze alleen op smaak en een juist oordeel; waarbij men zich nimmer te vast houdend moet toonen aan allerlei gewoon ten en vaak ingeroeste opvattingen. Zwart is voor da meeste leeftijden en de meeste silhouettes de meest aangewezen kleur. Daarnaast kan men natuurlijk ook een kastanje, of pru nella robe hebben, maar voor die, welks men bij de meeste gelegenheden draagt en die een zeker effect van elegance moet geven?kl«! men nog altijd het beste zwart als kleur (Hierboven geven wij een mooi model, voor zink een robe weer. Ze is uit zwart crêpe-maro- cain. Het sierlijke effect van den rok vindt men tot op zekere hoogte in het corsage terug. Een smal drapë geeft de taille aan, zonder de buste en de he-upen te preciseeren; de mouwen met de ruimte bij de ellebogen zijn heel nieuw Deze namiddag-robe, die zich bij verschillen- h« f ,k6Urig aanPassen zal, laat zich ■bij verschillende gelegenheden dragen Kook de visch gaar, zoek de graten er uit en maal ze dan door een vleeschmolen Meng ze daarna met gekookte rijst, fijn gewreven aardappelen, gebakken uien en mosterdsaus, doe alles in een vuurvast schoteltje, bestrooi dat met paneermeel en klontjes boter en laat er een mooi bruin korstje op komen. 4 ons stokvisch, 3 uien, 2 kopjes rijst, 15 aardappelen, 2 '/2 afgestreken lepel boter of margarine, 1 afgestreken lepel zout, y3 lepel mosterd. Kook de visch gaar in ruim water met 1 lepel zout op 1 L. water en zoek er vervolgens de graten uit. Leg daarna de aan stukken gesneden aardappelen onder in de pan, daarop rijst, dan stokvisch en zooveel stokvischwater tot alles juist onder staat. Laat dit alles gaar koken (pl.m. 3 kwartier). Bak de uien in de boter lichtbruin van kleur en voeg deze met mosterd en zoonoodig nog zout toe. Dan alles goed door elkaar stampen en nog 15 minuten laten stoven. II. Vamdaaig ibem iik niiet zoo iln m'm hum. En de rediein daarvan is m'n ontkiemende vrouwe lijke IJdelheid. Dat zit zoo: Dagelijks, kan ik wel zeggen, komen er kijkers en kijksters, jan en alleman wil me zien. Over d-e kijksters niets dan lof, die prijzen me om het hardst, vinden me een volmaakte baby en zijn unaniem verrukt. Maar de kijkers, diie zoogenaamde ooms! Haten kan ik ze. Ik bem tooh maar een meisje, een beetje mannelijke adoratie, zou me heusoh goed doen. Maar ja wel? Van de week kwam er zoo'n oom, geen eens een echte, en toen manuma verheerlijkt zei „is 't geen dot, wil je haar even op schoot hebben", zed de-ze naarling: „dank je wed, ik heb tóever een meisje van duizend weekjes op schoot!" Nu heb lk -gemerkt da-t dit een echte oom mop ls, ik weet niet, hoe diikwijis ik dat nu al gehoord heb! Vreesclijk flauw, toen kwam er een and-ere „oom", mamma haalde me uit de wieg, „hef hè"? zed ze innig. En wat ant woordde de-ze vriendelijke mos Voor jullie vrouwen zijn die baMes geloof ik het summum, ik kan dtte kinderen met die tuimel-hoofden nog nliie-t zoo waardeeneu! Toen kwam er nóg een oom, een echte dit maal. Die hield me zijn vinger voor. ,,'t Kind is gedecideerd scheel", zei toen dit complimenteus© heerschap, gelukkig toen mamma, even de kamer u-it was. Als iik groot ben zal ik hem ook eens een vinger tusschen z'n -twee oog-en houden, wedden dat hij dam ook scheel kijkt! toen pappa met dten bekenden vadertrots mijn lachen vertoornde: „Ach jullie, gekke vaders, noem dlat toch geen iachen, 't kind heeft be daard het zuur!Nou vraag ik je. Vorige week was er iemand -bij me, een „tante" ditmaal, kenswersch van de huishoudschool. Ik lachte maar eens tegen 't menisch en wat zei ook dieze zuurpruim: „Ja, misschien is 't wel lachen, hoewelwij hebben geleerd't komt vaak vooir dat er nog iets van melk op de lip jes van de -baiby is Mij-ven hangen, en dat zoe tige .smaakje doet hem -dam even met het mondje trekken, wat dan wel eens een idee kan wek ken alsof -het lacht!" Ik -ben vast besloten m'n lachjes er zijn ook wel eens op-ge wok te zielen, die het stuipjes noemen eens een tijdje voor me te houden. Verder heeft mamma zoo jukt m'n nagels geknipt, wat ik ook een vervellend gezeur vond. Ze doet -het overigens geheel volgens de regels der kunst: beelemaal recht af, de hoeken dus niet om het nagel-bed niet te beschadigen En dan is er -nog eem strop: mamma heeft plotseling een kinderarts la-ten komen en die heeft ineens, zoo maar pardoes midden op m'n bulk, een enorme pleister geplakt. Ik gli-ng maar hutten, 't is zóó'n gek ge-voeil. Maar 't went gauiw! I'k heb een navelbreuk je blijkbaar. Ongeveer die helft van de m-enschbe-id wordt daarmee ge-boren. M-aim-ma heeft toen meteen gevraagd wat ze met m'n hoofd moest doen. Ze vond namelijk dat er een korstje op zat. „O, zal Oom© dok, dat is een beetje overmatige af-schilfer-ing van de huid en afscheiding van d-e taJlgikitóeren, komt ook bij de goed verzorgd» zuigelingen veed voor, is zeer gemakkelijk te genezen. Vanavo-nd het -hoofdje met vaseline insmeren, en morgen met een kaart het ve-t e-r als h-et ware uitkammen. M-e.t nog eens flink nawassehen en borstelen is alles -dan gemak kelijk te verwijderen." Dat weten we dus alweer. O ja, er-is nog iets waarom ik kwaad ben. Een bijzondere charme van me schijnt te zijn, diat ik veed en'Hef lach. Met een maand lachte ik al als wijlen Homerus, 't Is ïoc-hen wot ik doe, dat weert ik toch zelf het beste. Maar toen kwam ar ook weer zoo'n oom, ca die beweerde. Vandaag is het feest, feest. Ze hebben een bad voor me gekocht! Tot nu toe ging ik ln de vaste waschtaf-el, maar ik kon er zoo langza merhand niet zoo heel erg meer in. Mamma had de grootste moeite om te zorgen dat ifc me niet stootte, ik kon en mocht niet apart», ten, 't was niet teuk -meer. Maar nu heb ik iets gekregen ihet summum! Een opvouwbaar bad, van rubber, op bonten schraag. Die mo derne hui-zen zijn nu niet zoo heel erg groot, en onize badkamer is, nu mijn aantal eed-tafel er ook al in staat, beslist ei-voil. Een Ueeil kinder bad kon or dus onmogelijk meer bij. Nu iB het -leuke van dit ge-val dat het niets geen plaats inneemt. Als het water door een klein afvoer buis je, waaraan een kraantje zit. in een em mer is wegigelooipen, klap je het heele had maar in (eerst goed uitvegen natuurlijk) en kwiit -ben je 't. Het is ook als aantal eedtafel te gebruiken, want een soort -linnen deksel ka-n je over het eigenlijke had heentrokken ■k Ben nu tien weekjes oud en weeg precies Men pond. Stel voor dat 't zoo doorgaat: elf weken elf pond, twaalf weken twaalf pond! Dan word ik roo'n kcrmlsschoonlheid. Vandaag heb ik fljn hlI,it€ffl &estaan (ln de wieg n a'litijid) nieit een dnibbeil muisgeingaas over me heien ter afwering •"-au eventueel© beesten. Een heerlijk Juli zonnetje speelde op m n kap. Pappa is geweldig trotsch op het feit dart lk m 'n hoo-fd all zoo aard-ig kan oprichten, als ik °P m'n hulk lig. Steir-ke spieren, zegt hij dan, die hééft ze van mij! Ik krijg ook echte voet bal be-etnen, zeii hij van de wee-k. M'n beentjes zijn momenteel nog ietwat krom, ze waren (m'n ouders n.'l.) al weer bang, dat het niet in orde was, iik hoorde mamma zoo-iets -tegen oomo dok zeggen van Engelsche ziekte. Maar de dokter ze-i gelukkig, dat het heel normaal was, diart ba-bie-s kromme beenen hadden. Ook dacht mamma, dat ik wait wit zag, maar kind-ers on der de d-rte maanden schijnen aitiid wit te zien, en met die warmit-e is dat nog wat erger. Wij baibies kunnen ook echt last hehbein van de warmte hoor. En dorst soms. geweldig. Een lepeltje gekookt water is dan een heerlijk# verfriss-ching. Laten d-e moeders toch niet vea> geten ons dat af en toe eens -te geven! Nu ga ik weer eens eindigen voor vandaag; Morgen komit Oma logeeren. Ik hoop een trom» verslag -hiervan -ln m'n -dagboek weer -tie geveiu BABY.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6