-'I DE F. I. O. M. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931 I fprnmt WM v EEN WAARSCHUWEND WOORD DE STANDPLAATS-TOELAGEN. Wijziging en aanvulling der regeling. DE KINDERTOESLAG. IN EEN JAAR TWEE ECHTGENOOTEN VERGIFTIGD. VOORTVLUCHTIG! GEDETINEEERDE GEVAT. DE BRAND IN HET NED. PAVILJOEN. INDISCHE POSTVLUCHTEN. GIROCHECQUES VERVALSCHT. POLITIE EN WEERMACHT OP CURACAO. septum AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN CURACAO. HET GRONINGSCH BIOSCOOP CONFLICT. bilderdjjkherdenking te weet 'k zelt nos nlet' Lezer, word maar niet kriegelig, umdat gil niet dadelijk weet, wat dit opschrift be duidt. Wij zijn nu eenmaal gewoon om veieenl gingen, bonden enz. eenvoudig aan te duiden met een aantal voorletters en er zijn er waar van de beteekenis aan ieder bekend is. Wie weet niet b.v. dat „A.N.W.B." beteekent: „Al- gemeene Nederlandsche Wielrijders Bond" of „K.R.O.": „Katholieke Radio Omroep". Ik wed eohter, dat nog geen 5% van de lezers van uw Blad weet, wat de letters F I.O.M. beteekenen. Welnu, ik zal het u zeggen en zou u dan willen verzoeken het voorgoed te onthouden: F.I.O.M, beteekent: „Federatie van Instel lingen voor de Ongehuwe Moeder". De volle dige officieele naam is „Nederlandsche Fede ratie van instellingen voor de ongehuwde mm der en haar kind". Deze fereratie is tót -stand gekomen op initiatief van den hoer E. Renê van Ouwenaller te Hilversum, die op 11 September 1929 in 't Hotel des Pays Bas te Utrecht een aantal menschen had bijeen geroepen, waarvan bekend was, dat zij zich het lot aantrokken van de ongehuwde moeder. Op die vergadering zette de heer René van Ouwenaller uiteen, dat, nu bij de behandeling van de ontworpen Ziektewet in de Twee-de Kamer, door aanneming van het amendement Aalberse, de verzekering van de ongehuwde arbeidster tegen de kosten, die haar bevallin„ zouden meebrengen was geschrapt, het juiste oogenblik was gekomen, dat de particuliere vereenigingen elkander de hand zouden rei len om de zorg voor de ongehuwde moeder te verbeteren. Want bij geen enkele van de voorstemmers voor het amendement-Aalberse had ook maar één oogenblik de gedachte voorgezeten, dat de ongehuwde moeder niet moest worden gehol pen. De voorsteller bedoelde met zijn .amende ment alleen, dat het niet aanging, dat de staat aan een ongehuwde arbeidster de plicli zou opleggen zich te verzekeren tegen de mo gelijke gevolgen van eene in zich onzedelijke daad. Daarom alleen ging het. Neg om andere reden was het gelukkig, dat het amendement Aalberse was aangenomen. Ware het verworpen, dan zou de ongehuwde arbeidster bij eventueele bevalling een uitkee ring krijgen. Voor velen heeft het den schijn, alsof hier mede de ongehuwde moeder nu door de over heid voldoende was geholpen. Maar dan ver- gedt men, dat het percentage van ongehuwde moeders onder de arbeidsters maar zeer ge ring is. Verreweg het grootste aantal onge huwde moeders komt voor in andere klassen en rangen van do maatschappij. In Amsterdam bestond reeds sinds 19 jaar de „U.V.O.M." wat beteekent: Unie van Ver- eenigingen voor Ongehuwde Moeders, een centmie vormend van alle vereenigingen, die in Amsterdam op dit terrein werkzaam zijn. elnu, in deze stedelijke centrale van Am- Si men 'n mo(*el waarnaar een lan ce ij-Q l^ederartie tot stand zou kunnen wor den gebracht. N En de F.I.O.M. was geboren. Het zou geen zin hebben hier opsomming 9 §even van namen der oprichters en be stuursleden en van het vele werk, dat moest worden verricht om de totstandkoming te verzekeren. Ik volsta met te zeggen, dat dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Ge zondheidsraad, de voorzitter is van de F.I.O.M. terwijl Mr. H. M. L. H. Sark, secretaris van den Armenraad te 's-Gravenhage, optrad als secretaris. Chineezen lezen de bekendmaking, die de Japansche bezettingstroepen in de straten van Moekden lieten aanplakken. slechts ten deele en aan enkelingen bekend is Het Centraal bureau begint bescheiden, omdat de geldmiddelen bescheiden zijn. Als ooit het spreekwoord waar is: Beecheidenheit ist eine Zier Aber weiter bringt man's ohne Ihr" dan is het in dit geval. Maar geen nood in het jonge kind zit groote vitaliteit en als hij 't publiek belangstelling kan worden ge wekt \ooi deze federatie en de regeering er toe kan besluiten haar financieel te siteunen, dan kan men van de F.I.O.M. groote verwach tingen hebben. Ik eindig met den wensch voor den grijzen oprichter, thans eerelid van de F.I.O.M.. den heer René van Ouwenaller, dat hij de ver wezenlijking van die verwachtingen moge zien. Heerlen. Dr. C. MEULEMAN. ^ie het naadje van de kous wil kennen, vrage bij Mr. Sark, Kerkplein 3, te 's-Graven hage het eerste verslag aan over de verrich tingen van de F.I.O.M. over het tijdvak van 1 Maart 1930 tot 1 November 1931. Daarin vindt men alles wat over de F.I.O.M. te vra gen is. Een belangrijk resultaat van den arbeid, verricht in dit afgeloopen tijdperk, is de tot standkoming van een Centraal bureau te 's-Gravenhage, gevestigd Kerkplein 3, waar alle gegevens omtrent het maatschappelijk verschijnsel van het moederschap der onge huwde vrouw worden verzameld en gerang schikt, waar alle inlichtingen op dit gebied worden verstrekt en waar ten slotte aan de ongehuwde, die den weg niet kent om te wor den geholpen, die weg wordt gewezen. Dat dit een mooi resultaa/t is van het werk in het afgeloopen tijdperk, is klaar als de zon. Hoe toch wil men sociaal euvel met kracht en vrucht bestrijden als men de diepere oor zaken niet voldoende heeft blootgelegd Hoe zal men de overheid beter kunnen overtuigen van den plicht, die op haar rust, hier steun te verleenen, dan door de heldere uiteenzetting van den feitelijken toestand, die nu niet, of VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Het gerechltshof te Amsterdam wees Donder dag arrest in de strafzaak tegen de gebroeders C., die zich in hooger beroep te verantwoor den hadden wegens valschheid in geschrifte. Een der broers, een aannemer, was failliet verklaard. Voor of tijdens het faillissement had hij op aanraden van den ander, een aan. tal valsohe schuldbekentenissen onderteekend, om daardoor de schulden grooter te maken en een accoord te vergemakkelijken. De rechtbank had de gebroeders tot een gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. Het Hof veroordeelde een der broers tot 2 maanden gevangenisstraf en de anderen tot één maand. VRIJGESPROKEN. De brandstoffenhandelaar H. C. J., uit Arn hem heeft voor de Haagsche rechtbank te recht gestaan wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte zou op een Zon dagmorgen te Noordwijk een groep kerkgan gers hebben aangereden, waardoor een hun ner zoodanig is getroffen, dat de dood spoedfe volgde. De Rechtbank achtte verdachte's schuld in dezen niet beweizen en sprak hem vrij. Vrijgesproken werd eveneens mej. C. H B. uit St. Michelsges-tel, die terecht heeft ge staan wegens aanrijding, met een door haar bestuurden auto, van een meisje op de Prin segracht te 's Gravenhage. POLITIE IN ACTIE. De politie te Utrecht blijkt de laatste dagen scherp de aandacht te vestigen op die kleine vergrijpen, waaraan wij ons allen wel eens schuldig plegen te maken. Op één dag werden niet minder dan vijftien wielrijders geverbaliseerd wegens het bij don. ker rijden zonder reflector. OFFERBLOKLICHTER GEPAKT. Te Geldrop is de 35-jarige Tsjech F. M„ op heeterdaad betrapt, terwijl hij in de kerk bezig wais met een lijmstok geld uit een offerblok te visschen. De man zeide door honger tot zijn daad gedreven te zijn. Hij is naar Den Bosch op transport gesteld. Hij had 5 „gelijmd". (Ingezonden.) Een treurig geval in mijn praktijk noopt mij de gastvrijheid van Uw blad in te roepen teneinde ten beihoeve van mijne gehuwde Kath. geloofs-genooten een waarschuwend woord te doen plaatsen, ten aanzien van e-e-n leemte in de wet van 17 Februari 1923 (St-bl. nr. 40) welke wet bedoelde aan één dor eohtgenooten een wettig evenredig deed toe te kennen in de nalatenschap van de(n) andere. Dit erfdeel kan door een testament binnen de grenzen van het beschikbaar gedeelte der nalatenschap woiden vergroot, doob kan ook op dezelfde wijze geheel worden ingetrokken en dit is juist het punt waarover ik het nu eens wilde hebben. Wanneer er tuesohen eohtgenooten ongeluk- ldgerwijze sohelding van tafel en bed mocht hebben plaats gehad, zooals in het geval dat op mijn kantoor word behandeld, dan kunnen daaruit zonder groote waakzaamheid, bij over- l !'jé.en van één hunner, alleronaangenaamste verrassingen worden geboren. Zooals men weet, word vooral ten behoeve (letr Katholieke echtgenooten, wier huwelijfk met door echtscheiding kan worden ontbon den, het instituut der scheiding va.n tafel en bed ingevoerd, waardoor niet het huwelijk wordt ontbonden, doch alleen de verplichte samenwoning ophoudit, automatisch gevolgd door eene scheiding van goederen en welke regeling oclk dlit voor heeft, dat» wannieeir de eohtgenooten zich weer met elkaar verzoe nen, de scheiding van tafel en bed met al hare gevolgen vervalt (art. 303 B.W.) en het huwelijk evenals vroeger kan worden voort gezet. In de meeste gevallen gebeurt dit echter helaas niiet en, aangezien scheiding van tafel en bed veel meer'voorkomt dan men zou den- kern blijven dlikwijls twee menschen inner lijk verwijderd van elkaar voortleven terwijl zij toch eohtgenooten gebleven zijn voor de wet en zich er gewoonlijk niet van bewust zijn, dat zij op grond der nieuwe wet van 1923, tegen hunne bedoeling in want ze zijn ook van goederen gescheiden toch nog altijd bij overlijden een recht op eikaars nala tenschap kunnen doen gelden. En In de ver onderstelling van elkaar af te zijn en niets meer van elkaar te vorderen te hebben, denken zij er natuurlijk ook niet aan (want wie zou er hen op attent maken!) dat hum eerste werk na zoo'n scheiding van tafel en bed had be hoordn te zijn naar een notaris te gaan om bij testament den anderen echtgenoot dan ook zijn wettelijk deel op hunne nalatenschap te ontnemen. Fedteljjk behoorde dit automatisch te gaan, maar de wetgever heeft daar nu een maal niet aan gedacht of de kans te hoog be rekend, dat de eohtgenooten zich weer met elkaar zouden verzoenen. Doch na een verzoe ning kan m;ien dpt testament immers toch weer herroepen In viele gevallen zullen echtgenooten, als zij moreel hoog genoeg er voor staan, de erfenis die hun op zoo'n ongedachte wijze te beurt viel, verwerpen, maar in het geval waar op ik doel, was dit niet het geval en in plaats van aan een zuster en broer, aie bedden in het klooster waren en zonder de wet van 1923 wettige erfgenamen zouden zijn geweest (er waren geen kinderen uit het huwelijk geboren en er werden ook geen ouders nagelaten) ver viel de geheele nalatenschap, die niet gering was, aan den man, een bekend doordraaier, in het buitenland woonachtig, hetgeen zeer te betreuren is. Summa summamm verzoek Ik onze wakkere Katholieke Tweede Kamerleden, het geval waarover ik 't heb, eens onder de oogen te Willen zien, teneinde van hun recht van initia tief gelbruik te maken om de wet van 17 Februari 1923 (stbl. nr. 40) te doen wijzigen of aangevuld te krijgen met eene bepaling, welke hierin voorziet, en in de tweede plaats zou ik aan mijne Katholieke collega's, die deze leemte ook wel zullen hebben opgemerkt, en aan onze geestelijkheid willen verzoeken, om zoolang we nog geen wetswijziging hebben, waakzaam te blijven en ingeval vam scheiding van tafel en bed onder hunne cliënten of parochianen, hen op deze leemte l,n de wet te wijzen, opdat maatregelen kunnen worden ge troffen om de eventueele nadeelige gevolgen dierwetsleemte af te wenden. Ik heb daarop reeds vroeger in mijn boekje „Het nieuwe erfrecht tussschen echtgenooten" (thans uitverkocht) op blz. 12 gewezen en zie nu 'weer opnieuw in, hoe izeer d'eze waarschu wing niet luid genoeg kan klinken, Amsterdam, November 1931. C. F. J. BRANDS, Notaris. BUITENZORG, 19 Nov. (ANETAÏ. De regeling van de standplaats-toelage is ge wijzigd en aangevuld. In de eerste plaats zijn de toelagen herzien aan de hand van de resul taten van het duurte-ondorzoek, in Januari 1931 gehouden. Deze herziening treedt 1 Juli 1932 in werking. Ten tweede voor alle plaatsen wordt aan Landsdienaren met vijf of meer kinderen, waarvan minstens twee lager of verrer reikend onderwijs genieten, een kindertoelage toege kend. In standplaatsen met standplaatstoelage, be draagt de kindertoelage tien procent van de maandelijksche bezoldiging, voor de overige plaatsen vijf procent, een en ander met een maximum van 25.per maand. Deze rege ling treedt in werking op 1 Januari 1932. Een inval in zijn woning. Bij de achtervolging in de knie getroffen. Eenigen tijd geleden wist de ongeveer 25- jarige F P., gedetineerd en op transport ge steld van Roermond naar Dordrecht, door uit den trein te springen, te ontkomen. Sinds dien was de man voortvluchtig. Gisteravond te half zes is door een aantal veldwachters, den majoor van den Rijksveldwacht te Gorinchera en den ourgemeester van .Herwijnen, 'n inval gedaan in de woning van P. te Herwijnen.' Inderdaad bleek de man zich hier te be vinden. Op de nadering van de politie ging hij opnieuw op de vlucht. Een achtervolging ont stond, waarbij een der veldwachters, toen de man een bosch invluchtte, een schot op hem loste. P. werd in den knie getroffen en viel neer, waarna men tot de arrestatie kon over gaan. De man is overgebracht naar het zie kenhuis te Gorinchem. Dader pleegt na ontdekking zelfmoord. BANDOENG, 20 November. (ANETA). Onder de Europeesohe bevolking is zeer groote ontsteltenis ontstaan door een dubbele moord zaak. De Hollandsohe bloamkweeker B. heeft in den tijd van een jaar twee eohtgenooten achtereenvolgens vermoord door toediening van arsenicum. Onmidddllijk na het gereohte- üjk onderzoek heeft de moordenaar gister avond zelfmoord gepleegd. „De Valk" beschadigd. Toen gisterenmorgen de Fransclie mechani- ciens op het vliegveld te Marseille het uit gaande postvliegtuig „De Valk" de loods uitre den, werd het toestel door een verkeerde ma. noeuvre aan den staart beschadigd, zoodat het niet kon opstijgen. Zoodoende is in deze post- vluaht eenige vertraging gekomen. Er zijn maatregelen genomen om de schade zoo snel mogelijk te herstellen. De „Uil" naar huis. De „Uil" is gisteren te 6.13uit Batavia ver trokken en na een tusschenlanding van 8.33— 9.20 te Palembang om 14.20 te Medan aange komen. Aan boord is 160 K.G. post en 10 K.G, vracht. De „Duif" vertrok gisteren om 5.27 uur Calcutta, kwam om 11.48 in Rangoon aan, vertrok vandaar weder om 12.42 en arriveerde om 16.41 uur in Bangkok. De „Specht" is gisteren te 6.10 uit Cairo vertrokken en na een tusschenlanding van 8.479.52 te Mersamatrich, om 16.09 te Athene aangekomen. OPRUIING VAN SOLDATEN. Voor het Gerechtshof te Arnhem werd be handeld de zaak tegen G. N. te Tiel. Deze is in appèl gekomen tegen een vonnis van de Rechtbank te Tiel, waarvoor hij terecht heeft gestaan terzake van het uitspreken van een opruiende redevoering tot de soldaten. De Proc. Generaal mr. Cnopius wees er op, dat verdachte niet zoo vredelievend is als hij zich voordoet. In België is hij gearresteerd en veroordeeld wegens he-t dragen van ver. boden wapenen. Verdachte wilde door zijn redeneering het wettig gezag ondermijnen. Spr. eischte bevestiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis: 40 boete of 1 maand hechtenis. Te kort geschoten inzake beveiliging der preciosa. In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer op de begrooting van Koloniën deelt de minister mede, dat hij zich niet kan ontveinzen, dat de met de dagelijksehe leiding der Nederlandsche afdeeling belaste personen te kort zijn geschoten in zake de beveiliging der Indische preciosa, welk verzuim te dieper moet worden betreurd, nu het tot een onher. stelbaar verlies heeft geleid. Overigens moet met waardeering worden gewag gemaakt van de toewijding, waarmede ook de hierbedoelde personen hebben medegewerkt aan de groot, sche vertegenwoordiging van Nederland op deze internationale tentoonstelling. De Staat heeft door den brand geen, niet door assurantie gedekte, geldelijke schade ge leden. Men meldt ons uit'Amsterdam: Dezer dagen werd bij een firma op den Bosch-, jesiweg een gitroboekje ontvreemd. Eergisteren bleek reeds, dat men met behulp van een ver- valscihte cheque een bedrag had geind. Gis. termorgen werd bij de firma Gerzon opnieuw een cheque aangeboden ten bedrage van 2000 De beambte koesterde argwaan en vroeg aan het hoofdkantoor het saldo op. Aanstonds waar schuwde men hem, dat de cheque afkomstig was uit het gestolen cheque-boekje. De verl vals-c'her had inmiddels de vlucht genomen. Men kon echter van hem een goede beschrij ving geven en met behulp van dit signalement slaagde de politie van het bureau Admiraal de Ruyterwag er gisterenmiddag in, in West een 23-jarigen man te arresteeren, die voorgaf, hah- delsvertegenwoordiger te zijn. Inmiddels is ge bleken dat de man ook nog door andere po- litie'bureaux hier ter stede wordt gezocht, we gens verschillende gevallen van oplichting. Een afzonderlijke weermacht noodzakelijk. De gebeurtenissen uit het jongste verleden zegt de minister van Koloniën in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer hebben naar zijn overtuiging do besliste nood zakelijkheid aangetoond, dat in Curasao naast de militaire politie een afzonderlijke weer. macht in stand wordt gehouden. De thans in Curasao beschikbare machts middelen bestaan uit: een oorlogsschip (tor pedojager, in afwachting van het in aanbouw zijnd flottiel jevaartuig)een waldetachement mariniers van ongeveer 150 man (waarvan ongeveer 35 man op Aruba zijn gelegerd)de militaire politietroepen, waarvan de sterkte met inbegrip van eenige niet voor den politie dienst opgeleide militairen, die corveediensten verrichten, ongeveer 190 man bedraagt (hier van doen ongeveer 40 man dienst op Aruba) een korps burgerpolitie van 25 A 30 man voor de eilanden Curasao en Aruba, alsmede een korps veldwachters van 65 man voor alle eilanden. Van moeilijkheden met betrekking tot de onderlinge samenwerking van deze korpsen is den minister niet gebleken Gedurende het tijdvak 1 October 1929 tot ultimo September 1931 zijn naar Curasao uit gezonden en naar Nederland teruggekeerd on derscheidenlijk 136 en 49 militairen. Onder de opgave der teruggekeerde militairen zijn niet begrepen die behoord hebbend tot het in Juni 1929 als tijdelijke versterking naar Curasao gezonden detachement der Koniale Reserve. VERDUISTERING OT EEN POSTKANTOOR Te Lutterade is aangehouden de postbode G., verdacht van verduistering van gelden op het postkantoor aldaar. Hij is naar Maastricht overgebracht. OP VRIJE VOETEN GESTELD. De landbouwer P„ uit Nieuwolda, zijn echt- genoote en zijn schoonzuster, die allen verdacht werden van brandstichting, zijn thans' uit het voorarrest ontslagen. De heer J. T. Janeen te Zwol'le, düe Woens dag na een motorongeluk op den Meppeler straatweg zwaar gewond naar het Sophia- ziekenhuis be Zwolle was overgebracht, is gistermorgen aan de gevolgen overleden. ZIJN „KAMERAAD" BEROOFD. De Groningsche rechtbank veroordeelde Don. dardag J. B. te Hoogezand tot ee® gevangenis straf van 1 Jaar en 6 maanden, met aftrek van preventief, wegens diefstal van een por- temonnaie met Inhoud van 600 aan bank papier uit de® zak van een persoon, met wien bij dien avond in Groningen was uitgeweest. ONGEWENSCHTE GASTEN Door de marechaussee werden te Roggel (L twee vreemdelingen, een Duitscher en een Rus, aangehouden. Beiden waren gekleed in ge- stiöhtsr ot gevangeniskleding, zoodat wordt vermoed dat men hier met vluchtelingen te doen heeft. GEEN SPELDJE, DAN.... In de Willem Barentszstraat te Utrecht ont stak een 20-jarige woonwagenbewoonster zoo- danig in woede over het feit, dat een juffrouw geen speldje van haar wenschte te koopen, dat zij een ruit stuk gooide. De politie bemoeide zich met de zaak. Geen vrees voor onheilspellende inzinking. De minister van Koloniën zegt in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer, dat hij van gevoelen is, dat, voorshands, al. thans, ge-en vrees be-hoeft te bestaan, dat de economische inzinking in Curacao onhellspel. lende vormen zal aannemen. De minister is van meening, dat er geen voldoende grond bestaat voor de door ver scheidene leden uitgesproken zienswijze, dat het financieel beleid ten opzichte van dit ge biedsdeel niet bijster gelukkig zou zijn. .6 Vernieuwing van den ivcg Den Bosch Eindhoven bij Boxtel. De vermakelijkheidsbelasting 20 pCt. B. en W. van Groningen hebben thans aan den Raad voorgesteld de vermakelijkheids belasting voor de bioscopen en de daarmede gelijkstaande inrichtingen te veriagen tot 20 procent van de netto-ontvangst. Hiermede is definitief een eind gemaakt aan het conflict, als gevolg waarvan gedu rende 36 weken de bioscopen te Groningen gesloten waren. Een maand geleden zijn zij, gelijk men weet, weer geopend. Vóór bet conflict bedroeg de belasting 25 procent der bruto-ontvangsten, d.i. van de recettes, terwijl ingevolge het thans bij den raad ingediende voorstel de belasting zai bedragen 20 pCt. van de netto-ontvangsten, d.i. 1/6 van de recettes. ANTWERPEN. Door de zorgen van de Volksuniversiteit „Herman van der Reeck" werd op Woensdag 18 November te Antwerpen een Bilderdijk.- herdenking gehouden. Vrij naar het Fransch. Door A. T. 4) 't Was op 'n Zaterdagavond tegen 't eind van April. Damaris had een generale repetitie ge leid, die gehouden was in een groote zaal ach ter in den tuin. Ze was de laatste, die heen ging. Tot haar niet geringe verwondering be merkte ze eensklaps Savin, die op haar af kwam, op den voet gevolgd door z'n trouwe hond. Zijn blik was vastberaden en het scheen, of bij minder mank liep. Hij draaide om 'n bloemperk heen, met een rand van palmpjes omzoomd, liep vervolgens onder de bijna hon derdjarige linden door en haalde 't meisje in bij 'n steen en bank, waar tegenover een faun grijnsde op zijn voetstuk. Eertijds had de vroo- lijke groep vau Mayaudière hem Zacharias ge doopt om z'n gelijkenis met een ouden jood nit de Rue des Regrattiëns. Mejuffrouw de Fontdouoe hield niet van den faun, evenmin ais van de waternimfen bij den vijver. Zij eerbie digde echter zoowel het een als het ander ter gedachtenis aan haar vades, die zijn tuin het voorkomen van de 18de eeuw wilde laten be houden; maar cm het heddensch karakter dat die beelden aan den tuin gaven eenlgszins weg te nemen had zij in een schaduwrijken hoek een grot uit rotssteen laten oprichten nn door een wilde rozestruik welig begroeid O. L. Vrouw van Lourdes voorstellend, gena den afsmeekend voor de zondaars. Savin ontmoette Damaris dus voor den faun. Babet, de oude keukenmeid, zei, dat je in den tuin was, begon hij, en ik dacht, dat we hier eenige oogenblikken alleen zouden zijn, omdat de pensionnaires naar den refter moeten. Mejuffrouw Clairvault keek op haar arm band-horloge. Och, wat is 't al laat! riep ze uit. Vader wacht op me! Toe, blijf nog even bij me: in den boek handel zijn we nooit vrij; er komt zoo vaak iemand binnen, die ons hindert; maar hier Zij zette zich neer. Haar beenen trilden en haar hart bonsde in haar binnenste. Ze wiet wèl, wat hu zou zeggen, maar, wat zij zou ant woorden, wist ze nog niet. En hij begon op zachten toon: Damaris, je hebt zeker wel gemerkt, dat ik je liefheb. Dat is geen gevoel van vandaag of gisteTen, maar van jaren. Toen je nog héél klein was en je trotscb weigerde m'n band te vatten op de moeilijke doorgangen, zelfs in de Cave-aux-Loups, waar je toch zoo bang was in 't donker Maar, ik durfde 't niet eerder zeggen Ik meende, om mijn gebrek, dat ik altijd ongehuwd moest blijven. Nu heb ik raad gevraagd bij je peettante en zij gaf me moed tot spreken. Zij onderbrak hem niet, keek naar de faun, waaromheen 'n hemelsblauwe vlinder fladder de. Het scheen haar toe, dat dit beeld epotte met de arme menscbelijke illusies en haar vergeleek bij het insect met azuren vleugels, welks vroolijk bestaan zoo kortstondig zou zijn Wat zouden we gelukkig kunnen zün op Mayaudière, als je toestemt, ging hij fluiste rend voort. Daar is zooveel goeds te doen! Jouw tegenwoordigheid zou me verheven ge dachten ingeven en zoo gemakkelijk zou ik de juiste woorden vinden, die de harten treffen. Nu kwam de hoogmoed van Damaris plotse ling in opstand! Ha ja! Dit was inderdaad de droom der mannen: in de vrouw, die ze lief hebben, een bewonderaarster, soms 'n hulp. Hever nog 'n slavin te zien, doch hun mede dingster worden dat nooit! Ze liet echter haar gedachte niet raden; ook wou ze niet bekennen, dat ze zelf ook schreef. Ze zweeg en dat verontrustte hem. O, Damaris, zou je niet willen? Ze was op 't punt te antwoorden: „Ik kan je niet beminnen, zo-als je mij bemint. Maar ze dacht aan haar vader, aan haar peettante, ook aan zich zelf. Haar geschreven verhaal- tjes toch hadden niet altijd -'t gewenschte suc ces, want den vorigen avond had de redac teur van een groot dagblad haar één der no vellen teruggezonden mat eenige scherpe cri- tiseerende woorden. Dat beloofde dus niet veel voor de toekomst. Zou 't daarom niet veel ver standiger zijn, de vreedzame, verzekerde toe komst te aanvaarden, die nu voor haar open lag, zelfs al strookte ze niet geheel en al met haar verlangens. Daarenboven: is de achting in het huwelijk niet een hechtere basis dan de liefde? Ze antwoordde daarom met bevende stem: Je hebt me verrast, Savin Vergeef me Geef me tijd, om tot me zelf te ko men en na te denken. De geest van onafhankelijkheid fluisterde haar in: Haast je niet! Je hebt toch nog den boekhandel, die ook na den dood van je vader het noodige zal opleveren, 't Is absoluut niet noodig, je onafhankelijkheid prijs te geven. Haar hoogmoed dacht er anders over. De vrouw is slechts, hetgeen haar man van haar maakt. Bij Savin Rocbeneuil zul je 'n figuur van beteekenis worden zelfs in de hoogste krin gen. in plaats van boekhandelaarster in de Rue des Cordeliers. En dan, het leven wordt met den dag moeilijker. De prijs der boeken stijgt, de verkoop wordt geringer. Wie zegt, of de zaak na verloop van tijd niet in 'n hachelij ke positie komt? Maar haar hart protesteerde er tegen: Dat zijn allemaal slechts redenen, die het nut op het oog hebben. In den grond bemin je Savin, niet met 'n vurige, hartstochtelijke liefde, zoo als die in de romans beschreven wordt, maar met 'n rustige toegenegenheid, die de tijd zal versberken. Laat 't geluk niet voorbijgaan, zonder 't op z'n doortocht vast te houden. Waarom zoo lang met je-zelf te twisten? Onder den. indruk van deze laatste gedachte antwoordde ze: Savin, voor ik je 'n definitief antwoord geef, moet ik je 'n bekentenis doen. Welke? Sedert eenigen tijd ben ik met me zelf in tweestrijd. De waarheid is voor mij verduis terd. Ik dwaal als in een donkeren, zwarten nacht. Hij nam haar hand vol liefde in de zijne en drukte ze innig-teeder. Ik vermoedde 't reeds en daarom ook wil ik onze harten met elkaar in contact bren gen. Wie heeft niet zulk een crisis doorge maakt? De grootste Heiligen zelfs. Het eenige middel is: met moed voortgegaan, evenals een reiziger, die door een sneeuwstorm in de ber gen wordt overvallen. Verre van alle beschut ting zou stilstand hem verdooven en in den dood voeren. Ze schudde heftig met haar hoofd. Z'n weg vervolgen is vaak onvoorzichtig. Immers, men kan in 'n afgrond storten. Ove rigens, ik voel er niets voor in de duisternis te wandelen; ik houd er van, helder voor me uit te zien. Heb slechts vertrouwen, Damaris; de nevel zal optrekken. En, om dien gevaarlijken doortocht te overschrijden, doe niet, zooals in de Cave-aux-Loups: reik mij de hand en ver laat je op mij. De woorden bestierven op haar lippen. Ze voelde zich overwonnen door de kracht zijner liefde en durfde niet verder met hem rede twisten. Je vindt toch goed, dat ik eerst vader om raad vraag? Natuurlijk! Ik durf hopen, dat mijnheer Clairvault te mijnen gunste zai SRreken. Half zeven sloeg de naburige Kathedraals- toren. Damaris stond op: Morgen zul je mijn beslissing vernemen. Zij voelde zich bewogen. O, zij scheen zoo klein in haar oog tegenover die groote figuur. Haar hand in de zijne leggen viel haar nu niet moeilijk! Thann bedelde om een liefkozing. Ze boog zich. om hem die te geven en dank baar zette 't beest z'n voorpooten op haar schouders. Morgen zal ik 't zeggen, zei ze nog eens. Was 't een belofte? Hij geloofde 't! Toch durfde hij de lange, smalle hand, die ze naar hem toestak niet aan de lippen brengen: jonge oogen konden hem achter de gordijnen van den refter bespieden. Hij stelde zich tevreden, die hand lang in de zijne te houden en ze tee- der te drukken. Dan verwijderde hij zich, zon der acht te geven op z'n pae, wier onregelma tigheid thans nog meer uitkwam dan gewoon lijk. Onwillekeurig zuchtte Damaris en toen Tliann nog by haar wilde blijven, beval ze bijna bruusk: „Vooruit!" Ze wees hem de poort, waardoor ook zijn meester verdwènen was. Mot leedwezen gehoorzaamde hij en met 'n sprong ever den bloemenrand ging bij weer loopen naast Savin, die hem voor de eerste maai had vergeten. Het meisje was weer alleen. Ze keek naar den faun! O, die onuitstaanbare grijnslach! Hoe spotte hij met haar zwakheid! Waarom had ze gezwicht? Zou ze dit oogenblik later niet betreuren? Ze keerde naar huis terug en liep om den vijver met de donkere waternimfen. De deur van den salon, waar mejuffrouw de Fontdouce zich in den leunstoel liet rollen, was half geopend. Ze trad binnen. De oude dame bad in den avond schemer, haar vinger gestrengeld om den ro zenkrans, de oogen gericht naar de kerk, die door de tulle gordijnen zichtbaar was. Naast haar stond een tafeltje, nog gedekt, waarop de resten van een zieken-maaltijd en een glas melk stonden. Bij het geknars dier oude schar nieren hief ze 't hoofd op. In haar jeugd moest ze schoon geweest zijn: een lange, fijne figuur, zachte blonde ba ren, helder blauwe oogen. Vele jongelingen hadden naar haar hand gedongen, maar ze wil de haar vader niet verlaten. HU was één van die bekoorlijke egoïsten, die het heel van-zelf vinden, dat men alles voor hen opofferi. Zij was zijn secretaresse geworden en had dage lijks slechts eenige uurtjes vrij, d,ie ze be steedde aan het liefdewerk ter bescherming van jonge meisjes. Toen kwam de dood, die haar met haar vader alles ontnam, wat ze lief had! Nu was ze alleen en vrij. Ze-liet haar ruime woning in kamertjes verdeelen. Ter eere barer Patrones, de Heilige van Siêna, werd het „Sint-Catharinahuis" genoemd. Weezen, veria- tenen, die naar de stad kwamen, om te strU- den tegen 't harde bestaan, vonden daar een veilig toevluchtsoord. Langen tijd had mejuf frouw de Fontdouce acht gegeven op de gan gen van haar huis. Martha en Maria tegelijk maar nu had God haar met onbeweeglijk heid getroffen. Ze klaagde niet, o neen! Ze leed in stilte, overtuigd, dat eene onderworpen werkeloosheid Gode méér behaagt dan haar vroegere bedrijvigheid en in de ure van ver- po zing vond ze nog het middel de jonge zielen, die haar omringden, tot zich te trekken, niet door ze te dwingen tot vertrouwelijkheid, maar door de kracht van haar moederlijke teeder- held. Damaris hield veel van haar peettante. Ze knielde nu neer op het tabouretje, dat de bezorgde Babet ondier de voeten van haar meesteres schoof. Peettante, begon ze zachtjes, ik kom u terloops goeden avond zeggen. Papa zal niet weten, waar ik zoolang blijf. Ia wil u maar even vertellen, dat de repetitie buitengewoon geslaagd ia. Dus, je bent tevreden over de jeugdige actrices? Ja. ik sta voor haar goed succes in' Mejuffrouw de Fontdouce trok haar petekind naar zich toe om haar een kus op 't voor hoofd te drukken. Heb je me anders niets toe te vertrou wen? vroeg ze zacht. Het meisje bloosde. U weet immers alles al, Tante, mom- m'3- Z0u ik 11 dan nog meedeelen? aar het antwoord weet ik niet. at? Heb je hem niet aanstonds het Ja woord gegeven? Ik heb tijd tot nadenken gevraagd. 't Zou dwaasheid zijn, dit aanzoek af te slaan, lief kind. Want je bemint Savin. Ik her inner me nog 'n episode uit je jeugd. Nauwe lijks vijf of zes jaar oud, was je eens heel boos op Solange, die tegen je zei: Savin is meer mijn vriend dan de jouwe, want ik bes z'n nichtje. Damaris zweeg. Mademoiselle de Fontdouce vervolgde: Ik veronderstel toch, dat zijn gebrek te roemvol is, om je tegen te houden. Overigens zul je 't spoedig vergeten zijn door het con tact met deze schoone ziel, wier waarde nog verhoogd zal worden door een gedeelde toege negenheid. Reeds oefent Savin een grooten in vloed uit door 't geheele land, een invloed, dis nog grooter za'l worden door zijn huwelijk, door de waardigheid van huisvader. Je hebt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10