tweede kameb. OPENBARE BEDEDAG VOOR NEDERLAND. BUITENLANDSCHE ZAKEN IN DE „Waterstaat" aan de orde ZATERD v r' T■- V i- WJl 1931' DE RELIGIEUZE ONDERWIJZERS. HUN SALARISSEN. EEN WEINIG KIESCH INITIATIE!. VISITATIEREIS. DE REGEERING ANTWOORDT. Volkenbond, handelspolitiek en België. DE TIOOGE" SALARISSEN VERLAAGD. Nieuwe Commies-Griffier. OPHEFFING VAN DEN NED. R. K. TOONEELBOND? ERNSTIG VERKEERSONGE VAL BIJ HALFWEG. AUTO IN BOTSING MET EEN TRACTOR. In de Tijd" van gisterenavond suggereer, A Deelen pr. een gedachte, die, zooals de Tijd" in een naschrift opmerkt „vooral sedert de algemeene crisis sterk leeft in Ka tholieke kringen, inbegrepen zoowel van hoo- ge en lage geestelijkheid als in die van reli gieuze onderwijzers en onderwijzeressen." De gedachte n.l. dat onze religieuze onder wijzers en onderwijzeressen „zich tot den Minister van Onderwijs zouden wenden met het vrijwillige aanbod een gedeelte van hun salaris te laten vallen." Wij kunen verzekeren, dat deze gedachte reeds veel ouder is dan de algemeene crisis. Onlangs ontvingen ook wij van geachte zijde een dergelijke suggestie, waaraan wij echter geen publiciteit meenden te moeten geven, niet omdat wij tegen de gedachte zelf bezwaar hadden, maar omdat wij het lan ceeren daarvan als onkiesch aanvoelden. Zouden onze onderwijzende congregaties met een dergelijk aanbod willen komen, dan moet dit geheel aan haar worden overgela ten. Pressie van de publieke opinie achteu wij niet fijn gevoeld. Immers met het behoefte-element, objectie! beschouwd, is bij de salarieering reeds reke ning gehouden. En daarvoor is alles te zeggen: een onge huwd onderwijzer heeft nu eenmaal minder noodig dan een gehuwd. Het gaat echter te ver, wanneer de pu blieke lichamen rekening gaan houden met de verschillende wijze, waarop b.v. ongehuw- den hun salaris wenschen te besteden. Dan komt er een subjectief element in, waarmede overheidsoiganen zich niet heb ben in te laten. Willen bepaalde categorieën vrijwillig af stand doen van een gedeelte van hun sala ris, daar is niets tegen, maar dan moet het ook volkomen vrijwillig gebeuren. Pressie van de publieke opinie is hier uit den booze. Zelfs wanneer deze uitgaat van een kloos terling, zooals de eerw. heer Deelen schijnt te zijn: immers hij spreekt van „wij klooster lingen." Een privé-kloosterling moet deze kwestie niet publiek aanhangig maken, zeker niet, wanneer hij zelf niet tot een onderwijs-con- gregatie zou behooren. Maar zelfs indien dit laatste wel het ge val was, zou in dergelijk initiatief weinig persoonlijke verdienste schuilen. Immers de schrijver meent zelf, dat onze religieuze onderwijzers en onderwijzeressen eenige verlaging van salaris wel niet per soonlijk „aan den lijve zullen ondervinden.'' Daarenboven zijn privé-kloosterlingen wel nauwelijks in staat om de financieele moge lijkheid, draagwijdte en gevolgen van een dergelijk voorstel ook maar eenigermate te beoordeelen. Dat kan alleen het bestuur eener congre gatie. En wat de eene congregatie zich op finan cieel gebied zou kunnen veroorlooven, dat zou een andere zich wellicht niet kunnen permitteeren. Dat een privé-kloosterling publiek het ini tiatief neemt tot een voorstel, dat alleen van de gezamenlijke onderwijscongregaties zou kunnen uitgaan, achten wij buitengewoon ontactisch. Wij hopen en verwachten, dat de leiders der publieke opinie hier meer kieschheid aan den dag zullen leggen dan de initiatief nemer in kwestie. Mochten de gezamenlijke onderwijs-congre gaties meenen, dat er reden bestaat tot een dergelijk edelmoedig voorstel wij zullen het van harte toejuichen. Maar men late initiatief en beslissing in volle vrijheid geheel aan haar. em. PASTOOR CHR. TH. J. KARS t Gistermorgen is de Zeereerw. heer C.hr. Th. J. Kars cm. pastoor van de parochie van den H. Martinne te Ebben (Gelderland) sedert kort verblijvend in het O. L. Vrouwe-gestlcht te Boskamp, in den ouderdom van 57 jaren overleden, meldt het Over. Dhl. DIAMANTEN KLOOSTERJUBILé Den 26en November a.s. hoopt Zuster Ma ria Séraphine (in de wereld Josephine Truf- fino, geboren te Leiden) den dag te herdenken, dat zij vóór zestig jaar haar intrede deed in de Congregatie der Zusters van Liefde van O. L. Vrouw, Moeder van Barmhartigheid te Tilburg. NAAR DE MISSIE Men verzoekt ons te melden, dat de Eerw. Zusters van de Congregatie van de Zusters Do minicanessen van Voorschoten zich reeds op Vrijdag 20 November naar de West-Indische missie begeven hebben. De algemeene overste der Congregatie der Zusters van het Allerheiligste Hart van Jesus te Moerdijk, zal meldt „St. Jansklokken" 3 December een visitatiereis ondernemen naar de Missiestaties in Zuid-Sumatra. INZEGENING OPLEIDINGSINSTITUUT Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen, zal naar „Sint Jansklokken" meldt Zaterdag 28 November het opleidingsinstiuut der St. Annavereeniging voor N. A. Vakken inzegenen. JAC. DE VEEN f Men meldt ons uit Enkhuizen: In het Snouckvan Loosen ziekenhuis al hier overleed de heer Jac. de Veen op den leeftijd van 71 jaar. De overledene nam ©en vooraanstaande plaats in het Vereenigingsileven in en was vooral onder de visscliers een zeer geziene persoon lijkheid. Dat wij klaar wakker de vergadering ver heten, al was dat dan diep in don nacht werd veroorzaakt door het optreden van bui gei Wijnkoop, die er in slaagde tegen drie uur zoo luidruchtig te praten, dat de voorzitter na een gedachten hamerroffel dezen loco-ge zant van Moskou het woord moest ontnemen. Het was Donderdagavond zoo rustug gegaan Zeker" de waardeering voor den Volkenbond liep uiteen Het meest mild was mr. Joekes 7 uiteen. Het n» het Geneefsck insti- t^ljn be°or ee inheld, waarvan hij tocü Ïfd de rakle Sn zag,' welke de Minister zwakk zaken ook niet loochent, 'JT-Wilson's ai ziet deze uit wijnkoop, noch een hernieuwd?3 toren-van-Babel-bouw zooals ds. Zandt, het^wel 'ongeveer eens zijn geweest met de gemattode bewondering van dr. Schokking en de niet" zoo optimistische beschouwing van mr. Heemskerk Regeneratie en evolutie heeft de Volkenbond noodig, ldus de grijze Minister Staat die de samenstelling van den Vólkenbondsraad terecht als een vitium origi- nis aanwees, en de positie waarin Duitschland gebracht werd, niet slechts als een bron van binnenlandsclie onrust (de nazi's!) maar ook knaging aan den Volkenbond aanduidde. Om dan" maar te zwijgen van andere tegen i. ,.„n tl ATIOO 1 t A wnl v, n A.t 1. i stellingen op internationaal terrein, niet het minst tot uiting komend in de ontwapenings kwestie, de daarbij bahoorende vraag van de pacten-aanpassing en de regeling der territo riale wateren. Nederland moet doen wat het kan, zijn regeering moet volharden, maar schit terend acht mr. Heemskerk de toekomst niet, noch voor den Volkenbond in 't bijzonder, noch voor de wereld in 't algemeen. De economische actie van den Volkenbond is mislukt, zegt de veteraan der A. R. partij, en de protectie tiert welig, zoodat Nederland zelfs tot afweer gedwongen is. Deze misluk king erkent ook mr. Joekes, maar, merkte de V. D. afgevaardigde niet ten onrechte op, laat men ook bedenken in welken tijd van univer- seele economische depressie de pogingen zijn ondernomen. Inderdaad, voegde de Minister daaraan toeniet de beginselen bleken on juist, slechts het ©ogenblik om ze jn tractaten om te zotten, is nog niet daar. Van de confe rentie tot beperking der bewapening durft de Minister iets verwachten indien de internatio nale openbare meening meewerkt en in dit verband bracht hij met mr. Schokking hulde aan het petdtionnementswerk van de Neder landsche Dagbladpers. Tegenover den C. H. leider merkte de Minister op, dat de delegatie met twee vertegenwoordigers der grocftste poli tieke partijen (mr. van Lanschot en de heer Vliegen) is uitgebreid om met een nationaal front te Genève te komen, want op bet punt van internationale beperking der bewapening bestaat er in ons land een communis opinio. Te uitgebreid mocht onze delegatie echter weer niet worden omdat de conferentie wel heel lang zal duren en men mede door haar werk zaamheid de aanpassing van het Volkenbonds- pact en dat van Kellog hoopt te bewerkstel ligen. Behalve de heeren van Voorst tot Voorst en Weitkamp, heeft dr. Kortenhorst de ge legenheid aangegrepen over de handelspolitiek te spreken en de Minister te polsen over den a.s. econo- misohen voorlich tingsdienst. Ziet mr. Joekes nog steeds alle heil in den vrijhandel, waarvan hij niet dan tijdelijk en in uiterste noodzaak wil afwijken en welken hij zeker niet door actief op treden wil vervan gen, mr. Korten horst, wiens goe den kijk op de handelspolitiek de - vi minister publiek erkende, beschouwt de zaken anders. Voor hem, evenals voor den minlgt is de vraag vrijhandel of protectie geen dogma, maar een zaak van practische politiek, afhangend van wisselende omstandigheden. Daarom vraagt de katholieke afgevaardigde aandacht voor het meer en meer veld winnend stelsel van invoer verboden met contingenteeringdaarom wil hij een regeling met Engeland; daarom wenscht hij, die aan een tol-unie met België denkt, wederkeei ige preferentieele tarieven tusschen Nederland en Indië; daarom over weegt hij eau bepaling jn de komende Tarief- wet, die de ïegeering de bevoegdheid geeft met wisselende tarieven te werken. Of de minister „de juiste gemoedsgesteld heid", welke de heer Kortenhorst aan Plutar- ehus ontleende, op dit punt bezit, is voor ons een heele vraag. Wanneer wij hooren, hoe de heele economische voorlichtingsdienst van Buitenlandsche Zaken practisch op 't Plein blijft, hoe de gewichtigste commissies daar blijven vergaderen, ja zejfs de roemruchte Raa-d van Bijstand schijnt te blijven (als te genhanger van den komenden Economischen Raad dan twijfelen wij een beetje aan de actieve bedoelingen van Minister Beelaerts. Deze moet erkennen, dat er aan de toepassing van de meestbegunstiging wel eens wat ont breekt de D'uitsckHongaars.chRoemeen- sche verdragen, waar zoowel mr. Kortenhorst als mr. Knottenbelt op wezen, zijn er een spre kend staaltje van en dat men zich vergist heeft in den loop der zaken in Engeland, maar hij rilt al bij de gedachte aan contingenteeren. Men is immers zoö welwillend tegenover ons en waardeert onzen afkeer van discrimatie zoo en alle landen hebben toch van de bescher ming te lijden. Zeker, maar wat heeft het buitenland nu eigenlijk aan ons land, ondanks den eenzijdi- gen, vrijen invoer hier, gespaard De wel willende woorden zijn heel aardig en de waar deering is prachtig, maar de daad heet: con tingenteering Verdragen met preferentieele Dr. L. G. Kortenhor st graanrechten, die regelrecht tegen afspraken ingaan en alles behalve fraaie voorkeurtarie ven op spoorwegen. Buitenlandsche Zaken moet wèl weten, dat een zeer groot deel van het Nederlandsche volk deze dingen beu is. En dat dit volk er niet beter op wordt, als het personeel op genoemd departement niet ver mindert, omdat men er blijkbaar de oude han- j delspolitiek graag zoo lang mogelijk wil vol- houden. België is natuurlijk weer het onderwerp van bespreking geweest voor de verschillende i gevaardigden. Eerst, kreeg de Eerste Kamer er van langs: het verwijt van den heer Joekes za.1 zij minder achten dan, dat van mr. Heems kerk, die echter even sterk, ja nog sterker dan de v.-d.-afgevaardigde er den nadruk op legde, dat over tractaten de prioriteit van de gedach.tenwisseling met de Regeering aan de Tweede Kamer behoort. Beide afgevaardigdeu waren het er ook over eens, dat, hangende de onderhandelingen, de Regeering beter deed niet te spreken, al wenschte mr. Joekes con tact met de commissie va.n buitenlandsche zaken uit de Tweede Kamer. Beide afgevaar digden spraken ook in 'n verzoenenden geest over de noodzakelijkheid om met België tot overeenstemming te komen. In nog sterker mate bijna geschiedde dit door den heer Lockefeer, die het nut van een nieuwen kanaalweg betwijfelde, maar als zijn meening uitsprak, dat, zoo men België een nieuwen weg gaf, dit ook de best mogelijke moest zijn. Voorzichtiger was dr. Schokking, die de Regeering tot prudentie aanmaande. Meer positief uitte zich mr. Knottenbelt, die het opnam voor de belangen van Rotterdam. De liberale afgevaardigde deed dit chauvinistisch noch agitatorisch, maar hij wilde het verwijt voorkomen niet tijdig zijn meening te hebben gezegd over een kanaalplan, waartegen hij, speciaal in 't belang van Rotterdam, bezwaar moest maken. De argumenten van den heer Knottenbelt zijn de moeite van overweging waard. Voorstanders van een kanaal kunnen hem echter misschien vragen stellen: Kan niet worden aangestuurd op een verbinding RotterdamAntwerpen Is het verder posi- tief zeker, dat op den duur geen groote ont wikkelingskansen blijven voor de drie Noord- zeehavens Het is in elk geval duidelijk, dat er een oplossing moet komen. Nederland kan natuur lijk geen politiek voeren la ds. Zandt, die weer een waardige tolk bleek van wat van Karnebeek eens brandmerkte als „historische instincten". De Minister heeft zich, zoóals men kon ver wachten, in de ruimte gehouden. Geen der sprekers kreeg een schaduw van een antwoord. Alleen verdient opmerking, dat Zijn Exc. meent, dat het „in abstracte" geprojecteerde kanaal geen afwijking van het oorspronkelijk Nederlandsche standpunt is. En al ware dat zoo, voegde de Minister erbij, de hoofdvraag zou toch wezen, wat de practische gevolgen van een eventueele verandering zijn. Deze uiting was om in mr. Heemskerk's taal te spreken misschien weer een fout van den Minister. De heeren Knottenbelt en Krijger keken elkaar veelbeteekenend aan. Tenslotte was er de heer Wijnkoop met zijn bepleiten van de erkenning van Rusland (daar hielp de heer Knottenbelt aan mee in 't belang van de scheepvaart) en zijn fantasieën over Nederland's deelneming aan „het Fransch— Belgisch militalristisch-imperialistiscb ver bond". Waren er geen officierenbesprekingen geweest en gewichtige bezoeken, tot in Indië toe Geen besprekingen en alleen beleefdheids bezoeken, repliceerde de Minister. „Praatjes", zei onze Moskousehe vriend. Of liever, hij zei iets, wat den altijd hoofschen heer Beelaerts van Blokland verontwaardigd zijn papier deed neergooien met de woorden „Als ze me niet geiooven, spreek ik niet door". Intusschen had de Minister eventjes een boekje opengedaan over de communistische, quasi van de Russische regeering onafhanke lijke propaganda, welke men.mèt diplomatieke of handels-vertegenwoordiging in het land haalde. Om twintig minuten voor drie beigon de Minister van Koloniën te praten. Twee avon den had de heer de Graaff op zijn interpellant moeten wachten. Maar toen nam de zeventig jarige ook wraak door een verklaring, welke zoo droog-komiek was, dat de aanwezigen in een luiden lach schoten maar de heer Wijnkoop in woede ontstak. „Ik vraag stemming over het salaris van dezen Minister", zoo begon de repliek op echt Hebreeuwsche wijze, om spoedig in zulke „Tri- bune"-terminologie te ontaarden, dat de voor zitter er een eind aan maakte. Eerlijk gezegd, hadden wij dit al wel eerder verwacht, want de heer Wijnkoop maakt op schrikbarende wijze misbruik van het geduld van den zeer zaohtmoedigen president. Het schreeüwen en onbehoorlijk bejegenen van Ministers en medeleden schijnt dezen man een tweede natuur geworden. Anders is een orde verstoring in 't holle van den nacht, in een Kamer met enkele menschen niet goed ver klaarbaar. Maar wij begrijpen nu, waarom de communist zoo graag overdag had willen pra ten de tribune was nu immers verlaten als een kerkhof. En dat bij zulke heldendaden Zooals wij reeds gemeld hebben, zou de Ka mer gisteren een keuze doen uit de lijst van 25 sollicitanten er was inmiddels nog één gegadigde bijgekomen voor de betrekking van commies-griffier. Men herinnert zich, dat inplaats van den onlangs tot Commissaris van Drenthe benoemde griffier, in diens plaats werd gekozen de heer Kesper. Het giDg dus gistermiddag om de daardoor ontstane vacature Maar heel vlot ging het niet. Ofschoon de vo rige griffier liberaal was, de huidige zeker links is (hij legde geen eed af bij zijn in func tie treden) en de eerste commies-griffier even eens als links wordt aangeduid, scheen een groot deel in de Kamer het noodig te vinden, ook de derde plaats van het bureau maar weer door een man van links te laten bezetten. Na dat bijna eén uur gestemd was, behaalde mr. E. C. M. Deurvorst met 47 tegen 44 stemmen op mr. A. F. Schepel de overwinning. De ge kozene, die Katholiek is, was werkzaam op eenige particuliere kantoren, secretaris van de Commissie tot onderzoek naar het Cadeau stelsel en tot dusver ambtenaar bij de Haag- scbe Kamer van Koophandel en Fabrieken. Ofschoon pas drie en dertig jaar, bleek de nieuwe ambtenaar der Kamer de oudste van de lijst der sollicitanten. Dat de Kamer, na vijf en twintig hoopvolle menschen teleurgesteld te hebben, den Minis ter van Buitenlandsche Zaken niet „broode loos" wilde maken, zooals de heer Wijnkoop De sprottijd brak weer aan. Te Volendam worden de spieringen aan lange pennen geprikt om tot sprot te worden „omgewerkt". In „Sancta Maria" treffen wij den tekst aan van het schrijven van het Nederlandsch Episcopaat, hetwelk, zooals wij dezer dagen meldden, Zondag a.s. in alle Katholieke Kerken van ons land zal worden voorgelezen: De Aartsbisschop en de Bisschop pen van Nederland. Aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen. Zaligheid en Vrede in den Heer. De economische crisis, welke zich over ge heel de wereld heeft uitgestrekt, drukt reeds geruimen tijd met haar ontwrichting van het zakenleven en daaruit voortvloeiende werk loosheid, armoede en gebrek, als een zware beproeving op de menschheid, terwijl niemand met zekerheid zeggen kan, wanneer en hoe het linde zal komen. In dezen algemeenen nood is het voor de geloovigen een groote troost te weten, dat het lot der menschheid ligt in de handen van den Algoeden Hemel vader, die zijn almacht vooral openbaart door barmhartig te zijn en te sparen. Met allen aandrang vermanen Wij U daar om, B. G., om door een nederig, berouwvol, volhardend en vertrouwvol gebed uw toe vlucht te nemen tot den troon van Gods barm hartigheid, opdat God, die door de zonde be- leedigd en do«*r de boetvaardigheid verzoend wordt, genadig zijn oogen sla op de gebeden van zijn smeekend volk en de geeselen zijner gramschap afwende, die wij voor onze zon den verdienen en het Hem moge behagen uit komst te verleenen in de maatschappelijke nooden, welke de wereld hebben getroffen. Wijl echter het gezamenlijk en openbaar ge bed zooveel te krachtiger is en zooveel te meer bij God vermag, schrijven Wij bij dezen voor, dat op Zondag, den 29en November a.s., onder het Lof, het Rozenhoedje zal worden gebeden met de Litanie van het H. Hart van Jesus en de akte van eerherstel tot het H. Hart van Jesus, om Gods barmhartigheid over de we reld af te smeeken. Wij roepen U tot deelname aan deze ge beden op en sporen U tevens aan, de H. Mis van verplichting tot dezelfde intentie bij te wonen. Op dienzelfden dag zullen ook de geloovigen van alle christelijke kerken in ons vaderland tot datzelfde doel met ons in bet gebed ver- eenigd zijn. En zal dit Ons schrijven op Zondag, den 22en November a.s. in alle tot onze Kerk provincie behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld onder alle vastgestelde diensten van deD predikstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 12en Nov. 1931. t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. t L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's Bosch. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. dat wenschte, was te verwachten. Zij keurde artikel 1 van de begrooting, zijnde de post van het ministerieel salaris, goed en daarna de geheele begrooting van Buitenlandsche Za ken. Er bleef toch nog een somber werk over. In verband met de algemeene, tijdelijke sala ris-korting, moeten ook die ambtenaren er aan geiooven, wier tractementen bij de wet zijn vastgesteld, n.l. de leden van den Raad van State, van de Algemeene Rekenkamer, van de rechterlijke macht en van de militair-rech terlijke macht. Ook hier bedraagt de korting voor hen, die gehuwd zijn of gehuwd geweest zijn, 2J4 pet. van de eerste 2000 en 5 pet. van het meerdere; de ongehuwden missen 214 pet. van de eerste 1000 en 5 pet. van het meerdere. Indien naast de jaarwedden vergoe dingen of traktementsverhol gingen worden genoten, wordt de korting toegepast op het gezamenlijk bedrag daarvan. Ingeval een amb tenaar in het huwelijk treedt in den loop van een maand ,gaat de daarmede samenhangende wijziging van de korting in op den eersten van die maand. De korting brengt geen wij ziging in de vast aan de ambten verbonden wedden, zoodat zij geen gevolgen met zich brengt in den vorm van lagere pensioengrond slagen en lagere pensioenen, terwijl zij even min invloed uitoefent op het bedrag van de kindertoelage. De korting geldt, volgens de wet, voor Ue-t tijdvak van 1 Maart 19321 Maart 1935. Z. h. st. ging de wet er door, al wilden de soc.-dem. fractie geacht worden te hebben tegen gestemd. Een heele reeks ontwerpjes ontmoette even min bezwaren. Dat een dame en nog wel een arts publiekelijk vragen stelde over bijzonderheden betreffende de bevoegdheid vanvroedvrouwen, ging ons een beetje ver. Blijkbaar Minister Verschuur ook, die er zijn wijziging van de wet, regelend de uitoefe ning der geneeskunst, toch ook z. h. st. door kreeg. De Kamer is ten slotte urenlang met Water staat bezig geweest. De heer Guit en een rist andere sprekers drongen aan op naleving der collectieve arbeidscontracten in de bestekken der Rijkswerken. Anderen bezwoeren den Mi nister toch voor meer veiligheid op den weg te zorgen, o.a. door verplichte werktijden voor chauffeurs. Minister Reijmer luistert met een engelen geduld, dat men bij een zoo beweeglijk man, als HU is, niet zou vermoeden. Zelfs de „don- der"-redevoeringen van generaal Duymaer van Twist ontstellen hem niet. ZEVENDE EEUWFEEST DER H. ELISABETH. Donderdag, feestdag vain de H. Elisabeth van Hongarije, heeft ter gelegenheid van het ze vende eeuwfeest van haar zalig afsterven in de kerk der paters Capucijnen in den Bosch een herdenkingsplechtigheid plaats gehad, waarbij Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen het lof gecelebreerd heeft. Z.H. Excellentie werd daarbij geassisteerd door den Hoog eerw. Pater Stanislaus minister- provinciaal der Capucijnen en den zeereerw. Pater Caesarius, gardiaan van het Capucijnen- klooster aldaar. De zeereerw. Pater Dominicus Terstee- gen O.P. hield tijdens het lof een feestpredi katie. De feestelijk versierde kerk was geheel gevuld. De sohola eantorum der St. Jansbasiliek zong onder leiding van den heer P. Kallenback de lofgezangen. Het R. K. A. T. dringt op stichting van een diocesanen bond aan. Het bestuur van het R. K. Amsterdamsch Tooneelgezelschap heeft aan de besturen der vereenigingen aangesloten bij den Ned. R. K. Tooneelbond een schrijven gericht, waarin het aandringt op liquideering van dezen bond en oprichting van den Diocesanen R. K. Tooneel bond voor het bisdom Haarlem. In de vergadering van 18 November 1930 van het Hoogw. Episcopaat, hebben de Aarts bisschop, alsmede de bisschoppen van Breda, 's Hertogenbosch en Roermond besloten hun bisdommen uit den Ned. R. K. Tooneelbond te doen treden, zoodat deze zou worden een diocesane bond van het bisdom Haarlem. Het bestuur van het R. K. A. T. meent nu, dat het formeel niet juist zou zijn den Ned. R. K. Tooneelbond om te vormen tot een diocesanen bond. Het doet voorstellen voor de a.s. jaarvergadering van den Ned. R. K. Too neelbond in den boven aangegeven zin. Als candidaat voor het voorzitterschap van den op te richten diocesanen bond stelt het be stuur Anton Sweers. den leider van het R. K. A. T. WILLY DERBY TERUG. Gistermorgen om kwart voor tiien kieerue Willy Derby met zijn reisgenoot prof. Paulton van zijn Indische tournee terug. Een groote menigte zoo groot dat men zich wel afvroeg, welke grootheid er arri veerde was bij bet Haagsche Staatsspoor station saamgestroomd. Toen Derby het station uitstapte, verbrak de juichende menigte de politieafzetting en drong ai les om den populairen zanger heen. Nadat de noodige foto's en films waren ge maakt, ging men in auto's, voorafgegaan door de Postfanfare, naar den Dierentuin, om stuwd door een groote menigte. In de nieuwe zaal van den Dierentuin werd Derby door ver schillende personen toegesproken, waarop de conferencier verhaalde van zijn Indische erva ringen, hoe hij ontvangen was. en naderhand medewerking van den kunstkring kreeg, hoe hij zijn werk had gedaan, hoe hij het land vond en hoe warm het was, en dat hij in betere tijden misschien nog eens terugkeerde. De aanhangwagen versplinterd door de N. Z. Holl. Tram. Gisterenavond om even over vijven, is op den Haarlemmerweg enkele minuten gaans van het Kruithuis te Halfweg, een ernstig ongeluk ge beurd waar bij echter gelukkig geen slacht offers te betreuren zijn. Het ongeluk was in Amsterdam al spoedig bekend, omdat de foren, sen, die zich na kantoortijd steeds in grooten getale met de Haarlemsdhe tram naar hun res pectievelijke woonplaatsen begeven, zioh giste renmiddag plotseling genoodzaakt zagen, om van den trein gebruik te maken Aan de eindhalte van de N. Z. H.-tram in de Spuistraat te Amsterdam stonden verschillende tramtreinen te wachten, doóh aan de vele pas sagiers werd medegedeeld, dat de trams voor- loopig niet zonden vertrekken en dat zij dus verstandig zonden doen, om den trein te nemen. Door een bijzondere overeenkomst tussohen de N Z. *H. tram en de S. S. zijn de plaatskaar- ten voor de tram ook geldig in den trein, zoo dat de mensohen althans geen financieeel na deel hebban ondervonden. Velen echter zijn langen tijd opgehouden en kwamen veel later dan gewoonlijk tlhuis. Chaos op den Haarlemmerweg. Veel ernstiger Het zlcih de toestand op den Haarlemmerweg aanzien. Het tramverkeer was totaal geblokkeerd en de verschillende kris-kras door elkaar staande ten deele zwaar gehaven de wagens waartusschen de menschen op ge wonden heen en weer liepen, gaven het tafreel een min of meer chaotisch aanzien. Een van de masten van het stroomdradennet was als een rietje afgeknapt en ten einde het gevaar, dat de loshangende electrische kabels oplever den te bezweren had men onmiddellijk na het ongeval, het net stroomloos gemaalkt. Trams, die onderweg waren, werden daardoor plotse, ling tot stilstand gedwongen, terwijl de lichten doofden, hetgeen begrijpelijkerwijze onder de passagiers een heele consternatie veroorzaakte. In de eerste oogenblikken maakte de duister nis het uiterst lastig om op de plaats van het onheil de schade op te nemen. Gelukkig bleek al heel spoedig, dat er niemand gewond was, zoodat dit ongeluk geen slachtoffers heeft ge- es ebt, hetgeen gezien de zware, materieele schade, een wonder genoemd moet worden. Een ruineuze aanblik- De plaats, waar het ongeluk gebeurde was bood een ruinenzen aanblik. De eerste wagen van een uit drie wagens 'bestaanden tramtrein die onderweg was van Amsterdam naar Haar lem en vol zat met passagiers, was ontspoord en totaal ontwricht. Op enkele decimeters af stand van het' water was het gevaarte tot staan gekomen. Het bovenstuk van den wa gen was gedeeltelijk van het onderstel gerukt en zwaar beschadigd. Geheel hing de carosse- rie boven de wielen. Op zij was in den wagen een groot gat geslagen en door den vreeselii- ken schok waren ongeveer alle ruiten gebro ken. Vlak er naast lag het overblijfsel van een totaal vernielden aanhangwagen van een mo- tortracfor en van den laatste staken de wie len nog juist boven den oever van de Haarlem- mer Trekvaart uit. De rest lag geheel onder den waterspiegel. Even verder stond een deerlijk gehavende luxe-auto. die aan de achterzijde tamelijk wed vernield was. Toen de eerste opwinding bedaard was, begon men onmiddellijk aan het opruimingsweilk, na. dat allereerst de passagiers van de tram ge deeltelijk per taxi's en gedeeltelijk per tre van het station Halfweg naar Amsterdam en Haarlem waren doorgereisd. De toedracht. Het bleek, dat het ongeval zioh als volgt had toegedaan. Omstreeks vijf uur passeerde een tractor met aanhangwagen van de firma Mail- devange te Haarlem die op weg was naar Am sterdam, het Kruithuis. Uit de tegenoverge stelde richting naderden juist op dit moment twee personenauto's. De achterste hiervan toe- behoorende aan notaris Hink te Purmerend. die zelf in den wagen zat, terwijl zijn chauf feur stuurde, wilden de eersten personenauto passeeren. De chauffeur haalde iets te ver uit naar links, met het gevolg, dat hij in botsing kwam met den aanhangwagen van den tractor Op zichzelf was dit ongeluk niet van ernstigen aard, daar alleen de personen-auto beschadigd werd, doch de inzittenden ongedeerd bleven. Door den schok echter kon de chauffeuT van den tractor het stuur niet meer houden, ern daar hij vrij snel reed, vloog de tractor met aanhangwagen en al dwars over de trambaan de Haarlemmervaart in. De koppeling tusschen de beide voertuigen brak op het laatste mo ment af, zoodat de tractor alleen te water geraakte en de aanlhang-wagen dwars op de trambaan bleef staan. De chauffeur wist zich bijtijds te redden en kwam met den schrik en een nat pak vrij. Inmiddels naderde uit de richting Sloterdijk een tramtrein der N. Z. H.. Tramweg Mij. De chauffeur trachtte tever geefs de aandaoht van den trambestuurder te trekken, om verder onheil te voorkomen, doch de laatste zag het obstakel op de tram baan helaas te laat. In volle vaart reed de tram op den wagen in, die fcotaaü versplinterd werd. Ook de tram werd gelijk reeds gezegd, deerlijk gehavend, zonder dat Iemand, zelfs de bestuurder niet, eenlg letsel opliep. Een vonkenregen, veroorzaakt door kort sluiting daalde over de plaats des onheils. EEN BIOSCOOPCONFLICT IN ZUTFEN? Naar aanleiding van 'n besluit van den raad der gemeente Zutfen, waarbij een voorstel tot heffing van een vermakelijkheidsbelasting tot 20 pCt. in het leven is geroepen (tot nu toe werd in Zutfen geen vermakelijkheidsbelasting geheven) hebben de bioscoopexploitanten, woon achtig te Zutfen, zich tot het hoofdbestuur van den Nederlandschen bioscoopbond gewend, met bet dringend verzoek bun te willen bijstaan, daar zij het niet mogelijk achten hun exploita tie onder de nieuwe belasting-verordening ver der te blijven voeren. In de eerstvolgende vergadering van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bios coopbond zal thans in overweging worden ge nomen om de bioscopen in Zutfen te sluiten. ZELDZAAM JUBILE In December a.s. zal het 130 jaar geleden zijn, dat de Drijfriemenfabriek voorheen A. Drost Zn. te Haarlem werd. opgericht. Aanzienlijke stagnatie. Al heel spoedig kwam hulp op dagen. Eener- zijds in den vorm van materiaalwagens der N. Z H. uit Haarlem, met een staf technisch personeel, anderzijds in den vorm van een uit gebreide politiemacht uit Amsterdam, onder leiding van commissaris Pijper en inspecteur Modderman, van het bureau Admiraal de Ruy- terweg, geassisteerd door enkele rij'ks-veldwach- ters. Met de berging werd onmiddellijk een aan vang gemaakt, doch het duurde tot ongeveer half tien, voordat het tramverkeer over één spoor kon worden hervat. De trambaan was n.l. ook geheel ontzet, hetgeen het opruimingswerk bemoeilijkte. Men verwaohtte, dat het weTk den geheelen nacht door zou duren, en dat ■het tramverkeer eerst hedenochtend op de nor male wijze zou kunnen worden hervat. Nader vernemen wij nog, dat de, auto vuu notaris Hink uit Purmerend, die in Bloemen dal woont, door de Amsterdamsche politie in beslag is genomen. Het staat vast, dat het ongeluk veroorzaakt is, door het onvoorzich tige rijden van den chauffeur van notaris Hink. Het ongeluk is gebeurd, op enkele honderden meters afstand van de grens van de gemeen» Halfweg en dus nog juist op grondgebied d4t gemeente Amsterdam. .1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5