ALGEMEEN OVERZICHT. GEEN BRUG MEER TE SLAAN? - ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931 o "BfaêVmaXMlM» d» "'fc GERUCHTEN OVER EEN WAPENSTILSTAND MANDSJOERIJSCHE CONFLICT. WIE ZULLEN SPANJE REGEEREN? De vermoedelijke samenstelling van het toekomstige kabinet. PROTECTIONISTISCH ENGELAND. LARGO CABALLERO MINISTER. PRESIDENT DE REVOLUTIE IN SPANJE. DE ONDERHANDELINGEN IN DEN VOLKENBONDS RAAD. EEN ENQUETE-COMMISSIE NAAR MANDSJOERIJE. DE ANTI-DUMPINGWET AANGENOMEN. DE KATHOLIEKE VLAAMSCHE RADIO. PASTOOR PERQUIN ALS „SUPPORTER". GRANDI IN AMERIKA. Italië „heraut der gerechtigheid". DE POLITIEKE AGITATIE IN duitschland. Een zwarte lijst van sprekers in Pruisen? duddins gearresteerd DE BEWAKING VAN WALLSTREET. DE BANDIETEN JACHT OP CORSICA. HET GEVAL-MOONEY. Het herstelvraagstuk Mn de onderhandelingen tusschen de rijksiregeering en de Fransche ring beëindigd zijn en het Duitsche voorstal om de Bazelsche commissie van onderzoek bijeen te roepen is verz0^®nK houdt men zich in Fransche kringen hez g met de benoeming van een vertegenwoordigt deze commissie en met de vooruitzichten die Frankrijk heeft bij de opstelling van h. rapport over de betalingscapaciteit van Duitschland. „voiük De Fransche regeering schijnt aanvankeiij te hebben gedacht aan het benoemen van a oud-gouverneur van de Bank van Fr*"k"it Moreau, die hiervoor echter heeft bedankt de motiveering dat hij als president van e der groote Pa.rijsche banken moeilijk als kundige bij een herstelaangelegenheid a optreden. De keuze der regeering is daarna op beide deskundigen Parmentier en Rist =eva len In wel ingelichte kringen verwacht men dan ook, dat Rist spoedig benoemd za Men verwacht van Fransche zijde bijI de sprekingen in de commissie van onderzoek zeer bepaalde gedwongen verklaart, dat Frankrijk en Belg s nnitach- zullen zijn de politieke schulden verde- land tegen de an-aere mogendheden, digen, in het bijzonder tegen hebben on- die hun milliarden in Duitschland hebben on dergebracht. .„„tal andere „Excelsior" en een "^i^held rechtsche bladen *Ler de taak der dat de Duitsche opvatting^^ gedeeW In De X» „.k i« Duitsche deposito 3 in it vaststellen van de be- het rijk mede te reke- dit geval zou de dwongen zien, oo*. - ~~tstelien van de be- het buitenland hij het ias talingscapaciteit.van n aanieiding meer, nen. Er bestaat dan jc déposlto's in het voor de Duitsche particulier buitenland he beleggingen van bui- SSnK ïaPitaai in Duitschland ook niet ^iTttezTgelegenhoId zou men dan misschien -fzvinrie-eren, dat zich onder het in n^ehland belegde buitenlandsche kapitaal groote sommen Duitsch geld bevinden, die oorspronkelijk als veiligstelling in het buiten, land waren belegd. Het memorandum van de Duiiitsche regeer In g, inzake bijieemroepiing van die In het nieuwe be talingsplan voorziene speciale commissie, luidt als volgt: De Duitsche regeering doet hiermede het verzoek, dat de Bank voor internationale be talingen, te Bazel, de in het nieuwe plan der Haagsche conventie van 20 Januari 1930 voor ziene commissie van advies zal bijeenroepen. Wat de aanleiding en het doel van dit ver zoek betreft, heeft de Duitsche regeering de eer, het volgende ter kennis te brengen van de B. I. B.: - Reeds in het begin van Juni van dit jaar, was de Duitsche regeering tot de overtuiging gekomen, dat zij, ondanks alle beperking va de staatsuitgaven en ondanks de er ïaa verhooging der belastingen, niet in staat zou zijn, de betaling der annuïteiten volgens het nieuwe plan voort te zetten. De economische en financieele positie van Duitschland was reeds toen uiterst kritiek en de Duitsche re geering bad derhalve reeds toen besloten, uit dien toestand de noodzakelijke consequenties te trekken. Op dit besluit volgde, den 21sten Juni, de verklaring van den president der Vereenigde Staten van Amerika, die een moratorium van één jaar voor alle betalingen, herstelbedragen en oorlogsschulden, voorstelde. poel van dit initatief was blijkens Hcovers verklaring, bij te dragen tot het herstel van 1 et vertrouwen en aldus den politieken vrede de economische stabiliseering der wereld te vorderen; aan de debiteurs-staten moest tijd wordeQ g&gund, hun land weer tot welvaart a wj»gHjg©B- De hoop, dat dit voorstel een beslissende ding in de wereldcrisis tot gevolg zou heb- ren is niet in vervulling gegaan. De verdere i der gebeurtenissen had tot gevolg, dat w vers moratorium-jaar alléén het gevaar r een ineenstorting niet kan afwenden. T°De Britsche regeering nam daarom in Juli initiatief tot het bijeenroepen der Londen- ■h conferentie. De adviezen dier conferentie teidden tot verlenging van het aan de rijks bank verleende herdisoontocrediet, het z.g^. Stillhalte-aceoord van Bazel en het rappor,, van de door de B. I. B. ingestelde deskundi gen-commissie. Hoe belangrijk deze maatregelen ook waren, om een snelle verlichting te brengen, zij wa ren tenslotte toch nit den aard der zaalv sleci s van voorbereidende beteekenis. Trouwens de conferentie van Londen con stateerde in haar slotprotocol, dat de maa re gelen, waartoe zij adviseerde, slechts een eers e stap waren, dat zij den grondslag moes en vormen voor een actie van ver derr eiken de e- teekenis In dien zin hebben ook de deskundigen, die aan de uitvoering der Londensche a hebben meegewerkt, steeds het voorloopig rakter van al die maatregelen voor oogen g - haZoo heet het oa. in het Stillhalte-acooord, dat de verdragsluitende partijen de 1 coord voorziene regeling slechts ben totdat een 4™"^^^hulden zake het probleem van Duitscmauu op korten termijn zal zijn ,totsalf]in En het rapport van de Bazeler deskundigen commissie sluit eveneens met j"* vermaan aan het adres der betr0 ringen, „geen tijd te verliezen wijld de noodige maatrege:len t<a een toestand te scheppen, we voeren maakt, financieele transacties door te v welke Duitschland en daarmede de wereld de zoo dringend ^«^Je^ndUien verliepen, heeft zichTe'tono^che en financieele toe- stand van Duitschland ten uiterste verscherpt. Ook in andere landen heeft de crisis een ern- meer en meer De wereld is den lnnerlijken samen- ewust gewor jy-te financieele vraagstuk- op deze taak het best volbracht kan worden, is vooral de gedachte naar voren getreden, om terstond een speciale commissie bijeen te roe- Penaar deze bijeenroeping van een voorstel der Duitsche regeering afhankelijk is, heeft deze besloten, dit voorstel in te dienen, opdat harerzijds alles geschiede, wat den weg kan banen tot gemeenschappelijke maatregelen der verschillende regeeringen. Volgens het nieuwe plan wordt voor dit voorstel de verklaring der Duitsche regeering eischt, dat „zij tot de conclusie gekomen dat de valuta en het economische leven van Duitschland door de gedeeltelijke of algeheele overdracht van het niet uitstelbare gedeelte der annuiteiten ernstig in gevaar zouden kun hen worden gebracht". Terwijl de Duitsche regeering deze verkla ring afgeeft, moet zij er op wijzen, dat een dergelijke verklaring niet in overeenstemming is met den tegenwoordigen stand van zaken. Sinds de opstelling van het nieuwe plan toch is de financieele en economische toestand in de wereld, vooral in Duitschland, door een crisis zonder weerga totaal veranderd. Daar door het nieuwe plan aan de speciale commissie de taak wordt toegewezen, om den toestand onder alle gezichtspunten te bestu- deeren, moet de commissie het vraagstuk met inachtneming van alle nieuwe factoren onder zoeken en er vooral rekening mee houden, dat de kwestie van Duitsehlands particuliere schulden tijdig voor het einde van Februari van het volgend jaar geregeld wordt door een overeenkomst, die tusschen de buitenlandsche crediteuren en de Duitsche schuldenaars moet worden getroffen. De Duitsche regeering stelt tenslotte voor, dat de speciale commissie onverwijld zal bij eenkomen en dat zij haar werkzaamheden zoo spoedig mogelijk beëindigt, opdat reeds bin nen forten tijd de conferentie der regeeringen kan plaats hebben. De raad van beheer der Bank voor inter nationale betalingen heeft terstond na ont vangst van het Duitsche memorndum betref fende de benoeming van een commissie volgens het Yuongplan, om een onderzoek naar het betalingsvermogen van Duitschland in te stel len. de 7 voornaamste circulatiebanken uitge- noodigd, leden voor deze commissie te benoe men. Ook de circulatiebanken van enkele kleinere landen o.a. van Nederland, zullen uitgenoo- digd worden, een lid voor de commissie aan te wijzen. Werklieden leggen als tapijten groote strooken rubber over een der Parijsche proeven te nemen voor het dempen van het geluid. avenue s om In politieke kringen te Madrid wordt in de laatste dagen vooral de vraag besproken, welke de samenstelling zijn zal van het nieuwe ka binet, dat na de presidentsverkiezingen zal moeten worden gevormd. Deze verkiezingen zullen, naar thans vaststaat, den lOen Decern- ber a.s. plaats hebben. Naar de Madrileensche correspondent van „El Mati" uit gezaghebbende bron verneemt, zal de nieuwe president der republiek, die ongetwijfeld Zamora zijn zal, na aanvaarding van zijn ambt zijn vertrouwen in de regeering Azana uitspreken. Azana zal zich echter niet langer bereid verklaren, om het ambt van minister-president te bekleeden. Zamora zal daarna den tegenwoordigen minister van arbeid, Largo Caballero, opdra gen een concentratie-kabinet te vormen. Deze laatste veronderstelling ligt overigens geheel in de lijn van een verklaring, die Ca ballero zelf eenige dagen geleden aan de ver- tegenwoordigers van de pers aflegde en waar in hij zeide, dat het logisch is, dat de vorming van een nieuw kabinet aan de socialisten zal worden opgedragen. Wij kunnen echter niet alleen regeeren, voegde Caballero eraan toe, en wij zullen ons dan ook genoodzaakt zien, een concentratie-kabinet te vormen. Naar verluidt, zal Lerroux geen zitting ne men ju het nieuwe kabinet, daar hij van plan is, zijn partij te gaan reorganiseeren Volgens een artikel in het liberale Madri leensche blad „El Sol", dat in politieke krin gen uitvoerig besproken wordt, zou het toe komstige kabinet naar alle waarschijnlijkheid als volgt worden samengesteld: minister-pre sident; Largo Caballero (socialist); oorlog: Azana (republikeinsehe actie) buitenlandsche zaken: de tegenwoordige minister van justi tie: Ferran de los Rlos (socialist); justitie: de voorzitter der oonstitutioneele commissie Jimenez Asua (radicaal-socialist) en minister van arbeid: Fabra Ribas (socialist). In de verdeeling van de overige portefeuil les zou geenerlei wijziging komen Deze regeering zou een groot gedeelte van het socialistisch program verwezenlijken, om na voleinding van haar taak plaats te maken voor een overgangskabinet-Ortega y Gasset, den leider van de groep „in dienst der repu bliek". Eerst daarna zou Lerroux den tijd gekomen achten, om een radicale regeering te vormen. LONDEN, 19 November. (V.D.) De anti-duin- mnswet is heden door het lagerhuis in derde lezing aangenomen met 329 tegen 44 stemmen. LONDEN, 20 November. (H.N.) Nadat het lagerhuis gisteren de antidumping-wet in derde lezing had aangenomen, zal de wet vandaag door het hoogerhuis behandeld en daarna ter stond door den koning onderteekend worden, zoodat zij, terstond in werking kan treden. Naar men verwaobt, zal vandaag ook een eerste lijst van artikelen worden gepubliceerd, waarvan, invoerrecht geheven zal worden. LONDEN, 20 November. (V.D.) De „Finan cial News" is van meening dat de anti-dum- pingwet terecht in Londensche bankkringen ernstige bezorgdheid wekt over de mogelijk heid van een tarievenoorlog of andere repre saille-maatregelen van andere landen. Men vreest dat tengevolge van het herstel-vraagstuk de internationale toestand nog ongunstiger kan worden. Hieruit verklaart men ook het pessimisme, dat ter beurze heersdht De Amerikaasnohe senator Full heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zegt dat de Engelsohe anti-dumpingwet in feite een invoe verbod voor Amerikaansche waren zeer na ij komt. Het is o.a. een gevolg van de hooge Amerikaansche tarieven, die gewijzigd moeten worden om den handel te bevorderen. STRATEN VOL BELANGSTELLENDEN ROME, 20 November. (N.T.A.) De Italiaan- sche bladen leveren heden commentaar op het bezoek van Grandi in Amerika. Een blad schrijft o.a., dat Grandi's reis tot volkomen overeenstemming inzake de econo mische en politieke kwesties geleid heeft. Italië zoo gaat het blad voort, is als heraut der gerechtigheid opgetreden zonder iets voor zichzelf te verlangen; het doel was uitsluitend mede te werken aan het overwinnen van de wereldcrisis. Grandi's reis naar Amerika was niet ge dacht als tegenhanger voor de reis van den Franschen premier, Laval, naar Washington. Een ander blad schrijft, dat Italië's politiek in de Ver. Staten het best begrepen wordt, omdat deze politiek op de samenwerking der naties berust en op ontwapening bedacht is. NEW-YORK, 20 November (R.O.) In ver. band met Grandi's bezoek aan New-York wa ren bijzondere veiligheidsmaatregelen getrof fen. Twaalf honderd politie-mannen stonden langs den weg geschaard, waar de stoet pas seerde. De auto van Grandi werd bovendien voorafgegaan door twee honderd politieagen ten te paard. De straten waren vol belangstellenden. Sol. daten en mariniei s hadden de wacht bij het stadhuis betrokken. De officieel e ontvangst verliep zonder inci denten. Op het stadhuis dankte minister Grandi burgemeester Walker voor de harte- lijke ontvangst, welke hem de stad bereid had. Vooral ook dank ik u; aldus Grandi, voor uw vriendelijke wenschen. Gij kunt er staat op maken, dat zij een goede zaak gelden, de zaak van den vrede en van de solidariteit on der de volken. Na de receptie ten stadhuize werd Grandi naar Jersey-city geleld, waar een speciale trein voor hem gereed stond, die hem naar Phila delphia zal brengen. SEVILLA, 20 November. (B.T.A.) De haven arbeiders van Sevilla zijn tengevolge van een conflict met hun werkgevers ia staking ge gaan. In een vergadering Frankfurt a.d. Oder heeft de Pruisische minister van binnenland- scbe zaken Severing, aangekondigd, dat bin nenkort een instructie zal worden gegeven, waardoor opiuiende taal in volksvergaderin gen voortaan voor de sprekers een spreekver bod in Pruisen ten gevolge zal hebben. Uit deze verklaring hebben vele Duitsche bladen afgeleid- dat in het Pruisisch ministe rie van blnnenlandsche zaken een verordening tegen het optreden van politieke „ophitsers" in voorbereiding is. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat zulks niet het geval is. Wel schijnt het in het voornemen der Pruisische regeering te üs-gen, een zoogenaamde „zwarte lijst" van sprekers aan te leggen, wien even tueel het spreken verboden zal kunnen worden. Uit Weimar wordt gemeld: Toen Donderdagavond de communistische afgevaardigde van den Pruisischen landdag, Duddins, zonder toestemming in een vergade ring te Zella-Mehlis het woord wilde voeren, werd hij door de politie gearresteerd. Op hem werd een schietwapen gevonden. Tezamen met verscheidene andere gearres teerden, allen deelnemers aan de vergadering, werd hij voor den politie-rechter gebracht. Bij huiszoekingen in de woningen van de gearres teerden, werden verscheidene wapens gevon den. Pruisische politieverordeningen. Naar de officieele Pruisische persdienst meldt, heeft de Pruisische minister van bln nenlandsche zaken twee politieverordeningen uitgevaardigd ter verzekering van ordè en rust in den vrijstaat Pruisen. De eerste verordening stelt strafbaar het verstrekken van houw-, steek- of stootwapenen aan personen onder 20 jaar, terwijl de tweede terrein- en ordeoefeningen in den tijd van uur des avonds tot '7 uur des morgens onder den blooten hemel verbiedt. Bij overtreding kan een boete van ten hoogste 150 Mk of 14 dagen hechtenis worden opgelegd. Trotzki stuurt alles in de war. Betreffende den politieken toestand in Spanje staat de sovjetpers al sinds lang op het standpunt, dat de revolutie halverwege is blijven steken, wat niet alleen In het voor deel der burgerlijke demooratie is, maar ook in dat van de sociaal-democraten. Alleen da communistische partij zou in staat zijn de onvoltooide revolutie tot een einde te brengen, als ze maar de leiding kon nemen over de massa's hoeren en arbeiders. Tot tegenstanders eener communistisch revolutionnaire ontwikkeling behooren. vol gens de sovjet-pers, ook de verachtelijke groep jes ideologen, die de geschriften van Trotzki over de Spaansche revolutie tot richtsnoer nemen. Het Moskousche tijdschrift „Bolsche- wik" bevat in het laatste nummer een heftige polemiek tegen Trotzki, die zijn dwaallerin gen, welke reeds lang door de communistische partij zijn veroordeeld, thans den Spanjaarden voorzet en daardoor slechts verwarring teweeg brengt in de gelederen der Spaansche revo- lutionnairen. Op verzoek van het departement van justitie NEW-YORK, 20 November (H.N.) De ver- scherpte bewaking vah Wallstreet en omge ving werd ook heden gehandhaafd. Behalve het gewone aantal van 38 agenten in uniform werd de dienst nog door 20 rechercheurs waar. genomen, die zich vooral bij de Morgan-bank, de effectenbeurs en het station van den onder- grondschen spoorweg ophielden. De chef der politie verklaarde, dat de ver. scherpte bewaking ingesteld was op verzoek van het departement van justitie te Washing ton, doch dat hem van dreigbrieven aan het adres van bekende bankiers niets bekend was. Wij hebben er reeds enkele malen op gewe zen, hoe de katholieke Vlaamsche Radio moei lijke dagen doormaakt. In de bladen zijn nood roepen verschenen om hulp: finantieele en moreele. De Katholieke Vlamingen hebben bij de verdeeling van den zendtijd slechts 4 uur 1 week bekomen en bovendien hebben zij een contract van 65 artikelen moeten onder teekenen, waardoor hun vrijheid geheel aan banden gelegd wordt. Zoo mag de Katholieke Vlaamsche Radio, niet met het kruisteeken beginnen, hij mag zijn naam ternauwernood vermelden en zijn uitzendingen staan onder preventieve censuur van niet-katholieke amb tenaren. Bij een dergelijke stand van zaken komen de Vlaamsche katholieken die langen tijd iet wat laks hebben gestaan tegenover bet radio- vraagstuk uit hun schulp en thans is een begin gemaakt met een flinke propaganda- actie. Er worden K. V. R. O.-dagem georgani seerd niet alleen om deze mistoestanden be kend te maken, maar ook om een krachtige organisatie op te bouwen, plaatselijke afdeelin- gen op te richten. Te Antwerpen is men daarmee nu begonnen en zoo dat een geheele week wordt besteed aan een campagne voor de katholieke Vlaam sche Radio. Op de groote propaganda-vergadering, waar bij de geestelijke en wereldlijke overheid te genwoordig was en den heer Boon nonkel Jan van het Vlaamsch kinderuurtje en de eerw. heer van Hoeck het woord voeTden sprak pastoor Perquin, de Nederlandsohe katholieke radio-pionier, dieindertijd reeds op het con gres van Sint Truiden de katholieke Vlamin gen wakker schudde, - een echte, gloedvolle supporters"-rede uit. Pastoor Perquin verhaalde van de groote moeilijkheden, waarmee ook de Nederlandscho katholieke radio te kampen had gehad en van de wijze waarop deze werden overwonnen. Wat wij deden, kunt gij Vlamingen evengoed, zeide de pastoor, die dan uiteenzette, hoe de radio in Nederland het katholicisme op onschat bare wijze dient. Door den K.R.O. komen vele andersdenkeden in aanraking met het katho licisme, met het gevolg dat taliijke vragen om nadere inlichtingen binnenkomen. Twee derde der aanvragen om onderrichtingen bij het apologetisch genootschap Petrus Canisius binnengekomen, werden door den K.R.O. inge- gegeven. Honderden brieven van afgedwaalde katholieken worden bij den K.R.O. ontvangen en in Januari 1.1., bijvoorbeeld lieten 17 gezin nen hun terugkeer weten. Spreker wenscht voor de katholieke Vlaam sche Radio een zelfde taak en eenzelfde wel slagen. Voor zijn aanmoedigende en belang rijke rede, werd de Nederlandsche padio-apos tel een langdurige ovatie gebracht. Een veertigtal personen gearresteerd. AJACCIO, 20 November. (B.T.A.) Heden morgen is in - de streken Sogone en Balogna een expeditie uitgezonden om de jeugdige bandieten Cavigliol en Torre gevangen te nemen. Driehonderd gardisten en gendarmes met zes machinegeweren namen aan deze onder neming deel. De bandieten werden niet gevonden, doch een veertigtal arrestaties werden uitgevoerd, Een aantsJ wapenen is ln beelag genomen. Onze Parijsche correspondent meldt ons: Laat iin den avond werd Domderdiag bekend, dat Briand het schriftelijk antwoord van Yoshisawa had ontvangen, in tegenwoordig heid van Eric Drummond, en dat het pessi misme hetwelk Woensdagavond door de Japan- sohen vertegenwoordiger was verwerkt, daar door zoodanig was aangegroeid, dat men in derdaad op het doode punt is gearriveerd. Japan had in die bijeenkomst een zoo strakke houding aangenomen, dat de raad gevraagd had aan Yoshisawa zijn bemerkingen schrif telijk te geven. Dat heeft hij gisterenavond gedaan en de ernst van het schrijven nood- zaakte Briand het niet onmiddellijk te publi- ceeren maar het aan den raad zelf voor te behouden. Intusschen is de strekking van het Japan- sche schrijven in zijn groote lijnen direct be kend geworden en het heeft te Parijs een die pen indruk gemaakt, daar het 't echec aantoont van de tot dusver door den raad van den vol kenbond ondernomen pogingen om China en Japan tot een vergelijk te brengen. Japan toch zegt thans onomwonden niet te willen ontrui men voor dat tusschen China en Japan een nieuw tractaat genegocieerd is, dat de bestaan de tractaten bevestigt. Maar bovendien zegt Japan de bezetting te zullen handhaven, daar bet gouvernement van Nanking niet in staat de orde te handhaven, wijl het geheel de be velen heeft op te volgen van de Koeomintang. De verklaringen van dr. Szé van 14 October leveren geen waarborgen. Japan wil er ook niet van weten den raad een -program van besprekingen tusschen China en Japan te doen opmaken, zoodat alle pogin gen in September en October te Genève on dernomen om bet conflict een bevredigenden uitweg te geven, daarmee fiasco lijden en dus artikel 11 geheel is uitgeput Men roeit dit te Parijs als een zwaren slag voor het prestige van den volken-bond, te meer daar nu wel artikel 15 overblijft (vredelieven de oplossing van conflicten), maar het gebruik maken van dat artikel den raad onmiddellijk zou plaatsen voor het moeten gebruik maken van artikel 16, het treffen van sancties (econo mische Dijvoorheeld). En nog afgescheiden van het feit, dat Japan zich aan de economische sancties al heel weinig zou storen, zijn ver- schillende leden van den raad van den vol kenbond weinig bereid tot het toepassen van sancties. De raad zal heden eerst een geheime zitting houding, zonder de vertegenwoordigers van Japan en China, en misschien zal nog een uiterste poging worden gedaan om een oplos sing te vinden, maar de raad zal toch we genoodzaakt worden het echec met artikel te erkennen Men spreekt er wel van, dat de kansen voor het uitzenden van een commissie waarvan men In October nog niet wilde ■weten gerezen zijn maar die oplossing zou toch het echec van heden maar weinig verbloe men. De besprekingen van Parijs op het doode punt ziende, heeft Japan zeer goed begrepen, welk een dienst het den raad zou bewijzen met in te stemmen in de eenige oplossing, die voor het oogenblik den raad overbleef. Wel is de instemming op het oogenblik nog niet zoo formeel, dat de Japansche diplomatie zich geheel en al zou hebben vastgelegd, doch Briand en generaal Dawes kunnen nu toch op de medewerking van Japan rekenen, dat trouwens met deze houding zijn prestige in den volkenbond meent te versterken. Men verwacht nu spoedig een publieke zit ting, waarop het licht wordt ontstoken, dat den raad uit de impasse zal leiden. Nader wordt uit Parijs gemeld: De raadszitting, welke voor Vrijdagmiddag aangekondigd was, is niet gehouden. Daaren tegen vond een bespreking tusschen Briand en generaal Dawes plaats, waarna de raad te gen half zes in een geheime zitting bijeen kwam. Japan heeft onder bepaalde, in blzonderbe- den nog niet bekende voorwaarden er in toe gestemd, dat een commissie van onderzoek naar Mandsjoerlje zal worden gezonden en een desbetreffende schriftelijke mededeeling aan den raad doen toekomen. De uitzending der commissie van onder zoek zal op grond van artikel II van het vol. kenbondspact geschieden en niet op grond van van art. 15. Zoodoende houdt men grootere vrijheid van beweging. De raad zal er voorts op aandringen, dat zoo spoedig mogelijk een wapenstilstand in Mandsjoerlje word-t gesloten. Staatssecretaris von Bülow keert Zaterdag middag naar Berlijn terug, waarna de leiding der Duitsche delegatie bij gezant von Mutius zal berusten. PARIJS, 20 November (N.T.A.) Naar Havas meldt, wordt thans rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de volkenbondsraad Maan dag of Dinsdagavond erin zal slagen, een re solutie aan te nemen betreffende de instel ling eener enquête-commissie, waarmede dan de huidige zitting van den raad een einde zal nemen. Amerika's houding. NEW-YORK, 20 November. (V.D.) Het voortdurend voortrukken der Japansche troe pen in Mandsjoerije heeft de regeering te Washington in een uiterst pijnlijke situatie gebracht, te meer omdat de wereld schijnt te wachten op het ingrijpen van Amerika. In officieele Amerikaansche kringen wei gert men echter zijn terughoudende houding te laten varen en alles, wat de pers meent te weten over de bedoelingen der regeering wordt gedementeerd. Nog steeds bestaat de indruk, dat de re geering der Vereenigde Staten nog hoopt den strijd in Let verre Oosten te kunnen bijleggen door haar moreelen druk op beide partijen. In elk geval geeft men duidelijk te kennen, dat men afkeerig is van elke toepassing van drastische dwangmaatregelen. Ruslands antwoord aan Japan. MOSKOU, 20 November. (V.D.) De Russisiie Onze correspondent te Parijs meldt ons dt. gisteren: Nu men in de kringen van den volkenbonds raad meer en meer overtuigd raakt, dat er geen brug geslagen kan worden tusschen het Japansche standpunt en dat van het gouver nement van Nanking, terwijl anderzijds de Parijsche raadszitting moeilijk een verdaging kan beproeven, zooals dat in October te Genève wel nog kon, wordt alle aandacht geconcen. treerd op de mogelijkheid, een commissie uit te zenden. Japan is daar niet volstrekt tegen; Nan king echter wenscht heel wat anders, het eischt nog steeds een ingrijpen van den vol kenbond, dat Japan tot het terugtrekken van zijn troepen dwingt; de raadsleden van hun kant ontveinzen zich niet, dat het besluit een commissie naar Mandsjoerije te zenden den indruk zal maken, van een kapstok, waar aan de raad zijn moeilijkheden voor geruimen tijd wenscht op te hangen. Men rekent n.l. uit, dat zulk een commissie eenige maanden noodig zal hebben, om uit ta trekken en ter plaatse te komen, voorts vele maanden voor haar onderzoek, tot het volgende najaar zou men dan dus van de zaak af zijn. Japan's instemming met dit plan, betref, fende een door den volkenbond uit te zenden enquête-commissie, is niet in eens gekomen, doch vorderde snel, toen het begon in te zien, dat een dergelijke uitweg toch geen verande ring zou brengen in den feitelijken toestand an Japan niet zou belemmeren, zijn politiek jegens het gouvernement van Nanking te ver volgen. Burgemeester Walker grijpt in. NEW YORK, 19 November. (V.D.) In Amerika, worden de gemoederen weer opnieuw door -het geval-Mooney bezig gehouden, nu de burgemeester van New York, Walker, besloten heeft, bemiddelend in te grijpen. De radicale arbeidersleider Tom Mooney werd in 1916 in verband met een bomaanslag in San Francisco ter d-ood veroordeeld, welk vonnis la^er in levenslange gevangenisstraf werd veranderd. Sindsdien is veel geschreven en gespreken over de Juietiheid der veroordee- li-ng. Vrijdag vertrekt Jimmy Walker naar Cali- fornië, teneinde in zijn kwaliteit van advocaat den gouverneur van den staat te pogen te overtuigen van de onschuld van den veroor- deeld*. antwoordnota aan Japan is gereed, wordt gezegd, dat de Russische regeering niet voornemens is, zich in het Chineesch- Japansehe conflict te mengen. De Russische regeering maakt zich echter ernstig bezorgd over den Chineeschen Oosterspoorweg. In de nota wordt verder verklaard, dat de geruchten over Russischhe steun aan generaal Maa door Japansche militairen zijn verspreid. Tsjang Kai Shek vliegt naar het Noorden. NANKING, 20 November. (R.O.) Tsjang Kal Shek zal morgen per vliegtuig naar Noord- China vertrekken, overeenkomstig den wensch van de nationalistische partij van het congres, ter bescherming van het land en de herovering van het verloren terrein in Mandsjoerije. De Japansche verliezen. MOEKDEN, 20 November. (R.O.) Alhier is een trein aangekomen van den Japanschen geneeskundigen dienst. Tal van Japansche vrouwen verdrongen zich schreiend cp het stationsemplacement, waar men negentien lij ken en ruim tachtig gewonden aflaadde. De verliezen, die de Japanners in de laatste gevechten geleden hebben, bedragen negen en tachtig doode-n en honderd vijf en vijftig ge wonden. Een wapenstilstand?, Reuter seint uit Washington; In verband met het bericht, dat de raad. van den volkenbond te Parijs in beginsel be sloten heeft, een internationale enquête-com- ihissie naar Mandsjoerije te zenden, verwacht men hier, dat weldra tusschen Japan en China een wapenstilstand zal gesloten worden. Men meent, dat de Vereenigde Staten, in dien zij worden uitgenoodigd, om deel te ne men aan die internationale commissie, die uitnoodiging zullen aanvaarden. Anderzijds wordt gemeld, dat op de tarwe, beurs te Chicago gisteren een nieuwe scherpe daling is ingetreden op geruchten, dat tus schen Japan en China een wapenstilstand zou worden gesoten. De slotnoteeringen waren tot 5 cents lager dan Donderdag. HET NIEUWE SOVJET-PALEIS TE MOSKOU. Er zullen 10.000 man aan werken. De werkzaamheden voor den bouw van een nieuw sovjet-paleis te Moskou zullen over een half jaar o-ngeveer beginnen. Het gebouw komt op de plaats van de kerk der Verlossing, welke thans geheel is afgebro ken. Er bevonden zich in deze kerk groote marmerplaten, welke bewaard worden om bij toekomstige bouwwerken dienst te doen. De muurschilderingen van Seminadski en We- reschtschagin, welke bet sieraad der. kerk waren, zijn aan musea toegewezen. Het ruw metselwerk voor het sovjet-paleis zal einde 1932 klaar zijn. Ongeveer 10.000 werklieden zullen daarbij te pas komen. Eenige sovjet-bladen te Moskou, maken de opmerking, dat tot nu toe van de noodzake lijke voorbereidselen voor de buisvesting en voeding dezer groote massa arbeiders opval lend weinig te merken is. PARIJS, 20 November. (N.T.A.) Loucheur lijdt aan een ernstige leverziekte, terwijl ook het hart riet normaal is. Over het verdere verloop van zijn ziekte kun nen de ai"teen voorloopig nog geen uitspraak 1 doen. INBRAAK IN JUWELIERSZAAK. 10.000 gestolen. LONDEN, 19 November. (V.D.) Inbrekers, die zich een weg gebaand had-den door een 15-inok dikke muur, hebben kans gezien door te dringen in de onde-rigron-dsChe safe van de fa. Walter Davies Sons, waar bun een buit in handen viel ter waarde van 10.000. De hearen waren klaarblijkelijk geen nieuwe lingen in het vak, zij hadden „gewerkt" met rubberhandschoenen en kostbare apparaten gebruikt voor het do-en springen van de safe. Znurstofflesschen hebben zij achtergelaten. Dezelfde firma werd twee maanden geleden ook al door inbrekers bezocht. PRESIDENTSVERKIEZING IN ARGENTINIË Volgens de tot nog toe ingekomen uitslagen van de presidentsverkiezing in Argentinië i« het voorloopig resultaat, dat de nationaal- democratische candidaat, president Just® 245.932 stemmen behaalde en de allianza-ca» didaat dr. de la Torre 171.460 stemmen. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9