ALGEMEEN OVERZICHT. NOG GEEN STAP DICHTER BIJ DE OPLOSSING VAN HET OOSTELIJK FRONT. NIEUWE RUIMTE KATHOLIEKE ACTIE TE MADRID. DINSDAG 24 NOVEMBER 193Ï VERKLARINGEN EN WAARSCHUWINGEN Nieuwe gevechten om den spoorweg MoekdenPeking. DESNOODS MET GEWELD!" De nazis hebben een economisch program. i T™ RT °Mli3ten en 0mdat w« d« oer held van Belgie willen vrijwaren. HET MYSTERIE KREGLINGER. Nog steeds geen spoor van den verdwenen bankier. Prof. Gil Robles voorzitter der „Acción nacional TREIN ONTSPOORD. OPHEFFING VAN HET ALCOHOL- VERBOD IN FINLAND. DE STRIJD BUITEN HET PARLEMENT. BIJ DE LEUVENSCHE STUDENTEN. EEN RESOLUTIE VAN DEN RAAD VAN TWAALF. WIE 'T LAATST LACHT EEN COMPLOT TEGEN KONING ZOGOE. DE TARIEVENOORLOG Engelands landbouwbescherming. DE BLOEMEN-INVOER IN ENGELAND Loucheur overleden Loucheur was een van die figuren van groote bekwaamheid en persoonlijken invloed, waar. van met recht mocht verwacht worden, dat zij oip een gegeven oogenblik geroepen zullen wonden, de teugels van het he- wind in handen te nemen. Reeds betrekkelijk jong heeft hij een belangrijke carrière als staatsman afge legd. Zich tussehen de nationale en kar tell isfische formaties bevindend, heeft hij vooral na zijn ver schillende minister schappen meerma len een rol kunnen spelen op oogenblik- ken, dat tussehen de beide kamerbelften een 'brug moest wor den geslagen. Als leider van parlemen taire manoeuvres was hij zeer ge vreesd, doch in het parlement, waarin hij een ontzaglijke werkzaamheid aan den dag legde, hoor Oud-minister Loucheur. 116 men 110111 Saarne om zijn sprekers- talent en de veelzijdige kennis, die in het bij zonder in zijn technische redevoeringen aan den dag trad. Als minister heeft hij zeer belangrijke wet ten in bet staatsblad weten te brengen. Ook buiten het parlement was zijn invloed zeer groot, in het bijzonder als grootonderne- mer; hij was geheel en al het type van den geslaagden self-made man, wiens drang bot activiteit zich des te gemakkelijker kon doen gelden, gezien zijn hoffelijkheid en breede ont wikkeling. In 1872 te Roufbaix geboren als zoon eener familie van zeer bescheiden conditie, had hij het aan zijn ijver op school te danken, dat zijn leermeesters hem een beuis bezorgden voor het lyceum van Rijssel- Dit lyceum ver liet hij als eerste van zijn studiejaar om de Politechniscbe school te gaan bezoeken alwaar hij steeds een dor eersten van zijn klas bleef. Bij het verlaten van de politechnisohe school werd hem dan ook onmiddellijk een plaats ingeruimd bij de Noorderspoorwegmaatschappij waar de jonge ingenieur spoedig inspecteur werd. Aangetrokken door het electrieiteitsbe- drijf, verliet hij de „Nord" om weldra iu het industriehekken van Rijssel en ook te Parijs een belangrijke plaats in te nemen in verschil lende grootbedrijven. Gelijktijdig interesseerde hij zich voor verschillende ondernemingen van publieke werken. Bij het uitbreken van den oorlog als luitenant van de artillerie, onder de onmiddellijke be velen van Foch, kreeg hij van den bevelhebber van het nieuw-gevormde legersco-rps opdracht zijn aandacht te wijden aan het munitievraag stuk. In November 1914 gewerd hem van Mil lerand de opdracht, de fabricage van oorlogs materiaal te reorganiseeren. Hij kweet zich zóó schitterend van die taak, dat, toen in Decern ber 1916 liet ministerie Briand optrad, Briand hem riep als onderstaatssecretaris voor den «nunitieaanmaak, niettegenstaande Loucheur geen parlementslid was, een voor Frankrijk zeldzame keuze. Bij het optreden van het ministerie-Ribot werd hij in die functie gehandhaafd, terwijl Painlevé hem in zijn kabinet tot minister van bewapening, tevens belast met de kolendistri- butie koos. Ook Clemenceau behield Loucheur, doch gaf hem, na den wapenstilstand, de por tefeuille van industrieel© reconstructie. Even voor de bekende verkiezingen van Mei 1924 was Loucheur weer in liet kabinet Poin- caré teruggekeerd. Hij was sedert zijn actief optreden als kamerlid (1922) de leider gewor den van de middengroep, de „gauehe radicale" wier president hij is geweest. Deze groep, die had hijgedragen tot het succes van het kartel, bleef wel den eersten tijd na de verkiezings overwinning van Herriot de linksche meerder heid getrouw, doch Loucheur weigerde in het eerste ministerie-Herriot te treden. Loucheur was namelijk te Rijssel herkozen geweest tegen een socialist en als candidaat op de lijst van de Republikeinsefhe unie. Eerst toen, na het tweede kabinet Herriot, Briand de teugels van het bewind weer in handen^ nam, in de reeds zoo heftig woedende frankorisis, trad Loucheur weer in het ministerie en dezen keer als mi nister van financiën met de taak, een begroo- tingstekort van vijf en een half milliard te etappen. Loucheur stelde vijf fiscale wetten voor in den geest der ontwerpen, waartoe de kamer later onder Polnearé moest besluiten, maar de houding van het kartel dwong hem spoedig tot aftreden. Hij maakte daarna weer deel uit van de beide miuisteries-roincaré, die de finan- cieele redresseering hebben volbracht en later, als minister van handel, van het eerste minis terie Tardieu. Tot tweemaal toe viel hij met de één-dags-ministeries, namelijk het ministerie- Herriot van 21 Juli 1926 en van het eveneens direct omvergeworpen ministerie Chautemps Ook in het kortstondig ministerie-Steeg van het vorig jaar. Van de wetten, waaraan Loucheur zijn naam kon geven is wel de meest bekende en meest populaire de „Wet Loucheur" op den goed. koopen woningbouw, die de wet op de arheids- woningen is geworden. Evenwel het belangrijkste deel van zijn taak heeft op internationaal terrein gelegen. Bij de vredesconferentie en de verschillende interna tionale conferenties, die daarop zijn gevolgd, heeft hjj een groote rol gespeeld en meermalen beeft hij ook zijn invloed kunnen doen gelden te G-enève. Hij is de eerste Fransche staatsman geweest, die de noodzakelijkheid van toenadering tus sehen Duitschland en Frankrijk heeft begre pen en er praetiseh voor heeft gewerkt. De vijandschap die hij bij de ultra-nationalisten heeft ontmoet, spruit daar meer uit voort, dan uit zijn onzekere houding op de wip van e.-lfa'nwr tussehen kartellisten en nationa- heeft ontvangen en hem nieuwe onderbande- j Hingen over een non-agressiepact heeft voor gesteld. Reeds op 14 October 1.1. zou Litwinoff aan Polen hebben voorgesteld het pact in denzelf den vorm, waarin het Russisch-Fransche pact is geparafeerd, te teekenem. Rusland ging daarbij uit van de veronderstelling, dat indien de onderhandelingen op grond van het Rus sische ontwerp uit het jaar 1926 op meenings- verschillen waren afgestuit, de grondslag van den reeds door Frankrijk goedgekeurden tekst van Poolsche zijde geen bezwaren zou ontmoe ten. De Poolsche regeering heeft evenwel op 14 Nov. door Patek aan Litwinoff doen verkla ren, dat het Russisch-Fransche pact, zooals voorgesteld, voor Polen onaannemelijk is. Zij gaf de voorkeur aan het Russische ontwerp van 1926, zooals het door Polen is geamen deerd. De thans door Litwinoff gedane stap be- teekent, «fat Rusland er mee accoord gaat, de onderhandelingen op den grondslag tam het ontwerp van 1926 te hervatten hetgeen dezer dagen zal geschieden. Volgens nadere berichten aangaande de nieuwe Poolseh-Russische gedachten-wisseling over non-agressie, zou deze een gevolg zijn van de bemiddeling van den nieuwen Fran- schen ambassadeur te Moskou, die op doorreis van Parijs naar de sovjet-hoofdstad te War schau is afgestapt, teneinde persoonlijk met óe leiders der Poolsche regeering te onder handelen. Ondanks alle gedachtenwisselingen tussehen Litwinoff en Patek blijven de onderhandelin gen echter zeer moeilijk, aangezien de Pool sche regeering ook de Baltische landen bij de onderhandelingen wil betrekken De Russische regeering wenscht hierop niet in te gaan. Goed ingelichte buitenlandsche diplomatieke kringen gelooven, dat de officieele hervatting der Russisch-Poolsche onderhandelingen in take een non-agressiepact voornamelijk be doeld is als een demonstratie van Moskou te genover die landen, ten opzichte waarvan de Op den vooravond van Ste Catherine werd door de Catherinettes de traditioneele wedloop door de stad gehouden. De start der deelneemsters. Voor een gezelschap genoodigden uit het bedrijfsleven van midden-Duitschland heeft bedekkingen 'der "sovjet unie den laaitsten tijd I Zaterdagavond te Halle a.d. Saaie de econoom- zijn verzwakt politicus, dr. Wagner, een voordracht gehou den over „nationaal socialisme en bedrijfs- De Vlaamsche beweging leven". Spreker bestreed wat in de laatste eeuw als Reeds meermalen hebben katholieke Vlaam vanzelfsprekend werd aangenomen: den voor- sche politici van niet-Vlamingen het verwijt rang van het bedrijfsleven. „Feitelijk is het te hooren gekregen, dat zij niet genoeg de volk primair, verkondigde hij. Succesvolle po- scheidingslijn trekken tussehen zich en de litiek heeft als voorwaarde, eenheid van wil. Vlaamsche nationalisten, dat zij de nationalis- Dr. Brüning faalt door het feit, dat hij tracht ten als gangmakers gebruiken. te werken met heterogene machten. Een sterke Deze voorstelling van feiten moge misschien regeering zal ook in het buitenland het ver- ietwat overdreven zijn, een feit is het, dat een trouwen weten te vinden, radicale fractie in de Katholieke Vlaamsche Ht geldvolumen komt niet meer overeen met groep zich tot nu toe weinig scherp stelde het volumen van het bedrijfsleven. Afschaf- tegenover de Vlaamsche nationalisten. fing van de geldvaluta is het laatste kerndoel. Het zal bijvoorbeeld wel niemand hier in Overeenstemming met Engeland en Italië Vlaanderen ontgaan zijn, dat sinds volksver- moet de mogelijkheid openen, ook van Frank- tegenwoordiger Sap de leiding van de Brussel- rijk een moratorium af te dwingen, sche „Standaard in handen nam, in dit blad Het economische gevolg zal zijn de losma- soo goed als niet geageerd werd tegen de king van de wereldmarkt. Deze toestand ver- Vlaamiscbe niationa isten. Zelfs de scherpste eischt twee maatregelen: controle op den bui- aanvallen in nationalistische organen kan het tenlandsohen handel met beperking van den blad dei- Vlaamsche Katholieken niet uit zijn invoer en het stellen van premies op den uit lijn brengen. voer uit middelen van 'n importdeviezenbelas- Het scheen, alsof men van dien kant een ting. Ten tweede de instelling van een devie- soort welwillende neutraliteit tegenover de zencentrale. nationalisten in acht wilde nemen, tot nu deze De circulatie van binnenlandsche betalings- week volksvertegenwoordiger prof Sap, die middelen moet door een valutabank wordea zich een paar jaar geleden als de radicaalste geregeld. Inflatorlsche maatregelen, zooals de iu het katholieke kamp opwierp, den oorlog disoonteering van geldwissels, zijn verwerpe- heeft verklaard aan de Vlaamsche nationalisten, lijk. De regeling van de geldcirculatie hebbe zoodat de katholieke Vlaamsche partij thans een uitsluitend plaats in bet verkeer zonder baar- blok vormt tegen het nationalisme. geld betalingen, in het bijzonder voor discon- De heer Sap, die voor zijn kiezers van Roes- teering van waren-wissels. De disoontoremte selaere Thielt sprak, bracht er een warme mag niet hooger zijn dan twee a drie procent, hulde aan den huldigen minister-president Ren- In plaats va.n een rentevereischende kapitaal- - en ziJ'n wils- vorming moet komen het principe der deel- v oplossing van het Vlaamsche name in een bezit met de winst- en verliesmo en vo gde dangelijkheden hiervan. Financieringsmogelijkhe- eee-evl iedOT6en zijn recht worde den moeten worden gevormd door de door de in het 1 Z°° rUS' 611 °r^e keeTSclle:11 valutabank te verstrekken amortisatieleenin- tttjj a" gen met een rentevoet van ten hoogste twee wu katholieken zullen het dan zijn, die het procent. land zullen beschermd hebben tegen de wan orde van het communisme en het nationalisme en wjj zullen ook de eenheid van België heb ben verzekerd. voiwff* höt, echtej' gebeuren, dat men een on- 7iiUenlg« plossing aan de zaken wil geven, dan laten w,111(11 aarzelen het tot een crisis te We zull«n dat niet doen uit kop- wffen 're^faT 0mdat we het Vlaamsche land willen redden van zijn grootste vijanden, de e na-iona.nsten hebben den strijd voor de Vlaamsche rechten veranderd in een strijd tegen de katholieke partij en de Belgische een- held. Het federaal statuut is een mom; de groote massa van de zoogenaamde federalisten zijn enkel federalisten, omdat ze dat statuut be schouwen als een eersten stap naar de verwezen- lijking van Groot-Nederland. listen. ini1921 zoolll;t kü relatie met Rathenau heeft ee/m herin:aeren, dat zulks in 1922 e ot h0t bekende accoord van Wies baden, waarmee voor de eerste maal naar een practischo oplossing werd gestreefd voor het herstel vraagstuk. Ook later bleef hij een van de krachtige wei kers -voor <je toenadering. De overleden staatsman had zich in zijn ver rassend omvangrijke werkzaamheid zeer jong weten te houden: de van stonde af zeer veront rustende berichten omtrent z'n ziekte verwekten la de parlementaire kringen een ware conster natie, het overlijdensbericht heeft rouw ge bracht in Frankrijk en daarbuiten. Rusland en Polen Het sovjet-Russisch tel.-agentsohap meldt, (dat Litwinoff den Foolscben gezant Patek Onze Brusselsohe correspondent meldt ons: Alle nasporingen, om den sedert 12 dagen verdwenen heer Robert Kreglinger weer te vinden, zijn vruchteloos gebleven De rapporten van de douaneposten, aan welke men gevraagd had, 0f Kreglinger sedert 11 November de giens niet gepasseerd was, luiden alle ontkennend. De eenige aanwijzing, die het paTket tot nog toe heeft ontvangen, een meededeeling van het Palace hotel te Brussel, waarin het heet, dat op 11 November, den dag dus van het verdwijnen van den bankier, om half zeven 's avonds de heer Ki eglinger aan de telefoon gevraagd werd door een zekeren „Rupert" uit Antwerpen. Het vreemde van het geval is dat Kreglin ger nooit in het hotel ia kwestie gelogeerd heeft en men hem daar heelemaal niet kende. Op het oogenblik, dat hij daar aan de tele foon gevraagd werd, zat Kreglinger nog in zijn club te Antwerpen te kaarten, waar hij trouwens dien dag veel later bleef dan -zijn vaste gewoonte was. Van het oogenblik dat hij Eet clubgebouw verliet, is men alle spoor van hem kwijt. Is er een aanslag op hem gepleegd dan kan dit dus even goed te Antwerpen als te Brus sel, of onderweg geschied zijn. De koopkracht is te verhoogen door een ver laging der prijzen. Verlaging der rente-onkos- ten is mogelijk door verlaging der belastingen en de unificatie der belastingen, zoomede door de opheffing van de rente-vereisehende kapi taalvorming. Niet alleen de ondernemers hebben recht op liet resultaat van het bedrijf, doch alle me dewerkers. Eigen financiering uit de winst met het doei het bedrijf te vergrooten is ver werpelijk, alle absolute winsten moeten wor den omgezet in koopkracht. Geen geldvermo- gen moet door spaarzaamheid worden gevormd, doch een waren-vermogen. Dienovereenkomstig zal een rigoureuze successiebelasting slechts de nagelaten gelden betreffen. Ten slotte lichtte dr. Wagner de „gedachte van dit nationaal socialistische economische program" nader toe. De terzijdestelling van de gedachte van den klassenstrijd is slechts mo gelijk door den opbouw van een economisch systeem van standen met een scherpe schei dingslijn tussehen bedrijf en staat. De belang rijkste taak is de voortgezette kolonisatie der bevolkingsoverschotten van de steden naar het platteland, wat zieer zeker een herstel der Iandbouwrentabiliteit mogelijk zal maken. Indien de tot nu toe bestaande levensfeer van het volk niet meer toereikend is, zal het nationaal socialisme er niet voor terugschrik ken, eventueel met geweld, nieuwe ruimte te scheppen!" Vijf personen gedood; verscheidene gewond. NEW-YORK, 23 November. (V.D.) Bij Lexington in Missouri is een extra-trein ont spoord, welke van Kansas City naar Chicago was ingelegd. Vijf personen werden hierbij gedood en verscheidene andere gewond. HELSNGFORS, 21 November. (V.D.) Na langdurige besprekingen in heit kabinet heeft de Finsche minister van justitie een wetsont werp uitgewerkt tot herziening van de be staande alcohol-wetgeving. De handel in spi ritualiën zal n.l., met zekere beperkingen, weer worden vrijgegeven. Ter controleering van het alcoholverbruik in het land zal een controlebureau met dictato riale volmacht worden ingesteld. Een monopolie controleert den handel, den invoer en de productie der spiritualiën. Van de opbrengst uit den alcoholhandel zal de eene helft den staat ten goede komen, de andere helft voor sociale doeleinden worden gebruikt. Naar „El Debate" meldt, is de bekende professor in het vergelijkend staatsrecht aan de universiteit van Salamanca, Gil Robles, die reeds tijdens de oorteedebatten over de godsdienstkwestie op zoo'n voortreffelijke wijze de rechten der Katholieken verdedigde, be noemd tot voorzitter van het hoofdbestuur der „Acción nacional" in Spanje. Eenige dagen geleden heeft prof. Gil Robles, die nauwelijks vier-en-dertig jaar oud is, in zijn hoedanigheid van voorzitter van genoem de Katholieke organisatie, te Madrid een rede gehouden over Spanje's constitutioneele vraag stukken, die door ruim twaalf duizend per sonen werd aanhoord. Geheel het program van den jeugdigen professor ligt vervat in de volgende verkla ring, die hij na de beëindiging der godsdienst debatten in de kamer aflegde: Binnen de door de wet gestelde grenzen, zonder geweld en zonder onze toevlucht te nemen tot een burger oorlog, dien onze leer ons verbiedt, binden wij den strijd met de constitutie aan en ver klaren wij de nieuwe constitueerende periode voor geopend. Aanval op een pastorie. Naar „Ei Debate" uit Huelva verneemt, ontplofte in het dorpje Alosno in het venster van de pastorie aldaar een hoeveelheid kruit, dat daar door een ombekenden dader was ge deponeerd. De pastoor werd tengevolge van deze ont ploffing gewond en tal van vensterruiten van de pastorie werden verbrijzeld. De levensduur der cortes. In politieke kringen te Madrid vormt de levensduur" van de cortes nog steeds het onderwerp van de gesprekken van den dag. Zeer duidelijk beginnen zich thans twee uitersten af te teekenen, eenerzijds de opinie der socialisten, die den levensduur der constituante gaarne nog twee jaar zouden ver- ïgen, om de voornaamste punten van het socialistisch© program te verwezenlijken, en anderzijds de opinie der radioalen, de partij van Lerroux dus, die van meeniag is, dat de Cortes onmiddellijk na afhandeling van de voornaamste complementaire wetten, met name die betreffende de regeling in details van de verhoudingen tussehen Kerk en staat en der regionale statuten, moeten worden ontbonden. Zooals van zelf spreekt, zijn de Katholieken voor onmiddellijke ontbinding van de oonsti- tueerende vergadering, daar de tegenwoordige kamer, om de uitdrukking va.n Gil Robles te gebruiken, „estè, divorciada", d.w.z. „echtelijk gescheiden" is van d© natie. Van den anderen kant stellen de socialisten natuurlijk alles in het werk, om een onmlddel. lijke ontbinding van het tegenwoordige parle' memt te voorkomen, daar het succes der revisionistische beweging doet voorzien, dat zij bij de volgende verkiezingen een groot aan tal zetels zullen moeten prijsgeven. De Basken. Naar de Spaansóbe bladen melden, hebben de Baskiscli-Navarreesohe cortes-afgevaardig den op een bijeenkomst te Madrid besloten, zich definitief uit het parlementaire leven terug te trekken. GROOTE BOMMENVONDST TE VALENCIA. Naar een B.T.A.-telegram uit Valencia meldt, heeft de politie aldaar 250 bommen ontdekt. De vrachtauto, waarin een gedeelte van de bommen vervoerd we-rden, kwam in botsing met een luxe auto. Het is dus een wonder te noe men, dat de bommen tengevolge van den he- vigen schok niet ontploft zijn. VERDUISTERINGEN VAN 80.000 MARK. De dertigjarige Willy Prüssing, kassier bij de „Kommerz-und Privatbank" in Berlijn-Pan- kow, heeft bekend, verduisteringen te hebben gepleegd tot een bedrag :i 80.000 mark. Het onderzoek van de boeken en bescheiden van den kassier is nog niet beëindigd. Het monarchistisch „complot". MADRID, 23 November. (B.T.A.). De minis ter van binnenlandsche zaken heeft aan de pers een communiqué verstrekt, waarin wordt medegedeeld, welke maatregelen getroffen zijn tegen de personen, die ervan beschuldigd wor den, deel te hebben genomen aan het monarchistisch complot, dat kort geleden ont. dekt is. De geestelijke De las Marias en de commandant der infanterie Francesco Rosales werden naar het eiland Fernando Poo gedepor teerd, terwijl verscheidene anderen tot zware straffen werden veroordeeld. MADRID, 23 November. (B.T.A.). Alle mili tairen, die op grond van het onderzoek, dat werd ingesteld door de commissie belast met het vaststellen der verantwoordelijkheden voor den staatsgreep van Primo de Rivera, in de gevangenis geworpen werden, zijn thans weer op vrij© voeten gesteld. Onze Brusselsohe corresponded meldt ons: Een groep Fransch-sprekende Leuvensche studenten heeft in de groote „Lovanium"-zaal te Leuven het honderdjarig bestaan der Bel gische dynastie gevierd. Nadat de president der „Réunion Nationale des Etudiants de Louva-in", hulde aan den, koning had gebracht, nam de annexonnist Pierre Nothomb het woord, om te spreken over de rol der monarchie en de prestaties der Bel gische koningen. Na hem wees de legeraalmoezenier mgr. Picard op het vurig Katholiek geloof van Leopold I, Leopold II en Albert I en las het telegram voor, dat namens den koning aan de vergadering gezonden was. Zooals reeds gemeld, heeft de oommissie van twaalf uit den volkenbondsraad gisteren morgen wederom twee uur vergaderd, zonder dat het JapansohChineesoh conflict een stap dichter hij zijn oplossing is gekomen. Tijdens de zitting werd een ontwerp.resolutle aan de orde gesteld, bestaande uit vijf punten. In den loop van den middag bracht Briand het ontwerp ter kennis van den Japanscben en den Ohineeschen vertegenwoordiger in den volkenbondsraad en beval hun de aanvaarding er van aan. In volkenfoondskringen verwacht men, dat de besprekingen nog minstens tot het einde dezer week zullen duren. Inmiddels meldt een N. T. A.-telegram uit Shanghai, dat in Mandsjoerije nieuwe gevech ten aanstaande zijn tussehen de Japansche en Ohineeedhe troepen. Volgens berichten uit Moekden neemt men daar aan, dat de Japanners naar het Zuidelijk deel van Mandsjoerije zullen oprukken, ten einde aldus hun doel, de verovering van de stad Tsingtoao aan den spoorweg Moekden— Peking, iets ten Noorden van Shanghai-kwan te bereiken. De Japanners trachten hun op treden te motiveeren met de verklaring, dat het leven en eigendommen der Japanners in die stad, door de Chineezen in gevaar ge bracht wordt. De enquête-commissie. Naar een H.N. telegram uit Parijs meldt, werd in de geheime zitting, die de- volken bondsraad gisterenmorgen gehouden heeft, ook wederom beraadslaagd over de benoe ming van de voorgestelde enquêtecommissie, waarover nog moeilijkheden bestaan, aange zien in de desbetreffende motie ook de bepa ling opgenomen zal worden, dat door het zen den van deze commissie de ontruiming van Mandsjoerije niet vertraagd mag worden. Hierop is bijzonder aangedrongen door dr. Sze, den vertegenwoordiger van China, die aan het opnemen van deze bepaling de grootste waarde hecht. Waarschuwing van Stimson. Naar een N. T. A.-telegram uit Washington meldt, beeft staatssecretaris Stimson zich tegenover den Japanscben gezant uitgelaten, dat de bezetting van Tsitsikar door de Japan ners tot gevaarlijke complicaties aanleiding zou kunnen geven, omdat deze plaats tot de Russische invloedsfeer gerekend moet worden. Verklaring van Shidehara. Naar een Reuter-telegram uit New-York meldt, beeft de Japansche minister van hui tenlandsche zaken, Shidehara, in een inter view met een vertegenwoordiger van de „As sociated Press" verklaard, dat alle moeilijk heden in Mandsjoerije haar oorsprong vinden in een langdurige en openlijke schending door China van verdragen, welke voor de veilig heid van Mandsjoerije absoluut noodzakelijk zijn. De minister gaf een overzicht der pogingen sedert 1895 door Rusland en Japan gedaan om de hegemonie in Mandsjoerije te verkrij gen. Al dien tijd was China in het geheim een bondgenoot van Rusland, verklaarde Shi dehara; was dit aan Japan bekend geweest, dan zou het volkomen gerechtigd zijn ge weest, om de plaats van China in te nemen. Zoodra Mandsjoerije weer veilig is. zal Ja pan zijn troepen tot de spoorwegzöne terug trekken. Shidehara ontkende, dat Japan een „mario- nettenbestuur" heeft ingesteld. Hij besloot zijn onderhoud aldus: „De er kenning van een eensgezinde machtige groep als heerscher van Mandsjoerije zou de eenige practische weg zijn. Onnoodig te .zeggen, dat Japan zulk een „draai"-politiek niet over weegt, maar Japan kan geen verwijt treffen, dat het een soort van elementair burgerlijk bestuur in stand houdt. De geruchten over Ruslands hulp aan China. MOSKOU, 22 November. (V.D.) Naar uit Moekden gemeld wordt, heeft aldaar heden een conferentie plaats gehad van vertegen woordigers der buitenlandsche pers en een. vertegenwoordiger van den generalen staf van generaal Honjo, commandant der Japansche troepen. In den loop der conferentie werd sensatie gewekt door de vraag, gesteld door buitenland sche journalisten, hoe de vertegenwoordiger van generaal Honjo het antwoord verklaarde, dat de Japansche regeering gegeven had op de verklaring van Litwinoff, waarin de Japansche regeering zeide, dat zij geen geloof sloeg aan de geruchten omtrent door sovjet-Rusland aan de Chineesche troepen verleende hulp en cate gorisch bevestigde, dat het onmogelijk is, dat de Japansche consulaten en militaire autori teiten die geruchten de wereld in hebben ge bracht. De buitenlandsche journalisten, o.a. de cor respondenten van de „United Press" en da „New-York Times" wezen er op, dat de Japan sche regeering hen door deze verklaring als leugenaars voorstelt, terwijl op 13 November, des avonds te 6 uur de correspondent van de „New-York Times" en daarna de correspon dent van de „United Press" deze inlichtingen persoonlijk van generaal Honjo hadden gekre gen. Bovendien is een der telegrammen betref fende deze kwestie persoonlijk goedgekeurd door Chasi, den Japanschen consul te Gharbin. De vertegenwoordiger van generaal Honjo weigerde een direct antwoord te geven en ver klaarde, dat hij later officieel op deze vragen antwoorden zou. TOKIO, 22 November. (V.D.) De te Tokio ge arriveerde Japansche consul te Moekden, Cha- jasi, verklaarde dat hij er van overtuigd is, dat Rusland de treepen van Maa in den strijd tegen Japan steunt. Indien Maa geen steun zou hebben ontvangen van Rusland, zou bij geen tegenstand hebben kunnen bieden. De verklaringen van Chajasi hebben aanlei ding gegeven tot een protest van de Russische ambassade te Tokio. Niettemin beweren de Japansche bladen, dat de Japansche regeering verdere mededeelingen heeft ontvangen inzake een militaire samen werking, welke tussehen Moskou en generaal Maa schijnt te bestaan. De opvolger van Wang. NANKING, 23 November. (R.O.) Dr. Vikivin Wellington Koo, ex-premier, is benoemd tot minister van buitenlandsohe zaken in de Nan- king-regeering, als opvolger van W|ang, die 1 October aftrad. Het front van Maa's leger. LONDEN, 23 November. (R.O.) De Chinee sche generaal Maa Tsjang Tsjen heeft te Hailoen een nieuwe provinciale regeering lm gesteld. Het front van zijn gereorganiseerd leger strekt zich van de Nonni-rivier ten noorden van Tsitsikar uit tot Hailoen. Maa Tsjang Tsjen wil iedere Japansche voorwaartsche beweging verhinderen en naar het zuiden optrekken zoodra de Japanners het bezette gebied beginnen te ontruimen. Hier van is echter op het oogenblik nog niets te bespeuren. 600 Chineezen gesneuveld MOEKDEN, 23 November. (R.O.) De toe stand in Tsintsjou schijnt steeds meer ge spannen te worden. Men vreest, dat daar wel dra een botsing tussehen Chineesche en Ja pansche troepen zal plaats hebben. De spoorwegverbinding tussehen Peking en Moekden is sinds gisteren verbroken. Groote troependétachementen van Tsjan Hsoe Liang zijn onderweg naar Moekden en bezetten Koe- pa ngtze. Volgens bericht uit officieele Japansche bron bedraagt het aantal Chineezen. die op de slagvelden van Angantsji en Tsitsikar gesneu veld zijn, zes honderd. Naar men meent, is dit echter geenszins het totale aantal ver liezen, die de Chineesche troepen Woensdag en Donderdag van de vorige week geleden hebben. Chicagosche bandieten plunderen de gasten MAAR DE POLITIE GRIJPT IN In Lake Gorrest een deftige voorstad van Chicaigo, heeft een brutale handietienover val plaats gehad. In een villa waren talrijke leden van de groote wereld voor een feestje bijeen, toen het gebouw plotseling door een aantal bandieten omsingeld werd, van wie er vijf de villa binnendrongen en de aanwe zige gasten van hun kostbaarheden beroofden. De buit wordt op een waarde van 125.000 geraamd. De chauffeur van een der gasten die buiten met zijn auto stond te wachten, slaagde er echter in, de politie te waarschuwen, die spoedig ter plaatse verscheen, waarop een he vig gevecht tussehen de politie en de bandie- ten ontstond. Ten slotte bleef de politie mees ter van het terrein.- Drie bandieten werden gearresteerd, bij wie het grootste gedeelte van den buit werd gevonden. PARIJS, 23 November. (N.T.A.). Volgens berichten uit Belgrado zou een samenzwering ontdekt zijn tegen den Albaansohen koning Aohmed Zogoe. De deelnemers aan deze samen zwering zouden echter grootendeels reeds in hechtenis zijn DURE ETERS. Naar uit San Sebastian vernomen wordt, bestelden zes communisten in een restaurant aldaar een rijkelijk diner. Toen de kellner hun na afloop de nota voorlegde, schreven zij er onder dat hij zich maar bij den burgemeester moest vervoegen om het geld, daar zij werk- loozen waren. De kellner riep daarna de hulp in van de politie, die de communisten arres teerde. In Engeland zullen ingrijpend© maatregelen worden getroffen tot bescherming van den landbouw. Mac-Donald zal morgen een dele gatie van vertegenwoordigers der 3 regeerings- partijen ontvangen, welk© van hem verlangen, dat onmiddellijke maatregelen zullen worden getroffen tot bescherming van de verbouwers van tarwe en beetwortelen en ook van de veehouders. De Engelsche regeering is bereid een verma- lingsdwang in te voeren, zoodat een bepaalde hoeveelheid Engelsche tarwe in het meel moet worden gebruikt. Volgens de „Daily Tel." is de regeering ook voornemens, maatregelen tegen den invoer van Fransche wijnen t© treffen, indien Frankrijk zijn maatregelen tegen den invoer van Engel sche kolen niet intrekt. De bekende econonmische deskundige Layton publiceert een artikel tegen de nieuwe invoer rechten. Hij wijst er daarin op, dat de nieuwe invoerrechten een duurte tengevolge zullen heb ben door de vermindering van de koopkracht der bevolking, terwijl ook de uitvoer zal afne men tengevolge va® de te verwachten maatre gelen van het buitenland. Binnenkort beperkende maatregelen LONDEN, 23 November. (R.O.) In antwoord op een desbetreffende vraag, deelde Gilmour, de minister van landbouw, in het lagerhuis mede, dat hem de snelle toename van den invoer van bloemen en de uitwerking daarvan op de Britsche bloemenindustrie bekend is en dat de regeering in dezen maatregelen zal overwegen. Gilmour voegde hier echter aan toe, dat hij op het oogenblik niet in staat is hieromtrent een verklaring af te leggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9