r HEERENRAAI verschaft U woiketi van genot. DE QEhEINZinrilGE DERDE EEN PRACTISCH ST. NICOLAAS- GESCHENK VRACHTAUTO HAAKT EEN TEGENLIGGER. Noodlottig ongeluk bij Reuver. MAANDAG 30 NOVEMBER Ï93Ï TWEE DOODEN EN TWEE GEWONDEN. £MM AUTO IN BOTSING MET DRIE WIELRIJDERS. AUTO RIJDT OP EEN TURFKAR. i echter de kar loopende eigenaar gedood. Zijn zoontje zwaar gewond. DIEFSTAL VAN ASPIRINE. „Om meubelen te koopen". MISLUKTE OVERVAL. B OERDERIJ-BRAND TE GORINCHEM. Kinderen speelden met vuur. ONDER ZAND BEDOLVEN. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN KOPZIEKTE BIJ KOEIEN. De onderzoekingen in het laboratorium van prof. dr. Sjollema. GOLFSTROOM EN WEERSGESTELD HEID. DE NEDERLANDSCHE BANK EEN BELANGRIJK NADEELIG SALDO OVER HET BOEKJAAR 1931-32. DE PACHT WETTEN. VERHOOGDE INVOERRECHTEN IN ENGELAND. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is op den weg RoermondVenlo nabij Reuver een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtauto, met een huif overdekt, van de stoombootondernemlng H. Janssen te Venlo kwam uit de richting Roermond. De auto werd bestuurd door den kantoorbediende J. H. Selder. Naast den chauffeur zat de kapitein van de boot „de Maasstroom" de 49-jarige W. i Strik .terwijl ondier de huif gezeten waren de stoker van de „Maasstroom" v. d. Putten en de machinist P. Maarsen, die zooals gewoon lijk Zaterdagsavonds van Roermond, waar de Maasstroom blijft liggen, per auto naar hun woning in Venlo wenden gehaald. Ete 14- jarige 'Hawinkels uit Roermond reed voor pleizier mee en zat eveneens achter op den wagen. Tus-sch-en Swalmen en Reuver kwam uit de richting Venlo een zware vrachtauto van de Handelskamer te Roermond. Vóór de auto's elkaar passeerden, werden van weerszijden de lichten gedempt. Ver moedelijk heeft nu de chauffeur van den auto der fa. Janssen, mede tengevolge van den motregen, niet opgemerkt, dat de Roermond- sche wagen een zeer grooten, breed uitsteken den laadbak had. Bij het passeeren heeft deze bak de huif van den anderen auto gegrepen, welke geheel, met de ijzeren staven, waaraan het zeildoek is bevestigd, werd afgerukt. De achter in den auto zittende personen werden door die ijzers van den wagen geslingerd en zoodanig gewond, dat zoowel Maarsen als ■van der Putten stervende onder de resten der huif vandaan werden gehaald. De jbn<*e H kreeg een polsfractuur. Dr. Hellemondt' uit Venlo, die met zijn auto juist achter dien der firma Janssen reed, heeft de gewonden in ziin eigen auto en in een andere auto, welke pas seerde, naar het R. K. ziekenhuis te Ve^lo overgebracht. IO Kapitein Strik had door de glasscherven der verbrijzelde voorruit een hoofdwond op <!e Meur ongedeerd biel eenige «ogenblikken later. De kapitein ion na verbonden te zijp huiswaarts de jonge H„ die geheel overstuur was, is in het fcmkenhuis ter verpleging opgenonmn was 20n'jaarSonó gehuwd- Td- Putten van I kM. eTCneeQS ™der aaïï Tan den ^chtauto is uiter. van d^Handel lS beschadiSd' Terwijl de auto De mn™ n,delakam«' bijna geen schade opliep. zlk T ,S3ee te ReuTOr stelt onder- naar de oorzaak van het ongeluk. >x t van het nieuwe Gêmeente-Ziekenhuis te Arnhem, dat zijn voltooiing begint te naderen. Een persoon gedood, een ernstig en een licht gewond. Vrijdagavond te omstreeks half 8 heeft op en Rijksstraatweg Apeldoorn—Zutphen ter hoogte van hotel „De Eikeboom" een ernstig ongeval plaats gehad. De caféhouder B. S. uit Voorst die met zijn auto op den Rijksstraat weg reed, raakte verblind door de lichten van een tegemoetkomenden auto. Hij kwam dientengevolge in botsing met een drietal wielrijders. Een hunner, de 18-jarige J. Schoenmaker uit Voorst, werd zeer ernstig (gewond en overleed hijna onmiddellijk. De 16- jaiige Boskamp uit Voorst, werd ernstig ver wond, terwijl de derde Waanders geheeten, eveneens uit Voorst, slechts lichte verwondin gen bekwam. De politie stelde onmiddellijk een uitvoerig onderzoek in. De heer S., die in zeer over spannen toestand verkeerde, kon niet ver hoord worden. Nader vernemen we, dat de auto door den heer S., die als chauffeur te Deventer werk zaam is, bij een inwoner van- Voorst eenige oogenblikkan ter leen was gevraagd. Bij een daarna ingesteld onderzoek is gebleken, dat de remmen goed werkten, terwijl de heer S. Volgens ooggetuigen, niet hard heeft gereden. Men veronderstelt dan ook dat de bestuurder verblind la geraakt door de lichten van een tegemoetkomenden auto, hoewel dit niet vast staat, daar de heer S., die onder politiebewa king staat, nog niet verhoord kon worden. Zaterdagmorgen werd sectie verricht op het lijk van den 18-jarigen J. S. De toestand van den 16-jarigen B., die ongeveer 30 M. werd mede-gesleurd en ernstige verwondingen be kwam, was gisterenmorgen naar omstandig heden vrij goed. De rijwielen van S. en B. zijn totaal vernield. De auto werd niet beschadigd. Zaterdagmorgen even voor zeven uur heeft op den Deurneschenweg te Helmond een ernstig verkeersongeval plaats gehad. De luxe auto iee' dooi nog niet opgehelderde oorzaak op een met turf beladen kaïr. De eigenaar hiervan, 'o 53-jarige H. K., uit Deurne-Zeiibeirg, liep achter de ka-r, terwijl zijn 12-jarig zoontje voor op de kar zat. Met een geweldigen schok kwam de auto links achter tegen de kar terecht. K. werd gegrepen en zoo ernstig ge wond, dat hij neg slechts drie minuten heeft geleefd. Een pater van het klooster „Christus Ko ning'' gelegen in de nabijheid van de plaats van het ongeluk, heeft hem nog de H. Olie kunnen toedienen. Het zoontje van K. werd van de kar geslin gerd en bekwam zoo ernstige verwondingen dat bij in het St. Anton-ius gasthuis te Hel mond moest worden opgenomen, waar hij gis termorgen is voorziien van de H. Sacramenten der stervenden. De auto werd bestuurd door Dr. Soh. v. d. L. uit Ven,ray. De dokter en de inzittende dame bekwamen geen noemenswaardig letsel. De auto was zeer ernstig beschadigd. De Helmondsche gemeentepolitie, onder leiding van den commissaris, stelde een onderzoek in De resultaten biervan zijn nog niet bekend. In October van dit jaar vermiste men in het magazijn van een groothandel in pharma- ceutische artikelen te Amsterdam een groote hoeveelheid aspirine. Bij contróle werden eenige pakjes aangetroffen in de tasch van een jeugdige werkster. Bij onderzoek bleek, dat zij de aspirine gaf aan haar verloofde, een jong, werkloos arbeider. Deze verkocht de gestolen waar en verteerde het geld. Vrijdag had het tweetal zich res-p. wegens diefstal en heling te verantwoorden voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank. Zij bekenden volmondig. Van Juli af had het meisje de diefstallen gepleegd; hoeveel zij gestolen had, wist zij niet. Geld had zij nooit van haar verloofde ontvangen, wel hadden zij samen de opbrengst verteerd, hoewel zij oor spronkelijk het plan hadden, meubelen aan te schaffen voor hun aanstaand huwelijk. Uit de verklaringen van den chef van den groothandel bleek, dat er in totaal 2200 buisjes aspirine werden vermist. Oorspronkelijk had men aan een fout in de boekhouding gedacht, bij nauwkeurige contróle bleek de diefstal. De inkoopsprijs van de aspirine was ruim 900. De moeder van het meisje had get. aangeboden de geleden schade met 2 per week te ver goeden. De Officier van Justitie, mr. van Dullemen, elschte tegen heit meisje 8 maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. Tegen den jongen eischte spr. negen maan den gevangenisstraf, bovendien heeft verd nog een voorwaardelijke straf tegoed. Uitspraak 11 December. Door kordaat optreden, de twee aanvallers op de vlucht geslagen. Toen J. S. te Veldhoven per fiets van Val- kenswaard kwam en door de bosschen van Waalre naar huis wilde terugkeere-n, kwam hij aldaar t/wee personen tegen, waarvan er een hem bij zijn jas van de fiets -trok. S. sloeg dezen persoon eohter zoo hevig, dat hij in een sloot tuimelde. Op hetzelfde oogenblik schoot de ai der© persoon een revolver op hem af. Dit schot raakte de mouw van zijn jas; een tweede schot miste. S. nog niet bang geworden, vloog op den schutter af, die op de vlucht ging met zijn fiets, die hij een eind verder langs den weg had neergelegd. Voordat S. zijn eigen fiets had kun nen grijpen, waren beide aanvallers in de bos schen verdwenen. Koeien en kippen omgekomen. Doordat kinderen met vuur speelden, ont stond Zaterdag in het achterhuis van de kapi tale boerderij van L. van Oorne Lzn. aan de Groote Haar te Gorinchem, brand. In korten tijd stond de boerderij in lichte laaie. Toen de brandweer ter plaatse kwam, viel niets meer te redden. De aangrenzende boerderij, bewoond door J: Beusekom, vatte eveneens vlam, maar door krachtig optreden kon het vuur hier gebluscht worden. Op de boerderij van v. O. kwamen vier koeien en een pink, benevens een aantal kip pen, in de vlammen om. De eigenaar kon nog eenig geld uit de kast halen, doch verder is de geheele inboedel verbrand. Een groote hoeveelheid hooi en stroo verbrandde even eens. Alles 'was verzekerd. Arbeider gestikt. Zaterdag heeft eem ernstig ongeval plaats gehad op de kalkzandsteenfabriek Vogelen zang te Rhenen. De 25-jarige ongehuwde ar beider P. van D. uit Kesteren, geraakte bij het zandbressen onder instortend zand be dolven. De man werd vrijwel direct door zijn kameraden bevrijd en moet nog een teeken van leven hebben gegeven. Hoewel daarna nog een uur kunstmatige ademhaling, onder leiding van dr. Waller is toegepast, kon men slechts den dood constateeren. EEN DREIGBRIEF OM F 10 Bij de politie te Vinkeveen werd aangifte gedaan, dat iemand een dreigbrief had ont- vangen, waarin een bedrag van 10 werd ge- eisch-t te deponeeren op een nader aan te duiden plaats. Mocht aan het verzoek geen gevolg worden gegeven, dan zou tot brandstichting worden overgegaan. Het gelukte de politie, na ongeveer een dag te hebben gezocht, den schrijver van den dreigbrief te identificeeren. In tegenwoordigheid van burgemeester Muhiradt werden de verdachte en een drietal handlangers, des nachts te ruim drie uur van hun bed gelicht. Bij het verhoor hebben allen een volledige bekentenis afgelegd; de hoofd dader is onmiddellijk op transport gesteld naar Utrecht, waar hij na voor den Officier van Ju stitie te zijn geleid, in verzekerde bewaring is gesteld. De timmerman J. uit Oost en West Souburg, die te Vlissingen bekneld geraakte tussohen een kar en een muur toen de kar door een auto werd aangereden, is in het gasthuis aldaar overleden aan de bekomen verwondingen. De 60-jarige W. H. assuradeur, die een dezer dagen in zijn woning te Haarlem in bewuste, loozen toestand werd gevonden veroorzaakt door kolendampvergiftiging, is in de Maria stichting te. Haarlem aan de gevolgen overleden De 37-jarige Duit-scher R., die Vrijdag te Middelburg van het dak van een nieuwbouw viel, is aan de gevolgen overleden. LOODSBOOT AANGEVAREN. Men seint ons uit Hoek van Holland: Bij het atlmlen van den loods is de loods boot 17 aangevaren door het Engelsche s.s. Waerpool en achter de machinekamer getrof fen. De loodsboot is hier met een zwaar lek binnengekomen en buiten dienst gesteld. Of de Wearpool schade heeft, is nog niet be kend. Zóó mag zeker genoemd worden de fraaie Imlt. Oud-Zilveren Tabakstrommel, gevuld met een half pond D'E Echte Friesche Heeren-Baar.j De rooktabak bij uitnemendheid! Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct' per half pond. £CHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS B54 In de Zaterdag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van de Maatschappij voor Diergeneeskunde heeft prof. dr. B. Sjollema te Utrecht gesproken over „Onderzoekingen over grastetanie" (kopziekte). Zeer omvangrijke onderzoekingen werden In zijn laboratorium ten deele met medewer king van de kliniek van prof. v. d. Kaay zeide spr. verricht over de vraag door welke oorzaken de frequentie dezer ziekte in ons land zoo sterk toeneemt,' zoodat thans jaar lijks nagenoeg tweeduizend koeien, waarvan vele sterven omdat zij niet spoedig genoeg be handeld kunnen, worden, aan deze ziekte lijden Het onderzoek van zeer vele grasmonsters toonde aan dat het gras onzer weiden tegen- woordig in het vroege voorjaar dikwijls een ondoelmatig© samenstelling heeft en niet zel den vrij veel salpeter bevat. Bovendien blijkt uit inlichtingen omtrent de stalvoedering. dat de dieren in den winter dikwijls zeer ondoe-1 matig gevoederd worden, met name in mine raal opzicht. Er is derhalve reden om aan de fouten der minerale voorziening een groote rol bij het ontstaan van grastetanie toe te kennen. Door ondoelmatige stalvoedering en abnor male samenstelling van het jonge voorjaars gras zijn een deel der dieren verzwakt en niet bestand tegen verschillende ongunstige om standigheden. Het sterk toenemen van even- wichtsverstoringen als bij grastetanie (kop- zlekte) voorkomen houdt nauw verband met veranderingen in het veehoudersbedrijf. Een koude winter te wachten? STOCKHOLM, 27 November. (H.N.). Waar nemingen over den golfstroom, die sedert een reeks van jaren zijn verricht, hebben den merkwaardigen invloed van dezen stroom op het klimaat van Noord-Europa, in het bijzon der van Noorwegen en Zweden aangetoond. De heer Sandström, het hoofd van het meteoro- logisch-hydr-ographisch instituut te Stockholm heeft hierover een voordracht gehouden, waar in hjj verklaarde, dat het thans practisch mogelijk is de weersgesteldheid drie jaar vooruit te voorspellen en vast te stellen, of wij warme of koude zomers en winters zullen hebben. Dit hangt af van de wisselende temperatuur van den golfstroom. Toen in den zomer van 1928 van gene zijde van den Atlantischen Oceaan het bericht werd ontvangen, dat het water van den golfstroom buitengewoon warm was, werd gedurende den volgenden winter waargenomen dat dit warme water het Zuidelijke punt van IJsland had bereikt, waar-door een toestand ontstond die gunstig was voor de vorming van laagdruk- góbieden, terwijl boven Noordelijk Rusland een hooge atmospherische druk werd opge merkt, welke vergezeld ging van helder, koud weer. Deze winter ls een der koudste winters in cte annalen van Zweden geweest. Denvolgenden zomèr', in 1929,' ging de warme waterstroom Noordelijk van IJsland, waardoor dezelfde toestanden voor laagdruk- gebieden ontstonden. De Zuidelijke winden van Spanje en de Azoren brachten toen hun warmte direct naar Zweden, waardoor dit land een der warmste winters In zijn geschiedenis be leefde. In den derden zomer bereikte de golfstroom de Noordpoolzee ten Noorden van Noorwegen. In dat jaar werd opgemerkt, dat het ijs in het Poolgebied in buitengewoon groote mate smolt, waardoor het mogelijk werd, de over blijfselen van de Andree-expeditie te vinden. De Westelijke winden veroorzaakten dat jaar een warmen herfst, doch de warmwaterstroom ging in Noordelijke en Oostelijke richting tot Spitsbergen en Franz Jozefsland. Dienten gevolge draaide de wind meer en meer en werd tenslotte Noord-West, waardoor de koude lucht van het met ijs bedekte Groenland naar Zweden kwam. Het voorjaar en de zomer van 1931 waren dientengevolge buitengewoon koud en onpleizierig. De jongste berichten uit de V. S. melden, dat de golfstroom dit jaar zich ten Oosten van New-Ydrk en Boston beweegt. Voordat de in vloed van dezen stroom zich in Noordelijk Europa doet gevoelen, zal de cyclus van weers veranderingen voltooid zijn, zoodat ditmaal een koude winter kan worden verwacht. Thans een groot verlies op het ponden bezit genomen. Alles is bereids gerealiseerd. DIEFSTAL DOOR INKLIMMING. De rechtbank te Assen veroordeelde Vrijdag W. W. te Assen thans gedetineerd die terecht stond wegens diefstal door in.klimmi.ng in het magazijn der firma S. boekbinder aldaar, waar hij eenige rollen japonstof wegnam tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch was 3 jaar. De directie van de Nederiandsche Bank deel de in haar communiqué van 27 September 1931 mede, dat zij alle reden meende te heb ben om aan te nemen, dat voor de Bank in de toekomst geen verlies op haar pondenbezit zou te duchten zijn. Het daarna mondeling en schriftelijk ge pleegde overleg heeft uitgewezen, dat de Bank of England niet bereid is de aanspraken te erkennen, welke De Nederiandsche Bank naar billijkheid meende te kunnen doen gelden. Hoewel de Nederiandsche Bank' haar stand punt handhaaft en hare pogingen voortzet, meende zij onder deze omstandigheden het koers-risico, aan haar ponden-bezit verbonden, niet verder te mogen loopen. Zij heeft derhalve naar een oplossing gezocht, welke haar in staat zou stellen het grootste deel van haar pondenbezit zonder verder koers-risico aan to houden. In samenwerking met de regeering is deze oplossing hierin gevonden, dat de pon den, voor zoover deze bestemd kunnen wor den voor aflossing van de twee Nederlandsch- Indische, in ponden luidende, leeningen, welke aflossing in haar geheel te beginnen met. resp. 15 Juli 1933 en 15 Augustus 1933 kan geschie den, op latere levering aan de Nederlandsch- Indische regeering verkocht zijn. De ponden, welke niet voor bovenstaand doel konden aangewend worden, zijn bereids gerealiseerd. De hieruit en uit den bovenom schreven termijnverkoop voor de Nederiand sche Bank voortvloeiende verliezen zullep er toe leiden, dat het boekjaar 1931/32 met een belangrijk nadeelig saldo zal sluiten. Maatre gelen ten einde zoowel op materieele als op personeele uitgaven te bezuinigen, zijn ten deele reeds genomen, ten deele in bewerking. De voorzieningen, welke overigens, in verband met de zooeven bedoelde verliezen, zullen ge troffen moeten worden, zijn in voorbereiding. Te allen overvloede wordt hierbij met na druk geconstateerd, dat, na de hierboven om schreven transactie, uit het pondenbezit van de Nederiandsche Bank geen nadeei-en te duch ten zijn voor de vervuiling van hare taak- om do goiidwaarde van het Nederiandsche ruil middel te handhaven. Tot zoover het officieels bericht van de zijde der Nederiandsche Bank. Ais gevolg van deze verliezen zal het boek jaar 1931/32 der Bank met een belangrijk na deelig saldo sluiten. Het vorige jaar kon de Bank met een winst van 5.032.762 nog een dividend van 7.2 pet. uitkeeren. Wij zien dus dat ook onze circulatiebank ditmaal ernstig door de crisis getroffen wordt, wamt nog nimmer sedert haar bestaan behoef de het dividend gepasseerd te worden. Met een kapitaal van 20 millioen en een reserve positie van 15.563.205 wordt de Ne deriandsche Bank door het groote verlies op haar pondenbezit wel ernstig getroffen. Het is echter verblijdend dat met nadruk geconstateerd kan worden, dat de Nederiand sche Bank haar taak om de goudwaarde van ■den gulden te handhaven onverzwakt kan blij ven vervullen, Red.) Spoedige behandeling door de Eerste Kamer gewenscht. Blijken-s een nota aan de Eerste Kamer naar aanleiding van het eindverslag inzake de Pachtwetten kan de voorgenomen reorganisa tie, waarbij de belangen van den landbouw zullen worden toevertrouwd aan een departe ment van Economische Zaken en Arbeid, geen reden vormen tot opschorting van de behande ling dezer wetsontwerpen. Eerder zou de op handen zijnde reorganisatie het naar het oor deel van de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw wensche- lijk maken, dat de verdere behandeling spoe dig plaats vindt. In aansluiting aan het telegram van Reuter over de vruchten en groenten, welke in Enge land met 100 invoerrecht zullen worden ge troffen, meldt de Kamer van Koophandel te Rotterdam ons, dat onder het Invoerrecht nog vallen erwten, kroccolie, andijvie, planten In bloei, bladeren voor versiering en rozeboomen. De te heffen rechten zijn nog niet vastge steld en zullen gelden voor den tijdsduur van twaalf maanden. Van tijd tot tijd kunnen voor elk artikel deze rechten worden vermeerderd of verminderd. Wanneer binnen 28 dagen het lagerhuis de voor elk der artikelen te heffen rechten niet heeft goedgekeurd, vervalt het voorstel. door WILHELM HOLT (Uit het Duitsch vertaald) 44) Bunning hief afwerend z'n hand op en ant woordde kalm: Er bestaat werkelijk geen reden, mijnheer Evan, om u te ergeren. Wij staan hier tegen over elkaar als eerlijke menschen, en ik ben absoluut niet van plan, mij met vertrouwelijke aangelegenheden verder in te laten, dan ■noodig is. Ik verlftied u ten strengste, over mijn vrouw te spreken, zet Evan op heftigen toon. Luister n<u 'ns, ging de detective kalm verder, wat ik zeggen wil, dat moet gezegd worden. En ik zal 't zeggen, of u 't hooren wilt of niet. Uw vrouw is met u getrouwd, omdat haar vader ze daartoe gedwongen heeft en omdat ze zich wilde oporxeren voor de zaak, waarvoor ze strijdt en die ze goed en heilig acht. U treft geen verwijt, want u wist 't niet. Ik wist 't niet, herhaalde Evan meer voor zich zelf dan voor zijn gasten. Neen. Maar u weet, dat een om zulke redenen gesloten huwelijk niet gelukkig is. Zij werd uw vrouw, om haar wraakgierigheid beter te kunnen botvieren. Ls dat waar of niet? Ja, dat is waar. Maar ik neem 't haar jndet kwalijk. Ze meende 't goed. Zeker. Ook uw zuster wil met een jongen mlan huwen om andere motieven dan alleen liefde, ook zij wil zich opofferen. Dit huwelijk kei evneena ongelukkig zijn, ai ls wraak ook niet de drijfveer. Dit huwelijk zal en moet echter verhinderd worden. Dat wilt n, en dat willen wij ook. Wij zijn dius bondigenooten. Bunning zweeg, alsof hij Even gelegenheid wilde geven, over het gehoorde na te denken. Hoe wilt u dat verhinderen? vroeg Evan na erven nagedacht te helbfben. Daarover spreken wij aanstonds. Ik hoop u overtuigd te hebben, -dat ik niet ais vijand hier gekomen ben. Dan zou ik ook den heer Werner niet meegebracht hebben, dien u toch zeker niet voor uw vijand houdt. Neen, zeide Wemer nu, die tot dan toe op alles -gezwegen had, ik -kom niet ais uw tegen stander en ik garandeer voor «en heer Bun ning, daf hij onze vriend is. Ik wil 't gelooven, antwoordde Evan, maar uw bezoek kan mij groote moeilijkheden bezorgen. Hoe dat zoo? Ik begrijp niet, wat u zeg gen wilt. De trekken van den detective ver rieden, dat de woorden van Evan nem niet zoo onbegrijpelijk voorkwamen als hij voorgaf. Groote moeilijkheden, herhaalde Joöef Evan. Ik zal u dat uitleggen. Mijn revolutlon- naire vrienden vertrouwen mij niet goed meer; ze zijn achterdochtig geworden, omdat 'ik het geheim van die uitvindinz van mijn vader niet ontdekt heb. Ze vreezen verraad van mijn kant, al is 't ook geheel ten onrechte. Ais ze nu te weten komen, dat ik met u beiden ver keer, dan zal ik ze niet kunnen overtuigen, dat wij al-leen maar gesproken h-efboen over de redding van mijn zuster. Ze zullen denken, dat ik ze verraad. En ik ben overtuigd, dat 't bun nieit onlbekend zal blijven, dat n hier geweest zijt. Hoor 'ns, mijnheer Evan, antwoordde de detective, u hebt niet met kinderen te doen. Ik ben niet hierheen gekomen, zonder de n-oodige voorzorgsmaatregelen te nemen. Toen we op weg waren naar hier, werden we wel vervolgd, maar de man, die ons volgde, iis op 'n vaisch spoor gebracht en zit nu in vliegen de vaart 'n leege taxi achterna, waarin hij mieent, dat wij zitten. U wilt dus zeggen, dat ik ge-rust met u kan samenzweren, zeide Evan opMtteren toon, maar ik zeg u nogmaals, dat u zien vergist, als u dat veronderstelt. Al wanrrouiwt men mij ook, lk hen geen verrader en wil 't ook niet worden. De detective ging niet diirect o-p die woor den in. Eu toch, ging hij verder, toch verdenken ae n niet geheel en al ten onrectnie. Janowski weet wel dat u niet zoo dweept met de zaak der Russische revolutionairen, als hij zelf. Dat zegt hij. Ja, en dat ls ook zoo, kan niet anders zijn. U denkt bijvoorbeeld nog aan uw zuster en aoudt het nooit over u verkrijgen, haar op te offeren. Net of dat van 'belang is voor onze zaaik, dat van Gieten ze dwingen wil, om de vrouiw te worden van zijn zoon. Neen, dat is 't niet. Maar al was dat ook we-1 raoo, dan zoudt u 't toch niet willen. Josef Evan trommelde ongeduldig met z'n vingers op tafel. Waarvoor al die praatjes? U gaat niet regelrecht op uw doel af, zeide hij 'n beetje toarsch. Zeg dus, wat u van unie wilt. Best, mijnheer Evan. Wij willen uw zus ter redden, wij willen de moordenaar van u-w vader opsporen en wij willen u onttrekken aan den fatalen invloed van Janowskl. Dat kunt u niet en daarmee geeft u toe, dat u 'n verrader van mij maken wilt. Neen, antwoordde de detective met kleon, Maar ik weet, dat u geen genoegen nemen kunt met de methodes van Janowskii en de' zijne, dat u zeer gaarne niets te doen zoudt willen hebben met al tan misdaden, d'at u in uw binnenst© 'n grooten afschuw hebt van die misdaden. Eu aangezien diit zoo is, zeg ik u: maak er 'n einde aan. Z-efcer door ze aan u uit te leveren, oim mij zelf voor straf te vrijwaren. Maar dat zal ik nooit, nooit doen. De detective schudde het hoofd. Dat is heeleimaal mijn plan niet. Ek zeg alleen maar: breek met die menscnen. Doe het openlijk, zonder verraad, 'n Man als u behoort niet hij zulk soort mensohen. 't Is te laat, ik kan niet meer terug. Dat kunt u wel. En ik wil ook niet terug. U denkt niet aan -mijn vrouw. Zeker, denk ik aan haar. Maar u betoont haar ge-en war» liefde, als u viöh ter wille van haar laat drenhaleu tot misdauen, die u in uiw hart verfoeit. Janowski wantrouwt u. Goed, zeg heim (bij gelegenheid, dat e niet meer zijn bondgenoot kunt zijn, waarscbu-w heim meteen, dat de politie heim op z'n hielen zit en dat hij zich op staanden voet in veiligheid moet (brengen. Hij en de zijnen loopen gevaar, veel grooter gevaar, dan hij denkt. Hij gaat niet, voordat hij het geheim der uitvinding zeker du h-anden -heeft, die ver vloekte uitvinding, die mijn vader net leven heeft gekost. Op dat moment ging de deur van de kamer open, waarin de drie mannen zich bevonden, en Janowski verscheen op den drempel. Hij k-e-ek ze een voor een aan en 'n venijnige grim lach speelde om z'n lippen. Aha, zeide hij op earcastischeu toon, zijn de heer-en 't eens geworden? Weet u, wat u te doen hebt? 't Is we-1 'n Interessant iets, om met elkander over de -huiid van den beer te verhandelen. Maar de beer moet toch eerst ge schoten zijn. En met 'n ruk zdch tot E-van wen dend, sist© hjj: Ve-r-vloekte schurk, ik had Je niet ten onrechte in verdenking. Maar je heitot te vroeg hoera geroepen. Werner z-ag, diat Evan zich bukte, alsof hij bang was voor 'n pak slaag. En hl] voelde, dat Josef Evan werkelijk bang was voor den woedenden Rus, dat beize hem angst en af schuw tegelijk inboezemde. Bij Bun-ming was dit hee-lemaal niet 't geval. Hij leek door deze overrompeling met bij-zond-er verrast te zijn. Mat zo-ng verwijcerce hij eeu beetje sig-arettenasch, die op zijn pantalon ge vallen was, en zeiidie d-ood-bediaardMijn beste vriend Janowski, maak u toch niet zoo zenuw achtig. Roep toch niet zoo l-uld. Wij, mijn vriend Werner en lik, waren zoo even -bijna wanhopig ornd-at 't ons niet lukken wilde, uw schoonzoon tot onze Ideeën over te malen. Mis schien bent u mee-r vatbaar voor a-eugdelijfce bewijsgronden dan hij. De Rus pre-v-elde 'n vloek, maar kon zijn verbazing over deze woorden n-te-t geheel ver bergen. Al-s u soms meent, mij met uw driestheid te -kunnen overbluffen, dan vergist u zich ge weldig, zeide hij, nadat hij over zijn verbazing heen was. Nog steeds glimlachte de detective. Doe to-ch liever de deur een beetje dicht, zeide hij. Ais we met elkaar moeten praten, Janowski, dan behoeven toch d-e Kei-lne-rs en gasten niiet te hooren, wat wij te bespreken hebben. I-k geloof niet, dat wij elkaar iets te zeggen hebben, antwoordde de Rus o-p barscnen toon. O toch, mijnheer Janowski. Te oor-doelen naar den blik, dien u zoo even op den heer Evan geworpen hebt, hadt u toen wet 't plan, no-g 't een of ander to zeggen. Janowski keek vol verachting zijn schoon zoon aan. Hij weet al, hoe ik over hem oordeel, Beide hij, en dat mocht u ook ge-rust hooren. W-at ik hem verder nog te zeggen heb, dat w-il ik liever ond-er vier o-ogen doen. De hee r-en willen zeker wol weggaan. Neen, waarachtig niet! zei Burmjng^ Wo hebben nog geen resultaat bereikt en moeten O-na onderhoud voortzetten. Menscli! schreeuwde de RUSj z]cj, naar Bunning buigend, maak me niet woedend. Ik zou u kunnen vermoorden. Dat zou in eik geval niet uw eerste moord zijn. antwoordd-e de dcctective, ter-wijl hij doodkalm de asc-h van zijn sigaret afti-p- te. Maai toch geloof ikj vervolgde hij lang zaam, da u dat zoo maar niet doen zoudt. Uw aud-ere slachtoffers hebben u zeer zeker i meer misdaan, dan ik, die eigenlijk hier ge komen ben, om u te wuarschuven. Ach wat, onzin! schreeuwde de Rus. Zooals u wilt. Ik -dwing u heelemaal niet, om unijn waarschuwing ernstig op te ne men. (k wil u slechts één ding zeggen. Als u rmet zoo gauw mogelijk niet uw vrienden over de grenzen verdwijnt, dan zult u niet veel gelegenheid meer daarvoor hebben. Onzin! herhaalde Janowski, ma-ar zUa ®tem klonk niet zo-o vaetiberade-n meer. Waarde heer Janowski, sprak de dectee- tective, u bent ondanks al uw waaghalzerij tooh 'n ree-1 te voorzichtig -man, om geen rekening te houden met mijn waarschuwing. Pas op, één diing zeg ik u: De politie zit u achterna. Ze onderzoekt z-ekere samenzweringen en weet, -dlait uw dochter dien aangaande in den schouw burg afspraken gcmaa,kt heeft. De politie weet ook iets van 'n biauwgedakte auto, waarmee uw dochter naar 'n huis rijdt buiten de stad. Vervloekt! bromde hij, d-at weet de poli- tie van hem, en hij wees naar Jozef Evan. Dat is niet w-aar! riep Evan heftig. De detective hief zijn hand op, om zwijg ei, te gebieden. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6