SPORT EN SPEL LUCHTVAART DINSDAG 1 DECEMBER 193Ï STïSSkfr iV° n™* concert' ViSncert öt. j?ienkel, 10.,,De avonturen van Wakkpr *n Philips 730 A. CONGRES VOOR REGELING DER VOLKSGEZONDHEID. werkt als gorgelen MARKTBERICHTEN. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 2 DECEMBER. Hu ia en (1875 M„ 160 K.H.Uitsluitend JSC.R.V.-uitzending8— Schriftlezing: 8.15 9.45 gramofoonpl.10.dameskoor; 10 90 fiek»n- aienst; 11.— harmoniumspel m. m. v. mei de 6? me,Vr' R* MU"hout (alt); 12.1512.30 gramofoonpl.; 12.30—2 N.C.R V- kwartet (zang, viool, cello, piano)* 2^ramn- foonpl 2.30 Chr. lectuur; 3- Draperkwanet (2 violen, alt, cello); 4.30—4.45 gramofoonpl.; 5.— kinderuur; 6.— Voor de landbouwers; 7.— cau serie over de Reformatieperiode; 7.45 Ned Chr Persbureau; 8— volkszang, piano: mej. M.'de in JT causerie over „Uilen en valken"; 9.30 —10.30 orgelspel, mevr. Waaning—Bergman (so- 10rTv, ty ari^ ,"!t "De Messias"? Hinde?; 10.30 Vaz Dias; 10.40—11.30 gramofoonpl. tend' 'v lrT>3 a m-t <29,8 M 1004 KH>: Uitslui tend V.A R.A.-uitzending: 6.45-7 en 7.30-7.45 L r Sramotoonpl.10.15 Amsterd. Sohotenkwintrt, Janny van Obgen (voordracht) en T. v d. Heeg (toespraak); '12.— V.A R.A - septet en gramofoonpl.; 2.15 keukenpraatie3 piano-recital door Joh. Jong; 3.30 „De schat in het Zilvermeer" (kindertooneel)4.30 gramofoon- 6P!Lte£;dt^ vraaghalfuurtj5.45 graSonpl Onderwensfonds voor de Binnenvaart; 6 30 7lKm™ 6',45 Sauserie over het kapitalisme; fj moloo"P:8.— toespraak voor de geheel onthouders; 8.15 V.A.R.A.-orkest; 8 25 muziek van dezen tyd, V.A.R.A.-orkest m. m. v. Stefan Frenkel (viool), Vioalconcert J. Fitelberg- 9 Tropenduit"; 10.15 Vaz Dias; 10.25 17 AR A? Offelbach°'ail l05UV?9nUre "Die schöne Heiena'', uttenbach, 11.15—12 gramofoonpl. ,D a r y (1554 M., 193 K.H.)11.05 le zing. 1o orkest; 1.352.35 orgelconcert* 2 45 voor scholen; 3.50 Sted. orkest Bournemouth 6 50 Beetb?n?n^ w IUnderLlur; 6 20 berichten; telingen k W nv.0S°*nateS; 7'10* 7 50 en 8*20 pti M m tj Symphonieconcert, B.B.C.-orkest en ATyra Hess (piano), Ouvert. Egmont, Beet- berichte?? m?inSi'"miPhonie' Rachmaninow10.35 berichten; 10.40 lezing; 10.55-12.20 dansmuziek. („Radio-Paris", 1725 M., 174 K.H.): 3.05 en 12.50 gramofoonpl.; 9.05 concert, o.a. kwln- 9 50 or°k?st rP' vloIen' a!t' ceUo)' Inghelbrecht; 7W?e f Ie" (473 M" 634 R H.) i 6.25— ene 0 9.05 gramofoonpl.; 12.25—1.50 en 4.20 —5.20 orkest; 7.20 hoorspel „Prins Friedrieh von Hombiirgvan H. v. Kleist; hierna tot 11.05 concert; 11.05 de Keulsche Zesdaagsche. •Kal und borg (1153 M„ 260 K.H.); 12.05— 1.20 en 2.204.20 orkest4.204.50 gramofoon 7.358.35 Deensche dramatische muziek; 9.05 saxofoon-soli door P. StröbekKiesbye, o.a. Se renade, Braga; 9.50—10.25 kamermuziek, strijk kwartet op. 51, nr. 2, a-moll, Brahms. Brussel (508 M„ 590 K.H.): 5.20 sonaten- concert; 5.50 en 6.50 gramofoonpl.; 8.20 militair concert, o.a. marschen van Soussa; 9.50 Sonate in A, Brahms. (338,2 M„ 887 K.H.)5.20 dansmuziek; 6.20 gramofoonpl.; 8.20 Strijkkwartet, C. Franck; 9.35 concert door de Augustijnen. Rome (441 M., 680 K.H.)8.20 opera's „Ca- valleria rusticana" en „Paljas". Ze es en (1635 M., 183.5 K.H.): 7.20 zie Langenberg9.35 berichten en hierna tot 11,50 danrn-'-ziek door Otto Kermbach en zyn orkest. Kort geleden bespraken we een nieuwe editie van Philips' radio-toestellen, de 932 A. Naast dit sierlijke apparaat hebben de Eindhovensche laboratoria nog een ander product geleverd, dat sinds kort aan de markt is, de 730 A. Is het al iets bijzonders, dat het een houten kast mee kreeg ,het toestel zelf is nog veel meer bijzonder. In het begin is het even over weldigend en verbijsterend, weinig verdacht als je bent op zoo'n geluidsvolume, maar als je dan even hebt bijgesteld is de liefde al daar en die c- De woning der gebroeders Kerstens te Putbroek. raak je niet meer kwyt. Alleen neemt ze nog toe als je de kwaliteiten van het toestel be merkt (om van ontdekken te spreken, daarvoor zijn ze veel te evident). De voornaamste en te vens meest frappante ervan is de enorme selec tiviteit, die je gewoon geen kans gaf van „Rey- mer's fluitketel", zelfs op z'n ergst, te genieten en die heel den wir-war langs van de kortegolf- zenders je practisch nooit in den steek laat. En toch haal je met dezen vyflamper heel wat sta tions uit den aether! Naast of wil men liever ondanks die haast wonderbaarlyke selectiviteit, is de kwali teit der geluidsweergave uitstekend. Zyn zoo de hoofdvereisctlten, die men aan een goede ontvang-inrichting stelt, in zeer ruime mate aanwezig, daarmede gaat ais derde voor deel gepaard éénknopsbediening, terwijl boven dien, behalve de volume-regelaar een speciale schroef nog gelegenheid biedt, het toestel aan te passen aan de antenne. Twee knoppen, dat is alles', wat buiten ae kast uitsteekt: één als net-schakelaar, gecombi neerd met volume-regelaar, de andere als af stemknop tevens golflengte-schakelaar. Bjj de constructie is gebruik gemaakt van t zoogen. „super-inductie-schema, waarby tevens het Philector-princ.ipe is toegepast voor Pre selectie van het gewenschte station Voorts is een geheel nieuwe, speciaal voor dit toestel ont worpen schermplaat-hoogfrequentielamp met zeer hooge steilheid (de E. 452 T) gebruikt ver der lilliput-condensatoren met lucht-dielectrium. waarin een nieuw isolatie-materiaal is toege past en tenslotte een tweede hoogfrequent-ver- sterkertrap met z.g. semi-aperiodische koppe- Zooals gezegd, is het toestel een vyflamper. Behalve de gelykrichtlamp 506 bevat het twee E 452 T's als h.f.-lampen. twee E 424's als detec tor en l.f.-lamp en de C 443 als eindlamp. Voor den ingebouwden electro-dynamischen liudspre.ker is hetzelfde filter gebruikt als in de toestellen 2601 en 2811. Naar believen kan het in en uitgeschakeld worden; ook voor een gra- mofoon-aansluiting ls gezorgd, terwyl extra luidsprekers kunnen worden aangesloten. De verlichte afstemschaal is zeer duidelyk. Men ziet dus: het toestel is „van alle gemakken voorzien". By de vervaardiging ervan hebben, zoo schreef men ons, de constructeurs zich in de eerste plaats bezig gehouden met de vraag: 10e kunnen wy bereiken, dat een toestel-bezit ter onder de huidige condities in den aether het meeste genoegen van zjjn toestel heeft?" En het antwoord luidde kortweg: „Zorgt, dat 't grootst mogelyke aantal stations met goede geluidskwa liteit ontvangen kan worden". De ervaring, wel ke wy met de 730 A. mochten opdoen, leerde ons overtuigend, dat zy in de uitvoering van die taak volkomen zyn geslaagd. Dat ls de hoogste lof die hun en dit superieur toestel, dat in zyn soort bovenden nog zeer goedkoop is, kan worden gegeven. Sovjetpropaganda in Kamtschatka De stad Petropawlowsk op het schiereiland Kamtschatka bezit een radio-station, dat bin nenkort zal v/orden geopend. De proefuitzendin- gen gaven de beste resultaten. Ze werden niet" alleen over het geheele gebied van Kamtschatka maar ook verder in Oost-Siberië, te Wladiwo- stok en Chabarowsk duidelyk gehoord. Naar de Sovjet-pers uitdrukkelyk meedeelt, zal het nieuwe station niet alleen voor cultu- reele doeleinden worden benut, maar ook voor de politieke propaganda in de nederzettingen van dit Noord-Oostelijk gebied der Sovjet-unie, waar volksstammen wonen, welke nog op een zeer lagen trap van beschaving staan. NED VEREENIGING VOOR ECONOMISCHE GEOGRAPHIE. In da gisteren gehouden bestuursvergade ring is als lid van het dagelijksch bestuur toe. getreden de heer Th. Ligthart, oud-directeur van de Javasche Bank, te 's-G-ravenliage, die tevens het voorzitterschap heeft aanvaard, zulks ter vervanging van prof. W. E. Boerman, die deze functie heeft neergelegd. De heer Boerman blijft van het dagelijksch bestuur deel uitmaken. DE NEBO. Bij beschikking van den Minister vau Ar beid, Handel en Nijverheid is bepaald, dat de van 9 tot en met 17 April 1932 te 's-Graven- hage te houden Nederlandsche bouwtentoon- stelling „Nebo" zal zijn een van Staatswege erkende tentoonstelling in den zin van artikel 8 der Octrooiwet 1910. OVERSTE RUTGERS t- Te Amersfoort is in den ouderdom van 56 ja ren overleden de gepensionneerde luitenant-kolo nel der militaire administratie W. X. Rutgers. Het ontwerp-geneesmiddelenwet. Te Utrecht is Zaterdag onder voorzitter schap van dr. N. M. Josephus Jitta, het open haar congres ter regeling van de volksgezond heid aangevangen. Bij de opening richtte de voorzitter eenige woorden van welkom, in het bijzonder tot mr. Lietaert-Pcerbolte, Directeur Generaal van Volksgezondheid, het tweede Kamerlid Mevr de Vries-Bruins en de vertegenwoordigers der Nederl. mij. en voor Pharmacie en genees kunde en den Ned. Drogisten-Bond. Hierna behandelden Prof. Dr. L. E. Goeeter en mr. dr. J. Wijnveldt hun praeadviezen op het ont werp geneesmiddelenwet. Prae-advies prof. dr. L. E. Goester. Bij miniMerieele beschikking, aldus prof. Goester, zullen volgens dit ontwerp twee lijsten worden samengesetld, waarvan de eerste de stoffen zal bevatten, die zoowel als geneesmid del als voor een ander dool plegen gebruikt te worden en die onder de te stellen voorwaar den niet zul en geaht worden geneesmiddelen te zijn, terwijl de tweede bepaalde geneesmidde len betreft de stoffen op deze lijsten voorkomen de zullen door leder vrij verkocht mogen wor den. Wat de eerste lijst betreft, zal de aflevering geheel vrij worden gelaten, zoodat deze stoffen ook als geneesmiddel gebezigd kunnen worden. De waarborg der deugdelijkheid wordt dus opgeofferd terwille van den handel. Dit is on toelaatbaar te achten en de wet zal hierin moe ten voorzien Op de geneesmiddelen van de tweede lijst zal wel toezicht uitgeoefend wer den bij apothekers en niet bij andere verkoo- pers. Het is duidelijk dat dit toezicht noodlg zal zijn op alle plaatsen en niet alleen bij die personen, die krachtens hun opleiding reeds een waarborg bieden. Bij den handel in ver pakte geneesmiddelen biedt het samen stel van bepalingen een krachtig wapen tegen kwakzalverij. Er zijn echter ook verpakte ar tikelen die onder de aangegeven bepalingen behooren te vallen, doch welke geen genees middelen zijn volgens de ln het ontwerp ge geven definitie, als daar zijn abortlva, haar kleurmiddelen, e.d. Wanneer de bepaling, dat bij K. B. voor schriften gegeven kunnen worden, voor de aflevering van geneesmiddelen, bedoeld ls als mogelijkheid, dat verschillende geneesmidde len alleen op recept zullen mogen worden af gegeven, kan dat den weg openen om krachtig op te treden tegen het steeds toenemend mis bruik van slaapmiddelen en verslavingsvergif ten, die niet onder de opiumwet vallen en in allerlei winkels in de groote steden vrij ver- kooht worden. Wat betreft de geneesmiddelvoorziening ten plattelande, dient men te bedenken dat een goede geneeskundige verzorging boven een goede geneesmiddelverzorging gaat. Zoo noodig zal de geneeskundige verzorging dus voor moeten gaan. Een l^elangrijk punt is de grootte van de schadeloosstelling die aan den apotheek houdenden geneesheer zal worden verleend, aannemende dat het de bedoeling is, dat deze schadeloosstelling door den apotheker en niet uit de openbare kas moet worden betaald. Zon der andere uitwerking is deze paragraaf niet aanvaardbaar. Praeadvies mr. dr. J. Wijn veldt. Wat betreft de omschrijvingen van genees middel en artsenij lijkt het den praeadviseur het beste deze geheel te laten vervallen en de uitlegging aan den rechter over te laten. De belangrijkste begrippen ln het strafrecht wor den immers ook aan den uitleg van den rech ter overgelaten. De memorie van toelichting juicht de -ontwikkeling der verpakte genees- middeln toe, voorzoover waardevolle artike len worden aangeboden. Daaraan ls echter de schaduwzijde verbonden dat het publiek voor alle kwalen thans middelen kan koopen en niet tijdig genoeg naar den bevoegden medicus gaat Consequenter in verband met de uitoefening der geneeskunde alleen door medici, zou het zijn aan den apotheker een volstrekt monopolie te geven. Het wetsontwerp wil er thans ook voor zor gen, dat de uitzondering, dat de geneesheer ook de artsenijbereidkunde uitoefent zich niet. verder uitstrekte dan noodzakelijk is, waarvoor de zorg wordt opgedragen aan de Ged. Staten De moeilijkheid zit evenwel in de geldelijke gevolgen, het wetontwerp laat de bepaling van een eventueele schadeloosstelling aan den apotheekhoudenden geneesheer over aan Ged. Staten. Wie moet deze schadeloosstelling be talen? De apotheker, die zich gaat vestigen, kan er moeilijk mee beginnen. Het risico van De plaats waar de aanslag op de drie jonge mannen uit Putbroek gepleegd is. zijn onderneming wordt dan te hoog. Betaling door den staat is gewenscht, daar het de volks gezondheid betreft. Het ontwerp laat veel over ter regeling bij algemeenen maatregel van bestuur, ministe- rieele beschikking, beslissing van den inspec teur en van Ged. Staten. Hieruit ontstaat het gevaar, dat de wetgeving geheel wordt gelegd in handen van de uitvoerende macht. Bij dit onderwerp moet echter zonder wetswijziging de noodige vrijheid worden gelaten om de be ginselen aangepast te houden aan de praktijk van het leven. Het wetontwerp, zoo besluit het praeadvies geeft een schema, dat de moge. lijkheid opent de juiste maatregelen te treffen voor de geneesmiddelenvoorziening in Neder land. VRIJZ1JNNIG.DEMOCRATISCHE BOND Rede mr. H. B. Marchant. In de Zaterdag te Alkmaar gehouden ver gadering van den Vrijz. Democratischen Bond, heeft Mr. H. B. Marchant een politieke rede gehouidien. Hij betoogde dat door de ongunst der tijden <ie partij thans gedrongen is in het defensief. In een tijd als deze kost het elk volk de uiterste moeite zich economisch overeind te houden. De zorg om niet verder te verarmen dan noodzakelijk is, brengt mede, dat wij onzen financieelen toestand gezond houden. De zorg voor de handhaving van de volks kracht brengt mede, dat de middelen daartoe blijven gespaard. Wij moeten voortdurend erop bedacht blijven, dat aan deze beide eischen worde voldaan. De zorg voor het ge zond houden van onzen financieelen toestand is het afweren van het gevaar voor inflatie, het proces, waaraan elk volk moet gelooven, wanneer het zijn liquideerbaar vermogen heeft opgeteerd. Alle partijen, die haar verantwoordelij it held gevoelen, zijn hier eenstemmig, dat het budget van den Staat, de raming van uitgaven en die van de middelen moet stuiten; er mogen geen uitgaven zonder dekking blijven. Van niet minder belang is de betalings balans tegenover bet buitenland. Willen wij niet verarmen, dan is het derhalve zaak, dat wij geheel onzen invoer zullen moeten betalen met uitvoer van goederen. Hieruit volgt, dat de invoer m-oet worden beperkt en de uitvoer begunstigd. Wij zuilen ook ons beijveren om de kosten van de productie te verlagen, waar dit den uitvoer zal kunnen bevorderen. Dit is wat wij zelf aan de betalingsbalans zouden kunnen doen. Het is er ver vanaf, dat wij den stand zelf in de hand zouden hebben. Nu de landen hun tariefmuren steeds hooger optrekken en den invoer- steeds verder bemoei lijken, is de grens van ons vermogen om den uitvoer te bevorderen, spoedig bereikt. Spreker onderwierp vervolgens de regee- rings maatregelen in zaken de salariskorting aan heftige critlek en laakte het dat men ook op onderwijs wil bezuinigen terwijl er op de fensie heel wat meer te -besparen is. ARBEIDSTIJD IN BROOD BAKKERIJEN. Bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest. De Minister van Arbeid, H. en N. beeft onder de bekende voorwaarden vergund, dat in broo-dbakkerijem in alle gemeenten des Rijks; le. door hoofden of bestuurders en door bak kersgezellen, in afwijking van het bepaalde ln artikel 35, 2de lid der Arbeidswet 1919, bakkersarbeid wordt verricht op Zaterdag 5 December 1931 tusschen middernacht en 4 uur des voorm-iddags, met dien verstande, dat voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919 verleend is gedurende 2 uren voor het tijdstip, waarop op dien dag de bakkersarbeid mag aanvangen, arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, mag worden ver richt; 2e door bakkersgezellen, in afwijking van het bepaalde in artikel 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, o-p Zaterdag 5 December ge durende ten hoogste 13 uren arbeid wordt ver richt, eventueel de uren voorarbeid op Vrijdag 4 December vanaf 10 uur des namiddags daarbij inbegrepen. Het standpunt der werk. nemers. De Nederlandsche vereeniging van werkge vers in het bakkersbedrijf heeft, ln verband met de a.s. feestdagen diverse vergunningen voor nachtarbeid gevraagd, die den Algemee- nen bond in het bakkersbedrijf veel te ver gingen. Hij heeft zich op het standpunt geplaatst da;t ln den nacht van Vrijdag 4 op Zaterdag 5 December geen enkele afwijking behoort te worden toegestaan, dat liet den Woensdag nacht voor Kerstmis niet noodig is, een ande re werkwijze te volgen dan voor een gewonen Zaterdag, hetwelk ook kan gelden voor de overige nachten, die aan feestdagen vooraf gaan of daarop volgen. De Nederlandsche vereeniging van werkge vers in het bakkersbedrijf heeft o.m. voorge. steld, op den avond van den eersten Kerstdag reeds oim acht uur met ovenstoken te begin, nen en om 11 uur met den voorarbeid. Het bondsbestuur vertrouwt, dat de Minis, ter geen aanleiding zal vinden om aan dat pa troonsverlangen gevolg te geven. Naar wij vernemen, heeft ook de R. K. Bond van bakkers het verzoek van de werkgevers in af wij zend en zin beant woord. BIJZONDERE COMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG. De Minister van Justitie heeft benoemd in de Bijzondere Commissie veor georganiseerd overleg voor de klerken, concierges en andere bedienden bij de gewone gerechten, den Cen- tralen Raad van Beroep en het Hoog Militair Gerechtshof (de daaronder ressorteerende ge rechten inbegrepen)tot voorzitter: mr. C. Loosjes, administrateur bij het Dep. van Justitie, te 's-Gravenhage; tot ondervoorzitter: mr. K. H. Lubach re ferendaris bij het Dep. van Justitie, te 's-Gra venhage; tot lid: mr. G. Kirberger, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's-Gravenhage; mr. W. van Traa, officier van justitie bij de recht bank te Rotterdam; mr. G. M. H. Sassen, grif fier van de rechtbank te Breda; mr. G. J. de Kempenaer, griffier van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht; mr. G. M. Cohen Ter- vaert, ambtenaar van het bij de kantongerech ten Schiedam, Brielle, Sommelsdijk en Oud. Beijerland, ter standplaats Schiedam; tot lid-plaatsvervanger: mr. A. P. Louwers, kantonrechter te Venlo; mr. J. L. Nijsingh, officier van Justitie hij de rechtbank te Utrecht; mr. J. Goeman B-orgesius, griffier bij het kantongerecht te Amsterdam; mr. dr. H. W. Blaupot ten Cate, griffier van den Raad van Beroep (O.) te Arnhem; mr. W. P. C. Knuttel, ambtenaar van het O.M. bij de kan tongerechten 's-Gravenhage, Delft, Alphen en Woerden, ter standplaats 's-Gravenhage; e. tot secretaris; B. van Zuiden, commies bij het Dep. van Justitie, te 's-Gravenhage; f. tot adj.- se-cretaris: D. Zorn, commies bij het Dep. van Justitie, te 's-Gravenhage. GEREGELDE VLIEGDIENST NAAR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Niet alleen in Walcheren maar ook in Ter- neuzen wordt ©v aan gearbeid een comité te vormen voor een geregelden vliegdienst op Rot terdam en Amsterdam. 25.45 en 65 ets. net voorkomt verkoudheid. 9 SAOQ S8S 'P©H FLORIS VOS. Kamerlid zonder partij Naar wij vernemen, heeft het. bestuur van de Middenpartij van Stad en Land een schrij ven gericht tot de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin wordt medegedeeld, dat de heer Floris Vos geen deel meer uitmaakt van deze partij. BRAND. Te Veelerveen is Zondagnacht de boerderij van B. D. afgebrand. Acht varkens kwamen in de vlammen om. GRIEKENLAND—ROEMENIë. De te Athene voor den Balkan-beker gespeel- den wedstryd GriekenlandRoemenië is door de Roemenen met 4—2 gewonnen. Ruststand 22. DE VLUCHT NAAR KAAPSTAD. LONDEN, 30 November. (V. D.) Miss Peggy Salaman, die in gezelschap van Gordon Storre in den recordtijd van vijf en een halven dag naar Kaapstad vloog, is heden per boot te Southamp ton aangekomen. Zij hoopt morgen alleen naar Croydon te vliegen, waar zy offcieel wordt ont vangen. EEN LOOPING THE LOOP IN EEN MOTORLOOS VLIEGTUIG. LONDEN, 30 November. (V. D.) De heer Long more te Balsdean Brighton heeft gisteren op een hoogte van sléchts 400 voet een looping the loop gemaakt met een zeilvliegtuig. Dit is een wereld record voor een motorloos vliegtuig. BERT HINKLER. PARIJS, 30 November. (V.D.) De Amerlkaan- sche vlieger. Bert Hinkler, die verleden week van Brazilië naar Senegal vloog is te Casablanca in Marokko aangekomen. Heden vliegt hy op den terugweg naar Engeland naar Lissabon. RIJN VRACHTEN. Weekbericht van 22 tot en met 28 November 193L De aanvoeren van zeezijde namen eenigszins toe. De scheepsruimte nam toe, waartegenover de vraag verminderde. Dientengevolge werd de stemming over alle liniën flauwer. Naar den Bovenryn werd weinig in daghuur bevracht, doch nagenoeg uitsluitend en bloc. De vracht per last stelde zich op deze basis op 1 ad 1.10 met 2 meter afladen. De ertsvracht naar Ruhrhavens varieerde tus schen 3045 ct. per last met 34 losdagen, 40-45 ct. per last met 68 losdagen, terwyl die voor Grimberg en Mülheim/Ruhr 4050 ct. per last met resp. 34 en 6—8 losdagen bedroeg. Het sleeploon bewoog zich tusschen het 30 en 35 ets. tarief. De waterstand werd vallend. Naar den Bovenryn werd op 1.80 ad 1-90 M. en naar de Ruhrhavens op 2.60 M. afgeladen. In de Ruhrhavens bleef de algemeene situatie ongewyzigd. Tengevolge van de aldaar over vloedig beschikbare scheepsruimte konden geen hoogere vrachten worden bedongen. De vracht voor exportkolen naar Rotterdam bleef geno teerd op Mk. 0.70 per ton inclusief sleeploon. ROTTERDAM, 30 November. Veilingsvereeni- going Vrye aardbeienveiling Charlois: spruite» le soort 2.50—4.50, 2e soort 1.20—2, uien ƒ3.50— 4.10, peen 3.40—0.50, gele savoye kool 0.80—1.60, kroten 0.70—1.20, roode kool 0.80—2.30, witte kool 0.50—1.30, wynperen le soort 21—23, 2e soort 14—15, witlof 9—14, bellefleurs 10—11, pondsperen 10 per 100 kg., groene savoye kool 0 502.20, andyvie 0.5O1.20, bloemkool le soort ƒ3.90—6.40, 2e soort 0.70—1.70, sla 0.80—1.20 per 10 stuks, prei le soort 33.50, 2e soort 1.60 1.90, knolseldery 12—15 per 100 bos, veldsla 15 —18 ct„ boerekool 11—18 ct. per kist. ROTTERDAM, 30 November. De pryzen heden besteed aan de bloemenveiling van de Coöp. Tuin bouwveiling Rotterdam en omstreken G. A. waren als volgt: hadiey ƒ28.40, butterfly 3.50 —7 30 Columbia 2.80—5.10, golden 3.30—4.30, europa Q 6.80, flore 6.30, e. g. hill 7.30—7.40, briorcliff 5.20—7.20. kilham 4.50—6, keizerin 1.80, rose hill 4.40. pernet 3—6, potentaat 3.90, aug. noack 4—4.60, dame edith helle 7.10, rosalandia 3.90—6.70, tros chrysanthen 1339 ct., anjers 4.90—11, puiling 8—12 ct„ cyclamen 1233 ct„ varens 5 ct., primula 16 ct., cacteeën 68 ct„ tradescantia 9 ct„ begonia 1332 ct. Aanvoer rozen 18.500 stuks. Vrij naar het Fransch. Door A. T. 12.) De gids boog en verdween. Ze kon nu vrij binnentreden ln de kleine kapel en op nieuw het hek naderen, waarachter die kleeren van Catharina en de steenen, die voor oorbelletjes gediend hadden, aan de vereering der geloo- vlgen worden aangeboden. Zonder moeite zag ze haar voo*r zich onder den grooten, zwarten boete-mantel van de zusters van Sint-Domini- cus; nederig meisje, dat onbekend is met alle menschelijke wijsheid en, dat toch alles weet, omdat: „beminnen is weten." De liefde in derdaad verteerde haar. Hoe zich dan nog te verwonderen, dat de Heilige Hostie haaT eenig voedsel was, dat haar liefde voor de ar men, de zieken, de melaatschen, de zondaars vooral, onuitputtelijk was? Zij handelde onder den drang der Goddelyke liefde en stelde door al haar daden de geschiedenis voor een won derbaar raadsel, dat men niet kan oplossen, zonder 't hoofd te buigen. Damaris klampt zich vast aan de ijzeren spijlen; ze drukt er haar brandend va rhoofd tegen. Het komt haar voor, dat, ondanks haar hoogmoed, die nog in den weg staat, hdar knieën buigen. Op dit oogenblik dringen haastige schreden, bescheiden geluiden van stemmen de „Cassa" binnen. Ongetwijfeld toeristen! Zijn de onuit- spreeklijk zalige oogenblikken nu voorbij? De menigte verdringt de pas-opkomende emotie en onderbreekt haar samenspraak met de on zichtbare. Langzaam wendt het meisje zich om, ten einde plaats te maken voor de komenden; zij gaat ln de schaduw van den muur staan en, één voor één, gaan do pelgrims haar voorbij, want 't zijn inderdaad pelgrims. Men ziet 't aan hun ingetogenheid, men hoort 't aan hun eerbiedige fluisteringen. Op 't punt heen te faan, staat Damaris even stil Zijn dat niet dames die ze vaak ontmoette in de stra ten van Beaumont? En die nu volgen, de jon gere, kwamen die niet in den boekhandel? En daar zelfs pater la Reynière in wit habijt en zwarten mantel en daar achter hem ver gist ze zich niet? maar nee, dat kan nie mand andere zijn dan Radegonde Thezard! Ze maakt van ontroering 'n beweging, die 't meisje doet stil staan. Radegonde, gij hier? Ja juffrouw, een dame uit de parochie had 'n pensionnaire uit ons huis gevraagd, om haar naar Italië te vergezellen en ik werd er voor aangewezen. Na dien korten uitleg begint de pator het gebed. Radegonde valt op de knieën en Da maris diie moeilijk kon blijven staan te mid den van de knielende menigte -is verplicht haar voorbeeld te volgen, 't Is zoo lang gele den sinds ze voor 't laatst had gebeden.; bij 't sterfbed van haar vader. Ze voelt zich als een o ver-verm oeide reiziger, die na een verblinden den tocht door de woestijn zich in een scha duwrijke oase uitstrekt. De pelgrims staan op; de tijd ia kort toe gemeten. Pater la Reynière verklaart met eenige gloedvolle woorden het veelzeggend woord van de Heilige: .Beminnen is weten". De liefde tot God, die onafscheidbaar ie aan de nederigheid, geeft het begrip der eeuwige waarheden. Damaris buigt 't hóófd: Heb ik niet genoeg bemind? dacht ze en is dat de reden, dat ik de ware wetenschap niet bezit? De kleine groep verlaat de kapel in dezelfde orde, als ze binnengekomen waren. Ze houdt Radegonda nog even vast. Peettante? vraagt ze hijgend. Dood! Een maand na uw vertrek. Wist u dat niet? Ze schudde 't hoofd, tranen verstikten hare stem en beletten haar, nadere hijzonderjieden te vragen Ze is bang, te hooren, dat haar ver trek het afsterven van de lieve zieke heeft verhaast Ternauwernood durfde ze vragen: En het huis? Mademoiselle de Naintré bestuurt 't, me juffrouw de Fontdouee heeft 't haar nagelaten met haar fortuin Bedroefd laat Damaris de hand van Rade gonda los. Alles was dus voorbij! Ik blijf niet langer in Beaumont, zeide Radegonda nog. Waar ga je heen? Ik word naar Parijs gezonden. Komt u me eens bezoeken? Ik ga als pensionnaire naar de Dominicanessen in de Avenue de Bireteuiil. Inmiddels kwam de oude dame om haar gezellin te zoeken. Radegonda ging haastig naar haar toe, maar na een kruisje met wijwa ter gemaakt te hebben, herhaalde ze: Tot weerziens! wat Damaris nu niet meer zoo onwaarschijnlijk leek. Ze was alleen! Eén kort oogenblik had ln haar eenzaamheid een vriendenwoord ge klonken. Nu keert ze terug tot de duisternis en nog eens buigt ze de knieën en nog ééns drukt ze haar brandend voorhoofd tegen het koude ijzer. „Beminnen is weten!" Zal zij ooit weten HOOFDSTUK IX. Toen Damaris op 't eind van Februari naar Parijs terugkeerde, ging ze niet meer naar de Rue de Lllleze moest dus 'n onderdak heb ben. Na veel vruchtelooze pogingen want nergens wilde men haar hond toelaten kwam ze terecht in een groot buis, met als buren: links 'n zangeres, die zich den geheelen dag oefende, en rechts 'n Amerikaan, die in den laten nacht thuiskwam na 'n overmatig gebruik van champagne. Ze probeerde de ba naliteit barer omgeving te verzwakken door boven haar schrijftafel de Monstrans te han gen, door haar kamer gezellig te maken met leuke Iribelotjes, maar ondanks dat alles kreeg ze niet den indruk van 'n gezellig in terieur en op 'n gegeven oogenblik voelde zs zich zoo ellendig, dat ze er over dacht, 'n klein appartement te huren en de achtergebleven meubels uit Beaumont te laten komen, die voorfoopig opgestapeld waren in een kamer van het oude huis, haar door Gelineau in huur afgestaan. Maar de gedachte, dat ze zon der hulp haar huishouding moest doen, schrik te haar af. Door haar verblijf in 't pension- naat, later door de langdurige studies, die al haar tijd in beslag namen, daarna door de verplichting heel den dag in den boekhandel door te brengen, had ze zich nooit kunnen toeleggen op de huishouding, waarin een vrouw hoort uit te munten. Ze bleef daarom in die vulgaire kamer met te dun tusschen- schot en besloot veertien dagen na haar aankomst 'n bezoek te brengen aan haar uitgeveir. Hij bejegende haar heel niet koel, zooals ze verwacht had; nauwelijks 'n bedekte scherts over haar te grooten trek naar. eenzaamheid; z'n kwade bui scheen weggedreven en hy had haar „blij" nieuws mee te deelen. Voor „Justi- cière" begon weer 'n tijdperk van herleving; hij had de oplagen belangrijk moeten vergroo- ten; de vreemdeling stond verrukt over den durf van dezen roman; hij zou binnenkort ln alle talen worden overgebracht; eindelijk 'n beroemd regisseur sprak er van, hem op te voeren. Je ziet wel, besloot hij, het vo rnaan/ pu bliek is fijn geletterd, maar houdt bovendien van hen, die het recht op geluk erkennen. De schrijvers, die beweren, het tegendeel te kun nen bewijzen, slagen nimmer. Onwillekeurig riep Damaris voor den geest 'n donkere eel achter 'n traliehek, die ze ln Slêna had gezien. Zij, die daar leefde die er de extases deT Goddelijke Liefde had gekend, zy proclameerde, dat er een Recht bestaat bo ven alle reoht. Bedroog zij zich? Was het de stem van het volk, die men gelooven moest? Op goed geluk af liet ze hem een beknopt résumé zien van haar nieuw werk. Zeker! Die stelling valt altijd in den smaak en j*e zult ze wel in 'n uitstekenden vorm brengen. De zaken waren geregeld; ze maakte zich tot vertrek gereed. Hij weerhield haar nog: Morgen moet ik naar Fontaineblieauje zou daar je hart kunnen ophalen aan den groo ten rijkdom van kunst-schatten. Mag ik je 'n plaatsje in m'n auto aanbieden? Ze vermoedde den strik en liet zich niet vangen. Maar eenige dagen daarna moest ze 'n invitatie van Colinette aannemen, die elke week recipieerde in haar appartementen, be staande uit een salon, 'n soort atelier 'n serre, waarin een divan en twee groote vaste kasten en die dienen moest voor slaapkamer, boudoir en keuken. Mejuffrouw Clau'vati {ing niet graag naar die collega, waarvan de kwaadsprekende we reld niet veel goeds wist te vertellen; maar er kwamen op die bijeenkomst letterkundigen en artisten, die ze wel moest kennen en bo vendien; Colinette was zoo geestig en nog meer; haar woning was een waar nieuws bureau. Het scheen wel, dat dien avond een der laatste nieuwtjes de ophanden zijnde echt scheiding van Germain Rolland zou zijn. Hij troonde Damaris mee naar een hoekje van de serre en al schrikte hij haar niet af door directe voorstellen hij gaf aan allen duide lijk blyk van zijn nieuwe vluchtige verliefd heid. Het meisje kon zich niet van hem ont slaan, dan, nadat ze een soirêe voor den vol genden dag had aangenomen in gezelschap van eenige onbeduidende personen figuranten bestemd, een tweede tête-a-tête te maskeeren. Zo gauw ze echter kon zocht ze een uitvlucht maar van dat oogenblik af kwam ze in nog grootere verwikkeling, doordat madame Ger main Rolland zich nergens vertoonde; haar kinderen hadden de mazelen en de dokter had ze naar buiten gezonden. 't Moet gezegd: ze moedigde de attenties van Germain Rolland geenszins aan; maar ze kon niet beletten, dat hij bij iedere ontmoeting veel over zich zelf sprak en maar al te duide lijke zinspeling maakte op zijn vroegere dwa ling, door toe te geven aan de eerzucht. Op 'n morgen, toen ze nadacht over meer verontrustende confidenties, die hij haar ge daan had, kwam een kamermeisje haar zeggen, dat iemand madame Marsa Vauclair wemechte te spreken aan de telefoon. Ze ging naar d*e spreekcel, reeds huiverend bij de gedachte, dat de uitgever haar weer met z'n voortdu rende attenties zou achtervolgen. Maar tot haar verwondering vond ze aan 't eind van den draad de vrouw ln plaats van haar echt genoot. Juffrouw, ik ben buiten met m'n kinde ren. Ze zijn erg ziek geweest. Ik kan niet van hen weg. Zou ik u mogen verzoeken, vandaag nog bij mij te komen? Ik moet u noodzakelijk spreken en, zonder dat iemand het te weten komt Myn auto zal u om twee uur komen halen. De stem verried ontzettenden angst. Dama ris kon niet weigeren. Op het vastgestelde uur stond ze klaar en een comfortabele limousine voerde haar dwars door het bosch van Saint Germain, nog kaal maar altijd even schoon met z'n breede lanen. Aan den zoom van het bosch, in een afgelegen laan, zag men een hek met vergulde punten en daar achter een bloemen tuin, nog wachtend op de lente, en verder een villa, bijna een kasteel, stijl Renaissance, waar groteske koppen de binnentredende aangrijn zen. Op den drempel wachtte 'n kleine, verma gerde gestalte haar op en leidde haar den salon binnen. Ik dank u, dat u gekomen bent! O, als u wist, hoe ongelukkig lk ben! Nu spreekt hij van scheiden en toch: ik zwijg; ik vermoei hem niet met m'n klachten, maar hij houdt geen rekening met de inspanning, die me dit zwijgen kost. De kwestie is, dat hij mijn for tuin niet meer noodig heeft en nu ben ik hem tot last O, was lk alleen: ik zou geen seconde aarzelen heen te gaan. Ik zon hem van m'n tegenwo rdigheid ontslaan. Maar de gedachte, dat mijn vlucht my in 't ongelijk zou stellen en dat de rechtbank mij zou dwingen, afstand van mijn kinderen te doen, kan lk niet verdrag®11- Ze zijn zoo lief! Ze houden zooveel van me! U kent ze niet? Hun var der wil, dat ze in Parijs altijd bij de nurse zijn. Kom mee, ik zal ze u laten zien. Ze ging haar vóór en beklom een steenen trap met opengewerkte leuning. Op den eersten overloop zag Damaris 'n kamer flauw door het zonlicht beschenen, waarvan het behang haar herinnerde aan 'n avond, toen ze met Savin papier uitzocht voor de kinderkamer in Mayaudière. Ze keek rond; een wieg uit ruw hout, witte bedjes, roee gezichtjes, spartelende voetjes, beweeglijke handjes, blijde kreten, kin derlachjes was dat alles niet het heerlijka visioen dat, een oogenblik, haar hairt ver warmd had? Ze was bewogen. Wat zijn ze mooi! lispelde ze. Is het niet? Ze lijken op hun vader. Ze hebben niets van mij. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10