?>*■»■- "„t z" s,Trh"~f-.:.p tl; DINSDAG 1 DECEMBER 1931 GEMMA GALG AN I. Decreet-voorlezing, in verband met baar beatificatie. TEXTIELCONFLICT IN TWENTE. EEN CHAOS TE ENSCHEDE. OOK STAKING TE WINTERS WIJK UITGEBROKEN. amsterdamsche winkelsluiting op dinsdagmiddag EXTRA-UITKEERINGEN AAN WERKLOOZEN. PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEKEN mmt •vAN-W-KEnBURG'S-- -•iLEVERTR OVERVAL OP KLAARLICHTEN DAG. Een dame het hoofdhaar afgesneden. ONZE INVOER IN FRANKRIJK. Besprekingen te Parijs. FRANKRIJK BEREID AAN EEN OP LOSSING MEE TE WERKEN. De indringer met een buit van 25.- spoorloos verdenen. NATIONAAL CRISISCOMITE- EERSTE LIJST VAN INGEKOMEN GIFTEN. PORTÜGEESCHE REVOLUTION- NAIREN OP TIMOR. INDISCHE POSTVLUCHTEN. VREEMDELINGEN IN DE MIJN- STREEK. HONDERD HUIZEN AFGEBRAND. DE CONTINGENTEERING IN FRANKRIJK. LANDVERHUIZING. „HAD JE ME MAAR" DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Toespraak des Pausen. ,t ons Uit Rome d.t. 29 November: Men sein*^,iKheid van den H. Vader vond In tegenwo Ducai6 de voorlezing plaats vandaag ia de betre£f,ende de heldhaftige van bet ires Gods, Gemma Galgani, deugden der verband met baar zalig- maagd, nat Lucca, in verklaring. .g in 1903 overleden. In 1920 Gemma G°_ gemaakt met haar zaligver- •werd n p0nens causae is de kardimaal- klaringsp1 Em Gtennario Granito Pignatelli df Belmonte, postutator de Passionistenpater flat de H. Vader op den troon had plaats „nomen, las de secretaris van de H. Congre gatie der Riten, mgr. Alfonso Carinci, bet La- tiinsche decreet voor, waarop de bisschop van Lucca, Z. H. E. mgr. Antonio Torrini, een toe spraak hield, waarin de deugden van de die nares Gods werden verheerlijkt en de vreug de der diocesen over de op handen zijnde zaligverklaring werd uitgesproken. De H. Vader beantwoordde deze rede met op te merken, dat hij het decreet met vreug de begToet als een goede inleiding van den Advent daar het hier de heldhaftige deugden betreft van een weliswaar eenvoudige en be scheiden dienares Gods, doch van eene dus.haar leven een voorbeeld is geweest van reinheid, r^vTln het lijden en Groote troepen opgeschoten jongens en meisjes trekken zingend en hossend door de stad. I Men meldt ons uit Enschede: Twentache Op den stand van zaken ra textielindustrie is thans moeilijk P ken. Voorzoover het de gebeurtenissenn va g teren te Enschede betreft, kunnen ken van een chaos. De groote samenwerkende arbeidersorganisaties zijn voor een groot deel liefde, deugden, welke in noodig zijn. v,BTnn de groote ellende De H. Vader hesprak hierop de groo onzer dagen, waaruit door weet, doch welke onge w ho6we] toegelaten. Overal zie staan en meenen de schepselen tegen Hem het zonder Hem te ldg° van heilige menschen De groote voorbeelden va^ zijn daarom noo wer6n tot godsvrucht, tot menschheid terug enigheidi deemoed en geloof aan z,ijn chriateltjke naa®te" d kardinalen d,l Belmonte Aanwezig waren eQ verwen'van Gemma Galgani en een aantal genood igd en. Dg K v. E. za' aan Kr00" vernietiging van het besluit vragen Men meldit ons uit Amsterdam: Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken onder presidium van den heer Gotfried Crone, daar de voorzitter de heer E. Heldring, ongesteld was. Het bureau d„r Kamer werd gedechargeerd ten aanzien van verzonden stukken aan den gemeenteraad be treffende belastingen voor het crisiisfonds, als mede voor een stuk aan den gemeenteraad be treffende winkelsluiting op Dinsdagmiddag. Naar aanleiding van dit laatste stuk wensch- te de heer Gerzon de Kroon te verzoeken, het besluit tot sluiting op Dinsdagmiddag te ver nietigen. Hiermee kon de Kamer zich vereeni gen. Taak van het nationaal crisis-comité, Bij het College van B. en W. te Arnhem is een bericht ingekomen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin deze bezwaar maakt tegen het verstrekken van extra-uitkeering door de Instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon aan de ondersteun- d 8 De Minister vestigt er de aandacht op, dt het verstrekken van extra hulp aan werk 1a zen voor aanschaffing van kleeding, schoei- 1 e d is overgedragen aan het Nationaal rriris-Gomité en dat deze hulp naar indivi duele behoefte zal worden verleend. De Mi- ulster meent derhalve, dat de gemeente zich behoort te richten tot voormeld comité. Met ingang van 1 Januari a.s. progressieve salarisverlaging. De directie van de N.V. Philips Gloeilam penfabrieken deelt mede, dat zij besloten heeft met ingang van 1 Januari 1932 een algemeene salarisverlaging met progressief karakter in te voeren. de leiding kwijt over hun l®d06n met de communistische R-r- uit. weer met den buit, onderling »aarn vechtend, wie er het grootste de ^Geenszins kan ontkend door geergerd, op welk ee „„„-„treden jeugdig fabriekspersoneel wordt P& Groote troepen meisjes trokken den gehelen en hossend door de stad e p zelfs een ronde-dans gedaan. Het is ongewoon druk in de stad en daardoor rumoerig. Het arbeiderspubliek heeft echter niet een zooda- ai. legen ne bewoog de menig- dags stoppen fabrieken. Thans^was de politie en rijksveldwacht ver sterkt met marchaussees te paard die heen en ealoppeerend, de straten schoonveegden en op de trottoirs achter het publiek aanreden om het tot doorloopen aan te manen. Nergens kwam het tot wanordelijkheden. Het is opvallend, dat het contingent rijksveldwach ters en marechaussees wederom belangrijk is versterkt Schijnbaar wenscht men voorbereid te ziin op de bedrijvigheid der communisten, die niet zullen nalaten het dezer dagen tot rel- leties te laten komen. Zeer moeilijk is het, om aan juiste gege- te komen, zoowel aangaande het aantal fabrieken waar staking is uitgebroken, als omtrent het getal arbeiders, dat erbij betrok ken is- Wel zijn tamelijk juiste cijfers in ver trouwen aan de politie verstrekt, doch deze kan er daarom de pers niet van in kennis stellen. Ook de besturen der groote organisaties la ten niet veel uit, terwijl de gegevens der werk gevers niet kloppen met onze eigen ervaringen. Er is echter vrijwel geen enkele fabriek, aangesloten hij de Enschedesche fabrikanten vereeniging, intact gebleven. De meest be langrijke firma's hebben over 't algemeen het grootst aantal stakers; ook bij de firma Jan- nink is de spinnerij nagenoeg geheel leegge- ioopen. Te Oldenzaal. Te Oldenzaal heeft hij de firma Kan de tweede ploeg wevers gisterenmiddag om half drie het werk hervat. Naar thans verluidt zou men hedenmorgen de fabriek niet meer wen- sohen in te gaan. Te Borne. Ook in Borne waar tot nn toe alles rustig was schijnt een groot aantal arbeiders beslo ten te hebben heden, Dinsdagmorgen, in sta king te gaan. In andere plaatsen. In Hengelo, Goor en Losser is tot nu toe al les rustig. Eveneens is dit het geval te Almelo, uitgezonderd op de stoomspinnerij „Twente", waar reeds eenigen tijd gestaakt wordt. Ontslagaanzeggingen. De directie der stoomspinnerij „Twente' heeft de stakers per aangeteekenden brief d.d. 28 November ontslagen, wijl niet aan de ge stelde voorwaarde werd voldaan om op Vrijdag *>7 November het werk te hervatten. De stakende wevers der firma Jannink ont vingen een aangeteekenden brief der directie, gedateerd op 28 November, waarin per Dinsdag 1 Decembei ontslag wordt aangezegd, zoo zij op dezen datum, s morgens niet op gewonen tijd aan het werk zijn gegaan. LEEUWARDEN Reel. 578 DGVS 10 Leden van het Nederlandsch elftal leggen een krans op het graf van den Onbe kenden Soldaat, na hun aankomst te Parijs. DE MODERNE GEMEENTE IN DEN MODERNEN STAAT. Rede van prof. dr. G. A. van Poelje. Voor den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren. Ook staking te Winterswijk. Het conflict in <je textielindustrie heeft zich ook tot Winterswijk uitgebreid en gisteren morgen zijn de arbeiders der firma H. Willink Oo in staking gegaan. De arbeiders van de bontweverij „De Batavier" gingen wei aan het werk. De staking bij'de firma Willink Co omvat zestig wevers. Gisterenmiddag te half twee trokken de stakers van de firma Willink Co naar de fabriek van de firma J. H. Meijerink Zn. Hoewel de getouwen liepen, ging een deel der arbeiders niet aan het werk. Een van de directeuren stond de arbeiders te woord, doch niet kon worden voorkomen, dat een deel der arbeiders in staking ging. Het resultaat was, dat bijna het geheele personeel, voorna melijk de wevers, de spoolers en een deel der confectieafdeeling, niet aan het werk gingen De staking omvat hier honderdvijftig man. KARWIJZAAD. Te Brussel werd Zondag een betooging gehouden van 30.000 personen, tijdens den oorlog gedeporteerd om de aandacht op hun eischen te vestigen. Op verzoek van de Directie van den Land bouw is door de burgemeesters der gemeenten, waar de teelt van karwijzaad van beteekenis is, een onderzoek ingesteld naar de met kar wijzaad bezette oppervlakte. De gemeentelijke om een ontlasting commissies van bijstand voor de land-bouw- statistiek hebben daarbij hare medewerking verleend. Gebleken is, dat in de 81 voornaamste kar wijverbou wende gemeenten thans 6371 ha karwij voor den oogst 1932 te velde staan teigen 5683 ha in 1930 en 7155 ha in 1931. Op grond van deze cijfers kan de totale met kar wij voor den oogst 1932 bezette oppervlakte thans worden geraamd op 6699 ha, terwijl in 1930 van 5967 ha geoogst werd en in 1931 van 7623 ha. In vergelijking met 1931 betee- kent dit eene vermindering van 12 pet. De achteruitgang was het sterkst in Noordho! land en in westelijk Noo-rd-brabant, waar deze 23 pet. bedroeg. In Zeeland was de opper vlakte karwij 18 pet. kleiner, doch in het be langrijkste gebied van den karwijbouw, de provincie Groningen, bedroeg de vermindering slechts 4 pet. De oogst van karwijzaad heeft in 1930 be dragen 8837 ton. In de periode 1 Juli 1930 tot 30 Juni 1931 werden uitgevoerd 8491 en inge voerd 24 ton, zoodat de aanwezige voorraad een vermindering van 8467 ton onderging, on geacht het binnenlandsch verbruik en de ver mindering door sorteeren en indrogen. Bij gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren beeft prof. dr. u. A. van Poelje Zondagmiddag in „Tivoli" te Rotterdam een rede gehouden, getiteld De moderne gemeente in den modernen staat. Aan deze rede ontleenen wij het volgende Mogen wij wel, aldus spr., van den modernen staat spreken, terwijl in Rusland en Italiè staatsorganismen zich ontwikkelen, wier grond slag een ontkenning heet te zijn van veel, wat te voren als essentieel voor een goede richting van den staat werd beschouwd Het komt spr. voor, dat tegen dit laatste geen bezwaar be staat, mits men er zich maar rekenschap van geeft, dat onze beschouwingen een zekere cor rectie zullen behoeven. Ook wanneer men de zooeven genoemde landen geheel terzijde laat, dan nog is het getal van de landen, waarvan de organisatie als die van den modernen staat mag worden aangeduid, talrijk genoeg. Het zijn de landen, waarin de parlementaire demo cratie tot ontwikkeling is gekomen, en waarin deze parlementaire democratie thans naar veler oordeel een ernstige crisis doormaakt. Het meest fundamenteel® verschil tusschen den modernen staat en den staat der 19<le eeuw, schijnt dit te zijn, dat de nieuwe staat niet slechts de politieke, maar in de eerste plaats de economische organisatie is van een volk. De oorlog heeft den staat plotseling voor de opgave gesteld om voor de geheele econo mische organisatie van het volk te waken. De jaren na den oorlog hebben den staat dermate gebonden aan zijn nieuwe taak, dat thans van terugtrekken geen sprake meer kan zijn. De moderne staat kenmerkt zich door een sterke machtconcentratie in de centrale or ganen. Tegenover centralisatie van regelende bevoegdheid staat over het algemeen in den modernen staat een decentralisatie van be stuur. De moderne staat is in zeer sterke mate een ambtenaren-staat. Wanneer m-en de stelling onderschrijft dat in de nieuwe economische ordening niet het egoïstische belang van den enkelen zelfverze kerden staat als einddoel aanvaard mag wor den, ook dan zal men moeten erkennen, dat in den modernen staat een innige, organische samenwerking -tusschen het centraal gezag en de plaatselijke organen onmisbaar is. Hoe die samenwerking zal moeten worden georgani seerd, is een vraag van groote beteekenis: primair is echter deze andere, of het oude be- begrippenschema van autonomie en zelfbestuur nog op deze verhouding past. Principieel en in het algemeen bestaat er weinig aanleiding om een tegenstelling tusschen zelfbestuur en autonomie te handhaven. Een allereerste eisch van doelmatigheid en economie in den modernen staat ia, de plaat selijke -bestuurskringen een zekere minimale grootte te geven, een zoodanige grootte, dat van alle traetementen en van alle andere doo- de bestuurskosten een grootst mogelijk nut tig rendement mag worden verwacht, hetgeen niet noodzakelijk beteekent een aanranding van het bestaan van historisch gegroeide ge meenschappen zoo men die genieenschappen op ruime schaal in stand wil houden, alleen het aan haar ontnemen van allerlei werkzaam heden, welke historisch de hare niet zijn, en het opdragen daarvan aan andere organen. Wat s-pr. zich voorstelt is niet anders dan een opheffing van tal van kleine gemeenten, maar gelijktijdig het geven aan de nieuwe gemeenten van een zoodanige organisatie, dat daarbinnen, zoo noodig voor bepaalde werk zaamheden, aan de oude dorpen een eigen taak zou kunnen worden toegekend. Samenbinding dus, om weer te komen tot decentralisatie, schijnt het organisatie-be ginsel van den modernen tijd. Wil men komen tot bezuinigingen, dan moet de vorming van groote plattelands-gemeenten met een zekere lokale decentralisatie, een eerste vereisebte zijn. Vergrooting van de gemeenten is noodig in het belang van de lokale organisatie van het land; zij is in de allereerste plaats noodig van het centrale bestuur mogelijk te maken, die eerste voorwaarde is voor een zuiniger en doelmatiger beheer. Wezenlijke bezuiniging en rationaliseering van het bestuur is slechts bereikbaar door met hervorming en rationaliseering van de onderste instanties te beginnen. Onze Parijsche correspondent seint ons d.d. 30 November: Opnieuw zün te Parijs besprekingen ge voerd in zake de moeilijkheden door de Fran sche beschermingsmaatregelen voor onzen buitenlandschen handel te weeg gebracht. Een eerste bezwaar tegen, de werking der Fransche con tingen teeringsmaa tregelen was, dat de aan vragen der Fransche invoervergunnii-ngen moes. ten geschieden door de Fransche belangheb benden. Met recht kon daarvan gevreesd wor den, dat daardoor onze eigen regeling van den' gecontingenteerden uitvoer gevaar zou loopen. Wij hadden vroeger reeds van de Fransche autoriteiten de toezegging verkregen, dat wij zelf VTijelijk over de ons toegekende contin genten zouden kunnen beschikken en daarop werd.onze regeling gebaseerd. Wij hadden verwacht, dat de Franschen aan onze uitvoercertificaten voldoende zouden hebben, te meer, waar die aan de grens toch gecontroleerd kunnen worden om te zien of het contingent niet wordt overschreden. Dit toezicht in dien vorm vonden de Franschen te omslachtig en daardoor werd bij onze on derhandelaars de vrees versterkt, dat een regeling zou worden gevolgd, die vooral voor de aan bederf onderhevige artikelen noodlottig zou zijn. Na langdurige besprekingen bleek men van Fransche zijde bereid, aan een oplossing mee te werken, waarbij Frankrijk de vergunningen blijft uitgeven, maatregelen neemt om de ver strekking te bespoedigen en waarbij de aan vragers dier vergunningen de Hollandsche uit voervergunning-en moeten overleggen. Een zeeT voornaam punt der onderhandelin gen was de wijze, waarop het contingent, dat Frankrijk voor een artikel vaststelt, onder de belanghebbende naties wordt verdeeld. Het gimig er om, Neiderianid wiet te doen ach terstaan bij andere landen. Br wend daarom een verdteeüimgisge'lijkihei'd gevraagd door mid- dell van een basis, die over een zoo groot mo- gelijken tijd genomen wondt en voor alle gecon- tingenteende artikelen dezelfde zou zijn, ter wijl, wat de verdieellng betreft van het toege kende contingent over de periode, waarvoor het contingent werd toegekend, rekening moet wanden gehouden miet het eventueel sefiizoen- karakter van dien uitvoer. De onderhandelingen werden anderzijds ge voerd door Dr. Nederbragt van Buitenl. Zaken, de heer Bonthuis van Binnen!. Zaken en Landbouw vergezeld van onzen landbouwcon- sulent te Parijs den heer Sevenster; verder de heeren Blink (Zuivelbereiding(, Enjgenraam (T.N.Z.), va nZwanenberg (Exportslachterijen) Tukker (Piuimveecomsulent) en Mensing (Aalsmeer) en van Fransche zijde door de hee ren El bel (dir. van Handel), Arnal (Buitenl. Zaken), Leguyer (dir. der Douanen) en Bras sard (Ministerie van Landbouw). Te Oudendijk onder de gemeente Woud- ï'ichem heeft Maandagmorgen te omstreeks half tien een overval plaats gehad ten huize van den heer H. Pelikaan, gepensionneerd brugwachter aldaar, wonende aan de Zand- steeg. Tijdens zijn afwezigheid is een onbe kend petrsoon het huis binnengedrongen en heeft aan mevrouw Kamerman, die met haar echtgenoot bij de familie P. inwoont en op dat oogenblik alleen thuis was, gevraagd, waar het geld opgeborgen was. Toen zij aan het verzoek niet voldeed, heeft de man haar vastgepakt en het hoofdhaar van de dame af gesneden. Zij volhardde echter in haar weige ring. De man heeft haar toen bij de keel gegre- pen en haar aldus gedwongen de plaats van het geld aan te wijzen. Nadat hij het geld kistje gevonden had heeft de man nog een kast opengebroken, doch geen geld meer ge vonden. In het kistje bevond zich slechts een bedrag van 25— mevrouw K. wist inmid- dels te ontkomen en is naar haar vader, die op geruimen afstand woont, geloopen waarna de politie van het geval in kennis is gesteld. De bandiet is er vandoor gegaan. Tot dus ver ontbreekt ieder spoor. De opperwacht meester der Marechaussee en de gemeente veldwachter leiden het onderzoek. Bij het Nationaal Crisiscomité zijn de vol gende giften ingekomen N. C. v. d. H.—v. N. L ƒ2000; N. C. v. d. H. 1000; Dr. C. J. K. v. A 1000; H. E. O. Jr. 1000; H. en P. 1000; P. A J. d. S. v. A. 100; W. C. F. C. O. ƒ1.50: IJ—v. L. 10; F. J. N. H. 10; F. v. H. 5; H. D. N. 5; H. A. J. d. 1. P. 20; H. J R. ƒ5; G. W. ƒ2.50; H. W. B. ƒ10; F. A. H. ƒ10; C L. G. B. ƒ60; J. M. G. H. v. H. ƒ10; A. v.' D. v. W. ƒ100; C. F.—F ƒ5; C. J. T. ƒ20; B. J. K. ƒ10; W. F. S. ƒ10; J. T. d. M. ƒ10: M. V. ƒ100; D. B. ƒ10; R. R. ƒ10; N N. ƒ10: J. v. S ƒ25; A. F. W. ƒ5; D. H. P. Jr., ƒ25: N. B. B.—C. ƒ2.50; F. B Jr. ƒ2.50- J. F. G. H. C. ƒ25; E. A. S. L. ƒ5; G. W. B.-Z. ƒ5: M. B— H. ƒ1; M. H. N. ƒ10; P. J. H. K. 2.50; H. J. K. 25; M. d. B. 100; R. v. H. 25; E. C. 10; P. J. J. J. v. 'sH. A. 25; J. H. v. L. 100: W. H. N. ƒ1; N.N. ƒ2.50; W. M. Z. ƒ5; H. P. G. 20; J. S. ƒ2.50; P. A. E. ƒ10; J J. ƒ10; R. R. ƒ5; A. W. d. C. ƒ100; A. E. ƒ0.52; J. H. S. 0.76; N. N. 6; M. T. v. d. B. 2.50; S. v. L. 200; C. 2.50; W. v. D. 5; J. V. D. 10; H. 5; J. M. P. 10; B. R. 5; B. v. H. B. 100; J. E. ƒ5; M. J. F. S.—d. V. ƒ5; P. K. ƒ5; W. J. B. v. B. ƒ2.50; J. N. B. ƒ5; J. R. v. D. ƒ25; H. W. S. ƒ7; E. W. V. ƒ25; D. A. K.- W. ƒ5; J. S. Sr., ƒ50; C. L. G. S. B. ƒ10; S. W. S. B.-B. ƒ10; H. J. A. v. S. ƒ25; A. H. S. ƒ10; F. H. F.v. R. ƒ5; P. N. K. ƒ5; W. J M. B. ƒ25; M. A. S. ƒ10; L. V. L. ƒ2.50: D. P. d. R. ƒ5; H. V. E.—T. ƒ10; A. A. M. ƒ5; C. F. P. d. M. ƒ5; E. D. B. ƒ10; M. E. d. K. ƒ25; G. A. A. A. v. G. ƒ25; W. M. d. B. ƒ100; L. V. M. H. ƒ10; D. J. B. ƒ5; K. H. d. H. ƒ100; A. G. P. V—V. ƒ500; J. N. H. ƒ2.60; Tj. E. ƒ5; M A. E. T. ƒ5; J. J. A. W. ƒ5; T. C. ƒ10; Z.-S. ƒ5; B/K. H. ƒ5; R. L 100; G. H. T.-B. 10; N. N. 5. Met inbegrip van de giften van de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prinses, is thans in '.otaal ontvangen: 50620.38. Het secretariaat is gevestigd: Kneuterdijk 20, gironummer 186000. Bevolking gevlucht. BATAVIA, 28 November. (ANETA). Aneta verneemt uit Timor Dilli dat de be woners van Poeloe Kambing gevlucht zijn doordat de Portugeesche revolu-tionnairen daar zullen worden geïnterneerd. NIEUWE REGELING DER SALARISSEN EN PENSIOENEN IN NED. O.-INDIE De „Duif" is Zondag te 5.30 uit Bangkok vertrokken en na een tusecbenlanding van 7.5S —8.55 in Rangoon om 14.18 te Calcutta aan gekomen. De „Uil" is Zondag te 13.25 op Schiphol aangekomen. De Duif is gisteren om 5.17 uur uit Calcutta vertrokken en om 16.02 in Jodhpur aangeko men. Dé Valk is gisteren te 4.45 uit Bangkok ver. trokken en na een tussekenlanding van 9.30— 9.55 te Alorstar om 11.30 in Medan aangekomen De Ekster vertrok te 7 uur uit Athene naar Mersamatruh, alwaar het toestel na een hal uur oponthoud te 13.50 uur naar Cairo door vloog en aldaar te 16.15 uur aankwam. Overleg met de betrokkenen. BATAVIA, 28 November. (ANETA) De Associatie van Academici verzocht op een audiëntie bij den G.-G. om instelling van een georganiseerd overleg bij te treffen blij vende maatregelen, zooals bij de vaststelling van de nieuwe bezoldigingsregeling van Bur gerlijke Landsdienaren, en bij de vaststelling van aan te brengen wijzigingen in den pen- sioensgrondslag. De G.-G. antwoordde daarop, dat hij op den voorgrond stelde, dat de crisistijd in de eer ste plaats vereischt de behandeling van tijde lijke maatregelen, doch geen behandeling van blijvende verslechteringen. Een nieuwe rege ling betreffende salarissen en pensioenen is .zelfs in normale tijden wenschelijk. Z.E. is wel bereid tot overleg, maar kan nu nog niet uitspreken den vorm waarin dit zal geschie den en zulks met het oog op het feit, dat de plannen nog in een beginstadium verkeeren. Op onze bureaux werden voor het Nationaal Crisis-comité de volgende bijdragen ont vangen: G. J. v. H„ R'dam 10; J. B. K., R'dam 25; W., R'dam 25; W. H., R'dam 2.50; F. V., den Haag 1; Es, Den Haag 5; W. H. F. H., Voorburg 25; N. N., Bennebroek 25; W., den Haag 20; A. F., Lobith ƒ2.50; j (j. w., Breda 2.50; A. W., Amsterdam. 2.50; fam. B., Rotterdam 25; F. T. C. R., Oss 25; A. J. W. te L. 10; M. C. J. K, Roermond 10; H. H. te W. 5; A. H. L. H.t den Haag 10; J. F. A. S., Oegstgeest 10; p. W. V., Medemblik 10; G. K. W. B., Haar lem 10; N. N., R'dam 5; A. A„ R'dam 10; Bruiloft H. en D. 12; J. B., R'dam 10. Een vorstelijke gift. De N.V. Algemeene Confectiehandel van C. en A. Brenninkmeyer te Amsterdam heeft aan het Nationaal Crisis Comité een gift van 25.000.— doen toekomen. Razzia te Heerlen. Zaterdag heeft de politie te Heerlen een razzia gehouden onder de vreemdelingen. De medewerking van de militaire politie was hier- bij ingeroepen. In totaal werd een 60-ta.l per sonen aangehouden. Het bleek dat er hiei van dertien niet in het bezit van de vereischte papieren waren. Ze zijn onmiddellijk over de grens geleid. Kampong in Benkoelen geteisterd. BUITENZORG, 28 November. (ANETA). Een telegram van den Resident van Ben- koelen meldt, dat in kampong Oeloedanan 102 huizen zijn afgebrand. De schade wordt ge schat op 35.800, terwijl de oorzaak van den brand onbekend is. Invoer van ossen verboden. Volgens mededeeling van den Rijkslandbouw. consulent te Parijs, dr. A. Sevenster, is het contingent voor invoer van ossen in Frankrijk uitgeput. In verband daarmede is de invoer van ossen in Frankrijk tot 1 Januari a.s. verboden. Dezer dagen werd onder voorzitterschap van gen. H. N. A. Swart in het Departement van Arbeid, h' en N. de eerste vergadering ge houden van de Commissie van Bijstand van de Stichting Landverhuizing Nederland. De voorzitter getuigde zijn dank aan de Ministers van Buitenlandsche en van Binnen landsche Zaken en Landbouw, zoomede aan de organisaties, voor de verleende medewer king door benoeming van een lid in de Com missie van Bijstand, alsook aan de leden voor het aanvaarden dier benoeming. Voorts deelde spr. mede, dat bij de oprich ting van de Stichting Landverhuizing Neder land niet alleen en zelfs niet in hoofdzaak beoogd was om door concentratie tot bezuini ging te komen, maar vooral om door samen trekking van het werk, dat voorheen de Ne- derlandsehe Vereeniging „Landverhuizing" en de Emigratie-Centrale Holland verrichtten, en door intensieve samenwerking van alle organisaties, die eenig belang bij emigratie zaken hebben, te komen tot een, alles en al len omvattende, emigratie-organisatie in Ne derland. De voorzitter deed daarop een ernstig be roep op de volle medewerking der leden. Een huishoudelijk reglement werd samen gesteld. De heer Hartland, directeur tevens penning meester der Stichting, deed daarna eenige me- dedeelingen over het werk der stichting, over een kolonisatie in Argentinië en mogelijke vooruitzichten in Canada en Zuid-Afrika. Zijn toestand ernstig. Men meldt ons uit Amsterdam: Zaterdagnacht is het oud-raadslid de heer C. van Gelder, beter bekend onder den naam van „Had je me maar" door een auto a an ge. reden en vrij ernstig gewond. In het Binnen gasthuis, waar hij ter verpleging werd opge. nomen, is hij gisterenavond voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk. STAMBOEK VOOR HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD. Onder voorzitterschap van jhr. J. van Vre- denburch vergaderde het hoofdbestuur der ver eeniging „Stamboek voor het Nederlandsohe Trekpaard". Mededeeling werd gedaan, dat op een desbetreffend verzoek aan den minister, antwoord was binnengekomen, dat geen bijzon dere steun kan verleend worden voor den opfok van jonge hengsten. De heer B. C. Puylaert te Sas van Gent werd herbenoemd als jurylid van het hoofdbestuur voor opneming van mer- riën. Besloten werd in 1932 het inschrijfgeld der veulens wederom te restitueeren. Voorge steld zal worden aan de algemeene vergadering wijziging te brengen in de benaming der stam- boekregisters. De inschrijving van veulens, afstammende van stamboekhouders, zal ge schieden in „het Stamboek", terwijl de opne ming van stamboekpaarden op 2%-jarigen en ouderen leeftijd zal plaats hebben in een „Keur- stamboek". Tevens zal worden voorgesteld bij de afgifte van stamboekhewijzen in het binnen land te vermelden, dat deze niet geldig zijn voor verkoop van paarden naar het buitenland; hiervoor zullen, tegen betaling, diploma's wor den beschikbaar gesteld. AUTO-ONGELUK. In de Taaistraat te Vught is de 18-jarige van Extel, die plotseling met zijn rijwiel den weg overstak, door een auto, bestuurd door den heer S. gegrepen. Hij bekwam hoofdwonden en een hersenschudding. Gisteren was zijn toe stand naar omstandigheden goed. DR. C. C- VAN DER HEIDE, t Zaterdagmiddag is te Arnhem plotseling overleden, op 58-jarigen leeftijd, dr. C. C. van der Heide. Hij vierde nog eenige weken geleden onder groote belangstelling het 25-jarig genees heer-directeurschap van het kinderziekenhuis te Arnhem, bij welke gelegenheid hij benoemd werd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. J. A. C. V. D. HEYDEN. t Te Leiden is op 77-jarigen leeftijd overlede^ de Heer J. A. C. v. d. Heyden, architect te dier stede. Hij is vooral bekend door het bouwen van complexen voor wouiagbouwyereenigingen. Het R. K. Knapenkoor van de St. Jan tm 's.Hertogenbosch, herdacht zijn 25-jariQ bestaan, i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5