UIT BIADEH En TIJDSCHRIFTEN GAAT NIET DOOR! „LOCK" Kauwbonbon DE QEhEIMZinniQE DERDE DINSDAG 1 DECEMBER 193Ï TOLOORLOG TE MAARTENSDIJK Een truc die mislukte. Stagnatie op den straatweg Hilversum Utrecht. met de oude sleur, den geheelen dag te rooken, zonder zoo nu en dan een te gebruiken. VERKEERS-PROPAGANDA IN AMERIKA. R. K. HANDELSREIZIGERS. AUTO TE WATER GEREDEN. AUTO VAN EEN BRUG GEREDEN. ONGELUK OP DEN MUIDER- STRAATWEG. DE PASSIESPELEN VAN OBERAMMERGAU. Het comité van actie tegen den tol op den straatweg Hilversum—Utrecht is gisteren met zijn daadwerkelijken strijd tegen den tol bij Maartensdijk begonnen. In de eerste plaats zijn op initiatief van het comité de autobussen Hilversum—Utrecht voorzien van een groot geel plakkaat, waarop gedrukt staat: „Volg mij niet. Het kost u 40 cent tolgeld voor luxe auto's of twee gulden voor vrachtwagens. Rijdt liever over Soest- dijkDe Bilt." De eerste van een plakkaat voorziene bus werd gistermiddag gevolgd door een groot aantal particuliere auto's. Vóór den Maartens- dijkschen tol hield de kolossale stoet halt. Er waren naar schatting toen ruim honderd wa gens. Hier werden de deelnemers aan den op tocht toegesproken door den leider van de ac tie, den heer P. van den Hoek. Mr. Westrik, advocaat te Hilversum en ju ridisch adviseur van het comité, sprak zijn af keuring er over uit, dat deze tol nog bestaat en waarschijnlijk nog tientallen jaren zal blij ven bestaan op een weg, die twee groote plaatsen als Utrecht en Hilversum met elkaar verbindt. De boerenwagen met paard, geit of bok, wordt beter beschermd dan de auto. Spr. gaf dan ook zijn voornemen te kennen om zijn auto met behulp van een paard door den tol te laten trekken. Vervolgens werd een paard voor den auto van den heer Westrik gespannen, die nu door gang door den tol eischte tegen betaling van 7% cent, het gebruikelijke tarief voor met paarden bespannen voertuigen. De tolgaarder eischte echter het autotarief van veertig cent. Mr. Westrik zette tegenover den tolgaarder uiteen, dat men hier niet te doen had met een auto in den zin der wet, omdat zijn door een paard getrokken automobiel geen door mecha nische kracht bewogen voertuig was. Toen de tolgaarder bleef weigeren, en den tolboom zelfs met een extra slot verzekerde, verzocht mr. Westrik den aanwezigen gemeenteveld wachter van Maartensdijk proces-verbaal van deze weigering op te maken. Inplaats van aan dit verzoek gevolg te geven, verwijderde de po litieman zich. Een verzoek aan den burgemeester om ter plaatse te komen, werd eveneens niet ingewil ligd. Mr. Westrik voorzag zich nu van een aantal getuigen, doch aangezien zich inmiddels een groote volksmenigte verzameld had, sommeer de de teruggekeerde gemeenteveldwachter hem, zich uit de menigte te verwijderen, waarop hij weer plaats in zijn auto nam. Inmiddels waren nog tal van voertuigen op den drukken straatweg aan weerszijden van den tolboom aangekomen, doch de tol bleef on herroepelijk gesloten. Gistermiddag te ruim drie uur was het ver keer op den weg dan ook geheel gestremd en de tolboom nog steeds geblokkeerd. Congres te Amsterdam. De Nederlandsche commissie voor verkeers- propaganda in Amerika hield in Amsterdam een congres. Na een huishoudelijke vergadering in het ge bouw der Nederlandsoh-Amerikaansche Kamer van Koophandel aan de Keizersgracht, werd in Theater Tuschinski een vertooning gege ven van enkele propagandafilms over Neder land. Een paar Nederlandsche filmpjes hoewel zwak van opzet en uitwerking zul- len in Amerika mogelijk aan het gestelde doel beantwoorden en zeker prijzenswaardig is het dat men getracht heeft het misverstand bij de meeste Amerikanen, dat heel Nederland op klompen loopt ,op te helderen. Een geluids- journaal van de Fox Movietone, waarop Vo lendammers tusschen de bollenvelden worden gefotografeerd e.d., bedierf den indruk van de eerste films weer. t.c In de expositiezaal der N.V. Koninklijke Begeer te Den Haag wordt een tentoon stelling gehouden van werk van de leden van de Ned. Vereeniging voor Kunst nijverheid. Een uitstalling van fijn glaswerk. GEEN HUISJE IN DE DUINEN MEER. Uit de mededeeling van den burgemeester in de raadsvergadering van Koudekerk© is gebleken, dat in duinen onder die gemeente geen woningen meer zullen mogen worden ge bouwd. Juist de laatste jaren neemt het aan tal zomerhuizen in de Walehersche duinen zeer toe. HET GEVAAR VAN DEN WEG. De Hoofdcommissaris van politie te Gronin gen heeft tot de burgerij een oproep gericht om, ingeval op den openbaren weg een verkeers ongeval plaats heeft, ertoe mee te werken dat de bestuurder van auto of rijwiel wordt staan de gehouden, of althans in het betlang van het politioneele onderzoek zijn identiteit kan worden vastgesteld. Het is ook daar den laat- sten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat, bij zelfs ernstige ongevallen, de bestuurders der voertuigen, zich vlug uit de voeten maakten, zonder zelfs naar de aangeredenen om te zien. AUTO OVER EEN SLOOT GESLINGERD. Zondagavond, circa half zes, had op den Roer- mondschen weg, te Weert, een aanrijding plaats tusschen den luxe-auto van den heer W. Leuken aldaar en een wagen uit Zuid-Limburg. Deze laatste werd dwars over den weg ge slingerd, wijl de auto van den heer W. tusschen de boomeu door, over een sloot 't ondersteboven op het land werd geslingerd. Beide wagens bekwamen eenige schade. De inzittenden van beide wagens bekwamen won der boven wonder geen noemenswaardig letsel. Lf®r op d6n da§ werd medegedeeld, dat het in het voornemen ligt het volgend jaar een groote film over Nederland te laten maken. Des middags bestond er in het American hotel gelegenheid een tentoonstelling te bezichtigen voor propagandamiddelen, die gedurende het laatste jaar in Amerika verspreid zijn door den heer G. H. Rayelli, leider van de verkeers- afdeelimg van de Ned. Kamer van Koophandel te New York. Deze tentoonstelling omvatte naast een keurige selectie brochures en pla ten, een twintigtal diorama's van ons land, die binnenkort in de uitstalkasten van de Amerikaansche relsbureaux zullen worden ge plaatst, vooral met het oog op de feesten, die ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der universiteit van Amsterdam gevierd zullen worden. Omstreeks drie uur werd in het American hotel een vergadering gehouden, die door ver schillende belanghebbenden bij het toeristen verkeer va.n Amerika werd bijgewoond. De heer Ravelli bracht verslag uit over de propagandawerkzaamheden in de Vereenigde Staten over het jaar 1931. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: Wellicht zal het jaar 1931 een der zwartste bladzijden in de geschiedenis van het vreem delingenverkeer opleveren voor wat betreft het bezoek van Amerikanen aan Europa. Van 1 Januari tot 15 Juli werden vele duizenden transatlantische passagiers minder in Ooste lijke richting vervoerd dan gedurende het zelfde tijdvak in 1930. Niettemin kan geconstateerd worden, dat de werkzaamheden op het bureau in New York niet achteruit gaan, integendeel stijgen, de zijn, hetgeen slechts kan worden verklaard door de grootere bekendheid, welke dit bureau krijgt en de betere ligging ervan waardoor het publiek gemakkelijker in de gelegenheid ge steld is zich persoonlijk op ons bureau te doen inlichten. Baldadigheid de oorzaak Zondag werd de brandweer gealarmeerd voor 'n auto, die op de Nw. Heerengracht te A'dam te water was gereden. De auto stond onbe heerd aan den walkant en waarschijnlijk heb ben enkele kwajongens uit baldadigheid de remmen losgemaakt. Het gevolg hiervan was, dat de auto achteruit 't water inreed. Hij is later door den reddingswagen van de brand weer op den wal geheschen. Buitengewone vergadering te Utrecht van St. Christoffel, Onder voorzitterschap van den heer J. B. Til- man heeft de Ned. R.-K. Vereeniging van han delsreizigers te Utrecht een buitengewone alge- meene vergadering gehouden in het Gebouw van K. en W. Nadat de voorzitter hij zijn openingswoord ge memoreerd had, dat op 26 December „St. Chris toffel" 15 jaar zal bestaan, kwam in behande ling een voorstel tot het verplichtend stellen van een werkloozenkas, aangesloten bij den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering, over eenkomstig het rapport der commissie. Het is vast komen te staan, aldus dit rapport, dat ook in „St. Christoffel" maatregelen getrof fen moeten worden, om steun te kunnen ver- leenen aan diegenen, die door de malaise zijn getroffen en zonder inkomsten geraken. Het V. O. F. zal in de toekomst niet in de behoeften kunnen blijven voorzien, waarom naar andere middelen dient te worden omgezien. De eenige weg is wel, om het lidmaatschap van het werk- loozenfonds verplicht te stellen. De premie daarvoor dient gevonden te worden in verhoo ging van contributie, waarbij ook rekening dient te worden gehouden met andere voor de deur staande voorzieningen. Met algemeene stemmen werd dit voorstel na luttele discussies aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling de wijziging van Statuten en Reglementen volgens een rap port der commissie. Bij de behandeling hiervan ontstond eenige discussie over de principieele vraag of een han delsagent, die personeel in dienst heeft, in deze vereeniging thuis hoort. Zoo iemand wordt immers patroon en valt niet in de termen om lid te worden van een organisatie van werknemers. Volgens de voorgestelde wijziging wordt een reiziger voor wien de V. O. F. geldt in het ge val hij zelf patroon wordt, hospitant en als zoo danig blijft hij aangesloten bij het V. O. F. Het voorstel van het bestuur, dat beoogde om art. 8 te doen schrappen, waardoor een patroon ge worden agent dus geen lid meer zou kunnen zijn, werd verworpen. Tevens werd verworpen een voorstel om die leden-handelsreizigers, die buitengewoon lid waren en niet aangesloten bij het V. O. F. vervallen te verklaren van hun lidmaatschap. DE IDEALE PERSFOTOGRAAF De koning der onbescheidenheid is een bui tengewoon bescheiden man en dankt daaraan zijn naam. Hij heet dr. Erich Solomon, is Duitscher, in de zestig en zooals het een man van zijn ras betaamt, tamelijk corpulent. Maar bescheiden, o zoo bescheiden, een levende tegenstelling met den gemiddelden persfoto graaf, die van onbescheidenheid leeft, maar hij is tóch persfotograaf, tóch onbescheiden, onbescheiden althans op zijn bescheiden ma- Inzittenden gered. Gistermorgen om 7 uur reed de heer Heer. spink uit Schoonebeek met zijn auto vau de openstaande draaibrug in het Picardiekanaa! bij Coevorden. De twee inzittenden va.n den auto kwamen er met enkele verwondingen ONGELUK IN EEN CENTRALE Monteur overleden. Een der slachtoffers van het ongeluk in de centrale op de Hoogte Kadijk te Amsterdam, die mat 'n hoogspanningskabel van, 50.000 volt in aanraking is gekomen, is in 't Binnen gasthuis waar hij verpleegd werd, aan de ge volgen overleden. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Gisterenavond is aan het Damsterdiep te Groningen de 28-jarige apotheker R. van B. aangereden door een luxe-auto, bestuurd door H. J. K. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Ziekenhuis omdat vermoed werd dat hij inwendige kwetsuren heeft opgeloopen. Melkboer van zijn kar geslingerd. Toen Zaterdagavond te ruim 5 uiur de melk boer C. de Dood uit Weesper karspel met paard en wagen op den Muideratraatweg reed van Naardien naar Muidien, werd hij aangereden door een hem aohteroprijdenden auto. Hij werd op den straatweg geslingerd en moest met een schouderfractuur naar de Majellastiohting te Bussum worden vervoerd. Zijn zoon, die naast hem op den wagen zat, kwam met den schrik vrij. De automobilist had het achterlicht van den wagen niet gezien. Briand heeft hem „le roi des indiscrets" genoemd en hieruit blijkt, dat hij met hoog© heeren als Briand regelmatig in contact komt. Inderdaad, hij beweegt zich tusschen de grootste staatslieden der wereld, is zelfs bij hun intiemste conferenties tegenwoordig en verdient daardoor een niet onaanzienlijk salaris, een salaris, dat ook een Amerikaan- schen persfotograaf doet watertanden. En tot voor enkele jaren was dr. Erich Salomon niet eens een fotograaf, amateur of beroeps, laat staan persfotograaf. Waaruit blijkt, dat vaak buiten het vak staande menschen meer oog op deszelfs mogelijkheden hebben dan de vak lui, hetgeen intusschen niet alleen voor de persfotografie geldt. Dr. Erich Salomon was ook in het Witte Huis, toen Hoover en Laval er hun hoogst gewichtige besprekingen hielden, waarover ze een hoogst onbeteekenend communiqué pu bliceerden. Terwijl de twee groote mannen gewichtig zaten te fluisteren, maakte dr. Sa lomon foto's, die inderdaad documenten zijn van het moderne politieke leven, want deze fotograaf maakt geen foto's van menschen, die zich angstig in postuur hebben gezet, maar levensechte kiekjes. Van poseeren is geen sprake, zijn slachtoffers merken nauwe lijks, dat ze gefotografeerd worden, weten in ieder geval niet het juiste moment en komen dus totaal ongedwongen op de kiek, evenals bij sommige films. Mussolini, Brünlng, Mac Donald etc. hebben zich aldus in hun gewichtige conferenties laten vereenigen, er van overtuigd, dat het nageslacht niet alleen de papieren zal willen zien, maar ook de per sonen, die bij de een of andere internationale overeenkomst betrokken waren. Een Amerikaansoh blad bracht dr. Salomon naar de Vereenigde Staten en gaf hem de opdracht, de LavalHoover-conferentie te kieken. De opdracht aanvaarden was gemak kelijk, maar haar uitvoeren moeilijk, want president Hoover houdt echt on-Amerikaansch niet van nieuwigheden en hij weigerde perti nent, dr. Salomon bij zijn besprekingen met den Fransehen premier toe te laten. Deze echter, ofschoon zoon van een uiterst conser vatief land, pleitte voor den Duitscher en het mocht ten slotte. Dr. Salomon heeft een veelbewogen leven achter zich. Hij studeerde in de rechten, werd advocaat, daarna bankier en ten slotte pers agent. Als zoodanig hoorde hij van een came ra, die zoo klein was, dat men haar in de hand kon verbergen en toch uiterst scherpe beelden gaf. Hij kocht zulk een instrument en maakte er toen zijn specialiteit van, open bare personen te kieken, zonder dat deze zich er van bewust waren. Hij was tijdens de laat ste conferentie in Den Haag en moet daar I-Ienderson hebben gekiekt, terwijl hij zich als schilder had vermomd en van een ladder af den Engelschen staatsman kiekte, toen deze zich op het balcon van zijn hotelkamer ver toonde. Hij vermomde zich ten behoeve van z'n vak op allerlei manieren, trad op als kellner, zat stiekem achter palmen, speelde conducteur etc. etc. Maar hij maakte het nie mand lastig, toonde zich altijd uiterst be leefd, werd ten slotte door de overheid uit- genoodigd, zijn krachten openlijk te vertoonen en fotografeerde op bijeenkomsten van den Volkenbond, fotografeerde tevens bet teeke nen van het Kellogg-pact. EEN GOEDE DAG VOOR ONZE STAATSPARTIJ Het „Huisgezin" schrijft; De 28ste November van dit jaar zal in de Annalen van de R. K. Staatspartij als een belangrijke datum moeten worden ge noteerd. De Partijraad, het hoogste politieke or gaan der Partij, en zijn nieuwe voorzitter, die is de voorzitter der R. K. Tweede Ka merfractie, hebben elkaar voor het eerst ontmoet. En die ontmoeting is geworden de toets steen voor het wederzijdsche vertrouwen, dat die proef glansrijk beeft doorstaan. Daarmee is de band van eenheid tusschen de vertegenwoordigers onzer Partij in de Tweede Kamer en de leiiders van de Kies kringen, van de georganiseerde kiezers dus vaster geknoopt, de eenheid der Partij der halve bevestigd en verstrekt. En dat onder zeer moeilijke omstandig heden Want er was ©enerzijds hij velen een ernstige ontstemming over het feit, dat de Kamerfractie unaniem de Regeering had gesteund in hare salarlskortingpiannen anderzijds bestond onzekerheid of de weder partij de motieven van de Kamerfractie, om zoo te handelen, wel objectief zou tegemoet treden en op bun juiste waarde schatten. Onder deze omstandigheden hebbein de nieuwe leider van de Kamerfractie en het Partijbestuur terecht 'begrepen, dat een openhartige gedaohtenwisseling alléén een wankelend vertrouwen voor ineenstorten kan behoeden. Na de rede van mr. Aalberse en den indruk ervan op den partijraad te hebben gememo reerd sluit het blad: Zoo gezien, heeft de jongste Zaterdag die die eenheid van de hoogere organen der R. K. Staatspartij nadrukkelijk heeft be vestigd, het aanzien van de R. K. Tweede Kamerfractie ongetwijfeld verhoogd en haar Invloed verstrekt. Zij zal ook de macht en de hechtheid van de geheel© Partij ten goede komen, als de bevrediging, die in den kring van 'de Par. tijraadsleden is gewekt, zich door een hoogst noodzakelijke voorlichting ook aan die kie zers mededeelt. In het vaste vertrouwen, dat het Partij bestuur, dit Inziende, ter zake diligent zal zijn, aarzelen wij niet den 28sten Novem ber van dit jaar voor de R. K. Staatspartij een gewichtige en zegenrijke dag te noemen. E!EN GELUKKIG DEBUUT De grootste en mooiste indruk van deze zoo in alle opzichten schitterend geslaag de Partijraadsvergadering is wel die, dat Kamerfractie en Partij in een harmonie van vertrouwen diohter hij elkander zijn gebracht, dan misschien ooit te voren het geval was. Wat des te opvallender mag worden ge noemd, omdat het de laatste dagen scheen, dat de verwijdering en wantrouwen nooit grooter was dan nu, schrijft de „Residentie bode" en vervolgt dan: Dit verblijdend® resultaat mag op de al lereerste plaats geweten worden aan het gelukkige debuut van den nieuwen frac tie- en Partijraadvoorzitter mr. Aalberse, die reeds door zijn eerste optreden in deze nieuwe en zoo moeilijke functie, welke hij bovendien aanvaardde in tijdsomstandighe-i den welke moeilijker waren dan ooit, bij dit hoogste politiek partij college, voor goed is ingeburgerd. In volle openhartigheid en vertrouwen wil ik u leiden en voorlichten, aldus de nieuwe voorzitter bij zijn installatie, maar wederkeerig vraag ik ook uw vertrouwen en uw oprecht© critiek. Laten wij er tegenover elkander geen doekjes omwinden, laten we elkander eer lijk en oprecht zeggen, hoe wij over elkan der denken, maar laat bet onderling ver trouwen daaronder nooit lijden. Mr. Aalberse heeft dit vertrouwen ge schonken en in een oprechte openhartig, beid heeft hij zijn standpunt uiteengezet en verdedigd. Maar niet minder oprecht heeft daarop de Partijraad hem en met hem ook heel de Katholieke Kamerfractie zijn volle ver trouwen geschonken en toen Zaterclagmor- gen, na zijn indrukwekkend pleidooi mr, Aalberse daar spontaan en hartelijk ge, meend een ovatie in ontvangst had te ne- men, toen voelde ieder der aanwezigen dat daar een grootsch moment plaats had en e Plaats van Mgr. Nolens in ons Katholiek politiek leven op een hoopvolle en verblij dende wijze was bezet. Het mooi® succes van deze Partijraadsver. jade-ring meent het blad ook te moeten toe schrijven aan de sobere en toch zoo stem mingsvolle en aangrijpende herdenking van Mgr. Nolens: In ontróerenden eenvoud heeft daar mr, Aalberse met beelden uit het intieme leven van dezen staatsman, Mgr. Nolens voor ons uitgeteekemd, zooals maar weinigen daar in den Dierentuin aanwezig, hem zullen heb. ben gekend. Daar leerden we den grooten priester-staatsman anders kennen dan den man met den strengen kouden blik, den „real politieker", met zijn schijnbaar ver starde onaandoenlijkheid, die sfinx-achtige figuur die zoo moeilijk begrepen werd. Kortom den mon, zooals de kunstenaar die hem in brons moest vereeuwigen, hem heeft gezien en ons daarom een zoo slecht gelijkend beeld van Katholieken leider gar. Met een fijn psychologisch teekentalemt li oef t mr. Aalberse daar in den Dierentuin, Mgr. Nolens' beeld voor ons ontworpen en daardoor als een duurzaam graniet, de herinnering in onze harten geprent, diep en overtuigend, als van een man met een non hele inborst, groote liefde, teere aandoen lijkheid en aangrijpenden eenvoud, die zich zelf als het ware met een benauwend pant ser omsloot, omdat hij overtuigd was op die wijze heit beste de belangen van de Katho lieke Staatspartij te kunnen dienen. Een man, die tot zijn dood toe heeft wil. len leven in de vrome eenzaamheid, omdat hij geen ander en hooger ideaal kende dan de Katholieke belangen te dienen. Men kan twisten over de grootheid van een derge- tjke levensopvatting van den Katholieken leider, die tevens priester "was,'maar Cr kan slechts waardeering zijn voor de wijze waarop Mgr. Nolens eenmaal zijn taak zoo ziende deze tot in de kleinste details, met verzaking van elk eigenbelang, heeft ver. vuld, tot de laatste dagen voor zijn dood tOÖ. In dit licht heeft mr. Aalberse het beeld van zijn grooten vriend en voorganger aan den Partijraad ontvouwd en met een bijna ingehouden adem heeft deze geluisterd, een vol uur lang. ANNY RUTZ IN ENGELAND. Aan een persman heeft de Maria-vertolkster van verleden jaar in Oberammergau's Passie spel verklaard, dat zij naar Engeland was ge komen omdat ze Engelsch wilde leeren, maar ook omdat het in dezen tijd zoo moeilijk is de eindjes aan elkaar te krijgen en haar moe der, die, gelijk bekend, weduwe is, haar hulp n-ood ig heeft. Toen de Passiespelen ten vorigen jare ten einde waren, had ze wat geld overgespaard, waarmee achterstallige schuld werd betaald, zoodat er niet veel overbleef. Haar huis, waar- In dan kamers verhuurd worden, vormt het eenig middel van bestaan der familie en dat brengt momenteel niet meer dan 30 per maand op. Ze had dus naar andere bronnen van inkomsten om te zien en dan ook reeds overal naar een betrekking gesolliciteerd als typiste of cassière, kinderjuffrouw e.d. Haar zuster Mia, die in de tableaux van het Passie spel mededeed, vond een tijd lang arbeid op een fotografisch atelier te Innsbruck, doch ook deze kreeg gedaan. Ondertusschen werd een harer schoolvrien- dinnen, die in het koor der spelen zong, ernstig ziek, de dochter van den postdirecteur, en de dokter schreef haar verandering van lucht voor. Zij bood zich aan als hulp in de huishouding bij een Engefechc familie en deze adviseerde Anny, om ook mee te komen Wat zij aanstonds deed. „Mijn mevrouw is niet katholiek, doch erg sympathiek en vriendelijk voor mij en ik voel me erg op mijn gemak. De arbeid valt niet mee; m'n handen worden ruw en rood en mijn haar kan ik niet in den vorm houden zooals ik gewoon was thuis te doen. Maar hoofdzaak is dat ik de zorg van moeder en zusters help verlichten en daarmee ben ik Ge lukkig". De Passiespelen van Oberammergau, die ingevolge een oude belofte door het geloovige volk om de 10 jaar worden opgevoerd (de laatste spelen werden in 1930 gehouden) zul len in afwijking van de oude gewoonte ook in 1934 worden herhaald, zulks In verband met het derde eeuwfeest van de Passiespelen die ia 1634 voor het eerst werden vertoond. wilt u zelf hem overtuigen, diat hij nieit voor samenzweerder in de wieg gelegd is. Genoeg, zei Janowsiki. Ik weet niet, hoe j ilk 't met u heb. Met u kan men geen ernstig woord spreken. Hij siprak deze woorden met bljrzonderen na. druk uit, en zich tot Werner keerend voegde hij eraan toe: Kom. laten we gaan en deze heeren alleen laten. Misschien nemen ze toch nog notitie, van hetgeen ik hun gezegd heb. Hij streelk z'n hoed glad en ging de kamer uiiit. Werner volgde hem. Hij had 'n gevoel, alsof hij meespeelde in 'n dolle klucht en niet in een dood ernstig stuik. Evan en Janowsiki keken hen nog 'n oogenlblik na, en waren zelf zoo verbluft dat ze eerst geen woorden wisten te vinden. door WILHELM HOLT (Uit het Duitseh vertaald) 45) Mijnheer Jonowski gelooft dat zelf ook niet, zei Bunnlg doodkalm. Want al acht hij u ook in staat, om verraad te plegen, hij weet toch ook heel goed, dat Jozef Evan niet zijn vrouw aan eenig gevaar zal blootstellen. De Rus staarde Bunning aan. Wee* u dat niet van hem? vroeg Ihiij op doffen toon. Neen. Maar de politie weet misschien nog meer, en dat moet voor u reden genoeg zijn, uw koffers te pakken. U kunt 't voor mijn part oök laten, maar u bent gewaarschuwd. Wat voor belang hebt u er bij, om mij te •waarschuwen Geen enkel. Voor mijn part mogen ze u arrestee ren. Maar de heer Werner hier wil met juffrouw Alice Evan trouwen, en hij vindt 't minder prettig, dat zijn toekomstige zwager ook gearresteerd wordt. Daarom zijn we hier gekomen, om hem te waarschuwen. Anders niets? vroeg Janowsiki. O ja. Ik heb meteen de gelegenheid waar genomen, om den heer Evan aan 't verstand te brengen, dat hij hij 'n geheime revolution- naire cluib eigenlijk niets verloren heeft. Aha, u geeft dus toe, dat u hem tot ver raad wilt overhalen. O neen, heelemaal niet. Maar hij moest jBic-t ii toeken, en dat wil hij niet Misschien Toen Werner met den detective op straat ge komen was, zeide hij: Ik begrijp er niets van. Uw houding was voor mij ©ven raadiseiaahtlg als aie van die twee anderen, 't Is ook ellendig, dat die Janowski ons juist overvallen meeat. Misschien was het 'n gelukkig toeval, Nu hij eenmaal zoo plotseling voor ons opdook, moest ik van deze gelegenheid zooveel moge lijk profiteeren. Maar dat hebt u niet gedaan. O toch! Die oude Nihilist kent mij zoo'n beetje, en ilk weet zeker, dat hij mijn waar schuwing niet in den wind slaat. Kijk, dat heb ik in elk geval bereikt, dat die heeren revolutionnairen gauw hun koffers zullen pakken. Evan ook? Ja, Evan oolk. En wat dan? Ja, weet u, mijnheer Werner, ails ze voelen dat de grond te heet wordt onder thua voeten. dan gaan ze er van door. Maar eerst zullen ze zeker nog trachten, hun silag te slaan. En hoe gauwer ze diat moeiten doen, des te minder Eiijn ze er op yooafbereid. Maar wat sullen ze dan doen? Dat Hangt er van af. Als ze werkelijk meenen, dat u 't met Josef Evan eens bent, dan zullen ze tegen u maatregelen treffen. Maar zijn ze overtuigd, dat de bankier alleen het geheim bezit, dan zullen ze *t nem, in ge val van nood, met geweld afhandig maken. Dan moeten er tegenmaatregelen getrof fen worden. Die zijn al getroffen, beste vriend. Ik snap er niets van. De heete zaalk wordlt voor mij ten minste, steeds ingewikkelder, zei Werner, die zich geheet! huilpelooo voelde. In tegendeel, we zijn dicht hl] de oplos sing van het naadlsel, heel dicht, antwoordde Bunning lachend. Mijnheer Bunning, zei Werner, bij u weet men werkelijk niet, of X ernst or gekheid is. Gelooft u nu werkelijk, dat er uitzicht bestaat, dat het raadsel opgelost wordt? Bunning floot even tussdhen z'n tandem door en antwoordde dan: De oplossing is nabij, reiken daar maar op. En wilt u mij niet zeggen, hoe die zijn zal? De detective schudde het hoofd. Net, of ik dat kan. Neen. De stelling van den vijand is ondermijnd, de mijne ver sterkt. De mijn zal springen, maar hoe, dat moeten we afwachten. Maar we zullen hopen, mijnheer Werner, dat alleen schuldigen ge troffen worden en dat diegenen, over wie u bezorgd bent, ongedeerd er van af komen. Zwijgend gingen ze naast elkander verder. Plotseling zed Werner. Ik zou u wel kunnen haten, mijnheer Bunning, omdat u mij overal bulten spel laat. Dat is onverdraaglijk. Ik wil ook handelend optreden. Dat komt nog, wacht maar, luidde het kalme antwoord. XVII. Daags na zijn kennismaking met Bunning beleefde Werner de onaangenaamste sensatie in de heele aan verrassingen toch zoo rijke ge schiedenis. Toen hij 's avonds de 'kramt doorkeek, vond hij 'n bericht, warop ih/ij 'n oogenlblik Verlamd van schrik Weef zitten staren, terwijl zijn vin gers het blad krampachtig vasthielden. Even Halter las hij 't bericht nog 'n keer, als of hij zijn eigen oogen niet vertrouwde. Dan overviel hem eem orkaanachtige woede. Hij frommelde de krant als 'n bal ineen en gooide ze woedend im 'n hoek. Stommeriken! hijgde hij Ik begrijp niet, hoe die ezels zoo iets kunmen laten drukkem. Hij rukte de telefoonhoorn va.n 't apparaat en vroeg 't nummer van de Neuesbem Naenrich- ten Is de chef te spreken vroeg hij kortweg Deze was er niet, wel echter de heer Kraus, en Werner verzocht, hem met dezen te verbin den Hallo! liep hij na 'n korte pauze. Hier Werner, ja. Spreek ik met mijnheer Kraus? Zeg me aa toch eens, mijnheer Kraus, hoe kunt u nu toch in 's hemelsnaam zoo'n onzin nig bericht in uw blad opnemen? Wat ik bedoel? Wel natuurlijk dat sensatie-bericht in de moordgeschiedenis Evain. Jelui zijn gewoon weg krankzinnig. Aan 't andere einde van den telefoondraad scheen men zich niet zoo ganw van de wijs te laten brengen en zich niet befeedigd te voelen. In elk geval achtte men Werner niettegen staande zijn onparlementaire uitvallen toch nog 'n antwoord waardig. Hij luisterde en eerst speelde er 'n verachte lijk ongeloovig glimlachje om zijn lippen. Op eens werd hij doodsbleek. Is dat werkelijk waar? Dan is de politie krankzinnig. Weer kreeg hij 'n antwoord, diat hem echter van verbazing deed ontzetten. Wat? schreeuwde hij. Is dat zijn werk? Dat geloof ik niiet. Nu ik zal k aanstonds wel hooren. Hij hing den hoorn op z'n plaats, raapte t meen gefrommelde blad van de vloer op, streek 't glad, zoo goed als 't ging en las voor den derden keer bet bericht, dat 'hem zoo ontsteld had. t W'ae ook werkelijk geen wonder, dat hij zoo van elireek was geraakt. De Neuoslten Naehriohtem beweerden niiet meer en niet minder, dan diat in samenhang met den moord ep professor Evan zijn beide kinderen Josef en Allee, gevangen genomen waren,. Verder stond er, dat er zoo goed als zekere bewijzen voor handen waren, dat ze medeplichtig wa ren aan de nog steeds niet opgehelderde mis daad. Werner was woedend. Als de krant bericht had, dat Jozef Evan gearresteerd was, dan zou hem dlit 't eerste moment ook wel overrompeld hebben. Want hij wenschte Alice's broer zeker niet zoo iet© onaangenaams en bovendien was hij, vast overtuigd, dat 'hij geen vadermoordenaar was. Maar al te zeer zou hij niet verwonderd ge staan hebben. Want de mogelijkheid bestond, dat de politie intusschen er achter gekomen was, wanneer Evan in 't land teruggekeerd was en uit het feit. dat hij al l,ang terug was, toen zijn vader vermoord werd, de conclu sie getrokken nod. dat hij er ook schuld aan had. Maar dat er in de wereld iemand zoo krankzinig was, om te veronderstellen, dat Allee in staat, geweest zou zijn, om haar va der te vermoorden, dat ging boven zijn ver stand. En dan stond er nog in die stomme kramt dot «r zoo goed als uekere bewijzen tegen Al'i'ce voorhanden waren. Werner ge loofde er (natuurlijk niets van. dat zijn meisje aan de gruwelijke misdaad, hoe dan ook, eenige schuld had, en was overtuigd, dat spoedig aan 't licht zou komen, wat voor 'n stommiteit de politie begaan had. Wat hij echter verder nog P®r telefoon gehoord had, dat had zijn verbazing en zijn woede nog verhoogd. Want Kraus had hem in vertrou wen verteld, diat de politie die twee gear resteerd had op aanraden- van den detective Bunning en diat deze bewijzen in handen ge kregen had tegen Alice en haar broer. Die vervloekte fat! donderde Werner, en hoe stem van me, om zoo'n vent mijn veto- trouwen te schenken en hij zag er al zoo doin uit! Al zeggen ze ook duizend maal, dat kij n uitstekende, scherpzinnige detective ie, is niets meer dan 'n ezel. En j© kunt hem niet vertrouw en ook. Want de kerel deed, als of zijn grootste zorg was Evan te redden. Eln nu laat hij hèm niet alleen, miaar ook zijn ar- '®e zuster gevangen zetten, t Is toch 'n sterk stuk. Terwijl Weiraer zich zoo opwond, was het voorwerp van zijn toorn dichter bij hem, dam hij wel dacht. Want juist op dat moment steeg Bunning de tra® op maar Werners kar meir en stond meteen vóór zijn oogen. Goeden avond, zeide hij en reikte Wer ner met 'n innemend lachje de hand. Werner deed," alsof hij 't niet zag, be ant vvoordde zijn groet heel koel en vroeg o® scherpen toon: Is 't waar mijnheer Bunning? Wat bedoelt u? vroeg deze kalm. Werner liet hem de krant zien. O, zeide de detective, ik heb 't avondblaé nog niet gelezen. Wat staat er in? Dat Alice Evan gearresteerd is. Zoo? Dus toch? (Wordit vervolgd^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6