algemeen overzicht. JAPAN EN CHINA. DE TERREUR PLANNEN TE BOEDAPEST. DINSDAG 1 DECEMBER 1931' WELLINGTON KOO'S BUITEN- LANDSCHE POLITIEK. VOOR ONTWAPENING. EEN INTERCONFESSIONEELE BETOOGING TE BERLIJN. EEN SOVJET-DICTATUUR WAS HET DOEL. DE TARIEVENSTRIJD. EEN RIJKSBRANDKAST GEFORCEERD FLANDIN'S BEZOEK AAN LONDEN. De reactie tegen de Britsche anti- dumpingwet SPANJE'S AGRARISCHE HERVORMING. HET NIEUWE WETSONTWERP. ROOVERS OP DEN WEG kreglinger. autobus in een sloot EEN MENSCHENLEVEN TELDE NIET Onderzoek bij de banken. wegens hoogverraad IS RADIO-GENOEGEN EEN LEVENS NOODZAKELIJKHEID DREIGEND TEXTIEL CONFLICT IN LANCASHIRE. 500.000 arbeiders betrokken. DE OPSTAND IN BURMA. TEST IN PER ZIE. veiligheid- De tegenstelling ontwapening. „-Kil 't Pariisehe congres is ge. Dp storm is voorbij, t ra"Js sloten De congr^Bt^m^eeren dat bun voor 't oogenblik kamers in stilte het eenig tastbare, clat nun denkbeel- toelaat een weg te zoeken door de denk Deel in dige den die niet zonder ironie het materiaal van oen, aie u kunnen worden genoemd. Fan!ZTcour heeft in de minst slechte zit- tin- van het congres de psychologie der con gresmenigte geschetst en daardoor aangewezen wat et studiekarakter van de vergaderingen den weg stond, naast de betreurenswaar- organisatie (incluis samenstelling) van dit congres: „Ik zie wel, dat velen onder U aan den mystieken roep om den vrede een gewicht hechten, dat wij aan meer tastbare methoden toekennen". Laten wij hem niet chicaneeren dat „tastbare methoden" ook het uitvloeisel kunnen zijn eener mystiek, maar erkennen, dat het congres juist aan methode beeft ontbroken en dat Boncour gemakkelijk profeet kon zijn, toen hij de vrees uitsprak, dat „misschien uit dit congres niet anders te voorschijn zou komen dan de tegenstelling onzer stellingen". Die middagvergadering, in welke men ds vraag wenschte beantwoord te zien: hoe ont wapenen heeft de DultBche en de Fransche etandpunten een oogenblik op identiek ter rein gebracht in aansluiting op de redevoe ringen van Rolin en Politis, door de redevoe ringen van Rheinbaben en Boncour. Het was een van de te zeldzame oogenblikken, dat het congres aan zijn doel beantwoordde. Onze stelling, zei von Rheinbaben, is geba seerd op het verdrag van Versailles, op ar tikel 8, op den brief van Clemenceau van Juni 1919, doch helaas de volkenbond heeft een anderen weg gevolgd. De conventie van 9 December 1930 kan niet worden gehand haafd, wij houden ons aan de resolutie van Boedapest, waarvan de wezenlijke kern terug gevonden wordt in de resolutie die de grond slag is geworden voor dit congres. Wat in de congresresolutie voor het Duitscbe standpunt het essentieele moet worden genoemd, is de rechtsgelijkheid voor allen om tot internatio nale samenwerking te komen. Geen Duitsch gouvernement kan een ontwapeningsconventie teekenen, zonder stabilisatie van gelijk recht voor allen. Nu zei von Rheinbaben met uit het oog te verliezen, als een realiteit in de we reldpolltiek, dat voor Frankrijk de veiligheid een geheiligde zaak is en dat het voor een Duitscher een dwaling zou zijn tegen dat beginsel in te gaan, maar hij kan aan Frank rijk zeggen: Gij staat zoo op de veiligheid, wij evenzeer en zoo wij gelijk recht vragen voor de veiligheid, dan is het voor het recht en de werkelijke eenheid der volken. Wat nu de relatie tusschen veiligheid en ontwapening betreft, waarvan de vergadering van den volkenbond op 25 September 1928 sprak, deze sluit in zich, dat de veiligheid, welke nog niet volmaakt is, toch ver genoeg gevorderd is om met ontwapenen te beginnen En sindsdien is nog het Kellogg-pact gekomen om de progressieve ontwapening te vergemak kelijken. Nu heeft men bijv. van het Japansch-Chi neesch conflict gesproken. Voor een rechtvaar dige oplossing ontbreken de teksten niet, en er zijn mitsdien geen juridische moeilijkheden, maar de moeilijkheid ligt in het politiek aspect, dat de zaak heeft genomen. Juist alB de conferentie van 1932 tot een beperking van de bewapening komt, zal bet juridische kader van Génève veel doeltreffender blijken te zijn. Zoo Duitschland de algemeene acte niet heeft geteekend, dan is dat niet om het prin cipe maar om de wijze van functionneeron van de jurisdictie. Artikel 19 van het pact moet gaan vóór alle nieuwe voorstellen, we hebben eerst te werken voor de toepassing van "de bestaande teksten. Het is juist het vooropstellen van de toe passing van het bestaande, dat von Rhein baben ook de thesis van lord Cecil als een 6tap achteruit deed kwalificeeren, om tot be wapeningsbeperking te komen door een be perking der bewapeninguitgaven. Op het punt van beperking bestaat iets, n.l. de directe be perking van materiaal en effectieven, die iets daadwerkelijks is en toegepast is op de over wonnenen. Maar hij gaf de mogelijkheid toe van een methode, die de voordeden der beide werkmethoden vereenigt. Rheinbaben komt dus tot hetzelfde ge zichtspunt als Politis en Rollin: op veilig heidsgebied is men gevorderd, dus nu de beurt aan de wapenbeperking om de r.ntwa pening gelijken tred te doen houden met de veiligheid. Oppervlakkig gezien zou men zeggen: ont wapening-veiligheid en veiligheid-ontwape ning; de mogelijkheid van accoord schijnt dus al heel nabij in bet gelijken-tred-houden van beide elementen. Maar Paul Boncour kwam de illusie van het gemakkelijk accoord direct wegnemen, door heel openhartig te zeggen, dat op het theoretisch plan geen aanpassingen mogelijk zijn en hij drong onmiddellijk tot" de kern van de Fransche opvatting door, (die ook in Frankrijk zelf bestrijding vindt). „Ik geloof niet, dat de (materioele) ontwapening de veiligheid vormt". Hij gelooft natuurlijk ook niet, dat in de bewapening veiligheid is, daar de bewapeningswedloop op oorlog uit loopt. Hij meent, dat de les uit den jongsien oorlog deze is: „Eerst een internationale vei ligheid tot stand brengen om te komen tot nationale ontwapeningen: de georganiseerde en gesanctionneerde vrede, die berust op de op vatting, dat de naties niet ontwapenen kun nen, zoolang niet een internationale souverei nitelt boven haar zal staan om de orde te handhaven. En nu beschouwt Boncour het Fransche etan-dpunt, de bekende trilogie, vereenigbaar «net de bestaande teksten en hij zegt de bestaan de teksten en verdragen te eerbiedigen evenals het pact. Het artikel 8. dat de wapen-beperkin gen bedoelt vereenigbaar met de eigen veilig heid der staten, voorziet de berekening van het bewapeniagspla-fond van eiken staat met inachtneming van de internationale accoor- den, die za vereenigen. En waar het hiej niet kan gelden het verouderd stelsel van parti culiere allianties, daar kan het niet anders beteekenen dan de noodzakelijkheid van ou derlingen bijstand tusschen staten, die door Frankrijk altijd doch tot dusver zonder veel eucces is nagestreefd. Het Fransche standpunt is niet dat eeist de totale veiligheid moet wor. den binnengehaald eei met wapeubeperking moet worden begonnen, beide moeten hand in hand gaan wat gebeurt als artikel 8 zijn po] vervult. Als theorie en practijk elkander hier dekken, zou de conferentie van 1932 dus niet anders te doen hebben dan de ontwapening op het niveau te brengen van de vorderingen de veiligheid, door Locarno en het Kelloggpact be reikt5 tenzij deze accoorden niets beteekenen en de wereld bedrogen zou zijn. Een ander Fransch spreker, Keyser, die de gelijkheid van de staten, door Rheinbaben gevorderd, als een noodzakelijkheid erkent, heeft de verdienste gehad aan de noodzakelijkheid van moreele ontwapening te herinneren, maar daardoor raakte hij juist de gevoelige plek en legde hij de moeilijkheden van de toepassing der be staande verdragen bloot en het tekortschieten va.n simplistische oplossingen, zooals het Fran sche kamerlid Nogaro zeide. De moeilijkhe den, die voortspruiten uit het onderling wan trouwen zijn voor een deel ook het gevolg, van het feit dat bij elkanders beoordeeling de gemeene maat ontbreekt; lord Cecil heeft In dat opzicht er op gewezen, dat sommige naties beweren dat ze zelf, eigener beweging, al aardig den weg van beperking harer bewape ning zijn opgegaan, terwijl het toch een fei-t is, dat er geen natie bestaat, die niet een bewape ning heeft, waarvan ieder op grond van per soonlijke ervaring kan getuigen, dat ze min stens even sterk is als die van voor 1914. De opgelegde beperkingen werden door betere or ganisatie te niet gedaan. De „g&Tneenen deeler", die deze twee-d-aagsche studie ha/1 op te leveren, was vooraf vast gesteld en lag in de resolutie in den congres- oproep geforihuleerd. Het congresdoel was geen ander dan alle naties aan te sporen tot het uitoefenen van druk op baar regeeringeu, o mniet met leege handen van de ontwapenings conferentie terug tc kee-ren. Het is door ver schillende s-prekers gezegd: het welsla gen van de ontwapeningsconferentie hangt voor een zeer voornaam deel af, van den druk, welken de vredersvrienden op de gouvernemen- ten kunnen uitoefenen om op de conferentie een practisch resultaat te bereiken. En in dat opzicht kan het onbevredigend congresverloop ons niet tot pessimisme stemmen jegens de positieve resultaten. Wij bedoelen niet zoozeer het begrijpelijk resultaat, dat er geen enkel spreker is ge weest uitgenomen een grappig indringer, die niet op de noodzakelijkheid van het welslagen der ontwapeningsconferentie heeft gewezen en de ontzettende door de crisis zoo verergerde gevaren, die haar mislukking zou scheppen. Dat voor het propagandistisch deel. Maar het kon niet anders, of het congres werd meermalen voor de werkelijkheid gesteld van wat op het oogenblik tc Parijs gebeurt bij de behande ling van het Japansch-Chineesch conflict voor den volkeabondsraa-1. Ten dien aanzien heeft het congres duidelijk doen zien. welke aarze lingen plaats hebbeta bij de toepassing der mid delen tot vredesbehoud waarover de volken bond beschikt. En de aangenomen motie zal door den raad niet kunnen worden opgevat als een eenvoudige congresmanifestatie. In dit opzicht heeft het congres kunnen getuigen door middel van de motie Noël Baker dat de we reld wil, dat de raad vasthoudt aan de artike len van' het pact en de aansporing om de raadszitting niet achter de couliezen te hou den is een beteekenisvolle daad van het con gres. De zoo deerlijk verstoorde publieke zitting van 't congres zal ongetwijfeld voor alle vredes- vróeniden een aansporing zijn om hun inspan ning te verdubbelen, juist in de meest heilzame richting, die van de moreele ontwapening, voor welker noodzakelijkheid het gebeurde wel de krachtigste demonstratie is geweest, die het congres had kunnen bereiken. Zoo de congres organisatie niet heeft kunnen beletten, dat een handjevol rustverstoorders de vergadering ver stoord© met het eehieirvengeirdukeil van hun eigen ruiten, zoo hebben toch de verdwaasden evenimiin kunnen beletten dat de verklaringen die er onverstaanbaar zijn afgelegd, er zijn. En do vre-deslegiiooniendde ondanks alles in de machtige revue te Parijs, toch millloenem ble ken te vertegenwoordigen, zullen den weg ken nen om tot de wereld te spreken. De Katholie ken in het bijzonder zullen zich vereendgen met de verklaring, namens ajlle groote Katho lieke Fransche vereemigingen afgelegd, om overeenkomstig de Opperherderlijke richtsnoe ren miet energie te eisch-en, dat de materieele kracht der wapenen zal worden vervangen door die zedelijke kracht van het rec'ht. Een enkel woord over de rustverstoringen der slotvergadering. Het toepassen der Parij- sehe extremistische meetingpractijken mag niet doen vergeten, dat in de meeting het aantal der rustverstoord erg gering was, dat der vre- 'tlesvriendie-n in de duizenden liep. Zoo de vre de® vrienden gewild hadden, zou het uiterst ge makkelijk zijn geweest de belhamels van een koude kermis te doen terugkeeren Evenwel heeft het congres een voorbeeld van moreele en materieele ontwapening willen geven, de schoonmaak overlatend aan hein wier taak dat is, de vredesverstoorders daardoor aan de schande prijsgeven. Welnu, de vrede®vrienden waren in het Trooadero samengesteld uit vreemdelingen en Pranschen fn een verhouding die de Fransche wel het tienvoudige deel aijin van die vreemidjeiiiigiein. Hert beelld van Frankrijk werd dus niet alleen gegeven door de onruststokers, maar ook door de duizenden aanwezige Franschen die zich met hart en ziel in die wedoefbeweging hebben geworpen. Zij vormden juist dat deel der aanwezige Fran schen, die nog iets anders achter zich hebben dan onstuimige, maar ook onmachtige facties. Zij zullen in het gebeurde ongetwijfeld een aansporing vinden om eendra oh tiger samen te werken. PRINS LEOPOLD EN PRINSES AST RID van België, bezochten de tentoon stelling der zeeschilders te Brussel 'n Putschpoging, die door gebrek aan aanhang moest mislukken Naar een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, organiseerde de interoonfessioneele vredesor ganisatie aldaar gisteravond in tegenwoordig, heid, van talrijke vertegenwoordigers der re geering, leden, van. het corps diplomatique en leidende persoonlijkheden uit fina-ncieele en industrieels kringen, een groote openbare ontwapeningsmeeting. Op deze vergadering werd het woord ge voerd door den voorzitter van den evange lisohen vredesbond, Ungnad, den professor in de theologie aan de universiteit van Munster, Otto Piper en professor Georg Bernhard. Ook de pater Dominicaan F. Stratmann hield op deze vergadering een rede, waarin hij er vooral op wees, dat het godsdienstige streven naar den vrede het geloof aan de over winning der vredesgedachte niet mag op geven. Noodzakelijk is, dat een tendenz tot aanpas sing aan den Duitschen bewapeningsstand zich baan breke. Gelukt het niet, deze noodzake lijke voorwaarde te verwezenlijken, dan moet in ieder geval het pogen der verschillende confessies er krachtig op gericht blijven, dat deze teleurstelling niet de aanleiding wordt tot een nieuwe actie voor bewapening. De laatste spreker was Oscar Wasserman, die zijn betoog grondde op de thesis; Het ideaal moet zijn, niet voor het vaderland te sterven of voor het vaderland te dooden, maar te leven en te arbeiden voor het vaderland. Niet het geweld moet heerschen zeide spre ker, maar het recht; niet de haat, maar naastenliefde. Zóó dient men èn zijn land èn zijn volk. „VREDE EN GEMATIGDHEID" Reuter seint uit Nanking: Tsjang Kai Shek heeft een nieuw blijk wil len geven van zijn streven naar een buiten- landsche politiek van vrede en gematigdheid door de portefeuille van buitenlandsche zaken BOEDAPEST, 30 November (W. B.) In de wandelgangen van het huis van afgevaardig- in handen te geven van Wellington Koo. De den verklaarde .de minister van binnenland- tA L a n Pt tt.r, TrAnlrl n n T'rl rt r, t 1. I L - T J 1. rl n t lI.A.C«,rw^.1«n J1 iG'Q nieuwe minister heeft thans verklaard, dat hij er naar zou streven, een oplossing van het con flict in Mandsjoerije te verkrijgen op den grondslag van billijkheid en duurzamen vrede in het Verre Oosten met medewerking van den volkenbond en de andere belanghebbenden. Hij zeide verder dat de territoriale en admi nistratieve integriteit van China essentieel was. De Chineesche regeering is ook bereid en heeft een desbetreffende mededeeling gepubli- ceerd, onmiddellijk het voorstel te aanvaar den, om in Mandsjoerije een neutrale zone op te richten, teneinde botsingen tusschen de troepen van beide partijen te voorkomen. En tenslotte heeft de Chineesche minister van buitenlandsche zaken zich in verbinding gesteld met de diplomatieke vertegenwoordi gers van Frankrijk, Engeland en de Vareenig. de Staten te Peking. Hij verklaarde, dat China bereid is, de stad Tsjangtsao die aan den Moekden-Peking spoor weg is gelegen, te ontruimen, mits Amerika Engeland en Frankrijk zich er borg voor stel len, dat de ontruimde zone niet door Japan zal worden bezet. De besprekingen te Parijs. Te Parijs heeft de commissie van redactie van den volkenbondsraad gisterenmorgen met den vertegenwoordiger van China en gisteren middag met den vertegenwoordiger van Japan geconfereerd. In politieke kringen neemt men aan, dat de commissie van redactie heden met haar werk zaamheden gereed kan komen, maar de slotzit ting van den volkenbondsraad wordt niet voor Donderdag verwacht. De terugtocht der Japanners. LONDEN, 30 November. (N.T.A.) Uit Moek- den wordt gemeld, dat de Japansche brigade, die Vrijdag j.l. tot voor Tsjingtsao was opge rukt, haar terugtocht bijna voltooid heeft. Reeds 200 wagons met troepen en materiaal zijn te Moekden teruggekeerd. Volgens een officieelen zegsman duurt het terugtrekken van de Japansche troepen tus schen Tsjingtsao en Tahoesha in snel tempo voort, afschoon, naar de Japanners beweren, de Chineezen groote effectieven in dit gebied concentreeren. Weer andere Japansche berichten melden, dat Chineesche troepen in Noordelijk Mand sjoerije een nieuwe bedreiging vormen, wes halve duizend man Japansche troepen van Moekden naar het Noorden op marsch zijn. soh-e zaken Keresztes-Isiter, dat desperado's hadden bepro-efd, de openbare orde en rust te verstoren, waarbij zij blijkbaar materieele doeleinden nastreefden. Onder de arrestanten bevindt zicb slechts één militaire persoonlijkheid, tn.l. luitenant Vonnay. De andere gearresteerden zijn allen onbeduidende personen. Verder verklaarde de minister, dat aan het gebeurde gelukkig geen politieke be- teekenis behoefde te worden gehecht. Hedenavond is eindelijk een officieele com muniqué uitgegeven, over de ge-heimzinnigie actie, welke het land al eenige dagen in spanning houdt. Blijkens deze m-ededeelingen was het doei der gelukkig bijtijds ontdekte beweging een gruwel terrorisme, dat tenslotte in de vesti ging van een dictatuur naar sovjet-model zou culmineeren. De raddraaiers zouden zich, mid-dels ver- valsohte bevelen, toegang verschaft hebben tot de kazernes der Hon-véd en der politie; de uitroeping der dictatuur zou dan volgen. De regeering begon reeds den 27sten met het arresteeren van de leiders der beweging en hun aanhangers. Uit het verhoor dezer lieden is intusschen gebleken, dat de putechisten de massa's niet achter zich hadden en dat zij tot geen enkele in het parlement vertegenwoordigde politieke partij behoorden. Onder de gearresteerden bevinden zich personen, die In 1920 in de rangen der rechts radicalen stonden en andere, die nu tot de links-radicalen behooren. Ook is gebleken, dat achter het uit zes le den bestaande uitvoerend comité dezer rad draaiers een groep van 150 a 200 lieden stond, die echter de plannen der leiders niet in alle bijzonderheden kenden. Daarentegen schijnt genoemd uitvoerend oomité vast besloten te zijn geweest een ter reur a outrance in werking te stellen; zelfs zouden ze van plan geweest zijn, de leidende politici, rechtscibe zoowel als links-che i-n de gevangenis te zetten, zoo niet te vermoorden. Zaterdagnacht hebben inbrekers kans ge zien, de Rijksverzekeringsbank te Berlijn bin nen te dringen en twee brandkasten te openen, waaruit zij een bedrag van 40.000 Mark ont vreemdden. LONDEN. 30 November (N.T.A.) Verschillen de bladen houden zich bezig met het bezoek van den Franschen Minister van Financiën Flandin, aan Londen. Volgens de „Daily Mail" zou minister Neville Chamberlain aan den Franschen minister ver klaard hebben, dat Groot Britannië bereid is met Frankrijk te onderhandelen over een nieuw handelsverdrag. De „M-orning Post" schrijft: Wanneer Frank rijk thans den wensch uit over een nieuw han delsverdrag te willen onderhandelen, zal Enge land hiertegen geen bezwaar hebben. Volgens den poli-tieken correspondent van datzelfde blad zal nog hedennamiddag een kabinetsraad plaats hebben, waarin naar alle waarschijnlijkheid de besprekingen der drie Britsche ministers met den Franschen minister nader zullen worden bekeken. De liberale „News Chronicle" zegt; Duitsch land zal door een hoog Engelsch douane-ta rief ten gronde gaan, doch ook voor geheel Europa beteekent het een zwaren slag. De „Financial-News" schrijft: De reactie te gen de Britsche anti-dumpingwet heeft alle mogelijke vormen aangenomen: represailles, bedreigingen, onderhandelingen enz. Op grond daarvan zijn de gisteren gevoerde besprekingen van groot belang. Het korte informeele bezoek van den Fran schen minister Flandin is intussdhen Maandag ochtend reeds weer geëindigd, de minister is naar Parijs teruggekeerd. Zondagavond was hij de gast aan een diner dat hem aangeboden werd door de,n minister van buitenlandsche zaken John Simon. De kanselier van de schatkist, Neville Chamber lain en de president van den Board of Trade, Walter Runcinian, waren mede uitgenoodigd. LONDEN, 30 November (R. O.) In officieele kringen alhier wordit geen woord los gelaten oveT de onderhandelingen, welke met den minister zijn gevoerd. De vermoedens, dat de besprekingen de Brit. sche tarieven en de positie van het pond ster. ling betroffen, worden noch bevestigd noch tegen gesproken. Naar „El Debate" meldt is in de cortes het gewijzigde wetsontwerp voorgelezen betreffen de de agrarische hervorming. Het ontwerp, dat uit 18 artikelen bestaat, is weliswaar bedoeld voor alle provincies van Spanje, maar zal, eenmaal wet geworden, al leen in de provincies Andalusië, Extremadura, Ciudad Real, Toledo, Albaeete en Salamanca onmiddellijk worden toegepast. De goederen, waarvan de nieuwe Spaanscba wet algeheele onteigening toestaat, zijn o.a. de bezittingen van de kroon, de goederen van koning Alfons en die van de Kerk en de reli gieuze orden. In het eerste jaar zullen zeventig a vijf en zeventig duizend gezinnen een eigen stuk land krijgen. Da uitvoering der wet zal worden opgedra gen aan het instituut van agrarische hervor ming, dat van den staat een aanvangssubsidie zal ontvangen van tienduizend peseta's Zoolang het instituut nog niet georgani seerd is, zal reeds een voorloopig centraal comité een onderzoek instellen, welke grond, bezittingen overeenkomstig deze wet voor ont- eigening in aanmerking komen. Landerijen, die het eigendom zijn van kloosters en van de Kerk en onder deze wet vallen, zullen worden onteigend, zonder dat de bezitters een schadeloosstelling ontvangen. Het zelfde geldt voor heerlijkheden. De nood der geestelijkheid. De Katholieke Spaansche bladen publicee- ren een uitvoerig schrijven van het episco paat, waarin dit een beroep doet op de mild dadigheid der Spaansche Katholieken en hen aanspoort, 'n kruistocht van naastenliefde te ondernemen ten bate van de parochiegeestelij ken en van den eeredlenst. Tot dat doel zullen op 't feest van Maria Onbevlekt Ontvangen en met Kerstmis en vervolgens iedere maand in alle kerken van Spanje speciale collectes worden gehouden. Reizigers bjj Jeruzalem uitgeplunderd Een groote, bewapende rooverbemde heeft nabij Jerusalem, op den drukken straatweg naar Jericho, vijftien automobielen aangehou- den en de inzittenden, waaronder vele Engel- schen, beroofd. De politie heeft een onderzoek ingesteld en maatregelen tegen de roovers genomen. JERUZALEM, 28 November.' (R.O.) Een aantal vooraanstaande Britsche persoonlijk heden, onder wie de dochter van den Angli- caanschen bisschop van Jeruzalem, zijn het slachtoffer geworden van den reeds gemelden brutalen roofoverval. Een convooi van auto's werd door de roo vers op den weg van Jeruzalem naar Jericho aangehouden. De bandieten dreigden de chauf feurs te dooden, indien zij weigerden te stop pen. Dö schurken beroofden de passagiers van hun geld en kostbaarheden en trokken de ringen, welke zij droegen, van hun vingers, terwijl zij hen met geweren bedreigden. DE DEUTSCHE AMBTENAARS SALARISSEN. De wapenstilstand. DE VERDWIJNING VAN DEN HEER ZEETRANSPORT IN OORLOGSTIJD. Bezwaar tegen een voorstel van Hoover. Gemeld wordt, dat de groote Europeesche zeemogendheden bezwaar hebben gemaakt te gen het voorstel, door president Hoover in 1929 gedaan, om schepen met levensmiddelen In oorlogstijd ongehinderd door te laten. Zij wijzen er op, dat door aanvaarding van dit voorstel de beteekenis der vloten belangrijk zal verminderen en de kleine neutrale staten, ondanks hun onbeteekenende vloot, zal begun stigen. LONDEN, 30 November. (R.O.) De minister van buitenlandsche zaken heeft in het Engel- sche lagerhuis heden verklaard, dat volgens zijn inlichtingen de laatste tien dagen in China niet meer tusschen de Chineezen en Ja panners gevochten is. Het Mandsjoerijsche spoor- tvegnet. Naar uit Ghar-bln gemold wordt, is aldaar het hoofd van den Japanisohen generailen stal aangekomen, vergezeld van talrijke officieren. De Japanners hebben thans het beheer ov.©1' den Oost-CMne-eischen spoorweg overgenomen, zoodat met uitzondering van een traject bij Hoehai, diat door troepen van generaal Ma be- Bij Bruin (Moravië) j,s tengevolge van de gladheid van den weg door ijzel een autobus met 35 arbeiders in een sloot gestort. Twee en twintig personen werden zwaar gewond, drie verkeeren in levensgevaar. RIJKE BUIT Inbrekers slaan hun slag Zaterdag hebben inbrekers hun slag geslagen in het huis van den rijken ondernemer Herhert Straus aan de Park Avenue te New York, waar zij kans zagen met 90.000 dollar aan juwee-len en kostbare edelgesteenten er vandoor te gaan. Het politieonderzoek wees uit, dat de diefstal overdag moet zijn gepleegd, terwijl een aantal leden van het gezin en tien leden van het per soneel in het huis aanwezig waren. De cassette, waarin de juweelen zich bevonden, werd uit een slaapkamer op de tweede verdieping van de woning ontvreemd. De politie heeft totnogtoe geen spoor van de daders ontdekt. Uit eigen beweging vertrokken? Onze Biiisselsche correspondent meldt ons Omtrent de verdwijning van den Antwerp schen zakenman Kregllnger tast men nog steeds in het duister. De vermoedens winnen echter met den dag meer veld, dat Kregllnger uit eigen beweging is verdwenen. De rechterlijke politie te Ostende heeft op dracht ontvangen van het parket te Antwer pen, om te onderzoeken, of de vermoedens juist zijn die bestaan nopens de mogelijke zet is, het geheele Mandsjoerijische spoorwegnet I inscheping van den heer Kregllnger te Oste-nde zich in Japanisohe handen bevindt Het ver luidt, dat de Japanners te Charbin een mieuwe regeeining Willen vormen. aan boord >*an een geheimzinnig jacht dat op 11 November de haven van Ostende zou bin nengevaren zijn Onze Antwerpsche correspondent schrijft: De zaak Kreglinger houdt de Antwerpsche gemoederen nog altijd sterk bezig. Zooals men weet, zou volgens de jongste ge ruchten, van misdaad geen sprake zijn, maar Zondag heeft het verkeer in Frankrijk weer I zou de groothandelaar, eigener beweging ver- het noodlge aantal slachtoffers .geëisebt. dwenen zijn: waarom? Nabij St. Etienne reed een volle tram op Ook daarover loopen allerlei geruchten. Som een kudde koeien in tengevotle waarvan er migen spreken van finaucieele aangelegen- eenige dieren werden gedood. Een groote men. heden en in verband daarmee is het zeker niet schemmenigte verzamelde zi-cte rondom de van belang ontbloot, te vernemen, dat. het Ant- plaats van het omgeval, toen plotseling een werpsch parket, dat met veel ijver deze duis- Misdadige automobilist. auto in volle vaart naderde en op de uieii- sch-enmen-igte inreed. Zeven personen werden gewond, waarvan vier zoo ernstig, dat men voor hun leven vreest. De chauffeur gaf vol gas en reed door achter volgd door gendarmes diie hem na 'n wilde jacht konden arresteeren, toen hij tegen een vrachtauto reed en z'n wagen geheel vernielde. De misdadige rijder bleef als door een won der gespaard en werd ter beschikking van de justitie gesteld. HEVIGE KOUDE IN SILEZIë. BRESLAU, 30 November (W.B.) In Silezië is de temperatuur in den afgeloopen nacht sterk gedaald. In Bad Fleisberg, in Festen- berg en Benthen O.S. wees ds thermometer 12 gr. onder 0. tere zaak tracht op te klaren, Zaterdag hij alle Antwerpsche banken een schriftelijke vraag heeft ingediend, of de firma Kreglinger daar deposito's heeft en of daaraan ook iets ontnomen is. Op welken grond of met welk doel het par ket dit verzoek heeft gedaan, koelen onze zegslieden ons niet verklaren. In Nederland gesignaleerd? Onze Birusselsohe correspondent meldt ons nog nadeir: Het parket van Brussel heeft uit Nederland een telegram ontvamigeu waarin gemeld wordt dat men op 18, 19 en 20 November den auto van Kregllnger heeft gezien te Deventer. De man diie den wagen stuurde heeft in het hotel „De Wereld" gegeten, maar heeft er niet gelo geerd, wordt nog als detail gemeld. De politie heeft om nadere inlichtingen ver zocht. JOURNALIST KRIJGT l'/z JAAR GEVANGENISSTRAF. LEIPZIG 28 November (V.D.) Heden is alhier de journalist Fritz Kanna.pinn, van de nat. s-oc. -u'l-fliderskraut is Essen-Karnap ver oordeeld i-rt 1 jaar en zes maanden gevange nisstraf, meLJiftrek van preventief, op grond van paragraaf 85 van bet Wetboek van Straf recht, bevattende strafbepalingen voor hoog verraad. Verlaging per 1 Januari Volgens het „Berliner Tagebiatt" zal de nieuwe verlaging der ambtenaarssalarissen van tien procent niet, zooaiis oorspronkelijk was bedoeld, per 1 December, maar per 1 Januari 1932 van kracht worden, daar de noodverorde ning eenige vertraging heeft ondervonden. Deze verlaging aail ealiter niet van terugwer kende kracht zijn. Volgens het blad zou verder het denkbeeld zijn overwogen, de door de parallel loopende salarisverlaging der landen ontstane bezuini gingen niet ten bate der landen aan te wenden, doch de vrijkomende geilden In de rijkskas te storten. Het voorstel iis dan ook, de salarisverlaging niet den vorm te geven van een sater isaf trek, doch deze verlaging te beschouwen ais een steun aan het rijk zoodat deze dus als rijks belasting aan het rijk ten goede komit. Vermoedelijk zullen de landen bezwaren te gen deze regeling hebben zoodat het voorstel nog geen vasten vorm heeft aangenomen. Of gaat iemands broodwinning voor Uit Berlijn wordt gemeld: De recht bank te Göyingen heeft een vonnis gevel.1 waardoor de houders van ontvangtoestellen tegen storingen worden beschermd, ook indien deze radiotoestellen aangeschaft waren op een tijdstip, dat de apparaten of machines, die de storingen veroorzaakten, reeds aanwezig wa ren. Tot nu U<e beschermden de rechterlijke von nissen slechts de bezitters van die apparaten, die vroegs"- aangeschaft waren dan de elek trische apparaten en machines welke de sto ringen veroorzaakten. Thans heeft de rechtbank deze storingen beschouwd als een storing van het bezit, zoo dat degenen, door wier toedoen de storing veroorzaakt wordt, verplicht worden de kos ten te dragen, die gemaakt moeten worden om de storing op te heffen. GEHEIMZINNIGE BRANDSTICHTING IM EEN DEENSCH DORP- In de omgeving van Hobro bij Aarhus in Jutland heeft een brandstichter schrik en ontzetting onder de bevolking verpreid. In een kort tijdsverloop is in zeven boerenhof steden brand gesticht en Zondagavond brand de de achtste boerenwoning af .hoewel men reeds weken lang voor zooiets op zijn hoede was. De brandstichter had n.l. op een telefoon paal. een plakkaat bevestigd, waarop hij dag en uur van de brandstichting had medege deeld. Ook de andere slachtoffers waren op deze wijze gewaarschuwd, dat hun behuizing zou afbranden. Zondag is een boerenknecht gearresteerd, in wien men meent, den geheimzinnigen brand stichter gevonden te hebben. LONDEN, 30 November. (V.D.) Uit Man- Chester wordt gemeld, dat de katoenindustrie in Lancashire wordt bedreigd door een nieuw conflict, waarbij 500.000 arbeiders betrokken dreigen te worden. Pas negen maanden geleden beeft een con. flict in de weef-industrie bijna 8 millioen pond sterling aan schade em loonverlies ge- kost. Bij het nieuwe conflict zijn met alleen de wevers, maar ook de spinners en alle andera groepen van textiel-arbeiders betrokken. Het conflict dreigt uit te breken, naar aan leiding van de opzegging door de werkgevers van het bestaande collectieve contract, dat voorziet in een werkweek van 48 uren. Da werkgevers willen den werktijd verlengen en de loonen verlagen. Een voorstel om de 55ó-uiige werkweek in te voeren is reeds door de arbeiders ver. worpen. De bestraffing der schuldigen. THAYETMYO, (Burma) 30 November (R.O.) De rechtbank, speciaal samengesteld om da schuldigen aan den jongsten o-pstand te von nissen, heeft lieden -haar oordeel uitgespro ken. Acht der beklaagden werden ter dood \Yroordeeldzes anderen tot levenslange de portatie. Versterking van de Russische grens. MOSKOU 29 November. (N.T.A.) Op bevel van de Russische autoriteiten is de oewaking van de grens tusschen Rusland en Perzië gis. teren versterkt. Deze maatregel werd getroffen, omdat in Perzië de pest zou zijn uitgebroken. Slechts bij twee coutrolestations is een grensverkeer tusschen Rusland en Perzië thanf nog mogelijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9