CRISIS-INVOERWET DOOR DE TWEEDE KAMER A4MVAARD. VRIJDAG 4 DECEMBER 1931 t HET CONFLICT IN TWENTE. INDIE'S VIJFDE EUCHARISTISCH CONGRES. MGR. NOLENS HERDACHT. ZUIDERZEEWERKEN. DR. WIBAUTS VERGISSING. CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE. NOTO SOEROTO EN GANDtu. De Federatie zoekt samenwerking met de „Eendracht". DE STAKING BREIDT ZICH UIT. Het standpunt van „St. Lambertus en „Unitas". DE DOOD VAN BOUWMEESTER EN HET OPTREDEN VAN DEN ARN- HEMSCHEN BRANDWEER. COMMANDANT. NATIONAAL CRISIS-COMITE. Ongetwijfeld volgt men door geheel on land met groote zorg de ontwikkeling yan het conflict in Twente Vooral in de tegenwoordige sombere tijds omstandigheden kan verbittering tot ge vaarlijke gevolgen leiden Men moet deze dus met de uiterste zors vermijden. Dat dit tot heden altijd gebeurd is, zou den wij niet gaarne beweren. Vooral de tweede korting van 5 pet., afge kondigd onder omstandigheden, die aan deze korting het kenmerk van straf moes ten opdrukken, achten wij een weinig ge lukkigen maatregel. Wij weten wel, dat de fabrikanten dezen maatregel niet als „straf" in den strikten zin bedoeld wenschen te zien, maar als een aanvulling op de voor de saneering van hun bedrijf door hen noodzakelijk geachte maat regelen. Maar wij zeiden het reeds: De omstandig heden, waaronder de tweede verlaging werd afgekondigd, moeten nu eenmaal noodzake lijk het cachet van „straf" er op drukken. En uit een zoo uitermate pijnlijken en harden maatregel als loonsverlaging, moet het element „straf" met de grootste zorg worden geweerd. Wij hopen, dat de fabrikanten dit zullen inzien en een eventueel door hen noodig ge achte verdere loonsverlaging met de orga nisaties zullen bespreken met uitschakeling van elk straf-element, uitsluitend in het licht van factoren, die enkel en alleen bij de kwestie loonsverlaging in het geding mo gen worden gebracht. Waarbij ook aan andere dan zuiver zake lijke motieven de grootst mogelijke plaats moet worden ingeruimd. Volgens bericht uit Bombay wordt va,n 46 December in de oude stad van Goa het vijfde Eucharistisch Congres van Indië gehouden Het congres staat onder leiding van Z.H.E. mgr. Th. E. Ri'beira Vieira de Castro. Dit Congres wordt gehouden in aansluiting op de plechtige uitstelling van het lichaam van den H. Franciscus Xaverius. KATHOLIEKE KINDERUITZENDING BISDOM HAARLEM. In de Dinsdagavond te Amsterdam gehou den eerste vergadering van het definitieve hoofdbestuur van de Katholieke Kinderuitzen ding in het Bisdom Haarlem is het dagelijksch bestuur als volgt samengesteld Tot vice-voorzitter werd benoemd drs. J. B. Chr. de Boer, uit Den Haag tot secretaris de heer J. B. H. Hulsman, Den Haag tot pen ningmeester de heer L. W. Westerwoudt, Am sterdam en tot 2e secretaris Rector S. Braak man, te Den Haag. Tot voorzitter was reeds be noemd door Z. H. E. den Bisschop van Haarlem dr. H. J. Damen, te Amsterdam. Tot vertegenwoordiger van den Diocesanen Bond in de Centrale Commissie voor uitzending van kinderen naar gezinnen werd benoemd mr. H- W. J. M. de Jong, te Den Haag. Tot bezoldigd directeur van het Bureau, met ingang van 1 Januari 1932, de heer P. de Lange, te Bussum. Het diocesane Bureau is gevestigd: Prin sengracht 752, te Amsterdam, en het bonds- secretariaat: Helenastraat 15, te 's-Gravenhage. Ten slotte werd besloten maandelijks een bulletin uit te geven met aanwijzingen en in lichtingen voor de afdeelingen, welk bulletin begin Januari voor bet eerst verschijnen zal. PRIESTERVERGADERING IN HET CAPUCIJNENKLOOSTER TE BREDA. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda, Mgr. P. Hopmans deelt in „Sancta Maria" het vol gend© mee: Donderdag, den lOen December, wordt in het klooster der paters Capucijnen te Breda een vergadering gehouden van priesters. Alle priesters van het Bisdom zijn daar welkom, mits men te voren zijn koniet meldt. Op verzoek van meerdere priesters zullen daar besproken werden twee onderwerpen. Naar aanleiding van het zevende eeuwfeest der H. Elisabeth zal in den voormiddag een inleiding gehouden worden over de H. Elisa beth in verband met de zielzorg. In den namiddag zal de diocesaan verken- nersgeestelijke een uiteenzetting geven van de Verkenners be weging. GOUDEN JUBILé. Op 5 December a.s. hoopt de Eerw. Br. Aloysius (in de wereld L. Vroeienstein) den dag te herdenken waarop hij 50 jaar geleden in de Congregatie van de Broeders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten trad. De vrouwen- en kinderarbeid EEN MOMENTEEL NIET DOORVOERBARE SCHEIDING Algemeen sprak men zijn waardeering uit over de wijze, waarop wijlen Mgr. Nolens zijn taak als gedelegeerde van Nederland in het Internationaal Arbeidsbureau heeft verricht. Verscheidene leden vroegen, of de Minister er bij de vervulling van de ontstane vacature in het bijzonder op wil letten, dat opnieuw iemand wordt benoemd ,die naast deskundig, onafhankelijk is en de noodige zelfstandigheid bezit." Dat was het testimonium, door de Kamer in haar Voorloopig Verslag op de begrooting van Arbeid gegeven aan haar overleden mede lid. Maar daarbij is het niet gebleven Onder doodsche stilte herdacht mr. Joekes, die als Regeerings-gedelegeerde naar Genève van No- 'ens' laatste krachtsinspanning getuige was geweest, den grooten priester-staatsman, „de eenzame figuur", zooals hij hem kort maar treffend teekende, met zijn grondige kennis van het arbeidsrecht in het algemeen en van het arbeidsreglement van Genève in het bij zonder, met zijn zin voor sociale gerechtigheid en ware beleving van den internationalen geest, die Nederland zoo voortreffelijk ver e- genwoordigde, die zich dienstbaar voelde te genover niemand en geen land, zijn werk in ootmoed doend tegenover Hoogere Leiding, maar overigens onafhankelijk tegenover ieder. In Nolens zoo besloot mr. Joekes, hebben wij een grootén vertegenwoordiger verloren, Katholiek Nederland zal zich gaarne aan sluiten bij het woord van den heer Kuiper, die den vrijzinnig-democratischen afgevaar digde oprecht dank bracht voor diens warme woord gewijd aan de nagedachtenis van den man 'wiens werk, zooals de door dr. Nolens hooggeachte vertrouwensman der Katholieke arbeiders zeide, „de arbeiders van alle rich tingen in hooge eere zullen houden." Ook de Minister van Arbeid, die in zijn Memorie van Antwoord dr. Nolens reeds hul. digde als „een der pionniers op het gebied der internationale arbeidersbescherming" en zich daarbij niet ontveinsde, „dat het zoeken van een opvolger voor zulk een figuur wel zeer bijzondere moeilijkheden meebrengt", ge tuigde in de kamer nog eens publiek van den eer bied der regeering jegens den grooten overlede ne, „die in internationale sfeer zooveel bereikt had en daar de roem was van ons lieve vader land". Het was een sobere maar in dit uur wel passende hulde aan den overleden «taatsman, die de eigenlijke vader van het ministerie van arbeid in Nederland mag worden genoemd. Over dit ministerie met zijn begrooting va.n ruim 70 millioen guldon, waaronder 60 mil. lioen vaste uitgaven, is overigens niet zoo heel veel gezegd. Niet ten onrechte merkte mr. Joekens op, dat ook deze begroeting door d-e crisis wordt beheersclit. Te bezuinigen valt er niet veel op. Wel gaan veler gedachten over de in uitzicht gestelde departementale indeeling. Gesteund door mr. Joekes, hoofd ambtenaar op non-activiteit van Arbeid, en door den heer Drop, heeft prof. Slotemaker de Bruine zijn bezwaren kenbaar gemaakt te gen een scheiding van de werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling van Arbeid. Liever dan deze afdeelingen naar Binnen- landsche Zaken over te brengen, had de C.H oud-minister gansch aparte departementen voor sociale, en voor economische zaken. De Minister echter, ail heeft hij oog voor de „ongewenechte scheuring", achtte de door prof. Slotemaker gewenschte scheiding momenteel zeker niet doorvoerbaar en wilde bovendien on derscheid gemaakt zien tusschen werkloos- heidsverzekie.ring en werkloosheid. Voorts noemde Z.Exc. het een misvatting, dat de dienst der economische voorlichting van Bui- tenlandsche Zaken zou verdwijnen of vermin deren door de instelling van het departement van economische zaken. De formeele zaken, b.v. bij de voorbereiding van handelstractaten, zou bij buitenlandisobe zaken blijven, terwijl het materieel e meer dor Economische Zaken zou worden verzorgd. Wellicht,^ dat wij bij het a.s. Bevoegdheids wetje nog iets definitiefs over de departemen tale indeeling zullen vernemen. Misschien is alles nog niet in kannen en kruiken. Zeker is dit nog niet het geval met de aanstelling van een directeur-generaal van landbouw, dien de beer Braat zoo vurig wenscht. Wijselijk wil de minister eerst de afdeelingen landbouw wel eens practised aan 't werk zien, vooraleer bij overgaat tot bet aanstellen van een duren functionaris, waarvan de onmisbaarheid nog altijd bewezen schijnt. Twee afgevaard.igden hebben hun maiden speech gehouden: de socialistische mej. de Jong, die een vlotte spreekster is en op hel dere wijze pleitte voor meer intensieve arbeids inspectie, en de anti-revolutionnaire arbeiders- leider, de heer Amelink, die een rustig-beslis- ten indruk maakt en aandrong op een algeheel verbod van arbeid voor gehuwde vrouwen, waarbij bij zich o.a. beriep op den heer Henri Polak. Hiertegen kwam echter mej. Groeneweg op De argumenten van de socialistische afgevaar digde waren ons echter niet duidelijk. Wij be grijpen, dat er omstandigheden kunnen zijn, dat gehuwde vrouwen buitenshuis moeten ar beiden. Maar dat moeders om nu de woor den van Quadragesimo Anno te gebruiken „wegens ontoereikendheid van het loon van den vader gedwongen worden buitenshuis winstgevenden arbeid te verrichten, met ver waarloosing van haar eigen bezigheden en plichten, is een schandelijk misbruik, dat, koste wat het kost, uit den weg geruimd moet worden". Op dit punt is de laatste pauselijke encycliek zóó duidelijk, dat er voor ons geen twijfel kan bestaan aan het na te streven ideaal. En het verbaasde ons, dat een verstan dige vrouw als mej. Groeneweg er blijkbaar niets verkeerds in zag, dat vrouwen buitens huis gaan werken als ze plaatsvervangsters in huis kunnen aanstellen. Dit is toch werke lijk de wereld op haar kop! De heer Loerakker ^heeft in vrij sterke be woordingen op den wijden omvang van den kinderarbeid ten plattelande gewezen, terwij] de beer Kuiper hem bijviel in den wensch daartegen maatregelen te nemen. Met den laatstgenoemden Katholieken afgevaardigde juichte mr. Joekes de indiening van het Be- drijfsraden-ontwerp toe. Een plagende blik naar mr. Kortenhorst volgde, maar deze be paalde er zich toe den Minister diens oordeel te vragen over de verplichting tot sparen voor jeugdige arbeiders en arbeidsters opdat zij zoodoende een financieelen grondslag zouden kunnen vormen voor latere gezinsvorming. Een en ander zal de Minister, die om half zeven zijn rede onderbrak, nog beantwoorden. Een bescheiden triomfator was mr. Korten horst gisteren toch. Wamt zonder hoofdelijke stemming -.am de Kamer de contingenLeerings- wet aan en liet daarmee het integrale vrijhan- delspunt varen. Zeker, mr. Oud heeft gekregen, dat elk oon-tingenteeringsbesluit achteraf wet moet worden en dus de parlementaire controle passeert en bovendien is bepaald, dat de wet uiterlijk on 1 Januari 1935 zal vervallen. Maar de verklaring welke mr. Knottenbelt aflegde, bewees voldoende dat de eenzijdige vrije in voer aan banden kan worden gelegd. Daarom mocht de beer Kortenhorst stilletjes glimlachen. En wij geiooven, dat de wet, mits wijselijk ge hanteerd, van groote beteekenis kan worden voor ons land. De winterrust aanstaande. Evenals zulks de vorige jaren het geval was bij de intrede van de winterperiode zal ook dit jaar weer een groot aantal arbeiders werkzaam bij de NA'. Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken worden ontslagen. Dit ontslag gaat ditmaal echter eerst in op 28 December a.s. terwijl de ontslagen arbeiders het werk zullen verlaten op 24 December, welke maatregel inhoudt, dat de loonen gedurende de Kerstdagen worden doorbetaald. Een gedeelte der arbeiders zal echter, indien de weersomstandigheden dit toelaten, nog eeni- gen tijd kunnen blijven doorwerken in verband met de werkzaamheden verbonden aan het af maken van het dijkvak middelgronden en de beteugeling van de Vlieter. Zeer waarschijnlijk zullen de werkzaamheden van do N. V. Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken weer worden hervat aan het einde van Februari of begin Maart. Bij de aannemers-maatschappij de Vries en van den Bosch welke firma is belast met het maken van de leidammen van de schutsluis in den afsluitdijk nabij den Oever zal a.s. Zaterdag reeds een honderdtal arbeiders worden ontsla gen zulks in verband met de gedeeltelijke stil legging van het werk gedurende den winter. WERKIOOZENDEMONSTRATIE TE LEIDEN, Ongeveer 2000 werkloozen, aangesloten bij den LeidsChen bestuurdensbond hebben giste renmiddag te Leiden een demonstratie gehou den. In optrocht trokken zij, voorzien van bor den met verschillende opschriften, en vooraf gegaan door twee trommelslagers door de stad. Wegens het slechte weer werd de aanvanke lijk vastgestelde route bekort. COMMANDANT REGIMENT WIELRIJDERS Naar in militaire kringen verluidt, ligt het in de bedoeling majoor H. C. G. Baron van Lawick, van den Generalen Staf, te benoemen tot com mandant van het Regiment Wielrijders te 's-Her- togenbosch. Colijn en Genève. De „Standaard" komt 0>p tegen een onjuiste voorstelling van Dr Wibaut, neergeschreven ir. zijn artikelen in „Het Volksblad'' van 25 en 27 November. In de Kamer had de heer Colijn o.m. gezegd: „Wat den geest van Geneve betreft ,deze is in de laatste jaren omringd geweest met zooveel booze geesten, dat die goede geest allang op de vlucht geslagen is". Dr. Wibaut nu is van oordeel, dat velen dit hadden mogen zeggen. Alleen Dr. Colijn niet. Zijn taak was het te blijven stuwen achter den steen. Bergopwaarts. Altijd door. Onverdroten. Naar aanleiding hiervan schrijft de „Stan daard": „Het merkwaardige nu is, dat de heer Colijn het hiermee volkomen eens is. Mocht hij ooit weer, als vertegenwoordiger van Nederland of in andere kwaliteit, te Qcnève tot optreden geroepen worden, dan zal hij er niet minder krachtig getuigen dan ooit te voren. Dan zal hij onverdroten zijn best doen de booze geesten te helpen verjagen en den geest van 1927 weer te doen terugkeeren. Wat meer is: hij gelooft zelfs in de uitein delijke renaissance van den vrijhandel, in het verdwijnen van den protectionistischen waanzin. Is dit alles nu een beletsel om te consta teeren, dat er te Genève van den geest van 1927 momenteel niets, maar dan ook volstrekt niets meer te bespeuren valt? Is dat een verhindering om te constaiteeren, dat men voor ons land in de gegeven omstan digheden niets, maar dan ook volstrekt niets van Genève te verwachten heeft? Heeft het verloop der dingen sinds de As- eniblée van 1929 zulk-s niet op afdoende wijze aangetoond? Mocht dat niet worden gezegd, ook al blijft men van oordeel, dat het e-conomiscihe wereld leven niet afdoend verbeteren zal, zoolang men niet breekt met de protectionistische excessen der laatste jaren? Wie tegenstander van oorlog is, kan niette min gedwongen zijn tot verweer.. Dat is al thans ons standpunt. En bij de snel rondgrijpende verdwazing in de geheel© wereld op economisch gebied, is men er niet mee af om te zeggen: de vrede is beter en daarom, wat ook anderen doen, wij blijven onszelf beschouwen als te wonen op een eiland, dat vrij blijft van elke invasie. Verbiedt gij den invoer van onze artikelen de uwe laten we desondanks hier gaarne bin nen! Deelt ge ons eiken dag tien klappen uit, morgen zijn wij bereid de andere tien te ont vangen Dat is niet ons standpunt. Wij zijn van oordeel, dat actieve Staatslie den niet slechts te rekenen hebben met wat theoretisch bet beste is, maar ook met de toe standen zooals ze zijn. Dat ontkent dr. Wibaut dan ook niet. Hij geeft zelfs toe, dat dr. Colijn, als een per soonlijke daad, den geest van Genève had mo gen ontvluchten. Alleen maar, hij had niet mogen betoogen, „dat de goede geest uit Genève was verdreven". Hij had het niet mo gen doen voorkomen alsof het stelsel van Genève moest worden geliquideerd. Ziedaar nu de vergissing van Dr. Wibaut. Aannemend, dat hij, als wij, het oog heeft op het Genève van 1927, en niet op dat van 1929-1931, wenschen ook wij allerminst liqui datie van dit streven van 1927. Integendeel nog altijd verwachten wij daarvan de redding. Maar juist om niet als Hans-kijk-in-de-luoht met het hoofd in de wolken te verkeeren, moest wel worden gezegd, dat de goede geest van 1927 thans geheel verdreven was door den slech'teren van 1929, 1930 en 1931. Geen spoor zelfs is er te Genève van overgebleven". Het blad besluit; „Ook in deze dingen is het land beter .ge diend door de naakte waarheid onder de oogen te zien, dan door verwachtingen leven dig te houden, waarvan men, met de hand op het hart, getuigen moet, dat de vervulling niet binnen ons bereik ligt''. Aristo-democratie doodelijk. Niettegenstaande hij doodelijk vermoeid was en ondanks een lichte ongesteldheid heeft Ma hatma Gandhi Woensdag de bespreking met de leiders van het NederLandsoh-Indonesisch verbond, Rn. M-s. Noto Soeroto en W. C. Lemei door laten gaan. Gandhi zeide de hem voorgelegde stukken te hebben bestudeerd en gaf als zijn oordeel te kennen, dat het aristo-damocrabische stelsel van groote waarde kan zijn voor volkeren on der welke de Westers-che parlementair-demo cratische gedachte nog geen algeheelen ingang gevonden heeft en waar vo rtgebouwd kan worden op een oude cultuur. Voorts zeide de MaJhatma, dat voor de realiseering van het stelsel de mobiliseeriing der moreele krachten der bevolking noodzakelijk is; de atmosfeer in Britsch Indië is echiter momenteel niet meer geschikt voor het verwerkelijken van het be pleite systeem. Waar de politieke ontwikke ling van een land gaat in de richting van een parlementaire democratie daar is de „atmos feer" bedorven voor aristo-democratie. Naar aanleiding vam 't besluit, Woensdagavond door het bestuur van „De Eendracht" geno men heeft bet bestuur van de Landelijke Fede ratie van Textiel arbeiders een brief gericht tot he bestuur van eerstgenoemden bond van den volgenden inhoud: „Ons bestuur nam kennis van de door Uw hoofdbestuur genomen besluiten inzake het verleenen van steun aan de stakende leden van Uw bond, terwijl Uw bestuur vasthoudt aan de reeds eerder genomen besluiten ten aanzien van de verantwoordelijkheid der sta king. Ons bestuur stelt er prijs op, U in kennis te stellen, dat wij van harte toejuichen, dat uiteindelijk door U de beslissing is genomen steun te verlenen aan deleden van Uw bond. Wij verhelen ons niet U mede te deelen, dat het ons ten hoogste heeft verbaasd dat Uw be stuur een standpunt inneemt met betrekking tot de staking zooals dat door U wordt inge nomen. Niettemin acht ons bestuur zich ver plicht tegenover de stakende arbeiders Uw be stuur alsnog voor te stellen met ons bestuur een bespreking aan te gaan, opdat wij Uw be stuur er van mogen overtuigen, dat de staking der textielarbeiders slechts gediend is wanneer deze wordt gedragen door een gemeenschappe lijk te vormen leiding. Het spreekt vanzelf dat dit alleen dan zin beeft, wanneer Uw be stuur zich vereenigen kan met het hieronder door ons geformuleerde voorstel, welk voor stel door ens bestuur U reeds in de conferen tie van 27 November j.l. is voorgelegd: A. de eischen, gesteld bij de firma Jannink, geldend te verklaren voor alle gerationaliseerde textielbedrijven. B. de fabrieken te verplichten de reeds in gevoerde 5 pet. en de aangekondigde 5 pet. loonsverlaging terug te nemen. Vervolgens stellen wij U voor, de staking der textielarbeiders uit te doen breiden in alle textielfabrieken waar de hierboven genoem.le loonsverlagingen zijn en zullen worden doorge voerd. Ons bestuur rekent er op, dat deze brief aanleiding zal zijn, het door U ingenomen standpunt te herzien". Uitbreiding der staking. Een aantal fabrieken waaronder die van de firma N. Terkuyle en Zonen Blijdestein en Co, Oosterveld, Twentsche Textiel-maatschap- pij', Enschedésche Katoenspinnerij en J. F. Scholten Zoon, ligt zoo goed als geheel stil. In enkele fabrieken is het bedrijf geheel stopge zet. Ook ii andere fabrieken is het aantal ar beiders verminderd. Slechts een enkele fabriek kan nog geheel werken. In sommige bedrijven, zooals in de fabriek van de firma van Heek Co, waar vier dagen per week werd gewerkt, zijn velen nog aan den arbeid gebleven. De besturen van den Ned. Christelijken Bond van Textielarbeiders „Unitas" en den Ned. R. K. Bond van Textielarbeiders „St. Lamber- tus" blijven nog op het te Utrecht vastgestelde standpunt staan. De besturen zullen echter deze week nog nader overleggen. Het verluidt, dat „Unitas" er weinig voor voelt de uitkeering te verleenen. Men meldt ons uit Enschede: In den loop van Donderdag hadden vergade ringen plaats van de besturen van „St. Lam bertus" en van „Unitas". Het standpunt van „Unitas" blijft, dat ten zij de werkgevers voor Zaterdag 12 dezer op hun provoceerende houding terugkomen bij de beide werkgevers-vereenigingen op Maandag 14 IJecember de staking ingaat. Verantwoordelijkheid voor het neerleggen van den arbeid op Zaterdag j.l. en volgende dagen op verschillende fabrieken kan „Unitas" niet aanvaarden. Het bestuur van „Unitas" stelt met voldoening vast, dat zijn leden aan het begin dezer week over het algemeen het advies der drie organisaties hebben opgevolgd. Als gevolg van het optreden van onverant woordelijke elementen zijn sommige fabrieken stop gezet en niet-stakende arbeiders naar huis gezonden. Daarnaast zijn er arbeiders, die door molest en andere omstandigheden niet meer in staat zijn hun werkzaamheden te verrich ten. Daar komt nog bij, dat door het gewijzigd standpunt van de „Eendracht" de mogelijkheid om te werken voor velen is bemoeilijkt. In verband met een en ander zal „Unitas" slechts zijn leden, die wel in de fabrieken wa ren of zijn doch door de werkgevers naar huis zijn of worden gezonden, uitkeering verstrek ken, terwijl degenen, die door andere omstan digheden niet in staat zijn hun werk te doen gesteund zullen worden. Leden, die van oordeel zijn niet te kunnen werken en voor steun in aanmerking meenen te komen, dienen zich met het hoofdbestuur in verbinding te stellen. Door „St Lambertus" werd ten aanzien der uitkeeringen onder de gegeven omstandigheden een gelijksoortig standpunt ingenomen. De gestrande Urker botter UK. 41 op den strekdam te Scheveningen. Een interpellatie in den gemeente raad van Arnhem. Na het plotseling overlijden te Arnhem van den heer Bouwmeester werd in de pers gewag gemaakt van een conflict, dat was ontstaan tusschen den heer Bouwmeester en den com mandant van de Arnhemsche brandweer, den beer Hiddink, welk conflict de aanleidende oorzaak zou zijn geweest van Bouwmeester's plotseling overlijden. Over deze aangelegenheid is in de jongste zitting van den Arnhemschen gemeenteraad geinterpelleerd door het communistisch raads lid, den heer Brugman. De voorzitter zeide verheugd te zijn over deze geruchtmakende zaak wat te kunnen zeg gen. Spr. kon den brandweercommandant niet anders dan gelijk geven, dat hij begonnen is de film, die tijdens de revue „Champagne" vertoond werd, te verbieden, omdat er een z.g. blind deel aan was, dat uiterst brandbaar was. Men zou dan een groote ramp in den schouw burg geriskeerd hebben. Ook toen dit deel ver wijderd was, is de heer Hiddink wantrouwend gebleven en heeft hij veiligheidsmaatregelen genomen die men overdreven kan noemen, maar die uit een oogpunt van voorzichtigheid zeker niet te veroordeelen zijn. Bij het conflict met den heer Bouwmeester op den laatsten avond dat de revue in den Arnhemschen schouwburg werd vertoond, heeft de commandant een langen neus getrokken; dat is een onbeschaafd gebaar waarover spr. den commandant onderhouden heeft. Echter moet men in aanmerking nemen, dat de heer Bouwmeester begonnen is met den comman dant te prikkelen en hem zeer onheusch be handeld heeft. De heer Hermans (S.D.A.P.) kan de hou ding van den commandant niet genoeg afkeu ren. Spr. beklaagde zdch over de meer dan ergerlijke manier, waarop de heer Hiddink in den schouwburg optredende gezelschappen trei tert. Het schouwburgpersoneel is unaniem van meening, dat de commandant telkenmale op de meest onbeschofte wijze optreedt. De heer Brugman (Com.) diende een motie in volgens welke de raad zijn scherpe afkeu ring uitspreekt over het optreden van den commandant. De voorzitter verklaarde dat B. en W. over deze motie praeadvies zullen uitbrengen. Overi gens wilde spr. mededeelen dat de commandant het voornemen heeft, het volgend jaar, in ver band met het bereiken van zijn 70ste levenjaar pensioen aan te vragen. Aanvragen om steun. Het Nationaal Crisis Comité ontvangt thans reeds talrijke aanvragen om steun uit alle deelen des lands. Nu aan alle burgemeesters verzocht is plaatselijke comité's op te richten, verdient het de voorkeur, aanvragen door tusschen- komst van deze organen in te dienen. In plaat- sen wTaar geen comité opgericht wordt, wende men zich tot den burgemeester. Door dezen gang van zaken wordt de afdoening bespoe. digd. Rechtstreeks bij het Nationaal Crisis Comi- té ingediende aanvragen worden eerst om advies naar de plaatselijke comité's gezonden waardoor de afdoening onnoodige vertraging ondervindt. EE TEXTIELSTAKING IN TWENTE. Op de groote Markt te Enschede zou door de stakers worden gesproken. Toen de burgemeester dit verbood, trokken ze onverrichter zake weg (links). Bij de fabriek van Nico ter Kuile hield de marechaussee 'n oogje in 't zeil (rechts).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5