mmwem DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. VERLICHTING VAN DE TAAK VAN R. K GEMEENTERAADSLEDEN STADSNIEUWS Een nieuw instituut van clc R. K, Staatspartij. dit nummer bestaat uit 54ste JAARGANG MAANDAG 7 DECEMBER 1931 No. 1620Ï BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 ONS R. K. ZIEKENHUIS EN DE SUBSIDIEREGELING CENTRAAL ADVIESBUREAU VOOR GEMEENTE POLITIEK NAAR HET ONMISBAAR EIGEN HUIS. DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS WANDELINGEN DOOR SCHIEDAM ui De Gorzen in De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand t 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75. bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ona bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 centa per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. rS. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels: 1.55. elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Llefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig* heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën: 5 regels f 0.50, 10 regels 1—: 16 regels 1.60, bij vooruit- betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij t© voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.— bij overlijden door een ongevai; 50°. bij verhes^van beide handen, e^ anf]eren vinger ƒ50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand, „«en; 250- bij verte, v.n kW De Verzekering loopt op de vinger; IV (Sloft) Hat zal bij het bestuur van de R. K. Ver- eoniging voor Ziekenverpleging geen bezwaar kunnen ontmoeten, diat zoowel op de opnamen en den tijd van verblijf in het Katholieke Ziekenhuis en op de uiitgaven toezicht wordt uitgeoefend. Beide immers houden rechtstreeks verband met de uitgaven door de Ge meen to ten behoeve van de ziekenverpleging gedaan. Natuurlijk zou de gemeente vooraf hebben te overwegen of zij met dergelijke controle wel goedkooper uit zou zijn. Het gemeentelijke recht op toezicht wordt dezerzijds ten volle erkend, maar aan het feit dat de gemeente de kosten voor de verpleging van on- en minvermogenden vergoedt, kan zij niet nog het recht ontleenen om de vrijheid van de dr. Noleitstichting zelf haar tarieven te be palen,, zelf haar richting van ontwikkeling vast te stellen, aan banden te leggen. Het spreekt vanzelf, het ligt n;iet °P den weg der gemeente te bevorderen of er toe bij te dragen, dat de dr. Noletstichting met gemeente- Qandhi plant een boom. in den tuin van lijk geld een spaarpotje vormt voor uitbreiding te Londen, ter herinnering of aanschaffing van buitengewone, de outillage zijn verblijf aldaar van het ziekenhuis verrijkende artikelen. Et mag niet gespaard worden met geld van de gemeente. Maai de administratie van de Ver eeniging moet zuiver gescheiden blijven van de exploitatie deir dT. Noletstichting. Waar de gemeente een zeer laag bedrag zou betalen voor de ziekenhuis verpleging van Katholieke patiënten, terwijl zij bij de inrichting van haar eigen ruimte met het Katholieke Zieken huis rekening heeft kunnen houden en zeker d ientengevolge een vrij groot voordeel geniet, dient de gemeente zich met de inkomsten der dr. Noletstichting niet bezig te houden: ze moet sa.net ion nee-ren, dat een eventueel batig saldo worde besteed voor verbetering van de verpleging, voor uitbreiding enz, Bijft de ge. meemte vasthouden aan artikel 5 van de gel- tiende voorwaard-en voor de subsidiie, dan is een vrije ontplooiing vam de dr. Noletsticnting een onmogelijkheid. In dat artikel lezen we: „De bijdrage wordt slechte tot zoodanig bedrag verleend, als noodig is om een Blui- tende exploitatierekening der inrichting te ver krijgen, waarbij geldt, dat winst en verlies over twee opvolgende jaren met elkander in compensatie worden gebracht en dat kapitalen die gratuiet worden verkregen, ln de eerste plaats zullen worden aangewend tot aflossing van geleend geld, en dat zij ook overigens zullen worden gebezigd ten behoeve van de exploitatie van het ziekenhuis". Dergelijke'bepalingen die overigens nergens anders bestaan, houden het Katholiek zieken huis op het doode punt, maken ontwikkeling 1 in de breedte en in de diepte tot een onmoge lijkheid. Waar bij de R. K. Vereeniglng voor Zieken verpleging statutair alle inkomsten als ver kregen fondsen, te ontvangen legaten, bijdra gen van de leden enz., ten behoeve van de zie kenverpleging moeten worden aangewend, kan er redelijkerwijze geen enkele aanleiding be staan om te else hen, dat iedere bate wordt aangewend om de bijdrage van de gemeente te reduceeren. Psychologisch ware dat trouwens ook niet te verantwoorden. Immers de bron- een der buitengewone inkomsten van de Ver- eeniging zouden al spoedig geheel zijn opge droogd en m-et het den kop indrukken van iedere mogelijkheid tot een edelen wedijver tusschen de beide ziekenhuizen, wat het nood zakelijk gevolg van het aan banden leggen van bet Katholiek© Zie-kienhuis zou zijn, is de Ziekenverpleging op zich allerminst gebaat. In de ceel van voorwaarden zooais die thans voor de subsidieering gelden, staan nog heel wat andere artikelen ook, die voor wijziging in aanmerking komen. We zeiden reeds, dat elke limiteering van het aantal verpleegdagen en wat met dat aantal ter vaststelling van de subsidieering verband houdt, dient te verval len. Overigens zullen we er nie-t ai te veel van zeggen, in het vertrouwen dat de com. missie voor het gemeente-ziekenhuis en in laatste instantie B. en W„ die een voorste) aan den Rami zullen hebben voor te leggen, voldoende zullen inzien, dat bij de geweldige uitbreiding der ziekenbuisverpleging die we aanschouwen, nieuwe wegen zullen moeten wor den betreden en dat met al wat naar Klein geestigheid zweemt, dient te worden gebroken In dit verband vestigen we toch nog even de aandacht op liet feit, dat alle vereenigingen die verzekering voor ziekenhuisverpleging ten doel hebben, zooais de landelijke vereenigingen Wit-Gele Kruis en Groene Kruis, (alleen de plaatselijke afdeeling van bet Groene Kruis heeft sinds kort daarin wijziging gebracht), en de locale verzekeringslichamen, haar premie gebaseerd hebben op een bijdrage van j 3. per verpleegdag en een vergoeding voor het gebruik van de operatiekamer en voor de operatiekosten, terwij] de tarieven voor het gemeente-ziekenhuis, tarieven welke ook aan de dr. Noletstichting zijn opgelegd, daarmee geen rekening houden, hooge-r, voor de dr. Noiletstichting annoodig ho-oge-r zijn gesteld. Bevordering van de toepassing van de Katholiek staatkundige beginselen. er voor Katholieke ziekenverpleging en het ligt niet o-p onzen weg, op vrijheid voor Keuze van ziekenhuis aan te dringen. Maar wanneer de basiis van de verzekering beantwoordt aan de verpleegkoste.il, dan gaat het toch niet aan, dat de gemeente ons in zekeren zin dwingt om een hoo-ger bedrag in rekening te brengen voor onze eigen zieken, omdat zij voor in gelijke financieele omstandigheden verkeeremde n-iet-Kathoiieke patiënten van het gemeente ziekenhuis zulk een hoo-ger bedrag eischt. En evenzeer achten we het onbillijk, dat dr. Noletstichting aan mi ett ver ze-kierde patiënten een hoo-ger bedrag dan de werkelijke kosten in rekening moet brengen, zulks terwille van he-t Gemeente-ziekenhuis. Met deze opmerkingen m-ogen we volstaan. Aan he-t slot van deze artikelenreeks willen we nog slechts het vertrouwe-n uitspreken dat een subsidieregeling to-t stand zal worden ge bracht, welke met terzijdestelling van alle bij oogmerken dit tot uitgangspunt heeft: Hoe krijgen we de beste ziekenverpleging oe-der de voor de gemeente-naren en voor de gemeente zelf beste voorwaarden? Wanneer dat tot uit gangspunt genomen wordt, dan twijfelen we er niet aan, of er zal een regeling worden vast gesteld die aan alle redelijke voorwaarden en wensehen voldoet. JUBILEUM G. J MULLER Verdiensten voor gemeente en organisatie Zooals wij reeds berichtten, is op 9 December a-s. de heer G. J. Mulder een kwart eeuw in dien-st der gemeente. Trouwe dienst en ijverige plichtsbetrachting vinden gelukkig bij de Over heid welverdiende waardeering, en cat zal op dii-en dag zonder twijfel o-o.k wel blijken. Maar daarbij komt, dat d© jubilaris ook blij-ken gegeven heeft, niet onverschillig t-e staan ten opzichte van zijn kameraden. In deze zelfde maand toch (13 December) vervult hij 15 jaar eeme gewichtige bestuursfunctie en wel die van secretarisvan de Kath. afdeeling van de-n Bond van Overheidspersoneel ,,St. Paulus' Wie met het vereenigingslevcn te maken heeft, weet wat deze vaak lastige en nooit o-p den voorgrond brengende belangelooze arbeid betee-kent. Hoe menigeen neemt een dergelijke taak op zich, en laat ze na eeruigen tijd, Dij teleur stelling of moeite weer varen. Niet alz-oo Mulder. Geestdrift voor een goed doel ls vaak gelij-k een stroovu-ur. Veel gloed en sne-1 ge- bluscht. De Ware ij-ver toont zien in de vol h-arding. En hiervoot- pa-st een woord van h-ulde, w-at hom ongetwijfeld niet zal worden onthouden. Moge hij nog hee-1 wat jaren met dezelfde volharding blijven doorwerken! Het bestuur de-r R. K. Staatspartij heeft bij meer dan één gelegenheid te kennen gegeven, dat ofschoon de oprichting en instandhouding van een Partijbureau, als de groote politieke centrale, van waaruit de toepassing onzer be ginselen in het staatkundig leven moet worden bevorderd, nog niet tot de direct verwezenlijk bare mogelijkheden behoort, toch bij voortdu ring dit einddoel voor oogen wordt gehouden. Iri de vaste overtuiging, dat de actie voor het „Dr. Schaepmanfonds" moet slagen en bin nen afzienbaren tijd tot de oprichting van een Partijbureau zal kunnen worden overgegaan, tracht het bestuur de outillage en den inwen- digen dienst van het huidig Partij-secretariaat dusdanig te versterken, dat naast de omvang rijke administratieve verzorging van het Partij apparaat, geleidelijk aan, verschillende on- derdeelen van politieke beteekenis kunnen wor den ter hand genomen. Zoo wordt.het terrein gestadig voorbereid om, zoodra het vereischte fonds aanwezig zal zijn, het onmisbaar eigen huis te betrekken, waardoor wederom een be langrijke mijlpaal zal zijn bereikt in de staat kundige ontwikkeling der katholieken in Ne derland. In dezen gedaebtengang heeft het Partij bestuur sedert geruimen tijd bijzondere aan dacht gewijd aan dat onderdeel zijner bemoeiin gen, hetwelk betrekking heeft op de gemeente politiek'. Zoo zijn gedurende dit jaar, na over leg met de bestaande organisaties van R. K. gemeenteraadsleden, de noodige voorbereiden-, de maatregelen getroffen, om te geraken tot een landelijke „Federatie van bonden en cen trales van R. K. gemeenteraadsleden in Neder land." Deze maatregelen zijn thans zoo ver ge vorderd, dat op 12 December a.s. te Utrecht de oprichtingsvergadering zal kunnen plaats hebben. De Partijleiding heeft zich hiermede echteT niet tevreden gesteld; zij is, overtuigd van de groote beteekenis der gemeentepolitiek verder gegaan en heeft aan het Algemeen Par tijsecretariaat, onder een in hoofdzaak daar mede belasten leider, een nieuwe afdeeling toe gevoegd: Het Centraal Adviesbureau voor ge meentepolitiek. De taak van het gemeenteraadslid in onze dagen is verre van gemakkelijk. Het steeds in omvang toenemende aantal onderwerpen, waar over de gemeentelijke zorg zich uitstrekt, ver langt van hem, dat hij om zijn functie naar behooren te kunnen vervullen zich voort durend van tal van vraagstukken en bare p-rac- tische verwezenlijking op de hoogte stelt. Het raadslid moet zich in de kwesties der gemeente politiek, welke aan de orde zullen komen, ter dege Inwerken en eerst dan.is bij in staat om een dusdanig Beleid, als overeenkomstig de aangehangen beginselen het meest dienstbaar wordt geacht aan bet algemeen welzijn, krach tig te helpen bevorderen. Het is dikwijls moeilijk in een concreet vraag stuk de juiste beslissing te nemen. Dit is te meer het geval, naargelang het raadslid op zichzelf is aangewezen, niet in de gelegenheid ia, om deskundige voorlichting te ontvangen en zldh die gegevens te verschaffen, welke noo dig zijn om den stand van he-t vraagstuk, dat hem bezighoudt, te kunnen beoordeelen. Het Centraal Adviesbureau voor Gemeente politiek wil aan die bezwaren tegemoet komen en stelt zich daarvoor in dienst van onze R.K. gemeenteraadsleden. Volgens art. 2 van bet Statuut is het de taak van dit bureau: le. aan gemeenteraadsleden, die lid zijn der R. K. Staatspartij, desgevraagd advies te verstrekken over onderwerpen, betreffende 't bestuur en de huishouding der gemeente; 2e. iaan gemeenteraadsleden, die lid zijn der R. K. Staatspartij, desgevraagd in bruik leen af te staan dossiers, die kunnen dienen om de bruikleener zoo vol'edig mogelijk in te lichten, omtrent eenig punt van gemeentebe- 16 3e. alle maatregelen te treffen, welke kun- nen bijdragen tot de juiste toepassing van de beginselen der Katholieke staatkunde op het gebied van het bestuur en de huishouding dei gemeente. Wil dit nieuwe instituut aan zijn doel antwoorden, dan moeten vooral twee voor waarden worden verwezenlijkt. In de eerste plaats moeten onze gemeente- raadsleden den weg naar het bureau weten te vinden. De adviezen worden kosteloos verstrek., het materiaal (praeadviezen van Burgemees ter en Wethouders, rapporten, gemeentelijke verordeningen enz. enz.) wordt kosteloos in bruikleen afgestaan. Alle denkbare vraagistuk ken, die de raadsleden in de mtoefening^ functie ontmoeten, kunnen MODERNE HONGAARSCHE SCHILDERKUNST Tentoonstelling van Móricz Gabor "We zeiden reedis: bet Katholieke Ziekenhuis is ner ter fine van ICtie oniuiircic", advies worden voorgelegd en zullen nauwkeu rig worden bestudeerd en zooveel mogelijk ge documenteerd worden beantw^°rd- w Niet weinig draagt aan het gezag van Adviesbureau bij bet feit, dat - nart« stuur een tiental leden der R.K. st®fts?®r^ bekwaam op staats- en gemeenterecbtelijk g. bied heeft bereid gevonden om zitting te ne- mtn in eene commissie van Toezicht en Bil stand, die aan het Centraal Bureau is toege voegd. Zooals bereids medegedeeld is deze Com missie samengesteld als volgt: Dr. J. K J. Ten Berge .geneesheer-directeur van het R.K. ziekenhuis te 's Gravenhage en oud-wethouder van Utrecht; mr. B. Berger, burgemeester van Venlo; jhr. mr. L. E. M. vod Fisenne, lid van Ged. Staten van Zuid Hol land; prof mr. dr. J. J. van der Grinten, hoog leeraar aan de R.-K. Universiteit mr P. J. M Kallen, gemeentesecretaris van Maastricht; W. Th. de Leeuw, burgemeester van Eist (Gld.) F. L. D. Nivard, wethouder van Rotterdam; J J. Roovers, gemeentesecretaris van Amster dam; mr. dr. G. W. A. van Sonsbeeck, burge meester van Breda; J J- L. M. Verwiel, burge. meester van Oisterwijk. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden maar ter vermijding van ^misverstand is het toch goed er de aandacht op te vestigen dat de taak van dit bureau zich beperkt tot adviseeren en voorlichten; het is m.a.w. geens- zins de bedoeling aan een raadslid een bepaalde beslissing op te dringen. Het bureau moet zich tevreden stellen met gemotiveerd mede te dee- len, wat onder gegeven omstandigheden bet juiste standpunt wordt geacht. Zeer wel denk baar is echter dat bijvoorbeeld zuiver plaatse lijke toestanden oorzaak zijn, dat het raadslid het advies niet tot het zijne wenscht te maken Dit te beoordeelen blijft aan hem en niet aan he-t bureau. In de tweede plaats moet de nieuwe instel ling op den duur de beschikking krijgen over een belangrijke verzameling studie- en docu mentatie-materiaal, dat systematisch in een archief moet worden ondergebracht. Aan de samenstelling en zooveel mogelijk volledig ma ken van dit archief wordt thans dagelijks ge werkt, doch er zal vanzelfsprekend nog eenige tijd mede gemoeid zijn, vooraleer eene behoor lijke documentatie omtrent al die onderwerpen van gemeentebeleid, waarover inlichtingen kun nen worden gevraagd, aanwezig is. Ofschoon nu reeds de gelegenheid openstaat ook om be doeld documentatie-materiaal in bruikleen te ontvangen, zal aanvankelijk, zoolang het ar chief nog in wording is, eenige vertraging in de beantwoording van vragen en in de toezen ding van gegevens niet zijn te vermijden. Hier mede valt in den aanvang rekening te houden. Vermelden wij nog, dat het Centraal Bureau ook zijn diensten kan aanbieden aan leden der R. K. Staatspartij, die geen gemeenteraadslid zijn, ofschoon de instelling allereerst voor ge meenteraadsleden in het leven is geroepen. Vertrouwd mag worden, dat men in ruime mate va.n dit nieuwe instituut, waaraan de leiding der R. K. Staatspartij zoovee] zorgen besteedt, zal gebruik maken. Dit is in het be lang van onze gemeenteraadsleden, die hun taak zullen zien verlicht, doch niet minder in bet belang van onze Partij zelf, die door een krachtige en kundige behartiging der gemeen tepolitieke belangen haar doel: de toepassing van de Katholiek staatkundige beginselen in alle deelen van het staatsbestuur, zal zien be vorderd. NAAR EEN KLEURIGE, WEELDERIGE PERIODE In huize Schwagermann zijn thans eenige ka merwanden met werken van den Hongaarachen schilder Mórocz Gabor behangen, werken naar inhoud en vorm van verschillende genres, want wij zien stillevens, landschappen en portret ten, olieverf arbeid op linnen en paneel, pastei en potloodteekemingen, stukken, die den tijd geest verraden en die welke berin-neren aan de voortbrengselen der renaissance. Gabor werkte den laatsten tijd met felle, bloeiende kleuren, waarover echter veelal de droom ligit van het impressionisme. Zaterdagmiddag is de tentoonstelling in tegMiwoordiigheid vant den kunstenaar, den Hongaarschen consulaatskanselier Alfred Reisch en enkele Schiedamsche notabelen ge. opeind. Bij die gelegenheid heeft de heer Rudolf Pollak van het Hongaarsche gezantschap uil Den Haag een kort overzicht van de noden- daagsche Hongaarsche schilderkunst gegeven. Over een zelfstandige Hongaa-rsche schilder kunst te spreken, aldus de heer Pollak, zou een onbescheidenheid en tevens onjuist zijn. Op het gebied van de beeldende kunsten heef? Hongarije, evenals in het overige intellectueels leven zich altijd heel spoedig aan de Wester- sch-e stroomingen aangesloten. In het naast® verleden, in de 19e eeuw werd het pas mogelijk, dat de Hongaarsche schilder kunst haar plaats zou innemen, die haar in bet internationale kunstleven toekwam en merkwaardigerwijze juist toen ook op andere gebieden der kunst, ja zelfs in politiek de rootste en roemrijkste gebeurtenissen zich afspeelden. De groote kunstenaars van deze eeuw als Székely, Munkaesy, Paal. Szinnyei Merse, Benczur en zooveel andere hebben in beweging gebracht den vloed, die met zijn stroom ook bet Hongaarsche kunstleven vam de 20e eeuw verzadigd beeft. Vooral de schilder kunst van Michael Munkaesy (in het buiten land wel Munkaksi genoemd) wist een goeden naam voor de Hongaarsche schilderkunst ln het internationale artistiek leven te verwer ven; het liefst greep hij naar pathetische histo rische tafereelen, waarvan de Kruiziging of Christus vóór Pilatus tot de beroemde museum- werken behooren. De overbrugging van den renaissancestijl tot de moderne schilderkunst werd door Ladislous Paal, Paul Szinnyei Merze en Ripple-Ronai ondernomen. Een schilderij van Szinnyei Merse, de „Pik-nik" genaamd, wordt als de clou vam de Hongaarsche moderne schilderkunst be schouwd. Waar de oude garde door haar olgen zoeken en streven zich ontwikkelde, werd er voor de jongeren een moderne schilderskolonie gesticht te Nagybanya. Nagybanya is na den wereldoorlog aan Roemenië toegevoegd en heet thans Baia Mare. Daar kreeg de moderne Hon gaarsche schilderkunst den stoot, waardoor het mogelijk werd, dat haar beoefenaren zich in de eerste rijen der groote buitenlanders schaar den. Thans hebben wij schilders als Csók, Vaszary, Sranyi Grünwald, Buinay, Perl. mutiter, Marf, Fénves, Czóbel, Póly-a, Zgry. Koszta om van hen maar enkelen te noemen, die het bewijs leveren, dat het postexpressio- nisme een waardige opvolger of beter een waar dige voortzetting is van hetgeen de groote meesters der vroegere tijden aan de wereld schonken. De Hongaarsche schilders, die met hun kunst van groote lijnen, gewaagde vormen aan den grooten Nederlander Vincent van Gogh doen denken, geven ons de verzekering, dat men in Hongarije een rijke, kleurige en weel derige periode tegemoet gaat. Vele Hongaar sche kunstschilders hebben ver over de gren zen een goeden naam gemaakt. Spr. noemde in de eerste plaats Fülöp Laszló, die in Londen woont en werkt, en de portretschilder van vorsten is. In Parijs is het Vertes, die beroemd heid verworven heeft. Hier in Nederland zijn Oszkar Mendlik de zeeschilder, Vilmo Huszar, Möricz Góth en diens dochter Sari Goth vol doende bekend. Daarna vermeldde de heer Pollak nog met een enkel woord de prestaties van de Hon gaarsche teekenaars en caricaturisten. zooals Major, Kelen, Vértes Derso en Lórant. Verwachting wordt; Matige N.W. wind, later krimpend en toenemend, bewolking licht tot -half, later toenemend, waarschijnlijk met eeni- gen regen. Aanvankelijk dezelfde temperatuur, later zachter. Fietsers en motorrijders lichten op van s avonds 4.16 tot 's morgens 7.27. SCHIEDAM, 7 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koopliaiiüui. 0 Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 1.40. K. J. M. V. „KATHOLIEK LEVEN" ST. NICOLAAS EN DE GROOTE GEZINNEN St. Nioolaas heeft Zondagmiddag een groot aantal kinderen van groote gezinnen tegelijk bezocht; do bisschop vond ze in de groote za-al van den R K. Volksbond blijde en vol spanning vereenigff. Alle rijen waren geheel door de kleuters bezet, zoodat de traditioneel© liedjes hem krachtig toeklonken, toen hij met zijn zwarten knecht naar voren was geschreden In zijn toespraak vertelde de heilige man, dat hij met bijzonder veel genoegen de uit- noodiging van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen aanvaard had, ondanks de vele ver zoeken en vermoeienissen dezer dagen. De Sint had heel wat versnaperingen aan laten rukken, en deze kwamen dank zij het organi satorisch talent vam de hoeren en den ijver en tact van de dames allemaal keurig op haar bestemming terecht. Van hun belangstelling gaven o.m. persoonlijk blijk pastoor Möller, kapelaan Postma en kapelaan Raaffels. Toen de zakken leeg waren, de kelen schor van het zingenten eenige vroolijke films ver toond. kreeg ieder kind (er waren er 944) nog een pakje mee, waarin een stuk speelgoed en allerhande zoetigheid. Het was dus een feest, waarover de jonge tongetjes nog lang zullen nababbelen. „Huwelijksmoraal in Rusland" Over dit onderwerp beeft de Weleerw. Pater Wolterlbeeik O.P. voor „Katholiek Leven" een lezing gehouden. Als aanleiding tot zijn voordracht had spr. gekozen het boek van Alexandra Kolonté: „Wege der Liebe". Spr. toonde eerst, aan hoe die maatschappij opgebouwd is uit de huisge zinnen. Het huwelijk wordt gebonden door den band van liefde, en deze wordt onverbreekbaar door het H. Sacrament. Het bolsjewisme ecb. ter propageert de vrije liefde en abortus provo cates is wettelijk erkend. Daardoor zijn er bijna geen kideren, en die er zijn, kennen geen ouderhuis en geen ouderliefde. Door hun coë- diucatie in de tehuizen verliezen of derven zij i-ederen eenheid voor de vrouw en lijden zij op zeer jeugdigen leeftijd al aan verschillende ge slachtsziekten. In het boek van Ko'lonté worden drie gene raties beschreven, die de ontwlkkeilng van de huwelijksmoraal ln Rusland duidelijk weer geven. Manja, de eerste generatie, stelde de liefde boven het huwelijk. De huwelijkshand was voor haar niet onverbreekbaar. Zij beminde één persoon, doch zoo spoedig de liefde voor dezen veranderde in die voor een ander, was de eerste verbintenis verbroken. Zij behield echter het principe: slechts één liefde tege lijk. Zij beschouwde het huwelijk als een zuiver natuurlijke band, te verbreken, .wan neer een sterkere liefde dit vroeg. De tweede generatie Olga, beschouwde den huwelijksband evenals baar moeder als iets natuurlijks. Zij echter verdeelde haar liefde onder verschillende personen. De derde, tegenwoordige generatie, Genia hield er een volmaakt bolsjewistische huwe lijksmoraal op na. Bij haar was het zedelijk heidsgevoel totaal afgestompt. Zij gaf zich over aan lederen man, die haar beviel, eclite-r zonder liefde. Zoo was dus de ontwikkeling van de liefdes, moraal: de eerste generatie had één liefde, de tweede verschillende, de derde geen liefde. Zoover komt het nu, als men den godsdienst verdrijft uit de menschenha-rten. Wij kunnen gerust zeggen, dat de toestanden in dit boek door de schrijfster, zelf bols-jewiste, waarheids getrouw zijn weergegeven, toestanden dus, die zeer zeker bestaan en zelfs algemeen worden gevolgd PROPAGANDA-AVOND R- K. SPORT- VEREENIGING s. G. V. In aansluiting op ons bericht in hot blad van Zaterdag zij nog vermeld, diait op boven, genoemden avond paiter P. J. Lodders S.J. zal spreken over „De opvoedkundige waarde van het voetballen in R. K. verband". De avond vindt plaats in de groote zaal van de Gezellenvereemiging Schiedam III achter het R K. Weeshuis en is toegankelijk voor alle R. K. jongelui. Het aanvangsuur is gosteld op half negen. DE CONC.OURSVEREENIGING De Schiedamsche pos td ui ven vereen iging „De f'oncoursvereeniging" hield Zondag in café de Spil een tentoonstelling georganiseerd voor de leden, welke tentoonstelling uitstekend ge slaagd is. In de eerste plsfets was de inzen ding meer dan bevredigend, terwijl voorts veel belangstelling getoond werd INLICHTINGEN VERZOCHT De politie verzoekt om inlichtingen betref-( fend© een op Vrijdagavond j.l. alhier door een Engelsche dame uit Londen vermiste porte feuille, inhoudende een bedrag aan geld en een geneeskundige verklaring. Vooral op het weer in bezit krijgen van deze verklaring wordt prijs gesteld Er zijn in ons lamd maar weinig stadswijken t© vinden, die zich zoo afzondierlijk voelen als onze -Gorzen. Wie over de Varkensluis is ge gaan (denk er om, niet harder dan 12 K.M. per uur) laat eigenlijk Schiedam achter zich liggen. Hij komt dan In de Gorzen te wamde- len, de kleine arbeidersstad, waarombeen de havens liggen als oud© singelgracbber,dia buurt met haar zakelijke namen ais Houtstraat. Steemstraat, Gasstraat of ontleend aan de na burige eilanden- Het is hier allemaal nog nieuw. Titels als Broersvest of Spinhuissteeg kan men hier dus niet vinden en men is hier te bescheiden om zijn straten op te dragen aan de nagedachtenis van Amalia van Solms of Charlotte de Bourbon. Misschien zou het meer zin hebben gehad een van de Gorzenstnaten naar Smte Liduina te noemen. Want er wordt in veei van de meer endeels nieuwe maar zwakke huisjes erg geleden. Voor vele deurtjes hier heelt een krachtige man getalmd met binnengaan, om dat hij zijn vrouw moest vertellen, dat hij aan den dijk was gezet Vroteger stomien hier schamele stengels diep in het water. Nu kun nen velen, die op dezen armen grond zjjn neer- gestreken, met Guido Gezelle zeggen: O 't ruischen van het ranke riet. Weergalleme in mijn droevig lied.... Maar de Gorzen zijn wel schamel doch niet somber. Er heerscht een opgewekt en d uk volksleven Men is hier graag o-p straat, aller- minst op zijn mondje gevallen en wat je noemt, pootig. De jongens «aten maar w«in'S h^ - muren worden gehavend en ruiten veruteM Zij moeten toch ergens hun groeiende kracht op kunnen botvieren. De Gorzen leven! De oude huisjes ln do Groenelaan worden allengs in stralende win kels omgetooverd. Er wordt hier dus gewan deld en gehandeld. Handige zakenlui mev een vooruitzienden blik hebben hier filialen ge- opeind. Zij kennen blijkbaar den aard van e Gorzenaars. die als zij iets te koopen hebben, eerst nagaan, of een van hun buurtgenooten diat soms in zijn winkel voorradig heeft. Zij vormen immers een aparte stad, bij elkander kruipend om een bolwerk te vormen tegen he-t oude zwarte Schiedam, dat zich dikwijls op zijn beurt los van de Gorzen voc— De Gorzen hebben niet alleen 'm eigen karak ter een eigen bevolking en kaste-geest, maar zij vormen ook een afzonderlijke Katholieke parochie, hoe bont het geheel der geloofs- of ongeloofs-overtuigingen dezer bevolking ook is. Ver schiet de schier loisstaande toren der 11 Hartkerk de lucht in als een baken; niet voor hen die op de rivier zijn, want ook hier bemoeien de Schiedammers zich niet mei het water, waaruit Vlaardingen zijn visch en Rotterdam zijn booten haalt, maar als een haken voor de zwoegers aan de ovens en de kranen. Hef is wel merkwaardig, dat de herder van deze eenvoudige buurt van werkers een dich ter is van symbolieke tragedies en een rede- naar van stoute taai, maar de wijding, die over zijn woorden ligt en de oprechte liefde, waar mee de pastoor zijn menschen tegemoet treedt, zullen niet nalaten hun weldadigen invloed op ben uit te oefenen. Aks men langs de Nieuwe-Maasehraait de kerk nadert, ziet men haar in haar bee-le be schermende breedte liggen als een kloek, die zooveel mogelijk kiekens onder de lage daken van haar vleugels verzamelen wil. In het ge- houw wordt men getroffen door het werk van een schilder, vreemde, frisse he kleuren en voorname, devote vormen, terwijl onder de kerk zich een ruim parochiehuis uitstrekt, dat allengs mooier en geriefelijker wordt. Zoo blijkt ook hier weer: in dv Gorzen lieoft men het wel niet breed, maar dit wordt rog niet als een reden beschouwd om stil te zitten of nieuwe plannen te smoren. De Gorzen leven! Leven de Gorzen! IN DEN WORSTMOLEN! Een varken van don veehouder W. v. D. alhier is Zaterdagmiddag onder een trein ge raakt en gedood. Het cadaver lm Inmiddels be graven. DAME RIJDT MEISJE AAN Zaterdagmiddag reed op de Nieuwe Haven nabij de Oranjebrug een auto, bestuurd door een onbekend gebleven dame, het 14-Jarig meisje S. R. uit de Stationsstraat,, die daur op haar fiets reed, aan. Het meisje kwam er goed af; het rijwiel werd aan het voorwiel bescha digd. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 25 December GEBOREN: Dirk, zoon van F. van Willigen en N. L. Osephius. IJss-elmondestraat 37 Pieter, zoon van P Daan en G. J. Slijp, da Genestetstraat 5 Cornells, zoon van C. Muil wijk en A. Nugterein, Ridderkerkschestraat 30 GEHUWD: J. F. Verluiden 26 jaar en J. M, Jansen 24 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1