algemeen overzicht. 1 'Mïm IN EEN ONDERZEEER ONDER HET IJS. wrt JAPAN DREIGT. MAANDAG 7 DECEMBER 1931 DE GODSHAAT IN SOVJET- RUSLAND. De campagne tegen het Kerstfeest. HET 17e COMMUNISTISCH CONGRES. PPPÜ ALS DE CHINEEZEN TOKIO'S VOORWAARDEN NIET NAKOMEN.... Ook generaal Ma treft toebereidselen. HITLER SPRÉÉKT TOT DE WERELD. ..Zijn wil alleen geeft den doorslag in de partij". SCHRAPPING VAN ALLE POLITIEKE VERPLICHTINEN. DE KNUPPEL IN BELGIE'S ROODE HOENDERHOK. De partijraad bij dringenden oproep verzameld. AVONTUREN TIJDENS EEN MOEILIJKE REIS. De beteekenis der expeditie, door KAPT. SLOAN DAMENHOWER ARGENTINIË EN SPANJE. PROTEST VAN ARGENTIJNSCHE INTELLECTUEELEN. Het prestige van Spanje is buiten mate gedaald I Servische verkiezingen Den 28en October 1918 Weld bet koninklijk Servië op te bestaan en in plaats daarvan wd met geweldig gejuich de S.H.S.-staat. de staat der Serven, Kroaten en Slovenen, ge- S'Wat zich na dien dag in October 1918 tot September van hef jaar 1931 allemaal heeft afgespeeld, kan niet in een enkelen brief be schreven worden, doch in September 1931 werd ook de S.H.S.-staat met de door koning Alexander afgekondigde nieuwe grondwet ten grave gedragen en de nieuwe staat heet van dien dag af Joego-Slavië. Met de woorden „Servische verkiezingen wordt tevens uitgedrukt, dat in dezen war winkel van Europa, ondanks de nieuwe grond wet niets veranderd is en dat 'de op 8 Novem her gehouden verkiezingen geen Joego-Slavi- sche verkiezingen geweest zijn in den zin, dat ook de verschillende nationaliteiten van Joego slavië eraan hebben deelgenomen, doch Ser vische verkiezingen in den zin van de centra listische en imperialistische groot-Servische gedachte. Reeds na de afkondiging van de nieuwe kieswet bestond er geen twijfel over den uit slag van 'deze verkiezingen. Het resultaat heeft het eigen land even weinig verrast als het buitenland, slechts met dit onderscheid, dat men in Joego-Slavië de feiten kent, terwijl hetbuitenland slechts de beschikking heeft over de officieele berich ten, waaruit de werkelijkheid niet is op te maken. Van de 1330 candidaten voor de 305 manda ten der Skoeptschina werden 302 afgevaaidig den der regeeringspartij gekozen. Door de goedgunstigheid *an Belgrado ge lukte het den Duitschen minderheden een candldaat in het parlement te brengen. Ook dc kleine Roemeensche minderheid werd een mandaat verzekerd, terwijl den Hongaren een candidaat, die door de Hongaaische minder heid in Joego-Slavië eenstemmig wordt afge wezen, is opgedrongen. Alle vroegere partijen op het gebied van Joego-Slavië hebben haar kiezers aangeraden zich van stemming te onthouden. De geheele oppositie heeft dit besluit doorgevoerd, be halve de Duitschers, die met de regeering een overeenkomst aangingen en zich van de ove rige partijen afzonderden. Als belooning voor deze „loyaliteit" beloofde Belgrado hun zes mandaten Men kan de houding der Duitschers echter ook „verraad" ten opzichte van het gesloten front der voor de vrijheid strijdende oppositie noemen en als zoodanig heeft Belgrado het in elk geval gewaardeerd, 'want tegen de Duitsche candidaten werden ook regeerings- candidaten gesteld en er werd voor gezorgd, dat niet meer dan één vertegenwoordiger der Duitschers in de Skoeptschina werd gekozen. De Duitschers zijn zoodoende van den regen in den drop terechtgekomen. Het is echter hun verdiende loon. Over den uitslag der verkiezingen wordt officieel gemeld, dat gemiddeld zeventig per cent van de kiesgerechtigden aan de stem ming heeft deelgenomen. In het katholieke Kroatië bedroeg de deelneming aan de stem ming zestig percent. In het vroegere Hongaar- sche gebied, de zoogenaamde "Wojwodina, zeventig percent. Slechts in Dalmatië heeft een gering aantal kiezers aan de stemming deelgenomen. In tegenstelling met deze officieele mede- deelingen is de waarheid, dat in Kroatië slechts degenen aan de verkiezing hebben deelgenomen, die als beambte of als afhanke lijke personen daartoe gedwongen werden. De deelneming aan de stemming in Kroatië bedraagt nauwelijks vijftien percent, in SIo- venië twintig percent, in Wojwodina dertig percent en in geheel Joego-Slavië gemiddeld veertig percent. Door de regeering wordt slechts bekend gemaakt hoeveel kiezers hun stem hebben uitgebracht. Men zoekt intusschen vergeefs naar de cijfers van het aantal stemgerechtig den. De hierboven genoemde cijfers en feiten zijn afkomstig uit een betrouwbare bron en het is merkwaardig, dat ook de Parijsche Havas- agentuur te Belgrado, welke zeker niet partij dig tegenover de regeering van Belgrado staat, een deelneming aan de verkiezing van vijftig percent meldt, in tegenstelling met de zeven tig percent van het regeeringsbericht. Strikt genomen blijft het precies hetzelfde, hoe hoog het percent van de deelneming aan de verkiezing geweest is. De regeering wilde er slechts het buitenland mee bewijzen, dat de bevolking van Joego-Slavië achter haar staat en de tot nog toe en thans gevoerde politiek van Belgrado goedkeurt. Het zich onthouden van stemming, niet alleen door de Kroaten en Slovenen, doch ook door de Servische partijen bewijst intusschen het tegendeel en als dit bewijs niet voldoende is, dan spreken de studentendemonstraties, welke voor den verkiezingsdag te Belgrado plaats vonden en welke niet alleen door Kroa tische of Macedonische, doch ook door Servi sche studenten warep georganiseerd om tegen de terreurverkiezingen en de dictatuur te pro testeeren, boekdeelen. In het studententehuis te Belgrado, dat eeni- ge jaren geleden door den koning is gesticht, werd de buste des konings vernield. Meer dan' veertig studenten werden gearresteerd en de universiteit werd voor eenige dagen gesloten. De studenten protesteerden ook tegen Frank rijk, daar het de voortzetting van het tegen woordige regiem door zijn moreelen en t'inan- Cieelen steun mogelijk maakt. Deze manifestaties, het lijdelijk verzet der politieke partijen, de protesten der naar het buitenland geëmigreerde leiders der Kroaten en het niet deelnemen aan de stemming door j0. katholieke partij van Slovenië bewijzen duidelijker dan de cijfers der verkiezingen, hoe de verhoudingen in Joego-Slavië er in werkelijkheid uitzien. De SkoePtschina, welke na den moord op de Kroatische leiders gesloten is geweest, wordt thans weder geopend, doch een volksvertegen woordiging zal zij niet zijn, daar zij niet door het volk werd gekozen, maar haar leden door Belgrado benoemd zag. De verkiezingen zijn een politieke comedie ?™t6r zich echter het drama der in den speelt SCh6n Staat levende volkeren af- s)r.üath°fieken van Eur°Pa boezemen 5 i reedS daarom helang in, omdat de nitotvgekozen Skoeptschina ook over het lot 6er Joego-Slavisehe Katholieken te beslis sen zal hebben. Slechts weinigen is het be kend fn welken toestand de Katholieken van Joego-Slavie zich bevinden. Zelfs de Joego slavische Katholieken kunnen zich van het lot van hun geloofsgenooten in de verschil lende deelen van dezen staat niet op de hoogte stellen. De katholieke kranten van Joego- Slavië staan namelijk onder een strenge cen suur, welke geen haar beter is dan de sovjet- Russische. In iedere stad is een beambte of een heel bureau met de bewaking van de pers belast Deze bureaux krijgen van Belgrado nauwkeu rige instructies en zij hebben zulk eeo angst voor het betrokken ministerie, dat zij geen woord doorlaten, dat ook maar in de verste verte de mannen der dictatuur zou kunnen verontrusten. En hun angst heeft reden van bestaan, want reeds werscheidenen, die niet streng genoeg waren, hebben hun ontslag gekregen. De pers in Joego-Slavië heeft ook geen mid delen meer om haar lezers te laten merken, dat iets door de censuur geschrapt is. Bij het begin van de dictatuur behielpen de redacties zich ermee de gecensureerde plaat sen met treinverbindingen of met foto's, welke in geen enkel verband stonden met den tekst, te „stoppen", doch ook dit is thans verboden. Van de werkzaamheid der dictatuur vermel den wfj hier nog de volgende frappante voor beelden: Toen het 'groote Eucharistisch Congres in het afgeloopen jaar van 15 tot 18 Augustus te Zagreb werd gehouden, ontving een zekere Banci, redacteur van het anti-katholieke blad „Nasa Sloga" in Susak van de regeering een groote som gelds met de opdracht het congres tegen tm werken. Met dit doel overstelpte hij de Katholieke Kerk, de geestelijkheid en vooral het episco paat met alle lasterpraatjes, welke hij maar bedenken kon. De katholieke bladen publiceerden weerleg gingen, doch juist haar meest doorslaggevende bewijzen, zelfs geheele artikelen, werden door de censuur geschrapt onder voorwendsel, dat men „het strijdvuur geen voedsel moest geven". Niemand verhinderde echter Banci de Kerk en de geestelijkheid verder te smaden. Hij gaf zelfs zijn artikelen in boekvorm uit en dit met haat gevuld boek werd onder het welwillend toezicht van het ministerie van onderwijs onder de schoolkinderen van Zagreb uitge deeld. Ernstige bedenkingen zijn met name geop perd tegen de schoolboeken, welke door het ministeiï van onderwijs voor alle, ook voor de confessioneele en particuliere scholen, zijn voorgeschreven. Vele daarvan, vooral de leer boeken voor de geschiedenis bevatten een menigte leugens over de Katholieke Kerk, soms zelfs onzin en rechtstreeksche verval- schingen. De katholieke pers begon zich weldra er tegen te verzetten, dat .de hoofden der kinde ren zóo barbaarseh met onwaarheden zouden worden volgepompt en op den voorgrond tie- dende hoogleeraren verhieven hun stem tegen de vervalschingen der geschiedkundige waar heid. Iedere critiek werd echter door de on verbiddelijke censuur tot zwijgen gebracht. Tot de dingen, welke de Katholieken niet ic het openbaar mogen bespreken, behooren vooral de vraagstukken betreffende de school en het huisgezin. Zelfs de Pauselijke brieven over deze kwesties mogen in de katholieke pers niet besproken worden. Toen de bisschop pen een gemeenschappelijke verklaring met betrekking tot het Pauselijk rondschrijven over de christelijke opvoeding publiceerden, werd eenige dagen later de beambte, die dit herderlijk schrijven liet doorgaan, ontslagen. In den herderlijken brief heeft men de pas sages, waarin de bisschoppen de Katholieke Kerk de eenige ware noemden of de Godde lijke rechten der Kerk op de opvoeding der jeugd verdedigden en tegen de vermateriali- seering der jeugd door den Sokol stelling na men, geschrapt. Aan den Sokol mag natuur lijk niet geraakt worden, daar hij immers door den Tsjechischen ongeloovige, Huss, werd ge sticht. Met de onverbiddelijke censuur op de katho lieke pers streeft de magonnieke dictatuur een tweeledig doel na: Vooreerst wil zij voor komen, dat de Katholieken de hun dreigende gevaren leeren kennen en vervolgens wil zij den omvang en den invloed der katholieke pers verminderen ën zoo mogelijk geheel ver nietigen. Meer dan eens heeft de censor ver lof gegeven een bepaald nummer van een krant te drukken om dan eenige uren later de geheele gedrukte oplaag in beslag te nemen. Belgrado strijdt dus tegen allen, die het. magonnieke terreursysteem niet blindelings steunen. Dat de vrijmetselaars, wier voor naamste burcht, sedert de sluiting hunner loge te Boedapest, Belgrado geworden is, zulk een onmenschelijken strijd tegen het Kroati sche volk voeren, moet op de eerste plaats gewetenworden aan het feit, dat de Kroaten trouwe Katholieken zijn en naast hun natio nale vrijheid ook hun katholicisme verdedi gen. Met de „overwinningsvolle" verkiezingen van de dictatuur van Belgrado is een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van Joego-Slavië begonnen. De kloof tusschen Belgrado en de afzonderlijke nationaliteiten en landen is dieper geworden en het zal niet zoo lang duren als van de afkondiging der dictatuur tot die der nieuwe grondwet, dat ook de Joego slavische staat een niet te verwezenlijken fictie zal blijken te zijn. Wat men in de afgeloopen drie jaren met politieke moorden, massa-arrestaties, inter- neeringen, verbanningen, terreur, kwellingen en dictatuur niet bereiken kon, zal men ook met een Skoeptschina, waarin een broer van den moordenaar van den troonopvolger Franz Ferdinand als afgevaardigde der regeerings partij zitting heeft, niet kun»en doorvoeren. Koning Alexander zal moeten besluiten den volkeren van Joego-Slavië vrijheid te geven, want dan alleen zal hij zijn rijk kunnen redden. Volgens bericht uit Moskou heeft de raad ven volkscommissarissen zijn goedkeuring gehecht aan het plan van den bond der goddeloozen, om een felle campagne te voeren tegen het Kerstfeest De voorbereidingen zijn reeds in vollen gang. De letterkundige Kirsanow heeft opdracht ge kregen. een anti-godsdienstige revue te ma ken, die gedurende da „Kerstdagen" iD alle schouwburgen van Moskou opgevoerd zal wor den Door Stalin bijeen geroepen. Voor liet centraa. uitvoerend c-omité der communistische partij beeft Stalin op 30 Januari 1932 het L7e partijcongres bijeenge roepen. Op de agenda staan verscheidene belangrijke punten vermeld, o.m slotbespreking over bet tweede vijfjarenplan, een referaat inzake de resultaten der industrialisatie over 1931, als mede de vooruitzichten hiervan voor 1932. In Salisbury (Maryland) is een neger, die een blanke had doodgeschoten, door een dui zendkoppige menigte gelyncht en aan een boom opgehangen. Het opgewekte groepje, dat de „Nautilus" onder het eeuwige ijs door naar de Noordpool zou brengen. TOKIO, 5 December (R.O.) De zegsman van den minister van buitenlandsche zaken betwij felt of de regeering bet leger Wel in toom zal kunnen houden, indien de Chineesche troepen niet aan de overeengekomen voorwaarden vol doen. Men vreest, dat weigering van een neutrale zone door Nanking een zeer noodlottigen in vloed kan hebben op de Japansc-b-e militaire autoriteiten De Chineezen vergissen zich schromelijk, als zij meenen, dat het niet noodig is, naar het Westen terug te trekken, 'nu de Japanners naar het Oosten weg trekken. MO EK DEN, 5 December (R.O.) Ma Tsjang Sjan zou toebereidselen treffen voor het oversteken van de rivier de Liao. Hij moet van plan zijn, een aanval te doen op Koeng Tai Poe. De Ohineesche politie te Koeng Tai Poe zou uit vrees voor e-en aanval den Japansöhen mi litairen autoriteiten verzocht hebben, verster kingen tevenden, waaraan dezen gevolg gaven door het zenden van een vliegtuig. Troepen worden verwacht. TOKIO, 5 December. (V.D.) Naar de Japan- sche minister van oorlog mededeelt, hebben de Chineesche troepen bevel ontvangen van Tsjang Shoe Liang, om een aanval op de Ja- pansche posten aan den spoorweg Moekden- Tsjingtao te doen. Zij hebben de spoorlijn op eenige plaatsen doorbroken. Verder hebben zij twee kleine spoorbruggen in de lucht laten vliegen. Japan, China en de volken bondsresolutie. PARIJS, 5 December. (N. T. A.) De Japan- soho delegatie heeft heden voormiddag bij de redactie-commissie van den volkenbondsnaad de intusschen uit Tokio ontvangen wijzigings voorstellen, terzake van het resolutie-ontwerp van den volkenbondsraad, ingediend. De Japanners verlangen, <^at de bepaling over de bevoegdheden der neutrale waarnemers en der commissie in de neutrale zone geheel uit de resolutie wordt geschrapt, terwijl zij voor zich, in verband met het bandietenwe- zen in China uitbreiding hunner bevoegdheid tot bestrijding der benden eischen. De redactie-commissie was van oordeel, da' geen dezer Japansche desiderata voor verwe zenlijking vatbaar is, en lord Cecil stelde ten slotte voor, het resolutie-ontwerp in zijn tegen woordige formul-eering te handhaven, doch het aan de Japanners over t.e laten, in een monde linge verklaring voorbehoud te maken. Intusschen werd bekend, dat ook de Chinee zen den raad weer een memorandum hebben doen toekomen. Daarin heet het o.m., dat in het Tsjingtsao gebied bereids een zekere rust Is ingetreden, weshalve er voor China geen re den meer bestaat, zijn troepen uit dat gebied terug te trekken. Raad en redactie-commissie bevinden zich dus v-oor de zooveelste maal op het doode punt, zelfs moet worden geconstateerd, dat de spanning tusschen beide partijen, die telkens opnieuw met nieuwe wensclien en eischen voor den dag komen, aanmerkelijk toeneemt. Ministercrisis in China. NANKING, 5 December. (N. T. A.) De kort geleden benoemde minister van buitenlandsche zaken heeft reeds weer ontslag genomen. Ook China's vertegenwoordiger in den vol- kenbondisraad, dr. Alfred Sze, die, zooals men weet, te Parijs namens China de onderhande lingen voerde over de Maudsjoerijsche kwestie ie afgetreden. NANKING, 5 December (R.O.) Het bericht van het aftreden van Wellington Koo en dr. Sze heeft in de hoofdstad algemeen verbazing gewekt. Tsjang Kai hek zond onmiddellijk een telegram naar Parijs, waarin hij dr. Sze ver zocht, op zijn bes-luit terug te komen. De Chi neesche regeering sctaa-t achter hem bij zijn pogingen ten gunste van Ohina Tsjang Kai Sb-ek bezocht ook minister Koo en verzocht -hem op zijn post te blijven; men gelooft echter, dat de minister morgen niet meer op zijn departement zal verschenen. Men #neent intusschen te weten, dat het af treden van Sze als vertegenwoordiger van Chi na bij den volkenbond niet insluit zijn aftre den als gezant te Londen. Volgens een V.D. bericht uit Parijs heeft een lid der Ohineesche delegatie de geruchten tegen gesproken, volgens welke de Chineesche minis ter van buitenlandsche zaken, Wellington Koo en dr. Sze zouden zijn afgetreden. ONTROUW SPAARBANKBEDIENDÈ GEARRESTEERD WEGENS VERDUISTERING. De politie te Altona heeft een spaarbank be diende uit Luctensscheid in Westfalen gearres teerd, die ongeveer 13.000 R.M. verduisterd had en daarmede gevlucht was. Bij zijn arrestatie had hij nog ongeveer 20 Mark bij zich. Alle Londensche bladen, met uitzondering van de socialistische „Daily Herald", publieee- ren onder groote koppen een onderhoud, dat Adolf Hitler aan vertegenwoordigers der En- gelscbe en Amerikaansche pers in hotel „Kai- serhof" te Berlijn beeft gegeven Hitier besprak in de eerste plaats de in Hes sen gevonden documenten en verklaarde, dat alléén zijn wil in de partij den doorslag geeft. Hij dacht er niet aan, op bet laatste moment het beginsel der legaliteit overbold te wer pen, omdat er geen twijfel aan was, dat de partij spoedig aan de macht zou komen. Vervolgens besprak Hitier bet communis tisch gevaar in Duitschland, waardoor voor een deel de Hessenscbe documenten verklaard werden. De meeste menschen hadden niet de flauwste voorstelling van de monsterachtig heid van bet communistisch gevaar Hij kon niet den afzonderlijken leden van zijn partij verbieden, over dit communistisch gevaar te denken. Het was echter een onbeschaamdheid, om deze gedachten in een document te formu leeren. De verbittering en de strijdlust van zijn aanhangers verklaarde Hitier uit de voortdu rende guerilla der communisten, waardoor de nazi's in het afgeloopen jaar 5000 gewonden en vele doodqn verloren hadden De beslissen de slag tegen het bolschewisme zal in Duitsch land uitgevochten worden! Sprekende over de oorlogsschulden ver klaarde Hitier, dat Duitschland zijn politieke en economische schulden niet kan betalen, zonder zijn uitvoer zoodanig op te voeren, als onder de huidige omstandigheden onmogelijk was. De nationaai-socialisten zouden de particu liere schulden erkennen, doch energiek wei geren, zich te onderwerpen aan politieke, af persing. Alles zou er van afhangen, of de we reld Frankrijk zou veroorloven, vast te hou den aan de prioriteit der politieke eisclien. Wanneer de wereld van Duitschland voort zetting der betalingen voor de politieke afper sing van Frankrijk zou eischen, dan moest zij bereid zijn, de volledige ineenstorting van Duitschland mee te maken. Door Frankrijk's politieke eischen wordt de wereld ten gronde gericht. Op een enkele uitzondering na zijn de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Duitsch land en zijn vroegere vijanden weer hersteld, doch verdere pogingen tot overeenstemming moeten van de zijde van Frankrijk komen en zijn onmogelijk, zoolang Duitschland en de 65 millioen Duitschers nog als een natie van den tweeden rang worden beschouwd. De komende ontwapeningsconferentie moet het bewijs voor het gezond verstand der ge heele wereld zijn. Wanneer men toestaat, dat Frankrijk zijn bewapening op de huidige hoog te handhaaft, zou dat beteekenen, dat de ge heele wereld de voortzetting der Fransche hegemonie wenscht. Hitier wees er tenslotte op, dat zijn partij de nieuwe generatie belichaamt, die niet ver antwoordelijk is voor .het vredesverdrag van Versailles en die ook geen verdrag zou erken nen, dat Duitschland niet zou kunnen vervul len. Desgevraagd liet Hitier zich uit over ver schillende kwesties van economische politiek. Hij formuleerde hierbij de volgende nationaal- socialistische eischen: 1. absolute verminde ring van het groote bestuurs-apparaat in Duitschland, 2. Beperking tot het uiterste van den invoer. 3. Schrapping van alle politieke verplichtingen. Onze Bbusselsehe correspondent meldt ons: De roode bladen hadden het ontslag als lid van den socialistischen partijraad van Vander- velde en de Brouckère willen geheim houden, waar deze hierdoor een daad van protest stel den tegen de beslissing van het congres van j.l. Zondag, om voortaan de subsidies aan de R.K en andere confessioneele scholen te weigeren en door de partijgeuooten dadelijk de verbinte nissen te doen opzeggen, welke in sommige ge meenten (o.m. te Antwerpen) de socialisten ten opzichte van de Katholieken hadden genomen. Katholieke kranten hadden evenwel de noo- dige ruchtbaarheid aan dat ontslag gegeven, wat tot groote verwarring in de socialistische gelederen heeft geleid. De partijraad werd bij hoogdringendheid hij eengeroepen; kost wat kost moest dat effect uftgewischt worden en men vond daarvoor niets anders, dan deze onelegante oplossing: zoowel de ontslagnemers, als de leden, die de ge wraakte motie hadden ingediend, hebben zich omtrent den werkelijken inhoud daarvan ver gist. Zij zijn het thans over een tekst eens ge worden (die neerkomt op den status quo) en Vandervelde en de Brouckère hebben, naar aanleiding daarvan, hun ontslag ingetrokken Dit bericht zal in geheel het land op een schaterlach worden onthaald. Commandant van de „Nautilus".) Nu de Nautilusna den zij het niet geheel geslaagden tocht naar de Noord pool dezer dagen een eervol graf in de golven gevonden heeft, is de critiek op het avontuurlijke ondernemen van een reis per onderzeeër onder het ijs weer losgekomen. In een onderhoud, dat hij zoo juist met een onzer corresponden ten had, verdedigt de commandant van de „Nautilus" zich door de beteekenis der expeditie uiteen te zetten. Ten spijt van alle critiek, die op ons is uitgeoefend, wijl wij het waagstuk aangedurfd hadden om in een onderzeeër van een ver ouderd type, die twintig jaar geleden reeds van stapel was geloopen, het eeuwige ijs te doorgronden, is onze Noordpooltocht met de Nautilus" geen mislukking geworden. Weliswaar hebben wij ons doel, de Noord pool niet bereikt, omdat de „Nautilus" on klaar raakte door het verlies van zijn diepte- „er maar in elk geval hebben wij toch iets «edaan, wat algemeen onuitvoerbaar werd geacht voordat wij onze expeditie onder namen Dat een onderzeeër onder het ijs zou kunnen varen, leek den meesten onaanneme- ''aIs we thans echter de resultaten van het geen we met onzen tocht hebben bereikt, eens nauwkeurig beschouwen, dan komen wij tot de slotsom, dat een onderzeeër, die speciaal voor dit doel is gebouwd, betrekkelijk veilig onder het eeuwige ijs door naar de Pool kan reizen. Toen de „Nautilus" zijn Amerikaansche haven verliet om den tocht naar Europa te ondernemen, waren wij ons er ten volle van bewust, dat het oversteken van den Atlanti- schen Oceaan met ruw weer, zonder eenige hulp van een vaartuig, dat ons zou kunnen sleepen, het moeilijkste deel zou zijn van de heele onderneming. Wij aarzelden echter geen oogenhlik om dit deel van ons programma uit te voeren, omdat het tevens de beste wijze was om onzen onderzeeër op de proef te stellen en uit te vinden, welke fouten onze machines zouden vertoonen, terwijl wij nog hulp van anderen kondeji krijgen. Wij begrepen heel goed, dat, indien ons vaartuig deze proef zou kunnen doorstaan, wij erop zouden kunnen vertrou wen, ais wij ons eenmaal onder het Poolijs zouden bevinden. Tijdens den overtocht overkwam ons een van die ongevallen, waaraan men te allen tijde, zelfs met de meest, moderne machines, bloot staat. Er brak namelijk een cylinder en dat werd de oorzaak van al onze moeilijk heden, zelfs terwijl wij gesleept werden. Met de herstellingen ging jammer genoeg heel wat kostbare tijd verloren. Onze „Nauti lus" werd wel geheel de oude, doch het uit stel beroofde ons van de ontmoeting met de „Graf Zeppelin", daar het luchtschip den datum van zijn vertrek niet verzetten kon. Dit was evenwel nog zoo erg niet, want heel die ontmoeting was niet veel meer dan uiter lijk vertoon. Erger was, dat we de Pool slechts laat in den zomer konden bereiken en dat beteekende, dat onze onderzoekingen bemoei lijkt zouden worden door hevige stormen, die in den nazomer zeer in kracht toenemen, ter wijl ook het pakijs zich begint op te hoopen. Toch zijn we vertrokken en we hebben geen reden gehad dit te betreuren. De eerste maal, dat wij onder het ijs doken, kwamen wij tot de ontdekking, dat het ijs onder de oppervlakte van het water heel wat zachter was dan we verwacht hadden. Zonder al te veel moeite kwamen we vooruit. Ook ontdekten we, dat het licht, hetwelk eenigszins blauw was getint, betrekkelijk goed doorkwam. De eerste paar dagen hielden onze geleer den zich bezig met verschillende waarnemin gen, welke voor de wetenschap van groot helang waren. Vooral wat betreft het bodem onderzoek, de voortplanting van het geluid en de zwaartekracht, waren zij in staat de we tenschap te verrijken met nieuwe feiten en wetenswaardigheden, wat niet te verwonde ren was, daar wij de eersten waren, die dei gelijke onderzoekingen onder het Poolijs kon den doen. Daar ik geen geleerde ben, doch slechts de kapitein van het schip, wiens plicht het Is, toe te zien, of de navigatie in orde is en de machines goed werken, had ik geen tijd mij te verdiepen in wetenschappelijke waarnemin gen, of me te verheugen in het bekijken van de ijsvelden boven me. Mijn voornaamste zorg was de olie voor bevriezen te behoeden. Wij deden vier uur dienst achter elkaar en ieder van ons was vrijwel uitgeput, als hij werd af gelost. Ik kan u verzekeren, dat het leven in die koude, vochtige duikboot heusch geen picnicpartijtje was. De koude op zichzelf was niet ondragelijk, maar de plotselinge tempe ratuurswisseling, welke aanhoudend een voch tigen neerslag veroorzaakten, waren buiten gewoon onaangenaam. Dit alles ten spijt was de geest onder' onze geleerden en onder onze equipage van zestien man uitstekend en sir Hubert Wilkins toonde zich een goeden leider. Voor de meesten van ons bestond de heelo reis uit het wacht houden gedurende vior uur achtereen. Wij kwamen spoedig tot de ontdekking, dat de hevige koude sommige dagen werkten we in een temperatuur van 33 graden Fahren heit onder nul de stroomsterkte van onza accumulatoren aanmerkelijk verzwakte. Onze voornaamste zorg was echter, zooals ik reeds gezegd heb, de olie voor bevriezen te vrij waren en ik overdrijf niet, als ik u vertel, dat dit het grootste gevaar was, dat we liepen. Wij konden de machines geen oogenhlik stop zet ten, omdat juist de warmte, welke zij ont wikkelden, ons eenig redmiddel was. Daar door leerden wij, dat een toekomstige onder zeeër voor reizen onder het Poolijs dient te worden uitgerust met een verwarmingsappa raat, om de accumulatoren en de vloeibare brandstoffen voor de motoren op temperatuur te houden.. We ontsnapten aan het gevaar dood te vrie zen, doch het scheelde maar een haar, of onze duikboot was hopeloos door het ijs ingesloten geworden. Op een morgen gaf sir Wilkins namelijk bevel tot duiken. Ik begon de machines te inspecteeren om mij ervan te overtuigen, dat alles in orde was, toen ik tot mijn groote verbazing tot de ontdekking kwam, dat het diepteroer was ver dwenen. Onmiddellijk beval ik den duiker den aanwezigen persoon om in zulke gevallen handelend op te treden zich gereed te gaan maken om de onderzijde van het schip te on derzoeken. Binnen eenige minuten was hij klaar en toen zijn koperen helm onder de oppervlakte verdween, wachtten wij vol spanning af, wat hij daar beneden te zien zou krijgen. Als ons hoofdroer ook verdwenen was, of indien de schroef schade had gekregen, konden wij ons het lot, dat ons te wachten stond, levendig voorstellen. Ieder kan zich dus de gevoelens indenken, waarmede wij het verslag van onzen duiker afwachtten. Groot was onze opluchting, toen wij ver namen, dat de aangerichte schade nogal mee viel: het hoofdroer en de schroef waren on beschadigd, alleen het diepteroer was ver dwenen, alsof het weggetooverd was. Voor sir Hubert Wilkins was dit bericht een groote teleurstelling, maar er viel niets aan te veranderen. Het eenige wat ons te doen overbleef, was de expeditie opgeven en terugkeeren naar onze operatiebasis. Ondanks het gemis van ons diepteroer slaag den wij er toch in nog driemaal te duiken door den neus van de boot onder het ijs te schuiven en met de slede, welke op het dek was aangebracht langs den onderkant ervan te schuren, waardoor de „Nautilus" onderge dompeld werd. Als ons hierbij iets overkomen zou zijn, zouden wij geheel machteloos zijn ge maakt en nooit in staat geweest zijn ons vaar tuig van het ijs vrij te maken, even zeker als een duikboot zonder diepteroer ophoudt een duikboot te zijn. Het verlies van het diepteroer zou voorko men kunnen zijn door een beschermend raster werk rond de schroef en het diepteroer, doch dan had men een onderzeeër moeten bouwen, die speciaal bestemd was voor Poolonderzoek. De kosten van zulk een vaartuig zouden ech ter ruim een millioen dollars bedragen hebben. Toch zal een dergelijke onderzeeër wellicht eens geconstrueerd worden en haar kapitein en bemanning zullen dan, gebruik makend van onze ervaringen, hun schip onder het eeuwige ijs door naar de Noordpool kunnen sturen. In dat geval zou ik graag mijn geluk nog eens willen beproeven. De „Nautilus" in volle vaart. „Ei Debate" publiceert een telegram uit Bue nos Aires, waarin de leiders van alle cuitu- reele instellingen van Argentinië professoren, en schrijvers mededeelen, dat volgens de over- heerschende opinie in Zuid Amerika het pres tige van Spanje buitenmate is gedaald. Wij geven ons leedwezen te kennen, zoo heet het in dit '.eleigram, over den algeheelen onder gang van de vrijiheid van zeer verdienstelijke mannen en vrouwen; wij leggen getuigenis af van de onmetelijke diensten, die Je Kerk en de religieuze orden aan de beschaving van beide werelddeelen hebben bewezen en wijzen na. drukkelijk op de noodzakelijkheid, om de tot nu toe gevolgde gedragslijn, waardoor' de naam van al wat Spaansch is wordt neer gehaald, te wijzigen. Het telegram is onderteekend door tal van professoren van de nationale universiteit van Buenos Aires, door veie bekende Argeniijn- sche schrijvers en door nog twee honderd ande re intelleotueelen. Navarra's nationale heilige. Naar „El Debate" uit Pampeluna verneemt is Donderdag het feest van den H Franciscus Xaverius, patroon van Navarra, in de Baseo- Navarreescbe provincies met buiten;?-wonen, luister gevierd, ofschoon men in verschillende dorpen en steden getracht heeft, de plechtige viering van dezen feestdag ue verbieden Een zestal burgemeesters werden door den gouverueur van Na vu it a gestraft met een geld boete van 500 peseta's, wijl zij tot de andere burgemeesters der provincies een schrijven ge richt hebben, waarin zijn hun collega's aan sporen, het feest van den natioualen heilige op de tradilioneele zijze te vieren. DE RONDE-TAKEL MANNEN GAAN HEEN. LONDEN, 5 December. (V.D.) Gandhi i« hedenmorgen uit Londen naar Parijs vertrok, ken. Een groote menscheumenigte bevond ziet bij het station, om afscheid van den Mahab ma te nemen. t Onder hen bevonden zich ^>ok eenige arbiÉ ders-delegaties.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9