HPI HET PROCESSIEVERBOD. JOciBsP ARBEID IN DE TWEEDE KAMER. WOENSDAG 9 WfiCEMBER 1951 f4r I -flÜpCf UITBREIDING IN PLAATS VAN BEPERKING. ysfy NIIf HANDEL, NIJVERHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Prijsdaling en middenstand. de uitkeering aan gemeenten HET OPTREDEN DER POLITIE TE ENSCHEDE. DE NIEUWE FRANSCIIE GEZANT. BEZOEK AAN DE MAASBODE. DE VLIEGRAMP TE BANGKOK. DE MAIL VAN „DE OOIEVAAR". De post zal door „De Valk" worden meegenomen. INSCHRIJVING NATIONAAL CRISISCOMITE. PRINS WILLEM VAN ORANJE. De viering van het vierde eeuwfeest, van zijn geboorte. TAPU TF ABRIEKEN HET DRAMA TE PUTBROEK. 9 „DORUS RIJ KERS"-FONDS. BELGISCHE ONDERSCHEIDING OUD- MINISTER KAN. Onlangs heeft minister Ruys geantwoord op eenige schriftelijke vragen, door dr. Moller gesteld inzake het optreden van den burge meester van Baarle Nassau ter gelegenheid van den Landdag van het Brabantsch Studen tengilde van Onze Lieve Vrouw op 9 Augus tus 1.1» De feiten, zooals zij zich hebben voorgedaan, hebben wij uiteengezet. Tot goed verstand van de zaak herhalen wij hier in het kort hetgeen om en op den Landdag heeft plaats gehad: de studenten wilden een optocht organiseeren naar het terrein van de Salvatorkapel, gelegen op een tweetal kilometers afstand van Baarle Nassau, waarna zij op den kapelakker een openluchtspel zouden opvoeren. Tevens hadden zij een boerenschuur in de nabijheid van de kapel uitgekozen, om gedurende de studie dagen, die aan den Landdag vooraf gingen, te verblijven. Wat gebeurt echter De burge meester, om vergunning gevraagd voor den op tocht, weigert op grond van het motief, dat deze „optocht" er toe zou kunnen leiden, dat in de toekomst „processies" naar de kapel zouden worden gehouden. Verder verhinderde de burgemeester op denzelfden grond het open luchtspel op den kapelakker en verdreef hij de studenten uit de eenmaal gekozen schuur naar een andere kampeerplaats, ver van de kapel verwijderd. De studenten, die over een dergelijke bejegening ten zeerste verontwaar digd waren, hebben zich noodgedwongen aan de eischen van den burgemeester onderworpen. Het slot is geweest, dat het kamp en het too- neelspel verlegd zijn naar den anderen^ kant van het dorp en dat er geen optocht is ge houden. De bevolking voelde intuïtief het onrecht en was diep gekrenkt, niet alleen in hare vrij heidsliefde, maar ook en vooral in hare gods dienstige gevoelens. Nadat reeds eenmaal ter gelegenheid van de inwijding der kapel de bur gemeester ongestoord zijne eigendunkelijke aspiraties had kunnen botvieren, zou hetzelfde hem ook ditmaal gelukken en zou het den Baarlenaren ook in de toekomst onmogelijk gemaakt worden, om gezamenlijk en openlijk te getuigen van hun godsvrucht en hunne liefde voor het heilig plekske grond, waarop de nieuwe Salvatorkapel kortgeleden is ver rezen. Dr. Moller stelde den minister dienaangaan de eenige vragen, met name, of aan Zijne Ex cellentie de feiten bekend waren, zooals zij hoven zijn uiteengezet; of het Zijne Excellen tie bekend was, dat tengevolge van het optre den van den burgemeester in het geheel geen optocht Is gehouden en vervolgens of Zijne Excellentie niet van oordeel was, dat het op treden van den burgemeester blijk geeft van een geheel onjuiste opvatting omtrent zijn taak van het handhaven der openbare orde en een ernstig machtsmisbruik is, en dat met name diens eigenaardige opvattingen en uit leggingen van art. 171 Grondwet in geen ge val mogen worden aanvaard. De minister stelde een onderzoek in en dien de den heer Moller in hoofdzaak op de volgen de wijze van antwoord: de vragen omtrent de feiten worden bevestigend beantwoord. Alleen werd eenlg voorbehoud gemaakt ten aanzien van het folkloristisch karakter van den optocht en met betrekking tot het onmiddellijk ver band, dat in de vragen gelegd was tusschen de weigering van den burgemeester en het niet plaats vinden van den optocht. Volgens den minister zouden oneenlgheid in de Com missie van voorbereiding en ook de kosten aan een optocht verbonden op het besluit, de zen achterwege te laten, invloed hebben uit geoefend. De minister wil vooropgesteld zien, dat de burgemeester krachtens zijn tank ten aanzien van het handhaven der openbare orde ten volle bevoegd was, op te treden gelijk hij deed. Vervolgens is de minister van meening, dat voor de beoordeeling van het geval alle plaatselijke omstandigheden in acht genomen moeten worden en ten slotte, dat hij geen aan leiding vindt, de burgemeester op onjuistheid ln zijn beleid te wijzen. Dit antwoord kan den toets der kritiek niet doorstaan. Op de eerste plaats bevat het enkele besliste onjuistheden, n.l. wat betreft de kos ten en de oneenigheid in de Commissie, die mede oorzaak zouden zijn geweest, dat er geen optocht is gebonden. Het Comité van voorbe- rtiding heeft dienaangaande een schriftelijke verklaring afgelegd, waarin de onjuistheden van 's ministers antwoord worden weerspro ken. Daarin wordt verklaard, dat t. a. v. het besluit omtrent het al of niet houden van een optocht ter gelegenheid van den landdag de kosten aan een optocht verbonden, in het ge heel niet van invloed zijn geweest; dat het besluit, om den optocht te laten vervallen, uitsluitend gebaseerd was op het feit, dat voor het houden van een optocht geen voldoende medewerking in het comité gevon den kon worden, nadat eenige leden van het comité verklaard hadden, zich niet te kunnen vereenigen met den eisch van den burgemees ter, om den optocht naar een andere plaats, dan den kapelakker, te leiden. dat, ook al spreken de bescheiden slechts van „optocht", er nooit anders bedoeld en be sproken is, dan een optocht van folkloristisch karakter. Wij merken hierbij slechts op, dat de oneenig heid in het comité het gevolg was van de weigering van den burgemeester en dat dus hier het causaal verband door den minister wordt omgekeerd, en dat* dus de optocht is komen te vervallen uitsluitend tengevolge van het optreden van den burgemeester. Wat betreft het karakter van den optocht zij nog opgemerkt dat het algemeen bekend is, dat, de Brabantsche Gilde-studenten gewoon zijn, hun Landdagen op te luisteren met optoch ten van folkloristisohen aard. Met de principieele vraag heeft dit alles na tuurlijk niets te maken. Thans is het echter van belang geworden, aan te toonen dat het onderzoek van den minister onvoldoende is geweest; dat, Indien de minister gemeend heeft, zich in vertrouwen op zijne zegslieden te kun nen verlaten, dit vertrouwen hier beschaamd is; en verder, dat de Heer Moller in zijne vra gen wel degelijk een op alle onderdeelen juiste voorstelling van zaken gegeven heeft. Het antwoord is voor een groot gedeelte ge wijd aan een aantal bijkomstigheden, die geen ander effect kunnen hebben, dan dat er verwar ring door ontstaat en dat de publieke opinie op een dwaalspoor wordt gebracht en verder bestaat het .uit een aantal overwegingen, die geheel langs de hoofdzaak heengaan. Wij willen daarom nogmaals het essentieele van de zaak naar voren brengen. Dat de burgemeester juridisch bevoegd was, om zijn vergunning voor een optocht naar de fcapel te weigeren, dat was ons allen bekend. maar omdat hij het kon en het tóch niet had moeten doen, daarom is bier machtsmisbruik. Waarom hij het niet bad moeten doen?? Omdat hij het op zichzelf reeds zoo hatelijk processie verbod niet te hulp mocht roepen, om een goed- bedoelden optocht te verhinderen, waarvan in de verste verte geen verstoring van de goede orde te verwachten was, iaat staan dat hij op dien grond het tooneelspel op den kapeiak- ker mocht verhinderen en de studenten uit hun kamp verregen. De eigenlijke kwestie is aldus te stellen, de burgemee3ler kan de vergunning voor een op tocht weigeren op gronden ontleend aan de openbare orde. Het begrip openbare orde is hier ruim te nemen zoodat daar ook onder valt: de mogelijkheid dat de wet geschonden zal wor den. De burgemeester geeft aan als reden tot weigering van de vergunning: storing der open bare orde door de mogelijkheid van schending van artikel 171 Grondwet. Hier ligt de cardo questionis Wat is het voor een wetsvoorschrift waarvan de schending door den burgemeester in de toekomst mogelijk wordt geacht? Hierover zullen allen, zoowel de minister als alle ka tholieken en iedereen, die geen anti-papist is, het wel etuis zijn, dat het de meest krenkende hatelijke, partijdige en onrechtvaardige bepa ng is, die hee, onze wetgeving kent. Welnu, de burgemeester gaat het onrechtvaar dig karakter van die wetsbepaling nog ver- sterken door er een uitbreiding aan te geven in dien zin, dat hij de werking van het ar ike reeds effectief wil maken, voordat het artikel gesehonden is, uitsluitend steunendl op de ver onderstelling, dat in de .™l6SC?!!e]? werkelijk een schending van bedoeld artike zou kunnen plaats hebben Als wij ons dit feit indenken dan kunnen wij toch met meer gelooven dat een minister, die Ruys de Beeren- hrouck heet, het beleid van den burgemeester met zijn goedkeuring kan sanetionneeren. Intussc'ien de toestand, zooals hij nu is, kan niet bestendigd worden. Hier moet iets huigen of breken Waar overal optochten en ook pro cessies worden toegelaten, waarin niet het Al lerheiligste wordt meegevoerd of hardop wordt gebeden; waar blijkt, dat de verschillende auto riteiten civiele, politioneele en rechterlijke, de schandelijke onrechtvaardigheid van het proces sieverbod inzien en daarom het desbetreffend artikel 171 GW. zoo eng mogelijk interpreteeren, 'daar moet een .toestand, zooals hij te Baarle Nassau bestaat, tot uitbarstingen leiden. De Salvatorkapel ligt den Baarlenaren na aan het hart Er zijn te veel en te eehoone herinnerin gen voor de katholieken aan verbonden, dan dat men ze.door het enghartig optreden van een burgemeester, zou laten boycotten. HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIEL-INDUSTRIE. TITANENARBEID. De werkzaamheden aan den geweldigen muil van den Scheldetunnel te Antwerpen, op den linkeroever der rivier. Kleine incidenten. Men meldt ons uit Enschedé Tal van arbeiders vervoegden zich -dezer dagen aan de verschillende fabrieken om het loon, dat ze nog te goed hadden, uitbetaald te krijgen. Op de meeste fabrieken werd het hun echter geweigerd, wijl de directe actie-staking door de werkgevers als contractbreuk wordt beschouwd. Toen aan de stakers van de fabriek Room beek eveneens het loon geweigerd was, trokken de menschen naar de woning van den directeur der firma, den heer H. aan den Lazonder- singel om daar te protesteeren. Toen de politie de stakers aanmaande uiteen te gaan gooide iemand uit het publiek een der ruiten in. Naar verluidt, zou men op andere fabrieken het loon in-ontvangst kunnen nemen, zoo men wederom achter de weefgetouwen ging of zoo men een contract wilde teekenen, waarin werd toegezegd a.s. Maandag het werk niet neer te leggen. Op deze voorwaarden gingen de stakers niet in. Aan sommige arbeiders werd toegezegd dat zij op nader bepaalden datum het geld in ont vangst konden nemen. Hoofdzakelijk is van die personen het loon ingehouden, die in den ochtend van Maandag 30 November niet aan het werk zijn gegaan. Bij het „XJnitas"-gebouw zijn door eenige stakers de paneelen uit de deuren getrapt. Er waren n.l. ook eenige niet-leden van Unitas in het gebouw aanwezig, terwijl het bestuur daar een bespreking had met eenige leden. Plotseling riepen eerstgenoemden dat er geld moest komen. Het bestuur sommeerde toen de herriemakers het gebouw te verlaten. Zij deden dit, doch buiten gekomen, trapten ze de panee len uit de deuren. De politie stelt een onder zoek in. Gisteren moest een der leiders van het N. A. S., afkomstig uit Dordreclit, door de politie worden gearresteerd omdat hij herhaaldelijk een volksoploop veroorzaakte voor de fabriek van Jannink en niet aan het verzoek van de politie om zich te verwijderen, voldeed- Bij fouilleering werd op hem een verboden wapen gevonden. DE MINISTER BLIJFT VERBETERING HOPEN Aan lange theoretische beschouwingen over de crisis hebben de sprekers zich gistermid dag niet bezondigd. Zij stipten meestal prac- Wij meenen, dat voldoende gebleken is, dat 1 tische punten aan, zwakke plekken in het be door den burgemeester van Baarle Nassau een drijfsleven, waar zij graag de aandacht der buitengewoon ernstige fout is begaan en dat Regeering op vestigden. De landbouwers, zoo daardoor aan de Baarlenaren, de studenten en alle Nederlandsche katholieken een groot on recht is aangedaan. Het antwoord van den mi nister heeft dan ook velen met ons perplex doen staan en is als een nieuwe krenking gevoeld. Dat de eene autoriteit het beleid van de andere niet desavoueert, zoolang het eenigszins mo gelijk is, komt ook ons in het belang der open bare orde wenschelijk voor. Maar dat daarvoor de edelste gevoelens van een gansche bevol kingsgroei moeten worden miskend, daar kun nen wij ons niet mee vereenigen en daar zullen wij ons ook nooit bij neerleggen. Maar wij vertrouwen dat de Minister, wan neer hij tot de wetenschap zal zijn gekomen, dat hem bij zijn onderzoek onjuistheden zijn opge- discht, dat hem een aantal bijkomstigheden zijn voorgehouden die niets met de principieele kwestie hebben uit te staan, aanleiding zal vin den om een nieuw onderzoek in te stellen. Wij zijn ervan overtuigd dat minister Ruys wanneer de zaak hem op juiste wijze zal zijn toegelicht, alsnog een ander standpunt zal aan vaarden. Wij zijn er zeker van, dat Zijne Ex cellentie dan, evenzeer al-s de andere autori teiten, het zich tot duren plicht zal rekenen, om, in zooverre hij hij machte is, te zorgen, dat de zoo schandelijke en in de praktijk uitslui tend tegen de katholieken gerichte uitzonde- merkte Minister Verschuur terecht op, genie, ten niet meer het lugubere voorrecht alleen geteisterd te worden. Met den heer Duymaer van Twist, die jarenlang de advocaat der schippers is geweest, sprongen nu ook de c.h. mej. Katz en de soc. dem. heer de Boer op de bres voor de zwoegers op onze binnenwateren, die door den groo-tsten tegenspoed getroffen worden in d.ezen malais'etijd, nadat zij het ook al niet best hadden in gewone dagen. Mis. schien is regeeringssteun voor de regeling van beurtverkeer een middel tot hulp. Maar het schijnt ons gezien ook het lange werk, dat de commissie van onderzoek heeft dat de binnenschipperij haar besten tijd heeft gehad sinds Ford de wegen ging regeeren. Wellicht, dat de zeevaart, die momenteel ook op vreeslijke wijze de crisisgevoigen voelt, althans een betere toekomst leefi. Mr Knottenbelt, die verleden week al hij Jhr. de Geer geklaagd had over te hooge loodsgelden hoorde nu van Minister Verschuur, dat deze zaak door een speciale commissie op Defensie (waaronder loodswezen ressorteert) onder zocht wordt, maar mede verband houdt met de onderhandelingen met België. Heeft mr. Kortenhorst de Regeering nog eens gevraagd om spoedige, indiening der anti-dumpingswet laat ons eerst de wer- king der eontingeerenteerineswet eens afwach r i n gsbepal i n gen van onze grondwet zoo eng ten. zei Minister en scheen hij bezwaar als eenigszins mogelijk is worde geïnterpreteerd in stede van goed te keuren, dat door een ruime toepassing de onrechtvaardigheid daarvan nog wordt verhoogd. MR. A. RUBBENS. EN PROVINCIËN. De korting ook voor de provinciën op 1 Mei. Verschenen i-s een tweede nota van wijzigin gen van het wetsontwerp inzake tijdelijke kor ting op de uitkeerin-gen aa-n gemeenten en pro vinciën. De wijziging-en be-oogen, van beider lei lichamen den datum van ingang der kor ting te stellen op 1 Mei, inplaats van dat de tholieke afgevaardigde heeft het met dr. Vos korting van de gemeenten op 1 Mei en voor de provinciën op 1 Januari zou ingaan. te hebben tegen boeken-onderzoek dat bij loon- verlagende werkgevers door de komende cri- sis-commissie-Kan zon worden ingestel-d, de heer Kuiper was van zulk onderzoek natuur lijk niet afkeerig, terwijl de Minister zelf niet rechtstreeks antwoordde. Wel heeft de be- windsman er nog eens den nadruk op gelegd, dat de commissie-Kan, welker inwerkingtre ding hij gaarne zoo spoedig mogelijk ziet, niet tot taak heeft alléén of vooral of uitsluitend loonen te verlagen. De commissie moet alle moeilijkheden waarmee het bedrijfsleven tobt. bezien en dan oordeelen wat voor instandhou ding of saneerirg noodig is. Of zij altijd zal kunnen oordeelen zonder kennis te nemen van den toestand door middel van authentieke bescheiden, zal mr. Kortenhorst ook wel be twijfelen. „Hadden wij de bedrijfsorganisatie maar' verzuchtte mr. van Hellenberg Hubar. Dan waren, riieent hij, veel moeilijkheden tusschen de partijen wellicht sneller opgelost. De ka- opgenomen voor den middenstand. Vroeg de vrijheid,sbondsche afgevaardigde regeerings steun voor in nood verkeerende middenstan ders, evengoed als er van dezelfde zijde om steun voor de scheepvaart werd gefluisterd en van den anderen kant om hulp werd gevraagd voor de schippers (allemaal wenschen, die weinig kans van inwilliging hebben, zoolang de regeering van te ruime hulpverleening via de geldmarkt gevaar voor den gulden vreest), de katholieke afgevaardigde meende, dat de kleinhandel de prjjzen behoorlijk laat dalen (voor de voedingsmiddelefl sinds 1929 met on geveer 20 pet.), gedwongen als men trouwens wordt door de felle concurrentie. Maar omdat blijkbaar ook zeer verstandige economen zich op dit punt nog vergissen, vroeg mr. van Hel lenberg Hubar goede statistische gegevens. Hiertoe bleek de Minister bereid. Z.Exc. schijnt trouwens, na een onderhoud met de middenstandsorganisatie, niet de veel ver breide meening toegedaan, dat er nog zooveel uit den middenstand valt te persen. De mid denstandsmedewerking om aan de prijsdaling mee te helpen, staat vast. Alleen schijnt deze daling in enkele gevallen, waartegen de cri- tiek zich richt, nog niet geheel bevredigend te zijn. De Minister blijft ook hier verbetering hopen. Dat hij niej. behoeft te hopen, dat de Nederlandsche vrouwen zelf op de markt of in winkels haar boodschappen zullen doen, zal Z.Exc. wel begrepen hebben uit de besliste zekerheid, waarmee de aanwezige dames-afge vaardigden hem in woord en gebaar aan 't ver stand trachtten te brengen, dat zulk een ver langen alleen kon opkomen bij een onnaden- kenden man. Het wanhopige beroep van den Minister op het buitenland, waar toch ook de winkels en étalages niet voor de deur komen, overtuigde de dames in de Kamer heelemaal niet. En daarbuiten evenmin, vreezen we. Zoo idat de Minister, als hij het dure aan-huis- brengen-systeem wil uitbannen en zoo het dis tributie-proces behalve eenvoudiger ook goed- kooper wenscht te maken, andere middelen moet verzinnen dan een hartelijk woord, al wordt dit nog zoo vaderlijk geuit. Bij de afdeeling Volksgezondheid heeft de opvolger van wijlen mgr. Nolens, de heer Jos. Maenen, een uitstekende maidenspeech gehou den over de volkshuisvesting. Buiten Limburg is deze nog vrij jonge afgevaardigde niet zoo bekend tenzij aan de bezoekers van de Rol- ducsche Studiewerken. Wie hem gistermiddag hoorden, hebben de ervaring kunnen opdoen dat deze self made-man de kunst verstaat zich zakelijk, rustig en met distinctie uit te druk ken. inwilliging van al zijn desiderata hoe goed vele ervan op zich ook zijn verwachtte de heer Maenen zelf niet. Dit zal ook wel zoo zijn met de verlangens, welke door enkele vrouwelijke afgevaardigden werden gekoesterd. Alleen één opmerking van den vrijheidsbond- schen dr. Vos verdient de aandacht, n.l. waar deze sprak over de moeilijke positie van vele vroedvrouwen. De suggestie van den Amster- damschen arts, om vroedvrouwen meer werk van gemeentewege op te dragen, lijkt ons de overweging waard en de illegale woorden, welke hij naar aanleiding van de tandtechnici sprak, mogen hem daarom alleen reeds ver geven' zijn door den Minister, die nog? moet antwoorden en dan zijn begrooting beëindigd heeft. Actie der Federatie. De Landelijke Federatie van Textielarbeiders -is van meening dat de staking zich zoo spoedig mogelijk over geheel Twente moet uitbreiden. Daarom organisaert ze verschillende propa- ganda-fietstochten naar plaatsen in Twente, waar fabrieken zijn, aangesloten bij de Twentseh-Geldersche Fabrikantenvereeniging, om aldaar de arbeiders tot staking op te wekken. Dinsdagmorgen vond een dergelijke tocht van Enschedé uit naar Hengelo en Borne plaats, waaraan door ongeveer 300 stakers werd deel genomen. Debatten in den gemeenteraad. Te 's-Gravenliage aangekomen. Met den sneltrein van Parijs kwam gisteren namiddag in Den Haag aan de nieuwe Fran- sche gezant, baron de Vitsolles. Alle leden der Fransche legatie, alsmede de consuls te Amsterdam en Rotterdam waren op het perron aanwezig om den nieuwen gezant te begroeten. Baron de Vitsolles was vergezeld van zijn echtgenoote en kinderen. Gisterenmiddag ontving de Maasbode bezoek van een 35-tal leden van die Katholieke studentenvereniging der Middelbare Techni sche School te 's Hertogenbosch. Het gezel schap, dat onder leiding stond van den mode rator, Rector van Laarhoven en van een twee tal leeraren der school, werd op ons bureau met enkele hartelijke woorden verwelkomd door dem hoofdredacteur dr. J. Wit.ox. Nadat de voorzitter der vereeniging voor de ontvangst had bedankt werd de gebruikelijke rondgang door het bedrijf ondernomen. Het behoeft geen betoog, dat de aandacht der jeugdige technici gespannen was, welke aandacht weldra in enthousiasme voor het bewonderde oversloeg. Naast een aangename zal het voor hen ook een leerzame excursie zijn geweest. Aneta seint d.d. 8 December uit Bandoene Het hoofdbestuur der Posterijen heeft dei Postmaster General te Bangkok telegrafisco verzocht mede te deelen in welke conditie dp mail verkeert van het verongelukte postvlieg tuig „Ooievaar". Tot dusver werd hierop geen antwoord ontvangen, waarna het hoofdbestuur het verzoek heeft verhaald. De post van de „Ooievaar" zal. voor zoover deze vervoerd kan worden, worden meegeno men door het volgende postvliegtuig, de „Valk", die deze dubbele post zonder bezwaai' kan medenemen. De wanordelijkheden van de vorige week hebben begrijpelijkerwijze weerklank gevon. den in den Enschedeschen gemeenteraad. De discussies daaromtrent werden ingeleid door een tweetal moties van de zijde der com munisten, waarin de onmiddellijke terugzeu. ding geëischt wordt van de versterking der gemeente-politie en waarin vervolgens aan het .hoofd der politie wordt verzocht onver wijld maatregelen te treffen ter verwijdering van de buitenlandsche werkkrachten bij de firma Jannink. Vervolgens had de Rev. Socialist van Schaick een aantal vragen aan den burgemees ter gesteld in terband met het optreden van de bereden politie tegen heit publiek. De burgemeester, de heer Edo Bergsma, maakte vooraf de opmerking, dat hij de ver- schillende moties niet zou beantwoorden, wijl hij dit niet kon en niet mocht. Bij de wijziging der gemeentewet zijn kwes ties van politioneel beleid van het interpel- latierech-t der raadsleden uitgesloten. Ten aanzien van de motie inzake de bui tenlandsche werkkrachten bij de firma Jan nink zeide de voorzitter, dat deze bij den burgemeester niet aan het juiste adres was, in de vreemdelingenwet heeft de burgemeester immers niets te zeggen. Hierna ontstond een langdurige en soms heftige discussie, waarbij in hoofdzaak het woord werd gevoerd door de twee communis ten, den rev. socialist en den fractie-leider der S.D.A.P. Vooral deze laatste keurde het optreden der politie in scherpe bewoordingen af. Tevens becritiseerde spr. het beleid van den commis saris van politie. Hij omvatte zijn betoog in een motie, waarin de raad, kennis genomen hebbende van het optreden van gemeente- en rijkspolitie, zijn afkeuring over dit optreden uitspreekt. Tijdens de debatten heeft de voorzitter er nog op gewezen herhaaldelijk gehoor te heb ben verleend aan burgers, die met klachten aangaande het optreden der politie tot hem kwamen. Spr. achtte het echter veel beter, dat over een onderwerp als thans aan de orde is niet gesproken werd tijdens toestanden als momenteel te Enschede bestaan. Laat de bur- gemeester tenminste het hoofd koel kunnen HET CONFLICT BIJ DE KON. VER. I houden, nu aller hoofden in Enschede verhit zijn. Bovenal drong spr. er op aan geen po- Na onze vorige verantwoording (30 Nov. A.) werden nog de volgende giften op ons bureau ontvangen: H. A. J., Den Haag, 5; C. G. B., Heem stede 10; J. H. N., Utrecht, 0.50; B. J., den Haag, ƒ5; H. C. v. D„ Amsterdam, 2.50; E. H. J. S., Rotterdam, 10; J. H. F. G. D. M., Barneveld, 25: C. W., Medemblik, 2.50; G. te V„ 25; Wed. V., Gorcum, ƒ5; Th. A. v. d. B„ Den Haag. 150; J. V. C., Wassenaar, ƒ5; W. J. M. A., 's-Bosch, 2.50; N. N., Voor burg, 5; J. W. A. v. K., Eindhoven, 5; W. de G„ Tilburg, 5; J. M. B„ Voorburg, 20; M. v. d. H. S„ Wageningen, 50; P. L„ Rotterdam, 10; J. Z., Rotterdam, 5; F. M., Rotterdam, ƒ1; J. H. v. O., Rotterdam, 2.50; fam. v. E., Bussum, 2.50; L. D., Voorburg, ƒ5; J. C. de G., Rotterdam, ƒ5; W. J. v. d. B., Rotterdam, 10; J. v. H. H., Oirschot, 10; B., Hageveld, 10; D. J., Nijmegen, 25; J. Th. B.. Zand voort, 25; R. K. G. te V., 100; J. W. B. A„ Rotterdam, 5; J. A. M. M., Dordrecht, 25; J. G. L., Nijme gen, ƒ5; G. S. S„ Dordrecht, ƒ1; P. J. M. H., Rotterdam, 5; D. v. W„ Rotterdam, 10; C. K., Nijmegen, 4; Sch. te Rotterdam, 10. Het uitvoerend Comité voor de viering van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje heeft in de afgeloopen maanden oe volgende plannen uitgewerkt. Met toestemming van H.M. de Koningin zal in de publicaties van het Koninklijk Huisarchief 'm aantal tot dusver onuitgegeven brieven aan en van den Prins het licht zien. Dr. N. Ja- pi-kske, directeur van het Koninklijk Huisar chief heeft deze in verschillende archieven ge vonden en zich met de verzorging der publi catie belast Het eerste deel zal loopen tot 1567. Prof. dr. A. A. van Schelven heeft de uit- noodiging van het Comité aanvaard een bio- graphie van den Prins van Oranje te schrijven. Het hoek zal circa 250 bladzijden heslaan. Voor de samenstelling van een gedenkboek is een subcommissie in het leven geroepen, be staande uit de heeren jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman voorzitter; jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, dr. Th. Gooseens, dr. A. A. van Schelven, dr. J. S. Theissen, mr. G. L. de Vries Feijens, secretaris. Deze subcommissie denkt zich een gedenkboek als een aanvulling van de biographie. Het gedenkboek zal zijn een verzameling op stelen over bijzondere onderwerpen die meer den uitwendigen kant van 's Prinsen bestaan raken: zijn familie, zijn medewerkers, zijn woonplaatsen, zijn reizen enz. Het Comité overweegt de mogelijkheid om naast deze publicaties een beknopt populair boekje over den Prins uit te geven, zoomede een plaat in kleurendruk, meer In het hijzon der bestemd voor de schooljeugd. Een subcommissie heeft een plan ontwoTpen voor een in April en Mei 1933 in het Rijks museum te Amsterdam te honden ten toom stel ling. Een subcommissie voor ramen ln de Nieuwe kerk te Delft heeft aldaar vergaderd en het volgende advies uitgebracht: Een ramem-com- missie voortgekomen uit de jubileumfeesten 1923 heeft reeds een plan uitgewerkt, dat een begin van uitvoering heeft gekregen. Er zijn 11 groote en 3 kleine ramen in het koor der kerk, rondom de graftombe van den Prins. Men wil van de 11 groote ramen er 3 bestem- men voor voorstellingen die betrekking heb en op het Huis Oranje, 4 voor tafereelen uit het Oude Testament en 4 voor tafereelen uit het Nieuwe Testament terwijl de drie kleine ramen opgevuld worden met ornamentale figuren. Een van de groote ramen is reeds gereed en op 7 Juli 1.1. onthuld. Voor het maken van een ont werp voor een der kleine ramen is opdracht ge geven. De middelen daarvoor waren uit de fond sen van 1923 aanwezig. De subcommissie advi seert nu dit plan over te nemen en verder zoo veel mogelijk te verwezenlijken. Een groot raam kost 10.000, een klein 4.000. Voor al de resteerende ramen zou dus 108.000 noo- Aangezien op een zoo groot bedrag niet valt rekenen, zou het Uitvoerend Comité voor- loopig slechts opdracht willen geven tot het ontwerpen en uitvoeren van de drie ramen bestemd voor het Huis van Oranje, waarmede een bedrag van 30.000 gemoeid is. Bij tijdige bestelling zouden deze drie ramen op 24 April 1933 gereed en geplaatst kunnen zijn en om streeks dien datum kunnen onthuld worden. Het uitvoerend comité heeft hij de uitwerking der aanvankelijk grootscher gedachte plannen, waarvoor het meende, dat in den lande wel 300.000 bijeen te brengen zouden zijn, de meest mogelijke soberheid betracht, omdat de tijden te ongunstig zijn om een zoo belangrijk bedrag te mogen verwachten. De raming met inbegrip van de drie- gedenkramen is thans op 80.000 teruggebracht. In Deventer voortzetting van staking. de VOORKOMEN VAN OORLOG- Naar wij vernemen heeft Hr. Ms. Gezant t.e Bern op 3 December j.l. op het secretariaat van den Volkenbond onderteekend het verdrag tot ontwikkeling van de middelen tot het voorkomen van den oorlog. Aangenomen door de Volkembondsvergade- ring op 26 September 1931. Tot dusver is het verdrag onderteekend door België, Columbia, Griekenland, Lithauen Ne derland, Noorwegen, Oostenrijk, Peru, Spanje en Uruguay, Gisterenavond vergaderden in het gebouw van den Volksbond te Deventer de leden van den modernen textielarbeidersbond „de Een dracht'' betrokken bij het conflict aan de Kon: Ver. Tapijtfabrieken, over de al dan niet aan vaarding van het werkgeversvoorstel om den arbeid te hervatten op dé bekende voorwaar den dus 5 loonsverlaging. Het advies van het hoofdbestuur was deze verlaging te aanvaarden. Met 59 tegen 11 stemmen en 2 blanco werd echter het werkgeversvoorstel verworpen, zoo dat de staking in Deventer dus blijft voort duren. litieke munt uit de situatie te slaan. De eerste motie der communisten werd ver- volgens met op drie na algemeene stemmen verworpen, die van den communist De Bruin kwam niet in stemming wegens onvoldoende ondersteuning. Over de motie der S.D.A.P. staakten de stemmeD, zcodat er in de voigen. de zitting nogmaals over gestemd zal worden, EEN NEDERLANDSCII VERKEERS- MUSEUM 7 B. en W. van Zeist deelen den Raad mede, dat door het bestuur van V. V. V. ter plaatse, besprekingen worden gevoerd met de directie van het Spoorwegmuseum, het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, het H. B. van de K. N. A. C., het H. B. van den A. N. W. B„ als mede dat van de K. L. M., inzake de stichting van een Nederlandsch Verkeersmuseum, even tueel te vestigen in het slot, te Zeist, eigendom der gemeente, 1 Verdachten blijven ontkennen. De verdachten van den moord in de bos- schen te Putbroek-Echt, de jachtopziener d. E. en diens 22-jarige zoon, werden des avonds van den dag hunner arrestatie nog aan een verhoor onderworpen. Met de grootst mogelijke kalmte verklaarden beiden in den bewusten nacht niet in de bosschen te zijn geweest. In deze ontkenning blijven zij tot heden steeds volharden. Daar eenige ten huize v. d. E. in beslag ge nomen goederen een chemisch onderzoek ver eischen. is het zeer wel' mogelijk, dat het des kundig rapport eerst over eenige dagen ge reed zal kunnen komen. Bij de verdachten werden in beslag genomen schoenen, kleeding schoppen, patronen en wapens, als twee para bellum-revolvers, een Mausser. en twee cylin dei revolvers, vier geweren en voorts twee houders voor de parabellum- en. andere pa tronen. Het Nat. Zeemansfonds bereid tot overnemen. Het bestuur van „Het Nationaal Zeemans fonds'' te 's Gravenhage deelt ons mede, dat het aan het Hoofdbestuur van Het Helden-der- Zee-Fonds „Dorus Rijkers" geschreven heeft, dat het bereid is het beheer over laatst ge noemd fonds over te nemen, om een einde te maken aan de vele openbare verwikkelingen waarvan de oorzaak toe te schrijven is aan oneenigheid in het Hoofdbestuur en aan wrij ving op de ledenvergaderingen. Naar de mee ning van genoemd bestuur zal daardoor be reikt worden dat de onaangenaamheden die den goeden naam van het fonds schaden, ach terwegen zullen blijven en de ongestoorde be taling van de uitkeeringen aan oud-redders en hun weduwen, hetgeen toch het hoofddoel van het fonds is, verzekerd zal zijn. Onze correspondent te Brussel seint ons Op voorstel van den heer mr. Henri Baels, oud-minister van landbouw, binnenlandsche zaken en openbare werken, is mi. J B Kan, Oud-Minister van Binnenlandscbe Zaken en Landbouw benoemd tot den graad van het groot-lint der Leopolds-Orde van België. HET NED SS- Het Nederlandsche s.s. „Emngano behouden te Idesaboa aangekomen, i ..ENGGANO" U gist*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5