1 1 hm 1 DE STRAF DER ZONDE DONDERDAG 10 DECEMBER 1931 DE CONTINGENTEERING IN BRAND IN EEN LUCIFERSFABRIEK. FRANKRIJK. DE BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS. De plannen van den Minister inzake de regeling van het M. O. UNIFORMITEIT BIJ HET NIJVER. HEIDS-ONDERWIJS. rèiLTrtWerP t0t regeUng van ^t voorbe reidend hooger en middelbaar onderwijs te be- DEKEN J. A. M. L. LAANE. f rtln ft-i? Wereld Maria van Paassen), in den leeftijd van 74 jaren en in het 47ste jaar harer religieuse professie. BOERDERIJ AFGEBRAND. Veel vee omgekomen. STRAATROOVERS. KAPITALE HOFSTEDE AFGEBRAND. VOOR HET MISDEELDE KIND. DE GEZONKEN VEERPONT OVER HET SPUI. HET DRAMA TE PUTBROEK. DE BENZINE-BELASTING. 36.000 VERDUISTERD. HET AUTO-ONGEVAL BIJ ESSCHEN. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, inzake hoofdstuk VI der Rijksbegroo- ting 1932 (Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen) erkent de Minister, dat inderdaad om het kostenbezwaar op het oogenblik de verdere be handeling van het ontwerp eener cursuswet voor de jeugd, die den leerplichtigen leeftijd te boven is, geen voortgang kan hebben. Het ligt evenwel niet in het voornemen van den Mi nister de wijziging van de wettelijke regeling van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs uit te stellen. Aan het indienen van een wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend lager onderwijs kan thans niet gedacht worden. Tot de wenschen, die onvervuld moeten blij ven, behoort ook de uitbreiding van den leer plichtwet met een achtste jaar. De Minister is van meening, dat inkrimping van het onderwijzerscorps door eenige vergroo ting van de bezetting van de schoolklassen de voor het onderwijs minst schadelijke en voor de belanghebbende minst pijnlijke oplossing zal geven om tot bezuiniging op de Rijks- en ge meentelijke kosten voor het lager onderwijs te geraken. Daaraan ligt het ingediende ontwerp IS y„6it0t Wijziging van de lager onderwijs wet 1920 medie ten grondslag. Bij herhaling, ook in het rapport der Staats- commissie-Rutgers is de vraag onder de oogen gezien of niet de verdeeling van het onderwijs naar de verschillende richtingen het onderwijs- apparaat oneindig duur maakt. De Minister meent, dat een hernieuwde bespreking van deze vraag niet tot een practisch resultaat van be- teefeemis vermag te leiden. Aanleiding om in de regeling van de zomer- vacantie aan de Rijksscholen wijziging te bren gen, bestaat bij den Minister niet. delsscholen, die, zooals terecht werd opgemerkt, dringend om herziening vragen. Het ligt in zijn voornemen om, onmiddellijk nadat de aan den gang zijnde besprekingen zijn gëeindigd, met de commissie' van voorbereiding inzake het thans bij de Staten-Generaal ingediende wets ontwerp in overleg te treden. Nijverheidsonderwijs. De Minister acht het oogenblik gekomen om na te gaan, aan welke eischen en normen het middelbaar technisch onderwijs behoort te vol doen en in hoever meer uniformiteit bij dit on derwijs en bij de eindexamens kan worden ver kregen. Reeds geruimen tijd geleden heeft de Minister besloten teneinde verschillende vraag stukken betreffende het M. T. O. nader onder de oogen te kunnen zien een commissie in te stellen die hem omtrent de inrichting van dit onderwijs en wat daarmee samen hangt, van voorlichting zal kunnen dienen. Dit overleg omtrent de samenstelling van deze commissie zal waarschijnlijk spoedig ge ëindigd zijn. Kunsten en wetenschappen. Op de posten voor monumentenrestauraties, museumaankoopen en verschillende subsidies zijn alsnog een als tijdelijk bedoelde vermin dering aangebracht, waardoor het totaal van deze afdeeling nog met rond ƒ125.000 daalt. Hooger onderwijs. __Een debat omtrent de subsidieering van het bijzonder hooger onderwijs zou naar de mee ning van den Minister thans onvruchtbaar zijn, aangezien de financieele toestand niet toelaat, ten deze verwachtingen te wekken. Klachten omtrent verkeerde ontgroenings- practijken heeft de Minister dit jaar niet ont vangen. Ten aanzien van de Rijksuniversiteit te Utrecht moet inderdaad worden toegestemd dat het groot aantal studenten het thans bijzonder moeilijk maakt, aan de eischen van het medisch onderwijs aldaar te voldoen. Collegezalen zou den dan moeten worden vergroot, wellicht nieuwe hoogleeraren worden bij-benoemd en de klinieken worden uitgebreid. De Minister kan echter geen vrijheid vinden voorstellen met deze strekking in te dienen. Voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. Zijn belofte om de indiening van een eewii- vorderen hoopt de Minister gestand te doen. mL^«l Daa,r fStreeft' met behoud zooveel van bestaande principieele verhou dingen, een bruikbare wettelijke regeling te ntwerpen o.a„ betrekking hebbende op de ly cea, de middelbare meisjesscholen en de han- In het Simt Laurentius-Gesticht te Ginneken is op 54-jarigen leeftijd overleden de Hoog- eerw. Heer J. A. M. L. Laane, emeritus deken van Oosterhout en oud-pastoor van Oosteind. Verboden invoer van afgesneden bloemen. Van de zijde der bloemistenpatroons wordt ons medegedeeld, dat het plotselinge verbod van invoer van afgesneden bloemen in Frank rijk vooral voor de kweekerscentra als Aals meer, Boskoop, Rijnsburg zeer noodlottig is. Voorts deelde men ons mede, dat zelfs bloe men, welke gisteren in Frankrijk zouden wor den ingevoerd, aan de grens reeds niet meer werden toegelaten. NIEUWE CRISISMAATREGELEN IN ONZE OOST Opcenten op de inkomstenbelasting en een tabaksbelasting. Volgens het Bat. Nieuwsblad is de heffing van crisisopcenten op de inkomstenbelasting te verwachten. Tevens zal bij den Raad van Ned. Indië in de zitting van Januari 1932 een voorstel voor een tabaksbelasting behandeld worden, hetwelk onaangename verrassingen zal brengen. ZUSTER PETRUS f. In den ouderdom van 31 jaar overleed in het klooster der eerw. zusters van liefde te Zijtaart gemeente Veehei de eerw. zuster Pe trus (in de wereld Cath. Leenen) geboren te Asten. Zuster Petrus was enkele jaren bij het onder wijs werkzaam. ZUSTER MARIA FRANCISCA t In het klooster der Eerw. Zusters van den H. Joseph, aan de Kommelstraat te Maastricht, overleed de Eerw. Zuster Maria Francisca, oud- ZUSTER BERNADETTE f. Op Regina Coeli te Vught is in den ouderdom van 64 jaar overleden de Eerw. Mère Berna- dette, van de Zusters van Pierre Fourier. Gis teren had de plechtige begrafenis plaats. NAAR DE MISSIE. Tegelijk met Pater Flarianus van Liempt O. F. M. zal ook Pater B. Kuenen van de Paters Lazaristen met het s.s. „Flandria" voor de derde maal naar de Missie in Brazilië ver trekken. GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM. De Eerw. Zuster Dalmatia, religieuse der Congregatie van de H. Oatharina van Slëna der Orde van den H. Dominicus, in de wereld mej. Joh. Wille geb. te Schiedam, hoopt op Vrijdag a.s. haar gouden professiefeest te vie ren. De jubilaresse was bij het onderwijs gerui men tijd te Schiedam en Sambeek werkzaam. LEENING PAROCHIE O- L. VROUW HEMELVAART LOOSDUINEN. Uitgifte 200.000 5 pet. 10-jarige obligatiën Het R. K. kerkbestuur der Parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart bericht, dat van 14 December 1931 af de inschryving op de 5 pet. Ie hyp. 10-j. obligatieleening groot ƒ200.000 (zynde de eerste tranche eener leening groot 400.000), ten laste van het R. K. kerkbestuur der Parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart 's-GravenhageLoosduinen in stukken van 1000, 500 en 100 nom., aan toonder tot den koers van 100 pet. is opengesteld by de Nederl. Landbouwbank N. V., Lentjes Drossaerts en by de N. V. Algemeene Bankver- eeniging. De storting zal plaats hebben op Maandag 21 December 1931, ten kantore van inschryving tegen afgifte der toegewezen obligatiën. Het R. K. kerkbestuur der Parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te 's-GravenhageLoosduinen wenscht, met goedkeuring van de kerkelyke over heid, een obligatieleening aan te gaan groot ƒ400.000, waarvan thans de gerste tranche groot 200.000, rentende 5 pet., ter inschryving wordt aangeboden. De opbrengst dezer le-ening zal worden aange wend voor aflossing van onderhandsche lee ningen. Behalve de kerk, flinke pastorie en kerkhof, is het kerkbestuur eigenaar van de R. K. Jongens- en Meisjesschool voor L. O., bewaar school, het St. Leonardusgesticht, patronaatsge bouwen en sportterrein, alles gelegen in de ue- meente 's-Gravenhage. 5 Bovendien is het kerkbestuur eigenaar van 53 H.A. tuingrond, gelegen in den Eskamppolder, van een tuin aan den Houtweg en een aan de Emmastraat, alsmede van een villa aan de Emmastraat te 's-Gravenhage (Loosduinen.) Na uitgifte der geheele leening ad 400.000 heeft het kerkbestuur in totaal een schuld van rond 500.000. Het kerkbestuur is met al zyn bezittingen en inkomsten aansprakeiyk voor de richtige na koming der verplichtingen, welke uit de onder havige leening voortvloeien. Uit de jaarlyksehe bronnen van inkomsten zullen rente en aflossing der thans te sluiten obligatieleening volkomen kunnen worden bestreden. Bovendien zal tot meerdere zekerheid voor obligatiehouders een eerste hypotheek worden verleend op 45 H.A. van den bovengenoemden tuingrond, gelegen in den Eskamppolder Deze hypotheek wordt ingeschreven ten name van de Maatschappy voor Trust- en Administratie zaken N. V., te Amsterdam, welke het recht verkrygt om eventueel gedeelten van dezen grond uit het hypothecair verband vry te geven tegen een door het kerkbestuur by de Trustee te storten gelijkwaardig bedrag in contanten be rekend a 0.75 per vierk. M. grond. Deze be dragen zullen door de Trustee steeds zoo spoedig mogelyk worden aangewend tot aflossing van nog uitstaande niet uitgelote obligaties der onder havige leening. De rente der leening bedraagt voor de eerste tranche 5 pet. per jaar, betaalbaar met half- jaarlyksche coupons, vervallende per 15 Juni en 15 December van ieder jaar. De looptyd der leening zal ten hoogste 10 jaar bedragen, de leening zal worden afgelost a pari Het kerkbestuur heeft het recht te allen tiide tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossine over te gaan. De uitlotingen zullen plaats hebben in de maand November van iedere jaar, de aflossing 15 Decern- ber d.a.v. Het nut van een sprenkler-inrichting. Gistermorgen tegen tien uur ia in die Amater- damsche Lucifersfabriek-Amlufo, Amstelveen- scheweg 753, niet ver van de Kalfjeslaan, brand uitgebroken. De oorzaak lag in een klein ongeluk: een werkman, die een bak met lucifers uit de hand liet vallen. Hierdoor ontstond «enige wrijving ,met het gevolg, dat de lucifers in brand vlogen. Er dreigde natuurlijk groot ge vaar voor den zeer brandbaren Inhoud der fabriek, die een eind bezijden den weg op een erf achter een blok huizen staat en een lange begane-grond-verdieping ln beslag neemt. Een eigen brandblusch-inrichting bewees echter, voor de komst van de brandweer, uitstekende diensten. Men stelde namelijk een sprenkler- apparaat in werking en onder deze douche werden de vlammen grootendeels verstikt, zoodat uitbreiding voorkomen werd. Toen de brandweer, onder leiding van brandmeester Eisenberger, kwam, was er voor haar nog werk genoeg aan den winkel. Zware phosphor-dampen hingen in de fabriek, wes halve de brandwaohts slechts met gasmaskers op naar binnen konden. Brandmeester Eisenberger oordeelde den toestand gevaarlijk genoeg om het alarm mid- delbrand te laten geven. Intussehen toog hij onversaagd aan het werk. Ondanks de buitengewoon gevaarlijke om standigheden heèft slechts een klein gedeelte der fabriek brandschade gekregen, wat zeker te danken is aan het snelle werken van de sprenkler-inrichting. Do „Amlufo" was op beurspolis verzekerd. In het Eenerveld (Gr.) is gisteren de nieuwe boerderij, bewoond door A. v. d. Heyden, ge heel afgebrand. Huis en inboedel, benevens vier koeien, drie kalveren en twintig varkens werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Hun „gastheer" uitgeschud. Twee losse werklui uit Nijkerk, 24 en 32 jaar oud stonden Dinsdag terecht voor de rechtbank te Utrecht wegens diefstal in ver- eeniging bij,nacht van geld ten nadeele van een zekeren A. B., voorafgegaan door geweld pleging op den openbaren weg. Een van beiden had B., die den bewusten avond dronken was, een klap op het hoofd gegeven, waarna zij hem van zijn geld hadden beroofd. De drie mannen hadden eerst te za- men in een café op kosten van A. B. zitten drinken. De officier mr. J. L. Nijsingh elschte resp. 1 jaar en 6 maanden en 2 jaar en 3 maanden met aftrek van het voorarrest. Uitspraak 22 Dec. 22 koeien en 2 paarden in de vlammen omgekomen. Gisterenavond omstreeks 10 uur is brand uitgebroken op de Made te Breda bij den land bouwer W. Verhoef. De geheele kapitale hof stede is tot den grond toe afgebrand. Van de oogstvoorraden kon niets worden gered. Ook de geheele veestapel, bestaande uit 22 koeien en 2 paarden, werd een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Toedracht van het ongeval. KERSTBOOMmJAMeigen BODEM Drukke werkzaamheden op de kweekerij E st te waar de Ker stboomea worden uitgestoken;. „Gooi en Oprichting van een gedenkteeken. In de Rectoraatskerk der Paters Passionis- ten te Putbroek werd gisterenmorgen 10 uur een lijkdienst gehouden voor W. Roubroeks, het vierde slachtoffer uit het bekende drama! De bevolking uit den omtrek was bij deze plechtigheid in grooten getale tegenwoordig. Onder de talrijke belangstellenden was ook de burgemeester van Echt. De H. Mis van Requiem weid opgedragen door den rector van het klooster Maria-Hoop. Er heeft zich in Diergaarde een comité ge vormd tot het inzamelen van gelden om op het graf en ook op de plaats van het misdrijf een gedenkteeken op te richten ter herinnering aan dit droevig drama. BEDRIEGLIJKE BANKBREUK. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond in hooger beroep terecht een Bussumsche textiel, agent, verdacht van bedrieglijke bankbreuk. Op 24 October van het vorige jaar werd hij failliet verklaard, doch hij gaf aan den curator niet op, dat hij nog goederen, opgeslagen in een pakhuis, bezat, Dei» goederen vertegen, woord igden een waarde van 30.000. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde hem op 1 Juli tot een gevangenisstraf van zes maanden, ofschoon de Officier van Jus- title een geldboete en een voorwaardelijke ge vangenisstraf had geëischt. De man bekende, hij was in hooger beroep gekomen, omdat z.i. de straf te hoog was. De procureur-generaal mr. Bauduin eiscihte bevestiging van het rechtbankvonnis. Arrest 22 December. Op de vragen aan het college van Ged. Sta ten van Zuid-Holland door het lid van de Provinciale Steden, de heer P. Gardenier, naar aanleiding van het zinken van de veerpont over het Spui van Hekelingen op Nieuw-Beijer- land hebben Ged. Staten geantwoord: Een Fordtractor met aanhangwagen, geladen met steen, is bij het afrijden van de veerstoep op de pont geslipt. De chauffeur heeft toen öf niet voldoende geremd öf is het stuur kwijt geraakt met het gevolg, dat de tractor tus- schen een der klepboomen en de verschan sing aan het riviereinde is klem geloopen. De zware aanhangwagen is toen aan een der zy- den van de pont komen te staan tengevolge waarvan de pont ongelijkmatig belast werd. Dientengevolge heeft hij op een hoek aan de rivierzijde water geschept en is daarop, hoe wel nog getracht werd den aanhangwagen te lossen, vol water geloopen en ten slotte van de stoep in de rivier gegleden en gezonken. Het verkeer in het veer is daarop gedurende twee dagen, in verband met het lichten van het gezonken vaartuig en het noodig onder zoek naar den toestand daarvan, gestaakt moeten worden. Na die twee dagen is de be diening van het veer weder voortgezet gewor den. Koopt weldadigheidspostzegels en j prentbriefkaarten. Ieder Nederlander, wien de verzachting vai( het lot van het misdeelde kind ter harte gaat, zal daarvan van 10 December tot en met 9 Januari a.s. daadwerkelijk kunnen doen blij ken door het koopen van weldadigheidspost zegels en prentbriefkaarten, die ook dit jaai; weer speciaal voor dit doel zijn ontworpen Nader omschreven is dit doel het verstrek- Van Unancieelen steun aan alle instellin gen, die verzorgen, zieke, zwakke, blinde, ve, do»fstomme, achterlijke, gebrekkige en verwaarloosde kinderen van alle gezindten, ci.w.z. 50.000 Nederlandsche kinderen beneden J-d jcicir. hJü!' ni}nrJ. postzegels, ontworpen door den eer G. Kiljan te Voorburg. Die van 1 cent kost 3 cent, die van 5 cent kost 8 cent, die van 6 cent kost 10 cent, die van 12% cent kost IS cent. De Prentbriefkaartenserie wordt uitgege- ven voor 35 cent. Met den verkoop van deze postzegels en prentbriefkaarten wordt schitte rend werk verricht, dikwerf met verrassend resultaat. Ieder succes kan beteekenen redding van een menschenkind voor armoede, achter- stelling en verbittering. De organisatie van dit werk van weldadig, f m .banden van een speciale commissie, ingesteld door den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming. In deze commissie zijn vertegenwoordigd de voornaamste richtingen Va" Jei,gdzorg binnen het betrokken gebied. r,ief niian„Ua, d9 weWadigheidapostzegelg niet meer verkrijgbaar aan de postkantoren ze blijven echter onbeperkt geldig. Vooral voor de correspondentie met Kerstmis en Nieuwjaar kan het gebruik maken van be- doelde postzegels en prentbriefkaarten niet genoeg worden aanbevolen. ONREGELMATIGHEDEN. De gemeente-ontvanger van Papendrecht veroordeeld. Het Haaigsdhë Gerechtshof beeft gisteren bevestigd het vonnis van de rechtbank tè Dor drecht, waarbij de 48-jarige C. A„ oud-ontvan- geir der gemeente Papendrecht, ls veroordeeld tot I jaar gevangenisstraf wegens verduiste ring ten nadeele dezer gemeenten tot een totaaljbedrag van 36.000, Vrijstelling voor fabrieken. j In de Memorie van Antwoord aan de Eerstd Kamer zegt de Minister van Financiën, dat de tweede zin van alinea 2 van art. 1 alleen de strekking heeft om de vrijstelling van art. 18 van de Tariefwet ten aanzien van bet bijzonder invoerrecht op benzine uit te strek- ken tot gebruik van benzine als grondstof. Aangezien gebruik van benzine als grondstof practisch alleen voorkomt en voorkomen kan industrie (b.v. in verffabrieken), is de jsteiling beperkt tot bet gebruik van benzine fabrieiken en trafieken. Van achterstelling van landbouw, tuinbouw of veeteelt is bier derhalve geen sprake. De Regeering acht een spoedige beteekenen. Tan Oen benzineprijs niet waai> scihijnlijk. Het nemen van bijzondere maat, regelen om een stijging van den prijs tegen; te gaan, ten eimde langs dien weg een goed object te behouden voor belastingheffing, ligt naar het der Regeering voorkomt, niet op haar weg. Met bet oog op het belangrijke prijsverschil tusechen benzol en benzine, bestaat er voor3. hands geen gevaar voor een vermenging op groote schaal van benzine met benzol. Mocht ln do toekomst dit gevaar gaan dreigen. dan zou ook bentel aan een bijzondere be fas tin- kunnen worden onderworpen. Bij de gemeentelijke noodslachtplaats met daaraan verbonden keuringslokaal te Alpheu a.d. Rijn zijn onregelmatigheden aan het licht gekomen. Door een veehouder werd bij de po litie aangifte gedaan, dat hem voor een hem toebehoorende, aan de slachtplaats in nood ge slachte en daar per pond aan particulieren verkochte koe van omstreeks 625 pond, slechts een bedrag van 60 was uitbetaald, zijnde dit, volgens het personeel der slachtplaats, de op! brengst van 200 pond k 30 ct. Op zijn vraag waar dan het overige vieesch gebleven was, kreeg de veehouder ten ant woord, dat dit was afgekeurd en begraven. Op last van de politie is dit afgekeurde vieesch opgegraven, waarbij bleek dat het slechts een hoeveelheid betrof van pl.m. 80 pond. Voorts zou bet vieesch niet verkocht zijn tegen 30 ct. per pond, maar gedeeltelijk ook tegen 35 en 40 ct. Het voorlooplg, op last van de justitie in gesteld onderzoek moet hebben uitgewezen, dat sinds eenigen tijd ook andere veerhouders op deze wijze zijn benadeeld. De 23-jarige Nederlander Elembaert (niet: Maas. zooals in het eerste bericht foutief werd gemeld) een jongeman uit Rotterdam, stu dent te Amsterdam, die Maandagavond zich per taxi van uit Antwerpen naar Esschen liet brengen om daar nog den trein naar Rotter dam te kunnen nemen en het auto-ongeval bij Esschen meemaakte, is thaus in het ziekenhuis te Antwerpen ook overleden. NAAB DE NA-RKT. Het opladen van de kerst boomen op de kweekerij „Gooi en Eemlust" te Laren, welk bedrijf veel naar Engeland exporteert UIT HET HAVENLEVEN {In de groote stad') Een Febniarimorgen in Rotterdam. De eerste zonnestralen doken in 't Oosten op en beschenen een tooneel, zooals het ln zijn geheele pracht alleen in Holland gevonden wordt. Want de Hollandsohe steden zijn eenig in 'hare soort Bruggen en booten tot aan de toppen der masten, daan, straten en daken, alles schijnt overtrokken met het blinkendiste witte lijn waad. De gouden zonnestralen braken zwn op de vaste, harde sneeuiw en weerkaatsen hun licht ln de oogen der schippers, die daardoor als het ware verijlind een poosje hunnen arbeid moeten staken. Aan de Boompje», in de nabyiüeta van de WUlemsfbruig, die het Noordereilanu met de stad Rotterdam verbindt, is 's nachts de koop vaarder „Huis Oranje" gemeerd. Een reus achtige neger is bezig met schop en bezem het dek van de gevallen sneeuw te reinigen. Had ik dat ellendige Noorderiand maar nooit gezien! Ik geloof, dat ik door een kwaden geest bezield was, toen ik besloot, hier heen te gaan! Dit zeggende liet hij schop en bezem vallen ten wreef met zijn zwarte knuisten m de oogen, terwijl zijn naakte voeten, ln pantoffels wan gevlochten touw gestoken, onwillekeurig pen „Cakewalk" dansten. Beneden bevriest men, en van boven wordt men gebraden! De arme toerei maakte voor het eerst van zijn leven kennis met de sneeuw, en leerde haar diaarbij terstond in al hare grootheid ken nen' f'J" °°S«n waren zoo zeer door het felle wit verblind, dat zij hem pijn ceoen en zijn voeten waren verkleumd. De zwarte keek om zich, als of hij een weg zocht, oim uit deze ellende te geraken. Een oogenblik flitste het denkbeeld „deserteeren" door zijn brein. Dan hoorde hi) zware voet stappen op de trap, die naar ae kampanje leidde. Hij kende die voetstappen sinds vier weken en wel zóó nauwkeurig, dat hij ijlings de scbop weer opnam en als een razende begon te werken Een oogenblik later stond de kapitein naast hem. Een vloek was zijn morgengroet. Ben je nog niet klaar, nikker? En over een uur beginnen ze te lossen! ik zeg je alleen maar, dat, als over een balt uur het dek niet beider schoon is, ik je huid zóó zal ranselen, dat inen er zonder moeite zwarte glacé-handschoenen van kan snijden. En hij verdween aan de andere zijde van het dek. De zwarte werkte met koortsachtigen ijver, alsof hij bang was, dat de bedreiging eens kon waar gemaakt worden. De zon steeg hooger. Zware vrachtwagens knarsten over de Wil lemsbrug en reden de kade op Aardige dienstmeisjes in paarsch-katoenen pak, en zwart merinosohen rok, met een hagel witte muts op 't hoofd, en helder geschuurde „trippen" aan de voeten vrij wat behaag lijker in voorkomen dan de tegenwoordige dienstboden met gekapt haar, en op laarsjes met hooge hakken waren ijverig in weer om de gladde trottoirs destijds stoepen ge- heeteg minder gevaarlijk tg maken. Echt Holandsohe figuren met wijde broek, gladge schoren gezichten, en een dampende pijp in den mond, liepen heen en weer. Rotterdam werd wakiker. „Huis Oranje" loste zijn lading, ditmaal hoofdzakelijk bestaande uit West-Indische bananen. Er wias een plank gelegd van het laadruim van het schip tot aan bet pakhuis van den reeder. Lange rijen mannen, van wie elk een ziwaren struik bananen op den schou der droeg, liepen over de loopplank. Rechts van de plank zat op een verhevenheid een man met papier en potlood vóór zien; voor eiken struik, welke voorbij geuragen werd, zette hij een schrap op het papier. Links, ter zelfder hoogte, zat een tweede persoon, die telkens, wanneer er een struik voorbij was, aan bet handvat van een onzichtbaar toestel trdk. Dit gaf telkens een luiden siag, als het slaan van een kameruurwerk. Op die wijze werd elke struik nauwkeurig opgeteekend, en ten slotte moesten Delde aan- teekeningen der twee mannen kloppen. Die met het potlood vertegenwoordigde de belangen van den reeder; de ander uie van den koopman. Niet dat de bananen zoo bijster kostbaar waren, integendeel, die nezaten maar weinig waarde, minder dan de som, welke aan vracht daarvoor betaald was. Maar jnist daarop kwam het aan. De vracht bedroeg zoo en zooveel per struik, en dat moest nauw keurig gecontroleerd worden. Roven op het dek, stond de kapitein op zijn gemak het bedrijvig gedoe aan te zien. Even als bijna aile kapiteins van koopvaardijsche pen, was hij een betrekkelijk nog jonge man, dien men niet kon aanzien, dat hij reeds vijf en dertig jaar was. Middelgroot, maar slank van houw, had zijn gestalte lets van een athleet. Zijn staalgrijze, scherpe oogen stonden fel ln tegenstelling met zijn zwart, glad ge- kaffld haar, maar pasten des te beter Wj dea I energieken mond en hoekige kin. Zijn huid was door weer en wind en door de tropische zon zóó koperkleurig geworden als van een Indiaan. De gedachte aan zoo 'n roodhuid werd nog versterkt door de algemeene harde, schier brutale uitdrukking van 't gelaat en door fijn gladgeschoren bovenlip. Hij stond nu boven op het dek en keek naar het pakhuis op de kade, terwijl hy van tijd tot tijd de hijgende sjouwerlui met een paar ruiwe woorden tot meer spoed aanzette. Daardoor had hij er niet op gelet, dat een jonge man en een jong meisje het scihip genaderd waren, en nu nog eenige minuten ter zijde stonden, ter wijl zij hem en de lossers gadesloegen. Zijn alle kapiteins zóó? vroeg het meisje haren geleider. Deze schudde glimlachend het hoofd. O neen; iik ken heel andere, gemoedelijke gezagvoerders. Maar Tom Kruger ls een flink kapitein, dat moet gezegd worden, voegde hij er ernstig bij. Hij staat mij tegen tot in het diepst van mijn ziel, bekende het meisje. Er ligt iets onmeedoogends, iets hards in hem Maar dat moet een flink kapitein juist zijn, Mientje. Met sentimentaliteit zouden zij niet ver komen, Mientje gaf geen antwoord, maar zooals zij het hoofd achterover wierp gaf zij genoeg zaam te kennen, dat zij het met de opvatting van haren geleider volstrekt niet eens was. Juist wilde zjj verder gaan, toen de kapitein het eindelijk in 't oog kreeg. Toen ging er een flikkering van oprechte blijdschap over zijn gelaat, waardoor zijn trek ken opeens veel zachter, en meer sympathiek schenen te worden. Mejuffrouw Mientje! Mijnheer Hendrik! Ik wensch u beiden goeden morgen! Kijk, dat werkelijk genoegen!, rieg hg naar den oever met groote levendigheid. Een oogembllk- je, ik ben terstond hij u! Met een zwaai was hij over de verschansing heen, en kwam juist trasschen twee bananen- dragers te lande. De twee jongelui waren hem evenwel tegemoet gegaan, en weldra schudde men eikaars handen. Neen, dat doet me werkelijk pieteier! ver zekerde de kapitein herhaaldelijk. Ook ons doet het genoegen u weer ge zond en wel in Rotterdam te zien, gaf Mientje ten antwoord, diie blijlkibaar door de hartelijke ontvangst aangenaam getroffen was. Zij scheen dezen man zóóveel gevoel niet te neBben toe geschreven. De kapitein voerde beiden naar den boeg van bet scihip, waar een landingsroriug naar het dak leidde. Hoe is de reis geweest? Goed, wel bedankt voor uw belangstelling. Wij hebben voortdurend prachtig weer geihad. En hoe gaat het met den reeder, mijnineer Van Buiuren? - Vader is als het ware van staal, antwoord de Mina trotsoh. Hij is geen zier veranderd en, zoo lang ik mij berinneren kan, geen dag ziek geweest. Ja, ja, knikte de kapitein, wij allen ken nen mijnheer Van Buuren; dat is nog een man van den ouden stempel! Zij waren middelerwijl aan boord gekomen. Oom laat u verzoeken nog neaenmiddag bij hem te komen, aldus nam de Jonge man, dien wij Hendrik hoorden noemen, net woord. Dat zou tooh gebeurd zijn, waarde mijn heel- Hendrik. En weet gij, wat 1K voor u uit West-Indië helb meegebracht? Hij maakte een kleine, kunstmatige pauze. Een kleine levende haai. Dat is prachtig! Waar is hij? De kapitein wees naar beneden. QudöTj Dan moet ik hem dadelijk eens gaan zien, gaat ge mee, Mientje? Mientje was bereid, maar de kapitein raadde het haar af. De trap is smal en glad, want het bassin voor het beest is beneden in 'f laadruim. U zult hem trouwens vandaag nog zien bij den reeder. Houd mij liever gezelschap tot mijnheer Van der Velde terug komt. En dat geschiedde. De jonge man ging alleen naar beneden in 't rum. Een gids had hij niet noodig, want hij was met schepen en het scheepswezen wel bekend, zyn vader waa eveneens reeder geweest, en toen hij op ster ven lag, had hu zijn besten vriend, Jacob van Buuren, aan zijn legerstede ontboden .- Jk dl0e:i> ben,, dan zuit gij bij mijn Hendrik de plaats van vader, moeder broers en zusters vervangen. Zweer dat....! Van Beuren deed dit. En zoo was Hendrik e a,s knaap van acht jaar bij acoh va,n Buuren gekomen, en de ci ia hem van dat uur af als, zijn eigen zoon besidhouwd De oude Van der Velde was nooit door het gnbegunstigd geweest; te meer daar do >.]fi,\t« van zijn innig beminde vrouw, die den "at.-den tijd van haar leven voortdurend in duidelijke landen had moeten doorbrengen, bem nooit vooruit liet komen. Van lieverlede was Hendrik voor den ouden Van Buuren meer geworden dan slechts een ''«minde zoon. En nu op twee-en-twintig jarigen leeftijd was de slanke, donk er-blonde jongeling de rechterhand van den ouden Jacob, dien hij nog altijd „oom" noemde. (Wordt vervolgd), j t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6