SPRINGPLANK VOOR KOMENDE ONDERHANDELINGEN DUUR GEKOCHTE „VEILIGHEID" BRUENINGS STRIJD VOOR DUITSCHLAND. „Een definitieve streep onder het verleden". ZIJN VROUW GEWURGD BRUENING VERBREEKT HET ZWIJGEN. „DON NICETO I' HOOVER'S BOODSCHAP. DONDERDAG 10 DECEMBER 1931 EEN ANTWOORD DER NAZIS. „De rede zal den val van het kabinet- Bruening vèrhaasten". hitler-mannen IN 'T buitenland STUDENTEN-VECHTPARTIJEN TE LEUVEN. HET CONFLICT IN MANDSJ OERIJE. COMMANDANT FRANCO CONTRA ZAMORA. SANCHEZ CERRO'S AMBTSAAN VAARDING. ECKENER'S PLANNEN. DE PRESIDENT OVER 'S WERELDS POLITIEKE VRAAGSTUKKEN. HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN POOLSCHE BISSCHOPPEN. Inzake huwelijkswetgeving. Diep grijpt de jongste noodverordening der Duitsche rijksregeering in liet geheele leven van het Duitsche volk in. Offers worden weder om gevraagd, offers, zoo zwaar, dat zij slechts gerechtvaardigd kunnen worden door den al les beheerschenden eisch om den „Untergang des Abendlandes" met een uiterste krachtsin spanning te voorkomen. Toch ligt er over deze geheele noodverorde ning, en even sterk over de indrukwekkende radiorede van rijkskanselier Brüning een sterk optimistische toon. Wat de rijksregeering van het geheele Duitsche volk vraagt, geschiedt „ter waarborging van het economische leven en van de financiën en tot behoud van den binnenlandschen vrede". Dat is de titel maar ook de strekking van dit staatsdocument, dat zooals Brüning aan de pers verklaarde „een springplank voor de komende onderhandelin gen" is. Deze laatste gedachten komt nog duidelijker naar voren, als men bedenkt, dat deze nood verordening, welke ten doel heeft de begroo ting in evenwicht te houden, op een reëele ver mindering der werkloosheid aan te sturen, de lasten der industrie zoodanig te verlichten dat het land weer met het buitenland kan concur- reeren, en den dreigenden burgeroorlog af te wenden, juist gepubliceerd wordt op het oogen- blik, dat te Bazel de voornaamste financieele Rijkskanselier Brüning voor de microfoon. deskundigen der geheele wereld bijeen zijn om een onderzoek naar Duitschlands betalingsver mogen in te stellen. Na de jongste straffe maatregelen zal men ten minste de Duitsche regeering niet meer kunnen verwijten, dat zij niet het uiterste ge daan heeft om orde op eigen zaken te stellen. Geen terrein van Duitschlands economische, fi nancieele, maatschappelijke of politieke leven of de regeering heeft er een greep in gedaan. Snel op elkaar volgen de bepalingen over de verlaging van rentevoet, loonen en salarissen, en huren. De tariefsverdragen worden aan in grijpende veranderingen onderworpen. Tegen de kapitaalvlucht zijn krasse maatregelen ge troffen. Er is een algemeen verbod voor het dragen van uniformen en het houden van po litieke vergaderingen afgekondigd. Een poli tieke Kerstvrede is voorgeschreven, opdat de geesten tot bezinning kunnen komen. Er is een rijkscommissaris aangesteld, dr. Goerdeler, om de prijsbeweging te controleeren. Met het verheugende resultaat „dat de kassen en be grootingen in rijk, landen en gemeenten voor de eerstvolgende maanden der komende inter nationale onderhandelingen absoluut in veilig heid gebracht zijn." Maar die „veiligheid" is duur, zeer duur gekocht. V\at daarvoor van het geheele Duit sche volk geëischt wordt, is het alleruiterste van hetgeen opgebracht kan worden. De nood gebiedt, inderdaad, maar ook dit gebod heeft zijn grenzen, namelijk in het economische, maar vooral in .iet moreele weerstandsvermogen van land en volk. Wie meer nog eisohen zou, zou moedwillig den chaos ontketenen. Daarom achtte rijkskanselier Brüning giste ren ook het moment gekomen om het zwijgen, dat hem als verantwoordelijk staatsman zoo vaak verweten wordt, t« verbreken Want „al is de plicht tot werken grooter dan die tot spreken", wie op het juiste oogenblik het juiste woord onder de massa kan werpen, beheerscht haar. Nu cian ook de verwarring weer grooter is dan oott tevoren, heeft de leider der regeering den plicht tot spreken om den toestand juist te kenschetsen en ook om het volk de vertroosting te brengen, welke het zoo noodig heeft. „Ik zal nooit probeeren om met onverwezenlijkbare beloften een bedrieglijke illusie over ons lij den te scheppen. Alleen de volkomen erken ning van de verschrikkelijke werkelijkheid en het pogen zich daarnaar te richten heeft in het verleden de volken tot herleving gebracht. Het koele overleg is geen gebrek aan medegevoel met het leed van het volk, het is veeleer de zware verantwoordelijkheid welke op de regee ringen rust en haar verbiedt sentimentaliteit aan de plichten van het ambt ondergeschikt te maken". En aangrijpend was in haar eenvoud, maar vooral in haar innerlijke ontroering het slot woord „van medelijden met hen, die nu al zoo veel jaren lijden en van wie ik nu weer nieuwe offers moet vragen, doch die er van overtuigd moeten zijn dat het de regeering niet licht valt haar zwaren plicht tot het bittere einde te ver vullen Rustig-zakelijk was Brünings rede, toen hij zich tot het buitenland richtte dat dit toch zou beseffen, dat eigen belang reeds oprechte, lo yale samenwerking eischt. Maar toen hij Frank rijk noodde om uit de politieke verstarring tot het besef der realiteit te komen kwam er leven in zijn voordracht: „Door het vasthouden aan formeele rechtsopvattingen kan de toestand der wereld niet worden bedwongen. Grootsche op lossingen moeten tot stand komen, welker ef fect niet meer door verouderde constructies en overleefde gedachtengangen wordt belemmerd. Maar de echt-menschelijke leider de beheer- scher werd Brüning toch eerst, toen hij zich itot het eigen volk wendde en verklaarde, dat de verantwoordelijke regeering geen on verantwoordelijke nevenregeeringen naast zich kon en zou dulden. Verontwaardiging over de misleiding va.n het volk, zorg voor de ge volgen, welke die misleiding moest hebben wa ren de domineerende gevoelens. En juist om dat Brüning en met hem de geheele regeering de verantwoordelijkheid zoo diep gevoelen, zul len zij zich met de meest krasse maatregelen tegen die misleiding verzetten. Desnoods door het afkondigen van den staat van beleg. Zijn feitelijk de maatregelen welke reeds ge troffen zijn, geen kleine staat van beleg? Is het gezag van den staat niet zoo gegroeid, dat het 't leven der natie voedt en leidt? Van heden af is een algemeen verbod voor het dragen van politieke partij-uniformen uitgevaardigd; de ar tikelen tegen het onbevoegd dragen van wape nen zijn verscherpt: de 'beleediging van politieke tegenstanders, de laster tegen regeeringsper- sonen zullen zwaarder dan tot dusver gestraft worden. Maar vooral zal tot 3 Januari a.s. een onverbiddelijk gehandhaafde Kerstvrede moeten heerschen, „opdat het Duitsche volk in den Kersttijd, die voor velen gelukkig nog een tijd van rustige overweging en inkeer is, tot bezin ning kunnen komen, een bezinning, welke het later, naar te hopen is, niet meer in zoo erger lijke mate zal verliezen". Brüning heeft zijn zwijgen verbroken. Of juister, hij heeft zijn arbeid even onderbroken om tot zijn volk te spreken. Moge zijn woord gehoord worden door buiten, en binnenland, opdat de grootste ramp, welke de wereld zou kunnen treffen: de ineenstorting van Duitsch land nog vermeden worde. MüNCHEN, 9 December (H.N.). De „Völki- scner Beobachter" beantwoordt vandaag de rede, welke Brüning gisteren voor de radio heeft gehouden, welke rede door het blad als een aanval op de nationaal-socialistische partij wordt beschouwd. Het blad spreekt er zijn ver wondering over uit, dat de rijkskanselier zich zoo weinig heeft weten te beheerschen. Hier spreekt een man, meent het nat.-soc. blad, die zijn spel verloren geeft en thans alle registers uithaalt, om het volk en het buitenland den indruk te geven, dat hij nog steeds de heer- scher is. Het blad zegt, dat het niet mogelijk is, met zulke middelen het verloren gegane gezag te herwinnen. Toch zou men gewenscht hebben, dat de politicus dr. Brüning zich een beter af scheid had verschaft De rede zal den val van het kkabinet-Brüning verhaasten. Door de nieuwe noodverordening voelt overi gens de nationaal-socialistische beweging zich niet getroffen. Het verbod voor het dragen van onderscheidingsteekenen treft in de eer ste plaats de „Sklarek"-banier. Het verbod in zake bet dragen van wapenen zal wellicht het aantal „roode" moorden doen verminderen. De nationaal-socialisten zullen voortgaan met den wettigen weg te bewandelen. IP at zullen de rijksdag frac ties zeggen? BERLIJN, 9 December (V. D.). In de ko mende dagen zullen ongeveer alle rijksdagfrac ties bijeenkomen om lmn houding te bepalen ten aanzien van de nieuwe noodverordening. De rijkS'dagfractie van de staatspartij ver gadert reeds heden, de economische partij mor gen, de Duitsche volkspartij Vrijdag, de sociaal democraten Maandag, het Centrum Dinsdag en de Duitsch-nationalen Donderdag 17 December. Ook de andere rijksdagfracties zullen nog voor Kerstmis bijeenkomen. De meening der Duitsche pers. De Duitsche ochtendbladen bijna alle een uitvoerige bespreking aan de nieuwe nood verordening. De „Germania" noemt de noodverordening een „document van den nood des tijds", dat den grondslag moet leggen voor de regeling van den binnenlandschen toestand, maar tevens ook een definitieve streep onder bet verleden moet zetten. De „Vossische Zeitung" plaatst boven haar Dr. Gördeler, eerste burgemeester van Leipzig, werd benoemd tot rijkscommissa ris voor de prijsverlaging in Duitschland, artikel: „De regeering toont moed". Voor de eerste maal, zoo schrijft het blad, doet een re geering een poging, om het economische proces van een grooten staat naar bepaalde bedoelin gen te regelen. Vooral onderstreept het blad de bepalingen ter verzekering van den binnenlandschen vrede en het uniformverbod, waarin de aankondiging van een nieuwen scharperen koers tegen het radicalisme te zien is. Het „Berliner Tageblatt" spreekt van een duidelijk front tegen Hitier en noemt de radio rede van den rijkskanselier een oorlogsverkla ring. Evenals de groote noodverordeningen, die tot nu toe werden uitgevaardigd, is ook de gisteren onderteekende noodverordening vol gens het blad een „mengelmoes", daar een ideeëneenheid, noodig om te kunnen spreken van een economisch program in den eigenlijken zin, ten eenenmale ontbreekt. Ook de „Vorwarts" noemt de radiorede van den rijkskanselier een oorlogsverklaring. De politieke bepalingen van de noodverordening noemt het blad „een stuk staat van beleg." Omtrent het uniformverbod schrijft het blad, dat het verbittering moet wekken, dat niet al leen aan de vijanden, maar ook aan de verde digers der republiek het dragen van uniformen en politieke insignes verboden wordt. Tenslotte geeft het blad uiting aan de mee ning, dat de loonsverlaging sterker is dan de prijsverlaging, hetgeen een buitengewone zware belasting voor de arbeiders beteekent. Volgens den „Boersenkurier" zal het oordeel over deze „krachtsprestatie" afhangen van den omvang, waarin de verwachtingen der regee ring met betrekking tot het herstel van de openbare orde zullen verwezenlijkt worden. De „Boersenzeitung" spreekt van ondrage lijke offers voor het credietsysteem. Hoewel de leveusbasis verkleind wordt, komen er toch, volgens de meening van het blad eindeloos velen voor de zware zorg te staan, of hun door deze dictatorische en diep in den natuurlijken kringloop van het economische gebeuren ingrij pende maatregelen niet geheel en al de be staansmogelijkheid ontnomen wordt. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat men de rijksregeering in geen geval meer het verwijt kan maken, dat zij halve maatrege len neemt, of dat zij geen werk levert, dat af is. Ditmaal, zoo meent het blad, is er te vreezen. dat „de knots met teveel kracht gezwaaid is" De middelen, waarvan de regeering zich be dient, zijn op eenige punten rechtstreeks in strijd met de fundamenteele beginselen van bet kapitalistisch systeem. De „Lokalanzeiger" is van meening, dat Brüning een ongehoorde verantwoordelijkheid op zich geladen heeft met zijn poging, om op het laatste oogenblik het Duitsche economisch leven aan banden te leggen. De „Tag" spreekt van „een sprang in het duister", terwijl de communistische bladen spreken van een „algemeenen aanval van de Brüning-diotatuur tegen de arbeidersklasse, De indruk in Engeland. De Engelsche ochtendbladen besteden groo te aandacht aan de nieuwe Duitsche noodver ordening. De „Times" schrijft, dat de nieuwe noodver ordening gelijk staat met verdere deflatie, ter wijl in Engeland een periode van inflatie heerscht. De „Daily Express" en de „Daily Mail" wij zen speciaal op de reglementen tegen de par tij van Hitier en de aankondiging van het standrecht in Duitschland. Duitschland aldus de „Daily Mail" heeft een dictator, wiens bepalingen direct in grijpen in het leven van eiken afzonderlijken Duitschen burger en die niet aarzelt naar krachtige maatregelen te grijpen wanneer de welvaart der natie op het spel staat. De „Daily Express" meent, dat het van de wijze, waarop de parlementaire partijen en in het bijzonder de sociaal-democraten de nieuwe noodverordening opvatten, afhangt, of Brüning al of niet aan het bewind blijft. De „News Chroncile" schrijft, dat de ingrij pende bepalingen toonen, waarheen dr. Brü ning in zijn wanhopigen strijd tot redding van Duitschland wordt gedreven. Nooit tevoren heeft men buiten Rusland een dergelijk ingrijpen van den staat in het leven van de burgerij kunnen probeeren. Men moet het aan de verbeelding overlaten, zich het ver pletterende gewicht voor te stellen, waarmede de nieuwe bepalingen op het volk neerkomen. Brüning heeft echter gelijk, aangezien hij too nen moet, dat hij het achter Hitier staande leger in zijn macht heeft, hoewel hij eigenlijk strijdt tegen de vertwijfeling, waarin Hitier zijn recruten drijft. Voor Duitschland en voor de geheele we reld is het van belang, dat Brüning zich hand haaft, aangezien anders de Fransch-Duitsche onderhandelingen in gevaar komen. Frankrijk kan onmogelijk een overeenkomst sluiten met een regeering, die geen baas is in eigen huis. De „Daily Herald" noemt de nieuwe nood verordening den meest drastische maatregel die ooit, misschien oorlogstijden uitgezonderd, ten aanzien van de rechten der burgers is geno men. Ondanks Hitler's provocatie tegenover Brü ning valt het te betwijfelen, of de sociaal-demo craten het economisch program kunnen aan vaarden. Misschien zullen zij thans, evenals Hitier en de communisten, het bijeenkomen van den rijksdag eischen. Verder kan men nog niet zeggen, welke politieke uitwerking 4e nood verordening zal hebben. Fransche persstemmen. Verschillende Franische ochtendbladen be vatten reeds beschouwingen over de radio rede van den Duitschen rijkskanselier dr. Bruening, doch de meeste schijnen, vooral ten aanzien van Bruening's verwijzing naar de onderhandelingen te Bazel, zich te willen be hoeden voor voorbarige conclusies. De meeste bladen, die over die radio-rede schrijven, wijden dan ook in het algemeen meer ruimte aan Bruening's uitlatingen over den binnenlandschen toestand, waarbij zij voorail wijzen op de wo rdien, die Bruening aan het adres der nationaal-socialisten richtte. Het „Journal" schrijft, dat de groote vraag op het oogenblik slechts is, of het Duitsche volk het regime zal aanvaarden, dat de rijks kanselier het thans aanbiedt. Voor Frankrijk ie de beantwoording van deze vraag op het oogenblik veel belangrijker dan de toekomst der nationaal-socialisten. De „Petit Parisien" wijst op de vastberaden heid, waarmede de rijkskanselier heeft gespro ken en op zijn' toespelingen op het gebruik maken van de laatste te zijer beschikking staande machtsmiddelen om de grondwet der republiek te beschermen. De socialistische „Populaire" noemt Brue ning's uitlatingen energiek en tegelijkertijd verdacht. Zij zijn niet geschikt om de publie ke opinie, in Duitschland noch in het buiten land gerust te stellen. Weliswaar heeft hij de houding der nationaal-socialisten veroordeeld, maar niet gezegd wat hij aal doen ale zij plaats in de rijksregeering eischen. De ver kiezing van een nationaal-socialist tot voor zitter van den landdag van Hessen met be hulp van het Centrum kon slechts met zijn oestemming geschieden en juist daarom is zijn rede verdacht. Nationaal-socialisten gearresteerd. WUPPERTHAL, 9 December. (W.B.) In verscheidene deelen der stad vertoonden zich gisteren nationaal-socialisten, afzonderlijk of in kleine groepen, in volle uniform, met het klaarblijkelijke doel, de verordening van den Oberpraesident te overtreden. In totaal werden ruim honderd nationaal- socialisten in uniform gearresteerd. In zoo verre de arrestanten van het aanbod der politie, zich burgerkleeren te verschaffen, gebruik maakten, werden zij, nadat hun iden titeit was vastgesteld, weer vrijgelaten. De overigen, die dit weigerden, werden eerst in den loop van den nacht op vrije voe ten gesteld. Alfred Rosenberg over zijn bezoek aan Londen. Alfred Rosenberg publiceert in de natio naal-socialistische „Volkische Beobachter" een artikel 'over zijn in opdracht van Hitier ge maakte reis naar Londen. Daarin zegt hij, dat hij in de Engelsche hoofdstad met het grootste begrip voor de weerspannigheid der Fransche geweldpolitiek i3 ontvangen en dat men zich reeds in zeer invloedrijke kringen met de nationaal-socia listische eischen heeft verzoend. Het doei van zijn besprekingen te Londen was, opheldering te geven over de nieuwe volksbeweging in Duitschland en openlijk de noodzakelijke wijzigingen te bespreken, die niet achterwege kouden blijven om Duitsch land en midden-Europa en daardoor ook de andere landen voor een catastrophe te behoe den. In hoeverre zulks tijdens zijn kort bezoek ls gelukt, kan Rosenberg nog niet beoordeelen. Het feit blijft echter bestaan, dat men in Londen grootendeels de noodzakelijkheid er kent, en op waarde schat. Tusschen Vlamingen en Walen. Onze Brusselsche redacteur seint d.d. giste ren: Te Leuven hebben den afgeloopen nacht ernstige vechtpartijen tusschen Vlaamsche en Waalsche studenten plaats gehad. De Walen waren de Vlamingen in hun bier huis gaan uitdagen. De politie moest van de vuurwapens gebruik maken om de vechtenden te scheiden. Er waren een dozijn gewonden, waaronder twêe ernstig. Yoshisawa's instructies. TOKIO, 9 December (R.O.) De regeering heejt aan Yoshisawa opdracht gegeven, de resolutie van den volkenbond, welke de grond slagen legt voor den vrede in Mandsjoerije inte graal te aanvaarden. Tegelijkertijd zal Yoshisawa, naar men meent Japans standpunt, wat betreft de bestrijding der bandieten, uiteenzetten. PARIJS, 8 December (N.T.A.) Voorts ver neemt het Indo-Pacific-agentschap uit Shang hai, dat het aantal studenten, die aan de pro teststaking tegen de zwakke houding in de Chineesche buitenlandsche politiek deelnemen, met 30.000 is gestegen. In totaal zijn thans 60.000 studenten bij deze protestactie betrokken. Zij eischen het onmid dellijk aftreden van den minister van buiten- landsche zaken, Wellington Koo, die zich op het oogenblik te Nanking niet in het open baar durft te vertoonen. Een rede van Tsjang Kai Shek. NANKING, 9 December. (V. D.) Maarschalk Tsjang Kai Shek heeft gisteren een rede ge houden over den toestand in China. De Chinee sche regeering wil natuurlijk geen oorlog met Japan, zeide hij. Zij heeft echter gemeend, haar toevlucht te moeten nemen tot lijdelijk verzet, om Japan langs economischen weg tot een pe litiek vergelijk te dwingen. Verder verklaarde hij. dat China hoopt, dat het Japansche volk zelf voldoenden druk op zijn regeering zou uitoefenen, om een verdere verscherping van het conflict in het verre Oosten te vermijden. De belachelijke houding van den pretendent Het Spaansche blad „la Tierra" publiceert een heftig artikel van commandant Franco, waarin deze zich in felle bewoordingen richt tegen den toekomstigen president der repu bliek, Niceto Alcala Zamora. Zelfs de Catalaansche minderheid, schrijft Franco in dit artikel, heeft de onherstelbare fout begaan, voor de candidatuur van don Niceto te stemmen, ongetwijfeld om hem te beloonen voor de goede diensten, die hij aan Catalonië bij de verdediging van het statuut heeft bewezen. Het Catalaansche statuut is echter een eisch van rechtvaardigheid en moet alleen op grond hiervan verwezenlijkt worden; wanneer men de goedkeuring ervan niet anders kan verkrijgen dan door een anti- constitutioneelen president te kiezen, is het volgens Franco beter, het statuut maar te laten varen. Persoonlijk is Zamora, zoo gaat Franco voort, alle achting waard evenals zijn gedrag tot 14 April 1.1. prijzenswaard is, maar hier mede is dan ook alles gezegd. Als de stem ming door middel van een plebisciet zou plaats hebben, zou Zamora nooit tot president worden gekozen, daar hij volgens Franco de noodzakelijke eigenschappen mist, om zijn ambt naar behooren uit te oefenen. Franco besluit zijn artikel met te wijzen op „de belachelijke houding van den pretendent en van de leden van het kabinet, die erop uit trekken, om een residentie en een lijfwacht voor den nieuwen president te zoeken en hem een civiele lijst toekennen en 'n gevolg geven, die het bloeiendste keizerrijk volkomen waar dig zou zijn". In Spanje noemt men Zamora reeds spot tend „don Niceto I, koning der Goten" en de benaming van „Godo" heeft in Spanje nu niet direct een gunstige beteekenis. In tegenwoordigheid van kinderen en familie VREESELIJKE MOORD IN BELGIë Onze Brusselsche oorrespondent meldt one: Dezer dagen heeft te Chatelineau een mijnwerker zijn vrouw gewurgd, die het leven hai geschonken aan zestien kinderen en er over enkele dagen een zeventiende ver wachtte. De moordenaar, zekere Mathurin die hekend staat als een brutaal persoon, die soms van zijn huisgezin een hel maakte en zijn vrouw een onafgebroken lijdensweg heeft doen be wandelen, wurgde zijn vrouw in tegenwoordig heid van verschillende zijner kinderen en van haar broer en haar schoonzuster. De aanleiding tot dit drama was een nieuwe brutale bui van den man, die een driejarig zoontje wilde afranselen, waartegen de vrouw zich verzette. Tevoren was hij reeds tegen haar uitgevaren omdat zij, ondanks haar schaarsche middelen, toch St. Nicolaasgeschenken voor de kinderen had gekocht; zij had haar broer In huis ge haald om hem St. Nicolaas te laten spelen en het was in diens tegenwoordigheid, tijdens het uitdeelen der schamele geschenkjes, dat de moord geschiedde. Staking en bloedige botsingen. Bij gelegenheid van de ambtaanvaarding van Peru's nieuwen president, Sanchez Cerro is in de omgeving van Trujillo in Noord-Peru dapper gevochten tuschen de politie en socia listen. Tien dooden en dertien gewonden bleven op het slagveld achter. De verliezen leden voornamelijk de demonstranten, aanhangers van den socialistenleider, Aprista, die bij de laatste presidentsverkiezingen in October ver slagen is door Sanchez Cerro. In geheel Noord-Peru zijn ongeveer 20.000 ar beiders en hoeren in staking gegaan, teneinde tegen de ambtsaanvaarding van den nieuwen president te protesteeren. Een B.T.A.-telegram meldt, dat de nieuwe president van Peru, Sanchez Cerro, tot minister van buitenlandsche zaken heeft benoemd: Luis Miro Quesada en tot minister van financiën: Jose Cateriano. Minister-president werd Fromento German Arenas. Voor den Zeppelin-dienst op Amerika. LONDEN, 9 December. (R.O.) Dr. Eckener, de gezagvoerder van het luchtschip „Graf Zeppelin", die zich op het oogenblik te Lon den bevindt, verklaarde, dat zijn bezoek aan Engeland, zooals wij dezer dagen reeds meld den, ten doel heeft, plannen te beramen voor een Zeppelindienst tusschen Londen en New- York. Met medewerking van Duitsche, Engelsche en Amerikaansche deskundigen op luchtvaart gebied stellen wij ons voor, aldus verklaarde dr Eckener, een transatlantischen dienst te beginnen met aan deze zijde als basis Carding- ton en Howdeu. Ik ben van meening, voegde dr. Eckener hieraan nog toe, dat het oogenblik opportuun is om een regelmatigen transatlantischen dienst te beginnen. Ik heb daarover reeds ge sproken met den minister van luchtvaart, Londonderry en sir Simon. Wij hopen de goed keuring van de Britsche regeering te verkrij gen. In zijn boodschap aan het congres heeft president Hoover ook een aantal politieke kwesties aanger-rerd. Met betrekking tot het Japansch-Chineesche geschil, zeide hij, dat dit de Vereenigde Sta. ten groote bezorgdheid inboezemt, niet alleen met het oog op de handhaving van het Kel- logg-pact, doch ook in verband met de eer. biediging der ook door de Vereenigde Staten onderteekende verdragen, waarbij de onaan. tastbaarheid van China's grondgebied wordt gewaarborgd,. Het is onze bedoeling, aldus Hoover, mede te werken aan het zoeken naar oplossingen, welke den geest dezer verdragen volkomen recht doen wedervaren. Vele landen verkeeren in politiek opzicht in een wankele situatie, vervolgde hij. De overmatige bewapening, de schulden, de uit gaven der regeeringen en de zware belastin. gen hebben geleid tot revoluties, verstoring van het begrotingsevenwicht, ineenstorting der valuta's, paniekstemming in de financieele wereld, het dumpen van goederen op buiten, landsche markten en een verminderde con- sumptie. De twee laatste jaren hebben zich in negen, tien landen, die meer dan de helft der wereld, bevolking omvatten, revoluties of ernstige wanordelijkheden voorgedaan. Tien landen zijn niet bij machte geweest, aan hun buitenlandsche verplichtingen te vol doen. Veertien landen hebben hun valuta- standaard tijdelijk moeten loslaten. Al deze stoornissen hebben op de Vereenig. de Staten hun weerslag gehad. Met betrekking tot de bewapening verklaar, de de president. De overeenkomst getroffen tusschen de voornaamste zeemogendheden, waarbij de vlootbouw werd beperkt en een bewapeningswedstrijd onmogelijk gemaakt, brengt voor ons een geleidelijke uitbreiding mede van zekere categorieën schepen onzer vloot, waarin een achterstand bestond ver. geleken met de vastgestelde verhoudingen. Echter wordt thans door geen der betrok, ken mogendheden ten volle aan de overeen, gekomen maxima vastgehouden, zoodat ik goede hoop heb, dat verdere beperkingen zon. der nadeel voor een der betrokkenen mo gelijk zullen blijken. Die kans zou nog ver. groot worden, indien de hangende onderhan. delingen tusschen Frankrijk en Italië met succes bekroond werden. NEW-YORK, 9 December (H.N.) De bood- schap van president Hoover wordt door de Amerikaansche bladen het grootste eoonomi. sche programma genoemd, dat ooit aan een land ls voorgelegd. Het huis van afgevaardigden is thans met de beraadslagingen over het adres van ant- woord begonnen, waarbij in het bizonder aan- dacht wordt geschonken aan de voorgestelde verhooging der belastingen tot dekking van het tekort op de begrooting. Een republikeinsch senator heeft bekend ge. maakt, dat hij in de financieele commissie van den senaat zal voorstellen, een onderzoek in te stellen naar alle leeningen, welke door Amerikaansche bankiers in de Vereenigde Sta- ten zijn uitgegeven. Daarbij moeten vooral inlichtingen worden verstrekt over de win- sten, welke de bankiers hebben behaald. NEW YORK, 9 December (H.N.) In de finan cieele boodschap van president Hoover aan het congres worden veelomvattende belasting en bezuinigingsplannen voorgesteld. De president merkt op, dat de begrooting slechts dan in evenwicht kan worden gebracht, indien het congres nieuwe belastingen toestaat. Hij stelt daarom voor de in 1924 opgeheven federale inkomstenbelasting weder in te voe ren. Voorts wordt het belastingvrije minimum verlaagd, terwijl de progressie voor de hoogere inkomens stekker wordt. Zoo zal van de hoogste inkomens 40 pet be lasting worden geheven, terwijl tot nu toe het maximum 20 pet. was. Voorts worden op verschillende posten bezui nigingen voorgesteld, ook voor de begrooting van marine. President Hoover betoogt in zijn boodschap, dat de veiligheid van het land daar door niet in gevaar zal worden gebracht. De bevolking wordt er voor gewaarschuwd, om aan het congres geen eischen te stellen, waardoor de staatsuitgaven zouden kunnen stijgen. Mellon, de kanselier van de schatkist, heeft de begrooting toegelicht in een rede, waarin hij in de allereerste plaats een beroep doet op de vaderlandsliefde van het Amerikaansche volk. De V. S. staan voor een noodtoestand, die het noodig maakt, nieuwe bronnen van inkom sten te scheppen. Zoolang de crisis duurt, zullen noodmaat regelen onvermijdelijk zijn. De Amerikaansche regeering verwacht echter, dat de toestand reeds in 1932 weder beter zal worden, zoodat de nieuwe belastingen een tijdelijk karakter zullen hebben en slechts voor den tijd tot Juli 1934 geheven zullen worden. Aan nieuwe belastingen worden voorgesteld een zegelbelasting op cheques en wissels, een. automobielbelasting, een belasting op radio toestellen en een vermakelijkheidsbelasting. Verhoogd worden ook de belastingen voor naamlooze vennootschappen en de successie rechten. TUNNEL ONDER DE STRAAT VAN GIBRALTAR? Volgens een bericht uit Madrid beeft de Spaansche regeering besloten tot benoeming van een commissie, welke het vraagstuk van den aanleg van een tunnel onder de Straat van Gibraltar zal bestudeeren. COMMUNIST GEARRESTEERD WARSCHAU, 9 December (V.D.) De Pool- sche veiligheidspolitie heeft te Warschau een communist, Paul Sinzet, gearresteerd, die met bijzondere opdracht en volmacht van de der de internationale eenige aagen geleden uit Moekou zou zijn vertrokken en onder een val- schen naam te Warschau zou zijn aangeko men Een krachtig protest. Naar uit Warschau wordt gemeld, hebben de bisschoppen van Polen gezamenlijk een herderlijken brief gepubliceerd, waarin zij, onder verwijzing naar de encycliek van den H Vader over het christelijk huwelijk, stelling nemen tegen het wetsontwerp betreffende het huwelijk, dat bij de codificatiecommissie in voorbereiding is. Het Poolsche episcopaat protesteert krach tig tegen het feit, dat een commissie in een land, waar de meerderheid der bevolking tot den katholieken godsdienst behoort, een huwe lijkswet ontwerpt, welke de huwelijkswet geving van sovjet-Rusland benadert. De onontbindbaarheid van het huwelijk wordt geschrapt, men voert het tijdelijxe hu welijk in en door de wet wordt de uitwisse ling van gehuwden en van vrouwen toege staan. Het wetsontwerp, aldus de herderlijke brief, is in strijd met het goddelijke gebod; het ia de kiem van het bolsjewisme in het huisge zin en bedreigt het vaderland met een dood» lijke moreele pest. Het schrijven besluit met een aansporing tot alle Katholieken om alles in het werk t* sHü/K. teneinde de totstandkoming van eeQ dergelijke wet te verhinderen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9