MGR. AENGENENT OVER DE GRAAL. LANDBOUW IN DE TWEEDE KAMER. CRISIS EN STEUN. VRIJDAG 11 DECEMBER 1931 GRAALHUIS TE ALKMAAR INGEZEGEND. EEN BELANGRIJKE REDE VAN HAARLEMS BISSCHOP. REDE VAN DEN BISSCHOP. DE PONDEN-TRANSACTIE DER NEDERL. BANK. De verkoopvoorwaarden. A fscheidsklanken. ER WORDT GEDAAN, WAT MOGELIJK IS GEMEENTEFONDS. KINDERTEHUIS ONTRUIMD. ORNITHOPHILIA CENTRAAL MISSIE BUREAU IN INDIE. Gisterenmiddag is het nieuwe Graalhuis in de Emmastraat te Alkmaar plechtig ingewijd door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem. De Graalvlag wapperde van den gevel en door een eerewacht van Graalmeisjes met hun kleurige banieren werd Z. H. Exc. opgewacht. Geassisteerd door de drie pastoors van Alkmaar, den hoogeerw. heer Deken E. P. Rengs en de Zeereerw. paters L. E. Biesta O.P. en A. J- H. H. Baetsen O.P. verrichtte Mgr. de inzegening. Daarna werd Z. H. Exc. ontvangen in de be nedenvertrekken van het Graalhuis, waar zich behalve de vertegenwoordigers van de plaatse lijke geestelijkheid en een groot aantal gonoo- digden ook bevonden de heer mr. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, mej. L. v. Kers bergen, centraal Graalpresidente, en vele leid sters van de Graal. Toen allen gezeten waren nam mej. van Kersbergen het woord. De Centraal-Graalpresidente dankte aller eerst Mgr. Aengenent voor zijn tegenwoordig heid. U, monseigneur, aldus spr., hebt door uw medewerking de slichting van dit Graal huis mogelijk gemaakt. In Alkmaar heeft de Graal een kern van enthousiaste katholieke meisjes aangetroffen en is zij er in geslaagd een groep krachtige en bezielde leidsters te vormen, met offerzin en liefde voor het apos tolaat. Onze tegenstanders spannen al hun krachten in om hun doel te bereiken n.l.: God de we reld uit. Wij hebben ons precies het tegen- overgestelde ten doel gesteld. Wij bezitten onze clubs voor ontspanning en ontwikkeling, maar ons hoofddoel is en blijft een leger te vormen Van katholieke jonge vrouwen, in den besten Mn des woords. De Graal wil den waarachtigen katholieken Beest kweeken in onze maatschappij zij wil de Parochies bevolken met -degelijke katholieke vrouwen, zij wil de congregaties tot bloei brengen en zoo op haar wijze medewerken aan het herstel der katholieke maatschappij. Sedachte. Wij beloven U, dat wij met al onze brachten zullen werken voor ons groote doel: katholieke meisjes en vrouwen van de daad io vormen Nadat een van de Alkmaarsehe leidsters bad gesproken, was het woord aan een van de graalcadetten, die een kort en ferm speech- je hield. Zij vertolkte haaf dankbaarheid voor het feit, dat de jonge meisjes in de Graal ge legenheid krijgen haar talenten in dienst te stellen van het apostolaat. Wij meisjes, aldus zei ze, hebben dit altijd verlangd en wat de enkeling niet kon, dat vermogen wij nu allen tezamen. Al onze krachten zullen wij van nu af geven en wij beloven U, Monseigneur, dat wij allemaal missionarissen zullen worden. Een gewoon Graallid betuigde haar dank- baarheid voor het totstandkomen van het nieuwe graalhuis. De Deken van Alkmaar, de hoogeerw. heer E. P. Rengs betuigde zijn vreugde over de stichting van het Alkmaarsehe Graalhuis en gaf aan Z. H. Exc. de verzekering, dat de geestelijkheid van Alkmaar gaarne bereid is om de verlangens van Haarlem's Bisschop Inzake de Graal tegemoet te komen. Daarop nam Z. H. Exc. Mgr. J- D. J. Aen genent het woord. Allereerst richtte Mgr. een woord van wel kom tot den burgemeester. Uw aanwezigheid hier, aldus Monseigneur, is een nieuw bewijs •voor uw belangstelling ook voor het Katho lieke leven In deze stad en dit kunnen wij niet genoeg waardeeren. Het is vandaag een gelukkige dag voor Alk maar, aldus vervolgde Z. H. Exc., allereerst om de consecratie van het altaar in de Domi- nicanenkerk die vanmorgen heeft plaats gehad, en op de tweede plaats om de inwijding van dit gebouw. Gij, Katholieken van Alkmaar, hebt getoond niet alleen zorg te willen dragen voor den steenen tempel Gods, waarvoor gij een nieuw altaar schonkt, maar evenzeer voor den levenden tempel Gods, die uw eigen kinderen, uw dochters vormen. Een beroep op de geeste lijkheid. Het zal langzamerhand wel algemeen bekend zijn dat ik een groot bewonderaar en een krach tig promotor ben van de Graal. Ik wensch thans voor het gansche diocees te herhalen, dat ik deze jongevrouwenbeweging, die gedragen en gestuwd wordt door de congregatie van de Vrouwen van Nazareth, een beweging vind idealer dan welke andere ik mij ook zou kunnen denken en die ik voor niets ter wereld meer zou willen missen in mijn diocees. Mijn eenige en vurige wensch is het dat de Graalbeweging zich in dit bisdom zoo snel mogelijk zal uitbreiden. Van de Graal zal in de toekomst een onschat bare kracht uitgaan voor de bevestiging van ons Katholiek leven. Honderdduizenden zullen van het werk, door de Graal verricht, de vruch ten plukken, want deze beweging streeft naar de vorming van echte, degelijke, Katholieke huismoeders, en dat zijn de voortreffelijkste menschen die er op de wereld bestaan. De Kerk en de maatschappij kunnen haar niet missen. Monseigneur richtte zich dan tot de pas toors van Alkmaar en wenschte hen geluk met de stichting van dit Graalhuis. II wensch hun te verzekeren, aldus Monseigneur, dat zij de Hnancieele offers, die de instandhouding van dit tehuis vergt, met blijheid zullen blijven dragen omdat zij weten dat het mijn harte- wensch is, dat dit Graalhuis tot vollen bloei geraakt. Dit zal zeker offers vergen maar ik weet, dat deze offers gaarne gebracht zullen worden, waaneer ik het vraag. Ik wensch ook een beroep te doen op alle eerw. zusters en eerw. heeren geestelijken van heel het bisdom, om meisjes, die den religieu zen staat willen omhelzen, te wijzen op de congregatie van de Vrouwen van Nazareth. Deze congregatie is wel jong, maar ik garan deer de stabiliteit van deze jonge congregatie De pastoors moeten dus de meisjes, die roeping gevoelen, krachtig aansporen te treden in de congregatie van de Vrouwen van Nazareth. Ook de leeken moeten begrijpen, dat hun kin deren in de Graal thuishooren. De eerw. Zusters van de lagere scholen moe ten al haar leerlingen, voor dezen de school verlaten, aansporen om lid te worden van de Graal. Ook op de eerw. zusters, die onderwijs ge ven aan de lycea, de H. B. S-en en de gym nasia, doe Ik een beroep om met ijver en animo haar leerlingen aan te sporen zich te laten inlijven in de Graalbeweging. Alleen wanneer zij zoo doen, handelen zij in mijn geest en Ik weet, dat, wanneer ik op haar een beroep doe, zij gaarne bereid zijn daaraan gevolg te geven. Het ligt voor de hand, dat een jonge be weging blootstaat aan critiek en ook niet ont komen zal aan misverstanden. En een beweging, die zoo met open vizier naar buiten treedt als de Graal, staat daaraan nog meer bloot dan andere organisaties. Ik wil bij deze gelegenheid op die misver standen wijzen opdat ze ophouden te bestaan en ik wil ook een antwoord geven op de on billijke critiek, die hier en daar wordt uit geoefend, opdat zij tot zwijgen zal worden gebracht. Misverstanden ten opzichte van de Graal. Het eerste misverstand, dat bestaat ten op zichte van de Graalbeweging, is. dat zij los staat van de congregatie.. Zelfs in een tijd schrift dat aangewezen is om leiding te geven aan de mannelijke jeugdbeweging, heb ik nog onlangs de bewering gelezen, dat de Graal los staat van de meisjescongregatie. Dit is een absoluut misverstand. De Graal is evenzeer verbonden met de congregatie als de patro naatsbeweging voor jongens. De congregatie, en ik zeg dit voor het ge- heele bisdom, is het uitgangspunt van alle actie op bet gebied van de meisjesbeweging. De graalleden moeten in bet algemeen lid zijn van de congregatie. Voor sommige groepen voor meisjes moet echter in dit opzicht een uitzondering worden gemaakt. De meisjes echter, waarop deze be paling slaat, worden niet volledig lid van de Graal maar blijven, ook wanneer zij „inge kleed" zijn, aspiranten, totdat zij in de con gregatie zijngetreden. Het tweede misverstand, dat gerezen is en dat geheel en a! uit den weg geruimd moet worden, is> dat de Graal geheel los en onaf hankelijk van de parochiegeestelijkheid zou staan. Dit is oen droevig misverstand en daartegen protesteer ik ten sterkste. Want de Graal staat niet los van de parochieele geestelijkheid. Ik heb zelfs voorgeschreven en de Vrou wen van Nazareth hebben mij om dit voor schrift verzocht dat de Vrouwen van Na zareth op vastgestelde tijden overleg moeten plegen met de parochiegeestelijken, om te ver- n&msn we.lke wenschen door de laatste ten opzichte van de Graalbeweging worden ge koesterd. Hoe is bet mogelijk dat men zegt, dat de Graal niets met de parochiegeestelijkheid te maken heeft Ik kan mij ©enigszins indenken hoe dit misverstand misschien is ontstaan. Ik heb bepaald, dat de kapelaans die de con gregatie leiden, niet belast mogen worden met de dagelijksche leiding van de Graalclubs, ten zij er een apologetische cursus wordt gegeven. Het Is mijn stellige overtuiging dat de di recte leiding voor een jonge vrouwenbeweging niet door den priester op zich moet worden genomen. Om verschillende redenen is het beter dat dit niet gebeurt. Op de eerste plaats meen ik dat wanneer een kapelaan zijn werk goed wil doen hij geen tijd heeft om zich met de dage lijksche leiding van een meisjesbeweging be zig te houden. Zijn werk is immers op de eerste plaats het geven van catechismus, het preeken, en vooral ook het huisbezoek dat wel het grootste en voornaamste deel van zijn taak is. Daarnaast hebben de kapelaans nog de zorg voor de mannelijke jeugd. Op de tweede plaats zijn mannen minder geschikt dan vrouwen om zich met de directe leiding van een meisjesbeweging bezig te houden. Dit is geen werk dat den man goed afgaat. Maar ook al zouden de mannen de benoodlg. de capaciteiten wel bezitten ,dan nog zou het ongewenscht zijn wanneer zij zich bemoeiden met dit werk. De eenheid van de Graalbewe ging zou er door in gevaar worden gebracht Alleen een religieuze congregatie als van de Vrouwen van Nazareth kan dit werk naar be- hooren vervullen. Met deze eenheid in de beweging hangt de stabiliteit en de continuïteit ten nauwste samen .zoodat het ook daarom gewenscht is de dagelijksche leiding toe te vertrouwen aan de Vrouwen van Nazareth en niet aan de pa rochiegeestelijken. Het derde misverstand, dat bestaat ten aan zien van de Graal is, dat sommigen- zeggen, dat de Graal beter zou doen, wanneer ze haar leden wat meer gewone en practlsche kun digheden leerde. Maar de Graal doet dit reeds. De Graal vormt de meisjes ook practisch tot goede huismoeders. De vele cursussen zijn daarvan het bewijs. Van dit werk blijkt niet zooveel naar buiten, maar men mag daarom maar niet veronderstellen, dait zij dit werk verwaarloost. Een vierde misverstand is, dat de Graal bloeiende meisjespatronaten, waar zij die aan treft, stuk slaat. Dit is onjuist en de Graal zou dit trouwens zelfs niet wenschen. Zij wil de bestaande meis jespatronaten zooveel mogelijk overnemen en langzamerhand omvormen in den Graal-geest. De leidsters van die Patronaten wil zij ook zooveel mogelijk overnemen, maar zij wil boven dit werk een andere vlag zetten. De microfoon in den klokketoren van StPieterwelks klokgelui op 8 December per Vaticaansche Radio werd uitgezonden. Onbillijke critiek. Er wordt echter ook critiek uitgeoefend op de Graalbeweging en deze critiek is dikwijls onbillijk. Een van de voornaamste punten van critiek, die mij steeds het meest onaange- naam heeft getroffen, is wel dat men beweert, dat de Graal geheel en al opgaat in uiterlijk, beid. Op deze bewering wensch ik een viervoudig antwoord te formules-ren. Op de eerste plaats leven wij In een tijd, waarin wij onze geloofsovertuiging niet meer alleen in de hiniienkamews mogen houden. Wij moeten de straat op en onze levensbeschou wing met blijheid uitdragen. Dit doet men in dezen tijd overal, niet het minst bij onze fel ste tegenstanders, die al zoover gekomen zijn, dat zij eere-doctoraten in de goddeloosheid uit reiken. Daartegenover past het, dat wij onze katho lieke levensbeschouwing uitdragen en wij mogen God dankbaar zijn, dat onze meisjes dit leeren in de Graalbeweging. Op de tweede plaats echter vraag ik mij af, wat het voor een redeneering is, om, wanneer men uiterlijkheden ziet, te zeggen dat de be weging daarin geheel opgaat Een dergelijke wijze van spreken verraadt een gebrek aan de meest elementaire logica. Men heeft trou wens niet het recht zoo te spreken, want deze uiterlijkheid is slechts mogelijk door de sterke innerlijke bezieling, die haar voortstuwt. Wanneer men wil antwoorden op de vraag of de Graalbeweging innerlijke waarde bezit, dan moet men de feiten kennen. Niemand kent die feiten beter dan ik en daarom stel ik er prijs op te verklaren, dat de innerlijke waarde van de Graalbeweging zoo groot en krachtig is als men zich slechts denken kan. Het noviciaat van de Vrouwen van Naza reth duurt twee jaren en is strenger dan dat van menige andere religieuze congregatie. De religieuze geest kan niet Inniger zijn, dan zij is in de Congregatie van de Vrouwen van Nazareth en daarom ontzeg ik een ieder het recht te beweren dat de Graal-beweging in uiterlijkheden opgaat. Men beweert ook, dat de Graal de uithuizig heid van de meisjes in de hand werkt. Dit is ten deele waar. Maar dit ia ook noodlg. Wij moeten naar buiten treden. God vraagt van ons de uitoefening van het apostolaat en daarvoor moeten, de meisjes zich buitenshuis scholen in haar clubs. Overigens is de uit huizigheid, die de Graal veroorzaakt, werke lijk niet zoo groot, want de Graalleden maken In den regel er zijn uitzonderingen slechts deel uit van twee clubs, zoodat zij daardoor niet meer dan twee avonden per week worden bezig gehouden. Ten derde zegt men, dat de Graalbeweging zoo duur is. Ook dit verwtjt is ongemotiveerd. Verschillende meisjes, die het moeilijk betalen kunnen, worden geheel gratis In de Graal beweging en ln de clubs opgenomen. Maar is het een onbillijkheid wanneer een meisje, dat flink verdient, ook behoorlijk bijdraagt voor den bloei van haar organisatie Vervolgens becritiseert men hier en daar de Graal sterk om de fouten, die wel eens door haar begaan zijn. De jeugd maakt altijd wel eens fouten en bij 'n jeugdige Inthousiaste beweging zooals de Graal is, ls dit niet te vermijden. Maar op dergelijke fouten mag niet alle nadruk worden gelegd met voorblj- zieni van al het goede dat de Graal presteert en zeker mogen begane fouten niet gebruikt worden om de Graal te kleineeren en tegen te werken. Het is een fout geweest om in sommige plaatsen de Paasch-boodschap van de Graal des nachts te doen aanplakken. Maar deze fout wordt in een bepaalde stad zoo uitgespon nen en uitgemeten, dat er velen zijn, die daarom alleen de Graal niet sympathiek ge zind zijn. En een dergelijke houding kan niet gebillijkt worden. Een oude spreekwijze zegt, aldus besloot Z. H. Excellentie, van Alkmaar begint de victorie. Mogen van dezen dag af, nu het Alkmaarsehe Graalhuis werd geopend, de mis verstanden, die er beerschten, verdwijnen en moge de ongemotiveerde critiek op de Graal ln den vervolge achterwege blijven. Moge de Graalbeweging bloeien tot in lengte van jaren en moge zij haar rijke vruchten uitstorten over de stad Alkmaar en de om liggende dorpen. Toespraak van den burge meester. Tenslotte sprak nog de heer W. C. Wende- lens, burgemeester van Alkmaar. Spr. bracht dank aan de Graalbeweging voor haar uitnoodiging om bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn en aan Z. H. Excellentie voor de tot hem gerichte vriendelijke woor den. Katholiek Alkmaar, aldus spr., kan er zeker van zijn, dat ik te allen tijde belangstelling zal hebben voor het werk van de Graal. Ik ben mij ervan bewust, dat de bloei van de geordende gezinnen bevorderd dient 'te wor den, wil onze maatschappij weer gezond wor den, en evenzeer besef ik, dat wanneer men zijn talenten niet ln dienst weet te stellen van het hoogere, elke arbeid ijdel is. De Graal verstaat deze belde dingen uitnemend en daarom kan zij op mijn sympathie en belang stelling altijd rekenen. Hierna wérden ververschingen rondgediend en bestond er gelegenheid het nieuwe Graal huis ln oogenschouw te nemen. Dit nieuwe Graalhuis is hoofdzakelijk in denzelfden trant ingericht als de Amster- damsche Graalhuizen. De clubkamers zijn met smaak en met heel weinig middelen ingericht. De vrouwelijke vaardigheid en intuïtie heeft hier wonderen gedaan en wij twijfelen er niet aan of dit nieuwe huis zal al onmiddellijk het middelpunt worden van de bloeiende Graal beweging in Alkmaar en omgeving. Op de eerste étage is een kapel ingericht, waar een eenvoudig en stijlvol altaar is ge plaatst. Rond dit centrum moet de Graal beweging in Alkmaar wel groeien. Het kan niet anders. God wil het Op de vragen van den heer Joekes betref fende de pondentransactie van de Nederland- sche Bank heeft de heer.de Geer, minister van Financiën als volgt geantwoord: De verkoop heeft plaats gehad tot een bedrag van 7.839.000 pond, subsidiair te verhoogen met 425.000 pond, die a deposito uitstaan bij de Bank voor Internationale Betalingen, in verband waarmede de Nederlandsche Bank er prijs op stelde zich omtrent den verkoop hier van een beslissing voor te behouden. De voorwaarden, waaronder de verkoop heeft plaats gehad zijn in hoofdzaak de vol. gende: a. De koopprijs is gelijk aan den koers van den dag, met dien verstande dat door Ne- derlandsch-Indië niet méér zal behoeven te worden betaald per pond dan 9,45, noch minder zal zijn verschuldigd dan 9,25. b. De Bank zal geen betalingen van het verschuldigde onder aanbod van levering der benoodigde ponden kunnen voderen dan op of na 15 Augeustus 1934 voor het uitstaand bedrag der Nederlandsch-Indische pondenlee- ning 1921C en op of na 15 Januari 1935 voor het uitstaand bedrag der leening 1923B. c. De Bank verbindt zioh ook na evenge- melde data niet tot opeisching over te gaan, indien en zoolang haar positie als circulatie bank dit te barer beoordeeling zulks mo gelijk maakt. d. De Bank zal het op te eischen bedrag maand te voren opzeggen. e. De betaling van de opeischhare bedragen, voor zoover deze de normale aflossingen op de pondenleeningen overtreffen zal niet kun nen worden gevorderd, dan nadat de verelschte wettelijke machtiging zal zijn veTleen-d tot het openen van het daarvoor beraoodigd krediet door het Rijk aan Nederlandscbe-Indtë. Volledigheidshalve moge aan het vooraf gaande nog worden toegevoegd hoewel dit buiten de gestelde vraag omgaat dat een soortgelijke overeenkomst tot een bedrag van 2-500.000 pondi, door Nederlandsdh-Indië ge. sloten is met de Javasohe Bank. Tijdens de mededeeltngen, gedaan in de Kamerzitting van 3 December jl., was hieromtrent nog geen de finitief antwoord van de Javasohe Bank in gekomen. De aankoop is geschied in overeenstemming met, doch buiten aandrang van de Nederland sche Regeering. Wettelijke goedkeuring ls verelscht voor de opening van het krediet door het Rijk aan Nederlandsch-Indië, zoodat het verdere verloop van de transactie afhankelijk ls van de beslissing der wetgevende macht. De Volksraad zal in de gelegenheid worden gesteld, zich over de materie uit te spreken. „Welken vorm heeft de aarde, Marie „De aarde ls rond". „Kan jij me nu zeggen, Hans, waar om dit zoo is „Omdat u het gezegd heeft, meester". De opbrengst voor 19321933. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het gemeente fonds voor 1932-1933, zet de minister van finan ciën uiteen, dat de doorwerking van de wet nog niet voldoende is geweest om een defini tief oordeel over de resultaten te kunnen vor men. De opbrengst der inkomstenbelasting over 1932-1933 is geraamd op 72.000.000. In ver band met het afwijkende tarief kon de op brengst der gemeentefondsbelasting iets hooger worden gesteld, n.l- op 75.000.000. Bij de raming van die opbrengst der opcenten op de vermogensbelasting is rekening gehouden met de daling van de waarde der vermogens. Vernietigend rapport van den hygiën!st. Naar het ,,Vad\' verneemt, heeft de politie een particulier kinderhuis, dat gevestigd was op het Belgische Plein te 's Hage ontruimd. Het betreft hier, aldus genoemd nlarl, een onderneming van mevrouw S, P. M. S.-van D., die aanvankelijk te Bilthoven haar bedrijf heeft uitgeoefend, maar vandaar vertrokken is, blijkbaar omdat zij bemerkte, dat anders de politie zien met de zaak bemoeien zou. Nauwelijks had zij zich te 's Gravenhage ge vestigd, of er kwamen ernstige waarschuwin gen bij de politie binnen. Een onderzoek werd ingesteld door de kinderpolitie. In de eerste plaats bleek, dat de dame geen aangifte gedaan had bij de bevoegde autoriteit maar bij een bezoek aan het kinderhuis bleek ook, dat de waarschuwingen uit Utrecht en omstreken ten volle gerechtvaardigd waren. Den hygiënist der Gemeente is toen ver zocht een deskundig onderzoek in te stellen. Het rapport, dat dr. Noordhoek Hegt heeft uitgebracht, ls vernietigend. Hij trof acht kinderen in het tehuis en constateerde bij al len huidziekten. Bij een zuigeling nam hij ont stekingen waar, die het gevolg moesten zijn van te geringe zorg. Geneeskundige hulp had moeten worden ingeroepen. Ook verder constateerde hij groote onzin delijkheid. Op de bedjes vond hij één dun wol len dekentje. De leidster zeide, dat de andere dekens bevuild waren, maar de inspectrice van de kinderpolitie had den avond te voren ook slechts één dekentje op de bedjes aangetroffen. Mevrouw S. ver klaarde verder voorstandster te zijn van niet te warme ligging voor kinde ren. Zij zegt vroeger verpleegster te zijn ge weest. De conclusie van den deskundige was, dat de betreffende dame ongeschikt moet worden geacht voor het grootbrengen van kinderen. Een en ander gaf de politie aanleiding van baar bevoegdheid gebruik te maken en het kindertehuis te ontruimen. De inspeotrioe heeft er zorg voor gedragen, dat de stakkerds beter warden onderge bracht. Dit schrijnende geval bewijst weer eens, hoe nuttig werk de kinderpolitie verrichten kan. Maar tevens wijst het op de noodzake lijkheid om eerst bij de politie te informeeren, voor men kinderen aan vreemden ter verzor ging geeft. Wie de leidster van de afd. kinderpolitie kenden, kunnen bevestigen dat men nimmer tevergeefs op haar een billijk beroep kan doen. Ruijs gaat heen. Althans als Minister van Landbouw, indien de nieuwe departementale indeeling werkelijkheid wordt. Bij het schei den van de markt leert men elkander kennen en indien wij mogen afgaan op hetgeen de lange, lange rij sprekers bij de afcfeeling Landbouw te zeggen had, dan hebben de boe ren apris tout aan dezen bewindsman geen kwaden minister gehad. Deze beeft hun zijn belangstelling getoond op velerlei terrein; hij heeft een vrij nauwe samenwerking tot stand gebracht tusschen departement en boerenor- ;anisaties, terwijl noch het landbouwonder wijs, noch tentoonstellingen zijn aandacht ont gingen. Nooit heeft een Nederlandsch Minister van Landbouw voor zulke moeilijkheden gestaan als wij nu beleven. De verschrikkelijke crisis, welke over de wereld woedt, teistert onze hee- le landbouwende bevolking, d.i. bijna een vierde deel der geheele natie. De Katholieke Boerenbond berekende, dat in Gelderland, Utrecht en Overijssel in totaal niet meer dan 187 bedrijven winst maakten en dan een winst, die 37 lager was dan die men over 1929 '30 genoot. De landbouw-export is voor een zeer groot deel vernietigd en de vleesch uit voer daalde binnen korten tijd voor de helft der waarde. Een groot deel der tuinbouwpro ducten is waardeloos; de Westlandsche tuin derij voelt den val van het Engelsche pond en de zuivelproductie, die langer waarde hield, volgt de algemeene daling. Het is altijd in deze volgorde gegaan zegt dr. Bierema, maar met deze wetenschap schiet het platteland, dat niet over veel weerstandsvermogen be schikt, weinig op. Het heeft recht op hulp, constateerde de heer Weitkamp terecht, die van socialisatie weinig heil verwachtte. Dat de Regeering wel iets en zelfs veel ge daan heeft om den landbouw te helpen, werd gistermiddag van verschillende kanten royaal toegegeven en men dankte Minister Ruijs. Een groot en vast program tegen de crisis uitvoe ren de vrijheidsbondsche dr. Bierema er. kende eerlijk, dat 't moeilijk ging, daar de toestand telkens zoo snel verandert. Er wordt gedaan, wat mogelijk is, beleed de c.h. heer Bakker en voegde er hij, dat ook voor de over heidshulp grenzen bestonden. Over de Tarwewet, die Minister Ruijs er door kreeg, na zwaar geschut in werking te hebben gesteld, bleek men nu algemeen tevre den. De a.r. beer v. d. Heuvel bepleitte echter een verhooging van het mengpereentage opdat heel het inlandsch product hier worde ver. bruikt, een denkbeeld, dat den Minister niet verwerpelijk schijnt. Deze afgevaardigde heeft terecht geprotesteerd tegen de sensationeele en demagogische beat rij ding, waaraan de wet bloot staat in de liberale, communistische en socialistische pers. Wij moeten er echter bij voegen, dat de soc. dem. heer Hiemstra zich op dit punt van zijn partij-pers losmaakte en de goede werking der Tarwewet erkende. Hetzelfde kan men zeggen van den stêun, welken de Regeering aan de suikerbietenteelt verleent, welke zij nu met 14 in plaats 7 mil. lioen gulden helpt. De heer Jac. Vos, die de tarwewet de „meest sympathieke" hulp noem de, was ook tevreden over den steun aan de bieten, welke hem nu voldoende leek, daar hij een vermindering van de suikerproductie en een stijging van de prijzen durft verwachten Ook de heer Loerakker was over den geboden steun tevreden, maar drong er op aan (hierin later bijgevallen door den heer v. d. Heuvel) dat nu ook algemeene verlaging van de uiterst sobere loonen der landarbeiders zou worden voorkomen. Had de heer Jac. Vos bepleit het aardappel- pootgoed onder de landbouwuitvoerwet te bren gen een maatregel, die de aardappelteelt helpt zonder schade voor de schatkist de EEN BRUTALE DIEF. Woensdagmiddag hoorde de winkelier O, te Haarlem die boven zijn winkel aan de kleine Houtstraat hoek Gasthuisvest verbleef, de win kelbel tweemaal overgaan. Toen hij in den win kel kwam, was daar echter niemand te vin den. De heer O. ging daarna weer naar boven. Toen hij later weer beneden kwam, ontdekte hij, dat uit een in den winkel staand bureau een bedrag van 785 aan bankpapier was ont vreemd. Men vermoedt dat de dader, nadat hij naar binnen was gekomen, zich achter de artikelen als rollen behangselpapier zich heeft schuil gehouden, totdat de heer A. weer naar boven wak. De electrische draad van de bel wae door den dief doorgesneden. heer v. d. Heuvel meende, dat, wilde men de groote voorraden aardappelmeel opgeruimd krijgen, het noodig zou zijn ook aardappelmeel in het brood te mengen. Hij -erkende, dat de kwaliteit van het brood dan wel minder wordt, maar schijnt dit te willen aanvaarden om aldus tijdelijk de aardappelteelt ln gang te houden en later onzen export van aard appelmeel weer te hervatten. In elk geval bleek obk de heer Bierema van meening, dat credieten verleenen alléén, het geen de Regeeiing tot dusver doet, voor de aardappelmeeliudustrie eenvoudig uitstel van executie is.' Vroegen de heeren Loerakker, Jac. Vos en Braat ook steun voor de vlascultuur, die an- ders niet loonend is en vee! werkgelegenheid biedt, men wees er ook op, dat naast de klei boeren nu de zandboeren eveneens geholpen zullen moeten worden. Wij betwijfelen of dit alleen door middel van verlaging van vracht tarieven en door z.g. „kleine" middelen kan geschieden. Met alle respect voor de verzeke ring van den heer v. d. Heuvel, dat de zand boeren het niet zoo kwaad hebben als de klei boeren, duidelijk is, dat de laatste uiteindelijk veel minder weerstand hebben. Indien men niet den sterken schijn wil wekken, dat de hulp alleen aan de kleiboeren wordt veTleend, dient deze ook uitgestrekt tot de zandboeren. En men zal hier de zaken waarschijnlijk héél radicaal moeten aanpakken om werkelijk suc ces te behalen. De heer Braat zei op een gege ven oogenblik: „Als we met Rusland willen concurreeren, kunnen we de boel wel stil leg gen". Inderdaad schuilt daar waarheid in. Maar het voornaamste is vo-r het oogenblik te zorgen, dat de landbouwende bevolking .loo nend werken kan. Daarvoor is noodig, dat be paalde producten op behoorlijken prijs ver kocht kunnen worden en dit zal een stevige organisatie noodig maken althans voor den afzet. Of de Overheid zich hier geheel buiten zal kunnen houden, lijkt twijfelachtig. Ook 's heeren Eb els' wenschen gingen trouwens in een richting, welke sterken regeeringssteun vraagt, die nog niet direct van financieelen aard behoeft te zijn. Vroeg mevr. Bakker aandacht voor de be langen van zangvogels, trekhonden, en vee, dat vervoerd wordt, de heer Engels stelde een veel gewichtiger zaak aan de orde. Deze Katho lieke afgevaardigde speecht niet dikwijls, maar als hij een keer opstaat om zijn zorgvuldig voorbereide en geheel uitgeschreven denkbeel den op rustige wijze uiteen te zetten, kan men verzekerd zijn, dat hij iets te berde heeft te brengen, dat de aandacht waard ie. Het plei dooi van dezen gewezen fabrieksarbeider, die de gevolgen der industrie jarenlang aan den lijve ondervond, was er op gericht, om aan alle arbeiders, die op het platteland wonen, in den geest der Landarbeid-erswet, welke nu alleen eldt voor arbeiders die van landarbeid een hoofdberoep maken, een eigen bestaan als kleine boeir mogelijk te maken. De katholieke afgevaardigde, die b. v. in Twenthe een gebee- len of gedeeltelijken ondergang der textiel-in- dustrie niet onmogelijk acht, wil ook fabrieks arbeiders op het platteland weer in staat stel len „zelfgenoegzame totaliteit" te worden om een teekenende uitdrukking van wijlen prof. v. d. Vlugt te gebruiken. Hij hoort den kreet van Chesterton, die den Engelschen toeroept .terug naar het land" en ziet het Duitsche voor beeld, waarop hij uitdrukkelijk wijst. Indien 's heeren Engels' denkbeeld voor verwezenlij king vatbaar is, dan schijnt het de volle aan dacht van deskundigen waard. Het ziet er vre delievender uit dan het voorstel dergenen, die alleen heil zien in protectie. Natuurlijk kan de landbouw niet onverdedigd worden gelaten tegen invoer uit gedeprecieerde landen, maar allen invoer van rogge en tuinbouwproducten verhinderen, lijkt eerder gezegd dan gedaan. Nog afgezien van de, vroeger reeds docr Co- iijn behandelde vraag of zmlke protectie geen zware schaduwzijden heeft voor den landbouw, bestaat er ook twijfel of deze er inderdaad, voor zoover het de zandboeren betreft, mee ge holpen zou zijn. Het sprektrslijstje is nog niet uitgeput. De prijzen. Op de expositie van Ornithophilia te Utrecht zijn de volgende prijzen toegekend: De zuiveren medaille van H. M. de Koningin werd aan E. Oostermann te Baarn, met de beste collectie krielkippen. Tevens ontving hij de vaas uitgeloofd door den ex-keizer van Duitseh- land (met het beste dwerghoen). De bronzen medaille, uitgeloofd door H. K. H. Prinses Juliana, werd toegekend aan den heer A. Keijzer te Almen, voor de beste collectie sier- dniven, de zilveren medaille uitgeloofd door dén Commissaris der Koningin in Utrecht aan den heer M. Dreesman te Zeist, voor de beste collectie sierduiven op één na; zilveren me daille, beschikbaar gesteld door B. en W. van Utrecht, werd toegewezen aan den heer W. Peek te Scheven inged, voor de beste collectie meeu wen; een verzilverde medaille van den minis ter van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw viel ten deel aan dr. S. Timmers te Harderwijk. Een speciale medaille, beschikbaar gesteld door den voorzitter van de vereeniging van Duitsche dwerghocnfokkers, werd toegekend aan den beer E. Ostermann te Baarn, voor de beste collectie jagerkrielen. De zilveren me daille, geschonken door de gemeente Utrecht, werd uitgereikt aan den heer A. Tennekes, te Kampen, voor de beste collectie Wyandotte krielen. De bronzen medaille van de Kamer v. Koophandel aan E. Ostermann te Baarn voor de beste collectie Langshanskrielen. De bronzen medaille van de V. V. V. „Utrecht" aan H. G. W. Aardenne te Dordrecht voor de beste col lectie 4001000 K.M. vliegende postduiven. De zilveren medaille van den burgemeester van Utrecht, na loting, aan C. Bouwmeester te Til burg voor de beste collectie konijnen. De her- inneriiügemedaille, verhouden aan den prijs „de Victorie kraaiende haan" aan H. Scholte te Enschede voor een oolleotie pluimvee. De plaquette, uitgeloofd door de Vereeniging van Duitsche dwerghoenfokkers, aan H. Scholte te Enschede, voor het hoogst aantal punten in de collectie hoenders. liet K. I. B. en C. K. K. B. vernemen uit Indië, dat op 31 October j.l. de stichting „Cen traal Missiebureau" te Batavia in het leven is geroepen en dat het met 1 November zijn werk zaamheden heeft aangevangen. Het C. M. B. bestaat voorloopig uit twee afdeelingen, n.l. afdeeling A voor de behande ling van algemeene zaken; aan het hoofd dezer afdeeling staat pater G. H. Baptist M. S. C., en afdeeling B voor de behandeling van zaken 12, Batavia (Centrum). Het C. M. B. is gevestigd: Entree Gondangdia van onderwijs en opvoeding; aan het hoofd dezer afdeeling staat pater dr. Jos- van Baal S. J.. GELOOFSAFVAL IN BERLIJN Volgens de nieuwste statistische opgaven be treffende de Duitsche rijkshoofdstad, hebben in het afgeloopen jaar in Berlijn 66.635 per sonen hun lidmaatschap van het kerkgenoot schap waartoe zij behoorden opgezegd (vorig jaar 57.640) Hiervan behoorden er 59.255 tot een protestantsch kerkgenootschap en 6794, die zich vroeger katholiek noemden, alsmede 5S6 Israëlieten. Van 1925 tot 1930 zijn er in Berlijn alleen 260.636 Protestanten en 40.475 katholieken uit de kerk getreden. KWtS'i'o ALCALA ZAMORA, die gisteren tot president der Spaanse lie republiek is gekoze®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7