w Ir tiGüiWüiWS IN DE TWEEDE KAMER LANDBOUW IN DE TWEEDE KAMER. ZATERDAG 12 DECEMBER 1931 STAATSMIJNEN AAN- GENOMEN. EEN PRINCIPIEELE MOTIE. GOUVERNEUR VAN WEST-JAVA. DE BELGISCHE HANDELS POLITIEK. DE ONGELUKKIGE DUITSCHER. ONTEVREDEN WERKLOOZE. RIJKSCREDIET AAN DE GEMEENTEN. Invoer in Indië. DE INDISCHE POSTVLUCIITEN. EEN HEMEL IN DE GEVANGENIS. DENEMARKEN. Er moet veel geleend worden In belangstelling van de zijde der Kamer doet de Wegenfondsbegrooting niet onder voor andere afdeelingen van 't rijksbeheer. Men voelt hier aan 't begin te staan van veel en grootsch werk, men meent ook, dat de duiten er over vloedig zijn en dat er stuwing uitgaat van het departement van Minister Reymer. In de knappe memorie van toelichting op het fonds, zijn de inkomsten (ruim 100 miliioen) en uitgaven (ruim 113 miliioen) over de jaren 1927 tot en met 1931 opgenomen met uitvoe rige exegese. Voor onderhoud en verbetering van Rijkswegen is in het eerste vijfjarenplan ruim 76 miliioen uitgegeven en voor overbrug gingen bijna 6 miliioen. De voltooiing van het wegennet volgens het veel ruimere plan-1932 wordt geschat op een bedrag van bijna een half milliard (435 miliioen gulden). Men raamt voor de groote rivieroverbruggingen 67 mil iioen, voor nieuwe verbindingen in het cen trum en het Westen van het land 138 miliioen, voor andere voornaamste verbindingen 176 mil iioen en voor minder belangrijke wegen 55 mil iioen. Het departement wil zijn eerbiedwek kende plan voltooien binnen een kwart eeuw. Het rekent daarbij op een inkomen van 8S2.5 miliioen voor het Wegenfonds. Maar het departement zal bij zijn voornemens rekening moeten houden met de desiderata der- Kamer. Zij loopen zeker niet geheel parallel met de Waterstaatsche opvattingen. Ir. Bongaerts hierin later bijgevallen o.a. door prof. v. d. Bilt wilde vooral een har monisch uitgevoerd wegenplan, zoo een, dat nie-t den aanleg van heefbanen forceert ten koste van kleiner, maar niet minder nuttig werk. Want ook dit kleine werk wegneming van lastige spoorwegovergangen b.v. dient het autoverkeer. Natuurlijk wil de Katholieke afgevaardigde geen uitstel van werkelijk noo- dige groote werken, wegen als die van de resi dentie naar Rotterdam of Utrecht, of een goede verbihding TilburgEindhoven, waar ook Ir. Feber de aandacht op vestigde. Maar de groote wegen behoeven niet zoo royaal mogelijk vol tooid, noch direct geheel volmaakte alléea te zijn. De breedte, welke snelheidsmaniakken van 100 en 130 K.M. lokt, schijnt Jhr. Rutgers van Rozenburg heeiemaal niet wenschelijk. Dan maar de door den heer Krijger verdedigde auto- snelbanen, welke ir. Mussert propageert. Verschillende afgevaardigden hebben met baron van Voorst tot Voorst opnieuw vergeefs gepoogd om de tertiaire wegen wat te laten genieten van de gelden van het wegenfonds. Over deze gelden liepen echter de opinies ook al uiteen. Met den Minister, die meent dat het Wegenfonds over vijf en twintig jaar schuldvrij kan zijn als gezorgd wordt, dat de jaarlijksche uitgaven de inkomsten niet overtreffen een opvatting welke prof. v. d. Bilt deelt is ir. v. d. Waerden heel optimistisch over de belastingopbrengst, terwijl de heeren v. Dijk en Rutgers van Rozenburg meer pessimistisch zijn. Rekent de Regeering er b.v. op, dat ons land in 1956 een 9 miliioen zielen zal tellen met 1 auto op elke 30 inwoners (op 1 Jan. '30 was dit 1 op 76 inwoners) en op het drievoudige van de huidige rijwielbelasting, nl. 36 miliioen, anderen zijn op dit punt nog eenigszins aarze lend. De heele zaak werd terzijde geschoven door ir. Bongaerts. Voor zoover wij verston den, acht de oud-minister het niet noodig bin nen vijf en twintig jaar alles afgeschreven te hebben en kunnen dus de aan te gane leenin gen voor groote bruggen wel veertig jaar loo pen. De minister zelf wees er op, dat het een legende was te beweren, dat het Wegenfonds onuitputtelijk is. Er moet veel geleend wor den. En alles kan niet opeens. Er is in het afgeloopen lustrum veel gebeurd en men heeft veel onderhanden. De klachten over achterstel ling van excentrische deelen van het land, ont kende de Minister, Maar, hij voegde erbij, dat het centrum en Westen des lands ook meer belasting betaalden. Indien het de bedoeling was te zeggen: düs hebben ze ook recht op meer, leek ons het argument minder gelukkig, al was het zeker niet zóó bot als de uitspraak van staatsman Floris Vos, die de tollen in Friesland met rust wilde laten omdat... Fries land toch in een uithoek des lands ligt. Intus- schen schijnt de heer Vos, die als tollenbestor- mer zijn intree deed in het parlement, meer afkeerig geworden van „directe actie" zooals die onlangs te Maartensdijk werd gevoerd. Hij keurde deze, tot groot genoegen van den Minis ter, af. Voerden de heeren Ebels en v. d Hou ven strijd over de vraag: asfalt of klinkerwegen en pleitte burgemeester Kampschöer opnieuw voor Westiand's wegen, een veel gewichtiger zaak werd aangeraakt door de heeren Feber, v. d. Waerden, Knottenbelt en J. ter Laan, toen zij de overbrugging van het Hollandsch Diep ter sprake brachten. De twee eerstgenoemde afgevaardigden geven de voorkeur aan de door ir. Juten verdedigde overbrugging bij Willem stad welke twintig miliioen zal kosten. Daaren tegen wil de Minister de overbrugging bij den Moerdijk, die slechts 10 miliioen zal vorderen Dit standpunt werd warm verdedigd door de heeren Knottenbelt en ter Laan en uit de ar tikelen in ons blad is wel gebleken, dat wij hun opinie deelen. De voordeelen zijn zóó onloochen baar en do belangen van 's lands eerste haven stad en industrieel Brabant zijn zóó primair, dat wij op dit punt geen beslissing van de Kamer, die de Minister zal uitlokken, vreezen. Vóór alles staat echter, zooals ook ir. Feber en later ook ir. Bongaerts nog even zeiden, dat de zaak der overbrugging zelf urgent is en geen uitstel gedoogt. Ook de Minister Is van die meening. Hij ging niet in op de suggesMe van dr. v d. Waerden, die de zaak nog eens wil laten onderzoeken, maar beloofde, dat de beslissing begin 1932 zal vallen, dus binnen het eerste vijfjarenplan. Er zal een zucht van ver lichting opgaan in Rotterdam en zijn achter land, dat in 1938 zijn Moerdijkverbinding kan hebben als allee goed gaat. Laat de heer ter Laan die krachtig het Wil lem-s tad-plan van zijn partijgenoot dr. v. d. Waerden bestreed, de Rotter dam sche oeverver binding nog maar even buiten het parlement houden. Behalve dat het eerste woord daar over volgens den Minister aan Rotterdam hoort scheen 's heeren ter Laan's berekening van veertig miliioen ons ook twintig miliioen te laag. Of dit bedrag binnen afzienbaren tijd be. schikbaar kan worden gesteld, mag betwijfeld worden. De beg'ooting van de staatsmijnen heeft een principieele motie-Drop gebracht, welke nadere regelingen wenscht Inzake de te verleenen sub sidles aan kerkgenootschappen en cultureele vereenigingen. In Rusland laten de marxisten kathedralen in de lucht vliegen, in België wil len zij allen steun aan het vrije onderwijs ont houden ln ons land stelde ir. Albarda laatste lijk op 22 Dec. 1914 voor, subsidiies aan kerk genootschappen te weigeren. De motie werd ver worpen maar het socialistisch verzet bleef. En typeerend is, dat dit verzet wordt geleid door ds. v. d. Heide en den heer W. Drop, beiden religieus-socialisten; zij hebben dezen keer een lange nota geschreven om te betoogen, dat ver leening van steun, althans voor zoover deze niet strikt tijdelijk is, in strijd moet worden geacht met artikel 172 van de Grondwet en dat, als christelijke tehuizen en patronaten worden gesubsidieerd ook socialistische vereenigingen van cultureelen aard recht hebben op steun. Minister Reymer heeft daarop geantwoord met een stevige memorie waarin hij verklaart, dat de steun der mijnen niets te maken heeft met het Grondwetsartikel aangezien de Staat hier niet als overheid handelt maar het staats- mijnbedrijf als industrleele onderneming, welke terecht de Kerkgenootschappen helpt in de mijn streek met haar razend snel groeiende bevol king. In de christelijke tehuizen en patronaten staat het godsdienstig element op den voor grond, bij socialistische cultureele vereenigingen echter domineert het politieke en economische inzicht van een bepaalde partij. Over deze tweede aangelegenheid valt echter dunkt ons, met eenigen goeden wil tot een compromis te geraken. De heer Drop heeft met zijn motie, welke later behandeld zal worden beoogd, opnieuw een principieel debat te ontketenen over deze aan gelegenheid. De katholieken behoeven dit debat niet te vreezen. Zij hebben in de mijnstreek werk ver richt, dat het voile daglicht kan zien. De Jaar lijksche twee gulden, welke de staatsmijnen per arbeider aan de kerkgenootschappen schenken om in den geestelijken nood te voorzien, is den socialisten een gruwel. Dit teekent de beteekenis van hun „godsdienst is privaat-zaak "-leuze. Het hernieuwd verzet is blijkbaar hun uiting van dankbaarheid aan de nagedachtenis van wijlen Monseigneur Nolene die zijn laatste krachten in dienst der mijnwerkers besteedde in dienst vna hun stoffelijke belangen wel te verstaan, welke deze priester behartigde met méér talent en oprechtheid dan socialisten pogen de gees telijke belangen der ondergrondeche zwoegers te benadeelen. De beide begrootingen van Minister Reymer zijn z.h£. goedgekeurd. Voorgedragen wordt de Resident van Soerabaja. BATAVIA, 10 December. (ANETA). Als opvolger van wijlen den heer Hartelust als gouverneur van West-Java wordt voorge dragen de heer C. Schnitzler, thans resident van Soerabaja. Samenwerking op economisch gebied met Nederland en Frankrijk Voorstel van eenige Kamerleden aangenomen. Het Persbureau Vaz Dias seint uit Brussel d.d. 10 December: In de namiddagzitting van de Kamer werd behandeld het voorstel van de Kamerleden Sinzot (Katholiek), Hubin (Socialisit) en Pater (Liberaal), in welk voorstel er bij de re geering op aangedrongen werd onmiddellijk onderhandelingen aan te knoopen met de Fran scha en Nederlandscbe regeeringen met het doel om tusschen deze drie landen een eensge zinde samenwerking tot stand te brengen in zake economische aangelegenheden. Ieder der partijen kreeg één spreker toegewezen om het voorstel te bespreken Er wordt op gewezen, dat het betrokken voorstel te veel den vorm heeft van een bevel aan de regeering. Met zitten en opstaan werd het voorstel met een kleine meerderheid aangenomen. STEUN VOOR TUINBOUWERS De Minister van Binnenlandsche ióaken en Landbouw heeft het gemeentebestuur van St. Pancras bericht, dat een steunregeling, waarbij van gemeentewege toeslag wordt gegeven op een fictief loon voor zelfstandige tuinbouwers die zonder arbeiders een tuinbouwbedrijf ex- ploiteeren, wordt goedgekeurd. De steunrege ling, die intusschen reeds was stopgezet, is nu weer ingevoerd. VOORLOOPIGE AANSLAGEN DIVIDEND EN TANTIèME-BELASTING. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer in zake het wetsontwerp houdende een regeling betreffende het opleggen van voorloopige aanslagen in de dividend- en tan. tième-belasting, zegt de minister dat slechts een zoodanige voorloopige aanslag zal kunnen worden opgelegd naar aanleiding van een voor deze belasting gedane aangifte. NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip „Marnix van St. Aldegonde" zal Dinsdagmorgen 15 Decern- ber om 10.20 uur van Genua vertrekken Aan. komst Woensdagmorgen om 7.05 uur te Zeve naar, 7.27 uur te Arnhem, 8.48 te Utrecht, 9 49 uur te Den Haag (S.S.) 9.36 te Amsterdam, (W.P.) 9.51 te Amsterdam (C.S.) en om 10.01 uur te Rotterdam (Maas). VERDUISTERING VAN f 2000. Te Groningen is aangehouden de veehande laar A. V. die met geld van een koopman te Groningen op do markt te Graningen koeien kocht en in Leiden weer verkocht. Dezer dagen heeft hij echter den koopman meegedeeld, dat de boeren in Leiden niet be taalden. Hij had echter het geld wel ontvan gen en heeft, naar thans blijkt, zich ruim 2000 ten nadeeie van den koopman toege- eigend. HAAR SCHOONMOEDER BESTOLEN. Voor de rechtbank te Groningen stond een 59-jarige vrouw uit Appi-n-gedam terecht die ten nadeeie van haar schoonmoeder, een 85- jarige weduwe, een geldkistje inhoudende ruim 300 ontvreemdde. Dit'kistje stond in het ka binet, doch van een gunstig o- genbiik bad de schoondochter gebruik gemaakt om hef weg te nemen, en het geld in eigen huis te verbergen, deels onder een kachelplaat. De officier van justitie eischte tegen de vrouw, die een deel van het geld reeds in drank had omgezet, vier maanden gevangenisstraf. Hij bleek echter gezocht door de Duitsche politie. Donderdag stond aan 't station te Nleuwe- schans een Duitscher, die een droevig verhaal deed over zijn wederwaardigheden in Rusland. Zijn gezin woonde in New.York en de vele ont beringen, die hij in Moskou geleden had .had den hem doen besluiten naar Amerika te rei zen. In Nieuweschans bleek hij zijn kaartje ver- verloren te hebben naar Rotterdam. Het perso neel der spoorwegen verschafte hem een reis biljet, zoodat de man ziob In den trein kon begeven. Inmiddels kwam echter een meede- deeling der Duitsche po-iitie, die den man zocht wegens verschillende misdrijven. H'j werd op transport gesteld naar Duitschland. Zooals men weet, wordt door de Neder, landsche regeering eenige vergoeding gegeven aan Nederlandsohe werkloozen, welke in het buitenland vertoeven. De Nederlandel^H. M. uit Maastricht, betonwerker te Luik, was even. wel ontevreden over de som, welke hem werd uitgekeerd Hij wilde zich wreken en wierp bij het Nederlandsohe consulaat de ruiten in. De consul, de heer Hofstede van Loon, zijn echtgenoote en de kanselier, die zich in de kamer bevonden, werden niet gewond. De beer Hofstede begaf zich naar buiten en wist den arbeider aan de politie over te leveren. M. is ter beschikking gesteld van de Justitie. HET SPOORWEGONGELUK BIJ MECHELEN. Een der gewonden bij het spoorwegongeluk te Mechelen, de heer B. de Bruijn, wonende in het Sportpark te Breda, is uit Mechelen per Roode Kruis-auto naar zijn woning overge bracht. DE INBRAAK TE LAREN. In verband met de inbraak in het kantoor gebouw der R. K. Coöperatie Steunt Elkander te. Laren, waarbij ongeveer 2000 werd gesto, len, heeft de politie van Laren, In samenwer king met de recherche van Amsterdam en Hilversum, twee verdachten gearresteerd, die bekend staan als beruchte inbrekers. Zij ont kennen echter met deze zaak iets uitstaande te hebben. WAARDELOOZE BANKBILJETTEN. Een Duitscher uit Vierssen ls er in geslaagd bij verschillende winkeliers te Venlo en Ble- rick betalingen te doen met Duitsche bankbil jetten van 50 en 100 Mark, die dateeren van voor 1924 en dus waardeloos zijn. Ten slotte werd hij door een winkelier bij het wisselen betrapt. Toen d-e winkelier hem er op wees dat het biljet bulten omloop was, maakte de Duit scher zich uit de voeten. Hij werd echter door eenige burgers gegrepen en aan de politie over geleverd. Hij bleek nog in bezit te zijn van een groot aantal dergelijke biljetten en een valschen pas. Hij is op transport gesteld naar Roermond en daar opgesloten. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Fiscus en politie ontdekten Donderdag te Kerkrade in de woning van den Italiaanschen logementhouder C. een inrichting voor de ver vaardiging van wijn. 600 L. wijn en toestellen werden in beslag genomen. Bij de K. L. M. is beTicht ingekomen, dat „de Valk" uit Batavia ts vertrokken om 6.12 uur. Het vliegtuig kwam om 8.48 te Palewi- bang aan vertrok aan eze plaats om 9 32 om in Medan aan te komen om 14.22 uur. De Valk heeft 191 K.G. post aan boord en 10 K. G. goederen. De „Raaf" vertrok gisteren te 7.20 uit Jod- puhr en kwam om 10 uur in Allahabad aan. Te 10.45 uur vloog het toestel door naar Cal- cutta alwaar het om 15.03 uur arriveerde. VOOR BEZOEKERS DER LEIPZIGFJ? MESSE. Het Leipziger Messamt deelt mede, dat de Duitsche Rijksspoorweg voor bezoekers der Leipziger Messe uit Nederland den duur wan de goedkoope trelntarieven verlengd heeft. Tot dusver kon men in de week van de Leip ziger Messe slechts tot Vrijdag uit Nederland op goedkoope biljetten naar Leipzig reizen. Deze termijn is thans verlengd tot den Maan dag van de tweede Messeweek. fARIEFSVERHOOGING EN ONDRAAGLIJKE DRUK Al vreest dr. v. d. Tempel nog geen fascis tisch-economische dictatuur der Regeering zoo als de heer Wijnkoop, die alleen sovjet-dicta tuur wenscht, de socialistische afgevaaidigde bleek toch een beetje wantrouwig over de voorwaarden, welke de Regeering wil stellen aan gemeenten, die zij met kasgeld wil hel pon Verachillemdie afgevaardigden hebben geprotesteerd tegen de Hetze, welke werd gevoerd tegen het gemeentelijk beleid Wij hebben de klachten over dit beleid van meetaf veel te algemeen, te vaag en gevaarlijk genoemd. Het verloop op de geldmarkt heeft dit bewezen. Maar de gemeentebesturen zullen goed doen op Minister de Geer's wenk te let ten en van de laatste emissies te leeren. Een maal het crediet geschokt, keert het niet spoe dig terug en zelfs de schijn moet vermeden worden, dat royaal wordt geleefd. Niets is meer blijvend dan het tijdelijke op dit ondermaansche, constateerde dr. Bierema, die met bloedend hart namens de vrijheids- bondsche fractie zijn fiat kwam schenken, niet alleen aan de bestendiging van de 10 opcenten op de invoerrechten in Indië (verleden jaar z. h. st. door de Kamer toegestaan) maar ook aan de 20 opcenten, welke de Regeering nu kwam vragen. De socialisten, die verleden jaar al bezwaar maakten tegen de 10 opcenten, waren nu heeiemaal niet bereid de gevraagde verdubbeling toe te staan. Maar Minister de Graaff, heeft de zaak verdedigd omdat Indië de uit deze rechten verwachte zes miliioen nu eenmaal broodnoodig heeft. Dr. Beumer sloot zich daarbij aan: hij rekende de Kamer voor, dat Indië het volgend jaar zeker een 130 miliioen minder middelen zal ontvangen. Wie kans zag snel en effectief de ondernemers te belasten, kan op zijn steun rekenen. Maar ir. Cramer belooft dit raadsel pas op te lossen bij de goedkeuring der Indische begrooting. Zoo is het wetsontwerp er door gegaan, nadat ir. Feber van den Minister de pertinente toe zegging had ontvangen, dat spoedig zal worden onderzocht in hoever men kan overgaan tot invoering van een stelsel van differentieele rechten tusschen Nederland en Indië. De prijs daling van vele producten in aanmerking ge nomen, meent de Katholieke afgevaardigde, dat de tariefverhooging geen ondraaglijken druk op de bevolking overzee beteekent. Minister Verschuur heeft van de Kamer de bevoegdheid verkregen om, indien en zoolang een vreemd land den invoer uit Nederland van bepaalde goederen contingenteert, regelen te treffen in zake den uitvoer van het voor Neder land toegestane quantum. De contingenteerings- besluiten van landen als Frankrijk laten den import onbeperkt tot een bepaalde hoeveelheid toe en sluiten dan de grenzen. Men vraagt niet, wie importeert; wie er het vlugst bij is, kan de beste zaken maken. Maar het gevolg kan zijn, dat op die wijze juist de bona fide expor teurs de dupe worden en juist om den regel- matigen exporthandel te helpen, zal de Regee ring tusschenbeide komen, hetzij door afgifte van certificaten, hetzij door zelf weer den uit voer te contingenteeren onder de belangheb bende exporteurs. Een commissie van advies zal den Minister dienen bij de uitvoering dezer bevoegdheidswet, welke in werking zal treden met ingang van den dag, volgende op dien harer afkondiging. Z. h. st. ging de wet er door. Hetzelfde was het geval met de wijziging der Mijnwet, die hierin bestaat, dat de Regee ring opnieuw vijf jaren uitstel krijgt om den arbeidstijd in de mijnen wettelijk te regelen, zulks in verband met het wachten op het in werking treden der conventie van Genève. De begrooting van Landbouw nadert het ein de. Dat de heer Anient niet gesproken heeft, ia het gevolg van de omstandigheid, dat een telegrafisch bericht den afgevaardigde huis waarts riep, vanwaar het overlijden zijner echt genoote hem den terugkeer natuurlijk onmoge lijk maakte. Van de Katholieke fractie hebben echter nog de heeren van Voorst tot Voorst en van Hellenberg Hubar gesproken. Hoewel dank baar voor den door de Regeering geboden steun, vroeg de Geldersche boerenleider verdere hulp voor den landbouw in 't bijzonder voor de zand boeren. Hun varkensteelt, eerst nog loonend door de goedkoope Russische rogge, kan alleen nog waardevol blijven door sterke vleeschcon- tingenteerlng, terwijl de zuivelproductie mis schien kan geholpen worden door uitschakeling van de vrije concurrentie der margarine tegen de boter als de eerste door accijns wordt ge troffen. Het is voor ons een vraag of dergelijke maatregelen, geïsoleerd genomen, kunnen hel pen. Klaagde mr. v. Hellenberg Hubar niet, dat de Tarwewet, waarover de boeren tevreden zijn, een groot deel der bakkers benadeelt en vroeg hij geen Invoerverbod van Belgisch brood of een oompenseerend invoerrecht, daar ons brood door de Tarwewet ongeveer twee cent duurder la De soc.-dem. heer v. d. Sluis heeft een motie ingediend met de strekking de pachten, die nog niet verlaagd zijn, dwingend te verlagen. Zij kreeg zelfs den steun van ds. Kersten, die overi gens een rede hield zóó revolutionnair, dat wij niet wisten of we er ons aan moesten ergeren of alleen maar over verbazen. Deze predikant van „singuliere gaven" moet een gevaarlijke demagoog heeten ondanks al zijn bijbelteksten. Communistische Nederlandsohe arbeiders brachten een bezoek aan den heilstaatRus land. Hoe zij zich hebben laten bedotten, blijkt het best uit het volgende verslag, dat zij uit brachten over den toestand in de beruchte Russische gevangenissen. Men oordeele „Wij hebben verschillende gevangenissen en z.g. dwangarbeid-kolonies gezien. Spr. be schrijft de gevangenis te Moskou voor jeugdige gevangenen. Geen enkele cel was op slot. Alle gevangenen hebben hun werk. Een gevangene zelf leidde ons rond. De eenzame opsluiting is afgeschaft. De gevangenen hebben radio en boeken. Ook hebben zij hun wekelijkschen uit gangsdag en vacantie. Veel wordt gedaan aan cultureel werk. Spr. beschrijft de „dwangar- beid-kolonie" bij Charkov, waar de gevangenen in het boerenbedrijf worden opgeleid. De „di recteur" was zelf een dwangarbeider, een we gens sabotage veroordeelde koelak. Alles is er op gericht de misdadigers tot nuttige leden van de socialistische maatschappij te maken." De „Avondpost" spot „Een open cel. Prettig zitten bij elkaar, met prettig werk. Radio. Boeken Een wekelijksche vrije dag. Vacantie (er staat niet bij hoeveel, maar vermoedelijk hoe grooter misdrijf, hoe meer vacantie). Bovendien kan je het tot „di recteur" brengen TELEFOONVERKEER MET TSJECHO- SLOWAK1 Met ingang van 15 Lecember a.s. wordt het tarief voor telefoongesprekken met Tsjecho- Slowakië gewijzigd. Voor een gewoon gesprek van 3 minuten voor de 3 zónes daar te lande bedragen de kosten resp. 3.25, 4 en 4.50, voor elke minuut meer ƒ1.10, ƒ1.35 of ƒ1.50 Het nachttarief, geldend van 198 uur, be draagt resp. ƒ1.95, ƒ2.40 en ƒ2.70, voor elke minuut meer ƒ0.65, ƒ0.80 en ƒ0.90. W. J. RIETRA+ Op 77-jarlgen leeftijd is Donderdag te Kerk rade overleden de heer W. Jos. Rietra, die tot bet vorige jaar gedurende 55 jaren muziek leeraar was op Rolduc. INVOER VAN WAARDEPAPIEREN IN Blijkens mededeeling van de Deensche post administratie kan tot nader bericht de invoer van Deensche obligatiën en aandeelen in De nemarken alleen plaats vinden door de Deen sche banken en door de leden van de Effecten beurs te Kopenhagen. AUTOBUSDIENSTEN HAZERSWOUDE- LEIDEN. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben afge. wezen de aanvragen ,resp. van A. van der Le- lie en S. Voets, van H. J. Natzijl, van A. Er- kelens en van de Gebrs. Vreeburg, allen te Hazerswoude, om vergunning tot het in wer. king brengen van autobusdiensten van Ha. zerswoude-dorp (N.H. kerk) over Benthuizen en Zoeterwoude naar Leiden (Stationsplein). VOGELTREKSTATION „TEXEL". Het Vogeltrekstation „Texel" gevestigd te de Cocksdorp heeft zijn werkzaamheden voor dit seizoen beëindigd. Een groote hoeveelheid gegevens is thans bijeengebracht, welke nu zullen worden gesorteerd en nader bestudeerd. De vogeltrek is dit najaar op Texel, gelijk el- ders, niet groof geweest, zoodat de trckwaar. nemers minder resultaat hebben kunnen boe. ken dan zij verwachtten. Vrij naar het Fransch. Door A. T. 22.) Damaris dankte met een paar hartelijke woorden en ging heen, zonder nog om te zien. In de tram merkte ze niet, dat de menschen, die tegenover haar zaten, haar aankeken en zich afvroegen, hoe dat meisje, met de han den vol bloemen, zoo bedroefd kon kijken, ln Guéthary stapte ze uit bij de kerk. Ze ging naar het kerkhof en lei de bouquet neer op bet graf van Flora Murray Och, riep moeder Biharts, wat ziet u bleek, juffrouw! Bent u ziek? Ja, ik heb erge hoofdpijn! Zeker tegen het onweer. Ik heb van avond niets meer noo- diig dan een kop chocolade. Ze strekte zich uit in den fauteuil en sloot de oogen. Ze stak haar hand zelfs niet uit, naar wat Mlrentchu binnenbracht. Ik heb alleen maar rust en stilte noodig. e-prak ze. Thann ging aan haar voeten liggen. De duis ternis begon in te vallen. Ternauwernood kon ze de wieg nog onderschelden; af en toe viel een bundel lichtstralen op den muur tusschen de twee alcoven: een auto ging voorbij. Hoe donkerder het werd, hoe meer er langs vlogen. In de keuken zat de familie aan het avond eten. 't Was vroeger dan anders, omdat men onweer verwachte. Boven alles uit klonk de schaterlach van Mlrentchu: haar verloofde vertelde over z'n soldatenleven. De wind stak op. De eerste regendruppels sloegen tegen de ruiten. Damaris opende een raam en schoof haar stoel er bij in de hoop. dat haar brandend" voorhoofd er wat verfrls- sehing zou vinden. Tot nu toe had ze niet kunnen nadenken en nu op eens was het haar, alsof ze te véél dacht. Haar verbeelding begon weer te werken en ze zag weer het wasbleeke gelaat en de flikkerende oogen van Madame Etchorria. En 't was, als hoorde ze haar nog zeggen: Ik haat Marsa Vauciair! Zij heeft me de revolver in de hand geduwd. O, als „Justicière" nooit was verschenen, dan zou de keine Flora, die nu op het kerk hof ligt, nog in leven zijn! Wie weet, hoevelen door héér boek aangespoord waren tot een misdaad, die ze anders nooit zouden hebben bedreven! Eenige maanden te voren zou ze 't niet hebben willen enkennen: ze zou opge komen zijn voor bet recht, z'n gedachte'n vrij uit neer te schrijven. Nu kon ze er niet meer aan twijfelen; die gedachten Londen zijn ais het vergif, dat gezonde organen aantast óf ten minste levenskracht geeft aan schadelijke kiemen. En, ze voelde zjc-h zoo verpletterd, zoo diep rampzalig, dat ze op hetzelfde oogenblik wel zou willen sterven. Nog altijd snorden de auto's voorbij. Zeker moesten ze voor den nacht nog in Saint-Jean- de-Luz zijn of in Cibouoe. Het onweer kwam nabij. Damaris merkte het niet. 't Was of een sluier voor haar o gen doormidden was ge scheurd en ze nu inzag de geweldige verant woordelijkheid, die zooa's Savin haar eens had gezegd al degenen op zich hebben ge nomen, die Invloed uitoefenen op anderen. Ja, alles: gebaren, kleeding gesprekken, eigen voorbeeld vooral, konden, evenals het geschre ven woord, het zaad worden voor goed of kwaad. Als in een doodstrijd van Gethsemani zag Damaris hoe het kwaad, als een steen, die in het water geplonst wordt, kringen om zich heen maakt, kringen die steeds grooter worden en steeds meer zielen aanvoeren. En die ge dachte werd zoo levendig in haar, dat het haar was, als bloedde ze uit 'n onzichtbare wonde. Ze zonk op de knieën. De regen viel op haar haren. De bliksemstralen werden bijna onmid dellijk gevolgd door den rollenden donder. Ze sloeg er geen acht op. Ze voelde, dat ze ver diende door het hemelvuur getroffen te wor den. Maar God dooft de smeulende vonk niet uit; en het kleine vlammetje laadde weer op, aangewakkerd door den storm. Langzaam trok het onweer weg. Damaris stond op. Met bevende hand stak zo de petroleumlamp aan en sloot de luiken. Op tafel lag een brief, die 's morgens geko men was en dien ze nog niet had bemerkt. Aan het schrift zag ze, dat hij van Ramon was. Ze aarzelde hem te openen. Was het niet beter dat ze, na hetgeen er gebeurd was, hem verscheurde? Dat ze hem terugzond met 'n bekentenis, die den jongen schilder van schrik zou doen verstijven? Ze wou toch weten, wat hij schreef; ze weerstond de bekoring niet en scheurde de enveloppe open. Hij schreef hoe hij naar haar verlangde en smeekte haar, hem toch niet te laten wachten, hem vóór den afgesproken tijd terug te roe pen Terwijl ze die woorden las, bonsde haar hart. Zeker, ze wist, dat ze Ramon nu niet mee kon sleuren in de zondelusticière" stond voor altijd tusschen hen in, maar ze voelde dat er nog iets ho gers in den weg stond. Ze nam haar pen en schreef hem; Vriend, zet die gedachte uit uw hoofd... God zelf staat tusechen ons Ze had den moed niet, verder voort te gaan. Ze streek met de hand over haar verhit voor hoofd. Ze verlangde naar rust. Toen ze in bed wilde gaan, zag ze het vergulde wij waterbakje, dat flikkerde in het lamplicht en, voor de éérste maal sinds ze op de Hoeve was, stak ze er haar vingers in 't Was had* éénig gebed, maar God nam het aan; want ze sliep in, als gewiegd door den wind, die huilend aanwoei van de hooge zee en het huis deed schudden op z'n fundamenten. HOOFDSTUK VII. De heele week was het slecht weer; maar Damaris ging toch uitom den brief niet af te hoeven maken, dien ze in haar vloeiboek had gelegd. Haar baret diep op de oogen ge drukt, de rechterhand om den knop van de Makhila, de linker vrij om Thann koest te houden, die telkens tegen haar opsprong, ging ze naar 't plekje van 't strand, dat ze naar zich genoemd had. Door te kijken naar de ge kopte golven, die haar bespatten, zocht ze haar hersens te ontspannen, maar tevergeefs. Haar ziel was gelijk aan de stormende zee! Haar medebewoners merkten niets van de vreeselijke crisis, die ze doormaakte. Als alle kustbewoners dachten ze slechts aan één ding; het zeewier, dat door den storm overvloedig op de kust was geworpen, op karretjes te laden om voor mest te gebruiken. Ik ben ju iet als dat zeewier, dacht Dama ris beangst. Ik baadde in het oneindige en de Aarde ontrukte mij aan mijn waarachtig leven. Nu ben ik een armzalig iets, dat met den voet wordt vertreden Op zekeren avond vond ze bij 't binnenko men nog een brief van Ramon: „Als ik niets van Je hoor, kom ik Zondag. Ik kan 't niet langer uithouden". Dit was 't bijna onmerkbaar gewichtje, dat de balans deed doorslaan. Morgen ben ik vertrokken, besliste ze. Onmiddellijk, als was ze bang, dat ze weer van besluit zou veranderen, ging ze naar bene den en zei, dat een gewichtige zaak haar naar Parijs riep. Ze geloofden haar, want in hun onbevangenheid kenden ze geen leugen en ze dachten er evenmin aan, anderen er van te beschuldigen. Ze ging haar koffers pakken, maar toen ze op 't punt was, haar bijna vol tooid manuscript er in te leggen, bedacht ze zich. Ze wilde 't nog even doorbladeren, nu, in de klaarheid van haar nieuwe ziel. Ze schrok er van! Ik kan er geen boek van maken, dacht ze. Wat zou ik doen, als cp een dag een moe der mij zou zeggen: Mijn zoon is door uwe schuld van wanhoop gestorven; gij hebt me er toe gebracht, hem in den steek te laten, door mij te overtuigen, dat ik het recht had. mijn plichten te verzaken. Ach, waarom had ze de verschrikkelijke verantwoordelijkheid van den schrijver niet willen begrijpen, alvorens haar „Justicière" de wereld in te gooien? Hoeveel smart zou ze zich bespaard hebben! Haar hart smolt onder haar gewetenskwelling: ze schreide! „Vanavond besloot ze, als liet fornuis aan is, zal ik dit heele boeltje verbranden." Hiaar oude natuur verzette zich tegen dit voornemen. Die bladzijden waren de vrucht van lange nachtwaken, stukken van haar ziel, kinderen van haar geest, kon zij ze vernieti gen? Een oogenblik meende ze den moed ertoe te missen. Maar, daar klonk weer dat „iets" in haar, dat vaak zoo luide gesproken had. Het moet! Ik wil het! En ze ver zette zich dezen keer niet meer Kort voor zeven ging ze naar beneden, een rol papier in de hand. Ze dacht, niemand in de keuken te vinden, of hoogstens madame Bi-, hartz, Tiki, Nica en de oude va-der voor z'n werktafel; maar door den aanhoudenden re gen waren allen thuis kómen schuilen en nu verdrongen ze zich om de vierkante tafel. Ze keuvelden in hun vreemde taal, terwijl Ml rentchu en haar moeder af- en aanliepen van het fornuis naar het waschhok, een vluchtige opmerking ert-usschen gooiend, die een scha terlach uitlokte. Nica zat onder de lamp, maar zag of hoor de niets; ze las een klein geïllustreerd kiu- derkran-tje, dat haar aanstaande zwager haar gegeven had. Damaris wou teruggaan; maar vrouw Bihartz, die haar in de donkere vesti bule bemerkte, hield haar tegen met eene har telijke begroeting. Kom binnen, kom binn-en, juffrouw! U derangeert ons heeiemaal niet Integen deel, iedereen is blij, u te zien. Straks zei Mi- reutchu no-g, dat ze zoo bedroefd was over uw vertrek Het spijt me ook eirg, dit Baskië en zijn goede bewoners te moeten verlaten; maar aan alle rp<x>is komt een eind. Ik he-b m'n bagage al gepakt en nu ga ik m'n papieren verbranden waar ik niets meer mee kan doen. Leg ze daar maar neer. ried ie zuinige huisvrouw haar aan. D-a-n kunnen we ze stuk voor stuk verbranden, als het vuur aangemaakt moet worden. Dat was de bedoeling niet van Damaris; neen! er mocht geen letter van haar werk ach terblijven. Nica, die toch zoo graag las, zou nieuwsgierig in de bladzijden van de „juf frouw" snuffelen en haar m-oeder onkundig van de gevaren, die uit deze nieuwsgierigheid moesten voortkomen zou haar laten be gaan. Ik verbrand ze liever zelf! zei ze. De goede vrouw drong niet meer aan; ze nam den vleeschkete-I van het vuur en wenkte haar, dichterbij te kom-en. Damaris knielde op de haardplaat, alsof ze ging bidden voor bet huisaltaar en Tlki hurkte naast baar, om toch maar goed te zien, wat ze deed. Thann, die wel begreep, dat het lang zou duren, ging broederlijk naast Artzania zitten. Langzaam maakte het meisje het lint los, dat de rol vasthield. Het eerste hoofdstuk had haar veel tlld «n ho fdbrekens gekost, maar ze had nu plichtsgevoel genoeg, om deze beslissende daad te verrichten. Uit vrees, dat ze zwak zou worden, keek ze er niet meer naar. maar wierp het met een stijf automatisch gebaar in de vlammen. 't Is jammer, om dat alles te verbranden; verklaarde de oude Jacoubê, die evenals zijn kleinzoon met belangstelling toekeek. De eene kant van de bladzijden is nog heeiemaal on beschreven! Moeder Bihartz was 't volkomen met haar schoonvader eens, dat was uitstekend geweest voor het kladwerk van Nica. Maar ze durfde 't niet zeggen: „de juffrouw hield zoo vast aan haar ideeën! Mlrentchu en de anderen keken toe, zonder te begrijpen en zonder ook maar eenigszins te kunnen nagaan, wat die verbranding het arme meisje kostte. De oude alleen had er eenig vermoed-en van. Hij boog zich een weinig voorover: Geeft u daar niets om, uw schrijfwerk te vernietigen? vroeg hij nieuwsgierig. Voor eenig antwoord nam ze een mooie makhila van de werktafel, dien dag afgemaakt en zeker bestemd voor 'n klant van beteekenis; want de oude kunstenaar had met moeite zijn handteekening gegraveerd op het koperen, plaatje. Als ik dit verbrandde, zou u daar das geen spijt van hebben? vroeg ze, den stok bo ven de vlammen houdend. O, ik zou 't vreeeielijk vinden, stameld* de grijsaard, dé bevende hand naar den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10