EEN HISTORISCHE DAG VOOR SPANJE EEDSAFLEGGING van president ZAMORA. X de republiek der BARCELONA'S KERKHOVEN. AMERIKA EN HET WERELDHERSTEL mm 11 POLITIEK DER NAZIS. WERKERS". mm JAPAN EN CHINA. DE TARIEVENOORLOG. ZATERDAG 12 DECEMBER 19 DON NICETO ALCALA ZAMORA. lil» Van royalist tot republikeinsch president. HITLER GEEFT NIEUWE TOELICHTINGEN. HET AFTREDEN VAN HET JAPANSCHE KABINET. ENGELAND DREIGT FRANKRIJK, NAZIS EN CENTRUM IN HESSEN. GEHEIMZINNIG OVERLIJDEN. De sinistere plechtigheid der seculariseering. SAMENZWERING VAN MANILLA. VERKLARING VAN SENATOR BORAH GROOTE BRAND TE HAVRE. HET PRESIDENTSCHAP VAN LITAUEN. FRANKRIJK'S WERKLOOSHEID. De GOEDKOOP VLEESCH. LANDDAG-AFGEVAARDIGDE UIT DEN TREIN GESTORT. EEN EIERENCONVENTIE. M Spanje Is een nieuwe periode van zijn ge schiedenis ingetreden. Met de aanneming der republikeinsche grondwet en de verkiezing van den nieuwen president, don .Nlceto Alcala Za mora, die heden plechtig geïnstalleerd is, heeft •het révolutionnaire tijdvak voor de constitutio- neelen toestand plaats gemaakt. Toen de cortes deze belangrijke beslissing hadden genomen, met de eenstemmigheid van alle aanwezigen, doch tijdens een demonstra tieve afwezigheid van de uitgesproken katho lieke fracties, stond te midden van de toejui chingen, waaraan geen einde scheen te zuilen- komen, de president der constitueerende ver gadering Besteiro op om onmiddellijk te ver klaren, dat de grondwet, welke nu door de volksvertegenwoordiging was aangenomen, „geen definitief doel was, doch veeleer het uit gangspunt voor de hervorming van Spanje. Met het oog op de toekomst, moet men wel be seffen, dat hoe zwaar de taak, welke wij ver richt hebben, ook was, de taak, welke ons nog wacht, nog eindeloos zwaarder zal zijn n zinspelende op het beruchte artikel 48 vei aar de hij, dat „de revolutie in het onderwijs, welke in Spanje aangevangen is, haar vruc 1 en oo - in het politieke leven moet afwerpen Maar toch besefte Besteiro, enkele ogen blikken slechts nadat „de grondwet van de re publiek der werkers", van de republiek „van allen, die den arbeid liefhebben was aange nomen, dat, hetgeen door de afgevaardigden verricht was, zeer wankel is, omdat het niet op den werkelijken wil en de diepste overtuiging van het grootste deel der volksmassa kan steunen. De groote campagne voor de herziening der constitutie is reeds begonnen, nog voor de inkt der onderteekening droog is. Want al kan men er op rekenen, dat het decreet tot bescher ming der republiek met onverbiddelijke ge strengheid zal worden toegepast, het zal niet kunnen verhinderen, dat de Katholieken den strijd met onverminderde kracht zullen voort zetten tegen de fundamenten van een staa t, welke met de heiligste belangen van het land den spot heeft gedreven. Het ware ongetwijfeld mogelijk geweest om gemeenschappelijke basis te leggen, waarop het staatsgebouw hecht en krachtig zou kun nen worden opgetrokken. Maar loge, socialisme en anti-clericalisme meenden nu meteen den grooten slag te kunnen slaan en hebben een document ontworpen, dat de rechten der Kerk aantast en de religieuse belangen der bevolking verwaarloost. Ze hebben met hun pogen succes gehad, ech ter een voorloopig succes. De Katholieken, die tot dusverre weinig belang in het politieke leven stelden, beginnen zich krachtig te orga- niseeren. En daar zij nog steeds de groote meer derheid van het land vormen, is het mogelijk, dat de huidige grondwet met haar anti-kerke lijke bepalingen kortstondig van duur za! zijn. Slechts terreur zal haar tijdelijk kunnen handhaven. Er heerscht bittere verontwaardiging, wijl de gekozen afgevaardigden hun mandaat niet volgens den volkswil gebruikt hebben. Zij had den opdracht gekregen een republikeinsche grondwet te ontwerpen, echter niet om die grondwet een anti-clerlcale, een anti-godsdien stige strekking te geven. Dit misbruik van macht, door vele andere gevolgd, zal zich wre ken. tegen de bedrijvers zelf. Niemand minder dan de nieuw-gekozen pre sident, Zamora, heeft enkele maanden geleden op sensationeele wijze zijn ontslag als eerste minister-president der jonge Spaansche repu bliek genomen, omdat naar zijn meening de godsdienstkwestie niet volgens verdraagzaam heid en rechtvaardigheid werd opgelost. En hij kondigde aan, dat hij zijn ambt neerlegde „om mij geheel te kunnen wijden aan de pro paganda voor een wettige herziening der grond wet, alvorens andere invloeden zich zouden doen gelden om haar te bestrijden". Zamora dacht daarbij ongetwijfeld aan de monarchistische Invloeden, welke door de anti kerkelijke tendenzen der cortes in die dagen aan macht schenen te winnen. En het is zeker, dat niets zoozeer het rustige afwachten van ex- koning Alfonso rechtvaardigt, als juist de wijze, waarop de anti-clericalen in een roes van •machtswellust hun republikeinsche hartstoch ten botvieren. Die wijze jaagt alle Katholieken, allen, die orde en rust, vooral in onze hache lijke tijden, jls de grondslagen van een nieuwe welvaart beschouwen, tegen het huidige Spaan sche regiem in het harnas. De nieuwe president Zamora ls katholiek; wat de Katholieken van hem te verwachten hebben, zal de toekomst moeten leeren. Waar om deze man, die een historische positie op gaf, wijl hij de anti-kerkelijke wetgeving niet kon en mocht goedkeuren, zich enkele weken later candidaat liet stellen voor het president schap, zoodat hij d-e grondwet door zijn hooge gezag zou moeten dekken, is het geheim van hem en zijn raadgevers. Zeker is, dat de cam pagne voor grondwetsherziening, zoolang deze op wettige wijze gevoerd zal worden, in hem nooit den van anderen zoozeer te vreezen tegen stand kan ondervinden; dat hij zelfs in zijn godsdienstige overtuiging het middel zal vin den om deze beweging in legale banen te leiden. Het anti-clericalisme der groot-steden heeft in de eerste revolutionnaire opwinding getriom feerd; de nieuwe grondwet is er de bekroning van. Naast deze richting ontwikkelen zich nu twee acties: die der Katholieken, construc tieve elementen voor eiken staatsvorm, maar ook die der bolschewistisehe agitatie. Men kent het parool van Moskou voor Spanje: zich voorloopig op den achtergrond houden in stillen ondermijnenden arbeid, en ondertussche-n den strijd tegen de Kerk, het eenige bolwerk tegen het communisme, aan wakkeren. Een deel van dit program wordt door de anti-clericalen met veel geestdrift, maar in uiterste verblindheid uitgevoerd. De drei ging van den chaos is nog allerminst van Spanje afgewend; zij is integendeel nog in nerlijk versterkt, wijl het sterkste element van orde, de Kerk, in haar macht gefnuikt wordt. Daarom moet men de ontwikkeling der gebeur tenissen in deze „republiek der werkers" met de grootste bezorgdheid blijven volgen, vooral nu de sociale onrust de laatste dagen weer teekenen van opleving begint te toonen. „El presidente'. Terecht merkte „El Debate" naar aanlei ding van deze vermakelijke rok-geschiedenis toen op, dat de heeren, die zoo'n geweldigen afkeer hebben van den „burgerlijken en bij kans monarchistischen rok" zich wat graag laten rijden in luxueuse limousines, bestuurd door „gegalonneerde'' chauffeurs, en er geen bezwaar inzien, te reizen in luxe-treinen en te logeeren in de beste hotels Met dat al be vond zich minister Prieto enkele dagen gele den toch in een moeilijk parket, zoodat hij zelfs aan de vertegenwoordigers van de pers Zondag werden te Barcelona de kerkho ven gelaiciseerd. De scheidingsmuur rond het Katholieke kerkhof wordt verwijderd. Don Niceto Alcala Zamora werd in 18G6 in de provincie Andalusië geboren. Hij studeerde in de rechten en was aan vankelijk werkzaam als advocaat. Politiek sloot hij zich aan bij de liberale monarchisti. sche partij. Rond het jaar 1900 werd hij voor de eerste maal als afgevaardigde van het kiesdistrict La Carolina in de kamer gekozen waar hij al heel spoedig door zijn groote redenaarsgaven de aandacht trok en de vertrouwensman werd van den liberalen leider graaf de Roma'.ones. Deze noodigde hem tweemaal uit in zijn ka binet de portefeuille van oorlog te aanvaar den de laatste maal in 1915. Tijdens den oorlog ontstond er echter een wijziging lusschen beide leiders, daar Roma- nones voor aansluiting van Spanje bij de en ten-te was, terwijl Zamora een onvoorwaarde lijke neutraliteit wenschte. Later werd Zamora nog minister van ar beid. Hij was een heftige tegenstander van Primo de Rivera, van wien hij tijdens de dictatuur zware vervolgingen te verduren had. Ook met de regeering Berenguer voerde hij een feilen politieken strijd. In het najaar van 1930 werd hij in de mi litaire oproeren verwikkeld en in November 1930 gearresteerd. Met de republikeinsche leiders Maura, De los Rios en Caballero werd hij den ISsten Maart 1931 voor het opperste gerechtshof te Madrid tot een gevangenisstraf van zes maan den veroordeeld, ofschoon de officier van justitie een gevangenisstraf van vijftien jaar geëischt had. De verzachting van het vonnis e-n vooral het besluit tot opschorting van de straf werden toenmaals beschouwd als een groote zwakheid der toenmalige regeering. In het begin van 1930 ging Zamora officieel naar de republikeinsche partij over. Toen daarop den 14en April 1931 de cortesverkie- zingen voor drie vierden tegen de monarchie uitvielen en de republiek werd uitgeroepen vormde hij den 15en April daaropvolgend de voorloopige regeering, totdat hij na goedkeu- ring van het grondwetsartikel betreffende de religieuze orden met den toenmaligen minis ter van binnenlandsehe zaken, Maura, zijn ont slag indiende en plaats maakte voor het ka- binet-Azana. De installatie van het nieuwe staatshoofd. Onder een overweldigende deelneming van de Madrileensche bevolking en van een ont zaglijke schare Spanjaarden uit alle deelen van het land, die van de voor deze gelegen held verminderde spoorwegtarieven hadden gebruik gemaakt, vonid gistermiddag de plech tige installatie van Alcala Zamora als presi dent der Spaansche republiek plaats. Op het vastgestelde uur arriveerden voor het congresgebouw de gala-koetsen, waarin don Niceto met een der vice-presidenten van de kamer en de leden van een uit vertegen woordigers van alle kamerfracties gevormde commissie van ontvangst gezeten waren. Eenige dagen geleden was er sprake van, dat noch de nieuwe president noch de leden van het comité van ontvangst van de gala koetsen van het oude koninklijk paleis ge bruik zouden maken, wijl deze karossen, zoo- als minister Prieto, die met de organisatie der plechtigheden belast was, aan de vertegen woordigers van de pers zeide, al te kwistig met monarchistische emblemen gesierd zijn en te Madrid de noodige paarden voor deze karossen niet beschikbaar zouden zijn. Men schijnt hiervoor echter een bevredigen de oplossing gevonden te hebben door de meest in het oog loopende emblemen weg te laten nemen. De koets, waarin Zamora met den voorzit ter van de commissie van ontvangst gezeten was, was omgeven door de onlangs ingestelde lijfwacht van den president der republiek, ter wijl de andere auto's geëscorteerd werden door troepen der civiele garde te paard De zaal van het „palacio del congreso" was tot in de uiterste hoeken met afgevaardigden allen gekleed in ambtsgewaad, en andere hoog- waardigheidsbekleders gevuld. Tot de tri bunes hadden alleen personen toegang, die van een speciale kaart waren voorzien. Aan weerszijden van het podium, waarop de nieuwe president en de leden der regeering plaats namen, waren tribunes opgeslagen voor de leden van het corps diplomatique, de rech- ters van het hoogste gerechtshof, de leden van den staatsraad, de vertegenwoordigers van le ger en vloot en andere officieele persoonlijk heden. Opmerkelijk was, dat eenige regeeringsper sonen niet in rok verschenen waren. De opper ceremoniarius van het protocol, minister In- dalecio Prieto kreeg zooveel bezwaren te hoo- ren, toen hij eenige dagen geleden het voor- nemen te kennen gaf, om de kleeding in rok voor deze gelegenheid verplichtend te stellen, dat hij hiervan al heel spoedig terugkwam Naar het W.B. uit München meldt, heeft de leider der nat.soc. partij, Adolf Hitler, giste ren weer, ditmaal aan eenige vertegenwoor digers der N.S.D.A.P. uit het Sudetenland, een onderhoud toegestaan, waarin hij een zeer uit voerige uiteenzetting gaf van de politiek der nazis, en zich speciaal met de Duitsch-Kngel- sche en de Duitsch-Fransche verhouding be zig hield. In Engeland, aldus Hitier, heeft op het oogenblik een belangrijke ommekeer ln de openbare meening plaats. Frankrijk is met zijn militaire en goud- politiek op den goeden weg, om zich tot we- reldschuldige te maken. Ook ln Amerika en Italië neemt de antl- Fransche strooming met den dag toe. Het is een domme vergissing, als men meent, Duitschland voor tientallen jaren tot wereld slaaf te kunnen verlagen. Thans wordt de onhoudbaarheid der schade vergoeding ook in Italië, Engeland en Ame rika erkend. Het grenst aan het belachelijke, als onze te genstanders ons beschuldigen, dat wij ue tri buutbetaling met oorlogszuchtige middelen willen oplossen. Wij willen geen oorlog, maar gelijke rechten voor alle Duitschers in de we reld. Voor mij bestaat er geen twijfel, aldus Hitier, dat het nationaal-socialisme in de naaste toe komst in het rijk met legale, grondwettige middelen aan het bewind zal komen. Wanneer Duitschland eenmaal tegen bol- schewisme en marxisme immuum gemaakt is, zal het niet alleen het vertrouwen in de Duit- sche levenskracht en economische kracht her stellen, maar ook in politiek opzicht een fac tor zijn, welks vriendschap voor de anderen waardevpl en aantrekkelijk is. Wat de politieke vraagstukken Zuid moest bekennen, dat deze kwestie een van de 0ogt.Europa betreft, zeide Hitier dat deze al- Jl 1 a Kil 1 n n 11 n 1 mrAn n O H ATI I - -1 _1 moeilijkste was, die hij in zijn leven had op te lossen. Zooals vanzelf spreekt, waren alle leden van het corps diplomatique, ongeveer tachtig ln getal, en de aanwezige militaire autoritei ten in gala-uniform. De eigenlijke plechtigheid der eedaflegging, waardoor de nieuwe president definitief zijn ambt aanvaardde, duurde slechts enkele mi- nuten. Onder doodsche stilte sprak Zamora de eedsformule uit, waardoor hij trouw zwoer aan de republiek en aan de grondwet. Met een kort woord van den president van de kamer en de leiders der verschillende frac ties werd deze plechtigheid, die overigens een zeer eenvoudig karakter droeg, besloten. Hierna begaven zich de nieuwe president met zijn familie, de leden der regeering, het corns diplomatique en de overige autoriteiten naar het „palacio d'Oriente". Op de esplanade voor de „puerta del Prin- cine" waren twee tribunes opgeslagen, waar op de cortesafgevaardigden plaats namen. Al- leen de nieuwe president en de ministers met hun familieleden en de leden van het corps diplomatique gingen binnen in het paleis, om van de balcons, die uitzien op de „plaza d'Oriente", het défilé der troepen gade te slaan. Toen de koets van Zamora voor den ingang van het paleis arriveerde was het geheele plein reeds bedekt met troepen van het gar. nizoen, mariniers, cavaleristen, troepen der civiele-garde en detachementen der regionale troepen, militaire politie van Alava en Bis- caye, een hondertal „Miqueletes" uit de pro vincie Guipuzcoa met hun trompetters, de jongens" van het eskader van Catalonië en een prachtig detachement Marokkanen. Als een kleurig lint van reusachtige afme tingen ontrolde zich het défilé op de plaza d'Oriente" voor de oogen van den nieuw ge kozen president en van de duizenden en nog eens duizenden, die het nieuwe staatshoofd met een eindeloos „viva toejuichten. TOKIO, 11 December. (V.D.) Naar verluidt, zouden verscheidene vooraanstaande personen in het economisch leven door het Japansch Chineesch conflict groote verliezen hebben ge leden en zouden zij een wijziging van de Ja- pansche politiek in China verlangen om vredesonderhandelingen mogelijk te maken, waardoor de Japansche uitvoer naar China weder zou kunnen opleven. Studenten tot rust. SHANGHAI, 11 December. (R.O.) De Chi- neesche studenten hebben hun betoogingen, welke zij sedert eenigen tijd hielden, vandaag gestaakt, daar de burgemeester hun eischen, waaronder het ontslag van den Chineeschen chef der politie, heeft ingewilligd. Verdeelde meemngen over moratoriumjaar Hoover's Havas meldt, dat in goed ingelichte kringen te Parijs wordt meegedeeld, dat het Foreign Office aan Frankrijk een nota heeft doeD toe komen, waarin de intrekking wordt gevraagd van het compensatierecht van 15 pet. wegens de daling van het opdat Brittannië zich niet genoodzaakt zal zien op zijn beurt een extra-compensatierecht op den invoer van Fransche producten in te voeren. De Londensche „Morning Post" bevestigt bovenstaand bericht. De Britsche mededeeling is den Franschen gezant te Londen overhan digd. De nota moet in scherpen toon gesteld zijn. leen kunnen beoordeeld worden onder den gezichtshoek van Duitschlands houding jegens Frankrijk. In de Oostenrijksche kwestie zullen wij, ver volgde Hitler, het standpunt van het zelfbe schikkingsrecht van onzen broederstam nooit opgeven, al worden daartegen ook economische Donaufederatieplannen of dynastieke belan gen aangevoerd. Een oorlog van Europeesche staten onder elkaar zou heden zooveel beteekenen als het openzetten der poorten voor het bolschewisme Bij het eerste kanonschot zou tegelijkertijd de bolschewistisehe revolutie haar eerste visi tekaartje in de Europeesche hoofdsteden van alle landen afgeven. Hitier bij Hindenburg? BERLIJN, 11 December (W.B.) Volgens de „D. Allg. Ztg". verluidt in politieke kringen, dat de nationaal-socialistisehe partijleider Hit- Ier heden door den rijkspresident zal worden ontvangen. Volgens een andere lezing heeft Hitier den rijkspresident inderdaad om een nieuw onder houd verzocht, doch is tot dusver geen datum voor de bespreking vastgesteld. Nader wordt uit Berlijn gemeld Adolf Hitler bevindt zich reeds te Berlijn, waar hij besprekingen met de leiders der mid denpartijen tracht te voeren, echter tot dus ver zonder veel resultaat. Naar verluidt, zal ook van een onderhoud van den nazi-leider met den rijkspresident geen sprake zijn. Het onderhoud zou reeds ge weigerd zijn Ook van een nieuwe ontvangst der buiten- landsche pers is niets gekomen. MÜNCHEN, 11 December. (V.D.) Naar aan leiding van het bericht van een nieuw bezoek van Hitier bij rijkspresident von Hindenburg schrijft het nationaal-socialistisehe hoofdor gaan, de „Völkische Beobachter", dat Adolf Hitler geen verzoek heeft gedaan voor een nieuwe audiëntie bij von Hindenburg. Het antwoord op de voorwaarden der nat.-soc. MUNCHEN, 11 December. (V.D.) Naar aan leiding van de 12 punten, die de nationaal- socialisten in Hessen het centrum hebben voor gelegd, als voorstel tot samenwerking in de regeering, schrijft de „Völkische Beobachter" dat het centrum over deze punten eventueel wel zal willen onderhandelen. De nationaal-socialistisehe landdagfractie heeft echter nadrukkelijk verklaard, dat van onderhandelingen geen sprake kan zijn en dat eerst de 12 punten in hun geheel moeten wor den aanvaard of afgewezen. Elk ontwijkend antwoord hierop zal als een afwijzing worden beschouwd. DARMSTADT, 11 December. (H.N.) De een trumsfractie van den Hesslschen landdag heeft vanmorgen schriftelijk geantwoord op de voor stellen der nationaal-socialisten inzake samen werking voor de verkiezing van den staats president. De fractie wijst in haar antwoord met na druk op het constitutioneels karakter van de centrumspartij, zoodat samenwerking slechts mogelijk is met partijen, die zich eveneens streng constitutioneel willen gedragen. De fractie kan daarom slechts met de nationaal- socialisten samenwerken, als deze openlijk verklaren, dat zij uitsluitend den geheel wet tigen weg wil bewandelen, alle „putsch"-po- gingen veroordeelt en geen andere machtsmid delen dan die van den staat zal dulden. Wat de voorstellen tot vereenvoudiging en bezuinigingen in het wetgevende, regeerings- en bestuursapparaat betreft, wijst het ant woord er op, dat de centrumspartij daarnaar altijd binnen het kader van de grondwet heeft gestreefd en dit ook bewezen heeft door de in grijpende bezuinigingen, welke tot stand zijn gekomen in de laatste 4 jaar, sedert het cen trum de portefeuille van financiën heeft aan vaard. De fractie is daarom bereid, over deze pun ten onderhandelingen te voeren en aan de uit voering van de bezuinigingen mede te werken, voor zoover de bepalingen van de grondwet van Hessen of het rijk dat toelaten Naar „El Debatje" meldt, had Zondag j.L te Barcelona, gelijk men weet, de „plechtige' seculariseering plaats van de kerkhoven dezer stad. In den voormiddag begaven zich de leden van den gemeenteraad, geëscorteerd door de stedelijke garde in gala-uniform, naar de nieu we stedelijke begraafplaats. Nadat één der gemeente-secretarissen het seculariseeringsbesluit had voorgelezen, ging de burgemeester over tot het afbrekeD van een klein muurtje, dat eenige dagen tevoren speciaal voor deze gelegenheid tussclien het Katholieke kerkhof en het openbare was op gericht, daar het onmogelijk is, den reusach- tigen muur tusschen beide kerkhoven, die tevens als steunmuur van het terrein dient, te verwijderen. Toen het symbolische muurtje was afgebro ken, vond de plechtige inwijding plaats van de nieuwe trap, die beide op verschillende hoogte gelegen kerkhoven verbindt. Aan de „plechtigheid" namen vertegenwoor digers van alle linksche groepen, alsmede deputaties van andere gemeenteraden uit de provincie deel. Verschillende organisaties waren versche nen met haar vaandels en banieren, waarvan er eenige met magonnieke emblemen gesierd waren. De burgemeester wees in een rede op het „groote gewicht" der seculariseering, die hij een „onschatbare verovering" der republiek noemde. Het voornaamste werk. dat hij als burge meester van Barcelona sinds 14 April heeft tot stand gebracht, ls, naar zijn meening, de verwijdering van de afscheiding tusschen de kerkhoven. Zoowel in de omgeving van het stadhuis, als op den weg naar lie1 kerkhof waren uitge breide politiemaatregelen genomen. Van Bar celona uit waren speciale autobusdiensten ge organiseerd, om een zoo groot mogelijk pu bliek op liet kerkhof bijeen te brengen. Na afloop van de „plechtigheid", begaf zich de gemeenteraad naar het paleis van schoone kunsten, waar het stedelijk orkest een concert gaf, im de seculariseering der kerkhoven feestelijk te vieren Onder de Katholieke bevolking van Barce lona heerscht een groote ontstemming over deze profanatie. De bisschop van Barcelona, mgr. Irurita, heeft, naar aanleiding van het seculariseeringsbesluit, een protestschrijven uitgevaardigd, waarin hij zijn verontwaardi ging te kennen geeft over dit feestelijk ver toon op een voor allen heilige plaats en over de schending van den gewijden grond door de actie der seculariseering. Bovendien, zegt de bisschop in dit schrijven, is de seculariseering een schending van den laatsten wil van hen, die op een Katholiek kerkhof wenaekten begraven ie weraan. Student van doodslag verdacht Onze Antwerpsche correspondent meldt: Deze week is te Antwerpen overleden de groot-industrieel W„ bestuurder van verschil lende maatschappijen. In de bladen werd op gegeven: plotseling dood. doch bij de lijk schouwing hebben de- doktoren een ernstige hoofdwond geconstateerd Als gevolg daarvan werd een onderzoek in gesteld, hetwelk uitwees, dat de groot indu strieel eenige dagen geleden te Luik om fa milie-aangelegenheden handgemeen was ge weest met een Roemeensch student, waarbij de laatste W. een zoodanlgen slag op het hoofd had gegeven, dat bloeduitstorting in de herse nen had plaats gehad. De politie te Luik heeft de zaak in banden genomen en men verwacht de aanhouding van den student. Ruim 20Ö arrestaties. LONDEN, 11 December. (H.N.) In Manilla is een samenzwering tegen de Amerikaanfcche overheid ontdekt, naar aanleiding waarvan 214 personen in hechtenis zijn genomen. De samenzweerders behooren tot de revolu tionnaire tangula-organisatie. Zooals gemeld, zou de ratificatie van het schulden-moratorium door het congres vóör 15 dezer moeten plaats hebben. Die mogelijkheid schijnt reeds zoo goed als uitgesloten. Garner de voorzitter van het huis van ofge- vaardigden, heeft n.l. reeds verklaard, dat het huis geen beslissing zou nemen over het mora torium van Hoover vóór 15 December. Wij zullen geen wettelijken maatregel goedkeuren, zeide Garner die van zóó groot belang is, voordat wij de noodige inlich tingen daarover hebben verkregen. Waarschijnlijk zal de commissie voor finan ciën volgende week gehoord worden. Natuurlijk beteekent dit dat de regeeringen op den 15en December met hun betalingen in gebreke zullen blijven, omdat het Congres nog geen beslissing over dit voorstel zal ge nomen hebben, voegde Garner er echter aan toe. De republikeinen verklaarden eveneens, dat het huis niet vóór 15 December kon handelen. In den senaat sprak o.a. senator Borah. Hij verklaarde, dat hij in ieder geval tegen verlen ging van het moratorium was en ook tegen herziening van de oorlogsschulden. Een democratisch afgevaardigde voerde tegen het voorstel van Hoover aan, dat het niet aanging om verschuldigde buitenlandsche beta lingen uit te stellen of te verminderen, terwijl de Ver. Staten zoo in nood verkeeren. NEW-YORK, 11 December (V.D.) De meeste Amerikaansche ochtendbladen bespreken Hoo ver's voorstel aan het comité tot wederinstel ling der oorlogsschulden-commissie met instem ming aangezien daardoor het congres wordt ge dwongen een deel der verantwoordelijkheid op zich te nemen. De handhaving van het oude Amerikaansche principe dat het herstelvraagstuk uitsluitend een Europeesche aangelegenheid is is practisch onmogelijk. De vermindering der herstelbetalingen moet worden gevolgd door verlaging der oor logsschulden. Het congres zal ten slotte worden gedwongen zijn potlood te nemen en te gaan rekenen. Wanneer, aldus de „New-York Times" het congres eenmaal zoover is, kan het slechts tot een slotsom komen: vermindering der schulden. WASHINGTON 11 December. (N. T. A.) Om trent de verklaring van senator Borah, waar in hij zich tegen uitbreiding van het morato rium en herziening der oorlogsschulden uit sprak, wordt nog gemeld, dat Borah zijn stand punt aldus omschreef: Europa heeft tot dusver nagelaten, het mo ratorium te gebruiken, em de aangelegenhe den in orde te brengen, welke het in orde moet brengen. Eerder is een economisch her stel niet mogelijk. Een bijeenroeping der com missie voor de buitenlandsche schulden heeft geen zin, daar zulk een commissie geen ar beidsterrein zou vinden. Het is niet mogelijk eenig voorteeken te ont dekken, zoo verklaarde Borah verder, dat wijst op plannen in Europa, om tot vermindering der bewapening of een verstandige regeling van de kwestie der herstelbetalingen te ge- ^OpVond van de betalingscapaciteit der ere- diteur-etaten hebben wij de oorlogsschulden verminderd en afgezien van 7 milliard dol lar. Een nieuwe regeling op gTond der beta lingecapaciteit zou, gezien den huldigen toe stand in Europa, op een algeheele schrapping der schulden moeten uitloopen. Negen millioen schade In Havre heeft Donderdag naar het B. T. A. meldt, een hevige brand verscheiden groote gebouwen en haven-entrepots, waarin o.a. 30.000 balen koffie waren opgeslagen, vernield. De schade bedraagt zeven millioen francs aan goederen en twee millioen aan de gebou wen. Twee brandweerlieden en twee havenarbei ders werden gewond. is minder ernstig dan in het buitenland. PARIJS, 11 December. (HAVAS). Tijdens de debatten in de kamer over de interpellaties be treffende de werkloosheid, verklaarde de mi nister van arbeid. Landr.v, dat de officieele statistieken uitwijzen, dat het aantal volledig ondersteunde werkloozen 10.400 bedraagt en dat van de gedeeltelijk werkloozen twee mil lioen. Ten slotte legde hij er nog den nadruk op. dat, hoewel de crisis ernstig is, hij in Frank rijk minder hevig is dan in het buitenland. Gisterenmorgen vroeg werd in een sloot langs de spoorlijn tusschen Stolberg en Vietz het lijk van een man gevonden. Het onderzoek wees uit, dat men te doen had met het lid van den Pruisischen landdag, Leonhardt, die, op weg van Schneidemühl naar Berlijn, uit den trein moest zijn geval len. Toen de D.-trein in Berlijn aankwam, vond men inderdaad in een coupé de actentasch, hoed, jas en schoenen van den verongelukte. Leonhardt was eigehaar van een drukkerij en krantenuitgeverij te Fürstenberg en was afgevaardigde voor het district Frankfurt a/d Oder van de economische partij. Eenigen tijd geleden is hij echter toegetreden tot de fractie van de Duitsche staatspartij. Smetona herkozen. Gisterenmiddag vond voor de eerste maal sedert den staatsgreep van 17 December 1926 de verkiezing van een staatspresident plaats, onder voorzitterschap van den minister-presi dent Tubelis. De huidige staatspresident Antonas Smeto na, wiens candidatuur niet bestreden werd, werd door de 116 voor deze verkiezing spe ciaal gekozen volksvertegenwoordigers met een ruime absolute meerderheid herkozen tot staatspresident van Litauen voor den duur van zeven jaar. Twaalf landen treden toe. BRUSSEL, 11 December. (B.T.A.) Twaalf landen, n.l. België, Duitschland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Nederland, Noorwegen, Spanje, Uruguay en Zwitserland hebben de conventie inzake het merken van eieren, waarmede de internationale diplomatieke conferentie haar werkzaamheden besloten heeft, onderteekend. De overeenkomst regelt den in-en-uitvoer van eieren door uniforme en duidelijke mer king en heeft bovendien ten doel, de onder scheiding van versche en geconserveerde eieren mogelijk te maken. HET BELGISCH KABINET. BRUSSEL, 11 December. (V.D.) De socialis tische „Volksgazet van Antwerpen" zegt met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te kunnen melden, dat de minister van financiën, Houtart zal worden vervangen, terwijl Tschof- fen minist-er van binnenlandsehe zaken zal worden. De groote moeilijkheid Zou echter zijn, een liberaal te vinden voor het ministerie van landsverdediging. De tegenwoordige minister van landsverdediging, Dens, zou aftreden, doch wi& zijn plaatsvervanger is kan nog niet gezegd worden. De mogelijkheid bestaat, dat een Katholiek dezen post zal bezetten. Maatregel der Duitsche regeering. BERLIJN, 11 December. (W.B.) Door de rijksregeering zijn voor de winterhulp en tevens als een hulpmaatregel voor den land bouw gelden uitgetrokken, welke het mogelijk zullen maken, dat de noodlijdende bevolking zich versch rund- en varkensvleesch tegen Ivwiaagda prijzen kan aanschaffen. GROOTE BRAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de cementfabriek van Gebr. Stultjens te St. Truiden aan de Belgisch-Nederlandsche grens totaal afgebrand. Ook de voorraden gingen verloren. De schade wordt geschat op 1 millioen tranoa. Burgemeester Cennak van Chicago helfÊi padvinders speelgoed repareeren, dat met Kerstmis aan arm* kinderen wordt uitgededU^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9