HAAT TEGEN DE JESUIETEN LA NOCHE OSCUR A r DE SCHULDEN. DUITSCHLAND VERKWISTEND „Wat de bannelingen hebben misdaan". HERKOZEN DICTATOR. de smokkelhandel aan MAANDAG 14 DECEMBER 1931 VOGELVRIJ VERKLAARD OM HUN WELDADEN. HET PLEI DOOI DER FEITEN. peil. „LEGALISEERING" DER DICTATUUR. SCHIP VERGAAN. De bemanning op twee na omgekomen. DE AARDBEVING IN ITALIË. JAPANSCH ULTIMATUM. Tsjingtsao weer bedreigd. DUITSCHLANDS WESTGRENS. VOORLOOPIG MORATORIUM DOOR AMERIKA TE VERLEENEN. BRUENING'S VERDEDIGING. DE VERDWIJNING VAN KREGLINGER DE TARIEVENSTRIJD. Engeland en Frankrijk. EEN NIEUW BEELD IN DE ST. PIETER. Van den H. Joh. Eudes. HITLER'S NIET UITGEZONDEN REDE. Strijd tegen het communisme. „Duitschland voor de Duit- schers Een lichte aardigheid. ZAMORA ONTVANGT DE DIPLO- MATEN. DE GEVANGENIS ONTVLUCHT. DUITSCHLAND EN ZWITSERLAND. Spanje is het vaderland van den stichter (jer Jesuietenorde. Van oudsher zijn de Spaan- sche Jesuieten zich ten volle bewust geweest van de verplichtingen, welke deze eer voor hun land en vooral voor hen zelf met. zieb bracht. En tot op den hüidigen dag hebben zij die eeretaak vervuld op een wijze, die niet alleen erkenning en waardeering verdient, maar die ook bewondering afdwingt. Het is algemeen bekend dat de felle haat der vijanden van Gods kerk in Spanje zich juist geconcentreerd heeft op de Jesuieten Naar de beweegreden daarvan behoeft men niet lang te zoeken. Want in hun oogen zijn de Jesuieten buitengewoon gevaarlijk, omdat zij op een ontzagwekkenden staat van dienst kunnen wijzen, waardoor zij het aanzien van geheel de Katholieke Kerk in Spanje een bui- tengewoon waardevollen dienst bewijzen. En juist tegen die Kerk gaat de strijd, en alles wat de Kerk voor Spanje gedaan heeft, zou men liefst zoo gering mogelijk schatten en aan de vergetelheid prijsgeven. Vandaar dan ook die geweldig strenge bepalingen in het ontwerp grondwet, waar voor alle godsdien stige orden en congregaties, een uitzondering gemaakt wordt, behalve voor de Jesuieten. Volgens het besluit van de Cortes zullen de Jesuieten dus binnenkort hun vaderland moe ten verlaten, maar, zooals we in het vervolg van dit artikel verder zullen zien, het zal niet mogelijk zijn om dit besluit door te voeren! de feiten die wij hierbij aanhalen en waarop wij onze meening gronden, zullen tevens een overtuigend pleidooi houden voor de groote verdiensten der bannelingen. En we behoeven daarvoor niet ver in de geschiedenis terug te gaan, want nog heden ten dage staan daar een heele reeks bloeiende inrichtingen voor de lichamelijke, zedelijke, cultureele en geestelijke ontwikkeling der Spaansche jeugd als evenzoovele getuigen voor het reus achtig werk der Spaansche Jesuieten. Kosteloos onderwijs op hoog De Spaansche Jesuieten hebben tal van echolen opgericht en in stand gehouden, waar in de jeugd kosteloos lager onderwijs gegeven wordt. Men kan deze inrichtingen van onderwijs in drie groepen onderscheiden: de gewone dagscholen voor kinderen, de avondscholen voor jeugdige personen en volwassenen en eindelijk de Zondagscholen, die vooral be stemd zijn om onderricht te geven aan fa brieksmeisjes en dienstboden. Deze scholen worden over het algemeen zeer druk bezocht: er is maar een enkele inrichting, waar het aantal leerlingen beneden 100 blijft Tiendui- zenden kinderen ontvangen in de lagere scholen absoluut kosteloos onderricht. Het aantal meisjes dat de Zondagscholen bezoekt is wel zeer merkwaardig: in de provincie Castilie b.v. zijn er 300, in Santiago 200, in Salamanca 400: voor Barcelona staat het totaal-cijfer niet aangegeven, maar de Jesuie- ten hebben daar 15 Zondagscholen: in Grana da wordt de Zondagschool bezocht door 1000 meisjes en in Saragossa door 2000. Op de tweede plaats komen dan de ambacht en nijverheidscholen, waar eveneens kosteloos onderwijs gegeven wordt en waar jongens en meisjes voor een vak, beroep of kantoorwerk- zaamheden worden opgeleid. Daar wordt les gegeven in electriciteitsleer, mechanica, tee kenen, machineschrijven, kunstweven, boek houden, handelsrekenén en vreemde talen. Ook deze inrichting van onderwijs is weer een concreet voorbeeld, waaruit blijkt, dat het onderwijs ook werkelijk op hoog peil staat, In het „Instituto Catolioo de Artes e Indus trial" in Madrid ontvangen de leerlingen des avonds kosteloos onderwijs van dezelfde leera ren die gedurende den dag den oandidaten voor ingenieur onderricht geven in mechanica en electriciteitsleer. De lessen worden gegeven in dezelfde laboratoria, werkplaatsen en ma chinekamers. De beschikbare plaatsen in dit instituut zijn altijd volledig bezet, en de groo te bedrijven geven juist de voorkeur aan de candidaten, die daar hun opleiding hebben ontvangen, omdat daar het onderwijs op zoo'n hoog peil staat Het leerprogram voor vrouwen en meisjes is bovendien nog uitgebreid met huishoudkun de, dat verschillende vakken omvat. De rooster van lesuren in de avondschool voor vrouwen en meisjes te Sansebastian, die buitengewoon schitterend georganiseerd is, bevat o.m. de volgende vakken: algemeene ontwikkeling, rekenen, Fransch, Engelsch boekhouden, Spaansche grammatica, aardrijks kunde, stenografie en machineschrijven, tee kenen, koken, naaien, oostuumknippen, bor- duren, ja zelfs zang en piano-onderwijs. Het is vanzelfsprekend, dat in dergelijke inrichtin- gen van onderwijs ook aan het onderricht in godsdienst en zedeleer de noodige aandacht Wordt geschonken. Het aantal personen, dat van deze inrich tingen van lager onderwijs, vervolg-onderwijs en nijverheidsonderwijs kosteloos gebruik kan maken, beloopt zeker ruim 100.000 Een ander terrein yan werkzaamheden, waar de Spaansche Jesuieten groote verdiensten hebben verworven, is de liefdadigheid, die zij aan armen en noodlijdenden voortdurend heb ben bewezen: het uitdeelen van levensmidde. len, het verstrekken van kleeren, ziekenver pleging, kinderverzorging enz. Nooit klopte een hongerige tevergeefs aan de kloosterpoort bij de Jesuieten! Er zijn Jesuieten-colleges zooals b.v. in Granada en Ona waar lederen dag meer dan 100 warme maaltijden worden verstrekt. Daarnaast bestaan onder directie der Jesuieten goedkoope volkskeukens. Behal ve giften in natura worden er ook veel aal- moezen gegeven: dat bedraagt ieder jaar ont zaglijke sommen. De Jesuieten hebben vaak het initiatief genomen om een stelselmatig georganiseerde beoefening der liefdadigheid in het leven te roepen, zooals de Sint Vincentius- vereeniging en dergelijke instellingen, waar door duizenden arme huisgezinnen in heel Spanje worden ondersteund. Moeders met hinderen op den arm houden de wacht. In Madrid hebben de Jesuieten een inrich ting geopend, waar de moeders des morgens haar kinderen in bewaring kunnen geven, zoo dat zij zich ongestoord aan haar dagtaak kun nen wijden: de kinderen worden daar hygië- nisch onder leiding va-n deskundige verpleeg sters gratis gevoed Het gebouw van deze in richting werd op dien verschrikkelijken elfden Mei, toen tal van kloosters en kerken in brand gestoken werden, gespaard, omdat de vrouwen uit die volksbuurt met haar kinderen op den arm heel den nacht door de wacht hielden. De opofferende liefdadigheid der Spaansche Jesuieten heeft ongetwijfeld haar hoogtepunt bereikt in den hoogsten graad van zelfverloo- chening en onbaatzuchtigheid, die zij getoond hebben bij de verpleging van de armsten der armen, die aan ziekte van den H Lazarus Ie- den. de melaatschheid. De inrichting voor deze vreeselijke ziekten werd in het voorjaar van 1908 door den Jesuie- tenpater Ca-dos Ferris gesticht. De_ melaatschen- kolonie van Fontilles (Alicante) is een model inrichting die in geheel Spanje zoowel wat haar inrichting als verzorging betreft haars gelijke niet vindt. In dit instituut werden van 19081929 niet minder dan 635 melaatschen (436 mannelijke en 199 vrouwelijke patiënten) liefderijk opgenomen en zorgzaam verpleegd De zorg der Jesuieten voor de landverhui zers gaan we stilzwijgend voorby, alsmede het gevangeniswerk, waar de Paters als barm hartige Samaritanen rondgingen langs de cel len van deze uitgestootenen der maatschappij, die ook nog behoefte hadden aan een goed woord en aan hechten steun bij hun terugkeer in de vrije maatschappij. Ook op gebied der sociale organisaties heb ben de Jesuieten groote verdiensten. Het was immers de bekende Pater Vicent die de eerste Katholieke werklieden-vereeniging de „Circu- los Catholicos" in het leven riep. Pater Palau S J was de onvermoeide baanbreker bij de verspreiding ran de Katholieke sociale begin selen. Aan Pater Nevares S.J. is het in eer ste instantie te danken dat de „Confe-deracion Catolica Agraria" werd opgericht, een organi satie die thans in geheel Spanje haar afdeelin- gen 'heeft en waardoor de kleine landbouwers niet terecht behoefden te komen in handen van woekeraars. Naast tal van andere instellingen wefd ook een groote verbruikscoöperatie in het leven geroepen. Een der hoofdcentrales, waar de Spaansche Jesuieten hun sociale werkzaam heden geconcentreerd hadden was Bilbao. Daar ligt de bakermat van het vakvereenigingswe- zen. De Jesuieten hebben woningbouwvereeni- gingen gesticht om goedkoope en gezonde hui zen aan de mensehen te verschaffen, zij hebben spaarkassen en allerlei onderlinge verzekerin gen in het leven geroepen. In dit verband zij vermeld de „Cofradia de Pescadores" (de vis- schersbond) die drie jaar geleden in El Pale (Malaga) gesticht werd. Naast de behartiging van de stoffelijke en zedelijke belangen der leden trachten deze ver- eenigingen vooral de viascherij-methoden te vervolmaken; zij hadden een afzonderlijke or ganisatie die zorgde voor een voldoend afzet gebied voor hun visc-h; zij hadden een eigen fabriek van vischconserven, enz. enz. De zorg voor de verwaar loosde jeugd. Tenslotte zij nog gewezen op een heel an deren tak van de sociale werkdadigheid der Spaansche Jesuieten, die ook hun zorgen uit strekten over de jeugdige misdadigers en in het algemeen over de verwaarloosde jeugd. De ..Casa dei Nino Jesus" (Tehuis van het kind Jesus) in Malaga geniet op dit print een zekere vermaardheid: dit is een soort opvoedingsge sticht, waarin echter ook jeugdige personen, die geen tehuis meer hebben, worden opge nomen. Toen op den 12den Mei in Malaga de ker ken en kloosters in brand werden gestoken, hebben de jongens van dit gesticht „hun huis" met hand en tand verdedigd en van den onder gang gered. Wat heel merkwaardig is: ook het tegenwoordige republikeinsche gemeentebestuur betaalt voor deze verwaarloosde jeugd even goed de jaarlijksehe subsidie als onder het vorig stadsbestuur, hetgeen een stille erkenning is van de groote verdiensten van dit opvoed kundig instituut. Wij kunnen natuurlijk slechts een vluchtig overzicht geven van het geweldige terrein waar over het cultureele werk der Jesuieten zich uitstrekt. Wij willen thans nog even stilstaan bij het middelbaar onderwijs. De Jesuieten hebben in Spanje 21 middel bare scholen die door ongeveer zes k zeven duizend leerlingen bezocht worden. In de laat ste 50 jaar hebben meer dan 60.000 studenten daar hun eindexamen gymnasium behaald; daarbij waren heel veel jongens wier ouders reeds lang met de Kerk gebroken hadden. De inwendige inrichting van deze middelbare scho len en de veelzijdigheid der ontwikkeling die daar gegeven wordt (ook aan de sportbeoefe ning wordt de noodige aandacht verleend) kan iederen toets der critiek doorstaan. Ook aan deze gymnasia werden tallooze begaafde stu denten kosteloos opgeleid. Er waren ieder jaar twee a drieduizend studenten, die bij de Jesuie ten kosteloos hun gymnasiale studiën konden voltooien. Geheel aanpassend bij het middelbaar onder wijs strekte de zorg der Jesuieten zich ook uit over de inrichtingen van hooger onderwijs. We noemen slechts als een der oudste inrichtingen de universiteit van Deusto, de Pauselijke universiteit van Comillas waar juist de kinde ren uit d» arbeidersklasse zich tot het II. Pries terschap konden voorbereiden. De Congregatie voor de Seminaries heeft herhaaldelijk met den' grooten lof over deze inrichting van on derwijs gesproken: meer dan 600 priesters uit de arbeidersklasse hebben daar hun opleiding genoten. Ook de handelshoogeschool van Deusto verdient nog vermelding: een regeeringsver- tegenwoordiger van België, die een studiereis door Europa en Amerika gemaakt had, ver klaarde in een officieel rapport aan zijn regee ring, dat die handelshoogeschool de beste was die hij ontmoet had: dan volgde het chemisch instituut en het biologisch laboratorium van Sarrid, het reeds genoemde instituut Catolico de Artes e Industrias en ten slotte nog twee observatoria n.l. het Ebro-observatorium dat zich hoofdzakelijk met Geophysiek, electro- meteorologie en heliophysiek bezig houdt, ter wijl het observatorium van Cartuja in Granada speciaal astronomie en meteorologie observeert en seismografische waarnemingen doet. Beide observatoria staan ac de wetenschappelijke wereld hoog aangeschreven. Voeg daar nog bi] de talrijke tijdschriften die door de Jesuieten op allerlei wetenschap pelijk gebied werden verzorgd en uitgegeven en waarin vooraanstaande Jesuieten hun toon aangevende wetenschappelijke bijdragen plaat sten. De Jesuieten droegen de cultuur ook uit ver buiten Spanje: vooral in de koloniën; in Indië, China, Japan en op de eilanden van den Stillen Oceaan en in Rome het hart der wereld hadden zij hun inrichtingen voor mid delbaar en hooger onderwijs. Ten slotte mogen we niet vergeten wat de Spaansche Jesuieten voor de cultuur van Spaansch— Zuid Amerika hebben gedaan en nog steeds verrichten. Men mag gerust de vraag stellen: „Kan Spanje, onverschillig, hoe de politieke verhou dingen ook mogen zijn, straffeloos afstand doen van dit brandpunt der cultuur, waarin deze mannen staan, die al hun beste krachten besteden aan de opvoeding der jeugd, die ge heel hun leven in dienst gesteld hebben van de wetenschap ten voordeele van Spanje Een onpartijdig beoordeelaar, die ook slechts op pervlakkig kennis genomen heeft van den om vangrijken wetenschappelijken arbeid der Je suieten zal volmondig moeten antwoörden: „Nooit of te nimmer." Wanneer Spanje zijn Jesuieten over de gren zen zou jagen, die zulke enorme verdiensten verworven hebben om Spanje tot hoogere ont wikkeling te brengen en eèn plaats te geven onder de cultuurvolken, dan zou dit niet alleen een schandaal zijn voor de geheele beschaafde wereld, maar men zou ook niet in staat zijn om ook maar eenigermate de leemte aan te vullen, die hun heengaan zou achterlaten. De Vrijdag gehouden verkiezingen In aansluiting op ons berichit, volgens welk de Litausche staatspresident Antonas Smetona, „wiens camdiidatuur niet bestreden werd" met een ruime absolute meerderheid herkozen werd, vernemen wij het volgende: De presidentsverkiezing, waarvan hier spra ke is, was niets anders dan een verkapt mid del, om de dictatuur, die reeds zooveel geweld daden tegenover de Katholieken begaan heeft, te legaliseeren. Den 25sten November j.l. publiceerde de staatspresident plotseling een wet, volgens welke reeds den Hen December presidentsver kiezingen zouden plaats vinden. Tijd tot voorbereiding werd natuurlijk niet gegeven, was echter in den geest der dictatoren ook niet noodig. De door de landraden bijeengeroepen leden der gemeenteraden kwamen reeds den 2en December bijeen, om de gelukkige kiezers aan te wijzen. Deze, in totaal 118, hebben gisteren „gekozen". De plechtigheid vond plaats onder een zwager van Smetona, den ouden en nieu- wen staatspresident. De candidaat heeft natuurlijk geen oogen- blik in zorgen gezeten over den uitslag der verkiezingen, daar de leden der dorpsgemeen teraden bijna uitsluitend door de hem wel gezinde landraden en de leden van de stede lijke gemeenteraden voor de helft door de re geering Worden benoemd. Niettemin had men nog een voorzorgsmaat regel in de wet opgenomen. Daar 50 pet. der afgevaardigden voor de verkiezing noodig zijn, vaardigde men een bepaling uit, volgens welke de voorzitter van de kiezersvergadering te be slissen heeft, of de vereischte 50 pet. aanwe zig zijn. Verder werd bepaald, dat de kiezers vergadering zich met geen enkele andere kwes tie aan de verkiezing bezig mag houden en dat iedere rustverstoorder volgens de wet gestraft wordt En zoo geschiedde het, dat Smetona's can- didatuur niet bestreden werd en dat hij met een absolute meerderheid gekozen werd en dat het program der katholiekenvervolgers voorloopig nog safe is in Litauen. KOPENHAGEN, 12 December. (V.D.) Het Duitsche s.s. Venus'', dat onder de vlag van Panama vaart, is Vrijdagavond bij de Noor- sche kust in open zee in een vreeselijken Zuid- Wester-orkaan geraakt. Het schip strandde bij Maaloey tusschen Bergen en Alesund. Hoewel het nog eenmaal loskwam, was het niet meer te behouden, daar het volkomen lek geslagen was. Ondanks den sterken zeegang, ging de be manning, die uit 13 koppen bestond in de reddingsbooten. De grootste reddingsboot, waarin zich zeven man bevonden, werd in de draaikolken van het zinkend schip naar de diepte gezogen. De andere boot kon het land bereiken, doch van de zes man waren reeds drie bevoren. Een der overlevenden stierf on middellijk na de landing. Reeds een tiental angstige dagen De aardbeving, die Cerignola in de cam pagne sinds tien dagen met langere of kortere tussehenpoozen teistert, wordt nog steeds waargenomen. De bevolking woont sinds het begin van deze maand in tenten op een vlakte buiten bet bedreigde gebied. In het midden van het kamp is op een klein hoofdaltaar een Madonnabeeld geplaatst, waarvoor de menigte komt bidden. De over heid stelt alle pogingen in bet werk om de menschen van voedsel te voorzien. Intusschen zijn ingenieurs en metselaars bezig, de ingestorte en beschadigde woningen te vervangen, zoodat de bevolking onderdak vindt, zoodra het gevaar geweken is. MOSKOU, 12 December. (V.D.) Volgens een bericht uit Moekden, is aldaar heden bekend gemaakt, dat de opperbevelhebber van de Ja pansche troepen in Mandsjoerije, generaal Honjo, verklaard heeft, dat het Japansche oppercommando aan maarschalk Tsjang Hsoe Liang den eisch gesteld heeft, Tsjingtsao on. middellijk te ontruimen en de Chineesche troepen terstond op transport te stellen naar Peking. Wanneer aan dezen eisch geen gevolg ge geven wordt, zou het Japansche oppercomman- do zich genoodzaakt zien Tsjingtsao te be- zetten. Een der talrijke ministeriegebouwen te Washington, het departement van handel, gebouwd als een reusachtig renaissance- paleis. Voornamelijk door werkloozen BERLIJN, 12 December. (W.B.) In de be grotingscommissie van den rijksdag werden vandaag door de regeering verklaringen afge legd over den zich steeds meer uitbreidenden smokkelhandel aan de Duitsche Westgrens, niet name aan de Nederlandsche grens. De regeering wilde met deze verklaringen een kleine overschrijding van het budget voor de grensbewaking motiveeren. De smokkelhandel aan de Westgrenzen wordt door tot honderd man sterke smokke- laarsbenden uitgeoefend, die ten deele sterk bewapend zijn en zich tegen de beambten ver weren. Omvang der smokkelarij De omvang van de smokkelarij blijkt reeds uit het feit, dat de geheele handel in het Wes ten van het Duitsche rijk door de smokkelarij sterk benadeeld wordt. De gesmokkelde waren, voornamelijk thee, koffie, sigaretten, sigarettenpapier, tabak en meelproducten, worden naar de groote steden van het Rijnland en Westfalen gezonden, doch ook naar Berlijn weten de smokkelaars hun waren te brengen. De voornaamste oorzaak van de smokkelarij is de groote ellende der werkloosheid. Het zijn vooral werkloozen, die de gesmokkelde waren in kleine hoeveelheden in de groote steden verhandelen. De smokkelwaar wordt op van te voren af gesproken geheime plaatsen verborgen en ver volgens door vertrouwensmannen op motorfiet sen verder Duitschland ingebracht. Den laatsten tijd is het bij ontmoetingen tusschen de douane en smokkelaars herhaal delijk tot ernstige vuurgevechten gekomen. Niet zelden zijn de beambten gedwongen, ge pantserde smokkelauto's, welke de eerste linie hebben weten te doorbreken, met motorfietsen en auto's te achtervolgen en gewapenderhand tot stilstaan te dwingen. Ondanks al deze moeilijkheden wordt de strijd tegen den smokkelhandel met alle kracht voortgezet. Zoo werden alleen in de districten Munster, Düsseldorf en Keulen van 1 April tot 30 October 25.800 gevallen van smokkelarij ontdekt en 18.900.000 sigaretten, 223.000 pakjes sigarettenpapier, 45.000 sigaren, 30.460 kg. tabak, 252.600 kg. koren, 112.600 kg. meelpro ducten, 860 fietsen, 125 motorfietsen en 115 auto's in beslag genomen. Om zeker te zijn van de trouw der douane beambten en ben tot nog meer krachtsinspan ning aan te sporen, is het noodzakelijk hen extra te beloonen. De hiervoor uit te trekken gelden komen in den vorm van geldboeten en de waarde van inbeslaggenomen smokkelwaren ruimechoots in de rijkskas terug. NEW YORK, 12 December. (N.T.A.) De „Associated Press" meldt uit Washington, dat de regee-ring met de partijleiders in den se naat een overeenkomst heeft bereikt, volgens welke de schuldenbetalingen door de Europee- sche landen, die Dinsdag voldaan moeten wor den, worden uitgesteld, tot het Hoover-mora torium geratificeerd wordt. Collier, de voorzitter der financieele com missie van het huis van afgevaardigden, zal Maandag een voorstel tot ratificeering van het moratorium indienen. Hoover's program. Uit een uitvoeriger lezing van de door Mel lon gehouden rede blijkt nog, dat de minister van financiën zijn verdediging van Hoover's politiek aldus omschreef: Engeland is Amerika's beste klant. De Ame- rikaanscke landbouw en de Amerikaansche arbeiders moesten er eens over nadenken, wat voor gevolgen bet zal hebben, als Enge land niet meer tot betalen in staat is. Van het standpunt van den Engelschen be lastingbetaler uit, aldus Mellon, is Engeland thans een bedrag schuldig, dat de oorspron kelijk vastgestelde som verre te boven gaat. Dit is het beste bewijs, dat de Amerikaan sche regeering de verplichtingen van haar schuldenaars aan een nieuw onderzoek moet onderwerpen. Het is absoluut noodig, zich rekenschap te geven van de werkelijkheid en te erkennen, dat Europa thans <^n schulden niet volledig betalen kan. Een herstel in het buitenland is voor Ame rika wel dienstig, doch ten slotte moeten wij op ons zelf vertrouwen. President Hoover, verklaarde, zich niet door partijbelangen te zullen laten leiden en doei daarom een beroep op het geheele volk, de regeering te steunen bij de uitvoering van haar economisch programma. De moeilijkheden met de partijen. NEW-YORK, 12 December. (H.N.) Het voor nemen van staatssecretaris Stimson, om aan de schuldenaarsstaten een nota te zenden, waarin verklaard wordt, dat zij bij niet vol doen van de op 15 December vervallende ver plichtingen niet beschouwd zullen worden als ingebreke te zijn gebleven, stuitte op verzet bij de partijleiders. Doordien de tweede boodschap van presi dent Hoover zoo laat gereed was gekomen, bestond er geen gelegenheid, over den inhoud daarvan overleg te plegen met de partijleiders voor het begin van de algemeene beraadsla gingen. Mellon en de onderstaatssecretaris van de schatkist, Mills, hadden daarop nog nader met de partijleiders geconfereerd, doch het was Mills niet gelukt, de toestemming van de partijlei ders voor de af te zenden nota te verkrijgen. Mac Fadden had in zeer scherpen vorm ver klaard, dat Stimson niet bevoegd was een dergelijke nota af te zenden, aangezien slechts het congres over deze kwestie heeft te beslis sen. Hij wees daarbij op de verklaring, door Stimson bij de ratificatie van de Mellon Berenger overeenkomst afgelegd, dat het con gres in deze zaak het laatste woord heeft te zeggen. Thans is een overeenkomst bereikt. Nieuwe veronderstellingen Onze Brusselsohe correspondent meldt ons Aan de hand van nieuwe veronderstellin gen rond de verdwijning van Kregli-nger, schijnt men het thans niet voor onmogelijk to houden dat de Antwerpsche koopman zich naar Den Haag zou begeven hebben. Er wor den thans opsporingen in deze richting ge- daan. LONDEN 12 December (H.N.) De Londen- sche gezant te Parijs heeft gisteren een onder houd met den Franschen minister-president gehad over het vraagstuk van den toeslag van 15 pet. op de invoerrechten, die van Engelsche goederen wordt geheven. De Engelsche regeering beklaagt zich vooral over de belemmeringen, welke de invoer van Engelsche kolen hiervan ondervindt. Laval zegde toe, dat de Fransche regeering deze kwestie in vriendschappelijken zin zal overwegen. Te Londen wordt deze toestemming zoo op gevat, dat Laval deze kwestie niet alleen van het gezichtspunt der afzonderlijke ministeries zal beschouwen, doch ook van het hoogere standpunt der politieke betrekkingen tusschen beide landen. Te Londen vertrouwt men, dat thans spoedig een overeenstemming in deze kwestie zal worden bereikt. Men schrijft ons uit Rome: In de St. Pieter heeft men een aanvang ge maakt met de werkzaamheden tot oprichting van een kolossaal marmeren standbeeld van den H. Johannes Eudes, stichter van de Con gregatie van Jesus en Maria, gewoonlijk Eudisten genoemd. Het standbeeld wordt geplaatst aan de rechterzijde van het hoofdschip der basiliek en wel in de bovenste nis naast den tweeden pijler. In de lagere nis bevindt zich reeds het beeld van den H. Vincentius k Paulo. Om het enorm zware beeld op te heffen tot de tweede verdieping der basiliek, moet een btfsondere sterke stelling worden opgericht. I De rede, die Hitier voor de Amerikaansche luisteraars wilde houden en waarvan de uit zending, gelijk gemeld, verboden werd, is een korte samenvatting van geschiedenis en doel stelling der nationaal-socialistische partij. Hitier begint met de oprichting der natio naal-socialistische partij in 1919 door zeven mannen. Vervolgens schildert hij den groei der partij, die nu de grootste van Duitschland is en 14 k 15 millioen kiezers heeft. De ontwikkeling, zooals die tot nog toe is gegaan, is veroorzaakt door de catastrofe van 1918, waarvoor alle bestaande politieke par tijen min of meer verantwoordelijk zijn. Toen de nationaal-socialistische beweging werd opgericht, stond Duitschland voor de eerste maal op den rand van het bolsjewisme. Reeds twaalf jaar geleden was Hitler van meening geweest, dat de overwinning van het communisme in Duitschland het begin van een algemeene wereldcatastrofe zou zijn. De strijd tegen het communisme was bui tengewoon moeilijk. De onverstandige en ha telijke politieke en economische behandeling van Duitschland sedert Versailles heeft meer dan zes millioen volwassenen naar het com munisme gedreven. Wanneer Amerika, om bij eenzelfde percen tage te blijven, maar twaalf millioen commu nisten bad, dan zou het ook begrijpen, hoe vast besloten de strijd tegen het bolsjewisme gevoerd moet worden. Het verdrag van Versailles verscheurt de solidariteit tusschen de naties en drijft de volken naar een wereldrevolutie. Het slot van Hitler's rede luidt letterlijk: „Mijn beweging erkent elke van koopman tot kcopman aangegane schuldverplichting. Het recht echter, om een volk uit politieke overwegingen voor onafzienbare tijden met schattingsbetalingen te belasten en daardoor tot permanenten schuldenaar te maken, zou de nationaal-socialistische beweging nocit er kennen. Mijn partij is geen beweging van vertwijfe ling, doch een beweging van hoop. Wij geloo- ven, dat wij langs wettigen weg de macht in Duitschland veroveren kunnen. Ons parool zal dan zijn: de wereld geven wat wij haar verplicht zijn. het Duitsche volk echter verzekeren, wat het noodig heeft om als souverein volk te leven. Wij willen niets anders dan een Monroe- leer voor alle Duitsche mannen, vrouwen en kinderen onder het motto: „Duitschland voor de Duitschers BERLIJN, 12 December. (H.N.) Rijkskan selier dr. Brüning heeft op het jaarlijksehe banket van de Amerikaansche Kamer van Koophandel te Berlijn een rede door minister Warmboldl doen voorlezen, waarin hij Duitsch land verdedigt tegen de door het buitenland geuite verwijten van verkwisting. Tot 1929 hebben de buitenlandsche credle- ten den werkelijken toestand verborgen. Sedert is een toestand ingetreden, zooals men in de geschiedenis van Duitschland nog niet heeft beleefd. De rijkskanselier betwist, dat Duitschland lichtvaardig geleend en het geld onzakelijk en verkwistend heeft besteed. Men wijst daarbij in het bijzonder op de steden die sportterreinen aangelegd en plane taria gesticht hebben. Indien fouten zijn begaan, dan zijn die niet te verontschuldigen. De landen en gemeenten, tegen wie deze verwijten in het hijzonder zijn gericht, nebben echter slechts 12 pet. van het totale bedrag geleend. Op een totaal van 26.2 milliard is in de 7 jaar na 1924 265 millioen uitgegeven voor kunsten, wetenschap, voor sport en voor de volksgezondheid. Alleen bij deze uitgaven zou van verkwis ting gesproken kunnen worden. Men vergete echter niet, dat in deze jaren het Duitsche volk na een langen tijd van onderbreking geloofde, weer op cultuurgebied zijn werkzaamheid te kunnen ontplooien. De uitgaven voor den woningbouw mogen, niet als luxeuitgaven worden beschouwd. In de jaren na den oorlog was het een behoefte, den tijdens den oorlog gestaakten woningbouw weer op gang te brengen. Dat was het geval in alle landen, die bij den oorlog betrokken zijn geweest. Zoo men al gemeend heeft dat een tijdperk van grooten economischen bloei voor de deur stond, zoo heeft men zich vergist. Dit i-s ech ter in alle landen het geval geweest, doch men kan niet zeggen, dat het eene land het andere heeft misleid. Ook is niet lichtvaardig geleend in dien zin, dat men zich geen zorgen voor de terugbeta ling heeft gemaakt. De Duitsche schuldenaars zijn hun verplichtingen nagekomen, zelfs nog in dit voorjaar, toen de onverwachte opzeg gingen van de credieten op korten termijn los kwamen. De crisis zou nooit zoo'n uitbreiding hebben aangenomen, indien de sehuldeischers niet zenuwachtig waren geworden. Ook onder de Stillhalte-overeenkomst is voot den rentedienst goed gezorgd. Na het tot stand komen van deze overeenkomst zijn tot midden November meer dan 6 milliard mark op de credieten terugbetaald. Hierdoor is het bewijs geleverd, dat het Duit. sche volk alles wil doen om zijn sehuldeischers te bevredigen. De rijkskanselier wees er ook o®, dat de crisis slechts door internationale samenwer king is te overwinnen. Tot nu toe is daarvan echter niets te bespeuren. Integendeel, de economische concurrentiestrijd wordt steeds grooter. De schulden kunnen echter slechts door de oversohotten uit den uitvoer worden betaald. Indien Duitschland als eerlijk schuldenaar de credieten wil terugbetalen dan zal het nog grootere moeiten moeten doen om zij-n uitvoer te doen toenemen. Men staat thans voor deze beslissing: Of men late Duitschland uitvoeren en dan kan het ook betalen of men belemmere den uitvoer, doch dan maken de sehuldeischers zelf de betaling van de schulden onmogelijk. Toespraak van den nuntius. MADRID, 12 Decei her. (B.T.A.) In het pa, leis van den president heeft Zamora vandaag de gelukwenschen van het corps diplomatique in ontvangst genomen. - Mgr. Tedeschini, de pauselijke nuntius en deken van het corps diplomatique, sprak een rede uit, waarin hij den leider van den staat in naam van het corps diplomatique en in het bijzonder in naam van Z. H. den Paus be- groette en den wensch uitsprak, dat Spanje onder zijn bestuur groot mag worden. Maar weinig plezier van hun vrijheid LEAVENWORTH (Texas) 11 December (R.O). Zes gevangenen die zich heimelijk van geweren hadden voorzien, dwongen den directeur der gevangenis de groote poort te openen, waarna zij in een door hen gerequireerden „militairen" auto er vandoor gingen. Drie gevangenen wer den opnieuw gepakt in een boerderij, na een vuurgevecht, waarbij er twee gewond werden. De drie anderen werden in een andere boerde rij, waarin zij zich gebarricadeerd hadden, dood gevonden. Men gelooft, dat zij zelfmoord had den gepleegd, ofschoon het ook mogelijk is, dat ze gedood werden, want de politie had met traanverwekkende bommen geworpen en een levendig vuur onderhouden op hun schuil plaats. De afgebroken onderhandelingen. BERLIJN, 12 December. (W.B.) In verband met het afbreken van de onderhandelingen tusschen Duitschland en Zwitserland over een handelsverdrag, vernemen wij uit politieke kringen, dat thans met betrekkelijke zekerheid verwacht kan worden, dat Zwitserland op 18 December, den vervaldatum van het loopende verdrag, het handelsverdrag zal opzeggen, zoo- dat dit op 4 Februari a.s. buiten werkin* treedt. Het ontwerp voor het monument ter nagedachtenis aan de gevallen leden van het Balbo.eskader.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9