DE 5TRAF DER ZONDE' DINSDAG 15 DECEMBER 1931 NOODTOESTAND IN HET VEE- HOUDERSBEDRIJF. De regeering om steunmaat maatregelen verzocht. Adres van Land- en Tuinbouw organisaties. UITVOER VAN BLOEMEN NAAR FRANKRIJK. STEUN AAN DE VLASTEELT. Een bedrag van 960.000 uitge trokken. DE OVERVAL IN GINNEKEN. MAARTENSDIJK WIL VAN DE TOLLEN WEL AF Voor de gemeente geen sprake van een goudmijntje Burgemeesterlijke waarschuwing aan de tolbestormers. ONSCHULDIG VEROORDEELD VERDACHT VAN BRANDSTICHTING LASTIGE CAFE-BEZOEKERS. BUITENL. WERKKRACHTEN. HET ALBERT-KENAAL. NED. GEZANT IN MEXICO. bultenlandsch yleesch als zoodanig aan de ver bruikers, dient een wettelijk voorschrift te worden, e. Ter bevordering van de binnen landsche hotel-consumptie legge de regeering aan fabricage van margarine eenige beletselen in den weg. De verschillende maatregelen, om welke is verzocht, zijn van een uitvoerige toelichting voorzien.. Een centrale commissie met de uit voering der steunregeling belast. Inbraak in hotel „Dennenoord" opgehelderd. Zondagavond was de tweede dader van den roof in het postkantoor te Ginneken, zekere B., vroeger kellner in hotel Dennenoord aldaar, nog niet gevonden. De aangehoudene, G. Chr. oud-huisknecht in genoemd hotel, heeft bij een verhoor ook den diefstal aldaar, van voor eenige weken, bekend. Hij deelde mede, dat hij en B. beiden per auto naar Eindhoven zijn gegaan, maar dat zij hot land niet verlaten hebben. Ze hebben wel de voornaamste plaatsen van Nederland be zocht, waar ze goeden sier hebben gemaakt van den ontvreemden buit, groot 1200. De laatste dagen voor den overval in het postkantoor hebben ze vertoefd in de leegstaan de, doch gemeubelde villa Buvana aan de v. d. Werfstraat te Ginneken, toebehoorende aan de familie Buskens. Een onderzoek bracht aan het licht, dat beide heeren gebruik hebben ge maakt van de beste slaapgelegenheden, terwijl een flinke hoeveelheid Elixer d'Anvers door hen geconsumeerd is. Op aanwijzing van G. Chr. is deze in een auto met den burgemeester van Ginneken, mr. Jhr. Serraris, en vergezeld van een behoorlijk politiegeleide, naar de Oude Antwerpsche Baan te Breda gebracht, waar, aan een berm van den weg, de beide uit Dennenoord gesto len geldkistjes werden opgegraven. Ze bevatten nog de familiepapieren der fa milie Kimmel, de eigenaresse van het hotel Dennenoord; in het gras werden nog eenige kleinere geldstukken gevonden. Volledigheidshalve zij medegedeeld, dat aan de arrestatie van G. Chr. op Zaterdagavond in het onbewoonde huis aan de Brugstraat werkdadig is deelgenomen door een zoon van den burgemeester van Ginneken, Jhr. Serraris. I De tweede dader aange houden. Men meldde ons gistermiddag nog uit Breda: Bij herhaald verhoor van Chr. door den burgemeester van Ginneken heeft de man eindelijk losgelaten, dat hij met zijn collega het laatst is geweest in Nijmegen, waar zij ook nog eenige koffers en doozen hadden staan. Op verzoek van den burgemeester heeft de Nijmeegsclxe recherche Zondagnacht een razzia gehouden in de volkslogementen aldaar met het gevolg, dat Chr.s medeplichtige, zekere D. B., daar werd aangehouden. Hij is gister morgen naar Ginneken overgebracht. Deze B. is ook medeplichtig geweest aan de diefstal in hotel „Dennenoord". HONDERDJARIG BESTAAN „SEMPRE CRESCENDO". Het Leidsche studentenmuziekgezelschap „Sempre Crescendo" heeft gisteren den eersten dag van dp viering van zijn 100-jarig bestaan op waardige wijze ingezet. De feestelijkheden begonnen met een concert aangeboden aan de burgerij in de Stadsgehoorzaal. In de pauze hebben het woord gevoerd do praeses van het Leidsch studentencorps, de heer Blieck, de heer von Weiier, namens het comité uit de burgerij die een enveloppe met iftboud aanbood en vervolgens de kroegprdeses. Verschillende kransen werden aangeboden. De praeses van „Sempre", de heer Everts beant woordde de gelukwenschen. Hierna werd receptie gehouden in de socië teit „Minerva". Hier hebben o.a. het bestuur toegesproken Jhr. Baud, namens Prinses Ju liana, die Wees op de groote belangstelling, welke de Prinses voor „Sempre" koestert en de aandacht vestigde op de verschillende con certen, welke zij heeft bijgewoond. Hij deed verder uitkomen, dat de Prinses ook in ander opzicht belangstelling toont, wat blijkt uit het feit, dat zij het beschermvrouw schap heeft aanvaard van het eere-comité. Spr. besloot met de beste wenschen voor „Sempre" uit te spreken en bood namens de Prinses een geschenk aan bestaande uit een voorzittershamer in étui. Er is een zilveren plaatje op aangebracht met opdracht: „Aan geboden aan het' bestuur van „Sempre Cres cendo" door Prinses Juliana 18311931". Hierna werd het Wilhelmus aangeheven, alsmede een driewerf hoera voor de Prinses. Vervolgens sprak de burgemeester van Dei den mr. van der Sande Bakhuijzen, waarna mr. Humalda van Eijsinga namens het comité van eere-leden een gedenkboek aanbood, sa- mengesteld door zijn secretaris mr. T. G. J. Backer. Hierop voerde de rector magnificus prof. J. Blanksma het woord namens de uni versiteit en overhandigde als geschenk een contra-bas, als symbool van de blijvende har monie tusschen het Leidsche studentencorps en de Universiteit. Do besturen van tal van andere studenten gezelschappen hebben daarna „Sempre" geluk- gewenscht. Gisterenavond was er een feestmaaltijd in „Minerva", waar ook Prins Hendrik aanzat. De burgemeester van Maartensdijk, de heer van der Voort van Zijp, heeft het standpunt toegelicht dat het gemeentebestuur ten op- zichte van de tollen inneemt. „Ik heb den indruk gekregen, aldus de bur. gemeester, dat men in het land denkt dat de tollen voor de gemeente een goudmijn zijn. 80.000 gulden per jaar vindt men een zeer hoog bedrag; het is het hoogste cijfer dat we tot nu toe bereikt hebben." „De uitgaven bedroegen dit jaar echter 'n 72.500 gulden", zeide burgemeester o.m. verder die, de inkomsten voor het volgende jaar be. langrijk lager schat dan voor dit jaar. Het verkeer zal afnemen omdat er minder auto bezitters in dezen tijd van ongunstige econo mische omstandigheden zullen zijn en het parool „Mijdt Maartensdijk" zal ook schade doen. Als wij minder dan 75.000 gulden ont vangen, moeten wij dus al een belangrijk be drag bijpassen. Wij willen gaarne van de tol len af, maar de Provincie heeft ons dat on mogelijk gemaakt. Gedeputeerden hebben gemeend op onze voorwaarden niet te moeten ingaan en de com missie uit de Staten, die het wegenplan heeft nagegaan, heeft zich hierbij neergelegd, blij. kens een algemeen persbericht, dat dienaan- gaande is uitgegeven. Ik.meen dat Maartens dijk zich tegenover de amomobilisten niets te verwijten beeft. Toen ons destijds bleek, dat de tarieven te hoog werden geacht, hebben wij ze verlaagd. Ik ben dan ook niet van plan, mij door luidruchtig optreden te doen intimideeren. Een paar weken geleden zijn de menschen blijkbaar geschrokken van het bericht, vol gens hetwelk de tolheffing in de eerste jaren niet zal worden opgeheven, tengevolge van het uitstel in den aanleg van den nieuwen Rijks weg, een weg die trouwens volkomen over- bodig is. Het zou mijns inziens juister zijn ge- wees't, indien de heeren van het comité van actie zich tot mij gewend hadden, alvorens hun befaamde tolbestorming te ondernemen. De wanordelijkheden die de tweede maal zijn voorgevallen, zijn als uitvloeisel van de ge wekte ontstemming te beschouwen. Voor de derde maal zal ieder die de openbare orde wenscht te verstoren, mij gereed vinden. Ik hen ook niet van plan mijn veldwachter, die zijn plicht doet, te laten beleedigen. Alleen langs wettelijken weg is de kwestie te regelen; nu overleg geen resultaat heeft gehad, zou de weg van een aparte wettelijke voorziening moeten worden bewandeld, het geen tijd vordert. Onzerzijds zijn wij echter voor een spoedige oplossing te vinden en wij hebben dit den Minister van Waterstaat reeds doen weten." In een zaak van H. S., clie In nooger beroep door het G-erechtsihof te Amsterdam is veroor deeld tót een gevangenisstraf wegens ladeMeh- fcerij in den kaaswinkel van S te Haairiem, heeft de adv.-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnvelidt, gisteren geconcUuidieer-d, dat te zaak opnieuw zal worden behandeld door een andier gerechtshof, aangezien na de veroordee- linig ometandligheden bleken, die, waren ze te voren bekend geweest, tot waarschijnlijk vrij spraak zouden hebben geleid. Op 11 Januari zal de Hooge Raad uitspraak doen. HET DRAMA TE OVEZANDE. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld het cassatie-beroep van H. J. F. B., koster dor R.K. Kerk te Ovezande, die gedagvaard werd door de rechtbank te Middelburg, wegens po ging tot moord op zijn vrouw., op 5 Februari 1931. De rechtbank sprak verdachte vrij, doch tn hooger beroep heeft het gerechtshof te 's-Gravenhage hem veroordeeld tot 5 jaar ge vangenisstraf. Van dit arrest is B. in cassatie gekomen bij den Hoogen Raad, die heden dit beroep heeft behandeld. Rapporteur was mr. De Menthon Bake. Mr. S. v. Oven lichtte namens requlrant een viertal cassatlem'iddieten toe. Het O. M. zal concludeeren op 11 Januari. Do schipper S. wiens schip verleden week te Eindhoven uitbrandde, Is als verdacht van brandstichting te Winschoten in hechtenis ge nomen. De buiten dienst gestelde Zweedsche pant serJcruiser TSiorbeis ingericht als ivoon' schip voor werkloozen. AUTO MET ZES PERSONEN TE WATER. Een jongeman verdronken. Zondagnacht om kwart voor één is nabij de Hoornbrug een ernstig ongeluk gebeurd, dat liet leven heeft gekost aan den 22-jarigien J. G. G. S„ uit Den Haag. Omstreeks dit tijdstip kwam uit Rotterdam een snordersauto den nieuwen rijksweg afge reden. Om den Hoornbrug over te komen moet men hier een groote S-bocht maken. Vermoede lijk door onbekendheid ter plaatse is de chauf feur aan het eind van den weg rechtuit gere den en in de Vliet terecht gekomen. In den auto zaten behalve den chauffeur, twee dames en drie heeren. Een brugwachtersknecht heeft met behulp van politieagenten door middel van een haak de inzittenden uit den geheel onder water liggenden auto gehaald, waartoe zij de ruiten van den auto moesten stukslaan. Voor den 22-jarigen J. S., die aohterin zat kwam de hulp echter te laat. Hij was reeds verdronken. Een der dames bekwam een snij- wond aan de knie. De overigen kwamen er met den schrik en een nat pag af. Na in het politiebureau en in het brug wachtershuis van droge kleeren te zijn voor zien werden de drenkelingen omstreeks drie uur per auto naar hun woningen in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen en den Haag ver voerd. De auto werd door den grooten kraanwa gen van de Haagsche brandweer, wier assis tentie daartoe was Ingeroepen, op het droge gebracht. Meisje aangerand. Men meldt ons uit Amsterdam: Twee ongeveer 23-jarige personen, die Zater dagavond in de omgeving van het Boerhaave- plein enkele café's bezocht hadden, doch daar hun verteringen niet betaalden, werden toen zij zich verwijderden gevolgd door een paar caféhouders. Deze menschen zagen, dat hot tweetal op het Boerhaaveplein een meisje aan- ranlrldte. Zij waarschuwde de politie, welk© zij zoowel van dit feit als van het niet-betalen in kennis stelden met het gevolg, dat enkele agenten den mannen sommeerden met hen mee te gaan naar het bureau Llnnaeusstraat. Dit ging echter niet gemakkelijk. Beide per sonen, die niet meer nuchter waren, verzetten zidh heftig zöodat hun overbrenging naar het bureau met groote moeite gepaard ging. Nadat procesverbaal tegen hen was opge maakt, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Een en ander trok groote belangstelling van het publiek. Bij de behandeling in de afdeelingen der Tweede Kamer van een suppletoire Arbeida. begrooting 1930, wees men op het groote aan tal buitenlandsche werkkrachten, die in het bouwbedrijf werkzaam zijn, o.a. in het Zuiden van 'Limburg en in Zeeuwsch Vlaanderen. Men zou gaarne zien, dat de Regeering ten aanzien van buitenlandsche werkkrachten gelijksoorti- ge maatregelen nam, als in het buitenland ten opzichte van nlet-inheemsche werkkrachten worden toegepast. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité, de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland en de Kath. Ned. Boeren- en Tuinderbo-nd hebben aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een schrijven, betreffende steun maatregelen ten behoeve van het veehouders- bedrijf gezonden. Het is van algemeene bekendheid, aldus luidt Ihet in het adres, dat de geldelijke uitkomsten van het veehoudersbedrijf den laatsten tijd op onrustbarende wijze zijn 'teruggeioopen, zoodat zonder eenige overdrijving kan worden gezegd, dat ook deze tak van het landbouwbedrijf door de crisis zwaar wordt geteisterd. Zelfs wordt de toestand nog bijna met den dag slechter, zoodat het ten hoogste tijd wordt, dat midde len worden toegepast om een ontreddering te voorkomen. De oorzaken van de crisis in onze veehoude rij hetwelk een exportbedrijf is, zijn vooral ge legen in het steeds moeilijker worden van het internationaal ruilverkeer. Onzerzijds moeten maatregelen worden ge troffen om aan den toestand het hoofd te bie den. Tot overmaat van ramp blijkt onze nog steeds koopkrachtige markt een sterke aan trekkingskracht uit te oefenen op allerlei producten, die door andere landen worden ge weerd. Betrekt dit dan bovendien artikelen, waar van ons eigen land reeds een overschot bezit, dan is zulks voor onze eigen producenten i.e. de veehouders, niets minder dan noodlottig. Onze landbouwbevolking in het algemeen en inzonderheid voorzooveel zij de zandgebieden van ons vaderland bewoont, gehecht als zij is aan het voorvaderlijk bedrijf en traditie, zal niet spoedig tot een ander overgaan. Men zij echter zeer voorzichtig met daarop te veel te bouwen ook in dit opzicht wijzigt zich de men taliteit der boerenbevolking. De kans is groot, dat bij een herhaling van de zeer moeilijke omstandigheden tijdens vroe gere crisis, een groote trek naar de stad zal ontstaan, zoodra in handel en industrie eeni-e opleving komt. Laat men de crisis ongehinderd doorwerken dan zou de aandrang om het platteland te verlaten vermoedelijk niet meer zijn te stuiten •waardoor aan onze toekomstige volkskracht wiit slag Z0U<1'6 Wrden toege- Moge ook onze regeering op het voorbeeld tan andere landen, dia ons in dit opzicht reeds oorgingen haar taak in deze begrijpen en spoe- Lll ,°Wm ïn Terband hiermede g a r ter aanvulling van het reeds eer- urg,entie,PragTainma de navol gende tijdelijke maatregelen tot steun aan het veehoudersbedrijf onder de aandacht der regeeri ng. t1' „VerbeterinS ^n den afzet in het bui enand. a. De handelspolitieke begoedheden der regeering dienen uitgebreid te worden en die nen te worden aangewend om onzen export gaande te houden. 'b. Voorzoover het buitenland ertoe overgaat en invoer van onze exportproducten aan een cont:ngenteering of soortgelijke beperking te onderwerpen, dient de expoTt van de betref- ende producten uit ons land onder controle gesteld te worden van een lichaam, dat over uitgebreide bevoegdheden moet beschikken. Een dei gelijk lichaam moet zooveel mogelijk met medewerking der organisaties van belangheb benden tot stand worden gebracht, doch dient een semi-offtcieel karakter te dragen. Voor zoover het landbouwproducten betreft dient daarbij op den voorgrond te worden gesteld, dat de landbouwers in de eerste plaats de belang hebbenden zijn, zoodat de landbouworganisa ties in het bijzonder bij de samenstelling van dergelijke lichamen betrokken dienen te wor den. Daarnaast dient ook de medewerking te worden ingeroepen van de organisaties derge nen, die den export regelen. (Exportveieeni- gingen, particuliere exporteurs). c. Bevordering van den afzet onzer zuivel producten. Ten behoeve van den afzet onzer zuivelproducten in het buitenland zal een reclamefonds moeten worden gevormd. II. Verbetering van den afzet in het binnen land. a. Een tijdelijk invoerverbod of ingrij pende invoerbeperking voor producten die plot seling op onze markt geworper worden door dat andere landen die onder normale omstan digheden deze producten opnamen, plotseling de grenzen sluiten at wel den invoer ernstig belemmeren. b. Een fiscaal recht op gebruiksartikelen van agrarische herkomst en op agrarische grond stoffen, die tot verbruiksartikelen verwerkt ■worden. c. Voorschriften inzake het verbruik van in- heemsdhe landbouwproducten door alle over heidsorganen en instellingen die afhankelijk zijn van de overheid, d Het kenbaar maken van het Na 1 Januari met consent Het secretariaat der groep bloemisterij uit den Ned. Tuinbonwraad maakt bekend, dat na 1 Januari a.s. de uitvoer van bloemen naar Frankrijk alleen zal kunnen geschieden met consent. In verband hiermede wordt aan diegenen, die reeds voor 1 October 1931 bloemen naar Frankrijk hebben geëxporteerd, met uitzonde ring van hen, die aangesloten zijnde bij een snijbloemenvereeniging, reeds een opgaaf aan hun vereeniging hebben verstrekt, verzocht voor 23 December a.s. bij het secretariaat, Sneeuwbalstraat 24, Den Haag, schriftelijk een opgaaf in te dienen van het aantal kisten en (of) doozen, door hen verzonden naar Frank rijk telkens afzonderlijk in het eerste, tweede, derde en' vierde kwartaal van de jaren 192S,' 1929 en 1930, alsmede in het eerste, tweede en derde kwartaal van 1931. Tevens wordt daarbij tegemoet gezien een opgaaf van de waarde en zoo mogelijk van het gewicht der verzonden kisten (of doozen), als mede van het soort der bloemen. De opgaven dienen volkomen juist te worden verstrekt, daar deze door een commissie, die de uitgifte der consenten zal hebben te regelen, zullen worden gecontroleerd. SLUITING SLUIZEN EN BRUGGEN. De Minister van Waterstaat brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat, bij wijze van pioef, in het jaar 1932 de volgende bij den Rijkswaterstaat in beheer zijnde sluizen en bruggen voor de scheepvaart gesloten zullen worden gehouden op Nieuwjaarsdag, tweeden Paaschdag, Hemelvaartsdag, tweeden Pinkster dag en tweeden Kerstdag, met dien verstande, dat ,voor zoover die dagen na een Zondag val len, gelegenheid tot doorvaart zal worden ge geven tusschen 6 en 9 uur v.m.: de kleine Schotdeurensche brug te Arkel; de schutsluis van den Arkelschen dam te Arkel; de Koren- brug, de Vischbrug, de Peterbrug en de Oude Merwedesluis te Gorinchem, alle gelegen over of in den zijtak Schotdeuren-Gorinchem van het Merwedekanaal in Zuid-Holland; de beide bruggen te Asperen; de in den Rijksweg van s-Gravenhage naar de Noord-Hol landsehe grens over den Ouden Rijn gelegen ophaal brug bij het Haagsche Schouw, te Voorscho ten; de in den Rijksweg van het Haagsche Schouw naar de Utrechtsehe grens over de Grecht gelegen ophaalbrug, genaamd de Blok- huisbrug, te Woerden; de sluisjes in de Vleu- tensche wetering te Utrecht ,in de Proijstwe- tering te Maarssen, in de Kerkvaart W.Z. en O.Z. te Breukelen; de Geinbrug over den ge- kanaliseerden Hollandschen IJssel te Jutphaas, uitgezonderd tusschen 1 Mei ep 1 October en de bruggen over den gekanallseerden Holland, schen IJssel te IJsselstCin, Montfoort en Oude water. DE TOLLEN TE MAARTENSDIJK. Zooals bekend, wendden de A. NVW. B. en de K. N, A. C. zich deper dagen andermaal tot een aantal colleges om een zeer spoedige op heffing van de beide tollen op den weg Utreckt- Hilve-rsum onder de gemeente Maartensdijk te bevorderen. Van het gemeentebestuur van Maartensdijk ontvingen genoemde vereenigin- gen bericht, dat de kwestie ernstig zijn aan dacht heeft en dat het niets liever wenscht dan een billijke oplossing van het tollenvraag stuk. Aangezien het zou worden betreurd, dat de tollen nog een zee- of zeveptal jaren zouden moeten blijven bestaan, hééft het gemeente bestuur aan den minister van Waterstaat ver zocht het ten spoedigste een bespreking over deze zaak te willen toestaan. De maharadja, die graag een auto mobiel had. In een derde nota van wijziging op de be grooting van Binnenlandsche Zaken en Land bouw is 960.000 uitgetrokkenvoor steun aan de vlasteelt. De minister stelt zich voor de uitvoering der steunregeling te doen geschieden naar een be paald schema waarin o.a. het volgende vast gesteld Is: Len Centrale Commissie wordt onder toe- zich der Regeering met de uitvoering dezer steunregeling belast, volgens algemeene rege len en nadere instructies, door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw vast gesteld. De steunverleening geschiedt aan een ver- eeniging van telers, ten behoeve van erkende telers, welke hun door de vereeniging toege wezen deel der voornoemde oppervlakte uit zaaien en de voorwaarden door den Minister en de Centrale Commissie gesteld, naleven. De plaatselijke commissie maakt een ont werp teeltpla nop in overleg met de plaatse lijke gegadigden op grond van alle haar ten dienste staande gegevens over den uitzaai in de drie voorgaande jaren, zoo billijk mogelijk den uitzaai verdeelende onder de gegadigde telers en binnen de grenzen, voor den kring door de Centrale Commissie gesteld. Steunverleening aan telers die tevens vlas ser zijn, vereisoht de bijzondere goedkeuring der Centrale Commissie onder goedkeuring van den Minister kan hiervoor een bijzondere regeling gemaakt worden. De steun voor hot repelen wordt uitbe taald aan den teler na het repelen of na ver koop van een erkenden vlasser. De steun voor de verdere verwerking wordt uitgekeerd na de afwerking. a. Aan den teler die zelf zijn vlos tot lint verwerkt. b. Aan den teler die zijn vlas jn leencontract door een vlasser doet verwerken. C. aan den vlasser die het vlas koopt van een teler. Voor het repelen wordt uitgekeerd in totaal 50 per uitgezaaide H. A. aan de Telersver- een iging. Voor de verdere bewerking wordt uitgekeerd aan de Telers-vereen igin g een premie van 110 per H. A van den totalen uitzaai. De Centrale Commissie bestaat uit 7 leden, waarvan 2 aangewezen door de Telersvereeni- ging. 2 aangewezen door de Vlassersvereeni- ging, 2 door den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw en 1 door den Minister van Financiën. Verbinding met de Zuid-Willemsvaart. Het persbureau Vaz Dias seint ons uit Brussel: De Belgische kabinetsraad besloot in zijn zitting van Maandagmiddag, dat het Albert- kanaal zal worden verbonden met de Zuid-Wil lemsvaart bij Neerhaerden. De verbinding zal geschieden door middel van een kanaal van zes kilometer lengte. De kosten van deze verbin ding zullen 160 millioen Belgische francs be dragen. Naar wij vernemen, is hij Kon. Besl. van 11 December mr. J. E. H. baron van Nagell, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister der 2e klasse ter beschikking, weder om in werkelijken dienst gesteld en benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Mexico. BRAND IN EEN DUBBELE WONING. Te Schaemda is Zondagavond brand ont staan in de dubbele woning, bewoond door G Pel en J. Panger. De brand ontstond in de woning van Panger alwaar de bewoners zich reeds ter ruste hadden begeven. Dit gedeelte brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade; oorzaak onbe kend, VEESCHUUR AFGEBRAND. Door onbekende oo-rzaak brandde Zondag nacht te Raalte een veeschuur en stalling van den bakker H. Oudenijhuis tot den grond af Een groote takkenbossenmijt werd eveneens een prooi der vlammen. Het vee kon worden gered. De brandweer, die spoedig ter plaatse was met een motorspuit, kon met drie stralen na drie uren blusscben den brand meester worden. Verzekering dekt de schade. UIT HET HAVENLEVEN (In de groote stad 5). Weder tikte de ankerpendule lulde door het vertrek. Een lange, bange pauze. Geruïneerd!... De „Noorden-lijn" heeft mij een vreeseiijken slag toegebracht, en de Ellerhairdts doen hun best, mij heelemaai ten onder te brengen. En nogmaals herhaalde de reeder: Gij moet oe „Huis Oranje" nog éénmaal naar West-Indië en Panama brengen. Toen sprong Tom Kruger overeind. Zijne oogen keken trouwhartig. Zijn rechterhand vatte die van den reeder. Mijnheer van Buuren, ik zal het doen! Ik dank u, gaf de oude heer ten ant woord met een stem, die eemigszins trilde. Ik dank u, en zal dit nooit vergeten. Toen keerde hij naar zijn plaats aan de schrijftafel terug. Ook de kapitein ging weer zitten. Nu lik u zóó ver in mijn vertrouwen ge nomen heb, zal het ook recht en billijk zijn, u te zeggen, hoe het zóó ver kon komen, zeide Van Buuren. En ten tweeden male somde hij de hem overkomen rampen op. En bijna met dezelfde woorden, waarmede hij het tervoren tegenover Hendrik had uitge sproken, zeide hij nogmaals: „En het aller bitterste zou zijn, mij voor die Ellerhardts te rr -eten vernederen. Eik der beide mannen hield zich onledig met zijn gedachten. Na 6611 Poos sprak de kapitein Zeide u niet dat Hendrilk er van weet? Hij is met den toestand bekend. En juffrouw Mienitje? Van Buuren antwoordde verdrietig: - Zij weet het nog nieit, maar zial het. helaas, spoedig genoeg vernemen. Haar toe komst haart mij zware zorgen. Dat is verkeerd, mijnheer! gaf de kapi. tein op zulk een warmen toon ten antwoord, dat van Buuren hem heelemaai verbluft aan. keek. Dat is verkeerd. Er zullen mannen ge noeg zijn, die zich maar al te gelukkig zullen rekenen, voor Mieutjes toekomst te kunnen zorgen en werken. Dunkt u? Mij dunkt dat niet, ik weet het zeker. Mij, als een hunner, zou zulk een verlof onuitspre kelijk gelukkig maken. Ik ben blij dit te hooren, gaf de reeder ten antwoord. Te meer, daar Miemtje alle hulp in beslag zal moeten nemen, welke gerijpte, krachtdadige mannen haar zouden kunnen schenken, vooral daar haar toekomstige echt genoot wel zeer braaf, maar toch nog zeer jong is. Haar aanstaande echtgenoot? Wanneer van Buuren, de anders zoo oplet tende man met zijn gedachten niet te zeen- bezig was geweest, dan had de manier, waarop de kapitein de woorden „aanstaande echtge noot" uitsprak, zijn aandacht moeten trekken. Nu echter gaf hij slechts ten antwoord: Wel zeker! Och ja, gij weet het waar schijnlijk nog niet, dat Hendrik en Mientje el kaar beminnen. Neen, dat wist ik niet. En na een oogen. blik voegde de kapitein er aan toe: Ik wensch hun alle goed®. Wat ik kan doen. om die twee verder te helpen, zal ik doen. En toen kwam hij terug op het eerste onder werp van 't gesprek. Dus de „Huis Oranje" zal ik nog één keer naar West-Indië en Panama brengen: of ik haar ook heelhuids zal terugbrengen, is een andere vraag. Hij zweeg een poos. Het is een zeer gevaarlijk spel, mijnheer. Wint u er dan zooveel bij, als u nog eenmaal het schip met volle lading heen en weer zendt? De vrachten staan op 't oogenbiik hoog. Het maakt in elk geval een onderscheid. Jawel, maar zooveel, om u te redden? Tijd gewonnen is dikwijls veel gewonnen, waarde kapitein. En o® die wijze win ik ten minste tijd. U bedoelt, dat gij daarmede de catas trophe wellicht een weinig kunt uitstellen tot later? Juist, dat bedoel ik. Hm! kuchte de kapitein, daarmede Toen brak hij eensklaps af en keek den reeder aan. Mijnheer Van Buuren Van Buuren keek op. In den klanik der stem lag hoop. Is het schip hoog verzekerd? Hm, zooals gewoonlijk. Waarom vraagt ge dat? En toen keken de twee mannen elkaar lang, zeer lang aan. Ais het schip verging en de kans daartoe is niet gering en de assurantiesom was eens zóó hoog, dat De kapitein hield beteekenisvol still. En wederom keek men elkaar gerulmen tijd aan. Dan, zeide Van Buuren, zou het noodlot Inderdaad de kwestie zelf ter hand genomen en in mijn voordeel opgelost hebben. Welnu? Op zulk een toeval mag men ntet bouwen, kapitein. Dat zou zonde zijn. Bovendien, als het schip verging, en niet enorm hoog verze kerd was, dan zou het mij toch n-lets baten. Integendeel! Maar als nu eens dat andere het geval was? Waarom zou het schip niet werkelijk zeer hoog verzekerd kunnen zijn? Ik kan het niet buitensporig hoog ver zekeren, opdat het wellicht verga. Gij weet toch, dat het agio op het oogenbiik kolossaal hoog is. Hebben wij geluk en de reeder begon hard te lachen, dan ben ik totaal geruineerd. En, geloof mij, kapitein, bij mijn geluk zullen wij geluik hebben. Ik begrijp u. Daarom, omdat het mis schien niet vergaat, kunt gij het inderdaad niet buitensporig hoog verzekeren. Maar - Maar? Daarom! De kapitein stond langzaam van zijn stoel op. Langzaam stapte hij naar de plaats, waar de reeder zat. Terwijl hij met zijn rechterhand steunde op don schouder van den ander, keek hij vluchtig het kantoor rond, als wilde hij zich vergewissen, dat er geen demo persoon ergens verscholen was. Daarna boog hij zich naar den ouden heer, tot dat zijn mond dicht bij diens oor was en zeide toen, nauw hoor baar: Maar wel als het onvoorwaardelijk ver gaat! De reeder sprong op en slingerde de hand van den kapitein van zijn schouder. Kapitein Kruger! donderde Van Buuren nogmaals. De deur tussahen het algemeene en het bij zondere kantoor van den reeder werd van buiten geopend. De oude kassier Keek naar binnen, om te zien, wat er voorviel. Men was van den oudep Van Buuren niet gewoon, dat deze zich dritftig maakte; het onverstaanbaar roepen bad het kantoorpersoneel schrik aange jaagd. Van Buuren had de deur hooren gaan en keerde zich om. Wat Is er, WUlem«»T Ilk meende dat mijnheer geroepen -had. Gij vergist u. Als ik u noodlg heb, zal ilk hellen. Maar, daar ge nn toch hier zijt, ver zoek ik u er voor te zergen, dat niemand ons verder store. Toen de deur weer gesloten was, zeide de kapitein Ziet u, mijnheer, men wordt reeds op merkzaam op ons. Dat Is volsitrent niet noodlg. U zul-tmij eenmaal dankbaar zijn voor den huidigen dag. En zonder een antwoord van den ouden heer af te wachten, keerde hij zten om, begaf zich naar zijn plaats aan de wn rijf taf el en ging zitten. En als dooT het voorbeeld gedwongen, nam ook Va.n Buuren zijn vorige plaats weer In. Kruger keek lang peinzend voor zich uit, als had hij een zwaren strijd. Alsdan hief hij het hoofd op. Mijnheer Van Buuren, wat Ik u zooeven voorsloeg, heeft in 't eerste oogenbiik groote verontwaardiging bij u verwekt. Dat begrijp ik, en het strekt u tot uw eer. Ik weet, dat 't niet zeer net was, wat Ik daar voorstelde. Ik dacht daarbij niet aan mij, maar aan u. Dat dunkt mij, moge ter mijner verontschuldiging strekken, Voor zóó iets bestaat geen verontschuldi ging, bromde Van Buuren. Zooals u verkiest, hernam Kroger als iemand, voor wien een zaak is afgedaan. Zoo als u verkiest mijnheer. Laat u dan maar door Elleiihardt onderkruipen, en vertrouw mijnent, wege op wien ge wilt, dat uw schip verga. Dat is te zeggen, vergaan zal het wel tamelijk zeker, maar het oude wrak zal natuurlijk onverzekerd zijn. En dan zal Ellerhardt eerst voor goed zich verkneukelen van voldoening. Hij zweeg, zweeg, totdat de steun van Van Buuren de stilte verbrak. Gij zijt er derhalve vast van overtuigd. kapitein, dat de „Huis Oranje" de volgende reis niet meer uithoudt? Vast overtuigd, mijnheer. Dan zou het dus zelfmoord zijn, als wij niet de hoogst mogelijke verzekering daarop zoudep leggen? Kroger ging overeind zitten. Mijnheer, zeide bij langzaam, terwijl hij op elk woord nadruk legde, mijnheer, waarin bestaat het onderscheid, waarin men een schip hoog verzekert met het doelnu, u weet het welOf bet buitengewoon hoog verassureert in de hoop, dat het zal veTgoan? Want waar deze hoop is, bestaat ook de waar schijnlijkheid. En waar de waansonljnlijlkheid bestaat, daar komt 't op hetzeiiKte neer. Lloyds betaalt zoowel in het eene als in het andere geval. in het een© geval zijn het hoog ere mach ten, protesteerde Van Buuren, Neen. In beide gevallen zijn het te weeg gebrachte hoogere machten, mijnheer; 't een of 't ander. Is het een misdaad, aan mag de „Huis Oranje'' in 't geheel niet meer in zee gaan. Dan ben ik geruineerd, zeide de reeder klankloos. Dat weet Ik, gaf Kruger bedaard ten antwoord. En daarvoor wil ik n bewaren. Weder stond hij op en stapte naar de plaats, waar Van Buuren zat, en weder boog hij zich over hem heen, totdat zijn lippen schier het oor van den reeder raakten. Hoe dikwijls meent gij, dat er zoo gedaan wordt, mijnheer? Hoeveel duizenden heeft Lloyds reeds van u ontvangen? En heeft Lloyds u er ooit een cent van terugbetaald? Van Buuren schudde zwijgend bet hoofd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6