DE TWEEDE KAMER OP RECES. DE POSITIE VAN DE NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. 7 A TERDAG 19 DECEMBER 1931 Verschillende Wetsontwerpen. tt EIGENAARDIG. PATER BILLOT S. J. f. II. H. WIJDINGEN STAKERS VERWEKKEN WEER ONRUST. De politie kent geen pardon. PASTOOR J. BRANDTS f TOCH EEN GEWONDE. Het onschuldige slacht offer. Vanaf de daken werd de politie met dakpannen gegooid. De onlusten energiek bestreden. fVl US WERKLOOZEN DRINGEN IN EEN WINKEL BINNEN. S. D. A. P. EN MOBILISATIE. BURGEMEESTER DE VLUGT OVER DEN TOESTAND DER HOOFDSTAD. Vier millioen meer werkloozen- steun. FINANCIEELE POSITIE GEZOND. DE BILDERDIJK-HERDENKING. KRANSLEGGING OP ZIJN GRAF. De tentoonstelling te Haarlem. De gedachtenis-avond in de kerk, waar hij begraven ligt. NEDERLANDERS TE ROME. Van liberale zijde geeft men zich moeite het verschil te negeeren dat er in economicis bestaat tusschen de eigen opvattingen en het katholieke solidarisme. Even goed als de katholieken - zoo heet het veroordeelen wij den klassenstrijd en staan wij de verzoening der klassetegen stellingen voor. Doch waneer het er dan op aankomt deze geloofsbelijdenis in een daad om te zetten, zien we de heeren ijlings terugkrabbelen. Het solidarisme van de Roomschen aldus „De Vrijheid" heeft geen eigen ka rakter, waardoor het zich zou onderschei den van wat het liberalisme wil: de verzoe ning der klassetegenstellingen". Maar die verzoening mag niet door dwang worden opgelegd; zij moet zich uiten in vrije samen •werking, geboren uit vrijen wil en gegrond op verhelderd inzicht. Is dit niet eigenaardig? De ervaring van tientallen jaren leert, dat zonder het element van een wettelijke rege ling, wil men: zonder staatsdwang, ten de zen niets te bereiken valt; het katholieke solidarisme steunt dan ook ongetwijfeld in zijn practische verwezenlijking voor een goed deel op de tusschenkomst der overheid. Maar terwijl de liberalen zich niet geneeren met dit solidarisme te liebaugeln wijzen zij in één adem, „de mentaliteit, die van ge dwongen samenwerking maatschappelijken vooruitgang verwacht en betere verhoudin gen" beslist af als „niet strookend met de gpondgadachta van het liberalisme". De heeren van „De Vrijheid" teekenen hier mee hun eigen vonnis. Het katholiek solida risme en de ongebonden vrijheid, die de li- heralen voor zich opeischen ondanks al hun mond-liefde voor de verzoening der klasse tegenstellingen, kunnen nu eenmaal onmo gelijk samengaan. Gister overleed in het Jesuietenhuis Galloro bij Rome, in den ouderdom van zes en tachtig jaar, de vroegere kardinaal pater Louis Bil let. Pater Billot werd in 1911 door Z. H. Pias X tot 'kardinaal gecreëerd maar legde zijn (hooge waardigheid in September 1927 met toe- stemming van den Paus weer neer. Pater Billot is den 12en Januari 1846 te Sierck 'bij Metz in Dotharingen geboren. Hij studeerde theologie in Metz en Blois, waar hij in 1869 tot priester gewijd werd. Daarna trad Sbij te Angers in de orde der Jesuieten. In 1885 werd de om zijn buitengewone weten schap vermaarde Jesuiet benoemd tot professor in de dogmatiek aan de „Gregoriana" te Ro me. In 1909 volgde zijn benoeming tot consul tor van de H. Congregatie van het H. Officie. Zooals boven gemeld ontving hij in 1911 de kardinale waardigheid. Bij zijn aftreden als kardinaal in 1927 deden zo-oals men zich her inneren zal, geruchten de ronde, dat de kardi naal de houding van het Vatieaan ten aanzien va.n de „Action Frangaise" niet zou billijken. Deze geruchten werden te Rome zelf tegenge. gesproken. Motiveering van Billot's verzoek aan den Paus, om afstand te mogen doen van zijn waardigheid als prins der Kerk, was dat hij zich in de stilte van het religïouse leven weer wilde terugtrekken, om zioh de jaren die hem mogelijk nog restten, te wijden aan studie en Z. H. Ecx. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Bosch heeft, naar „St. Jan-skl." meldt heden Quatertemper-Zaterdag 19 December in de kapel der Bisschoppelijke Kweekschool te 's Hertogenbosch de volgende H.H. WijdingeD toegediend De Tonsuur: aan de Eerw. Fraters: Gode- hardus Boom van de Orde der Franciscanen, Xystius van Hoorn, Renatus van Riel, Ezechiël van Beers, Majella van Velddriel, Jeroen van Heesch, Euöheriiu-s van Goes, Milo van Halfweg, Timotheus van Haaren, Diego van Liempde, Nathanaël van Raamsdonksveer, Eliseus van Amsterdam en Burohardus van Leiden van de Orde der Capucijnen; Guilielmus van Weigen, Hadrianus Schouten, Aemilius de Rooij, Janu arius Kroonenberghs, Marius Meijer, Damianus van Erp, Pamcratius Lamgeveld, Alex-iua Stur- kenboom, Lucas Hoogveld en ApolMnaris Grij pink van de Orde der Augustijnen; Adrianus Vollaerts, Cornelius Holthuizen, Mattheus van Buggenum, Joannes Waalste, Euigenius Liede- kerken, Carolus Freken, Wilhelmus Loop, Au- gustinus Erckens, Leonardus Labouille en Cor nelius Heijligers van het Gezelschap van Maria De vier mindere orden: aan de Eerw. Fraters: Adjutor R iet jen s, Dismas van Galen, Dlodorus Volajnen, Rutgerus Hermans, Illuminatus Everts, Monaldus Goemans, Htimilianus de Klein, Vitalicus Spen-del, Remedius Deken, Flo- rimundus Schouten, Werner Chermln, Athana- sius Kwaaitaal Armandus Pek, Juniperus Groo- heid, Hubert us Nieuwenhuijzen, Herbertus Tim mermans, Tul bert us Laurant, Aquino van Lie. bergen, Clementius Schoonbroo-d, Wulstanus Groothuizen, Vi-ctoricus van de Luur, Castalus van den Eijnden en Salvinus D-uijnstee, van de Orde der Franciscanen; Emilius Habets, Hu- •bertus VoDCken, Joannes Hoeberichts, Mat theus Steinbosch en Josephus Delaye van het Gezelschap van Maria. Het H. Sub-Diaconaataan de Eerw. Fraters: Bonifacius van Krugten, Calistus Herraets, Le- opoldus Verhagen en Bartho-lomaeus Groos van de Orde der Augustijnen; Robertas Franciscus Lamers, Jacobus Servatius van de Vegt, An- tonius Augustinns Wet-eirman Gerardus Boni facius Weterman, Wal-terus Hubertus v. d. Borne, Fr'anciscus Paiulus Hovers, Leopoldns Josephus Leblanc, Jacobus Joannes Martens. Adrianus Franciscus Hoogeboom, Joannes Aio- y-sius de Groot, Antonius Fidelis Klomp-Al- berts, Petrus Gabrielus van Giesbergen, Her- manus Ansfridns Schimmel en Aegidius Petrus van Will van de Priesters van het H. Hart van Jesus; Martinus Braun, Hubertus De-deren, Hen. ricus L'Ortye, Josephus Smeets, Martinus Vroo- men en Mauritius de Jonghe van het Gezel schap van Maria. Het H. Diaconaat: aan de Eerw. Fraters: Joannes van Oijen, Theodoras Bik, Franciscus Potveer, Jacobus Ballemaus, Jacobus van Gestel, Henricus Scholtens, Hermanus de Bekker en Henricus de Gruijter van de Orde der Krais- heeren. Donderdag overleed in den ouderdom van 58 jaren, voorzien van de laatste H.H Sacramen ten de zeereerw. heer J. W. J. Brandts, pastooT te Lattrop. te Men meldt ons uit Amsterdam: Aan het stempellokaal in de Nieuwe vei straat en in de omgeving was t gister, m verband met het feit, dat het uitbeta ings a„ was, zeer druk. Maatschappelijke Steun rac het voornemen om voor ontbrekende s empe s een evenredig deel van den steun ar e ie ken, ten uitvoer Vele stakende stempelaars na men hiermee genoegen, doch enkelen wi en heelemaal niets accepteeren. lip de buurt groepten de mannen in Sro° drommen samen om het geval te bespre en klaarblijkelijk ook met de bedoeling, hun kans af te wachten om hun slag te slaan. Dit ee reeds om bij half 10 uur, toen een rijwie agen die op de brug van de Roetersstraat stilstond, onverwacht door een troep werd aangeva en. Onmiddellijk trok de agent zijn sabel. Ook eenige andere agenten en ruiters schoten o die onbarmhartig op de aanvallers lnsloe^e°- Hot bleek dat de politie ditmaal geen pardon kende, doch ook de stakers waren hardnek klg. Zij wilden aanvankelijk niet wijken doch onder een regen van slagen van sabel en gum mistok moesten zij tenslotte wel de vlucht ne men. Het bleef daarna weer geruimen tijd be- trekkelijk rustig, terwijl de politie er zich toe bepaalde de stakers geregeld in beweging te houden. Eenigen tijd later kwam het in de Weesperstraat weer tot een inci 1 stakers gooiden plotseling met steenen naar eenige agenten. Een snelle aanval van de po litie maakte ook hieraan spoedig eeneinde Een der belhamels werd gearresteerd en naar het bureau J. D. Meyerplein gebracht Het detachement, dat de posten bij het stem pellokaal bezette, werd daarna verst®rkt' Het was er den stakers om te doen arrestaties in de buurt van het stempellokaal uit te lokken en zoodoende de politiemacht te verzwakken, teneinde daarvan te profiteeren en dan den toe gang tot het stempel lokaal te forceeren. De politie echter, in de buurt van de Nieuwe Kerkstraat liet zich niet tot arrestaties ver leiden Tegenover het stempellokaal hebben de stakers een kelder van een bloemenkoopman 'o-phnnrd zoodat zij tegenover het lokaal een 'vasten post bezitten. Nader vernemen wij nog, dlat er Donderdag in derdaad bij de herrie in de Laurierstraat iemand door een schot is gewond. Het is een 48-jatig man, die zijn dochtertje van school wilde halen. De man is door een kogel, waar van men nog niet weet of hij afkomstig was uit een politierevolver dan wel uit een van die, welke de massa gebruikte, achter het oor getroffen. De man is door den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Schoten in de Jordaan. In de JoTdaan is het gistermorgen weer tot schieten gekomen. Het was reeds vroeg zeer onrustig, zoodat de politie voortdurend de sta kers uit elkaar moest drijven. Plotseling werd op den hoek van de Rozenstraat en Rozendwars straat uit een groote groep een steen geworpen door het raam van een slagerij. Er ontstond een schermutseling tusschen politie en stakers waarbij de politie eenige schoten loste. Voor zoover bekend is, werd niemand getroffen. Eenigen tijd later had op den hoek van de Laurier-dwarsstraat een ernstiger incident plaats. Eenige agenten verdreven daar een groep mannen. Een van hen stapte op zijn fiets, trapte een eindje weg, draaide zich toen plotseling om en schoot op de agenten. Deze schoten terug op den man, maar misten; de man vluchtte althans weg. Van de agenten is niemand gewond. Aan de andere stempellokalen is alles nor maal verloopen. Wei hebben enkelen geweigerd hun steun in pntvangst te nemen, als deze niet het volle bedrag bedroeg, doch hun ahntai is zeer gering. 0-oik gisterenavond is h-et in de Jordaan en vooral in den omtrek van de Rozengracht nog tamelijk rumoerig geweest. De politie moest herhaaldelijk dhargeeren en daarbij werd eeni gen malen gebruik gemaakt van de revolver In de zijstraten werden enkele straatlantaarns uitgegooid, voorts zagen eenige belhamels kans de steenen van het plaveisel op te breken en daarmee de politieagenten te bekogelen Er was een groote politiemacht op de been, die de relletjes energiek bestreed. Er werden voort durend charges uitgevoerd en daarbij werden rake klappen uitgedeeld. Van verschillende winkels op de Rozengracht zijn de ruiten ingegooid. In totaal heeft de politie ongeveer 40 maal geschoten. Voorzoo- zer wij konden nagaan is niemand getroffen. Op den hoek van den Lijnbaansgracht en de Laurierstraat hadden zich een aantal mannen op het dak opgesteld en gooiden vanaf hun hooge standplaats de agenten met dakpannen. Een paar flinke waarschuwingen van de zijde der politie, waren voldoende om hen het veld te doen ruimen. Gisterenavond zijn ook verschillende ruiten va,n het nieuwe postkantoor vernield. Men weet niet zeker, of hier de stakers, dan wel een paar kwajongens aan het werk zijn ge weest. De toestand in den Jordaan is gisterenavond zeer ernstig geweest. Maar ook op andere plaatsen in de stad heeft de politie meermalen met sabel en gummistok moeten optreden. In vergelijking echter met wat er in den Jordaan is gebeurd, is dit slechts van betrekkelijk wei nig belang. Uit de berichten, die successievelijk bij ons binnenkwamen, moeten we concludee- ren cfat de Rozenstraat en omgeving min of meer het terrein van een har-dnekkigen gue- rilla-oorlog is geweest. Toen we dan ook om streeks half twaalf in eenige van deze straten poolshoogte gingen nemen, vonden we daar van de duidelijke sporen terug Eenige tiental len groote winkelruiten, evenals kleinere ven sters van woningen lagen aan gruizelmenten. Bijna alle lantaarns in de Rozenstraat en Lau rierstraat warén stukgegooid mei steenen door het oproerig gepeupel. Omstreeks half elf heeft het in de Rozen straat ernstig gespannen Bij troepen trokken de stempelstakers door de straten met steenen in de hand, waarmee ze de winkelruiten stuk- stooten. Ook de politie, die met extra verster kingen en een groote macht op de been was, werd met steenen bekogeld. Veel stakers had den zich ook in de huizen verschanst, vanwaar ze eveneens een steenen-bombardement op de politie richtten. Af en toe werd op eenige huizen geschoten. Het s.s. „Waal" van de houtvaart Mij, Vinkc, is gisteren met zivare slagzij, door den storm in de Oostzee veroorzaakt veilig in Amsterdam aangekomen. Salvo's op de huizen. Tegenover een verzet van dergelijke omvang liet de politie alle lankmoedigheid varen en begon zij onder bevel van Commissaris Pij per en het bureau Raampoort en de inspec teurs de Visser en Glasiius in gesloten forma tie op de treden. Ben sterk detachement drong met Commissaris Pijper aan het hoofd de Ro zenstraat in. De manschappen stelden zich, de revolver in de vuist, in gelid op en elke steen en elk schot dat uit de huizen werd afgezon den, werd met een salvo op de ruiten beant woord. Ook in de Laurierstraat deden zioh derge lijke tooneelen voor. De twee mannen, die op het dak van het huis aan de Lijn-baanstraat stpnden, werden onder vuur genomen door een troep agenten, die zich aan den overkant van de gracht opstelden. Of d-e schoten doel ge troffen hebben, was vannacht om half een nog niet bekend, maar de bekogeling van dakpan nen hield op. Behalve deze enrstige gevechten hebben tal van charges plaats gehad op de Ro zengracht en aangrenzende straten, zoowel als elders. Het onverbiddelijk optreden der politie be wees den rebellen, dat het haar hooge ernst was en dit heeft er waarschijnlijk toe bijgedragen, dat de oproermakers ten laatste inbonden. Te gen middernacht waren de gevechten althans afgeloopen, maar het bleef in de Rozen- en Laurierstraat levensgevaarlijk voor ieder, die zich daarin waagde. Dit gedeelte van den Jor daan bleef den gehee-Ien nacht onder zware be waking. De agenten moesten hun ronde doen in patrouilles van 5 man sterk. Andere incidenten- Omtrent incidenten die zioh elders hebben voorgedaan valt nog bet volgende te vermelden. Op het Rembrandtplein heeft een detachement van het bureau Singel gistermiddag omstreeks 5 uur 'n grooten troep uit de Rapenburgerstraat waar de leiding van het verzet vergaderd had, diie de binnenstad wilde intrekken uit elkaar ge slagen. Ook op den Dam is later op den avond een charge uitgevoerd. Ook kwam men te om streeks 8 uur tot de ontdekking dat vijf ruiten van 't geldkantoor op den NZ. Voorburgwal waren ingegooid. Omtrent de oorzaak kan men niets met ze kerheid zeggen. Men vermoedt, dat een voor bijtrekkende troep dit op zijn geweten heeft. Het geldkantoor is daarna onder politiebewa king gesteld. Of er onder de oproermakers ook gewonden zijn, kon men in den loop van den avond niet nagaan. Bij de politie heeft niemand noemens waardig letsel gekregen. Gistermiddag om 3 uur was 't erg rumoerig in A'dam. De massa werkloozen concentreer de zioh steeds meer in de Jordaan. Op de Rozengracht drongen vier kerels een winkel ran Simon de Wit binnen met het doel dezen te plunderen. Hierin zijn zij slechts zeer ten deele geslaagd. Zij konden alleen enkele bus sen met koek bemachtigen. Onmiddellijk, werd er een charge uitgevoerd waarbij een man een sabelhouw achter zijn oor kreeg. Vlug en degelijk werk geleverd Met criisisbesohouwingen begon de Tweede Kamer zeven weken geleden haar werkzaam heden. De crisis beinvloedde haar doen en la ten niet weinig en nog de laatste vergadering werd feitelijk door deze crisis beheerscht. Hier uit blijkt wel, dat de meeniug van hen die uit bazuinen, dat de Kamer eigenlijk ver van het werkelijke leven af staat, te veel praat en te weinig doet, volkomen valsch is. Een objectieve beschouwer van onze volksvertegenwoordiging, zal moeten toegeven, dat deze in het algemeen haar taak begrijpt en zoowel vlug als degelijk werk levert. De Regeering. had een zware taak, maar de Kamer eveneens. Met president van Schalk, wiens leiding al gemeen ten zeerste gewaardeerd wordt, en wiens sluitingswoorden een warm applaus ontlokten, mogen wij hopen, dat ook het in vele opzichten verdien stelijk werk der volksvertegenwoor diging er toe zal bijdragen ons land door den wel zeer moeilijken tijd heen te helpen. Bijna het voltal lig ministerie was in deze eindverga- dering aanwezig, welke een groote agenda van de meest uiteenloopen- de wetsvoorstellen had af te doen. EERSTE SNEEUW Gisteravond is te Vleuten (U.) de eerste sneeuw gevallen. De vlokken blijven liggen, zoodat Vleuten en omgeving in het wit getooid zijn. Voor de positie der gemeenten, vooral voor die der groote steden, bestaat in de huidige bijzondere tijdsomstandigheden groote belang stelling. In verband hiermede heeft het pers bureau Vaz Dias aan de burgemeesters van een aantal groote gemeenten verzocht, hun meening te willen zeggen over den toestand van hun gemeente in het afgeloopen jaar, zoo mogelijk in vergelijking met den toestand van het vorige jaar. In zijn antwoord op de tot hem gerichte vragen heeft de burgemeester van Amster dam, de heer W. de Vlugt, erop gewezen, dat het totaal-bedrag in 1931, door de ge meente Amsterdam aan werkloozensteun uit te keeren, ver moedelijk ongeveer 6.600.000 zal bedra gen. Over 1930 be liepen deze uitkeerin- gen rond 2.600.000, of vier millioen gul den minder. In deze cijfers zijn niet be grepen de uitkeerin- r> r> r/i gen van de gemeente Burgem. De l lugt j.en behoeve van de werkloozenkassen. Omtrent de grootte van deze uitkeeringen over 1931 valt thans nog niets mede te deelen; over 1930 beliepen zij 615.000. Financieele toestand. Op de vraag hoe de financieele toestand van de hoofdstad op het oogenblik is, ant woordde de heer de Vlugt het volgende: „Dé financieele positie van onze stad berust op een gezonde basis. Er is een zeer solied leeningsbeleid gevolgd. Veel uitgaven waar voor geleend zou mogen worden, zijn in Am sterdam uit gewone middelen betaald, in de laatste tien jaren tezamen meer dan 25.000.000 gulden. De afschrijvingen zijn daarbij zeer ruim, waardoor de waarde der activa de schuld overtreft. Bijzonder sterk is de financieele politiek ten opzichte van het gemeentelijke grondbezit, doordat naast de rente ook de af lossing op de leeningen uit gewone middelen wordt betaald, waardoor de schuld daalt, ter wijl de waarde toeneemt. Aangenomen mag dan ook worden, dat de waarde der gronden ongeveer 50 millioen gulden grooter is dan de schuld. De gemeenteschuld is dan ook ruim schoots gedekt. Dit wat de vermogenspositie betreft. Ni! nog iets over den gewonen dienst. Deze is steeds in evenwicht geweest of m.a.w. de gewone uitgaven, zijn steeds ten volle door gewone inkomsten gedekt. Om volledig te zijn, moet hierbij nog iets vermeld worden. In de jaren 1920 en 1921 leverden de rekeningen van de gemeente zeer groote overschotten op. Deze zijn ten deele, namelijk tot een bedrag van 11.177.000, in eeu reservefonds voor bijzondere doeleinden gestort en ten deele op de gebruikelijke manier als batig saldo overgegaan naar de begrootingen en rekeningen van volgende Bij de sluiting der rekening 1930 was er nog rond 7.528.000 in het fonds. Omdat over be dragen daaruit bij de begrooting herhaaldelijk werd beschikt maar het practisch vrijwel onaangetast bleef, noemt men dit fonds wel het harmonica-fonds. Crisislasten. Hoe staat het nu met 1931 en de begrooting voor 1932 Het jaar 1931 staat sterk onder den invloed der crisis. Het aantal bij de Arbeidsbeurs in geschreven werkloozen is van 21.126 in het begin des jaars gestegen tot 31.839 op 5 Decem ber j.l. Het bedrag der crisislasten, hoofd zakelijk ondersteuning, wordt voor 1931 ge raamd op 6.076.000. Voor 1932 is gerekend op 9.263.000. De beide genoemde bedragen zijn nog niet verminderd met een Rijks bijdrage. Toen een paar maanden geleden bleek, dat de crisislasten van veel grooteren omvang zouden zijn dan aanvankelijk werd verwacht, zijn onmiddellijk ingrijpende maat regelen genomen. Een crisisfonds werd inge steld, ten laste waarvan de crisisuitgaven wer den gebracht en ten bate waarvan, naast een Rijksbijdrage, komt de opbrengst van speciale crisisheffingen, geraamd op ongeveer 4 mill, per jaar. Wat nu den normalen dienst betreft, is er grond voor de verwachting, dat de uitkomsten van 1931 gunstiger zullen zijn, dan bij de be grooting voorzien. Dit beteekent, dat over het bij de begrooting geraamde bedrag als beschik king uit het reservefonds, tot een minder bedrag zal behoeven te worden beschikt. De begrooting voor 1932 voldoet ook aan den eisch, dat de gewone uitgaven door de gewone inkomsten zijn gedekt, zij het ook dat onder de gewone inkomsten beschikking over reserves is opgenomen. Sedert de in diening kon die beschikking reeds worden ver minderd met ruim 500.000, doch dit is nog slechts een begin. Er zal nog verder en ster'< bezuinigd moeten worden en dat dit gebeuren zal, staat voor mü vast, waaarbij B. en W. kunnen rekenen op de volle medewerking van de leidende hoofdambtenaren. Een ver mindering van salarissen en loonen, die be langrijk kan bijdragen tot verlaging der uit gaven, zal niet kunnen uitblijven. Hoewel de omstandigheden dus wel moeilijk zijn, bestaat er geen enkele reden om pessimis tisch te zijn ten opzichte van den financieelen toestand van Amsterdam. Over de begrooting der hoofdstad verklaar de de burgemeester als volgt: Het eindcijfer der begrooting 1932, zooals die aan den raad werd aangeboden, beliep 124.412.179, het eindcijfer der vastgestelde begrooting voor 1931 118.221.075. Na behandeling der begrooting 1932 in den raad is deze vastgesteld op een eindcijfer van 118.042.588. Wordt nu met 1931 vergeleken, dan behooren voor dat jaar de crisis-uitgaven te worden uit geschakeld, gelijk dit ook voor 1932 is ge schied, waardoor het eindcijfer voor 1931 ge steld kan worden op 116.993.095. Mede in verband met een gewijzigde boeking van de uitgaven van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst kan men aannemen, dat de uitgaven voor 1932, verder aan te brengen bezuinigingen buiten be schouwing latende, rond 2.918.000 hooger zijn dan in 1931. Tenslotte verklaarde de heer de Vlugt nog. dat de nieuwe wet op de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten voor Amsterdam niet ongunstig heeft gewerkt. President mr. van Schaik. Do Kamer begon al dadelijk met de verwer ping der motie-Ketelaar, welke uitstel wensohte van de, door Minister Terpstra beoogde bezui niging op het avondnij verheldsonderwij sMaar het was oip het nippertje 38 tegen 36 stemmen, waarschijnlijk omdat velen nog niet aanwezig waren. Minister Ruys, nog eens optredend als be heerder van Landibouw, heeft zijn aligemeenen maatregel van bestuur, strekkende tot waar borg van het peil der uit te voeren bloembollen en nu zooals noodi'g, in wettelijken vorm om gezet,'er z.h.s. door gekregen. Mr. Heemskerk maakte van de gelegenheid gebruik er op te wijzen, dat het verkeerd was, dat de totstand koming van zulke wetten binnen 'n bepaalden termijn moest geschieden (men was nu ook weer te laat) en dat zijn redactioneele sug gestie van het amendementOud op de contin- genteeringswet, nu toch maar haar nuttigheid bewees. Als de regeering „onverwijld" met een wet moet komen, heeft zij armslag en de Ka mer houdt haar controle toch. De quintessence van de bloembollen-uitvoerwet is, dat expor teurs hun producten moeten voorzien van een door den Plantenziektenkundigen dienst af te geven geleidebiljet. Het op 5 Juli 1930 te Londen gesloten ver drag betreffende de uitwatering van schepen, dat een internationale regeling waarborgt en zoowel in veiligheid als in eerlijke concurrentie voorziet, werd eveneens z.h.s. aanvaard. Ook Indië zal tot dit verdrag toetreden. En wie soms mochten twijfelen of onze Kamer dit soort wet ten nauwgezet bekijkt, moge de bemerkingen eens nagaan, gemaakt over de vertaling van het verdrag. Daar zouden leeraars van kun nen leeren en Minister Reymer heeft dan ook maar wijse'ijk mea culpa gezegd. De vertalende ambtenaar heeft óf te vlug gewerkt óf houdt meer van variatie dan strikte nauwkeurigheid. Voor verdragen echter is het laatste van meer belang.. Sommige afgevaardigden dreven de se curiteit zoover, dat zij zich afvroegen of Spanje nog wel prijs zou stellen op goedkeuring van het op 14 Februari 1930 te Madrid gesloten luchtvaartverdrag betreft alleen de parti culiere-, de staathandels- of postvliegtuigen „tusschen H.M. de Koningin der Nederlanden en Z.M. den Koning van Spanje". Dit zijn na tuurlijk leden geweest, die nooit het lied zingen, waarin ook van „den koning van Hispaniën" sprake is. De twee Ministers met wie de Kamer nog even slaags raakte (om een uitdrukking van den President te gebruiken) waren de excellen ties de Geer en Verschuur. De heer Kuiper maakte van de wijziging van de oude begrooting van arbeid gebruik om Mi nister Verschuur te verzoeken een oogje te houden op de vreemde arbeiders. Waarop de bewindsman antwoordde dat er geen passiviteit bestond. Met Duitschland zijn op grond van wederkeerigheid regelingen getroffen en met de regeering van België zijn onderhandelingen geopend over een arbei-dsverdrag. Meer woorden verwekte bet in de millioenen- n-ota reeds aangekondigde wetsontwerp inzake de tijdelijke reductie van de Rijksbijdrage aan het Invaliditeitsfonds. De fondsreserve maakt een tijdelijke verlaging van de Rijksbijdrage mogelijk en dus in verband met den nood der schatkist gewenscht. De regeering kan deze kleine zeven millioen beet gebruiken. Maar dr. v.d. Waerden betoogde dat zij dit niet mocht doen daar zij zoo aan het eigendom der ver zekerden raakte. Waartegen dr. Beumer aan voerde dat de reserve van het Invalid-iteitsfonds heelemaal geen eigendom der verzekerden mag worden genoemd en dat de laatste alleen recht zullen hebben op een wettelijk vastgestelde uit- keering, terwijl de grootte der Rijksbijdrage aan het fonds een kwestie van louter financieel- technisohen aard is. De Minister, die een mo- reelen band tusschen fonds en verzekerden er kent, legde er den nadruk op, dat in werkelijk heid geen gelden aan hun bestemming worden onttrokken door de reductie, maar. dat geen geld wordt uitgekeerd waaraan geen behoefte bestaat. Een verhelderend woordje sprak mr. Oud, die persoonlijk wars is van fondsvorming (de V.D. afgevaardigde denkt aan het inflatie- spook, dat het heele fonds geen „rooie duit" meer waard kan doen zijn), toen hij er de heeren v. d. Waerden en Snoeck Henkemans op wees, dat zij in het fonds een maat en waarborg ziend voor de verzekerden de gel den daarvan dan ook niet mochten gebuiken voor andere doeleinden. Ds. Kersten wil heele. maal geen verzekering, maar stelde in tus schen toch maar de staatsmansdaad om de voorgestelde reductie te helpen goedkeuren. De begrooting van het gemeentefonds, waar. van de uitgaven zijn geraamd op 96.779.310 heeft mr. de Wilde nog eens de vraag doen stellen of de Regeering reeds de berekening van de voorloopige uitkeeringen wil publicee- ren opdat de gemeenten daar naar hun finan cieel beheer kunnen regelen. Minister de Geer heeft echter opnieuw gezegd, dat bjj dit niet kan doen en dat zoodra de cijfers, betrekking hebbend op de artt. 4 en 6 der verhoudings- wet vast staan, publicatie daarvan in de Staatscourant zal volgen. Voorloopig zullen de gemeenten dus wijs doen voorzichtig te han delen en zich te herinneren, dat de Minister in zijn Memorie van Antwoord neerschreef: Een korting op de uitkeeringen althans voor zoover deze gedekt worden door de Rijks- bijdrage is slechts verdedigbaar, indien zij haar aanknoopingspunt vindt in gemeente- lijk© uitgaven, welke van gelijken aard zijn als door het Rijk gedane uitgaven, terwijl het Rijk daarop wegens den nood der tijds be. snoeit". De opbrengst van de gemeentefonds, belasting over 1932'33 is geraamd op het zelfde bedrag als de inkomstenbelasting over 1932, n.l. 72.000.000. In verband met het af. wijkende tarief kon de opbrengst der gemeen, tefondsbelasting over het boekjaar 1932'33 iets hooger worden gesteld, n.l. op 75.000.000, d.i. gelijk aan de raming voor de inkomsten, belasting over 1932. De Regeering heeft rekening gehouden met een daling van de waarde der vermogens („Tot hoever deze daling zich zal voortzetten, valt moeilijk te voorspellen") bij de raming van de opbrengst der opcenten op de vermo gensbelasting. De laatste begrooting moest hiermee zijn goedgekeurd, maar die van het Zuiderzeefonds is, tegen mr. van Schaik's wil, uit het lid ge. raakt, daar de Kamer haar (minder voorzich- tig) aan den te komen steunmaatregel van de visschers heeft vbrbonden. Op de werkzaamheden van de Rekenkamer hebben wij geen woord van critiek gehoord: haar stelsel schijnt dus niet zoo slecht te zijn als men het heeft willen doen voorkomen. Rekening houdend met de omstandigheid, dat de Indische vlottende schuld reeds rond 185 miliioen loopt, heeft de Kamer bewilligd in een leening ten laste van Indië van 150 millioen. De Nederlandsche garantie verruimt de plaatsingsmogelijkheid en schept gunstiger condities, maar zekerheid over de plaatsing kon Minister de Graaff niet geven. De S.D.A.P. heeft haar vroeger aangekon. digd initiatief-wetsontwerp tot wijziging van art. 187 der Grondwet ingediend. Ir. Albarda C.S. willen, dat mobilisatie pas geschieden kan na goedkeuring van het parlement, niet er vóór, zooals nu is voorzien. Vermoedelijk zal ir. Albarda's mededeeling der indiening van dit voorstel in zijn a.s. Kerstrede, een geestdriftig applaus en mis schien zelfs de „Internationale" ontlokken Maar in het parlement zal 't niet zoo van een leien dakje gaan! Intussoben, wij hebben den tijd, denkelijk tot 9 Februari. Middelerwijl slaat dan de Eerste Kamer haar slag. Daarna komt in de volksvertegenwoordi- ging het veelbesproken kortingswetje aan de orde terwijl de Bedrijfsradenwet naar de af- deelingen gaat. ,'jjdsuu Het hoogtepunt van de Bilderdijk-herdenking was de reeks plechtigheden te Haarlem gister middag aldaar begonnen met de opening der tentoonstelling in het Frans Hals-Museum. De voorzitter van de tentoonstellingscom missie, de heer G. H. Weustink, inspecteur L. O. hield een inleiding over het doel van de expeditie. Men zal een volledig inzicht krijgen in de werken van Bilderdijk, terwijl schilde rijen, teekeningen en voorwerpen betrekking hebbende op den grooten dichter hij elkaar ge bracht zijn. Genoodigden en leden van het Comité en van de vereeniging „Bilderdijk Museum" be zichtigden het tentoongestelde. In de Groote kerk. Daarna begaf men zich naar de Groote Kerk. Toen men om 3 uur het kerkgebouw binnen trad, speelde George Robert aan het orgel: „Vater unser im Himmelreich" van J. S. Bach. De heer K. Brants, inspecteur L.O. in de vierde hoofdinspectie, verrichtte, wegens ziekte van dr. J. B. Schepers, de kranslegging en sprak daarbij de rede uit, die oorspronkelijk door dr. Schepers zou zijn gehouden. Hierna legde spr. voor Haarlem een krans op het graf van den grooten Nederlander. Nadat het orgel gespeeld had Psalm 42, die ook bij de begrafenis is uitgevoerd, sprak prof. dr. A. Goslinga eenige gloedvolle woorden na mens het Bilderdijk-Museum, terwijl hij ook een krans op het graf legde. Deze plechtigheid werd besloten met orgel spel „Wir glauben all' an einem Gott' Vater" van J. S. Bach. In het sterfhuis. Om half drie kwamen de aanwezigen bijeen in het sterfhuis van Bilderdijk aan de Groote Markt. Nadat prof. Goslinga de vergadering geopend had las mevr. dr. Schepers een voordracht voor van haar man over „Bilderdijk te Haar lem". Prof. Goslinga sloot daarna de bijeenkomst. De B iliderd ij 'k -h e<rd enik i n g te Haarlem is gisteravond besloten met een samenkomst in. de Groote Kerk aldaar, welke o.a. werd bijge woond door Jhr. Mr. D. van Lennep ails verte genwoordiger van H. M. de Koningin. Na uitvoering van: Braeludium in b. kl. t. van J. S. Bach door den organist George Robert en Richard Halls Ouverture en Inleidingen voor de bedrijven van Bilderdijk's Treurspel Floris V door de Haarlemsohe Orkestvereeni- ging, sprak Prof. Dr. F. G. Gerretson, bijzon der hoogileeraar te Utrecht, de herdenkings rede uit. Na de rede van Prof. Gerretson zong het mannenkoor „Zang en Vriendschap" ouder lei ding van Frits Schuurman „Lentebode", woor. den van nu-. W. Bilderdijk, muziek Frans Coenen. Mevrouw Ellen Russe zegde „Het Gebed" vuu Bilderdijk, waarna de bijeenkomst met orgel spel besloten werd. Men seint ons uit Rome d.d. 18 December: De Weleerw. heer Jan Loeff uit 's Hertogen bosch, die in Juli doctoreerde in de beide Rech ten aan de Apollinaris ontving heden de zil veren medaille voor zijn doctoraatsexamen eft proefschrift. m,,,,-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5