FRISOBAAI MEIHUIS VAN SSEHDEN ANGST flV SPORT EN SPEL LUCHTVAART nederlandsche bank. yvede WOENSDAG 23 DECEMBER 1931 RADIO-PROGRAMMA fa- DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. BEROEPSVOETBAL IN ZWITSERLAND De ervaringen van een half voetbalseizoen. VOETBAL IN HET BUITENLAND. Groepeeringen voor het wereld kampioenschap. DIVERSE WEDSTRIJD-RESULTATEN Geel 30ct Groen 35ct. Rood 40ct. jen ypedhnrpe 9abak. J KINGSFORD SMITH EN DE NIEUW JAARSMAIL VOOR AUSTRALIË. Onverwacht oponthoud. VISSCHERIJ. DONDERDAG 24 DECEMBER. H 11 i r p n f1875 M., 160 K. H.) 89.15 KRO., 10 00 NCRV 11-2 KRO. Hierna NCRV. 8-9.15 Gramofoonpi!10,00 Gramofoonpl.10.15 Zleken- dienst- 10 45—11 30 Gramofoonpl.; 11.30 Godsd. halfuurtje- 12 15—2 KRO-orkest; 2.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd; 2.45—3.15 Gramofoon- platen 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje; 4.00 Zie- kenuur; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Piano-recital door T. v. d. Pas; 6.45 Vragenhalfuurtje; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Concert door de H. O. V o.l.v. F. Schuurman. O.a. 5de Symphonle, Tschaikowsky9.00 Kerstklokken Carillonbespe ling door J. Vincent (Kon. Palels A'dam)10- 10.45 Vervolg concert. O.a. 2de Symphonie, Beet hoven. Na afloop Vaz Dias en gramofoonpl. Hilversum (298 M„ .1006 K. H.) Uitslui tend AVRO-uitzending. 8.00, 10.00 en 10.15 Gra mofoonpl. 10.30 Orgelconcert, Pierre Palla, John Helden viool; 11.30 Kommer Kleyn leest voor: 12.00 Omroeporkest; 2.30 Winkels-trio; 4.00 Zle- kenuur; 5.00 Gramofoonpl.; 5.30—7 Kova.cs Lajos en zjjn orkest; 7.00 Sportpraatje H. Hollander: 7.20 Gramofoonpl.7.30—8 Schola Cantorum o.l.v H. Cuypers; 8.00 Concertgebouw kamer-orkest o.l.v. A. v. Raalte. Symphonie no. 28, C-Dur. Mozart: 8.30 Vervolg Schola Cantorum; 99.45 Concertgebouw kamerorkest. Serenade no. 7 (Haffner-serenndel, K. V. 250. Mozart; 9.4510.15 Kerstklokken (Carillon der St Jan te Den Bosch door Toon v. Balkom)10.15 Vaz Dlas'; 10.30—12 Gramofoonplaten. Da v e n t r y (1554 M„ 174 K. H.) 11.05 Le zing; 12.20 Orgelconcert door W. S. Vale; 1.05 Gramofoonpl.2.202.50 oncert, bariton en viool 3.30 Kerstconcert, koor en orgel; 5.05 Dansmuziek Marius B. Winter en zijn orkest; 5.35 Kinderuur; 6.20 Berichten; 6.50 Concert op twee vleugels; 7.10 Lezing; 7.40 Berichten; 7.50 Operette-concert „Hold my Hand" van Noel Gay. Solisten en BBC Theater-orkest; 8.50 Kerstconcert door koor en het Radio-Militair orkest o.l.v. Robinson; 9.20 9.35 Berichten; 9.40 Lezing; 9.55 Militair orkest O.a. Ouvert. Tannhauser, Wagier; 11.0512.20 Dansmuziek, Ambrose en zjjn orkest. P a r t) a („Radio-Paris, 1725 M„ 174 K. H.) 8.05, 12.50 en 7.50 Gramofoonpl.9.05 Fragmenten uit „De Messias", Handel; 9.20 Philh. Orkest van Paro.a. Symphonie in G, Mozart en 8ste Symphonie, Bruckner. Hierna tot 2.20 dansmuziek. Langenberg (473 M„ 634 K. H.) 6.25— 7.20 en 10.402.10 Gramofoonpl.12.251.50 Or kest; 1.50 Gramofoonpl.; 2.35 Kerstprogramma; 3.55 Voor de kinderen; 4.50 Kerstavond m Duitschland5.20 Orgelconcert; 5.55 Klokkengelui a/d Ryn; 6.10 Soester Gloria (koorconcert); 8.20 10.05 Solisten. O.a. Liederen van Wolf en piano-soli van Beethoven. Kalundborg (1153 M., 260 K. H.11.20 I.20 Orkest uit het Palace-hotel; 1.503.50 Mid dagconcert, orkest en solisten5.20 Kerstliede ren; 7.20—8.35 Kerstconcert. O.a. Sonate voor 2 violen, cello en orgel, Corelli. Brussel (508 M., 590 K. H.) 12.35—2.05 Gramofoonpl.; 5.20 Orkest; 6.50 Gramofoonpl.; 8.20 Orkest. Ó.a. Fant. „De Dochter v. d. Tam- bour-majoor, Offenbach, hierna tot 12.20 Gra mofoonplaten. (338.2 M., 887 K.H.) 12.35—2.05 Gramofoonpl.. 5.20 Orkest; 6.20 en 6.50 Gramofoonpl.; 8.20 Om roeporkest. O.a. Ouvert. Calif de Bagdad, Boiel- dieu. Hierna tot 10.20 Kerstprogramma. Rome (441 M., 680 K. H.) 8.20 Kerstconcert o.l.v. Rito Selvaggio. O.a. Werken van Berlioz en Respighi. Z e e s e n (1635 M„ 183.5 K. H.) 7.20 Twee kinderen zingen Kerstliedc n; 7.50 Kerstconcert voor strijk-trio met piano; 8.209.20 Kerstklok- kengelui; 9.3511.20 Kerstavond; 11.2012.20 Nachtmis in de kloosterkerk der Benedictijner Abdy. Muziek-installatie brieks-eetzalen. in Teneinde aan de 400U arbeiders, die op de ter reinen van de Citroen-automobielfabrieken des middags hun koffiemaaltijd nemen, verstrooiing te verschaffen, werd door de directie van deze bedrijven aan Philips opdracht gegeven een mi crofoon-versterker installatie te plaatsen met luidsprekers in eetzalen, waarmede tjjdens den maaltijd onderhoudende muziek wordt ten gehoore gebracht en ook mededeelingen kunnen worden gedaan. Dezer dagen is deze installatie in gebruik ge nomen, waarbij de arbeiders werden toegesproken door den heer Citroën, den minister van arbeid en eenige regeeringsanbtenaren, die aaarna aan den maalt(jd deelnamen, gedurende welke muziek werd gegeven en komische voordrachte werden gehouden De arbeiders toonden zich zeer ingeno men met hetgeen hun hier in het vervolg zal worden geboden. Een ster zal een wereldten toonstelling openen. De Wereldtentoonstelling die in 1933 te Chicago wordt gehouden, zal op eigenaardige wijze worden geopend. Het licht van de ster Arcturus zal met behulp van een telescoop op een photocel worden geworpen, waardoor een relais in werking treedt, dat alle electrische machines op de tentoonstel ling in bedrijf stelt. Als tenminste de hemel niet bewolkt is 1 De stem uit de lucht. In Engeland worden plannen gemaakt om vliegtuigen uit te rusten met groote luidsprekers Op gramofoonplaten worden waarschuwingen en toespraken in de verschillende talen der inboor lingen in de koloniën vastgelegd. Deze worden tydens de vlucht boven de dorpen en nederzet tingen afgedraaid en op deze wijze hoopt men op ongevaarlijke en effectieve wijze mededee lingen aan de verspreide stammen in de koloniën te doen. HET KER8TVLIEGTUIQ ,<OE TALK" arri veerde met de post van den verongelukten „Ooievaar" op Schiphol Duitsche radiohoorspelen in Amerika. Het Duitsche radiohoorspel „Das Wasser stelgt" van Geno Ohlschldger heeft door het groote succes dat de Duitsche omroepstations hiermede hebben behaald, de aandacht van de Amerikaansche zendstations getrokken Het stuk zal nog in dit radioseizoen in Amerika worden opgevoerd. Bescheiden goud afgifte. (r erin ge vermindering der rekening- courant saldi. Het einde van een kalenderjaar pleegt ge paard te gaan met een bijzonderen druk op de geldmarkt, tot uitdrukking komende In een verstijving van de geldkoersen en een omvangrijker beroep op de bemiddeling van de Nederlandsche Bank. Van dit laatste valt In dezen weekstaat uiteraard nog niet veel te bespeuren, doch op de geldmarkt gaven de omstandigheden aan leiding tot verhooging der tarieven, althans voor prolongatie-gelden en in geringere mate ook voor disconto's. Het ruimere emplooi voor beschikbare middelen, dat intusschen wel voor een grooter gedeelte zal voortvloeien uit ver schuivingen op de geldmarkt dan uit grootere geldbehoefte, reflecteert zich in dezen week staat nog slechts in een bescheiden vermin dering van de door anderen bij de Bank in rekening-courant gedeponeerde gelden. Deze post vertoont althans lichten teruggang met 10 mlilioen tot 192 mlllioen gulden. De campagne tegen den gulden waarvan wij de vorige week reeds melding maakten, heeft de koersen op de valutamarkt dusdanig be- invloed, dat de Bank ten slotte eenig goud kon afgeven ten bate van de goud-arbitrage op Frankrijk. Hoewel de goudverschepingen naar Frankrijk, uit dezen hoofde niet bekend werden, mag men veilig aannemen, dat deze een grooter bedrag betroffen dan de ruim 8H millioen gulden waarvan de weekstaat spreekt. De wisselkoersen daalden onder den invloed hiervan echter wederom spoedig beneden goud- parite iit. De „Ekster" vertrok gisteren om 6.20 uur uit Jodhpur, kwam om 9.28 aan in Karachi, vertrok vandaar weder om 10.15 en arriveert!* om 13.40 uur in Djask. De „Reiger is te 8.36 uur vertrokken uit Napels en te 15.49 aangekomen te Athene. Donderdag as,. 24 December, vertrekt het K.LM.-vliegtuig, de „Uil" y&n Schiphol (Am sterdam) naar Batavia. De bemanning bestaat uit Geysendorffer, eerste bestuurder; van Veenendaal, tweede bestuurder; Bruynstein werktuigkundige en van Straten, radio-tele gTafist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk Woensdagavond te Amsterdam zijn. VERDUISTERING VAN EEN BRIEF UIT EEN STRAFDOSSIER. De Hooge Raad wees arrest in de zaak van E. P. M. in hooger beroep door het gerechts hof te 's Hage veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorloopige hechte nis wegens verduistering van een brief uit het strafdossier betreffende een tegen hem aan hangige zaak, waarvan hij is vrijgesproken. Het arrest werd vernietigd en de zaak verwe. zen, met inachtneming van de gegeven vrij spraak, naar het Ameterdamsche Hof. (Van onzen correspondent.) Genève, 18 December 1931, De nieuwe regeling inizak© het Zwitsersebv voetbal de soheipping van een „nationale liga" en de toelating van financieel© tegemoetko mingen aan d-e spelers, is thans bijna een balt voetbalseizoen in werking, zoodat men zich zoo langzamerhand eenig denkbeeld over de resultaten van deze Zv^itsersohe voetbal her vormingen kan maken. Wanneer men thans cilublelders sipreekt, de sportbladen leest en zelf op de verschillende voetbalvelden eens rondgekeken heeft, dan dringt zich een gevoel van bezorgdheid op. ei het in Juli door de algemeene vergadering van deu Zwitsersohen Voetbalbond genomen beslui» ten aanzien van de opheffing der verplichting tot amateurisme wel juist is geweest. Op hal oogenbliik is het zekerste gevolg van dit be sluit een belangrijke stijtging der financieel© moeilijkheden der club-s en een vermindering der toewijding en vam het arbeids-plezier bij velen der trouwste bestuursleden, terwijl an derzijds de verwachte voordeelen, de verbete ring van het spelpeil en de vermeerdering dm' openbare belangstelling, zich over het alge meen in onvoldoende mate hebben merkbaar ge maakt. Het veroorloven van loonbetalingen aan de spelers en het toestaan van de deelneming van drie bu item landsche beroepsspelers In een elf tal, dat In een competitiewedstrijd uitkomt hebben ten gevolge gehad, dot vrijwel alle tS clubs, die tot de „inilsuwe ligia" (uit twee afdeelingen van ieder 9 clubs bestaande) be- hooren, deze mogelijkheid hebben aangegrepen en buitenlanders in dienst hebben genomen Vooral Oostenrijkers zijn in grooten getale naaT Zwitserland uitgeweken, doch ook Du;i- sehers, Fransohen, Hongaren, Italianen, Span jaarden, Tsjechen, Zuid-Slaviers en zelfs enkele Engelsohen en Schotten zijn thans lederen Zondag op de Zwi-tsehersche voetbalvelden te bewonderen. Verschillend© clubs hebben zelfs méér dan drie buitenlanders tot zich weten te lokken, om goede reservekraohten te hebben, wanneer één der drie „sterren" verwond zou geraken of zijn goeden vorm tijdelijk zou ver liezen. De bepaling, dat buitenlandsehe ,,stu denten" steeds in een elftal mogen uitkomen, ook al zijn er reeds 3 buitenlanaische beroeps spelers in opgenomen, heeft bovendien ook nog tot een uitwerking van het aantal buiten landsche spelers In Zwitserland mede-gewerkt op een wijze, die hier en daar reeds te denken geeft! Het schijnt reeds, dat niet alle in d» nationale liga uitkomende „studenten" zoo met recht dezen naam verdienen, als onzen inter nationale Adam van de Grasshoppers: Trello's sollicitaties. Het gevolg van de Indienstneming van vele betaalde buifemlamdsehe krach-ten, die thans reeds ten getale van ongeveer 75 iedere ween op de voetbalvelden hun kunsten vertoonen is natuurlijk een belangrijke vermeerdering der financieele lasten der Zwitsersche voetiba. vereenigingen. Want vooral de talrijke aan wezige Weensche internationalen en oud-inter nationalen hebben, zooals men begrijpen kan vrij hooge salaris-eisohen gesteta. De lasten der clubs zijn echter ook hierom nog des te awaarder geworden, omdat begrijpelijkerwijze vele goede Zwitsersche spelers nu ook financi eel© eisohen zijn gaan stellen en i,n financier' opzicht niet bij de buitenlanders willen worden achter-gesteld. Sommigen der bekendste Zwitser sehe spelers schijnen daarbij aanvankelijk zelfs ieder maatgevoel verloren te hebben. Zoo wordt hier verteld, dat de jongste Abegglen („Trel- lo", ook wel Abegglen III genoemd, die veris den jaar in den wedstrijd ZwitserlandNeder land te Ziiri-eh dirie doelpunten tegen ons maak te) lm September zijn diensten aan verschillen de cl-ubs had aangeboden tegen de kleinigheid van duizend franken per maand! Dit Is ten slotte toch een al te hooge eisch gebleken. Zelfs voor den besten Zwiterschen voorhoede- speler van het oogenbiikTen slotte is „Trol lo" dan maar bij de Grasshoppers gebleven, evenals zijn broeder, de beroemde „Xam" van de Olympische Spelen 1924 te Parijs die nog altijd de intelligentste speler van het land al is zijn snelheid natuurlijk wel wat vermin derd. (Van hoe groote beteekenis voor de Gras- Shoppers het weder medespelen der Abegglen's. is, bleek wel duidelijk uit het feit dat de Zwitsersche kampioenen dit seizoen de eerste twee thuiswedstrijden, waarbij Adam ook nog ontbrak, tegen zwakke el-ubs beide verloren terwijl zij na den terugkeer der gebroeders Abegglen weder ran overwinning naar over winning gegaan zijn! Financieele moeilijkheden. Al leert het geval van Trello's vergeefsche sollicitaties bij andere clubs, dat alles toch nog zijn grenzen heeft, desniettemin zijn de begroo tingen der clubs uit de nationale liga (en ook van eenige clubs uit de eerste klasse, die de eerzucht hebben aan het einde van het seizoen als eerste-klasse-kamploen automatisch in de nationale liga te worden opgenomen) door de invoering van het beroepsspel zoo aanzienlijk verzwaard, dat tal van clubs thans in heel wat zorgelijker financieelen toestand verkeeren dan het vorige jaar. Mij is een club uit de nationale liga bekend, die haar jaarbegrooting met niel minder dan 48.000 Zwitsersche franken (dus bijna 24.000 gulden) heeft moeten verhoogen. alléén reeds om den spelers en den betaalden invallers van het eerste elftal de verlangde financieele tegemoetkomingen te kunnen ver zekeren Dit is geen kleinigheid, vooral niet in de tegenwoordige crisis-omstandigheden. Verschil lende clubs hebben nu getracht zich uit den nood te helpen door de vorming van „suppor tersclubs", die ulet uitsluitend ten doel hebben, zooals menige Nederlandsche supportersclub beoogt, het elftal geestdriftig bij zijn wedstrij den buiten de eigen stad aan te moedigen doch die voor een groot deel de veel prozaïscher taak hebben de noodige fondsen bijeen te brengen otn de club in staat te stellen dure nultenland sche spelers in dienst te nemen en t- houden Intusschen, het aantal personen, die bereid zijn de i.iinimum-bijdrage der „supporters-club" (in menig geval niet lager dan 25.-) te betalen, is op het oogenbiik niet meer zoo heel groot Een ander middel tot dekki g der hooge onkosten is de verhooging der entreegel-den bij wedstrijden. Er zijn reeds clubs, waar één gul den voor de goedkoopste staanplaats moet be taald worden en waar een zitplaats op de tribune 'n rijksdaalder kost! Dat deze verhoo ging der ontréeprijzen 'n tweesnijdend zwaard is, hebben verschillende clubs tot haar schade reeds moeten onuervinden. De belangstelling van het publiek. Niet all en de crisis, die zich ook ln Zwitser land meer en meer doet voelen, houdt menig voetballiefhebber er van terug een hoogeren entreeprijs te betalen, doch het spelpeil is bovendien nog niet bij alle clubs zoo gestegen, aat het publiek het voortdurend eischen van een '.ooger kijkgeld voor gerechtviard.gd acht Zeker, indien de jaarvergadering van den Zwit- serschen Voetbalbond in Juli het oorspronke lijke voorstel van het bondsbestu ir zou hebben aangenomen en een nationale liga van slechts negen clubs zou hebben gevormd, dan zou waar schijnlijk voor iederen wedstrijd in die natio nale liga een aanzienlijk versterkte openbare belangstelling hebben bestaan, die ondanks koogere entreeprijzen en ondanks de crisis steeds grooter toeschouwersmenigten naar de velden zou hebben gebracht en den clubs der nationale groep ondanks bet huren van dure buitenlandsehe sterren een sluitende begrooting hebben mogelijk gemaakt. Doch om de aanne ming yan de voorgestelde schepping van een nationale liga mogelijk te maken, reeft men in Juli deze gedachte zoodanig moeten verwate ren, dat deze hoofdgroep niet uit 9, doch uit 18 clubs bestaat, terwijl Zwitserland heuscb geen 18 clubs telt, die naar haar spelpei waar dig -ijn tot de nationale groep te bebooren. Het groote publiek weet dit zelf ook heel goed en zoo gebeurt het, dat weliswaar wedstrijden tusschen de Grasshoppers en Servette, tusschen de Young Fellows en Lugan-o, tusschen de Young Boys en Biel, tusschen Zürich en Urania op acht tot tien duizend toeschouwers kunnen rekenen, doch dat, wanneer een minder sterke club op bezoek komt, het toeschouwers-aantal tot wanhoop van de penningmeesters niet boveu de 1000 of 1500 stijgt! De animo der clubbesturen De invoering van het beroepsvoetbal heeft ook ten gevolge gehad, dat velen der trouwste dienaren der voetbalsport, die jaren lang geheel belangeloos vol toewijding bun club als bestuur ders gediend hebben, thans hun ontslag nemen of met heel wat minder animo hun werk voort zetten. „Zoolang ik het gevoel had voor vrien den onder elkander te werken, gaf ik met vreugde een groot stuk van mijn vrijen tijd" verklaarde mij één hunner,' die juist ln het voorjaar een zilveren bord van den Zwitser- schen Voetbalbond gekregen had als teeken van erkentelijkheid voor 25 jaren belangelooze diensten aan een groote Zwitsersche voetbal club, „doch thans heb ik het gevoel een onder nemer van openbare vermakelijkheden te zijn geworden, en dit gevoel heeft mijn liefde voor het werk heel wat verzwakt 1" Een soortgelijk gevoel van verminaerde be langstelling voor zijn club zal zich waarschijD lijk ook van menig toeschouwer hebben meester gemaakt. Ik wil althans wel bekennen, dat het mij dit jaar veel onverschilliger dan voorheen laat of „Servette", de roem van Genève. al dan niet een overwinning behaalt. Bij een nederlaag gaat men naar huis toe met bet gevoel van teleurstelling, dat de „impressario" bij de aan werving van voetbalkracbten blijkbaar een niet te gelukkige hand heeft gehad, een gevoel van bekocht-zijn. waarover men zich heel wat ge makkelijker kan heenzetten dan over bet „voet bal-leed" uit de dagen van het zuivere amateu risme, toen men nog ctufliefde ook bij de spelers van zijn club mocht veronderstellen Verbetering van het spel peil Zonder ernstige n-adeelen is de invoering van het beroepsspel in Zwitserland dus zeker niet gebleken. Doch wij staan nog slechts aan het einde van de eerste helft van bet seizoen en het moet erkend worden, dat vooral ln de laatste maand, nu de buitenlandsehe spelers zich beter aan de Zwitsersche hebben aange past en omgekeerd de spelkwaliteit van menig club-elftal belangrijk is vooruitgegaan en ook de openbare belangstelling dienovereenkomstig gestegen Doch deze ontwikkeling heeft ook weder een nieuw gevaar aan het licht gebrachi met betrekking tot de verbetering der spel hoedanigheid der Zwitsersche spe'ers, die toch het hoofdmotief voor de hervormingen was De kracht der club-elftallen uit de nationale liga is thans wel versterkt, doch niet die der Zwitsersche spelers uit die elftallen. Menigmaal krijgt men den Indruk, dat de Zwitsersche spelers zoo ervan doordrongen zijn geworden, dat de buitenlandsehe spelers naast hen thans de „sterren" van het elftal zijn. die bovenal moeten ondersteund worden, dat de Zwitsersche spelers zelf minder zelfstandig zijn geworden en zich eraan gewend hebben op de Duiten landers te bouwen. Zoo is het dan ook te verklaren, dat het Zwitsersche nationale elftal in de landenwee strijd en tegen Oostenrijk en België nog volstrekt geen verbetering der spel hoedanigheid vertoonde, zoodat ook uit dit oogpunt beschouwd de invoering van 75 buiten landsche beroepsspelers in Zwitserland nog allerminst aan het doel heeft beantwoord. Wellicht echter, dat aan het einde van het seizoen 1931-1932 een gunstiger eindbalans kan worden opgesteld 1 saai Maakten we onlangs melding van een stre ven op het vasteland van Europa om zich ln geografische buurtgroepen te vereenigen, thans wordt een rapport gepubliceerd van een daar voor ingestelde commissie uit de F. I. F. A., waarin aan het in het aanstaande voorjaar te Stockholm te houden congres der F. 1. F. A. voorgesteld wordt een nieuwe regeling voor de organisatie van het wereldkampioenschap te treffen. Dit wereldkampioenschap zou in 1934 beslist worden volgens het hier volgend plan: Voor weds try den ln 10 groepen A: West Europa: Duitschland, België, Spanje, Frankryk, Luxemburg. B: Noord Europa: Noorwegen, Denemarken, Zweden, Ierland en Nederland. C. Midden Europa: Tsjeeho-Slowakië, Oosten rijk, Hongarye. Zwitserland en Italië. D. Oost Europa: Finland, Estland, Letland, Lithauen, Polen en eventueel Rusland (7). E. BalkanBulgarye, Griekenland, Roemenië, Turkye en Joego Slavië. F. Noord-Amerika: (Vereenlgde Staten). G. Centraal-AmerikaCosta Rlca, Mexico, Cu ba, Ecuador en Nederlandsch Guyana. H. Zuid-AmerikaUruguay, Argentinië, Bollvlë, Chili. Brazilië, Paraguay. Peru. I. Azië: China, Japan, Philippynen, Siam en Nederlandsch indië. J. Afrika: Egypte, Palestina. Bepaald worde dat Midden-Europa en Zuid- Amerika 3 ploegen voor de etndwedstryden bren gen, Noord-Europa en West Europa elk 2 ploe gen en de overige 6 groepen elk 1 ploeg voor de eindwedstryden, waardoor dus een emd-tor- nooi ontstaat van 16 ploegen dat dan op de gewone wyze volgens beker-systeem in 1 of 2 steden van èèn land verspeeld wordt. Daar dit project volgens opdracht van het vorige F. 1. F. A.-congres opgemaakt is, mag aangenomen worden, dat het aanvaard wordt, al zal natuuriyk over enkele details nog wel een hartig woordje gesproken worden. Zoo zullen perVz pond B69 de Finnen by de Scandinavlërs willen blyven ennaar we vermoeden de Nederlanders by de West Europeesche groep. Ruilen met Duitschland ware daar een oplossing, die ook den Belgen aangenaam zou zyn. In elk geval staan we voor een evolutie op Internationaal voetbalgebied. Intusschen zyn de oude relaties over de ge- heele wereld weer gehandhaafd en nieuwe wor den aangeknoopt. Te Belgrado waren Hongaren te gast, de B-ploeg van Hongarye die Belgrado met 32 klopte. In Praag speelde Slavia tegen den kampioen van Oostenryk. de First Vienna. De Tsjechen wonnen met 42 en speelden een schitterende party. In Frankryk heeft VictoriaZizkov uit Praag, na haar overwinning te Antwerpen met I0 op de Antwerp F.C., 4 wedstryden gespeeld. Eerst verloren de Tsjechen van Olymplque Lillois. den sterken Noord-Franschen kampioen, met 3—2 en daarna In Parys van den Franschen kampioen Red Star Olymplque met 21. Tien minuten voor 't einde stonden de Pragers nog met 10 voor, toen raakten in 1 minuut tyd 2 spelers geblesseerd en konden de Franschen de over winning behalen. De Tsjechen lieten 2 nieuwe spelers aanrukken en vervolgden te Rennes met een 41 overwinning op Stade Rennals en te St. Brieu met een 117 zege op de R. C. Brleu. En toen zyn ze naar Amsterdam getrokken van waar ze hedenavond naar Den Haag trek ken om op 't verlichte V.U.C.-veld het Haag- sche elftal party te geven. Daarna spelen ze nog tegen .ajax en 't Haarlemsch elftal op het veld van H.F.C. In Duitschland komt de bekende Ester F.C. Nllrnberg tot nieuwe glorie. Zy heeft nu in 5 wedstryden 40 goals gemaakt en j.l. Zondag de Würzburger Kickers met 91 geslagen. Men verwacht dat „der Klub" weer eens kampioen van Duitschland worden zal. Austria uit Weenen speelde te Saarbrücken en had alle moeite er met 54 te winnen. In Italië verspeelde Roma, den kampioen van 't vorige seizoen, haat laatste kans door een 12 nederlaag tegen Ambrosiana. Tonno en Juventus speelden met 00 gelyk in een door 20.000 Turyners bygewoonden wedstryd. In Zwitserland trok het de aandacht dat de Grasshoppers het In Zürich tegen de Young Boys niet verder brachten dan een gelyk epel met 22. DE MISS ENGLAND III. LONDEN, 21 December (V. D.) Medegedeeld wordt dat Miss England III, de motorrace-boot welke Lord Wakefield laat bouwen voor een poging tot verbetering van het wereldsnelheids record te water, zul geconstrueerd worden op de Thameside-werven te Thorny croft. Miss Eng land III zal evenals Miss England II uitgerust worden met twee Rolls Royce vliegtuig-motoren. Voor einde April zal de nieuwe raceboot gereed^ zyn. Volgens de plannen zal Kay Don met Miss England III dan naar het Gardameer vertrek ken voor proeftochten waarna hy een poging zal onderneming om het met Miss England II gevestigde wereldrecord te verbeteren. Men seint ons uit Londen, d.d. 22 December: Kingsford Smith, die heden met de „Southern Star" met de Nieuwjaarsmail van Londen naar Australië zou terugkeeren, heeft onverwachts oponthoud gehad, doordat 't toestel gisteravond door den tweeden piloot naar Croydon moest worden gebracht en tengevolge van de duister nis een landing moest maken op een bouwland in Kent, waar het in botsing kwam met eemga fruitboomen, waardoor alle drie propellers stuk sloegen. De piloot en twee passagiers, die in het toestel zaten, bleven ongedeerd. KingBford Smith zelf was niet aan boord. VLAARDINGEN, 22 December. Betaald werd voor volle haring Kanaal 1010.10, steurharing idem hom- en kuitziek 88.30 per kantje. Oit het Engelsen van SIDNEY WARWICK 7) Dan ligt de vraag voor de hand, conclu deerde haar broer, in hoeverre er verhand bestaat tusschen het schot en de nangstkreet in dat eene huls eu de vrouw die in doodsangst uit het huls ernaast kwam rennen. Die vraag heb ik mezelf ook al gesteld, antwoordde Hetty, maar ik heb 't raadsel niet kunnen oplossen. Het zal me benieuwen of er morgen wat over ln de ochtendbladen staat. Ik wou dat het maar morgenochtend was George streelde zijn zueter zacht over de wang. Ik geloof dat lk nog wel een andere reden weet, waarom jij zoo naar morgenochtend ver langt! plaagde hij. Je bedoelt natuuriyk omdat Dick dar. komt, lachte ze terug. En met een blos op bet gezicht ging ze de kamer uit. George Armstrong ho'pte vurig dat morgen ochtend alles veilig en wel zou blijken te zijn en dat Dick Wynter dan weer heelhuids boven water zou komen. Hij zou du maar zoo gauw mogelijk naar het hotel van zijn vriend gaan om te zien om deze was teruggekeerd. Voor dat hij de kamer verliet keek hij nog even uit het venster, en toen zag bij tets, dat hem als betooverd deed blijven staan. Wel allemachtig, mompelde hij, wat kan dat zijn! Hij tuurde gespannen naar het oude huls achter de hooge muren, dat aan den overkant van den weg lag. Een venster van den toren, die aan de eene lijd© van het huis omhoog reee, was zichtbaar door een opening in het geboomte. Dat ven ster stak een heel eind uit boven de mistbank, die over den weg beneden hing en over den verwilderden tuin waarin het mysterieuze gebouw lag en waaruit de boomen en de gryze muren spookachtig in het maanlicht opdoem den als uit een zee van nevel.. Ook op het venster dat George Armstrong van zijn kamer uit kon zien scheen het maanlicht en uit de duistere diepten van de kamer, die achter dat venster lag, doken opeens de echaduwige om trekken van een menschelijk gezicht op. Het feit op zichzelf dat zich aan dat ven ster daar een gezicht vertoonde, zou Dr. Arm strong niet zoo hebben doen schrikken en een kreet van ontsteltenis over zijn lippen hebben doen komen en evenmin hem er toe gebracht hebben, om zooals hij nu deed, haastig naar zijn schrijfbureau te loopen, daar een veldkijker uit te halen en dezen op het maanbeschenen venster aan den overkant te richten. Het was méér dan een gewoon gezicht dat hl het donker uit een venster keek; de sterke lenzen van ztin binocle toonden het hem dui delijk: het was een in doodsangst vertrokken, spierwit gelaat met wild-starend© oogen van iemand die iets verschrikkelijks had ge zien. Het was een spó'kachtig tafreel, dat ge zicht daar aan het maanverlichte venster en een oogenbiik gaf het George Armstrong de sensatie van het gezicht van een doode, dat hem als door een gordijn van groenig stroo- mend water luguber aanstaarde. Maar dat duurde ook maar één oogenbiik: toen versmolt het gezicht weer in de duisternis die er achter was. Dr. Armstrong blëef nog even staan, in ge dachten verloren, toen de zonderlinge verschij ning verdwenen was. Hy was méér geschrok ken en geschokt dan hij aangenaam vond om zichzelf te moeten bekenden. Die schaduwige omtrekken van een spookachtig doodenmasker, die nauwelijks iets gemeen hadden met een menschelijk gezicht; die gelaatstrekken, die hij bij zijn weten nooit f.evoren gezien had, schenen haast een bevestiging van de vreemde verhalen, die ln omloop waren over dit som bere, eenzame huis. dat daar in een wyden woesten tuin lag achter gesloten poorten En hoe 'n nuchter man-der-wetenschap George Armstrong ook was, toch liep hem een koude rilling over den rug. Hy was zoo gefascineerd door het gruwelijke gezicht dat hij gezien had, dat hij zeker meer dan vijf minuten als betooverd aan het venster bleef staan. Misschien was hij zichzelf er niet eens heelemaal bewust van; hy wachtte in een soort griezelige spanning of de verschijning wellicht zou terugkomen. Zóózeer had het lugubere schouwspel van zooeven hem aange grepen, dat hij zijn bezorgdheid voor Dick er enkele oogenblikken door vergat. Eindelijk rukte hij zich los uit zijn verbijsterde gedach ten en vroeg zich schamper af of hy niets beters te doen had, dan naar spoken te kijken en hier als een kleine jongen te staan grieze len! Juist toen hij van het raam weg wilde gaan kwam er in snelle vaart een gesloten auto aantuffen die met een ruk voor zijn huis stil hield. Een moment later werd er gebeld, hard en dringend De bezoeker scheen gehaast en ongeduldig, want nog vóór het dienstmeisje de deur had kunnen bereiken, klonk het drin gende, zenuwachtige gebel opnieuw. Het leek den dokter of er iets koortsachtigs en angst aanjagends in dat bellen was dat was zeker de invloed van die spookverschijning daar aan dat raam, bespotte hij zichzelfdat hy op eens zoo schrikachtig was! Een oogenbiik later klopte het dienstmeisje aan zijn spreekkamer. Er Is iemand voor u, meneer. Een spoed geval. Die meneer zegt dat het een kwestie van leven en dood Is. Of u direct wil meekomen. HOOFDSTUK IX. Een vreemde tocht. Dr. Armstrong liep vlug naar beneden en vond in de wachtkamer een langen forschen man met een vollen, korten baard, iemand dien hij niet kende en die met groote, onge duldige passen het vertrek op en neer liep. Bent u Dr. Armstrong? vroeg de vreemde op gejaagden toon, toen de dokter binnen kwam. Blijkbaar was de man zeer geagiteerd. Wilt u alstublieft direct met me meegaan? Er is iemand door een kogel getroffen, hij ls er heel slecht aan toe. Er was niet veel leven meer in hem. toen ik wegging om u te halen. We hebben geen tijd te verliezen. Ik ben met een auto. Ut ga met u mee. zei de dokter. Even mijn instrumenten halen. Is het ver? Een kwartiertje met den auto. Twee minuten later zat George Armstrong in den gesloten auto, het was geen taxi, merkte de dokter direct op, naast den man-met-den- baard. Natuurlijk had hy direct klaar gestaan, waar het de vervulling van zijn ambtsplicht gold, maar het speet hem toch dat hij wegge roepen was, want nu kon hij geen gevolg geven aan zijn voornemen om een onderzoek ln te stellen in Dick's hotel en als het noodig was Inspecteur Jayne op Scotland Yard te gaan opzoeken. De portierraampjes van den auto waren op getrokken; een ervan was van boven mis schien een centimeter open. Toen de wagen snel wegreed en de dokter naar bulten tuurde, was hy verbaasd dat de mist zóó dicht was; van boven af had het hem toegeschenen dat de nevel veel dunner moest zijn. Hoe is het ongeluk gebeurd? vroeg hij den man naast zich. Toen dacht George opeens aan het verhaal van zijn zuster en voegde eraan toe: Is het op Mordaunt Road? Neen het is niet op Mordaunt Road, was het antwoord, dat op onmiskenbaar-gejaagden toon gegeven werd. De man naast George scheen te schrikken. Het was een ongeluk met een geladen re volver. Schot ln de borst. De kogel moet nèt lange het hart zijn gegaan. Ik ben bang dat er niet veel ho' p is. Waar gaan we nu heen? vroeg de dokter op-den-man-af. Waar woont de man die dit ongeluk heeft gehad? Ik begrijp toch goed dat het een ongeluk was, nietwaar? Zeker, het is een man van middelbaren leeftijd. De spreker Hef de kern van de vraag onbe antwoord. In het licht van de straatlantaarns die de auto passeerde, trachtte dr. Armstrong een glimp te krijgen van het gezicht van zyn be geleider. Hij moest zichzelf bekennen dat de zaak hem niet heelemaal aanstond. De man die hem geroepen had scheen opmerkelijk weinig mededeelzaam met betrekking tof het «Are* vaa da» s&tiëatscheen ln het alge meen nogal terughoudend met bijzonderhe den! Waar woont uw vriend? vroeg hij nog eens en nu met iets van misnoegen ln zijn toon. Terwijl hij sprak pakte de dokter den riem van het portierraampje beet met de bedoeling dit te laten zakken. Onmiddellijk stond de man naast hem op en griste hem den riem bijna uit de hand. Maar de vreemde scheen te beseffen dat zijn eigenaardig optreden verklaring en excuu3 behoefde en zei: Sta mij toe u te helpen dokter, als u het raampje naar beneden wilt hebben Ofschoon George begreep dat ondier deze omstandigheden een verwijt over 's mans op treden misplaatst zou zyn, was hij toch niet overtuigd dat de vreemde daar naast hem, zich bij zijn vreemd gedrag door hulpvaardig heid en beleefdheid had laten leiden. De man deed alsof hij ingespannen maar vergeefsche pogingen in het werk stelde om het raampje te laten zakken. Het schijnt te klemmen, zei hij tenslotte. En bovendien, dokter, als u er niets tegen hebt, is het me ook liever dat het dicht blijft met dezen mist. Ik heb nogal last van mijn keel. Armstrong gaf geen antwoord. Hij was overtuigd dat de laatete woorden niet anders dan een Uitvlucht waren en dat de man een andere reden had waarom hij het raampje gesloten wilde houden. Maar waarom? Een nieuwe argwaan kwam bij George op. Was de vreemde vermomd? Hij had hem in de wachtkamer maar even gezien en hier in den donkeren auto kon hy niet veel van het gezicht onderscheiden, maar hij rea llseerde zich nu dat die baard zoo even eigen ïyk geen échten indruk op hem had gemaakt. Hij had er toen geen bijzondere aandacht aan geschonken, maar nu de vreemde zoo eigen- aardig-terughoudend en geheimzinmig begon te doen, kwam zijn argwaan boven. U hebt mij uw naam niet genoemd en evenmin het adres waar de patiënt zich be vindt, zei George op nadrukkelijken toon. Als u dat niet onmiddellijk doet. zal lfe my niet verder met dit geval kunnen bezig houden. George had er niet het flauwste idee van in welke richting zij reden. De straten die zij passeerden waren in zulk een dikken mist gehuld, dat het niet mogelijk was zich op een of ander kenteeken te oriënteeren en daarom vond hij het des te opmerkelijker dat de auto zoo'n groote vaart had. Was de dichtheid van den mist misschien een Illusie, die hem op een of andere handige manier voorgegoocheld werd? Nu zijn kwade vermoedens eenmaal gewekt waren, leek ook deze gedachte, die hem plot seling door het hoofd flitste en die op zich zelf vry fantastisch was, niet geheel ongerijmd. Van zijn kamer uit had de nevel Immers niet zoo dicht geleken en bij een zóó dikken mist als hij nu zag, kon de auto onmogelijk zoo hard ryden zonder dat er ongelukken gebeur den. Toen dit nieuwe wantrouwen bij hem was opgekomen, namelijk dat de ruiten van do auto op een of andere manier geprepareerd waren om een effect van mist te suggereeren, keek hij scherp toe en zijn vermoeden werd bevestigd. De portierruiten waren niet van gewoon doorschijnend glas! Het was dof go- maakt, een soort matglas. Blijkbaar was alles er op toegelegd om hem in het duister to laten over het doel van den tocht. U kunt dus kiezen tusschen mij behoor- lyk in te lichter, of den auto te laten stoppen, voegde George allesbehalve vriendeiyk aan zijn waarschuwing toe. De man naast hem liet een heeechen lach hooren. Er is absoluut niets geheimzinnigs aan de zaak, verklaarde hij luchtig. Ik wil u wel eerlijk bekennen dat ik u het adres liever niet genoemd had; dat is ook de reden dat wij geen diehtby-wonenden dokter geroepen hebben. Het is een ongelukkige geschiedenis en om eerlijk tegen u te zijn, we zouden graag, ter- wille van zijn faimiiie de zaak uit de kranten houden en de politie hadden we er liever ook niet in gemengd. U zult als man van do wereld begrijpen wat ik bedoel. Mijn naam is Carr. En we rijden naar Pioton Street 34. Ik hoop dat deze mededeelingen voldoendg zijn (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 11