m m DE STRAF DER ZONDE' NAJAARSVERBONDSVERGADE- RING NED. R. K. WERK LIEDENVERBOND. Loonpolitiek van de Kath. Arbeidersbeweging. HET CONFLICT IN TWENTE. Rede van den bondsvoorzitter. WOENSDAG 23 DECEMBER 1931 POGING TOT DOODSLAG. Strooper lost een schot hagel op een rijksveldwachter. TWEE JAAR GEEISCHT. DE ROOFOVERVAL TÈ 'S-GRAVENHAGE. De kordate manufacturierster van de Laan van N. O.-lndië. DE DADERS VOOR DE RECHTBANK. BRAND IN EEN KELDER. FRIESCH OP DE LAGERE SCHOOL Streektalen of dialecten bij het leesonderwijs. VOORSTEL VAN DEN ONDERWIJSRAAD. HET HUWELIJK VAN DEN BURGEMEESTER. SOCIALE GENEESKUNDE. Bij de opening van de Najaars-Verbondsver gadering heeft de bondsvoorzitter, de heer C. A. de Bruyn, een rede gehouden, waaraan we het volgende ontleenen Er zouden misschien redenen kunnen wor den aangevoerd, bij het begin van deze Ver bondsvergadering niet te spreken over den druk, welken 't sociaal en economisch leven thans ondervindt. Het schijnt ons echter toe, dat er niet aan te ontkomen is waar het hart vol van is, loopt de mond van over. De Arbeidersbeweging, de leiders ervan en haar leden ondergaan, zij het noodgedwongen, de ergste en ergerlijkste moeilijkheden, welke hun door de z.g. wijzen der wereld worden toe gezonden. Eén belangrijk lichtpunt is er in het tegen woordig economisch gebeuren niemand ont-' kent meer het feit, dat de economische wereld verhoudingen op een gekkenhuis gelijken. De lang uitbundig geprezen nationale en in ternationale economische en sociale vrijheid geraakt sterk in verdrukking. Welke reëele waarborgen zijn er, dat econo mische ongebondenheid tot blijvende orde lei den zal Geen enkele; zelfs in een maatschap pij van uitsluitend goedwillende, edele men- schen, is economische en natuurlijk ook so ciale gebondenheid is een rationeel be- heerschte voortbrenging onontbeerlijk. Wij prijzen de katholieke arbeidsbeweging en de arbeiders gelukkig, dat haar leiding zich vrij weet te houden van een doodend angst-pes- simisme en dat zij, waar zij de kracht heeft, en uitzicht op resultaat bestaat, h.i. ongemo tiveerde loonsverlagingen met overtuiging en het brengen van groote offers tracht af te wentelen. Zij keert zich wij spreken voor dezen tijd en onder deze omstandigheden ook welbe wust tegen die aanslagen op de loonen van de arbeiders in de z.g. beschutte bedrijven, waar bij opgemerkt moet worden, dat de drang tot loonsverlaging voor die bedrijven voorname lijk buiten die bedrijven is waar te nemen. Het wil ons voorkomen, dat de leiders van de Vakbonden, wier leden werkzaam zijn in de z.g. beschutte bedrijven, den overigen ar beiders een grooten dienst bewijzen, door zoo lang en zoo stevig mogelijk vast te houden aan een behoorlijken loonstandaard; speculatie op toonverschillen dienen door de laagst betaal den opgevat te worden als het openen van een hoopvol perspectief. De loonpolitiek van onze Katholieke Arbei dersbeweging vindt ook steun bij het Vati- caansche blad „Osservatore Romano", hetwelk het een economisch avontuur zou achten, in dien alleen heil verwacht werd van een verder Voortschrijdende loonsverlaging, omdat er nooit een opwaartsche ontwikkeling van het economisch leven komen kan, als het wel vaartspeil der groote massa steeds slechter wordt. In het licht van het voorafgaande kan ook het conflict in de Twentsche Textiel-industrie worden bezien, al spelen daarbij ook sociale overwegingen ongetwijfeld een rol. De beruchte tweede 5 loonsverlaging is mede het gevolg van het feit, dat de Twentsche werkgevers sociaal niet voldoende met hun tijd zijn meegegaan. Reeds een halve eeuw gaat het Twentsche werkersvolk onder den moreelen last van zijn sociale misdeeldheid gebukt. Doordat hun principieels tegenstanders, hun werkgevers, tot de economisch allersterksten behooren, was uitzicht op resultaat vooralsnog zeer beperkt. Dat is mede oorzaak, dat de Twentsche Tex- tielbevolking rijp gemaakt is, althans wordt, voor het communisme. Daarvoor de oogen te sluiten zou in hooge mate kortzichtig zijn. De bona-fide vakbewe ging heeft reeds sedert jaren getracht, gelijk zij het ook thans weer doet, om verbetering te brengen in de sociale positie der arbeiders. het is haar tot nu toe niet gelukt Zoo er gens, dan schijnt het voor Twente hoogste tijd, dat de Rijksoverheid, nu langs particuliere wegen het sociaal-noodzakelijke niet bereik baar Is, ingrijpe vóór het te laait is. Intusschen is de strijd wederom losgebrand en ls ook onze Katholieke Vakbeweging partij. Zij zal haar plicht doen, omdat er op wordt gerekend, dat alle vrienden in het land door het betrachten van warme werknamers-soli- daritelt, hetzelfde zullen doen. De werkloosheid breidt zich nog immer uit en daarmede de zorg onzer beweging voor de slachtoffers van Internationale politieke kort zichtigheid en intrige. T-' -V"; Het ontwerp voor het nieuwe Duitsche muntstuk van vier pfennig. Het schijnt ons een groot arbeidersbelang, dat de Regeering, tegen de opvatting der een zijdige economische ontwapenaars, in, gekozen heeft voor ,de actieve handelspolitiek." De Regeering zij nu verder consequent en voere dezelfde politiek voor de „arbeids- markt"; ook op dat gebied is het voeren eenér eenzijdige „opendeur-politiek" o.i. ontoelaat baar. Er blijkt ten deze door de Regeering over leg gaande met enkele Staten; het resultaat van dat overleg worde zoo eenigszins moge lijk bekend gemaakt. Ten dienste van de werkloozen is binnen ons Verbond een „dienst" georganiseerd met het doel een vruchtbare samenwerking tot stand te brengen, speciaal betrekking hebbend op de steunverleening en de werkverschaffing. Het ligt in het voornemen, da.t in Februari, dus over eenige weken, de officieels vertegen woordigers van verschillende landen bijeen zul len komen om over „ontwapening" te spreken. Wij hebben, in overleg met den Katholieken Vredesbond, gemeend de mannen en vrouwen onzer Katholieke Arbeidersbeweging te moeten oproepen tot een petitlonnements-beweging, met het doel de komende ontwapeningsconfe rentie als onzen uitdrukkelijken wensch ken baar te maken, dat er een einde komen moet aan de onzinnige bewapeningsaetle. Na de openingsrede van den heer de Bruijn in de najaarsvergadering van het R. K. Werk liedenverbond in Nederland, welke gisteren en vandaag in Utrecht wordt gehouden, werd me- dedeeling gedaan, dat men de plannen van het filmfonds eenigszins heeft gewijzigd. In plaats van een groote sociale film zullen nu vier films worden vervaardigd n.l. een sociale film een documentaire van verschillende bedrijven, een film van het September-congres en een Rome film. Tegen Augustus zal men deze films tegemoet kunnen zien. De steunbeweging van de stakende textiel arbeiders in Twente ls reeds au volop in wer king. Nadat een telegram van gelukweneeh was verzonden aan prof, mr dr. Ch. Raaijmakers te Nijmegen bij gelegenheid van zijn Zestigsten verjaardag, werden de begrootingen goedge keurd van het verhond, van het gebouw aan de Drift en aan de Adelaarsstraat, van het Sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn 373,350) en van „Herwonnen Levenskracht" 198.367L In den namiddag ging de vergadering in gesloten bijeenkomst voor bet bespreken van voorstellen tot reorganisatie van de N. V. „De Volkskrant" en daar mee samenhangende sta tutenwijziging alsmede voor het bespreken van voorstellen, die tot doel hebben te doen onder zoeken of het niet wenschelijk zou zijn functies, als bezoldigd bestuurder, redacteur van het blad en Kamerlid onvereenigbaar te verklaren. INBRAAK BIJ „DE VOLHARDING" IN DEN HAAG. De 19-jarige loopknecht A. J. S., de 19-jarige chauffeur S. de W., en de 21-jarige tuinders knecht T. J. P. B., allen te 's-Gravenhage, woonachtig en thans gedetineerd in het huis van Bewaring, hebben voor de Haagsche recht bank terecht gestaan wegens diefstal met in braak in het filiaal van „De Volharding" op bet Cromvlietplein te 's-Gravenhage, in den nacht van 13 op 14 November, waar zij na ver breking van een ruit zich toegang hebben ver schaft tot den winkel. Vermist werden slechts drie paar schoenen en enkele centen, welke zich in de cassa en in een busje bevonden. Verdachten bekenden. De plannen waren met z'n drieën naar binnen te gaan. doch de W„ durfde niet goed en bleef bulten op wacht staan. Hij ontving een paar schoenen, Hem was door het O.M. eubs. medeplichtigheid ten laste gelegd. Het O.M. waargenomen door mr. P. J. Blok, zeide, dat de conclusie van de ingewonnen rap porten hem aanleiding gaven tegen elk der verdachten een jaar en zes maanden gevange nisstraf te eischen. Vonnis 5 Januari a.s. Voor de 5e kamer van de Haagsche recht bank stond gistermiddag terecht de 20-jarige tuinder N. H. van L. uit Rijswijk, thans gede tineerd. Aan van L. was bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij op 3 October j.l. op een jachtveld i mder Rijswijk op 40 Meter afstand uit een met hagel geladen jachtgeweer heeft geschoten in de richting van den onbezoldigden rijksveld wachter W. L. Koppenol aldaar, die evenwel door het schot niet werd geraakt. Subsidiair was bedreiging met doodslag ten laste gelegd. In deze zaak, waarin mr. E. G. S. Bourller als verdediger optrad, werden van de zijde van het O. M. drie getuigen gehoord, terwijl door den verdediger 8 getuigen a décharge waren opgeroepen. Verdachte ontkende in de richting van K. te hebben geschoten. Toen hij in gezelschap van een kameraad ln het veld was, zag hij, nadat een haas door hem was geschoten, plot seling een in blauwen kiel gekleed persoon, die een paard bij de hand hield. Deze riep daarop: „Staat stil of ik schiet". Onmiddellijk daarop werd een schot gelost. Verdachte riep daarop: „Dat kan ik ook", en schoot daarna met zijn geweer in de lucht. De getuige K„ die van een en ander een uitvoerig proces-verbaal had opgemaakt, zeide daarbij te blijven volharden. Met opzet had ge tuige zich als boer vermomd om v. L., die een berucht strooper is, te kunnen verschalken. Verder zeide getuige dat hij geroepen heeft: „Politie" en dat, toen verdachte daarop trachtte te vluchten, hij een schot heeft gelost, dat door v. L. met een schot hagel in zijn richting beant woord werd. Getuige is evenwel niet geraakt. Als deskundige werd gehoord de wapenhan delaar G., die als zijn meening te kennen gaf dat een schot, gelost op 40 Meter afstand uit een geweer als ter terechtzitting aanwezig, doo- delijk kon zijn. Een kleine richtfout was vol doende om het doel te doen missen. Door mr. Bourller werden de getuigen a décharge ondervraagd omtrent den persoon en de hoedanigheden van verdachte als schut ter. Hun verklaringen kwamen hierop neer, dat zij unaniem v. L. als één van de beste schut ters ter plaatse kenden, zooals ook in een rap port van den comftandant der Burgerwacht tot uiting kwam. Verschillende staaltjes van de schietkunst van v. L. werden door deze getui gen naar voren gebracht. Bij de ondervraging door den president zeide verdachte nogmaals in de lucht te hebben ge schoten. Hete geweer, thans aanwezig, is vol gens hem ïMt het geweer waaruit hij schoot. Dit toch was, naar hij beweerde, een twee loops geweer. Het O, M-, waargenomen door mr. P. J. Blok, zeide, dat de feiten zooals die door hem in de dagvaarding waren ten laste gelegd, gebaseerd zijn op het proces-verbaal van den veldwachter K. Volgens spreker staat het vast, dat v. L. getracht heeft 'den veldwachter onschadelijk te maken. Dat hij daarbij doel miste, doet aan het opzet niets af. Spr. zal de poging tot doodslag niet' handhaven, doch wel de poging tot zware mishandeling met geweldpleging tegen e?n ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn functie en ©i-schte te dier zake tegen ver dachte twee jaar gevangenisstraf. In een uitvoerig pleidooi heeft mr. Bourller, zoowél het proces-verbaal als de andere getui genverklaringen a charge bestreden. v. L. is iemand die schieten kan als de beste en het Is niet aan te nemen dat wanneer hij zou schieten op een afstand van 40 M. met hagel, waarvan de verspreidingsruimte 2 Meter bedraagt, hij het doel zou missen. Daaruit alleen is komen vast te staan, dat v, L. niet op K. gericht heeft, doch wel Id de lucht heeft geschoten. Pleiter concludeert derhalve tot vrij spraak en verzoekt ontslag uit de preventieve hechtenis, welk verzoek evenwel door de Recht bank wordt afgewezen. Vonnis 5 Januari a.s. STAKING. Tengevolge van het intrekken van vacantie- dagen en het niet Uitbetalen der Christelijke feestdagen is gisterenmorgen op de metaal- fabriek N. I. V. E. te Hengelo (O.) het geheele personeel op tree man na in staking gegaan. DE NIEUWE STAATSMIJNSPOORWEG IN GEBRUIK GENOMEN. Maandag is de nieuwe Staatsmijnspoorweg van Nnth naar Staatsmijn Maurits zonder eenig vertoon in gebruik genomen. Met den eersten trein maakte de directie der Staatsmijnen benevens ir. Dinger, chef van het bouwbureau der Staatsmijnen, tal van be- drijfsingenleurs, de inspecteur der Spoorwegen ir. Bogaert en de aannemer van het werk den tocht mee ter bezichtiging van een en ander. De rit duurde ruim 2 uur. De locomotief was versierd. Men herinnert zich, dat in den avond van 5 November te ongeveer kwart voor zes, in het perceel Laan van Nieuw Oost-Indlë 67 te 's-Gravenhage, waarin een manufacturenzaak, gedreven door mej. Boode, is gevestigd, een roofoverval door twee mannen heeft plaats ge had, die de eigenaresse en de winkeljuffrouw, mej. K„ met een pistool bedreigden door te zeggen: „Blijf staan of ik schiet". De bedrei ging bad evenwel niet de gewenschte uitwer king, want mej. B. liet zich daardoor niet intimideeren, liep naar de straatdeur, rukte die open en riep om hulp, waaTop de indringers op de vlucht sloegen. Wegens poging tot diefstal met bedreiging stonden gisteren voor de Haagsche rechtbank terecht de 30jarige buffetchef M. van W. en de 20-jarige reiziger H. A. W. W„ die beiden bekenden den dag tevoren poolshoogte te heb ben genomen waar het beste een roofoverval kon plaats hebben. Des anderen daags gingen belden gewapend met een alarmpistool naar den winkel. W. vroeg om een stukje zeep, terwijl van W. het gordijntje voor de winkel ruit dichtschoof^ Mej. B. die zich in een kamer achter den winkel bevond, kwam naar voren en zei: „Dat gordijntje moet open blijven", en trad op den man toe, waarop deze bovenvermelde bedrei ging uitte. De getuige, mej. B., gaf een uiteenzetting van het gebeurde. U hebt u flink gehouden, zeide de president. Na verhoor van de winkeljuffrouw en de twee verdachten, die bekenden, was het woord aan mr. P. J. Blok, die er in zijn requisitoir op wees, dat overvallen als deze behoudens de gefingeerde tot de zeldzaamheden behoo ren. Spr. achtte het gebeurde, ook al bleek later dat men slechts met een alarmpistool te doen had, van ernstigen aard. Beide verdachten heb ben reeds meermalen met de justitie kennis gemaakt. Eisch tegen ieder van de verdachten drie jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Sap pleitte het eerst voor den 2en ver dachte en betoogde, dat hier geen uitvoerings handeling heeft plaats gehad en zijn cliënt geen mededaderschap kan worden ten laste gelegd. Pleiter concludeert tot ontslag van rechtsver volging met invrijheidstelling van W. Mr. Schaap begon met een woord van hulde te brengen aan het kordaat optreden van de beide dames en sloot zich aan bij zijn mede pleiter wat betreft het mededaderschap. Pleiter meent dat geen strafbare poging is gepleegd en verzocht eveneens ontslag van rechtsver volging, subs, clementie. Vonnis 5 Januari a.s. Voorraad Kerstartikelen verbrand. Gistermiddag kwant voor zes is te A'dam brand uitgebroken in den kelder van het per- clei Krömboorüsloot 24, In dezen kelder had een echtpaar, dat op de verdieping daarboven woonde, eis® voórrtaiad artikelen voor kerstver siering opgeslagen. Op het bewuste uur was de man voor de deur 'bezig met houthakken, terwijl 'de vrouw den kelder inging om er iets voor eeü buurvrouw op te zoeken Plotseling zag zij uit een stapel doozen rook komen. Zij liep verschrikt naar huiten om haar man te waarschuwen, maar toen beiden weer in de kelder kwamen, stond de zaak al In vlammen Er bleef hun niets over, dan vluchten en de brandweer waarschuwen. Het lichte materiaal, dat in den kelder lag, brandde gemakkelijk. Even sloeg de vlam zelfs aan den voorkant naar buiten, maar spoedig had de brandweer met een straal het vuur onder de knie. De kelder is vrijwel uitgebrand. Tot over maat van ramp sprong er een buis van de waterleiding, waardoor de kelder geheel ondei water kwam te staan. Omtrent de oorzaak verkeert men in het on zekere, De man en de vrouw konden zich niet herinneren met vuur in den kelder geweest te zijn. Verzekering dekt de schade. ~T HET STAPHORSTER BOERTJE. De advocaat-generaal bij den Hoogau Raad, mr. Berger, concludeerde Maandag in twee za ken van L, S„ zoon van wijlen het Staphor ster boertje, die wegens het onbevoegd uitoe fenen van de geneeskunde op Wieringen door den kantonrechter te den Helder veroordeeld ia resp. tot een geldboete en 1 maand hechte nis. In de laatste zaak concludeerde mr. Ber ger tot verwerping, in de eerste tot vernieti ging en ten principale veroordeeling tot f 800 boete subs. 30 dagen hechtenis. Arrest 18 Januari. Gepubliceerd is het advies van de afdeeling voor het lager onderwijs van den Onderwijs raad, betreffende onderwijs in de Friesche taal op de lagere school in Friesland. Vijf Friesche vereenigingen hebben aange drongen op hetzij facultatieve, hetzij impera tieve invoering van genoemd onderwijs. De afdeeling heeft tegen inwilliging van het verzoek dezer vereenigingen zonder meer overwegend bezwaar, maar concludeert, dat het wel ernstige overweging zou verdienen om bij de aan de orde zijnde wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 alsnog een voor schrift op te nemen, als door de afdeeling ontworpen. Volgens haar voorstel zou men aan art. 2 (art. 13 van het nieuwe ontwerp) een derde lid kunnen toevoegen in dezen geest: „In streken (of; gemeenten)), waar (naast de landstaal, of: naast de Nederlandsche taal) nog streektaal of dialecten in levend gebruik zijn, kan bij het onderwijs in lezen, vermeld in het eerste lid onder a, en Nederlandsche taal, vermeld in het eerste lid onder d, ook daaraan aandacht worden besteed (of: kan onder lezen, enz. eenige kennis van deze streektalen of dialecten mede begrepen zijn)." 't Feest in Berkel-Enschot. De burgemeester der gemeenten Beritel- En schot en Heukelom had, als dank voor de blijken van sympathie van zijn ingezetenen, bij gelegenheid van zijn huwelijk ondervonden, in allé openbare café's op een avond gratis bier ter beschikking van dé gemeentenaren doen stellen en dit bij aanplakking doen bekend maken. Het Eerste Kamerlid Hermans had daarin aanleiding gevonden zich met schriftelijke vragen te wenden tot den Minister van Binnen- landisphe Zaken en daarbij o.m. geïnformeerd ot bet een burgemeester geoorloofd is ge legenheid te geven „dat de Inwoners zijner gemeente zich gaan bedrinken". Minister Ruijs de B-eerenbrouck zegt in zijn antwoord, dat volgens de verkTege-n ambtelijke inlichtingen drank in zóó beperkte mate is beschikbaar gesteld, dat van een „gelegenheid zich te gaan bedrinken" niet kan worden ge sproken. Desniettemin acht de Minister de gestie van den burgemeester ten dezen, als gevolg waarvan ihet blijven bestaan eener drinkgewoonte van Overheidswege wordt be vorderd, niet gelukkig. Het ligt in 's Ministers voornemen den burgemeester met zijn meening in kennis te stellen. KATHOLIEK REDDINGSWERK VOOR ALCOHOLISTEN. Opening „Huize St. Jozef" te Delft. Men meldt ons uit Delft De onlangs op initiatief van den ZeerEerw. Pastoor P. Hase O. F. M. tot stand gekomen afdeeling van de Dr. Ariënsvereeniging, is thans in het bezit geraakt van een eigen ge- houw, gelegen aan den Verwersdijk, dat Zon dagmiddag in het bijzijn van veie genoodigden door den ZeerEerw. Deken van Delft werd in gezegend. Deken v. d. Cam men hield na deze plechtig heid een sympathiek© rede. Na-mens het gemeentebestuur van Delft sprak wethouder mr. Bevers. Pastoor Hase, die dank bracht aan heide sprekers voor hun vriendelijke woorden en aan de aanwezige autoriteiten, o.w. ver scheidene leden van dien gemeenteraad, de geestelijkheid der stad en vertegenwoordigers van Katholieke organisaties, voor hun tegen woordigheid, zette in een breedvoerige rede het doel der dr. Ariënsvereeniging uiteen en betuigde zijn groote erkentelijkheid jegens allen, die tot de oprichting van dit eigen huis op ©enigerlei wijze medewerkten. Op voor- Spraak van den H. Jozef, wien het ls toege wijd, hoopt spr. dat Gods zegen er rijkelijk op zal mogen rusten. Namens de Dioc. Dranlkweeroomimissie en de Rotterdamsohe dr. Ariënsvereeniging werd verder nog het woord gevoerd. De afgevaar digde van laatstgenoemde organisatie wees op den voortref f dijken socialen arbeid, door Pater Has® als oprichter van „Huize Padua" in Rotterdam verricht; Hij was er van over tuigd, dat Z.Eerw. gelijkerwijze ook in Drift met dit werk zal slagen. Geen inkrimping van maatregelen voor de volksgezondheid. Te Amsterdam hield de Nederlandsche Ver- eeniging voor Sociale Geneeskunde haar alge- meene vergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter, dr. v. d. Hoeve erop, dat we leven onder den druk van de ongunst der tijden, alom stilstand van evolutie, ja zelfs Jnvolutie zien dreigen. Onze zorg is het, dat ook niet de maatregelen in het belang der volksgezondheid, zoowel op het gebied van het preventieve werk als op dat der organisatie van voorzorg en huipver- leenlng gevaar loopen, ingekrompen te worden of vooral ook In haar normale ontwikkeling gestoord te worden. Uitbreiding van deze sociale maatregelen ls thans meer aan de orde dan ooit om inzinking van de volkskracht juist thans te voorkomen nu de slechte tijden al zoovele wonden slaan. Alvorens de besprekingen der onderwerpen begonnen, sprak het bestuurslid dr. C. J. van der Loo den aftredenden voorzitter toe. Dan was het woord aan dr. L, Veeger ter Inleiding van het onderwerp: „Consultatiebureaux en huisarts". Zijn in het Decembernummer van het Tijdschrift voor sociale geneeskunde op genomen inleiding lichtte spr. nader toe. Daarna volgde een levendige discussie. De avondvergadering was gewijd aan het onderwerp: „Een jaar ziektewet". Ook op deze inleiding volgde eenige discus sie. NEDERLANDSCH-BELGISCHE LANDBOUW-ONDERHANDELINGEN. Onze Brusselsche correspondent meldt Volgens een V. D.-telegram uit Antwerpen, zou de Belgische minister van Landbouw, prof. van Dievoet, op 19 December te Brussel een langdurig onderhoud hebben gehad met den beer Frederiks, algem. bestuurder bij 't Neder- landsch ministerie van Landbouw. Dit onder houd had ten doel de maatregelen te bespreken, welke genomen kunnen worden opdat inzake landbouw de beide landen elkaar niet zouden benadeelen bij de maatregelen welke zij nemen mllen met het oog op de economische crisis. De besproken maatregelen betroffen de over eenkomst van Oslo. Wij kunnen in verhand hiermede melden, dat hier een verwarring in het spel ls en waar schijnlijk bedorid wordt de ontmoeting van minister van Dievoet met mr, dr. K. J. Frede riks, die tijdens een bezoek van den minister in het Holland Huis alhier, op 12 December, plaats had, waar beide heeren, na afloop van bet bezoek, met de heeren Bern. J. Veldhuis en L. Wolter en nog een buitenstaander hebben aangezeten aan een lunch, aan het einde waar van door den heer van Diavoet en Frederiks van gedachten werd gewisseld over Neder- landsch-B-elgiache samenwerking op landbouw gebied, ten opzichte van het buitenlandsoh protectionisme. NED. INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS. In do jaax'HjUaohc algemeene vergadering van 19 December zyn tot lid van het Nederlandsch Instituut van Accountants benoemd de heeren H. A. Baajj, Den Haag; L. A. Bakker, Amster dam; J. Ennik, Oost-Knollendam; E. A. Entrop, Amsterdam; H. C. Rommelaar, Hengelo; W. Westra, Rotterdam en J. Eekveld, Amsterdam, dieHet volledig diploma van het federatief examen van het Ned. Instituut van Accountants en de Ned. Organisatie van Accountants heb-, ben behaalden de heeren Drs. M. M. A. A. Janssen Fz., Utrecht en Drs. H. C. M. van Kes- sel, Batavia, die het accountantsdiploma (diplo ma in de rekeningwetenschap) van de Ned. Han dels Hoogeschool te Rotterdam hebben behaald. - - —S»"!-: Stijn Streuvels wordt door zijn vrienden gehuldigd, maar wil niet op de foto! UIT HET HAVENLEVEN (In de groote stad 12) Wij kennen immers onzen o-uden Jacob vam Buuiren! Wij hebben trilt onze boeken ook nog iets anders vernomen, namelijk, dat dit het eersite schip van uwe reederij la, dat is vergaan. Had het eerste gedeelte van dezen volzin den reeder getroffen -ais een zweepslag, het tweede deed hem weder vrij en ruim adem halen. Dat was het, wat hij zich zeiven steeds ter verontschuldiging voor oogen had gehou den. Lloyd bad over 't algemeen aanzienlijk meer van hem emit vangen, dan hij nu van de maatschappij zou terug krijgen. Nu had de directeur dit zelf bevestigd. Jawel, zeide hij, vrijmoedig opziende, het eerste. De directeur vervolgde: Dat de „Huls Oranje" geheel verloren is, werd ons reeds uit Londen telegrafisch beves tigd. Ja, wij zijn zoo ver, te weten, dat het schip absoluut niet meer te redden is. Het wrak ligt niet ver van de Engelsche kust. Bij het aanbreken van den dag heeft onze maat schappij een stoomboot met een duiker er heen gezonden, die op de plaats zelve den toe stand heeft geconstateerd. Het schip is totaal uitgebrand, de lading vernietigd. Ook ligt het wrak zoo diep, dat het niet meer gelicht kan worden. Hij zweeg even en voegde er toen bij: U is dus gekomen, om uw geld in ont- rangot te nemen. Daartegen bestaat hoege naamd geen bezwaar, m Natuurlijk moeten er eenige formaliteiten in acht genomen worden, zoodat de reeder een goed half uur in het kantoor werd opgehouden. En welk een geluk, merkte inmiddels de directeur op, dat er geen menschen levens verloren zijn gegaan. Daarvoor bedank ik God. En «w kapitein schijnt een ware held te zijn. Heeft u hem reeds gesproken? Tot nn toe is noch de kapitein noch de bemanning naar Rotterdam teruggekeerd. Zij zullen eerst een weinig van d<, ver moeienissen uitrusten, was de directeur van mieening, en met recht. Naar ik in de couran ten heb gelezen, la:l i disn zij trouwens niet allen op één punt, maar gescheiden van eikaar op verse hi llende plaatsen aan de kust. Is dat zoo? Ik weet alleen datgene, wat ik ln de couranten heb gelezen, gaf van Buuren ten antwoord. Het eenige rechtstreeksche bericht, dat ik ontvangen heb, is een telegram van den kapitein, hetwelk mij in 't kort de ramp meldde, er bijvoegende, dat er geen menschen- levens te betreuren zijn Twintig minuten later verliet Jacob van Buuren het bijkantoor van Lloyd. Hij had in zijn borstmk een cheque op de Bank van Enge land tot een bedrag van tweemaal honderd en vijf tlgduiziend gulden. Inmiddels werd er op het privékantoor van Van Buuren een tooneel van.geheel ande ren aard afgespeeld. Mi-entje was er gekomen, om haar Vader en Hendrikk te halen voor 't middagmaal en had er natuurlijk, alleen Hendrik maar gevonden. Mientje, als trouw zorgende huisvrouw, die met de huishouding zooveel had te doen, dat zij daardoor geen tijd had voor andere dingen, laat staan voor courantenilezen vermoedde der halve niets van het „gelukkige ongeluk", dat over hun huis was losgebroken. Nauwelijks had zij Hendrik in de oogen gezien, of zij greep zenuwachtig s.n tuurden en riep uit; Hendrik, er is je iets verblijdends overko men. Toe, zeg me gauw, wat het is! En Hendrik had haar alles verteld. Hij verzweeg volstrekt niet, dat zij op het punt hadden gestaan van een faillissement en dat hier klaarblijkelijk een boogeTe mocht had in gegrepen, om den ouden eerlijken Van Buu ren aan den ondergang te ontrukken, En in de opwelling van zijn gevoel had hij er opgeruimd bijgevoegd: En nu, Mientje- lief, kunnen wij trouwen! Dit woordwas nog nooit tusscben hen uitgesproken. En, zooals jonge meisjes nu eenmaal zijn, had Mientje zeer verwolnderd opgekeken en gevraagd; „Trouwen?" Dit moet misschien snibbig, misschien zeer naief, wellicht kokiet klinken. Mientje zelf wist volstrekt niet, hoe het eigenlijk klinken moest. En het haatte haar ook niet; haar waar gevoel kon zij met haar eerlijk, op recht karakter toch niet verbergen. - Trouwen? riep zij nogmaals. Doch dezen keer klonk het heel anders; ditmaal was het een juichende toestemming. En een oogenblik daarna stonden zij omarmd. Juist kwam Van Buuren van Lloyds terug, en trad het kantoor binnen. De jongelui hadden beide een hoog-noode kleur. De oude heer was eobter geenezins vertoornd, toen hij hen aldus verraste. Hij bleef slechts even ,n den deur staan en dreig- ae met zijn vinger. Vervolgens trad bij op zijn dochter toe, nam haar bij de hand en streelde hare wang. Houdt je werkelijk zooveel van hem, Mientje? vroeg »Jj. Vader stamelde zij. En kun je j< ouden vader maar zoo luchthartig verlaten, om met een wildvreem den man dit zeggende keek hij guitig naar den jongen Van der Velde met een wild vreemden man 4« üde wereld ia te gaan? Toen keek Mientje verschrikt op. Vader, mogen wij dan niet meer hij u blijven? En de oude heer lachte, lachte uit louter vreugd in 't leven. In dit uur had hij allee vergeten, wat er gebeurd was en wat zijn ge moed benauwde en naar hij zeker wist daar altijd op drukken zou, Ja, m'n kind, zeide hij ontroerd jij zult altijd hij mij blijyen en hij daar, ook. En ga nu naar den overkant; wij volgen zoo aan stonds. Mientje, als liefhebbende dochter, deed ge hoorzaam, wat haar bevolen werd. Hendrik, aldus wendde de oude heer zich tot den jongen man, nadat de deur achter Mientje in 't slot gevallen was, Hendrik en zijn woorden klonken plechtig wanneer wil je trouwen? Oom! stamelde Hendrik nu, zooaJe even te voren Miiontje het had gedaan. Wanneer wil je trouwen, m'n zoo'n? vroeg Van Buuren nogmaals. Toen pakte Hendrik beide handen van den reeder, die vóór hem stond, en bracht ze lang zaam en eerbiedig aan zijn lippen. Zoo spoedig mogelijk, lieve, beste oom, overmorgen, morgen. Van Buuren glimlachte. Niet zoo driftig, m'n zoon. Zóó gauw gaat het toch niet. Wij moeten eerst nog een kleine formaliteit vervullen. Formaliteit, waarde oom? vroeg Hen drik verbaasd. De oude beer stond nog steeds te glim lachen. Ja, zeker, m'n zoon. Een formaliteit, en wel eeme, die binnen een week niet kan wor den afgedaan, en dan moogt ge, als dat uit de voeten is, wat mij betreft terstond naar den ambtenaar van den burgerlijken stand enden pastoor (ut En wat is dat voor een formaliteit, oom? vroeg Hendrik eenigszins benepen. Je wordt mijn compagnon. Oom! juichte Hendrik en stond op 't punt den ouden heer te omhelzen. Op dat zelfde ©ogenblik werd er aan de deur geklopt. Wrevelig keerde Van Buuren het hoofd om en riep: Binnen! - Kapitein Krugor, om mijnheer te spre ken! meldde een kantoorbediende. Als door f ©overslag was bet gedaan met de opgeruimde stemming van den reeder. Diie aankondiging trof hem als een koude waterstraal. En nu! weerde hij Hendrik haastbarseh af, die nog iets wilde zeggen, en nu, herhaal de hij op zachter toon, gaat ge naar den overkant naar Mientje, en zeg haar, dat ik spoedig kom. Wacht niet met het eten op mijl Maan- beste oom, nu?! Laat toch den ka pitein later terugkamen! Doch de oude heer schudde zijn hoofd. Dat begrijp je niet goed, m'n zoon. Doe tmaar, wat ik je verzocht heb. En als je door de voorkamer gaat, verzool» dan den kapitein bij mij te komen. VII. En nu zat Jacob van Buuren tegenover den man. wiens raad en krachtdadige bijstand hem van den zekeren ondergang hadden ge red, van den uitereten rand des afgronds had weggerukt. Aan dezen man daar. die hem gLimlaohend aankeek, had hij alles te dianken. En volgens alle menschelijke wetten en regelen zou hij hem nu wel dankbaar moeten zijn Desniettemin was het een geheel ander fee- voel dan dat van dankbaarheid, dat de ree der op dat oogenblik voor zijn kapitein ont waarde. 'tWas eerder een gevoel vzua afkeer,; van walging; een gevoel, om voor goed met dezen man gedaan te maken; hem nooit meer te moeten zien Het leek haast, alsof de kapitein deze ge- diaichite van den reeder raadde. Hij keek hem als maar glimlachend aan. Behalve een .kort „Goeden dag'1 was ei' tusechen deze twee mannen nog geen enkel woord gewisseld. IT sr-Uijnt rich niet te verheugen over het schitterende welslagen van onze onderne ming. althans niet zóó, als ik wel verwacht had, was eindelijk de kapitein van meening. Van Buuren schrikte even, gelijk iemand die plotseling uit diep nadenken wordt wak ker geschud. Daarbij ondervond hij lichamelijk een onbehagelijk gevoel. Dat „onze" had het hem gedaan. Toch, toch wri! Ik verheug mij! verze kerde hij niettemin gejaagd: TT moet mij verontecvhuli.Mgen, als dat niet zoo schijnt. Langzaam streek hij met de hand over voor hoofd en baar De kapitein knikte bevestigen-». Ik kan dat wel begrijpen. Maar nu den sentiménteele uit te hangen, dient nergens toe. U is nu uit de penarie; Eilerbardt be hoeft g© niet meer te vreezen. De kapitein had het juiste middel gevon den, nm de stemming van den reeder te doen omslaan. De ntaam Eilerbardt had op Van Buuren dezelfde uitwerking als een rood© lap op een stier In de arena. Gij hebt gelijk kapitein! Ik geloof, dat Ik u nog niet eens bedankt heb. Dit zeggende reikte bij over de tafel heen zijn hand aan Kruger. Lloyds heeft ie premie reeds uitbetaald. .Spreken wij nu over uw beloondng. kapitein. Krugor maakte een klein afwijzend fto" baar met de hand. (Wordt vamtgt)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6