SPORT IN ENGELAND. IERLAND'S STRIJD EN LEVEN ggI.T DE GROOTE VOETBAL GOK-DAG. DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 „WAAROM MOETEN ER WETTEN ZIJN". m* mts: m- Ipi!® 1 - s ':,V. De lastige belastingkwestie. STERK AFGENOMEN EMIGRATIE. DE TARIEFKWESTIE IN DE BELGISCHE KAMER. De houding der socialisten. R. K. DAGBLADPERS EN MALAISE. Goals, waarvan de spelers zelf onkundig ivaren. MIST-MATCHES. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. DE „TUSTACIA" IN DEN STORM. CUBA'S PRESIDENT. ROTTERDAM. (I an een bijzonderen correspondent) Een onzer medewerkers, die on langs een reis door Ierland ge maakt heeft, geeft in enkele arti kelen de indrukken weer, welke hy daar opdeed. Waar hij zijn in formaties uit de beste en meest vooraanstaande bronnen kon put ten, hebben zijn beschouwingen een bijzondere waarde om den strijd en het leven van het merk waardige lersche volk te leeren kennen en beoordeelen. Rusland en Ierland zijn tegenstellingen, zoo fundamenteel als afbraak en opbouw. Toch zijn beiden ontstaan door revolutie. In sovjet- Rusland was het de revolutie van enkele da gen, die het aanschijn gaf aan een nieuw be stel, in Ierland een revolutie van jaren in en Een der karakteristiek-mooie hoekjes van Ierland. Een landschap te Kenmare buiten de steden, die schatten heeft gekost, schatten aan energie en uithoudingsvermo gen, maar die uitliep op een nieuwen staat. Een verblijf van veertien dagen op het groene eiland, is een hemelsche gave. Wie on gerepte schoonheid wil genieten, wie de na tuur in volle paradijsachtige weelde wil be wonderen, onbedorven folklore wil leeren ken nen, ga naar Ierland en weken, maanden lang sul hij kunnen teren in liet vele, waarlijk grootsche dat dit land hem te zien gaf. Dublin, hoofdstad van den Ierschen Vrij staat, bekoort al dadelijk door de eigenaardi ge dualiteit, die het stadsbeeld beheerscht. Meu waant zich in een provinciestad, plotse ling om den hoek krijgt men indrukken van Oxfordstreet of Regentstreet. Een eindje ver der weer kalmte en rust, matig verkeer, trams •tiet een «ukkelgangetje door de breede lanen, sporadisch een taxi of auto; eu nog geen vijf honderd meter verder opnieuw de groote rijke winkelstraat met een druk geregeld verkeer, lange file's van allerlei voertuigen, bereden politie en haastige voorbijgangers. Zooals de hoofdstad van Ierland een twee ledig karakter aan den belangstellenden be- »oeker toont, geeft het lersche volk een twee- ledigen indruk. Zelfs de voormannen van dit oude, politiek jonge volk, ontkomen niet aan deze eigenaardige dualiteit met al haar voor- en nadeelen Zoo vindt men deze karakteris tiek uitgesproken in de monumentale bouw werken in Dublin, Cork en kleinere steden, die uitgevoerd werden sedert de onafhanke lijkheid. Men vindt hem in industrie en han del, in staats- en gemeente-instellingen en daar is deze karakteristieke lersche eigen schap uitgedijd tot een monster, dat dreigt te vernietigen en af te breken alle met veel zorg en moeite opgebouwde grondslagen van regel- matigen arbeid en ongestoorde functionnee- ring. President Cosgrave moet eens gezegd heb ben, dat de twee ergste vijanden van het lersche volk zijn: dualiteit in karakter en de di ank. Toen ik in zijn ambtswoning in Dublin hij hem op audiëntie was, kreeg ik geen gele genheid om hem te vragen of dit nog zijn mee ning is, want ztjn enthousiasme over zijn schitterend Ierland en zijn toekomstplannen, voelde ik als iets heiligs, dat ik niet wilde ontwijden met een delicate vraag. Want een Ier is sensitief! Chauvinistisch?! Misschien. Wij voelen na tionale gevoeligheid aan als chauvinisme, wan neer zij betoond wordt door iemand van een sterke, heerschende nationaliteit, waarvan imperialisme en veroveringszucht voor ieder een vast staan; maar wanneer wij een Ier zijn land hooren bezingen als het mooiste van de wereld, de lersche vrouwen hooren be schrijven als de reinsten, lersche zeden en ge woonten hooren noemen de oudste en nobel ste; danoch, dan komt er een poëtische vleug over die enthousiaste ontboezeming en wij bewonderen den Ier om zijn heilig natio naliteitsgevoel, omdat het onschuldig is en niet agressief en omdat wij weten, hoe moei lijk Ierland het heeft en gaarne dat beetje poëzie aan dat harde lersche leven gunnen. De dualiteit van het volk in Ierland ken merkt zich in de allereerste plaats door een sterke persoonlijkheid, wars van orde en re gel, opstandig vaak, meestal wild en over haast. Toen de strijd gestreden was en de Vrijstaat uitgeroepen, toen de „Dail Eirean" kon be ginnen aan wetgevenden arbeid, nadat de re geering was samengesteld, een staatshoofd ge kozen en de verhoudingen tot het buitenland via Londen waren geregeld; kwam een ge weldig» oppositie in de wetgevende vergade ring met de naïeve vraag: „Waarom moeten er wetten zUn?" Vooral de jongere vertegen woordigers, die met de jarenlange revolutie waren opgegroeid, stelden die vraag zonder zich bewust te zijn van de onkunde, welke zij hiermede bloot legden. Na tien jaren van onafhankelijkheid spreekt het vanzelf, dat dergelijke vreemde vragen in het „Dail Eirean" niet meer worden gesteld maar op fcet platteland komt het nog her haaldelijk voor, dat een afgesloten weg bere den wordt door menschen, die voor den sheriff verklaarden, dat de afsluiting geen doel had want dat zij er toch door konden. Wat wetten en wettelijkheid beteekenen, moet aan het lersche volk nog grondig worden geleerd, om dat vóór de onafhankelijkheid het een lersche deugd was, onwettig te handelen en wetten te overtreden. Die wetten waren immers scher pe wapens, door de Engelschen gebruikt om de Ieren te verdrukken, te verarmen en knechten. Zoo moest vanzelf alles wat voorschrift is •n naar regeling streeft, door de Ieren opgevat u-arden als anti-nationaal, anti-Iersch en stond de jonge vrijstaatsche regeering voor de enor me taak om een door revolutie en guerilla- oorlog gedesequilibreerde bevolking orde en tucht bij te brengen. En nu komt de eigenaardige lersche duali teit weer om den hoek kijken. Het lersche volk lieeft een scherp omlijnd rechtsgevoel! Er zijn in Ierland nog bijna 18 analpha- beten, er is schoolplicht tot 14 jaar, maar on danks vervolging van nalatige ouders, zelfs opleggen van gevangenisstraf, is het school verzuim voor het eerst, in 1939 teruggebracht op 26 van het aantal sehoolplichtigen. Deze verbetering wordt nog toegeschreven aan de malaise, waardoor jongens en meisjes van 12 tot 14 jaar niet zoo gemakkelijk als vroeger een betrekking vinden. En de werkgevers? Zij doen met de ouders mee om de wet te ontdui ken. Toen Ierland na jarenlangen chaos en ont wrichting in het bedrijfsleven, ongeveer acht jaar geleden de balans ging opmaken van den strijd, was de uitkomst troosteloos en ontmoe digend. De landbouw was verwaarloosd. Velen waren het land ontvlucht in vroeger jaren reeds om te ontkomen aan de kooge pachten, die de Engelsche landheeren voor hoeven en pachtgronden eischten. De jongere boeren wa ren meer bedreven in vechten en onschadelijk maken van „Black and tans" dan in het han- teeren van den ploeg. Heele uitgestrektheden waren verlaten en lagen braak in half verwil derden toestand. De beroemde paarden-stoete- rijen waren alle gesloten, de fokhengsten over gebracht naar Engeland en de weiden en stal len voor een krats tekoop. Dublin was gewel dig gehavend, Cork leek op een Fransch pro vinciestadje aan het Westelijk front. De in dustrie lag voor een groot gedeelte stil. De zuivelindustrie in de eerste plaats had een geweldigen achteruitgang meegemaakt sedert 1918, de lederindustrie in Dublin had niet veel meer te beteekenen, want het Engelsche ka pitaal was uit de bedrijven teruggetrokken, de scheepstimmerwerven lagen verlaten, want de orders uit Engeland waren geannuleerd en die uit Ierland konden niet uitgevoerd worden bij gebrek aan bedrijfsmiddelen. Reeds gedurende de revolutie had de Lon- densche financieele markt zich volkomen ge desinteresseerd voor Ierland, maar toen de vrijstaat werd uitgeroepen, 'vluchtte het En gelsche kapitaal in acht dagen tot een bedrag van bijna 80 millioen pond sterling. Buiten Engeland en Schotland hadden de financiers nooit belegging gezocht in Ierland en lersck kapitaal was er niet. Het land vertoonde dus een hopeloos beeld. Goed geoutilleerde en mo derne bedrijven althans op industriegebied die voor weinig geid te koop waren, maar geen kapitaal om die aangeboden fabrieken te koopen. De werkloosheid steeg met den dag en de jonge mannen, die vrij kwamen uit het lersche vrijwilligersleger, voelden er niets voor om in Engeland te gaan werken met die genen, die zij kort geleden nog beslopen en belegerd hadden, bleven thuis en vergrootten het aantal werkloozen. De revolutionnaire leiders, nu geworden tot voormannen der jonge lersche republiek ston den voor een reusachtige taak. Het bedrijfsle ven moest in enkele maanden weer worden ge organiseerd en in normale banen geleid, want werkloosheid voor het ontvlambare lersclie karakter is een groot gevaar. In de eerste we ken der onafhankelijkheid waren er dan ook regelmatig botsingen en opstanden te onder drukken. Het radicaal Sinn Fein element kreeg gemakkelijk aanhangers en de Valera ruide de ontevredenen op. Het was immers zoo als altijd bij plotselinge veranderingen een tegenvaller voor de bevolking dat met de stich ting van den Vrijstaat Ierland niet tot luilek kerland was omgetooverd. De leiders der jonge republiek voelden het vertrouwen der bevolking langzamerhand af- IOfe- |s V, is Tl - T f 1 - $11011 De StPatrick-hathedraal te Dublin. Een lersche boeremvoning. nemen en de moord op Collins was niets an ders dan een woede-uitbarsting van één dier vele verbitterden, die jarenlang alles voor Ier- land's onafhankelijkheid hadden opgeofferd en niet konden begrijpen dat die onafhanke lijkheid onmogelijk in één dag den hemel naar Ierland kon verplaatsen. De lersche regeering heeft de moeilijkneden van het eerste uur niet alleen glansrijk over wonnen maar ook haar bestaansrecht volkomen bewezen en de basis gelegd voor een toekom stige rijke ontwikkeling van het mooie Ierland. De allergrootste moeilijkheid was wel om aan het nationale bedrijfsleven kapitaal te verschaffen. Ierland zelf had het niet, want de bevolking was arm en de burgerij ging al jaren gebukt onder de chaotische toestanden, die een n-ormale ontwikkeling van het bedrijfs leven onmogelijk maakten. -Zooals gezegd had de Londeusche financieele markt geen vertrou wen in den jongen staat. Het buitenland kende Ierland te weinig om met succes een beroep te doen op de overige financieele centra. Later is dit wel geschied en heeft Amsterdam bijv. een flinke tranche van een lersche staatsleening opgenomen, maar in het beginstadium viel hieraan niet te denken. De jonge regeering nam toen een kloek be sluit en vaardigde hare beste leden naar Amerika af om in alle groote steden in den schoot der lersche genootschappen den nood van Ierland bloot te leggen en Inschrijvingen op het kapitaal van een Nationale lersche Bank te verzamelen. Dit experiment was gewaagd, want de toestand in de jonge republiek was niet van dien aard, dat de afwezigheid van de beste leiders geen gevaTen met zich bracht. Van den anderen kant zou het voor het sla gen van de Amerikaansche campagne hope loos zijn geweest, indien terwijl de beste leiders in de Staten waren het Sim Feln element thuis erin slaagde de pas verworven rust en orde tot den voor Ierland maar al te gebruikelüken chaos te doen overslaan. Aan pogingen door d9 Valera en de zijnen heeft het in deze richting niet oatbfolcen maar gelukkig voor het land hadden zij geen succes. De camipagne In de U. S. A. daarentegen be haalde resultaten, welke de stoutste verwach tingen overtroffen. In zes weken tijds was een kapitaal bijeen van 60 millioen pond sterling. Uit dit kapitaal is toen eerst de Nationale Bank van Ierland opgericht en toen voor elke hoofdstad van het bedrijfsleven een steunfonds. Deze steunfondsen hadden in de allereerste plaats tot taak de door het gevluchte Engel sche kapitaal achtergelaten bezittingen van de eigenaars te koopen, deze in te brengen in naamiooze vennootschappen, die dan verder de verworven bedrijfsmiddelen in exploitatie brachten. Voor een voldoend overschot aan liquide middelen om de eerste tijden door te komen werd gezorgd en reeds in het eerste jaar na de vrijwording van Ierland waren alle groote bedrijven weer in normale productie met Iersch kapitaal en onder lersche leiding. Gelukkig voor deze gereorganiseerde bedrij ven liep de conjunctuur op en slaagden zij erin direct voordeel te behalen uit den algemeenen vooruitgang in het internationale bedrijfsleven. Nog was het niet mogelijk vertrouwen te wek ken voor lersche ondernemingen aan de Lon- densche beurs, maar buiten Engeland yond het lersche bedrijfsleven meer kapitaal op voordeelige condities dan het zelf verwerken kon. Intusschen waren de staatsuitgaven steeds bestreden uit het kapitaal van de Nationale Bank en was er van een eigen financieelen staatsdienst geen sprake. Dit kon natuurlijk zoo niet blijven en de lersche regeering moest nolens volens haar toevlucht nemen tot den meest gehaten maatregel in Ierland om de staatsuitgaven te dekken en niet met het ka pitaal van een instelling, die oorspronkelijk als los van den staat bedoeld was, haar budget te bestrijden. Die gehate maatregel bracht voor de tweede maal de orde en de rust in de jonge republiek in gevaar. Het lersche volk had de inkomsten belasting steeds beschouwd als een afpersings middel van Engeland, niet geheel ten onrechte, want in de eerste plaats was de inkomsten belasting in Ierland steeds veel hoogex dan in Engeland en Schotland en ten tweede werd het eiland schromelijk verwaarloosd op het gebied van wegenaanleg, andere publieke wer ken, hygiëne enz., zoodat de Ieren steeds het gevoel kregen hun belasting af te dragen uit sluitend voor de versterking van het Engelsche leger, dat in hun verdrukking zoo vaak werd gebruikt. Belastingontduiking was dan ook aan de orde v.n den dag iri Ierland en men ging en prat op, wanneer men aan die gehate Engel schen een paar pond had weten te onthouden De lersche regeering stond dus voor een dilemma. Om een normale financiering van de staatsuitgaven te bereiken, moesten er belas tingen worden ingesteld en daar indirecte be lastingen de veel te hcoge levenskosten in de jonge republiek nog zouden opvoeren, bleef er niets anders ovef dan de invoering van directe belastingen, d.w.z. inkomstenbelasting. Om nu ta vermijden, dat deze belasting onmiddellijk bij de invoering door de oppositie zou worden gedoodverfd als eeu afpersingsmaatregei, klak keloos van de Engelschen overgenomen, werd het percentage bepaald op ongeveer 60 pet. van de vroeger door de Engelschen in Ierland vastgestelde norm. Ontevredenheid bij de bevolking bleef uit en in plaats daarvan zong men den lof van de regeering die kans zag de staatsuitgaven te dekken door de gehate inkomstenbelasting met 40 pet. te verminderen. Maar daarmede was men er niet. Die inkomstenbelasting was op verre na niet voldoende om het budget te doen sluiten en de regeering waagde zich toen aan een nationalisatie-experiment, dat tot hiertoe schitterend is geslaqgd. Met kapitaal van de Nationale Bank werden de vier groote spoorwegondernemingen in den Ierschen vrijstaat opgekocht en de scheepvaart onderneming, die den geregeiden dienst onder houdt tusschen Ierland en Engeland. Voor dit kapitaal gaf de staat aa.n de Nationale Bank 6pet, obligaties en nam nu de exploitatie van deze ondernemingen in eigen hand. Lang zamerhand werden de tekorten op de jaarlijk- sche budgetten door de bedrijfsoverschotten dezer ondernemingen aangevuld en reeds in het vierde jaar was het budget sluitend. De naas ting van deze bedrijven ha<l ook nog tengevolge, dat de credletwaardigheid van den Ierschen staat grooter werd en dat het mogelijk was in het buitenland leeningen te plaatsen. De finan cieele staatsdienst was nu zelfstandig gecon solideerd en vormde een organisatie buiten de Nationale Bank. Zooals we reeds eerder vermeldden profi teerde de jonge republiek van de hoogconjunc tuur en is dit ongetwijfeld een factor, die zeer gunstig inwerkte op de consolidatie van Ier- land's vrijstaatsch karakter, maar liet lersche volk heeft zich toch ook van een zijde laten zien in de zware periode die sedert 1928 is ingezet in het bedrijfsleven in Groot-Brittannië, die van dat „luie volk van drinkers, zwetsers en bedriegers", nauwelijks te verwachten was. Het is immers bekend, dat de Engelschen de Ieren als zoodanig beschouwden envaak nog beschouwen. Zelfs Gladstone, die toch moeilijk beschuldigd kan worden van anti- Ierschgezlndheid, zei het eens in de Common, dat de Ieren de ernstige zijde van het leven niet kennen en hun dag verdeelen tusschen drinken, opscheppen en elkaar bedriegen. Hij voegde er weliswaar aan toe, dat Engeland hieraan het recht niet mocht ontleenen, om dit volk te blijven verdrukken en uitzuigen, maar zijn schildering van het lersche karakter blijft niettemin ongemitigeerd. Welnu, dat „drinkende zwetsende volk" heeft het klaargespeeld om van een verarmd, uitge mergeld land in ongeveer acht jaar tijds een welvarend en naar omstandigheden rijk land te maken. Welvarend is hier natuurlijk rela tief. De lersche boer leeft en werkt op een wijze en onder verhoudingen, die bij ons voor den minsten daglooner te minderwaardig zou den beschouwd worden, maar hij heeft geringe eischen, aan de voldoening waarvan hij, onder het Engelsche regime niet eens toekwam. De burgerij ln <!e kleine lersche steden leeft vol gens een standaard die vèr ligt beneden de verhouding van onzen werkmansstand maar ook hier ia tevredenheid, arboidslust, rust, orde. (B.T.A.) In de Kamer heeft de minister-pre sident, Renkin, vandaag een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat alle lauden pro tectionistische maatregelen nemen. De getrof fen maatregelen en die, welke nog genomen kunnen worden, verplichten de regeering tot zelfverdediging. De regeering beschikt daartoe over de nood zakelijke middelen. Zij zal er met beleid ge bruik van maken. Er moet echter krachtig worden opgetre. den, daar de vernietiging van zekere indus trieën en de uitbreiding der werkloosheid dient vermeden te worden. Namens de socialistische partij nam Van- dervelde acte van deze verklaring, waarvan de ernstige toon beantwoordt aan den huidi gen zeer ernetigen toestand. Vandervelde houdt het er na deze verkla- ring voor, dat de regeering gewapend is, om aan alle economische eventualiteiten het hoofd te bieden. De tarievenoorlog neemf een aanvang. De houding der Belgische regeering blijft wettig. De socialistische partij zal de maatregelen welke door de regeering worden genomen, goedkeuren daar zij van meening is, dat deze maatregelen slechts tijdelijk zullen zijn. Herderlijk schrijven van Freiburgs bisschop. Op voorschrift van den bisschop van Frei burg werd in alle kerken van den kansel een herderlijk schrijven voorgelezen, waarin o.m. gezegd werd: „Wij vragen aan onze diocesanen met den meesten aandrang, dat zij ook in de slechte tijden, die we thans beleven, toch trouw bly. ven aan de Katholieke pers; zij moeten zich niet laten verleiden om het vertrouwen ln hun dagblad op te zeggen. In moeilijke tijden heeft de Katholieke pers steeds op de bres gestaan voor de be langen der Katholieke Kerk en van het Ka tholieke volk: daarvoor heeft -de Katholieke pere vaak groote offers gebracht Ook in den tegenwoordigen tijd en in de toekomst za! de pers een machtig wapen blij ken te zijn, dat de Kerk niet kan ontberen, zonder groote schade te lijden en zonder nadeel toe te brengen aan de gewichtige cultureele eigendommen van staat en huisgezin". Zaterdag was de groote voetbal-gok dag. Want nu moge een goed Amsterdammer som- tijds zeggen: „Geef mij maar ijs!", de voetbal lers kunnen dat niet gebruiken. En de Britsche terreinen waren dien dag bedekt met een be vroren korstje, zoodat de spelers de gekste sprongen maakten en de bal over het veld hobbelde als zoo n houten ei. waarmee moeders kousen stoppen. U kent die dingen wei. Een en ander was niet bevorderlijk voor een normaal verloop. Niet wil ik allen verliezers bij voorbaat een excuus fourueeren, noch den winnaars de bun toekomende witte rozen ont houden, doch een feit was het, dat sommige wedstrijden werden gewonnen dooi de spelers, die weliswaar niet zoo best voetbalden, doch die er blauwe builen voor over hadden. Een brutale vent had de halve voetbal-wereld. En de „liever-blóo-Jantjes-dan-dóo-Jantje9" gingen met de kous op den kop naar huis. Daarbij was er nog een factor: de mist. Ik zouuamr weet niet of u ooit het ongeluk hebt gehad in I anderzijds, dat er door deze nederlaag der Engeland een mist mee te maken, doch een lei(Jel.s weer wat meer spanning is gekomen mist, is daar een andere mist dan hier. Zoo jn []e League, N0g gaat de goal-scoring-lawine geschiedde het, dat op vele velden goals wer- afm het hoofd met 29 punten, doch West Brom den gemaakt, waarvan de scorers zelf ah so- wiclli dat nui-nulde in de visschersplaata luut onkundig waren, en er zijn omtrent ver- Grimsby, is slechts twee punten achter en schillende wedstrijden protesten opgegaan, Arsenal, hetwelk zoo buitengewoon op stoot is, dat deze ontmoetingen zijn doorgegaan. Ge- slechts drie. Dan volgen daar nog achter twee geven deze condities kunt u er zelf wel uit andere grootmachten-sinds-jaren, te weten Hud- di stil leeren, dat het er hier en daar soms dersfield Town en Sheffield Wednesday. Ik raar toeeine kan de gedachte niet van me afzetten, dat De grootste waanzin geschiedde op het Aston Everton door dit gezelsehiapjxog jtainlgjjjj Villa-veld, waar Blackburn Rovers te gast was. blijkbaar den weg in 't donker te vinden, want eensklaps hoorde men een knal en het bleek, dat Barrett gescoord had. Sunderland, dat daarmee geen genoegen nam, ging al tastend de overzijde exploreeren en of de goalpalen met phosphor waren beklad of dat een Sunder- laud-supporter achter het doel met 'n waxine lichtje seinen gaf, ik weet het niet, maar een feit was het, dat Gurney gelijk maakte. En daarmee was het feest uit en iedereen vond het uitstekend, dat de match geëindigd was in een draw, want elk ander resultaat zou voor een der partijen zeer onbevredigd zijn geweest. Het is een betreurenswaardig feit dat het En gelsche voetbalseizoen in zoo'n nauw corset gewrongen is dat het als een soort misdaad - geldt, als een wedstrijd om de een of andere reden geen doorgang vindt. Maar de kasposl- ties der clubs eischen nu eenmaal dat er zoo veel mogelijk ontmoetingen worden vertoond. Enfin, de toeschouwers die hun shilling hebben neergeteld om achter de goal te staan, hebben, tegen dien prijs mist gezien, zooals ze in Lon- den's straten nooit hebben aanschouwd. Want dan gaat daar de lamp aan, ziet Maar Up ton Park is niet zoo illumineus. Door deze en dergelijke omstandigheden heb ben we ergo een beetje consideratie te betoe nen met verschillende feiten, zooals die Zater dag gebeurden en daarvan werd onder meer Everton de dupe, door In Bolton te verliezen. Everton heeft een ploeg porcelein-voetballers die onder genoemde condities zwaar gehandi capt zijn. Niettemin hebben we de resultaten als zoodanig te aanvaarden en het verheugt Daar hing een grijze waas zóó ondoordring baar dat de toeschouwers op de Grand Stand practisch genomen niets hebbben gezien. Nu is dat voor de bezoekers van het Aston Villa Luxor Palace zoo erg niet, want men kan daar voor een paar shilling wedstrijden aanschou wen gezeten in een clubfauteuil achter glas met een gordijn, en als de tegenpartij een goal maakt trek je eenvoudig even het gordijn dicht om een van de gegallonneerde bediendes een nieuwe sherry te doen serveeren. Zaterdag viel jNXERN. SCHAAKWEDSTRIJDEN TE er echter geen gordijn dicht te trekken, het terna gezeten kan worden, vooral wat Arsenal betreft, die blijkens de statistiek van^ allé clubs de meeste uitwedstrijden wint. Een be wijs van' kracht. Het zware Kerstprogramma zal wel de noo- dige veranderingen en verrassingen brengen. Als voordien de kruitdamp -of de mist - maar optrekt. Ik wil voor twee shilling wel graag wat zien BELGIE'S LEGER. Het contingent voor 1932 goedgekeurd. BRUSSEL, 22 December. (B.T.A.) De kamer heeft heden het ontwerp inzake het legercon- tingent voor 1932 behandeld. Vandervelde betoogde, dat de socialistische partij niet voor het -ontwerp zal stemmen. In internationaal opzicht wenscht zij volledige ontwapening. Frankrijk, de Ver. Staten, Enge land, Rusland en Italië, eischen echter een be wapeningsstelsel, dat hun een groote gevechts kracht biedt. De Belgische socialistische partij kan dit niet aanvaarden, daar het in strijd is met het verdrag van Versailles. Indien.de ontwapeningsconferentie zou mis lukken, zou dit zeer ernstig zijn, want Duitsch- land heeft reeds te kennen gegeven, dat het dan een vermeerdering zijner bewapening zal verlangen. Na het antwoord van den minister vau na tioDale verdediging. Dens, heeft de kamer het ontwerp goedgekeurd. 18 slachtoffers. Uit Londen wordt gemeld: Een volle auto bus, die van een hondenrace terugkeerde uit Wimbledon, is in Kingsbury, toen de chauffeur wilde uitwijken voor een wielrijder, met groote snelheid tegen een lantaarnpaal gereden. De autobus sloeg over den kop en werd volkomen verwoest. Achttien passagiers werden zwaar gewond. Twee van hen zijn alreeds overleden. De „Tustaeia", die 17.000 ton groot is. heeft een zeer zware reis van New-York naar Glas- gow gehad. Het schip vertrok op 12 December met 700 passagiers van New-York en geraak te op 16 December in een zeer zwaren storm, die veel van een orkaan weg had. Onder de passagiers ontstond een paniek, daar velen geloofden, dat het schip zou ver- gaan. Het bovendek werd zwaar beschadigd. Groote golven sloegen vele deuren in en het water stroomde de kajuiten en de salons binnen. Verscheiden passagiers werden door het he vig schommelen van het schip tegen den grond of tegen de wanden geslingerd. Een 40 larige vrouw werd zóó ernstig gewond, dat zij nog tijdens de reis overleed. Vijf en dertig andere passagiers werden min of meer ernstig ge wond. ONTPLOFFING AAN BOORD. NEW-YORK, 22 December (N.T.A.) In de machinekamer van het 3000 ton metende Duitsche stoomschip „Henry Horn" heeft van daag een ontploffing plaats gehad, waardoor vier personen levensgevaarlijk werden gewond. Drie hunner verkearen in levensgevaar en wel de eerste machinist Wajamar, de tweede machinist Schwaars en de stoker Schneider. De gewonden zijn naar het marinehospitaal overgebracht. Aan boord van het naar Sunderland bestemde Spaaneche stoomschip „Mari" is, ter hoogte van het Sunk-lichtsahip een stoompijp gebarsten waarbij een man werd gedood en 2 personen ernstige brandwonden bekwamen. Het stoom schip gaat naar Harwich voor geneeskundige hulp. HAVANNA, 23 December (V.D.) President Machado heeft medegedeeld, dat hij tot 1935 wanneer zijn ambtsperiode als president van Cuba zal afloopen in functie zal blijven. Voordien zal bij de onlangs uitgewerkte grondwet herziening niet in toepassing bren gen. hing al over het veld. Zoo zat de massa daar met gezichten van „wat-doen-we-in-de-kou" en niemand zag er wat en het eind van het liedje was, dat Blackburn vijf goals heette te hebben gescoord en Aston Villa één. Het is later met getuigen gestaafd. Last van den bevroren grond hadden ook de spelers in de match te Middlesbrough, waar Arsenal op visite was. De Londernaars Hadden het absolute idee dien kamp gemakkelijk te kunnen winnen. Maar dat viel direct niet mee, want eerst scoorde Pease voor de home-club en tien minuten later Bruce, zoodat binnen een kwartier tijd de rood-baadjes voor de taak gesteld werden minstens 3 goals te maken om te winnen. Nu houdt Arsenal van „terug vechten" en toen hiermede eenmaal werd aan gevangen, was het dan ook volkomen atgeloo- pen met de tegenpartij, die qua techniek en qua snelheid stukken tekort schoot. Het waren weer als immer Jack en James die op wonder baarlijke wijze openingen maakten doch Alec James scoorde voor den zooveelsten keer goen enkelfe goal. Je zou zoo langzamerhand zeggen, dat bij het vorig jaar gevestigde record, waarbij hij als linksbinnen in een kampioensploeg, die totaal 119 maal scoorde, zelf slechts drie keer liet net had ontdekt, op afdoende wijze wil verbeteren. Hij komt zoo langzamerhand op liet absolute nulpunt op anti-scoring-gebied. Hij kon haast van Chelsea zijn Over Chelsea gepraat: ze wonnen. Voor de variatie had men van tevoren de kaarten weer eens geschud en onze vriend Gallacher w; weer eens op de midden voorplaats gekomen ergo: schoppen was troef. Mills was daardoor op stok gebleven en Clieyne speelde weer ln de oude combinatie met Jac-kson als partner. Deze laatste sloeg den eersten slag en toen na drie kwartier de eerste manche voorbij was, stond Chelsea één punt voor. Daarna kreeg Bradford van Birmingham een invité om te scoren, welke dankbaar werd geaccepteerd. Tegen hel einde kwam echter de Schoppen- Koning in actie. In het midden van het veld kreeg hij den bal, sneed handig door de Bir mingham-defensie, lokte Hibbs uit z'n hok en met 'n net boogje won bij de tweede manche en de robber voor de Bridgers van Stamford. Het feit, dat Chelsea, weer eens een wedstrijd won, doet prettig aan, maar erg veel vreugde schonk dit spelletje toch niet. Ook de combi natie JacksonCheyne—GallacherRankin Pearson had groote tekortkomingen en het was eigenlijk te danken aan het feit, dat Bir mingham er nog 'n beetje minder van terecht bracht, dat de zege in Londen bleef. Doch twee punten zijn voor Chelsea goud waard en we zullen dus maar weer als vanouds het beste blijven hopen. De Metropool als zoodanig kwam er dezen Zaterdag best af, want wonnen Arsenal en Chelsea hun respectieve matches, ook West Ham werd wat rijker, al was het dan ook maar een simpel punt. Doch de luidjes van Upton Park hebben elk succesje eveneens hard noo- dig, want ze staan slechts twee plaatsen boven Chelsea en hebben slechts een tweetal punten meer. Ze hadden Sunderland op de thee en het eind van het liedje was, dat beide clubs vier goals eerlijk deelden. Ook deze ontmoeting was een mist-match. Westham Almost United scoorde de eerste goal wat een daverend applaus ontlokte ook van den overkant van hét veld, waar het publiek met den besten wil van de wereld geen doelpunt kon hebben aanschouwd. Daarna maakte Sun derland gelijk en toen het duister allengs meer daalde, maakten de spelers er eenvoudig een potje van, voor zoover men dat zonder oranje- koplichten kon aanschouwen. Algemeen was de opinie dat de referee met de rust den wedstrijd zou staken en de toeschouwer» amuseerden zich door het aansteken van lucifers en stukjes papier. Nu is het een aardigheid van referee's, dat ze wel eens meer dingen doen, die een gewoon mensch niet doet en deze arbiter liet dan ook de tweede helft met evenveel of even wei nig enthousiasme aanvangen. Het was dui delijk, dat zulks niet naai genoegen der spe lers was, die elkaar, mede in aanmerking ge nomen de ijsbaan waarop moest worden ge speeld, zorgvuldig ontweken. Het was eenvou dig een paskwil. Vooral de West Ham-lui, die gewend zijn ln den modder te wroeten, bleven aan den veiligen kant en onthielden zich van elke tackel of charge en ze Hepen, ais politic-agenten die een relletje gewaar worden, liever een eindje om. Niettemin wisten De buitenlandsche deelnemers. „.I =taat thans definitief vast, dat in den in ternationalen vierkamp de buitenlanders Colle- Rubfnstëin en dr. Tartakower en onze landge noot La"dauLiS'tlder in^lubbelronden ontmoeten.- lTe'roaXdSVnidag. 25 December, van 10-12 V Hkn|part«en-.5ZatTrdag, 26 December, van 2-d n vn oTi van 810 s-vonds. 3e ronde: Zondag, 27 December, van 11-1 v.m, eVarnond7- Maandag. 28 December, van 4-4 n rn en van 811 s avonds. Hangpartyen: Dinsdag, 29 December, van 4-4 n 5e rondeT December, van 4-^3 Te TdeaneTiVpOTn^nderdag, 31 De cember, van 10—12 v.m., van 3-6 n.m. en van 8T deazeskampen voor sterke Nederlandsche amateurs, zullen in twee evenwaardige groepen GèTeTne groep: mr. W. G. Belinfante, uit Den Haag. M. Hes uit Amsterdam, P. A. Koets- beid mr G. C. A. Oskam en H. Reys, allen uit Rotterdam en Ed. Spanjaard uit Utrecht. ln de andere groep: F. J. Addicks uit Amster dam J ElshoutVisser uit Rotterdam, de Jong uit Haarlem, J. F. W. Meyer uit Schiedam, W- C. Treurniet uit Rotterdam en G. W. J. zit- tersterjn uit Den Haag. Vierkamp en zeskampen, mede de tweedaag- ache Kerstwedstrijd voor uitsluitend Rotterdam- ache spelers, die naar hun speelsterkte 'nKe" deeld in groepen van vier zullen spelen, zullen in het Maashotel worden gehouden. Ongetwyfeld zal een zeer groote belangstel ling uitgaan naar den kamp tusschen da mees ters. Vrywel zeker zal in dezen strijd op den eer sten prijs beslag worden gelegd door meester Rubinstein, die in de voor-oorlogsche periode langen tijd de ernstige candidaat was om den oud-wereldkampioen, dr. Lasker, den scepter te betwisten. Het was ln die jaren, dat de Poolsche meester zyn grootste triomphen vierde. In zes achtereenvolgende belangrijke meestertournooien eindigde hy toen telkenmale aan de spits. Later begon zyn zon te tanen, maar nog altyd schit tert zyn ster aan het schaakfirmament met hel deren 'glans. Openingen hebben voor Rubinstein geen ge heimen, de opbouw van zyn spel is als een vol maakt architectonisch geheel en als onomstoo» telyk wordt aangenomen, dat zyn eindspelken- nis, ln het byzonder zyn kennis van toren-eind spelen, op een hoogte staat, die nog door nie mand is bereikt. Rubinstein geeft aan elke party een eigen ka rakter en beheerscht alle phasen van het «Pe» tot ln de perfectie en ongelooflyk groot is het aantal varianten, waarmede hy de theorie hoert verrykt. En toch wordt als historisch verteld, dat, toen men hem eens vroeg of hy iets van bridgen wist, hy ten antwoord gaf, dat hy eerst dan een ander spel zou gaan leeren, wanneer ny net schaakspel goed kende. De tweede plaats, indien het l£' niet anders beschikt, wel door Rubinstein s land genoot, dr. Tartakower, worden ingenomen. Nog versch ligt het in het geeugen zyn prachtresultaat in Luik 1930, ^^r hp, met geen mindere mededingers dan Maroczy, Nimzo- witsch, Rubinstein en Sultan Khan, glansryle den eersten prys won. Eerste was hy ook 'nfr,1.'"'11 1923 en ln Hastings 1926; in BarHeld 1926 deelde hy de eerepalm met Mattlson en in Niendorf 1927 me de in Londen 1927 deelde hy den eersten en den tweeden prys met Nimzowitsch. Mede was hy winnaar m den laatsten der bol de vierkampen L^nclau—NoteboomTakacs—dr- Tartakower in 1930 te Rotterdam gehouden. In tweekampen versloeg hy o.a. wylen mees ter Réti, wiens leermeester hy was. Dr. Tartakower is een op elk tournooi gewilde meester. De derde buitenlander, de Belgische kampioen Edgar Golle, won in Scarborough en in Méran 1926, heide keeren in sterk bezette tournooien in Scarborough waren o.m. Bogoljubow, Ma roczy, Grünfeld en Sultan Khan van de party en in Méran, Spielmann, dr. Tartakower, Grün feld en Przepiorka den eersten prys. Tegen dr. Luwe verloor hy enkele keeren een twee kamp, daarentegen won hy ln tweekampen te- :fihhysU; en tegen Landau. By herhaling optredende ziekte verhinderde den talentvollen Belgischen meester meermalen zyn talenten in hun volheid te ontplooien. Of hy dan wel Landau onderaan zullen ein digen, valt moellyk vooruit te profeteeren. Een elk in ons land kent Landau's kracht- Na dr. Euwe neemt hy in ons schaakleven een zeer eervolle in en nog kort geleden versloeg hy Noteboom in den laatsten tweekamp die tus schen hen heeft plaats gevonden, met spreken de cyfers. We mogen een spannenden stryd verwachten- OM DEN AMSTEL-BEKER. Gisterenavond is de biljartwedstryd om den Amstel-beker tc Rotterdam voortgezet tusschen De Maasstad er Hét Zuiden. Eerstgenoemde ver- eeniging behaalde 1090 punten en Het Zuide* 1200, zoodat de stand thans is: De Maasstad Km ze punten en Het Zuiden 3386 punten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 14