CbïNY iqACT^ Jb IQ. II 3D Ca „LOCK" ET-HUIS VAM DEM AMOST SPORT EN SPEL „Lock" kauwbonbons geheel zonder rubber 5 CENT, IN PAKJES VAN 8 STUKS. DINSDAG 29 DECEMBER 1931 RADIO-PROGRAMMA Volkenbondsuitzending in STAALT SPIEREN SYSTEMEN EN CONVENTIES. -0 ALGEM. KUNSTZIJDE UNIE. -WC _Y_ DE ZESDAAGSGHE TE BRUSSEL. De nachtspurten van Brasspenning- Pijnenburg. VOETBAL IN ENGELAND. UITLOTINGEN. MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. MEESTER SCHAAKTOURNOOI. =5= "WOENSDAG 30 December. Huizen (1875 M., 160 K.H.) Uitsluitend NCRV-ui trending. 8.00 Schriftlezing; 8.15—9.45 gra.mofooniplaten10.00 NCRV-dameskoor; 10.30 ziekendienst11.00 harmoniumspel, M. F. Jur- jaansz, mej. A. Geest (sopraan); 12.15—12.30 igramofooniplaten12.30 NCRV-kwartet (zang- Tiool-cello-piano)2.00 gramofoonplaten2.30 Chr. Ieotuur; 3.00 Draperkwartet4.304.45 gra mofoonplaten; 5.00 kinderuur; 6.00 voor de land bouwers; 6.45 causerie door dr. F. J. Krop; 7.15 causerie door H. Amelink7.45 Ned. Chr. Pers bureau; 8.00 ooncert Chr. Mannenkoor „Valerius" o. 1. v. W. v. Laar, m. m. v. Heieen Drayer; 9.00 9.30 Rofferymen door Leo Lens: 9.3010.15 ver volg concert; 10.15 Vaz Dias, hierna tot 11.30 gramofoonplaten. Hilversum (298 M., 100 K.H.) Uitsl. VARA- uiteending. 6.457.0(1 en 7.307.45 gymnastiek les 8.00 gramofoonplaten10.15 Hawaiian kwar tet, A. Bouwmeester (voordracht) en VARA- tooneel; 12.00 VARA-septet en gramofoonpla ten; 2.15 Onze keuken door P. J. Kers; 3.00 cel lo-recital door Greta v. d. Wal, Joh. Jong, piano; 3.30 voor de kinderen; 4.30 vraaghalfuurtje5.15 VARA-septet; 6.00 Onderwijsfonds Binnenscheep vaart; 6.30 Radio-volksuniversiteit; 7.00 vervolg concert; 7.50 gramofoonplaten8.00 muziek van dezen tijd, door Berthe Seroen (zang) en P. Dusch (piano); 8.30 voordracht door Minny Erfmann; 9.00 VARA-orkest, mannenkwartet „Neerlandla", mevr. R. Regtde Swarte (piano), o.a. ouver ture ..Tancred", Rossini en La Feria Lacome; 9.45—10.00 De wederwaardigheden van Wakker en Trope.nduit; 10.40 vervolg ooncert, m. m. v. Nacky Mulder (humorist) en Lou Dekker (piano) o.a. Kompot-pourri 1931, Destal; 12.00 sluiting (10.30 Vaz Dias). ,®a V0ntry (1554 M., 193 K.H.) 1.1.05 lezing; 12.00 orkest m. m. v. The Sullivan Singers: 1.35 orgelconcert door dr. H. Roodes; 2.35—3.05 38ste jaariifksche banket voor de kleine Londenaars liefdadigheidsfeest)3.50 Het Sted. orkest van Bournemouth, o. 1. v. Dan Godfey. C. Curzon (piano) o.a. Svmphonie Pathétique. Tscihaikows- ky; 5.05 orgelconcert, Reginald New: 5.35 kin aeruur: 6.20 berichten: 6.50 liederen van Strausz; Ziv. en 750 lezing; 8.20 Lisztconcert. A. Thursfield (sonraan) en Frank Mannheimer (piano), o.a. Mephisto-wals; 9.20 berichten; 9.40 lezing; 9.55 B B.C.-licht orkest, W. Widdop (te nor), o.a. 1ste Arlésienne suite, Bizet en Walter's Freislied uit ..Die Meistersineer". Wagner; 11.05 —12.20 Jack Harris en z(jn Band. Parys („Radio Paris" 1725 M., 174 K.H.) 8.05 en 12.50 gramofoonplaten; 9.05 radiotooneel „La Robe Rouge", Brieux. Langenberg (473 M„ 634 K.H.) 6.2.5—7.20 en 10.40—12.10 gramofoonplaten12.151.50 Wp- rag-orkest; 4.20—5.20 namiddagconcert7.20S.OO Svmphonie in Es-dur, Haydn. Werag-orkest; 8.00 „Der andere Don Quiehotte", hoorspel met muziek van Hempel8.459,35 Snaansche dan sen, klein Werag-orkest o. 1. v. Pensis. Hierna tot. 11.20 populair concert. Kaltindborg ('1153 M„ 260 K.H.) 11.20_ 1.20 concert uit rest. Wivex; 2.204.20 Louis Preils orkest; 7.20—8.20 De instrumenten van het orkest, m. m. v. het Omroeporkest; 8.50 Folmer Jensen (piano) speelt de piano-sonate op. 28 D-dur, Beethoven 9.25—10.20 omroeporkest. Nieu we Deensche muziek. Brussel (508 M„ 590 K.H.) 12.35-42.05 gra mofoonplaten 5.20 viool- en piano-sonaten 5 50 zang door mevr. Toussaint; 6.05 gramofoonpla ten; 8.20 opera ,,De Barbier van Sevilla" Rossini (gramofoonplaten)9.2010.20 vrooljik uurtje o. 1. v. Theo Fleischman. (338.2 M„ 887 K.H.) 12.352.06 le en 2e acte van „Rigoletto", Verdi; 5.20 dansmuziek uit At lanta; 6.20 en 6.50 gramofoonplaten; 8.20 operet te „Sappel" van E. Hullebroeclc. Rome (4*1 M„ 680 K.H.) S.20 uitzending van een opera. Zee sen 1685 M„ 183.5 K.H.) 6.50 operette „de Geisha" van Sidney Jones9.35 berichten en hierna tot 11.50 dansmuziek door de kapel vari Gebr. Walters. F ebruari. Uit Genève wordt gemeld, dat de Volkenbonds zender in Februari 1932 voor 't eerst in gebruik zal worden genomen. Wat verraadt de mensche- ijke stem lijk De „Wiener Rundfunk" heeft eenigen tijd ge leden aan den psychologie-professor dr. Karl Bühleh gelegenheid gegeven te onderzoeken, wel ken indruk verschillende stemmen van voor de microfoon sprekenden, op de luisteraars maken Deze hadden dus de opdracht uit het timbre, sterkte en toonval der stem zich een beeld te vormen van den spreker. De deelneming aan dit experiment was enorm Prof. Eühler ontving uit alle landen Tan Eum,a brieven, samen niet minder dan 3000. Prof Eühler bezig m6t de "itwerking van het studie-materiaal Reeds meerdere malen maakten wy opmerk zaam op het logische, dat in bridge op den voorgrond moet treden. Dit echter kan niet wegnemen, dat eenige regels gevolga moeten worden, waTU een spel zonder regels kan 'nu eenmaal niet bestaan en zeker niet een spel. dat door twee personen gespeeld moet worden tegen twee andere personen, waarbij dus innig samenspel van ieder paar vereisclit wordt. Er bestaan vele systemen en het zou moei lijk zijn te bepalen, welk systeem het beste ia. Zij verschillen niet zooveel in do hoofdzaken en langzamerhand dringt uit al die systemen onweerhoudbaar het beste naar voren Wij zien dit sterk naar voren komen in het „offi clel System", eerst kortelings verschenen, uit gegeven door de American Bridge Head Qar tere en geschreven door zestien van de aller beste schrijvers op bridgegebied, die ieder wat van eigen denkbeelden hebben laten val len om te komen tot de door de meerderheid gehuldigde opvattingen. Of dit nu ons systeem moet worden? Wij weten 't niet, maar wel weten wij, dat het boek gofed duidelijk en vooral lo gisch geschreven is en gelukkig slechts een minimum van conventies naar voren brengt Dat een algemeen systeem boven allee te prefeeren zal zijn teneinde steeds overeenstem ming met welken maat ook te kunnen krijgen, is natuurlijk juist, maar voorloopig zal dit wel een illusje blijven. Wanneer men echter eenmaal een systeem heeft aanvaard en men kan dit systeem spelen met den toevalllgen maat, dan moet men, althans wat het ope ningebod, een der fundamenten van het spel, betreft, zich daaraan houden en niet heden zus en morgen zoo bieden. De meest begeerde maat is hij, die vertrouwen wekt door zijn bod en die in elk partijtje kan invallen door zoo danig te bieden, dat hij niemand voor raadsels stelt. Ofschoon alle bekende meesters op bridge gebied volgens een bepaald systeem spelen (hetgeen er zeker wel op wijst, dat dit nood zakelijk is) zijn er nog te veel spelers, en vooral speelsters, die er zich op beroemen niets van een systeem te willen weten maar enkel en alleen op hun gevoel zeggen te spelen. Dit nu is een besliste onwaarheid, want elke waarde-taxatie van een spel van dertien kaar ten moet op een bepaald systeem berusten, dit kan nu eenmaal niet anders- Men kan im mers niet bieden in contract-bridge zonder in zijn spel een zeker aantal mogelijke slagen te hebben en die mogelijke slagen kunnen niet anders, dan volgens een bepaald systeem bere kend worden. En dat worden zij ook door die z.g. systeem-looze spelers, al weten zij dit zelf wellicht niet. Zeker in het spel behoort een zekere soepel heid betracht te worden, maar die soepelheid moet slecfits dan betracht worden, wanneer de maat 'kan begrijpen, dat het gedane bod wel eens niet geheel beantwoorden kan aan de kracht, die er redelijkerwijze aan gesteld mag worden. Dit hangt geheel en al samen met den stand van het spel. Heeft de tegenparty kans de manche of de robber te maken, dan zal men een poging mogen wagen haar daarvan af te houden en een lichtvaardiger bod doen dan b.v. het eerste bod in een nieuwe robber. De maat echter weet dit ook heel goed en houdt er ter dege rekening mede. Dat is de soepelheid, die door dergelijke spelers zoo gaarne naar voren wordt gebracht, maar het is geen afwijking van een bepaald systeem, want eik systeem geeft slechts grondregels en het is juist ken merkend voor goede spelers hoe zij daarvan op het juiste oogenblik weten af te wyken. Dat zulk een bod vaak tot een débacle'kan •leiden voor de partij, die het deed, Is begrij pelijk, doch het wordt gelaten aanvaard ter bereiking van het beoogde doel. Zoo gaat het ook met de vaak zoo veroor. deelde conventies. Iedereen speelt met conven ties, al wordt dit nog zoo heftig ontkend. B.v. wat beteekent het uitkomen met een Heer? Elk bridgespeier weet, dat dan het Aas dan wel de vrouw aanwezig moet zijn en dat dus de maat, al heeft hij ook renonce in die kleur, dien Heer niet mag aftroeven, want zit het Aas niet in dezelfde hand, dan' wordt daarna de Vrouw zeker gemaakt en 'heeft de speler ook het Aas in de hand, dan wordt die natuur lijk nagespeeld en vermoedelijk ook gemaakt, want twee renonces zou een te groote toeval ligheid zijn, vooral, wanneer in die kleur door niemand geboden werd. Speelt men daarente gen eerst het Aas en daarna den Heer. dan beteekent zulks in bridge-taal, dat. men slechts die twee kaarten van die kleur in handen heeft en is hét dus daarna bekend, dat men renonce gemaakt heeft. Maar is het conventie of niet? Zoo beteekent in het algemeen het spelen van eerst het Aas en daarna een kleintje in die kleur, dat men eveneens renonce gemaakt heeft. Conventie? Ongetwijfeld, maar door iedereen als regel aanvaard. 'Wel kan het zijn, dat men van vier waardelooze kaarten met het Aas aan hot hoofd als vijfde kaart op dezelfde wijze speelt, dooh dit ie> uitzondering en wordt alleen gedaan als men door anders uit te ko men hooge andere kaarten in gevaar zou bren gen. Wel worden dit speelregels genoemd, maar in den grond zijn het conventies, zij het ook logische en onmisbare conventies. Daarentegen is het uitkomen met de hoogste kaart van een door den maat geboden kleur geen conventie maar zuivere logica. De maat toch ziet den Blinde en weet hij nu, wat de hoogste kaart van zijn medespeler is, dan kan hij precies uitrekenen wat degene, die het contract moet maken (speler) in handen moet hebben in die kleur, althans wat de hooge kaarten betreft. Speelt echter de maat, zoodra hij moet uitkomen, niet in de kleur, door zijn medespeler geboden, dan kan dit slechts twee beteeken issen hebben en wel: a. hij heeft er renonce in, of b. hij heeft er het Aas va,n en wil daarom, dat naar hem toegespeeld wordt teneinde zoo mogelijk den Heer, indien die bij den speler zit, te kunnen vangen. Ligt ech ter die-HeeT in den Blinde, dan is' al heel dui delijk, dat hij renonce heeft. Logisch? Ja zeker, maar men moet het toch maar weten! Erg naar conventie rieken doet het wel! Of wij conventies geheel afkeuren? Neen, dat niet, al meenen wij, dat goede spelers ze niet noodig hebben om tot een behoorlijk eind bod te kunnen komen. Maar zwakkere 6peiers kunnen door toepassing van conventies een heel eind komen het zijn voor hen hulpbrug getjes teneinde de bedoeling van hun maat te begrijpen en een goed eindbod te bereiken. Maar zij moeten die hulpmiddelen dan ook naar behooren weten te hanteeren, anders le het leed niet te overzien. Zoo wordt b.v. het aantoonen van azen, de z.g. azen-parade (ace. showing), vaak geheel verkeerd toegepast, hetgeen echter niet mag uitgelegd worden als zou het middel verkeerd zijn, het zit alleen maar in de toepassing. Even zwaar wordt gezondigd tegen het bie den van één sansatout na een openingsbod van den maat. Het wil alleen maar zeggen, dat men in de getooden kleur zwak is, in de bijkleuren echter wel wat aardigs heeft en dus graag een nadere inlichting van den bieder wil ontvan gen, liefst in een andere kleur, die dan wel licht goed zal passen in het eigen spel. Waar vroeger en sansatout-bod vrijwel al gemeen gold als een wensch om ook werkelijk sansatout te spelen, is dit tegenwoordig ge heel anders en is het sansatout-bod een zuiver informatie-bod geworden. Als openingsbod raakt het meer en meer op den achtergrond en als het gedaan wordt, wil men er alleen mede te kennen geven: „Ik heb een zeker aan tal topslagen, ben in drie kleuren gedekt maar heb geen noembare kleur om te openen". De maat heeft dan in zijn spel na te gaan of hij een kleur kan noemen dan wel of zijn spel krachtig genoeg is om in sansatout verder te bieden. Dit laatste echter bij voorkeur niet, want het geeft te weinig informatie: de maat vroeg inlichting in een bepaalde kleur en niet in algemeene kracht. (Over de slechte gewoonte een Sansatout-bod uit zwakke over te nemen in een kleur, willen wij bier niet spreken, dit vereischt een afzonderlijk hoofdstuk, daar het een zeer belangrijk onderwerp is en door de buitenlanders een der slechte dingen genoemd is in het Hollandsche bridge). De bieder van één sansatout, die tot ant woord twee sansatout krijgt, weet nu wel, dat er kracht in bet spel van zijn maat zit, maar hij weet niet waar die kracht zit en dit juist moet hij weten, want dan eerst kan hij verder gaan. Meestal hoort men dan ook na een ver hooging tot twee sansatout zeggen: „Dan maar drie", feitelijk uit wanhoop. Heeft echter de maat een hooger bod gedaan in een kleur, dan kan nagegaan worden of men wederom sensatout njoet aanzeggen, dan wel een andere kleur noemen, dan wel verhoogen in de aan gezegde kleur. Hij weet nu wat en vooral weet hij of zijn zwakke kleur (en die is in bijna elke aangekondigd sansatout-spel) al dan niet de sterke kleur van zijn maat is. Wat oneindig waardevoller inlichting dan een twee sans-bod! Maar dan moet de geboden kleur ook op eenige kracht wijzen en niet op zwakte! Stel U nu voor, dat gij op een kleurbod van Uw maat anttwoordt met één sansatout ten- -XV.- AWi f ru-i.'- V - (-!«:: x.■••■'■it' A 3 De koude in Zuid-Frankrijk. Een bagger molen op de Saöne vastgevroren. einde hem te kennen te geven, dat gij weinig of geen steun hebt in zijn geboden kleur maar wel een aardig spel met een zeker aantal top- elagen. En nu antwoordt Uw maat met twee of drie sansatout. Dat was Uwe bedoeling meestentijds heelemaal niet, gij wildet een tweede kleur hooren teneinde te zien of deze wellicht beter in Uw spel zou passen, want san. satout was Uw wensch in geenen deele, het was slechts als informatie bedoeld! Een speler van de moderne school levert U dat niet of de sansatout kan ook werkelijk gemaakt worden, maar anderen beschouwen Uw sansatout als meenens, bieden er hooger in en de zaak loopt mis. Moet men dat sansatout-informatie-bod nu als conventie beschouwen? Neen, het is geen conventie maar logica, want bij eenig naden ken of na hot slechts één keer gehoord te heb ben, begrijpt men de beteekerjis duidelijk en dan kan het geen conventie zijn. De gedachte der Amerikanen is ,dat het bieden zoo lang mogelijk open gehouden moet worden en dat dus, ais gij maar eenigszins iets kunt laten hooren, dit niet mag worden nagelaten. Hot openingsbod blijft het fundament, maar hetgeen daarna gezegd wordt moet om te beginnen als informatie beschouwd worden, late;- zal wel blijken, welke waarde or aan gehecht kan worden. Dat die informatie iets reëels moet inhouden en men b.v. geen Schoppen biedt als antwoord bod met Aas-tweede in de hand, zal duidelijk zijn. HANDELSVEREENIGING ONDERLING BELANG. Verlies 1930—31 5880 (v.j. winst 129.105). In de gister ten kantore der vennootschap ge houden vergadering van aandeelhouders der Handelsvereeniging „Onderling Belang" werden de balans en de verlies- en winstrekening goed- fq£,eo,rd r,h"L„VerllessaIdo over het boekjaar 1930-31 ad 5880 op het batig saldo van het vorige boekjaar afgeschreven. Door den voorzitter werden speciale woorden van groote waardeering gewyd aan de nagedach tenis van den 17 December j.l. overleden oud- airecteur en oud-president-commissaris, de heer Joiiese. In diens plaats werd met algemeene stemmen tot commissaris benoemd de heer mr. H T ter Haar Romeny. gende jaar,'erslaK ontieenen wy het vol- In ons vorig jaarverslag moesten wy er reeds °p .Wijzen, dat de ernstige wereldcrisis, welke zich op elk terrein van het economische leven doet gevoelen ook op onze onderneming een na- deeilgen invloed heeft uitgeoefend. Wy zien dat thans m onze omzetten over het afgeloopen boek jaar duidelyk aan den dag komen. De sterk afnemende koopkracht van de bevol- Klng ln indië als gevolg van de abnormale toe stand waarin alle cultures zich bevinden opent voorloopig nog geen perspectieven die tot opge wektheid kunnen stemmen. Men heett deze ongunstigheden ernstig onder de oogen gezien en maatregelen getroffen, waarvan wy mogen verwachten, dat het door daling van de omzetten verbroken evenwicht tusschen de omzetten en de onkosten weer zal worden hersteld. Bedryfsresuitaat, verminderde omzet en la gere prys hebben begrypelykerwyze de resulta ten sterk beïnvloed. Na aftrek van de noodig geachte afschrijvingen op gebouwen, meubilair aa 27.592, blyft er een saldo verlies van 5880, dat gedekt wordt door het onverdeeld restant van het vorig" jaar. De winst- en verliesrekening over 1930-31 staat debet voor: onkosten 349.128 (419.100); interest 34.298 (33.263); afschryving gebouwen enz. 27.592 (60 925); en 6 °.«e d 1 1 v°°rgoederen en diverse baten 455.076 (641.473); koersverschil effecten 162 saldo verlies 5880 (v, j. winst 12Ö.105). Voorloopig geen interim-dividend op de pref. aandeelen. Op de algemeene vergadering van aandeel houders der N. V. Algemeene Kunstzijde Unie van 24 Juni 1931 was aan de directie machti ging verleend om krachtens art. 17 der statuten op 2 Januari 1932 aan de houders van preferente aandeelen een tweede interim- dividend uit te keeren van 3 pet., doch met de vrijheid om zulks niet te doen, indien buitengewone omstandigheden daartoe aan leiding zouden geven. Commissarissen en directie zijn van oordeel, nat de tijdsomstandigheden dermate abnor maal zijn, dat zij de beslissing over het uit- keeren van zulk een dividend willen over laten aan de eerstvolgende gewone algemeene vergadering, zoodat derhalve op 2 Januari 1932 geen interim-dividend wordt uitgekeerd. Oit het Engelsch van SIDNEY WARWICK 10.) Hij wist evengoed als de bureau-juffrouw dat meneer Eraser op dat moment aan de telefoon stond. De man schraapte zijn keel, keerde zich om en deed een stap vooruit naar de toonbank, als om de juffrouw op haar on verklaarbare vergeetachtigheid attent te ma ken, toen het meisje van het vreemdelingen- boek dat zij voor zich had, opkeek. Zij zag den portier even aan, het was een heel gewone blik, die bij den rechercheur niet den minsten argwaan wekte, maar op onver klaarbare wijze had die blik het effect dat de portier zijn mond weer sloot voor hij nog een woord gesproken had. Meneer Fraser logeert op no. 38, zei het meisje tegen een chasseur, ga eens even naar boven en zeg aan meneer Fraser dat er twee heeren zijn om hem te spreken. En laat de heeren zoolang in de rookkamer wachten. Tom had allang begrepen dat hy zijn mond diende te houden. Zij was een heel knap meisje, juffrouw Ethel, voor wie hij een stille en diepe bewondering koesterde en ofschoon hij niets van de opdracht begreep, gehoorzaam de hij haar onvoorwaardelijk Goed juffrouw. Wilt u mij maar volgen, toeeren, zei hü en begon de met een breeden, rooden looper belegde trap op te loopen. Je hoeft one niet naar de rookkamer te brengen, zei de rechercheur vertrouwelijk, als meneer Fraser op zijn kamer is, kunnen wij hem daar wel spreken. Uitstekend meneer, antwoordde de jongen beleefd en inwendig grinnikend ging hij de bezoekers voor naar de tweede verdieping, naar de kamer waar zij den bewoner niet zou den vinden! Van achter den glazen wand van de telefoon- 04 had Dlck gezien dat de twee mannen den jongen volgden en hij was in een woord ver bluft door de wending die de zaak genomen had. Een minuut geleden had hy gedacht dat geen macht ter wereld hem redden kon uit de handen van die beide agenten in burger en nu had dit meisje, wier vlugge opmerkingsgave haar iets scheen te hebben doen vermoeden, kennelijk een leugen verteld om hem de kans te geven om te ontsnappen. Gelukkig had de agent die op den achter grond was gebleven hem niet gezien, toen hij bij het noemen van zijn naam even snel het hoofd had omgedraaid. Dlck snelde dankbaar op het meisje toe en greep haar hand. Dat was kranig van u! fluisterde hij. Ik kan geen woorden vinden om u voor uw vrien deiykheid te danken. Hoe kwam u er zoo bij? Ze glimlachte. O, ik denk omdat uw gezicht my aan stond, verklaarde ze complimenteus. Het waren zeker rechercheure. Ik zag op wat voor manier u keek toen die man naar u vroeg en toen wist ik genoeg. Dick knikte ernstig. Ja ik... ben gisteren in een soort vecht partij verwikkeld geraakt, niet door mijn eigen schuld; ik dacht dat ik met fatsoenlijke men- schen te doen had, en viel in handen van een stel boeven, ik voel me verplicht om u dit te vertellen en ik ben blij dat ik u zonder blik ken of blozen vertellen kan, na die buiten- gewone vriendelijkheid van u, dat ik niets slechts op mijn geweten heb. Ik zie hier in dit groote hotel zooveel gezichten, dat ik langzamerhand heel wat men- schenkennis heb opgedaan, luidde het lachend gegeven antwoord. Maar U moet uw tyd beter gebruiken, meneer Fraser, dan voor conver satie met mij. Die heeren komen direct be neden, ale ze merken dat u niet op uw kamér bent. U hebt geen tijd te verliezen. Dlck haalde wat geld uit zijn zak en legde een goudstuk neer. Ik weet niet hoe groot mijn rekening is, maar dat zal we] genoeg zijn met' een klei nigheid voor Tom erbij. Maar voor ik weg ga zou ik graag uw naam weten! Waarom lachte ze, enfin, ale u het persé weten wilt.,, Ethel Lake. DE ITALIAANSCHE OPERA NAAR ANTWERPEN. Dinsdag 5 Januari a.s. zal wederom in den Kon. Vlaamschen Schouwburg te Antwerpen een voorstelling plaats hebben, ditmaal van de opera „Carmen",, waarin medewerking zal worden verleend door de solisten Lucia Abbrescia, Enrica, Alberti, Nino Piccaluga en Antenore Resli, allen leden van de Italiaansche noera. De opvoering zal staan onder muzikale lei ding van M. Parent!. Onze Brusselsche corespondent seint ons d.d 28 dezer: De dag van heden heeft gedeeltelijk een kalm verloop gehad, wat niet te verwonderen is na de inspanning van Zaterdagavond en gisteren gedu rende zoowat den geheelen dag. Men is vol bewondering voor Brasspenning Pijnenburg, die van de nachtspurten gebruik had den gemaakt, om hun 15 ronden achterstand tot slechts 2 ronden te verminderen. Hedenmiddag hadden ze dat nog verbeterd. Profiteerende van een der namiddagspurten hep P. van Kempen uit, dadelyk gevolgd door Py'nenburg. Er ontstond een geweldige jacht, ge durende welke een paar koppels een ronde in haalden o.w. ook BrasspenningPijnenburg. Op dat oogenblik was de leiding in handen van CharlierDeneef met 43 p.BrasspenningPijnen burg volgden op 1 ronde met 42 p., v. Hevel— Maes met 47 p. De gebroeders van Kempen waren op 3 ronden van de leiders met 41 p. Toen trad weer een periode van kalmte in. Men wilde de krachten sparen voor vanavond. Maar dan zjjn ze weer geweldig losgekomen. Dit begon bjj het spurten van 5 uur. Een uur lang werd in record-tempo gereden. Van Hevel—Maes CharlierDeneef wisselden elkaar aan de leiding af. Brasspenning en Pijnenburg volgden op twee en de gebroeders van Kempen op 3 ronden. De Nederlanders hadden het in de gaten gekre gen, dat de Be'-ren hen van zich wilden afschud den, doch ze lieten dit zich niet welgevallen en vooral Brasspenning—Pynenburg vochten als leeuwen, om tenminste hun positie te handhaven. Hierop werd het weer wat kalmer. Op het 48ste uur, dus na 2 dagen ryden waren 1208 K.M. afgelegd. De spurten van 9 uur vanavond werden byna alleen door Belgen gewonnen. Ook hierby ontspon zich weer een stryd van belang met CharlierDeneef, Brasspenning Pynenburg en ReitsHaesendonck als voornaam ste deelnemers. Toen er wat orde in de hieruit ontstane ver warring was gekomen, werd het algemeen klasse ment om 11 uur opgemaakt. Deze was ais volgt Charlier- -Deneef 58 p.; op 2 ronden v. Hevel— Maes 45 p.op 3 ronden Meewis—Smet 59 p. Pynenburg—Brasspenning 51 p.Aerts—Haesen donck 34 p.; op 4 ronden Di Paco—Battesini 47 p.op 5 ronden Gebr. v. Kempen 54 p.op 6 ron den Decorte—v.. Slembroek 23 p.; op 10 ronden Rielensvan Vlockhoven 48 p.v. NeveleCa- nardo 46 p.Duray—Hagelsteen 15 p.op 11 ronden Martens—van Buggenhout 60 p.Haemer- linck—Debruycken 47 p.op 12 ronden Wouters— Bonduel 22 p.; op 16 ronden Raes—Billiet 43 p.; op 19 ronden PecqueuxKroschil 37 p.Verhae- gen—Muller 43 p. Verycken, die sinds eenigen tyd sedert het verlies van zyn maat alleen reed, heeft opge geven. In 49 uur werden afgelegd 1253 K.M. 859 M LK4 Gisteren werd gespeeld: Eerste klnsae; Aston Villa—Newcastle Unitet Tweede klasse: Wolverhampton Wanderers— Charlton Athletic 3—1. PARIJS 1919, Trekking van 20 December 1931. No. .19083 is betaalbaar met frs. 200 000- f^il545,?2 met frs" I00-0"0 de nos. 37547 en k met frs' 50-000; de nos 25528, 1909583 en 2736021 elk met frs. 10.000; de nos 242070 13-0S67 1429S60 1C8S849 2359726 en 2S99894 elk met frs. 5000; de volgende nos. elk met frs. 1000: 5809 8318 2S237 45816 55821 55850 56408 56667 97072 109597 111319 127452 132681 13915I 146629 150663 188787 S2 S „ei ÜA 061 219603 2-2735 224791 253530 255061 262233 263330 266326 271073 271971 288064 290964 293958 294214 306090 308431 310217 320409 fn f1 330629 323768 336367 337974 3789B7 401694 40283;) 4j,7311 420715 423710 432257 4o3137 447877 461932 467736 481S59 4S38S5 505433 swXm 5S219 531519 540893 553334 564080 565184 5969 574734 580616 591650 595964 616465 627619 Ö35881 643191 651250 654154 654325 666163 679325 685553 692535 694077 694321 695231 7003S9 705199 I15®99 732035 736120 7458222 S 7S 749503 750020 759950 768341 770036 775869 777160 783157 788898 790016 764444 805772 809623 812097 FONCIèRES 1895. Trekking van 20 December 1931 No. 381163 is betaalbaar met frs. 100 000* uo. 71803 met frs 25.000; no. 459542 met frs. 10.000: de nos. 215054, 475801 en 489983 evk met frs. 5000; de volgende nos elk met frs. Ï'OOO: 6816 14496 18117 28477 33453 39861 42442 48332 66106 68087 81904 111307 131919 143915 145152 150040 162291 175288 178021 184224 199052 221815 231515 287169 287423 289108 292597 321208 321378 325888 330473 331837 336717 348994 363349 369348 369799 385786 388760 397489 404748 411364 413991 418032 422102 434228 471484 477617 491209 497479. GORINCHEM, 28 December. Aan de veemarkt aangevoerd 62 runderen, 15 nuchtere kalveren,. 3 varkens, 283 biggen, 70 overloopers. Zware kalfkoeien 280—350, melkkoeien 220-260, kalf- vaarzen 210—240, varekoeien 120—200, pinken 70—120, graskalveren 40—60, nuchtere fok- kalveren 14—16, idem export 6—8, drachtige varkens 40—50, natte zeugen 30—35, over loopers 10—15, biggen 4—6. Boter 1.40—1.45, margarine 1—1.10 per kg., eieren 4—5 per 100 stuks. ROTTERDAM, 28 December. Veilingsvereeni- ging Vrye Aardbeienveiling Charlois: spruiten le soort ƒ7—10.10, 2e soort 3.10—5.80, 3e soort 1-102.20, kroten 1.702.60, gele savoye kooi 1.20—2.40, roode kool 1/20—3.20, bergamotten 9—10, goud reinetten le soort 16—17, 2e soort 77.80, bellefleurs le soort 8—10, 2e soort 4.20 —5.50 per 100 kg., grone savoye kool 2.10—3.20 per 100 stuks, knolseldery 9—12 per 100 bos, an- dyvie 31—55 ct., veldsla 22—31 ct., boerenkool 11 —26 ct per kist. HASTINGS, 28 December 1931. fElgen Tel De uitslagen der eerste ronde van het meester- schaal,'tornooi, dat heden alhier aanving, luiden: Mitchell—Jackson remise; Euwe staat op winst tegen Stoltz; Kashdan—Miss Menchik afgebro ken; Thomas—Yates afgebroken; Sultan Khan— Flohr afgebroken. De uitslagen van het A-tornooi luiden: Note- boom—Rellstab afgebroken; Prins wint van Ruperteross. HANSWEERT, 28 December. Gepasseerd voor 's middags 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Anna, Buyks; WORMERVEER Cornelia Kuyten; Stad 'Dendermonde, Heek; AMSTERDAM: Anna 7, v. d. Bossche; Kon. Wil- helmina, de Jong: SCHEVENINGENJannetje, de Jong; OUDE TONGE: Maria Antonia, v. d. Vliet; De tyd leert alles, Kievits; BEEK EN DONK: Paulina, Schippers; GOUDA: Cornelia, v. Beveren; 's-BOSCH: Trio, van Vliet; DEVEN TER: Geertruida, Driedyk; DORDRECHT: Maatje Wagenaar; Valkenburg, Brouwer. DUITSCHLANDMannheim 179, Senftleven; Mannheim 211, Heck; Ida, Amelang; Rosalie, v. Steenhoven; Mannjieim 206, Weiier; St. Gerard, v. d. Abbeele; Nemo, Huygens; Angele Albert, Cleerhout; Victoire, Verschelden; August The- rese, ReyniersMaria, MettlachBesiam, van Strydonck; Maria. Magnus; Josephine, de Roeck; Julia, Janssens; Alida, Elpenhout; Zola, Philips; Mannheim 205, Seibert; Gadang, Keizer; Montana HendriksEintracht, GoebenLippe, Scholten. BELGIË: Spes Salutis, Blom.; Erft, Capelle; Consulata, van Steen; St. Anna 1, de L'Or; Pau line, Bracke; Zeelands Luister, v. d. Klooster; Rozina Pieternella, den Breejen; Noordster, de Jonge; Vios, Boes; Zwerver, Kruit- Albatros, Molenaar; Vertrouwen, v. d. Vliet; Jaco, Keizer; Niobe, Glaser. Baden 57, Junker. RIJNVRACHTEN. Weekbericht van 20 t/m. 27 December 1931. De aanvoeren van zeezyde bleven onveran derd. Er ging weinig om. Scheepsruimte bleef by weinig vraag naar alle richtingen voldoende beschikbaar. Naar den Bovenryn was matige vraag. Er werd echter in verband met een mogelyken vorst- inval uitsluitend in daghuur bevracht; deze be droeg gemiddeld 1% ct. per ton met aflevering Ruhrhavens. De ertsvracht bleef genoteerd naar: Ruhrha vens 3540 ct. met 34 en 45—50 ct. met 68 losdagen per last; Horl 40 ct. met 3—4 en 50 ct. met 6—8 losdagen per last. Het sleeploon werd genoteerd volgens het 3032% ets. tarief. De waterstand bleef val lend. Voor den Bovenryn werd op 1.80 ad 1.90 M. en naar den Benedenryn op maximum 2.50 M. afgeladen. In de Ruhrhavens ging weinig om. Scheeps ruimte bleef ruimschoots voldoende beschikbaar. De vrachten ondergingen echter geen wyziging. Voor exportkolen naar Rotterdam bleef deze ge noteerd op Mk. 0.80 per ton inclusief sleeploon. Ik dank u nogmaals uit den grond van mijn hart. |ln als u mijn naa-m soms in de krant ziet staan, geloof dan niet al het slechts dat ze van me schrijven. Ik wensch u het aller beste! Dick Wynter greep zijn koffer en verliet het hotel, vóór de politie ontdekt had dat de vogel gevlogen was. Wat een zieis-goede wezens kunnen vrou wen toch zijn, zei hij in zichzelf, terwijl hy ook aan dat andere meisje dacht, aan Leila March, die den vorigen avond zooveel op het spel had gezet om hem te helpen. Hij liep naar het station Charing Cross, dat vlakbij was en gaf zijn koffer in bewaring. Daarop ging hij naar een bloemenwinkel in de Strand en bestelde een prachtige tuil bloemen die bezorgd moesten worden aan juffrouw Ethel Lake in een nabij-geiegen hotel. Vervolgens etuurde hij een telegram naar dokter Armstrong: Bedankt voor inlichting. Zeg Betty dat ik vanmorgen niet kan komen, maar wil jou graag spreken. Kom om een uur bij Green- hough's RestaurantLicoln's Inn." Na het telegram verzonden te hebben, stapte hij een groot oonfectie-magazijn bij Piccadilly binnen om een gedaanteverwisseling te onder gaan. Het donkergrijze pak dat hij kocht, zat hem uitstekend; een nieuwe hoed en nieuwe handschoenen completeerden zyn toilet en toen Dick den winkel verliet zag hij er heel anders uit dan de Dlck Fraser, die straks lp allerijl zyn hotel verlaten had. Zijn oude klee- ren liet hij inpakken en hij gaf die eveneens aan het bagage-depot In Charing Cross af. Als ik nu dien agent wéér tegenkwam ge loof ik niet dat hij me in het voorbijgaan her kennen zou, dacht Dick voldaan terwijl hij de Strand afliep. Maar Ik zou wel eens willen weten hoe die kerels aan mijn naam en adres gekomen zijn; March was de eenige behal ve George dan die ze kende; ik zou haast veronderstellen dat die schooier de politie op mijn spoor heeft gezet, misschien wel anoniem Dick had het inderdaad bij het rechte eind! Het was nog vroeg. Dick Wynter wandelde langzaam naar Lincoln'» Ion Fields, waar de advocaten van zijn cam hun kantoor hadden. Daniel Wynter was een man met een groot fortuin geweest. Hij had altyd in een een zaam oud huis aan de Theems gewoond, een huis dat eeuwen lang de woonplaats van ver mogende kooplieden was geweest, maar nu als stomme getuige van vergane grootheid tus schen grauwe pakhuizen en rommelige aan legsteigers lag. Lang voor hij naar het buitenland gegaan was, had hij met dit familielid hoogloopende ruzie gehad en de laatste vriendelijke woor den van den ouden Daniël waren geweest: Nooit zal je een cent van mij hebben. Ik geef mijn geld nog liever aan een hondenasyl. Terwijl hij verder wandelde viel op den hoek van een straat Dick's blik op een groote reclamezuil. Daarop was een affiche aange. plakt met de figuur van een dansend meisje; een aanplakbiljet dat sedert eenige dagen op vrijwel alle reclamezuilen in de stad te zien was. Behalve dat dansende figuurtje stond er op het aanplakbiljet, dat er blijkbaar „p berekend was de nieuwsgierigheid van het publiek te prikkelen, niets; geen naam, geen theater, alleen een groot, zwart vraagteeken en het gezicht van de danseres was verborgen achter een zwarten waaier, die haar opgeheven arm omhoog hield. Het aanplakbiljet miste zijn effect niet. Iedereen vroeg wie die raadselachtige vrouw toch wei zou zyn en waarom ze haar gezicht verborgen hield. Was het'een reclame voot een nieuwe dans-ster of voor een nieuw soort zeep of parfum? Dick hoorde een man, die naar het biljet stond te staren, tegen een ander de opmerking maken: Je zult zien dat op het volgende affiche dezelfde vrcuw zonder den waaier staat. Een goed idee om op die manier reclame te maken en de spanning er bij de menschen in te houden. Dick liep verder, veel te veel In zijn eigen gedachten verdiept om zich nog langer met die dansende dame bezig te houden. Hij kon ook moeilijk weten dat dit groote vraagtee ken hem spoedig een zeer belangrijke vraag zou atol lea! Hij kwam op het advocatenkantoor en vroeg naar een van de heeren. Wie kan ik aandienen, meneer? vroeg de bediende die hem te woord stond, onver schillig. Richard Wynter. Het werkte als een toovermiddel. De bedien de glom opeens van beleefdheid en gedienstig heid. Dick glimlachte groot is de macht van het geld, dacht hij filosofisch. Zeker meneer meneer Wharton is op kantoor ik zal hem onmiddellijk waarschu- wen dat u er bent. De bediende liep naar een aangrenzende ka mer en geen minuut later kwam mr. Wharton in hoogst-eigen persoon te voorschijn, een for- sche, grijze man met een gouden 'bril op. Mijn beste meneer Wynter, begroette hij den bezoeker met een honingzoete stem. Dai klonk anders dan wat Dick vier jaar geleden hier te hooren had gekregen! Ik ben verrukt, in een woord verrukt! ging de advocaat vo rt, terwyi hij Dick de hand schudde als een ouden vriend en hem met een uitnoodigend gebaar zyn kamer liet binnengaan. Dat is een aange. name verrassing. We hebben weken lang voor u geadverteerd. U was zeker in het bui tenland? Ja, zei Dick. Een onnoemelijk aantal ki lometers bier vandaan kreeg ik toevallig uw advertentie onder de oogen en ik ben maar direct persoonlijk gekomen inplaats van te schrijven. Zijn stem klonk afwezig; hij luisterde naar iets op straat. Daar holden krantenjongens voorbij met een vroege middag-editie. Dick was naar het raam geloopen en keek naar beneden. Eén van de jongens hield een groot aanplakbiljet voor zich uit en schreeuw de luidkeels terwij] hij verder rende. Op het biljet stond met vetgedrukte ietter: „Geheimzinnige moord in Noord-Londen." HOOFDSTUK XIV. Een wonderlijk testament. Dick Wynter had het liefst direct naar be neden willen rennen om een krant machtig te worden en mr. Parrish, de andere advocaat, die juist de kamer van zijn compagnon bin nengekomen was om den nieuwen cliënt met een soort vaderlijke genegenheid te begroe ten, trof zijn bezoeker in een nogal verstrooi den toestand aan. Ais dat afschuwelijke gieterenavond maaT niet gebeurd was hoe heeriyk zou alles dan geweest zyn, nu hij naar Engeland gekomen was om eigenaar te worden van een vermo gen en het meisje dat hij lief had zich met hem had verloofd! Nu, meneer Wynter, wilt u zeker we! kennis maken met den inhoud van het testa ment van onzen overleden cliënt, wekte mr. Wharton hem uit zijn overpeinzingen. Hij liep naar de brandkast en nam er een bundel documenten uit. Ik moet mijn mededeelingen beginnen met de verklaring dat het een zonderling testament is, maar u weet dat wijlen meneer Wynter een excentriek man was. Hij heeft u zijn groot vermogen nagelaten maar aan de er fenis is wel zóó'n eigenaardige voorwaarde verbonden, als Ik nog nooit in mijn prak tijk meegemaakt heb, wat zeg jij, Parrish? Zijn compagnon was een man van weinig woorden. Hy knikte zwijgend. Voorwaarden? zei Dlck onaangenaam- verbaasd. Maar uit uw advertentie die was voorzichtig gesteld, dat geef ik direct toe meende ik op te maken dat ik de eenige erf genaam was. Zooals u volkomen terecht opmerkt, meneer V\ ynter, was de advertentie voorzich tig gesteld om bepaalde redenen. Onze over leden cliënt heeft u zonder eenige voorwaar de een som vermaakt, die uitstekend beleg is en vy [honderd pond aan rente opbrengt per jaar. Vijfhonderd pond per jaar? Maar dan kan het bewuste bedrag toch maar een klein gedeelte zijn van het vermogen van mijn oom! Inderdaad een héél klein gedeelte, mei neer Wynter! Ik overdrijf niet, als ik u zeg, dat onze overleden cliënt niet vee) minder dan een half millioen pond sterling heeft na gelaten. En dat vermogen komt geheel aan u, indien u in staat en bereid bent enkele voor. waarden te vervullen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7