ALGEMEEN OVERZICHT. esquerra catalana. |dE STRIJD IN HET OOSTEN. WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 Het aftreden van den gouverneur van Barcelona. DE CAT AL AANSCHE KWESTIE IN EEN NIEUW STADIUM. STEEDS MEER JAPANSCHE TROEPEN NAAR MANDSJOERIJE. Militaire toebereidselen bij Tsingtsao. DE INSTORTING IN HET VATICAAN. Eert voorloopig dak boven de ruine. DE STRIJD IN INDIE. GANDHI AAN DEN ONDER KONING, Reeds over de 1000 arrestaties. GEEN GEVAAR VOOR DE ANDERE GEBOUWEN. DE .VERIJDELDE AANSLAG' MOSKOU. TE Het verhoor van Wanfek. DE ONLUSTEN IN SYRIË. De voorgeschiedenis. INSTORTINGEN IN ITALIË. VERKEERSONGELUKKEN. HET INCIDENT-HERMANS. RESTITUTIE VAN BELASTINGEN IN AMERIKA. ONRUST IN PORTUGAL. LOS ANGELES GEDEELTELIJK ONDER WATER. GETEISTERD PERZIE. OPROER IN TUCHTHUIS. roofmoord. FINSCH SCHIP GESTRAND. SLEEPBOOT GEZONKEN; 9 DOODEN. Nieuwe onrust m Britsch-Indië. De boodschap, waarmede de leider der Indische nationalisten, mahatma Gandhi, zich gisteren bij zijn terugkeer van de ronde-tafel conferentie tot zijn volgelingen en tot het geheele Indische volk gewend heeft, voorspelt weinig goeds voor de orde en de rust in een land, waar de zucht naar onafhankelijkheid en de strijd voor de vrijheid van inlanders en Eugelschen in de laatste vijftig jaar reeds zoo veel offers geëischt hebben. „Als de strijd wer kelijk onvermijdelijk is, noodig ik allen uit. zich daarvoor gereed te houden. Ik zal mijn pogen niet opgeven om het land die zware beproeving te besparen. Maar zoodra ons geen glimp van hoop meer zou overblijven, zou ik niet aarzelen u tot nieuw ën veel lijden op te roepen". Op het oogenblik, dat Gandhi te Bombay aan land ging, moest hij beseffen, dat hij voor een zeer verwarden toestand stond. Na zijn U ngdurige afwezigheid, na zijn echec op de Lundensche conferentie staat hij op de eerste plaats voor de vraag, hoe hij zijn invloed en zijn gezag bij de Hindoes, die in steeds extre- mistischer vaarwater blijken te komen, zal herwinnen. En op de tweede plaats is van het hoogste belang, hoe zijn betrekkingen met de Engelsche autoriteiten zich zullen ontwik kelen. Dit laatste punt is van te meer gewicht, wijl Gandhi zelf, onmiddellijk na zijn aan komst in Britsch-Indië, zich met den onder koning in verbinding wilde stellen. Welke houding de Indische regeering tegen een der gelijke poging zou aannemen, stond gisteren nog allerminst vast. Naar de correspondent van de „Times" te Calcutta meldt, verwachtte men, dat als Gandhi zoo'n onderhoud zou vragen, uitsluitend met het doel om de resul taten der Londensche conferentie te onder zoeken en het werk der commissies, welke binnenkort op Indisch grondgebied zullerf bij eenkomen, voor te bereiden, de onderkoning hem gaarne zou ontvangen. Deze gespannen toestand tusschen het En gelsche gezag en de leiders der vrijheidsbewe ging is nog verscherpt door de talrijke arres taties, welke de Engelschen hebben laten ver richten om een nieuwe campagne van onge breidelde wetteloosheid te voorkomen. Een geweldige sensatie is vooral gewekt door de inhechtenisneming van Pundit Jpwabarlal Nehroe, die, ofschoon hij onmetelijk rijk is, een uiterst eenvoudig leven lijdt, niet veel luxueuzer dan dat van een paria, en die reeds tweemaal voor zijn deelneming aan de niet- coöperatiebeweging een langdurige gevangen schap onderging; en van Abdoel Gaffar Khan, den leider der „roodhemden" in de Noord- Westelijke grensprovincie, die door zijn strijd lustig optreden den Engelschen reeds heel wat zorgen gebaard heeft. Een sombere en gevaarlijke stemming heeft zich na deze gebeurtenissen van Indië meester gemaakt en de voorzitter van de Hindoesche nationalistische congrespartij, Vallabhai Patel heeft reeds verklaard, dat hij de bovenver melde en andere arrestaties als een definitie ven en rechtstreekschen aanval op het congres beschouwt. Patel meende, dat de regeering daardoor heeft willen demonstreeren, dat zij den wapenstilstand geëindigd acht en de volle verantwoordelijkheid voor haar besluit gaarne aanvaardt. Bijzonder het feit, dat de arrestaties plaats hadden vlak voor de aankomst van Gandhi, terwijl alle voorbereidingen voor 'n feestelijke ontvangst werden voorbereid, ziet men als een antwoord op de „oorlogsverklaring" van den mahatma; de autoriteiten hebben hem voor een fait accompli gesteld, zoodat hij geen vrijheid voor zijn toekomstige gedragslijn meer bezit. De volgelingen van Abdoel Gaffar Khan hebben de gevangenneming van hun aanvoer der reeds gewroken door daden van geweld tegen de Engelsche politie; met natuurlijk het gevolg, dat in Peshawar, het centrum der rebellie, gisteren reeds bijna achthonderd „roodhemden" waren gearresteerd. Er schijnt nu eenige rust te zijn ingetreden, maar te vreezen valt, dat het de kalmte vóór een storm is. welke met de kracht van een orkaan over geheel Britsch-Indië zal losbreken. Heeft Gandhi zelf niet gezegd, „dat men in de toe komst aan kogels het veege li, haam zal moe ten bieden". De krachtiger houding, welke de Britsche autoriteiten in Indië sinds de verkiezingen in Engeland aannemen, schijnt van de zijde der Indiërs eveneens met geweld te zullen beant woord worden. Men kon dit reeds eenigszins opmaken uit het wel tegengesproken, maar niet weerlegde interview, dat Gandhi in Italië verleend had. Wij wezen er toen reeds uitvoerig op, dat de mahatma, na de bijna poeslieve houding, welke hij tijdens zijn vei- blijf in Engeland had aangenomen, vóór het verlaten van Europa zijn volle kracht aan de Britsche regeerders had willen toonen. En sindsdien is de toestand allerminst verbeterd. In Britsch-Indië is de verbittering tegen Engeland tot zoo'n hoogtepunt gestegen, dat een gewelddadige uitbarsting elk oogenblik kan plaats grijpen. Er zijn er velen in Engeland en ook ln In dië, die een dergelijke krachtsmeting gaarne zouden zien. Maar de verantwoordelijke regee ring kan een duel tusschen de twee rassen allerminst begeeren. Het zal een vernietigend effect hebben, zooals Mac Donald zich giste ren uitdrukte en den normalen vooruitgang van Indië belemmeren. Maar ook Engeland zal er in den herop bouw van zijn economisch leven door getrof fen, wellicht lamgeslagen worden. Want al openbaart zich vooral onder de Bengaalsche kooplieden een stevig verzet tegen de her vatting van den boycot, de meerderheid wil hem toch als het scherpste wapen tegen Enge land. Zoo staan moederland en dominion tegen over elkaar, gereed voor een beslissenden strijd, beide met de zekerheid, dat zij in dien strijd, hoe hij ook moge eindigen, onoverzien bare offers zullen moeten brengen. De herstelkwestie. De Washingtonsohe correspondent van de „NewwYork Times" bevestigt, dat Hoover, Stimson en Mills meer dan een uur samen hidbben geconfereerd en dat, naar aanleiding van die oonferentie, in zekere officieele krin gen te verstaan werd gegeven, dat de weer spannige houding van het congres de regee ring niet zal beletten, tot deelneming aan de aanstaande hersteloonferentie te besluiten, in dien zij tot de conclusie komt, aldus het bost de Amerikaansche belangen te dienen. Zou de a.s. regeeringen-conferentie beperkt blijven tot besprekingen en onderhandelingen over het herstel-vraagstuk, dan zal Amerika er niet aan deelnemen, zelfs geen niet-offi- cieelen waarnemer zenden. Indien daarentegen de samenkomst een wij der strekking heeft en een algemeene econo mische conferentie bedoelt te zijn, dan al. naar men aanneemt, ook president Hoover ernstig de vTaag overwegen, of hij niet een officieelen vertegenwoordiger ter conferentie zal afvaardigen. Een nader Reuter-telegram uit Washington meldt intusschen, dat Mills, de onderstaats secretaris van financiën, verklaard heeft, dat de Vereenigde Staten niet zijn uitgenoodigd, zelfs niet officieus, tot deelneming aan de herstelconferentie. Hij voegde er echter aan toe, dat, al worden ze uitgenoodigd, de Veree. nigde Staten toch geen vertegenwoordiger zul len zenden. Men is te New-York van oordeel, dat de felle kritiek van Europa op de houding van Amerika ten aamzien van het schuldenprobleem geen ander effect heeft, dan Amerika halsstarrig te maken in zijn verzet tegen de begeerde annuleeriing. Een vooraanstaand bankier verklaarde, dat het onwaarschijnlijk is, dat Europa iets za betalen, zoolang het zich overgeeft aan de- faitisme. Zoodra echter de wereld eendrach Eenige dagen geleden is het Catalaansche vraagstuk, dat Spanje reeds jaien in beroe ring houdt, in een nieuw stadium getreden door het aftreden van den civielen gouverneur van Barcelona, sennr Anguera de Sojo. Reeds geruimen tijd bestond er een gespan nen verhouding tusschen den gouverneur en de machtigste politieke partij van Catalonië. de „Esquerra Catalana", waarvan, zooals bekend. de president der Catalaansche generaliteit, ko- Bjrooid Volgens een bericht uit Tokio heeft de kei zer van Japan zijn goedkeuring gehecht aan het besluit, om nog meer troepen naar Mand. sjoerije te zenden. Een Japansch vliegtuig heeft Dinsdag, ochtend in de buurt van Pansjan een groote Chineesche troepenmacht met bommen be. Een groote menschenmenigte verdringt zich voor de parochiekerk van 't Vaticaan, waar de uitvaart van de slachtoffers van de bibliotheek-instorting plaats had. Naar een Havas-telegram aan de Fransche bladen meldt, wordt het herstelwerk in de BOMBAY', 29 December. (R. goede bron vernomen wordt, O Naar uit heeft Gandhi aan den vioe-koning een telegram gericht, waarin hij dezen vraagt of de verordeningen, welke in Bengalen, de vereenigde provincies en de provincie aan de Noord-Westelijke grens lonel Macia. de leider is Om den dieperen grond van dit conflict tus schen den gouverneur en Macia's partij te be grijpen, dient men te weten hetgeen in Spanje overigens reeds lang geen geheim meer is dat de „Esquerra" de nationale confe deratie van den arbeid oftewel de beruchte „sindicatos unicos" steeds onder haar bijzon dere bescherming heeft genomen. Met behulp van de anarchistische confede- De Chineesche troepen beantwoordden het bombardement met schoten uit geweren, machinegeweren en kanonnen. Daarna trok- ken zij terug, zoodat de Japansehe afdeeling Pansjan kon binnen rukken. Blijkens telegrammen van het Russische telegraaf agentschap, die door berichten van andere zijde bevestigd worden, is de J-,pan- sehe aanval op Tsingtsao nog vóór het einde van het jaar te verwachten. Vóór Tsingtsao ratie van den arbeid heeft de „Esquerra" zich vw,rtig vijftigduizend man Japansehe ri- j lrt o Tl ar» n O cron om 111 j;. J* imni»kAi»Ai r\ I re. Sixtijnsche zaal met den grootsten spoed en Zijn afgekondigd een breuk beteeke J 1 de relaties tusschen de regeering en het Pan en of het den vice-komng zonder onderbreking voortgezet. Om de talrijke boeken, welke zich nog in de verschillende vakken tegen de overeind staande muren bevinden, tegen den regen te beschermen wordt een voorloopig dak gecon strueerd boven het Ingestorte gedeelte der bibliotheek. Onder leiding van den pro-prefect, mgr. Tis- serant, is deze arbeid zelfs des nachts voortge- Het werk nadert zijn voltooiing, waarna met den heropbouw een aanvang zal worden ge- m aakt. Verschillende buitenlandscbe bladen bevatten dezer dagen het bericht, dat de H. Vader van plan zou zijn het Vaticaansch paleis te verla ten, wijl ook daar verschillende constructie fouten zouden zijn gesignaleerd, welke gevaar zouden kunnen opleveren voor de bewoners van het pauselijk paleis. De Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph" spreekt dit bericiit thans beslist tegen. Weliswaar werden in het ge deelte van het Vaticaan, waarin zich de par ticuliere vertrekken van den H. Vader be vinden, indertijd constructiefouten ontdekt, maar dsze 'werden tijdig verholpen. Reeds in 1903 onmiddellijk na den dood van Z. H. Paus Leo XIII werden aanzienlijke ver. anderingen aangebracht in de constructie op de derde verdieping van het Vaticaansche pa leis, die werd ingericht als particuliere woning van Z. H. Paus Pius X. en op de eerste ver- dieping, waar in hetzelfde jaar een aantal ontvangkamers en particuliere vertrekken werden ingericht voor den toenmaligen staats- 'secretaris, kardinaal Merry del Val. Bij die gelegenheid werden ook de muren van het pauselijk paleis nauwkeurig Men kwam tot de ontdekking, dat deze gedeeltelijk met zand en hout waren gevuld De holle gedeelten werden daarop met cement gevuld en de bouwvallige hoek van het ge bouw, welke tegenover het kerkje van Sint Indische congres jelegen komt, dat hij hem een bezoek brengt, teneinde hem te raadplegen over zijn in de toekomst te volgen gedragslijn, en over de maatregelen, welke de regeering na afloop der Londensche conferentie getroffen heeft. de meeste zetels in de Catalaansche generali teit, in den gemeenteraad van Barcelona en in alle officieele bestuursorganen van Catalonië weten te verwerven. In de oortes is de „Esquerra Catalanazelfs door vier en veertig afgevaardigden vertegen woordigd. Omgekeerd hebben de anarchistische syndi caten zich met behulp van de „Esquerra" in Catalonië een soort vakvereenigingsmonopolie weten te verwerven. Bedoelde syndicaten richt- sluiten van ten hun aanvallen niet alleen tegen de z.g. terd is. „sindicatos libros", die door president Macia verboden werden, maar ook de socialistische arbeidersunie spaarden zij niet. De gouverneur trok in deze kwestie partij voor de verdrukte vakvereenigingen. In het sociale conflict in de haven van Bar celona tusschen syndicalisten en socialisten, waarin ook de afgetreden gouverneur als be middelaar optrad, moesten de socialisten aan vankelijk het onderspit delven. Feitelijk was deze nederlaag der socialistische arbeiders unie tevens een échec voor Madrid. President Macia bepaalde, dat alie havenar beiders in Barcelona, ook de socialisten, zich moesten aansluiten bij het „sindicato unico terwijl de gouverneur bleef strijden voor de vrijheid der vakvereenigingen. Tenslotte moest Macia den strijd opgeven en de „Esquerra" leed op haar beurt een nederlaag. Marcia's partij en haar handlanger, het „sin dicato unico" hebben den gouverneur zijn op treden in dit conflict nooit kunnen vergeven. troepen geconcentreerd, die do voorbereidin gen voor den aanval treffen. Chineesch verzoek om interventie. MOSKOU, 29 December (V.D.) Volgens een Russisch bericht uit Shanghai heeft de Chi neesche regeering in een nota aan de regee- ring der Vereenigde Staten erop gewezen, dat de' toestand in Maudsjoerije, ondanks de be. den volkenbondsraad, verslee h. PESHAWAR, 29 December (R. O.) De toe stand in de provincie aan de Noord-Westelijke grens is over het algemeen rustig, hoewel men wederom is overgegaan tot arrestatie van een aantal roodhemden. Het totale aantal arrestaties in de geheele Toen dan ook minister-president Azana de vo- provincie bedraagt tot nog toe 1128. rlge week te Barcelona vertoefde om de pre mière bij te wonen van het' door hem geschre- Verklarinf» van Mac Donald. ven tooneelstuk „La Corona", profiteerden Macia's vrienden en de syndicalistische orga- .1 LONDEN, 28 December. (R.O.) Mac Dona nen van deze gelegenheid, om zoo'n vijandige I ^nnen* tegen de centrale regeering „rustend" heeft in een interview verklaard, dat de toe- acUvltelt tf,gell den gouverneur te ontplooien, Jn d0 provinCie Shansi zijn domicilie stand in Britsch-Indië zeer betreurenswaardig da(. (]Me den m|niBter-president bij zijn vertrek zaterdag j.l. naar Nanking vertrokken, naar Madrid uit eigen beweging zijn ontslag - - In deze nota wordt de interventie van Amerika verzocht, teneinde een nieuw oor- logsgevaar in het verre Oosten te verhinderen. Te Shanghai vond een demonstratie plaats, waarbij toenadering tusschen China en Ame rika geëischt werd. Nankings kabinet. NANKING. 29 December (R.O.) De samen, stelling van het nieuwe kabinet is thans offi cieel bekend gemaakt. Minister van buitenlandsche zaken is Eugene Tsjen; minister van Financiën a. i. Hoeang Han Liang; van oorlog Honying Tsjin; van marine Tsjen Sjao Kwan; van binnenlandsche zakeii Li Wen Fan. Tegelijkertijd zijn benoemd tot chef van den generalen staf Tsjupei Teh, tot inspecteur- generaal van de militaire opleiding Li Tsjl Shen en tot voorzitter van den oorlogsraad Tang Sheng Tsji. Ook de „christen-generaal" te Nanking. Naar de „Times" uit Peking meldt, is ge neraal Feng Joeh Siang, de fameuze „christen, generaal", die sedert het echec van zijn putsch. onder- sme. Zroonra reuwi bouw, weme regenovei non-j- ----- kogels tig samenwerkt, zullen de middelen om het Anna_ de tegenwoordige parochiekerk van het bomb \Y, 28 December. (V.D.) Mahatma zoo ingewikkeld probleem op te lossen, gevon- Vaticaan_ gel0gen is, werd geschoord door een reedg gemeld, Maandag van 1 stevigen steunmuur. Ook dit deel van het I Gancini u b r is, wat daarom zoo jammer is, omdat de re geering Juist bezig is om in samenwerking met leidende figuren, die de openbare mee ning van Britsch-Indië kennen, te komen tot een zeer groote uitbreiding van de vrijheid van Indië. Aanhangers van geweld en wanorde_hebben den geboden beker van de lippen teDe§ onlangs voorgevallen gebeurtenissen zijn het resultaat van een verderfelijke be weging, die willens en wetens schade toe brengt aan den vooruitgang van Ipdtë. Gandhi rekent op kogels. BOMBAY, 28 December. (R.O.) Gandhi heeft nog verklaard, dat hij niet denkt tot dezelfde terughoudendheid in staat te zijn als vroeger, wanneer de gebeurtenissen op een punt komen, dat men een energiek besluit dient te nemen. In het jongste conflict zag men zich ge plaatst tegenover bamboeknuppels, eventueel nieuw conflict dient men te rekenen aanbood. Inmiddels heeft de Spaansche ministerraad den gouverneur zijn vertrouwen uitgesproken, hetgeen practisch gelijk staat „met een slag ln het gezicht van Macia en diens handlangers". In politieke kringen te Madrid vraagt men zich met bezorgdheid af, hoe dit conflict tus schen de centrale regeering en de Catalaansche gi N aliteit zal eindigen en welke houding Macia zal aannemen. Men is er van overtuigd, dat in Catalonië, als Macia's partij en het „sin dicato unico" ook na de goedkeuring van het statuut hand in hand zullen gaan, de chaos van het anarchisme zal worden ontketend. BARCELONA. 2 9December (B.T.A.) Presi- dent Macia kondigde heden het einde van de regeering besloten de exterritoriale rechten der om bij de besprekingen in de koeomintang. oommissie tegenwoordig to zijn. Voor zijn vertrek had hij een onderhoud met generaal Yen Hsi Tsjang. Beiden waren liet eens, dat de totdusver gevoerde passieve politiek nu maar een einde' moest nemen ea dat te Nanking krachtig zou worden aange. drongen op militaire maatregelen tegen Japen. De buitenlanders in China. LONDEN, 29 December. (H.N.) Volgens een besluit der Chineesche regeering zullen de voorrechten der buitenlanders in China met ingang van 1 Januari nog niet buiten werking worden gesteld. Zooals bekend, had de vroegere Chineesche omoit den worden. De voornaamste bankiers van Wallstreet z,,n van oordeel, dat binnen 'n maand of twoe wel een Fransch-Engelsch accoord inzake de her stelkwestie tot stand zal komen. E>en officieel communiqué uit Praag meldt, dat de vroegere gezantschapssecretaris te Mos kou, dr. Wanj-ek, vandaag op het ministerie •van buitenlandscbe zaken een uitvoerig ver hoor heeft ondergaan, naar aanleiding van de beschuldiging, door de Russische regeering tegen hem uitgebracht, dat hij getracht zou hebben, een Russisch ambtenaar te bewegen tot een aanslag op den Japansdhen gezant. Het verhoor en het tot nu toe ingestelde onderzoek heeft in hooge mate de onwaarschijn lijkheid en de onjuistheid van deze beschul digingen aangetoond. De Russische ambtenaar die de beschuldiging tegen dr. Wanjek heeft uitgebracht, is reeds vroeger bij een dergelijk geval betrokken ge weest, zoodat het er allen schijn van heeft, dat de zaak slechts op touw is gezet om het pu bliek te bewijzen, dat getracht wordt een oor log tusschen Rusland en Japan te ontketenen. Aan het slot van het communiqué wordt gezegd, dat de haast, waarmede het Russische telegraafagentsohap deze zaak openbaar heeft gemaakt, niet op haar plaats is. Het is te be treuren, dat de Russische instanties zich niet hebben gehouden aan de wijze van behandeling, die bij dergelijke aangelegenheden in het ver keer tusschen de staten gebruikelijk is. Tegelijkertijd meldt uit Moskou het Rus sische telegraafagentsohap, dat de plaatsver vangende volksoommissa. is van buitenland sche zaken den Japanschen gezant thans vol ledig op de hoogte gesteld heeft van den voor genomen aanslag en hem verzekerd, dat de Russische regeering alle maatregelen heeft ge troffen, om de veiligheid van den gezant en het personeel van het gezantschap te verzekeren De berichten in een deel der Parijsche avondbladen bevestigen het bericht van de communistische „Humanité", dat J"eldde' dat bij bloedige botsingen in Syrië 38 perso nen werden gedood en 600 gewond. De „Liberté" gaat nog eens in het kort de voorgeschiedenis van deze onlusten na verklaart, dat de huidige verkiezingen van paleis is thans, naar men zegi, absoluut VGiliüJ. Wat de bibliotheek betreft, is men in het Vaticaan overtuigd, dat er voor de niet inge storte gedeelten van het gebouw geenerlei ge- vaar bestaat,; de bibliotheek zal dan ook reeds den derden Januari weer geopend wor- De museums zijn zelfs doorloopend geopend gebleven. Alleen de beschadigde vleugel, waar van de bovenverdieping tot de museumvertrek- ken behoort, is gesloten. de Londensche conferentie in Indië terugkee- rend te Bombay gearriveerd. Kort voor het binnenstoomen van het schip waarmede Gand-hl de reis heeft gemaakt, stroomden de belangstellenden naar de naven- gebieden, waar een gevecht tusschen de pa ria's en de congresaanhangers ontstond, dat eerst door krachtig ingrijpen der politie kon worden beëindigd. Er w„rden 25 personen ge- wond. De oorspronkelijke vastgestelde plechtige ontvangst, waarbij Gandhi in een met witte v paarden bespannen wagen door de straten van j t Bombay zou rijden, is niet doorgegaan. Vet I temin was een onzaglijke menschenmenicte naar de haven gestroomd. Br waren naar regeertngscrisis van de generaliteit van Cata lonië aan en gaf tevens een dlmenti van het bericht, volgens hetwelk de crisis zou zijn ver oorzaakt door Madrid. PARIJS, 29 December (H.N.) Volgens een bericht uit Almeria is de poging om een alge-- meene staking uit te roepen mislukt. Spaansch Marokko. MADRID. 29 December (B.T.A De minister raad heeft een decreet goedgekeurd, waardoor t' hooge commissariaat van Spaansch Marokko gereorganiseerd wordt. Spanje zal in Marokko vertegenwoordigd worden door een resident-generaal, waaraan de autoriteiten en het leger van het protectoraats- gebied onderworpen zullen zijn. Een generaal van bet leger zal benoemd wor den tot opperbevelhebber van de militaire strijdkrachten in Marokko. De protectoraats zone za! verdeeld worden in civiele en militaire buitenlanders op te heffen, doch bij de onder- handelingen daarover werd nog geen overeen stemming bereikt, terwijl de regeering ook re- kening heeft gehouden met de buitengewone omstandigheden in Mandsjoerije. Gedurende een voetbal wedstrijd te Catania. patting 500.000 menschen aanwezig stortte een dicht/bezette tribune ln. Ongeveer Q.andhi werd luide toegejuicht twintig personen vielen drie meter naar bene den Terwijl bijna allen slechts licht gewond werden, liep een 14-jarige jongen zoo ernstige bijzonder' groote beteekems zijn, omdat in het I kwetsuren op, dat hij korten tijd later over komende jaar een bondgenootschap tusschen leed. HET BELGISCHE KONINGSPAAR- Onze Brusselsche correspondent meidt ons- De koning en de koningin van België zijn Maandagavond uit Brussel naar Zwitserland vertrokken, waar zij enkele dagen gaan door brengen. Zij zullen echter pas nh Nieuwjaar in de hoofdstad weergekeerd zijn, zoodat er flus dit maal geen receptie ten hovo zal zijn, ter ge tegenheid van de jaarwisseling. Frankrijk en Syrië zal worden gesloten, waar- bi- Frankrijk Syrië belangrijke rechten toe kent, waarin het huidige mandaat niet voor ziet. Terstond na onderteekening van het ver drag zal Syrië verzoeken om toegelaten te worden tot den volkenbond, welk verzoek door Frankrijk zal worden gesteund. De onlusten zouden, volgens een aantal bladen, te wijten zijn aan anti-Franscbe, natio nalistische agitatie, gedeeltelijk ook aan com munistische agitatie. de „Liberté" zouden de Fransche van hun vuurwapenen gebruik Tegenover persvertegenwoordigers verklaar de Gandhi, dat hij het resultaat van de Lon densehe conferentie zeer gering acht. De con ferentie was slechts een debatingclub geweest Betreffende den wapenstilstand van Delhi zelde hij, dat hij de onderteekening van dit als een daad van wijs staatsmansbeleid van de zijde van het Indi sche congres. Volgens troepen niet van hun vuurwapenen hebben gemaakt. Dit zou wel geschied zijn in> de k;nderen te bevrijden, doch drie ervan door de Syrische politie. waren reeds gestikt. Het verschijnen van de Fransche troepen zou echter reeds voldoende zijn geweest om de rust te herstellen. Te Panna storte een huis ln, waarbij negen „s() parsonen onder de puinhoopen bedolven wei I verdrag beschouwt den. Zij konden weldra bevrijd worden. De meesten hunner moesten im een ziekenhuis wordeen opgenomen, doch niemand was levens- gevaarlijk verwond. De toestand in Peshawar. PESHAWAR, 28 December. (R.O.) He toe- IN ZANDSTEENGROEVE BEDOLVEN; ?tand J„ de stad Peshawar is thans verbeterd. Dt Britsche troepen zijn teruggetrokken NAPELS. 28 December. (W.B.) Zes kinde- Gonda trachtten de roodhemden twee ren, die in een verlaten zandsteengroeve aan vergaderingen te houden, doch zij werden het spelen waren, werden door ^n plotBelinge ulteengedreven> instorting onder de aardmassa s bedolven. twintigtal roodhemden werd bij de De brandweer slaagde er met groote ™>eue pogjng gewond, terwijl vier personen DAT GING NIET DOOR Naar uit Barcelona gemeld wordt, neeft men in de modelgevangenis aldaar een onder, aardsohen gang van negentig meter ontdekt, waarlangs een aantal gevangenen van plan waren te ontvluchten. De gang was op vijftien meter na voltooid. Een mijnwerker had de leiding van het werk op zich genomen. Treinbotsing. Gisterenavond tegen tien uur reed bij het sitatiom Kiert-tizscih op het traject Leipzig Hot een personentrein op een aantal goederen wa gems. De voorkant van een wagen werd door een goederen wagen ingedrukt en een goederen wagen wend geheel vernield. Vijf personen werden zwaar gewond en moesten naar het ziekenhuis te Zwenlkaiu woTdon overgebracht. Auto tegen trein. ROME, 28 December. (W.B.) In de nabij heid van Mantua kwam op den spoorweg overgang een auto in botsing met een pas- seerenden trein. Van de acht inzittenden van den auto wer den vier personen gedood, drie zwaar en één liclit gewond. Het Amerikaansche departement van de schatkist heeft 65.000.000 te veei betaalde belastingen terugbetaald. Onder de personen, die restitutie ontvingen bevinden zich o.a. Mellon de secretaris van de schatkist, die ruim 75.000 te veel heeft be- faald en enkele bekende filmsterren. Schrijven van mr. Kortenhorst. Onze Brusselsche correspondent meld», ons: In verband met het bekende plagiaat-inci dent „Standaard"-Ward Hermans, heeft het Brusselsch blad ook een briefje ontvangen van mr. Kortenhorst, luidende als volgt. „Ik ben u erkentelijk voor het verweer tegen de aantijging van den heer Ward Her mans. als zou ik in het Nederlandsch parle- werden gedood. Bij de tweede poging werden acht personen gewond. In het geheel zijn thans in de provincie 763 personen gearresteerd, van wie 636 te Pesha war. Volgens 'n officieel bericht zijn Zaterdag J.l. tien roodhemden gedood en twintig gewond bij een poging om het Britsche militaiie kwartier binnen te dringen. PARIJS, 28 December. (HAVAS). Volgens bericht uit Madrid heeft de Portugeesche mi nister van oorlog militaire troepen naar de Spaansche grens, tegenover Rineon del Rosal 1 1l.„«n (InnV rlc ment een vertaling hebben geleverd van pas- 1 "^"~"d°ïn Verband met zekere door de sages NEW YORK, 29 December. (V.D.) Gedeelten van Los Angeles staan onder water, als gevolg van den hevi-gsn regen, duurt. Groote hoeveelheden water dringen van de omliggende heuvels ln de stad. Het autobus- en automobiel-verkeer wordt ernstig bemoeilijkt. die reeds vijf dagen zoo afdoende weerlegd, dat er mijnerzijds geen behoefte bestaat daar nog een woord aan toe te voegen. Wanneer reeds nabootsing de hoogste vorm van vleierij beteekent, welke graad van ver eering spbeekt er dan in de handelwijze van den heer Ward Hermans, toen hij geheele brok stukken van mijn rede onder zijn eigen naam in het. Belgische parlement ten beste gaf Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik dezen vorm van waardeering niet kan aanvaarden, i Met alie hoogachting, ens.". vertrouwe lijke mededeelingen, volgens welke Portugee sche politieke emigrés een overval op Elvas in den zin zouden hebben. DE SCHOTSCHE MIJNWERKERS LONDEN, 29 December (H.N.) De Schotsche mijnwerkers hebben gisteren in een vergade ring te Glasgow besloten tot stiehting van een algemeens federatie der Schotsche mijnwer- kers, waarbij zich alle plaatselijke cn districts, vweenigingen zullen aansluiten. TEHERAN, 29 December (R.O.) Perzie, dat nauwelijks hersteld is van de zware cholera- epidemie, waardoor het land in den laatsten tijd geteisterd werd, wordt thans bezocht door een vreeselijke griepepidemie. Bovendien hebben de strenge winter en hevi ge koude de laatste dagen tal van slachtoffers geeischt. In de strafgevangenis St. Quentin (Califor. nië), het grootste tuchthuis van den staat, 18 het in den nacht op Dinsdag tot ernstige excessen gekomen. Eenige gevangenen probeerden uitte ore. ken, toen een tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelde neger, die het rookverbod had overtreden em gewaarschuwd was, een aanval van razernij kreeg. De bewakers losten veertig schoten, waar door een gevangene werd gedood en zeven an- deren werden gewond. Ook een bewaker üeP verwondingen op. IJS EN SNEEUW. BELGRADO, 29 December (H.N.) Ten ge volge van den zwaren ijsgang op den Donau is de haven van Belgrado sedert den tweeden Kerstdag geblokkeerd. LONDEN, 29 December (H.N.) In Lancas hire beeft het zwaar gesneeuwd, zoodat in den Hjd van 18 uur 3 voet sneeuw Is gevallen. Te Roisdorf bij Bonn vond een koopman die met zijn kinderen van een Kerstfeestje terugkeerde, in den kelder van zijn woning, waarin een sigarenwinkel gevestigd is, zijn vrouw met doorgesneden keel. De vrouw gaf nog slechts zwakke teekenen van leven en is in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis overgebracht. In den kelder vond men een broodmes, waarmee de moordaanslag moet zijn gepleegd. De vrouw had tegen tien uur nog een man binnengelaten, die voorgaf sigaren te willen koopen. maar die, zoodra hij binnen was, de vrouw peper in de oogen gooide, haar vast bond, aanviel en er toen met den inhoud van de kas vandoor gin*. Veertien personen vermist. HDLSINGFORS, 29 December (W.B.) In den. sneeuwstorm is gisterenavond voor Helsing- fors het Finsohe stoomschip „Orion", in bal last van Rouaan herwaarts onderweg, gestrand. Tien leden der bemanning en een vrouw wisten den oever te bereiken. De overige negen, led-en der bemanning, o.w. kapitein en twee stuurlui werden door een met vijf koppe-n be mande reddingboot opgepikt. Deze reddingboot wordt echter sindsdien vermist. LONDEN, 28 December. (R.O.) 'Op de Theems bij Woolwich is een stoomschip uit New-York in botsing gekomen met een sleepboot, die dadelijk zonk. Men vreest, dat de bemanning der sleep boot. verdronken is. (Van de tien man zou er, volgens eeu later bericht, slechts één gered zijn/, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10