I HOOFDEN VAN R. K. BIJZONDERE SCHOLEN IN HET BISDOM HAARLEM. Herdenking van het 60-jarig bestaan der vereeniging. WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 WAARSCHUWEND WOORD MGR. AENGENÉNT. VAN Haarlem's Bisschop over sommige hedendaagsche Katholieke schrijvers. FEESTVERGADERING. HET A.S. EUCHARISTISCH CONGRES. DE UTRECIITSCHE COURANT EN „HET CENTRUM". NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. DE ACHT MILLIOEN GEPASSEERD BISSCHOPSWIJDING MGR. VERRIET. ACHTERLIJK. BENOEMINGEN in het Aartsbisdom Utrecht. ZUSTER II. DIETZ f. COMMUNISTISCHE CORRESPONDENTIE. Gorgel ook op sfreraf! UIT DE TILBURGSCHE WOLLEN- STOFFENINDUSTRIE. HOLLAND SUMATRA TABAK MIJ. De vereeniging van hoofden van R. K. bij zondere scholen in het bisdom Haarlem beeft Dinsdag te Haarlem haar zestigjarig bestaan herdacht. Te 10 uur, 's morgens, droeg de doorluchtige Beschermheer, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent. Bisschop van Haarlem, in de kerk van den H. Joseph, aan de Jansstraat een Pontifi cale Hoogmis van dankbaarheid op De kerk was fraai met bloemen en planten versierd. Om één uur werd een feestvergadering ge houden in d.e bovenzaal van Brinkmann, aan de Groote Markt. Daarbij waren o.a. weer te genwoordig Mgr. J. D. J. Aengenent en Mgr. M. P. J. Möllmann. Het orkest van het R.-K. Lyceum te Haarlem opende de bijeenkomst met een marscb, waar na de voorzitter, de heer Th. P. Badoux uit Den Haag de vergadering opende en een korte begroeting aan Mgr. Aengenent bracht. Staande werd door de aanwezigen trouw en aanhankelijkheid aan den Bisschop beloofd. De secretaris las vervolgens een beknopt overzicht van het laatste decennium voor, waarna het orkest zich weer liet booren. Mgr. Aengenent spreekt de aanwezigen toe. Hierna verkreeg Z. H. Exc. Mgr. Aengenent het woord. Zooals U bekend zal zijn, aldus mgr., heb ik geen oogenblik geaarzeld dit feest te komen mede vieren toen ik Uwe uitnoodiging ontving. Ik wilde openlijk blijk geven van mijn warmg sympathie voor uwe vereenigiug, omdat zij altijd als ideaal voorop heeft gezet de belan gen van het katholieke onderwijs op de meest verheven wijze te dienen. Ik breng U openlijk hulde en dank voor het groote werk in 60 jaar verricht, nl. de room- ecbe opvoeding van onze katholieke jeugd. Van iuwen eere-voorzitter, mgr. Mölmann heb ik nooit anders dan goed gehoord. Van morgen hebt gij God gedankt voor het onuitsprekelijk veel goed, dat gij mocht ver richten en Ik heb God's zegen afgesmeekt over over uw huisgezinnen, uw familie, uw scho len. De kinderen van mijn diocees hebben goe de katholieke onderwijzers. Ik weet dat uit persoonlijke ondervinding in Delft, en ik heb steeds meer kunnen waardeeren den room- schen grondslag, die door mijn eerste leer meesters gelegd werd. Ik dank hun nagedach tenis voor alles wat zij voor mijn opvoeding in die jaren hebben gedaan. Opnieuw wensch ik deze vereeniging in haar geheel te vereeren ging Mgr. voort. Een uwer verdienstelijke bestuursleden de beer Bertels, uw secretaris, kan ik thans het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifioe op de borst spelden. (Langdurig applaus en gejuich). Het onderwerp dat Pater Vlaar aanstonds aal behandelen „Het dienende Gezagheeft hjijn bijzondere sympathie Vooral in deze woelige dagen is het gezag van zoo'n enorme beteekenis. In dit verband wilde Ik U wijzen op de beteekenis van het gezag en de taak van de gezagsdragers in betrekking tot de lectuur. Ik meen dat over dit onderwerp wel een woord in het openbaar gesproken op zijn plaats zal zijn. Ik doe het niet gaarne, maar Ik acht Mij niet verantwoord wanneer Ik niet in het open baar eenige waarschuwingen laat hooren. De laatste jaren is de lectuur in tijdschrif ten en boeken, door katholieken samengesteld in veel gevallen niet bevorderlijk voor onze Roomsohe zaak. Ik heb de nieuwe publicaties met groote aandacht gevolgd ik deed dit niet uit sympathie maar omdat ik meende verplicht te zijn op de hoogte te komen van wat op het gebied van katholieke lectuur geboden wordt. En die publicaties wekten maar al te dikwijls mijn tegenzin op. ook de vraag gerezen of hier een tendens aan wezig is om een revolutie tot stand te brengen in de moraliteitsbegrippen, die onder ons ka tholieke volk leven en gangbaar zijn. Wij zijn kinderen van den gevallen Adam en ieder heeft een strijd te voeren, die groot is. En wij weten „Wij bezitten onze deugd sn broze vaten" en het spreekt dus vanzelf, dat wanneer wij die vaten breken, de deugd gekwetst wordt, Ten derde: Er wordt door verschillende ka tholieke schrijvers met dusdanige bewoordingen over sociale toestanden geschreven, dat het op wekken van verbittering niet kan uitblijven Deze schrijvers zoeken geen toenadering tus- schen de klassen en het is alweer een groote ramp voor ons katholicisme als die verbittering tusschen de klassen .door katholieke schrijvers wordt tot stand gebracht. Dit is in lijnrechten strijd met de Encycliek van Paus Pius XI „Qua- dragesimo Anno". Alleen door harmonische sa menwerking en onderlinge liefde kan verbete ring bereikt worden. Bij deze drie punten zou ik nog het vol gende willen toevoegen: Bij eenieder, die lei ding heeft over anderen, moet worden aange kweekt 'n heilige schroom en 'n groote voor- zlchtigheid bij het kiezen van lectuur. Voor zichtigheid is gewenscht om zich vrij te houden van de fouten, die door mij geschetst zijn. Het is de taak van censoren van katholieke leeszalen, directeuren en personeel van open bare katholieke leeszalen om nauwgezet na te gaan, of de lectuur die gevraagd wordt geen nadeeligen invloed op den persoon ln kwestie kan hebben. Het is de taak van de hoofdredactie van katholieke couranten om nauwigezet te beoor- deelen, welke beschrijvingen van boeken in bun kolommen mogen worden opgenomen. Hier wil Ik speciaal wijzen op de film-recensies. Vele critici zijn geneigd een film te prijzen om de aesthetisohe waarde, welke ik geenszins ont kennen wil. Maar wanneer de moraal ook maar iets te wenechen overlaat, werken diezelf de filmen verderfelijk op het groote publiek Het is de taak van katholieke ouders en van U, hoofden van scholen, die voor een groot ge deelte van den dag de plaats van de katholieke ouders inneemt en die de Roomscbe opvoeding van het kind in handen hebt, aan te kweeken een geest van groote voorzichtigheid in het kiezen van lectuur. Ik ben er van overtuigd, dat deze woorden bij U een welkom onthaal zullen hebben gevon den. Moogt gij van hier gaan met de nog diepere overtuiging hoe groot uw verantwoordelijkheid is bij de opvoeding van het kind. Moge uwe vereeniging dat besef van groote verantwoordelijkheid bij de leden in de vol gende tientallen jaren steeds krachtig aan- kweeken. Moge de zegen van God de actie uwer vereeniging steeds meer bevruchten. Uw ver eeniging moge groeien in aantal leden en in innerlijke activiteit. Dan zal zij een zegen blij ven voor het katholiek leven in ons Bisdom. Vervolgens was het woord aan den Zeereerw. Zeergel. heer Dr. N. Th. Vlaar, rector van het R- K. Lyceum te Haarlem. Deze sprak over: ..Het dienend gezag". Groote bezorgdheid vervulde mij. Waar moet Ihet met de jeugd naaf toe, als de ideeën, die in dergelijke boeken en tijdschriften verkondigd ■worden gemeengoed zouden worden Klach ten van ouders bereikten mij, klachten van zeer hoog staande priesters over de lectuur, die van katholieke zijde en onder katholieke vlag werd voorgezet. De klachten tegen zulke Roomsche schrij vers zijn drievoudig: Ten eerste: er is een groep van katholieke schrijvers, die in tijd schriften en boeken schrijven over priesters en religieuzen, op een wijze, die het respect voor dezen absoluut en systematisch m-oe-t on dermijnen. Dat zou een groote ramp zijn niet alleen voor deze priesters en religieuzen, maar ook voor de katholieken zelf. Wij vinden on ze groote kracht niet alleen in onze sterke, goed gefundeerde katholieke organisaties, maar vooral ook in de kinderlijke aanhankelijkheid va-n de geioo-vigee voor de priesters. En wan neer de-ze aanhankelijkheid zou verdwijnen zo-u er een ramp ontstaan voor de positie vau de Kerk in ons dierbaar vaderland. Door deze minachtende wijze van schrijven kan zoo se. makkelijk ontstaan een geest van antl-clerlka- lis-me. Wij priesters zijn lang niet allen vol maakte heiligen, en ook de religieusen hebben Shun fouten, maar wanneer men klachten heeft moet men komen bij de kerkelijke overheid. In t openlbaar op minderwaardige wijze over de geestelijkheid schrijven zal verschrikkelijke en niet te verantwoorden gevolgen hebben. Ten tweede: Er zijn schrijvers, die in tijd schriften en boeken onderwerpen bespreken, die beter niet genoemd moesten worden. Zulke katholieke schrijvers kunnen soms een uiteen zetting van details geven, met een vrijheid, die MP iet ongelooflijke grenst. Bij velen is dan Rede Dr. Vlaar. Spr. begon met. do opmerking, dat dezen mor sen door de pontificale Hoogmis gesymboli seerd werd hoe nauw de roeping van Hoofd der School met de belangen der H. Kerk sa menhangt. Komende tot het onderwerp der feestviering zegt spr., dat de stichtingsoorkonde dateert van 3 jaar na het mandement der Nederland sche Bisschoppen ten jare 1S6S. Voor de eerste leden van de vereeniging wa ren deze woorden nog comtemporaine geschie denis. Spreker schetst vervolgens hoe de bond van R. K. Hoofden de groote momenten uit den schoolstrijd heeft meegemaakt en vestigt vooral de aandacht op den gedenkwaardigen dag van 12 December 1917, waarop in Neder land plechtig werd afgekondigd, dat de vrij heid en de finantieele gelijkstelling voor het Bijzonder Lager Onderwijs in de grondwet was vastgelegd. Met een citaat van Dr. Cassiauus Hentzen, naar aanleiding, yan de wet van 9 October 1920 eindigt spreker zijn voorbeschou wing, terwijl hij uit dit citaat tevens het werk programma opstelt n.l.: de inleiding van het nieuwe bloeitijdperk der godsdienstige lagere school en de verheffing van het dierbaar bij zonder onderwijs. Vervolgens spreekt de inlei der aanmoedigende woorden om het vele goede van het nieuwe aan te durven en te kerstenen ten bate van Katholieke opvoeding en Katho liek onderwijs. Juist dit onderscheidingsver mogen maakt in deze dagen de taak van Hoofd der Kath. school niet gemakkelijk. Tel kens worden we voor het nieuwe geplaatst maar moeten we ook zelf het nieuwe zoeken. Telkens worden de vragende oogen van de jeugd en de medewerkers op ons gericht en de omstandigheden eischen, dat men als gezag drager vooral het dienend karakter - van dit gezag naar voren brengt. Vervolgens schetst spreker den aard van het gezag en de drievoudige ontplooiing hiervan, terwijl hij de practische toepassing op de hoof den der school hieruit laat voortvloeien. Spreker waarschuwt er voor, om de beide excessen ook in schoolleiding te vermijden n.l. een zeker despotisme en anderzijds de zwak heid. Herhaaldelijk karakteriseert spreker de din gen met woorden van St. Augustinus, die even wel het bemind-wórden stelt boven het ge- vreesd-zijn! Augustinus wijst hem, naar den vader, als het ideaaLigin den gezagdrager. Gezag en vrij heid dat lp liet probleem van de meest paeda- gogische ingewikkeldheid. De leuzen klinken uit beide kampen, maar de lokstem der vrij heid laat zich het meeste hooren. Spreker licht dit alles toe uit de werken van bekende paedagogen en sluit zijn rede met een citaat van Dr. Verhoeven uit het verslag van den 4den Nederlandschen Katholiekendag. Om half vier vereenigden de. reünisten zich aan een diner in hotel Brinkmann. HET UITGEBRANDE CAFE „DE VALKaan den Heuvel te Tilburg, waarin, de familie Roeten, bestaande uit main, vrouw en twee kinderen den dood vonden. De dienstbode werd stervende uit het brandende huis gehaald en is inmiddels ook reeds overleden;. Het levende Dublin. Onze Londensche correspondent schrijft ons: Gij zult, zoo het u vergund is in Juni het Eucharistisch Congres bij te wonen, een schit terende moderne hoofdstad leeren kennen. Naar liet uiterlijk is Dublin een Engelsche stad, met weinig of niets van de karakteris- tiek-Iersche physionomie van Cork, Limine rick en de andere steden der Saorstat. Het is naar het uiterlijk niet alleen een Engelsche stad, maar een Engelsche luxestad, zoo weel derig en monumentaal van bouw en aanleg ais, aan deze zijde van de Iersche zee, wellicht geen stad te vinden is. Het hedendaagsche Dublin is, in zijn pronkwijken, de schepping van de achttiende-eeuwscbe Anglo-Iersche gen try, welke er een residentie van maakte, on eindig veel vrodijker en wereldscher, maar ook weidscher en vorstelijker dan het toen malige puriteinsche Londen. Het Dublin der achttiende eeuw was de hoofdstad van een land van büna 8 millioen inwoners; daarvan woonden hoogstens hon derdvijftig duizend, maar waarschijnlijk aan zienlijk minder, in de metropolis. Thans is Dublin een stad van 350.000 inwoners; het lijkt op een stad van 1 millioen inwoners, maar het land, waarvan het de hoofdstad is, heeft een bevolking van even twee-en-een-half millioen. Denk na over deze cijfers, en gij zult het treurspel vau Ierland eu van Dublin doorvoe len. Wanneer gij Dublin, uitsluitend als stad, gezien hebt, dan weet gij niet veel meer van Ierland af, dan wanneer gij Londen gezien hebt. Maar gij weet iets van Dublin af, en dit is ten voile de moeite waard. Want het is in Dublin dat de toekomst wortel geschoten heeft. I^at u niet wijsmaken dat Dublin te groot is voor Ierland. Dit zo-u geen tragedie zijn. Maar Ierland is nog steeds te klein, veel te klein voor Dublin. Niet alleen in inwoner tal, in moderniteit, in vooruitstrevendheid, maar ook in wilskracht en in besef der werke lijkheid. Wat Ierland worden kan, als het iets wordt, ziet men te Dublin, en ook reeds te Cork; wat het veel te lang geweest en geble ven is, ziet men overal elders. Ik moet eraan toevoegen: vaak in de aantrekkelijkste vor men. Maar nu, in verband met Dublin's betee kenis als tooneel van bet Eucharistisch Con gres: deze moderne, nuchtere hoofdstad, die meer praai dan schoonheid tentoon spreidt, is het luisterrijkste monument van de aangebo ren godsvrucht, van de Katholiciteit der Ieren, die een bestanddeel is van hun harte- bloed. Velen, die in Ierland geweest zijn, zullen het u misschien anders vertellen. Zij zullen spre- ken van die vroegereeuwsche dorpen en ge huchten met hun stuursche en toch zoo droef geestige huizen en hun primitieven vorm van onbewuste armoede. Zij zullen spreken van de verschrompelde dorpsmoedertj-es, die niet le zen en schrijven kunnen, maar wier lippen steeds gesierd worden met den Naam der Moe der Gods; zij zuilen spreken van de stugge mannen, die aan de straathoeken hun „Wees Gegroet" opzenden voor de beelden der Heilige Maagd Denkt gij werkelijk dat daór, waar het menschdom de eeuwen heeft laten voorbij gaan, de schoonste verwachtingen bloeien voor ons heerlijk geloof? Denkt gij werkelijk dat daar, waar het menschdom zich door een muur van onwetendheid omwald heeft, ons Geloof, dat a! liet weten omvat, zijn schoonste triomfen viert? Maar treedt in liet bruisende, wereldsche, levende Dublin een kerk binnen op welken dag van de week ook en wees er getuige van de devotie der dichte scharen, en gij zult erkennen dat daar het ge-loof mees ter en heerscher is over intellect, energie, eer zucht en moderniteit, overal datgene wat Du blin maakt tot Dublin. En tot de stad waar. gelijk wellicht in geen andere, de levende naties den levenden Christus-Koning kunnen huldigen. De Utreebtsche Courant meldt: „Tegemoetkomend aan het nadrukkelijk verlangen van de Kerkelijke Overheid hebben de uitgevers van Het Centrum en Utr. Courant sedert maanden onderhandelingen gevoerd om de -beide genoemde katholieke bladen saam te voegen tot één te Utrecht verschijnend katho liek Dagblad. Deze onderhandelingen zijn j.l. Woensdag avond afgebroken tengevolge va.n de meded e- lin-g van Het Centrum, dat buiten zijn mede weten een zeer aanzienlijk deel van zijn belang is overgedragen aan een combinatie buiten het Aartsbisdom. De Ut.redhts-clbe Courant zal derhalve als zelf standig Katholiek Dagblad van Utrecht blijven voortbestaan". In de afgeloopen week is bij de dagbladen ten bate van het Nationaal Crisiscomité ont vangen ƒ15.617.99. In totaal heeft deze inza meling tot dusver opgebracht 110.829.72. Het secretariaat van het Nationaal Crisis- Comité deelt mede dat gisteren vergaderden de le en 2e afdeeling, respectievelijk voor Land- en Tuinbouw en voor Handel, Nijver heid en Middenstand, over het probleem van de steunverleening aan kleine zelfstandigen Blijkens den staat in liet jongste maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is de bevolking van ons land in Sep tember voor het eerst de acht millioen ge passeerd. Op 1 September telden we 7.992.991 inwoners, een maand later was dit aantal ge stegen tot niet minder dan 8,006,600. Naar de N. Ven!. Crt. verneemt is de plech tige wijding van Mgr. Verriet na de j.l.Maandag afgekomen dispensatie thans definitief vast- gesteld op 6 Januari a.s... zooals vroeger door ons vermeid. Ze zal geschieden door den Aarts bisschop van Utrecht en de Bisschoppen van Breda en Den Bosch. In „Akker en Arbeid", een bijlage der socia listische bladen, wordt gesproken over den harden arbeid der Keuterboeren. De schrijver zegt; Is dat een menschwaardig bestaan? Nog ploegt en zaait hij maar eens zal hij door de concurrenten van het moderne bedrijf op zijn akker ten onder gaan, tenzij hij zijn tijd verstaat en door organisatie en samen werking zich bij de nieuwe eischen aanpast Vragen: heeft de auteur wel eens van pater v. d. Eisen gehoord en van de scheppingen van den Brabantschen Boerenbond? En wei eens iets vernomen van den organisatorisehen arbeid der boeren in andere provinciën? De organisatie en samenwerking, welke het socia listische blad vraagt, bestaan ongeveer even lang als „Het Volk" zelf! Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te De Steeg den weleerwaarden heer F. A. Paping, tot pastoor te Bedum den weleerwaarden heer A. H. El- schot, tot pastoor te Lattrop (O.) den weleer waarden heer H. J. Kempers, en tot rector van het R. K. Ziekenhuis te Amersfoort den wel eerwaarden heer J. Th. C. Wilmink. Na een ongesteldheid van slechts een paar dagen is te 's Gra-venhage op 47-jarigen leeftijd overleden zuster H. Dietz, adjunct-directrice aan hot Juliana-ki nd etrzieken h uis. Medewerking van den directeur-generaal der P. T. T. ingeroepen. Door den heer van Braambeek zijn aan den mtaisteir van Biinnenlan-dscihe Zaken en Land bouw de voilgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de burgemeester van Hasselt op 14 December 1931 aan den Direc teur-Generaal van het bedrijf der P.T.T. een brief heeft gezonden van den volgenden inhoud: „Teneinde voorbereid te zijn, acht ik heit van -belang te weten of zich omder de arbeiders te Hasselt aanhangers bevinden van een of andere ravolutionnaire beweging of dat e- ceilen zijn van de C. P. Eén van de middelen om tot deze weten schap te komen is een onderzoek naar de cor respondentie van sommige ingezetenen. Het is daarom dat i-k u beleefd veTzoek, mij wel te willen Inlichten over de tg Hasselt gevoerde correspondentie met rerolntionnaire centra en wel in het bijzon-der van de ingezetenen B. v. d. Sluis, KaS'tanjelaan D 15, en J. v. Raa-l-te, Eikenlaan D 165. Beleefd, verzoek Mc u antwoord te willen adresseerem aan J. P. Royer, burgemeester van Hasselt. De burgemeester, (get.) ROYER."? Indien het antwoord bevestigend luidt, wil de minister dan mededeelen of de Directeur- Generaal aan het verzoek heeft voldaan? 3. Wil de minister in dat geval ook mededee len, of het naar zijn m'eemdng toelaatbaar is, dat burgemeesters of andere autoriteiten de P.T.T. traohiten te bewegen tot schiemdiing van het vertrouwen, waarmee correspondentie aan dit -bedrijf ter verzending wordt toevertrouwd? 4. Wil de minister, Indien het antwoord op d-e vorige vraag ontkennend ls, maatregelen treffen, dat ook de burgemeester va.n Hasselt voor het vervolg geen pogingen meer zal doen om langs zijwegen over correspondenties inge licht te worden, die niet voor hem bestemd zijn natuurlijk droog - met 25. 45 en 65 ets. Reel. 585 DGVS BURGERHOUT'S MACHINEFABRIEK EN SCHEEPSWERF. Staakt rentebetaling op en aflossing van óbligatiën. De N.V. Nederlandsch Administratie Trust Kantoor, trustee der 7 pCt. Obligatieleening ten laste van Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf deelt mede dat de resultaten over het afgeloopen jaar van dien aard zijn, dat het niet mogelijk is. in 1932 door te gaan met rente betaling op en aflossing van óbligatiën. Zoodra de jaarstukken gereed zijn, zullen de obligatiehouders tot een vergadering worden opgeroepen, waarin gedetailleerde mededeelin- gen zullen worden gedaan. TOEKOMSTIGE DIENSTPLICHTIGEN In de volgende maanden gaan weer duizen den jonge mannen soldaat worden. Er is geen betere voorbereiding op den militairen dienst tijd denkbaar dan een retraite. Niet alleen om den zegen, die iedereen van een goede retraite ondervindt, maar ook omdat men daar reeds aantreft zijn toekomstige goede vrienden voor den kazernetijd. Zulk een ertraite speciaal ingericht voor dienstplichtigen zal te Noordwijkerhout wor- den gehouden van 36 Februari. Men gelieve zich daartoe op te geven bij ondergeteekend^. De kosten bedragen 6.50 en kunnen tijdens de retraite worden voldaan of vóór de retraite warden toegezonden aan den Aalmoezenier. Na aanmelding ontvangt men een toegangs kaart. met verdere inlichtingen. Aalmoezenier J. J. BROUWER. Huijgeusstraat 6, 's Gravenhaga Tel. 116534. Giro 92320. St. Lambertus" aanvaardt de loons verlaging. Het hoofdbestuur van „St. Lambertus" heeft volgens „de Volkskr." de voorstellen van de Vereeniging van fabrikanten van wollenstoffen te Tilburg tot loonsverlaging aanvaard. Ver zocht is met het volgende rekening te willen houden; om voor de uurwerkers, die slechts enkele centen boven het vastgestelde minimumloon Verdienen, geen verlaging van loonen toe te passen; de op 3 Februari 1928 vastgestelde vergoe ding voor het aandraaien van kettingen, in- dien er in twee ploegen wordt gewerkt, niét te doen vervallen; den kindertoeslag te verstrekken tot 14 ia plaats van tot 13 jaar; bij voorkomende slapte niet steeds de on gehuwde arbeiders werkloos te stellen, maar het te verrichten werk zooveel mogelijk over de arbeiders te verdeelen. Voorts acht st Lambertus" het vanzelf sprekend, dat ook bij deze 1-oonsherziening er rekening mede wordt gehouden, dat de stuk- en tariefwerkers ten minste 10 petè boven de vastgestelde minima Wijven uitgaan. Naar men weet -heeft de vergadering afwij zend op de voorstellen beschikt, doch hot hoofdibestuur is van meening, dat gezien den econornischen toestand, men de voorstellen zonder meer niet kan afwijzen. AARTSBISSCHOP DOOR JODEN ONDERSCHEIDEN. De aartsbisschop van San Francisco, Mgr. J. Hanna, ontving de medaille, welke jaarlijks wordt uitgereikt door de „Nationale Commissie voor goede verstandhouding tusschen Joden en Christenen in Amerika". Het comité, dat den aartsbisschop verkoos, getuigde, volgens de Irish Catholic, dat de pre laat was „een christen die het meest gedaan had in het afgeloopen jaar voor de vestiging van een betere verstandhouding tusschen de onderscheiden godsdienstige richtingen in Amerika". Dezelfde prelaat werd eenigen tijd geleden door den gouverneur van den staat Californië benoemd tot voorzitter der Staatscommissie, welke plannen moet ontwerpen voor steun aan werkloozen. TOELATING TOT DE H. B. S. Bij Kon. besluit (Stbl. 503) is aan de eischen voor toelating tot de openbare en gesubsidieer de bijzondere H. B. Scholen met 5-jarigen cur sus de volgende bepaling toegevoegd: Degene, die op een erkende H. B. S. aan het einde van den cursus niet tot een hoogere klasse is bevorderd, mag, indien hij zich daar na aan een andere H. B. S., opleidende voor gelijk eindexamen, aanmeldt voor het toela tingsexamen tot de overeenkomstige klasse van deze school af te leggen, niet tot dit examen worden toegelaten, tenzij in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van den inspecteur, die met het toezicht op deze school is belast. EM.-PASTOOR C. J. BOUMAN f. In het ziekenhuis St. Antoniushove te Voor burg is gisterenavond overleden de zeereerw. heer C. J. Bouman, emeritus-pastoor van Schipluiden. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. De „Specht" Donderdag naar Indie. Op Donderdag, 31 December a.s. vertrekt-bet Indie-vliogtuig de „Specht" van Schiphol naar Batavia. De bemanning bestaat uit Pellens, eersten bestuurder, Hulsebos, tweeden bestuur der, Biesheuvel, werktuigkundige, Siemer,radio- te legrefist. De „Reiger" is gisterenochtend om 5 13 uit Caleutta vertrokken en na tusschenlandlngen te Akyab en Rangoon om 16.30 in Bangkok ge land. De Uil is gisteren om 7.10 uur uit Bagdad vertrokken en om 16.15 uur te Djask aange komen. De Raaf arriveerde te Djask om 14.55 uur na om 5.50 uur uit Jodhpur te zijn vertrokken. STAKING BIJ KATTENBURG GEËINDIGD. Vijf procent loonsverlaging voor coupeurs. Naar de bond van arbeiders in de kleeding- industrie ons mededeelt, is een staking bij de Hollan dia-fa brieken Kattenburg en Co. ge ëindigd. Negen-en-twintig van de 47 coupeurs zullen een loonsverlaging krijgen varieerende van 4 tot 5 pet. De coupeurs zijn gister weer aan het werk gegaan. Het overige personeel, ongeveer 250 arbeiders en arbeidsters, zal Maandag op de oude voorwaarden het werk hervatten. KONINKLIJKE PAKET SALARISVERLAGING A. K. U. Over de geheele linie met 10 pCt De maandsalarissen bij de Algemeene Kunst zijde Unie N. V. worden over de geheele linie met 10 pet. verlaagd, na afloop van de be staand'' uitraden. TWENTSCHE BANK. Interim-dividend 2 (v.j. 4) pCt. Naar wij vernemen keert de Twentsche Bank over het loopende boekjaar een interim divi dend uit van 2 (v. j. 4) pet. betaalbaar van 2 Januari a.s. af. Tot kapitaalsreductie besloten. In de heden te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders werd een voorstel van den raad van commissarissen der HollandSumatra Tabakmaatschappij, voor afschrijving van 50 pet. op de geplaatste aandeelen met algemeene stemmen aangenomen In verband daarmede werden de statuten gewijzigd. EERSTE NED. RIJWIEL. EN MACHINE FABRIEK v.h. H. BURGERS DEVENTER. Dividend 6 (v.j. 10) pCt. In de op 22 Januari a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders, zal door Com missarissen worden voorgesteld het dividend over het afgeloopen boekjaar te bepalen op 6 pet. (vorig jaar 10 pet.) AMSTERDAMSCHE DROOGDOK MIJ. Tweede directeur benoemd. In de algemeene vergadering van aandeelhou ders der Amsterdamsche Droogdok My., werd benoemd tot tweeden directeur dezer vennoot schap, de heer A. M. Versluys. VERHOOGING BENZINÊ-ACCIJNS IN NED. INDIë. Tijdelijk van 7.50 tot 9 per HL. BUITENZORG, 29 Dec. 1931. (ANETA.) Afgekondigd is de tijdelijke verbooging van den accijns op benzine en andere bijproducten van petroleum, vluchtiger dan petroleum, van 7.50 tot 9 per hectoliter. De bevolking dient minder voor export te worden aangezet BATAVIA, 29 December 1931 (ANETA) De directeur van K.P.M., de heer Everts, heeft een reis gemaakt door de Molukken. Bij zijn terugkeer te Batavia werd hij door een verte genwoordiger van de Java-Bode geinterviewd. De heer Everts verklaarde, dat de prijsdaling der boseh producten en van copra oorzaak was da.t de bevolking van verschillende streken af ziet van het verzamelen der oogsten, hetgeen tot gevolg heeft geldsohaarkch-te tegenover vol doende voedselvoorraden. De heer Everts wees er op, dat er streken zijn waar tachtig procent van de belasting niet binnenkomt. Hij achtte wijziging van de diensten der K.P.M. noodza kelijk, doch de wijze waarop dit zal geschieden is thans nog niet te voorspellen omdat daartoe uitgebreide voorbereiding noodig is. De heer Everts huldigde het standpunt van den heer Meyer Ranneft neergelegd in diens Nota aan de Begrootingscommissie, dat de be volking minder dient te worden aangezet om voor den export te produceeren. NED IND. SPIRITUS MIJ. Nieuwe directie. In de gisteren gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders der Nederlandsch-Indi- sche Spiritus Maatschappy werd besloten per 1 Januari 1932 tot directrice te benoemen de Ne- derlandseh-Indische Maatschappy voor Fabrieks nijverheid in stede van de Nederlandsch-Indi- sche Landbouw Maatschappy, die tot dusverre de directie voerde. SUIKERFABRIEK WITTOUCK TE BREDA. Men deelt ons mede, dat de Bredasche Sui kerfabriek „Wittouck" tot April zal blijven raffineeren. Ongeveer 700 menschen kunnen tot dien tijd daar werk en brood vinden. HR. MS. RIGEL. Hr. Ms. Rigel is gisterenochtend om 10 uur Mes sina gepasseerd. Exterieur van het uitgebrande café te Til. burg. Gedurende den brand verscheen da heer Roeien met een kind op het balkon doch hij dorst niet omlaag te springen^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5