ET4JUISVAM DEN AHQST DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 BEZUINIGING OP HET LAGER ONDERWIJS. 15- VAKOPLEIDINGSVRAAGSTUKKEN. SLUITING VAN HET CONGRES. NATIONAAL CRISIS-COMITE. Meerdere liefdadigheid noodig. HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. DE CENTRALE ONDERLINGE. VAN DEN BERGH'S FABRIEKEN. UNILEVER. II (Slot). De .Inzender" streeft klaarblijkelijk naar getallen minstens zoo slecht als het 48=, 80-stel- eel. En dht is de schaal, die destijds werd inge voerd, omdat men meende, dat d8 sehatkist in nood verkeerde, maar waarbij men deze iade- lijk aankondigde als tijdeljken maatregel en waarbij bovendien het instituut der assistenten let stelsel moest versachten. Toen echter geen verbod voor het aanstellen van boventallige leerkrachten. Niemand dacht daaraan! Ook later de „commissie-Rutgers niet en zelfs Minister Terpstra nu nóg niet. Alleen de heer Tilanus opperde dat idee, maar nam heel wat lager schaalg el allen. Wat echter het 48-stelsel voor kwaad heeft gedaan, weet leder, 't Was zoo bekend, dat mei de grootst mogelijke meerderheid die maat regel werd ingetrokken, voordat de termiji. verstreken was, die vooraf was bepaald. En dat terwijl in 1927, '28, '29 resp. het enorme getal van 625, 833 en 960 assistenten d scherpe kanten van het stelsel alleen reeds- voor het Katholiek Onderwijs hielpen afvijlen. On het onredelijke van de wenschen van „Inzender" aan te toonen -» niet om de zaak af te leiden geven we hier eenlge aanha lingen uit de verslagen der Rijksinspecteurs, die toch zeker wel deskundig zijn op het ge bied. (Verslag 1927-'28.) Inspectie Sneek: „Wanneer een onderwijzer met meer dan 40 leerlingen moet werken en dan soms over 3 of 4 klassen verdeeld, worden er in physieken zin te zware eischen gesteld en het onderwijs zal er In het algemeen onder lijden. In menige U.L.O.-school Is een benoorlijke verzorging der vakken bijna onmogelijk geworden, doordat één leerkracht te veel voor zijn rekening krijgt". Inspeetie Leeuwarden; „AU er de laatste jaren ooit een maatregel genomen Is, die de „vitale" belangen van het onderwijs geschaad heeft, dan is het zeker wel de Invoering van de 48-sehaal voor da lagere en de 30 schaal voor de IJ-L.O.-schglen ge weest". Zoo zouden we door kunnen gaan, heel wat Inspecteurs klaagden in dezelfden geest. En wat toen alleen ep het platteland geconsta teerd kon worden, omdat er geen verbod voor het aanstellen van boventallige leerkrachten bestond, dat wil nu „Inzender" invoeren voor 't geheeie land. Nu willen we niet wijzen op de autonomie der gemeenten omdat tegenwoordig alles kan. Maar wat niet kan.' Is. In lokalen berekend op hoogstens 86 of 40 leerlingen er 60 en meer te stoppen. Daar moet dus voor gebouwd of verbouwd worden. Averechtsche bezuiniging dus. «Omdat „Inzender" de „Wet Terpstra" aan prees als te gaan in de goede richting en om dat het hem scheendat dit reeds meer zou geven dan hij vroeg, willen wt> even aangeven, welke schade er alleen reeds aan het Katho liek Onderwijs zal worden aangericht door die wet, wanneer ze onverhoopt zou worden inge voerd. Wc hebben alle 2073 Lagere R. K. Scholen, die het Jaarboek van 1930 bevat, nagegaan en naast elkaar gezet het aantal leerkrachten volgens de Technische en volgens de dreigende 45-achaal. Vervolgens hebben we gezien welke scholen vooruit gingen en welke achteruit. We namen dus het getal leerlingen op 1 Jan. '30. Men kan niet volstaan met te zeggen: de grooto scholen gaan bij de 45-schaal vooruit, want er zijn aantallen leerlingen die voor belde schalen ietzelfde getal leerkrachten geven. Daarom hebben we de Juiste getallen geno men en niets .geschat". De uitvoerige becijfering bracht ons tot het volgende ontstellende staatje 2-mansscholen worden 1-mans M 2- t, w 3- n 4- 5* M M 8" 7* 29 2-t 143 3- 189 4- 178 5- 130 6- 87 7- 7 8- Totaal 16S R. g. scholen gaan achteruit. En dat van totaal 2073 scholen Hiertegenover staat een vooruitgang als Jbolgt: 17 8-mansscholen worden 9-mans 12 io- 10- 10" 11- 9 Ue 12- J 1* 13- 13- 14. 2 15- ie. SI iv* Totaal SS scholen gaan vooruit. De begrafenis der slachtoffers die bij de instorting der Vaticaansche bibliotheek werden bedolven. Op 1 Januari 1930 waren er 182 R. K. één- en twee-mansscholen. Dat getal wordt door het 45-stelsel vermeer derd met 172. Bij het nieuwe stelsel zullen dus van de 2073 R. K. scholen er 354 zijn met één of twee leerkrachten. Dat is dus ruim 11 pet. Nemen we de scholen met drie leerkrachten erbij, waar een of twee dar leerkrachten drie leerjaren moeten onderwijzen en men dus zeker niet in een dorado leeft, dan krijgen we deze getallen: De 652 bestaande worden door het beruchte stelsel vermeerderd met 361 en dus gebracht op 1013. Dat is dus ruim jS.S pet. Dus ongeveer de helft van het Nederland sehe schoolkind zal onderwijs ontvangen aan 1-, 2- of 3-mansscholen. Bezien we het U. L. O. Er zijn 54 één- en twee-mansscholen U.L.O.; van de bestaande 126 dvie-mansscholen worden er 76 tot twee-mans gedegradeerd. In de toe komst zal dat getal dus zijn 129 (van de 255). Dat is dus ruim 50 pet. En dit alles krijgt men reeds bij een 45-, 26- stelsel. „Inzender" verlangt meer. Hij wil opheffing van den strijd stad en plattelanddoor de stad gelijk te maken aan het platteland Ook zegt „Inzender": Het gaat alleen om de bezuiniging. Zoo en niet anders kan het, wil men tenminste de salarissen intact laten Die salarissen blijven niet intaot, die gaan omlaag, wanneer die van de overige ambte naren verminderun. Die vermindering der salarissen bezuinigt ook op onderwijs Hier echter wordt een dubbele bezuiniging ge vraagd. Wat o.I. fataal Is in de komende „Wet- Terpstra", die door „Inzender" aangeprezen wordt als ln-de-goede-richting te gaan, dat is het verband, dat er gelegd wordt tusschen kosten van onderwijs en crisis. De komende wet mag het stempel van de crisis niet dragen. Want crisis is tijdelijk en de Wet blijvend. Moest er bezuinigd worden, (Jan zou er een tijdelijke schaal kunnen gemaakt worden zoo als in 1924, maar dan ,:eker nooit een uniforme. In het „welbegrepen" belang van ons onder wijs meenen wij te handelen door „Inzender" te bestrijden. Zijn voorstelling dat het redelijk zou schijnen het gemiddelde op te voeren tot 40, resp. 24, Is geheel in strijd met de werke lijkheid, We hebben alleen nog maar gewezen op de schade, door achteruitgang van 't aantal leer krachten, niet om hen maar om de schade aan het onderwijs. Hoe meer leerlingen, hoe minder profijt van het onderwijs. Laat men echter ook eens op een andere schaduwzijde letten: meer leerlingen bet ee kent minder toezicht. Op deze zijde werd onlang» ook in „Ons Eigen Blad" de. aandacht gevestigd. Dit is een zedelijk belang Moest er bezuinigd worden, dan tijdelijk en nogmaals nooit door een uniforme schaal en niet in de nieuwe wet. Het belang van de Nederlandsche jeugd, van de toekomst van ons volk elscht goed onderwijs. Dat mag thans niet voor goed verknoeid door Crisis-maatregelen. Doetlnchem 23 December '31 H. LEEMRIJSE. Nationaal congres te S'Gravenliage. In sectie I van het gisterochtend te 9 uur voortgezette cougres werd onder presidium van Ir. De Kanter het onderwerp: „Invloed van de vakorganisaties bij de vakopleiding' behandeld. Praeadvies was hierover uitge bracht door de heeren H. Amellnk, Jos Velt- man en C. Oosterhoorn. Na eenlge bespreking werd hun gemeen schappelijke conclusie, geamendeerd door den heer v. d- Lende en met nog een enkele redactie-wijziging aangenomen. Opleiding bij de binnen vaart. In de volgende zitting dezer sectie werd onder voorzitterschap van den heer H. D. Tabak het onderwerp: „Vakopleiding voor de binnenvaart" behandeld. Praeadvies was hierover uitgebracht door den heer G. de Jong Azn., directeur van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart, met mede werking van de heeren S. J. van Efferen, T. L. Mellema, A. de Vos, A. Banning, L. K. A van Duuren en F. A Lekskes, De heer Mellema lichtte nader de noodzake lijkheld van vak-examens voor de binnen vaart toe. De conclusies werden met algemeene stem men aangenomen, met dien verstande, dat omtrent de kwestie van de uniforme op leiding voor leerling-matroos bij zee- en binnenvaart nog nader overleg zal worden ge pleegd tusschen vertegenwoordigers van de groote- en de binnenvaart. Gistermorgen heeft sectie III onder voor zitterschap van den heer G. H. M. de Groot, directeur der M. T. 8. te Heerlen, een bespre king gewijd aan het door ir. J. J, H. Vrij- daghs uitgebrachte praeadvies over „Het on derwijs in de electroteohniek aan de M. T. S." Vervolgens werd onder voorzitterschap van prof. Dresden een bespreking gehouden van het door den heer W. J. Heydeman, directeur van de M. T. 8. Amsterdam, uitgebrachte praeadvies over het onderwijs in de wiskunde aan de M. T. S. Terwijl in de conclusies van den eersten praeadviseur verschillende wijzigingen wer den aangebracht en sommige er van werden verworpen, werden die van den heer Heyde man met overwegende meerderheid goedge keurd. Voorbereidend nijverheids- ondenvijs voor verpleegsters. In de-tweede sectie (vakopleiding voor meis jes) is gisterennamiddag behandeld het onder werp „voorbereiding nijverheidsonderwijs voor verpleegsters", waarover prse-advjes was uitge bracht door dr. G. Fabius, die ons uiteenzette, dat veelal bij de jonge meisjes, die in het zie kenhuis werkzaam worden gesteld, huishoude lijke kennis ontbreekt. De zusters kregen vroe ger weinig theoretisch onderricht, terwijl toch de practlsche vorming weinig waarde heeft als geen theoretische kennis aanwezig is. Voor een centraal instituut voor opleiding ls geen plaats. Het bezwaar van vooropleiding in het zieken huis ls, dat dit alleen in de groote Inrichtin gen kan worden toegepast. De conclusies van dr. Fabius werden na eenige discussie behoudens een kleine wijzi ging aangenomen. Vakopleiding voor huispersoneel. Over dit onderwerp werd geprm-adviseerd door mej. Anna Polak, directrice van het na tionaal Bureau voor vrouwenarbeid, te 's-Gra venhage, die concludeerde, dat bij het alge meen vormend onderwijs geen hulshoudonder- wijs dient te worden ingevoerd, dat de oplei- dlpgsgelegenheid voor huishoudelijke krach ten in inrichtingen dient te worden uitgebreid en dat herhalings- en aanvullingscursussen moeten worden opgericht voor reeds gediplo meerde huishoudelijke krachten, wegens de zich uitbreidende efficiency in techniek en ar- beidsmethoden op huishoudelijk gebied. De stellingen werden niet in stemming ge bracht. Aangenomen werd het voorstel van mevr. LelimanBont. dat het behandelde een grondslag zal vormen voor een bespreking, te houden door de Vereentging van Huisvrouwen, den Bond van Leerkrachten bij het nijverheids onderwijs voor meisjes en den Bond van Huis personeel. Nadat In seotie I en III nog enkele prae- advlezen waren behandeld werd gistermiddag In de Ridderzaal de slotzitting gehouden welke H. K. H. Prinses Juliana beeft bijgewoond. De heer mr. H. Smeenge sprak de Prinses toe. Spreker verklaarde dat het congres haar herhaald bezoek op hoogen prijs stelde. OFFERS VAN DEN TiLBURGBCHEN BRAND. Van n. r;: de lieer Roeien'.' zijn eobtgenoote. WUhoImina Roeien en de dienstbode Jo Broeren. Het jongste kind was nog niet gefotografeerd. Intern, instituut voor vakop leidingsvraagstukken. Als onderwerp voor deze vergadering was gekozen het Internationaal Instituut voor Vak- op leid inga v raa get uk ke n, waarover als prae-ad- vlseur optrad de heer Jules Hlernaux, van Charleroi. Spreker wees op de noodzakelijkheid van de bevordering van een baad tusschen de verschil lende volkeren met betrekking tot hun nijver heidsonderwijs. Spreker zette vervolgens de werkwijze van het bureau uiteen, dat zijn zetel te Parijs heeft gekregen. Als het Bureau kan komen tot een uitwisse ling van arbeider» en werkmeesters zal dat een gemak voor allen zijn. Het Bureau arbeidt nog sleohts provisorisch en zijn werk zal zich kalm en methodisch ontwikkelen, zoodat er geen sprake van kan zijn, aanstonds een gansehe organisatie in haar geheel in het leven te roepen Men stelt zich voor, een comité van bescher ming te vormen, en een raad van beheer zal bestaan uit vertegenwoordigeVs van de aange sloten landen. Als de landen hun be scheiden bijdragen willen geven, zal 'het internationaal orgaan om de 3 maanden ver schijnen. Het Bureau zal ertoe bijdragen, dat den ar beiders een Inzicht gegeven worden in hun zoo nuttige positie ln het sociale leven. Het zal den vrede bevorderen en strekken ten bate van het welzijn der menschheid. (applaus) De voorzitter huldigde den prae-adviseur, hem dankende o.m. dat hij zijn rede ln onze eigen moedertaal had gehouden en namens het oon. gres ingenomenheid uitende met de oprichting van het Bureau. De vice-voorzitter van het eongresbeatuur, de. heer H. D. Tabak, uitte zijn ingenomenheid met het feit, dat het punt in plenaire zitting aan de orde was gesteld en dankte voor de tegen woordigheid der Prinses. Het acsthetische element. Aan de orde was vervolgens „Het aesthetlsch element in de vakopleiding" waaromtrent de heer J. D. Mos en W. F, Gouwe algemeene be ginselen hadden geformuleerd, welke de con grescommissie had aangenomen. De heer Bos onderstreepte in een korte rede, de voornaamste beginselen, waarna de heer G. Versteeg, architect B. N. A. te Amsterdam, die m«t den beer Maurits Plate, architect B.N.A, te Haarlem, een praeadvies had uitgebracht over „Aeathetica als tehcnisch vraagstuk" een toe- licfhting daarop gaf. Voorts spraken de heer H. Ellens, directeur der Rijksschool over Opleiding van Teeken- leeraren te Amsterdam, en prof, Hui'b Luns, van Delft, die met den heer A. L. Hengeveld. directeur der Ambachtsschool te Haarlem, een praeadvies hadden uitgebracht over „Aesthe- tika in het Ouderwijs", Ook voerde het woord ir. M. C, A. Metscbke, hoofdleeraar der afdeeling Bouw- en Water bouwkunde aan de M. T. S. te Rotterdam, die een praeadvies bad uitgebracht over de vraag: „In hoeverre moet aan middelbare technische scholen voor bouwkunde het aesthetlsch onder wijs in verband met het constructieve element invloed uitoefenen?". Nadat nog eenig debat was gevoerd, beeft de vergadering o<p voorstel van den heer Tabak een resolutie aangenomen, waarin wordt uit gesproken, dat het aesthetlsch element in de vakopleiding niet kan worden gemist en dat het onderwijs aan de nijverheidsscholen tech- nisch-aesthetisch behoort te zijn D- Prinses spreekt het con gres toe. Vervolgens beeft de Prinses het woord ge nomen. H. K. H. sprak als volgt: „Het is met bijzonder veel genoegen, dat ik als beschermvrouw van het congres voor vak- opleidmgsvraagstnMrer hedenmiddag de be. raadslag) ngen van het congres heb mogen vol gen en eergisteren de plechtige toespraak van Z. Exc. den minister van.Onderwijs heb mogen aanhooren. Nu het congres op het punt staat, gesloten te. worden, ls het mij een behoefte, u, mijnheer de voorzitter, hartelijk dank te zeggen voor de vriendelijke woorden, die u tót mij hebt willen richten, en voor de gastvrije ontvangst, welke mij hier van de zijde van het congres is ten deel gévallen. Wanneer, het congres tot een volledig succes is geworden, is dat zeker in de eerste plaats te danken aan do voortrof felijke organisatie en de piedewer king van zooveel deskundige praeadviseurs. Maar daarnaast mag ik zeker ook u danken (en ik ben overtuigd, uit aller naam te spre ken) voor de voortreffelijke leiding, die er van u, mijnheer Smeenge, als voorzitter van net congres ls uitgegaan". Na deze rede klonk geestdriftig „Leve de Prinses!", gevolgd door een driewerf hoera van het congres. Slotwoord van den voorzitter. De heer Smeenge, nam ontroerd het woord tot sluiting van het congres. Hij dankte de Prinses voor baaT destijds genomen besluit urn als beschermvrouwe op te treden en voor haar herhaald bezoek en uitte zijn vreugde, dat H. K, H. tegenwoordig was geweest bij het uitspreken van de rede dooT den heer Hier- naux, wat aan de verhouding tusschen Nedo - land en Belgie ten goede komt. Spreker dankte praead visaurs, debaters en Inspectie van het nijverheidsonderwijs voor hun belangstelling, alsmede den oud-inspecteur vari het nijverheids onderwijs. Als straks de tijden beter zijn, mo ge er een geschoold personeel zijn. waarvan goed gezrogd wordt en een heilzaam nijver heidsonderwijs. Spreker dankte ook de ten- toonstellingsdirectle en voorts allen, die aan wezig hebben willen zijn in het plechtig uur, waarin het ambachtsonderwijs van Nederland een nieuw verbond heeft gesloten met het Huls van Oranje. (Applaus), Hiermede was het congres geëindigd. Het Nationaal Crisis-Comité deelt ons mede Uit da antwoorden op de circulaire van 1 De cember aan de burgemeesters verzonden, blijkt. dat reeds in ongeveer 350 gemeenten Plaatse lijke Comlté's zijn gevormd slecht# in 150 ge meenten blijkt voorloopig geen bijzondere voorzieningen in den crisisnood noodzakelijk. Van do overige gemeenten ontbreken nog de finitieve gegevens. Bereids is aan enkele comité's, wier werk zaamheden reeds vergevorderd bleken en welke voldoende gegevens verstrekten om te kunnen beoordeelen. of onmiddellijke hulp gewenscht was, een uitkeering in geld gedaan. Nadrukkelijk vestigen wij de aandacht er op, dat de plaatselijke comité's ln de eerste plaats op door eigen activiteit te verkrijgen midde len zijn aangewezen hot Nationaal Crisis-Co mité kan'deze slechts «.enigermate aanvullen. Bijna alle giften in natura ter waarde van 140.000 en waarvan bet grootste gedeelte door de gevers voor bepaalde plaatsen bestemd was, zijn reeds gedistribueerd. Alhoewel dankbaar voor de reeds ontvangen goederen, ls het N. O. C. toch teleurgesteld over het geringe aantal der gevers. Wij houden ons warm aanbevolen voor het ontvangen van giften ln den vorm van nieuwe dekens, levensmiddelen, brandstoffen, lakens en dergelijke. Den gevers wordt echter ver zocht zich eerst met den penningmeester Id verbinding te willen stellen, aangezien wij geen goederen kunnen opslaan- Kleine giften ln natura kunnen bet best rechtstreeks aan de plaatselijke comité's wor den gezonden. 25-jarig bestaan van dèn bond. llieter vierde de Ned. Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs zijn vijf en twintig jarig jubileum op dezelfde plaats, waar hij een kwart eeuw geleden werd opgericht n.l. ln het gebouw voor K. en W, te Utrecht. Nadat een groot aantal leden zich in de ochtenduren verzameld had in K. en W. ging men naar de St. Micbaelskapel waar de Jubi- leerende vereeniging door den burgemeester van Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae, werd toegesproken. Des middags had er in K. en W. een feest» vergadering plaats, waar de bondsvoorzitter, de heer C. Henke een feestrede hield. Hierna werd het woord gevoerd door den voorzitter van de commissie van voorbereiding, die het hoofdbestuur een boekenkast aanboo-d voor de bestuurskamer alsmede een door den heer L. P. Versteeg uit Hilversum geschilderd portret van den voorzitter. Ook werd een groote gift aan geld, door ver schillende belangstellenden bijeengebracht, ge stort in het ondersteuningsfonds, dat thans ook den naam ontving van Coenraad Henke- fonds, Omzetting in een bedrijfs- vereeniging. Dinsdag: had te Amsterdam eeoj vergadering pleats van de Oom missie van Gedelegeerden der Centrale Onderlinge te 's-Gravenhage en vertegenwoordiger# van de Centrale Werkge vers- en Werknemersorganisaties. Besproken werd het voorstel van de Cen trale Onderlinge, dat de genoemde centrale or ganisaties zouden medewerken om de Cen trale Onderlinge om te vormen tot een Bedrijfs- vereeniging overeenkomstig artikel 91, le lid der ziektewet. De vertegenwoordigers der Centrale Organi saties verklaarden zich ln beginsel tot mede werking bereid. Na uitvoerige bespreking van verschillende onderdeeJen, die bij de omvorming der Cen trale Onderlinge aan de orde komen, werd be sloten de formuleering van nieuwe statuten en een overgangsregeling Op te dragen aan een Commissie De eerste vergadering dezer commissie zal plaats hebben op Woensdag 27 Januari a.s. in Amsterdam. Tweede uitkeering van 3 pCt. op de 6 pCt. cum. pref. winstd. aandeelen. De directie der N. V. Van den Bergh's Fa brieken deelt mede, dat zij heeft besloten over te gaan tot de tweede uitkeering over bet boekjaar 1931 van 3 pet. op de 6 pet. cumu latief preferente winstdeelende aandeelen A. en B. Zou onderhandelen over het verwerven van de controle over een Fransche onderneming- Naar aan de Ag. Ec. et Fin. wordt gemeld zou de Unilever ln Parijs onderhandelingen voeren voor het verwerven van de controle over een der belangrijkste Fransche levensmld- delenofiderneroingen, welke talrijke filialën heeft. Dit het Engelsch van SIDNEY WARWICK 12.) Onderweg had Dtck een krant gekocht. Die Bevatte de medudeellng dat Mardyke 's mor gens dcod in zijn huis in Mordaunt Road ge- om en was. 5 at de agent door het venster gezien had *a het feit dat. de doode plotse ng verdwenen was, was ook vermeid. Het s ot van net bericht wae de verzekering dat Politic sou spoor gevonden had. f'611 SP° T dat naar een hotel in de «strand leidt, dacht Dick Maar nu zullen ze het epoor wel bijster zijn! Daarop verdiepte hij zich in den brief. Mijn weloverlegd plan tot den diefstal, had niet ten doel om een waardevol ding In mUn bezit te krijgen, las Dick Beschouw mijn daad ifbt een gerechtvaardigde wraak, neming op een van de meest geraffineerde schurken, die ooit op eeu slinksche manier millioenen bij elkaar geschraapt heeft. Wil- Ham Hutton. Deze man, begreep Dlck uit het vervolg vsin den brief, die het van niets gebracht had tot een van tte rijkste mannen van net land. was in den tijd, dat hij al wei tot zekeren wel stand was gekomen, maar nog niet de mnlti- millionnair van tegenwoordig was. in aanra king gekomen met een Engelschman, dia tn Zuid-Afrika een diamantveld had ontdekt: door een achterbakscbe streek bad hij dien Engelschman den hiel gelicht: dit was het be gin geworden van zijp onmetelijk fortuin, Die Engelschman, düe een van Daniël# vrienden was geweest, was daarna geheel aan lager wal geraakt en toen Daniël van zijn armoede joorde, nam hij hem bij zich in huis, -waar hij drie jaar geleden gestorven t.-as. Zoo was Daniël op de hoogte gekomen van Hutton's infaam gedrag. Die man was verantwoordelijk geweest voor het lijden en den vroegtijdigen dood van zijn vriend; Daniël Wynter besloot zich op hem te wreken maar hoe? De volgende maanden gebruikte hij om zijn plannen voor te bereiden en uit te werken Hij slaagde erin een introductie bij den million- nair te krijgen en hij wist op zoo'n intiemeD voet met hem te komen dat, toen Hutton zijn palels In Park Lane betrok, Daniël Wynter een van de gasten was op de partij, welke bij die gelegenheid gegeven werd. Het was in één woord walgelijk geweest, vertelde de brief, hoeveel pracht en praal daar ten toon gespreid, hoe er ittterlyk met geld gesmeten was. De gastheer zelt. dik en „eigedaan en behangen met diamanten aan zijn vingers aan z(jn manchetten, aan zijn overhemd glom van zelfvoldaanheid. Na het diner zei hij met misselijken, opgebla zen trots tot zijn gasten: Nu, dames en hderen, zal ik één van de vijf mooiste diamanten die op de wereld be staan laten zien. Ik heb ze vandaag van de bank laten halen om u te laten watertan den! Hij ging naar een aangrenzende kamer, waar de steen tijdelijk was opgeborgen: alle gasten waren in gespannen verwachting. Een paar minuten later kwam William ln de heftigste opwinding terug, snlkkemj als een kind: de tranen biggelden hem over het dikke, opge drongen gezicht Ik ben bestolen! schreeuwde hij tusschen zijn snikken in. Ik ben bestolen; mijn diamant i# weg! Hij was zoo bulten zichzelf door zijn verlies, dat hp een half dozijn kostbare stukken Chj neesch porselein van de tafel smeet (k zat mezelf in een hoekje te verkneukelen schreef Daniël Wynter, want rP datzelfde oogenblis zat „Het Oogenllcht" veilig en wel in mijn vestzak! En de brief ging verder: Ik had niet zelf den diamant uit Hutton's brandkast 'weggenomen, maar wal hg.d Jk alles van het begin tot het einde uitgedacht Mijn handlanger was die Garth dien ik je noemde dat is althans de naam, waaronder die schooier nu ieeft. Ik was bij verschillende ge legenheden met hem in contact geweest en ik wist dat hij de eenige was die mij in deze zaak behulpzaam bon zijn een geboren too- neelspeler, iemand met zenuwen van staal en zonder geweten. Ik nam hem in vertrouwen en beloofde hem twee duizend pond, als we den diamant te pakken kregen. Ik zal niet te veel in details treden. Garth slaagde erin om in het huis in Park Lane als bediende te worden aangenomen; ik was erin geslaagd '.en wasafdruk van den sleu tel van Hutton's brandkast te krijgen een kans, die ik waargenomen had enksle weken te voren toen de millionnair bij een fuif te veel gedronken liad. Zooals ik al schreef was ik op vrij intiemen voet met hem geraakt. Op den middag van het diner was de diamant van de bank gehaald en in de brandkast ge legd; die kast stond in een kamer, welke aap de eetzaal grensde. Een vertrouwd bedien de van William bevond zich in de kamer, waar de brandkast stond. Die man had orders om niemand in de ka. mer toe te laten. William Hutton Uad hem gezegd dat hij zelf den diamant na net diner zou komen halen; de goede man was dan ook wel verbaasd toen zijn meeeter of althans iemand dien hij daarvoor hield reeds vóór het eten de kamer binnenkwam, de brandkast openmaakte en den diamant er uit nam. Garth had zich zoo perfect als Wiliiam Hutton ver. monjd. dat de bediende niet den minsten arg waan koesterde Zoodra hij weer öuiten de kamer was, gaf hij mij den steen en ging zich haastig van zün vermomming ontdoen Zoo gauw de diefstal ontdekt was. werden alle bedienden in het buis gefouilleerd Ik ver baas me er nog over dat William Hutton ln de woede over zijn verlies niet wenschte da' ook zijn gasten gefouilleerd werden- Enfin, dat gebeurde niet en ik wil me niet verdie pen in wat de gevolgen zouden zijn geweest, als bi) dat wel zou gedaan hebben Ik bad me er, geloof ik. wel uit fared, want ik bad met die mogelijkheid rekening gehouden Maar nu werd er natuurlijk niets ontdekt. Ik zie nog mot de grootste voldoening op dal moment terug: ik had den schooier bij wijze van weerwraak den diamant ontstolen, die ge vonden was in het veld, dat Hutton met sllnk- sche middelen mijn vriend afhandig had ge maakt. Ik ging dien avond naar huis met het vaste besluit den steen tut gruis te slaan. Maar even nadat Daniël Wynter zijn oud „ratten-kasteel" bij de rivier bereikt had, was Garth bij hem gekomen om betaling. Da niël had hem glimlachend begroet. Hier zijn 2000 pond in bankpapier, had hy gezegd, ik heb nog nooit met zooveel vol- doening.een hoop geld betaald! Laat mij dat schitterende ding nog een zien, voor ik wegga, had Garth gevraagd ter wijl hü de bankbiljetten ln zijn zak stak. Zonder eenige achterdocht nam Daniël Wynter een sleutel en wilde ^an geldkistje openen, waarin hij het kleinnood had wegge borgen, toen hij oen flikkering in Garth's oogen zag, dit hem niet aanstond. Daniël stak daarom den (sleutel weer in den zak Het volgend oogenblik, vervolgde de schrijver van den brief, wierp Garth zich op mij. Onmiddellijk flitste het door mijn géést dat Cartb het van het begin af op den steen voorzien had en zich daarom zulk een willig werktuig had getoond. We bevonden ons bo ven in mijn kamer er was geen kans dat.de be dienden iets hoorden. Ik za! die steen hebben! siste nij; al is jouw leven er mee gemoeidI Hij was natuurlijk veel sterker dan ik, maar ik slaagde er toch in, met de uiterste krachtsinspanning, om me los te worstelen en het venster te bereiken dat uitziet op den weg. Ik sloeg een ruit in en schreeuwde om hulp: ik had mo rd In Garth's oogen gezien Gelukkig passeerden juist een paar politie agenten; ze keken naar boven en zagen mij. Op hetzelfde oogenblik kreeg ik een geweldigen slag tegen mijn hoofd en viel bewusteloos neer D« brjef vermeldde verder dat toen de oude Wynter weer bü bewustzijn wa# gekomen, de politie Garth al had gearresteerd. Garth had de geldkist opengemaakt met den sleutel dien hij uit den zak van den be- wustelooze had gegrist en bet juweel er uit gebaald; toen hij do kamer wilde uitrennen kwam hij net boven aan de trap Daniël's be. diende tegen, die eens kwam kijken wat dat geschreeuw en gestommel daar boven betee- kende, want het spektakel was zoo hevig geworden, dat het tot beneoen hoorbaar was geweest. Terwijl de twee manne*. nog aan bét worstelen waren, verscheen de politie het tooneel en op hetzelfde oogenblik gelukte het Garth zijn aanvaller van zich af te smijten. Hij rende de gang door, glipte een vertrek bin nen, dat de „Eiken zaal" werd genoemd en eloot de deur daarvan af, ln de hoop door een van de venstere te kunnen ontsnappen Maat de afstand tot den grond bleek te hoog; hl) zat in de val. De politie forceerde de deur en Garth werd gearresteerd De man werd naar h„t politiebureau ge bracht, vervolgde de briefschrijver. ,Ik veron derstelde natuurlijk dat lilj de diamant in zijn bezit had, omdat ik de geldkist open had ge vonden. Daar ik wel begreep dat hij gefouil leerd zou worden, wachtte ik in de gro tste ongerustheid het verdere veloop van de zaak af. Maar ik hoorde tot mijn verbazing en ver lichting niets van een gevonden diamant. Garth werd vastgehouden wegens pogjng to. moord, maar toen hij naar het gerechtsgebouw overgebracht zou worden, wist liij te ontsnap pen En ze hebben hem niet weer gepakt- El gingen verscheidene maanden voorbij. Ik ver keerde in de stellige meening dat Garth er in geslaagd was met den diamant weg te komen, al begreep ik absoluut niet hoe. Die diamant kwam me overigens duur té staan. Ik wist drommels goed dat Garth's moordpoging mijn leven verkort had: de verlamming waaraan ik leed, was het gevolg van den slag op mi.te hoofd Een paar dagen geleden kreeg Ik bericht van Garth uit Amerika en dat berlnht wierp een heel ander licht, op de zaak. Het briefje was heel kort: „Ik kom binneukori na^i Greenwich om den diamant le. halen en als ik kom, pas dan op. Toen wist ik dat „het Oogenllcht" nog tn mtjn huis moest zijn. Even voor de politie hem te pakken kreeg, moest hy het juweel ergens verstopt hebben - dat moet natuurlUk ln de „Eiken zaal" zijn geweest. Te gelegenertijd zou hij het wel komen halen, had hy zich blijk baar voorgenomen Doordat lk me niet meer bewegen kon. was het mij ontnogeiyk ;un zelf naar de plaats te zoeken waar de diamant verborgen ls; lk dorst het natuurlijk ook aan niemand anders ter vragen Maar ln geen geval zal Garth, die mij bedrogen hemt en tot 'n invalide gemaakt dien diamant ooit in zijn bezit krijgen, ik zou nog eerder do waarheid bekennen en de poli tie naar den steen laten zoeken. Maar geluk- kif is dat niet noodig- *h l'aat dis taak aan jou jy moet uitvinden waar Garth den steen verborgen heeft en deze aau de politie geven. Hutton krygt hem dan wal terug, maar dat ls beter dan dat hij in Gartb'e handen valt. Het Is niet. zoo'n heel moetiyke taak, die lk op je leg on als je slaagt, maak lk je tot de eenigen erfgenaam van mijn niet onaanzieniyk vermogen. Nadat ik Garth's brief ontvangen had. heb ik als voorzorgsmaatregel een stalen deur met. twee veüighelds.sloteu laten maken vóór de gewone deur van de „Eiken Zaal", Die deur zal tot myn dood gesloten blijven; de sleutete bevinden zich bij mijn advocaten Nog een heelen tijd nadat Dlck roet de lo zing van het oigenanrdlge epistel blaar was, bleef bij er over zitten peinzen. Onmogelijk scheen hem de opdracht nu uiet meer toe. Vroeger of later moest hij het kleluood vin den. Een ^aar was 'n heele tijd! En hij had Garth nog wel op zijn woord van eeT beloofd dat hij hem den dienst zou bewijzen, waarvan de byzonderhoden waren vermeld in den brief, dien hij eerst.na drie weken na zijn aankomst la Engeland mocht openen! Hoe meer hij er over nadacht, hoo vaster hij tot de overtuiging kwam dat de lm,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10