EEN JAAR VAN ONDRAAGLIJKE SPANNINGEN. PUROL INDIES WOELINGEN. DE HERSTEL-KWESTIE. JAPANSCHE OPMARSCH DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 TOESPITSING DER TEGEN STELLINGEN. DRIE DOMINEERENDE FIGUREN. EEN WAARSCHUWING VAN DEN ONDERKONING. NA EEN VEELBEWOGEN LEVENSWEG OMSCHRIJVING FRANSCH— ENGELSCHE POLITIEK. Ruwe Huid, Ruice Handen Ruwe Lippen BATA-VLIEGTUIG VERONGELUKT SILVESTER-AVOND IN OBERAMMERG AU. Het ,sterre-zmgen DE INSTORTING IN HET VATICAAN. De a.s. heropening van de studie zalen der bibliotheek. DE SLOTBRAND TE STUTTGART. ONLUSTEN TE MADRID. GROOTE BRAND TE BRESLAU. In het oude abattoir 4 Het afgeloopen jaar is er een geweest van Terwikkelingen en rampen op bijna elk gebied van de moderne internationale betrekkingen. De springstof, welke sinds Augustus 1914 •was opgestapeld; door de vredesverdragen tot een ongekende lioogte was opgevoerd en waar aan sindsdien herhaaldelijk de lont gelegd dreigde te worden is eindelijk tot ontploffing gekomen. En heeft de wereld zoodanig ont wricht, dat op het einde van dit rampjaar geen politicus of econoom de middelen kent, om nieuwe welvaart aan de menschheid te ecbenken. Of wellicht kent men het middel wel: een loyale, op recht en billijkheid gegrondveste in ternationale samenwerking. Maar de toespit sing van het ego-centrische nationalisme, wel ke een der meest kenmerkende verschijnselen van het afgeloopen jaar is, schijnt een abso lute belemmering voor een vruchtdragend po gen op dit terrein te vormen, zoodat de naties zich steeds meer in zich zelf opsluiten en in deze actie een virtuositeit bereikt hebben, wel ke zonder voorbeeld in de geschiedenis der beschaving is. Het jaar 1931 is buitengewoon rijk aan ge beurtenissen en sensaties geweest. Nauwelijks was de geest eenigermate tot rust gekomen, of hij wérd weer opgeschrikt door een nieuw rampbericht of door een noodkreet, welke we derom den dreigenden ondergang van een na tie aankondigden. Daarbij liepen politieke en economische feiten op een bijna onontwarbare wijze dooreen, terwijl de politieke tegenstellin gen maar al te vaak de pogingen om de eco nomische crisis te overwinnen, belemmerden of zelfs tegenwerkten. Centraal Europa. In het centrum van de angstige belangstel ling hebben het geheele jaar door speciaal die landen gestaan, welke, in den*oorlog overwon nen, wanhopige pogingen deden om zich uit de beklemming van nederlaag en vredesver dragen los te rukken. Uit een betrekkelijke rust werd de wereld den 21aten Maart in een geweldige opwinding geworpen, toen Duitschland en Oostenrijk het twee dagen te voren onderteekende pactum de contrahendo in zake een tolunie publiceerden. Er stak in Frankrijk een orkaan van protes ten op, welke echter de contractsluitende par tijen slechts in haar voornemen scheen te stij ven. Maar door die daad werd het wankele vertrouwen dat in 1930 vooral door de natio- naal-socialistisehe successen bij de Duitsche verkiezingen ernstig aangetast was, zoodanig ondermijnd, dat de landen, welke aan Duitsch land en Oostenrijk credieten op korten termijn verleend hadden, deze zoo snel mogelijk be gonnen terug te trekken, in een mate, dat het economische leven van Centraal-Europa door een catastrofale ineenstorting bedreigd werd. De lawine werd den llden Mei aan het rol len gebracht door het noodlot van de Oosten- rijksche Creditanstalt, den 13en Juli gevolgd door de sluiting van de loketten der Duitsche Danatbank. Toen gingen ook de Duitsche beur zen dicht. Het scheen, alsof het einde van Duitschlands Oostenrijk en veile aangrenzende landen aangebroken was. Maar met de ontketening dezer rampen, be gonnen ook de pogingen om te redden, wat nog te redden viel. Reeds had rijkskanselier Briining zijn groote reis naar Engeland on dernomen, om op de Chequers opschorting en herzieijjng van de Duitsche herstelbetalingen te vragen. En in eigen land publiceerde hij te gelijkertijd de eerste groote noodverordening, welke er op gericht was, orde in de Duitsche financiën te brengen. Maar het ging steeds berg-af, zoo snel, dat de Duitsche rfjkspresi- dent Von Hindenburg, zich persoonlijk tot den president der Vereenigde Staten wendde, om dezen te verzoeken, al zijn invloed op Europa aan te wenden, om de ergste ramp van Duitschland te koeren. Het Hoover-moratorium Den 20sten Juni deed dan Hoover aan alle landen het voorstel, om met het oog op Dui-tschland's financieelen en economischen nood 'n uitstel van een jaar, ingaande op 1 Juli, van alle herstelbetalin gen te verlee- nen, terwijl ook Amerika voor diezelfde perio de van de beta ling der her stelschulden zou afzien. De wereld her ademde op dit gunstige bericht. Alle beurzen reageerden door een hausse. Zou President Hoover. deze daad het keerpunt in de crisis worden Men had echter te vroeg gejuicht. Want al heel spoe dig bleek, dat een der landen, welks mede werking het meest noodzakelijk was, zoodanige moeilijkheden opwierp, dat de voorgestelde datum niet gehouden kon worden. Het plan van Hoover toch impliceerde een inbreuk op het Young-plan. En Frankrijk was slechts bereid Hoovers voorstel te aanvaarden, als daarbij de Young-regeling tenminste princi pieel gehandhaafd werd. Het bleek noodzakelijk te Londen een confe rentie der regeeringen te houden, waarbij eindelijk voldoende overeenstemming kon be reikt worden om het Hoover-moratorium in werking te doen treden. Den Hen Augustus werd het protocol onderteekend. Frankrijk en Duitschland. Uit dé besprekingeu der regeeringen, doch évenzeer uit de vaak zeer felle perspolemieken was intusscben wel gebleken, dat de gespannen FranschDuitsche verhouding de grootste be lemmering voor eiken vooruitgang was in het vraagstuk, dat algemeen als de kern van alle moeilijkheden wordt beschouwd: het herstel- probleem. Reeds den 23sten Juni had Briining in zijn grootsch-gedachte radio-rede op dit centrale punt der Europeesche politiek gewezen en daarbij de bereidheid van Duitschland te ken nen gegeven om door een bezoek aan Parys tot een betere verstandhouding met Frankrijk te komen. Inderdaad heeft deze reis plaats ge had en zij heeft ongetwijfeld tot een rede lijker begrijpen tusschen de twee landen g«- léiJ. Maar de eeuwenoude tegenstellingen kon den niet In enkele dagen uit den weg wor den geruimd. Vooral stond tusschen de twee landen de DuitschOostenrijksche tolunie, en eerst toen na de uitspraak van het inter nationaal gerechtshof en de verklaringen van Curtius en Schober in de volkenbondsvergade ring van Septem- ier dit geschil- mnt opgeheven as, kwamen nu ik de Fransche aatslieden Laval n Briand naar erlijn, waar de 'ransch- Duitsche enadering grom ;g werd bespro- 3U en als eerste ap ter verwe- nlijking van dit oei tot de in citing van een ranseh-Duitsche conomische com missie besloten Laval. werd. welke haar eerste zittingen reeds gehouden heeft. Het zou echter voorbarig zijn te beweren, dat op dit oogenblik reeds van een pacificatie tusschen Parijs en Berlün gesproken kan worden. Tusschen de twee landen staat nog steeds het herstel vraagstuk, hetwelk op zijn beunt wederom ten nauwste verbonden' is met dat der intergeallieerde schulden. En tijdens de December-debatten in het Amerikaansche con gres over de ratificatie van het Hoover- moratorium I3 duidelijk geworden, dat de politieke vertegenwoordigers der Vereenigde Staten in tegenstelling met de regeering en de leiders van het financieele en econr mische leven nog allerminst bereidhen toonen om de wereldverbondenheid tegenovei de enghartige Monroe-leer te erkennen. Het herstelvraagstub Toch valt ook in het reparatieprobleem een onmiskenbare vooruitgang waar te nemen. Tot zelfs in Parijs is het inzicht doorgedron gen, dat het Young-plan op grondslagen is op gebouwd, welke door de snelle ontwikkeling der economische crisis zijn weggeslagen, zoodat deze „definitieve" regeling van de herstelbe talingen géheel in de lucht is komen liangen zonder basis in de werkelijkheid. In Duitschland wordt zoowel economisch en financieel als politiek tegen de herstelbeta lingen front gemaakt. De algemeene overtui ging is daar, dat zij, na afloop van een ver lengde opschorting nooit weer opgebracht zul len worden. Daarentegen blijft Frankrijk ab soluut aan de betaling van het onvoorwaarde lijke, onbeschermde gedeelte vasthouden ter wijl' het elke verdere concessie van de houding van Amerika afhankelijk stelt. Engeland staat principieel op het Duitsche standpunt Het acht de herstelbetalingen de voornaamste oorzaak, van alle huidige rampen. Het heeft ook bijzonder den terugslag der crisis ondervonden, zoodanig zelfs, dat het na reeds breede besparingen op de begrooting te heb ben doorgevoerd, den 21sten September den gouden standaard moest prijsgeven, een feit, dat het laatste restje vertrouwen, dat nog be stond, wegvaagde. Zweden, Noorwegen en Denemarken volgden 't Britsche voorbeeld op dezelfden dag, Japan ging na een wat langer aarzelen den 14den December tot denzelfden maatregel over. Het eenjarige Hoovermoratorium voor de interregeeringssehulden en de Stillhalte-over- eenkomst voor de particuliere aan Duitschland verleende credieten bleken spoedig onvoldoende om Duitschland weer op de been te helpen, zoo dat het van het hoogste belang werd beraad slagingen te openen over de vraag, wat na be ëindiging der zooeven vermelde overeenkom sten zou moeten geschieden. Maandenlang is over de daarbij te volgen procedure beraad slaagd, totdat Duitschland, om aan de Fran sche wenschen te voldoen, geheel overeenkom stig het Youngplan zich tot de BI.B. te Bazel wendde met het verzoek de adviseerende com missie bijeen te roepen om over Duitschlands betalingsvermogen te beraadslagen. Dit raadgevende lichaam kwa.m den 7den December bijeen en besloot, vlak voor Kerst mis, zijn besprekingen met een rapport, dat tot grondslag zal dienen voor de in het a.s. jaar bijeenkomende regeeringsconferentie, waarop de grondslag voor het wereldherstel gelegd moet worden, wil de menschheid niet voor nieuwe catastrofale ontwikkelingen gesteld worden. Ministerbes prekingen. Als op het einde van het jaar een resultaat bereikt is, hetwelk eenigermate de hoop wekt, dat een gezond inzicht zal kunnen doordrin gen, dan is dit niet het minst te danken aan het persoonlijk contact, dat de leidende staats lieden in zeer sterke mate onderhouden heb ben. Bijna sensationeel waren de reizen van Briining naar Parijs en van Laval naar Berlijn. Maar even belangrijk, zij het minder opzienba rend waren de bezoeken, welke de Engelsche en Duitsche en de Italiaansche en Duitsche ministers wisselden. De hooge verwachtingen, welke de volken van deze regeeringsbesprekingen koesterden, zijn ongetwijfeld niet geheel in vervulling ge gaan. Maar zij hebben toch het terrein voor een beter wederzijdsch begrijpen voorbereid, zij hebben bereikt, wat via de normale diplo matieke methoden maanden, wellicht jaren zou geëischt hebben. Hetzelfde geldt van de reizen, welke de Ame rikaansche staatslieden Stimson en Mellon naar de Europeesche hoofdsteden ondernamen. Daardoor is een toenadering tus&chen Amerika en Europa tot stand gekomen, welke een tijd lang de hoop wettigde, dat de Vereenigde Sta ten hun standpunt van splendid isolation zou den laten varen, eu zelfs in nader contact met den volkenbond zouden treden. De verwachtin gen waren te hoog gespannen. Vooral sinds het bezoek van Laval aan Washington heeft Hoo ver een zeer sterk gereserveerd standpunt in genomen, hoewel de Amerikaansche bemoeiin gen met Europa toch een -geheel nieuw karak ter hebben aangenomen. Want, al heeft Hoo ver voorloopig Frankrijk de vrije hand gela ten om orde op de Europeesche zaken te stel len, het blijft toch in werkelijkheid de rol van toezienden voogd spelen, gereed om, zoo noo- dig, de regeling der kwestie in eigen hand te nemen. De ontwapening. In dat geval zal Amerika één eisch stellen, welke het boven alles ter harte schijnt te gaan: dat Erropa zijn in het volkenbondsverdrag aangegane verplichting nakomt en tot een aanzienlijke vermindering van zijn kostbare, schatten verslindende bewapening overgaat. En daartoe schijnt Europa helaas nog weinig geneigd. Zelfs nu het millioenen en miiiloenen werkloozen te onderhouden heeft, een aantal, dat met den dag nog toeneemt; nu het met steeds stijgende begrootingstekorten en voortdurend dalende inkomsten te kampen heeft, blijft één budgetpost nog steeds een stijgende lijn vertoonen: die der militaire uit gaven. In dit verband kan men ook de Ame rikaansche opwerping begrijpen, dat elke ver lichting, welke het Europa toestaat, niet be nut wordt om het economisch herstel te ver haasten, maar om de legers sterker uit te rusten. Bij de nadering der groote ontwapenings conferentie wordt echter en dit is weder om een bemoedigend teeken de druk der volken op de regeeringen steeds sterker om ten minste een aanvang te maken met de ver mindering eener bewapening, welke nood- lot.tigerwijze tot een nieuwen militairen oor log moet leiden. Vooral in een periode, waar in de naties door het optrekken van onover koombare tariefmuren en een onverbiddelijk economisch offensief feitelijk in staat van latenten oorlog verkeeren, zoodat de geringste aanleiding voldoende kan zijn om den moor denden volkenstrijd opnieuw te doen ontbran den. Het werk, dat in het afgeloopen jaar voor de organisatie van den vrede, voor den op bouw der nieuwe rechtsorde werd gedaan, is zeer gering. Het kon nauwelijks anders,'nu de naties geheel door de benauwende zorg voor het dagelijksch brood in beslag worden geno men. Wel hebben in de eerste maanden des jaars verschillende landen nog de algemeene acte onderteekend, maar in de latere maanden is het positieve vredeswerk bijna geheel onder broken, waarbij echter de volle kracht op het negatieve deel is blijven vallen, vooral als indirecten weg om tot het groote doel te ko men. De leiders. Het spreekt bijna vanzelf, dat in een crisis als die welke we nu doormaken, enkele leidende figuren sterk op den voorgrond treden. Het zijn in onzen tijd president Hoover, die het moratorium deed aannemen en aldus het terrein voor een saneering baande; de Franschen premier Laval, in Wien menden tegenstand tegen radicale oplossin gen verpersoon lijkt acht, en de Duitsche rijkskan selier Brüning die Duitschland door den orkaan heenvoert en met een doelbewusfen drang de bevrij ding van zijn land en het herstel der gelijkberech tigdheid voorbe reidt. Het geheele jaar door heeft Brü ning met kracht en beleid de volkenbond en Amerika de imperialistische strevingen van Japan in bedwang pogen te hom den, echter zonder succes. Tokio zet zijn actie voert en het heeft allen schijn, dat het in het komende jaar tegenover het awf-kke en nog steeds door burgeroorlogen verdeelde China zijn doeleinden zal kunnen bereiken. Zoo vangt 1932 zijn kringloop met een reeks onopgeloste problemen aan. De nood der wereld is tot een hoogtepunt gestegen. Zwaar is de verantwoordelijkheid, welke op vu e° 'e geerders drukt. Maar toch staan vooial twee naties voor een verantwoordelijke taak: de "Vei- eenigde Staten en Frankrijk. Van hen hangt het, menschelijk gezien, op de eerste plaats af of het nieuwe jaar dat van den heropbouw zal worden. Bruenmg. steeds hooger stijgende vloedgolf van het natio- naal-socialisme gekeerd. Door zijn noodver ordeningen, welke het geheele politieke en economische leven onder de dictatoriale macht van den staat hebben gesteld, is hij er in geslaagd de grondslagen van den staat bijna ongeschonden door de ontwrichting te redden. Al zal hem nog zware strijd te wach ten staan, hij beheerscht den toestand vol komen, en bezit daardoor het richtsnoer om de ergste gevaren der dreigende revolutie te keeren. Door zijn verzet tegen het nationa lisme heeft hij het vertrouwen van het buiten land gewonnen en blijft hij de meest geschikte persoonlijkheid om Duitschland bij de komen de beslissende onderhandelingen te vertegen woordigen. De revolutie in Spanje. Al was het afgeloopen jaar vooral een periode van bijna ondraaglijke spanningen in het internationale leven, toch zijn er enkele nationale gebeurtenissen geweest, welke een oogenblik aller belangstelling concentreerden, en daaronder was de revolutie in Spanje wel de voornaamste Koning Alfons moest zijn land verlaten, de republiek werd uitgeroepen. De verkiezingen bevestigden de omwenteling maar werden tevens het uitgangspunt van een kerkvervolging, welke drie hoogtepunten had: de schandelijke brandstichting in kerken en kloosters, de verjaging van kardinaal Segura en de aanneming der fel-anti-kerkelijke grond wet. Het land is na den val der monarchie voortdurend door stakingen geteisterd, waarin anarchisten en communisten heel langzaam hun ondermijningswerk voltooien. In Engeland heeft het labourkabinet na tusschentijdsche verkiezingenwaarin de conservatieven een overweldigende overwin ning behaalden, plaats moeten maken voor een nationaal-kabinet, dat echter onder leiding van Mac Donald is blijven staan. Deze nieuwe Engelsche regeering heeft de traditioneele vrijhandelspolitiek van het Britsche rijk prijs gegeven en, evenals bijna alle landen der wereld, zich in de armen van het protectio nisme geworpen. Na deze daad, voorafgegaan door het veTlaten van den gouden standaard, is een uiterst lichte daling van het werk- loozencijfcr ingetreden, welke echter in geen enkele verhouding staat tot de moreele en materieele schade, welke het land door zijn monetaire politiek geleden heeft. In Duitschland heeft Brüning de nationaal- socialisten weten te bedwingen, in Oostenrijk daarentegen is de invloed der Heimwehren steeds wassende, terwijl de toestand in Hon garije duisterder is dan ooit te voren. De Balkanvolken, ofschoon ook ernstig door de crisis getroffen, blijven hun pogingen om tot een regionale eenheid te komen onvermoeid voortzetten. Rusland tracht in steeds nauwer contact met Europa te geraken door 't sluiten vooral van non-agressie-verdragen met Frank rijk en de aangrenzende landen. Italië heeft dit jaar weer een dier onverkwik kelijke conflicten met het Vaticaan gekend, waarbij de strijd vooral om de Katholieke Actie en de jeugdbeweging liep. Beide partijen ston den een tijd lang zeer scherp tegenover elkaar, maar ten slotte is door onderhandelingen een oplossing gevonden, waarin alle principieele rechten der Kerk ongeschonden door het fas cisme erkend werden. In Zuid-Amerika hebben, mede als gevolg van de financieele en economische moeilijk heden, talrijke revoluties plaats gehad. Het Aziatische gevaar. Hoe zwaar echter de zorgen in Europa zelf waren, toch is het oog ook voortdurend geves tigd geweest op de gebeurtenissen in Azië. Voor de kolonlseerende volken is bijzonder de ontwikkeling van fle Britsch-Indlsche vrijheids beweging een voorwerp van voortdurende zorg. Gandhi, die den eersten dag des jaars in de ge vangenis doorbracht en er den laatsten waarschijnlijk niet ver van verwijderd is, heeft aan de tweede Londensche ronde-tafel-conferen tie aangezeten, doch heeft zijn pogen daar niet met succes bekroond gezien. En de uitlatingen op zijn terugreis voorspellen weinig goeds, te meer daar de Engelsche regeering vastbesloten is een strakker houding aan te nemen om haar gezag te doen eerbiedigen. Het Mandsjoerijsche conflict ten slotte, dat een voortdurend gevaar van oorlog tusschen Japan en China inhoudt, blijft als een dreiging over de wereld hangen. Herhaaldelijk hebben galCUTTA 30 December (R.O.) Bij het iaarlijkscihe diner van het Europeesche Genoot- Ichap lede de vlce-koning hedenavond de uit. druk kei ijke verklaring af, dat de Indische re- ÏÏi revolutionnaire activiteit waar- d^r de uitvoering van het const tutineele pro- Sm zou worden verhinderd, zal toelaten. Tevens richtte de vice-koning een aanmaning tot Gandhi en een Nieuwjaarsboodschap tot geheel Indie. Arnaldo's ontroerend tes tament. heeft tijdens zijn leven een testament gemaakt, Arnaldo Mussolini oc 26 October 1928 waaraan wij het volgende ontleenen In het bezit van mijn volle geestvermogens en niet beïnvloed door meer of minder treu rig gebeurtenissen, gevoel ik behoefte om mijn laatsten wil vast te leggen, opdat hij mijn dood degenen, die mij overleven, mijn julsten wil en mijn liefde voor al de mijnen kennen. Vooreerst wend ik mijn blik omhoog naar God, den hoogsten Heer des levens en Bestuur der van het menschelijk lot en wensch te sterven, voorzien, als het eenigszins mogelijk is, van de troostmiddelen van den Katholieken godsdienst, waaraan ik van mijn vroegste jeugd af geloofd heb en dit geloof heeft geen enkele gebeurtenis mij kunnen ontrooven, noch in mijn familieleven, noch in het politieke leven. Ik verlang een kerkelijke begrafenis, welke echter eenvoudig moet zijn, zonder bloemen en zonder toespraken. Ik verzoek mijn collega's spaarzaam te zijn met hun woorden bij het houden van een „In niemoriam" voor mij. Slechts een korte rouwstoet moet mij naar mijn laatste rustplaats voeren en ik laat het aan mijn geliefden over, de juiste plaats voor de bijzetting van mijn stoffelijk overschot uit te kiezen. Als mijn vrouw en kinderen zich na mijn dood te Milaan blijven ophouden, verzoek ik daar begraven te worden om steeds in bun uabijheid te zijn. Anders verzoek ik om een begrafenis in het familiegraf der Mussolini's in Romagna, dat mij als mijn geboorteplaats steeds zoo dierbaar was. Mijn broeder Benito betuig ik nogmaals de vereering, die ik steeds voor hem gekoesterd heb. Mijn zuster Edvige betuig ik mijn broeder lijke liefde en vooral mijn echtgenoote Augusta mijn groote liefde, daar zij mij zoo dierbaar en voor mij de beste levensgezellin is geweest, een vrouw van zeldzame goedheid en begaafc^ met zeldzame deugden als vrouw en moeder. Zij heeft mij op mijn veelbewogen levensweg trouw en beleidvol begeleid, met een trouw en toewijding zonder voorbeeld. Van God smeek ik troost en sterkte voor haar af na mij nadood en ik hoop haar weder te zien aan gene zijde van het graf. Ik schenk mijn innig geliefden kinderen Sandra, Vito en Roaina, die de vreugde van mijn leven uitmaakten, den zegen van den vader, die voor hen werkte en hoopte. Ik hoop, dat het voorbeeld van mijn werk zaamheid en onbaatzuchtigheid hen helpen zal in de moeilijkheden des levens. Zij zullen mijn naam eer aandoen en hun dierbare moeder met liefde en hoogachting in alles bijstaan. Ik vraag ootmoedig vergiffenis aan allen, die ik ooit beleedigd heb en ook, ingeval ik een bestaande wet heb overtreden, of één der wetten van God. Ik laat mijn naam en mijn gedachtenis na aan mijn familie en overigens vertrouw ik op de barmhartigheid Gods: Driejarig moratorium voor Duitschland PARIJS, 30 December, (R.O.) De correspon dent van de „Ecbo de Paris" te Londen ver klaart het programma van de vooHoopige Fransch-Engelsche politiek ten aanzien van her. scbadevevgoedings vraagstuk, aan welker opstelling de deskundigen van beide landen op bet oogenblik werken, als volgt te kunnen omschrijven: le. Aan Duitschland zal een voorloopig moratorium van drie jaar worden verleend voor het beschermde deel der herstelbetalin gen. 2e. Gedurende deze drie moratorium-jaren moet Duitschland het onbeschermde deel der annuiteiten uit hoofde van het plan-Young, betalen, doch Frankrijk zal deze gelden, zoo als ook gedurende het Hoover-jaar is ge schied, terstond weder bij wijze van leening aan de Duitsche Spoorwegen ter beschikking stellen. 3e. Duitschland zal er in toestemmen, ook in de toekomst aan Frankrijk, Roemenië en Joego-Slavië zoo weinig mogelijk leveringen in natura te doen. 4e. Na afloop van het driejarig moratorium zal Duitschlands betalingscapaciteit opnieuw worden vastgesteld. 5e. Duitschland zal met de Amerikaansche, Engelsche, Fransche en de neutrale banken een overeenkomst sluiten over de geleidelijke terugbetaling van de vastliggende credieten op korten termijn. 6e. De geallieerde regeeringen zullen als scbuldeiscbers van Duitschland de regeering van Washington trachten te overtuigen, dat, nadat zij het economisch herstel van Duitsch land begunstigd hebben, hun schulden bij Amerika dienovereenkomstig moeten worden verlaagd. Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. Reel. 4968—5 7 Naar uit Salzburg gemeld wordt, moest het door een Tsjechischen piloot bestuurde parti culiere vliegtuig van den schoenfabrikant, Bata uit Zlin, dat op weg was naar Venetië daags voor Kerstmis in de Hohe Tauern nabij het dorpje Tweng een noodlanding maken, waarbij het vliegtuig geheel vernield werd. De piloot en zijn metgezel, een monteur, hie ven wonder boven wonder ongedeerd. Het vliegtuig had een motor aan boord voor een ander vliegtuig van Bata, dat zich te Ve netië bevond en als hulnvliegtuig moest die nen voor Bata's handelsexpeditie naar Indië Sinds enkele dagen had men niets meer van het vliegtuig gehoord. Naar thans eerst bekend wordt, zijn de beide vliegers den tweeden Kerstdag om drie uur 's middags geheel uitgeput in een herberg van het dorpje Tweng aangekomen. Zij vertelden, dat zij Donderdag reeds voor een tocht naar Venetië gestart waren. Onderweg raakten zij echter de richting kwijt en moesten een nood landing maken. Verblind door het felle zon licht, schatten zij den afstand tusschen het vliegtuig en den beganen grond niet juist, waardoor het vliegtuig op een diehtbesneeuw. de rots over den kop sloeg en verbrijzeld werd. Onmiddellijk begaven zij zich op weg naar het dal. dat zij echter voor het vallen van den nacht niet meer konden bereiken. Zij over nachtten daarom in een berghut, om den vol genden morgen hun tocht voort te zetten. Den geheelen dag doolden zij rond in de dichte sneeuw en zagen zich tegen den avond nog maals genoodzaakt in een hut te overnachten. Eerst den tweeden norgen na het ongeval ont moetten zij een jager, die hun te eten en te drinken gaf en hun den weg naar Tweng wees. Onder leiding van eenige gidsen begaven zij zich daarna wederom in het hooggebergte, om het overschot van het vliegtuig en den hulp motor te bergen. Inmiddels meldt een telegram uit Bagdad, dat Bata zelf aldaar Dinsdag j.l. met zijn vlieg tuig behouden is aangekomen en zijn tocht uaar Indië voortzet» Te Ober&mmergau, het wereldvermaarde dorp der „Passiespelen"' in Opper-Beieren. wordt sinds eeuwen op eigenaardige wij-ze de oude jaarsavond gevierd. Oorspronkelijk trokken met Drie Koningen drie al-s de koningen ui-t het morgenland ver- kl-eede inwoners der gemeente van buis tot huis, Kerstliederen zi-n-gend. Hierbij droegeo zij mees-tal op een langen stok een ster va a hout of karton. In den loop der eeuwen heto- ben vormen en beteekenis van diit oude ge bruik veranderingen ondergaan. Sinds lange jaren reeds vindt het „Sterrezi ngen" ter eere van den Heiland op St. Sylvester, na het in vallen van de duisternis, plaats. De „drie koningen" loopen echter nu niet meer achter d-o ster, dit doet het grootste ge deelte der bevolking van het dorp, een muziek korps en een koor aan het hoofd. Op de verschillende pleinen en in bepaalde straten worden in het geheel negen liederen gezongen. De tekst en de muziek van de mees-te dezer liederen zijn het werk van Roohus Ded-ler, die ook de componist is van de muziek der „Passiespelen". Klokslag middernacht is men op het Markt plein van Oberammergau vereenigd en dan wordt het nieuwe jaar begroet met een vi lijken marsoh. Belangrijk knooppunt bezet. TOKIO, 30 December (R.O.) Het optrekken der Japanners naar Koepangtsoe is begonnen. In de buurt van Patsjipao geraakte een Japan, scbe tank met Chineesche troepen slaags. Naar verluidt hebben eenige Japansche oor. logschepen gisteravond Port Arthur verlaten met onbekende bestemming. Anderzijds wordt gemeld, dat een Japansche kruiser en drie torpedojagers in Tsjinwangtao zijn aangekomen. Twee treinen met Chineesche troepen uit Tsjingtsao, op weg naar Tientsin, passeerden zonder incident Shanhaikwan, waar vijfhon derd Japansche soldaten in garnizoen liggen. LONDEN, 30 December. (H.N.) De Japan ners hebben hij hun opmarsch tegen Tsjingtsao een belangrijk knooppunt aan den Moekden- Pekingspoorweg bezet, dat 'nog slechts 2 dag- marschen van Tsjingtsao is verwijderd. Er is een gevecht van man tegen man tus schen Japansche en Chineesche troepen gele verd, waarbij de Chineezen, die ernstige verlie zen leden, teruggeslagen zijn. Japans nota aan de mogend- heden. De Japansche nota van 27 December aan de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Amerika is ook aan den volkenbond gezonden en thans te Genève gepubliceerd. Het is een document van ongeveer 2000 woorden, waarin de Japansche politiek In Mandsjoerije principieel wordt verdedigd en waarin nieuwe gebeurtenissen worden aange kondigd. De tot nu toe gevoerde actie tegen de ..ban dieten" in Mandsjoerije heeft niet het noodige resultaat gehad, heet het in de nota, en wan. neer het Japansche leger resultaat wil berei. ken, moet het tot een punt ten Westen van de Liao-rivier oprukken, waar de „bandieten" hun operatiebasis hebben. De Japansche troepen hebben steeds, in over. eenstemming met de besluiten van den vol. kenbond, elke botsing met de geregelde Chi neesche troepen vermeden, doch de houding van de militaire autoriteiten van Tsjintsiao maakt elk onderscheid tusschen de bandieten en de Chineesche troepen onmogelijk, zoodat de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van nieuwe operaties, waartoe de Japansche troe. pen om zich te verdedigen gedwongen zijn, ge- heel op de Chineezen valt. De open-bare meening der wereld zal het ge. duld der Japansche regeering en haar wensch, de internationale verplichtingen geheel na te komen, zeker erkennen. Men seint ons uit Rome d.d. 30 dezer; De proprefect der Vatican nsche bibliotheek deelt mede, dat de studiezalen der bibliotheek den tweeden Januari a.s. weder geopend zullen zlj-n. De lezers van manuscripten worden dan als gewoonlijk weer toegelaten. Lezers van boeke-n kunnen ecihter slechts ln beperkte mate worden toegelaten, daar er voorloopig plaatsgebrek Is. Alle werken uit de oonsultatiezaal zijn onder gebracht in de magazijnen van de vroegere mo- zaieksch-ool. Den 29en December j.l. de-s avonds was men met het overbrengen van deze boek werken gereed. Inzameling voor wederopbouw. STUTTGART, 30 December (V.D.) De finan cieele oommissie van den landdag is heden bij een gekomen en in deze zitting deelde staats president Bolz mede, dat de regeering een op roep zal publiceeren voor een inzameling ten behoeve van den wederopbouw van het oude slot. Het geheele slot is verzekerd voor 800.000 mark. De minister van financiën raamt in verband hiermede de uitke-ering van de verzekering op ongeveer 435.000 mark. MADRID, 30 December. (V.D.) Te Madrid schoolden Dinsdagavond vele werkloozen sa men. Het gelukte de politie de menigte te ver strooien. Hierbij werd een politiebeambte door een schot gewond. In den loop van den nacht werd een politie patrouille, die verdachte personen onderzocht, of zij wapens bij zich hadden, beschoten. Een politiebeambte werd ernstig gewond. In een dorp in de provincie Cuenca bezetten de socialisten het raadhuis en heschen de roode vlag. Zij boden aan de politie gewapen- den tegenstand. De politie maakte van de vuur wapens gebruik. Een man werd gedood, een andere gewond. In een dorp hij Granada veroorzaakten de syndicalisten onlusten. Hierbij werden vier politiebeambten gewond. Staking te Badajoz MADRID, 30 December. (HAVAS). De mi nister van binnenlandsche «aken verklaarde, dat de staking die in Badajoz werd afgekon digd, in de grootste kalmte verloopt. De staking schijnt te moeten mislukken daar de omstandigheden niet gunstig zijn. BRESLAU, 30 December (H. N.). Vanmid dag is er een groote brand uitgebroken in het, oude abattoir, dat in het centrum der stad is gelegen. Het gebouw, dat uit de zestiende eeuw dateert en eigendom van de stad is, dient thans in hoofdzaak als magazijn- en opslagruimte. De brand nam een zeer ernstig karakter aan, zoodat alle spuiten in de stad gealarmeerd wer den. De Oostelijke vleugel, waar een groot ma gazijn van naaimachines gevestigd was werd een prooi der vlammen, doch het gelukte de brandweer, den Westelijken vleugel te behou den, en na 3 uur van ingespannen arbeid, tegen 7 uur het vuur onder bedwang te krijgen. De schade is volledig door verzekering ge dekt. Waarschijnlijk is het vuur door kortslui ting ontstaan. De oude huisjes in het bekende „Alchimisten-straatje" te Praag stad worden aangekocht om tot museum te worden ingericht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 13