NEDERLAND IN 1931. S; DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 t NACHT OF DAGERAAD? HET NATIONALE LEVEN. HET CULTUREELE LEVEN. HET KATHOLIEKE LEVEN.' HET SOCIALE LEVEN. HET POLITIEKE LEVEN. - M mm •F; CALAMITEITEN, DIE ONS TROFFEN. DE CRIMINALITEIT. DE KLOP Oc DE DEUR. Custos, quid de nocte? Dixit custos: Venit mane et nox. Wachter, wat is er van den nacht? De wachter zeide: de morgen komt en de nacht. Is. 21.-11—12 Van avond sterft het oude jaar. Het laat een zeer ontredderde hoedel ach ter, die door zijn erfgenaam helaas niet onder beneficie van inventaris aanvaard kan worden, want het nieuwe jaar zal den drukkenden last der' erfenis moeten mee dragen. Is er hoop, dat dit er in slagen zal althans «■n deel van de ontreddering weer in orde te brengen? Er zijn er zeer velen, die twijfelen. Zij meenen dat het volgend jaar nog veel slech ter, dat de ontreddering nog grooter worden zal Maar zij weten het gelukkig niet zeker Anderen hebben vertrouwen dal met. het afgeloopen jaar ook de ergste ellende gele den is en dat 1932 voor een groot deel her stellen zal wat zijn voorganger aan moei lijkheden gebracht heeft. Maar zij weten het helaas ook niet zeker! Tusschen die vrees en dat vertrouwen in leven we thans. Dit. is echter wèl zeker, dat wartneer heden de jaarwisseling plaats heeft en het menschdom hij dien mijlpaal de profetische vraag herhaalt: „Wachter, wat Is er van den nacht?" het antwoord luiden moet voor pessimisten en optimisten beide: „De mor gen van het nieuwe jaar komt, maar het is nog nacht. Overal heerscht nog de dikke duisternis van den ongunst, der tijden en de Aurora van een beteren dag is nog niet te bespeuren. In het verre Oosten dreigt de oorlogsbrand opoieuw, alsof we niet voor een paar eeuwen genoeg oorlogsellende hebben gehad. Een crisis drukt heel het, maatschappe lijk leven dor wereld en do economische doktoren loopen tevergeefs van de eene con ferentie naar de andere. Er kan een uitge breide bibliotheek van allerhande geleerde tractaten dezer conferenties gecatalogiseerd worden zonder dat de weelvaart ook maar één stap nader gekomen is. Rijkskanseliers, ministers en partij-leiders bezoeken elkander en houden In vertrouwe lijk verkeer week-enden bij elkaar om dan met blijde beloften huiswaarts te keeren, terwijl intusschen de kans op een burger oorlog steeds groeiend is, en oe tarief- muren die voortdurend hooger worden op getrokken, handel en nijverheid geweldig belemmeren. Het getal werkloozen is tot een leger va.n vele millioenen aangegroeid. En omdat alleen arbeid adelt, worden allerlei wanhopige pogingen aangewend om de arbeiders, gedwongen renteniers van een steungeld, voor demoralisatie te behoeden. Want de Engel met het vlammend zwaard die den mensch uit 't paradijs verdreef en tot den arbeid dwong, heeft hem bij dit stilliggen van het werk allesbehalve naar het paradijs teruggevoerd. En naast de depressie van een wereld crisis in het maatschappelijk leven staat een depreciatie va.n het leven uit een gees telijk beginsel. Met satanische listigheid en berekenirlg gaat. het bolsjewisme voort om alle religie te smoren in eigen land en naar alle windstreken der aarde spant het zijne draden om voor zijn stelsel van goddeloos heid een internationaal resultaat te berei ken. Donkere maar geweldige krachten zijn hier aa.n het werk! Wie de Söiratara te Tozzuoli bij Napels bezoekt zal van den gids vernemen, dat daar in den smeulenden krater een verhoogde werking ontstaat tel kens als heel ver weg de activiteit van de F.tna op Sicilië toeneemt. Een geheimzinnige ondergrondsche relatie schijnt de Delde pun ten te verbinden telkens wanneer dood en verderf over de omgeving worden uitge braakt. Dat sehijnt ook zoo te zijn op geestelijk gebied.'Toen in het afgeloopen Jaar de vul kaan van godsdienstvervolging in Spanje uitbarstte en de kokende lava van gods diensthaat kloosters verbrandde en haar be- woners verdreef, bleek er een geheimzin nige relatie te bestaan met het centrum van het bolsjewisme en sloegen ook te Moskou de helsche dampen heviger op bij het bouil- leeren van Belials sulfer. De tijden zijn wel somber. Het is inder daad hij het komen van den nieuwen jaar dag nog zoo zwart als roet. En daarbij kan den mensch niets ergers overkomen dan dat tegelijkertijd naast den nood die hem treft ook het Godsgeloof uit zijn hart gestolen wordt. Want wanneer de nood niet meer leert bidden, dan leert ze vloeken. Men tracht het zelfvertrouwen aan te sterken, men probeert het vertrouwen tn anderen te dden herleven, maar men bekommert zich er niet om het vertrouwen in God te bevestigen. Men heeft het zonder Item ech ter niet verder kunnen brengen dan de volkeren tot de tanden toe te wapenen om de aarde te veroveren, maar niet gelet ó'p Gods woord, dat de zachtmoedigen de aarde zullen bezitten. Wij hebben in de laatste dagen velerlei Kerstboodschappen gehoord en gelezen Vanuit het Vaticaan heeft de H. Vader ge sproken; het woord onzer Bisschoppen heeft ernstig tot ons geklonken. En naast deze stemmen van het geestelijk gezag, dat boven ons gesteld is. klonk ook de stern van de h'ooge draagster van ons wereldlijk gezag door den aether. In volkomen harmonie heb ben zij allen gewezen op de hulp van God, die voor het herstel der wereld een onmis bare voorwaarde is. Zoo is het, Inderdaad! Wij zullen de ster van het geloof weer moe ten volgen. En waar de sterre bleef stille staan, daar Is Jesus, de Vredesvorst, wiens wil ook den storm die thans langs de wereld vaart, be daren kan; die ook in den nood onzer tijden rijk is, voor allen die Hem aanroepen. Moge het nieuwe jaar een opleving zien van vertrouwen in God, dan kan de vraag: Wachter, wat is er van den nacht? beant woord worden: ..Veinit noane et Aurora". De morgen komt en de dageraad van een feetere samenleving breekt ganl J Het nationale leven is ook dit. jaar getuige geweest van een reeks gebeurtenissenop elk terrein, waarvan de vermelding alleen reeds aanleiding kan geven tot overpeinzingen van den meest verschillenden aard. Trekken wij onze belangstelling allereerst samen op het Koninklijk Huis, dan herinneren wij ons,' dat H.M. op 7 Februari van dit jaar dertig jaar gehuwd was. Zij eu baar gezin heb ben zich bij groote en kleine gelegenheden niet onbetuigd gelaten. Was Prins Hendrik bij da huldiging der Wiilebrord Sneljius-expeditie, de koningin opende de visschershaveu to Scheve- ningen, bezocht <le koloniale tentoonstelling te Parijs, sprak op Kerstdag voor de radio, ter wijl de Prinses zich aan het hoofd stelde van het op 23 Nov. ingestelde nationale crisis comité. Koningin Emma. edelmoedig als steeds, stichtte het Koningin Emma-jubileumfonds met een grondkapitaal van twee ton waarvan de rente zal worden besteed voor de opvoeding van lichamelijk gebrekkige Nederlandsche kin deren. Een ware nationale ramp was de brand, dia op 28 Juni schitterend Nederlandsch pa viljoen met een waarde van tien millioen ver woestte. Op 18 Augustus kon het tweede pavil joen worden geopend, voor welks heropbouw de koningin wederom rijkelijk bijdroeg en voor hetwelk zij haar Indische verzameling afstond Rit paviljoen werd op 1 October door het Bel gisehe koningspaar bezocht. Heel wat congressen en jubilea hadden we derom plaats. Zoo herdacht de Ned.-Zuid-Afrl- kaansehe vereeniging haar gouden feest: wer- den cle gesneuvelden van 1830 (ook van Speyckherdacht en vormde zich onder eere- voorzitterschap van Minister Ruys een comité tot herdenking van het vierde eeuwfeest van Prins Willem van Oranje, waarop Nolens zin speelde aan het slot van zijn laatste groote rede te Genève. Wij zagen niet alleen een comité voor be houd van de Zuiderzee oprichten en een ver eeniging Indië—Nederland, maar het Dietsch Studentenverbond belegde op 19 Mei de eer ste Delta-conferentie te Nijmegen en wij ver leenden gastvrijheid aan het P. E. N. Congres, het internationaal congres voor hulp aan li chamelijk gebrekkigen, het internationaal turn- congres en bet internationaal zaadcontróle- congres. Wij dienen bier ook nog te herinneren aan het feit, dat bijna. 2% millioen Nederlandsche onderdanen boven 18 jaar het. pe rs-pet it tonne- ment voor internationale ontwapening teekeu den. Het cultureel© leven bood ook zijn afwisse ling. De Vrije Universiteit te Amsterdam open de zijn physiologisch laboratorium; bet katho liek muziek conservatorium te Tilburg bestond 12% jaar; Leiden kreeg een historisch mu seum; Grootebroek zag een nieuw stadhuis openen, waaraan de katholieke burgemeester meewerkte als glazenier, beeldhouwer en schil der: prof de Sitters ontving de gouden me daille der Londensche Royal Astronomical So siety; prof. v. Oosterhout was de eerste theo lograe doctor van Nijmegen, waar een zuster van J.M.J. voor het eerst een doctoraat in de klassieke letteren behaalde; Huib Luns werd hoogleeraar te Delft, dr. Rutten en dr. Lam pen te Nijmegen en dr. Gerlaeh Royen O.F.M. en dr. II. Stru.vcken werden lid der Kon. Aca demie. De Kath. Werkgeversvereeniging sticht te in Juni een fonds voor de Handelshooge- sehool van Tilburg; Utrecht stelde een doc toraal examen in de muziek in; prof. Kruyt publiceerde zijn merkwaardige brochure over de univereitèiten, waarover ons blad in Juli een serie interviews had; prof. Roels sprak bij het Mercier-standbeeld te Leuven en minister Deckers met prof. Noyons huldigde den Leu- venschen hoogleeraar van Dievoet. Min. Rey- mer opende op 8 Nov. het Eigen Huis voor St. Thomas te Amsterdamde Nijmeegsehe uni versiteit verloor op 21 September haar eersten president-curator van Schaeck Mathon, die ver vangen werd door mr. J. van Schalk. Een groot verlies voor het gymnasiaal onderwijs was het heengaan van den inspecteur dr. C. J, Vinke- steyn, die op 19 September een grootsche hulde in ontvangst had te nemen. De Oriëntalisten belegden in September hun internationaal congres te Leiden en prinses Juliana onthulde te Arnhem een monument voor Lorenz. Te 'sGravenhage werd op 12 October het Eeregereohtshof voor de journalisten opge richt onder presidium van mr. Loder; te Rot terdam vergaderde de internationale van ka tholieke directeuren; de universiteiten van Leiden en Utrecht kregen docenten in de journalistiek; aan ons blad vierde pater Hyacinth zijn zilveren feest. De Katholieke Kerk van Nederland, mag zich in over Gods zegen verheugen. Kardinaal van Rossum, die op 27 Nov. twintig jaar lid van het H. College was, werd in Februari lid van de Congregatie der riten en mocht op 24 April den H. Vader ontvangen bij de inwijding van het nieuwe geitouw der propa ganda; onze aartsbisschop besloot tot den bouw van een nieuw klein-seminarie te Apel doorn, opende op 7 Maart de nieuwe studio van den K.R.O., schreef over de oneerbare mode, voerde het woord op den Katholiekendag te Groningen, was in Mei te Rome en sprak daar den Paus toe. na het eerst (op 10 Mei) vernomen te hebben, dat de encycliek Quadra- gesimo Anno (geteekend 15 Mei) zou verschij nen. wijdde op 16 April het Nederlandsch College in en vroeg het hoofdbestuur der Ka tholiekendagen, naar aanleiding van het. slechte bezoek in Mei, maatregelen te beramen. Op 23 Maart werd Mgr. Schrijnen bediend, maar kou gelukkig op 30 Juli zijn zeventig sten verjaardag vieren. Haarlem's bisschop was onvermoeid in de weer: de dlocesanen hoorden hun vader op het gouden feest van den Stillen Omgang te Amsterdam op 15 Maart gevierd; zagen hem op 6 April bij de groote Graaluitvoering in het Stadion, een maand later met, prof. Aalberse in Rome, op 10 December hield de bisscbop zijn opzienbarende rede over de Graai te Alk maar en eenige dagen geleden te Haarlem werd de niet minder gewichtige rede over literatuur eu voorlichting in het algemeen uitgesproken. Mgr. Diepen stelde reeds op 16 Oct. erisis- comité's in zijn diocees in, terwijl het geheele episcopaat op 12 November een schrijven uit vaardigde over de crisis. Gezamenlijk uitten zich onze bisschoppen, over de liturgie (9 Febr.), over de kerkelijke viering van Ephese. en schreven op 29 November een openbaren bededag voor terwijl zij, naa.r aanleiding van het conflict tusschen den Paus en de Itaiiaan- sche regeering op 29 Juni een telegram van hulde aan Z. H. richtten en gebeden gelast ten. Op 15 April verklaarde mgr. Salotti te Rome, dat Nederland In verhouding tot de andere landen het meest voor de missies doet. Twee zijner zonen werden wederom tot het episcopaat verheven: de Brabanters mgr. Kier- kels, Passlonist, delegaat van Britsch Indië en op 26 April door kard. van Rossum ge consacreerd, terwijl mgr. Varriet, O.P. bis schop van Curagao werd. Ons Episcopaat be noemde prof. Groenen tot directeur van het Centraal Katholiek Koloniaal Bureau te Den Haag, Mgr. van Oers werd directeur der pau selijke missiegenootsehappen. Steijl kreeg op 1 Februari een nieuw missie-museum, de Til- burgsche raad besloot op 21 Augustus tot het stichten van een gemeentelijk missie-museum, terwijl door de benoeming van pater Hilhorst tot eersten provinciaal der missionarissen van den H. Geest. 9 uitsluitend voor het missie werk bestemde congregaties met 31 missie gebieden in Nederland leefden. Vierden de Trappisten te Tilburg hun gou den feest, betzelfde was het geval met de Redemptoristen te Rotterdam. Bezocht de Generaal der Dominicanen in Juli ons land, de Franciscanen kregen een nieuwen provin ciaal in pater Caminada en de paters van het H. Sacrament kregen voor 't eerst zulk een dignitaris in den persoon van dr. L. II. War merdam. Merkwaardige jubilea vierden Mgr. Schaep- man van Rijsenburg, die het praesidium over droeg aan prof. de Jong, mgr. Taskin van Warmond, die de hem door geestelijken ge schonken som van tienduizend gulden voor de opleiding van priesters bestemde, mgr. Poels van Heerlen, dien de Paus tot huispre laat benoemde, het hem geschonken geld Het vormen tot een fonds tot ontwikkeling van jonge arbeiders en op 20 Sept. te Heerlen een overweldigende hulde in ontvangst had te nemen. Gehuldigd werden ook heel bijzonder Deken van Noort te Amsterdam en Pater Per- quin, de bouwer van den K. R. O., die ook de voldoening bad, dat op 4 September de Bisschop van Batavia den Indischen K. R. O. opende. Legde mgr. Aengenent op 20 Augustus den eersten steen voor do bedevaartskerk te Brielle en op 17 Juli voor het moederhuis van de Graal onder Vogelenzang, <fe bisschop van Breda wijdde op 28 Juni in tegenwoordigheid van den Minister va.n Arbeid het kastee! Bouvigne in voor zijn wakkere Kruistochtsters. Een merkwaardige dag was 25 Juli, omdat toen in de abdij Lophem Dom Simeon v. d. Tijn O.S.B., een bekeerde Nederlandsche Israëliet, priester werd gewijd. Pater Ermann, de groote apologeet, aan wien velen een dank bare herinnering bewaren, stierf op 8 April. Een maand later was een andere eminente Nederlander, pater dr. B. Klumper, gewezen generaal der Franciscanen, te Rome overleden; weer een maand later overleed mgr. Pompen, die als vicaris-generaal werd opgevolgd door rector F. Hendrikx. Op 2 September werd in de waarlijk vorstelijke begrafenis, welke heel een volk den op 27 Augustus overleden pries ter-staatsman mgr. Nolens bereidde, het tast baar bewijs geleverd, hoe groote mate van ver eering den grooten leider werd toegedragen. Katholiek Nederland leefde mee met mgr. Heijlen's gouden priesterfeest; hielp te Parijs een vereeniging van Katholieke Nederlanders stichten, waarvan rector Meuffels adviseur werd; dankte den Paus, die een rijke gift naar Indië zond voor de slachtoffers der Merapiramp en door mgr. Schioppa (die zestig jaar werd op 10 Nov.) zijn laatsten zegen liet brengen aan mgr. Nolens op 22 Augustus. En ten slotte hoopt het, dat het proces der beati ficatie van zijn landgenoot Pateir Roothaan voortgang moge vinden, mede door de activi teit van pater dr. L. de Jonge, die deze maand tot vice-postulator voor Nederland werd be noemd. Wat de sociaal-politieke situatie aangaat, zij is met het woord „crisis" geteekend. De crisis grijpt vooreerst heel ons maatschappelijk leven aan met een hevigheid als sinds menschenheu- genis niet werd beleefd. Toen op 6 Augustus in ons blad het geruchtmakend interview met den heer Zaalberg verscheen, oordeelden velen zijn inzichten te somber. Maar ook zij, die den heer Zaalberg hard vielen, hebben moeten erkennen, dat zijn kijk op den toestand beves tigd werd door de feiten. Anderen hebben trou wens ook die feiten voorzien. Reeds op 3 Ja nuari besprak het Katholiek Werkliedenverbond de crisis vijf dagen later hield Colijn zijn crisisrede te Balk en nog dezelfde maand mis lukten de Geneefsche handelsbesprekingen. Onze regeering riep alweer in Januari een steunregeling in 't leven. Op 16 Juli halveerde Frankrijk onzen kolen-invoer en op 6 October requestreerden de katholieke werkgevers aan de regeering. De sociale onrust, reeds begonnen op 6 Ja nuari te Amsterdam, nam toe naarmate de economische en financieele wereld zwaardere schokken te verduren kreeg. Een ware aard beving veroorzaakte Engeland, dat op 21 Sep tember den gouden standaard tijdelijk losliet zoodat de Amsterdamsche beurs, voor 't eerst na den oorlog, weer gesloten werd. De Neder landsche bank, die haar disconto meteen ver hoogde en een nieuwen president kreeg In mr. Trip. handhaafde haar goudpolitie*, al moest zij op 30 Nove- verklaren door de Enge) sche inflatie een 35 millioen te hebben verloren. Kocht Ford in Maart al grond te Au.sterdam, richtte Philips in Juli al een cartonfabriek op, organiseerde Brabant in September al dapper zijn industrie-dagen en Limburg dat in Maart zijn econom. -.li-technologisch instituut opricht te, de Enboutem te Maastricht, de malaise deed haar werk. Op 7 ictober ontvi..g Minister Ruys een deputat it d Rijkscommissie vat. Werkver ruiming. wa. p binnen enkele dagen de veel besproken conferentie tusschen werkgevers en werknemers onder voorzitterschap van Minister Verschuur plaa i had, terwijl 10 November de daaruit voortvloeiende commissie-Kan werd ge ïnstalleerd. Philips voerde op 23 Januari werktijd-ver korting in van 13 tot 25 April had er een staking bij Nico .er Kuiie in Ensche.e plaats. Zij was een kleine voorbode van het reusachtig conflict dat op 30 November heel de Twentsche textielnijverheid deed stopzetten. In December stond hee! de mandenmakersindustrie stil. terwijl de steenindustrie dit trieste voorbeeld grootendeels moest volgen. Op 14 Mei huldigden prof. Aalberse en de Brttyn te Rome de nagedachtenis van Leo XIII bij gelegenheid van bet veertig jaar geleden verschijnen van „Rerum Novarum". Den vol genden dag verscheen „Quadragesimo Anno". Op 4 en 5 September hield de Katholieke Arbeiders-internationale te Utrecht haar 2de congres. Sociale studiedagen hadden plaats te Rolduc en Vught. Amsterdam zag op 26 September de internationale katholieke be tooging voor ontwapening. Van vrede getuig de niet het ernstige conflict in de stroocarton- industrie in Groningen, de huurstakingen te Amsterdam en Rotterdam. Als een kranig staal van Nederlandsch kun nen mogen wij wijzen op de prestatie van een Rotterdamsch bedrijf, dat een dok van 17.000 ton behouden van Engeland naar Nieuw Zee land bracht. Indien wij eraan herinneren, dat op 24 December 1931 te Amsterdam schoenen wer den verkocht tegenéén cent per paar, dan teekent dit kleine feit voldoende de momenteele verwarring in het distributie proces en dan behoeven wij niet^eens meer te berinneren aan den catastrofalen toestand waarin onze agrarische bedrijven, vooral door de handelspolitieke belemmeringen, verkeeren. Natuurlijk kan het niet anders of het crisis- spook beïnvloedt naast het sociale leven ook op hevige wijze het politiek gebeuren. Een zware slag trof mét de Katholieke Staatspartij heel Nederland door den dood van Mgr. Nolens, die op 27 Augustus, 's avonds om 8.20 uur over leed, diep betreurd door heel het Nederland sche volk. Sinds raenschenbeugenis trof geen sterven in Nederland zoo algemeen; geen staatsman in de laatste honderd jaar kan er zich op beroemen zulk een macht te hebben uitgeoefend als Mgr. Nolens, maar het treffen de was, dat deze priester, wiens werk toch vooral lag op politiek terrein, bij zijn dood van vriend en tegenstander de hoogste lof uitingen ontving. Meer dan dertig jaar zetelde dr. Nolens onafgebroken in de Kamer; zijn uitvaart en begrafenis waren een stil maar sprekend nationaal huldebetoon aan zijn on baatzuchtig werk. Zijn Kamerzetel werd in genomen door den heer Maenen; zijn opvolger als voorzitter der Katholieke fractie werd prof. Aalberse, die ook het praesidium kreeg van den door hem zelf als Minister gestichten Hoogen Raad van Arbeid. Aalberse, op 27 Maart 60 jaar geworden, kreeg al dadelijk de vuurproef. Het was vooral zijn leiding, die de Katholieke Kamerfractie eenstemmig de motie-v." d. Tempel deed afwij zen op 22 Oct. en wederom de geheele fractie op 12 Nov. deed stemmen tegen de motie-Marchant, welke van beslissende beteekenis was voor de Regeering. Aalberse verkreeg o.a. dat de sa- lariskorling zou ingaan op 1 Maart i.p.v. op 1 Januari en hij had de voldoening, dat op 28 November het hoogste college der Staatspartij in vergadering bijeen te Den Haag, zijn beleid onder acclamatie goedkeurde. De crisis stelde aan Regeering en Kamer zware eischen. Tal van commissies werden in gesteld en circulaires uitgevaardigd en de eene wetelijke maatregel volgde op den anderen: wij berinneren aan de accijnsverhooging, de ta- riefverhooging, de sigarettenbelasting, de ben zinebelasting, de bietenwet, de tarwewet, de contingenteeringswet, de uitvoerwet, de anti- dumpingswet, den steun aan aardappel- en tuin bouw, de wet voor den econom ischen voorlich tingsdienst, de besluiten inzake salarisverla ging hier en in Indië, waar het tekort met tientallen millioenen omhoog sprong. De Duitsch-Ned- Handelsconferentie, in Februari te Den Haag gehouden, had geen succes; met België werd op 29 December samenwerking be reikt inzake de tariefpolitiek. Minister Verschuur kreeg de herziene wo ningwet eir door en ook de Drankwet, waar over de Tweede Kamer beraadslaagde van 5 tot 22 Mei en die zij op 10 Juni aannam met 5810, en de Eerste Kamer met 23 tegen 15 stemmen. De wijziging der Muziekauteurswet, ofschoon reeds 29 April door de Kamer aan vaard, stokt nog in de Eerste Kamer. Men weet, dat er op 28 Juli een Fransch protest is gekomen. Meer geluk had mr. v. d. Bergh m-et zijn initiatief wetsontwerp tegen den woe ker. Ingediend is ook de Bedrijfsradenwet, tot welker niet-aanvaarding de H. R. van Arbeid adviseerde, de eerste maal, dat Mgr. Nolens het paesidium niet meer bekleedde De Eerste Kamer verloor op 17 Januari haar eminenten voorzitter J. J. G. baron van Voorts, die als baljuw der Maltezers door baron van Hövell tot Westerflier te Maastricht werd opgevolgd. Het hooge college aanvaardde de gemeentewet met 2511 stemmen (a.r. en c. h. tegen) en de tarwewet rechts tegen links. Op 27 Mei vroeg mr. Briet aan de Regeering. waarom deze op 8 Mei Jhr. de Jonge had be noemd tot gouverneur-generaal van Indië en niet dr. H. Colijn. Op 14 October interpelleerde prof. de Savornin Lehman over de onderhan delingen met België. Bij deze gelegenheid ont wikkelde minister Beelaerts „in abstracto" een nieuwe Schelde-Rijn verbinding, die nog al wat commentaar verwekte en aanleiding EEN BOUWWERK VAN VIER TON. Heit ttienjwe R_ K- Sanatorium voor chirurgische tuberculose „Holiomare" te Wijk aa^n Zee, ia wel- Jiaa#t toIwomL FromtaanaiëM jaa het gebouw&acomplei. het a,a, joorjaar geopend aai woavtea werd, dat Lohman zijn vertrouwen aan den Minister opzei. Jhr. de Geer gaf op 29 September, nog voor de algemeene beschouwingen begonnen waren, een interview over den financieelen toestand terwijl op 4 November de bezuinigingscom- missie-Welter werd geïnstalleerd. Minister Reymer bad nog altijd de radio kwestie. Het verbod om voor den microfoon over radio-politiek te spreken, zal velen wel kom z(jn geweest, maar de Avro is nog altijd niet tevreden met de getroffen zendtijdrege ling en twee interpellaties staan nog op de helling. In April hadden de Statenverkiezingen plaats, die evenmin groote verrassingen brachten als de gemeenteraadsverkiezingen in Juni. Cu rieus was echter, dat in Drenthe de Katholie ken een zetel verloren doT 5 stemmen en nog gekker was dat de raad van St. Annaland ..om" ging door 1/3 stem! De katholieken handhaafden hun positie. Moeilijker had 't de S. D. A. P. Het Paasch- congres machtigde het partijbestuur met ge ringe meerderheid maatregelen te nemen tegen den linkervleugel. Te Amsterdam werd in Juli een socialistische arbeidersweer opgericht, het oppositie-orgaan „De Socialist" bleef bestaan: de samenwerking van links en rechts mislukte en de heer Schmidt verliet 't partijbestuur.dat van alle kanten met moties wordt bekogeld. Daartegen helpt zelfs geen besluit als de roode vaadsmeerderheid op 11 November te Zaan dam nam. n.l. niet meer te vlaggen op verjaar dagen van leden van het Kon. Huis. Als wij vermelden, dat de communist de Visser de aanzegging kreeg niet in Indië te zullen worden toegelaten, dat de P. N. I. in Indië werd ontbonden na de veroordeeling barer leiders, dat er een vereeniging van vrij zinnig-liberalen werd opgericht, dat Treub en Fabius overleden, dat ds. Lingbeek de Tweede Kamer vaarwel zei en de Raad van State op 1 October vier eeuwen bestond, is wel bet voornaamste gememoreerd. MacDonald en Stimson deden ons land op doorreis even aan en ex-konlng Alfonso bracht op 21 Augustus een vliegensvlug bezoek aan Den Haag. Minister Donner diende bet wetsontwerp in tot strafbaarstelling der smalende godslaste- ring, terwijl de Kamer, op den dag van haar uiteengaan verrast weTd met een socialistisch voorstel om bet Grondwetsartikel inzake de mobilisatie te herzien. Afwisseling ontbreekt In het politieke leven evenmin als tegenstelling, maar de crisis over- heerscht. Aan rampen en calamiteiten ook dit jaar geen gebrek in ons land en in Indië. Een vloed golf teisterde Nieuw Guinea, een watersnood Sumatra, een aardbeving midden-Java. Zelfs te Heerlen werd op 4 April een lichte aard beving geregistreerd. Arnhem en Nijmegen had den in Mei hun wolkbreuk, Doetinchem op 16 Augustus weer een cycloontje. Zakte te Reusel een bewaarschool in, te Amsterdam deelde een H.B.S. hetzelfde lot en verpletterde een aan nemer, terwijl Erica in Juli een worst vergifti ging van honderden patiënten beleefde, waar van gelukkig slechts één slachtoffer te betreu ren was. Zware branden beleefden Waddlnxveen, Amsterdam, Culemborg, Overdinkel, Nijmegen, Waspik, Helmond, Tilburg, Medemblik, Gouda, Waalwijk en Landsmeer. Bijzonder tragisch waren de branden te Amsterdam, waar een man en vrouw in de vlammen omkwamen, te Heen- vliet, waar drie kinderen dit lot deelden en de broer als aanstichter gearresteerd werd, te Eindhoven, waar zes kinderen verbrandden, te Anna Paulowna, waar drie kinderen ver brandden, te Rotterdam, waar ouders met twee en te Tilburg, waar man, vrouw, twee kinde ren en een dienstbode in de vlammen omkwa men. De verkeers-Moloch te water, te land en in de lucht eischte eveneens zijn slachtoffers. Het begon op 26 Januari te Groningen met een spoorwegongeluk, dat drie dooden eischte en de lugubere lijst van wegongevallen, telt hon derden omgekomenen. Uit ons statistiekje pikten we maar een Zondag met mooi weer: 28 Juli. Amersfoort: 2 duo-rijders gedood: Bode graven: autobus in brand, 6 zwaargewonden: Noordwijk: 1 doode; Vries (Gr.): autorijder verpletterd; Nieumstad (L.)autobotsing, 1 doode; Voorburg en Arnhem 4 zwaargewonden. Slachtoffers van het wegverkeer werden ook Melkert van Amsterdam en mr. A. baron van Wijnbergen, al brachten zij er het levend af. Prof. Bongers bepleitte in „Het Volk" zwaar der straffen voor snelheidsmaniakken en Am sterdam zag de oprichting van de vereeniging „Veilig Verkeer". Een ontzettende ramp had te Blerik plaats, waar een autobus door den open overweg reed en drie menschen op slag gedood werden en twaalf zwaar gewond. Op 17 Maart vloog een auto bij Neede tegen den trein: een kapelaan werd op de plaats ge dood, twee andere geestelijken zwaar gewond. Bij Breezand sloeg een sleepboot om en ver dronken 3 opvarenden; in Djambi zonk de „Ophelia", er kwamen 24 personen om bet leven. De K. L. M. die op 1 April haar eersten betalenden passagier naar Indië voerde, en op 26 September Prins Hendrik als passagier had, zag op 4 Augustus een vliegtuig boven Rotter dam vallen met 14 personen. Dit ongeval liep betrekkelijk goed af maar versch In het geheu gen ligt nog de vernieling van het postvlieg tuig „De Ooievaar" bij Bangkok, waarbij 5 op varenden den dood vonden. Hoe op 23 Juli op de Moerdijkbrttg bijna twee sneltreinen op elkaar konden rijden, is niet duidelijk geworden en evenmin is licht verschaft over het onklaar maken van meer dan één wissel, dat in September op verschil lende spoorlijnen van Zuid-Limburg ontdekt werd. Het nieuwste is. dat men zich ook reeds ge dwongen ziet maatregelen te nemen tegen bet kinderspeeltuig, de autoped, die ook reeds slachtoffers begou te eischen. Met het slechtste dat onze samenleving in het afgeloopen jaar bood, mogen wij eindigen. Misschien, dat de ot'ficieele statistiek 1931 geen slecht jaar noemt. Maar de lezer moge dan uit onze officieuze statistiek zijn conclu sies trekken. In Januari; moordaanslag te Rotterdam, moord en zelfmoord te Groningen, nog een moord te Groningen, diefstal van 5000 gulden bij een drie- en tachtigjarige vrouw te Haarlem, plundering van een juwelierewinkel te Sittard, moordaanslag te Haarlem, inbraak op klaar lichten dag in de griffie van het kantongerecht te Amsterdam, dubbele aanranding te Gouda, Indische moeder met twee kinderen gedood te Bilthoven. In Februari: doodslag te Haarlem, levensge vaarlijke vechtpartijen te Amsterdam en te Leiden tusschen studenten en universiteits portiers, nog zulk een gevecht te Zwartemeer, waar een man sneuvelde en een zwaar gewond werd. Typische misdrijven waren het vernieleD van de film „lm Westen nichts Neues" door Duitschers te Enschede en voorat de zonder linge bakkerij op Rembrandt's anatomische les in bet Rijksmuseum te Amsterdam. Maart was kalm: sléchts één moordaanslag in den trein tusscbeD Oss en Dan BoScb, ter wijl Eet Bossche Hot den beer van Oudbeuadeg Er klopt een Nieuw Jaar op de deur! Hoe, zal het dit keer zijn? Een kind, dat blij en zonnig Is, Of 'n juffer vol chagrijn? Een echte, flinke kameraad, ifn steenrots van een man, Die als 't zou moeten, nog wel tien Malaises weren kan. Of 'n wrak, dat door 't geleden leed Geen energie meer heeft. Zoadat bij de eerste maanden al Misschien niet overleeft? Een moeder, die ons koest'ren kan, Steeds guil en hartelijk blijft. En die zelfs In vrijgevigheid Een tikje overdrijft? Of 'n jonge, stoute robbedoes, Die sipringt en builen krijgt. Maar juist zoo in behendigheid En aller vriendschap stijgt; Een bruut, die alles om zich heen Tot gruiz'lementen slaat: Of 'n staatsman, die rich 't beste voelt, Wanneer hij eet en praat? Misschien wel 'n sohoone jonge maagd, Die hém haar hart verpandt. Die zonder pauze of om te zien. Arbeidt met hoofd of hand. Wie zal ons zeggen, wat er komt! Maar weest op al bereid. En 'k wensoh u toe: eventueel Veel sterkte in den strijd! TINTJS. vrijsprak van den moord op den Rotterdammer Lans. Ook April was matig: een fabrieksdirecteur te Wanroy werd door zijn neef vermoord, ter wijl te Aalten een broedermoord plaats had. De Raad van Justitie te Bandoeng bevestigde het vonnis tegen de P. N. I.-leiders, de Haag- sche rechter deelde ongemeen zware straffen uit aan overtreders van den suikeraccijns en Amsterdam zag de veroordeeling van de pro- testantsche „Schund"-colportage en van de katholieke propagandisten, die daartegen ageer den. Mei beleefde behalve weer een doodslag te Groningen, het drama in Den Haag, waar het lijk van den heer Eschauzier in een pakhuis werd gevonden en de vergiftiging van twee kin deren, door een dienstbode te 's-Gravenzande. Ook in Juni had ie 's-Gravenhage in de drukke Wagenstraat een mooTd plaats. De stijging der misdrijven in de tweede helft des jaars, werd bepaald angstwekkend. Een Duitscher pleegde op 5 Juli een moord en moordaanslag te Kerkrade; op 11 Juli werd een vrouw vermoord door haar echtgenoot op Ameland door verdrinking, te Utrecht schoot een veldwachter op zijn chef, die gelukkig slechts licht gewond werd, in Apeldoorn werd een slachtoffer van abortus gevonden, te Heen- vliet werd een jongen gearresteerd, verdacht van brandstichting in zijn huis, waarbij drie kinderen omkwamen. De Rotterdamsche po litie deed een goeden slag door de daders van de inbraak in „De Zilvervos" te Den Haag te knippen. In Augustus had een moord plaats op de markt te Nijmegen, bij Raomsdonkveer zetten kwaadwilligen den polder onder water; tus schen Zuidbroek en Scheemda werden een moeder en haar zoon vermooTd en te Sassen- heim een zwerver, terwijl te Maastricht in den Kammenmolen ook het ljjk werd ontdekt van een, waarschijnlijk door misdaad om het leven gekomen arbeider. In September werd een groote fraude aan Financiën ontdekt waarvan de dader rich zelf- moordde. Te Tilburg had een brutale roofover val plaats en te 's-Gravenhage pikten bandie ten een geldzak uit een postauto, doch werden gesnapt. Te Kampen werd de directeur eener gefailleerde bank gearresteerd. October was een zeer zwarte maand: te Wateringen werden twee kinderen vermoord ln hun bedje gevonden; te Utrecht en Amsterdam werden vrouwen vermoord; te Amsterdam overvielen gemaskerde bandieten het kantoor der bank-associatie; te Rotterdam werd het zelfde geprobeerdbij den Pensioenraad werd ernstige fraude ontdekt; bij Meppel werd een kantoorbediende bewusteloos geslagen en be roofd; te Rotterdam werd de secretaris der communistische partij als valsche munter ge arresteerd; daar werd ook een elfjarig meisje door jongens bij een vechtpartij gedood en te' Amsterdam kreeg de leidekkerspatroon, ver dacht van moord op«den toren der St. Gerar» duskerk, levenslang. Op Allerzielendag gingen bandieten te Amster dam er weer met een postauto vandoor, maar hadden den verkeerden wagen. Te Rotterdam werd een filantroop opgelicht voor 70.000. Te Gorcum werd een notaris vermoord. Te Hodenpijl werd de kassier der Kath. Boeren leenbank neergeslagen en roofde men 10.000 gulden. Te Eindhoven werd een kwitantie-loo- per van den post aangerand, te Amersfoort een koopman neergeslagen op straat en van 1700 beroofd te Eindhoven werd een achttien-jarig meisje overvallen en van 57 gulden bestolen te Amsterdam pleegde een jongeman een moord aanslag en zelfmoord, te Echt werden drie jongens als honden neergeschoten en ontdekte men begin December het lijk van een sinds maanden vermiste, die ook vermoord bleek, te Amersfoort overvielen communisten de woning van den fascist van Zijst, die zelf afwezig was. De laatste' maand des jaars was, onder crimi neel opzicht, niet de minste. Duitsche douanen legden de band op valsche banderollen ter waar de van bijna een millioen mark, gedrukt te Amsterdam. Op klaarlichten dag had een bank overval te Rotterdam plaats, en een roof op bet postkantoor te Ginneken. Te Rotterdam overviel de politie twee inbrekers, die een juwe lierswinkel wilden „aanvegen" en werd eerst een inspecteur, daarna een agent, beschoten en getroffen. Te Enschedé en te 's-Gravenhage werden een makelaar en een kassier gepakt, die allebei een halve ton verduisterd hadden de Radioraad beleefde een inbraak in zijn kan toor, waar 95 cent buit gemaakt werd en te Zaandam werd een oude vrouw overvallen en beroofd van ,ró00. Te Amsterdam schoot een vrouw op haar man en een jongen op een meisje. In de Scheveningsche boschjes werd een uitgeplun-derden en beroofden Fransehman ge vonden en te 's-Oravenpolder een vermoorde vrouw. Te Opende pleegde een jongen een moordaanslag op een zeventien-jarig meisje en sloeg de hand aan zichzelf.-Uit Amsterdam ver dween een bankbediende met zestig duizend gulden, te Rotterdam werd een vrouw en te 's-Bosoh een jongen gedood, op een Haagsch politiebureau pleegde een gearresteerde aan rander zelfmoord en te Rotterdam werd in den nacht van 28 dezer weer op een agent geschoten door een Inbreker. Als men het lijstje, dat geenszins op volledig heid aanspraak maakt, beziet, is er geen reden om over nationale braafheid i juichen, maar is wel de h< - op haar plaats, dat b4 komende jaar meer eerbied voor leven goed moge brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5